UA122758C2 - Плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням - Google Patents

Плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням Download PDF

Info

Publication number
UA122758C2
UA122758C2 UAA201912138A UAA201912138A UA122758C2 UA 122758 C2 UA122758 C2 UA 122758C2 UA A201912138 A UAA201912138 A UA A201912138A UA A201912138 A UAA201912138 A UA A201912138A UA 122758 C2 UA122758 C2 UA 122758C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
chitosan
film coating
extracts
orange peel
composition
Prior art date
Application number
UAA201912138A
Other languages
English (en)
Inventor
Олександр Іванович Черевко
Антоніна Анатоліївна Дубініна
Тетяна Миколаївна Летута
Світлана Олександрівна Ленерт
Тетяна Володимирівна Фролова
Юрій Миколайович Хацкевич
Лариса Василівна Татар
Вікторія Валентинівна Колесник
Original Assignee
Харківський Державний Університет Харчування Та Торгівлі
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Харківський Державний Університет Харчування Та Торгівлі filed Critical Харківський Державний Університет Харчування Та Торгівлі
Priority to UAA201912138A priority Critical patent/UA122758C2/uk
Publication of UA122758C2 publication Critical patent/UA122758C2/uk

Links

Abstract

Винахід стосується плівкового покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням, що містить низькомолекулярний хітозан 2 %-ий, композицію з екстрактів лікарсько-рослинної сировини, такої як імбир лікарський, шкірка апельсина та цибулини часнику посівного, у співвідношенні 3:4:2 відповідно, гліцерин 1 %-ий, хлорид кальцію 0,5 %-ий, лимонну кислоту 0,5 %-у, ефірну олію шкірки апельсина 0,5 %-у.

Description

співвідношенні 3:4:2 відповідно, гліцерин 1 95-ий, хлорид кальцію 0,5 95-ий, лимонну кислоту 0,5 9о5-у, ефірну олію шкірки апельсина 0,5 9о-у.
Винахід належить до галузі зберігання плодів, овочів та консервування або доведення овочів до стиглості органічними засобами, а саме післязбиральної обробки плівковим покриттям на основі органічних сполук плодів томатів перед закладкою на зберігання.
Відомий спосіб зберігання плодів та овочів |1)Ї), який передбачає розміщення в термостататованому сховищі плодів або овочів, які потім піддають гідророшенню сатурованим розчином, що містить воду, пропіонову кислоту і хітозан (0,2 95 за масою).
Недоліками аналога способу отримання плівкового покриття за даним винаходом є: хітозан в біорозкладному покритті знаходиться в сольовій хімічній формі, що внаслідок контакту покриття з вологим середовищем вона буде необмежено набухати, втрачати міцність і розчинятися; хітозан, з молекулярною масою 80-500 кДа, який використовували для виготовлення плівкового покриття, має обмежену біоцидну активність і інгібує ріст тільки бактерій. Плівкове покриття на основі високомолекулярного хітозану, в сольовій формі, біологічно малоактивне відносно цвілевих та дріжджоподібних грибів; необхідність у повторних обробках плодів та овочів, що спричиняє великі матеріальні і трудові витрати; хітозанове покриття, за даним винаходом, не придатне для використання як харчового призначення.
Найбільш близьким технічним рішенням до винаходу є розробка покриття, що складається з хітозану та ефірної олії з Огідапит мцїдаге Г., для контролю темної цвілі і м'якої гнилі в плодах томатів черрі при зберіганні в кімнатній (25 "С) і низькій температурі (12 "С), та вплив цього покриття на параметри якості плодів томатів черрі (2). Для комбінованого застосування, хітозан з середньою молекулярною масою (ММ 40-80 кДа, СД 75-85 95), розбавляли в оцтовій кислоті (1 мл / 100 мл) і додавали розчин ефірної олії Огідапит мцідаге І. (щільність при 207 С: 0,90, показник переходу до 20 "С:1,47), які були отримані розчином у бульйоні Сабуро, з вмістом
Тмееп 80 (2 95, об./06.) як емульгуючий агент.
Плоди завантажували в 500 мл розчину, що містить хітозан (4 мг/мл) та ефірну олію
Огідапит мпцідаге І. (1,25 мкг/мл), протягом 1 хв. Плоди висушували на повітрі і зберігали в поліетиленовому контейнері при різних температурах.
Зо Недоліком цього аналога є обмежена мікробіальна активність, що інгібує ріст тільки грибків
Азрегойив підег та Впігорив віоіопітегс, які викликають хвороби темної цвілі і м'якої гнилі в плодах томатів черрі. Крім того, використання хітозану з середньою молекулярною масою ускладнює процес його розчинення в зазначених розчинниках із застосуванням спеціального технологічного устаткування і технічних засобів.
В основу винаходу поставлена задача розробки плівкового покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням шляхом включення до складу плівкового покриття композиції з екстрактів лікарсько-рослинної сировини (імбиру лікарського, шкірки апельсина й цибулин часнику посівного в співвідношенні 3:4:2 відповідно) як антибактеріальної основи, низькомолекулярного хітозану (НМХ) 295 як плівкоутворювача, гліцерину 195 як пластифікатора, хлориду кальцію (Сасі», харчова добавка Е 509) 0,5 95 як структуроутворювача, лимонної кислоти (Сііс асід, харчова добавка ЕЗ330) 0,5 95 як консерванту та антиоксиданту, ефірної олії шкірки апельсину 0,5 95 як посилювача антибактеріальної активності плівкового покриття, що забезпечує отримання плівкового покриття плодів томатів перед зберіганням з розширеною і підвищеною антибактеріальною активністю проти різних збудників хвороб плодів томатів (бактерій та грибків); екологічно безпечного для організму людини; збільшення термінів зберігання плодів томату; зменшення трудових та енергетичних ресурсів; спрощення та прискорення технологічного процесу підготовки плодів томату до зберігання та зниження собівартості покриття.
Поставлена задача вирішується тим, що плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням, що містить розчин з додаванням хітозану. У складі плівкового покриття використовують композицію з екстрактів лікарсько-рослинної сировини (імбиру лікарського, шкірки апельсину й цибулин часнику посівного в співвідношенні 3:4:2 відповідно) - як антибактеріальну основу, низькомолекулярний хітозан (НМХ) 2 95 як плівкоутворювач, гліцерин 1956 як пластифікатор, хлорид кальцію (СаСі», харчова добавка Е 509) 0,595 як структуроутворювач, лимонну кислоту (Сіїгіс асід, харчова добавка Е 330) 0,5 95 як консервант та антиоксидант, ефірну олію шкірки апельсина 0,595 як посилювач антибактеріальної активності плівкового покриття, при цьому компоненти беруть у наступних співвідношеннях, мас. 9о: композиція З екстрактів 95 5 лікарсько-рослинної '
сировини (імбиру лікарського, шкірки апельсину й цибулин часнику посівного в співвідношенні 3:4:2 відповідно) хітозан (НМХ) 2 гліцерин 1 хлорид кальцію (Сасіг, 0 5 харчова добавка Е 509) ' лимонна кислота (Сітіс асід, 05 харчова добавка Е 330) " ефірна олія шкірки 0 5 апельсина '
Відміна винаходу полягає у тому, що у складі плівкового покриття використовується композиція з екстрактів лікарсько-рослинної сировини (імбиру лікарського, шкірки апельсина й цибулин часнику посівного в співвідношенні 3:4:2 відповідно) як антибактеріальної основи, низькомолекулярного хітозану (НМХ) 295 як плівкоутворювача, гліцерину 195 як пластифікатора, хлориду кальцію (Сасі», харчова добавка Е 509) 0,5 95 як структуроутворювача, лимонної кислоти (Сіїіс асіда, харчова добавка Е 330) 0,5 95 як консерванту та антиоксиданту, ефірної олії шкірки апельсина 0,5 96 як посилювача антибактеріальної активності плівкового покриття.
Ця композиція з екстрактів є ефективним універсальним засобом для захисту плодів томатів під час зберігання, що покриває увесь спектр розповсюджених хвороб томату. З метою забезпечення водорозчинності та екологічної безпеки речовин, що контактують безпосередньо з продуктами харчування, для застосування в розробці технології покриттів рекомендовані водні та водно-спирто-гліцеринові екстракти рослинної сировини.
Імбир лікарський (7іпдібег ойПісіпаїє) - ооднодольна вічнозелена рослина родини 2 іпдібдегасеає. В медицині й фармації як ЛРС використовують кореневище цієї рослини, до складу якого входять таки компоненти як моно- і сесквитерпеноїди й фенольні сполуки шогаол та гінгерол, які мають протимікробну й фунгіцидну дію. Водні й спиртові екстракти імбиру мають антибактеріальні властивості і застосовуються як консерванти та додаткові антимікробні агенти в в концентрації 1-10 Фо.
Шкірка апельсина (Сіти5 віпепвів) є економічно доступною сировиною, а у деяких видах виробництва є відхідною частиною фрукта. Хімічний спектр антибактеріальних й протигрибкових речовин шкірки апельсина робить її екстракти компонентами для розробки захисних засобів для сприскування томатів. До фітохімічного складу цієї сировини входять багато різноманітних активних компонентів: антрахінони, фенольні сполуки, таніни, терпеноїди, флавоноїди, але головними діючими компонентами є лимонен, В-мірцен, а- і ВД-пінен, сабінен, гераніол. Головним фактором вибору цього компонента стала властивість екстрактів шкірки апельсина подавляти надмірний ріст лактобактерій.
Часник посівний (АйПипт заїймит) - це рослина з протимікробними й протигрибковими властивостями. Біологічно-активними компонентами цибулин часнику є аліцин, айоеєн, аліїн та
Зо діалілсульфіди. Водні та спиртові екстракти луковиць часнику інгібують ріст бактерій роду
Хапіпотопаз, штамів роду Егміпіа, гриби роду ВНігориє й пригнічують спороутворення цих мікроорганізмів більш ніж на 90 95. Водні та спиртові екстракти часнику (окремо й в комбінації з екстрактом імбиру) ефективні при інгібуванні росту міцелію й спороутворенні грибів роду
АПегпагіа, біетрпуПит й Воїгуїйв. Екстракт часнику ефективний в комбінації з екстрактами шкірки цитрусових та екстрактами імбиру.
Хітозан - нетоксичний, біоруйнівний, біосумісний полісахарид, що має широкий спектр біологічної активності, включаючи антимікробну. Замість хітозану з високою (ММ 80-500 кДа, СД 75-8595) та середньою молекулярною масою (ММ 50-80 кДа, СД 75-85 95), передбачено використання низькомолекулярного водорозчинного (НМХ) хітозану (ММ 1-50 кДа, СД 75-85 95).
Застосування хітозану (НМХ) в складі покриття надають плівкам антибактеріальні властивості проти грампозитивних, грамнегативних мікроорганізмів та грибків.
Як пластифікатор покриття використовується гліцерин (в перекладі з лат. Сіусов5 - солодкий) - це органічна сполука, найпростіший представник триатомних спиртів у вигляді безбарвної в'язкої рідини без запаху, солодкого на смак, не отруйний і не токсичний. Гліцерин широко поширений в природі, так як входить до складу практично всіх рослинних олій та тваринних жирів. Добре розчиняється у воді та спиртах.
Як структуроутворювач застосовується харчовий хлорид кальцію (Сасіг), безбарвні кристали без запаху, гірко-солоного смаку. Хлорид кальцію дуже легко розчиняється у воді, гігроскопічний, містить 2795 кальцію. Молекулярна маса 110,98. Хлорид кальцію зареєстрований як харчова добавка Е 509, активно включається до складу продуктів харчування як харчовий функціональний інгредієнт у виробництві харчових продуктів, в тому числі функціональних харчових продуктів, продуктів дитячого та здорового харчування. За класифікацією Е 509 належить до групи емульгаторів застосовується як отверджувач, стабілізатор, структуроутворювач та згущувач.
Консервантом у плівкових покриттях використовується лимонна кислота (Сімс асід, харчова добавка Е 330), яка є антиоксидантом (інакше - антиокислювачем), має натуральне або синтетичне походження, хімічна формула СеНеО;. Лимонна кислота являє собою триосновну карбонову кислоту. Виглядає як дрібні білі кристали, речовина має хорошу розчинність у воді і етиловому спирті (саіІогігаю!г). Смак чисто кислий, не терпкий. Лимонна кислота входить до складу покриття як антиоксидант та консервант, має бактерицидну дію.
Для посилення антибактеріальної активності плівкового покриття додається ефірна олія апельсина. Це жовта або помаранчева рідина з запахом плодів апельсина і не гірким смаком.
Хімічний склад ефірної олії: лімонен - до 95,5 95, ліналоол - до З 95, а-пінен - до 0,5 95, сабінен - до 1 95, мірцен - до 1,9 95, октаналь - до 0,5 95, нонаналь - до 0, 1 95, цитронелаль - до 0,2 95, а- терпінеол -до 0,1 95, деканаль - до 1,7 95, нераль - до 0,2 95, гераніаль - до 0,4 95, додеценаль - до 0, 1.95, валенцен - до 0,1 95 доводить антибактеріальні, антимікробні властивості олії та виконує роль бактеріостатичної добавки, що запобігає передчасній мікробіальній забрудненості плодів та овочів.
В загальному вигляді спосіб отримання плівкового покриття здійснюється наступним чином.
До підготовленої композиції з екстрактів лікарсько-рослинної сировини (імбиру лікарського, шкірки апельсина й цибулин часнику посівного в співвідношенні 3:4:2 відповідно) - як антибактеріальної основи, додають плівкоутворювач - 2 95 хітозану і пластифікатор - 1 95 гліцерину, вносять структуроутворювач - 0,5 96 хлориду кальцію, консервант та антиоксидант - 0,596 лимонної кислоти та посилювач антибактеріальної активності - ефірної олії шкірки апельсина 0,5 96 з подальшим формуванням плівки перемішуванням на магнітній мішалці не
Зо більше 2 хвилин за кімнатної температури.
Плоди томатів після збору врожаю обробляють плівковим покриттям шляхом занурення томатів та подають на зберігання. Після обробки томатів на поверхні плодів утворюється прозоре антибактеріальне плівкове покриття, товщиною 0,5 мкм. За рахунок інгібування шкідливої мікробіоти на поверхні плодів збільшується термін зберігання томатів в 1,5-2 рази.
Компоненти плівкового матеріалу беруть у таких співвідношення, мас. 9о: композиція З екстрактів лікарсько-рослинної сировини (імбиру лікарського, шкірки 95,5 апельсина й цибулин часнику посівного) в співвідношенні 3:4:2 відповідно) хітозан (НМХ) 2 гліцерин 1 хлорид кальцію (Сасіг, 0 5 харчова добавка Е 509) " лимонна кислота (Сітіс асіа, 05 харчова добавка Е 330) ' ефірна олія шкірки 0 5 апельсина '
Для кращого розуміння суті винаходу наведемо приклади.
Приклад 1. Склад той самий. Композицію з екстрактів лікарсько-рослинної сировини імбиру лікарського, шкірки апельсина й цибулин часнику посівного беруть, у наступному співвідношенні - 3:21 відповідно.
Приклад 2. Склад той самий. Композицію з екстрактів лікарсько-рослинної сировини імбиру лікарського, шкірки апельсина й цибулин часнику посівного беруть, у наступному співвідношенні - 3:3:1 відповідно.
Зменшення вмісту екстрактів шкірки апельсина та цибулин часнику посівного знижує антибактеріальну активність плівкового покриття.
Технічним результатом, що досягається при використанні винаходу, є отримання плівкового покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням з розширеною і підвищеною антибактеріальною активністю проти різних збудників хвороб плодів томатів (бактерій та грибків); екологічно безпечного для організму людини; збільшення термінів зберігання плодів томату; зменшення трудових та енергетичних ресурсів; спрощення та прискорення технологічного процесу підготовки плодів томату до зберігання та зниження собівартості покриття.
Джерела інформації: 1. Пат. Мо 2159997 Российская Федерация, МПК: АОТЕ25/00, А2387/154 Способ хранения плодов или овощей |Текст| / Росляков Ю. Ф., Квасенков О.И., Демченко С. В., Юшина Е. А. заявитель и патентообладатель Кубанский государственньій технологический университет (КуУбГТУ). Мо 99114610/13; заявл. 09.07.1999; опубл. 10.12.2000, Бюл. Мо 34. 2. Баррето Т. А., Андраде С.СА, Масизль Ж. Ф. та ін. Хітозанові покриття, що містить ефірну олію з Огідапит мцідаге І. для боротьби з пліснявими інфекціями після збору врожаю і підтримки якості плодів томатів черрі. Журнал "Мікробіологія". 2016. Мо 7. С 1724. БО: 10.3389 /
Ттіср.2016.01724.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням, що містить розчин з хітозаном, яке відрізняється тим, що як хітозан містить низькомолекулярний хітозан 2 95-ий, додатково містить композицію з екстрактів лікарсько-рослинної сировини, такої як імбир лікарський, шкірка апельсина та цибулини часнику посівного, у співвідношенні 3:4:2 відповідно, гліцерин 1 9У5-ий, хлорид кальцію 0,595-ий, лимонну кислоту 0,5 95-у, ефірну олію шкірки апельсина 0,5 95-у, при наступному співвідношенні компонентів, мас. 9б: композиція з екстрактів лікарсько-рослинної сировини 95,5 низькомолекулярний хітозан 2 95-ий 2 гліцерин 1 95-ий 1 хлорид кальцію 0,5 95-ий 0,5 лимонна кислота 0,5 Ув-а 0,5 ефірна олія шкірки апельсина 0,5 Ув-а 0,5.
UAA201912138A 2019-12-23 2019-12-23 Плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням UA122758C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201912138A UA122758C2 (uk) 2019-12-23 2019-12-23 Плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201912138A UA122758C2 (uk) 2019-12-23 2019-12-23 Плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA122758C2 true UA122758C2 (uk) 2020-12-28

Family

ID=74105245

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201912138A UA122758C2 (uk) 2019-12-23 2019-12-23 Плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA122758C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109068627B (zh) 用于制备和保存消毒产品的方法
CN106359567A (zh) 一种含有植物精油的水果保鲜剂及应用
CN104146055A (zh) 一种植物源果蔬保鲜剂
Erceg et al. A comprehensive approach to chitosan-gelatine edible coating with β-cyclodextrin/lemongrass essential oil inclusion complex—Characterization and food application
Sotelo-Boyás et al. Characterization of chitosan nanoparticles added with essential oils: In vitro effect on Pectobacterium carotovorum
IL145767A (en) Microbicidal formulation comprising an essential oil or its derivatives
US20200068912A1 (en) Compounds and formulations for protective coatings
CN113038824A (zh) 用于保护性涂层的化合物和制剂
Supardan et al. Cassava starch edible film incorporated with lemongrass oil: characteristics and application
CN106543743A (zh) 一种含芳樟醇的鱼胶原水解物/壳聚糖季铵盐可食抗菌膜及其制备方法
JP2010185062A (ja) 低分子低重合ポリ乳酸の製造方法および低分子低重合ポリ乳酸、並びに、低分子低重合ポリ乳酸の機能性と低分子低重合ポリ乳酸を含有することの使用範囲
Negi et al. Control of foodborne pathogenic and spoilage bacteria by garcinol and garcinia indicaextracts, and their antioxidant activity
UA122758C2 (uk) Плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням
UA142301U (uk) Плівкове покриття для обробки плодів томатів перед зберіганням
MX2013014626A (es) Desinfectantes fitoquimicos para lechuga (lactuca sativa).
CN104106621A (zh) 冷却肉复合保鲜剂及其制备方法和应用
Savvaidis Chitosan: Novel Applications in Food Systems
CN105522628A (zh) 一种竹木制品用抗菌防霉材料及其制备方法
Sulistijowati et al. Antioxidant, antibacterial and antifungal activity of edible coating chitosan-galactose complex
UA122757C2 (uk) Плівкове покриття для обробки плодів перцю солодкого перед зберіганням
Ben-Yehoshua et al. Developing a novel environmentally friendly microbiocidal formulation from peel of citrus fruit
Tavallali et al. Modifications in Lemongrass (Cymbopogon spp.) in response to green synthesized nano-selenium complex
KR102444787B1 (ko) 천연 항균물질로 코팅된 손잡이용 비닐 필름
UA142302U (uk) Плівкове покриття для обробки плодів перцю солодкого перед зберіганням
UA125711C2 (uk) Плівкове покриття для обробки плодів черешні перед зберіганням