UA122312U - Спосіб комплексної діагностики захворювань лор-органів у дітей та підлітків з зубощелепними аномаліями - Google Patents

Спосіб комплексної діагностики захворювань лор-органів у дітей та підлітків з зубощелепними аномаліями Download PDF

Info

Publication number
UA122312U
UA122312U UAU201708774U UAU201708774U UA122312U UA 122312 U UA122312 U UA 122312U UA U201708774 U UAU201708774 U UA U201708774U UA U201708774 U UAU201708774 U UA U201708774U UA 122312 U UA122312 U UA 122312U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
ent
breathing
pathology
patients
children
Prior art date
Application number
UAU201708774U
Other languages
English (en)
Inventor
Юрій Миколайович Воляк
Василь Іванович Попович
Зіновій Романович Ожоган
Original Assignee
Юрій Миколайович Воляк
Василь Іванович Попович
Зіновій Романович Ожоган
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Юрій Миколайович Воляк, Василь Іванович Попович, Зіновій Романович Ожоган filed Critical Юрій Миколайович Воляк
Priority to UAU201708774U priority Critical patent/UA122312U/uk
Publication of UA122312U publication Critical patent/UA122312U/uk

Links

Landscapes

  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)

Abstract

Спосіб комплексної діагностики захворювань ЛОР-органів у пацієнтів з зубощелепними аномаліями включає діагностику зубощелепних аномалій і патології ЛОР-органів визначенням симптомів по їх клінічних ознаках і їх порівняння з ознаками норм. Спочату проводять клінічне обстеження хворих, яке включає збір анамнезу, зовнішній огляд обличчя, його симетрію, пропорційність розвитку щелеп, вираженість носо-губних і підборідкових складок, ступінь відкривання рота та тип дихання. Після цього діагностують ЛОР-патологію, для чого проводять передню та задню риноскопії, ендоскопічне дослідження носової порожнини і носоглотки та функціональні дихальні проби на виявлення ротового типу дихання методом набрання в рот води і утримуванням її до моменту різкого утруднення носового дихання. При вимушеному ковтанні води для дихання через рот діагностують патологію ЛОР-органів пацієнта.

Description

Корисна модель належить до медицини, зокрема до ортодонтії, а точніше до способів, що призначені для діагностики захворювань ЛОР-органів у пацієнтів з зубощелепними аномаліями.
Аномалії зубощелепної системи у дітей та підлітків займають одне з перших місць серед захворювань щелепно-лицевої ділянки. При супутніх захворюваннях інших систем організму, зокрема і ЛОР-органів, порушення зубощелепної системи виявляються від 6095 до 90 95 випадків. Аномалії зубних рядів у процесі та після закінчення росту щелеп призводять до порушення форми обличчя з деформацією лицевого скелету, порушень морфофункціонального співвідношення, погіршення координації нервово-м'язового апарату і зменшення витривалості м'язів.
Відомий спосіб діагностики і лікування супутніх деформацій щелеп, який полягає у вивченні діагностичних моделей щелеп і ренттгенопефалометричного аналізу ТРГ голови в бічній проекції до і після ортодонтичного лікування ІДиагностика и лечение сочетанньїх деформаций челюстей /Безруков В.М., Оспанова Г.Б., Рудько В.В., Степанова И.Г.// - К.: Стоматология, 1997. - С. 47-
Б51|. За цим способом вимірювання зубних рядів проводять в сагітальній і трансверзальній площинах. При наявності в порожнині рота всіх постійних зубів використовують вимірювальні точки Пона (1907). Ширину зубних рядів визначають між першими премолярами, першими постійними молярами. Довжину переднього відрізка вимірюють за методом С.КопїНаиз (1939).
Ширину зубних рядів в ділянці ікол вивчають в залежності від мезіодистальних розмірів 4-х нижніх різців за методикою А.Б. Слабковської (1993).
Однак цей спосіб має обмежені межі застосування і не передбачає необхідного комплексного дослідження для безпомилкової діагностики захворювань ЛОР-органів у пацієнтів з зубощелепними аномаліями і вимагає додаткових розрахунків значень кутових, лінійних величин і співвідношення лінійних величин.
Найбільш близьким до корисної моделі, що заявляється, за технічною суттю є спосіб дослідження місткості легень у пацієнтів з вертикальними аномаліями прикусу, який полягає в аналізі функцій зовнішнього дихання, для чого спеціальний апарат (спірометр механічний, цифровий і ін.) фіксує дихання пацієнта в спокійному стані, на сильному видиху, в процесі кашлю тощо з наступним аналізом показників і діагностуванням після процедури (Зубкова Л.П.
Исследование жизненной еємкости легких у пациентов с вертикальньіми аномалиями прикуса/
ЛП. Зубкова// - Вестник стоматологии. - 1997. - Мо 4. -С. 250-253.
Проте цей спосіб також не є ефективним для комплексного дослідження і діагностики захворювань ЛОР-органів у пацієнтів з зубощелепними аномаліями.
В основу корисної моделі, що заявляється, поставлено задачу розробити комплексний спосіб діагностики захворювань ЛОР-органів у пацієнтів з зубощелепними аномаліями шляхом поєднання клінічного обстеження хворих і проведення додаткової діагностики ЛОР-патології з визначенням симптомів по їх клінічних ознаках і їх порівнянням з ознаками норм, забезпечити можливість ранньої достовірної діагностики захворювань ЛОР-органів у пацієнтів, зокрема дітей та підлітків, з зубощелепними аномаліями і визначення на цій основі стратегії лікування хворих.
Поставлена задача вирішується тим, що за способом діагностики захворювань ЛОР-органів у пацієнтів з зубощелепними аномаліями, що включає діагностику зубощелепних аномалій і патології ЛОР-органів визначенням симптомів по їх клінічних ознаках і їх порівнянням з ознаками норм, згідно з корисною моделлю, після клінічного обстеження хворих, яке включає збір анамнезу, зовнішній огляд обличчя, його симетрію, пропорційність розвитку щелеп, вираженість носо-губних і підборідкових складок, ступінь відкривання рота та тип дихання, додатково діагностують ЛОР-патологію, для чого проводять передню та задню риноскопії, ендоскопічне дослідження носової порожнини і носоглотки та здійснюють функціональні дихальні проби на виявлення ротового типу дихання методом набрання в рот води і утримуванням її до моменту різкого утруднення носового дихання і при вимушеному ковтанню води для дихання через рот діагностують патологію ЛОР-органів.
Саме поєднанням визначених симптомів по їх клінічних ознаках з симптомами додаткового діагностування ЛОР-патології проведенням передньої та задньої риноскопії, ендоскопічного дослідження носової порожнини і носоглотки та проведенням функціональних дихальних проб на виявлення ротового типу дихання методом набрання в рот води і утримуванням її до моменту різкого утруднення носового дихання, при вимушеному ковтанню води для дихання через рот діагностують патологію ЛОР-органів і разом із клінічними симптомами діагностують захворювання і визначають стратегію лікування.
Таким чином сукупністю суттєвих ознак отримано комплексне технічне рішення, яке є новим, дозволяє отримати якісно новий технічний результат і є достатнім для вирішення поставленої задачі корисної моделі. 60 Спосіб здійснюють так.
Спочатку проводять клінічні, антропометричні дослідження, під час яких проводять діагностику зубощелепних аномалій та патології ЛОР-органів пацієнта на основі клінічного обстеження. Комплексні дослідження включають збір анамнезу, зовнішній огляд обличчя, його симетрію, пропорційність розвитку щелеп, вираженість носо-губних і підборідкових складок, ступінь відкривання рота та тип дихання. При цьому додатково діагностують ЛОР-патологію, а саме проводять передню та задню риноскопії, ендоскопічне дослідження носової порожнини і носоглотки. Особливою ознакою пропонованого способу є проведення функціональних дихальних проб, які полягають у виявленні ротового типу дихання. З цією метою рекомендують пацієнту набрати в рот води і утримувати її максимальний час. При різкому утрудненні носового дихання хворий змушений проковтнути воду, щоб дихати через рот - момент, який легко фіксується під час діагностики і порівнюється з показниками норми.
При внутрішньоротовому огляді визначають параметри піднебінного склепіння за З..
Долгополовою та Н.В. Панкратовою; індекс висоти піднебіння за методикою П. Берцбаха, стан твердих тканин зубів і пародонту, положення зубів у зубних рядах, форму та розміри зубних рядів та їх співвідношення. Ортодонтичний діагноз встановлюють у відповідності до класифікацій Калвеліса, Енгля та Хорошилкіної. При вивченні діагностичних моделей щелеп визначають аномалії розмірів зубів і зубних рядів, розташування зубів, форму зубних рядів. При вимірюванні штангенциркулем діагностичних моделей щелеп визначають в міліметрах подальші розміри та їх співвідношення: мезіо-дистальні розміри коронок зубів, ширину зубних рядів (Роп)). Усі ці показники в комплексі порівнюють з показниками норми і діагностують з великою точністю стан захворювань ЛОР-органів у пацієнтів, зокрема дітей і підлітків з зубощелепними аномаліями.
Приклад.
Було обстежено 239 дітей з зубощелепними аномаліями, віком 6-18 років пропонованим способом діагностики захворювань їх поєднанням з патологією ЛОР-органів. Найчастіше виявляли такі зубощелепні аномалії: звуження верхньої щелепи, відкритий прикус, дистальний прикус, високе склепіння твердого піднебіння (готичне піднебіння).
Всіх пацієнтів поділено на дві групи:
І група - пацієнти з зубощелепними аномаліями без ЛОР-патології 60,2 95 (144 дітей).
Зо ІЇ група - пацієнти з зубощелепними аномаліями і ЛОР- патологією 39,7 95 (95 дітей).
Показники порівняльної зубощелепної патології (з розрахунку на 100 оглянутих) наведені у таблиці 1.
Таблиця 1 юшентезнняйи рен | дова
Звуження верхньої щелепи зафіксовано у 63,9 905 (92 дітей) пацієнтів в !/ групі з зубощелепними аномаліями без ЛОР-патології та у 76,8 95 (73 дітей) у ІІ групі з зубощелепними аномаліями і ЛОР- патологією.
Готичне піднебіння наявне у 56,9 95 (82 дітей) в І групі, і у 73,7 9Уо (70 дітей) у І! групі відповідно.
Дистальний прикус було виявлено у 18,8 95 (27 дітей) в І групі і 40 95 (38 дітей) у ІІ групі.
Відкритий прикус спостерігався у 1,4 95 (2 дітей) в І групі обстежених, у ІІ групі 5,3 95 (5 дітей) обстежених.
У пацієнтів І групи без патології ЛОР-органів аномалії зубощелепної системи у вигляді звуження верхньої щелепи, готичного піднебіння, зустрічаються в середньому на 15 95, ніж у пацієнтів ЇЇ групи з патологією ЛОР-органів. Дана тенденція, проте у меншому відсотковому співвідношенні спостерігалась у пацієнтів з дистальним та відкритим прикусом які в І групі з зубощелепними аномаліями без ЛОР-патології в, так і в ІІ групи з патологією ЛОР-органів.
Ізольовані аномалії зустрічаються рідко і, як правило, поєднуються. Поєднувалось звуження верхньої щелепи та готичне піднебіння у І групі - 52 95(74 дітей) та у ІІ групі - 70 95 (66 дітей).
Значно рідше поєднувались між собою дистальний та відкритий прикус як в І групі - 2 95 (З дітей), так і в ІІ групі відповідно - 4,2 95 (6 дітей). Але були і такі пацієнти в обох групах, у яких поєднувалися усі ознаки, притаманні аномаліям прикусу.
Показники частоти зубощелепних аномалій залежно від наявної ЛОР-патології наведені в таблиці 2 і графічно показано на кресленні.
Таблиця 2
Зубощелепна Показник Викривлення Аденоїдні Хронічні Гіпертрофія аномалія носової вегетації риносинусити піднебінних перегородки мигдаликів
З руження пого! р | арм | птрм | та | та пелети ре | дв | дв | дв | гпв'бФ |/
Готичне піднебіння рі | арм | птрм | там | тар / ре | дв | дв ' | в ' | з
Дистальний прикус вд Їм 1117-1111 -11111111п ре | 77 з36в | 7 зг | 3в
Відкритий прикус ПТМ ПОПИ ПОН КО КО
Примітка: 1. рі - позначена достовірна різниця (р«0,05) даного показника у порівнянні із показником при викривленні носової перегородки (п), аденоїдних вегетаціях (а), хронічному риносинуситі (р), гіпертрофії піднебінних мигдаликів (м); 2. рг - позначена достовірна різниця (р«е0,05) даного показника у порівнянні із показником при звуженні верхньої щелепи (3), готичному піднебінні (г), дистальному прикусі (д), відкритому прикусі (в).
Частота поєднання ЛОР-патології і зубощелепних аномалій у ІІ групі наведена на кресленні.
У пацієнтів, в яких було виявлено викривлення носової перегородки, найчастіше зустрічались аномалії у вигляді звуження верхньої щелепи - 73,7ж4,5 95 (70 дітей) та готичного піднебіння - 68,4:24,8 95 (65 дітей). Це переважає більше ніж на 50 95 над частотою дистального прикусу - 18,9:24,0 95 (18 дітей) і відкритим прикусом - 5,322,3 95 (5 дітей) (Таблиця 2), (див. креслення).
Наведені дані свідчать про значне переважання частоти викривлення носової перегородки при звуженні верхньої щелепи і готичного піднебіння.
У пацієнтів з аденоїдними вегетаціями звуження верхньої щелепи - 47,4:255,1 95 (45 дітей) та готичне піднебіння 42,1:ж5,1 95 (40 дітей) зустрічалися майже з однаковою частотою. Відкритий та дистальний прикус також зустрічались у схожій кількості дітей порівняно із викривленням носової перегородки - 12,6:23,4 95 (12 дітей) з дистальним прикусом - 4,252,1 95 (4 дітей) з відкритим прикусом. Це значно рідше від частоти звуження верхньої щелепи і готичного піднебіння (див. креслення).
Щодо даних, які спостерігались у пацієнтів з хронічним риносинуситом, частота звуження верхньої щелепи - 26,3-4,595 (25 дітей) була помірною, дещо рідше виявлялось готичне піднебіння - 22,1:4,3 95 (21 дітей). Частота дистального прикусу - 11,63,3 95 (11 дітей) та відкритого прикусу - 2,15-41,595 (2 дітей), практично на 1095 менша, ніж у пацієнтів з викривленням перегородки носа (Таблиця 2).
Малохарактерною для аномалій зубощелепної системи була гіпертрофія піднебінних мигдаликів, при якій розподіл пацієнтів виглядав наступним чином: звуження верхньої щелепи виявлено - 14,7 253,6 95 (14 дітей), готичне піднебіння - 4,2:-2,1 95 (4 дітей), дистальний прикус - 7,4ж2,7 95 (7 дітей) та відкритий прикус - 1,152-1,0 95 (1 дітей). Це свідчить про те, що гіпертрофія піднебінних мигдаликів має найменший вплив на формування аномалій зубощелепної системи,
Зо ніж інші види ЛОР-патології. Також у ІІ групі були виявлені пацієнти з викривленням носової перегородки, які частіше поєднується з аденоїдними вегетаціями - 44 95 (42 дітей), хронічними риносинуситами - 24,2 95 (23 дітей), гіпертрофією піднебінних мигдаликів - 5,3 95 (5 дітей).
Таким чином, найбільш актуальними для щелепнолицевих аномалій є викривлення носової перегородки і аденоїдні вегетації. Хронічні риносинусити і гіпертрофія піднебінних мигдаликів не мають значного впливу на розвиток щелепнолицевої системи.
Водночас, патологія ЛОР-органів досить часто поєднується. Спостерігається поєднання викривлення носової перегородки та аденоїдних вегетацій - 40 90 (38 дітей) при усіх аномаліях зубощелепної системи. Значно рідше поєднуються хронічні риносинусити та гіпертрофія піднебінних мигдаликів - 11,5 95 (11 дітей).
У таких випадках, коли наявна чітка тенденція до поєднання декількох патологій ЛОР- органів, визначають комплексну стратегію лікування, яка передбачає можливість усунути не тільки одну патологію, але й іншу, наприклад не тільки аденоїдні вегетації, але і викривлення носової перегородки, хронічний риносинусит для досягнення кращих результатів при подальшому лікування зубощелепових аномалій.
Пропонований комплексний спосіб діагностики на якісно новому рівні забезпечує можливість ранньої достовірної діагностики захворювань ЛОР-органів у пацієнтів, зокрема дітей та підлітків, з зубощелепними аномаліями і дає можливість визначення на цій основі ефективної стратегії лікування хворих.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб комплексної діагностики захворювань ЛОР-органів у пацієнтів з зубощелепними аномаліями, що включає діагностику зубощелепних аномалій і патології ЛОР-органів визначенням симптомів по їх клінічних ознаках і їх порівняння з ознаками норм, який відрізняється тим, що після клінічного обстеження хворих, яке включає збір анамнезу, зовнішній огляд обличчя, його симетрію, пропорційність розвитку щелеп, вираженість носо- губних і підборідкових складок, ступінь відкривання рота та тип дихання, додатково діагностують ЛОР-патологію, для чого проводять передню та задню риноскопії, ендоскопічне дослідження носової порожнини і носоглотки та функціональні дихальні проби на виявлення
    Зо ротового типу дихання методом набрання в рот води і утримуванням її до моменту різкого утруднення носового дихання і при вимушеному ковтанню води для дихання через рот діагностують патологію ЛОР-органів пацієнта.
    ДИ Анни нннн ння ня Акад Кн кино и сомлля не, В у і ю т озовве.
    З (о у Кз ще КЕ і ши 1 шия . я . Я ус її й В о. 5 бю 1. 363 ши ВО М ї ве о З 5 КЕ одесі од ння о Ка Н ВО Боня я тесосо Во З фосоооооююююоо сш А : : викрявнення внеисьу вегетаВХ зни тіпертрофія Е яосової риносинуєнти піднебінних і Е дерекоронки мн лАВНКя : ви зкуження верхньої щелеп Ва потичне піднебіння і з» ДНК ТАЛЬНИЙ БРАКУЄ зесоя ВЗКуНТН.
    ПІрНКУЄ
UAU201708774U 2017-08-31 2017-08-31 Спосіб комплексної діагностики захворювань лор-органів у дітей та підлітків з зубощелепними аномаліями UA122312U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201708774U UA122312U (uk) 2017-08-31 2017-08-31 Спосіб комплексної діагностики захворювань лор-органів у дітей та підлітків з зубощелепними аномаліями

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201708774U UA122312U (uk) 2017-08-31 2017-08-31 Спосіб комплексної діагностики захворювань лор-органів у дітей та підлітків з зубощелепними аномаліями

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA122312U true UA122312U (uk) 2017-12-26

Family

ID=60955944

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201708774U UA122312U (uk) 2017-08-31 2017-08-31 Спосіб комплексної діагностики захворювань лор-органів у дітей та підлітків з зубощелепними аномаліями

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA122312U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Pain Prevalence of static and dynamic dental malocclusion features in subgroups of temporomandibular disorder patients: Implications for the epidemiology of the TMD occlusion association
ES2786197T3 (es) Sistema y método para determinar un análisis de diagnóstico ortodóntico de un paciente
Aliev Clinical and functional methods of assessment and diagnosis of the pathological condition of the temporomandibular joint
RU2441591C1 (ru) Способ количественной оценки зубочелюстно-лицевых аномалий
Grippaudo et al. Early orthodontic treatment: a new index to assess the risk of malocclusion in primary dentition
RU2360604C1 (ru) Способ диагностики аномалий зубочелюстной системы
RU2709249C1 (ru) Способ дифференциальной диагностики нарушений движений нижней челюсти миогенной и артрогенной этиологии
Abdurazzoqovich Modern Methods Of Treating Severe Pathologies Through The Diagnosis Of Tooth-Jaweformations In Early-Aged Children.
Chernysh et al. Regression models of individual cephalometric indicators used in the method of EP Harvold
Guo et al. Interferential effect of the over-erupted third molar on chewing movement
UA122312U (uk) Спосіб комплексної діагностики захворювань лор-органів у дітей та підлітків з зубощелепними аномаліями
RU2373847C1 (ru) Способ диагностики парафункций жевательных мышц
RU2694175C1 (ru) Способ комплексной диагностики окклюзии
RU2616761C1 (ru) Способ оценки качества ортодонтического лечения
Daly Clinical and radiographic assessment of maxillary canine eruption status in a group of 11-to 14-year-old Irish children
RU2603117C1 (ru) Способ диагностики синдрома болевой дисфункции височно-нижнечелюстного сустава
Shareif et al. Pattern of mandibular third molar impaction in Malaysia population and their association with gender, age and race
RU2541038C1 (ru) Способ эхоостеометрии челюстей в ретенционном периоде ортодонтического лечения
Washington et al. Orofacial myofunctional assessments in adults with malocclusion: A scoping review
Marchenko Correlation of transversal dimensions of the jaws and sagittal characteristics of the dental arch with odontometric and cephalometric indices in boys with orthognathic bite
Haghighi et al. Prevalence of ectopic maxillary canine and its association with other dental anomalies in children: an observational study
RU2310420C1 (ru) Способ оценки аномалий зубных рядов в трансверсальном направлении (варианты)
Benitha et al. Prevalence of root dilaceration in permanent incisors among chennai population-a retrospective disease
RU2734057C1 (ru) Способ диагностики синдрома вынужденного положения нижней челюсти
RU2652744C1 (ru) Способ экспресс-диагностики зубочелюстных аномалий на диспансерном приеме у детей дошкольного и младшего школьного возраста