SK50452006A3 - Použitie modifikátorov pri hydrogenácii dinitrilu - Google Patents

Použitie modifikátorov pri hydrogenácii dinitrilu Download PDF

Info

Publication number
SK50452006A3
SK50452006A3 SK5045-2006A SK50452006A SK50452006A3 SK 50452006 A3 SK50452006 A3 SK 50452006A3 SK 50452006 A SK50452006 A SK 50452006A SK 50452006 A3 SK50452006 A3 SK 50452006A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
catalyst
dinitrile
quaternary ammonium
reactor
modifier
Prior art date
Application number
SK5045-2006A
Other languages
English (en)
Inventor
Alan M. Allgeier
Original Assignee
Invista Technologies S. A. R. L.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Invista Technologies S. A. R. L. filed Critical Invista Technologies S. A. R. L.
Priority claimed from PCT/US2004/036662 external-priority patent/WO2006062496A1/en
Publication of SK50452006A3 publication Critical patent/SK50452006A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C253/00Preparation of carboxylic acid nitriles
    • C07C253/30Preparation of carboxylic acid nitriles by reactions not involving the formation of cyano groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/44Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of carboxylic acids or esters thereof in presence of ammonia or amines, or by reduction of nitriles, carboxylic acid amides, imines or imino-ethers
    • C07C209/48Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of carboxylic acids or esters thereof in presence of ammonia or amines, or by reduction of nitriles, carboxylic acid amides, imines or imino-ethers by reduction of nitriles

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Použitie modifikátorov pri hydrogenácii dinitrilu
Oblasť techniky
Vynález sa tyká hydrogenácie alifatických dinitrilov za vzniku diamínov a/alebo aminonitrilov, napr. adiponitrilu za vzniku hexametyléndiamínu a/alebo 6-aminokapronitrilu.
Doterajší stav techniky
Dinitrily sú bežnou zásobnou surovinou pre chemický, farmaceutický a agrochemický priemysel. Hydrogenáciou je ich možné previesť na diamíny a/alebo aminonitrily, ktoré sa používajú v alebo ako polymérne medziprodukty, povrchovo aktívne činidlá, chelatačné činidlá a medziprodukty chemickej syntézy. Ako konkrétny príklad je možné adiponitril previesť na 6-aminokapronitril a/alebo hexametyléndiamín hydrogenáciou. Hexametyléndiamín je medziprodukt pri výrobe nylonu 6,6. 6-aminokapronitril je možné použiť ako medziprodukt pri výrobe nylónu 6.
Tradičné spôsoby výroby hexametyléndiamínu zahŕňajú hydrogenáciu adiponitrilu cez katalyzátor na báze redukovaného oxidu železa alebo oxidu kobaltu pri vysokých tlakoch a teplotách. Dokument US 6 110 856 opisuje použitie katalyzátorov na báze kobaltu alebo železa pri hydrogenácii adiponitrilu na zmes aminokapronitrilu a hexametyléndiamínu. Tento spôsob neprodukuje aminokapronitril s vysokou selektivitou, výťažok je 37 % aminokapronitrilu pri 75% konverzii adiponitrilu. Sú známe nízkotlakové spôsoby pre súčasnú výrobu aminokapronitrilu a hexametyléndiamínu. Dokument US 5 151 543 opisuje hydrogenáciu dinitrilov, vrátane adiponitrilu, v prítomnosti rozpúšťadla. Všetky dokumenty US 6 258 745, US 6 566 297, US 6 376 714, WO 99/47492 a
WO 03/000651 A2 opisujú hydrogenáciu dinitrilov na aminonitrily v prítomnosti selektifikačných činidiel pre nízkotlakové reakcie, t.j. tlak nižší ako približne 13,89 MPa.
Na súčasnú výrobu aminonitrilu a diamínov by bolo výhodné použiť komerčné vybavenie, ktoré sa v súčasnosti používa pri výrobe hexametyléndiamínu, a ktoré pracuje pri vysokých tlakoch, t.j. vyšších ako 13,89 MPa. Okrem toho by bolo výhodné, aby tieto spôsoby pracovali so zvýšenou selektivitou pre aminokapronitril, ako aké je možné dosiahnuť, pri prevádzkových podmienkach známych z doterajšieho stavu techniky.
Podstata vynálezu
Vynálezom je teda spôsob hydrogenácie dinitrilu pri súčasnej výrobe aminokapronitrilu a hexametyléndiamínu, pričom uvedený spôsob zahŕňa:
ošetrenie dinitrilu vodíkom v prítomnosti katalyzátora a modifikátora pri tlaku aspoň približne 15,27 MPa, pričom uvedený katalyzátor obsahuje prvok zvolený zo skupiny pozostávajúcej z Fe, Ru, Co a Ni a uvedeným modifikátorom je aspoň jeden člen zvolený zo skupiny pozostávajúcej z kvartérnych amóniových hydroxidov, kvartérnych amóniových kyanidov, kvartérnych amóniových fluoridov, kvartérnych amóniových tiokyanidov, kvartérnych fosfóniových hydroxidov, oxidu uhoľnatého a kyanovodíka.
Podrobný opis vynálezu
V rámci vynálezu je možné alifatický alebo alicyklický dinitril hydrogenovať na diamín alebo zmes diamínu a aminonitrilu s použitím katalyzátora pri tlakoch vyšších ako 15,27 MPa. Napríklad je možné adiponitril hydrogenovať na hexametyléndiamín alebo zmes hexametyléndiamínu a 6aminokapronitrilu. Spôsob používa jeden alebo viac modifikátorov na zachovanie alebo zlepšenie selektivity spôsobu výroby amino'nitrilu. Tieto modifikátory môžu reagovať s povrchom katalyzátora alebo môžu modifikovať, reaktivitu dinitrilu a/alebo aminonitrilu. Modifikátory môžu obsahovať kvartérne amóniové hydroxidové, kyanidové, fluoridové alebo tiokyanidové soli, alebo kvartérne fosfóniové hydroxidové soli alebo oxid uhoľnatý alebo kyanovodík. Za zmienku stojí, že sa neočakáva, že by sa modifikátory podľa vynálezu vstavali do žiaruvzdorných tehál spaľovacej pece, ani sa neočakáva, že by vyžadovali likvidáciu cez hlbinné jamy, pokiaľ sa ony alebo produkty ich rozkladu odstraňujú zo surového produktu získaného hydrogenáciou dinitrilu.
Vhodné alifatické alebo alicyklické dinitrily, majú na účely vynálezu všeobecný vzorec R(CN)2, kde R znamená nasýtenú hydrokarbylénovú skupinu. Nasýtená hydrokarbylénová skupina obsahuje uhlíkové a vodíkové atómy vo vetvených alebo priamych reťazcoch alebo kruhoch a neobsahuje dvojnú alebo trojitú väzbu medzi ľubovoľným párom uhlíkových atómov. Výhodné hydrokarbylénové skupiny obsahujú 2 až 25, výhodnejšie 2 až 15 a najvýhodnejšie 2 až 10 atómov uhlíka na skupinu. Inými slovami výhodné dinitrily obsahujú 4 až 27, výhodnejšie 4 až približne 17 a najvýhodnejšie 4 až 12, atómov uhlíka na molekulu dinitrilu. Výhodný typ hydrokarbylénovéj skupiny je lineárna alkylénová skupina.
Príklady vhodných dinitrilov zahŕňajú neobmedzujúcim spôsobom adiponitril; metylglutaronitril; sukcinonitril; glutaronitril; alfa,omega-heptándinitril; alfa,omegaoktándinitril, alfa,omega-dekándinitrií, alfa,omegadodekándinitril; a kombinácie dvoch alebo viacerých týchto zlúčenín. Výhodným uskutočnením je adiponitril (ADN).
Katalyzátorom je v spôsobe hydrogenačný katalyzátor vhodný na hydrogenáciu dinitrilu na diamín alebo zmes diamínu a aminonitrilu. Výhodné sú katalyzátory na báze prvkov železa, kobaltu, niklu alebo ruténia a ich kombinácií, kde môžu uvedené prvky existovať, ako kovy alebo ich zlúčeniny. Najvýhodnejším je katalyzátor obsahujúci železo. Katalytický prvok môže predstavovať približne 1 až 99 % celkovej hmotnosti katalyzátora, výhodne približne 50 % hmotn. až 85 % hmotn. Katalyzátor môže ďalej obsahovať jeden alebo viac promótorov zvolených zo skupiny pozostávajúcej z hliníka, kremíka, titánu, vanádu, horčíka, chrómu, sodíka, draslíka a mangánu. Promótory môžu byť prítomné v koncentráciách približne až 15 %, vzťahujúce sa k celkovej hmotnosti katalyzátora, výhodne približne 0,05 % hmotn až 2 % hmotn.
Stupeň prospešných účinkov tohto vynálezu sa síce môže meniť spolu so štruktúrou dinitrilu, identitou katalytického prvku a identitou modifikátora, avšak je dôležité si uvedomiť, že aj malé zlepšenia selektivity môžu mať vel'ký ekonomický dopad na priemyselné spôsoby.
Katalytický prvok môže byť rovnako nanesený na anorganickom nosiči, akým je napríklad oxid hlinitý, oxid horečnatý a ich kombinácie. Prvok môže byť nanesený na anorganickom nosiči ľubovoľnými, odborníkom v danom odbore známymi, spôsobmi, napríklad impregnáciou, koprecipitáciou, iónovou výmenou a kombináciou dvoch alebo viacerých. Pokiaľ je katalytický prvok nanesený na anorganickom nosiči alebo je zložkou zliatiny alebo pevného roztoku, potom je katalytický prvok všeobecne prítomný v rozmedzí približne 0,1 % hmotn. až približne 60 % hmotn. a výhodne približne 1 % hmotn. až približne 50 % hmotn., vzťahujúce sa k celkovej hmotnosti katalyzátora.
Katalyzátor môže byť. prítomný v ľubovoľnom vhodnom fyzickom tvare alebo forme. Môže mať skvapalniteľné formy, alebo formy extrudátov, tabliet, guličiek alebo kombinácií dvoch alebo viacerých týchto foriem. Pri použití spôsobu využívajúceho roštový katalyzátor, má katalyzátor formu granúl majúcich veľkosť častíc v rozmedzí približne 0,76 mm až
10,2 mm. Pri použití spôsobu využívajúceho suspendovaný katalyzátor, má katalyzátor jemne rozptýlenú formu, a výhodne je jeho veľkosť menšia ako približne 100 pm, najvýhodnejšie sa pohybuje v rozmedzí približne 20 pm až 75 pm.
Molárnym pomerom katalyzátora k dinitrilu môže byť ľubovoľný pomer, ktorý umožní katalýzu selektívnej hydrogenácie dinitrilu. Hmotnostný pomer katalyzátora k dinitrilu sa všeobecne pohybuje v rozmedzí od približne 0,0001:1 do približne 1:1, výhodne približne od 0,001:1 do približne 0,5:1.
Modifikátory podľa vynálezu je možné zvoliť zo skupiny pozostávajúcej z kvartérneho amóniového hydroxidu, kvartérneho amóníového kyanidu, kvartérneho amóniového fluoridu, kvartérnych amóniových tiokyanidov, kvartérneho fosfóniového hydroxidu, oxidu uhoľnatého a kyanovodíka. Výraz „kvartérny opisuje atóm dusíka alebo fosforu so štyrmi väzbami nesúci formálny náboj +1. Amóniový ión (NH4 +) a tetraalkylamóniové ióny sú obsiahnuté v definícii kvartérny amóniový ión. Pri reakcii je možné použiť viac ako jeden modifikátor. Príklady vhodných modifikátorov sú tetrametylamóniumhydroxid, tetraetylamóniumfluorid, a tetrabutylfosfóniumhydroxid.
tetrabutylamóniumkyanid, t et rabut y1amón i umt i okyani d
Výhodnými modifikátormi sú kvartérny amóniový hydroxid a kvartérny amóniový kyanid, tetraalkylamón iumhydroxi dových tetrametylamóniumhydroxid,
Príklady vhodných zlúčenín sú tetraetylamóniumhydroxid, tetrapropylamóniumhydroxid a tetrabutylamóniumhydroxid.
Príklady vhodných tetraalkylamóniumkyanidových zlúčeniny sú t e t ráme tylamóniumkyani d, tetrabutylamóníumkyanid. hydratované formy, tetraetylamóniumkyanid a
Je potrebné poznamenať., že rôzne akými su tetrametylamóniumhydroxid pentahydrát, spadajú výrazu tetraalkylamóniumhydroxid tetraalkylfosfóniumhydroxid.
napríklad do rozsahu
Hydrogenačnú reakciu je možné uskutočňovať pri teplote približne 50 °C až 250 °C a výhodne približne 90 °C až 180 °C a pri tlaku približne 15,27 MPa až 55,26 MPa, t.j. celkový tlak s tlakom vodíka a výhodne približne pri 20,78 MPa až 34,58 MPa. Pri výhodnom režime prevádzky, sa uskutočňuje kontinuálne v kontinuálne miešanom tankovom reaktore (CSTR), v reaktore s piestovým tokom (PFR), v suspenznom prebublávanom kolónovom reaktore (SBCR) alebo v reaktore s kropeným lôžkom. Kontinuálny miešaný tankový reaktor, takisto známy ako spätne miešaný reaktor, je nádoba, do ktorej sa reakčné látky pridávajú kontinuálnym spôsobom a prúd produktu je kontinuálne odvádzaný z reaktora. To zodpovedá miešaniu v nádobe opatrenej miešacím zariadením, napr. mechanickým miešadlom, takže zloženie vo vnútri reaktora je rovnomerné a rovnaké ako v prúde odvádzaného produktu. Reaktor s piestovým tokom je trubicový reaktor, do ktorého sa reakčné látky pridávajú kontinuálnym spôsobom jedným koncom trubicového reaktora a produkt sa odvádza kontinuálnym spôsobom z druhého konca trubice. Nedochádza tu k spätnému miešaniu, t.j. zloženie vo vnútri trubice reaktora nie je rovnomerné. Samozrejme je možné zabudovať do PFRs prvok spätného miešania recykláciou časti prúdu produktu späť na vstup reaktora. Rovnako je možné dosiahnuť správanie reaktora s piestovým tokom použitím viac CSTRs v sérii. Suspenzný prebublávaný kolenový reaktor je nádoba, do ktorej sa kvapalné reakčné látky a plyn zavádzajú kontinuálne dnom reaktora, zatiaľ čo produkt sa kontinuálne odvádza z hornej časti reaktora. Plyn je v reaktore prítomný vo forme bublín, ktoré stúpajú a súčasne premiešavajú pevný práškový katalyzátor' (priemerné veľkosti častíc 20 až 200 μπι). Katalyzátor je možné odstraňovať kontinuálne spolu s produktom a pridávať kontinuálne s kvapalnou vsádzkou. Reaktor s kropeným lôžkom je trubicový reaktor, v ktorom je katalyzátor fixovaný, zatiaľ čo reakčné látky sa pridávajú zhora reaktora a prúdia ku dnu, odkiaľ je produkt kontinuálne odvádzaný. Plynné reakčné látky môžu prúdiť rovnakým smerom ako kvapalné alebo môžu prúdiť protismerne odo dna do hornej časti reaktora.
Tieto výhodné uskutočnenia reaktora nijako neobmedzujú vynález, ktorý je možné rovnako uskutočňovať vsádzkovým spôsobom.
Spôsob je možné uskutočňovať za absencie alebo v prítomnosti rozpúšťadla. V rámci vynálezu je rozpúšťadlo definované ako látka, ktorá sa pridá do reakčnej zmesi, a ktorá slúži na rozpustenie jednej alebo viacerých reakčných zložiek, zväčšenie objemu reakčnej zmesi, poskytnutie prostredia na prenos (alebo odvádzanie) reakčného tepla, a ktorá je prípadne zabudovaná do finálneho produktu, ale nemení vlastnosti finálneho produktu. Aj keď nie je úplný, zahŕňa zoznam rozpúšťadiel amoniak; amíny, ako napríklad trietylamín; alkoholy, ako napríklad metanol, etanol, propanol a butanol; étery, ako napríklad tetrahydrofurán a dioxán; amidy, ako napríklad dietylacetamid a N-metylpyrolidinón; a estery, ako napríklad etylacetát a dimetyladipát. Výhodným rozpúšťadlom je amoniak. Rozpúšťadlo môže byť prítomné v reakčnej zmesi v množstve, ktoré zodpovedá približne 20 až 90 % hmotn., výhodne približne 30 až 50 % hmotn.
Modifikátor a dinitril je možné zaviesť, do reaktora, ktorý obsahuje katalyzátor, samostatne alebo ako predmiešaný roztok s diamínom, aminonitrilom, vodou, rozpúšťadlom alebo ľubovoľnou ich kombináciou. Modifikátor je možné pridať v hmotnostnom pomere k dinitrilu približne od 1:5000 do 1:30, výhodne približne od 1:2000 do 1:500.
Výťažky diamínu a/alebo aminonitrilu, napr. hexametyléndiamínu a/alebo 6-aminokapronitrilu, závisia od prevádzkových podmienok, ktoré zahŕňajú teplotu, tlak, prietok vodíka, množstvo a druh katalyzátora, množstvo modifikátora, priestorovú rýchlosť atď. Na účely vynálezu je výraz „priestorová rýchlosť definovaný ako jednotka hmotnosti dinitrilu zavádzaného do reaktora za hodinu na jednotku hmotnosti katalyzátora. Spravidla by sa mal dinitril pridávať do reaktora tak, aby sa priestorová rýchlosť dinitrilu pohybovala v rozmedzí približne od 0,5 h'1 do 20 h'1. Najvýhodnejšie priestorové rýchlosti môže odborník v danom odbore ľahko stanoviť na základe konvenčných techník.
Bez toho, aby sme sa viazali na niektorú konkrétnu teóriu, je možné, že modifikátor reaguje s prvkom (prvkami) katalyzátora za vzniku komplexu modifikátora a katalytického prvku. Výsledný komplex môže obsahovať prvok VIII. skupiny vo svojom kovovom stave alebo pravdepodobne v zoxidovanom stave. Reakcia modifikátora s katalytickým prvkom môže byť nevratná ale pravdepodobnejšie sa jedná o reverzibilnú rovnovážnu reakciu. Vzájomná reakcia modifikátora s katalyzátorom môže meniť reaktivitu katalyzátora, zvyšovať selektivitu pre výrobu aminonitrilu, potláčať tvorbu sekundárneho amínového oligoméru a pravdepodobne, zvyšovať životnosť katalyzátora.
Katalyzátor a modifikátor je možné v snahe uviesť ich do kontaktu s dinitrilom zavádzať do reaktora samostatne; avšak, katalyzátor je možné vopred kontaktovať s modifikátorom. To je možné uskutočňovať vo vode a/alebo rozpúšťadle, akým je napríklad alkohol, éter, ester, amoniak alebo kombinácia dvoch alebo viacerých.
Molárny pomer vodíka k dinitrilu nie je kritický, pokial' je prítomné dostatočné množstvo vodíka na výrobu aminonitrilu a/alebo diamínu, napr. 6-aminokapronitrilu a/alebo hexametyléndiamínu. Vodík sa všeobecne používa v prebytku.
Diamín a/alebo aminonitril, napr. hexametyléndiamín a/alebo 6-aminokapronitril, je možné z reakčných produktov izolovať klasickými purifikačnými postupmi, ako napríklad rekryštalizáciou alebo výhodne destiláciou. Nezreagovaný dinitril je možné recyklovať späť do hydrogenačného reaktora a použiť na získanie ďalšieho diamínu a/alebo aminonitrilu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Hydrogenáciu adiponitrilu (ADN) je možné opísať s použitím kinetického modelu, v ktorom sa ADN najprv prevedie na aminokapronitril (ACN) a ACN sa následne prevedie na hexametyléndiamín (HMD), napr.
ADN ACN -» HMD, pričom každý reakčný krok predstavuje reakciu prvého radu, a prvý krok má rýchlostnú konštantu 2kx a druhý krok má rýchlostnú konštantu k2. U tohto modelu hodnota ki/k2=l opisuje neselektívny katalyzátor a maximálny výťažok ACN v dobre premiešanej vsádzkovej reakcii bude 50 %. Je teda žiadúce maximalizovať hodnotu ki/k2.
Kontrolný príklad 1
Jednolitrová tlaková nádoba z nerezovej ocele sa naplnila 216 g adiponitrilu a 20 g práškového katalyzátora na báze redukovaného železa. Nádoba sa uzavrela, utesnila, prepláchla vodíkom a naplnila 225 g amoniaku. Potom sa nádoba ohriala na 150 °C a natlakovala na 31 MPa. Spotrebovaný vodík sa trvalé dopĺňal z tlakového valca v snahe udržiavat prevádzkový tlak na 31 MPa. Po 70 min sa reakcia zastavila a vzorka sa analyzovala plynovou chromatografiou. Analýza ukázala, že reakčný produkt obsahoval 12 % hmotn. adiponitrilu (ADN) , 45 % hmotn. β-aminokapronitrilu (ACN) a 36 % hmotn.
hexametyléndiamínu. Hodnota ki/k2 bola 1,1.
Príklady 2 až 4
Experiment z príkladu 1 sa zopakoval s tou výnimkou, že sa spolu s ADN do reakčnej zmesi pridalo 0,2 g modifikátora.
Výsledky sú zhrnuté v nižšie uvedenej tabuľke 1.
TBACN = tetrabutylamóniumkyanid,
TEAF = tetraetylamóniumkyanid,
TMAHP = tetrametylamóniumhydroxid pentahydrát.
Pr. Modifikátor Reakčná doba (min) % hmotn. ADN v reakčnom produkte % hmotn. ACN v reakčnom produkte % hmotn. HMD v reakčnom produkte ki/k2
1 žiadny 70 12 45 36 1,1
2 TBACN 315 21 57 17 1,8
3 TEAF 180 21 54 21 1,4
4 TMAHP 120 11 51 28 1,6

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob hydrogenácie dinitrilu, ktorý zahŕňa uvedenie dinitrilu do kontaktu s vodíkom v prítomnosti katalyzátora a modifikátora pri tlaku aspoň približne 15,27 MPa, pričom uvedený katalyzátor obsahuje prvok zvolený zo skupiny pozostávajúcej z Fe, Ru, Co, a Ni a uvedeným modifikátorom je aspoň jeden člen zvolený zo skupiny pozostávajúcej z kvartérnych amóniových hydroxidov, kvartérnych amóniových kyanidov, kvartérnych amóniových fluoridov, kvartérnych amóniových tiokyanidov, kvartérnych fosfóniových hydroxidov, oxidu uhoľnatého a kyanovodíka.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa teplota pohybuje v rozmedzí približne 50 °C až 250 °C.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa tlak pohybuje v rozmedzí približne 20,7 MPa až
    34,5 MPa.
    4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci tým, že katalyzátor obsahuje železo. s a 5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci s a tým, že modifikátor obsahuje kvartérny amóniový kyanid
    alebo kvartérnu amóniovú hydroxidovú sol.
  4. 6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že dinitrilom je adiponitril.
SK5045-2006A 2003-11-12 2004-12-07 Použitie modifikátorov pri hydrogenácii dinitrilu SK50452006A3 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US10/713,535 US7132562B2 (en) 2003-11-12 2003-11-12 Use of modifiers in a dinitrile hydrogenation process
PCT/US2004/036662 WO2006062496A1 (en) 2004-12-07 2004-12-07 Use of modifiers in a dinitrile hydrogenation process at high pressures

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK50452006A3 true SK50452006A3 (sk) 2007-02-01

Family

ID=34552724

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5045-2006A SK50452006A3 (sk) 2003-11-12 2004-12-07 Použitie modifikátorov pri hydrogenácii dinitrilu

Country Status (3)

Country Link
US (1) US7132562B2 (sk)
BR (1) BRPI0415819B1 (sk)
SK (1) SK50452006A3 (sk)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7939027B2 (en) * 2005-11-03 2011-05-10 Basf Se Process for the synthesis of DMAPA
US8895779B2 (en) 2010-04-30 2014-11-25 Bioamber Inc. Processes for producing monoammonium adipate and conversion of monoammonium adipate to adipic acid
BR112012029447A2 (pt) 2010-05-19 2017-03-07 Bioamber Sas processos para a produção de diaminobutano (dab), dinitrila succínico (sdn) e succinamida (dam)
KR20130047693A (ko) 2010-05-19 2013-05-08 바이오엠버, 에스.아.에스. 디아미노부탄(dab), 석신산 디니트릴(sdn) 및 석신아미드(dam)의 제조방법
BR112012031597A2 (pt) 2010-06-16 2017-05-23 Bioamber Sas processos para produzir hexametilenodiamina (hmd), adiponitrilo (adn), adipamida (adm) e derivados dos mesmos.
WO2011159564A1 (en) 2010-06-16 2011-12-22 Bioamber S.A.S. Processes for producing hexamethylenediamine (hmd), adiponitrile (adn), adipamide (adm) and derivatives thereof
WO2012158182A1 (en) 2011-05-17 2012-11-22 Bioamber S.A.S. Processes for producing butanediol and diaminobutane from fermentation broths containing ammonium succinates
US9464030B2 (en) 2011-05-18 2016-10-11 Bioamber Inc. Processes for producing butanediol (BDO), diaminobutane (DAB), succinic dinitrile (SDN) and succinamide (DAM)
WO2012170060A1 (en) 2011-06-10 2012-12-13 Bioamber S.A.S. Processes for producing hexanediol (hdo), hexamethylenediamine (hmd), and derivatives thereof
US20220251022A1 (en) * 2019-07-31 2022-08-11 Mitsubishi Gas Chemical Company, Inc. Method for producing aromatic aminomethyl

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB728599A (en) 1951-07-28 1955-04-20 Du Pont Catalytic hydrogenation of nitriles to amines
US3773832A (en) 1970-01-16 1973-11-20 Du Pont Hydrogenation of adiponitrile over alkali-modified cobalt catalyst
US3758584A (en) 1970-12-23 1973-09-11 Du Pont Hydrogenation of adiponitrile
US5151543A (en) 1991-05-31 1992-09-29 E. I. Du Pont De Nemours And Company Selective low pressure hydrogenation of a dinitrile to an aminonitrile
DE19636768A1 (de) 1996-09-10 1998-03-12 Basf Ag Für die Herstellung von aliphatischen alpha, omega-Aminonitrilen durch partielle Hydrierung von aliphatischen Dinitrilen geeignete Katalysatoren
WO1999047492A1 (en) 1998-03-20 1999-09-23 E.I. Du Pont De Nemours And Company Aminonitrile production
US6258745B1 (en) 1999-04-28 2001-07-10 E. I. Du Pont De Nemours And Company Aminonitrile production
US6566297B2 (en) 2000-03-10 2003-05-20 E. I. Du Pont De Nemours And Company Aminonitrile production
US6376714B1 (en) 2001-05-31 2002-04-23 E. I. Du Pont De Nemours And Company Environmentally friendly process for the hydrogenation of dinitriles
AU2002354581B2 (en) 2001-07-13 2006-12-14 Pioneer Hi-Bred International, Inc. Vascular tissue preferred promoters

Also Published As

Publication number Publication date
BRPI0415819B1 (pt) 2014-07-15
US7132562B2 (en) 2006-11-07
BRPI0415819A (pt) 2006-12-26
US20050101797A1 (en) 2005-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6376714B1 (en) Environmentally friendly process for the hydrogenation of dinitriles
US6649799B2 (en) Method for producing primary and secondary amines by hydrogenation of nitriles and imines
IL169278A (en) Low pressure process for manufacture of 3-dimethylaminopropylamine (dmapa)
JP2010520164A (ja) エチレンアミン混合物の製造方法
SK50452006A3 (sk) Použitie modifikátorov pri hydrogenácii dinitrilu
US5900511A (en) Process for continuous hydrogenation of adiponitrile
WO1998043940A9 (en) A process for continuous hydrogenation of adiponitrile
KR20000035972A (ko) 지방족 디니트릴의 부분 수소화에 의한 지방족 알파-, 오메가-아미노니트릴의 제조에 적합한 촉매
US20030120115A1 (en) Supported cobalt catalysts for nitrile hydrogenations
JP5565799B2 (ja) 超臨界二酸化炭素中における有機ニトリル化合物の水素化物の製造方法
KR101129878B1 (ko) 디니트릴 수소화 방법에서의 개질제의 사용
KR20050095831A (ko) 3-디메틸아미노프로필아민(dmapa)의 제조를 위한 저압공정
CZ2006290A3 (cs) Pouzití modifikátoru pri hydrogenaci dinitrilu
EP1086943B1 (en) A process for producing norbornane dimethylene amines
JP2000327637A (ja) 低分子量エチレンアミンの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
FC9A Refused patent application