SK500212012U1 - Decontamination station for elimination of ecological ballasts with help of biodegrading enzymes - Google Patents

Decontamination station for elimination of ecological ballasts with help of biodegrading enzymes Download PDF

Info

Publication number
SK500212012U1
SK500212012U1 SK50021-2012U SK500212012U SK500212012U1 SK 500212012 U1 SK500212012 U1 SK 500212012U1 SK 500212012 U SK500212012 U SK 500212012U SK 500212012 U1 SK500212012 U1 SK 500212012U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
reactor
tank
separator
reaction tank
elimination
Prior art date
Application number
SK50021-2012U
Other languages
English (en)
Other versions
SK6446Y1 (sk
Inventor
Gabriel Karlin
Tibor Strhar
Original Assignee
Agrospol Zelovce S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Agrospol Zelovce S. R. O. filed Critical Agrospol Zelovce S. R. O.
Priority to SK50021-2012U priority Critical patent/SK6446Y1/sk
Publication of SK500212012U1 publication Critical patent/SK500212012U1/sk
Publication of SK6446Y1 publication Critical patent/SK6446Y1/sk

Links

Landscapes

  • Physical Water Treatments (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)

Description

Sanačná stanica na likvidáciu ekologických záťaží pomocou biodegradačných enzýmov
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka sanačnej stanice na likvidáciu ekologických záťaží pomocou biodegradačných enzýmov.
Doterajší stav techniky
Z praxe je známa sanačná stanica a je určená len pre dekontamináciu vôd znečistených nepolámymi látkami o mernej hmotnosti do 1 g/cm3 (predovšetkým ropných látok - olejov, pohonných hmôt a tukov) nerozpustených vo vode čo limituje jej použitie. Je konštruovaná na gravitačný prietok a nevyžaduje ďalšie prečerpávanie čistenej vody. Vstupná kontaminovaná voda je privádzaná obvykle do vyrovnávacej nádrže stanice, ktorá slúži na reguláciu nerovnomerných prítokov a na sedimentáciu hrubších mechanických nečistôt. Odtiaľ riadene vyteká do gravitačno-koalescenčného odlučovača, kde dochádza k účinnej separácii voľnej fázy kontaminantu a k jeho priebežnému odtoku do zbernej nádrže. Takto predčistená voda preteká labyrintovým sorpčným filtrom s náplňou textilného sorbentu, kde sa zachytia nerozpustené a časť rozpustených nepolárnych látok. Prefíltrovaná voda odteká do odtoku. Táto sanačná stanica je zostavená z vyrovnávacej nádrže o objeme 0,8 - 1,5 m3, ktorá je osadená na podstavci tak, aby bol umožnený výtok samospádom regulovaný armatúrou, z gravitačno-koalescenčného odlučovača o objeme cca 2 m3 a labyrintového sorpčného filtra. Nádrže sanačnej stanice bývajú vyrobené z plastu (PP) alebo oceľového plechu, chráneného vodovzdomým povlakom. Nádrže sú umiestnené v záchytných vaniach alebo sú zabudované do špeciálneho zatepleného kontajneru spolu so všetkými rozvodmi, riadiacou automatikou, osvetlením a vykurovaním.
Existujúca sanačná stanica nerieši problematiku komplexne, lebo odstraňuje len ľahkú organickú fázu z kontaminovanej vody a to menovite nepoláme extrahovateľné látky - ropné látky. Taktiež nerieši dekontamináciu pôd. Preto je toto riešenie limitované a dá sa aplikovať len na úzku škálu reálne vzniknutých situácií. V skutočnosti nečistí kontaminovanú vody, ale len koncentruje kontamináciu a prevádza ju do inej fázy. Preto je potrebné ďalšie zariadenie, ktoré rieši naakumulované kontaminanty.
Podstata technického riešenia
Na rozdiel od prirodzene sa vyskytujúcich zlúčenín, antropogénne zlúčeniny sú relatívne rezistentné k prirodzenej biodegradácii. Jedným z dôvodov je, že organizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú, často nedokážu produkovať enzýmy potrebné pre transformáciu pôvodnej zlúčeniny na intermediáty, ktoré by mohli vstupovať do metabolických dráh a byť kompletne mineralizované. Bioremediácia sa vyžíva ako ekonomická a ekologická metóda na čistenie kontaminovaných miest. V súčasnosti je bioremediácia ako jedna z remediačných techník v centre pozornosti, je široko akceptovanou technológiou ako alternatíva k fyzikálnym a chemickým postupom čistenia kontaminovaných pôd. Bioremediáciu možno definovať ako kontrolované použitie biodegradácie na odstránenie toxických chemikálii z pôdy a spodnej vody.
Podstata technického riešenia je tvorená sanačnou stanicou, ktorá slúži na remediáciu kontaminovanej podzemnej vody a pôdy. Výber technologických zariadení v tejto stanici závisí od procesov potrebných na remediáciu konkrétneho kontaminovaného územia.
Základným predpokladom úspešnej sanačnej technológie je jej účinnosť, preto je na prvom mieste potrebné sledovať účinnosť jednotlivých stupňov/procesov ako aj celkovú účinnosť sanácie. Rovnako dôležitá je aj spoľahlivosť čistenia vybranej technológie, čo sa odráža na stabilite procesu, preto je nevyhnutné dôsledne sledovať aj tento parameter. Investičné a prevádzkové náklady rozhodujú o praktickom využití produktu a jeho konkurencieschopnosti. Z týchto dôvodov musí selekcia procesov a zariadení zohľadňovať aj návratnosť investícií.
Získané praktické poznatky ako aj vedecké poznatky nevyhnutne vedú k vypracovaniu návrhu prototypu sanačnej stanice, ktorá umožní skĺbenie jednotlivých postupov sanácie do jednotného celku, s cieľom dosiahnuť čo najvyššiu efektivitu, ale zároveň tak, aby nebola ohrozená mobilita a stavebnicový charakter celého zariadenia s možnosťou rozšírenia o ďalší sanačný postup. Základom sanačnej stanice je preto použitie biodegradačných enzýmov nebakteriálneho pôvodu podporovaných ďalšími metódami remediácie.
Sanačná stanica je napojená na sanačný vrt. Slúži na odčerpávanie kontaminovanej podzemnej vody z podložia do čistiaceho zariadenia. Vrt môže byť tvorený z jednej studne alebo systému studní v závislosti od hydrogeologických vlastností kontaminovaného podložia, rozsahu znečistenia, atď. Podzemná voda sa odčerpáva pomocou čerpadla opatreného štrbinovým košom. Toto zariadenie zabezpečuje požadovaný prietok a tlak pre sanačnú stanicu. Výstupný materiálový tok v podobe vody zbavenej v maximálnej možnej miere prítomných polutantov, perzistentných látok a ťažkých kovov je vedený do sústavy vsakovacích vrtov, ktoré nasledujú po sanačnej stanici.
Sanačná stanica pozostáva z gravitačného separátora napojeného na prívod kontaminovanej vody, ktorý je sériovo napojený na prvý reaktor s prvou ozonáciou a druhý reaktor s druhou ozonáciou, výstup druhého reaktora je napojený na vstup koalesenčného odlučovača, ktorý je prepojený s reakčnou nádržou s aplikáciou vysokofrekvenčného pulzačného jednosmerného elektrického prúdu, tento je zas pripojený na reaktor s UV žiaričom a prevzdušňovaním a reaktor s UV žiaričom a dýzami, reaktor je napojený na labyrintový sorpčný filter a potom na vyrovnávaciu prečerpávaciu nádrž, pričom nádrž s enzýmom je cez dávkovacie čerpadlo pripojená medzi gravitačný separátor a prvý reaktor tiež medzi prvý reaktor a druhý reaktor a tiež medzi reakčnú nádrž a reaktor, potom nádrž s H2O2 je cez dávkovacie čerpadlo napojená medzi nádrž a reaktor, ďalej filter s aktívnym uhlím je pripojený cez ventilátor ku gravitačnému separátom, prvému reaktoru, k druhému reaktoru, ku koalesenčnému odlučovaču a k reakčnej nádrži, potom ventilátor je súčasťou zapojenia a slúži na prívod vzduchu, ktorý je privádzaný do prvého reaktora, druhého reaktora a do reaktorov na ich prevzdušnenie, pričom tento vzduch je následne odsávaný ventilátorom.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obrázku je schematicky znázornené zapojenie sanačnej stanice.
Príklady uskutočnenia
Sanačná stanica na likvidáciu ekologických záťaží pomocou biodegradačných enzýmov pozostáva z gravitačného separátora I napojeného na prívod kontaminovanej vody, ktorý je sériovo napojený na prvý reaktor 2 s prvou ozonáciou a druhý reaktor 3 s druhou ozonáciou, výstup druhého reaktora 3 je napojený na vstup koalesenčného odlučovača 4, ktorý je prepojený s reakčnou nádržou 5 s aplikáciou vysokofrekvenčného pulzačného jednosmerného elektrického prúdu, tento je zas pripojený na reaktor 6 s UV žiaričom a prevzdušňovaním a reaktor 7 s UV žiaričom a dýzami, reaktor 7 je napojený na labyrintový sorpčný filter 8 a potom na vyrovnávaciu prečerpávaciu nádrž 9, pričom nádrž 10 s enzýmom je cez dávkovacie čerpadlo pripojená medzi gravitačný separátor i a prvý reaktor 2 tiež medzi prvý reaktor 2 a druhý reaktor 3 a tiež medzi reakčnú nádrž 5 a reaktor 6, potom nádrž 11 s H2O2 je cez dávkovacie čerpadlo 14 napojená medzi nádrž 5 a reaktor 6, ďalej filter 12 s aktívnym uhlím je pripojený cez ventilátor 16 ku gravitačnému separátom i, prvému reaktoru 2, k druhému reaktora 3, ku koalesenčnému odlučovaču 4 a k reakčnej nádrži 5, potom ventilátor 15 je súčasťou zapojenia a slúži na prívod vzduchu, ktorý je privádzaný do prvého reaktora 2, druhého reaktora 3 a do reaktorov 6 a 7 na ich prevzdušnenie, pričom tento vzduch je následne odsávaný ventilátorom 16.
V gravitačnom separátore J. sa mechanicky predčistí privádzaná znečistená voda od piesku, bahna a ílu ako aj od voľnej fázy kontaminantov ako olejov, potom sa čistená voda privedie do spodku prvého reaktora 2, kde sa pridáva enzým, tu sa hlavne odbúrajú perzistentné organické látky a ťažšie uhľovodíky, enzým sa presne generuje pre povahu znečisťujúcej látky, voda následne vstupuje do druhého reaktora 3, ktorý je povahou podobný ako prvý reaktor 2, tu sa oxidujú hlavne uhľovodíky vo forme emulzie- ropná frakcia rozpustená vo vode a olejové častice menšie ako 60 nm v koalesenčnom odlučovači 4 sa zvyšuje povrchová plocha čistenej kvapaliny - lepší kontakt s enzýmom a lepšia sorpcia zostatkových kontaminantov na filtre, znižuje sa tu aj náchylnosť na skratové prúdy a redukuje sa tu turbulencia čistenej kvapaliny, v reakčnej nádrži 5 sa pokračuje v čistení perzistentných látok vysokofrekvenčným pulzačným jednosmerným elektrickým prúdom, čo spôsobí znestabilizovanie /nabúranie/ chemických väzieb v molekulách kontaminantu čo pomáha procesu štiepenia komplexných organických molekúl enzýmom. Ďalej v reaktore 6 s UV žiaričom prebieha fotolytická oxidácia ozónom a peroxidom vodíka pri ožarovaní UV svetlom, vtedy dochádza k úplnej oxidácii organických látok na CO2. Prevzdušňovanie v tomto reaktore 6 slúži na vysoko efektívne odstránenie rozpustených plynov a prchavých kvapalín stripovaným vzduchom a slúži aj na miešanie privádzaných činidiel. V ďalšom reaktore 7 s UV žiaričom prebiehajú tie isté reakcie ako v reaktore 6 s tým rozdielom, že tu je čistená voda rozprašovaná do medziplášťa reaktora 7. Potom nasleduje labyrintový sorpčný filter 8, ktorý zachytáva pomocou vhodne zvoleného sorbentu anorganické a organické znečistenie z vody, teda dočisťuje vodu od kontaminantov, ktoré nebolo možné odstrániť v predchádzajúcich procesoch, potom nasleduje vyrovnávacia prečerpávacia nádrž 9 odkiaľ sa čerpá vyčistená voda do vsakovacích vrtov a slúži aj na kontrolu kvality vyčistenej vody na odber vzoriek.

Claims (2)

1. Sanačná stanica na likvidáciu ekologických záťaží pomocou biodegradačných enzýmov, vyznačujúca sa tým, že pozostáva z gravitačného separátora (1) napojeného na prívod kontaminovanej vody, ktorý je sériovo napojený na prvý reaktor (2) s prvou ozonáciou a druhý reaktor (3) s druhou ozonáciou, výstup druhého reaktora (3) je napojený na vstup koalesenčného odlučovača (4), ktorý je prepojený s reakčnou nádržou (5) s aplikáciou vysokofrekvenčného pulzačného jednosmerného elektrického prúdu, tento je zas pripojený na reaktor (6) s UV žiaričom a prevzdušňovaním a reaktor (7) s UV žiaričom a dýzami, reaktor (7) je napojený na labyrintový sorpčný filter (8) a potom na vyrovnávaciu prečerpávaciu nádrž (9), pričom nádrž (10) s enzýmom je cez dávkovacie čerpadlo pripojená medzi gravitačný separátor (1) a prvý reaktor (2) tiež medzi prvý reaktor (2) a druhý reaktor (3) a tiež medzi reakčnú nádrž (5) a reaktor (6), potom nádrž (11) s H2O2 je cez dávkovacie čerpadlo (14) napojená medzi nádrž (5) a reaktor (6), ďalej filter (12) s aktívnym uhlím je pripojený cez ventilátor (16) ku gravitačnému separátom (1), prvému reaktora (2), k druhému reaktora (3), ku koalesenčnému odlučovaču (4) a k reakčnej nádrži (5), potom ventilátor (15) je súčasťou zapojenia a je určený na prívod vzduchu, ktorý je privádzaný do prvého reaktora (2), druhého reaktora (3) a do reaktorov (6) a (7) na ich prevzdušnenie, pričom tento vzduch je následne odsávaný ventilátorom (16).
2. Sanačná stanica na likvidáciu ekologických záťaží pomocou biodegradačných enzýmov podľa prvého nároku, vyznačujúca sa tým, že je vyhotovená ako mobilná.
SK50021-2012U 2011-11-30 2011-11-30 Decontamination station for elimination of ecological ballasts with help of biodegrading enzymes SK6446Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50021-2012U SK6446Y1 (sk) 2011-11-30 2011-11-30 Decontamination station for elimination of ecological ballasts with help of biodegrading enzymes

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50021-2012U SK6446Y1 (sk) 2011-11-30 2011-11-30 Decontamination station for elimination of ecological ballasts with help of biodegrading enzymes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500212012U1 true SK500212012U1 (sk) 2012-12-03
SK6446Y1 SK6446Y1 (sk) 2013-06-03

Family

ID=47260496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50021-2012U SK6446Y1 (sk) 2011-11-30 2011-11-30 Decontamination station for elimination of ecological ballasts with help of biodegrading enzymes

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK6446Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK6446Y1 (sk) 2013-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100848117B1 (ko) 복합 고도정수처리 장치
US11780746B2 (en) Water treatment for removing PFAS
JP5865166B2 (ja) 油類及び/又は揮発性有機化合物含有水の浄化方法及び浄化装置
EP2627607A1 (en) Treatment of a waste stream through production and utilization of oxyhydrogen gas
KR100341957B1 (ko) 석유계 기름 오염토양의 정화방법 및 장치
KR101070706B1 (ko) 유류와 중금속 오염토양 정화장치 및 방법
US9272924B2 (en) Process and apparatus to remove and destroy volatile organic compounds by atomizing water in ozone atmosphere
JP2010075887A (ja) 汚染土壌および地下水の浄化方法
Korniluk et al. Application of hydrodynamic cavitation for leachate of municipal landfill site
KR101285586B1 (ko) Dnapl 오염 부지 정화를 위한 복합 처리 시스템
CN205442858U (zh) 臭氧气浮循环处理装置
SK500212012U1 (sk) Decontamination station for elimination of ecological ballasts with help of biodegrading enzymes
KR101598010B1 (ko) 마이크로 버블 악취 제거장치
US20120261354A1 (en) Ozone purification system for liquid effluent and wastewater systems
SK500262016A3 (sk) Systém na likvidáciu ekologických záťaží pomocou biodegradačných enzýmov
SK1312011A3 (sk) Sanačná stanica na likvidáciu ekologických záťaží pomocou biodegradačných enzýmov
JP3221558B2 (ja) 土壌浄化工法及び装置
KR100395691B1 (ko) 토양오염 정화시스템
JP4150975B2 (ja) 排水処理装置
KR101066336B1 (ko) 유류오염토양 복원을 위한 추출 저밀도비수용성액체 (lnapl)내 지하수 정화 방법
CN111977754A (zh) 一种复合高效强化修复土壤地下水及水体有机污染设备及应用
Batagoda et al. In situ remediation of passaic river sediments using ultrasound and ozone nanobubbles
KR20140111728A (ko) 유류오염물의 세척, 유수분리 및 세척액의 재활용방법과 그 장치
KR200223982Y1 (ko) 토양오염 정화장치
JP2010075883A (ja) 汚染土壌および地下水の浄化方法