SK500972015U1 - Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenie - Google Patents

Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenie Download PDF

Info

Publication number
SK500972015U1
SK500972015U1 SK50097-2015U SK500972015U SK500972015U1 SK 500972015 U1 SK500972015 U1 SK 500972015U1 SK 500972015 U SK500972015 U SK 500972015U SK 500972015 U1 SK500972015 U1 SK 500972015U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
frame
support element
standing legs
fitness
handle
Prior art date
Application number
SK50097-2015U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Volek
Original Assignee
Zámečnictví Jiří Volek S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zámečnictví Jiří Volek S.R.O. filed Critical Zámečnictví Jiří Volek S.R.O.
Priority to SK50097-2015U priority Critical patent/SK500972015U1/sk
Publication of SK500972015U1 publication Critical patent/SK500972015U1/sk

Links

Landscapes

  • Rehabilitation Tools (AREA)

Abstract

Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenia je tvorený kovovým rámom (2) uzavretého tvaru, v ktorom je prostredníctvom pružného prvku (3) upevnený výplet (4), k rámu (2) je upevnená sústava stojných nôh (5) a rozoberateľne upevnený aspoň jeden oporný prvok (6) s držadlom (7), rám (2) je nepravidelný osemuholník.

Description

(54) Názov Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenie (57) Anotácia:
Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenia je tvorený kovovým rámom (2) uzavretého tvaru, v ktorom je prostredníctvom pružného prvku (3) upevnený výplet (4), k rámu (2) je upevnená sústava stojných nôh (5) a rozoberateľné upevnený aspoň jeden oporný prvok (6) s držadlom (7), rám (2) je nepravidelný osemuholník.
SK 50097-2015 U1
My JooU'
Prostriedok pre kondičné a rehabilitačné cvičenie
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka oblasti kondičného a rehabilitačného cvičenia, konkrétne prostriedku pre také cvičenia, konkrétne prostriedku pre skákanie.
Súčasný stav techniky
Prostriedky pre kondičné a rehabilitačné cvičenia, najmä trampolíny, sú bežne tvorené kruhovým rámom, alebo rámom tvaru pravidelných geometrických tvarov, ku ktorému je pomoci pružiacich prvkov, napr. pružín pružného lana, upevnený výplet, ktorého tvar zodpovedá tvaru rámu. Rám je vybavený oporným prvkom s madlom pre pridržovanie behom cvičenia, ktoré prebieha na výplete.
Nevýhodou kruhových a pravidelných geometrických tvarov rámov je nedostatok miesta pri cvičení. Cvičenec musí udržať nohy pri výskokoch a dopadu blízko seba, čo zhoršuje stabilitu. To značné sťažuje predovšetkým rehabilitačné a rekonvalescenčné cvičenia.
Ďalšou nevýhodou známych trampolín je tvar madla a oporného prvku, ktoré na jednej strane zaberajú priestor na cvičenie a na druhej stranu nie sú dostatočnou oporou pre vstup na rám a výplet, čo sťažuje využívanie prostriedku pre kondičné a rehabilitačné cvičenia.
Podstata technického riešenia
Úlohou tohto technického riešenia je vytvorenie prostriedku pre kondičné a rehabilitačné cvičenia, ktorý by odstraňoval vyššie uvedené nedostatky, zväčšoval by priestor pre nohy pri odraze a dopade na výplet a umožnil jednoduchý vstup a výstup na prostriedok.
Táto úloha je vyriešená vytvorením prostriedku pre kondičné a rehabilitačné cvičenia podľa predloženého technického riešenia. Prostriedok pre kondičné a rehabilitačné cvičenia je tvorený kovovým rámom uzatvoreného tvaru, v ktorom je prostredníctvom pružného prvku upevnený výplet, ktorého tvar zodpovedá tvaru rámu, a k rámu je upevnená sústava stojných nôh. K rámu je ďalej rozoberateľné upevnený aspoň jeden oporný prvok s madlom. Podstata tohto technického riešenia je v tom, že rám je nepravidelný osemuholník, kde dva najdlhšie protiľahlé obvodové úseky Li, Lť majú rovnakú dĺžku a sú vzájomne rôznobežné. Ostatné obvodové úseky L2, L2', L3, L3', L4, L4', majú rôznu dĺžku a sú vzájomne rôznobežné. K rámu sú upevnené minimálne štyri stojné nohy a maximálne sedem stojných nôh. Rôznobežností obvodových úsekov sú dosiahnuté zväčšením priestoru vo vnútri rámu a tým aj zväčšením priestoru pre skákanie na výplete.
K rámuje upevnených šesť stojných nôh, čo rámu zaisťuje optimálnu stabilitu.
Dva páry stojných nôh sú privarené k vrcholom Vi, Vj a Vi* Vj* najdlhších obvodových úsekov Li, Li' a dvojice stojných nôh sú privarené ku strednej časti najkratších úsekov L4, L4'. Vzniká tak symetria rozmiestnenia stojných nôh, takže nehrozí prevrátenie prostriedku pri skákaní na výplete v ktorejkoľvek jeho časti.
Taktiež je výhodné, že spodná časť oporného prvku zviera s rámom uhol a o veľkosti od 90° do 135° a horná časť oporného prvku zviera s rámom uhol β veľkosti od 0° do 90°. Dvojitým ohnutím oporného prvku vzniká dostatočný priestor pre skákanie na výplete. Ďalej je možné na oporný prvok umiestiť držiak s fľašou na pitie.
V jednom výhodnom uskutočnení je madlo tvorené dvoma držiakmi usporiadanými v tvare písmena V.
V inom výhodnom uskutočnení je madlo tvorené dvoma držiakmi usporiadanými po obidvoch stranách na vrchole oporného prvku, kde jeden držiak je v horizontálnej rovine rovnobežnej s rámom a druhý držiak vybieha smerom k rámu. To je výhodné predovšetkým pre rehabilitačné cvičenia, kedy pre cvičiaceho je ťažké na prostriedok vystúpiť.
V ďalšom výhodnom uskutočnení sú k rámu upevnené dva oporné prvky usporiadané proti sebe v strede najdlhších obvodových úsekov. V tomto usporiadaní môžu na prostriedku cvičiť dvaja cvičiaci.
Ku každej stojnej nohe je pomocou úchytného prvku upevnená jedna stojina pre upnutie ochrannej siete. Toto uskutočnení je výhodné najmä v prípade, že prostriedok používajú deti, aby nevypadli z priestoru rámu a neporanili sa.
Výhody tohto technického riešenia sú vo vytvorení väčšej plochy pre skákanie, čo so sebou prináša i možnosť lepšej stability pre cvičiaceho.
Opis obrázkov
Technické riešenie bude bližšie objasnené pomocou obrázkov na výkresoch, na ktorých znázorňuje obr. 1 horný pohľad na prostriedok pre kondičné a rehabilitačné cvičenia bez oporného prvku, obr. 2 spodný pohľad na prostriedok pre kondičné a rehabilitačné cvičenia bez oporného prvku, obr. 3 bočný pohľad na prostriedok pre kondičné a rehabilitačné cvičenia s oporným prvkom a madlom s držiakmi v tvare V, obr. 4 perspektívny pohľad na prostriedok pre kondičné a rehabilitačné cvičenia s oporným prvkom a s madlom s rehabilitačnými držiakmi a obr. 5 bočný pohľad na prostriedok pre kondičné a rehabilitačné cvičenia s bezpečnostnou sieťou.
Príklady uskutočnenia technického riešenia
Je zrejmé, že ďalej opísané a zobrazené konkrétne prípady uskutočnenia technického riešenia sú predstavované pre ilustráciu, nie ako obmedzenie príkladov technického riešenia na uvedené príklady. Odborníci poznajúci stav techniky nájdu alebo budú schopný zaistiť za použitia rutinného experimentovania väčší či menší počet ekvivalentov ku špecifickým uskutočneniam technického riešenia, ktoré sú tu opísané. I tieto ekvivalenty budú zahrnuté v rozsahu nasledujúcich nárokov na ochranu.
Prostriedok 1 pre kondičné a rehabilitačné cvičenia je tvorený kovovým rámom 2 z profilu kruhového prierezu, ku ktorému sú na jeho spodne strane privarené stojné nohy 5. Rám 2 je vytvorený ako nepravidelný osemuholník. Len dva najdlhšie protiľahlé obvodové úseky Li , Li' majú rovnakú dĺžku. Všetky obvodové úseky L2, L2', L3, L3', L4, L4' sú vzájomne rôznobežné.
K rámu 2 je prostredníctvom pružného prvku 3 upevnený výplet 4. Pružný prvok 3 je pružné lano tvoriace slučku okolo nosného rámu 2 a v očkách 9 výpletu 4. Výplet 4 je vytvorený z tkaniny pre trampolíny z vlákien zo 100 % polypropylénu. Tvar výpletu 4 zodpovedá tvaru rámu 2. Výplet 4 je vybavený obrubou 15, ktorá je tvorená reflexní páskou. Obvod výpletu 4 tak je lepšie viditeľný a nehrozí vyskočenie mimo priestor výpletu 4.
K rámu 2 je privarené šesť stojných nôh 5. Dva páry stojných nôh 5 sú privarené k vrcholom Vi, V2 a V|' V2' najdlhších obvodových úsekov Li , Li' . Tretí pár stojných nôh je 5 privarený v strede najkratších obvodových úsekov L4, L4'.
Na obr. 1 až 3 je znázornený príklad uskutočnenia prostriedku 1 pre kondičné a rehabilitačné cvičenia, keď jeden najdlhší úsek Li je vybavený kovovou manžetou 10 pre zasunutie oporného prvku 6. Kovová manžeta 10 dosahuje od rámu 2 k zemi 14 a tvorí tak ďalšiu oporu prostriedku 1 pre kondičné a rehabilitačné cvičenia. Oporný prvok 6 sa do manžety 10 zasúva a proti vysunutiu je zabezpečený polohovacou skrutkou. Spodní časť oporného prvku 6 s rámom 2 zviera uhol a o veľkosti 100°až 120°. Vďaka vykloneniu oporného prvku 6 od rámu 2 tak vzniká väčší priestor pre nohy pri cvičenia na prostriedku L Vo výhodnom uskutočnení je možné na oporný prvok 6 umiestniť držiak na fľašu s nápojom. Horná časť oporného prvku 6 zviera s rámom uhol β o veľkosti 30°až 60°. Na vrcholu oporného prvku 6 je upevnené madlo 7 tvorené dvoma držiakmi 8 8S usporiadanými v tvare písmene V. Držiaky 8 8' smerujú smerom do
3výpletu 4, aby sa o ne cvičiaci mohol pri výskokoch opierať a držať vďaky nim rovnováhu.
Oporný prvok 6 je vyrobený zo štvorcového alebo obdĺžnikového profilu, čo ho aretuje v kovovej manžete JO.
Na obr. 4 je vyobrazený príklad uskutočnenia prostriedku 1 pre kondičné a rehabilitačné cvičenia, kde na stredoch obidvoch najdlhších obvodových úsekoch Li , L/ je pripevnená manžeta 10 oporného prvku 6. Proti sebe tak sú usporiadaný dva oporné prvky 6. Madlá 7 sú vytvorené z dvoch držiakov 8. 8'. kde držiak je v horizontálnej rovine rovnobežnej s rámom 2 a tvorí časť oblúku po obvodu výpletu 4. Druhý držiak 8 vybieha smerom k rámu 2.
Na obr. 5 znázorňuje príklad uskutočnenia prostriedku 1 pre kondičné a rehabilitačné cvičenia vybavený ochrannou sieťou 11. Ku každej stojnej nohe 5 je pomocou úchytného prvku 13, napr. očka alebo gumového puzdra, ktoré sa navliekne na stojnú nohu 5. upevnená stojina 12, ku ktorej je ochranná sieť 11 upnutá. Stojina 12 zviera s rámom uhol χ o veľkosti 100 až 130°, aby sa neobmedzil priestor pre skákaní na výpletu 4. Spodná časť stojiny 12 sa opiera o zem 14, čím zvyšuje stabilitu siete 11.
II.
Priemyslová využiteľnosť
Prostriedok pre kondičné a rehabilitačné cvičenia podľa technického riešenia je možné využiť ako pre cvičenia a skákania v domácnostiach, tak v rehabilitačných a kúpeľných zariadeniach.

Claims (9)

1. Prostriedok pre kondičné a rehabilitačné cvičenia, tvorený kovovým rámom (2) uzavretého tvaru, v ktorom je prostredníctvom pružného prvku (3) upevnený výplet (4), ktorého tvar zodpovedá tvaru rámu (2), k rámu (2) je upevnená sústava stojných nôh (5) a ďalej je k rámu (2) rozoberateľné upevnený aspoň jeden oporný prvok (6) s madlom (7), vyznačujúci sa tým, že rám (2) je nepravidelný osemuholník, kde dva najdlhšie protiľahlé obvodové úseky (L| , Li') majú rovnakú dĺžku a sú vzájomne rôznobežné, pričom ostatné obvodové úseky (L2, L2', Lj, L3', L4, L4',) majú rôznu dĺžku a sú vzájomne rôznobežné, a k rámu (2) sú upevnené minimálne štyri stojné nohy (5) a maximálne sedem stojných nôh (5)^
2. Prostriedok podľa nároku 1, vyznačujúci sa ým, že k rámu (2) je upevnenésesť stojných nôh (5). f
3. Prostriedok podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tím, že dva páry stojných nôh (5) sú privarené k vrcholom (Vi, V2 a Vi’ V2') najdlhších obvodových úsekov (Li, L(') »
4. Prostriedok podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa ťjm, že dvojice stojných nôh (5) sú privarené k strednej časti najkratších úsekov (L4, L4').
5. Prostriedok podľa niektorého z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa ýín, že spodná časť oporného prvku (6) zviera s rámom (2) uhol (a) o veľkosti od 90° do 135° a horná časť oporného prvku (6) zviera s rámom (2) uhol (β) o veľkosti od 0° do 90°. ,
6. Prostriedok podľa niektorého z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa že madlo (7) je tvorené dvoma držiakmi (8,8') usporiadanými v tvare písmena V.
7. Prostriedok podľa niektorého z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tífn, že madlo (7) je tvorené dvoma držiakmi (8, 8') usporiadanými po obidvoch stranách na vrchole oporného prvku (6), kde jeden držiak (8') je v horizontálnej rovine rovnobežný s rámom (2) a druhý držiak (8) vybieha smerom k rámu (2).
8. Prostriedok podľa niektorého z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa ťjťn, že k rámu (2) sú upevnené dva oporné prvky (6) usporiadané proti sebe v strede najdlhších obvodových úsekov (Li, Li') *
9. Prostriedok podľa niektorého z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že ku každej stojnej nohe (5) je pomocou úchytného prvku (13) upevnená jedna stojina (12) pre upnutie ochrannej siete (H).
SK50097-2015U 2015-10-16 2015-10-16 Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenie SK500972015U1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50097-2015U SK500972015U1 (sk) 2015-10-16 2015-10-16 Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50097-2015U SK500972015U1 (sk) 2015-10-16 2015-10-16 Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenie

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK500972015U1 true SK500972015U1 (sk) 2016-02-02

Family

ID=55174438

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50097-2015U SK500972015U1 (sk) 2015-10-16 2015-10-16 Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenie

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK500972015U1 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9504871B2 (en) Wall structure for exercising and attaching fitness and physical activity elements
US9314658B2 (en) Strength training and stretching system
US9937371B2 (en) Pole vault swing-up rack
CA2874871C (en) Trampolines
US10398930B2 (en) Strength and exercise apparatus
US9272174B2 (en) Handstand training device
WO2017072702A2 (es) Sistema de agarre deslizable y estructura modular para ejercicio físico que contiene dicho sistema
GB2529242A (en) Improvements in trampoline support handle systems
KR101555704B1 (ko) 철봉
US11389683B2 (en) Gymnastics swing shape trainer
US8597165B1 (en) Exercise training device
US9707427B2 (en) Vault shaped miniature trampoline
RU97929U1 (ru) Универсальный тренажер
SK500972015U1 (sk) Prostriedok na kondičné a rehabilitačné cvičenie
US8876666B1 (en) Exercising assembly
US20080234109A1 (en) Climber
RU89403U1 (ru) Устройство для тренировки мышц ног
WO2014135714A1 (es) Aparato para la realización de ejercicios de suspensión acuatica
CZ27389U1 (cs) Prostředek pro kondiční a rehabilitační cvičení
CA2806340A1 (en) Exercise system
KR101446005B1 (ko) 그네형 구름사다리
RU2498831C1 (ru) Детский универсальный спортивно-игровой тренажер и способ проведения занятий с его использованием
RU172210U1 (ru) Детский тренажер барабанного типа
RU156806U1 (ru) Устройство для тренировки гибкости и координации движений
ES2624632B1 (es) Mejoras introducidas en la solicitud de patente de invención "dispositivo de seguridad para deslizamiento deportivo".