SK7609Y1 - Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese a systém na jeho vykonávanie - Google Patents
Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese a systém na jeho vykonávanie Download PDFInfo
- Publication number
- SK7609Y1 SK7609Y1 SK50078-2015U SK500782015U SK7609Y1 SK 7609 Y1 SK7609 Y1 SK 7609Y1 SK 500782015 U SK500782015 U SK 500782015U SK 7609 Y1 SK7609 Y1 SK 7609Y1
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- image
- image code
- digital camera
- industrial process
- reading
- Prior art date
Links
Landscapes
- Studio Devices (AREA)
- Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
Abstract
Digitálnym fotoaparátom (2), ktorý je stabilne umiestnený nad prepravným pásom a má vysoké rozlíšenie snímacieho čipu, sa zhora nasníma diel (1) pri jeho zastavení na prepravnom páse. Digitálny fotoaparát (2) z obrazu vytvorí bitmapový dátový súbor, ktorý sa v štandardnom formáte prenesie do oddelenej jednotky (6) spracovania, kde sa rozpozná pozícia obrazového kódu (5) v rámci nasnímaného obrazu, a obrazový kód (5) sa pretransformuje na alfanumerické dáta. Spojením bežného digitálneho fotoaparátu (2) s jednotkou (6) spracovania vznikne systém použiteľný v rozmanitých priemyselných aplikáciách. Digitálny fotoaparát (2) môže mať spúšť prepojenú s riadením prepravného pásu, diel (1) sa nasníma automaticky po jeho zastavení v rámci pracovného cyklu. Rozlíšenie snímacieho zobrazovacieho čipu je aspoň také, aby najtenšej čiare v obrazovom kóde (5) zodpovedali aspoň dva pixely, výhodne aspoň tri pixely. Systém sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou načítania obrazového kódu (5) a rýchlym snímaním viacerých obrazových kódov (5) v jednom úkone pri nízkych obstarávacích nákladoch.
Description
Technické riešenie sa týka spôsobu načítania obrazového kódu v priemyselnom procese, najmä čiarového kódu na výrobkoch a polotovaroch pohybujúcich sa na výrobnom, prepravnom páse. Spôsob sa vyznačuje jednoduchým nasadením v rôznorodých priemyselných procesoch. Technické riešenie tiež opisuje ekonomicky výhodný systém načítania obrazového kódu s vysokou rýchlosťou načítania a s malou chybovosťou, a to aj v situácii, kde obrazový kód je umiestnený na malej súčiastke v rámci komplexnejšieho výrobku a/alebo je mierne poškodený alebo neúplný v jednom riadku.
Doterajší stav techniky
V mnohých priemyselných procesoch sa používajú obrazové kódy na identifikáciu dielov, polotovarov, prípadne aj hotových produktov. Pohyb produktov a vzájomne správne priraďovanie do spoločných zostáv je v logistickom systéme riadené podľa načítaných identifikačných kódov, a preto je pre plynulosť výroby a montáže nevyhnutné správne a bez chýb načítať obrazové kódy, napríklad čiarový kód EAN-13 alebo UPC-A. Na načítavanie sa bežne používa laserový ručný skener. Obsluha postupne namieri optickú hlavu skenera na miesto s obrazovým kódom na príslušnom diele. Diel sa pohybuje na páse a zastavuje na krátku dobu, počas ktorej je potrebné identifikovať diel a preniesť príslušné identifikačné dáta do logistického systému. Ručné pohybovanie skenera umožňuje načítavať obrazové kódy umiestnené na rôznych pozíciách v rámci dielu alebo v rámci rôznych produktoch. Nevýhodou je však nízka rýchlosť načítavania a tiež fakt, že pri ručnom vedení skenera je pozícia skenera pri načítavaní nestabilná, čo spôsobuje vysokú chybovosť. Spoľahlivosť načítavania nepoškodeného obrazového kódu pomocou laserových skenerov je štatisticky pri hranici 85 %. Tieto problémy by sa čiastočne mohli riešiť zvýšením počtu skenerov, ktoré budú stabilne umiestnené v takej polohe, aby diel zastavujúci na páse mal všetky obrazové kódy v polohe priľahlej k hlavám skenerov. Takýto systém je zložitý a je veľmi neflexibilný, pretože by si vyžadoval prestavovanie polohy skenerov pri akejkoľvek zmene pozície obrazových kódov v rámci dielu alebo aj len pri zmene orientácie dielu v rámci nosiča, na ktorom sa diel na páse pohybuje. Laserové skenery v priemysle načítavajú čiarový kód tak, že ho snímajú v jednej línii, ktorá je zvyčajne zviditeľnená svetelným lúčom. Ak sa v tejto línii vyskytne poškodenie na ktorejkoľvek pozícii obrazového kódu, načítanie je chybné, resp. po výpočte a porovnaní s kontrolným číslom je načítanie hodnotené ako neúspešné, bez výsledku.
Okrem laserových skenerov sú známe aj skenery pracujúce na vizuálnej platforme s CMOS snímačom, ktoré dokážu spracovať aj mierne poškodený obrazový kód, napríklad podľa KR 1020080000399 A, TW200931324 A. Takéto kamerové skenery majú vyššiu spoľahlivosť, blízko 90 %, majú však problémy s malými obrazovými kódmi, ktoré sa vyskytujú najmä na súčiastkach elektrotechnických dielov, napríklad na komponentoch uložených na PCB doske. Tieto systémy sú určené na snímanie jedného obrazového kódu v jednom kroku, čo vedie v praxi k nutnosti viacnásobného snímania na jednom diele s viacerými obrazovými kódmi. Nízke dostupné rozlíšenie kamerových systémov neumožňuje načítať menšie obrazové kódy, to vylučuje použitie kamier pri malých súčiastkach, napr. v elektrotechnike. Použitie väčšieho počtu kamier, ktoré by boli nasmerované na jednotlivé súčiastky výrobku, je zložité a priestorovo veľmi obmedzujúce. Nevýhodou kamerových skenerov je tiež vysoká cena a malá vzájomná kompatibilita, čo znižuje flexibilitu systému.
Je žiadaný a nie je známy jednoduchý, spoľahlivý a rýchly spôsob načítavania obrazových kódov, najmä čiarových kódov v priemyselnom procese, pri ktorom sa diel s obrazovým kódom pohybuje na páse, pričom pozícia obrazového kódu v rámci dielu môže byť rôzna.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese, kde aspoň jeden obrazový kód je umiestnený na diele, ktorý sa pohybuje na prepravnom páse a zastavuje na pracovných pozíciách podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že digitálnym fotoaparátom, ktorý je stabilne umiestnený nad prepravným pásom, sa zhora nasníma diel pri jeho zastavení na prepravnom páse, snímanie obrazu je synchronizované s pohybom prepravného pásu. Digitálny fotoaparát z obrazu vytvorí bitmapový dátový súbor, ktorý sa v štandardnom formáte prenesie do oddelenej jednotky spracovania, kde sa rozpozná pozícia obrazového kódu v rámci nasnímaného obrazu a obrazový kód sa pretransformuje na alfanumerické dáta.
Pojem diel označuje akýkoľvek predmet, výrobok, polotovar, ktorý sa v priemyselnom procese sleduje v príslušnom logistickom systéme. Diel môže pritom pozostávať z viacerých komponentov, súčiastok. Die2
SK 7609 Υ1 lom môže byť napríklad PCB doska, na ktorej sú umiestnené rôzne súčiastky, čipy a podobne. Niektoré súčiastky majú na svojom povrchu obrazové kódy, napríklad čiarové kódy.
Pod pojmom digitálny fotoaparát sa má na mysli optickoelektronický prístroj, v ktorom svetelné lúče vo viditeľnom spektre prechádzajú cez optiku prístroja, dopadajú na obrazový snímač, z ktorého sa získavajú digitálne dáta pre jednotlivé body rastrovania snímača. Digitálny fotoaparát je konštruovaný na statické snímkovanie s vysokým rozlíšením, čomu zodpovedá aj usporiadanie optiky a obrazového snímača. Môže byť schopný zaznamenávať aj videosekvencie, avšak primárny dizajn digitálneho fotoaparátu vychádza z požiadavky na veľmi ostré statické zábery s vysokým rozlíšením. To je aj jeden z rozdielov pri porovnaní s kamerovými systémami. Digitálny fotoaparát sníma obraz z plochy ohraničenej pravouholníkom. Vo výhodnom usporiadaní tohto technického riešenia je digitálny fotoaparát bežne komerčne dostupný digitálny fotoaparát určený na nepriemyselné, napríklad amatérske použitie. Technické riešenie využíva skutočnosť, že aj bežné, amatérske, tzv. turistické digitálne fotoaparáty sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou a vernosťou spracovania obrazu. Dôležitou výhodou komerčne dostupných digitálnych fotoaparátov je tiež fakt, že všetky sú schopné vytvárať obrazové dáta v štandardnom formáte, napríklad v jpg. To je rozdiel oproti priemyselným digitálnym kamerám, ktoré sa používajú v priemysle na rozoznávanie. Takéto priemyselné kamery používajú rôzne protokoly, a tak ich použitie je zvyčajne obmedzené na konkrétnu platformu. Vývoj digitálnych kamier na priemyselné aplikácie smeroval najmä k náhrade personálu pri rozpoznávaní dielov, napríklad pri rozpoznávaní vizuálnych nedostatkov na súčiastkach. Popri tom však vývoj bežných, amatérskych fotoaparátov výrazne pokročil, od roku 2006 zaznamenal predaj digitálnych fotoaparátov významný rast, vďaka čomu sú na trhu dostupné digitálne fotoaparáty s výborným pomerom cena/výkon.
Nasadenie bežného digitálneho fotoaparátu podľa tohto technického riešenia prináša prekvapivé výhody, vysokú spoľahlivosť načítania obrazového kódu, vysokú kompatibilitu, a to všetko pri nízkej cene oproti kamerám v priemyselnom vyhotovení. Vynálezcovskú činnosť pozorujeme už v samotnom použití zariadenia hobby kategórie v priemyselnej sériovej výrobe. Pri navrhovaní priemyselných liniek panuje inžinierska predstava o nutnosti vysokej odolnosti a spoľahlivosti použitých komponentov, vďaka tomu sa vo všeobecnosti vyžaduje priemyselné vyhotovenie použitých prvkov. Digitálny fotoaparát určený na rekreačné alebo amatérske účely má často vo svojom manuáli upozornenie, že sa nemá používať v priemysle, čo prirodzene podporuje technický predsudok o jeho nepoužiteľnosti na priemyselné aplikácie. Toto technické riešenie takýto predsudok prekonáva. Bežný digitálny fotoaparát má dostatočne robustnú konštrukciu, odoláva prašnosti aj výkyvom teplôt. K týmto vlastnostiam viedli odlišné motívy - napríklad odolnosť proti pádu pri detskom zaobchádzaní, odolnosť proti piesku na pláži, odolnosť proti ponechaniu vo vozidle, podstatné je, že sa tieto vlastnosti výhodne dajú využiť aj v priemysle. Uzávierky „lacných“ zrkadloviek majú životnosť vyššiu ako 100.000 záberov, v skutočnosti životnosť presahuje aj 300.000 záberov.
Pojem prepravný pás v tomto spise pomenováva akýkoľvek dopravný systém bez ohľadu na konštrukčné detaily, nemusí sa teda jednať len o klasický ťahaný pás, môže to byť aj iný podobný prepravný systém, ktorý zabezpečuje pohyb dielu, resp. nosiča dielu v určenom priestore a jeho zastavenie v potrebnej polohe.
Digitálny fotoaparát je umiestnený nad prepravným pásom vo výške, ktorá je zvolená tak, aby snímaná plocha zodpovedala alebo bola väčšia ako plocha dielu. Zvyčajne bude snímaná plocha určená rozmermi nosiča PCB dosky.
Bitmapový súbor s obrazovými dátami sa spracováva najmä tak, že po predfiltrácii obrazu sa vyhľadávajú čierne a biele pixely vo vzájomnom susedstve a testuje sa, či ide o kód, ktorý má predpokladanú štruktúru, napríklad má predpokladaný počet znakov v línii.
Samotný nosič dielu, napríklad nosič PCB dosky, môže mať vlastný obrazový kód, napríklad čiarový kód, ktorý bude slúžiť na identifikáciu nosiča. Umiestnenie tohto obrazového kódu nosiča bude štandardizované. Analýza nasnímaného zorného poľa môže v takom prípade postupovať tak, že najskôr sa spracuje časť obrazu, kde sa predpokladá umiestnenie identifikačného obrazového kódu nosiča dielu. Následne sa z identifikácie nosiča určí, aký typ dielu sa nachádza v nosiči a podľa toho sa analyzujú tie časti obrazu, kde sa predpokladajú jednotlivé súčiastky s obrazovými kódmi.
Nedostatky opísané v stave techniky odstraňuje aj samotný systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese, kde obrazový kód je umiestnený na diele, ktorý je na prepravnom páse podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že systém zahrňuje digitálny fotoaparát stabilne umiestnený nad dráhou prepravného pásu, digitálny fotoaparát má snímací uhol nasmerovaný na pozíciu dielu, pričom zorné pole digitálneho fotoaparátu zachytáva plochu veľkosťou zodpovedajúcu aspoň ploche dielu. Digitálny fotoaparát je prepojený s oddelenou jednotkou spracovania, ktorá je vybavená programom na rozpoznanie pozície obrazového kódu v rámci nasnímaného obrazu a na pretransformovanie obrazového kódu na alfanumerické dáta. Okrem dátového prepojenia s oddelenou jednotkou spracovania je digitálny fotoaparát prepojený aj so snímaním polohy zastaveného dielu na prepravnom páse. To umožňuje, aby spúšť digitálneho fotoaparátu synchronizovala s pohybom dielu, resp. s momentom jeho zastavenia v rámci pracovného cyklu prepravného pásu. Digitálny fotoaparát má dostatočne vysoké rozlíšenie snímacieho zobrazovacieho čipu na to, aby pri danej veľkosti zorného poľa, teda pri snímaní dielu na prepravnom páse, bolo zabezpečené, že
SK 7609 Υ1 najtenšej čiare v obrazovom kóde zodpovedajú aspoň dva pixely, výhodne aspoň tri pixely na zobrazovacom čipe digitálneho fotoaparátu.
Na zaistenie vhodného zorného poľa sa môže využiť objektív s nastaviteľnou ohniskovou vzdialenosťou, ktorý je bežnou súčasťou digitálneho fotoaparátu. Nastavením zoomu sa dosiahne stav efektívneho využitia rozlišovacej kapacity snímacieho čipu.
Digitálne fotoaparáty sú napájané batériami alebo akumulátormi, predstavujú typicky prenosný prístroj, ktorý sa vyvinul z pôvodných neelektronických optických aparátov. Pri prezentácii digitálnych fotoaparátov v predajniach obchodníci vyžadovali, aby mohli byť napájané z externého zdroja, čo umožní, aby si zákazník vystavený kus bezprostredne mohol vyskúšať, a táto pohotovosť nebola závislá na nabití akumulátorov. Digitálne fotoaparáty z tohto dôvodu majú kryt batériovej, resp. akumulátorovej šachty prispôsobený na prestrčenie kábla externého napájania. V okolí uzáveru šachty môže byť malý flexibilný prvok, napríklad gumová klapka, cez ktorú sa dá viesť kábel po uzatvorení krytu šachty. Tento kábel v predajni tiež predstavuje určitú formu zabezpečenia proti odcudzeniu vystaveného prístroja. Toto usporiadanie umožňuje, aby v našom technickom riešení bol digitálny fotoaparát trvalo napájaný externým zdrojom. V priemyselnom nasadení tak využijeme vlastnosť, ktorá mala pôvodne len čisto propagačné dôvody.
Vo výhodnom usporiadaní môže systém mať viacero digitálnych fotoaparátov, ktoré sú umiestnené vedľa seba v línii nad prepravným pásom. Tie môžu pracovať samostatne alebo môžu byť nasmerované pod rôznym uhlom na rovnaké zorné pole, čo umožní zlepšiť načítavanie obrazových kódov umiestnených na šikmých alebo plošne zakrivených povrchoch. Viaceré digitálne fotoaparáty budú efektívne použité na zvýšenie rozlíšenia pri väčších plochách dielov. Vzájomné pozície digitálnych fotoaparátov sa nastavia tak, aby ich zorné polia susedili, prípadne sa pritom aj čiastočne prekrývali. Jeden digitálny fotoaparát potom zachytáva menšiu plochu z celku, a tým sa dosiahne požadované rozlíšenie, napr. 3 pixely na hrúbku tenkej čiary v obrazovom kóde.
Spôsob a systém podľa tohto technického riešenia sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou načítania obrazového kódu a rýchlym snímaním viacerých kódov v jednom úkone. Výhodou je tiež jednoduchá inštalácia a nízke obstarávacie náklady. Spôsob a systém je možne výhodne využiť rôznych odvetviach priemyslu, napríklad v automobilovom, potravinárskom, elektrotechnickom, chemickom a podobne.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 až 5. Jednotlivé súčiastky na PCB doske, ako aj vyobrazené čiarové kódy sú len ilustratívne, informatívne alebo boli priamo upravené na zvýšenie prehľadnosti. Zvolené pomery a zvolené tvary nemajú byť vysvetľované ako zužujúce rozsah ochrany. Statív alebo obdobné zariadenie držiace digitálny fotoaparát v stabilnej polohe nie je na obrázkoch znázornené.
Na obrázku 1 sú zobrazené nosiče s PCB doskami na prepravnom páse, ktorý ich unáša do zorného poľa digitálneho fotoaparátu. Pre názornosť sú rozstupy nosičov zmenšené a jeden nosič je znázornený bez PCB dosky. Vetva elektrického napájania je znázornená čiarkovanou čiarou, informačná vetva medzi digitálnym fotoaparátom a jednotkou spracovania je zobrazená plnou čiarou. Zorné pole, resp. uhol záberu zorného poľa je zviditeľnený bodkočiarkovaňou líniou. Nad pozíciou zastaveného dielu je umiestnený digitálny fotoaparát.
Na obrázku 2 je vyobrazenie zorného poľa digitálneho fotoaparátu pri snímaní PCB dosky TV prijímača na nosiči prepravného pásu. Následne na obrázku 3 sú v zornom poli identifikované zóny s obrazovými kódmi.
Obrázok 4 zachytáva systém s trojicou digitálnych fotoaparátov, ktoré sú použité na snímanie jednej PCB dosky. Obrázky 4 a 5 neznázorňujú nosič dielov.
Na obrázku 5 je znázornené zorné pole digitálnych fotoaparátov z obrázku 4.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
V tomto príklade podľa obrázkov 1 až 3 je systém použitý v elektrotechnickom závode, kde sa na prepravnom páse pohybujú nosiče 3 s dielmi j_ v podobe PCB dosiek. PCB dosky majú rôzny dizajn a majú osadené rôzne elektrotechnické komponenty. Dôležité komponenty majú obrazové kódy 5, zvyčajne čiarové kódy natlačené priamo na hornom povrchu súčiastky, resp. na nálepke nalepenej na súčiastke.
Prepravný pás posúva nosiče 3 s PCB doskou do jednotlivých pozícií výrobného procesu. Na konci výrobnej zóny je potrebné skontrolovať, či na príslušnej PCB doske sú osadené správne komponenty a či PCB doska smeruje do správnej montážnej pozície komplexnejšieho zariadenia, napríklad do zostavy LED televízora.
SK 7609 Υ1
Táto inšpekcia sa vykonáva tak, že sa skontrolujú identifikačné znaky komponentov a posúdi sa ich správne priradenie. Na načítanie čiarových kódov sa v tomto príklade použil digitálny fotoaparát 2 Nikon D-3100 s 14 Mpx snímačom CMOS. Je stabilne umiestnený vo výške 650 mm nad prepravným pásom, optikou smeruje nadol k prepravnému pásu. Digitálny fotoaparát 2 je cez USB kábel prepojený s oddelenou jednotku 6 spracovania. Napájanie digitálneho fotoaparátu 2 je vyriešené ako trvalé, a to pomocou napájacieho adaptéra 7, ktorého kábel prechádza cez kryt akumulátora. Zorné pole 4 digitálneho fotoaparátu 2 je pomocou zoomu nastavené tak, že zahrňuje nosič 3 PCB dosky s rozmermi približne 450 x 450 mm. Spúšť je elektricky ovládaná spínaním diaľkovej spúšte, spúšť je synchronizovaná s pohybom prepravného pásu. V tomto príklade je výrobný cyklus taktovaný s časom cca 7 sekúnd. Nosič 3 teda stojí v polohe zorného poľa 4 digitálneho fotoaparátu 2 približne 7 sekúnd. Spúšť sa neaktivuje ihneď po zastavení pásu, aby sa obmedzila neostrosť z prípadného dokmitania sústavy, ale môže sa aktivovať po určenom čase, napríklad po jednej sekunde. Z riadiaceho systému prepravného pásu prichádza informácia o zastavení prepravného pásu s nosičom 3 diela T V jednotke 6 spracovania sa táto informácia spracuje do pokynu na spustenie spúšte digitálneho fotoaparátu 2. Diaľková spúšť môže byť káblová alebo bezdrôtová. Digitálny fotoaparát 2 má v tomto príklade manuálne nastavené zaostrenie, čo je postačujúce, keďže jeho umiestnenie nad prepravným pásom je stabilné. V inom príklade sa môže využiť aj automatické zaostrovanie.
Nasnímaný obraz podľa obrázku 2 sa vo formáte jpg presunie cez USB rozhranie do oddelenej jednotky 6 spracovania, ktorá je tvorená PC s príslušným softvérom. Softvér k obrazovým dátam priradí pozíciu nosiča 3, a to na základe časovej synchronizácie. Obrazové dáta sa najskôr predfiltrujú, napríklad s využitím Gaussovej filtrácie, následne sa vyhľadávajú susedné pixely s vysokým kontrastom. Skupina takýchto pixelov identifikuje zónu, kde očakávame umiestnenie obrazového kódu 5, v tomto prípade čiarového kódu s formátom Code 128. V systéme sú uložené očakávané, prípustné formáty čiarových kódov, čo zjednoduší rozpoznanie čiarového kódu.
Rozpoznané čiarové kódy sa prepíšu do alfanumerickej štruktúry, pričom sa zároveň skontroluje správnosť kontrolného čísla podľa príslušného algoritmu. Teraz sa všetky načítané čiarové kódy zoradia do jednej skupiny s požadovaným formátom a takto sú ďalej použité v logistickom systéme. Ak je na PCB doske použitá nesprávna súčiastka, systém to zistí tak, že overí správnosť priradenia čiarových kódov do jednej skupiny.
Obrazové dáta z digitálneho fotoaparátu 2 sa môžu archivovať pre prípad reklamácie, kedy bude vidieť, či neskôr reklamovaná, vizuálne sa prejavujúca chyba bola prítomná v čase snímania.
Príklad 2
Systém podľa tohto príkladu a podľa obrázkov 4 a 5 má tri digitálne fotoaparáty 2 umiestnené vedľa seba nad prepravným pásom. Ostatné usporiadanie zodpovedá predchádzajúcemu príkladu. Tri digitálne fotoaparáty 2 sú umiestnené a zaostrené tak, že snímajú jeden diel í, ich zorné polia 4 sa môžu mierne prekrývať. Rozdelením jednej plochy na viacero zorných polí 4 umožní podstatne zvýšiť celkové rozlíšenie pri danom rozlíšení jedného digitálneho fotoaparátu 2. V prípade veľkých plôch dielov 1 je to najrýchlejšia a efektívna metóda, ako spoľahlivo načítať malé obrazové kódy 5 rozmiestnené na väčšej ploche.
V inom prípade využitia technického riešenia môžu byť viaceré digitálne fotoaparáty 2 použité na zvýšenie rýchlosti načítania.
Príklad 3
Systém podľa obrázkov 1 až 3 má čiarové kódy na každom nosiči 3. Poloha tohto čiarového kódu v zornom poli 4 je stabilná. Obraz nasnímaný digitálnym fotoaparátom 2 sa spracuje v oddelenej jednotke 6 spracovania tak, že sa najskôr vyhodnotí obraz v zóne, kde sa predpokladá poloha čiarového kódu nosiča 3. Následne sa podľa tejto identifikácie určí, na ktorým miestach v rámci celého zorného poľa 4 sa majú analyzovať obrazové kódy 5 jednotlivých súčiastok na jednom diele T Tu sa tiež prejavuje výhoda systému v tom, že štandardné obrazové dáta z digitálneho fotoaparátu 2 môže spracovávať rôznymi postupmi, ktoré vieme meniť v programovateľnej jednotke 6 spracovania.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť je zrejmá. Podľa tohto technického riešenia je možné opakovane zostaviť a využívať systém na načítavanie obrazového, najmä čiarového kódu v reálnom čase, predovšetkým pri kontrole a v logistike priemyselných procesoch.
Claims (5)
1. Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese, kde aspoň jeden obrazový kód (5) je umiestnený na diele (1), ktorý sa pohybuje na prepravnom páse a zastavuje na pracovných pozíciách, vyznačujúci sa tým, že digitálnym fotoaparátom (2), ktorý je stabilne umiestnený nad prepravným pásom, sa zhora nasníma diel (1) pri jeho zastavení na prepravnom páse, digitálny fotoaparát (2) z obrazu vytvorí bitmapový dátový súbor, ktorý sa v štandardnom formáte prenesie do oddelenej jednotky (6) spracovania, kde sa rozpozná pozícia obrazového kódu (5) v rámci nasnímaného obrazu a obrazový kód (5) sa pretransformuje na alfanumerické dáta.
2. Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že obrazový kód (5) je čiarový kód.
3. Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že snímanie obrazu je synchronizované s časovým taktom prepravného pásu.
4. Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že digitálny fotoaparát (2) sníma diel (1) z výšky, pri ktorej snímaná plocha zodpovedá ploche alebo je väčšia ako plocha priemetu dielu (1) do roviny prepravného pásu, výhodne ako plocha priemetu dielu (1) spolu s nosičom (3).
5. Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že v súbore s obrazovými dátami sa v oddelenej jednotke (6) spracovania vyhľadávajú čierne a biele pixely vo vzájomnom susedstve, testuje sa, či ide o kód, ktorý má predpokladanú štruktúru, a následne sa obrazový kód (5) interpretuje do alfanumerických znakov podľa príslušného algoritmu.
6. Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5 vyznačujúci sa tým, že digitálny fotoaparát (2) v jednom kroku so snímaním obrazu dielu (1) sníma aspoň časť nosiča (3) s vlastným obrazovým kódom (5).
7. Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že digitálny fotoaparát (2) je elektricky napájaný stabilne pripojeným napájacím adaptérom (7).
8. Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že digitálny fotoaparát (2) sa spúšťa diaľkovou spúšťou, výhodne podľa informácií o zastavení dielu (1) z riadenia prepravného pásu.
9. Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že jeden diel (1) sa sníma viacerými digitálnymi fotoaparátmi (2), ktorých zorné polia (4) vzájomne susedia.
10. Systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese, kde obrazový kód (5) je umiestnený na diele (1), ktorý je na prepravnom páse, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje digitálny fotoaparát (2) stabilne umiestnený nad dráhou prepravného pásu, digitálny fotoaparát (2) má snímací uhol nasmerovaný na pozíciu dielu (1), pričom zorné pole (4) digitálneho fotoaparátu (2) zachytáva aspoň časť plochy dielu (1), digitálny fotoaparát (2) je prepojený s oddelenou jednotkou (6) spracovania, ktorá je vybavená programom na rozpoznanie pozície obrazového kódu (5) v rámci nasnímaného obrazu a na pretransformovanie obrazového kódu (5) na alfanumerické dáta.
11. Systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že zorné pole (4) digitálneho fotoaparátu (2) zachytáva plochu veľkosťou zodpovedajúcu ploche dielu (1).
12. Systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje viaceré digitálne fotoaparáty (2), ktorých zorné polia (4) vzájomne susedia a pokrývajú plochu jedného dielu (1).
13. Systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až
12, vyznačujúci sa tým, že spúšť digitálneho fotoaparátu (2) je prepojená so snímaním polohy zastaveného dielu (1) na prepravnom páse.
14. Systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až
13, vyznačujúci sa tým, že digitálny fotoaparát (2) má aspoň tak vysoké rozlíšenie snímacieho zobrazovacieho čipu, aby pri snímaní dielu (1) na prepravnom páse najtenšej čiare v obrazovom kóde (5) zodpovedali aspoň dva pixely na zobrazovacom čipe, výhodne aspoň tri pixely na zobrazovacom čipe.
15. Systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až
14, vyznačujúci sa tým, že digitálny fotoaparát (2) má objektív s opticky nastaviteľnou ohniskovou vzdialenosťou.
16. Systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov nároku 10 až 15, vyznačujúci sa tým, že digitálny fotoaparát (2) je prepojený s trvalým zdrojom napájania, výhodne pomocou napájacieho adaptéra (7), ktorého koncovka je zasunutá v akumulátorovej šach6
SK 7609 Υ1 te.
17. Systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese podľa ktoréhokoľvek z nárokov nároku 10 až 16, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje aspoň dva digitálne fotoaparáty (2) umiestnené vedľa seba v línii prepravného pásu.
5 18. Systém na načítanie obrazového kódu v priemyselnom procese podľa nároku 17, vyznačujúci sa tým, že digitálne fotoaparáty (2) umiestnené vedľa seba majú rozdielny sklon záberu snímania.
5 výkresov
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50078-2015U SK7609Y1 (sk) | 2015-08-14 | 2015-08-14 | Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese a systém na jeho vykonávanie |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50078-2015U SK7609Y1 (sk) | 2015-08-14 | 2015-08-14 | Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese a systém na jeho vykonávanie |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK500782015U1 SK500782015U1 (sk) | 2016-07-01 |
SK7609Y1 true SK7609Y1 (sk) | 2016-12-01 |
Family
ID=56195822
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK50078-2015U SK7609Y1 (sk) | 2015-08-14 | 2015-08-14 | Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese a systém na jeho vykonávanie |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK7609Y1 (sk) |
-
2015
- 2015-08-14 SK SK50078-2015U patent/SK7609Y1/sk unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK500782015U1 (sk) | 2016-07-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP2019530035A5 (sk) | ||
CN103679108B (zh) | 具有多个图像传感器的光学标记读取装置 | |
US20110121077A1 (en) | Increasing imaging quality of a bar code reader | |
CN102737373A (zh) | 可视图像标注、红外图像标引与红外图像链接 | |
US20110149273A1 (en) | Method and system for measuring a focal length of an optical lens | |
JP6113631B2 (ja) | 作業確認システム | |
US10970578B2 (en) | System and method for extracting information from a non-planar surface | |
CN202171812U (zh) | 条形码识别装置 | |
JP2018055370A (ja) | 検査装置 | |
US8083149B2 (en) | Annotation of optical images on a mobile device | |
US10674055B2 (en) | Apparatus for detecting, reading, and verifying 1-D, 2-D, and DPM symbologies | |
WO2021067218A4 (en) | X-ray detection of meat | |
US20130088591A1 (en) | Method and arrangement for positioning of an object in a warehouse | |
US9734483B2 (en) | Product management device and product management method | |
KR102240192B1 (ko) | 복수 초점을 동시 인식하는 비전식 코드 리더, 이를 이용한 물류 시스템 및 물류 서비스 제공 방법 | |
SK7609Y1 (sk) | Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese a systém na jeho vykonávanie | |
SK288532B6 (sk) | Spôsob načítania obrazového kódu v priemyselnom procese a systém na jeho vykonávanie | |
CN109738459A (zh) | 表面清洁度在线监测系统 | |
CN103686142A (zh) | 影像撷取装置的检测系统及其方法 | |
WO2018142417A1 (en) | Apparatus, system and method for data scanning | |
CN117321641A (zh) | 用于汽车部件的自动化光学检查 | |
CN210983429U (zh) | 一种电力物资自动扫码设备 | |
CN104508712A (zh) | 借助移动操作设备检验工业设备内的构件 | |
JP2012104986A (ja) | 複数帳票スキャン方法および複数帳票スキャンプログラム | |
KR20190056653A (ko) | 카메라 모듈의 식별 코드를 인식하는 것이 가능한 카메라 모듈 검사 장치 |