UA107854C2 - Спосіб об'єктивної оцінки носового дихання - Google Patents

Спосіб об'єктивної оцінки носового дихання Download PDF

Info

Publication number
UA107854C2
UA107854C2 UAA201304075A UAA201304075A UA107854C2 UA 107854 C2 UA107854 C2 UA 107854C2 UA A201304075 A UAA201304075 A UA A201304075A UA A201304075 A UAA201304075 A UA A201304075A UA 107854 C2 UA107854 C2 UA 107854C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
air flow
phases
differential pressure
aerodynamic resistance
coefficient
Prior art date
Application number
UAA201304075A
Other languages
English (en)
Inventor
Alina Serhiivna Nechyporenko
Oleh Hryhorovych Hariuk
Vitalii Vitaliiovych Chmovzh
Oleksandr Borysovych Kasianenko
Original Assignee
Nat Univ Kharkiv Radioelect
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nat Univ Kharkiv Radioelect filed Critical Nat Univ Kharkiv Radioelect
Priority to UAA201304075A priority Critical patent/UA107854C2/uk
Publication of UA107854C2 publication Critical patent/UA107854C2/uk

Links

Landscapes

  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)

Abstract

Винахід належить до галузі медицини і стосується способу об'єктивної оцінки носового дихання, що здійснюють за даними передньої активної риноманометрії, у якому дихальний цикл розділяють на шість фаз, ідентифікацію фаз здійснюють за характером течії повітряного потоку шляхом аналізу зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа, що визначається за формулоюз відокремленням зони автомодельності аеродинамічного опору.

Description

Винахід належить до області медицини, а саме - до оториноларингології, та може бути використаний при діагностиці захворювань верхніх дихальних шляхів.
Відомий спосіб діагностики вазомоторного риніту (див. Патент РФ Мо 2265394, МПК
Аб1В85/08), що полягає в проведенні передньої активної риноманометрії за допомогою приладу
АПпіпотапотеїег 200, яка дозволяє визначати витрати повітря через кожну половину носа роздільно при вдиханні та видиханні. Процедура передньої активної риноманометрії включає накладення маски, вимірювання витрати повітряного потоку М та диференційного тиску у підмасковому просторі Др в процесі дихання носом із закритим ротом. В одну половину носа вводять датчик тиску, ця половина виключається з акту дихання, тому вимірювання проводиться для кожної половини носа окремо. Також проводиться, обчислювання аеродинамічного опору А за формулою А-Ар/М Показник витрат повітря реєструється при диференційному тиску 75, 150 та 300 Па при спокійному диханні. Далі виконують виміри після фізичного навантаження та розраховують, у процентному відношенні, зміну сумарного значення витрат повітря від первинного значення. При підвищенні даного показника до 105 95 та більше у хворого діагностують вазомоторний риніт.
Однак даний спосіб дозволяє розділити дихальний цикл лише на дві фази: інспіраторну та експіраторну, при обчислюваний аеродинамічного опору А режим течії повітряного потоку в яких вважається ламінарним. Це знижує діагностичні можливості способу та не дає змогу адекватно оцінити аеродинамічні характеристики носових ходів, а саме опір.
Найбільш близькою за сукупністю ознак є чотирифазова активна передня риноманометрія (див. К. Моді, А.А. даіомаузвкі, 4-Рнпазе-Впіпотапотеїйгу Вавіс5 апа Ргасіїсе 2010 // ВПіпоіоду, взуиррієтепі 21, 2010, р. 1-50). При дослідженнях за допомогою активної передньої риноманометрії вимірюється диференційний тиск Ар всього носового тракту та витрата повітря
М при диханні носом. При цьому датчик тиску вводиться в одну половину носа, яка виключається з акту дихання, тому вимірювання проводиться для кожної половини носа окремо.
Будуються графіки залежності величин диференційного тиску та витрати повітря від часу та графічна залежність витрати повітря від диференційного тиску. При цьому дихальний цикл ділиться на чотири фази: перша - висхідна інспіраторна фаза, друга - спадаюча інспіраторна фаза, третя - висхідна експіраторна фаза, четверта - спадаюча експіраторна фаза.
Зо Обчислювання аеродинамічного опору АВ проводять за формулою А-Ар/М. що характеризує лише ламінарний характер течії повітряного потоку.
Однак даний метод дозволяє визначити лише динамічні характеристики витрати повітряного потоку та диференційного тиску. Ще одним недоліком способу є те, що ділення дихального циклу на чотири фази здійснюється шляхом аналізу зміни величини витрати повітряного потоку.
Таке розділення дихального циклу не повною мірою відображує характер течії воздушного потоку. Все це у сукупності суттєво обмежує діагностичну значущість методу.
В основу даного винаходу поставлена задача створення такого способу об'єктивної оцінки носового дихання, який дозволяв би, за рахунок дослідження динаміки зміни коефіцієнта аеродинамічного опору, враховувати аеродинамічні характеристики дихального циклу, а також підвищити діагностичну точність активної передньої риноманометрії.
На фіг. 1 - зображено графічні залежності диференційного тиску та витрати повітря від часу.
На фіг. 2 - зображено графічну залежність витрати повітря від диференційного тиску.
На фіг. З - зображено графічну залежність зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа від величини витрати повітря.
На фіг. 4 - зображено графічні залежності диференційного тиску та витрати повітряного потоку від часу; витрати повітря від диференційного тиску; зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа від величини витрати повітря для 1-ї фази висхідного нестабільного інспіраторного потоку.
На фіг. 5 - зображено графічні залежності диференційного тиску та витрати повітряного потоку від часу; витрати повітря від диференційного тиску; зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа від величини витрати повітря для 2-ї фази стабільного інспіраторного потоку.
На фіг. 6 - зображено графічні залежності диференційного тиску та витрати повітряного потоку від часу; витрати повітря від диференційного тиску; зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа від величини витрати повітря для 3-ї фази спадаючого нестабільного інспіраторного потоку.
На фіг. 7 - зображено графічні залежності диференційного тиску та витрати повітряного потоку від часу; витрати повітря від диференційного тиску; зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа від величини витрати повітря для 4-ї фази висхідного нестабільного експіраторного потоку.
На фіг. 8 - зображено графічні залежності диференційного тиску та витрати повітряного потоку від часу; витрати повітря від диференційного тиску; зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа від величини витрати повітря для 5-ї фази стабільного експіраторного потоку
На фіг. 9 - зображено графічні залежності диференційного тиску та витрати повітряного потоку від часу; витрати повітря від диференційного тиску; зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа від величини витрати повітря для 6-ї фази спадаючого нестабільного експіраторного потоку.
Такий технічний результат може бути досягнутий, якщо спосіб активної передньої риноманометрії, що включає процедуру накладення на ніс або обличчя маски, введення в одну половину носа датчика тиску та вимірювання в другій половині носа витрати повітряного потоку
М та диференційного тиску Др у підмасковому просторі в процесі дихання носом із закритим ротом та обчислювання аеродинамічного опору В за формулою в-ар/М згідно з винаходом доповнити обчислюванням динамічної характеристики зміни коефіцієнта аеродинамічного опору
В. Це дає змогу розділити дихальний цикл за характером течії повітряного потоку на шість фаз з відокремленням зони автомодельності, за рахунок чого можливо підвищити точність активної передньої риноманометрії.
Спосіб, що пропонується, може бути реалізований за допомогою приладу риноманометра
ВПіпотапотеїег НАНАЗ (АПіпоїар, Німеччина), що є програмно-апаратним комплексом, який включає вимірювальний модуль, програмне забезпечення для ЕОМ та маску, що накладається на обличчя. Вимірювальний модуль приладу риноманометра складається з витратоміра; датчика диференційного тиску, з'єднувальних шлангів, фіксуючого елемента для гнучкого трубопроводу, маски, бактеріального фільтра, контролера та О5В-порту. Вимір диференційного тиску Др проводиться між носоглоткою та фільтром. Будуються графіки залежності величин диференційного тиску та витрати повітря від часу (див. фіг. 1) та графічна залежність витрати повітря від диференційного тиску (див. фіг. 2). Після чого будується графічна залежність зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа від величини витрати повітря (див. фіг. 3).
Зо Таким чином, окрім стандартних графіків залежності величин диференційного тиску та витрати повітря від часу та залежності витрати повітря від диференційного тиску за даними передньої активної риноманометрії будується графічна залежність зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа від величини витрати повітря. Ідентифікація фаз дихального циклу здійснюється за зміною усередненого коефіцієнта аеродинамічного опору В. Критерієм виділення другої та п'ятої фаз дихального циклу є постійне значення коефіцієнта аеродинамічного опору А. При цьому коефіцієнт аеродинамічного опору А не залежить від величини витрати повітряного потоку, що є зоною автомодельності коефіцієнта аеродинамічного опору. Таким чином дихальний цикл можна розділити на шість фаз: перша - фаза висхідного нестабільного інспіраторного потоку (див. фіг. 4), друга - фаза стабільного інспіраторного потоку (зона автомодельності аеродинамічного опору) (див. фіг. 5), третя - фаза спадаючого нестабільного інспіраторного потоку (див. фіг. б), четверта - фаза висхідного нестабільного експіраторного потоку потоку (див. фіг. 7), п'ята - фаза стабільного експіраторного потоку (зона автомодельності аеродинамічного опору) (див. фіг. 8), шоста - фаза спадаючого нестабільного експіраторного потоку (див. фіг. 9).
Використання даного способу дозволяє підвищити точність визначення аеродинамічних характеристик носового дихання. Таким чином, підвищується точність та діагностична значущість активної передньої риноманометрії. Спосіб пройшов клінічну апробацію в науково- практичному центрі вуха горла і носа м. Харкова. В результаті обстеження 132 пацієнтів з патологією, що викликає затруднения функції носового дихання в 17 95 випадків вдалося уникнути хірургічного втручання, тоді як при інших способах діагностики такі втручання були показані. Одними із прикладів можуть служити випадки у пацієнтів з вродженими девіаціями носової перетинки, та внаслідок цього розвиненими адаптаційними анатомічними особливостями, які не впливали на фізіологію носового дихання, але в більшості випадків вважалися патологічними відхиленнями від норми.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Спосіб об'єктивної оцінки носового дихання, що здійснюють за даними передньої активної риноманометрії, який полягає в розділенні дихального циклу на чотири фази, який
    60 відрізняється тим, що розділяють дихальний цикл на шість фаз, тобто додатково виділяють дві фази, ідентифікацію фаз здійснюють за характером течії повітряного потоку шляхом аналізу зміни коефіцієнта аеродинамічного опору порожнини носа, що визначається за формулою А-Ар/М з відокремленням зони автомодельності аеродинамічного опору.
    ВО. КК, ях : ше ше п я НІ ї ЩІ їж «ріг, 1 доекіх ї жо ее ! й і ЩА ! а а НН
    Фіг. 2 К
    КІ. ; шк се 1 ї
    Фіг. З
UAA201304075A 2013-04-02 2013-04-02 Спосіб об'єктивної оцінки носового дихання UA107854C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201304075A UA107854C2 (uk) 2013-04-02 2013-04-02 Спосіб об'єктивної оцінки носового дихання

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201304075A UA107854C2 (uk) 2013-04-02 2013-04-02 Спосіб об'єктивної оцінки носового дихання

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA107854C2 true UA107854C2 (uk) 2015-02-25

Family

ID=52989840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201304075A UA107854C2 (uk) 2013-04-02 2013-04-02 Спосіб об'єктивної оцінки носового дихання

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA107854C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6600460B2 (ja) 呼吸治療装置と一体化される気道インピーダンス測定
JP2017512556A5 (uk)
BR112012016102B1 (pt) método para estimação em tempo real de complacência do sistema respiratório, resistência das vias aéreas do paciente e/ou platô de pressão inspiratória
RU2540149C2 (ru) Система и способ количественного определения растяжимости легких у субъекта, самостоятельно осуществляющего вентиляцию
JP2018536456A (ja) 呼吸力学パラメータ推定のための異常検出装置及び方法
US20180168484A1 (en) Pulmonary function test devices and methods
TWI645835B (zh) 呼吸氣流偵測裝置、方法及其應用
JP7168560B2 (ja) P0.1操作を使用する呼吸筋圧および換気力学の推定のためのシステムおよび方法
WO2016110668A1 (en) A flow meter
JP2024105228A (ja) 診断ツールおよび使用方法
JP2019532786A5 (ja) 患者の鼻弁狭窄を測定するシステム
JP6098529B2 (ja) 呼吸機能検査システム、呼吸機能検査システム用の呼吸経路
CN105361885A (zh) 呼吸波形辨识方法及其系统
UA107854C2 (uk) Спосіб об'єктивної оцінки носового дихання
GB2544541A (en) Method and device for measurement of exhaled respiratory gas temperature from specific regions of the airway
CN209018736U (zh) 一种口鼻气流检测装置
AU2020397171A1 (en) Systems and methods for determining a degree of respiratory effort exerted by a patient while breathing
RU122865U1 (ru) Прибор для оценки функционального состояния дыхательных мышц пациента
JP2009125567A (ja) 生体内情報モニタ装置およびモニタ方法
CN104887234B (zh) 一种低生理负荷的连续的气道阻塞评估方法及装置
CN213046880U (zh) 一种新型手持式鼻阻力测试装置
Sohrabi et al. Quantification of nasal respiratory flow by tracheal sound analysis
Alamdari et al. High frequency-low amplitude oscillometry: Continuous unobtrusive monitoring of respiratory function on PAP machines
WO2012122506A2 (en) Apparatus for quantifying respiratory and inspiratory airflow
JP6997742B2 (ja) 気道クリアランス療法の有効性を評価するための装置