SK6839Y1 - System to rainwater retention and revitalization of compacted soil on the slope - Google Patents

System to rainwater retention and revitalization of compacted soil on the slope Download PDF

Info

Publication number
SK6839Y1
SK6839Y1 SK100-2013U SK1002013U SK6839Y1 SK 6839 Y1 SK6839 Y1 SK 6839Y1 SK 1002013 U SK1002013 U SK 1002013U SK 6839 Y1 SK6839 Y1 SK 6839Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
slope
soil
compacted
pit
rainwater
Prior art date
Application number
SK100-2013U
Other languages
Slovak (sk)
Other versions
SK1002013U1 (en
Inventor
Štefan Vaľo
Original Assignee
Valo Stefan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Valo Stefan filed Critical Valo Stefan
Priority to SK100-2013U priority Critical patent/SK6839Y1/en
Priority to UAU201310542U priority patent/UA87219U/en
Priority to CZ201328444U priority patent/CZ26113U1/en
Priority to DE202013104256U priority patent/DE202013104256U1/en
Priority to FR1359051A priority patent/FR3006343B3/en
Priority to HU1300208U priority patent/HU4418U/en
Publication of SK1002013U1 publication Critical patent/SK1002013U1/en
Priority to ROU201400009U priority patent/RO201400009U1/en
Priority to PL407761A priority patent/PL229932B1/en
Priority to ATGM50087/2014U priority patent/AT14339U1/en
Publication of SK6839Y1 publication Critical patent/SK6839Y1/en

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D17/00Excavations; Bordering of excavations; Making embankments
    • E02D17/18Making embankments, e.g. dikes, dams

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Revetment (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Pit Excavations, Shoring, Fill Or Stabilisation Of Slopes (AREA)

Abstract

System to rainwater retention and revitalization of compacted soil on the slope, where is in a unpaved slope area (1) with soil capillaries (62) formed depth slope opening (4) with rainwater (6) and apertured foil (41) in which is stored diged through slope soil (42), behind which is formed inclined slope area (3) with slope notch (31), in the bottom of witch is positioned notch pit (9), behind which is formed compacted slope soil (2) with collecting rainfall pit (5), hilly area (8), lateral slope surface (22) and pit side (21), whereby lower part of the depth slope opening (4), notch pit (9) and collecting rainfall pit (5) are linked through water seepage (61) and soil capillaries (62) to ground water (7).

Description

Technické riešenie sa týka systému na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu, určeného na znovuoživenie ekosystému, najmä pre oblasť výstavby vodozádržných objektov a rekultivácie lesných svahov.The technical solution relates to a system for the retention of rainwater runoff and the revitalization of compacted soil on a slope, designed to revitalize the ecosystem, in particular for the construction of water retention facilities and forest slope reclamation.

Doterajší stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Nekontrolovaný nárast zhutnených plôch, napríklad neupravených lesných a približovacích ciest, spôsobuje nárast miestnych povodní, pričom voda stekajúca po nich zaplavuje obce, dediny a mestečká, odplavuje z lesov úrodnú pôdu, vysúša ju a spôsobuje aj zosuv pôdy. Do dnešného dňa sú známe rôzne systémy zadržiavania vody v prírode, ktoré sú postavené na budovaniach vodných hrádzí, ktoré síce vyrovnávajú vodný režim, a následne sa táto voda využíva v poľnohospodárstve, v priemysle alebo pri výrobe energie. Nevýhodou týchto systémov je, že neriešia problém zadržiavania vody v lesoch, nezabraňujú účinne erózii pôdy, ani nezabraňujú vzniku povodní.The uncontrolled increase in compacted areas, such as unprepared forest and approach roads, causes local floods, with water flowing through them flooding villages, villages and towns, draining fertile soil from the forests, draining it and causing landslides. To date, various water retention systems are known, which are built on the construction of dams, which, although balancing the water regime, are subsequently used in agriculture, industry or energy production. The disadvantage of these systems is that they do not solve the problem of water retention in forests, do not effectively prevent soil erosion, or prevent floods.

Ďalšie známe technické riešenie je popísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 5252 s názvom Integrovaný technologický systém na ozdravovanie klímy, kde vodný rezervoárový blok je prepojený na najmenej jeden úpravový vodný biotechnický blok a/alebo na najmenej jeden úpravový vodný technický blok, ktorý je na jednej strane prepojený na najmenej jeden technický vodný priesakový blok, ktorý je prepojený na najmenej jeden technický vodný absorpčný blok, a na druhej strane je prepojený na najmenej jeden technický vodný odtokový blok a na tretej strane prepojený na najmenej jeden technický vodný výparový blok, ktorý je prepojený na vodný rezervoárový blok. Nevýhodou tohto technického riešenia je technická náročnosť, vysoké náklady na jeho realizáciu a nerevitalizovanie zhutnenej pôdy.Another known technical solution is described in Slovak utility model no. 5252 entitled Integrated Climate Recovery Technology System, where the water reservoir block is connected to at least one treatment water biotechnology block and / or to at least one treatment water technical block which on the one hand is connected to at least one technical water seepage block that is connected to the at least one technical water absorption block, and on the other hand, it is connected to the at least one technical water outlet block and, on the third side, to the at least one technical water vapor block that is connected to the water reservoir block. The disadvantage of this technical solution is the technical complexity, high costs of its realization and non-revitalization of compacted soil.

Ďalšie známe technické riešenie je popísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 5847 s názvom Moduláma štruktúra protipovodňovej zábrany, kde na každom horizontálnom module je pridružený aspoň jeden vertikálny alebo šikmý modul, pričom každý vertikálny modul je vybavený spojovacou vzperou ukotvenou do horizontálneho modulu, pričom náporovou plochou vertikálneho modulu je privrátená strana vertikálneho modulu smerom k horizontálnemu modulu alebo každý šikmý modul je vybavený spojovacou vzperou ukotvenou do horizontálneho modulu, kde náporovou plochou šikmého modulu je odvrátená strana šikmého modulu smerom od horizontálnemu modulu. Nevýhodou tohto technického riešenia je jeho technická a konštrukčná náročnosť uskutočnenia a nerevitalizovanie zhutnenej pôdy.Another known technical solution is described in Slovak utility model no. 5847 entitled A Modular Flood Barrier Structure, wherein at least one vertical or inclined module is associated with each horizontal module, each vertical module being provided with a connecting strut anchored to the horizontal module, with the vertical module striking face facing the horizontal module or each inclined module is provided with a connection strut anchored to the horizontal module, where the thrust face of the inclined module is the far side of the inclined module away from the horizontal module. The disadvantage of this technical solution is its technical and constructional complexity and non-revitalization of compacted soil.

Ďalšie známe technické riešenie je popísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 5726 s názvom Protipovodňová zábrana, kde prenosná základná doska má po svojom obvode vstavané nafukovacie tesnenie, pričom jej veľkosť zodpovedá rámčeku, ktorý je zabudovaný do otvoru v objekte, do ktorého je umiestnená prenosná základná doska, ktorá je aretovaná pomocou najmenej dvoch výsuvných kolíkov pomocou nafukovacieho tesnenia. Nevýhodou tohto technického riešenia je nerevitalizovanie zhutnenej pôdy a jeho nepoužiteľnosť pri lesných cestách.Another known technical solution is described in Slovak utility model no. No. 5726 entitled Flood Barrier, wherein the portable baseboard has an inflatable seal built around its perimeter, the size of which corresponds to a frame built into an opening in the object that houses the portable baseboard, which is locked by at least two pull-out pins by inflatable seals. The disadvantage of this technical solution is non-revitalization of compacted soil and its uselessness in forest roads.

Ďalšie známe technické riešenie je popísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 5855 s názvom Protipovodňová zábrana, kde vo vzduchotesnom a vodotesnom vaku sú osadené priehradky a vystreďovacie pásky, do ktorých je natlakovaný kvapalinou alebo vzduchom na vyšší tlak, ako je atmosférický alebo hydrostatický a je uzatvárateľný zátkou, ktorý je prichytený na stabilizačný a kompenzačný vak s vyvedeným ventilom na vonkajšiu stranu vaku, stabilizačnou strunou a pružinovými príchytkami na prichytenie veľmi dlhej protipovodňovej zábrany, pričom pod vak je možné umiestniť a upevniť pomocou suchých zipsov a pomocných ôk na bezpečnostnú podložku, ktorá zabraňuje vzniku mechanického poškodenia vaku alebo zošmyknutia sa vaku v nerovnom a šmykľavom teréne. Nevýhodou tohto technického riešenia je jeho vysoká cena, technická a konštrukčná náročnosť uskutočnenia a nerevitalizovania zhutnenej pôdy.Another known technical solution is described in Slovak utility model no. 5855 entitled Flood barrier, in which an airtight and waterproof bag is fitted with compartments and centering strips into which it is pressurized with liquid or air to a higher pressure than atmospheric or hydrostatic and is closable by a plug that is attached to the stabilization and compensating bag valve on the outside of the bag, stabilizing string and spring clips for attaching a very long flood barrier, and can be placed and attached under the bag with Velcro fasteners and ancillary lugs on the safety pad to prevent mechanical damage to the bag or slipping the bag in uneven and slippery field. The disadvantage of this technical solution is its high cost, technical and constructional demands of implementation and non-revitalization of compacted soil.

Ďalšie známe technické riešenie je popísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 5928 s názvom Protipovodňová zábrana, kde gumené podstavce a konštrukčné prvky sú navzájom spojené spojovacími prvkami, tvorenými troma panelmi navzájom spojenými otočnými pántmi, zložených do tvaru modulu s trojuholníkovým prierezom na príslušnom gumenom podstavci, pričom panel s kovovou platňou a zapustenými upínacími prvkami je uložený na gumený podstavec.Another known technical solution is described in Slovak utility model no. 5928 entitled Flood Barrier, wherein the rubber bases and structural members are connected to each other by connecting elements consisting of three panels connected to each other by hinges assembled to form a module with a triangular cross-section on the respective rubber pedestal, the metal plate panel and recessed clamping elements being rubber pedestal.

Nevýhodou tohto technického riešenia je nerevitalizovanie zhutnenej pôdy a jeho nepoužiteľnosť pri lesných cestách.The disadvantage of this technical solution is non-revitalization of compacted soil and its uselessness in forest roads.

Ďalšie známe technické riešenie je opísané v zverejnenej slovenskej prihláške úžitkového vzoru č. 230 - 2011 s názvom Systém na zadržiavanie odtoku zrážkových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu a spôsob jeho uskutočnenia, ktorého podstata je v tom, že je tvorený najmenej jednou zhutnenou svahovou pôdou na nespevnenej svahovej ploche, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že v najmenej jednej zhutnenej svahovej pôde je vytvorená najmenej jedna záchytná zrážková jama so zrážkovou vodou, ktorá je tvorená na jednej strane zo šikmej svahovopriľahlej plochy, na druhej strane zo svahovoproti2Another known technical solution is described in the published Slovak utility model application no. 230 - 2011 entitled Rainwater runoff retention system and compacted soil revitalization on a slope and method of its realization, consisting of at least one compacted slope soil on an unpaved slope according to this technical solution, which consists in that in at least one compacted slope soil, at least one collecting pit with rainwater is formed, which is formed on one side from a sloping sloping surface, on the other side from slope opposite2

SK 6839 Υ1 ľahlej plochy s vodozádržnou plochou umiestnenou nad úrovňou zhutnenej svahovej pôdy, medzi ktorými je umiestnené drenážne priesakové dno s najmenej jedným vodným priesakom zachytenej zrážkovej vody do spodnej vody. Nevýhodou tohto technického riešenia je, že nevyužíva podzemné kapiláry.SK 6839 Υ1 of a light surface with a water-retaining surface located above the level of compacted slope soil, between which a drainage seepage bottom with at least one water leakage of retained rainwater into the groundwater is located. The disadvantage of this technical solution is that it does not use underground capillaries.

Ďalšie známe riešenie je opísané v Českom patentovom spise č. 297 401 s názvom Protipovodňová ohrada, kde medzi vertikálne stabilizačné stĺpiky sú osadené vo vertikálnom smere protipovodňové panely a v železobetónovej základovej doske sú osadené vertikálne stabilizačné stĺpiky a dosadací prah, pričom na spodnej hrane každého protipovodňového panelu je umiestnená pružná horizontálna tesniaca lišta s profilovými drážkami, ktoré samosvome pridržujú horizontálne tesniacu lištu na protipovodňovom paneli, pričom medzi stabilizačný stĺpik a spojnicu susediacich protipovodňových panelov je k stabilizačnému stĺpiku pripevnená prítlačná lišta s pružnou vertikálnou tesniacou lištou a protipovodňové panely sú k stabilizačným stĺpikom pripevnené pomocou strmeňov, ktoré prechádzajúc svojimi ramenami cez montážne otvory susediacich protipovodňových panelov. Nevýhodou tohto technického riešenia sú vysoké náklady na realizáciu, nerevitalizovanie zhutnenej pôdy a jeho nepoužiteľnosť pri lesných cestách.Another known solution is described in the Czech patent specification no. 297 401 called Flood barrier, where between the vertical stabilization posts are installed in the vertical direction flood panels and reinforced concrete base plate are fitted with vertical stabilization posts and bearing threshold, where the bottom edge of each flood panel is located a flexible horizontal sealing strip with profile grooves self-confidently holding the horizontal sealing strip on the flood panel, whereby a pressure strip with a flexible vertical sealing strip is attached to the stabilizing post between the stabilizing post and the connecting line of adjacent flood panels, panels. The disadvantage of this technical solution is the high costs of implementation, non-revitalization of compacted soil and its uselessness on forest roads.

Podstata technického riešeniaThe essence of the technical solution

Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu, určený na znovuoživenie ekosystému, tvorený najmenej jednou zhutnenou svahovou pôdou na nespevnenej svahovej ploche, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že v nespevnenej svahovej ploche s pôdnymi kapilárami je po vrstevnici vytvorený najmenej jeden hĺbkový svahový otvor s dažďovou vodou, v ktorom je uložená prekopaná svahová pôda, pričom spodná časť hĺbkového svahového otvoru je prepojená cez vodný priesak a pôdne kapiláry na spodné vody.The above mentioned deficiencies are largely eliminated by a system for the retention of rainwater runoff and compacted soil revitalization on a slope, designed to revitalize the ecosystem, consisting of at least one compacted slope soil on an unpaved slope, according to this technical solution. At least one depth slope opening with rain water is formed on the surface with soil capillaries along the contour line, in which the dug slope soil is stored, the lower part of the depth slope opening being connected through a water seepage and soil capillaries to the ground water.

Je výhodné, že na najmenej jednu bočnú stranu hĺbkového svahového otvoru je pripevnená najmenej jedna otvorová fólia.Advantageously, at least one orifice sheet is attached to at least one side of the deep slope opening.

Je výhodné, že na nespevnenej svahovej ploche je vytvorená najmenej jedna šikmá svahová plocha so svahovým zásekom, v ktorého spodnej časti je umiestnená najmenej jedna záseková jama s dažďovou vodou, ktorá je prepojená cez vodný priesak a pôdne kapiláry na spodné vody, pričom za zásekovou jamou je vytvorená zhutnená svahová pôda, v ktorej je vytvorená najmenej jedna záchytná zrážková jama s dažďovou vodou, ktorá je prepojená cez vodný priesak a pôdne kapiláry na spodné vody, za ktorou je z jednej bočnej strany vytvorená najmenej jedna kopcovitá plocha, za ktorou je vytvorená najmenej jedna svahovobočná plocha.It is preferred that at least one sloping slope with a slope is provided on the unpaved slope, at the bottom of which there is located at least one rainwater pit, which is connected via a water seepage and soil capillaries to the groundwater, behind the pit. a compacted sloping soil is formed in which at least one rainfall rainfall pit is formed, which is connected via a water seepage and soil capillaries to groundwater, behind which at least one hilly surface is formed from one side, behind which at least one slope area.

Je výhodné, že za najmenej jednou záchytnou zrážkovou jamou s dažďovou vodou je z čelnej strany vytvorená jamová bočnica.It is preferable that a pit sidewall is formed from the front side after the at least one rain water collecting well.

Prehľad obrázkov na výkresochBRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS

Technické riešenie bude bližšie vysvetlené pomocou výkresov, kde na obr. 1 je schematicky znázornený profil zhutnenej svahovej pôdy s hĺbkovou svahovou jamou, na obr. 2 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil zhutnenej svahovej pôdy so záchytnou zrážkovou jamou a jednou šikmou svahovou plochou, na obr. 3 je schematicky znázornený vrchný pohľad na zhutnenú svahovú plochu so záchytnou zrážkovou jamou, na obr. 4 je schematicky znázornený čelný pohľad na profil zhutnenej svahovej pôdy so záchytnou zrážkovou jamou a na obr. 5 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil zhutnenej svahovej pôdy so záchytnou zrážkovou jamou a dvoma šikmými svahovými plochami.The technical solution will be explained in more detail by means of the drawings, where in FIG. 1 is a schematic representation of a compacted slope soil profile with a deep slope pit; FIG. 2 is a schematic side view of a compacted slope soil profile with a collecting pit and a sloping slope surface; FIG. 3 is a schematic top view of a compacted slope with a collecting pit, FIG. 4 is a schematic front view of a compacted slope soil profile with a collecting pit, and FIG. 5 is a schematic side view of a compacted slope soil profile with a collecting pit and two sloping slope surfaces.

Príklady uskutočneniaEXAMPLES

Príklad 1Example 1

Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu, podľa obr. 1, je tvorený nespevnenou svahovou plochou 1, ktorou je odvodňovaná plocha. V nespevnenej svahovej ploche 1, je po vrstevnici vytvorená jedna hĺbková svahová jama 4, so šírkou 1,2 m a hĺbkou 3 m, v ktorej je uložená prekopaná svahová pôda 42. pričom narušuje pôdne kapiláry 62. Hĺbková svahová jama 4 zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne kapiláry 62 do spodných vôd 7. Na jednu bočnú stranu hĺbkovej svahovej jamy 4 je pripevnená jedna otvorová fólia 44, ktorá zabezpečuje nepriepustnosť dažďovej vody 6. V nespevnenej svahovej ploche 1 je ďalej umelo vytvorená šikmá svahová plocha 3 a zhutnená svahová plocha 2, ktorou je cesta.A system for retaining rainwater runoff and revitalizing compacted soil on a slope, as shown in FIG. 1, is formed by an unpaved slope surface 1, which is a drainage surface. In the unpaved slope area 1, one deep slope pit 4 is formed along the contour line, with a width of 1.2 m and a depth of 3 m, in which the buried slope soil 42 is deposited while disrupting the soil capillaries 62. The deep slope pit 4 provides rainwater leakage 6 via a water seepage 61 and soil capillaries 62 into the groundwater 7. One opening foil 44 is secured to one side of the deep slope pit 4, which ensures the impermeability of rainwater 6. In the unpaved slope surface 1, an inclined slope surface 3 is further artificially formed and compacted. slope 2, which is the road.

Príklad 2Example 2

Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu podľa obr. 2 je tvorený nespevnenou svahovou plochu 1. V nespevnenej svahovej ploche 1 je vytvorená šikmá svahová plocha 3 so svahovým zásekom 31, ktorým je prekopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenieThe system for retaining rainwater runoff and revitalizing compacted soil on the slope of FIG. 2, an unpaved slope surface 1 is formed. In the unpaved slope surface 1, an inclined slope surface 3 is provided with a slope 31 which overlaps the slope soil with a depth of 100 cm to be interrupted.

SK 6839 Υ1 pôdnych kapilár 62. Na spodnej časti svahového záseku 31 je umiestnená záseková jama 9 s prekopanou svahovou pôdou, ktorá je určená na zachytenie dažďovej vody 6 z pôdnych kapilár 62. Záseková jama 9 zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne kapiláry 62 do spodných vôd 7. Za zásekovou jamou 9 je vytvorená zhutnená svahová pôda 2. V zhutnenej svahovej pôde 2 je ďalej vytvorená jedna záchytná zrážková jama 5, ktorá zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne kapiláry 62 do spodných vôd 7. Za čelnou stranou záchytnej zrážkovej jamy 5 podľa obr. 3 je vytvorená jamová bočnica 21 o šírke 50 cm, ktorá je určená na zabezpečenie bočného prepadu dažďovej vody 6. Za jednou bočnou stranou záchytnej zrážkovej jamy 5 podľa obr. 4 je vytvorená kopcovitá plocha 8, ktorou je kopec. Za kopcovitou plochou 8 je vytvorená jedna svahovobočná plocha 22 so šírkou 50 cm.At the bottom of the slope 31, there is a sewer pit 9 with overlaid slope soil, which is intended to collect rainwater 6 from the soil capillaries 62. The sewer pit 9 provides seepage of rainwater 6 through the water leak 61 and soil. A compacted slope soil 2 is formed in the compacted slope soil 2. Further, a collecting pit 5 is provided in the compacted slope soil 2, which provides for the seepage of rainwater 6 through water seepage 61 and soil capillaries 62 into the groundwater 7. Behind the front side of the collecting pit 5 according to FIG. 3, a 50 cm wide sidewall 21 is provided to provide a lateral overflow of rainwater 6. Behind one side of the collecting pit 5 of FIG. 4, a hilly surface 8 is formed which is a hill. Behind the hilly surface 8 is formed one slope surface 22 with a width of 50 cm.

Príklad 3Example 3

Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu podľa obr. 5 je tvorený nespevnenou svahovou plochu L V nespevnenej svahovej ploche 1 sú vytvorené dve šikmé svahové plochy 3 so svahovým zásekom 31, ktorým je prekopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenie pôdnych kapilár 62. Na spodnej časti svahových zásekov 31 je umiestnená záseková jama 9 s prekopanou svahovou pôdou, ktorá je určená na zachytenie dažďovej vody 6 z pôdnych kapilár 62. Záseková jama 9 zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne kapiláry 62 do spodných vôd 7. Za zásekovou jamou 9 je vytvorená zhutnená svahová pôda 2. V zhutnenej svahovej pôde 2 je ďalej vytvorená jedna záchytná zrážková jama 5, ktorá zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne kapiláry 62 do spodných vôd 7. Za jednou bočnou stranou záchytnej zrážkovej jamy 5 je vytvorená kopcovitá plocha 8, ktorou je kopec.The system for retaining rainwater runoff and revitalizing compacted soil on the slope of FIG. 5 is formed of unpaved slope surface LV unpaved slope surface 1 is formed two sloping slope surfaces 3 with slope slope 31, which is overlaid slope soil with a depth of 100 cm intended for interruption of soil capillaries 62. At the bottom of slope slopes 31 is located a pits 9 The digging pit 9 provides the seepage of rainwater 6 through the water leak 61 and the soil capillaries 62 into the groundwater 7. A compacted slope soil 2 is formed behind the pit 9. Further, in the compacted slope soil 2 there is formed one collecting rainfall 5, which ensures leakage of rainwater 6 through water seepage 61 and soil capillaries 62 into the groundwater 7. Behind one side of the collecting rainfall 5 is a hilly surface 8, which is a hill .

Priemyselná využiteľnosťIndustrial usability

Systém na zadržiavanie dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu je možné využiť na zabránenie erózii pôdy, zvýšenie retenčnej kapacity pôdneho krytu pri zrážkach, významné spomalenie odtoku zrážkovej vody z pôdneho krytu, doplnenie zásob podzemných vôd, a tým ozdravenie hydrologického režimu lesov, vytváranie nových malých vodných zdrojov, ochranu územia pred suchom, požiarmi a povodňami, obnovu biodiverzivity, stabilizáciu klímy a zmiernenie výkyvov počasia. Okrem nasycovania pôdy a zvýšenia zásob podzemných vôd je predpoklad, že bude dochádzať aj k rovnomernejšiemu výskytu zrážkovej činnosti. Využitie technického riešenia posúva dôraz v oblasti ochrany územia pred povodňami zo zabezpečovania ochrany územia v čase povodne na protipovodňovú prevenciu a ďalej v oblasti ochrany pred suchom zo zabezpečovacích opatrení v čase sucha na preventívne opatrenia pred suchom, teda na plošné udržiavanie lesov v dobrom stave na uspokojivé zvládnutie zvýšených zrážkových úhrnov a zabezpečenie dostatku vodných zdrojov v krajine. Využitie technického riešenia zabezpečí schopnosť územia začať si nanovo plniť svoje prirodzené funkcie pri distribúcii zrážkovej vody.The system for rainwater retention and revitalization of compacted soil on a slope can be used to prevent soil erosion, increase soil retention capacity during rainfall, significantly slow down rainfall runoff from soil cover, replenish groundwater reserves and thus restore hydrological regime of forests, create new small water resources, protecting the area from drought, fires and floods, restoring biodiversity, stabilizing the climate and mitigating weather fluctuations. In addition to soil saturation and an increase in groundwater reserves, it is expected that rainfall will be more even. The use of the technical solution shifts the emphasis in the area of flood protection from providing flood protection to flood prevention and in the area of drought protection from drought precautionary measures to preventive measures against drought, that is to keep the forest in good condition to satisfactory managing increased rainfall and ensuring sufficient water resources in the country. The use of the technical solution will ensure the ability of the territory to start to fulfill its natural functions in the distribution of rainwater.

NÁROKY NA OCHRANUPROTECTION REQUIREMENTS

Claims (4)

1. Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu, určený na znovuoživenie ekosystému, tvorený najmenej jednou zhutnenou svahovou pôdou na najmenej jednej nespevnenej svahovej ploche, vyznačujúci sa tým, že v nespevnenej svahovej ploche (1) s pôdnymi kapilárami (62) je po vrstevnici vytvorený najmenej jeden hĺbkový svahový otvor (4) s dažďovou vodou (6), v ktorom je uložená prekopaná svahová pôda (42), pričom spodná časť hĺbkového svahového otvoru (4) je prepojená cez vodný priesak (61) a pôdne kapiláry (62) na spodné vody (7).A system for the retention of rainwater runoff and for the restoration of compacted soil on a slope, intended to rebuild the ecosystem, comprising at least one compacted slope on at least one unpaved slope, characterized in that in unpaved slope (1) with soil capillaries (62) ) is formed on the contour line at least one depth slope opening (4) with rain water (6), in which the dug slope soil (42) is deposited, the lower part of the depth slope opening (4) being connected through a water seepage (61) and soil capillaries (62) for groundwater (7). 2. Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že na najmenej jednu bočnú stranu hĺbkového svahového otvoru (4) je pripevnená najmenej jedna otvorová fólia (42).A system for retaining rainwater runoff and revitalizing compacted soil on a slope according to claim 1, characterized in that at least one side film (42) is attached to at least one side of the deep slope opening (4). 3. Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu podľa nároku 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že na nespevnenej svahovej ploche (1) je vytvorená najmenej jedna šikmá svahová plocha (3) so svahovým zásekom (31), v ktorého spodnej časti je umiestnená najmenej jedna záseková jama (9) s dažďovou vodou (6), ktorá je prepojená cez vodný priesak (61) a pôdne kapiláry (62) na spodné vody (7), pričom za zásekovou jamou (9) je vytvorená zhutnená svahová pôda (2), v ktorej je vytvorená jedna najmenej jedna záchytná zrážková jama (5) s dažďovou vodou (6), ktorá je prepojená cez vodný priesak (61) a pôdne kapiláry (62) na spodné vody (7), za ktorou je z jednej bočnej strany vytvorená najmenej jedna kopcovitá plocha (8), za ktorou je vytvorená najmenej jedna svahovobočná plocha (22).A system for retaining rainwater runoff and compacted soil revitalization on a slope according to claims 1 and 2, characterized in that at least one sloping slope surface (3) with slope block (31) is formed on the unpaved slope (1). the lower part of which comprises at least one bore pit (9) with rainwater (6), which is connected via a water seepage (61) and soil capillaries (62) to the bottom water (7), and behind the bore pit (9) is formed a compacted slope soil (2) in which at least one rainfall (5) rainfall pit (6) is formed which is connected via a water seepage (61) and soil capillaries (62) to groundwater (7), wherein at least one hilly surface (8) is formed from one side, behind which at least one slope surface (22) is formed. 4. Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že za najmenej jednou záchytnou zrážkovou jamou (5) s dažďovou vodou (6) je z čelnej strany vytvorená jamová bočnica (21).Rainwater runoff and compacted soil restoration system on a slope according to claims 1 to 3, characterized in that a pit sidewall (21) is formed from the front side of the at least one rainwater collecting pit (5) with rain water (6). .
SK100-2013U 2013-06-04 2013-06-04 System to rainwater retention and revitalization of compacted soil on the slope SK6839Y1 (en)

Priority Applications (9)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK100-2013U SK6839Y1 (en) 2013-06-04 2013-06-04 System to rainwater retention and revitalization of compacted soil on the slope
UAU201310542U UA87219U (en) 2013-06-04 2013-08-30 System for retaining rain run-off water and renewal of structure of compacted earth on hillside
CZ201328444U CZ26113U1 (en) 2013-06-04 2013-09-12 System for retention of discharge of atmospheric water and revitalization of compacted soil on a slope
DE202013104256U DE202013104256U1 (en) 2013-06-04 2013-09-18 Apparatus for regulating and retaining rainwater and for revitalizing soil compaction on slopes
FR1359051A FR3006343B3 (en) 2013-06-04 2013-09-20 SYSTEM FOR RETAINING RUNNING WATER FROM RUNOFF AND REVITALIZATION OF COMPACTED SOIL ON SLOPED GROUNDS
HU1300208U HU4418U (en) 2013-06-04 2013-11-14 Rain collecting arrangement for revitalizing compressed soil
ROU201400009U RO201400009U1 (en) 2013-06-04 2014-03-26 System for retaining rain water flows and revitalizing slope compacted soil
PL407761A PL229932B1 (en) 2013-06-04 2014-03-31 Retention of stormwater runoff and improve the hardened soil on a slope
ATGM50087/2014U AT14339U1 (en) 2013-06-04 2014-06-03 Apparatus for regulating and retaining rainwater and for revitalizing soil compaction on slopes

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK100-2013U SK6839Y1 (en) 2013-06-04 2013-06-04 System to rainwater retention and revitalization of compacted soil on the slope

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK1002013U1 SK1002013U1 (en) 2014-01-08
SK6839Y1 true SK6839Y1 (en) 2014-08-05

Family

ID=49880313

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK100-2013U SK6839Y1 (en) 2013-06-04 2013-06-04 System to rainwater retention and revitalization of compacted soil on the slope

Country Status (9)

Country Link
AT (1) AT14339U1 (en)
CZ (1) CZ26113U1 (en)
DE (1) DE202013104256U1 (en)
FR (1) FR3006343B3 (en)
HU (1) HU4418U (en)
PL (1) PL229932B1 (en)
RO (1) RO201400009U1 (en)
SK (1) SK6839Y1 (en)
UA (1) UA87219U (en)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SK6834Y1 (en) * 2013-06-20 2014-07-02 Valo Stefan Regulating system of ground water levels

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ297401B6 (en) 2003-01-07 2006-12-13 Flood-preventing barrier
SK5252Y1 (en) 2007-09-17 2009-09-07 Hydrofin A S Integrated technological system for climate sanitation
SK5726Y1 (en) 2009-10-12 2011-04-05 Jap Jacina S R O Flood protection barrier
SK5847Y1 (en) 2010-08-24 2011-10-04 Soos Lubomir Modular structure of flood barriers
SK5855Y1 (en) 2010-08-27 2011-10-04 Pavol Figura Flood barrier
SK5928Y1 (en) 2011-01-26 2011-11-04 Lorand Klokner Flood barrier
SK6497Y1 (en) * 2011-12-14 2013-09-03 Stefan Valo System for retention rainwater drain and revitalization of compacted soil on a slope and method of its embodiment

Also Published As

Publication number Publication date
DE202013104256U1 (en) 2013-10-07
PL407761A1 (en) 2014-12-08
PL229932B1 (en) 2018-09-28
RO201400009U1 (en) 2015-01-30
UA87219U (en) 2014-01-27
AT14339U1 (en) 2015-08-15
SK1002013U1 (en) 2014-01-08
FR3006343A3 (en) 2014-12-05
CZ26113U1 (en) 2013-11-18
FR3006343B3 (en) 2015-08-21
HU4418U (en) 2014-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK6497Y1 (en) System for retention rainwater drain and revitalization of compacted soil on a slope and method of its embodiment
SK6839Y1 (en) System to rainwater retention and revitalization of compacted soil on the slope
CN106546410A (en) Mud-stone flow disaster develops and security protection experimental provision
SK9007Y1 (en) System for retention of rainwater runoff, revitalization of drained soil and restoring biodiversity
SK7535Y1 (en) System of rainwater retention and revitalization of soil compaction on slope
CN206348129U (en) Mud-stone flow disaster develops and security protection experimental provision
KR101497967B1 (en) Support Fixture Installed at Low Impact Development Type Planting Structure for Street Trees
CZ28542U1 (en) System to hold outflow of precipitations and revitalization of consolidated soil on slope
SK289097B6 (en) System for retention of rainwater runoff, revitalization of drained soils and restoration biological diversity
JP2009001992A (en) Impervious device
Lhotský The role of historical fishpond systems during recent flood events
CN205296359U (en) Around a mountain highway catch water drain
CZ2020659A3 (en) Rainwater runoff containment system, revitalizing drained soil and restoring biodiversity
Sabhasri et al. Impact of sea level rise on flood control in Bangkok and vicinity
CN212405011U (en) Ecological slope of garden design
JP2016029241A (en) Overflow preventing device
CN217580027U (en) Upper reservoir arrangement structure of pumped storage power station
RU113281U1 (en) DRAINAGE DRAINAGE OF URBAN TERRITORIES AND PROTECTION OF UNDERGROUND STRUCTURES
Suryaman Sustainable flood prevention using interconnection of House Pump System
DE10326568A1 (en) Fixed flood protection system consists of floating wall elements pivoted automatically into collection ditch when required, and lowered to form foot/cycle path when not required
CN114382096B (en) Mining area soil backfill system and soil crack detection and repair method
ITUD20080029U1 (en) "INTEGRATED TECHNOLOGICAL SYSTEM FOR CLIMATE RENOVATION"
CN207619993U (en) A kind of ecoscape protective slope structure with pin-connected panel reinforcing plate
Barker et al. Flood-aware design
Jing et al. Application of Pneumatically Actuated Dams in Urban River Regulation