SK500152017A3 - Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov - Google Patents

Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov Download PDF

Info

Publication number
SK500152017A3
SK500152017A3 SK50015-2017A SK500152017A SK500152017A3 SK 500152017 A3 SK500152017 A3 SK 500152017A3 SK 500152017 A SK500152017 A SK 500152017A SK 500152017 A3 SK500152017 A3 SK 500152017A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
component retention
paper
raw material
fibrous raw
retention means
Prior art date
Application number
SK50015-2017A
Other languages
English (en)
Other versions
SK288895B6 (sk
Inventor
Vladimír Kuňa
Jozef Balberčák
Andrej Pažitný
Albert Russ
Jiří Schwartz
Štefan Boháček
Vladimír Ihnát
Original Assignee
Výskumný Ústav Papiera A Celulózy, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výskumný Ústav Papiera A Celulózy, A.S. filed Critical Výskumný Ústav Papiera A Celulózy, A.S.
Priority to SK500152017A priority Critical patent/SK288895B6/sk
Publication of SK500152017A3 publication Critical patent/SK500152017A3/sk
Publication of SK288895B6 publication Critical patent/SK288895B6/sk

Links

Landscapes

  • Paper (AREA)

Abstract

Opísaný spôsob je založený na aplikácii viaczložkových retenčných prostriedkov na báze kationických a anionických polymérov a anorganických modifikovaných mikročastíc.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov priamo v procese výroby hygienického papiera. Predkladaný spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera sa využije v oblasti výroby rôznych hygienických a tissue papierov a všeobecne v celulózo-papierenskom priemysle.
Doterajší stav techniky
Tissue papiere, ku ktorým patria aj hygienické papiere, sú podľa Rozhodnutia 2009/568/ES prijatého Komisiou Európskych spoločenstiev 9. júla 2009 s predĺženou platnosťou do 31. decembra 2018 definované ako skupina výrobkov, ktoré obsahujú hárky alebo kotúče tissue papiera vhodného na použitie pri osobnej hygiene, na absorpciu tekutín a/alebo čistenie znečistených povrchov. Výrobok z tissue papiera pozostáva z krepového alebo reliéfneho papiera v jednej alebo vo viacerých vrstvách. Obsah vláknitej suroviny v tissue papieroch je minimálne 90 % hmotnostných, pričom zvyšok tvoria plnivá a ostatné aditíva. Hygienické papiere ako druh tissue papierov môžu byť razené alebo potláčané, pričom hygienický papier sa vo väčšej miere vyrába ako viacvrstvový. K environmentálne vhodným výrobkom z hygienického papiera patria toaletné papiere, papierové vreckovky a obrúsky, a tiež kuchynské utierky. Hygienické papiere, nazývané tiež hygienické tissue papiere sa priemyselne vyrábajú s významným podielom recyklovanej vláknitej suroviny získanej zo zberového papiera, čím sa prispieva k znižovaniu objemu tuhého odpadu a šetrí sa primárna surovina, teda drevná hmota, resp. buničina. Použitie recyklovanej vláknitej suroviny zo zberového papiera ako náhrady buničiny znamená celkové zníženie spotreby energie, spotreby vody a zníženie produkcie odpadových vôd. Spracovaním 1000 ton zberového papiera sa ušetrí 2500 m3 až 4000 m3 drevnej hmoty. Veľká časť hygienických papierov obsahuje podiel recyklovanej vláknitej suroviny až na úrovni 100 %. Environmentálne kritériá kladené na hygienické papiere a na ich výrobu vedú k tomu, aby bolo možné uvádzať na hygienické papiere označenie výrobku s malým vplyvom na životné prostredie. Environmentálne kritériá sú pritom zamerané predovšetkým na podporu zníženia vypúšťania jedovatých alebo inak znečisťujúcich látok do vôd, zníženia poškodenia životného prostredia alebo rizík súvisiacich s premenou alebo využívaním energie (globálne otepľovanie, acidifikácia, vyčerpanie neobnoviteľných zdrojov) prostredníctvom znižovania s potreby energie, a s tým súvisiaceho znižovania vypúšťaných emisií do ovzdušia, záväzku uplatňovania princípov správneho hospodárenia pre ochranu lesov, zníženia nebezpečenstva pre zdravie ľudí, poškodenia životného prostredia alebo rizík súvisiacich s použitím nebezpečných chemikálií a minimalizovania a efektívneho využívania odpadov.
Vláknité suroviny používané pri výrobe hygienického papiera predstavujú 70 % celkových výrobných nákladov, preto je šetrenie vláknitých surovín významným prvkom v procese ich spracovania. Šetrenie vláknitých surovín spojené so zlepšením retencie a odvodnenia sa dosahuje aplikáciou retenčných prostriedkov pri výrobe suspenzie papieroviny ešte pred vstupom na sitovú časť papierenského stroja. V papierenskom priemysle sa používajú najmä priemyselné retenčné prostriedky, ktorých aplikáciou sa dosahuje zníženie spotreby vláknitých surovín v rozsahu od 1,5 % do 2,0 %.
Zlepšenie retencie vláknitej suroviny a jej lepšie odvodnenie sa dosahuje napríklad kombináciou bentonitu s kationickým chitosanom rozpustným vo vode alebo s povrchovo modifikovanou mikrofibnio vaňou celulózou, hoci podľa niektorých vedeckých prác sa zlepšenie retencie vláknitej suroviny a jej lepšie odvodnenie výraznejšie prejavuje v prípade vlákniny zo spracovania ston iek cukrovej trstiny a ciroku - bagasy v porovnaní s vlákninou zo spracovania ihličnanového dreva (Diab a kol.: Ind. Crop. Prod. 72 (2015) 34 -45), ktoré sa na výrobu papiera využíva v omnoho väčšej miere. Pre zlepšenie retencie vláknitej suroviny a jej lepšie odvodnenie je preto výhodnejšie využitie kombinácie kationického alebo anionického polyméru s vysokou molekulovou hmotnosťou rozpustného vo vode s anorganickými miko časticami (Hamngton a kol.: EP1848771 (A2)), napr. s mikročasticami oxidu kremičitého (Johnson: US4643801 (A)).
Tiež boli navrhnuté rôzne retenčné prostriedky, ktoré sa aplikujú na celulózový materiál a zvyšujú pevnosť papiera za sucha, retenciu, odvodňovanie a zlepšujú beh papieroviny v papierenskom stroji. Podľa francúzskych vynálezcov Hunda a Barriereho (EP2820188 (B1)) je pre zlepšenie uvedených parametrov výhodné použitie kationického alebo amfotérneho kopolyméru aldehy du s neiónovým monomérom na báze akrylamidu, kde pôvodcovia vynálezu zahrnuli M^-dimetylakrylamid a akrylomtnl. Pri aplikácii retenčného prostriedku je tiež nutné využitie kopolyméru modifikovaného aspoň jednou polyfunkčnou zlúčeninou obsahujúcou heteroatómy ako dusík, síra, kyslík a fosfor, z ktorých aspoň jeden nesie odštiepiteľný atóm vodíka. V procese výroby papiera je množstvo kopolyméru pridávaného do papieroviny v rozsahu od 500 g do 4000 g aktívneho polyméru na tonu suchej vláknitej suroviny, pričom odporúčaný prídavok kopolyméru je v rozsahu od 1000 g do 3000 g aktívneho polyméru na tonu suchej vláknitej suroviny. Kopolymér sa podľa francúzskych vynálezcov pridáva do hustej papieroviny alebo do riedkej papieroviny preferenčne pred nátokovou
SK50015-2017 A3 skriňou, pričom je vstrekovaný do suspenzie papieroviny preferenčne pred jeho zriedením vodou. Koncentrácie suspenzie papieroviny vhodné pri použití kopolyméru v takomto postupe výroby papiera sú v rozsahu od 3,0 % hmotnostných do 5,0 % hmotnostných, pričom tento postup je vhodný na spracovanie vláknitej suroviny z odfarbeného zberového papiera, recyklovanej vláknitej suroviny, ale aj iných typov vláknitej suroviny. Naproti tomu, podľa iných publikovaných prác (Kuňa a koľ: Wood Res. 61 (2016) 767 -776) je výhodné použitie polyméru tiež na báze polyakrylamidu, avšak v kationickej forme a v kombinácii s mikro časticami bentonitu v alkalickej forme a s modifikovaným kationickým polyetylénmínom, pričom je známe, že samotný polyetylémmín spôsobuje prudký pokles napučiavacej schopnosti vláknitej suroviny. Podľa publikovanej práce je tiež výhodné použitie polyakrylamidu v kationickej forme v kombinácii s mikro časticami bentonitu v alkalickej forme a s anionickým polyakrvlam^idom^. Odporúčaný prídavok vzniknutého viaczložkového retenčného prostriedku s ohľadom na jednotlivé zložky tohto prostriedku je podľa uvedenej práce v rozsahu od 150 g do 200 g kationického polyakrylamidu, v množstve 2000 g bentonitu a v rozsahu od 100 g do 200 g modifikovaného kationického polyetylénimínu na tonu suchej vláknitej suroviny, teda maximálne množstvo viaczložkového retenčného prostriedku pridávaného na tonu suchej vláknitej suroviny je 2400 g.
Predpokladom vynálezu je práca publikovaná pôvodcami vynálezu (Kuna a kol.: Wood Res. 61 (2016) 767-776), kde je sledovaný vplyv viaczložkových retenčných prostriedkov na vlastnosti papieroviny ako sú rýchlosť odvodňovania papieroviny, WRV (W ater Retention Value - miera schopnosti zadržiavať vodu) a na iné vlastnosti papieroviny. V uvedenej práci je prezentovaná závislosť turbidity od rýchlosti odvodňovania papieroviny v prípade aplikácie trojzložkového retenčného prostriedku, ktorý kombinuje mikro častice bentonitu v alkalickej forme a modifikovaný kationický polyetylén imín s kationickým polyakrylamidom, ktorý má vysokú molekulovú hmotnosť a vysoký náboj.
Hlavným zámerom navrhovaného vynálezu je prispieť k riešeniu problematiky zlepšovania pevnostných parametrov hygienického papiera vyrobeného z vláknitých surovín aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov. Vo vybraných stupňoch výrobných postupov s aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov, ktoré sú uvedené v príkladoch uskutočnenia vynálezu sa zvyšuje okrem pevnostných parametrov hygienického papiera aj celková retencia vláknitých surovín v sitovej časti papierenského stroja. Tiež dochádza k redukcii spotreby energie pri výrobe hygienického papiera.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je zvyšovanie pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov, ktoré sú na báze kationických a anionických polymérov a anorganických modifikovaných miHočastíc. Aplikáciou navrhnutých viaczložkových prostriedkov sa dosiahne zvýšenie tržného zaťaženia za mokra v rozsahu od 14,3 % do 25,0 % v porovnaní s aplikáciou jednozložkových retenčných prostriedkov, čo sa pripisuje vytváraniu stabilnejších chemických väzieb medzi makromo lekulami vláknitých surovín a makromolekulami navrhnutých polymérov v súčinnosti s anorganickými modifikovanými mikro časticami, s čím sú spojené zvýšenie celkovej retencie vláknitých surovín v sitovej časti papierenského stroja a lepšie pevnostné parametre vyrobeného hygienického papiera.
Hlavná výhoda vynálezu je v tom, že zvyšovanie pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkový ch retenčný ch prostriedkov sa dosiahne s významne zníženými prídavkami jednotlivých zložiek viaczložkový ch retenčných prostriedkov v procese výroby hy gienického papiera, pričom zložky ako syntetické kationické alebo anionické polyméry sú pridávané v procese výroby papiera v rádovo menšom množstve v prepočte na tonu suchej vláknitej suroviny v porovnaní s množstvom pridávaného bentonitu, ktorý predstavuje vo viaczložkových retenčných prostriedkoch zložku na prírodnej báze a tvoria ho anorganické modifikované mikročastice.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Výroba hygienického papiera s plošnou hmotnosťou 14,5 g.m~2 s prevádzkovou aplikáciou jednozložkového a trojzložkového retenčnéhoprostriedku
Pri prevádzkovej aplikácii jednozložkového retenčného prostriedku počas toku papieroviny tvorenej vláknitou surovinou a vodou, ktoré spolu tvoria vodnú suspenziu vláknitej suroviny s koncentráciou tuhých častíc v rozsahu od 0,15 % hmotnostných do 1,00 % hmotnostných, sa pred nátok dvojvrstvového kontinuálneho papierenského stroja pridá kationický polyakrylamid s vysokou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom v množstve 120 g na tonu suchej vláknitej suroviny. Pri prevádzkovej aplikácii trojzložkového retenčného prostriedku sa anionický polyakiylamid s nízkou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom pridá k vláknitej surovine v hustej forme v množstve 200 g na tonu suchej vláknitej suroviny v hustej forme
SK50015-2017 A3 v mieste pred zmiešavacou nádržou dvojvrstvového kontinuálneho papierenského stroja. Počas toku papieroviny tvorenej vláknitou surovinou, vodou a aditívami, ktoré spolu tvoria suspenziu s koncentráciou tuhých častíc v rozsahu od 0,15 % hmotnostných do 1,00 % hmotnostných, sa pred nátok dvojvrstvového kontinuálneho papierenského stroja pridajú ďalšie aditíva, a to mikiOčastice bentonitu v alkalickej forme v množstve 1000 g na tonu suchej vláknitej suroviny a kationický polyakrylamid s vysokou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom v množstve 100 g na tonu suchej vláknitej suroviny.
Suspenzia papieroviny pred jej prechodom a po jej prechode sušiacou časťou dvojvrstvového kontinuálneho papierenského stroja, resp. hygienický papier majú v prípade aplikácie jednozložkového a trojzložkového retenčného prostriedku vlastnosti zhrnuté v tab. 1. Z tab. 1 vyplýva zlepšenie rýchlosti odvodnenia o 35,3 %, zlepšenie retencie o 14,9 % a tržné zaťaženie za mokra sa zvyšuje o 14,3 % vplyvom aplikácie trojzložkového retenčného prostriedku v porovnaní s aplikáciou jednozložkového retenčného prostriedku.
Tab. 1
Sledovaný parameter Aplikácia jednozložkového retenčného prostriedku Aplikácia trojzložkového retenčného prostriedku
Rýchlosť odvodnenia 34 sekúnd 22 sekúnd
Celková retencia 74 % 85 %
Tržné zaťaženie za mokra 14 N.m-1 16 N.m-1
Príklad 2
Výroba hygienického papiera s plošnou hmotnosťou 17,0 g.m~2 s prevádzkovou aplikáciou jednozložkového a trojzložkového retenčnéhoprostriedku
Použije sa postup podľa príkladu 1 s tým, že pri prevádzkovej aplikácii jednozložkového retenčného prostriedku sa kationický polyakrylamid s vysokou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom pridá v množstve 100 g na tonu suchej vláknitej suroviny a pri prevádzkovej aplikácii trojzložkového retenčného prostriedku sa anionický polyakrylamid s nízkou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom pridá v množstve 300 g na tonu suchej vláknitej suroviny, mikmčastice bentonitu v alkalickej forme v množstve 1000 g na tonu suchej vláknitej suroviny a kationický polyakrylamid s vysokou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom v množstve 50 g na tonu suchej vláknitej suroviny.
Suspenzia papieroviny pred jej prechodom a po jej prechode sušiacou časťou dvojvrstvového kontinuálneho papierenského stroja, resp. hygienický papier majú v prípade aplikácie jednozložkového a trojzložkového retenčného prostriedku vlastnosti zhrnuté v tab. 2. Z tab. 2 vyplýva zlepšenie rýchlosti odvodnenia o 40,0 %, zlepšenie retencie o 15,8 % a tržné zaťaženie za mokra sa zvyšuje o 25,0 % vplyvom aplikácie trojzložkového retenčného prostriedku v porovnaní s aplikáciou jednozložkového retenčného prostriedku.
Tab. 2
Sledovaný parameter Aplikácia jednozložkového retenčného prostriedku Aplikácia trojzložkového retenčného prostriedku
Rýchlosť odvodnenia 30 sekúnd 18 sekúnd
Celková retencia 76 % 88 %
Tržné zaťaženie za mokra 24 N.m-1 30 N.m-1
Príklad 3
Výroba hygienického papiera s plošnou hmotnosťou 22,0 g.m~2 s prevádzkovou aplikáciou jednozložkového a trojzložkového retenčnéhoprostriedku
Použije sa postup podľa príkladu 1 s tým, že pri prevádzkovej aplikácii jednozložkového retenčného prostriedku sa kationický polyakrylamid s vysokou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom pridá v množstve 200 g na tonu suchej vláknitej suroviny a pri prevádzkovej aplikácii trojzložkového retenčného prostriedku sa anionický polyakrylamid s nízkou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom pridá v množstve 300 g na tonu suchej vláknitej suroviny, mikočastice bentonitu v alkalickej forme v množstve 1000 g na tonu suchej vláknitej suroviny a kationický polvakrvlamid s vysokou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom v množstve 100 g na tonu suchej vláknitej suroviny.
SK50015-2017 A3
Suspenzia papieroviny pred jej prechodom a po jej prechode sušiacou časťou dvojvrstvového kontinuálneho papierenského stroja, resp. hygienický papier majú v prípade aplikácie jednozložkového a trojzložkového retenčného prostriedku vlastnosti zhrnuté v tab. 3. Z tab. 3 vyplýva zlepšenie rýchlosti odvodnenia o 29,3 %, zlepšenie retencie o 15,4 % a tržné zaťaženie za mokra sa zvyšuje o 17,4 % vplyvom aplikácie trojzložkového retenčného prostriedku v porovnaní s aplikáciou jednozložkového retenčného prostriedku.
Tab. 3
Sledovaný parameter Aplikácia jednozložkového retenčného prostriedku Aplikácia trojzložkového retenčného prostriedku
Rýchlosť odvodnenia 82 sekúnd 58 sekúnd
Celková retencia 78 % 90 %
Tržné zaťaženie za mokra 46 N.m-1 54 N.m-1
Táto práca bola podporovaná Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy číslo APW 0115-12.
Priemyselná využiteľnosť vynálezu
Vynález je využiteľný v oblasti výroby rôznych hygienických a tissue papierov a v celulózo papierenskom priemysle. Vynález umožňuje pri znížených celkových výrobných nákladoch vyrábať hygienické papiere z vláknitých surovín s vyššími pevnostnými parametrami zlepšením formácie papieroviny v sitovej časti papierenského stroja. Aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov do suspenzi e papieroviny obsahujúcej z väčšej časti vláknité suroviny sa tiež zvyšuje celková retencia suspenzie papieroviny v sitovej časti papierenského stroja, čím dochádza k redukcii spotreby energie pri výrobe hygienického papiera.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov, vyznačujúci sa tým, že k vodnej suspenzii vláknitej suroviny s koncentráciou tuhých častíc v rozsahu od 0,15 % hmotnostných do 1,00 % hmotnostných sa pridá viaczložkový retenčný prostriedok s obsahom anionického polyakrylamidu s nízkou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom v množstvách v rozsahu od 200 g do 300 g na tonu suchej vláknitej suroviny, mikiOčastíc bentonitu v alkalickej forme v množstve 1000 g na tonu suchej vláknitej suroviny a následne sa pridá kationický polyakrylamid s vysokou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom v množstvách v rozsahu od 50 g do 100 g na tonu suchej vláknitej suroviny.
  2. 2. Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa anionický polyakrylamid s nízkou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom pridá k vláknitej surovine s koncentráciou v rozsahu od 3 % hmotnostných do 5 % hmotnostných v mieste pred zmiešavacou nádržou dvojvrstvového kontinuálneho papierenského stroja a mikmčastice bentonitu v alkalickej forme a kationický polyakrylamid s vysokou molekulovou hmotnosťou a vysokým nábojom sa pridajú pred nátok dvojvrstvového kontinuálneho papierenského stroja.
  3. 3. Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že sa získa vodná suspenzia vláknitej suroviny s rýchlosťou odvodnenia v rozsahu od 18 sekúnd do 58 sekúnd a s celkovou retenciou v rozsahu od 85 % do 90 %.
  4. 4. Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že sa získa hygienický papier s plošnou hmotnosťou v rozsahu od 14,5 g.m-2 do 22,0 g.m-2 a s tržným zaťažením za mokra v rozsahu od 16 N.m“1 do 54 N.m_1.
  5. 5. Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov podľa nárokov 1, 2 a 4, vyznačujúci sa tým, že sa získa hygienický papier s tržným zaťažením za mokra zvýšeným v rozsahu od 14,3 % do 25,0 %.
SK500152017A 2017-02-28 2017-02-28 Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov SK288895B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500152017A SK288895B6 (sk) 2017-02-28 2017-02-28 Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500152017A SK288895B6 (sk) 2017-02-28 2017-02-28 Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500152017A3 true SK500152017A3 (sk) 2019-02-04
SK288895B6 SK288895B6 (sk) 2021-09-16

Family

ID=65228172

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK500152017A SK288895B6 (sk) 2017-02-28 2017-02-28 Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK288895B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK288895B6 (sk) 2021-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2891747B1 (en) Recycled fiber and process for preparing the recycled fiber
US9518364B2 (en) Wet laid sheet material of a microfibrillated material composition
EP2665862B1 (en) Method for improving strength and retention, and paper product
RU2599367C2 (ru) Распадающийся в воде лист из волокнистого материала, способ изготовления этого листа и сердечник для рулона из абсорбирующего материала, выполненный из полосок этого листа из волокнистого материала
US20160273165A1 (en) Method for improving strength and retention, and paper product
RU2696382C1 (ru) Способ получения бумаги
Huber et al. Conditions for cost-efficient reuse of biological sludge for paper and board manufacturing
SE540853C2 (en) A method to form a web comprising cellulose fibers
Tom et al. Large Scale Applications of Nanocellulosic Materials: A Comprehensive Review
US20230009849A1 (en) Odor control pulp composition
RU2345188C1 (ru) Способ изготовления мешочной бумаги и мешочная бумага
SK500152017A3 (sk) Spôsob zvyšovania pevnostných parametrov hygienického papiera aplikáciou viaczložkových retenčných prostriedkov
WO2019035022A1 (en) SILK PAPER ARTICLES AND METHODS OF MAKING AND USING SAME
KR101442102B1 (ko) 나노피브릴화 셀룰로오스를 포함하는 판상엽 및 이의 제조방법
RU2665514C2 (ru) Бумага с повышенной прочностью и улучшенной жиронепроницаемостью
CN103643594A (zh) 一种造纸用杀菌防腐剂
JP4173341B2 (ja) 製紙用助剤及びそれを用いた製紙原料組成物
JP2014163028A (ja) 微細セルロース繊維含有シート及び吸着材、フィルター、セパレーター
JP6617757B2 (ja) 微細セルロース繊維含有シート及び吸着材、フィルター、セパレーター
Elmas et al. Effect of toilet tissue paper on residential sewerage-line clogging
RU2575071C2 (ru) Распадающийся в воде лист из волокнистого материала, способ изготовления такого листа и применение листа из волокнистого материала для изготовления сердечника для рулона из абсорбирующего материала
US20210207325A1 (en) Paper and process for manufacturing paper using microfibrillated cellulose in the cellulose pulp
Jain et al. Application of additives to manufacture quality towel grade tissue paper with accelerated productivity
CN115058923A (zh) 一种烟花管用原纸及制造方法
WO2012167845A1 (en) Method for reducing the biological contamination in a paper production procedure.

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20230228