UA116346U - Інклінометр для вертикальної частини свердловини та врізки бокових стовбурів - Google Patents

Інклінометр для вертикальної частини свердловини та врізки бокових стовбурів Download PDF

Info

Publication number
UA116346U
UA116346U UAU201613562U UAU201613562U UA116346U UA 116346 U UA116346 U UA 116346U UA U201613562 U UAU201613562 U UA U201613562U UA U201613562 U UAU201613562 U UA U201613562U UA 116346 U UA116346 U UA 116346U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
inclinometer
modem
well
microcontroller
ground
Prior art date
Application number
UAU201613562U
Other languages
English (en)
Inventor
Володимир Олександрович Андрущенко
Георгій Васильович Завалюєв
Анатолій Михайлович Кір'єв
Костянтин Володимирович Полішко
Original Assignee
Київський Національний Університет Імені Тараса Шевченка
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Київський Національний Університет Імені Тараса Шевченка filed Critical Київський Національний Університет Імені Тараса Шевченка
Priority to UAU201613562U priority Critical patent/UA116346U/uk
Publication of UA116346U publication Critical patent/UA116346U/uk

Links

Landscapes

  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)

Abstract

Інклінометр для вимірювання кривизни вертикальної частини свердловин та врізки бокових стовбурів містить з'єднані кабелем наземний прилад, який включає персональний комп'ютер з програмним забезпеченням, джерело живлення та свердловинний прилад з мікроконтролером, джерелом живлення. Додатково свердловинний прилад містить однокомпонентний датчик азимутального кута на основі мікроелектромеханічних систем, трикомпонентний гравітаційний датчик зенітного кута на основі горизонтальності рівня рідини, модем, фіксатор положення, а наземний прилад містить модем. При цьому обчислення кутів виконується мікроконтролером свердловинного приладу та отримані дані передаються в наземний прилад по одножильному кабелю.

Description

Корисна модель належить до гірничої справи, а саме до засобів контролю кутів викривлення вертикальної частини свердловин, які пробурені особливо як у магнітному, так і у немагнітному середовищі, та для орієнтації бурового інструмента при врізці бокових стовбурів при відхиленні зенітного кута вертикальної частини експлуатаційних, геологорозвідувальних свердловин від нуля у межах ж107. За рахунок вимірювання азимутального кута у обмеженому діапазоні значень зенітного, спрощується конструкція, обслуговування приладу, підвищується надійність, зменшується його вартість та експлуатаційні витрати.
Відомий пристрій (КО 2503810 С1, МПК Е218 47/022 (2012.01), 10.01.2014), призначений для вимірювання необмежених зенітних та азимутальних кутів у геологічних пошукових та обсаджених експлуатаційних свердловинах, за рахунок спільного застосування ферозондів, акселерометрів і гіроскопів,
Свердловинний модуль містить блоки датчиків первинної інформації, що складаються з трьох взаємно ортогональних ферозондів, мікроелектромеханічних (МЕМС) гіроскопів і акселерометрів, електронних схем, виходи яких з'єднані через блок зв'язку з наземним пристроєм.
Наземний пристрій складається із блока прийому, декодування і обробки інформації та відображення.
Недоліком відомого інклінометра є висока складність, експлуатаційна вартість та ненадійність пристрою за рахунок універсальності та необмежених величин вимірюваних кутів кривизни свердловини, які потрібні лише в окремих випадках.
Найбільш близьким аналогом є гіроскопічний інклінометр, призначений для вимірювання викривлення експлуатаційних та геологорозвідувальних свердловин, які пробурені у магнітному середовищі (ША 95363 ОО МПК Е218В 47/02, 25.12.2014|, що містить електричний двигун гіроскопа, азимутальний та зенітний потенціометри, встановлені на рамці інклінометра, щітки яких з'єднані з блоком контролю опору вимірювальних потенціометрів, вихід якого через трижильний кабель з'єднано з зовнішнім пультом керування та джерелом живлення. Інклінометр обладнано мікропроцесором, вихід якого через приймально-передаючий блок та трижильний кабель з'єднано з зовнішнім пультом керування та джерелом живлення.
Недоліком вказаного інклінометра є використання як єдиного немагнітного датчика
Зо азимутального та зенітного кутів електромеханічного гіроскопу та реле, що приводять до ненадійності функціонування внаслідок контактних явищ при вимірюванні, обмеженому ресурсу роботи та потребує трижильного кабелю для зв'язку з пультом керування.
Задачею корисної моделі є спрощення конструкції, підвищення надійності приладу, збільшення оперативності, розширення можливості використання та зменшення експлуатаційних затрат при контролі обмежених кутів викривлення свердловин, які пробурені особливо як у магнітному, так і у немагнітному середовищі, та для орієнтації бурового інструмента при врізці бокових стовбурів.
Поставлена задача вирішується у інклінометрі для вимірювання кривизни вертикальної частини експлуатаційних, геологорозвідувальних свердловин та врізки бокових стовбурів, що містить наземний та свердловинний прилади, що з'єднані кабелем. Свердловинний прилад містить з'єднані між собою однокомпонентний вимірювач азимутального кута на основі МЕМС - датчика кутової швидкості, трикомпонентний гравітаційний датчик зенітного кута на основі горизонтальності рівня рідини, запрограмований мікроконтролер, модем та джерело вторинного живлення. Наземний прилад - пульт керування містить персональний комп'ютер з програмним забезпеченням, джерело живлення та модем, при цьому обчислення зенітного та азимутального кутів у кожній точці вимірювання виконується мікроконтролером свердловинного приладу, а результат передається в наземний прилад по одножильному кабелю.
Корисна модель пояснюється кресленням, на якому наведена функціональна схема гіроскопічного інклінометра.
Пристрій складається з наземного 1, свердловинного 2 приладів та одножильного кабель- троса 3. Основою наземного приладу 1 є персональний комп'ютер (ПК) 4 з відповідним програмним забезпеченням 5, джерело живлення постійного струму б та модем 7. У склад свердловинного приладу входять: модем 8, вторинне джерело живлення 9, мікроконтролер 10, з відповідним програмним забезпеченням 11, трикомпонентний гравітаційний датчик зенітного кута, на основі горизонтальності рівня рідини, 12 (Исаченко В.Х. Инклинометрия скважин - М.:
Недра. - 1987 г.- С. 27), однокомпонентний датчик азимуту, на основі мікроелектромеханічного (МЕМС) - вимірювача кутової швидкості, 13 та фіксатор становища свердловинного приладу 14 у буровому інструменті. Наземний прилад 1 знаходиться на поверхні, а свердловинний 2 спускається під землю за допомогою трос-кабеля 3.
Пристрій працює наступним чином: вмикають наземний прилад 1, при цьому джерело живлення б через кабель З та модеми 7, 8 активує вторинне джерело живлення 9, яке забезпечує роботу усіх складових свердловинного приладу 2. Свердловинний прилад 2 встановлюють на поверхні у спеціальний штатив у вертикальному положенні, орієнтують пазом фіксуючого пристрою строго на північ та запам'ятовують його показники у ПК 4 як вихідні дані.
Свердловинний прилад 2 спускають у свердловину і вимірюють викривлення свердловини з заданим часовим інтервалом, паралельно фіксуючи глибину положення по довжині троса 3. У кожній точці вимірювань мікроконтролер 10 по відповідному алгоритму його програмного забезпечення 11 знімає показники з датчика зенітного кута 12 та датчика азимуту 13, запам'ятовує їх, обробляє та через модеми 8, 7 та одножильний трос-кабель З передає на накопичення у ПК 4.
При орієнтації бурового інструменту під час врізки бокових стовбурів свердловинний прилад 2 аналогічно спускається до моменту посадки фіксуючого пристрою 14 у відповідний пристрій бурової колони, після чого проводяться вимірювання і корекція азимутального напрямку буріння.
З огляду на те, що вертикальні частини свердловин, які після буріння закріплюються магнітними обсадними трубами, мають зенітні кути не більш 20 градусів, стало можливим використання одноосьового МЕМС датчика кутової швидкості для обрахування азимутального кута свердловини з достатньою для практичного використання похибкою. При цьому наявність магнітних мас сталевих обсадних колон та бурового інструменту не впливає на результати вимірювань.
Після закінчення вимірів інклінометр підіймають на поверхню, встановлюють на штатив і визначають кінцевий азимут фіксуючого пристрою 14. Різниця азимуту на початку ії в кінці вимірів дає величину похибки вимірювання азимутального кута, яку розкладають по точкам вимірів, які були виконані у свердловині, що враховується при обробці результатів на персональному комп'ютері 4.
Перевага запропонованого інклінометра полягає у тому, що через його спеціалізоване застосування у обмеженому діапазоні зенітних кутів, значно спрощується конструкція, відсутність електромеханічних вузлів підвищує надійність, а невелика вартість приладу та
Зо експлуатаційних затрат дозволяє надати його кожній буровій для мобільного використання, відмовившись на початковій стадії проходки або при ремонті свердловин від вартісних спеціалізованих послуг каротажних підприємств.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Інклінометр для вимірювання кривизни вертикальної частини свердловин та врізки бокових стовбурів, що містить з'єднані кабелем наземний прилад, який включає персональний комп'ютер з програмним забезпеченням, джерело живлення та свердловинний прилад з мікроконтролером, джерелом живлення, який відрізняється тим, що свердловинний прилад містить однокомпонентний датчик азимутального кута на основі мікроелектромеханічних систем, трикомпонентний гравітаційний датчик зенітного кута на основі горизонтальності рівня рідини, модем, фіксатор положення, наземний прилад містить модем, при цьому обчислення кутів виконується мікроконтролером свердловинного приладу та отримані дані передаються в наземний прилад по одножильному кабелю.
UAU201613562U 2016-12-29 2016-12-29 Інклінометр для вертикальної частини свердловини та врізки бокових стовбурів UA116346U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201613562U UA116346U (uk) 2016-12-29 2016-12-29 Інклінометр для вертикальної частини свердловини та врізки бокових стовбурів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201613562U UA116346U (uk) 2016-12-29 2016-12-29 Інклінометр для вертикальної частини свердловини та врізки бокових стовбурів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA116346U true UA116346U (uk) 2017-05-10

Family

ID=71114058

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201613562U UA116346U (uk) 2016-12-29 2016-12-29 Інклінометр для вертикальної частини свердловини та врізки бокових стовбурів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA116346U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10047600B2 (en) Attitude reference for tieback/overlap processing
CA2912472C (en) Method and apparatus for detecting gamma radiation downhole
CN102140913B (zh) 钻探用小口径定向陀螺测斜仪
US10077648B2 (en) System and method for providing a continuous wellbore survey
US10781691B2 (en) System and method for providing a continuous wellbore survey
EP3292270B1 (en) Gyro-based surveying tool and method for surveying
US9938773B2 (en) Active magnetic azimuthal toolface for vertical borehole kickoff in magnetically perturbed environments
CN107228664A (zh) 矿用陀螺测斜仪捷联惯导系统姿态解算及零速校正方法
Wang et al. Rotary in-drilling alignment using an autonomous MEMS-based inertial measurement unit for measurement-while-drilling processes
CA2872249A1 (en) System and method for determining a borehole azimuth using gravity in-field referencing
Ledroz et al. FOG-based navigation in downhole environment during horizontal drilling utilizing a complete inertial measurement unit: Directional measurement-while-drilling surveying
UA116346U (uk) Інклінометр для вертикальної частини свердловини та врізки бокових стовбурів
WO2022125907A1 (en) System and method for using a magnetometer in a gyro-while-drilling survey tool
WO2021170896A1 (es) Herramienta, sistema y procedimiento para la orientación de muestras de núcleo en la perforación de pozos
CA3055560C (en) Device and method for surveying boreholes or orienting downhole assemblies
CN110130876B (zh) 井下错断套管头方位探测装置及方法
Binder et al. High-rate precision directional surveys in small-diameter wellbores: Results from practical implementation
RU2166084C1 (ru) Устройство для определения углов искривления скважины
Ursenbach Motion Aided Inertial Navigation System Calibration for In-Drilling Alignment
RU2128821C1 (ru) Гироскопическая инклинометрическая система контроля параметров бурения
CA3082468A1 (en) Azimuth determination while rotating
NO336516B1 (no) Fremgangsmåte til oppmåling av et borehull
AU2012318276A8 (en) Navigation device and method for surveying and directing a borehole under drilling conditions