SK87694A3 - Lattice girder - Google Patents

Lattice girder Download PDF

Info

Publication number
SK87694A3
SK87694A3 SK876-94A SK87694A SK87694A3 SK 87694 A3 SK87694 A3 SK 87694A3 SK 87694 A SK87694 A SK 87694A SK 87694 A3 SK87694 A3 SK 87694A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
loops
strand
longitudinal
plane
yokes
Prior art date
Application number
SK876-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Franz Bucher
Original Assignee
Franz Bucher
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Bucher filed Critical Franz Bucher
Publication of SK87694A3 publication Critical patent/SK87694A3/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04CSTRUCTURAL ELEMENTS; BUILDING MATERIALS
    • E04C5/00Reinforcing elements, e.g. for concrete; Auxiliary elements therefor
    • E04C5/01Reinforcing elements of metal, e.g. with non-structural coatings
    • E04C5/06Reinforcing elements of metal, e.g. with non-structural coatings of high bending resistance, i.e. of essentially three-dimensional extent, e.g. lattice girders
    • E04C5/065Light-weight girders, e.g. with precast parts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Reinforcement Elements For Buildings (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka mrežového nosníku s najmenej jedným pozdĺžnym prútom ako hornou vetvou a najmenej jedným výstužným prútom ako dolnou vetvou, pričom od dolnej vetvy vychádzajúci strmeň je zvarený vo svojej hornej vrcholovej oblasti s pozdĺžnym prútom hornej vetvy na dvoch miestach so vzájomným odstupom.
Doterajší stav techniky ...
Zo známeho mrežového nosníku tohto typu (viď DE 1953348) vyplýva rozostúp miest spojenia strmeňa s hornou vetvou, aby polomer krivosti strmeňov vo vrchole nemohol byť prevedený ľubovoľne. Ten je pri minimálnej vzdialenosti od hornej vetvy prebiehajúcej v podstate paralelne k tomuto vrcholovému úseku dalekosiahle nefunkčný.
Úlohou vynálezu je využiť strmeň vo vrcholovej oblasti ako stranovú vzperu. Zvláštny význam má v tejto súvislosti možnosť zvýšenia adhézie hornej vetvy a okolného betónu zvláštnym vyhotovením vrcholovej oblasti strmeňa.
Podstata vynálezu
Úloha je vyriešená podľa vynálezu tak, že vrcholové oblasti strmeňov sú vytvorené ako von z roviny strmeňu vyhnuté slučky.
Tieto podľa vynálezu vyhotovené slučky, sprostredkovávajúce adhéziu hornej vetvy v okolnom betóne je možné zvlášť vy§ lepšiť týin. že slučky sú vyhotovené značne dlhšie než u známych mrežových nosníkov. Slučky majú byť tiež značne dlhšie, než vzdialenosť medzi dotykovými bodmi rozprestrených polokruhov s pozdĺžnym prútom.
Ako ďaleko majú byť stanovené slučky z roviny strmeňa vyhnuté, závisí na prípade použitia. Zvláštny význam tu má možnosť, že slučky prebiehajú paralelne k rovine definovanej prútmi dolnej vetvy. V tomto prípade dosahuje tlačený pás, ktorý pozostáva z hornej vetvy a ju obklopujúcej betónovej vrstvy, maximálne zosilnenie. Pri vsadení navrhnutého mrežového nosníku do betonárskeho debnenia má vyhotovenie so slučkami, prebiehajúcimi paralelne k dolnej vetve, zvláštnu vlastnosť spojovať nielen dolnú vetvu, ale aj hornú vetvu s priľahlými bedniacimi doskami. K tomu je zvlášť výhodne stanovené prevedenie, že strmene sú diely dvoch paralelne prebiehajúcich drôtových hadov.
Aby boli pásy odsadené od bedniacich dosiek, je prednostne navrhnuté, že strmene presahujú pozdĺžne prúty vo výške a slučky sú v odstupoch vyhnuté od pozdĺžnych prútov. Spojenie môže byť prevedené na slučky, ktoré priliehajú plošne k bedniacim doskám. Počet miest pripevnenia je možné zvýšiť, keď budú vrcholové oblasti strmeňov obsahovať smerom von vyhnuté páry slučiek.
Predpripravené stropné dosky s mrežovými nosníkmi, ktoré obsahujú paralelne k rovine dolnej vetvy prebiehajúce slučky, sa môžu okrem iného zvlášť dobre stohovať.
Základná vynálezcovská myšlienka.t.j. lepšie využitie vrcholovej oblasti strmeňu ako stranovej vzpery mrežového nosníku, môže byť v rámci vynálezu rozvedená hlavne tiež tým, že slučky sú spojené s najmenej jedným ďalším pozdĺžnym prútom. Doplnkovo k zlepšeniu lomovej pevnosti danému samotnými slučkami môžu takéto pozdĺžne prúty zosilniť hornú vetvu po
- J celej jej dĺžke alebo len v momentovému priebehu zodpovedajúcej strednej oblasti. Prirodzene zvyšujú tiež priľnavosť hornej vetvy a okolného betónu.
Prehľad obrázkov na výkrese
Z množstva v rámci vynálezu možných tvarových vyhotovení sú niektoré príklady prevedenia zobrazené na priložených výkresoch, na ktorých jednotlivé obr. znázorňujú:
obr. 1 obr. 2 obr. 3 obr. 4 obr. 5 obr . 6 obr. 7 obr. 8 obr. 9 obr.10 obr.11 obr.12 obr.13 obr.14 obr.15 obr.16 nárys prvého príkladu prevedenia, príslušné schématické znázornenie, nárys oblasti hornej vetvy druhého príkladu prevedenia, príslušné schématické znázornenie, nárys oblasti hornej vetvy tretieho príkladu prevedenia , príslušné schématické znázornenie, nárys oblasti hornej vetvy štvrtého príkladu prevedenia , príslušné schématické znázornenie, nárys oblasti hornej vetvy piateho príkladu prevedenia, príslušné schématické znázornenie, nárys oblasti hornej vetvy šiesteho príkladu prevedenia, príslušné schématické znázornenie, schématické znázornenie siedmeho príkladu prevedenia, boční pohľad, príslušný nárys a nárys ôsmeho príkladu prevedenia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Znázornený mrežový nosník obsahuje práve dva výstužné prúty X, ktoré spolu vytvárajú dolnú vetvu, a jeden pozdĺžny prút 2, ako hornú vetvu. Ako bočné vystuženie medzi hornou a dolnou vetvou slúži sústava strmeňov 3, ktorá je tvorená nepretržitým drôtovým hadom. Každý strmeň tvorí spoločne s časťou dolnej vetvy rovnoramenný trojuholník, ktorého vrcholová oblasť je spojená s pozdĺžnym prútom 2 hornej vetvy. Vytvorenie slučiek 4 v oblasti spojenia strmeňov 3 s výstužnými prútmi χ dolnej vetvy slúži (viď AT-PS 373 012) predovšetkým k tomu, umiestniť v danom prípade paralelne k výstužným prútom X momentovému priebehu zodpovedajúce prídavné prúty, ktoré tu nie sú znázornené. - - -............
Vynálezcovský podstatné sú tie von z roviny strmeňov X vyhnuté slučky 5. ktoré sú v oblasti spojenia strmeňov X s pozdĺžnym prútom 2. Tieto slučky 5 slúžia k zlepšeniu spojenia hornej vetvy s obklopujúcim ju betónom. V zmysle tejto funkcie môžu tieto slučky byť predĺžené a eventuálne, ako je znázornené na obr. 7 a 8, dokonca aj zalomené.
Ak prebiehajú slučky 5 paralelne s výstužnými prútmi X preloženou rovinou, uľahčí to použitie mrežového nosníku ako rozperky pre debnenie betónového plášťa. Okrem toho sú mrežové nosníky zobrazené na obr. 1 a 2 dobre stohovatelné.
Pre príklady prevedenia podľa obr. 3 - 12 je usporiadanie prídavných pozdĺžnych prútov spoločné. Tieto sa môžu rozprestierať po celej dĺžke mrežového nosníku alebo len v jeho časti. Zlepšujú nielen lomovú pevnosť hornej vetve, ale aj jej spojenie s okolným betónom. Podľa obr. 3 - 8 sú stanovené práve dva symetricky usporiadané prídavné pozdĺžne prúty 2, podľa obr. 9-12 jeden jediný prídavný pozdĺžny prút 2, ktorý je u príkladného prevedenia podľa obr. 11 a 12 vyhotovený ako plechová koľajnica.
V oboch príkladných prevedeniach podľa obr. 13 až 16 ležia obe strmeňové roviny, teda roviny drôtových hadov vzAjomne paralelne, ako je ukázané predovšetkým na obr. 15 a 16. Strmene 3 sú tu upevnené na dolný prút 1 a horný prút
2. tvorené U-prof i lovými plechovými koľajnicami a prečnievajú ich o rozmer, ktorý zaisťuje obalenie plechových koľajníc betónom. Otvorené strany plechových koľajníc môžu, ako je zrejmé z obr. 15. smerovať k sebe alebo podľa obr. 16 od seba. Rovnoľahlé usporiadanie oboch žliabkovite tvarovaných plechových koľajníc je však tiež možné. Vrcholy strmeňov vytvárajú páry slučiek 5., ktoré v oboch týchto prevedeniach sú vhodné predovšetkým pre spevnenie na bedniacich doskách.
Rad príkladov prevedenia je možné.temer -ľubovoľne rozšíriť. a predsa už predchádzajúce znázornenie ukazuje, že prevedenie vrcholovej oblasti strmeňov spájajúcich hornú vetvu a dolnú vetvu podľa vynálezu otvára konštruktérovi mrežových nosníkov rad nových konštrukčných možností.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Mrežový nosník s najmenej jedným pozdĺžnym prúrom (2) ako hornou vetvou a najmenej jedným pozdĺžnym prúrom (1) ako dolnou vetvou, kde od dolnej vetvy vychádzajúci strmeň (3) s hornou vrcholovou oblasťou je s pozdĺžnym prútom (2) hornej vetvy zvarený na dvoch miestach so vzájomným odstupom, vyznačujúci sa tým, že vrcholové oblasti strmeňov (3) sú vytvorené ako von z roviny strmeňa (3) vyhnuté slučky (5) .
  2. 2. Mrežový nosník podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že slučky (5) vykazujú rozprestrené polkruhy podstatne väčšie než vzdialenosť medzi ich dotykovými'~bochn£~ š pozdĺžnym prútom (2).
  3. 3. Mrežový nosník podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým. že slučky (5) prebiehajú paralelne k rovine definovanej pozdĺžnymi prútmi (1) dolnej vetvy.
  4. 4. Mrežový nosník podľa jedného z nárokov 1-3, vyznačujúci sa tým, že strmene (3) sú súčasťou drôtového hada, ktorý vytvára tiež na dolnej vetve slučky (4) vyhnuté zo strmeňovej roviny.
  5. 5. Mrežový nosník podľa jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že slučky (5) sú spojené s najmenej jedným ďalším pozdĺžnym prútom (2, 2).
  6. 6. Mrežový nosník podľa jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že slučky (5) sú vytvorené zalomené smerom k centrálnemu pozdĺžnemu prútu (2) hornej vetvy.
  7. 7. Mrežový nosník podľa nároku 4 alebo 5, vyznačujúci sa tým, že strmene (3) sú časťami dvoch paralelne prebiehajúcich drôtových hadov.
    Tu ΒΥό-ς'ί
  8. 8. Mrežový nosník podľa jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujú- ci sa tým, že strmene (3) výškovo presahujú pozdĺžne prúty (1, 2) a slučky (5) sú vyhnuté v odstupe od pozdĺžnych prútov (1, 2).
  9. 9. Mrežový nosník podľa jedného z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že vrcholové oblasti strmeňov (3) vykazujú páry slučiek (5) vyhnuté von z roviny strmeňov.
SK876-94A 1992-01-31 1993-01-25 Lattice girder SK87694A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT16492A ATA16492A (de) 1992-01-31 1992-01-31 Gitterträger
PCT/AT1993/000008 WO1993015287A1 (de) 1992-01-31 1993-01-25 Gitterträger

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK87694A3 true SK87694A3 (en) 1994-11-09

Family

ID=3483266

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK876-94A SK87694A3 (en) 1992-01-31 1993-01-25 Lattice girder

Country Status (5)

Country Link
AT (1) ATA16492A (sk)
AU (1) AU3337093A (sk)
DE (2) DE9320554U1 (sk)
SK (1) SK87694A3 (sk)
WO (1) WO1993015287A1 (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5687536A (en) * 1996-02-27 1997-11-18 Lin; Hsia-Sen Frame structure for the framework of a reinforced concrete floor
FR2752257B1 (fr) * 1996-08-08 1998-09-18 Prod Speciaux D Isolation P S Systeme d'isolation de planchers beton comportant des poutrelles en treillis metallique
CZ243298A3 (cs) * 1996-11-13 1998-12-16 Nemis Establishment Příhradový nosník pro vyztužení betonové desky
AT2372U1 (de) * 1996-11-13 1998-09-25 Nemis Establishment Gitterträger zur bewehrung einer betonplatte
AU700414B1 (en) * 1998-07-21 1999-01-07 Haedong Metal Co., Ltd. Deck panel for reinforced concrete slabs
DE29912526U1 (de) * 1999-07-19 1999-09-23 Filigran Traegersysteme Durchstanzbewehrung für Flachdecken
ITMI20071455A1 (it) * 2007-07-19 2009-01-20 Leone Lucio Travi migliorate per l'armatura del calcestruzzo e metodo per il loro collegamento con pilastri per dare continuita da campata a campata

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1234326A (fr) * 1958-06-11 1960-10-17 Bottiger & Co Poutre soudée pour le montage de planchers et procédé pour sa fabrication
AT322800B (de) * 1971-04-23 1975-06-10 Hubmann Georg Bewehrungselement sowie dessen anwendung
AT373012B (de) * 1980-12-29 1983-12-12 Bucher Franz Gittertraeger fuer die herstellung von stahlbetondecken
EP0134316A1 (de) * 1983-09-07 1985-03-20 Dittmar Dipl.-Ing. Ruffer Bewehrung von Bauteilen
EP0465776B1 (de) * 1990-07-12 1994-07-27 BADISCHE DRAHTWERKE GmbH Gitterträger

Also Published As

Publication number Publication date
DE9320554U1 (de) 1994-09-15
AU3337093A (en) 1993-09-01
WO1993015287A1 (de) 1993-08-05
ATA16492A (de) 1997-06-15
DE9400388U1 (de) 1994-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5513408A (en) Frame structured bridge
US3885369A (en) Structural element
US4987629A (en) Deck for wide-span bridge
KR20160145261A (ko) 역삼각트러스와 배력근이 일체화된 합성골데크
SK87694A3 (en) Lattice girder
KR101814754B1 (ko) 횡단면 압축 좌굴이 보강된 슬림 조립보
KR101895955B1 (ko) 내력강화용 구조재 및 그 시공방법
CN108951418B (zh) 预制装配式空心板梁的铰缝构造及其施工方法
SE0300332D0 (sv) Anordning vid fackverksbalkar
US5724691A (en) Deployable bridge assembled from individual components
GB2149832A (en) Stirrup basket
US4589156A (en) Support structure, particularly for a long span bridge
KR102123296B1 (ko) 강관에 의해 지지되는 거더교
FI89400C (fi) Balkkonstruktion
KR19990068800A (ko) 조립식장력강재보
KR100432494B1 (ko) 광폭의 p.c 거더 블록과, 이것을 이용한 교량의시공방법
US6216412B1 (en) Method for the reinforcement of reinforced concrete and reinforcement for use thereof
KR102585929B1 (ko) 교량구조물의 부모멘트를 보강하는 방법 및 장치
KR200254783Y1 (ko) 슬래브 교량의 보강빔
KR102558674B1 (ko) 교량용 프리스트레스 복합 강거더 및 이를 이용한 교량의 시공방법
KR0166641B1 (ko) 건축용 바닥 구조재
CN114197770B (zh) 一种建筑结构
KR102312453B1 (ko) 체결 강도가 향상된 장스판 데크
KR100296019B1 (ko) 나선철선을이용한수직구조물의시공방법
SU998686A1 (ru) Узел соединени колонны с ригел ми