SK500712020A3 - Prefabricated building cell, prefabricated building cell system and method of creating prefabricated building cell system - Google Patents
Prefabricated building cell, prefabricated building cell system and method of creating prefabricated building cell system Download PDFInfo
- Publication number
- SK500712020A3 SK500712020A3 SK500712020A SK500712020A SK500712020A3 SK 500712020 A3 SK500712020 A3 SK 500712020A3 SK 500712020 A SK500712020 A SK 500712020A SK 500712020 A SK500712020 A SK 500712020A SK 500712020 A3 SK500712020 A3 SK 500712020A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- cells
- walls
- floor
- corridor
- recesses
- Prior art date
Links
Landscapes
- Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)
Abstract
Predmetom technického riešenia je prefabrikovaný stavebný bunkový systém, ktorého základom sú prefabrikované stavebné bunky (1) vybavené špeciálnymi spojovacími prvkami, ktoré sú šachovnicovo usporiadané v horizontálnom a vertikálnom smere v prednej a zadnej časti stavebného bunkového systému do flexibilných funkčných modulov. Prefabrikované stavebné bunky sú vyrobené v špecializovanom závode a ich výroba je počítačovo riadená. Vyrábajú sa v opakujúcich sa formách presne podľa dôkladného plánovania. Bunka má svojím konštrukčným riešením široké využitie, spĺňa požiadavky stavebnej fyziky a je navrhnutá tak, aby zvládla seizmické zaťaženie pre každú časť krajiny.The subject of the technical solution is a prefabricated building cell system, the basis of which are prefabricated building cells (1) equipped with special connecting elements, which are arranged in a checkerboard pattern in the horizontal and vertical directions in the front and rear parts of the building cell system into flexible functional modules. Prefabricated building cells are made in a specialized plant and their production is computer-controlled. They are produced in repetitive forms precisely according to careful planning. Due to its design, the cell has a wide range of uses, meets the requirements of construction physics and is designed to handle seismic loads for every part of the country.
Description
Oblasť technikyThe field of technology
Vynález sa týka prefabrikovanej stavebnej bunky, prefabrikovaného stavebného bunkového systému a spôsobu vytvorenia prefabrikovaného stavebného systému.The invention relates to a prefabricated building cell, a prefabricated building cell system and a method of creating a prefabricated building system.
Doterajší stav technikyCurrent state of the art
V súčasnosti sa výstavba občianskej vybavenosti najčastejšie uskutočňuje formou individuálnych projektov, alebo formou prefabrikovaných konštrukčných systémov, ktoré sa v ďalších krokoch a stupňoch projektovej dokumentácie prispôsobujú požiadavkám stavebníka.Currently, the construction of civic amenities is most often carried out in the form of individual projects or in the form of prefabricated structural systems, which are adapted to the requirements of the builder in the next steps and stages of the project documentation.
Podstatu prefabrikovaných systémov tvoria jednotlivé stavebné dielce, ktoré predstavujú podlahové, stenové a stropné panely, ktoré sa vyrábajú v takto špecializovaných závodoch, privážajú sa na stavbu a na mieste stavby sa vzájomne spájajú do stavebných systémov. Jednotlivé diely sa vyrábajú buď sériovo alebo sa prispôsobujú požiadavkám zákazníka.The essence of prefabricated systems is made up of individual construction parts, which represent floor, wall and ceiling panels, which are produced in such specialized factories, brought to the construction site and connected to each other to form construction systems at the construction site. Individual parts are either serially produced or adapted to customer requirements.
K doteraz známym stavebným dielcom patrí plošný stavebný dielec opísaný v zverejnenej patentovej prihláške WO2017029208 Al. Stavebný dielec obsahuje v najmenej jednom bočnom okrajovom úseku vybrania, medzi ktorými sú vytvorené výstupky. Takéto dva plošné panely sa môžu uložiť takým spôsobom, že ozub jedného dielca zapadá do vybratia druhého plošného stavebného dielca a naopak, pričom rozmer vybratia korešponduje s rozmerom ozubia. Ďalej prihláška nárokuje stavebný modul na výstavbu viacpodlažných budov, pričom stavebný modul tvoria dve obdĺžnikové bočné steny, ktoré sú upevnené pomocou podlahového prvku a stropného prvku, kde bočné steny sú umiestnené v okrajových častiach podlahy.The construction parts known so far include the flat construction part described in the published patent application WO2017029208 Al. The construction part contains recesses in at least one lateral edge section, between which protrusions are formed. Such two flat panels can be stored in such a way that the tooth of one part fits into the recess of the other flat construction part and vice versa, while the dimension of the recess corresponds to the dimension of the tooth. Furthermore, the application claims a building module for the construction of multi-storey buildings, while the building module consists of two rectangular side walls, which are fixed using a floor element and a ceiling element, where the side walls are located in the edge parts of the floor.
Zverejnená prihláška DE20021050U U1 opisuje viacúčelový konštrukčný panel, ktorý má zvislé rovnobežné hrany vybavené zúbkovaním, ktoré umožňuje vzájomné spojenie susedných panelov. Zúbkovanie jednej časti panelu zapadá do zúbkovania druhého panelu. Dva susedné panely sa vzájomne spájajú pomocou čapu, a následne sa pokryjú omietkou.Published application DE20021050U U1 describes a multi-purpose structural panel that has vertical parallel edges equipped with serrations that allow adjacent panels to be joined together. The serration of one part of the panel fits into the serration of the other panel. Two adjacent panels are connected to each other using a pin, and then they are covered with plaster.
V zverejnenej prihláške CN204174745U je opísaná modulárna dočasná budova, ktorá obsahuje najmenej jednu alebo viac prefabrikovaných obytných buniek, ktoré predstavujú samostatné celky. Obytné bunky sú prepojené so schodiskom. Obytný komplex sa vytvorí uložením prefabrikovaných buniek na seba. Fasáda objektu je vybavená oceľovými zavesenými balkónmi.Published application CN204174745U describes a modular temporary building that includes at least one or more prefabricated living cells that are self-contained units. Living cells are connected with a staircase. A residential complex is created by stacking prefabricated cells on top of each other. The facade of the building is equipped with steel suspended balconies.
Zverejnená patentová prihláška WO2012106650 Al opisuje spôsob montáže konštrukcie z prefabrikovaných konštrukčných prvkov pre stavebný systém ako aj samotný stavebný systém zložený z jednotlivých zazubených konštrukčných prvkov tvoriacich samostatné moduly - bunky, pričom tieto sú prepojené so schodiskom, a sú vyrobené v závode a montované na stavbe. Obytný komplex sa vytvorí uložením prefabrikovaných buniek na seba na podkladovú dosku. Postupným pridávaním jednotlivých buniek možno vytvoriť stavbu rôznych podlaží a dĺžky. Jednotlivé konštrukčné prvky sú spájané zazubeným spojom.The published patent application WO2012106650 Al describes the method of assembling a structure from prefabricated structural elements for a building system as well as the building system itself consisting of individual toothed structural elements forming separate modules - cells, while these are connected to a staircase, and are manufactured in a factory and assembled on site. The residential complex is created by stacking prefabricated cells on top of each other on a base plate. By gradually adding individual cells, a building of different floors and lengths can be created. Individual structural elements are connected by a toothed joint.
Nevýhodou týchto opísaných prefabrikovaných dielcov je to, že sa dielce privážajú a montujú na stavbe. Výrobca je obmedzený ich veľkosťou vo výrobe ako aj ich prepravou na stavbu. Ďalšou nevýhodou je dosiahnutie potrebnej pevnosti spoja jednotlivých dielov.The disadvantage of these described prefabricated parts is that the parts are brought and assembled on site. The manufacturer is limited by their size in production as well as their transportation to the construction site. Another disadvantage is achieving the required strength of the joint of individual parts.
Podstata vynálezuThe essence of the invention
Nedostatky systémov v uvedených dokumentoch rieši prefabrikovaná stavebná bunka a prefabrikovaný stavebný bunkového systém, predložený v predkladanej prihláške vynálezu. Prefabrikovaná stavebná bunka tvorí základ prefabrikovaného stavebného bunkového systému, ktorý má voliteľný počet podlaží.The shortcomings of the systems in the mentioned documents are solved by the prefabricated building cell and the prefabricated building cell system presented in the present application for the invention. The prefabricated building cell forms the basis of a prefabricated building cell system that has an optional number of floors.
Bunka 1 pozostáva zo štyroch navzájom spojených na seba kolmých stien. Na svojich pozdĺžnych hranách má bunka 1 vybratia 2 a ozuby 3, a v každom vybratí 2 je stenová pätka 4.2 a v každom ozube 3 kotevná skrutka so spojkou 4.1. Na priečnej vnútornej hornej hrane má v rohoch ozub 3.1 s kotevným tŕňom 5, a na priečnych vonkajších hranách má vybratia 2.2 s kotviacimi lištami 4.3 a v rohoch na spodných pozdĺžnych hranách má vybratia 2.1. Na zvislých stenách bunky 1 môžu byť stenové otvory 13 pre dvere.Cell 1 consists of four mutually connected perpendicular walls. On its longitudinal edges, the cell 1 has recesses 2 and teeth 3, and in each recess 2 there is a wall foot 4.2 and in each tooth 3 an anchor screw with a coupling 4.1. On the transverse inner upper edge, it has a tooth 3.1 with an anchor pin 5 in the corners, and on the transverse outer edges it has recesses 2.2 with anchor bars 4.3, and in the corners on the lower longitudinal edges it has recesses 2.1. On the vertical walls of the cell 1 there can be wall openings 13 for doors.
Bunky 1 tvoria základ prefabrikovaného stavebného bunkového systému, v ktorom sú bunky 1 šachovnicovo usporiadané v horizontálnom a vertikálnom smere v prednej a zadnej časti systému, medzi ktorými je vytvorený chodbový priestor 9. Bunky 1 oboch častí systému vytvárajú flexibilné funkčné moduly, ktorými sú obytné moduly 6, komunikačné moduly 7 a technické moduly 8. Nad chodbovým priestorom 9 sú uložené chodbové stropné panely 10 a na priečnych vonkajších stenách buniek 1 sú ukotvené štítovéCells 1 form the basis of a prefabricated building cellular system, in which cells 1 are arranged in a checkerboard pattern in horizontal and vertical directions in the front and rear parts of the system, between which a corridor space 9 is created. Cells 1 of both parts of the system create flexible functional modules, which are residential modules 6, communication modules 7 and technical modules 8. Corridor ceiling panels 10 are placed above the corridor space 9 and gable panels are anchored to the transverse outer walls of the cells 1
SK 50071-2020 A3 steny 18. V krajných poliach na oboch stranách stavebného bunkového systému na tých podlažiach, kde nie je bunka 1, sú prázdne priestory vyplnené zvislými stenami 11. Chodbové priestory 9 sú z oboch strán uzavreté chodbovými stenami 15 s otvormi 13 pre dvere alebo okná, a prázdne stropné priestory medzi bunkami na najvyššom podlaží sú vyplnené stropnými panelmi izbovými 14.1. Taktiež na podstave na najnižšom podlaží v priestoroch medzi bunkami 1 sú podlahové panely izbové 14. Obdobne na podstave na najnižšom podlaží pod chodbovým priestorom 9 sú chodbové podlahové chodbové panely 10.1. Na najvyššom podlaží sú po obvode budovy atikové steny 12.1,12.2 a ukončujúce štítové steny 18.1.SK 50071-2020 A3 walls 18. In the extreme fields on both sides of the building cell system on those floors where there is no cell 1, empty spaces are filled with vertical walls 11. Corridor spaces 9 are closed on both sides by corridor walls 15 with openings 13 for doors or windows, and empty ceiling spaces between cells on the highest floor are filled with room ceiling panels 14.1. Also on the plinth on the lowest floor in the spaces between the cells 1 are room floor panels 14. Similarly on the plinth on the lowest floor below the corridor space 9 are the corridor floor corridor panels 10.1. On the top floor, there are attic walls 12.1, 12.2 and end gable walls 18.1 around the perimeter of the building.
Prefabrikovaný stavebný bunkový systém sa zostaví tak, že sa v spodnom podlaží v prednej časti prefabrikovaného stavebného bunkového systému na pripravený pevný základ uložia bunky 1 do tvaru šachovnice na šírku jednej bunky 1, medzi takto uložené bunky 1 sa na pevný základ vložia podlahové panely 14 vybavené vybratiami 2 a ozubmi 3 a k bunkám 1 sa ukotvia pomocou stenových pätiek 4.2 a kotevných skrutiek so spojkami 4.1.The prefabricated building cellular system is assembled by placing cells 1 in the shape of a checkerboard to the width of one cell 1 on the prepared solid foundation in the lower floor in the front part of the prefabricated building cellular system, floor panels 14 equipped with with recesses 2 and teeth 3 and to cells 1 are anchored using wall feet 4.2 and anchor screws with couplings 4.1.
V zadnej časti spodného podlažia prefabrikovaného stavebného bunkového systému sa postupuje rovnakým spôsobom ako v prípade prednej časti s posunutím pre chodbový priestor 9, s opačnou orientáciou buniek 1 ako v prednej časti, teda k chodbovému priestoru priliehajú vnútorné priečne hrany buniek 1 oboch častí prefabrikovaného stavebného bunkového systému. Na pevný základ chodbového priestoru 9 sa vložia podlahové chodbové panely 10.1, ktoré sa na vnútorné spodné priečne hrany buniek 1 ukotvia pomocou stenových pätiek 4.2 uložených na podlahových chodbových paneloch 10.1 a kotevných skrutiek so spojkami 4.1 uložených na vnútorných spodných priečnych hranách buniek 1. Chodbové priestory 9 sa z oboch strán stavebného bunkového systému uzavrú chodbovými stenami 15 s otvormi 13 pre dvere alebo okná.In the rear part of the lower floor of the prefabricated construction cellular system, the procedure is the same as in the case of the front part with a shift for the corridor space 9, with the opposite orientation of the cells 1 as in the front part, i.e. the inner transverse edges of the cells 1 of both parts of the prefabricated construction cellular system are adjacent to the corridor space system. Corridor floor panels 10.1 are placed on the solid foundation of the corridor space 9, which are anchored to the inner lower transverse edges of the cells 1 using wall feet 4.2 placed on the floor corridor panels 10.1 and anchor bolts with connectors 4.1 placed on the inner lower transverse edges of the cells 1. Corridor spaces 9 are closed from both sides of the building cell system by corridor walls 15 with openings 13 for doors or windows.
Následne sa v druhom, a v každom ďalšom podlaží stavebného prefabrikovaného bunkového systému bunky 1 uložia šachovnicovo nad priestor medzi dvomi priľahlými bunkami 1 nižšieho podlažia a spoja sa s nimi tak, že na pozdĺžnych hranách ich zvislých stien sa vzájomne spoja pomocou stenových pätiek 4.2 ukotvených vo vybratiach 2 a kotevných skrutiek so spojkami 4.1 ukotvených v ozuboch 3 tak, aby vybratia 2 a ozuby 3 zvislých stien buniek 1 do seba zapadali. Taktiež na každom podlaží sa po uložení buniek 1 sa uložia chodbové stropné panely 10 rovnakým spôsobom ako na spodnom podlaží.Subsequently, in the second and in each subsequent floor of the construction prefabricated cellular system, the cells 1 are placed in a checkerboard pattern above the space between two adjacent cells 1 of the lower floor and are connected to them in such a way that they are connected to each other on the longitudinal edges of their vertical walls by means of wall feet 4.2 anchored in recesses 2 and anchor screws with couplings 4.1 anchored in teeth 3 so that recesses 2 and teeth 3 of the vertical walls of cells 1 fit into each other. Also, on each floor, after placing the cells 1, the corridor ceiling panels 10 are placed in the same way as on the lower floor.
V každom druhom podlaží pri šachovnicovom kladení buniek 1 v krajných poliach na oboch stranách prefabrikovaného stavebného bunkového systému vzniknú priestory, v ktorých nie sú bunky 1 - pri najvhodnejšom riešení ide o podlažia 2, 4, 6 V tom prípade sa do vybratí 2 a ozubov 3 na vonkajšie horné pozdĺžne hrany zvislých stien buniek 1 umiestnených v krajných polohách pod prázdnym priestorom vložia rovnako profilované zvislé steny 11 tak, aby na pozdĺžnych hranách zvislých stien buniek 1 a nad ne vložených zvislých stien 11 ich vybratia 2 a ozuby 3 do seba zapadli a spoja sa pomocou stenových pätiek 4.2 ukotvených vo vybratiach 2 a kotevných skrutiek so spojkami 4.1 ukotvených v ozuboch 3. Prázdne polia sa vloženými zvislými stenami 11 uzavrú.In every other floor, when cells 1 are placed in a checkerboard pattern in the outermost fields on both sides of the prefabricated building cell system, spaces will be created in which there are no cells 1 - in the most suitable solution, it is floors 2, 4, 6. In this case, recesses 2 and teeth 3 on the outer upper longitudinal edges of the vertical walls of the cells 1 located in the extreme positions under the empty space, they insert the same profiled vertical walls 11 so that on the longitudinal edges of the vertical walls of the cells 1 and the vertical walls 11 inserted above them, their recesses 2 and teeth 3 fit into each other and connect with the help of wall feet 4.2 anchored in recesses 2 and anchor screws with couplings 4.1 anchored in teeth 3. Empty fields are closed by inserted vertical walls 11.
Na najvyššom podlaží stavebného bunkového systému, v prázdnych poliach v priestoroch medzi bunkami 1 sa vložia stropné panely 14.1, ktoré sa vzájomne na horných pozdĺžnych hranách spoja tak, aby ich vybratia 2 a ozuby 3 do seba zapadli a ukotvia sa pomocou stenových pätiek 4.2 a kotevných skrutiek so spojkami 4.1. V tých prípadoch, ak v krajných polohách na najvyššom podlaží nie sú bunky, pred vložením stropných panelov 14.1 sa vložia uvedeným spôsobom zvislé steny 11, a stropné panely 14.1 sa vložia medzi krajné horné pozdĺžne hrany buniek 1 a horné pozdĺžne hrany zvislých stien 11 a spoja sa uvedeným spôsobom. Stropné chodbové panely 10 sa na najvyšších podlažiach vkladajú a ukotvia rovnako ako na ostatných podlažiach. Týmto spôsobom sa strešná plocha systému uzatvorí.On the highest floor of the building cell system, in the empty fields in the spaces between the cells 1, ceiling panels 14.1 are inserted, which are connected to each other on the upper longitudinal edges so that their recesses 2 and teeth 3 fit into each other and are anchored using wall feet 4.2 and anchors screws with couplings 4.1. In those cases, if there are no cells in the extreme positions on the highest floor, before inserting the ceiling panels 14.1, the vertical walls 11 are inserted in the indicated manner, and the ceiling panels 14.1 are inserted between the extreme upper longitudinal edges of the cells 1 and the upper longitudinal edges of the vertical walls 11 and the connection with the indicated method. Ceiling corridor panels 10 are inserted and anchored on the highest floors in the same way as on the other floors. In this way, the roof surface of the system is closed.
Na vonkajšie priečne hrany buniek 1 vybavených vybratiami 2.2 a kotviacimi lištami 4.3 v prvom a každom ďalšom rade stavebného bunkového systému sa ukotvia zateplené štítové steny 18 pomocou kotviacich líšt 4.3, pričom vo vertikálnom smere sa štítové steny 18 navzájom spájajú pomocou tŕňov 5 uložených v otvoroch 16.Insulated shield walls 18 are anchored to the outer transverse edges of cells 1 equipped with recesses 2.2 and anchoring strips 4.3 in the first and each subsequent row of the building cell system using anchoring strips 4.3, while in the vertical direction the shield walls 18 are connected to each other by means of spikes 5 placed in holes 16 .
Pri vybavení prefabrikovaného stavebného bunkového systému atikovými stenami 12.1 na jeho vrchu sa postupuje tak, že ak v krajných poliach na najvyšších podlažiach nie sú bunky 1, ale zvislé steny 11, v takom prípade sú zvislé steny 11 na horných pozdĺžnych hranách vo vybratiach 2 vybavené kotevnými tŕňmi 5, a stropný panel 14.1 uložený na horných pozdĺžnych hranách zvislej steny 11 je vybavený otvormi 16 v ozuboch 3. Na stropné panely 14.1 a zvislé steny 11 sa uložia atikové steny 12.1 vybavené otvormi 16. V prípadoch, ak v krajných poliach na najvyššom podlaží sú bunky 1, sú tieto bunky vo vybratiach 2 na krajnej hornej pozdĺžnej hrane vybavené tŕňmi 5 a ozuby 3 oceľovou platničkou 17. Na horné pozdĺžne hrany buniek 1 sa uložia atikové steny 12.2 a pomocou oceľových platničiek 17 sa vzájomne spoja. Ukončujúce 18.1 štítové steny vo funkcii atikových stien sa spoja so štítovými stenami 18 pomocou tŕňov 5 uložených v otvoroch 16.When equipping the prefabricated building cell system with attic walls 12.1 on its top, the procedure is such that if there are not cells 1 in the outermost fields on the highest floors, but vertical walls 11, in this case the vertical walls 11 on the upper longitudinal edges in recesses 2 are equipped with anchors spikes 5, and the ceiling panel 14.1 placed on the upper longitudinal edges of the vertical wall 11 is equipped with holes 16 in the teeth 3. Attic walls 12.1 equipped with holes 16 are placed on the ceiling panels 14.1 and vertical walls 11. In cases where in the outermost fields on the highest floor are cells 1, these cells in recesses 2 on the uppermost longitudinal edge are equipped with spines 5 and teeth 3 with a steel plate 17. Attic walls 12.2 are placed on the upper longitudinal edges of cells 1 and connected to each other with the help of steel plates 17. Ending 18.1 gable walls in the function of attic walls are connected to gable walls 18 by means of pins 5 placed in holes 16.
SK 50071-2020 A3SK 50071-2020 A3
Zateplená štítová stena 18 v každom podlaží je vybavená balkónovým oknom alebo francúzskym oknom, prípadne zateplená štítová stena 18 je bez okna. Fasáda stavebného bunkového systému môže byť vybavená balkónom alebo loggiou.The insulated gable wall 18 on each floor is equipped with a balcony window or a French window, or the insulated gable wall 18 is without a window. The facade of the building cell system can be equipped with a balcony or a loggia.
Vonkajšia úprava bunkového systému je dokončená podľa objednávky zákazníka. To znamená, že okrem zateplenia môže byť strecha pokrytá trávnikom, prípadne iným porastom, prípadne strecha môže byť vybavená bazénom. Taktiež môže byť systém zostavený tak, že na najvyššom podlaží môže byť položená iba jedna z častí bunkového systému, a druhá časť môže mať o jedno nižšie najvyššie podlažie, na ktorom môže byť napr. oddychová terasa so zeleňou.The external modification of the cellular system is completed according to the customer's order. This means that in addition to insulation, the roof can be covered with grass or other vegetation, or the roof can be equipped with a swimming pool. Also, the system can be assembled in such a way that only one of the parts of the cellular system can be placed on the highest floor, and the other part can have the highest floor one lower, on which e.g. relaxing terrace with greenery.
Výhoda stavebného bunkového systému podľa vynálezu spočíva predovšetkým v úspore času, nákladov a presnosti stavby. Bunky sú vyrobené v závode, ktorý je plne automatizovaný a ich výroba je počítačovo riadená. Vyrábajú sa v opakujúcich sa formách presne podľa dôkladného plánovania, čím je zaručená maximálna optimalizácia tvaru, rozmerov a výstuže prvkov. Podľa požiadavky zákazníka povrch bunky 1 môže byť rôzne upravený, môže byť vymývaný, betón môže byť brúsený, prípadne môže mať rôzne povrchové úpravy. Následná doprava buniek vytvorených podľa vynálezu na miesto stavby umožňuje rýchlu montáž cenovo dostupného stavebného bunkového systému. Bunka svojim konštrukčným riešením má široké využitie, spĺňa požiadavky stavebnej fyziky, je navrhnutá tak, aby zvládla seizmické zaťaženie pre každú časť krajiny. Ďalšou výhodou tohto stavebného systému je to, že postupným pridávaním jednotlivých buniek možno vytvoriť stavby rôznych konfigurácií, rôznych podlaží a rôznych dĺžok.The advantage of the construction cellular system according to the invention lies primarily in saving time, costs and construction accuracy. The cells are made in a plant that is fully automated and their production is computer controlled. They are produced in repetitive forms exactly according to thorough planning, which guarantees the maximum optimization of the shape, dimensions and reinforcement of the elements. According to the customer's request, the surface of cell 1 can be modified differently, it can be washed, the concrete can be ground, or it can have different surface treatments. The subsequent transport of the cells created according to the invention to the construction site enables quick assembly of an affordable building cell system. Due to its structural solution, the cell has a wide range of uses, meets the requirements of building physics, and is designed to handle seismic loads for every part of the country. Another advantage of this building system is that by gradually adding individual cells, buildings of different configurations, different floors and different lengths can be created.
Prehľad obrázkov na výkresochOverview of images on drawings
Vynález je bližšie vysvetlený pomocou obrázkov na výkresoch, kde naThe invention is explained in more detail with the help of figures in the drawings, where on
Obr. 1 je znázornená bunka 1.fig. 1 shows cell 1.
Obr. 2 je znázornená bunka 1, kde na zvislej stene je stenový otvor 13 pre dvere.fig. 2 shows the cell 1, where there is a wall opening 13 for a door on the vertical wall.
Obr. 3 je znázornené spájanie bunky 1 uloženej nad priestor medzi dvomi priľahlými bunkami 1.fig. 3 shows the connection of a cell 1 placed above the space between two adjacent cells 1.
Obr. 4 je znázornené pripojenie zvislej steny 11 na podlažiach, kde v krajných priestoroch nie je bunka 1.fig. 4 shows the connection of the vertical wall 11 on floors where there is no cell 1 in the outermost spaces.
Obr. 5 je znázornené pripojenie štítovej steny 18 na priečnu vonkajšiu stenu bunky 1.fig. 5 shows the connection of the shield wall 18 to the transverse outer wall of the cell 1.
Obr. 6 je znázornený spôsob vkladania stropného panelu chodbového 10 do chodbového priestoru 9.fig. 6 shows the method of inserting the corridor ceiling panel 10 into the corridor space 9.
Obr. 6.1 je znázornený prvok z obr. 6 po vložení stropného panelu chodbového 10 do chodbového priestoru 9.fig. 6.1 shows the element from fig. 6 after inserting the corridor ceiling panel 10 into the corridor space 9.
Obr. 7 je znázornené uloženie atikovej steny 12.1 na krajný stropný panel izbový 14.1, ktorý je uložený na zvislú stenu 11.fig. 7 shows the placement of the attic wall 12.1 on the extreme room ceiling panel 14.1, which is placed on the vertical wall 11.
Obr. 8 je znázornené uloženie atikovej steny 12.2 na krajnú pozdĺžnu hornú hranu bunky 1.fig. 8 shows the placement of the attic wall 12.2 on the extreme longitudinal upper edge of the cell 1.
Obr. 9 je znázornené vloženie stropného panelu izbového 14.1 na hrany zvislých stien buniek 1.fig. 9 shows the insertion of the ceiling panel of the room 14.1 on the edges of the vertical walls of cells 1.
Obr. 10 je znázornený zložený stavebný bunkový systém po jeho uzavretí vrchnými stenami buniek 1 na najvyššom podlaží, vrchnými stropnými panelmi 14.1, stropným chodbovým panelom 10 na najvyššom podlaží a chodbovými stenami 15.fig. 10 shows the composite building cell system after it is closed by the top walls of the cells 1 on the highest floor, the top ceiling panels 14.1, the ceiling corridor panel 10 on the highest floor and the corridor walls 15.
Obr. 11 znázornený pôdorys najnižšieho podlažia samotného prefabrikovaného stavebného bunkového systému.fig. 11 shows the floor plan of the lowest floor of the prefabricated building cell system itself.
Obr. 12 je znázornený priečny rez prefabrikovaného stavebného bunkového systému pri pohľade zhora, pričom oproti základnému systému sú tam dobudované na každom podlaží priečky oddeľujúce chodbový priestor 9 od obytných 6, komunikačných 7 a technických 8 modulov umiestnených v bunkách 1 prefabrikovaného stavebného bunkového systému, pričom obytné moduly sú využité na rôzne typy bytov (garsónky, jednoizbové byty a pod.).fig. 12 shows a cross-section of the prefabricated building cellular system viewed from above, while in contrast to the basic system there are partition walls separating the corridor space 9 from the residential 6, communication 7 and technical 8 modules located in the cells 1 of the prefabricated building cellular system on each floor, while the residential modules they are used for different types of apartments (studios, one-room apartments, etc.).
Obr. 13 znázorňuje, ako môže byť systém flexibilne využitý, kedy aj časť chodbového priestoru 9 systému, ak je dostatočne široký, je možné pomocou dobudovaných priečok využiť na bytové účely.fig. 13 shows how the system can be used flexibly, when even part of the corridor space 9 of the system, if it is wide enough, can be used for residential purposes with the help of built-in partitions.
Príklady uskutočnenia vynálezuExamples of implementation of the invention
V príklade 1 je uvedený prefabrikovaný stavebný bunkový systém majúci 2 podlažia obsahujúci rad troch buniek 1 v prednej aj zadnej časti systému a chodbový priestor 9.Example 1 shows a prefabricated building cell system having 2 floors containing a row of three cells 1 in the front and back of the system and a corridor space 9.
Príklad 1Example 1
Prefabrikovaný stavebný bunkový systém znázornený na obr. 10 predstavuje dvojpodlažnú stavbu, ktorá je tvorená prednou a zadnou časťou. Na obr. 10 nie je znázornené druhé podlažie prednej časti systému zThe prefabricated building cell system shown in fig. 10 represents a two-story building, which consists of a front and a back part. In fig. 10, the second floor of the front part of the system z is not shown
SK 50071-2020 A3 toho dôvodu, aby bolo zrejmé aj ich napojenie na chodbový priestor 9. Platí však, že neznázornené druhé podlažie prednej časti je riešené presne rovnako ako v prípade zadnej časti. Prefabrikovaný stavebný bunkový systém je vytvorený bunkami 1, ktoré sú vyrobené v závode a dovezené na stavbu. Bunka 1 znázornená na obr. 1 je tvorená štyri navzájom spojenými na seba kolmými stenami. Bunka 1 na svojich pozdĺžnych hranách je vybavená vybratiami 2 a ozubmi 3, v každom vybratí 2 je stenová pätka 4.2 a v každom ozube 3 je kotevná skrutka so spojkou 4.1. Na priečnej vnútornej hornej hrane je v rohoch vybavená ozubom 3.1 s kotevným tŕňom 5, a na priečnych vonkajších hranách je vybavená vybratiami 2.2 a kotviacimi lištami 4.3. V rohoch na spodných pozdĺžnych hranách je vybavená vybratiami 2.1. Bunky 1 sa v prednej aj zadnej časti systému uložili v druhom podlaží tak, že sa šachovnicovo vložili nad priestor medzi dvomi priľahlými bunkami 1 prvého podlažia a spojili sa s nimi tak, že na pozdĺžnych hranách ich zvislých stien sa vzájomne spojili pomocou stenových pätiek 4.2 ukotvených vo vybratiach 2 a kotevných skrutiek so spojkami 4.1 ukotvených v ozuboch 3. Uloženie bunky 1 v druhom podlaží medzi dve uložené bunky 1 prvého podlažia, je znázornené na obr. 3.SK 50071-2020 A3 for the reason that their connection to corridor space 9 is also obvious. However, it is true that the second floor of the front part, not shown, is designed exactly the same as in the case of the rear part. The prefabricated building cell system is created by cells 1, which are manufactured in the factory and brought to the construction site. Cell 1 shown in fig. 1 is formed by four mutually connected perpendicular walls. The cell 1 on its longitudinal edges is equipped with recesses 2 and teeth 3, in each recess 2 there is a wall foot 4.2 and in each tooth 3 there is an anchor screw with a coupling 4.1. On the transverse inner upper edge, it is equipped in the corners with a tooth 3.1 with an anchoring mandrel 5, and on the transverse outer edges it is equipped with recesses 2.2 and anchoring bars 4.3. In the corners on the lower longitudinal edges, it is equipped with recesses 2.1. Cells 1 were placed in the front and back of the system in the second floor by inserting them in a checkerboard pattern above the space between two adjacent cells 1 of the first floor and connected to them by connecting to each other on the longitudinal edges of their vertical walls by means of wall feet 4.2 anchored in recesses 2 and anchor screws with couplings 4.1 anchored in teeth 3. The storage of cell 1 in the second floor between two stored cells 1 of the first floor is shown in fig. 3.
Usporiadaním buniek v prednej a zadnej časti stavby sa vytvoril chodbový priestor 9. Chodbové priestory 9 sa z oboch strán stavebného bunkového systému uzavreli chodbovými stenami 15 s otvormi 13 pre dvere alebo okná (Obr. 6, 6.1). Nad chodbové priestory 9 na každom podlaží sa uložili chodbové stropné panely 10 (Obr. 6, 6.1.)By arranging the cells in the front and back part of the building, a corridor space 9 was created. The corridor spaces 9 were closed from both sides of the building cell system by corridor walls 15 with openings 13 for doors or windows (Fig. 6, 6.1). Corridor ceiling panels 10 were placed above the corridor spaces 9 on each floor (Fig. 6, 6.1.)
Na priečnych vonkajších stenách buniek 1 sa ukotvili štítové steny 18 pomocou kotviacich líšt 4.3 vo vybratiach 2.2, pričom vo vertikálnom smere sa štítové steny 18 navzájom spojili pomocou tŕňov 5 uložených v otvoroch 16 (znázornené na obr. 5).On the transverse outer walls of the cells 1, the shield walls 18 were anchored by means of anchor bars 4.3 in recesses 2.2, while in the vertical direction the shield walls 18 were connected to each other by means of pins 5 placed in the holes 16 (shown in Fig. 5).
V prípadoch väčšieho počtu podlaží ako 2 na každom druhom podlaží pri šachovnicovom kladení buniek 1 v krajných poliach na oboch stranách prefabrikovaného stavebného bunkového systému vznikne priestor, v ktorom nie sú bunky 1 - pri najvhodnejšom riešení ide o podlažia 2, 4, 6.... V prípade sa do vybratí 2 a ozubov 3 na horných pozdĺžnych hranách zvislých stien podlažia buniek 1 v krajných polohách pod prázdny priestor vložia rovnako profilované zvislé steny 11 tak, aby na pozdĺžnych hranách zvislých stien buniek 1 a nad ne vložených zvislých stien 11 ich vybratia 2 a ozuby 3 do seba zapadli a spoja sa pomocou stenových pätiek 4.2 ukotvených vo vybratiach 2 a kotevných skrutiek so spojkami 4.1 ukotvených v ozuboch 3. Prázdne polia sa vloženými zvislými stenami 11 uzavrú. Tento postup je znázornený na obr. 4. V našom príklade dvojpodlažnej budovy druhého podlažia v krajných polohách boli vložené zvislé steny 11 modifikovaným spôsobom tak, že na zvislé steny na horné pozdĺžne hrany zvislých stien 11 sa stropné panely 14.1 vložili medzi krajné horné pozdĺžne hrany bunky 1 na hornom podlaží teda nie na bunku 1 na vyššom podlaží v prípadoch viac- ako dvojpodlažných systémov. V príklade 1 týmto spôsobom sa uzavrela strešná plocha budovy. Pripomíname, že v prípadoch, keď v krajných polohách na hornom podlaží sú bunky 1, tak sa stropné panely 14.1 pripoja na horné pozdĺžne hrany buniek 1 na tomto podlaží, čím taktiež dochádza k uzavretiu strešnej plochy budovy.In cases of more than 2 floors on every other floor, when cells 1 are placed in a checkerboard pattern in the extreme fields on both sides of the prefabricated construction cell system, a space will be created in which there are no cells 1 - the most suitable solution is floors 2, 4, 6... In the case, identically profiled vertical walls 11 are inserted into recesses 2 and teeth 3 on the upper longitudinal edges of the vertical walls of the floor of cells 1 in the extreme positions under the empty space so that on the longitudinal edges of the vertical walls of cells 1 and the vertical walls 11 inserted above them, their recesses 2 and teeth 3 fit into each other and are connected by means of wall feet 4.2 anchored in recesses 2 and anchor screws with couplings 4.1 anchored in teeth 3. The empty fields are closed by inserted vertical walls 11. This procedure is shown in fig. 4. In our example of a two-story building, the second floor in the extreme positions, the vertical walls 11 were inserted in a modified way so that the ceiling panels 14.1 were inserted between the uppermost longitudinal edges of the cell 1 on the upper floor, i.e. not on the vertical walls on the upper longitudinal edges of the vertical walls 11 cell 1 on a higher floor in cases of more than two-story systems. In example 1, the roof area of the building was closed in this way. We remind you that in cases where there are cells 1 in the extreme positions on the upper floor, the ceiling panels 14.1 are connected to the upper longitudinal edges of the cells 1 on this floor, which also closes the roof area of the building.
V príklade 1 sú pripojené atikové steny, v tomto príklade sa atikové steny 12.1 pripojili pomocou kotevných tŕňov 5 vložených do vybratí 2 horných pozdĺžnych hranách krajných zvislých stien 11, ktoré prešli cez otvory 16 stropných panelov 14.1 uložených na horných pozdĺžnych hranách zvislých stien 11 a ukotvili sa v otvoroch atikových stien 12.1, ako je to znázornené na obr. 7. Na obr. 8 je vidieť jednoduchší spôsob pripojenia atikových stien 12.2 pre prípad, že v krajných polohách sú bunky 1. Ukončujúce štítové steny 18.1 vo funkcii atikových stien sa spoja so štítovými stenami 18 pomocou tŕňov 5 uložených v otvoroch 16.1.In example 1, the attic walls are connected, in this example, the attic walls 12.1 were connected using anchor pins 5 inserted into the recesses 2 of the upper longitudinal edges of the extreme vertical walls 11, which passed through the openings 16 of the ceiling panels 14.1 placed on the upper longitudinal edges of the vertical walls 11 and anchored is in the openings of the attic walls 12.1, as shown in fig. 7. In fig. 8 shows a simpler way of connecting the attic walls 12.2 in case there are cells 1 in the extreme positions. The end gable walls 18.1 in the function of attic walls are connected to the gable walls 18 by means of pins 5 placed in the holes 16.1.
V príklade 1 je uvedený prefabrikovaný stavebný bunkový systém majúci iba 2 podlažia obsahujúci rad iba troch buniek 1 v prednej aj zadnej časti systému a chodbový priestor 9. a jeho vytvorenie. Je samozrejmé, že počet podlaží a buniek 1 v radoch je ľubovoľne voliteľný a bolo by možné v tomto smere znázorniť viacej uskutočnení uvedeného systému, avšak celý systém aj jeho tvorba pri týchto uskutočneniach je zahrnutá a objasnená v uvedených textoch a obrázkoch ako aj nárokoch predloženej prihláške.Example 1 shows a prefabricated building cell system having only 2 floors containing a row of only three cells 1 in the front and back of the system and a corridor space 9. and its creation. It goes without saying that the number of floors and cells 1 in the rows is freely optional and it would be possible to show more embodiments of the mentioned system in this direction, but the entire system and its creation in these embodiments are included and clarified in the mentioned texts and images as well as the claims of the submitted application .
Príklad 2Example 2
Pôdorys najnižšieho podlažia samotného prefabrikovaného stavebného bunkového systému so siedmimi priestormi buniek v radoch prednej a zadnej časti systému a chodbového priestoru je znázornený na obr. 11.The floor plan of the lowest floor of the prefabricated building cell system itself, with seven cell spaces in the rows of the front and back of the system and the corridor space, is shown in Fig. 11.
Príklady 3 a 4 predstavujú príklady aplikácií prefabrikovaného stavebného bunkového systému podľa požiadaviek užívateľov.Examples 3 and 4 represent examples of applications of the prefabricated building cell system according to user requirements.
SK 50071-2020 A3SK 50071-2020 A3
Príklad 3Example 3
Uskutočnenie v príklade 3 je vysvetlené na obr. 12, na ktorom je znázornený priečny rez prefabrikovaného stavebného bunkového systému pri pohľade zhora, pričom oproti základnému systému sú tam dobudované na každom podlaží priečky napr. umakartové oddeľujúce chodbový priestor 9 od obytných 6, komunikačných 7 a technických 8 modulov umiestnených v bunkách 1 prefabrikovaného 5 stavebného bunkového systému, pričom obytné moduly sú využité na rôzne typy bytov (garsónky, jednoizbové byty a pod.).The implementation in example 3 is explained in fig. 12, which shows a cross-section of a prefabricated building cell system viewed from above, while, in contrast to the basic system, partitions are added on each floor, e.g. umakart separating the corridor space 9 from residential 6, communication 7 and technical 8 modules located in cells 1 of the prefabricated 5 building cellular system, while the residential modules are used for different types of apartments (studios, one-room apartments, etc.).
Príklad 4Example 4
Na obr. 13 je ukázané, ako môže byť systém flexibilne využitý, kedy aj časť chodbového priestoru 9 10 systému, ak je dostatočne široký, je možné pomocou dobudovaných priečok využiť na bytové účely podľa požiadaviek užívateľov. Časť chodbového priestoru využitého na bytové účely je pre ilustráciu vyšrafovaná.In fig. 13 it is shown how the system can be used flexibly, when even part of the corridor space 9 10 of the system, if it is wide enough, can be used for residential purposes with the help of completed partitions according to the users' requirements. Part of the corridor space used for residential purposes is hatched for illustration.
Priemyselná využiteľnosťIndustrial applicability
Prefabrikovaný stavebný bunkový systém podľa vynálezu je určený pre výstavbu bytových domov, detských domovov, internátov, ubytovní, nájomných domov a domovov pre dôchodcov.The prefabricated building cell system according to the invention is intended for the construction of apartment buildings, children's homes, boarding schools, dormitories, rental houses and retirement homes.
SK 50071-2020 A3SK 50071-2020 A3
Zoznam vzťahových značiek bunka vybratie na pozdĺžnych hranách bunkyList of reference marks of the cell selection on the longitudinal edges of the cell
2.1 vybratie v rohoch bunky2.1 selection in the corners of the cell
2.2 vybratie v priečnej hrane2.2 removal in the transverse edge
2.3 vybratie chodbového panelu ozub na pozdĺžnych hranách bunky2.3 removal of the corridor panel, dents on the longitudinal edges of the cell
3.1 ozub v rohoch bunky3.1 dent in the corners of the cell
4.1 kotevná skrutka so spojkou4.1 anchor bolt with coupling
4.2 stenová pätka4.2 wall foot
4.3 kotviaca lišta kotevný tŕň obytný modul komunikačný modul technický modul chodbový priestor stropný panel chodbový4.3 anchor bar anchor spike residential module communication module technical module corridor space ceiling panel corridor
10.1 podlahový panel chodbový zvislá stena10.1 floor panel corridor vertical wall
12.1 atiková stena12.1 attic wall
12.2 atiková stena s vybratím stenový otvor podlahový panel izbový12.2 attic wall with removal wall opening floor panel room
14.1 stropný panel izbový chodbová stena otvor oceľová platnička štítová stena14.1 ceiling panel room corridor wall opening steel plate gable wall
18.1 štítová stena ukončujúca18.1 gable end wall
Claims (6)
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50071-2020A SK289116B6 (en) | 2020-12-03 | 2020-12-03 | Prefabricated building system and method of creating prefabricated building system |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50071-2020A SK289116B6 (en) | 2020-12-03 | 2020-12-03 | Prefabricated building system and method of creating prefabricated building system |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK500712020A3 true SK500712020A3 (en) | 2022-06-30 |
SK289116B6 SK289116B6 (en) | 2023-09-27 |
Family
ID=82214657
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK50071-2020A SK289116B6 (en) | 2020-12-03 | 2020-12-03 | Prefabricated building system and method of creating prefabricated building system |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK289116B6 (en) |
-
2020
- 2020-12-03 SK SK50071-2020A patent/SK289116B6/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK289116B6 (en) | 2023-09-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP7288031B2 (en) | Connection system and method for prefabricated volumetric building modules | |
US8539732B2 (en) | Structural building panels with seamless corners | |
US9115504B2 (en) | System for modular building construction | |
US20160160515A1 (en) | System for modular building construction | |
US3712008A (en) | Modular building construction system | |
US8353131B2 (en) | Loq-kit building component system | |
US6892498B1 (en) | Interlocking construction system | |
WO2007099178A1 (en) | Prefabricated reinforced-concrete single-family dwelling and method for erecting said dwelling | |
US5195282A (en) | Low cost-modular element housing | |
AU2019277269A1 (en) | Connection system | |
CN104641048B (en) | Waffle grid casing Building technology | |
US20220145632A1 (en) | A building truss, system, and construction method | |
CA2351927A1 (en) | Modular tenon and slot mortise building blocks for habitable shelters | |
NZ541031A (en) | Mechanism for securing together building modules | |
SK500712020A3 (en) | Prefabricated building cell, prefabricated building cell system and method of creating prefabricated building cell system | |
KR20110108085A (en) | Structural system for one-room type multi-story building | |
SK501412020U1 (en) | Prefabricated building cell, prefabricated building cell system and method of creating a prefabricated building cell system | |
RU2792754C1 (en) | Modular building cell | |
AU2014100553A4 (en) | A method | |
RU2783396C1 (en) | Panel-frame module for building construction | |
AU2016247061A1 (en) | Building Construction | |
ES1310421U (en) | MODULAR STRUCTURE FOR THE CONSTRUCTION OF A BUILDING | |
AU611117B2 (en) | Modular building systems | |
ES2412280B1 (en) | MODULAR CONSTRUCTION SYSTEM | |
Truksa | EXPANDABLE DWELLING SYSTEM FOR RAPID CONSTRUCTION |