UA123046U - Спосіб промивання черевної порожнини при вторинному і третинному перитонітах - Google Patents

Спосіб промивання черевної порожнини при вторинному і третинному перитонітах Download PDF

Info

Publication number
UA123046U
UA123046U UAU201707552U UAU201707552U UA123046U UA 123046 U UA123046 U UA 123046U UA U201707552 U UAU201707552 U UA U201707552U UA U201707552 U UAU201707552 U UA U201707552U UA 123046 U UA123046 U UA 123046U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
peritonitis
abdominal cavity
solution
washing
decamethoxine
Prior art date
Application number
UAU201707552U
Other languages
English (en)
Inventor
Олег Богданович Матвійчук
Original Assignee
Львівський Національний Медичний Університет Імені Данила Галицького
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Львівський Національний Медичний Університет Імені Данила Галицького filed Critical Львівський Національний Медичний Університет Імені Данила Галицького
Priority to UAU201707552U priority Critical patent/UA123046U/uk
Publication of UA123046U publication Critical patent/UA123046U/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб промивання черевної порожнини при перитоніті включає введення розчину декаметоксину. Після хірургічного усунення джерела перитоніту, проводять евакуацію патологічних субстратів та виконують промивання черевної порожнини, яка полягає у введенні озонованого розчину декаметоксину ("Декасан", ТМ "Юрія-Фарм") з концентрацією озону 4 мг/л та в об'ємі, пропорційному до поширеності перитоніту на початку операції, мануально-інструментальному розподілі розчину декаметоксину по черевній порожнині без подальшої його евакуації.

Description

Корисна модель належить до медицини, зокрема невідкладної абдомінальної хірургії, і може бути використана для промивання черевної порожнини при перитоніті, а саме при вторинному і третинному перитонітах.
Вторинний перитоніт є одним із найтяжчих ускладнень перебігу гострих захворювань органів черевної порожнини |Зигміміпд зерзіз Сатраідп спцідеїїпе5 Тог Мападетепі ої Земеге Зерзів апа зЗеріїс ЗпоскК / В.Р. ОеєїІпдетг, М.М. І ему, А. Аподез (еї а!.| // Стії. Саге Меа. - 2013. - мої. 41. - Р. 580-637). На сьогодні основну увагу клініцистів викликає третинна його форма - складна для ранньої діагностики, лікування та драматична у відношенні його прогнозу (Зіттеп Н.Р.
Репіопіййв: СіІавзвіїїсайоп апа Сацйвзез / Н.Р. біттеп, М. НеіпгеІтапп, Р. І агдіадег. - Оід. иа. - 1996. - мої. 13. - Р. 381-383). Загальноприйнятим у хірургії перитоніту є принцип ,50игсе сопігої", за яким потрібно встановити та усунути його джерело І(Асше Саге Зигдегу / С.О. Вгій, Р.5. Вагіє,
А.В. Рейгтап Цеї а/.). - ГПрріпсоїї УМШіатв5 в УЛІКіпв. - 2012. - Р. 631-6341.
Важливими у хірургії перитоніту залишаються перитонеальні аспірація та лаваж (Ендогенна інтоксикація при гострому перитоніті та його лікування / В.О. Кавин, Ю.Л. Попович, Н.Є.
Ковальчук Іга ін.) // Шпитальна хірургія. - 2009. - Мо 1. - С. 49-51), проте дискусія щодо вибору оптимального промивного розчину, його характеристик та режимів використання триває і надалі. У практиці хірургів для перитонеального лаважу популярними засобами є розчини натрію хлориду, фурациліну, хлоргексидину, діоксидину |Воронков Д.Е. Санации брюшной полости при лечении распространенного перитонита / ДЕ. Воронков, А.В. Костьірной, О.А.
Суляеєва // Таврический медико-биологический вестник. - 2011. - Т. 14, Мо 4, ч.1 (56). - С. 41-44).
Особливостями застосування цих антисептиків є суб'єктивізм вибору антисептиків чи їх комбінації, послідовності введення, об'єму.
Серед способів промивання черевної порожнини поширеними є низка наступних. Бондарев
Р.В. та співавт. |(Деклараційний патент України на корисну модель Мо 6388, МПК АбЄІК 33/14; опубл. 16.05.2005 р., Бюл. Мое5)| використовували для лаважу при перитоніті 0,8 95 електрохімічно активований розчин хлориду калію. На думку авторів, хлорид калію покликаний активувати імунну реакцію та метаболізм у цілому. Шульгай А.Г. та співавт. (Деклараційний патент України на винахід Мо 47679 А, МПК АбІК 33/00, АбІМ 37/00, АбІ1Р 31/00; опубл. 15.07.2002 р., Бюл. Ме7| проводили промивання черевної порожнини озонованим ізотонічним
Зо розчином хлориду натрію. Перевагою способу автори вважали більшу стабільність озону в рідині, ніж у газоподібній формі, що забезпечувало триваліший антисептичний та прокінетичний ефект. Пішак В.В. та співавт. |(Деклараційний патент України на корисну модель Мо 11883, МПК
АбІ1М 3/00; опубл. 16.01.2006 р., Бюл. Ме1| як промивну рідину запропонували дворазово озонований розчин "Дезмістину" (діюча речовина - мірамістин) в пропорції 1:10 з фізіологічним розчином натрію хлориду.
Використання розчинів калію хлориду різної концентрації у хворих із тяжким перитонітом має обмежену антисептичну дію поряд із малопередбачуваними як системними (зміна рН крові внаслідок абсорбції, вплив на м'язову провідність), так і локальними (потенційний хімічний опік) ефектами. Ізотонічна концентрація натрію хлориду практично позбавлена антисептичних властивостей, навіть у випадку його озонування, та не чинить жодного впливу на широкий мікробний спектр перитонітів. Застосування мірамістину викликає застереження через неселективність цитолізу та бактерицидність, що, імовірно, сприятиме посиленню вже триваючому при перитоніті ендотоксикозу.
Найбільш близьким аналогом до запропонованої корисної моделі є спосіб промивання черевної порожнини при перитоніті з дворазовим використанням 1-2 л 0,02 95 розчину "Декасану" (ТМ "Юрія-Фарм") з додаванням 1,0 мл 0,005 595 розчину "Імунофану" (діюча речовина - гексапептид) (Патент України на корисну модель Мо 46737, МПК АЄ1В 17/00; опубл. 11.01.2010 р., Бюл. Ме11.
Проте, недоліком вказаного способу є неселективність імуномодулюючого впливу гексапептиду - лабораторно не об'єктивізовано дефіцит яких саме ланок імунітету мав би бути показанням до імуномодуляції. Не враховано також доцільність зміни концентрації "І"мунофану" залежно від поширеності та виду перитоніту, зокрема вторинного та третинного.
В основу корисної моделі поставлена задача, що полягає в удосконаленні способу промивання черевної порожнини при різних видах перитоніту, а саме при вторинному і третинному перитонітах, шляхом оптимізації вибору розчинів для промивання черевної порожнини на основі їх фізико-хімічних властивостей, базуючись на сучасних знаннях про патогенетичні, зокрема мікробіологічні аспекти перитонітів.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі промивання черевної порожнини при перитоніті, що включає введення розчину декаметоксину, згідно з корисною моделлю, при бо вторинному і третинному перитонітах інтраопераційно, після хірургічного усунення джерела перитоніту, проводять евакуацію патологічних субстратів та виконують промивання черевної порожнини, яка полягає у введенні озонованого розчину декаметоксину ("Декасан", ТМ "Юрія-
Фарм") з концентрацією озону 4 мг/л та в об'ємі, пропорційному до поширеності перитоніту на початку операції, мануально-інструментальному розподілі розчину декаметоксину по черевній порожнині без подальшої його евакуації.
Поставлена задача вирішується також тим, що озонований розчин декаметоксину екстемпорально підігрівають до 37" С та використовують впродовж З годин після його озонування.
Антисептична дія декаметоксину ("Декасан", ТМ "Юрія-Фарм") полягає у зміні проникності мікробної стінки шляхом з'єднання діючої речовини з фосфатидними групами ліпідів мембрани, роблячи клітинну стінку патогена проникнішою й до інших антисептичних молекул. Також декаметоксин посилює дію антимікробних засобів, практично не потрапляючи у системний кровоплин. До декаметоксину чутливим є широкий спектр Грам "к-" та "-" збудників аеробного та анаеробного метаболізму, поза- та внутрішньолікарняного походження.
Доказами ефективності озону та його сполук є результати численних досліджень та понад 100-річний досвід його лікувального використання (|(Озонотерапия в комплексной детоксикации у больньїх с заболеваниями брюшной полости / Н.Ю. Векслер, В.П. Частов, Т.А. Германова (и др.) // Озон и методьії зфферентной терапии в медицине. - 2000. - Мо 4. - С. 71-72). Терапевтичний ефект озону зумовлений бактери-, вірулі- та фунгіцидною дією, позитивному впливі на гомеостаз, зокрема імунну його складову, покращенні дії анальгетиків (Острьій перитонит и факторьї неспецифической резистентности при введений оозонированного перфторана (зкспериментальноє исследование) / А.М. Голубев, Р.М. Рагимов, 3.Ш. Манасова Ци др. //
Общая реаниматология. - 2007. - Мо 5-6. - С. 68-70) За спостереженнями клініцистів, як локальне, так і системне використання озону та його сполук при перитоніті мало позитивні результати |Применениеє озона в хирургической клинике (обзор литературь)) / М.И. Гульман,
Ю.С. Винник, С.В. Якимов (и др.| // Сиб. мед. обозрение. - 2003. - Мо 4. - С. 84-86).
Складові наведеної комбінації лікарських засобів не мають негативної фармакологічної взаємодії, даних про взаємозниження їх ефектів нема.
Використання рідин, підігрітих до 37 "С, запобігає ушкоджуючим впливам на мезотелій та
Зо унеможливлює розвиток холодового шоку в пацієнта.
Спосіб промивання черевної порожнини при вторинному та третинному перитонітах застосовують наступним чином.
Після електроаспірації перитонельного ексудату, усунення або локалізації джерела перитоніту, проводять інстиляцію озонованого (апарат "Зконика Бозон-КСВ") та підігрітого до 37 "С розчину декаметоксину ("Декасан", ТМ "Юрія-Фарм"). Об'єм готового розчину приводять у відповідність до поширеності перитоніту на початку операції. Готовий промивний розчин містить концентрацію озону 4 мг/л та використовується впродовж З годин після його озонування.
Проводять мануально-інструментальний розподіл готового розчину по черевній порожнині без подальшої його евакуації з метою пролонгації ефекту.
Для дослідження впливу запропонованого способу було сформовано основну (38 особи) та контрольну (35 особи) групи хірургічних пацієнтів із перитонітом, порівняльних за віком, статтю, коморбідністю, етіологією та характеристиками перитоніту. До дослідження не залучено випадки серозного перитоніту та попередньо оперовані на черевній порожнині хворі. Пацієнтам основної групи застосовано пропонований спосіб промивання черевної порожнини, пацієнтам контрольної проводили лише евакуацію патологічного вмісту та промивання ізотонічним розчином хлориду натрію.
При порівняльному аналізі встановлено, що в післяопераційному періоді суб'єктивне покращання стану (регресія болю та здуття живота, нормалізація сну, апетиту, перистальтики та рухової активності) відзначили 89,1 95 пацієнтів основної групи та 60,2 95 пацієнтів контрольної (р«е0,05). Термічна реакція організму (37,3-38 "С) в пацієнтів контрольної групи утримувалась до 4-5 доби після втручання, тоді як у більшості оперованих основної групи температура тіла нормалізувалась уже на 2-гу добу. Кращі темпи нормалізації лейкоцитарної реакції (зниження кількості лейкоцитів периферійної крові до (8,3--1,9)-10 90) та маркерів ендогенної інтоксикації відзначено в основній групі (2-3 доба), водночас у контрольній цей показник повертався до норми з 3-4 доби після операції.
Усім пацієнтам перед зашиванням лапаротомної рани проведено забір вмісту черевної порожнини на мікробіологічне дослідження. Ріст культур був позитивним у 10,3 95 випадків основної групи (51г. паетоїуїїсив5, Е. соїї) та 72,9 95 - контрольної (Сйгорасіег Егеппаїї, Е. соїї,
Епіегососсиз Таесаїїв5) (р«0,01). У пацієнтів основної групи раневих ускладнень не спостережено. бо У контрольній групі післяопераційна рана мала ознаки нагноєння в 4,7 90 пацієнтів, що обумовило продовження антибактерійної терапії, використання топічних антисептиків та фізіотерапевтичних методів.
Застосування запропонованого способу промивання черевної порожнини при вторинному та третинному перитонітах уможливило ефективно знизити бактерійне та токсинове навантаження на організм хворого, чим покращило стан пацієнтів у післяопераційному періоді. Використання описаного способу в ургентній хірургії є доцільним з огляду на доведену клінічну ефективність.
Запропонований спосіб дає можливість провести ефективну антисептичну обробку черевної порожнини та забезпечити локальний оксигенуючий та системний імуномодулюючий ефекти, чим значно знижує о мікробно-токсинове навантаження, запобігає інфекційним раневим ускладненням у післяопераційному періоді, скорочує тривалість дренування черевної порожнини та ліжко-день і може бути запропонованим для використання у хірургічних стаціонарах.
Клінічний приклад 1. Хвора В., 43 років, госпіталізована з діагнозом "Гострий живіт".
Анамнез захворювання - З доби від початку скарг. Виконано ургентне операційне втручання - нижню серединну лапаротомію, апендектомію, дренування черевної порожнини.
Інтраопераційно виявлено гангренозно змінений перфораційний апендицит, мутний ексудат у порожнині малого тазу і правого бокового каналу. Проведено промивання черевної порожнини за описаним способом. Термічна та лейкоцитарна реакція нормалізувались на 2-гу добу.
Покращання стану хвора відзначила наприкінці 3-0ї доби після операції. Дренажні трубки видалено на 5-ту добу. Лапаротомна та контрапертурні рани загоїлись первинним натягом, ознак нагноєння не було. Моніторинг рівня лейкоцитів периферійної крові та С-реактивного білка (СРБ) сироватки крові станом на добу поступлення і 7-му добу після операції виявив динаміку в бік їх зниження (Ге з 12,3-10 9У/л до 5,5-10У/л; СРБ з 31,3 мг/л до 9,8 мг/л). Виписана на 11-ту добу після операції в задовільному стані. При виписці на УЗД вільної рідини в черевній порожнині не виявлено.
Клінічний приклад 2. Пацієнт В., 76 років, госпіталізований в хірургічне відділення через 2 доби від початку болю у епігастрії та правому підребер'ї. За даними УЗД - наявна вільна рідина у підпечінковому просторі. За ургентними показаннями проведено верхньо-середню серединну лапаротомію. Причиною дифузного фібринозно-гнійного перитоніту виявився гострий
Зо гангренозний калькульозний перфораційний холецистит. Виконано холецистектомію, промивання за описаним способом та дренування черевної порожнини. На 4-ту добу стан хворого суттєво покращав: відновились апетит та моторика шлунково-кишкового тракту, покращився сон. Дренажі видалено на 5-ту добу на фоні припинення виділень із них. Показник лейкоцитів периферійної крові та СРБ теж проявили нормалізацію від 1-ї до 7-ї доби після втручання: Ге з 10,9-105/л до 6,1-109/л; СРБ з 44,7 мг/л до 5,3 мг/л). Хворого виписано на 11-ту добу після операції в задовільному стані. Протягом всього післяопераційного періоду та на момент виписки післяопераційні рани - без ознак запалення чи нагноєння. На контрольному УЗД скупчень рідини в зоні операції не виявлено.
Описаний спосіб промивання черевної порожнини при вторинному та первинному перитонітах може бути запропонованим для використання у хірургічних стаціонарах.

Claims (2)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб промивання черевної порожнини при перитоніті, що включає введення розчину декаметоксину, який відрізняється тим, що після хірургічного усунення джерела перитоніту, проводять евакуацію патологічних субстратів та виконують промивання черевної порожнини, яка полягає у введенні озонованого розчину декаметоксину ("Декасан", ТМ "Юрія-Фарм") з концентрацією озону 4 мг/л та в об'ємі, пропорційному до поширеності перитоніту на початку операції, мануально-інструментальному розподілі розчину декаметоксину по черевній порожнині без подальшої його евакуації.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що озонований розчин декаметоксину ("Декасан", ТМ "Юрія-Фарм") екстемпорально підігрівають до 37 "С та використовують впродовж З годин після його озонування.
UAU201707552U 2017-07-17 2017-07-17 Спосіб промивання черевної порожнини при вторинному і третинному перитонітах UA123046U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201707552U UA123046U (uk) 2017-07-17 2017-07-17 Спосіб промивання черевної порожнини при вторинному і третинному перитонітах

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201707552U UA123046U (uk) 2017-07-17 2017-07-17 Спосіб промивання черевної порожнини при вторинному і третинному перитонітах

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA123046U true UA123046U (uk) 2018-02-12

Family

ID=61186339

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201707552U UA123046U (uk) 2017-07-17 2017-07-17 Спосіб промивання черевної порожнини при вторинному і третинному перитонітах

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA123046U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Vaamonde et al. Complications of acute peritoneal dialysis
Allen et al. Serratia marcescens infection of the urinary tract: a nosocomial infection
Hunt et al. Antibiotics in surgery
CN106913666A (zh) 愈疡通便灌肠生物流体膜及其制备方法
Nieto et al. Use of an active intra‐abdominal drain in 67 horses
Barie Management of complicated intra-abdominal infections
UA123046U (uk) Спосіб промивання черевної порожнини при вторинному і третинному перитонітах
Hunt, JA, Rivlin, ME & Clarebout Antibiotic pertitoneal lavage in severe peritonitis-a preliminary assessment
Eickenberg et al. A new model for measuring concentration of antibiotics in prostatic interstitial fluid
RU2460552C2 (ru) Способ предоперационной подготовки больных распространенным перитонитом
RU2445130C2 (ru) Способ профилактики послеоперационного пареза кишечника
RU2388505C1 (ru) Способ санации брюшной полости при разлитом перитоните
SU1699424A1 (ru) Способ прогнозировани осложнений после хирургического лечени перитонита
RU2207887C2 (ru) Способ обработки брюшной полости при перитоните
RU2285522C2 (ru) Способ лечения желчного перитонита
RU2144797C1 (ru) Аппликационно-сорбционный способ профилактики гнойно-септических осложнений у родильниц из группы высокого риска реализации инфекции после операции кесарева сечения
RU2468760C1 (ru) Способ лечения абдоминального сепсиса желчного происхождения, осложненного коагулопатией
DAINKO et al. Pancreatic secretion of antibacterial agents through a new pancreatic fistula in the dog
Walker et al. Necrotizing fasciitis: the Howard university hospital experience
Sherbotie et al. Toxic shock syndrome with Staphylococcus aureus exit-site infection in a patient on peritoneal dialysis
MICHEL et al. Multiple pyogenic abscesses of the liver: Cure by penicillin in case due to anaerobic streptococci
RU2395304C1 (ru) Способ детоксикации организма при критических эндотоксикозах
Parlakgumus et al. An unusual cause of chemical peritonitis
Kurbanov Financial reports. News of Minimally Invasive Surgery
RU2194513C2 (ru) Метод деконтаминации желудочно-кишечного тракта с использованием озона у больных панкреонекрозом