SK500742015A3 - Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, spôsob prezentácie informácií - Google Patents

Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, spôsob prezentácie informácií Download PDF

Info

Publication number
SK500742015A3
SK500742015A3 SK50074-2015A SK500742015A SK500742015A3 SK 500742015 A3 SK500742015 A3 SK 500742015A3 SK 500742015 A SK500742015 A SK 500742015A SK 500742015 A3 SK500742015 A3 SK 500742015A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
display unit
presentation
information
camera
person
Prior art date
Application number
SK50074-2015A
Other languages
English (en)
Other versions
SK289006B6 (sk
Inventor
Jakub Berčík
Ján Bajús
Ľudmila Nagyová
Elena Horská
Original Assignee
Slovenská Poľnohospodárska Univerzita V Nitre
Centrum Vedecko-Technických Informácií Sr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Slovenská Poľnohospodárska Univerzita V Nitre, Centrum Vedecko-Technických Informácií Sr filed Critical Slovenská Poľnohospodárska Univerzita V Nitre
Priority to SK50074-2015A priority Critical patent/SK289006B6/sk
Priority to PCT/IB2015/058535 priority patent/WO2017077364A1/en
Priority to EP15816517.5A priority patent/EP3371763A1/en
Priority to CZ2018-35034U priority patent/CZ32181U1/cs
Publication of SK500742015A3 publication Critical patent/SK500742015A3/sk
Publication of SK289006B6 publication Critical patent/SK289006B6/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06QINFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY [ICT] SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES; SYSTEMS OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G06Q30/00Commerce
    • G06Q30/02Marketing; Price estimation or determination; Fundraising
    • G06Q30/0241Advertisements
    • G06Q30/0251Targeted advertisements

Landscapes

  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Strategic Management (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Accounting & Taxation (AREA)
  • Development Economics (AREA)
  • Finance (AREA)
  • Economics (AREA)
  • Game Theory and Decision Science (AREA)
  • Entrepreneurship & Innovation (AREA)
  • Marketing (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Business, Economics & Management (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • User Interface Of Digital Computer (AREA)
  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)
  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)

Abstract

Aspoň jednou kamerou (5, 6) sa sníma osoba pred zobrazovacou jednotkou (1), zo získaného obrazu sa analyzuje reakcia osoby a podľa reakcie sa menia nastavenia prezentácie informácií. Informačné zariadenie má zobrazovaciu jednotku (1) na zobrazenie vizuálne prezentovaných informácií, aspoň jeden reproduktor (2) a počítač (3) s pamäťou na prezentované informácie. Zariadenie zahrňuje aspoň dve kamery (5, 6). Stabilná kamera (6) je prepojená s modulom (7) na rozpoznávanie polohy osoby a na určenie pozície tváre, výstup je prepojený s riadením smerovania polohovateľnej kamery (5). Výstup z polohovateľnej kamery (5) je prepojený s počítačom (3), v ktorom je jednotka (8) hodnotenia výrazov tváre. Z obrazových dát sa určuje telesné postavenie končatín a/alebo výraz tváre, a/alebo zmena srdcového tepu, a/alebo pohlavie, a/alebo približný vek osoby pred zobrazovacou jednotkou (1) a podľa týchto údajov sa volí spôsob a/alebo obsah prezentácie.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka informačného zariadenia, ktoré poskytuje informácie, aktivuje vnemy, vytvára podnety osobe v okolí zariadenia, pričom zariadenie zároveň zaznamenáva a prípadne aj hodnotí spätnú väzbu osoby prijímateľa informácií, vnemov, podnetov a tiež môže vytvárať alebo ovplyvňovať vhodnú atmosféru prostredia. Získaná spätná väzba sa môže nielen zaznamenávať pre ďalšie štatistické spracovanie, ale môže tiež slúžiť na okamžité ovplyvnenie spôsobu prezentovania informácií vrátane zmeny niektorých vlastností okolitého prostredia.
Doterajší stav techniky
V mnohých odvetviach hospodárstva ako aj v rozmanitých spoločenských situáciách je potrebné získavať spätnú väzbu od osôb, ktorým sa poskytujú informácie, vnemy, podnety. Bežne sa k tomu používajú dotazníky, ktoré respondenti vypĺňajú, čo je však veľmi zdĺhavý postup, ktorý môže byť zaťažený mnohými systémovými chybami. V skutočnosti sa dotazníkmi získava subjektivizovaný obraz vedomej projekcie vo vzťahu k príslušnej otázke, takýto obraz však často nezodpovedá skutočnej podvedomej reakcii príslušnej osoby. Modernejšou náhradou klasických dotazníkov sú rôzne elektronické zariadenia, kde osoba môže zvoliť svoju odpoveď, napríklad dotykom k príslušnej ikone. Takéto zariadenia, napríklad ako podľa FR
2998077 A1, poskytujú len veľmi obmedzené údaje o reakcii bez presnej synchronizácie s prezentovanými informáciami. Zozbierané výsledky sú vyhodnotené až neskôr a podľa nich sa môže upraviť prezentácia informácií pre ďalšie osoby.
Zverejnenie AU 2014101196 A4 opisuje riešenie so získavaním spätnej reakcie pomocou webovo orientovanej aplikácie v mobilnom telefóne, čo si však od príslušnej osoby vyžaduje vysokú mieru spolupráce. Podľa US 2011218930 A1 sa získava spätná väzba pomocou jednoúčelových elektronických zariadení, ktoré sa najskôr musia distribuovať zákazníkom, čo je komplikované a zužuje to skupinu hodnotiacich osôb.
Je záujem vytvoriť zariadenie, ktoré bude prezentovať požadované informácie rôzneho druhu a zároveň bude získavať okamžitú bezprostrednú reakciu, spätnú väzbu od zúčastnenej osoby, prípadne bude tiež schopné priebežne adaptovať spôsob prezentácie podľa aktuálnej situácie a podľa reakcie zúčastnenej osoby.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, kde zariadenie zahrňuje zobrazovaciu jednotku na zobrazenie vizuálne prezentovaných informácií, aspoň jeden reproduktor a počítač s pamäťou na prezentované informácie, kde zobrazovacia jednotka je prepojená s počítačom podľa tohto vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že zariadenie zahrňuje dve kamery, jedna kamera je smerovo polohovateľná, druhá kamera je stabilná, obe kamery sú orientované do priestoru pred zobrazovacou jednotkou. Stabilná kamera je prepojená s modulom na rozpoznávanie polohy osoby a určenie pozície tváre, výstup z tohto modulu je prepojený s riadením smerovania polohovateľnej kamery. Výstup z polohovateľnej kamery je prepojený s počítačom, v ktorom je jednotka hodnotenia výrazov tváre.
Pri tomto základnom usporiadaní sa prezentujú vizuálne a zvukové informácie osobe alebo osobám v blízkosti zariadenia. Ak je osoba v zornom uhle stabilnej kamery, v module sa rozpozná jej poloha a vyhodnotí sa aktuálna poloha tváre osoby. Na túto polohu sa nasmeruje polohovateľná kamera, ktorá do obrazu zaberie tvár osoby. Z tohto záberu sa teraz získajú obrazové dáta na hodnotenie výrazov tváre, tieto výsledky sú časovo synchronizované s prezentovanými informáciami. Na hodnotenie výrazov tváre, mimiky a mikromimiky tváre sa môžu použiť známe algoritmy.
Polohovateľná kamera môže mať meniteľnú ohniskovú vzdialenosť, ktorá sa mení podľa rozpoznanej veľkosti tváre v obraze zo stabilnej kamery. Táto veľkosť závisí predovšetkým od aktuálnej vzdialenosti osoby od zobrazovacej jednotky.
Prezentované informácie môžu mať akúkoľvek povahu a obsah, najčastejšie to budú ozvučené videá. Môžu mať vzdelávaciu, prezentačnú, propagačnú alebo aj inú úlohu.
Modul na rozpoznávanie polohy osoby, ktorý je prepojený so stabilnou kamerou, môže byť prispôsobený aj na hodnotenie gest osoby a pohybov jej končatín. Osoba stojaca pred zobrazovacou jednotkou reaguje na prijímané informácie aj tým, že mení polohu svojho tela. Zmeny polohy tela tiež prezrádzajú reakciu osoby na práve prijímané informácie.
Je výhodné, ak obe kamery sú umiestnené na prednej ploche zariadenia, kde je zobrazovacia jednotka, pričom sú umiestnené nad zobrazovacou jednotkou. Zariadenie môže mať vonkajší obal v podobe samostatného panelu, ktorý je určený na samostatné postavenie na podlahu alebo na zavesenie na stenu.
Z hľadiska jednoduchého zostavenia zariadenia bude vhodné, ak sa ako stabilná kamera s modulom na rozpoznávanie polohy osoby použije komerčne dostupný prístroj používaný v hernom priemysle, ktorý z obrazu je schopný priebežne vytvárať vektorový model postavy. Telo osoby s príslušnou pozíciou končatín, prípadne aj s pozíciou dlaní a prstov je rozpoznané a opísané v trojrozmernej sústave. Niektoré prístroje sú schopné analyzovať aj tep osoby, pohlavie, približný vek a základné mikroemócie. Údaje zo stabilnej kamery sú použité nielen na smerovanie pohyblivej kamery, ale sú tiež zasielané do počítača ako údaje k hodnoteniu spätnej väzby.
Podľa spätnej väzby sa môže meniť obsah prezentovaných informácií alebo forma ich prezentácie, hlasitosť, jas, zoom obrazu a podobne.
Pomocou neurovedy môžeme hodnotiť opticky a diaľkovo nasnímané funkcie ľudského tela pri vytváraní postoja k prezentovanej téme, napríklad ku konkrétnemu tovaru alebo službe. Skúmanie emócií osôb, ktorým sa prezentujú informácie, je čoraz dôležitejšie. Podľa neurovedeckých téz je rozhodovanie osôb málo racionálne a je založené najmä na podvedomých procesoch v mysli. Získané dáta sa interpretujú a dávajú sa do súvisu s úsudkom, emóciou a rozhodovaním osoby.
Vo výhodnom usporiadaní bude súčasťou zariadenia aromatizér, ktorý uvoľňuje arómu do okolia zariadenia. Môže sa použiť aj viacero aromatizérov, teda viacero dávkovačov rôznych aróm. Je tiež vhodné, ak súčasťou zariadenia je snímač prítomnosti osoby v okolí zariadenia. Snímač je prepojený s počítačom. Spúšťanie prezentácie na zobrazovacej jednotke ako aj spustenie činnosti celého zariadenia môže byť ovládané práve takýmto snímačom prítomnosti. Môže to byť pohybový snímač, ktorý detekuje vstup osoby do blízkosti zariadenia, ale môže to byť aj snímač založený na inom charaktere detekcie, napríklad ako je snímač hluku, termovízny snímač alebo snímač tlaku na podložke, napr. pod kobercom pred zariadením. Na zistenie prítomnosti osoby v okolí zariadenia sa tiež môže využiť rozbor obrazových dát z kamery, v dátach sa môže identifikovať obraz postavy človeka a jeho pohyb v zornom poli.
Okrem zobrazovacej jednotky na zobrazenie multimediálneho obsahu môže byť súčasťou zariadenia aj alfanumerický zobrazovací prvok, ktorý bude určený najmä na zobrazenie času, dátumu, prípadne teploty okolia.
Farebnosť prostredia ovplyvňuje ľudské vnímanie, zariadenie môže mať RGB LED osvetlenie s nastaviteľnou farebnosťou, ktorá sa riadi podľa obsahu multimediálnej prezentácie, prípadne aj podľa získanej spätnej väzby. Osvetlenie sa môže nastavovať aj podľa okolitej klímy, resp. mikroklímy, kedy sa zohľadňuje napríklad tlak vzduchu v bezprostrednom okolí alebo stav počasia v lokalite umiestnenia zariadenia. Údaje o počasí sa pritom môžu získavať z vlastných snímačov alebo aj z cudzieho zdroja, napríklad z dát dostupných z internetu. RGB LED osvetlenie bude zvyčajne umiestnené na bokoch zariadenia.
Súčasťou zariadenia môže byť aj indikátor vybudenia. Indikátor vybudenia môže graficky sprevádzať ozvučenie zariadenia, napríklad bude rytmicky prepojený s hudobným pozadím prezentácie tak, že svietiace body indikátora vybudenia sa budú rozsvecovať v rytme sprievodnej hudby. Indikátor vybudenia môže signalizovať stupeň interakcie osoby so zariadením podľa vyhodnotenia spätnej väzby. Vtákom prípade bude indikátor vybudenia signalizovať napríklad mieru schopnosti zariadenia rozpoznať výraz tváre.
Aby sa pri nastavení činnosti jednotlivých prvkov a pri hodnotení spätnej väzby osoby mohli zohľadniť aj vonkajšie vplyvy počasia, je výhodné, ak zariadenie má príslušný snímač alebo viaceré snímače. Môže sa jednať o snímač barometrického tlaku, snímač externej teploty, externej vlhkosti, snímač vonkajšieho osvetlenia. Z ich údajov sa získa informácia o aktuálnom charaktere počasia. Tieto údaje sa môžu prípadne získať aj z internetu pre danú lokalizáciu zariadenia, k čomu bude potrebné príslušné internetové pripojenie zariadenia.
Aromatizér, snímač prítomnosti, RGB LED osvetlenie s nastaviteľnou farebnosťou, indikátor vybudenia, snímače prostredia v okolí zariadenia alebo exteriérové snímače môžu byť prepojené a riadené z počítača priamo alebo cez jeden alebo viacero mikrokontrolérov. Výhodné bude, ak sa použije jeden alebo dva mikrokontroléry, ktoré riadia skupinu súvisiacich periférnych prvkov.
Nedostatky uvedené v stave techniky v podstatnej miere odstraňuje aj spôsob prezentácie informácií pomocou zobrazovacej jednotky a reproduktora podľa tohto vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že aspoň jednou kamerou sa sníma osoba pred zobrazovacou jednotkou, zo získaného obrazu sa analyzuje reakcia osoby a podľa reakcie sa menia nastavenia prezentácie informácií.
Analýza reakcie osoby môže zahrňovať zmeny telesného postavenia končatín, zmeny výrazu tváre, zmena srdcového tepu a podobne. Pritom sa tiež môže zisťovať pohlavie a približný vek osoby pred zobrazovacou jednotkou.
Zmena nastavenia prezentácie informácií môže zahrňovať výber sprievodného zvuku, zmenu hlasitosti, vytváranie svetelnej atmosféry v okolí zariadenia, vypúšťanie vôni alebo aj zmenu obsahu prezentácie. Pri tomto ovplyvňovaní prezentácie sa môže zobrať do úvahy aj vplyv okolitého prostredia ako je barometrický tlak, vonkajšie počasie a podobne.
Zariadenie podľa tohto vynálezu umožňuje efektívne zisťovať a hodnotiť postoje spotrebiteľa, ovplyvňovať ho pomocou prezentácie, ktorá sa prispôsobuje podľa jeho spätnej väzby. Napríklad, ak osoba pred zariadením pozitívne reaguje na sprievodnú hudbu, čo sa prejaví rytmickými zmenami tela osoby, môže zariadenie zvýšiť hlasitosť sprievodnej hudby alebo vybrať v ďalšom priebehu prezentácie príbuznú skladbu.
Zariadenie má multispektrálne využitie v rôznych typoch organizácií s 10 výskumným ako aj s praktickým zameraním (nemocnice, podniky, predajne, sféra služieb, verejné inštitúcie).
Zariadenie poskytuje platformu na spájanie najnovších poznatkov z oblasti spotrebiteľskej neurovedy (neuromarketingu), komunikačných a informačných technológií. Zariadenie je schopné identifikovať zastúpenie publika prostredníctvom obrazovej analýzy (pohlavie, približný vek) a monitorovať jeho záujem prostredníctvom smerovo nastaviteľnej kamery. Na základe mikroemócií zistených z výrazu tváre dokáže prispôsobiť atmosféru prostredia prostredníctvom rôznych farieb, vône a ozvučenia, pričom plne zohľadňuje aktuálny stav počasia v exteriéri a teplotu prostredia v interiéri.
Verejnosti poskytuje informácie o aktuálnom čase, teplote, dátume. Zariadenie súčasne komunikuje aktivity a činnosti organizácie (prezentačné video) smerom k publiku. Výskumným pracovníkom zariadenie poskytuje dostatočné informácie o vizuálnej pútavosti prezentácie a reakciách publika vplyvom aktivovaných faktorov vplývajúcich na vnímanie prostredia (rôzne farby, hudba, vôňa). Spojením komunikačnej, informačnej a výskumnej oblasti do jedného funkčného celku s moderným dizajnom je možné vytvoriť priaznivú interiérovú atmosféru a psychickú pohodu na pracovisku. Túto vzájomnú prepojenosť funkčných celkov je možné podrobne verifikovať, vyhodnocovať a následne prispôsobovať k spokojnosti publika. Pohybové snímače umožňujú aktivovať farebné osvetlenie, plynulé spustenie ozvučenia a šírenie voňavej esencie prechádzaním v blízkosti panela. Riadiaca jednotka panela bude plne zohľadňovať časy výskytov (prestávky) potenciálneho publika v rámci maximálneho zníženia energetickej náročnosti.
Zariadenie môže v stanovených dňoch a čase prezentovať aktivity, projekty, reklamy a činnosti prebiehajúce v danej lokalite, napríklad na pracovisku. Táto komunikačná činnosť bude doplnená aj o rôzne faktory pôsobiace na celkové vnímanie prostredia (farby, vône, zvuky) a psychickú pohodu (mikroemócie) verejnosti. V prípade pohybu okolo zariadenia bude toto schopné prostredníctvom snímača pohybu resp. snímača prítomnosti detekovať prítomnosť osôb a okamžite prispôsobiť prostredie vplyvom farieb, zvukov a vôni tejto skutočnosti, a to pri zohľadnení počasia, teploty prostredia, ale tiež pohlavia a približného veku okoloidúcich. Výhodou zariadenia je, že súčasne zaznamená reakciu publika (najmä na základe výrazov ich tváre) na prezentáciu a flexibilitu zariadenia. Získaná spätná väzba umožní vykonať analýzu reakcií a následne uskutočniť zmeny, ktoré prispejú k zlepšeniu samotnej prezentácie, resp. komunikácii zariadenia a tvorbe priaznivého, pútavého prostredia. Keďže zariadenie má príslušné periférne prvky na ovplyvnenie atmosféry prezentácie, zariadenie je schopné nielen zbierať údaje pre ďalšie hodnotenie vplyvu prezentácie, ale je schopné okamžite upravovať aktuálne podmienky prezentácie.
Zariadenie a spôsob podľa tohto vynálezu bude veľmi efektívne využiteľný v marketingových oddeleniach obchodných spoločností, vo všetkých sférach podnikania, v prieskumno - marketingových agentúrach, v reklamných agentúrach, vo výskumných a vedeckých centrách, v neziskových organizáciách, vo verejných inštitúciách (úrady, stanice, nemocnice, univerzity, školy). Zariadenie s pripojením do komunikačnej siete sa môže plne ovládať na diaľku, na diaľku sa môže meniť prezentovaný obsah ako aj kritéria prezentácie. Zároveň sa pomocou vzdialeného prístupu môžu zo zariadenia získavať nazbierané dáta a informácie. To umožní spravovať viaceré zariadenia pomocou centrálneho bodu.
Výhodou vynálezu je automatizovaný proces získavania spätnej väzby a možnosť ovplyvňovať podmienky prezentácie. Existuje široká škála rôznych prezentačných zariadení, všetky pracujú v zásade na jednostrannom princípe odovzdávania vopred uložených alebo diaľkovo prijímaných informácií. Predložený vynález prelamuje tento stereotyp, poskytuje technické prostriedky na oveľa flexibilnejšie odovzdávanie informácií, kedy sa prezentácia môže prispôsobiť okamžitej interakcií s publikom a zariadenie vie s určitou pravdepodobnosťou odhadnúť postoj publika a interaktívne s ním „žiť“. To vyvoláva u zúčastnených osôb väčší záujem aj o obsah prezentácie. Zariadenie a spôsob podľa tohto vynálezu sa vyznačuje určitou mierou empatických schopností, čo je publiku podvedome blízke a ľudské.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený pomocou obrázkov 1 až 3. Zobrazený tvar panela ako aj presná pozícia jednotlivých prvkov v rámci zariadenia je len ilustračná, nemá byť vysvetľujúca ako zužujúca rozsah ochrany.
Na obrázku 1 je pohľad na samostatne stojace zariadenie, ktoré má komplexnejšiu výbavu s viacerými periférnymi prvkami.
Obrázok 2 zobrazuje schému zapojenia najzákladnejšej zostavy informačného zariadenia so súčasným získavaním spätnej väzby.
Na obrázku 3 je schéma zapojenia zariadenia s komplexnejšou zostavou prvkov.
Príklady uskutočnenia technického riešenia
Príklad 1
V tomto príklade podľa obrázku 2 informačné zariadenie má zobrazovaciu jednotku i v podobe plochej veľkoplošnej obrazovky, ktorá je pripojená k miniatúrnemu PC počítaču 3. Súčasťou zobrazovacej jednotky 1 sú aj reproduktory 2. Počítač 3 má pamäť 4, v ktorej je okrem iného uložený súbor rôznych multimediálnych prezentácií.
K počítaču 3 je pripojená stabilná kamera 6, ktorá má dva optické členy so vzájomným bočným odstupom. Obrazový výstup je analyzovaný vo vlastnom module 7 rozpoznávania polohy osoby. Z tohto modulu 7 prichádzajú do počítača 3 informácie o aktuálnej pozícií osoby pred zobrazovacou jednotkou 1.
V počítači 3 je ovládací program, ktorý na základe zistenej polohy osoby nasmeruje smerovo polohovateľnú kameru 5. Tá zaznamenáva obraz tváre osoby, v jednotke 8 hodnotenia výrazov sa analyzujú obrazové dáta, výsledok sa zaznamenáva do pamäte 4 spolu s presným časom vo vzťahu k prezentovanému multimediálnemu obsahu s rôznymi informáciami. Podľa obrazu tváre sa tiež v jednotke 8 odhadne vek a pohlavie osoby pred zobrazovacou jednotkou T
Výsledky z hodnotenia výrazov tváre sa nielen uchovávajú v pamäti, ale podľa nich sa tiež mení prezentácia multimediálnych súborov. Spätná väzba sa zohľadňuje podľa nastavených kritérií, napríklad podľa odhadnutého veku a pohlavia sa zmení hudba, ktorá sprevádza prezentáciu informácií. Ak sa osoba na hudbu pohybuje v jej rytme, zariadenie tento stav hodnotí ako súhlas s výberom hudby a zvýši jej hlasitosť.
Príklad 2
Informačné zariadenie podľa obrázkov 1 a 3 má vonkajšiu podobu samostatne stojaceho panela 9. V ňom sú uložené jednotlivé prvky zariadenia. V prednej stene je zobrazovacia jednotka 1, na ňou je dvojica stabilných kamier 6, smerovo polohovateľná kamera 5, alfanumerický zobrazovací prvok 12 a indikátor 14 vybudenia. Pod zobrazovacou jednotkou 1 je pohybový snímač 11. prítomnosti. Na bokoch panela 9 sú pásy s RGB LED osvetlením 13, výstup z aromatizéra 10, a bočné reproduktory 2.
K mini počítaču 3, ktorý je uložený v skrini panela 9 je pripojená zobrazovacia jednotka i, smerovo polohovateľná kamera 5, komunikačný prvok 19, dva reproduktory 2, dvojica stabilných kamier 6 s modulom 7 rozpoznávania polohy osoby (systém Kinect) a indikátor 14 vybudenia. Ostatné prvky zariadenia sú k mini počítaču 3 pripojené nepriamo cez dva mikrokontroléry 17. Jeden mikrokontrolér 17 obsluhuje alfanumerický zobrazovací prvok 12 a snímač 16 teploty. RGB LED osvetlenie 13, pohybový snímač 11 prítomnosti, snímač barometrického tlaku 15, aromatizér 10 sú pripojené k druhému mikrokontroléru 17.
Indikátor 14 vybudenia v tomto príklade pracuje v dvoch základných 5 režimoch. V prvom režime funguje ako svetelný sprievod ozvučeniu, kedy dynamicky svieti podľa rytmu a zmeny tónu reprodukovanej hudby. V druhom režime sa znázorňuje vybudenie podľa miery schopnosti zariadenia rozpoznať výraz tváre alebo inú hodnotenú vlastnosť. Napríklad na zeleno rozsvietených päť svetelných LEDiek vyjadruje výborný kontakt, teda výborne hodnotenú spätnú väzbu. Ak oranžovo svietia tri LEDky, znamená to dobrý kontakt, ak svieti len jedna červená LEDka, vyjadruje to minimálny kontakt s osobou pred zariadením. Konkrétny svetelný prejav môže byť v inom príklade odlišný, s odlišným počtom a farbou svetiel, podstatné je, že indikátor 14 vybudenia predstavuje navonok pozorovateľný dynamický prejav niektorej funkcie zariadenia.
V pohotovostnom stave je aktívny pohybový snímač 11 prítomnosti. Pri priblížení osoby do blízkosti zariadenia snímač H prítomnosti aktivuje spustenie multimediálnej prezentácie. Počas úvodnej časti prezentácie je pomocou stabilnej kamery 6 a modulu 7 rozpoznávania polohy osoby zistený približný vek a pohlavie osoby pred zobrazovacou jednotkou i. Podľa tejto informácie je zvolený ďalší obsah prezentácie. Napríklad pre deti sú informácie prezentované primerane jednoduchším spôsobom.
Z modulu 7 rozpoznávania polohy osoby sú do mini počítača 3 priebežne zasielane informácie o polohe osoby, pozícií končatín a tváre. Na pozíciu tváre je smerovaná smerovo polohovateľná kamera 5, z jej obrazu sa analyzuje postoj a emócie osoby. Hodnotením obrazových dát z kamier 5, 6 sa získavajú údaje o reakcii osoby na prezentované informácie. Tieto reakcie sa uchovávajú v pamäti 4 spolu s časovou synchronizáciou. Zároveň sú tieto reakcie využívané na priebežné ovplyvňovanie spôsobu prezentácie. Podľa naprogramovaných kritérií sa mení farebnosť a intenzita RGB LED osvetlenia 13, vypúšťa sa vôňa pomocou aromatizéra 10, mení sa sprievodný zvuk a jeho intenzita. Pri týchto zmenách sa berie do úvahy aj údaj o teplote zo snímača 16 teploty a údaj o barometrickom tlaku, ktorý približne určuje charakter okamžitého počasia. Počasie ovplyvňuje náladu osoby a podľa nastavenia môže tiež meniť obsah prezentovaných informácií.
K mini počítaču 3 je v tomto príklade pripojený aj komunikačný prvok 19, ktorý umožňuje bezdrôtový prenos v oboch smeroch, v jednom smere na nahrávanie multimediálnych súborov a na nahrávanie kritérií prezentácie a v druhom smere na prenos získaných hrubých alebo spracovaných dát o spätných reakciách. Komunikačný prvok 19 môže mať podobu sieťovej karty, ktorou je zariadenie pripojené k internetu. Pripojenie k internetu sa môže využiť nielen na obojsmernú komunikáciu s obsluhou zariadenia, ale tiež napríklad na zisťovanie údajov o lokálnom počasí z príslušných webových stránok. Všetky merané údaje a nasnímané video je možné bezdrôtovo prenášať pomocou komunikačného prvku 19. Pomocou internetového pripojenia sa na diaľku môže meniť resp. dopĺňať obsah prezentácie a tiež sa môže updatovať softvér, ktorý ovláda zariadenie a vzájomné väzby jednotlivých prvkov a funkcií.
Zariadenie má tiež voľné porty na pripojenie dodatočných periférnych prvkov ako napríklad externého snímača vlhkosti a teploty a snímača bleskov.
V tomto príklade má smerovo polohovateľná kamera 5 aj diaľkové ovládanie 18, ktorým sa dá ovládať z okolia zariadenia. Smerovo polohovateľnú kameru 5 je možné týmto natáčať aj manuálne.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť je zrejmá. Podľa tohto vynálezu je možné priemyselne a opakovane zostavovať a používať informačné zariadenie, ktoré zároveň získava spätnú väzbu a mení okolité vnemy a spôsob multimediálnej prezentácie informácií.

Claims (5)

π PATENTOVÉ NÁROKY
1. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, kde zariadenie zahrňuje zobrazovaciu jednotku (1) na zobrazenie vizuálne prezentovaných informácií, aspoň jeden reproduktor (2) a počítač (3) s pamäťou (4) na prezentované informácie, kde zobrazovacia jednotka (1) je prepojená s počítačom (3), vyznačujúce sa tým, že zahrňuje dve kamery (5, 6), jedna kamera (5) je smerovo polohovateľná, druhá kamera (6) je stabilná, obe kamery (5, 6) sú orientované do priestoru pred zobrazovacou jednotkou (1), stabilná kamera (6) je prepojená s modulom (7) na rozpoznávanie polohy osoby a na určenie pozície tváre, výstup z tohto modulu (7) je prepojený s riadením smerovania polohovateľnej kamery (5) a výstup z polohovateľnej kamery (5) je prepojený s počítačom (3), v ktorom je jednotka (8) hodnotenia výrazov tváre.
2. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že obe kamery (5, 6) sú umiestnené na prednej ploche zariadenia, kde je zobrazovacia jednotka (1), pričom sú umiestnené nad zobrazovacou jednotkou (1).
3. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že má vonkajší obal v podobe samostatného panelu (9), ktorý je určený na samostatné postavenie na podlahu alebo na zavesenie na stenu.
4. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúce sa tým, že má aromatizér (10).
'#-13
5. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúce sa tým, že má snímač (11) prítomnosti prepojený s počítačom (3), výhodne snímač (11) prítomnosti je pohybový snímač alebo snímač zvuku alebo termovízny
5 snímač alebo snímač tlaku na podložke pred zariadením.
6. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že má alfanumerický zobrazovací prvok (12).
io
7. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že má RGB LED osvetlenie (13) s nastaviteľnou farebnosťou, výhodne je RGB LED osvetlenie (13) umiestnené na bokoch panela (9).
8. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúce sa tým, že má indikátor (14) vybudenia.
20
9. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa nároku 8, vyznačujúce sa tým, že indikátor (14) vybudenia je určený na svetelný sprievod s ozvučením, výhodne podľa rytmiky alebo zmeny tónu ozvučenia.
25 10. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa nároku 8 alebo 9, vyznačujúce sa tým, že indikátor (14) vybudenia je určený na zobrazenie miery schopnosti rozpoznať výraz tváre.
30 11. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10, vyznačujúce sa tým, že má snímač (15) barometrického tlaku.
12. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 11, vyznačujúce sa tým, že má snímač (16) teploty a/alebo snímač vlhkosti.
5 13. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 12, vyznačujúce sa tým, že má aspoň jeden mikrokontrolér (17) na prepojenie periférnych prvkov s počítačom (3).
10 14. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 13, vyznačujúce sa tým, že má komunikačný prvok (19) prepojený s počítačom (3).
15. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa
15 nároku 14, v y z n a č u j ú c e sa t ý m , že komunikačný prvok (19) je pripojený k sieti na vzdialené ovládanie prezentovaného obsahu a/alebo na vzdialený zber údajov získaných zariadením.
16. Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby podľa
20 ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 15, vyznačujúce sa tým, že má diaľkové ovládanie (18) smerovo polohovateľnej kamery (5).
17. Spôsob prezentácie informácií pomocou zobrazovacej jednotky (1) a reproduktora (2) vyznačujúci sa tým, že aspoň jednou
25 kamerou (5, 6) sa sníma osoba pred zobrazovacou jednotkou (1), zo získaného obrazu sa analyzuje reakcia osoby a podľa reakcie sa menia nastavenia prezentácie informácií.
18. Spôsob prezentácie informácií pomocou zobrazovacej jednotky (1) a
30 reproduktora (2) podľa nároku 17, v y z n a č u j ú c i sa tým, že kamerou (5, 6) sa sníma telesné postavenie končatín a/alebo výraz tváre a/alebo zmena srdcového tepu.
19. Spôsob prezentácie informácií pomocou zobrazovacej jednotky (1) a reproduktora (2) podľa nároku 17 alebo 18, v y z n a č u j ú c i sa tým, že z obrazových dát sa určuje pohlavie a približný vek osoby pred zobrazovacou jednotkou (1) a podľa týchto údajov sa volí spôsob a/alebo obsah prezentácie.
20. Spôsob prezentácie informácií pomocou zobrazovacej jednotky (1) a reproduktora (2) podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 19, vyznačujúci sa tým, že zmena spôsobu prezentácie zahrňuje výber sprievodného zvuku a/alebo zmenu hlasitosti a/alebo vytváranie svetelnej atmosféry v okolí zariadenia a/alebo vypúšťanie vôni.
21. Spôsob prezentácie informácií pomocou zobrazovacej jednotky (1) a reproduktora (2) podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 20, vyznačujúci sa tým, že meraním barometrického tlaku sa zisťuje aktuálne počasie a podľa neho sa menia nastavenia prezentácie informácií.
22. Spôsob prezentácie informácií pomocou zobrazovacej jednotky (1) a reproduktora (2) podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 21, vyznačujúci sa tým, že pomocou pripojenia k internetu sa zistí počasie v lokalite umiestnenia zariadenia a podľa údajov o počasí sa menia nastavenia prezentácie informácií.
23. Spôsob prezentácie informácií pomocou zobrazovacej jednotky (1) a reproduktora (2) podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 22, vyznačujúci sa tým, že podľa pokynov zo vzdialeného centra sa pomocou internetového spojenia mení prezentovaný obsah a/alebo podmienky prezentácie.
24. Spôsob prezentácie informácií pomocou zobrazovacej jednotky (1) a reproduktora (2) podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17 až 23, vyznačujúci sa tým, že do vzdialeného centra sa pomocou internetového spojenia prenášajú údaje nazbierané zariadením, výhodne
5 sa do jedného vzdialeného centra prenášajú údaje z viacerých zariadení.
SK50074-2015A 2015-11-03 2015-11-03 Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, spôsob prezentácie informácií SK289006B6 (sk)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50074-2015A SK289006B6 (sk) 2015-11-03 2015-11-03 Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, spôsob prezentácie informácií
PCT/IB2015/058535 WO2017077364A1 (en) 2015-11-03 2015-11-04 Information device with simultaneous collection of feedback, method of presentation of information
EP15816517.5A EP3371763A1 (en) 2015-11-03 2015-11-04 Information device with simultaneous collection of feedback, method of presentation of information
CZ2018-35034U CZ32181U1 (cs) 2015-11-03 2015-11-04 Informační zařízení se současným získáváním zpětné vazby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50074-2015A SK289006B6 (sk) 2015-11-03 2015-11-03 Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, spôsob prezentácie informácií

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500742015A3 true SK500742015A3 (sk) 2017-05-03
SK289006B6 SK289006B6 (sk) 2022-11-24

Family

ID=55024174

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50074-2015A SK289006B6 (sk) 2015-11-03 2015-11-03 Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, spôsob prezentácie informácií

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP3371763A1 (sk)
CZ (1) CZ32181U1 (sk)
SK (1) SK289006B6 (sk)
WO (1) WO2017077364A1 (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115398375A (zh) * 2020-01-24 2022-11-25 弗门尼舍有限公司 用户姿态数据采集系统、多感官体验系统及相应方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5504675A (en) * 1994-12-22 1996-04-02 International Business Machines Corporation Method and apparatus for automatic selection and presentation of sales promotion programs
DE19511713A1 (de) * 1995-03-30 1996-10-10 C Vis Computer Vision Und Auto Verfahren und Vorrichtung zur automatischen Bildaufnahme von Gesichtern
AU2248501A (en) * 1999-12-17 2001-06-25 Promo Vu Interactive promotional information communicating system
US20040044564A1 (en) * 2002-08-27 2004-03-04 Dietz Paul H. Real-time retail display system
US8725567B2 (en) * 2006-06-29 2014-05-13 Microsoft Corporation Targeted advertising in brick-and-mortar establishments
US20110128385A1 (en) * 2009-12-02 2011-06-02 Honeywell International Inc. Multi camera registration for high resolution target capture
US8473304B2 (en) 2010-03-08 2013-06-25 Iverification Services, Llc Systems and methods for providing and obtaining validated customer feedback information
FR2998077A1 (fr) 2012-11-09 2014-05-16 Fabrice Boutain Dispositif interacti de suivi d'activite et d'emotion de bonheur
AU2014100131A4 (en) 2014-02-13 2014-03-20 Blackcitrus Pty Ltd iComplain - A process that allows users to provide feedback on any goods and/or services that the user may come across from any location through a web based portal using any connectible device.

Also Published As

Publication number Publication date
EP3371763A1 (en) 2018-09-12
WO2017077364A1 (en) 2017-05-11
SK289006B6 (sk) 2022-11-24
CZ32181U1 (cs) 2018-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN110892358B (zh) 具有传感器和显示设备的电子设备
Ofli et al. Design and evaluation of an interactive exercise coaching system for older adults: lessons learned
US9173577B2 (en) Biometric monitoring device having a body weight sensor, and methods of operating same
Howell et al. Life-affirming biosensing in public: Sounding heartbeats on a red bench
KR101353195B1 (ko) 이동통신단말을 이용한 조명 제어 방법
Damala et al. Exploring the affective museum visiting experience: adaptive augmented reality (A2R) and cultural heritage
KR20210076539A (ko) 스마트 미러 장치 및 그 제어 방법
US10706820B2 (en) Methods and apparatus for producing a multimedia display that includes olfactory stimuli
KR101988334B1 (ko) 이동 전화기 및 이동전화기에서 재생되는 미디어 컨텐츠의 효율성 분석 방법
WO2018062102A1 (ja) 筐体及びシステム
CN108937970A (zh) 一种评测情感状态的方法及装置
SK500742015A3 (sk) Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, spôsob prezentácie informácií
CN112668422A (zh) 一种展会观众行为分析系统
CA2873657A1 (en) Feedback-based lightpainting, user-interface, data visualization, sensing, or interactive system, means, and apparatus
SK501172017U1 (sk) Informačné zariadenie so súčasným získavaním spätnej väzby, spôsob prezentácie informácií
KR102312633B1 (ko) 색조명장치를 이용한 헬스케어시스템
US20220198371A1 (en) Action management method, program, and action management system
KR101809724B1 (ko) 스마트 미러를 활용한 보육 케어시스템
CN108764200A (zh) 一种评测意识状态的方法及装置
Tomitsch et al. Design Implications for a Ubiquitous Ambient Sound Display for the Deaf.
KR20190064421A (ko) 알림장치
CN108764364A (zh) 一种评测应激反应状态的方法及装置
CN212066358U (zh) 一种可侦查体温的智能镜子
Heuten et al. Illumination of calendar events in the household of older persons
Fuchs et al. SmartLobby: A 24/7 Human-Machine-Interaction Space within an Office Environment.