SK7985Y1 - Spôsob a zariadenie na úpravu plisé materiálu - Google Patents

Spôsob a zariadenie na úpravu plisé materiálu Download PDF

Info

Publication number
SK7985Y1
SK7985Y1 SK50023-2017U SK500232017U SK7985Y1 SK 7985 Y1 SK7985 Y1 SK 7985Y1 SK 500232017 U SK500232017 U SK 500232017U SK 7985 Y1 SK7985 Y1 SK 7985Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
slats
treating
folds
pleat
pleated
Prior art date
Application number
SK50023-2017U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500232017U1 (sk
Inventor
Ko Vladimăťr Äśeĺ
Original Assignee
Cesko Vladimir
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cesko Vladimir filed Critical Cesko Vladimir
Priority to SK50023-2017U priority Critical patent/SK7985Y1/sk
Publication of SK500232017U1 publication Critical patent/SK500232017U1/sk
Publication of SK7985Y1 publication Critical patent/SK7985Y1/sk
Priority to EP18158861.7A priority patent/EP3366464B1/en

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B31MAKING ARTICLES OF PAPER, CARDBOARD OR MATERIAL WORKED IN A MANNER ANALOGOUS TO PAPER; WORKING PAPER, CARDBOARD OR MATERIAL WORKED IN A MANNER ANALOGOUS TO PAPER
    • B31DMAKING ARTICLES OF PAPER, CARDBOARD OR MATERIAL WORKED IN A MANNER ANALOGOUS TO PAPER, NOT PROVIDED FOR IN SUBCLASSES B31B OR B31C
    • B31D5/00Multiple-step processes for making three-dimensional articles ; Making three-dimensional articles
    • B31D5/0082Making filter elements, e.g. pleated
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D46/00Filters or filtering processes specially modified for separating dispersed particles from gases or vapours
    • B01D46/52Particle separators, e.g. dust precipitators, using filters embodying folded corrugated or wound sheet material
    • B01D46/521Particle separators, e.g. dust precipitators, using filters embodying folded corrugated or wound sheet material using folded, pleated material
    • B01D46/523Particle separators, e.g. dust precipitators, using filters embodying folded corrugated or wound sheet material using folded, pleated material with means for maintaining spacing between the pleats or folds

Landscapes

  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

Plisé materiál (1) z pružného alebo polotuhého základného materiálu so skupinou záhybov (2), medzier (3) a vrcholov (4) sa v jednom smere stlačí, aby sa odstránila voľná medzera (3) medzi záhybmi (2), a potom sa uvedie do styku so sústavou rovnobežne vedených lamiel (5), ktoré sú v prvej polohe (A) rozmiestnené v rozstupoch (a) zodpovedajúcich vzdialenostiam vrcholov (4) stlačených záhybov (2). Lamely (5) preniknú do plisé materiálu (1), keď sú na začiatku prieniku navádzané plytkými V-drážkami (7) stlačeného plisé materiálu (1). Následne sa lamely (5) roztiahnu do druhej polohy (B), pričom so sebou unášajú záhyby (2) do rozstupov (b), ktoré zodpovedajú rozstupom vo výslednom výrobku (6). Lamely (5) sú na základnej doske (9) uložené pohyblivo na dosiahnutie dvoch polôh (A, B) s rozdielnymi rozstupmi (a, b) lamiel (5). V polohe A sú lamely (5) rovnobežné, v polohe B môžu byť rovnobežné.

Description

Technické riešenie sa týka spôsobu úpravy plisé materiálu určeného predovšetkým na výrobu vzduchových a tekutinových filtrov rôznych rozmerov. Nový spôsob a zariadenie umožní výhodne strojovo upravovať a distribuovať jednotlivé záhyby plisé materiálu pri vkladaní plisovaného polotovaru do vytvarovaného držiaka, v ktorom prebiehajú následne etapy spracovania, napríklad sa k plisovanému polotovaru pripevňuje obruba.
Doterajší stav techniky
Na výrobu tvarových plisé do vzduchových filtrov sa výhodne využíva technika plisovania. Pre plisovanie, kde ide o tvarovú úpravu textilného, papierového alebo iného materiálu skladaním do záhybov, sa využívajú rôzne známe postupy, zariadenia a prípravky, ktoré sa používajú podľa typu, tvaru a rozmeru plisé a tiež v závislosti od typu, tvaru a rozmerov výsledného výrobku. Na tvorbu záhybov sa často používajú rôzne mechanické zariadenia, ktoré môžu byť jednoducho zaraditeľné a tak byť súčasťou automatickej výrobnej a montážnej linky.
Pri tvarovej úprave plisé pomocou plisovania sa môže použiť buď tvarová doska, ktorá vytvorí záhyby na plisovanom materiáli na základe základného tvaru tejto dosky alebo sa využíva viazaný kinematický pohyb viacerých strojových častí. Zverejnenie NL7710199A opisuje systém postupnej tvorby plisé z nekonečného papierového pásu pomocou poloautomatického zariadenia, kde sa jednotlivé záhyby plisé vyrábajú pohybujúcimi sa ťahadlami, na ktorých sú osadené tanierové dosky, ktoré pri priamočiarom vratnom pohybe prichádzajú do kontaktu s papierovým pásom a tým vytvoria záhyb. Takéto riešenie je však zložité na prevádzku, výrobu aj montáž.
Riešenie podľa US2006283162A1 opisuje spôsob a zariadenie na výrobu plisé prostredníctvom rotačného pohybu dvoch valcov, na ktorých je osadená reťaz, na ktorej obvode sú upnuté dosky. Rotačným pohybom reťaze postupne vnikajú upnuté dosky do lineárne sa pohybujúceho papierového pásu a tým vytvoria záhyby. Nevýhodou takéhoto riešenia je jeho zložitosť a jednoúčelové použitie.
Rotačný pohyb sa pri výrobe plisé využíva aj v zverejneniach US2006005518A1 a US5389175A, kde rotujúca valcová závitovka s rozdielnymi rozstupmi vniká do lineárne sa pohybujúceho papierového pásu a vytvára postupne záhyby. Takéto riešenie je však málo univerzálne, zložité na výrobu a finančne náročné.
Zverejnenie ITVR950058A1 využíva na výrobu a tvarovanie plisé priamočiary pohyb tvarových dosiek, ktoré sú uložené lineárne na pieste a jeho priamočiarym pohybom sa vytvoria jednotlivé záhyby plisé. Toto riešenie je jednoduché na výrobu, ale náročné na prevádzku a nevýhodné z pohľadu manipulácie.
Na tvorbu jednotlivých záhybov plisé sa často používajú aj rôzne formy a tvarované prípravky. Zverejnenia podľa DE4002078C1 a EP0438639A1 opisujú riešenie, kde sa plisé vyrába medzi dvomi proti sebe vratne sa pohybujúcimi tvarovanými doskami. Technické riešenie US4547950A opisuje spôsob vytvárania plisé a fixovania medzier medzi jednotlivými záhybmi plisé pomocou zasunutia tvarovacej dosky. Nevýhodou uvedených riešení je však nízka miera univerzálnosti, jednoúčelové použitie a finančne náročná výroba. Obdobné nevýhody badať tiež z riešenia US5531892A, kde sa plisé vyrába prostredníctvom tvarovaných bočných dosiek formy, do ktorej sa ukladá základný materiál a záhyby sa vytvoria pomocou uzatvorenia formy vložením tvarovaného protikusa.
Pri tvarovej úprave plisé sa môže tiež použiť tvarovaná základná doska, napríklad podľa US5667545A, EP0948985B1, do ktorej sa rovnomerne vkladá a ukladá plisovaný materiál a na základe tohto pohybu sa vytvoria požadované záhyby plisé. Takéto riešenie je neúmerne finančne náročné na výrobu a má výrazne jednoúčelové použitie.
Nevýhodou známych technických riešení tvarovania plisé pri výrobe vzduchových a tekutinových filtrov je vysoká náročnosť na výrobu a montáž, nízka univerzálnosť použitia na rôzne tvary a aplikácie, zložitá prevádzka a absencia zmeny prevádzkových parametrov. Výroba plisé resp. tvarovanie základného materiálu je zväčšia súčasťou sériovej poloautomatickej a/alebo automatickej výroby. Preto je žiadané také riešenie tvarovej úpravy plisé, ktoré umožní efektívnu tvarovú úpravu a distribuovanie už vytvorených záhybov plisé, možnosť zmeny výrobných parametrov, univerzálne použitie na rôzne rozmery, ktoré bude pritom finančne menej náročné, jednoduché na výrobu, ovládanie, montáž a údržbu.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky podstatným spôsobom odstraňuje spôsob úpravy plisé materiálu, ktorý má skupinu záhybov vytvorených z pružného alebo polotuhého základného materiálu a pri ktorom sa záhyby rozmiestnia do požadovaných, zvyčajne rovnomerných rozstupov, ktoré zodpovedajú rozstupom v hotovom výrobku
SK 7985 Yl podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že plisé materiál sa najskôr stlačí tak, aby susedné záhyby priľnuli k sebe, čím sa v podstate odstráni voľná medzera medzi záhybmi, potom sa stlačené záhyby uvedú do styku so sústavou rovnobežne vedených lamiel, ktoré sú orientované v súlade so záhybmi a ktoré sú najskôr rozmiestnené v rozstupoch zodpovedajúcich vzdialenostiam vrcholov stlačených záhybov, lamely sa pri vzájomnom relatívnom pohybe vtlačia do plisé materiálu medzi vrcholmi záhybov tak, že aspoň čiastočne preniknú dovnútra plisé materiálu a následne sa lamely roztiahnu do rozstupov, ktoré zodpovedajú polohe záhybov vo výslednom výrobku.
Pojem plisé v tomto spise označuje najmä, nie však výlučne, výrobok z plochého materiálu vyrobený procesom plisovania, kde sa z plochého materiálu skladaním vytvoria záhyby do tvaru tzv. zig-zag.
Prvotné stlačenie plisé materiálu má za úlohu odstrániť medzeru medzi záhybmi, čím sa spoľahlivo vytvorí pravidelný rozstup vrcholov záhybov. V tomto stave sú vrcholy záhybov od seba vzdialené na približne dvojnásobok hrúbky základného materiálu. Hrúbka materiálu je relatívne rovnomerná, a tak sú vrcholy záhybov v stlačenej polohe rozmiestnené rovnomerne, aj keď zatiaľ na vzdialenosť odlišnú od požadovaného rozstupu. Ohyb materiálu na vrchole záhybu vytvára vodiace zaoblenie, medzi vrcholmi záhybov sú pravidelne rozstúpené rovnobežné, plytké V drážky. Hĺbka týchto V drážok zodpovedá približne polomeru zaoblenia na vrchole záhybu, čo korešponduje približne s hrúbkou materiálu. Tento stav umožňuje, aby medzi záhyby vnikli lamely, nože, oddeľovacie lišty, ktoré sú najskôr rozstúpené podľa rozstupu stlačeného plisé materiálu. Správnemu navedeniu lamely slúžia práve plytké V drážky medzi vrcholmi záhybov. Lamely sú pritom v tejto prvej polohe A stiahnuté do rovnakých rozstupov, ako sú vzájomne vzdialené plytké V drážky stlačeného plisé materiálu.
Plisé materiál sa stlačí pred uvedením do styku s lamelami, pričom stlačenie môže byť úvodným krokom opísaného spôsobu alebo môže byť tiež posledným krokom predchádzajúceho procesu, napríklad procesu výroby plisovania alebo iného opracovania. V takom prípade prichádza plisé materiál už stlačený do pozície, v ktorej sa stretne so sústavou lamiel.
Plisé materiál v stlačenom stave sa do styku so sústavou lamiel môže uviesť tak, že sa pohybuje plisé materiál, priblíži a položí sa na zariadenie so sústavou lamiel, alebo toto uvedenie do styku môže mať opačný priebeh, kedy sa pohybuje zariadenie so sústavou lamiel k stojacemu plisé materiálu, alebo sa môžu pohybovať oba predmety, napríklad ako výsledok pohybu manipulátora (stlačený plisé materiál) a karuselu (zariadenie so sústavou lamiel). Podstatné je, aby sa stlačený plisé materiál dostal do potrebnej pozície proti sústave lamiel.
V tejto etape je vďaka stlačeniu záhybov vylúčené, aby dve lamely vnikli do jednej medzery alebo aby do niektorej určenej medzery nevnikla žiadna lamela, čo býva príčinou zlého vloženia plisé materiálu pri vkladaní do vytvarovaného držiaka podľa stavu techniky. Stlačenie spoľahlivo rovnomerní geometriu plisé materiálu. Pri prieniku lamiel do plisé materiálu sa lamely posúvajú pomedzi vrcholy záhybov smerom k protiľahlému vrcholu záhybov. Je výhodné, ak sa lamely svojím okrajom alebo aspoň časťou okraja dotýkajú vnútornej strany protiľahlého vrcholu, potom sa pri zmene rozstupu lamiel prenáša pohyb lamiel spoľahlivo cez protiľahlé vrcholy, ktoré sú vnútornou stranou chrbta zavesené na horných hranách lamiel. Z hľadiska jednoduchej manipulácie je výhodné, ak sa rozťahovanie lamiel do druhej polohy B uskutočňuje v podstate vo vodorovnej polohe, kedy plisé materiál leží na sústave lamiel, kde vlastná hmotnosť plisé materiálu postačuje na udržanie tvarového styku medzi protiľahlými vrcholmi a okrajmi lamiel. Na zvýšenie stability procesu sa vrcholy plisé materiálu môžu mechanicky alebo pneumaticky pritláčať smerom k horným hranám lamiel, napríklad lištou s hladkým povrchom alebo prúdom stlačeného vzduchu.
Zvyčajne bude počet aktívnych lamiel, teda lamiel, ktoré sú v styku so záhybmi, zodpovedať počtu medzier medzi záhybmi. V takom prípade medzi každú dvojicu záhybov vkĺzne jedna lamela. Je možné aj usporiadanie, kedy lamela prenikne len do každej druhej alebo tretej, alebo štvrtej, alebo piatej plytkej V drážky. Potom sa zabezpečí presné roztiahnutie plisé materiálu medzi každými tromi, štyrmi alebo piatimi, alebo šiestimi vrcholmi. Vnútri tejto skupiny záhybov bude rovnomernosť rozmiestnenia zabezpečená len rovnakou tuhosťou ohybov a voľnosťou záhybov medzi koncami skupiny, kedy sa harmonika pri rozťahovaní jej koncov rozťahuje v podstate rovnomerne. Takýto postup, kedy je počet plytkých V drážok x-násobne vyšší ako je počet aktívnych lamiel, zjednodušuje konštrukciu a vedenie lamiel, a to najmä pri drobných plisé materiáloch s malou hrúbkou filtračnej látky, kedy by mohli vzniknúť priestorové problémy s posuvným vedením husto uložených lamiel. Tento postup sa výhodne použije najmä pri plisé materiáloch s nižšou výškou záhybov, kedy sa plisé materiál správa relatívne stabilne a pri rozťahovaní sa dosahuje dostatočná rovnomernosť rozstupov záhybov medzi dvoma bodmi rozťahovania.
Počet lamiel, ktoré prenikajú medzi susediace vrcholy, v takom prípade zodpovedá zlomku N/X, kde N je počet pôvodných medzier medzi záhybmi, teda počet plytkých V drážok a X je celé číslo, výhodne 2, 3, 4 alebo 5. Lamela sa potom nachádza medzi každou X-tou susediacou dvojicou záhybov. Vo výhodnom usporiadaní sa pri spracovávaní vhodného plisé materiálu môže počet lamiel v stredovej časti jednotky znížiť a zariadenie sa tým zjednoduší. Naďalej sa využije hlavná myšlienka tohto technického riešenia, kedy sa lamely vtláčajú do plisé materiálu v stlačenom stave, ktorý sa vyznačuje rovnomerným rozmiestnením záhybov.
SK 7985 Yl
Medzera medzi lamelami v prvej polohe A zodpovedá dvojnásobku hrúbky základného materiálu, ak počet aktívnych lamiel súhlasí s počtom vytvorených V drážok alebo zodpovedá X-krát dvojnásobku hrúbke základného materiálu, ak lamela zapadá len do každej X-tej susediacej dvojice záhybov.
Keďže lamely majú vždy určitú nenulovú hrúbku a po ich preniku do plisé materiálu sa súčet hrúbky všetkých aktívnych lamiel pričíta k dĺžke stlačeného plisé materiálu (dĺžka ako rozmer v smere stláčania), je vhodné, ak sa stlačenie plisé materiálu uvoľní tesne pred prienikom alebo počas prieniku, výhodne sa stlačenie uvoľní po zapadnutí lamiel do plytkých V drážok, ktoré sú vytvorené zaoblenými vrcholmi susediacich záhybov v stlačenom stave plisé materiálu.
Po aspoň čiastočnom zasunutí lamiel do medzier medzi záhybmi sa lamely strojovo rozostúpia do požadovaného rozstupu záhybov, teda do druhej polohy B. Rozstup v polohe B zodpovedá rozstupu záhybov vo výslednom výrobku, zvyčajne bude rozstup rovnomerný, alebo rozstup v druhej polohe B môže byť tiež postupne alebo skokovo zmenený podľa dizajnu výsledného výrobku, napríklad na jednej ploche môže mať rovnomerný rozstup bl a na zvyšnej ploche bude mať rovnomerný rozstup b2. Pohyb lamiel medzi polohami A a B môže byť rovnomerný, kedy sa súčasne rozťahujú všetky lamely, resp. všetky aktívne lamely, alebo sa lamely môžu rozťahovať postupne po sebe. Voľba bude ovplyvnená predovšetkým konštrukciou uchytenia a vedenia lamiel.
Vnikanie lamiel do plisé materiálu môže tiež byť usporiadané podľa rôznych návrhov, zvyčajne ovplyvnených okolitou technológiou. Môže byť zabezpečené ručne alebo pomocou manipulátora. Lamely môžu do plisé materiálu prenikať súčasne na celej pôdorysnej ploche alebo postupne pozdĺž vlny. Napríklad sa najskôr medzi lamely zatlačí stredová časť plisé materiálu a potom sa vo vkladaní a zatláčaní pokračuje smerom na obe strany od stredovej časti. Podľa zvoleného priebehu sa bude vyvíjať relatívny prítlak medzi lamelami a plisé materiálom, ktorým sa zabezpečí vzájomný pohyb medzi plisé materiálom a lamelami.
Po roztiahnutí lamiel do polohy B sa môže plisé materiál presunúť do vytvarovaného držiaka alebo sa spracuje priamo v zariadení s pohyblivými lamelami. V tejto následnej fáze sa záhyby v druhej polohe B zafixujú aspoň na jednej bočnej stene plisé materiálu, zvyčajne sa zafixujú tak, že záhyby sa na bočnej stene plisé materiálu prepoja stabilizačným prvkom, napríklad v podobe pásky alebo profilu, ktorý sa nalepí na bočnú stenu plisé materiálu, čím sa okrajové hrany záhybov pospájajú v príslušnej polohe. Ak sa pri naliepaní vytvára bočná posuvná sila, preukáže sa tiež ďalšia výhoda opísaného spôsobu, kedy lamely udržujú stabilný rozstup a bránia deformácii záhybov. Po odňatí plisé materiálu zo zariadenia so sústavou lamiel sa lamely presunú naspäť do prvej polohy A.
Podstatnou črtou predloženého technického riešenia je teda využitie rovnomerného rozmiestnenia vrcholov záhybov v stlačenom stave plisé materiálu. To sa využije na spoľahlivé vsunutie vhodne rozostúpených lamiel. Ich následné roztiahnutie potom privedie lamely aj záhyby k požadovanému rozstupu. Spôsob umožňuje rýchle a spoľahlivé umiestňovanie záhybov do požadovanej polohy, vďaka čomu sa môže proces automatizovať. Postup podľa tohto technického riešenia prináša ešte dodatočnú výhodu v tom, že druhá poloha B nemusí predstavovať rovnomerné rozmiestnenie záhybov. Doteraz bolo navrhovanie filtračných prvkov ovplyvnené technologickým obmedzením v podobe rovnomerného rozloženia záhybov, pri postupe podľa tohto technického riešenia sa však môže lepšie využiť filtračný materiál podľa priebehu prúdenia v jednotlivých zónach filtračného prvku. To vedie k úspore materiálu alebo k zvýšeniu filtračnej kapacity výsledného výrobku.
Nedostatky uvedené v stave techniky podstatným spôsobom odstraňuje aj zariadenie na úpravu plisé materiálu, ktoré zahŕňa základnú dosku so sústavou rovnobežných lamiel, ktoré sú určené na zapadnutie medzi záhyby plisé materiálu podľa tohto úžitkového vzoru, ktorého podstata spočíva v tom, že lamely sú na základnej doske uložené pohyblivo na dosiahnutie dvoch polôh A, B s rozdielnymi rozstupmi a, b lamiel. Kinematika pohyblivého uloženia zabezpečuje zväčšovanie a zmenšovanie rozstupu lamiel, kedy sa tieto pohybujú v jednej rovine, ktorá je rovnobežná so základovou doskou. Lamely sa pohybujú zvyčajne priamočiaro, a to podľa použitej konštrukcie pohyblivého vedenia. Lamely sú vždy rovnobežné v polohe A a zvyčajne budú rovnobežné aj v polohe B, čo zodpovedá rovnobežnému priebehu záhybov v plisé materiáloch v stlačenom stave. Filtračné prvky podľa stavu techniky sa bežne vyznačujú rovnobežným priebehom záhybov v polohe B. Takýto priebeh sa dá jednoduchšie zabezpečiť vo výrobe, ale predložené technické riešenie umožní uvoľniť aj toto obmedzenie, čo sa môže využiť pri efektívnejšom návrhu filtračných prvkov.
Mechanizmus na pohybovanie lamiel zabezpečuje zmenu prvej polohy A na druhú polohu B a naspäť. Lamely v prvej polohe A majú medzi sebou medzeru, ktorá je dvojnásobkom hrúbky základného materiálu alebo je X-krát dvojnásobkom hrúbky základného materiálu, kde X je celé číslo, výhodne 2, 3, 4 alebo 5. Medzera medzi lamelami v prvej polohe A, to znamená rozstup lamiel zmenšený o hrúbku lamely, umožní vloženie dvoch záhybov tvoriacich jeden vrchol medzi susedné lamely, alebo sa medzi susedné lamely vmestí N dvojíc záhybov. Podľa typu spracovávaného plisé materiálu sa môže počet lamiel v stredovej časti znížiť, čím sa dosiahne jednoduchšia konštrukcia zariadenia. V takom prípade nie je počet lamiel zhodný s počtom medzier medzi záhybmi.
SK 7985 Υ1
Posuvné uloženie lamiel bude zvyčajne umožňovať zmenu rozstupu v širšej škále, aby sa zariadenie mohlo prispôsobiť a nastaviť na rôzne hrúbky základného materiálu a tiež na rôzne rozstupy b v druhej polohe B. Počet lamiel v zariadení môže byť určený výsledným výrobku s najvyšším počtom medzier v rámci výrobného programu. Aktívne je potom v styku len potrebný počet lamiel, ostatné sa pritom môžu tiež sťahovať a rozťahovať alebo sú z pohyblivého vedenia vyňaté preč.
Lamely môžu byť vzájomne mechanicky prepojené prostredníctvom prvkov s rôznou kinematickou väzbou alebo môžu byť ovládané a pohybované samostatne, čo umožní flexibilne meniť ovládanie lamiel podľa potreby aktuálne spracovávaného výsledného výrobku.
Aby sa dosiahlo zavesenie plisé materiálu na horných okrajoch lamiel, budú mať lamely výšku zodpovedajúcu aspoň výške záhybu vo výslednom výrobku, výhodne budú mať výšku presahujúcu výšku záhybu v stlačenom stave plisé materiálu. Vtedy je vnútorný chrbát protiľahlého vrcholu opretý, položený na hornom okraji lamely, čo predstavuje výhodný tvarový styk pri unášaní záhybov.
Na posuvné vedenie lamiel je možné využiť akúkoľvek konštrukciu, ktorá umožní vedľa seba tesne a rovnobežne umiestniť lamely a umožní zmenu ich rozstupu, výhodne má umožniť plynulú zmenu rozstupu.
Lamely budú vo výhodnom usporiadaní tvorené plochou platničkou, ktorá má na spodnej hrane aspoň jeden prvok na spojenie s posuvným vedením v základovej doske a na hornej hrane má zaoblenie a/alebo zúženie do hrotu. Takéto zaoblenie alebo zúženie do hrotu lepšie zapadne do plytkej V drážky. Hrúbka lamely zvyčajne nepresiahne 3 mm, výhodne je menej ako 2 mm. Lamely môžu byť vyhotovené ako delené, kde jedna lamela je tvorená viacerými elementmi zoradenými do línie lamely. Elementy môžu mať podobu platničiek, výstupkov alebo ihiel, alebo môžu zahŕňať kombinácie takýchto rôznych elementov. Dôležité je, aby elementy boli zoradené do línie a boli schopné preniknúť medzi stlačené záhyby plisé materiálu. Dĺžka hornej hrany lamely, resp. v prípade delenej lamely dĺžka skupiny platničiek tvoriacich jednu líniu vstupujúcu do jedného plisé záhybu, by mala dosahovať aspoň tretinu priečneho rozmeru plisé materiálu, teda aspoň tretinu dĺžky chrbta vrcholu. V prípade, že zariadenie nebude slúžiť aj na pridržiavanie plisé materiálu počas lepenia stabilizačného prvku, najmä bočnej pásky, nemusia byť bočné strany plisé materiálu voľne dostupné a dĺžka lamiel môže byť väčšia, ako je priečny rozmer plisé materiálu, vďaka čomu bude zariadenie použiteľné pre širokú rozmerovú škálu hotových výrobkov. V takom prípade sa zariadenie použije len na vytvorenie požadovaných pravidelných rozstupov a takto rozložený plisé materiál sa preloží do formy alebo podobného prípravku, v ktorom sa pridržiavajú záhyby v potrebnej polohe a bočné strany, prípadne plochy po obvode plisé materiálu, sú prístupné na opracovanie.
V príkladoch sú opísané dve základné konštrukčné možnosti vedenia a pohybovania lamiel.
Prvé posuvné uloženie je vytvorené sústavou s ramienkovými reťazcami s rovnakou dĺžkou ramienok. Capy ramienok sú na jednej strane reťazca vedené v prvej drážke v základnej doske. Toto vedenie čapov v prvej drážke pri rozťahovaní koncov reťazca spôsobuje, že aj keď sú rozťahované len konce reťazca, rovnomerne sa rozťahujú aj jednotlivé ramienka. Capy na druhej strane reťazca sa pohybujú v druhej drážke s vôľou, pričom sú bočné vedené v kulise, ktorá umožňuje spoločný bočný posuv všetkých čapov ramienok na jednej strane reťazca. Poloha čapov je kinematický určená polohou dvoch protiľahlých čapov, ktoré sú vedené prvou drážkou. Cap reťazca vytvára bod na spojenie s lamelami, lamely môžu mať kolíky, ktoré zapadajú do čapov v ramienkach. Použitím dvoch ramienkových reťazcov unášaných spoločným pohonom sa vytvorí sústava dvoch párov vedení pre každú lamelu.
Keďže lamely prichytené na čapoch v druhej drážke sa pohybujú nielen v smere zmeny rozstupu, ale sa aj vysúvajú alebo zasúvajú v bočnom smere, môže sa na základovej platni vytvoriť sústava lamiel tak, že lamela je tvorená dvoma samostatne vedenými časťami v jednej línii, prvá časť lamely a druhá časť lamely sú prepojené mechanizmom (8) do spoločného pohybu pri zmene rozstupu. Vďaka tomu dve časti lamely, ktoré sú uložené v čapoch druhej drážky s vôľou, sa v bočnom smere pohybujú vzájomne v protichodne a tým sa eliminuje vplyv bočného posuvu lamiel na plisé materiál.
Mechanizmus na polohovanie môže v jednoduchom a spoľahlivom vyhotovení zahŕňať aspoň jeden skrutkový prevod, ktorým sa poháňa aspoň jeden unášač pripojený ku koncom ramienkových reťazcov. Môže sa tiež použiť skrutka s opačnými stúpaním závitov na koncoch, ktoré poháňajú protichodný pohyb dvoch unášačov. Unášače sú spojené s opačnými koncami ramienkového reťazca. Na otáčanie skrutky a na presné dosiahnutie potrebnej polohy potom postačuje použiť riadený elektromotor, napríklad malý krokový elektromotor s prírubovou prevodovkou.
V inom usporiadaní môžu byť lamely vedené pomocou posuvných líšt, ktoré sú uložené v základovej doske kolmo na orientáciu lamiel. Lamely sú na svojej spodnej strane pripevnené v dvoch posuvných lištách. Mechanizmus na polohovanie môže ťahať prvú posuvnú lištu a tá následne po dosiahnutí nastaveného rozstupu b (zodpovedá druhej polohe B) bude pomocou kolíka alebo lanka ťahať druhú posuvnú lištu a tak postupne dôjde k pohybu aj poslednej posuvnej lišty s lamelou.
Prirodzene sú možné aj iné usporiadania na posuvné vedenie a iné usporiadania mechanizmu na zmenu rozstupu.
SK 7985 Yl
Výhodou predloženého technického riešenia je jednoduchý spôsob úpravy smerujúci k požadovanej distribúcii záhybov plisé materiálu, čo výrazne obmedzuje podiel manuálnej práce, zvyšuje opakovanú presnosť výroby v následných operáciách, čoho výsledkom je zvýšenie efektívnosti výroby, eliminácia nepodarkov a úspora nákladov na obsluhu. Zariadenie na úpravu plisé materiálu do žiadanej polohy záhybov je veľmi jednoduché, spoľahlivé a môže sa efektívne použiť pri výrobe rôznych filtrov. Zároveň je zariadenie tiež použiteľné ako forma, tvarový prípravok, ktorý slúži ako stabilizačný držiak pri výrobnej operácii, napríklad pri oblepovaní hrán páskou. Spôsob aj zariadenie podľa tohto technického riešenia sú použiteľné na rôzne tvary, veľkosti, množstvá a prevedenia vyrábaných plisé materiálov.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 až 12. Použitá mierka zobrazenia, počet zobrazených záhybov a lamiel, ako aj pomer veľkostí jednotlivých prvkov nemusí zodpovedať opisu v príkladoch a tieto mierky a pomery veľkostí nie je možné vysvetľovať ako zužujúce rozsah ochrany. Rovnako ilustratívny je konkrétny tvar znázorneného plisé materiálu a tvar výsledného výrobku v podobe vzduchového filtra.
Na obrázku 1 je znázornený príklad vzduchového filtra, ktorý pozostáva z plisé materiálu vyseknutého do požadovaného pôdorysu, kde bočné hrany plisé materiálu sú oblepené stabilizačným prvkom v podobe pásky.
Obrázok 2 vyobrazuje plisé materiál vyseknutý a určený na ďalšie spracovanie. Na obrázku 3 je detail dvoch záhybov.
Na obrázku 4 je plisé materiál vyobrazený ako stlačený do polohy pred uvedením do styku s lamelami. Obrázok 5 predstavuje detail priľnutia dvoch záhybov a vytvorenie plytkej V drážky.
Na obrázku 6 je zobrazený styk lamiel so stlačeným plisé materiálom.
Obrázok 7 vyobrazuje lamely preniknuté do plisé materiálu, kde lamely zapadajú do každej medzery.
Na obrázku 8 je plisé materiál v druhej polohe B, ktorá svojím rozstupom b zodpovedá rozmiestneniu vo výslednom výrobku.
Obrázok 9 vyobrazuje lamely preniknuté do plisé materiálu tak, že lamely zapadajú do každej tretej medzery. Na obrázku 10 je potom tento plisé materiál v druhej polohe B.
Na obrázku 11 je znázornená zjednodušená kinematická schéma vedenia a polohovania lamiel pomocou ramienkového reťazca.
Obrázok 12 predstavuje zjednodušenú kinematickú schému vedenia lamiel pomocou posuvných líšt.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
Zariadenie na tvarovú úpravu plisé v tomto príklade podľa obrázkov 1 až 11 má pohyblivé lamely 5, ktoré sú osadené do ramienkových reťazcov 10. Tie sa lineárne posúvajú, rozťahujú alebo sťahujú v rovine základnej dosky 9 prostredníctvom prevodu rotačného pohybu závitovej tyče na lineárny posuv dvoch pohybových unášačov. Zariadenie má v tomto príklade kovovú základnú dosku 9, na teleso základnej dosky 9 je v jej osi upevnená centrálna konzola s ložiskovým domčekom, v ktorom je otočné uložená závitová tyč s dvomi symetrickými unášačmi tak, aby umožňovali rotačný pohyb závitovej tyče a zároveň lineárny posuv dvoch tvarovo prispôsobených unášačov pod úrovňou s ramienkovými reťazcami K). Ramienkové reťazce 10 sú svojimi čapmi 11 vedené v pevnej drážke základovej dosky 9 a v drážke pohyblivej kulisy. Každý z dvoch dvojíc ramienkových reťazcov pozostáva zo sústavy ramienok a čapov, do ktorých sú prichytené lamely 5.
Základná doska 9 má centrálnu konzolu a po obvode základnej dosky 9 sú skutkami upevnené dve pozdĺžne a dve priečne obvodové lišty. V osi centrálnej konzoly je pevne uložený stredový ložiskový domček, do ktorého je otočné osadená závitová tyč, kde jej jeden koniec je otočné osadený do nepriechodného ložiskového domčeka a jej druhý koniec je otočné osadený do priechodného ložiskového domčeka a tieto sú pripevnené do základnej dosky 9. Závitová tyč je rozdelená na dve časti, na ktorých sú vyrobené závity s opačným zmyslom stúpania. Do oboch strán závitovej tyče sú osadené ložiskové domčeky s vnútorným závitom prislúchajúcim k zmyslu stúpania závitu príslušnej časti závitovej tyče. Ložiskové domčeky sú teda otočné upevnené na závitovú tyč a zároveň pevne spojené s tvarovanými plochými unášačmi. Závitová tyč s ložiskovými domčekmi a tvarovanými unášačmi tvorí základný pohybový mechanizmus 8 zariadenia. Rotačným pohybom závitovej tyče je vyvodený lineárny posuv tvarovaných unášačov, ktoré sa podľa zmyslu rotácie závitovej tyče a na základe opačného zmyslu stúpania závitov na závitovej tyči k sebe približujú alebo od seba vzďaľujú.
SK 7985 Yl
Pohľadovú rovinu základného pohybového mechanizmu 8 uzatvárajú statické a pohyblivé kulisy. Statické a pohyblivé kulisy sú ploché kovové časti s pozdĺžnymi drážkami na vedenie ložísk s otočnými čapmi 11, do ktorých sa osádzajú lamely 5. Statické kulisy sú pevne pripevnené k základnej doske 9 po jej obvode. Capy 11 s ložiskami sa pri lineárnom posuve unášačov zároveň lineárne pohybujú v drážkach statických kulís, ktoré svojou šírkou zodpovedajú čapom 11. Pohyblivé kulisy majú taktiež drážky na vedenie ložísk s otočnými čapmi 11. Pohyblivé kulisy sú po oboch stranách základovej dosky 9 osadené na vodidlách, po ktorých sa kulisy pohybujú kolmo na smer pohybu unášačov. Vodidlá pohyblivých kulís v podobe kovových kolíkov sú pevne osadené v základovej doske 9.
Pomocou drážok v statických a pohyblivých kulisách je v zariadení vytvorená sústava drážok na vedenie ložísk s otočnými čapmi 11 tak, aby pohybový mechanizmus 8 prenášal lineárny posuv tvarovaných unášačov na harmonikový pohyb ramienkových reťazcov 10 pri zachovaní rovnomernej vzdialenosti medzi osami čapov 11 na jednotlivých ramienkach. Každý ramienkový reťazec 10 je tvorený otočným spojením ramienok s ložiskami a otočnými čapmi 11 tak, že každému ramienku prislúchajú dve ložiská s otočnými čapmi 11. uložené v otvoroch na oboch koncoch ramienka a zároveň sú jednotlivé nadväzujúce ramienka spolu prepojené s jedným ložiskom a otočným čapom 11. Ramienkový reťazec W je na koncoch pripojený k unášačom. Počet ramienok v ramienkovom reťazci K) je závislý najmä od požadovaného počtu lamiel 5. Pri lineárnom posuve unášačov dochádza k translačnému pohybu ložísk s otočnými čapmi 11. ktoré sú vedené v drážkach statických kulís a zároveň k priečnemu pohybu ložísk s otočnými čapmi 11. ktoré sú vedené v drážkach pohyblivých kulís a taktiež sa priečny pohyb prenáša aj na pohyblivé kulisy, ktoré sú vedené na vodítkach. Celá zostava ramienkového reťazca 10 teda vykonáva pohyb pripomínajúci „harmonikový“ pohyb. Zvyšné ložiská s otočnými čapmi 11 ramienkového reťazca 10 sú vedené v drážkach príslušnej statickej a pohyblivej kulisy.
Ramienkové reťazce 10 sú teda pohyblivé, rozťahujú a sťahujú sa v závislosti od zmyslu otáčania závitovej tyče. Maximálne zovretie je určené rozmermi čapov 11 alebo ramienok. Pohybom jednotlivých ramienkových reťazcov 10 sa zároveň pohybujú aj lamely 5 osadené do čapov 11.
Pohybom lamiel 5 sa tvarovo upraví vložený plisé materiál X, záhyby 2 sa distribuujú do požadovaného rozstupu.
V tomto príklade má výsledný výrobok 6 rovnomerne rozložené záhyby 2, čo je podmienené kinematickou väzbou ramienkového reťazca 10.
Príklad 2
V tomto príklade podľa obrázkov 1 až 10 a 12 má zariadenie základnú dosku 9, v ktorej sú posuvne vedené vodiace lišty 12. Každej lamele 5 prislúcha jeden pár vodiacich líšt 12. Vodiace lišty 12 sú v dvoch skupinách uložené v drážkach pri okrajoch základnej dosky 9, pričom susedné vodiace lišty 12 v jednej skupine sa vzájomne dotýkajú. Jedna drážka v základnej doske 9 týmto na relatívne malej ploche vytvára bočné vedenie pre celú skupinu vodiacich líšt 12. ktoré sú pritom orientované kolmo na rovinu základnej dosky 9. Pri malej hrúbke vodiacich líšt 12 je možné vedľa seba viesť veľké množstvo vodiacich líšt 12 a tým uložiť potrebný počet lamiel 5.
Aby vodiace lišty 12 nevypadli z drážky v základnej doske 9, má každá vodiaca lišta 12 dva pozdĺžne otvory, do ktorých zapadajú priečne unášacie kolíky. Pozdĺžne otvory majú dĺžku, ktorá umožňuje posuv lamely 5 v požadovanom rozsahu.
Vodiace lišty 12 v tomto príklade sú vyrobené vyrezaním z plastovej plochej platne, čím sa zjednodušuje a zlacňuje ich výroba. Vďaka tomu sú v tomto príklade vodiace lišty 12 vyrobené na mieru pre požadované rozstupy a, b v polohách A, B a to tak, že vodiace lišty 12 majú tvarové zarážky, na vymedzenie rozstupu a, a majú otvory na kolíky susednej vodiacej lišty 12, kde vôľa kolíka v otvore určuje rozstup b.
Na vodiacej lište 12 je vytvarovaný nahor orientovaný držiak lamely 5, do ktorého sa lamela 5 zatlačí. Lamela 5 je v držiaku zvieraná pružným predpätím. Držiak pozostáva z dvoch vystupujúcich palcov, medzi ktorými je medzera menšia ako je hrúbka lamely 5, pričom palce majú šírku, ktorá určuje medzeru medzi lamelami v prvej polohe A. Posúvaním krajnej lamely 5 sa postupne posúvajú zaradom nasledujúce lamely 5 až do druhej polohy B.
Samotný princíp vkladania plisé materiálu 1 do sústavy lamiel 5 je rovnaký ako v príklade 1. Stlačením plisé materiálu J_ sa v podstate odstráni medzera 3 medzi záhybmi 2 a vrcholy 4 vytvoria navádzaciu zónu s V drážkou 7. Lamela 5 prenikne až do blízkosti protiľahlého vrcholu 41.
Príklad 3
Lamela 5 určená na vniknutie do priestoru medzi dvoma záhybmi 2 pozostáva z prvej časti 51 a z druhej časti 52. Obe tieto časti sú identické a sú to kovové ploché platničky so skosením v hornej časti.
Príklad 4
Lamela 5 je posuvne uložená v základovej doske 9. Mechanizmus 8 na pohybovanie lamiel 5 zahŕňa dve lanká, na ktorých sú v potrebných rozstupoch pripevnené unášače spojené s lamelami 5. Napnutím lanka sa
SK 7985 Yl unášače dostanú do požadovaného rozstupu, ten pritom môže byť nerovnomerný podľa navrhnutého dizajnu výsledného výrobku 6.
Príklad 5
V tomto príklade mechanizmus 8 na pohybovanie lamiel 5 zahŕňa dva hrebene, ktorých ozubenie definuje polohy A, B. Hrebeň sa vtláča do čapov na spodnej strane lamiel 5. Ozubený hrebeň sa posúva pod kulisou v smere priebehu vlny.
Príklad 6
Lamely 5 majú dvojicu čapov po bokoch, z oboch strán kulisy. Zvislé zbiehavé drážky v kulisách predstavujú vedenie, kde pri vertikálnom relatívnom pohybe častí jednotky, čapy lamiel 5 vedené v drážkach zabezpečia presun lamiel 5 z polohy A do B a opačne.
Príklad 7
Každá lamela 5 má v tomto príklade samostatný pohon a snímanie aktuálnej polohy. Každú lamelu 5 je preto možné polohovať samostatne a tým vytvoriť aj prípadne nerovnomerný rozstup záhybov 2. Na riadenie polôh lamiel 5 sa použije program v riadiacom počítači. Podľa hrúbky plisé materiálu X sa nastaví poloha A, podľa požadovaného rozstupu jednotlivých záhybov 2 vo výslednom výrobku sa nastaví poloha B.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť technického riešenia je zrejmá. Podľa tohto technického riešenia je možné priemyselne a opakovane vyrábať a používať zariadenie na úpravy plisé materiálu a to najmä pri výrobe alebo spracovaní filtrov.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (29)

1. Spôsob úpravy plisé materiálu, kde plisé materiál (1) vytvorený z pružného alebo polotuhého základného materiálu zahŕňa skupinu záhybov (2) s medzerami (3) a s vrcholmi (4), pri ktorom sa záhyby (2) rozmiestnia do rozstupov, ktoré zodpovedajú rozstupom vo výslednom výrobku (6), vyznačujúci sa tým, že plisé materiál (1) sa v stave, kedy je v jednom smere stlačený tak, aby susedné záhyby (2) boli priľnuté k sebe bez voľnej medzery (3) medzi záhybmi (2), uvedie do styku so sústavou rovnobežne vedených lamiel (5), ktoré sú orientované v súlade so záhybmi (2), pričom lamely sú najskôr v prvej polohe (A) rozmiestnené v rozstupoch (a) zodpovedajúcich vzdialenostiam vrcholov (4) stlačených záhybov (2), pri vzájomnom relatívnom pohybe medzi lamelami (5) a plisé materiálom (1) lamely (5) preniknú do plisé materiálu (1) medzi vrcholmi (4) záhybov (2) tak, že aspoň čiastočne zasahujú dovnútra plisé materiálu (1), následne sa lamely (5) roztiahnu do druhej polohy (B), pričom so sebou unášajú záhyby (2) do rozstupov (b), ktoré zodpovedajú rozstupom vo výslednom výrobku (6).
2. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že plisé materiál (1) sa stláča v jednom smere na odstránenie voľnej medzery (3) medzi záhybmi (2) v prvej fáze úpravy plisé materiálu (1) alebo v poslednej fáze predchádzajúceho procesu výroby plisé materiálu (1), po ktorej sa plisé materiál (1) udržuje v stlačenom stave.
3. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že lamely (5) v druhej polohe (B) sú rovnomerne rozostúpené.
4. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že lamely (5) v druhej polohe (B) sú rozostúpené s odlišným rozstupom v rôznych zónach plisé materiálu (1).
5. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž4, vyznačujúci sa tým, že pri prieniku lamiel (5) do plisé materiálu (1) sa lamely (5) posúvajú pomedzi vrcholy (4) až k protiľahlému vrcholu (41).
6. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že lamely (5) sa svojím okrajom alebo aspoň časťou svojho okraja dotýkajú vnútornej strany protiľahlého vrcholu (41).
7. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov lažó, vyznačujúci sa tým, že počet lamiel (5), ktoré prenikajú medzi susediace vrcholy (4), zodpovedá počtu pôvodných medzier (3) medzi záhybmi (2).
8. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov lažó, vyznačujúci sa tým, že počet lamiel (5), ktoré prenikajú medzi susediace vrcholy (4), zodpovedá zlomku N/X, kde N je počet pôvodných medzier (3) medzi záhybmi (2) a X je celé číslo, výhodne 2 alebo 3, alebo 4, alebo 5, pri8
SK 7985 Υ1 čom lamela (5) pri styku s plisé materiálom (1) a pri následnom prenikaní doň sa nachádza medzi každou X-tou susediacou dvojicou záhybov (2).
9. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž8, vyznačujúci sa tým, že stlačenie plisé materiálu (1) sa pri prieniku lamiel (5) uvoľní, výhodne sa uvoľní po zapadnutí lamiel (5) do drážok (7), ktoré sú vytvorené zaoblenými vrcholmi (4) susediacich záhybov (2) v stlačenom stave plisé materiálu (1).
10. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž9, vyznačujúci sa tým, že medzera medzi lamelami (5) v prvej polohe (A) zodpovedá dvojnásobku hrúbky základného materiálu alebo X- krát dvojnásobku hrúbky základného materiálu, ak lamela (5) zapadá len do každej X-tej susediacej dvojice záhybov (2).
11. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že lamely (5) sa pri prechode z prvej polohy (A) do druhej polohy (B) rozťahujú rovnomerne naraz.
12. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že lamely (5) sa pri prechode z prvej polohy (A) do druhej polohy (B) rozťahujú postupne po sebe.
13. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 12, vyznačujúci sa tým, že lamely (5) prenikajú do plisé materiálu (1) postupne.
14. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že najskôr sa medzi lamely (5) vloží stredová časť plisé materiálu (1), a potom sa vo vkladaní pokračuje smerom na obe strany od stredovej časti.
15. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 14, vyznačujúci sa tým, že záhyby (2) v druhej polohe (B) sa zafixujú aspoňna jednej bočnej stene plisé materiálu (1).
16. Spôsob úpravy plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 11, vyznačujúci sa tým, že záhyby (2) v druhej polohe (B) sa na bočnej stene plisé materiálu (1) prepoja stabilizačným prvkom, výhodne v podobe pásky alebo profilu, ktorý sa nalepí na bočnú stenu plisé materiálu (1).
17. Zariadenie na úpravu plisé materiálu, ktoré zahŕňa základnú dosku (9) so sústavou rovnobežných lamiel (5), ktoré sú určené na zapadnutie medzi záhyby (2) plisé materiálu (1), vyznačujúce sa tým, že lamely (5) sú na základnej doske (9) uložené pohyblivo na dosiahnutie dvoch polôh (A, B) s rozdielnymi rozstupmi (a, b) lamiel (5), v oboch polohách (A, B) sú lamely (5) rovnobežné, zariadenie zahŕňa mechanizmus (8) na pohybovanie lamiel (5) medzi prvou polohou (A) a druhou polohou (B), kde druhá poloha (B) lamiel (5) zodpovedá polohe záhybov (2) plisé materiálu (1) vo výslednom výrobku (6), a lamely majú v prvej polohe (A) menší vzájomný rozstup (a) ako v druhej polohe (B).
18. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa nároku 17, vyznačujúce sa tým, že počet lamiel (5) zodpovedá aspoň počtu medzier (3) medzi záhybmi (2) plisé materiálu.
19. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa nároku 17, vyznačujúce sa tým, že počet lamiel (5), určených na vniknutie do plisé materiálu (1), zodpovedá zlomku N/X, kde N je počet medzier (3) medzi záhybmi (2) plisé materiálu (1) a X je celé číslo, výhodne 2 alebo 3, alebo 4, alebo 5.
20. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa nároku 18, vyznačujúce sa tým, že medzery medzi lamelami (5) v prvej polohe (A) zodpovedajú dvojnásobku hrúbky základného materiálu.
21. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 20, vyznačujúce sa tým, že lamely (5) majú výšku zodpovedajúcu aspoň výške záhybu (2) vo výslednom výrobku (6).
22. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 21, vyznačujúce sa tým, že lamela (5) je tvorená plochou platničkou, ktorá má na spodnej hrane aspoň jeden prvok na spojenie s posuvným vedením v základovej doske (9) a na hornej hrane má zaoblenie a/alebo zúženie do hrotu.
23. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 22, vyznačujúce sa tým, že lamela (5) má hrúbku do 3 mm, výhodne do 2 mm.
24. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 23, vyznačujúce sa tým, že lamely (5) sú vedené v čapoch (11) ramienkového reťazca (10), ktorý je uložený v drážkach v základnej doske (9).
25. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa nároku 24, vyznačujúce sa tým, že lamely (5) sú vyberateľné z čapov ramienkového reťazca (10).
26. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 23, vyznačujúce sa tým, že lamely (5) sú vedené vo vodiacich lištách (12), ktoré sú posuvne uložené v základnej doske (9).
27. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 26, vyznačujúce sa tým, že mechanizmus (8) zahŕňa skrutkový prevod, ktorým je poháňaný aspoň jeden unášač prepojený s lamelami (5) a/alebo s ramienkovým reťazcom (10).
28. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa nároku 27, vyznačujúce sa tým, že skrutkový prevod má závitovú tyč, na ktorej stranách sú závity s opačným stúpaním.
SK 7985 Yl
29. Zariadenie na úpravu plisé materiálu podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 28, vyznačujúce sa tým, že lamela (5) je tvorená dvoma samostatne vedenými časťami (51, 52) v jednej línii, prvá časť (51) lamely (5) a druhá časť (52) lamely (5) sú prepojené mechanizmom (8) do spoločného pohybu pri zmene rozstupu.
6 výkresov
SK50023-2017U 2017-02-27 2017-02-27 Spôsob a zariadenie na úpravu plisé materiálu SK7985Y1 (sk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50023-2017U SK7985Y1 (sk) 2017-02-27 2017-02-27 Spôsob a zariadenie na úpravu plisé materiálu
EP18158861.7A EP3366464B1 (en) 2017-02-27 2018-02-27 Method and apparatus for treating pleated material

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50023-2017U SK7985Y1 (sk) 2017-02-27 2017-02-27 Spôsob a zariadenie na úpravu plisé materiálu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500232017U1 SK500232017U1 (sk) 2017-07-03
SK7985Y1 true SK7985Y1 (sk) 2018-01-04

Family

ID=59152280

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50023-2017U SK7985Y1 (sk) 2017-02-27 2017-02-27 Spôsob a zariadenie na úpravu plisé materiálu

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3366464B1 (sk)
SK (1) SK7985Y1 (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113957699B (zh) * 2021-11-25 2022-07-08 北京铜牛科英针织技术开发有限公司 一种服装百褶裙烫褶模板

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7235115B2 (en) * 2004-07-09 2007-06-26 3M Innovative Properties Company Method of forming self-supporting pleated filter media

Also Published As

Publication number Publication date
EP3366464B1 (en) 2020-10-21
EP3366464A1 (en) 2018-08-29
SK500232017U1 (sk) 2017-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE3248791C2 (de) Vakuumwerkstückhalter
US4402871A (en) Metal catalyst support having honeycomb structure and method of making same
DE3390055C2 (de) Verfahren zum Herstellen eines Filterelementes undhiernach hergestelltes Filterelement
EP2616197B1 (de) Vorrichtung und verfahren zur herstellung von zumindest teilweise geschlossenen hohlprofilen mit drehbaren gesenkhälften und geringer taktzeit
EP2697008B1 (de) Verfahren und federmaschine zur herstellung von federn
DE102012005188B4 (de) Filterelement mit Führungsschächten
DE3723757C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen eines Filterelementes
DE2848669C2 (sk)
DE12820929T1 (de) Klebevorrichtung für eine kastenformmaschine und zugehöriges klebeverfahren
DE2829718A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung von gegenstaenden durch warmverformung einer thermoplastischen materialbahn
EP1703796A2 (de) Teigstrang-schlingsystem
SK7985Y1 (sk) Spôsob a zariadenie na úpravu plisé materiálu
DE29807580U1 (de) Klebstoff-Auftragvorrichtung
US10322906B2 (en) Apparatus for folding a sheet of material into a support structure
EP2323832B1 (de) Vorrichtung zum verschweissen eines verbindungsbereichs einer folie mit einem anschlussteil sowie verwendung, verfahren, anlage und beutel
DE19824741A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Bundlagern
EP1378371A1 (de) Verfahren zum Biegen von Drahtkammbindeelementen
DE10049980C2 (de) Gefalteter räumlicher Gegenstand insbesondere Filterelement, sowie Verfahren und Vorrichtung zu seiner Herstellung
EP0739847A1 (de) Verfahren zum zickzackartigen Falten einer streifenförmigen Folie
DE10012274C1 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Herstellen von Abkantungen
EP2205468B1 (de) Verfahren und vorrichtung zur verarbeitung von biegeschlaffem material
EP2366290A1 (de) Teigwickelvorrichtung, ausgebildet zur maschinellen Herstellung eines gewickelten Teigprodukts aus einem Ausgangsteigstück, sowie zugehöriges Verfahren
DE2523647C3 (de) Maschine zur Herstellung eines Faltenbalges
DE2340138C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Wellengittern aus Endlosdraht für Gitterträger
DE102015222178A1 (de) Perforationssystem und Verfahren