SK58897A3 - Method for isolation of bitter substances and inulin out from chicory root - Google Patents

Method for isolation of bitter substances and inulin out from chicory root Download PDF

Info

Publication number
SK58897A3
SK58897A3 SK58897A SK58897A SK58897A3 SK 58897 A3 SK58897 A3 SK 58897A3 SK 58897 A SK58897 A SK 58897A SK 58897 A SK58897 A SK 58897A SK 58897 A3 SK58897 A3 SK 58897A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
inulin
chicory root
extract
mustard
isolation
Prior art date
Application number
SK58897A
Other languages
English (en)
Other versions
SK282828B6 (sk
Inventor
Stanislav Baxa
Stanislav Silhar
Original Assignee
Vyskumny Ustav Potravinarsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vyskumny Ustav Potravinarsky filed Critical Vyskumny Ustav Potravinarsky
Priority to SK588-97A priority Critical patent/SK282828B6/sk
Publication of SK58897A3 publication Critical patent/SK58897A3/sk
Publication of SK282828B6 publication Critical patent/SK282828B6/sk

Links

Landscapes

  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Seasonings (AREA)

Description

Opis vynálezu
Spôsob izolácie horčín a inulínu z koreňa čakanky
Oblasť techniky:
Vynález sa týka technológie získavania prírodných aditívnych látok.
DoteraiSí stav techniky;
Korene čakanky sa využívajú v súčasnosti ako surovina na výrobu náhrad zmkovej kávy, alebo ako surovina pri výrobe inulínu. V literatúre sú zaznamenané pokusy získavať z čakanky aj horké látky, avšak za cenu nevyužitia čakanky ako zdroja prírodnej vlákniny (inulínu), resp. pri výrobe inulínu sú horčiny prácne odstraňované ako nežiadúce.
Podstata vynálezu:
Podstatou vynálezu je výhodný spôsob izolácie horčín a inulínu z koreňa čakanky založený na tom, že ku predhustenému vodnému extraktu z koreňa čakanky, s výhodou so sušinou 5070% hmotn. sa za stáleho miešania naraz alebo postupne v primeranom množstve, s výhodou 0,5-5,0 násobku objemu extraktu, pridá vhodné koncentrované rozpúšťadlo, s výhodou etanol, pričom sa na základe rozličnej rozpustnosti prítomný komplex horkých látok - horčín rozpustí, zatiaľ čo sacharidická časť extraktu tvorená najmä inulínom sa vyzráža vo forme bielej zrazeniny. Výsledným produktom je intenzívne horko chutiaci roztok a prečistený inulín, pričom oba produkty je možné po vhodnej finalizácii zahŕňajúcej napríklad zahustenie resp. vysušenie aplikovať vo vybraných oblastiach potravinárskeho priemyslu ako aditívnu látku prírodného pôvodu. Pod pojmom horčiny, resp. komplex horkých látok sa rozumie zmes tých látok zastúpených v koreni čakanky, resp. v extrakte koreňa čakanky, reprezentovaných najmä laktucínom, laktukopikrínom, aeskuletínom, aeskulínom a cichoriínom, ktoré majú charakteristickú horkú chuť. Pod pojmom inulín sa rozumie zmes sacharidov zastúpených v koreni čakanky, resp. v extrakte koreňa čakanky, ktoré sú tvorené lineárnymi, do rôzneho stupňa polymerizovanými reťazcami β(2-1) viazaných jednotiek fruktózy, pričom tieto reťazce sú zvyčajne zakončené jednotkou glukózy. Ako vhodná finalizácia je navrhnutá filtrácia získanej zrazeniny, premytie zrazeniny a jej sušenie; u roztoku horčín sa predpokladá jeho zakoncentrovanie.
Výhodou navrhovaného riešenia je celková jednoduchosť navrhovanej technológie, takmer dokonalé využitie spracovávanej suroviny, nízka náročnosť na technologické zariadenia a energie.
Ako surovinu je možné použiť vhodne upravený (očistený a narezaný, resp. podrvený) koreň čakanky obyčajnej v čerstvom alebo sušenom stave.
Navrhovaný postup spočíva vo viacnásobnej extrakcii narezaného, resp. podrveného koreňa čakanky vodou vo vhodnom pomere za zvýšenej teploty v rozsahu 50-95°C po dobu zabezpečujúcu kvantitatívne vyextrahovanie inulínu, hrubej filtrácii získaného extraktu s výhodou za tepla, predhustení filtrátu na sušinu v rozsahu 20-70% hmotn. s výhodou pri zníženom tlaku, resp. pomocou membránových procesov, napr. reverznej osmózy a zmiešania získaného koncentrátu s vhodným organickým rozpúšťadlom. Vzniknutú zrazeninu je možné nechať sedimentovať alebo oddeliť od matečného lúhu na vhodnom type filtračného zariadenia a prípadne premyť čistým koncentrovaným rozpúšťadlom.
Doba extrakcie, počet opakovaní a pomer surovina ;extrakčné činidlo závisí od charakteristík použitého zariadenia a extrahovaného materiálu.
Charakter použitého rozpúšťadla, s výhodou koncentrovaný etanol je možné upraviť prídavkom vhodného antioxidačného prípravku, napr. kyselina askorbová, K2S2O7.
Pomer objemov koncentrát: zrážacie rozpúšťadlo je závislý na obsahu rozpustnej sušiny v koncentráte a koncentrácii použitého rozpúšťadla. Všeobecne sa odporúča dosiahnuť vo výslednej zmesi koncentráciu min.50% obj. rozpúšťadla.
V matečnom lúhu sa nachádzajú horčiny spolu s jednoduchými cukrami, ktoré po odstránení použitého rozpúšťadla, prekoncentrovaní a zakonzervovaní, prípadne filtrácii je možné použiť ako náhradu bežne používaných ionizujúcich potravinárskych aditívnych látok. Samotné, prípadne v kombinácii s vhodnou arómou spĺňajú náročné kritéria pre aditívne látky aplikované do potravín.
Zrazenina predstavuje sacharidickú časť extraktu, tvorenú prevažne oligo- a polysacharidmi nazývaných spoločným názvom inulín. Po prezrážaní a dokonalom oddelení matečných lúhov sa vzniknutá zrazenina rozpustí v primeranom množstve vody, vhodným spôsobom vyčíri sedimentáciou alebo filtráciou a finalizuje buď zahustením na sirup vhodnej koncentrácie, alebo po prípadne potrebnom zahustení suší na vhodnom type sušiarne, napr. sprayovej. Teplota pri ktoromkoľvek technologickom kroku s výnimkou extrakcie, hrubej filtrácie a sušenia by sa mala pohybovať do 50°C a nemala by presiahnuť 60°C.
Získaný práškový produkt bez chuti a vône skladujeme vo vhodnom balení v suchom prostredí, kvapalné produkty vo vhodných uzavretých nádobách bez prístupu priameho svetla pri teplotách do 20°C.
Príklady realizácie vynálezu
Príklad 1.
100 kg čerstvého koreňa čakanky narežeme na vhodnom zariadení a extrahujeme vodou v pomere 1:4 hmotnosť rezkov:objem vody pri teplote 65-70°C víroch stupňoch. Získané extrakty spojíme (cca 1000 litrov, sušina=1.9%hmotn.) a prefiltrujeme za tepla na plachetkovom filtri. Získaný filtrát predhustíme pomocou reverznej osmózy na sušinu 25% hmotn. (cca 76 litrov) a zahustíme na vákuovej odparke na sušinu 45% hmotn. (cca 42 litrov). Tento koncentrát zmiešame s výrazným nadbytkom koncentrovaného etanolu (cca 160 litrov 96%obj.). Získanú zrazeninu necháme sedimentovať, premyjeme na vákuovom filtri malým množstvom čistého rozpúšťadla.
Matečný lúh prefiltrujeme, zahustíme pri zníženej teplote a zakonzervujeme vhodným konzervačným prípravkom (napr. etanolom).
Premytú zrazeninu rozpustíme v teplej vode, prefiltrujeme a predhustíme na koncentráciu 10% hmotn. (cca 190 litrov). Číry roztok dávkujeme do sprayovej sušiarne pri teplote vzduchu neprevyšujúcej na vstupe 200°C, pričom získame cca 19 kg sypkého bieleho hygroskopického prášku bez chuti a vône.
Príklad 2.
100 kg sušeného koreňa čakanky vo forme kociek extrahujeme vodou v protiprúdnom extraktore pri teplote 80°C. Celková zdržná doba suroviny v zariadení je min. 120 minút. Získaný extrakt s objemom 1000 1 a sušinou 2% hmotn. prefiltrujeme za tepla na naplavovacom kremelinovom filtri a zahustíme na odparke pri zníženej teplote, neprevyšujúcu 55°C, na sušinu 60% hmotn.( objem cca 35 litrov). K takto predhustenému sirupu pridáme 1001 koncentrovaného etanolu a vzniknutú zrazeninu odfiltrujeme vákuovom filtri a premyjeme malým množstvom čistého koncentrovaného etanolu..
Zrazeninu inulínu rozpustíme vo vode, odparíme zvyšky etanolu a zahustíme na sušinu min.
65% hmotn., čím získame stabilný inulínový sirup, aplikovateľný do niektorých potravinárskych výrobkov.
Z etanolového roztoku horčín (cca 100 litrov) odparíme etanol a roztok horčín zahustíme na sušinu min. 60% hmotn. Takto upravený roztok je pri skladovaní v teplote do 20°C stabilný a je ho možné použiť ako aditívum prírodného pôvodu najmä pre nápoje.
Spôsob priemyselnej využiteľnosti
Získaný koncentrát horkých látok sa môže aplikovať do potravín ako plnohodnotná prírodná náhrada syntetických tonizujúcich látok; inulín sa môže v kvapalnej forme využiť pri výrobe sladidla - fruktooligosacharidového sirupu, v práškovej forme ako plnidlo a náhrada tuku do pekárenských a cukrárenských výrobkov, ako aj nápojov.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob izolácie horčín a inulínu z koreňa čakanky vyznačujúci sa tým, že ku predhustenému vodnému extraktu z koreňa čakanky , s výhodou so sušinou 50-70% hmotn. za stáleho miešania naraz alebo postupne v primeranom množstve, s výhodou 0,5-5,0 násobku objemu extraktu, vhodné koncentrované rozpúšťadlo, s výhodou etanol, pričom sa na základe rozličnej rozpustnosti prítomný komplex horkých látok rozpustí, zatiaľ čo sacharidická časť extraktu tvorená najmä inulínom sa vyzráža vo forme bielej zrazeniny. Výsledným produktom je intenzívne horko chutiaci roztok a prečistený inulín, pričom oba produkty je možné po vhodnej finalizácii zahŕňajúcej napríklad zahustenie resp. vysušenie aplikovať vo vybraných oblastiach potravinárskeho priemyslu ako aditívne látky prírodného pôvodu.
  2. 2. Koncentrát horčín vyznačujúci sa tým, že bol získaný podľa bodu 1. a ktorý obsahuje v prevažnej miere horko chutiace látky extrahované z koreňa čakanky, zastúpené najmä laktucínom, laktukopikrínom, aeskuletínom, aeskulínom a cichoriínom,
  3. 3. Inulín vyznačujúci sa tým, že bol získaný podľa bodu 1., pričom pozostáva z do rôzneho stupňa polymerizovaných lineárnych reťazcov β(2-1) viazaných frruktózových jednotiek; reťazce sú zvyčajne zakončené jednotkou glukózy.
SK588-97A 1997-05-09 1997-05-09 Spôsob izolácie horčín a inulínu z koreňa čakanky SK282828B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK588-97A SK282828B6 (sk) 1997-05-09 1997-05-09 Spôsob izolácie horčín a inulínu z koreňa čakanky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK588-97A SK282828B6 (sk) 1997-05-09 1997-05-09 Spôsob izolácie horčín a inulínu z koreňa čakanky

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK58897A3 true SK58897A3 (en) 1999-04-13
SK282828B6 SK282828B6 (sk) 2002-12-03

Family

ID=20433714

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK588-97A SK282828B6 (sk) 1997-05-09 1997-05-09 Spôsob izolácie horčín a inulínu z koreňa čakanky

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK282828B6 (sk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2002013625A3 (en) * 2000-08-11 2002-07-18 Nestle Sa Non-bitter chicory extract

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2002013625A3 (en) * 2000-08-11 2002-07-18 Nestle Sa Non-bitter chicory extract

Also Published As

Publication number Publication date
SK282828B6 (sk) 2002-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL167770B1 (pl) Sposób wytwarzania rozpuszczalnego wlókna z buraka cukrowego PL
JP2018012652A (ja) 杜仲葉抽出物の脱色方法、脱色された杜仲葉抽出物及びこれらの利用
KR102127278B1 (ko) 꽃송이버섯 추출물 제조방법
SK58897A3 (en) Method for isolation of bitter substances and inulin out from chicory root
US5160756A (en) Extraction of products from almond fruit
SU1733448A1 (ru) Способ комплексной переработки корки и перегородок плодов граната
CN113768123A (zh) 槟榔芯提取物及其制备方法与应用
JPH06311847A (ja) 清澄緑茶飲料の製造方法
JP2939580B2 (ja) 茶エキス類粉末の製造方法
US2118405A (en) Method of securing concentrated food products from bananas
CN1568833A (zh) 杜仲速溶茶
JPH04214767A (ja) 紅花黄色素の沈澱防止方法
EP4302854A2 (en) Process of fractionation and recovery of flavonoids, terpenes and prebiotic fiber containing polysaccharides from plant material, use of plant material, and flavonoids, terpenes and prebiotical fiber containing polysaccharides
US20160286839A1 (en) Non-Reconstituted Stevia Juice Product and Method for Producing the Product
CA2006957C (en) Recovery of plant extractives
RU2003121485A (ru) Способ приготовления желейного мармелада
RU2003121967A (ru) Способ приготовления желейного мармелада
RU2003121516A (ru) Способ приготовления желейного мармелада
RU2003121512A (ru) Способ приготовления желейного мармелада
BE437567A (sk)
RU2003122000A (ru) Способ приготовления желейного мармелада
RU2003121513A (ru) Способ приготовления желейного мармелада
RU2003121509A (ru) Способ приготовления желейного мармелада
RU2003121966A (ru) Способ приготовления желейного мармелада
RU2003121508A (ru) Способ приготовления желейного мармелада