SK8881Y1 - Modulárny triedič partikulárneho materiálu - Google Patents

Modulárny triedič partikulárneho materiálu Download PDF

Info

Publication number
SK8881Y1
SK8881Y1 SK174-2019U SK1742019U SK8881Y1 SK 8881 Y1 SK8881 Y1 SK 8881Y1 SK 1742019 U SK1742019 U SK 1742019U SK 8881 Y1 SK8881 Y1 SK 8881Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
sorting
anchored
particulate material
modules
screens
Prior art date
Application number
SK174-2019U
Other languages
English (en)
Other versions
SK1742019U1 (sk
Inventor
Peter Peciar
Kristián Jezsó
Marián Peciar
Original Assignee
Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave filed Critical Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave
Priority to SK174-2019U priority Critical patent/SK8881Y1/sk
Publication of SK1742019U1 publication Critical patent/SK1742019U1/sk
Publication of SK8881Y1 publication Critical patent/SK8881Y1/sk

Links

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Abstract

Modulárny triedič partikulárneho materiálu je riešený tak, že pozostáva zo sústavy triediacich modulov (6) s triediacimi sitami (11), umiestnených pod sebou a uložených pod sklonom v pozdĺžnom aj v priečnom smere, pričom triediace moduly (6) na seba nadväzujú v miestach výsypky (9) vytriedenej frakcie partikulárneho materiálu. Nad prvým horným triediacim modulom (6) je veko (10) s násypkou (7) a otváracou klapkou (8) vstupu partikulárneho materiálu a pod posledným spodným triediacim modulom (6) je dno (5) s vibračným mechanizmom (4). Nižšie uložená strana dna (5) je ukotvená v pružinovom mechanizme (2) ukotvenom v ráme. Vyššie uložená strana dna (5) je ukotvená v pružinovom mechanizme (2) ukotvenom v ráme cez mechanizmus (3) nastavenia sklonu. Triediace sitá (11) sú v triediacich moduloch (6) na jednej strane upnuté v priečnych lištách (12) a zaistené prichytávacími skrutkami (14). Triediace sitá (11) sú v triediacich moduloch (6) na druhej strane upnuté v priečnych lištách (12) s napínacími mechanizmami (13). Pružinové mechanizmy (2) sú ukotvené na ráme (1). Prvý horný triediaci modul (6) má veko (10) s násypkou (7) a otváracou klapkou (8) vstupu partikulárneho materiálu.

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka konštrukcie modulámeho triediča partikulámeho materiálu. Technické riešenie spadá do oblasti strojárstva.
Doterajší stav techniky
Zo stavu techniky je známe, že partikuláme materiály sú viaczložkové systémy zložené zo vzájomne sa dotýkajúcich častíc. Tieto systémy sú tvorené časticami tuhej fázy a z fázy kvapalnej a plynnej. Z íýzikálneho hľadiska ich možno chápať ako disperzné sústavy, čiže heterogénne sústavy, tvorené časticami rôznej velkosti rozptýlenými v spojitom prostredí inej fázy. Častice tuhej látky sú vo vzájomnom kontakte, pričom tieto kontakty obmedzujú možnosť pohybu jednotlivých častíc, a týmje podmienená pevnosť a tu hosť partikulámej látky branej ako celku. Procesov, ktoré je možné vykonávať s partikulámymi látkami, je veľké množstvo. Vo všeobecnosti sa môžu deliť na primáme a sekundárne. Medzi primáme sa môžu zaradiť také, ktoré ovplyvňujú vlastnosti týchto partikulámych látok, resp. ich menia. Sem patria procesy, ako granulácia, kompaktovanie, tabletovanie, rozpojovanic. miešanie, triedenie a iné. Medzi sekundárne procesy patria procesy spojené so skladovaním a dopravou medzi jednotlivými technologickými operáciami. Pri úprave partikulámej látky napríklad granuláciou alebo rozpojovaním vznikajú nové častice, ktorých minimálne jeden rozmer je zmenený oproti pôvodným časticiam. Keďže v ďalšej aplikácii v priemyselnej praxi je nevyhnutné pracovať s presne rozmerovo definovanými časticami, je nevyhnutné novovytvorený partikulámy materiál triediť.
Triedenie častíc partikulámeho materiálu je proces, pri ktorom sa rozdeľujú častice najmenej na dve fiakcie odlišujúce sa navzájom najmenej jednou významnou geometrickou alebo íýzikálnou vlastnosťou. Volba možného spôsobu triedenia je daná predovšetkýmvýznamnou vlastnosťou častíc, podľa ktorej sa častice klasifikujú. Vo všeobecnosti sa v procesnej technike môžu uplatniť najčastejšie tieto spôsoby triedenia: mechanické za sucha, aeromechanické a hydromechanické. Keďže v chemickom a potravinárskom priemysle zväčša ide o látky, ktoré sú krehké a/alebo rozpustné, v ďalšom texte sa bude uvažovať len o procese triedenia za sucha. V priemyselnej praxi sa mechanickým triedením za sucha dosahuje vyžadované fiakčné zloženie častíc surovín, medziproduktov a produktov, vyžadované mechanické vlastnosti partikulámych látok, ktoré vo významnej miere závisia od fiakčného zloženia častíc, zvýšenie hmotnostného výkonu a úspora energie pri drvení, mletí a najmä pri viacstupňovomrozpájaní častíc partikulámej látky.
Základnou činnou časťou strojov a zariadení na triedenie partikulámych materiálov sú triediace plochy, ktoré tvorí sústava pevných alebo pohyblivých roštníc, sústava plechových, drôtených alebo tkaných sít a plastových sitovacích plôch. Na dosiahnutie potrebného účinku triedenia je potrebná správna volba druhu triediacej plochy, jej pohybu a vôbec celkovej konštrukcie triediča. Volba triediča závisí od účelu jeho použitia, pričom rozhoduje najmä vyžadovaná ostrosť triedenia, rozsah tvarov a veľkosti a aj mechanické vlastnosti.
Mechanické triedenie za sucha je klasifikovaný pochod proces, pri ktorom hlavnou rozlišovacou vlastnosťou je geometrická vlastnosť častíc, najčastejšie charakteristický geometrický rozmer častíc. Spočíva na štatistickom porovnávaní rozmeru častice s veľkosťou otvoru v triediacej ploche. Ostrosť triedenia je daná rozptylom velkosti častíc v oblasti vyžadovaných hraníc triedenia.
V spôsobe triedenia na roštoch je pohyb roštových elementov zväčša rotačný alebo kývavý. Pohyb triedených kusov sa uskutočňuje unášaním roštovými elementmi, veľkosť vytriedených kusov je daná najmä vzdialenosťou, rozstupoma tvarom roštníc.
V spôsobe triedenia na zakrivených povrchoch sa triediaca sitová plocha tvaru rúry alebo bubna otáča okolo osi symetrie, obyčajne rovnomerne. Pohyb triedenej látky sa uskutočňuje prevaľovaním a kĺzaním po triediacej ploche.
V spôsobe triedenia na plochách kmitajúcich vo vertikálnej rovine ide o triedenie vrhom. Pohyb triediacich sitových plôch je harmonický alebo pseudoharmonický v rovine kolmej na rovinu preosievacej plochy. Triedené častice sa pohybujú šikmým vrhom a dostávajú dynamické silové impulzy priamo od triediacej plochy.
V spôsobe triedenia na plochách kmitajúcich vo vodorovnej rovine je pohyb harmonický alebo pseudoharmonický. Pohyb triedenej látky je v rovine sita, dráha triedenej látky ma tvary cykloíd.
Spôsob triedenia pri všeobecnom priestorovom pohybe triediacich plôch sa používa pre niektoré ťažko preosievateľné častice v oblasti jemného a veľmi jemného triedenia.
Konštrukcie triedičov uvedených systémov triedenia nejavia známky modularity a komplexnosti. Výsledok úsilia o vytvorenie modulámeho a komplexného zariadenia vyústil do konštrukcie ďalej opisovaného modulámeho triediča partikulámeho materiálu, ktorý je opísaný v predloženom technickom riešení.
S K 8881 Υ1
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky odstraňuje modulámy triedič partikulámeho materiálu podľa predloženého technického riešenia. Podstata konštrukcie je založená na tom, že modulámy triedič partikulámeho materiálu pozostáva zo sústavy triediacich modulov s triediacimi sitami umiestnených pod sebou a uloženými pod sklonom v pozdĺžnom aj v priečnom smere, pričom triediace moduly na seba nadväzujú v miestach výsypky vytriedenej frakcie partikulámeho materiálu. Nad prvým horným triediacim modulom je veko s násypkou a otváracou klapkou vstupu partikulámeho materiálu. Pod posledným spodným triediacim modulom je dno s vibračným mechanizmom Nižšie uložená strana dna je ukotvená v pružinovom mechanizme ukotvenom v ráme. Vyššie uložená strana dna je ukotvená v pružinovom mechanizme ukotvenom v ráme cez mechanizmus nastavenia sklonu. Triediace sitá sú v triediacich moduloch na jednej strane upnuté v priečnych lištách a zaistené prichytávacími skrutkami. Triediace sitá sú v triediacich moduloch na dmhej strane upnuté v priečnych lištách s napínacími mechanizmami. Pružinové mechanizmy sú ukotvené na ráme. Prvý horný triediaci modul má veko s násypkou a otváracou klapkou vstupu partikulámeho materiálu.
Výhody modulámeho triediča partikulámeho materiálu podľa technického riešenia sú zjavné z jeho účinkov, ktorými sa prejavuje navonok. Účinky spočívajú v tom, že modulámy triedič partikulámeho materiálu je inovatívne a komplexné zariadenie. Inovatívnosť spočíva v modulámej konštrukcii. Moduly sít s rôznou veľkosťou oka sita sú rovnakého rozmeru s presne daným umiestnením pripojenia o striasacie zariadenie/ďalšiu sitovaciu priehradku, čo vytvára možnosť zostavenia rôznych variácií sít s danou veľkosťou oka sita. Toto riešenie je prínosné hlavne pre malé prevádzky, kde dochádza k zmene potrieb finálneho produktu, resp. medziproduktu, kde je nevyhnutná rýchla výmena zostavy sít. Komplexnosť spočíva v samotnej konštrukcii modulu sita. Klasické sito u dostupných výrobcov musí byť špeciálne upravené o prichytávacie a napínacie časti zariadenia, ktoré je nevyhnutné dopredu vyrobiť a štandardizovať pre dané zariadenie. Vtomto technickom riešení je sito prichytené v prichytávacom a napínacom mechanizme. Súčasťou prichytenia sú vodiace lišty, do ktorých sa zasunie sito presných rozmerov na oboch stranách a upevní sa skrutkou. Jedna vodiaca lišta je pevne umiestnená o modul sita, druhá je posuvná na správne napnutie sita. Modulámy triedič partikulámeho materiálu podľa technického riešenia sa vyznačuje variabilitou, pretože jednoduchým spôsobom zabezpečuje variabilitu nastavenia uhla sklonu triedenia.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Modulámy triedič partikulámeho materiálu podľa technického riešenia bude ďalej vysvetlený na výkresoch. Na obr. 1 je znázornené triediace zariadenie v bočnom pohľade. Na obr. 2 je znázornené triediace zariadenie v čelnom pohľade. Na obr. 3 je znázornený rez triediacim zariadením Na obr. 4 je znázornený detail prichytenia sita o lištu v module triediaceho zariadenia. Na obr. 5 je znázornený napínací mechanizmus sita.
Príklady uskutočnenia
Jednotlivé uskutočnenia technického riešenia sú predstavované na ilustráciu a nie ako obmedzenia riešení. Odborníci poznajúci stav techniky nájdu alebo budú schopní zistiť s použitím nie viac ako rutinného cxjocrimentovania mnoho ekvivalentov k špecifickým uskutočneniam technického riešenia. I takéto ekvivalenty budú spadať do rozsahu nárokov na ochranu.
Príklad 1
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je opísaný modulámy triedič partikulámeho materiálu podľa technického riešenia, ako je to znázornené na obr. 1 až 3. Pozostáva zo sústavy triediacich modulov 6 s triediacimi sitami 11 umiestnených pod sebou a uloženými pod sklonom v pozdĺžnom aj v priečnom smere, pričom triediace moduly 6 na seba nadväzujú v miestach výsypky 9 vytriedenej frakcie partikulámeho materiálu. Posledný spodný triediaci modul 6 má dno 5 s vibračným mechanizmom 4. Nižšie uložená strana dna 5 je ukotvená v pružinovom mechanizme 2. Výššie uložená strana dna 5 je ukotvená v pružinovom mechanizme 2 cez mechanizmus 3 nastavenia sklonu. Triediace sitá 11 sú v triediacich moduloch 6 na jednej strane upnuté v priečnych lištách 12 a zaistené prichytávacími skrutkami 14, ako je to znázornené na obr. 4. Triediace sitá 11 sú v triediacich moduloch 6 na dmhej strane upnuté v priečnych lištách 12 s napínacími mechanizmami 13, ako je to znázornené na obr. 5. Pružinové mechanizmy 2 sú ukotvené na ráme 1. Prvý horný triediaci modul 6 má veko 10 s násypkou 7 a otváracou klapkou 8 vstupu partikulámeho materiálu.
S K 8881 Υ1
Priemyselná využiteľnosť
Modulámy triedič partikulámeho materiálu podľa technického riešenia je využiteľný v oblasti tak chemického, potravinárskeho, ľarmaceutického priemyslu, ako aj v oblasti spotrebného prie my slu alebo v proce5 serecyklácie.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    Modulámy triedič paitikulámeho materiálu, vyznačujúci sa tým, že pozostáva zo sústavy triediacich modulov (6) s triediacimi sitami (11) umiestnených pod sebou a uložených pod sklonom v po5 zdlžnom aj v priečnom smere, pričom triediace moduly (6) na seba nadväzujú v miestach výsypky (9) vytriedenej frakcie partikulámeho materiálu; nad prvým horným triediacim modulom (6) je veko (10) s násypkou (7) a otváracou klapkou (8) vstupu partikulámeho materiálu; pod posledným spodným triediacim modulom (6) je dno (5) s vibračným mechanizmom (4); nižšie uložená strana dna (5) je ukotvená v pružinovom mechanizme (2) ukotvenom v ráme; vyššie uložená strana dna (5) je ukotvená v pružinovom mechanizme (2) 10 ukotvenom v ráme cez mechanizmus (3) nastavenia sklonu; triediace sitá (11) sú v triediacich moduloch (6) na jednej strane upnuté v priečnych lištách (12) a zaistené prichytávacími skrutkami (14); triediace sitá (11) sú v triediacich moduloch (6) na druhej strane upnuté v priečnych lištách (12) s napínacími mechanizmami (13).
SK174-2019U 2019-11-26 2019-11-26 Modulárny triedič partikulárneho materiálu SK8881Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK174-2019U SK8881Y1 (sk) 2019-11-26 2019-11-26 Modulárny triedič partikulárneho materiálu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK174-2019U SK8881Y1 (sk) 2019-11-26 2019-11-26 Modulárny triedič partikulárneho materiálu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK1742019U1 SK1742019U1 (sk) 2020-05-04
SK8881Y1 true SK8881Y1 (sk) 2020-10-02

Family

ID=70453836

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK174-2019U SK8881Y1 (sk) 2019-11-26 2019-11-26 Modulárny triedič partikulárneho materiálu

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK8881Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK1742019U1 (sk) 2020-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101850335B (zh) 净化装置
DE102009032689B3 (de) Siebmaschine
US5699918A (en) Screen for vibrating material sorting apparatus
EP3251759B1 (en) A multi-deck screening assembly
US20190030570A1 (en) Vibrating screen deck deflector systems and methods
US3221877A (en) Bar screen
US3232431A (en) Stepped screens
DE4210770C2 (de) Siebvorrichtung
US20110005979A1 (en) Processing waste
SK8881Y1 (sk) Modulárny triedič partikulárneho materiálu
US20040129536A1 (en) Bar screen module of a vibratory feeder
CN201151564Y (zh) 排矸系统回收装置
DK167427B1 (da) Vibrationssigtemaskine med indbygget fordelings- og udskilningsindretning
AU598886B2 (en) Particle feeding apparatus
SK289063B6 (sk) Modulárne zariadenie na triedenie partikulárneho materiálu
CN100594991C (zh) 振动无网筛分机及其作业方法
CN112517244A (zh) 硅原料碎片的筛选系统
NO177090B (no) Separator for utskilling av fluidiserbare og ikke fluidiserbare materialer
KR20160001534A (ko) 원료 선별용 스크린 플레이트 구조물
CN210146422U (zh) 一种建筑垃圾筛分装置
KR200344818Y1 (ko) 쇄석 선별장치
JP2004041986A (ja) 篩網及び篩機
CN213612541U (zh) 一种多角度筛网筛分机
CN219985346U (zh) 一种色选机出料结构
CN109663733A (zh) 一种用于石墨返回料的分级装置