UA120079U - Спосіб лікування пролежнів ііі та іv стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками - Google Patents

Спосіб лікування пролежнів ііі та іv стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками Download PDF

Info

Publication number
UA120079U
UA120079U UAU201703298U UAU201703298U UA120079U UA 120079 U UA120079 U UA 120079U UA U201703298 U UAU201703298 U UA U201703298U UA U201703298 U UAU201703298 U UA U201703298U UA 120079 U UA120079 U UA 120079U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
wound
purulent
necrosis
treatment
decompression
Prior art date
Application number
UAU201703298U
Other languages
English (en)
Inventor
Андрій Романович Вергун
Наталія Богданівна Ярко
Original Assignee
Львівський Національний Медичний Університет Імені Данила Галицького
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Львівський Національний Медичний Університет Імені Данила Галицького filed Critical Львівський Національний Медичний Університет Імені Данила Галицького
Priority to UAU201703298U priority Critical patent/UA120079U/uk
Publication of UA120079U publication Critical patent/UA120079U/uk

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)

Abstract

Спосіб лікування пролежнів ІІІ та IV стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками включає хірургічну обробку гнійної рани та вплив на поверхню рани лікарського препарату. На фоні адекватного нутритивного забезпечення та системної корекції коморбідної патології, фізіотерапії послідовно здійснюють декомпресію ділянки пролежня із застосуванням стандартних декомпресійних ортопедичних матраців, некректомію ділянки пролежня з видаленням іхорозних колікваційних некрозів, гною та некротичного детриту у рані з наступним розкриттям та дренуванням гнійних затьоків і прецизійною поетапною некр-, а при необхідності - секвестрнекректомією, тампонадою рани марлевими тампонами, просоченими антибактеріальним та некролітичним засобом, який готують екстемпорально у формі розчину, що містить у своєму складі трипсин, анестезин, калію йодид, лідазу, димексид, олію ялиці, настойку м'яти та гліцерин.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме хірургічних хвороб, гнійної хірургії, травматології та дерматології (дерматохірургії, і може бути використана для місцевого лікування пролежнів І та ІМ стадій з колікваційними некрозами м'яких тканин, нагноєнням та формуванням гнійних затьоків.
Тривала наявність пролежнів нерідко детермінує розвиток гнійно-запальних ускладнень, які мають хронічний перебіг та тяжко піддаються комплексному хірургічному лікуванню, гнильна флора призводить до виникнення колікваційних гнильних іхорозних некрозів м'яких тканин, формування гнійних затьоків та флегмон (Басков А.В. Хирургия пролежней / А.В. Басков. - М.:
ГОЗОТАР-МЕД. 2001. - 208 с). Такі процеси особливо характерні для крижово-куприкових ділянок у післяїнсультних хворих, у яких спостерігаються загальні та місцеві порушення мікроциркуляції, нетримання сечі та калу (Кругляков С.В. Пролежни: профилактика и основь! помощи С.В. Кругляков. - Режим доступу: пЕрулммли.акизп.5рб.ги/ргероа/уазйемалійез/ргоЇезпі.райд. У цих пацієнтів виникають зміни тканин дистрофічного і виразково-некротичного характеру, що мають тенденцію до нагноєння та некротизації внаслідок приєднання калової гнильної флори |СшІеп С. Е., Мооге 7. Ап ехріогайоп оПйоШипйп уєаг ипдегдгадиаїє пигзе5 КпоуЛедде ої апданншае їожагаз ргезвзиге пцїсег ргемепійп. // ) Мошпа Саге. - 2013. - Мо 22 (11). - Р. 618-619). Для ефективного лікування даної категорії хворих найдоцільніше поєднання лікування - загальної антибіотикотерапії та місцевою застосування антисептиків та антибіотиків (АІдегдеп 9. Кі5К ргойе спагасіегісіїс5 авззосіаїей мйн ошцісотез ої позріїаІ-асацітейд ргеззиге цісегв: а геігозресіїме гемієм/ / У. АІідегаєп, 9.0. М/ппеу, 5.
М. Тауйог евї аї. // Сийіса! Саге Мигзе. - 2011. - Мої. 31, Мо 4. - Р. 30-43). Незважаючи на розробку та застосування нових лікарських засобів та частих некректомій, питання лікування пролежнів ІІ та
ЇМ стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками є остаточно не вирішеними, особливо щодо доцільності та ефективності місцевих некролітичних засобів, згідно з клінічними стратегіями ІКіптап Спг.М. Ргеззитге Іпішгівв (Ргеззиге ШІсегв) апа МУоипа Саге
Тгеаїтепі Фо Мападетепі Снпг.М. Кіктап. - Режим доступу: пер://етедісіпе.теазсаре.сот/агпісіє/190115-ігеаїтепі).
Найближчим аналогом є спосіб лікування гнійних ран і порожнин (Патент України Мо 17088
А, МПК АбіК 31/00: опубл. 31.10.1997, Бюл. Мо 5). Спосіб-аналог включає проведення
Зо адекватної хірургічної обробки гнійної рани (пролежня) чи порожнини та впливом на поверхню рани комбінованим лікарським препаратом, у складі якого є діоксидин, тримекаїн, гідрофільна осмотична основа ПЕО-400, 1,2-пропіленгліколь, а також пропсанол. Проте даний спосіб характеризується відсутністю протеолітичного впливу на некротичні маси, підсушуючим та дегідратаційним ефектами, низькою грануляційностимулювальною та місцеводезодоруючою дією, що улоеможливлює його застосування в умовах іїхорозних гнильних процесів, включаючи лікування пролежнів ІП та ІМ стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками. Цей спосіб також практично не впливає на рівень мікробного забруднення у затьоках та на тривалість очищення ран.
В основу корисної моделі поставлено задачу вдосконалити лікування пролежнів ПШ та ІМ стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками шляхом проведення некректомії та застосування антибактеріального та некролітичного розчину для тампонади гнійної рани.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі лікування пролежнів ПШ та ІМ стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками, що включає хірургічну обробку гнійної рани та вплив на поверхню рани лікарського препарату, згідно з корисною моделлю, на фоні адекватного нутритивного забезпечення та системної корекції коморбідної патології, фізіотерапії послідовно здійснюють декомпресію ділянки пролежня із застосуванням стандартних декомпресійних ортопедичних матраців, некректомію ділянки пролежня з видаленням іхорозних колікваційних некрозів, гною та некротичного детриту у рані з наступним розкриттям та дренуванням гнійних затьоків з прецизійною поетапною некр-, а при необхідності секвестрнекректомією, тампонадою рани марлевими тампонами, просоченими антибактеріальним та некролітичним засобом, який готують екстемпорально у формі розчину, що містить у своєму складі трипсин, анестезин, калію йодид, лідазу, димексид, олію ялиці, настойку м'яти та гліцерин, у такому співвідношенні компонентів: трипсин, мг 0,1 анестезин, мг 3,0 калію йодид, мг 2,0 лідаза (64 ОД), мг 0,1 димексид, мл 25,0 олія ялиці, мл 3,0 настойка м'яти, мл 1,0 гліцерин, мл до 100,0.
Для ефективного лікування даної категорії хворих найдоцільнішим є поєднане лікування та місцеве застосування антисептиків. Місцева терапія детермінує створення у рані відповідного, оптимального щодо репаративних процесів та загоєння середовища, догляду та стимуляції крайової епітелізації.
Причинно-наслідковий зв'язок між сукупністю ознак запропонованої корисної моделі та досягнутим результатом детермінується, насамперед, поєднанням некректомії на фоні адекватного комплексу системної терапії та нутритивного забезпечення, особливістю дії та відсотковим співвідношенням компонентів розчину, антибактеріальною дією калію йодиду, димексиду, обезболюючою дією анестезину, протеолітичною дією трипсину та лідази, грануляційностимулювальною і дезодоруючою дією олії ялиці та настойки м'яти, внаслідок чого досягаються ефекти місцевого покращення мікроциркуляції, протеолізу та некролізу, очищення гнійної рани, формування грануляційної поверхні, що детермінує пришвидшення загоєння ранової поверхні у післяопераційному періоді. Препарат має бактерицидну дію за рахунок вмісту в ньому вільного йоду. У місці застосування розширюються судини, стінки їх набрякають, стають легко проникними |Розчин йоду спиртовий 5595 // Режим доступу.
Нер/Лумлу Тагтайоп.сот..ца/ик/351 2-гохспуп-уоди-зруріомуу-5)|. Механізм антибактеріальної дії детермінується наявністю калію йодиду, який має широкий спектр антибактеріальної дії по відношенню до біарпуіососсив 5рр., зігеріососсив 5рр., Меівзегіа 5рр., ЕзсПегіспіа соїї, ЗпідеПа 5рр., Кіебзієїа 5рр., Ргоїєи5 врр., СПіатуаїа, неспороутворюючих анаеробів та інших мікроорганізмів. Йод проникає в бактеріальні клітини шляхом дифузії, порушуючи життєво важливі реакції протоплазми, призводить до її загибелі |Розчин Люголя з гліцерином // Режим доступу. - РОр://тогдосз.Кіем.чалікіміем.рпр?іа-1988|. Протеолітична дія забезпечується наявністю трипсину та лідази ІФерментні препарати / Режим доступу, перу/рідгоснпіКі.сот/68321/теаійвіпалегтепіпі ргерагай|. Антибактеральний та місцево дезодоруючий, а також грануляційностимулювальні ефекти мають ефірні рослинні складники
Застосування ефірних олій при опіках ранах, виразках // Режим доступу, - пер/Лпігапеї лати. еди.па/дага/Катеага/піеттаніесі дезеазе/сіаззе5. зшалік-/рпаптиркКа/ріп|.
Протеолітична дія забезпечується наявністю трипсину та лідази (Ферментні препарати // Режим доступу. - пбр:/ріагисппіКі.сот/68321/тевдіївіпаЛегптепіпі ргерагаї||.
Зо Корисна модель пояснюється прикладами: Хворий М., 72 р.: Фіг. 1 - широкий пролежень м'яких тканин поперекової та крижової ділянок (доопераційна фотографія); Фіг. 2 - широкий пролежень м'яких тканин поперекової та крижової ділянок: етап санаційної некректомії; Фіг. З - широкий пролежень м'яких тканин поперекової та крижової ділянок: 7 доба післяопераційного періоду. Фіг. 4 - широкий пролежень м'яких тканин поперекової та крижової ділянок: 14 доба післяопераційного періоду, гранулююча рана.
Спосіб лікування пролежнів І та ІМ стадій і колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками здійснюють таким чином. На фоні адекватного нутритивного забезпечення та системної антибіотикотерапії, корекції коморбідної патології, фізіотерапії послідовно проводять декомпресію ділянки пролежня застосуванням стандартних спеціальних засобів для догляду декомпресійних ортопедичних матраців. Після підготовки операційного поля здійснюють розсічення основного некрозу на всю глибину та по всій довжині. Висікають некротизовані ділянки шкіри та підшкірної жирової клітковини. Поетапно здійснюють висічення нижче розташованих прилеглих некротично змінених тканин, прецизійну некректомію ділянок колікваційного некрозу шляхом їх видалення еп бБіоскК в межах здорових тканин, з одномоментним розкриттям гнійних затьоків та їх механічним очищенням від гною та некротичного детриту. Виконують ревізію рани з розділенням патологічних перетинок, санацією гнійних кишень; таким чином під візуальним та тактильним контролем поетапно інтраопераційно діагностують, розкривають та санують гнійні затьоки, евакуюють гнійний вміст. Операційну рану послідовно трикратно промивають З 95 розчином перекису водню, двократно - водним розчином полівідону йоду. Ділянки гнійних затьоків та основну рану послідовно виповнюють салфетками, рясно змоченими та просоченими авторським антибактеріальним та місцевим некролітичним розчином. Через день (при необхідності щоденно) виконують перев'язки з аналогічною санацією поверхні З 9Уо розчином перекису водню та водним розчином полівідону йоду, видаленням відшарованих та розм'якшених ділянок та заміною тампонів, просочених антибактеріальним та некролітичним розчином. Дана послідовність відповідає стратегіям щодо лікування хронічних гнійних ран - ТІМЕ (Тізвбиє тападетепі), - видалення з рани нежиттєздатних, мертвих тканин (некректомія), боротьба з проявами інфекції у рані, створення у рані відповідного вологого середовища, догляд та стимуляція крайової епітелізації та клінічним алгоритмам |Соуап І..,
зесптіПег 9. Ргемаієпсе ої меї-ю-агу агезвіпд5 іп жмоипасаге. / І.).Сомап, У. 5іесптіШег // Адм
ЗКіп М/ошпа саге. - 2009. - Мо 22(12). - Р. 567-573| та відповідає загальноприйнятій тактиці при І! та ІМ стадіях пролежнів.
Антисептичний розчин готують екстемпорально. Відважують калію йодид, трипсин та лідазу.
Додають димексид (22.0) та збовтують до розчинення інгредієнтів. У підставці розчиняють анестезин у рівній кількості з димексидом (3.0) і додають одержаний розчин у флакон до відпуску. Потім додають гліцерин (65.8). В останню чергу у флакон додають настойку м'яти та олію ялиці. Збовтують та оформляють до відпуску. Одержаний лікарський засіб - рідина жовтуватого кольору з вираженим хвойним та м'ятним ароматами.
На базі відділення паліативної допомоги комунальної 4 міської клінічної лікарні м. Львова за 2014-2016 рр. виокремлено вибірку з 15 хворих основної групи, у післяопераційному періоді в яких застосовано антибактеріальний та місцевий некролітичний засіб у формі розчину для місцевого лікування пролежнів ЇЇ та ІМ стадій з їхорозними колікваційними некрозами м'яких тканин. В структурі фонової патології переважали серцево-судинні захворювання (ішемічна хвороба серця, атеросклероз, порушення серцевого ритму, гіпертонічна хвороба), неврологічна патологія (стан після порушення мозкового кровообігу, демієлінізуючі захворювання, неврити, нейропатії), також нерідко діагностували хронічні захворювання печінки та нирок, цукровий діабет ІІ типу та інші коморбідні захворювання (ожиріння, метаболічний синдром, хворобу Крона тощо). Після санаційної некректомії та розкриття гнійних затьоків виконували послідовну санацію ранової поверхні З 96 розчином перекису водню, водним розчином полівідону йоду та тампонаду стерильними марлевими салфетками, просоченими антисептичним (та некролітичним розчином. Під час щоденних перев'язок здійснювали повторні промивання рани антисептиками та повторні тампонади з застосуванням антисептичного та некролітичного розчину.
Контрольну групу становили 25 пацієнтів, у післяопераційному періоді у яких застосовано загальноприйняту місцеву обробку пролежнів (Насрединов М.А. Хирургическое лечение пролежней области крестца у спинальньїх больньїх. М.А. Насрединов. - Дисс. канд. мед. наук,
М., 2002, - 144 с. Режим доступа. - пир:/Лумли.аів5егсаї.сот/сопіепКПігигдіснезКое-Іеспепів- рго!е2Ппеїі-обріавії-Кгезіїза-и-5ріпаІпукп-БоІпукряйїх224МЕдвміпе|Ї. Під час щоденних перев'язок здійснювали промивання рани антисептиками та тампонаду.
У хворих основної групи при цитологічному дослідженні на 4, 7 та 14 день після некректомії у мазках-відбитках послідовно знижувалася кількість лейкоцитів, з'являлися макрофаги і фібробласти. На 7 день у хворих основної групи спостерігалося виражене очищення рани та прояви грануляційної тканини. У той час як в контрольній групі в мазках-відбитках, взятих на 7 день після нефректомії, переважали сегментоядерні лейкоцити, а макрофаги і інші цитологічні ознаки регенерації були виражені у меншій мірі. Субтотальне гранулювання рани на 14 день післяопераційного періоду відзначено в усіх хворих основної та у 18 хворих (72 95) контрольної групи. Швидкість загоєння ран (ШЗР), виражений у відсотках, розраховували наступним чином.
ШЗР - (5-5и) х 100 5 х Ї: де 5 - величина площі рани при попередньому замірі, За - величина площі рани на даний момент, Її - кількість днів між першим і наступним замірами. У пацієнтів основної групи швидкість гранулювання та загоєння рани становила 3,920,32 95, у групі контролю 3,2520,41 95.
Нами розроблено антибактеріальний та некролітичний засіб у формі розчину, для виготовлення якого існує достатня сировинна база, який не потребує спеціального складного обладнання та спеціальних умов виробництва з недефіцитних складників, має високу антибактерійну активність, ефекти місцевого покращення мікроциркуляції, протеолізу та некролізу, що детермінує доцільність застосування для лікування пролежнів І та ІМ стадій і колікваційними некрозами, нагноєнням та формуванням гнійних затьоків з можливістю тривалого використання без зміни складу. Використання даного способу лікування пролежнів І га ІМ стадій з колікваційним іїхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками шляхом застосування авторського антибактеріального та некролітичного розчину забезпечує активне лікування іхорозних пролежнів та вторинну профілактику подальшого прогресування патологічного процесу, то є важливим та економічно доцільним фактором для впровадження в клінічну практику.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб лікування пролежнів І та ІМ стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками, що включає хірургічну обробку гнійної рани та вплив на поверхню рани бо лікарського препарату, який відрізняється тим, що на фоні адекватного нутритивного забезпечення та системної корекції коморбідної патології, фізіотерапії послідовно здійснюють декомпресію ділянки пролежня із застосуванням стандартних декомпресійних ортопедичних матраців, некректомію ділянки пролежня з видаленням іхорозних колікваційних некрозів, гною та некротичного детриту у рані з наступним розкриттям та дренуванням гнійних затьоків і прецизійною поетапною некр-, а при необхідності - секвестрнекректомією, тампонадою рани марлевими тампонами, просоченими антибактеріальним та некролітичним засобом, який готують екстемпорально у формі розчину, що містить у своєму складі трипсин, анестезин, калію йодид, лідазу, димексид, олію ялиці, настойку м'яти та гліцерин, у такому співвідношенні компонентів: трипсин, мг 01 анестезин, мг 3,0 калію йодид, мг 2,0 лідаза (64 ОД), мг 01 димексид, мл 25,0 олія ялиці, мл 3,0 настойка м'яти, мл 1,0 гліцерин, мл до 100,0. ШИНИ и ШИ ЗПП ПОП, С В У ОО СК ОО Я 3 З . я РОС ССС Й внсСсСсСссСсМ МОЖ Ох Й щу. с : КЗ ОО ОК В КО с о КООХОККК КК о о»
    ї -. М І ши В КТЕЕЕОНЕН ші ОО
    Фіг. й
UAU201703298U 2017-04-06 2017-04-06 Спосіб лікування пролежнів ііі та іv стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками UA120079U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201703298U UA120079U (uk) 2017-04-06 2017-04-06 Спосіб лікування пролежнів ііі та іv стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201703298U UA120079U (uk) 2017-04-06 2017-04-06 Спосіб лікування пролежнів ііі та іv стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA120079U true UA120079U (uk) 2017-10-25

Family

ID=60118508

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201703298U UA120079U (uk) 2017-04-06 2017-04-06 Спосіб лікування пролежнів ііі та іv стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA120079U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Davis et al. Wound healing. Oral and topical activity of Aloe vera
Douglass Wound bed preparation: a systematic approach to chronic wounds
Siritientong et al. Clinical potential of a silk sericin-releasing bioactive wound dressing for the treatment of split-thickness skin graft donor sites
RU2750286C2 (ru) Состав для местного применения, стимулирующий заживление ран
WO2012097466A1 (es) Composición farmacéutica y dispositivo para la prevención, tratamiento y curación de úlceras de pié diabético y otras heridas, que comprende baba de caracol de la especie cryptophalus aspersus o helix aspersa müller y excipientes y/o aditivos farmacéuticamente aceptables
Cheng et al. Iatrogenic skin injury in hospitalized patients
EP2001489A2 (en) Pharmaceutical compositions for promoting wound healing
Mohamed et al. Enhancing primary healing post ray amputation in a diabetic patient: efficacy of natural honey
Langemo et al. Use of honey for wound healing
ES2613950T3 (es) Composiciones de Oleuropeína para cicatrización de heridas y úlceras en ancianos y/o diabéticos
UA120079U (uk) Спосіб лікування пролежнів ііі та іv стадій з колікваційним іхорозним некрозом м'яких тканин та гнійними затьоками
Kojima et al. Examination of the efficacy of olanexidine gluconate for surgical site infections in colorectal cancer elective surgery
NO328979B1 (no) Anvendelse av diklorbenzylalkohol for fremstilling av et preparat for topisk behandling av inflammasjon
Schiech Malignant cutaneous wounds.
US8900601B2 (en) Permeable mixtures, methods and compositions for the skin
US20220175861A1 (en) Hydrogel wound treatment
Khokhlenkova Prospects of using biopolymeric films in medicine and pharmacy
Niculescu et al. Therapeutic Management of Malignant Wounds: An Update
UA118795U (uk) Антибактеріальний та некролітичний засіб у формі розчину для місцевого лікування пролежнів ііі та іv стадій з колікваційними некрозами м'яких тканин
Timmons et al. Aquaform® hydrogel-a new formulation for an improved wound care performance
UA119934U (uk) Спосіб лікування пролежнів ііі та іv стадій з колікваційними іхорозними некрозами м'яких тканин із застосуванням димексидовмісної антисептичної та некролітичної суміші
RU2684415C1 (ru) Способ лечения гнойных ран
CN106955291A (zh) 一种抗菌消炎药剂及其制备方法
Bahrawy et al. Abeer S. Gawish, A Mai S. Attia, A, B Dina A. Osman, C
WOUND E-POSTER SESSION: ANTIMICROBIALS