SK5831Y1 - Zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových - Google Patents

Zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových Download PDF

Info

Publication number
SK5831Y1
SK5831Y1 SK5066-2010U SK50662010U SK5831Y1 SK 5831 Y1 SK5831 Y1 SK 5831Y1 SK 50662010 U SK50662010 U SK 50662010U SK 5831 Y1 SK5831 Y1 SK 5831Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
container
furnace
outlet
mobile
heat treatment
Prior art date
Application number
SK5066-2010U
Other languages
English (en)
Other versions
SK50662010U1 (sk
Inventor
Jaromír Kvarčák
Jan Nykl
Original Assignee
Kvarcak Jaromir
Jan Nykl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kvarcak Jaromir, Jan Nykl filed Critical Kvarcak Jaromir
Publication of SK50662010U1 publication Critical patent/SK50662010U1/sk
Publication of SK5831Y1 publication Critical patent/SK5831Y1/sk

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových, zahŕňajúce pec s izolovaným telesom (1) obsahujúcim aspoň jednu vyhrievanú komoru (2), v ktorej sa nachádza pracovný priestor na vsádzku a tepelný rozklad spracovávaného materiálu, pričom pec obsahuje vyhrievacie prvky (3) v priestore oddelenom od pracovného priestoru, a táto pec obsahuje tiež aspoň jeden otvárací prvok (4) na sprístupnenie vyhrievanej komory (2). Zariadenie je vybavené tiež aspoň jedným odvodným kanálom (5) na odvod plynov, kde odvodný kanál (5) obsahuje aspoň jeden chladený úsek (7), ktorý je vybavený aspoň jedným zberačom (8) kondenzátu na chytanie ochladzovaním kondenzujúcich zložiek, a má zásobník vytvorený ako mobilné uzatvorené duté teleso, vybavené otvárateľným krytom (11) s aspoň jedným vývodom (12), kryt (11) oddeľuje vnútornú dutinu (15) zásobníka.

Description

Oblasť techniky
Riešenie sa týka konštrukčného usporiadania zariadenia na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových, ako je biomasa alebo odpadové obilie, na druhotné využiteľné suroviny, najmä uhlíkové častice a olejnatý kondenzát.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa odpadové organické hmoty, ako je biomasa, drevené štiepky, odpady z pálenie, ropné hmoty, odpadové obilie, plasty na báze organických polymérov, kaučukové hmoty a iné, bežne likvidujú spaľovaním. Tým sa získava energia, avšak značne sa zaťažuje životné prostredie vznikajúcimi spalinami. Pre možnosť spaľovania je potrebné používať špecifické zariadenia s atestmi, vybavené drahými ochrannými systémami. Spálením sa uvedené materiály zlikvidujú bez vzniku využiteľných druhotných surovín. Dymovody týchto zariadení musia byť vybavené nákladným filtračným zariadením, čo ekonomicky zaťažuje prevádzkovateľov. Dymy z týchto zariadení majú extrémne silný a nepríjemný zápach, čo vyvoláva protesty zo strany verejnosti a bráni prevádzkovať tieto zariadenia v obciach a v blízkosti obývaných oblastí aj v prípade, že by po stránke neškodnosti spĺňali predpísané normy. Odvoz na spracovanie odpadových hmôt na veľké vzdialenosti od zberných miest potom nie je ekonomický.
Okrem toho sa tieto hmoty spracovávajú pomocou pyrolýzy, teda tepelným rozkladom bez horenia, čo sa uskutočňuje v peciach rôznej konštrukcie pražením hmôt bez spaľovania. Pri tomto spôsobe spracovania sa získajú cenné využiteľné druhotné suroviny. Z organických materiálov sa tepelným spracovaním takto získavajú najmä uhlíkové častice a olejnaté kondenzáty. Zariadenia na ekologické tepelné spracovanie hmôt pomocou procesov pyrolýzy sú v súčasnosti predmetom intenzívneho výskumu a skúšania. Jedná sa najmä o rôzne druhy pecí s vyhrievanou komorou na tepelné spracovanie hmôt, ktoré sú vybavené prvky na ohrev v priestore oddelenom od priestoru so spracovávaným materiálom. Doteraz nedoriešeným problémom týchto zariadení je nežiaduci únik dymových splodín obsahujúcich produkty pyrolýzy a prejavujúcich sa intenzívnym nepríjemným zápachom. Okrem konštrukcie pecí je u týchto zariadení treba riešiť i usporiadanie dymovodov. V súčasnosti smeruje vývoj v danom odbore k úplnému upusteniu od vypúšťaniu dymových spalín do vonkajšieho priestoru. Sú už známe zariadenia so zaústením dymovodu späť do vyhrievanej komory pece, ako napríklad z CZ U 17601, ako i zariadenia s vývodom zvyškových spalín do mobilného kontajneru, ako napríklad z CZ U 19944. Možnosť odvádzania a likvidácie spalín počas pyrolýzy hmôt je síce v zásade teda už vyriešená, ale pretrvávajú problémy stým, že po ukončení procesu pyrolýzy pretrváva isté množstvo dymových plynov vo výpalkoch a popoloch z hmôt a tieto sa po otvorení pece uvoľňujú, najmä pokiaľ nedošlo k úplnému ochladeniu. Prípadne môže určité množstvo nežiaducich plynov pretrvávať i vo vyhrievanej komore pece, a to i po ukončení procesu tepelného spracovania a vychladenia, čo komplikuje uvedenie týchto zariadení na komerčné využívanie. Zariadenie uvedeného druhu zahrnuje pec s izolovaným plášťom, vyhrievanou komorou a vyhrievacími prvkami a odvodní kanál pre dymové plyny s aspoň jedným sacím prvkom, nutnými uzávermi a chladičom, kde chladený úsek odvodného kanála je vybavený zberačom kondenzátu so zbernou nádobou. Ďalej môže obsahovať, ako napríklad u zariadenia podľa CZ U 19944, zásobník na odčerpanie zvyškových plynov.
Materiál sa do týchto pecí obvykle dodáva buď vsypaním bez použitia zásobníkov, priamo z vonkajšej strany pece umiestneného dopravníka alebo násypky, ako napríklad obilie a iné drobnejšie častice, alebo sa do pece vpravuje v zásobníku. Zásobník sa vtom prípade umiestňuje priamo do vnútorných priestorov pece, kde môže plniť postupne niekoľko funkcií, spravidla všetky len ako úložisko hmoty. Najskôr zásobník plní funkciu dávkovača vsádzky, potom podložku alebo rošt pre tepelne spracovávaný materiál, a nakoniec plní funkciu popolníka umožňujúceho zhromažďovanie a odstránenie zvyškovej tuhej hmoty a popolov z pece po ukončení procesu. Typ zásobníka odpovedá potrebám vyplývajúcim z druhu spracovávaného materiálu. Spravidla sa používajú zásobníky, ktorých priestor pre dodávaný materiál nie je nijako oddelený od ostatných priestorov v peci, alebo je prípadne oddelený len čiastočne, pomocou perforovaných stien. Klasicky sa jedná o koše, rošty a zásobníky krabicové, ktoré sú z dôvodu potreby mobility prípadne na kolieskach. Vzácne existujú i iné dávkovacie kontajnery na pyrolýzu materiálu v peciach, napríklad z CZ PV 2002- 1363. Tuje opísaný mobilný kontajner na gumový a plastový odpad, ktorý má podobu mobilného valca s priechodnou stredovou dutinou, kde plášť valca je vybavený odvodnými otvormi, umožňujúcimi voľný priechod dymových splodín z kontajnera do vyhrievanej komory pece a ďalej do dymovodu. Počíta sa s tým, že do kontajneru sa uloží mimo priestor pece odpad určený na spracovanie, a naplnený kontajner sa potom vpraví do pece. Pec sa vyhreje a prebehne tepelné spracovanie hmôt s využitím pochodov pyrolýzy. Po spracovaní v stojane zostávajú uhlíkové zvyšky hmoty zo spracovanej hmoty a prípadné iné tuhé zvyšky. Po ochladení pece sa mobilný kontajner vyvezie von z pece, tuhé zvyšky zo spracovaných hmôt sa odoberú a dávkuje sa ďalšia
SK 5831 Υ1 dávka odpadu určeného na pyrolýzu. Zariadenie tohto typu nie je dostatočne ekologické, jeho problémom je vývod dymových splodín do vonkajšieho prostredia.
Podstata technického riešenia
Vyššie uvedené nevýhody doterajšieho stavu v značnej miere odstraňuje navrhnuté technické riešenie. Navrhnuté zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových, zahrnujúce pec s izolovaným telesom, obsahujúcim aspoň jednu vyhrievanú komoru, v ktorej sa nachádza pracovný priestor pre vsádzku a tepelný rozklad spracovávaného materiálu, pričom pec v priestore oddelenom od pracovného priestoru obsahuje vyhrievacie prvky. Pec obsahuje tiež aspoň jeden otvárací prvok na sprístupnenie jej vyhrievanej komory. Navrhnuté zariadenie ďalej obsahuje aspoň jeden odvodný kanál na odvod plynov s dymovými splodinami z rozkladaného materiálu, ktorý vo svojom priebehu obsahuje aspoň jeden chladený úsek, ktorý je vybavený aspoň jedným zberačom kondenzátu na chytanie ochladzovaním kondenzujúcich zložiek. Toto zariadenie obsahuje tiež nutné ovládacie a uzatváracie prvky a je vybavené aspoň jedným zásobníkom na dodávku materiálu, umiestniteľným vo vyhrievanej komore. Podstatou nového riešenia je, že zariadenie má zásobník vytvorený ako mobilné uzatvorené duté teleso s otvárateľným krytom a s aspoň jedným vývodom, kde tento kryt oddeľuje vnútornú dutinu zásobníka od okolitého priestoru plynotesné, pričom vývod zo zásobníka je vybavený aspoň jedným uzáverom a má jeden koniec zaústený do dutiny vnútri zásobníka a druhý koniec má vystupujúci na vonkajšej strane zásobníka a tu predĺžený tak, že v prípade umiestnenia zásobníka vo vyhrievanej komore tento vonkajší koniec vystupuje i na vonkajšej strane vyhrievanej komory a tuje rozpoj iteľne pripevniteľný na vstupný koniec odvodného kanála.
Jedna možná alternatíva navrhnutého riešenia je, že zásobník má len vývod, prípadne vývody a žiadny prívod. Toto je riešenie vhodné napríklad na tepelné spracovanie obilia a iné hmoty, pri ktorých spracovaní je prívod plynných médií nežiaduci alebo dokonca zakázaný.
Pre vyššie uvedený variant riešenia je optimálne usporiadanie, pri ktorom má vývod z kontajneru pripojený odvodný kanál, ktorý obsahuje, uvažované v smere pohybu prechádzajúceho média, aspoň jeden chladený úsek a za ním aspoň jeden uzáver a aspoň jeden odpojiteľný zberač plynu.
Druhú alternatívu navrhnutého riešenia, výhodnú najmä pre možnosť univerzálneho použitia zásobníka do rôznych systémov odvádzania dymových splodín a pre viac druhov spracovávaných hmôt, predstavuje zásobník vybavený tiež aspoň jedným prívodom. Tento prívod má jeden koniec zaústený do dutiny vnútri zásobníka a druhý koniec vystupujúci zvonka zásobníka, kde je predĺžený tak, že v prípade umiestnenia zásobníka vo vyhrievanej komore tento vonkajší koniec vystupuje i zvonka vyhrievanej komory a tuje rozpojiteľne pripevniteľný k prvkom prívodu vzduchu a/alebo iného média. Tento prívod môže slúžiť napríklad na vyrovnávanie tlaku v zásobníku pri jeho ochladzovaní. Môže sa použiť tiež napríklad na dodanie prídavku inertného plynu, k jednorazovému alebo časovo limitovanému dodávaniu prídavného média s vhodnou prísadou, ako s prísadou inaktivujúcou zvyškový čpavok či inú prchavú látku uniknutú z hmôt do dutiny zásobníka počas procesu tepelného spracovávania materiálu, a pod. Je tiež možné, pokiaľ to povaha spracovávaného materiálu umožní, pripojiť výstupný koniec odvodného kanála dočasne na prívod do zásobníka a vytvoriť tak uzatvorený okruh s cirkuláciou média. Odvodný kanál môže sa prispôsobiť, napríklad pomocou rozvetvenia, na pripojenie výstupného konca striedavo do dymovodu, k odpojiteľnému zachytávaču plynu a/alebo k prívodu do zásobníka.
Vývod zo zásobníka má odvodný kanál výhodne vybavený aspoň jedným sacím prvkom.
Výhodne je izolované teleso pece vybavené aspoň jedným otvorom alebo vybraním pre vývod zásobníka a v prípade, že je zásobník vybavený tiež prívodom, i pre prívod zásobníka, čo umožní umiestniť v peci zásobník s predĺženým vývodom a prípadne prívodom, výhodne s odporovacími prvkami zvonka pece.
Zásobník sa môže vybaviť podvozkom na pohyb na koľajniciach, alebo lyžinami a pod., výhodne je vybavený otáčavými prostriedkami na jazdu na podložke ako sú kolieska, otočný valec a pod. S ďalšou výhodou je vybavený aspoň jednými plynotesnými dvierkami, umožňujúcimi vsádzku materiálu a vyberania zvyškov hmôt po procese, pričom dvierka by sa mali umiestniť prístupne z vonkajšieho priestoru cez otvárací prvok pece, teda za otváracím prvkom pece.
Navrhnuté technické riešenie odstraňuje nedostatky súčasných zariadení na tepelné spracovanie hmôt. Mobilný zásobník je možno pohodlne plniť i vyprázdňovať vo vonkajšom priestore mimo pece. Mobilný zásobník podľa navrhnutého riešenia je možno použiť pre rôzne riešenia odvodu dymových plynov, okrem iného aj pre zariadenie s bežným dymovodom vyústeným do prostredia, podľa druhu spracovávaných hmôt a vybavenia odvodného kanála. Po tepelnom spracovaní jednej vsádzky materiálu nie je nutná odstávka zariadenia ani jeho úplné dochladzovanie, pretože je možno mobilný zásobník demontovať zo zariadenia a vymeniť za nový. Je možné mať k dispozícii niekoľko mobilných zásobníkov, a tieto použiť vždy pre jednu vsádzku, načo je možné pre novú vsádzku použiť iný zásobník. Demontované zásobníky je možno uskladniť na vhodnom mieste a nechať dostatočný čas dochladiť. Je možné ich v uzatvorenom stave prepraviť na iné, na3
SK 5831 Υ1 príklad vhodnejšie miesto na vyprázdnenie a na ďalšie spracovanie v ňom obsiahnutých hmôt. Tiež prípadne použité zachytávače zvyškových plynov je možné podľa potreby meniť za nové. Navrhnuté riešenie prináša výhodu v zvýšení bezpečnosti práce a eliminácii rizika nežiaduceho úniku splodín alebo prípadného vznietenia nedochladených zvyškových hmôt. Pritom sa dosiahne podstatné skrátenie času jedného prevádzkového cyklu pece a času potrebnej odstávky zariadenia pri výmene spracovávaného materiálu. Dochádza tiež k významnej energetickej úspore, pretože vyhrievanú komoru nie je potrebné toľko ochladzovať, a teda potom nie je treba pre ďalší cyklus ani tak veľký nový ohrev.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie objasnené pomocou výkresov, kde znázorňujú obr. 1 schéma príkladného zariadenia s len vývodom zo zásobníka, podľa prvého príkladu uskutočnenia navrhnutého riešenia, s vyhrievanou komorou v reze vybavenú mobilným zásobníkom, obr. 2 samotný mobilný zásobník, pri pohľade zboku, obr. 3 schéma zásobníka vybaveného vývodom i prívodom podľa druhého príkladu uskutočnenia obr. 4 pohľad zhora na pec, v ktorej vyhrievanej komore je umiestnený mobilný zásobník, s rezom cez prívod a vývod zásobníka.
Príklady uskutočnenia technického riešenia
Príklad 1
Príkladom uskutočnenia navrhnutého technického riešenia je zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových, s mobilným zásobníkom podľa obr. 1 a 2. Tento variant zariadenia je vhodný napríklad na tepelné spracovanie obilnín.
Zariadenie zahrnuje pec s izolovaným telesom I obsahujúcim aspoň jednu elektricky vyhrievanú komoru 2, v ktorej sa nachádza pracovný priestor na vsádzku a tepelný rozklad spracovávaného materiálu, pričom pec v priestore oddelenom stenami od pracovného priestoru obsahuje vyhrievacie prvky 3, napríklad elektrické vyhrievacie špirály. Pec má vpredu otvárací prvok 4 na sprístupnenie jej vyhrievanej komory 2. Zariadenie ďalej obsahuje odvodný kanál 5 na odvod plynov s dymovými splodinami z rozkladaného materiálu. Na časti odvodného kanála 5 je umiestnený chladič 6, umožňujúci kondenzáciu skvapalniteľných zložiek z média, ktoré prúdia pri prevádzke zariadenia odvodným kanálom 5. Chladený úsek 7 odvodného kanála 5 je vybavený zberačom kondenzátu 8, zakončeným nádržkou 9 na chytanie kondenzátu. Odvodný kanál 5 je vybavený rovnako sacím prvkom 10 na podporu a reguláciu prúdenia média v odvodnom kanáli 5.
Zariadenie je vybavené mobilným zásobníkom na dodávku materiálu, umiestniteľným vo vyhrievanej komore 2. Tento zásobník je vytvorený ako uzatvorené duté teleso, v tomto príkladnom uskutočnení ako dutý valcový kontajner, s otvárateľným krytom 11 vybaveným vývodom 12. Na vývode 12 je aspoň jeden uzáver 13 a vývod 12 je zakončený skrutkovacou prírubou H. Kryt 11 oddeľuje vnútornú dutinu 15 zásobníka od okolitého priestoru plynotesné. Vývod 12 zo zásobníka má jeden koniec zaústený do vnútornej dutiny 15 zásobníka a druhý koniec má vystupujúci zvonka zásobníka a tu predĺžený tak, že v prípade umiestnenia zásobníka vo vyhrievanej komore 2 tento vonkajší koniec vývodu 12 vystupuje i zvonka vyhrievanej komory 2 a zvonka izolovaného telesa i pece do pre obsluhu prístupného priestoru, kde je pomocou príruby 14 rozpojiteľne pripevnený pre čas spracovania materiálu na vstupný koniec odvodného kanálu 5.
Zásobník má u tohto uskutočnenia len vývod 12. Odvodný kanál 5 môže mať dočasne, alebo pre celý proces spracovania hmôt, pripojený odpojiteľný zachytávač plynu 16.
Izolované teleso 1 pece je vpredu za otváracím prvkom 4 vybavené vybraním 17 na vývod 12 zásobníka. Zásobník je vybavený otáčavými prostriedkami 18 v podobe koliesok, umožňujúcich pohybovanie zásobníkom, a ďalej je vybavený plynotesnými dvierkami 19, umiestnenými prístupne z vonkajšieho priestoru cez otvárací prvok 4 pece.
Zariadenie môže fungovať ako uzatvorená bezdymová jednotka. V inom prípade môže byť odvodný kanál 5 vyústený napríklad do bežného dymovodu s tým, že zachytávač plynu 16 sa pripojí prípadne dočasne, len pre niektorú frakciu pri spracovaní hmôt, aby zhromažďoval len využiteľný plyn.
Príklad 2
Iným príkladom uskutočnenia navrhnutého technického riešenia je zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt podľa obr. 3 a 4. Tento variant zariadenia je optimálny, alebo v tejto podobe je zásobník univerzálny pre tepelný rozklad všetkých uhlíkových materiálov, a je preto vhodný pre všetky organické hmoty spracovávané tepelným rozkladom bez horenia.
Toto uskutočnenie navrhnutého riešenia sa líši od predchádzajúceho príkladu tým, že zásobník obsahuje nielen aspoň jeden vývod 12, ale tiež i aspoň jeden prívod 20. Tento prívod 20 má obdobnú konštrukciu ako
SK 5831 Υ1 vývod 12, teda má jeden koniec zaústený do dutiny 15 vnútri zásobníka a druhý koniec vystupujúci zvonka zásobníka, kde je predĺžený tak, že v prípade umiestnenia zásobníka vo vyhrievanej komore 2 tento vonkajší koniec vystupuje i zvonka vyhrievanej komory 2 i zvonka izolovaného telesa I pece. Tu môže byť počas prevádzky pece, alebo len dočasne pre určitú fázu spracovania materiálu, prívod 20 pripevnený k vhodným prvkom privádzajúcim do neho vhodné médium, užitočné prísady, a pod., alebo prípadne môže slúžiť na vyrovnávanie podtlaku v dutine 15 pri chladení, alebo k nemu môže byť ak to dovolia technické podmienky procesu prípadné dočasne pripojený výstupný koniec odvodného kanála 5.
Izolované teleso 1 pece musí byť vybavené jedným spoločným otvorom alebo iným prostriedkom na vývod 12 i prívod 20, alebo ako je uskutočnené, dvoma vybraniami 17, z toho jedným na vývod 12 zásobníka a druhým na prívod 20 zásobníka, vhodne zatesnenými proti nežiaducemu úniku tepla.
Do mobilného zásobníku sa umiestni vsádzka materiálu určeného na tepelný rozklad bez horenia, napríklad biomasa z kompostéra, drevené štiepky a iné. Mobilný zásobník sa uzatvorí a vojde sa s ním do vyhrievanej komory 2 pece, pričom jeho vývod 12 a prívod 20 zapadnú do vybraní 17 v izolovanom telese 1 pece. Pec sa uzatvorí. Vývod 12 sa upevní k vstupnému koncu odvodného kanála 5. Uzávery 13 vývodu 12 a prípadne prívodu 20 sú otvorené, alebo sa otvoria. Vyhrievaná komora 2 pece sa začne nahrievať. V prvej fáze procesu pri nižších teplotách cca 100 až 300 °C dochádza k odparovaniu vlhkosti a tekutých frakcií, ktoré odchádzajú samovoľne, alebo sú zo zásobníka odsávané sacím prvkom W, do odvodného kanála 5. V chladenom úseku 7 odvodného kanála 5 dôjde ku kondenzácii pár. Kondenzát je dopravovaný zvodom 8 kondenzátu do záchytky 9. Vzduch zbavený kondenzátu sa potom odvádza do dymovodu, alebo sa prípadne vracia cez prívod 20 späť do dutiny 15 zásobníka. Po tejto fáze sa teplota v peci zvýši na cca 300 až 500 °C. Pri tejto teplote už v odvodnom kanáli prúdi plyn využiteľný ako vykurovací plyn. Kondenzujúce zložky sú olejnaté a zbierajú sa ako využiteľná druhotná surovina oddelené od predchádzajúceho kondenzátu. Pokiaľ je záujem využiteľný plyn odviesť a priamo využívať, odvádza sa na miesto použitia. Pokiaľ je záujem využiteľný plyn chytať, môže sa na výstupný koniec odvodného kanálu 5 pripojiť zachytávač 16 plynnej zložky, rovnako ako je uvedené v prvom príklade. Ak je potrebné, počas procesu spracovania hmôt alebo na jeho záver sa použije aj prívod 20. Prívod 20 je možno využiť podľa potreby len jednorazovo, napríklad k prídavnému prívodu chladného vzduchu na konci procesu, alebo k prefúknutiu dutiny 15 zásobníka pred jeho otvorením, a pod. Po ukončení pracovného cyklu pece a čiastočnom vychladení vyhrievanej komory 2 pece sa uzavrú uzávery 13 na vývode 12 aj prívode 20. Vývod 12 zásobníka sa odpojí od odvodného kanála 5 a pokiaľ má niečo k sebe pripojený prívod 20, odpojí sa i prívod 20. Pec sa otvorí a mobilný zásobník sa v rámci možností rýchle vymení za iný s novou vsádzkou materiálu, aby nevznikli veľké tepelné straty. Pritom sa eliminuje riziko, že by do okolia unikal zvyškový plyn, alebo že by mohlo dôjsť k vznieteniu nedochladených uhlíkových zvyškov zo spracovaného materiálu. Použitý mobilný zásobník, obsahujúci zvyškové tuhé hmoty v podobe uhlíkovej drviny, sa dopraví na vhodné miesto. Tam sa po dochladení otvorí a zvyškové hmoty sa distribuujú na spracovanie ako druhotné suroviny, alebo sa použijú ako palivo. Mobilný zásobník sa odvezie späť k peci a môže sa znovu použiť, predtým sa prípadne vykoná jeho vyčistenie a údržba.

Claims (7)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových, zahrnujúce pec s izolovaným telesom (1) obsahujúcim aspoň jednu vyhrievanú komoru (2), v ktorej sa nachádza pracovný priestor na vsádzku a tepelný rozklad spracovávaného materiálu, pričom pec obsahuje vyhrievacie prvky (3) v priestore oddelenom od pracovného priestoru, a táto pec obsahuje tiež aspoň jeden otvárací prvok (4) na sprístupnenie jej vyhrievanej komory (2), pričom zariadenie je vybavené tiež aspoň jedným odvodným kanálom (5) na odvod plynov s dymovými splodinami z rozkladaného materiálu, kde odvodný kanál (5) vo svojom priebehu obsahuje aspoň jeden chladený úsek (7) ktorý je vybavený aspoň jedným zberačom (8) kondenzátu na chytanie ochladzovaním kondenzujúcich zložiek, pričom toto zariadenie obsahuje tiež nutné ovládacie a uzatváracie prvky a je vybavené aspoň jedným zásobníkom na dodávku materiálu, umiestniteľným vo vyhrievanej komore (2), vyznačujúce sa tým, že má zásobník vytvorený ako mobilné uzatvorené duté teleso, vybavené otvárateľným krytom (11) s aspoň jedným vývodom (12), kde tento kryt (11) oddeľuje vnútornú dutinu (15) zásobníka od okolitého priestoru plynotesné, pričom vývod (12) zo zásobníka je vybavený aspoň jedným uzáverom (13) a má jeden koniec zaústený do dutiny (15) vnútri zásobníka a druhý koniec má vystupujúci zvonka zásobníku a tu predĺžený tak, že v prípade umiestnenia zásobníka vo vyhrievanej komore (2) tento vonkajší koniec vystupuje i zvonka vyhrievanej komory (2) a tu je rozpojiteľne pripevniteľný na vstupný koniec odvodného kanála (5).
  2. 2. Zariadenie na tepelné spracovanie hmôt s mobilným zásobníkom podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že zásobník má kryt (11) len s vývodom (12), bez prívodových prvkov.
  3. 3. Zariadenie na tepelné spracovanie hmôt s mobilným zásobníkom podľa nároku 2, vyznačujúce sa tým, že vývod (12) zo zásobníka je pripojený odvodný kanál (5) obsahujúci, uvažované v sme5
    SK 5831 Υ1 re pohybu prechádzajúceho média, aspoň jeden chladený úsek (7) a za ním aspoň jeden uzáver (13) a aspoň jeden odpojiteľný zachytávač (16) plynu.
  4. 4. Zariadenie na tepelné spracovanie hmôt s mobilným zásobníkom podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že zásobník je vybavený tiež aspoň jedným prívodom, (20) pričom tento prívod (20) má jeden koniec zaústený do dutiny (15) vnútri zásobníka a druhý koniec vystupujúci zvonka zásobníka, kde je predĺžený tak, že v prípade umiestnenia zásobníka vo vyhrievanej komore (2) tento vonkajší koniec vystupuje i zvonka vyhrievanej komory (2) a tuje rozpojiteľne pripevniteľný k prvkom prívodu vzduchu a/alebo iného média.
  5. 5. Zariadenie na tepelné spracovanie hmôt s mobilným zásobníkom podľa nárokov 1 až 4, vyznačujúce sa tým, že vývod (12) zo zásobníka má pripojený odvodní kanál (5) vybavený aspoň jedným sacím prvkom (10).
  6. 6. Zariadenie na tepelné spracovanie hmôt s mobilným zásobníkom podľa nárokov laž5, vyznačujúce sa tým, že izolované teleso (1) pece je vybavené aspoň jedným otvorom alebo vybraním (17) na vývod (12) zásobníka a v prípade, že je zásobník vybavený tiež prívodom (20), aj na prívod (20) zásobníka.
  7. 7. Zariadenie na tepelné spracovanie hmôt s mobilným zásobníkom podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že zásobník je vybavený otáčavými prostriedkami (18) na jazdu na podložke a aspoň jednými plynotesnými dvierkami (19), umiestnenými prístupne z vonkajšieho priestoru cez otvárací prvok (4) pece.
SK5066-2010U 2010-09-17 2010-11-05 Zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových SK5831Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201023225U CZ21515U1 (cs) 2010-09-17 2010-09-17 Zarízení na tepelné zpracování organických hmot, zejména odpadních

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK50662010U1 SK50662010U1 (sk) 2011-04-05
SK5831Y1 true SK5831Y1 (sk) 2011-09-05

Family

ID=43297135

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5066-2010U SK5831Y1 (sk) 2010-09-17 2010-11-05 Zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ21515U1 (sk)
SK (1) SK5831Y1 (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2013677A3 (cs) 2013-09-04 2014-11-26 Hedviga Group, A.S. Způsob výroby paliv pro energetiku a zařízení pro výrobu paliv
CZ26384U1 (en) 2013-09-04 2014-01-28 Hedviga Group A.S. Apparatus for producing fuels for energy use
SK8896Y1 (sk) * 2019-10-28 2020-10-02 Conformity S R O Zariadenie na spracovanie organických odpadov a spôsob spracovania odpadu

Also Published As

Publication number Publication date
CZ21515U1 (cs) 2010-11-29
SK50662010U1 (sk) 2011-04-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK1850977T3 (en) Microwave gasification, pyrolysis and recycling of waste and other organic materials
US20100160709A1 (en) Process and appratus for waste treatment
BRPI0708723A2 (pt) instrumento e método de tratamento de resìduos
KR20030066811A (ko) 플라스틱 액화장치
SK5831Y1 (sk) Zariadenie na tepelné spracovanie organických hmôt, najmä odpadových
RU158206U1 (ru) Устройство для кондиционирования горючих органических радиоактивных отходов
EP2163319A2 (en) Process for waste treatment
CZ21978U1 (cs) Zařízení na tepelné zpracování hmot s mobilním zásobníkem
EP1946829A1 (en) Process and apparatus for waste treatment
SK50392013U1 (sk) Spôsob výroby palív pre energetiku a zariadenie na výrobu palív
CA2630219C (en) Radioactive waste reprocessing method and device
JP2007216204A (ja) 廃棄物熱分解処理装置
RU139257U1 (ru) Установка утилизации твердых отходов
RU2335700C2 (ru) Способ утилизации органосодержащих твердых отходов, загрязненных радиоактивными компонентами
KR101924420B1 (ko) 음식물 처리장치
JP7029731B2 (ja) 有機物分解機
JP2014052174A (ja) 有機物炭化・燃焼炉
CN217499153U (zh) 一种配备移动容器的材料热分解装置
JP2009127990A (ja) 溶解装置および溶解方法
KR20150003073U (ko) Al-PE 폐기물의 저온 연소처리장치
KR20050046666A (ko) 음식물쓰레기 비료화방법
JP4439582B2 (ja) 熱分解システム及び熱分解方法
RU2576711C1 (ru) Устройство технологической линии утилизации твердых бытовых отходов с применением термической деструкции
KR20200033609A (ko) 무연 탄화장치
CZ26056U1 (cs) Zarízení na výrobu uhlíkatého materiálu pro prumysl