UA107309C2 - Спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння - Google Patents

Спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння Download PDF

Info

Publication number
UA107309C2
UA107309C2 UAA201400304A UAA201400304A UA107309C2 UA 107309 C2 UA107309 C2 UA 107309C2 UA A201400304 A UAA201400304 A UA A201400304A UA A201400304 A UAA201400304 A UA A201400304A UA 107309 C2 UA107309 C2 UA 107309C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
drilling
rods
drill
frequency
modes
Prior art date
Application number
UAA201400304A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to UAA201400304A priority Critical patent/UA107309C2/uk
Publication of UA107309C2 publication Critical patent/UA107309C2/uk

Links

Landscapes

  • Earth Drilling (AREA)

Abstract

Спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстата шарошкового буріння зі шпиндельною канатно-поліспастовою схемою обертально-подавального механізму (ОПМ) штанг бурового поставу, згідно з яким задають раціональні параметри режиму роботи ОПМ по заданих геометричних параметрах штанг бурового інструменту і матеріалу, з якого вони виготовлені. Здійснюють динамічний розрахунок частот і деформацій бурового поставу. Враховують конусність штанг і ступінчасті переходи на з'єднувальних муфтах внаслідок зносу та ротацію штанг бурового поставу по мірі їх зносу. За цими даними визначають амплітудно-частотну характеристику поперечних коливань бурового поставу в діапазоні кількох перших мод власних коливань з урахуванням осьового зусилля подачі. Частоту обертання ОПМ задають таким чином, щоб вона не співпала ні з однією з мод власних коливань інструменту. Забезпечується зниження енерговитрат, підвищення швидкості буріння, зниження зносу бурового інструменту та вібраційних навантажень верстатів шарошкового буріння.

Description

Винахід належить до управління процесами буріння вибухових свердловин в гірничій справі, а також - нафтових, газових та в геологорозвідці.
До основних проблем бурових робіт належать підвищення надійності й працездатності робочого обладнання, стійкості бурового інструменту, зниження шкідливого впливу вібрації. При роботі верстатів шарошкового буріння і особливо сучасних широко застосовуваних типорозмірів
СБШ-250МН-32, СБШ-270-ІЗ, СБШ-320 та ін. зі шпиндельною схемою обертально-подавального механізму майже постійно виникає явище інтенсивної вібрації бурового інструменту й екстремальних навантажень всього верстата в цілому.
Екстремальні навантаження на бурових верстатах, їх руйнівна дія на обладнання та обслуговуючий персонал з'являється раптово, непередбачувано для бурильників. Тобто є деяка подібність з явищем флатера на літаках в авіації, тому для бурових верстатів шарошкового буріння такі режими ми назвали флатером бурового інструменту (дослівно від англ. Рішег - тремтіти).
Відомий спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння, при якому обмежують частоту обертання бурового поставу за рівнем вібрації. Якщо вібрація перевищує задану межу, то дається команда на зниження частоти обертання бурового інструменту до 30-60 хв". (Див., наприклад, джерело |1| - Регулированиеє и управление режимами бурения взрьівньїх скважин / Н.И. Терехов, И.С. Аврамов, П.Д. Гаврилов, П.Н.
Кунинин. - Л.: Недра, 1980. - С. 44-45).
Джерело |1| прийняте за аналог. Недоліком аналога є істотне обмеження частоти обертання бурового інструменту, що призводить до зниження швидкості буріння.
Відомий спосіб, заснований на обмеженні пружних коливань в колоні бурильних труб від взаємодії бурового інструменту з забоєм, що включає встановлення оптимального рівня частоти обертання бурового інструменту, автоматичну зміну його частоти обертів в процесі буріння на встановлену розрахункову величину. При цьому шляхом розрахунку встановлюється інтервал часу розвитку і загасання резонансу спеціально створеним пристроєм автоматичного управління. Причому при визначенні часу розвитку резонансу за параметр пружних коливань прийнята амплітуда пружних поздовжніх переміщень верхнього кінця колони бурильних труб. (Див., наприклад: |21| - деклараційний патент України Мо 29672, Е21В 45/00. Спосіб оптимізації та
Зо регулювання режимів буріння свердловин; опубл. 15.11.2000, Бюл. Мо 6, 2000 р.).
Джерело |2І| прийняте як другий аналог. Недоліки другого аналога. 1. Авторами (у п. 2 формули способу (2) продекларовано, що для визначення часу розвитку резонансу прийнята амплітуда пружних поздовжніх переміщень верхнього кінця колони бурильних труб. Однак це надзвичайно важко піддається реалізації технічно і насправді не реалізовано авторами. 2. Насправді принцип роботи аналога |2) - регулятора режимів буріння РРБ-2 заснований на обмеженні вібрації шляхом визначення флатера на ранніх стадіях його розвитку за непрямими параметрами, наприклад флуктуацій струмів або напруг, що виникають у блоках датчика частоти обертання бурового верстата. Далі регулятор автоматично знижує й підвищує частоту обертання бурового інструменту, утримуючи вібрацію в певних величинах, фактично реалізуючи спосіб, викладений у джерелі (1). При цьому швидкість буріння також знижується, хоча і менше, ніж в джерелі (11, за рахунок вужчого діапазона зміни частоти обертання бурового інструменту, що підтримується автоматичним регулятором.
Найбільш близьким технічним рішенням, вибраним за найближчий аналог, є спосіб, заснований на заштибовуванні свердловини за рахунок зниження подачі води на її промивку від бурового шламу. При цьому в свердловині утворюється густа абразивна пульпа, що добре демпфує коливання бурового інструменту. Заштибовування призводить до зниження поперечних коливань бурового інструменту й вібрації всього верстата. (Див., наприклад, джерело ІЗ) - Громадский А.С., Горбачев Ю.Г., Громадский В.А. Знергосберегающая технология безрезонансной работьі станков шарошечного бурения // Материальь международной конференции "Форум горняков-2010". - Днепропетровск: НГУ, 2010. - С. 191-196).
Істотними недоліками найближчого аналога є: 1 - збільшення моменту опору обертанню бурового поставу за рахунок абразивної пульпи, що утворюється при заштибовуванні свердловини і, як наслідок цього, до 1,5 рази збільшення енерговитрат на обертання інструменту та в цілому на процес буріння; 2 - інтенсивний абразивний знос поверхні бурового поставу і долота.
Задачею винаходу є розробка способу зниження енерговитрат, підвищення швидкості буріння, зниження зносу бурового інструменту та вібраційних навантажень верстатів шарошкового буріння шляхом задання раціональних параметрів режиму роботи обертально-
подавального механізму верстата залежно від амплітудно-частотної характеристики бурового поставу.
Поставлена задача вирішується тим, що в способі ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння без спеціальних технічних засобів автоматичного керування обертально-подавальним механізмом (ОПМ) бурового інструменту, за заданими геометричними параметрами штанг бурового інструменту та матеріалу, з якого вони виготовлені, здійснюють динамічний розрахунок частот і деформацій (амплітуд поперечних коливань) бурового поставу.
При цьому враховують конусність штанг і ступінчасті переходи на з'єднувальних муфтах внаслідок зносу, а також ротацію штанг бурового поставу по мірі їх зносу. За цими даними визначають амплітудно-частотну характеристику поперечних коливань бурового поставу в діапазоні кількох перших мод власних коливань з урахуванням осьового зусилля подачі.
Причому частоту обертання ОПМ задають таким чином, щоб вона не співпала ні з однією з мод власних коливань інструменту. А поперечну динамічну деформацію бурового поставу, яка виникає, вибирають з урахуванням зазору між стінкою свердловини і зовнішньою поверхнею штанг так, що забезпечують мінімальне тертя штанг по стінці, мінімум енерговитрат на буріння та відсутність флатера бурового інструменту.
На фіг. 1 показана модель бурової штанги для визначення її динамічної амплітудно- частотної характеристики де: 1 - бурова штанга; 2 - модель долота у вигляді кульової п'яти; З - свердловина; 4 - масив гірської породи; 5 - втулка обертача опорно-подавального вузла бурового верстата; Е - осьове зусилля подачі, що стискає штангу; Мобертача - Крутний момент, що обертає штангу з кутовою швидкістю 0); Мопору - момент опору обертанню штанги; 5 - зазор між зовнішньою поверхнею штанги і внутрішньою поверхнею свердловини; б - товщина стінки штанги.
На фіг. 2 показаний список режимів бурового поставу з 2-х штанг 2215х51,5 мм загальною довжиною І -16бт верстата УСБШ-250А по взаємно перпендикулярних, горизонтальних осях х і у на 3-х модах (скопійовано з текстового файлу, автоматично збереженого спеціальною програмою після розрахунку списку режимів даного бурового поставу).
На фіг. З показана епюра лінійної динаміки - першої моди при обертанні бурового поставу з розмірами, зазначеними на фіг. 2, навколо вертикальної осі 7 (скопійовано з графічного файлу
Зо Сіро9) результату комп'ютерного розрахунку за спеціальною програмою), де М.ш. - масштаб шкали, який автоматично обирається програмою за умовою наочності зображення, щоб зображення амплітуд на епюрах різних мод були приблизно однаковими.
На фіг. 4 показана епюра лінійної динаміки - другої моди при обертанні бурового поставу з розмірами, зазначеними на фіг. 2, навколо вертикальної осі 7 (скопійовано з графічного файлу
Сіро9) результату комп'ютерного розрахунку за спеціальною програмою), де М.ш. - масштаб шкали, який автоматично обирається програмою за умовою наочності зображення, щоб зображення амплітуд на епюрах різних мод були приблизно однаковими.
На фіг. 5 показана епюра лінійної динаміки - третьої моди при обертанні бурового поставу з розмірами, зазначеними на фіг. 2, навколо вертикальної осі 7 (скопійовано з графічного файлу
Сіро9) результату комп'ютерного розрахунку за спеціальною програмою), де М.ш. - масштаб шкали, який автоматично обирається програмою за умовою наочності зображення, щоб зображення амплітуд на епюрах різних мод були приблизно однаковими.
На фіг. б показані частоти резонансних коливань (Їр), максимальні амплітуди (арі) на резонансних числах оборотів (пр) при бурінні штангами 2203х50 мм і різній довжині бурових постаїв І с.
На фіг. 7 наведені експериментальні дані поперечної вібрації по осі х: 1 - при нормальному режимі роботи; 2 - при флатері.
На фіг. 8 наведені експериментальні дані вертикальної вібрації по осі 7: 1 - при нормальному режимі роботи; 2 - при флатері; З - при заштибовуванні свердловини.
На фіг. 9 наведені експериментальні залежності енерговитрат і швидкості буріння при різних режимах буріння.
Приклад здійснення способу.
В процесі буріння свердловин у кар'єрах верстатами шарошкового буріння діаметром 180- 320 мм на глибину до 32 м практично на кожній свердловині виникає явище флатера бурового інструменту, при якому з'являється інтенсивна вібрація бурового поставу і всього верстата в цілому.
Розрахунки, фіг. 2, показали, що на резонансній частоті першої моди (вісь х-1,8847 Гц, вісь у-1,8849 Гц) обертання бурового поставу з числом оборотів п-107хв-, амплітуда коливань а! посередині бурового поставу повинна була досягти 171 мм, фіг. 3. Однак, внаслідок обмеження 60 амплітуди резонансних коливань стінками свердловини штанги бурового поставу, що знаходяться в свердловині, починають шкребти у віброударному режимі своєю зовнішньою поверхнею по стінці свердловини, і не тільки на першій моді, а й на другій - з частотою 7,5 Гц, амплітуда якої дорівнює 21,7 мм, що також перевищує зазор 5-14,75 мм між стінкою свердловини і штангою. Відомо, що тривалість ударних імпульсів металевих деталей по гірській породі з коефіцієнтом міцності 258 за шкалою М.М. Протодьяконова, становить т-0,018-0,007 с, наприклад, для ковша кар'єрного екскаватора (див., наприклад, джерело |4| Громадский А.С.
Снижение динамических нагрузок карьерньїх зкскаваторов |Монография)| / А.С. Громадский. -
Кривой Рог: Издательский центр КТУ.-2008.-280 с, ил.). Отже, такі імпульси будуть мати суцільні спектри збуджуючих сил (див., наприклад, джерело (5): Харкевич А.А. Спектрь! и анализ / А.А.
Харкевич. - М.: Физматиздат, 1962.-235 с.) в діапазоні частот від нуля до частоти, що дорівнює 1/ї, тобто 0 - (55-143) Гц. Під дією ударних імпульсів буровий постав, яким є пружна структура з розподіленими параметрами, починає генерувати не тільки першу, другу і третю моди резонансних коливань, фіг. 3-5, але і більш високочастотні аж до 143 Гц. Незважаючи на те, що амплітуда третьої моди аз-6,8 мм менша, ніж зазор між штангою й стінкою свердловини, ці коливання по вібраційному прискоренню і динамічним навантаженням за рахунок більш високої частоти можуть перевершувати величини, що генеруються першою та другою модами, оскільки величина вібраційного прискорення пропорційна квадрату частоти М/-хаїх (2, м/с-, де п-3,14,а
І- частота коливань у Гц.
Від такої полігармонічної дії з'являються інтенсивні поперечні віброударні динамічні навантаження, від яких штанги і долото інтенсивно зношуються. Верхня частина бурової штанги, угвинчена в опорний вузол обертача верстата, починає описувати кругові рухи, діаметр яких у кілька разів може перевищувати діаметр штанги. Такі інтенсивні імпульсно-ударні коливання перпендикулярно осі бурового поставу в першу чергу сприймає опорний вузол. Далі він починає калатати в зазорах між повзунами обертача і направляючими швелерами щогли й наносити поперечні удари повзунами по напрямних, які закріплені всередині щогли. Удари настільки сильні, що напрямні викривляються, розривають елементи жорсткості решітки щогли так, що обертач (опорний вузол разом з електроприводом) іноді вивалюється з напрямних.
Вібрація на робочому місці машиніста в кілька разів починає перевищувати гранично допустимі величини.
Зо Екстремальні навантаження на бурових верстатах, їх руйнівна дія на обладнання та обслуговуючий персонал з'являються раптово, непередбачувано для бурильників. Це відбувається тому, що, по-перше, бурильникам невідома поперечна резонансна частота бурового поставу. По-друге, ця частота буває різною для різних довжин і діаметрів штанг, які до того ж стають тоншими в міру зношування. По-третє, на багатьох бурових верстатах регулятор частоти обертання досить грубий і обороти обертача 100 або 107 хв" задаються на око і сприймаються як приблизно однакові.
Нами встановлено, що флатер бурового інструменту розвивається в два етапи. Перший - співпадання першої моди власних коливань бурової штанги з частотою обертання бурового інструменту. При цьому залежно від вмісту свердловини (сухий породний дріб'язок - шлам, що видувається стисненим повітрям або продувальною водоповітряною сумішшю - пульпа різної щільності) поступово або різко збільшуються амплітуди поперечних резонансних коливань бурової штанги, до тих пір, поки їх величина не перевищить величину зазору між зовнішньою поверхнею штанги та внутрішньою поверхнею свердловини. У цей момент настає другий - основний етап розвитку флатера. Буровий постав з великою силою в виброударному режимі скоблить по стінці свердловини. Одночасно порушуються всі моди власних коливань, настає полігармонічний резонанс і флатер бурового інструменту.
Результати цих досліджень ми перевірили експериментально на бурових верстатах УСБШ- 250А Мо 87 кар'єра Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату, де застосовуються важкі бурові штанги 2219(215)х51,5мм і СБШ-250МНА-32 Ме17 Першотравневого кар'єру Північного гірничо-збагачувального комбінату, де застосовуються важкі бурові штанги 2203х50 мм. У всіх випадках, коли за нашими розрахунками точно встановлювалася частота обертача, що дорівнює першій моді власних поперечних коливань бурового поставу, виникав флатер бурового інструменту. У тому числі при бурінні трьома важкими штангами (довжина поставу 24 м) флатер виникає при неробочому числі обертів 48-50 хв" і не має значення на якій глибині знаходиться долото.
Аналогічним чином виконують визначення динамічних амплітудно-частотних характеристик бурових поставів довжиною 24 м, тобто складаються з 3-х восьмиметрових штанг і задають режими буріння без флатера бурового інструменту, фіг. б. На фіг. б для бурового поставу довжиною І с-16 м показані три резонансні частоти р. і три резонансні амплітуди ар., які, як було вище показано, обов'язково збуджуються при виникненні флатера за рахунок імпульсно- ударного скобління бурового поставу по стінці свердловини.
Таким чином, флатер бурового інструменту це процес резонансних поперечних коливань бурового поставу, амплітуди яких до 10 разів перевершують зазор між стінкою свердловини і поверхнею штанги. При цьому буровий постав у віброударному режимі скоблить по стінці свердловини, генеруючи екстремальні навантаження, які руйнують металоконструкцію щогли і збільшують вібрацію на робочому місці машиніста у 8-9 разів вище норми.
Основним генератором флатера бурового інструменту є ОПМ бурового верстата з режимами роботи, при яких створюються умови віброударної взаємодії бурового поставу зі стінкою свердловини. Як було вище сказано, флатер виникає за умови співпадання частоти
ОПМ з першою модою власних поперечних коливань штанги. При цьому, оскільки бурова штанга являє собою систему з розподіленими параметрами, таких власних частот декілька (п'ять і більше), а значення цих частот залежать від геометричних розмірів бурової штанги, її форми, матеріалу, з якого вона виготовлена, і осьового зусилля, що стискає штангу. При співпаданні однієї з цих частот (головним чином першою модою) з частотою обертача створюються умови, які призводять до флатера бурового інструменту.
Для ліквідації флатера режими буріння на підставі розрахунків вибирають таким чином, щоб частота обертання бурового інструменту не співпадали ні з однією 3 мод власних коливань бурової штанги. При цьому частоти обертання задають таким чином, щоб поперечні амплітуди коливань штанги пі були не більші зазору 5 між стінкою свердловини і зовнішньою поверхнею інструмента (ахш5). У такому випадку тертя об стінку свердловини мінімальне або відсутнє і флатер бурового інструменту не виникає. Задаючи раціональні осьові зусилля подачі, забезпечується збільшення швидкості буріння та стійкості долота, значно менше стирається зовнішня поверхня бурової штанги, вібрація на робочому місці машиніста й динамічні навантаження в елементах щогли не перевищують допустимих величин. Для цього по заданих геометричних параметрах бурової штанги на комп'ютері з використанням моделі штанги, показаної на фіг. 1, за спеціальною програмою визначають її динамічну амплітудно-частотну характеристику.
Експериментальна перевірка режимів коливань штанги і верстата, а також швидкості
Зо буріння та енерговитрат при флатері та його ліквідації виконана на верстаті СБШ-250МНА-32 з двома буровими штангами 2203х50 мм, І става-1бм, ГЗК "Укрмеханобр" і на УСБШ-250А з двома буровими штангами 2215х551,5 мм, ставах-ібм Інгулецького ГЗК у Криворізькому залізорудному басейні.
На фіг. 7 показані результати дослідження поперечної вібрації (по осі х) рами верстата
СБШ-250МНА-32 при бурінні двома важкими штангами 2203 мм в дорезонансному режимі роботи і в режимі флатера. З фіг. 7 видно, що порівняно з дорезонансним режимом при флатері поперечна вібрація зросла практично в 10 разів в октавній смузі частот 2 Гц (1,25-2,5 Гц). У цю смугу потрапляє частота флатера Іфлат. для даних штанг бурового поставу. За розрахунками для даного варіанту амплітуди аї/-195 мм, вони більш ніж в 7 разів перевершують зазор 5-26-27 мм між стінкою свердловини і буровим поставом. Виникає інтенсивне тертя, штанги з великою силою у віброударному режимі скоблять по стінці свердловини, від чого одночасно збуджуються всі моди власних коливань. Настав полігармонічний резонанс бурового поставу. Тому при флатері крім зростання вібрації в октавній смузі частот 2 Гц у 3-9 разів зросла поперечна вібрація в широкому діапазоні 2-ї1-6-ї мод власних коливань, тобто в октавних смугах частот 4; 8; 16; 31,51 63 Гц.
Вертикальна вібрація по осі 7, фіг. 8, при флатері зросла в 7-8 разів в основному в октавній смузі 8 Гц (6,3-12,5 Гц). На цю смугу припадають резонансні вертикальні коливання підвіски обертача з буровим поставом на канатах поліспастової підвіски механізму подачі (Грез оберт - 8,8
Гц; 7,7 Гц або 6,9 Гц, залежно від кількості 1-ї, 2-х або 3-х згвинчених штанг бурового поставу) (Див., наприклад, джерело |б): Громадский А.С., Громадский В.А., Аксенов А.В. Демпфированиє продольньх колебаний вращателя и бурового става станков шарошечного бурения: Материаль! міжнародн. конф. "Сталий розвиток гірничо-металургійної промисловості", Кривий Ріг, Україна, 25-28 травня 2011. - КТУ, 2011. - С 133). Ця вібрація знизилася майже до колишньої величини при заштибовці свердловини, крива 3, фіг. 8.
Заміри енерговитрат при бурінні виконано на верстаті СБШ-250МНА-32ГЗК "Укрмеханобр" в дорезонансному режимі, при флатері й заштибовуванні, що наведено в табл. 1. З таблиці видно, що в режимі флатера енерговитрати зросли від 23,3 до 31,2 кВт на 34 95 порівняно з дорезонансним режимом. При заштибовуванні свердловини для зниження вібрації на робочому місці машиніста енерговитрати зросли від 31,2 до 35,5 кВт - ще на 14 95 порівняно з флатером. (510)
Таблиця
Оцінка енерговитрат при бурінні в дорезонансному режимі при флатері й заштибовуванні свердловини
Число Струм, Потужність, 4 обертачі, |), В хв обертачем, І, А обертачем, МУ, кВт 1 І|безфлатераї | 99 | 100 | 233. | 233 при
Дослідження швидкості буріння й енерговитрат при різних режимах роботи на верстаті
УСБШ-250А в умовах Інгулецького ГЗК при бурінні двома важкими штангами 2219(215) мм породи міцністю 18-20 за шкалою М.М. Протодьяконова із зусиллям подачі бурового поставу 210 кН, що представлено на фіг. 9. Попередньо з урахуванням зносу і фактичних розмірів штанг виконано моделювання власних коливань і деформацій, в результаті чого визначено число обертів: а) при дорезонансному режимі Пдорез-100 хв'; б) при флатері пфл-115 хв"; в) при гарантованої відбудові у область вищих частот від режиму флатера, що відповідає Пзарез-130 хв" 1
На фіг. 9 наведено залежності швидкості буріння при різних режимах роботи верстата
УСБШ-259А, з якого видно, що в режимі флатера споживання енергії зростає на 20,5 55, а швидкість буріння знижується на 4 95 порівняно зі звичайним режимом буріння. На частоті відбудови 125-130 хв" споживання енергії знижується на 7 95 порівняно з режимом флатера.
При цьому швидкість буріння зростає на 15,5 95.
Таким чином, поставлена задача розробки способу зниження енерговитрат, підвищення швидкості буріння, зниження зносу бурового інструменту й вібраційних навантажень верстатів шарошкового буріння з шпиндельною канатно-поліспастовою схемою обертально-подавального механізму за рахунок ліквідації флатера бурового інструменту без спеціальних технічних засобів автоматичного керування режимами буріння досягнута.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Спосіб ліквідації рлатера бурового інструменту верстата шарошкового буріння зі шпиндельною канатно-поліспастовою схемою обертально-подавального механізму (ОПМ) штанг бурового
    25 поставу без спеціальних технічних засобів автоматичного керування режимами буріння, згідно з яким задають раціональні параметри режиму роботи ОПМ по заданих геометричних параметрах штанг бурового інструменту і матеріалу, з якого вони виготовлені, здійснюють динамічний розрахунок частот і деформацій (амплітуд поперечних коливань) бурового поставу, при цьому враховують конусність штанг і ступінчасті переходи на з'єднувальних муфтах
    Зо внаслідок зносу, а також ротацію штанг бурового поставу по мірі їх зносу, за цими даними визначають амплітудно-частотну характеристику поперечних коливань бурового поставу в діапазоні кількох перших мод власних коливань з урахуванням осьового зусилля подачі, причому частоту обертання ОПМ задають таким чином, щоб вона не співпала ні з однією з мод власних коливань інструменту, а поперечну динамічну деформацію бурового поставу, яка
    35 виникає, вибирають з урахуванням зазору між стінкою свердловини і зовнішньою поверхнею штанг так, що забезпечує мінімальне тертя штанг по стінці, мінімум енерговитрат на буріння і відсутність флатера бурового інструменту.
    М обертачау щи що т МЕН
    МЕ. » Кі М - фен 1 Ї КІ п ще В кнешеннй З в Шо ці ; и ї ЩЕ з 1 4
    3. р сй т їй Кі з ше Де. Мор, ї хе ї х ШЕ 5 тік. 000 ппнреонуежннов нодореононсньк волеооннії С . о ММ М а Б бозпеютья Ві, ЗВ, Длина Ст1бм, буренне скважо ве, ек, о Гбежнм Мо, Частотньнірав/сек Частотненіг ери | Пернодісвкунаюі І ше 187 ве ші НН 1859 ше ши НН. а Ви. касу ЯКя Тел ша і щи и льяме що п ВО М я от тах зазор межу штангой ми стенкой скважинь б «14 мм ро ж м взанено перпендикулярнье горизонтальне осно. Фіг ши ПОН НК и ПЕ ее нн
    3. о 3 и. в ОН
    0.000000: З Он На М НН КИ і ОН В Я ОО ВВ МН Я п и В а її о о а НІ пи АН Я с: її Д ж.КмхююМЙмфмжюБо ОО М ОО Ії ЕЕ ПЕ еВ ВК с ПЕН ОПН ОО ПИШИ ВК Б и по ША ВК с ж и Ме у йш з а ен
    Фіг. 4 Фіг. 5 Фіг. 3 ва з ож КК Полити, рити МВП кити 1: шк Же мо ї поши щен СЕ св ДИТ прю пдв ї ен "ий с і ї В НК 7 жу пд и БУ м-н фа М і: Б Ж но кн о о МИ НН а НК
    Бей. м Ко о. ТІМ В їх пою ПЕ » ох В т не Мне онни пе ВЕНИ ІЗ пет я З т ЩЕ пт В УТ хо ннлит ит жави ДВ нн нн: СН НН МеВ и: ан ен мн в нн в в о НН ДЕННЕ ВУ ше ОХ ваг Зав С Я я пк цк В Б в я ПИВ ще ме и і З Пи ме: т а п ша ви и ве я я о шо по нн шо Ох шо о ши тк кю ЖК Зк си шк шах од как пох ще швах З и в го ши Бавах НЕ ї Її Г с К Я Кая Ме о ЧА с ож БА З Я за Бо фен, ХВ Я ЯК ріг. 6
    Бертикальна вібрація, вісь кередні часте октав смуг
    Я Ку Я В я я о пд ян ВК ї ше
    - я Ро ЛЕ флете. як м пі ери : Ен нн з и а,
    ши асом и і М а ш ин г ня нн я ня я К.
    М я мн нн и в НН
    Ен ви а й ДІЛ
    НЕ ОС : І КОТОВ, Пр Бу шо й нн ин ес ВН А НИ їх ян ми ен ї ! Ма ОН Я ідевмальния режи) В ї г й Б КЗ щ Частота, В тріг.
    З
    Попоречна вібрація, вісь ох з КУ й г) за СЕ «ї КРУ Не ивннки МВі и Кон: МЕ вн Ян НІ Ж ; нини: пи Вон ї миши ши й Елвін і і; в пори КЕ: в б; зи Блотері) і ж с жк ОН Ин ЧЕ и Ме Є, ей меЗея ше шо б З їх ЕзЕошви а КН НН МНК КВ СВК МНН МОМ НА як КУ вн он КН жа Кінорнальнив рекимі у м ви Кк НЕ Бк ді се нн що й 5 ві а ко Частотв,
    «Міг. 7 залежнеасті енерговитрат і швидкості буріння від вежимів буріння М вх Ффнлоднна Ж До ер ; знкккниккни УНН ЕНН ї Со нави зва Я що ПЕН поету кнеє шк не ше З ей и М: ШИ ШЕ ще МАН МИ " Я Е ї. у Ще г : Б ш г В іпрафік вівнджесті - й Е п них я є ПН ке З ї а з За ГНН Дан я, ши и р.
    Є НЕ ЗБ че ча 5 зо Швидкість «чвертання «таву, В зе Фіг: 9
UAA201400304A 2014-01-14 2014-01-14 Спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння UA107309C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201400304A UA107309C2 (uk) 2014-01-14 2014-01-14 Спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201400304A UA107309C2 (uk) 2014-01-14 2014-01-14 Спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA107309C2 true UA107309C2 (uk) 2014-12-10

Family

ID=52680982

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201400304A UA107309C2 (uk) 2014-01-14 2014-01-14 Спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA107309C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2382368B1 (en) Method and apparatus for down-the-hole drilling
EA022613B1 (ru) Усиленное резонансом бурение: способ и устройство
JP7305482B2 (ja) 岩石破砕装置
KR20190075903A (ko) 토양 가공을 위한 방법 및 시공 장치
Flegner et al. Significant damages of core diamond bits in the process of rocks drilling
BR112019024263B1 (pt) Sistema e método de coluna de perfuração com redução de vibração
CN102305068A (zh) 一种掘进机
SA520411652B1 (ar) أدوات لحفر الأرض بها ملحق مقياس مكوَّن للحد من انحراف لقمة الحفر وطريقة الحفر باستخدام هذه الأدوات
US10214965B2 (en) Method and an installation for cutting up a mass of reinforced concrete
UA107309C2 (uk) Спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння
Zaynagalina On the determination of design and geometric parameters of a upper bit slurry grinder
KR101874148B1 (ko) 추력 계측 시스템
CN108589740A (zh) 人工挖孔桩的水磨钻施工方法
Verstov et al. Improving technological processes for borehole drilling in construction using vibration impact
UA93458U (uk) Спосіб ліквідації флатера бурового інструменту верстатів шарошкового буріння
Hashiba et al. Estimation of rock mass conditions during shaft excavation with the raise boring method
Branscombe Investigation of Vibration Related Signals for Monitoring of Large Open‐Pit Rotary Electric Blasthole Drills
Pushmin et al. Efficiency increase of hard rock destruction with the use of eccentric pulses
RU2215109C2 (ru) Способ вращательного бурения скважин
Khademi Laboratory study of the effect of axial compliance on rock penetration of PDC bits
Nikolayev RESULTS OF TESTING AND MODELLING THE" DRILLING RIG WITH HYDRAULIC VIBRATOR‒ROCK" SYSTEM
JP6184628B1 (ja) 削孔方法
Tambovtsev Physical simulation of stone block cutting under impact action on plastic substance in drill hole
KR20120018408A (ko) 굴삭기 장착식 하향 발파 천공 장치
Yuriy et al. The analysis of reasons of harmful vibrational loads of roller-bit drilling rig operating equipment