SK5894Y1 - Milling tool - Google Patents

Milling tool Download PDF

Info

Publication number
SK5894Y1
SK5894Y1 SK5078-2010U SK50782010U SK5894Y1 SK 5894 Y1 SK5894 Y1 SK 5894Y1 SK 50782010 U SK50782010 U SK 50782010U SK 5894 Y1 SK5894 Y1 SK 5894Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
blades
tool
corner
cutting
milling tool
Prior art date
Application number
SK5078-2010U
Other languages
English (en)
Other versions
SK50782010U1 (sk
Inventor
Laszlo Vilmanyi
Original Assignee
Vilmanyi Gabor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from HU0800365A external-priority patent/HU0800365D0/hu
Priority claimed from HU0900336A external-priority patent/HUP0900336A2/hu
Application filed by Vilmanyi Gabor filed Critical Vilmanyi Gabor
Publication of SK50782010U1 publication Critical patent/SK50782010U1/sk
Publication of SK5894Y1 publication Critical patent/SK5894Y1/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23CMILLING
    • B23C5/00Milling-cutters
    • B23C5/02Milling-cutters characterised by the shape of the cutter
    • B23C5/10Shank-type cutters, i.e. with an integral shaft
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23CMILLING
    • B23C5/00Milling-cutters
    • B23C5/02Milling-cutters characterised by the shape of the cutter
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23CMILLING
    • B23C5/00Milling-cutters
    • B23C5/02Milling-cutters characterised by the shape of the cutter
    • B23C5/08Disc-type cutters
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23CMILLING
    • B23C2210/00Details of milling cutters
    • B23C2210/08Side or top views of the cutting edge
    • B23C2210/082Details of the corner region between axial and radial cutting edges
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23CMILLING
    • B23C2210/00Details of milling cutters
    • B23C2210/32Details of teeth
    • B23C2210/325Different teeth, i.e. one tooth having a different configuration to a tooth on the opposite side of the flute

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Milling Processes (AREA)

Abstract

The object of the invention is a milling tool having a tool body, a shank portion, and cutting edges adapted for machining a workpiece, the cutting edges being disposed on the tool body. Corner edges of the tool, formed at the junction of peripheral and front edges, are arranged such that the corner edges of adjacent cutting edges have different geometrical arrangements.

Description

Oblasť techniky
Predmetom technického riešenia je frézovací nástroj, ktorý má telo nástroja, stopkovú časť a ostria uspôsobené na obrábanie obrobku, pričom ostria sa nachádzajú na tele nástroja.
Doterajší stav techniky
Frézovacími nástrojmi sú zariadenia, ktoré sa všeobecne používajú v technológii obrábania na odstraňovanie materiálu z obrobkov.
Na obr. 1 je znázornená činnosť konvenčného frézovacieho nástroja stopkového typu. Nástroj sa otáča okolo svojej vlastnej osi uhlovou rýchlosťou o a zároveň postupuje vpred voči obrobku s okamžitou rýchlosťou v. Frézovací nástroj S má ostria usporiadané buď rovnobežne s osou symetrie nástroja S alebo pozdĺž skrutkovicovej línie súosovej s osou symetrie. Týmito ostriami sú obvodové ostria 1 nástroja S. Uhol stúpania (uhol medzi dotyčnicou k línii ostria a hlavnou osou nástroja) skrutkovicovo usporiadaného ostria môže byť:
a) konštantná (skrutkovica s konštantným stúpaním),
b) premenný (skrutkovica s premenným stúpaním).
V skutočných implementáciách môžu byť oba varianty a) a b) skombinované.
Napríklad v prípade nástroja so 6 ostriami majú páry ostrí, ktoré sú tvorené protiľahlými ostriami očíslovanými 1 a 4, 2 a 5, 3 a 6, konštantné uhly stúpania 60°, 55° a 65°. Podľa ďalšej možnej implementácie so 6 ostriami majú protiľahlé ostria 1 a 4 konštantný uhol stúpania 60°, zatiaľ čo ostria 2 a 5 majú premenný uhol stúpania, ktorý sa lineárne zmenšuje zo 65° na 55°.
Ostria nachádzajúce sa na čelnej ploche nástroja sú čelnými ostriami 2 nástroja. V priesečníku obvodových ostrí 1 a čelných ostrí 2 sú vytvorené rohové ostria 3. Konvenčné usporiadania rohových ostrí sú znázornené na obr. 3a až 3d.
Týmito typickými usporiadaniami rohových ostrí sú nasledujúce:
a) ostré rohové ostrie,
b) jedenkrát skosené rohové ostrie,
c) viackrát skosené rohové ostrie,
d) zaoblené rohové ostrie.
Spoločnou charakteristikou konvenčných usporiadaní rohového ostria je to, že všetky rohové ostria 3 nástroja S majú rovnaké geometrické usporiadanie (a), b), c), d)).
Pracovné parametre, ako sú hĺbka rezu, rezná rýchlosť, rýchlosť posuvu, ale aj životnosť nástroja sú značne ovplyvnené geometrickým usporiadaním rohových ostrí.
V prípade, že nástroj S nemá na ostriach drážky 4 na vytváranie triesky, odstraňuje každé ostrie trieskový prvok, ktorý má šírku B a hrúbku H, ako je ukázané na obr. 4a.
Konvenčný frézovací nástroj S často obsahuje takzvané drážky 4 na vytváranie triesky. Drážky na vytváranie triesky vzniknú tým, že sa na ostriach nástroja vytvorí viac drážok 4, ktoré majú šírku d a medzi ktorými je axiálna vzdialenosť L, pričom drážky nachádzajúce sa na susedných ostriach sú v axiálnom smere vzájomne posunuté o vzdialenosť L/2. Preto, ako je znázornené na obr. 4b, trieskové prvky odstraňované jednotlivými ostriami budú mať maximálnu šírku L-d, čo je s ohľadom na použiteľnosť a pracovné zaťaženie nástroja priaznivé.
Podstata technického riešenia
Cieľom technického riešenia je poskytnúť frézovací nástroj, ktorý bude mať dlhšiu životnosť a lepšiu použiteľnosť (pri rovnakých pracovných podmienkach), než konvenčné usporiadané frézovacie nástroje a/alebo bude schopný obrábacích operácií zodpovedajúcich vyšším technologickým požiadavkám.
Technické riešenie je založené na uvedomení si skutočnosti, že konfigurácia rohového ostria nástroja má kritický vplyv na životnosť a ďalšie technologické parametre.
Frézovací nástroj podľa technického riešenia má telo nástroja, stopkovú časť a ostria uspôsobené na obrábanie obrobku, ostria sa nachádzajú na tele nástroja alebo na rezných doštičkách pripevnených k telu nástroja, nástroj sa vyznačuje tým, že rohové ostria nástroja, vytvorené na spojoch obvodových a čelných ostrí, sú usporiadané tak, že rohové ostria susedných ostrí majú rozdielne geometrické tvary.
Výhodné uskutočnenie frézovacieho nástroja podľa technického riešenia má konfiguráciu stopkového typu alebo kotúčového typu.
Ďalšie výhodné uskutočnenie frézovacieho nástroja podľa technického riešenia má rezné doštičky, kde rohové ostrie každej reznej doštičky je tvorené nadväzujúcimi sekciami rozdielneho geometrického tvaru.
SK 5894 Υ1
Ďalšie výhodné uskutočnenie frézovacieho nástroja podľa technického riešenia má také geometrické usporiadanie, v ktorom má nástroj párny počet (2, 4. 2n) ostrí, pričom nepárne ostria (1, 3,..., 2n-l) majú zaoblený tvar a párne ostria (2, 4,..., 2n) majú skosený tvar.
Prehľad obrázkov
Známe implementácie frézovacieho nástroja aj výhodné uskutočnenia frézovacieho nástroja podľa technického riešenia sú ďalej vysvetlené s odkazmi na pripojené výkresy, na ktorých:
na obr. 1 je ukázaný konvenčný, známy frézovací nástroj stopkového typu v pracovnej polohe;
na obr. 2 sú ukázané ostria známeho frézovacieho nástroja; Na obr. 3a až 3d sú znázornené známe tvary rohového ostria;
na obr. 4a je ukázaný bokorys známeho frézovacieho nástroja bez drážok na vytváranie triesky;
na obr. 4b je ukázaný bokorys známeho frézovacieho nástroja, ktorý obsahuje drážky na vytváranie triesky;
na obr. 5 je ukázaný schematický pohľad na nástroj podľa technického riešenia;
na obr. 6 je znázornené vyhotovenie frézovacieho nástroja podľa technického riešenia uspôsobené na výrobu skoseného rohu;
na obr. 7 je znázornené vyhotovenie frézovacieho nástroja podľa technického riešenia uspôsobené na výrobu zaobleného rohu;
na obr. 8 je znázornená geometria procesu odstraňovania materiálu pre frézovací nástroj podľa obr. 6; a na obr. 9 je znázornená geometria procesu odstraňovania materiálu pre frézovací nástroj podľa obr. 7.
Príklady uskutočnenia technického riešenia
Na obr. 1 až 4 sú znázornené geometrické usporiadania rôznych, v odbore známych frézovacích nástrojov, ktoré sú podrobne predstavené vyššie v časti, ktorá pre frézovací nástroj podľa technického riešenia opisuje doterajší stav techniky.
Na obr. 5 je schematický pohľad na frézovací nástroj stopkového typu podľa technického riešenia znázorňujúci konfiguráciu obvodových ostrí i, čelných ostrí 2, rohových ostrí 3 a drážky 7 na vytváranie triesky.
Oblasťou nástroja S, v ktorej dochádza k najväčším napätiam, je rohové ostrie 3.
Na obr. 6 je ukázaná geometria rohového ostria 3 obrábajúceho roh so skosenou hranou, kde rohové ostrie 3 sa skladá z prvej časti ostria, z odvesien 9, 10 pravouhlého trojuholníka, a nadväzujúcej zakrivenej časti ostria, ktorá má polomer R.
Preto sa roh dá vytvoriť v podstate v jedinom kroku.
Na obr. 7 je znázornené ďalšie uskutočnenie frézovacieho nástroja podľa technického riešenia použiteľné na obrábanie zaoblených rohových častí. V tomto prípade sa prvá časť rohového ostria 3 nástroja skladá z preponovej časti 11. ktoré spája odvesny 12, 13 pravouhlého trojuholníka, ktorý má uhol a, a nadväzujúcej zakrivenej časti, ktorá má polomer R.
Základným znakom technického riešenia je to, že vytváranie triesky na rohových ostriach 3 nástroja S sa dosiahne nakonfigurovaním susedných rohových ostrí 3 tak, že majú rozdielne geometrické tvary.
Na obr. 8 sú ukázané tvary prierezu triesky oddeľovanej frézovacím nástrojom, ktorý má na susedných ostriach rôzne geometrie rohových ostrí 3, ako je znázornené na obr. 6. Prierezy sú ukázané ako funkcie hrúbky H triesky podľa obr. 1 až 4, pretože ostrie, ktoré má geometriu skoseného rohového ostria, pokračuje na časti plochy obrobenej ostrím, ktoré malo geometriu 5 zaobleného rohového ostria.
Na obr. 9 sú ukázané tvary prierezu triesky oddeľovanej frézovacím nástrojom, ktorý má na susedných ostriach rôzne geometrie rohových ostrí 3, ako je znázornené na obr. 7. Prierezy sú ukázané ako funkcia hrúbky H triesky podľa obr. 1 až 4, pretože ostrie, ktoré má geometriu zaobleného rohového ostria, pokračuje na časti plochy obrobenej ostrím, ktoré malo geometriu) skoseného rohového ostria.
Rohové ostria 3 frézovacieho nástroja podľa technického riešenia môžu mať geometrické usporiadania líšiace sa od geometrie opísanej vyššie, za predpokladu, že susedné ostria majú rôzne geometrie rohových ostrí, napríklad sú zaoblené a viacnásobne skosené. Skosené časti môžu mať tvary opísané parabolickými alebo ľubovoľnými inými funkciami.
S použitím rohových ostrí s inými geometrickými tvarmi sa dá vykonávať rovinné frézovanie, ktoré poskytuje obrobený povrch vysokej kvality, ktorý nevyžaduje dokončovacie obrábanie.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Frézovací nástroj, ktorý má telo nástroja, stopkovú časť (5) a ostria (1, 2, 3) uspôsobené na obrábanie obrobku (M), pričom ostria (1, 2, 3) sa nachádzajú na tele nástroja alebo na rezných doštičkách pripevnených
    5 k telu nástroja, vyznačujúci sa tým, že rohové ostria (3) nástroja (S), ktoré sú vytvorené na spojoch obvodových ostrí (1) a čelných ostrí (2), sú usporiadané tak, že rohové ostria (3) susedných ostrí majú rozdielne geometrické tvary.
  2. 2. Frézovací nástroj podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že má konfiguráciu stopkového typu alebo kotúčového typu.
    10
  3. 3. Frézovací nástroj podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že má rezné doštičky, kde rohové ostrie každej reznej doštičky je tvorené nadväzujúcimi sekciami rozdielneho geometrického tvaru.
  4. 4. Frézovací nástroj podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že má také geometrické usporiadanie, v ktorom má nástroj párny počet ostrí, pričom nepárne ostria majú zaoblený tvar a párne ostria majú skosený tvar.
    15 5. Frézovací nástroj podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3,vyznačujúci sa tým, že nástroj (S) má také geometrické usporiadanie, v ktorom polomery R ostria sú medzi 0,5 až 5 mm a uhly a skosenia ostria sú medzi 15 až 75°.
SK5078-2010U 2008-06-06 2009-06-04 Milling tool SK5894Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0800365A HU0800365D0 (en) 2008-06-06 2008-06-06 Milling tool
HU0900336A HUP0900336A2 (en) 2009-06-02 2009-06-02 Milling cutter
PCT/HU2009/000049 WO2009147461A1 (en) 2008-06-06 2009-06-04 Milling tool

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK50782010U1 SK50782010U1 (sk) 2011-06-06
SK5894Y1 true SK5894Y1 (sk) 2011-11-04

Family

ID=89989013

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5078-2010U SK5894Y1 (sk) 2008-06-06 2009-06-04 Milling tool

Country Status (9)

Country Link
JP (1) JP3172438U (sk)
KR (1) KR20110003520U (sk)
AT (1) AT12539U8 (sk)
CZ (1) CZ22318U1 (sk)
DE (1) DE212009000076U1 (sk)
FI (1) FI9221U1 (sk)
RO (1) RO201000069U8 (sk)
SK (1) SK5894Y1 (sk)
WO (1) WO2009147461A1 (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2011001438A2 (en) * 2009-07-02 2011-01-06 Gershon System Ltd. Cutting tools, cutting tool holders and cutting inserts therefor

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1460029A (en) * 1922-10-30 1923-06-26 Mattson Julius Milling-machine cutter
DE3724006A1 (de) * 1987-07-21 1989-02-02 Feldmuehle Ag Kombifraeser
JP3378575B2 (ja) * 2000-10-27 2003-02-17 住友電気工業株式会社 フライスカッタ
DE20221097U1 (de) * 2002-06-10 2005-02-17 Sandvik Ab Fräser mit Wiper-Radius
DE10338784B4 (de) * 2003-08-23 2005-08-25 Depo Gmbh & Co.Kg. Schneidplatte für einen Fingerfräser
DE102006024131A1 (de) * 2006-05-22 2007-11-29 Sandvik Intellectual Property Ab Schneideinsatz mit Planschneide, insbesondere für Planfräser

Also Published As

Publication number Publication date
SK50782010U1 (sk) 2011-06-06
DE212009000076U1 (de) 2011-03-03
RO201000069U2 (ro) 2012-01-30
AT12539U8 (de) 2012-09-15
WO2009147461A1 (en) 2009-12-10
FI9221U1 (fi) 2011-05-17
JP3172438U (ja) 2011-12-22
RO201000069U3 (ro) 2015-05-29
FIU20100551U0 (fi) 2010-12-27
RO201000069U8 (ro) 2015-10-30
AT12539U1 (de) 2012-07-15
KR20110003520U (ko) 2011-04-07
CZ22318U1 (cs) 2011-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6532940B2 (ja) 両面型切削インサートおよびフライス工具
JP2022046605A (ja) 旋削によって金属加工品を機械加工する方法
KR102464292B1 (ko) 선삭 공구 절삭 인서트 및 선삭 공구
JP6436093B2 (ja) 切削インサート及び刃先交換式切削工具
US20130017025A1 (en) End mill
EP3459665B1 (en) Cutting insert and cutting tool
KR102327958B1 (ko) 선삭 인서트
EP3009217B1 (en) Tangential cutting insert and milling tool comprising such a cutting insert
KR20190034266A (ko) 절삭 인서트 및 날끝 교환식 회전 절삭 공구
JP5580239B2 (ja) フライス工具
KR20190114981A (ko) 금속 절삭 그루빙 공구용 블레이드 부분
JP2016163911A (ja) 切削インサート、工具ボデーおよび切削工具
KR20080097436A (ko) Cbn 의 밀링 인서트 및 나사 밀링 가공을 위한 밀링 인서트 공구
JP7101120B2 (ja) ピーリング用チップ
CN110102808A (zh) 多凹槽端铣刀
SK5894Y1 (sk) Milling tool
JP4378307B2 (ja) 軸方向送り刃先交換式工具
JP5312538B2 (ja) スローアウェイエンドミル
JP5633395B2 (ja) 切削インサートおよび刃先交換式切削工具
JP2008100316A (ja) 切削工具及び仕上げ刃インサート
KR102460611B1 (ko) 볼엔드밀 및 절삭 인서트
CN107737956A (zh) 一种环形槽加工刀具
JP2017113865A (ja) 面取り工具
KR20120023466A (ko) 복합 엔드밀
JP5729027B2 (ja) 切削インサートおよび刃先交換式切削工具