SK50012016A3 - Process for the preparation of a natural acid concentrate from grapes - Google Patents

Process for the preparation of a natural acid concentrate from grapes Download PDF

Info

Publication number
SK50012016A3
SK50012016A3 SK5001-2016A SK50012016A SK50012016A3 SK 50012016 A3 SK50012016 A3 SK 50012016A3 SK 50012016 A SK50012016 A SK 50012016A SK 50012016 A3 SK50012016 A3 SK 50012016A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
acid
juice
grapes
grape
concentrate
Prior art date
Application number
SK5001-2016A
Other languages
Slovak (sk)
Inventor
Stanislav Šilhár
Marcela Blažková
Marek Kunštek
Eugen Kiss
Elena Panghyová
Original Assignee
Národné Poľnohospodárske A Potravinárske Centrum
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Národné Poľnohospodárske A Potravinárske Centrum filed Critical Národné Poľnohospodárske A Potravinárske Centrum
Priority to SK5001-2016A priority Critical patent/SK50012016A3/en
Publication of SK50012016A3 publication Critical patent/SK50012016A3/en

Links

Landscapes

  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Seasonings (AREA)

Abstract

Opísaný je spôsob prípravy koncentrátu prírodných kyselín z nedozretých hroznových bobúľ, ktoré sa odstopkujú, pomelú a vylisujú. Získaná kyslá hroznová šťava sa prefermentuje pomocou vínnych kvasiniek Saccharomyces cerevisiae, čím sa výrazne zníži obsah sacharidov. Po fermentačnom kroku sa šťava vyčíri usadzovaním a/alebo prídavkom bentonitu. Na zlepšenie farebnosti je možné použiť i pyrosiričitan alebo SO2. Na dosiahnutie stabilného produktu sa prefermentovaná hroznová šťava zahustí na sušinu 30 – 75 % odparením vody pri teplote 35 – 100 °C alebo kombináciou procesov reverznej osmózy a vákuového odparovania. Koncentrát je možné využiť ako okyslovadlo pri výrobe potravín, hotových jedál, šalátov a nápojov.Disclosed is a method for preparing a natural acid concentrate from unripe grape berries that is stalked, ground and pressed. The sour grape juice obtained is preferred by the use of Saccharomyces cerevisiae wine yeast, thereby significantly reducing the carbohydrate content. After the fermentation step, the juice is clarified by settling and / or bentonite addition. Pyrosulphite or SO2 can also be used to improve color. To achieve a stable product, the preferential grape juice is concentrated to dry matter by 30-75% by evaporation of water at 35-100 ° C or by a combination of reverse osmosis and vacuum evaporation processes. The concentrate can be used as an oxidizer in food, ready-made meals, salads and beverages.

Description

Spôsob prípravy koncentrátu prírodných kyselín z hroznaProcess for preparing a natural acid concentrate from grapes

Oblasť technikyTechnical field

Výroba potravínManufacture of food products

Doterajší stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

V súčastnej literatúre nie sú spomenuté zahustené okyslovadlá na báze hrozna, ktoré sa pripravujú z nedozretých hroznových bobúľ.Thickened grape-based oxidants prepared from unripe grapes are not mentioned in the current literature.

Na trhu sa ešte predáva biely hroznový koncentrát, ktorý je vhodný na dosladzovanie nápojov. Hodnota zahustenia je 65°Brix. Koncentrát obsahuje aj SO2. Tento výrobok je vyrobený vákuovým odparením z hroznového muštu.White grape concentrate, which is suitable for sweetening beverages, is still on the market. The concentration value is 65 ° Brix. The concentrate also contains SO2. This product is made by vacuum evaporation from grape must.

V súčastnej literatúre sú okyslovadlá spomínané pri vývoji produktov s ovocnou príchuťou, ako sú nápoje, želatínové dezerty, džemy, želé alebo cukríky. Tieto príchute a sladidlá sú upravené tak, aby bola dosiahnutá požadovaná chuť a kyslosť. Najčastejšie sa využíva kyselina citrónová kyselina mliečna a kyselina octová. Z prírodných kyselín sa ako ochucovadlo využíva šťava z citrónov alebo jej koncentrát.In the current literature, oxidants are mentioned in the development of fruit-flavored products such as beverages, gelatin desserts, jams, jellies or sweets. These flavors and sweeteners are adjusted to achieve the desired taste and acidity. Lactic acid and acetic acid are most commonly used. Of natural acids, lemon juice or a concentrate thereof is used as a flavoring.

Avšak chuť väčšiny produktov je možné výrazne zlepšiť použitím zmesi okyselovacích prostriedkov alebo iných okyslovadlov. Použitie zmesi okyselovacích prostriedkov zvyšuje chuťový profil. Ako je ukázané v tabuľke I, plody obsahujú zmes okyselovacích prostriedkov, nie iba jednu kyselinu. Tieto plody zvyčajne obsahujú celkovo 0,5 až 2,0% kyseliny, s výnimkou tamarindu, ktorej vláknina obsahuje celkom viac ako 10% kyselín.However, the taste of most products can be greatly improved by using a mixture of acidifying agents or other oxidizing agents. The use of a mixture of acidifying agents increases the taste profile. As shown in Table I, the fruits contain a mixture of acidifying agents, not just one acid. These fruits usually contain a total of 0.5 to 2.0% acid, except for tamarind, whose fiber contains a total of more than 10% acids.

Tabuľka I: Kyseliny prítomné v ovocíTable I: Acids present in fruit

Ovocie fruit Predominantná kyselina Predominant acid Sekundárne kyseliny Secondary acids Jablko Apple Kyselina jablčná (95%*) Malic acid (95% *) Kyselina vínna, Kyselina fumarová Tartaric acid, Fumaric acid Marhuľa apricot Kyselina jablčná (70%*) Malic acid (70% *) Kyselina citrónová, Kyselina vínna Citric acid, Tartaric acid Čerešňa cherry Kyselina jablčná (94%*) Malic acid (94% *) Kyselina vínna Tartaric acid Hrozno grapes Kyselina jablčná (60%*) Malic acid (60% *) Kyselina vínna Tartaric acid Grapefruit grapefruit Kyselina citrónová Citric acid Kyselina jablčná Malic acid Guave Guave Kyselina citrónová Citric acid Kyselina jablčná Malic acid Limetka, citrón Lime, lemon Kyselina citrónová Citric acid Kyselina jablčná Malic acid Mango mango Kyselina citrónová Citric acid Kyselina jablčná, Kyselina vínna Malic acid, Tartaric acid

Pomaranč orange Kyselina citrónová Citric acid Kyselina jablčná Malic acid Broskyňa peach Kyselina jablčná (73%*) Malic acid (73% *) Kyselina citrónová Citric acid Hruška pear Kyselina jablčná (77%*) Malic acid (77% *) Kyselina citrónová Citric acid Ananás pineapple Kyselina citrónová Citric acid Kyselina jablčná Malic acid Malina raspberry Kyselina citrónová Citric acid Kyselina jablčná, Kyselina vínna Malic acid, Tartaric acid Jahody Strawberries Kyselina citrónová Citric acid Kyselina jablčná, Kyselina vínna Malic acid, Tartaric acid Tamarind tamarind Kyselina vínna Tartaric acid Kyselina citrónová, Kyselina jablčná Citric acid, Malic acid Melón melon Kyselina jablčná (99%*) Malic acid (99% *) Kyselina fumarová Fumaric acid

*% z celkových kyselín v ovocí*% of total acids in fruits

Ako je ukázané v tabuľke I, kyselina jablčná a kyselina citrónová sú prevládajúcimi kyselinami vo väčšine ovocia. Čo je zaujímavé, je to, ako prevláda kyselina jablčná. Aj v hrozne, ktoré väčšina ľudí spájajú s kyselinou vínnou, dominantnou kyselinou je kyselina jablčná.As shown in Table I, malic acid and citric acid are the predominant acids in most fruits. What is interesting is how malic acid predominates. Even in the grapes most people associate with tartaric acid, malic acid is the dominant acid.

Opis hlavných kyselín v potravinárstveDescription of the main acids in the food industry

Regulátory kyslosti E260 - E297 - Ako prídavné látky sa dávkujú za účelom úpravy pH prostredia a chuťových vlastností. Patrí sem kyselina mliečna, jablčná, vínna, citrónová, octová,... Okysľujú, konzervujú, stabilizujú farby a tlmia množenie hnilobných baktérií. Používajú sa do konzervovaného ovocia, zeleniny, džemov, ovocných nápojov a štiav.Acid regulators E260 - E297 - They are dosed as additives to adjust the pH of the environment and the taste properties. These include lactic, malic, tartaric, citric, acetic, ... acidify, preserve, stabilize colors and dampen the growth of rotting bacteria. They are used in canned fruits, vegetables, jams, fruit drinks and juices.

Kyselina octová (E260) - Najznámejšie organické kyseliny, prirodzene sa vyskytujúce v mnohých druhoch ovocia a fermentovaných potravín, nájdený v octe. Kyselina octová je k dispozícii v kvapalnej forme a je vo vysokých koncentráciách silne korozívna. V súčasnosti môžu byť produkované FERM Entaco (kyselina octová prírodné), alebo syntézou, v potravinách väčšinou sa používa prírodná kyselina octová. Kyselina octová má veľmi intenzívnu špecifická štipľavý zápach a chuť, komerčne sa používa ako 6-10% roztoku. Kyselina octová sa uplatňujú v mnohých potravinárskych výrobkov, ako je prírodný konzervačný prostriedok.Acetic acid (E260) - The most famous organic acids, naturally occurring in many fruits and fermented foods, found in vinegar. Acetic acid is available in liquid form and is highly corrosive at high concentrations. At present, they can be produced by FERM Entaco (natural acetic acid), or by synthesis, in foods mostly natural acetic acid is used. Acetic acid has a very intense specific pungent odor and taste, commercially used as a 6-10% solution. Acetic acid is used in many food products such as a natural preservative.

Kyselina citrónová (E330), - je prirodzene sa vyskytujúce v ovocí organická kyselina (prvýkrát izolovaný z citróna), komerčne vyrábaný mikrobiálnou fermentáciou sacharidov substrátov. Kyselina citrónová je bezfarebný a bez zápachu, a existujú v kryštálu alebo kryštalickej forme prášku, má ostrý a dobre výrazné kyslou chuťou. Kyselina citrónová je dobre rozpustná vo vode a alkohole a je hygroskopický.Citric acid (E330), - is a naturally occurring in fruit organic acid (first isolated from lemon), commercially produced by microbial fermentation of substrate carbohydrates. Citric acid is colorless and odorless, and exists in a crystal or crystalline form of powder, has a sharp and well pronounced acidic taste. Citric acid is well soluble in water and alcohol and is hygroscopic.

Kyselina jablčná (E296), - je prirodzene sa vyskytujúce v ovocí organická kyselina (prvýkrát izolovaný z jabĺk) a prítomné v ľudskej metabolizmu (Krebsov cyklus), komerčne vyrábaný syntézou. DL kyselina jablčná je bezfarebný a bez zápachu a môžu existovať v kryštálu alebo granulovanej forme, má silnú chuť kyseliny veľmi dobre posilnenie ovocnej chuti, najmä citrusové chuti. Kyselina jablčná je dobre rozpustný vo vode. Obmedzené objemy L jablčnej kyseliny sú komerčne vyrábané.Malic acid (E296), - is a naturally occurring in fruit organic acid (first isolated from apples) and present in human metabolism (Krebs cycle), commercially produced by synthesis. DL malic acid is colorless and odorless and can exist in a crystal or granular form, has a strong acid taste very well enhancing the fruity taste, especially the citrus taste. Malic acid is well soluble in water. Limited volumes of L malic acid are commercially produced.

Kyselina fumárová (E297), - je prirodzene prítomný v živých bunkách chemickej zlúčeniny (rôzne huby), vyrobené takisto v ľudskej koži pri vystavení slnečnému svetlu a tiež v niektorých druhov ovocia a zeleniny. Komerčne vyrába chemickou syntézou z kyseliny jablčnej. Jedná sa o kryštalický, bez zápachu látka bez hygroskopické a s obmedzenou rozpustnosťou vo vode.Fumaric acid (E297), - is naturally present in living cells of a chemical compound (various fungi), also produced in human skin when exposed to sunlight and also in some fruits and vegetables. Commercially produced by chemical synthesis from malic acid. It is a crystalline, odorless substance without hygroscopic and limited solubility in water.

Kyselina mliečna (E270) je prirodzene sa vyskytujúce v mnohých fermentovaných potravín a ľudského tela organické kyseliny (prvýkrát izolovaný z kyslého mlieka), vyrábaných komerčne mikrobiálnou fermentáciou glycidovej substrátov. Kyselina mliečna je bežne k dostaniu v tekutej forme (50 - koncentrácia 80%), číry bezfarebný až svetložltý roztok. Má špecifickú kyslú chuť a žiadny silný zápach, dávať dobre vyvážený, menej ostrý a pekný kyslosť konečný produkt. Kyselina mliečna je veľmi dobre rozpustný vo vode. Kyselina mliečna môže byť tiež k dispozícii vo forme práškuLactic acid (E270) is naturally found in many fermented foods and the human body's organic acid (first isolated from sour milk), produced commercially by microbial fermentation of carbohydrate substrates. Lactic acid is normally available in liquid form (50-80% concentration), a clear colorless to pale yellow solution. It has a specific sour taste and no strong odor, giving a well balanced, less sharp and nice acidity end product. Lactic acid is very soluble in water. Lactic acid may also be available in powder form

Kyselina vínna (E334) je prirodzene sa vyskytujúce v ovocí organická kyselina (prvýkrát izolovaný z vínneho kameňa víno kameňa), komerčne vyrábané ako prírodné stupeň pri výrobe vína. Kyselina vínna je bezfarebný a bez zápachu kryštál, má silný a ostrý kyslou chuťou. Kyselina vínna je dobre rozpustný vo vodeTartaric acid (E334) is a naturally occurring in fruit organic acid (first isolated from tartar wine stone), commercially produced as a natural step in wine making. Tartaric acid is a colorless and odorless crystal, has a strong and sharp acid taste. Tartaric acid is well soluble in water

Kyselina jantárová (E363) je prirodzene sa - sa vyskytujúce kyseliny dikarboxylovej nájdený vo väčšine druhov ovocia a zeleniny. Tradične sa vyrába katalytickou hydrogenáciou kyseliny maleínovej a anhydridu kyseliny, môžu byť tiež extrahované z ovocia, alebo v poslednej dobe vyrába biokonverzie. Bez zápachu, bezfarebný, biela kryštalická pevná látka, ktorá má mierne horkú a kyslou chuťou, a je rozpustný vo vode.Succinic acid (E363) is a naturally occurring dicarboxylic acid found in most fruits and vegetables. Traditionally, it is produced by catalytic hydrogenation of maleic acid and acid anhydride, can also be extracted from fruit, or has recently produced bioconversions. Odorless, colorless, white crystalline solid which has a slightly bitter and acidic taste and is soluble in water.

Kyselina fosforečná (E338) je anorganická okysľujúce získaný chemickou reakciou z fosforu skaly. To dáva veľmi silnú chuť kyselín v nízkych koncentráciách. Komerčne je k dispozícii v kvapalnej forme a najčastejšie 70 až 80% koncentrácie. Kyselina fosforečná trieda Food je bezfarebná číra kvapalina.Phosphoric acid (E338) is an inorganic acidifier obtained by a chemical reaction from rock phosphorus. This gives a very strong acid taste in low concentrations. It is commercially available in liquid form and most often 70 to 80% of the concentration. Phosphoric acid Food grade is a colorless clear liquid.

FUNKČNOSŤ KYSELÍN V RÔZNYCH POTRAVINÁRSKYCH PRODUKTOCHACID FUNCTIONALITY IN VARIOUS FOOD PRODUCTS

Produkt Product E značka E tag Forma Form Chuť a aróma Taste and aroma Priem.pH na 1%ný roztok Avg H to 1% solution rozpustnosť solubility Prírodný natural Funkcie features Kys.octová Kys.octová E 260 E 260 Kvapalná The liquid Ocot vinegar 2,7 2.7 Vysoká high Áno Yes Zvýš. arómy; zvýš.kontroly pH a mikrol. kontaminácie Increase. flavoring; increase pH controls and microl. contamination Kys.mliečna Kys.mliečna E 270 E 270 Kvapalná The liquid Jemná, kyslá chuť Soft, sour taste 2,4 2.4 Vysoká high Áno* Yes* Zvýš.arOmy; zvýš.kontroly pH a mikrol. kontaminácie Zvýš.arOmy; increase pH controls and microl. contamination Kys.jablčná Kys.jablčná E 296 E 296 Tuhá solid Kyslá, mierne ostrá Acid, slightly sharp 2,3 2.3 Vysoká high Nie Not Zvýš.arómy; zvýš.kontroly pH a mikrol. kontaminácie Zvýš.arómy; increase pH controls and microl. contamination Kys.fumarová Kys.fumarová E 297 E 297 Tuhá solid Horkokyslá Horkokyslá 2,1 2.1 Nízka low Nie Not Zvýš.arómy; zvýš.kontroly pH a mikrol. kontaminácie; kypriaca prísada. Zvýš.arómy; increase pH controls and microl. contamination; raising agent. Kys.citrónová Kys.citrónová E 330 E 330 Tuhá solid Silná citrusová Strong citrus 2,3 2.3 Vysoká high Áno* Yes* Zvýš.arOmy; zvýš.kontroly pH a mikrol. kontaminácie; chelat. činidlo Zvýš.arOmy; increase pH controls and microl. contamination; chelates. agent Kys.vínna Kys.vínna E 334 E 334 Tuhá solid Kyslá s vínnou chuťou Sour with wine taste 2,1 2.1 Nízka low Áno* Yes* Zvýš.arómy; zvýš.kontroly pH a mikrol. kontaminácie; kypriaca prísada. Zvýš.arómy; increase pH controls and microl. contamination; raising agent. Kys.fosforečná Kys.fosforečná E 338 E 338 Kvapalná The liquid Kyslá sour 1,6 1.6 Vysoká high Nie Not Zvýš.arómy; zvýš.kontroly pH a mikrol. kontaminácie Zvýš.arómy; increase pH controls and microl. contamination Kys.jantárová Kys.jantárová E 363 E 363 Tuhá solid Horkokyslá Horkokyslá 2,6 2.6 Nízka low Áno Yes Zvýš.arómy; zvýš.kontroly pH a mikrol. kontaminácie Zvýš.arómy; increase pH controls and microl. contamination

Hrozno (Vitis vinifera L.)Grapes (Vitis vinifera L.)

Hlavnými zložkami hroznového muštu sú voda (okolo 80 %), cukry (10 - 25 %, kyseliny (4-20 g/l), triesloviny a fenolové zložky (0,1 %). Mušt obsahuje aj minerálne látky (3-5 g.1-1; najmä draselné a vápenaté soli); dusíkaté látky; enzýmy; vitamíny; tuky, vosky, oleje.The main constituents of grape must are water (around 80%), sugars (10-25%, acids (4-20 g / l), tannins and phenolic components (0,1%). The must also contains minerals (3-5 g) .1-1; especially potassium and calcium salts); nitrogenous substances; enzymes; vitamins; fats, waxes, oils.

Cukry sú zastúpené hlavne glukózou a fruktózou.Sugars are mainly represented by glucose and fructose.

Hlavnými kyselinami prítomnými v hrozne sú kyselina jablčná a kyselina vúma, ktoré sa nachádzajú najmä v dužine. Vďaka nim má šťava čerstvú - sviežu chuť a chránia ju pred mikrobiálnym rozkladom. Hrozno, ktoré sa zberá skoro alebo dozrelo vo veľmi chladných podmienkach, má vysoký obsah kyseliny jablčnej. Hroznový mušt taktiež obsahuje malé množstvo kyseliny citrónovej, jantárovej, šťaveľovej, glykolovej, askorbovej a octovej. Triesloviny a fenolové zložky nachádzajúce sa v šťave sú účinnými antioxidantami a pri nešetrnom spracovaní spôsobujú jej hnednutie.The main acids present in the grapes are malic acid and vuma, which are mainly found in the flesh. Thanks to them the juice has a fresh - fresh taste and protects it from microbial decomposition. Grapes harvested early or ripened under very cold conditions have a high malic acid content. The grape must also contains small amounts of citric, succinic, oxalic, glycolic, ascorbic and acetic acid. The tannins and phenolic components found in juice are potent antioxidants and cause browning when processed unpretentiously.

V patentovej literatúre je opísaný spôsob prípravy okyslovadia, ktoré obsahuje kyselinu fumarovú „Acidulent comprising fumaric acid and dried natural juice solids“ - US Patent 4 622 227 (1986). Patent opisuje prípravu okyslovadla s kyselinou fumarovou a prírodnou šťavou s pevnými čiastočkami. Kyselina fumarová sa pridáva v množstve minimálne 50% hmotnostných vztiahnutých na okysľujúce činidlo a prírodná šťava v množstve 5% hmotnostných. Okysľovadlo môže obsahovať aj sladidlo a to v množstve 2%.The patent literature describes a process for the preparation of an oxidant comprising fumaric acid "Acidulent containing fumaric acid and dried natural juice solids" - US Patent 4,622,227 (1986). The patent describes the preparation of an oxidant with fumaric acid and natural juice with solid particles. Fumaric acid is added in an amount of at least 50% by weight based on the acidifying agent and natural juice in an amount of 5% by weight. The oxidant may also contain a sweetener in an amount of 2%.

Hroznová šťava obsahuje veľa druhov rôznych mikroorganizmov. Najviac sú zastúpené kvasinky a kvasinkové mikroorganizmy. Šťava z hrozna napadnutá chorobami, alebo z hnilých bobúľ obsahujú okrem kvasiniek a kvasinkových mikroorganizmov rôzne škodlivé plesne a baktérie. Množstvo a zastúpenie mikroorganizmov závisí predovšetkým od zdravotného stavu hrozna. Celá táto zmes mikroorganizmov sa nazýva spontánna „mikroflóra šťavy“ a do značnej miery ovplyvňuje kvasenie muštu a kvalitu vína. Mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v šťave patria medzi nižšie rastliny a rozdeľujú sa na kvasinky, baktérie a plesne.Grape juice contains many kinds of different microorganisms. Yeasts and yeast microorganisms are the most represented. Juice infested with diseases or rotten berries contains, in addition to yeasts and yeast microorganisms, various harmful fungi and bacteria. The amount and proportion of microorganisms depends primarily on the health of the grapes. This whole mixture of microorganisms is called the spontaneous "microflora of juice" and has a great influence on the fermentation of the must and the quality of the wine. The microorganisms found in the juice are among the lower plants and are divided into yeast, bacteria and fungi.

Kvasinky sú pôvodcami alkoholického kvasenia šťavy. Do šťavy sa dostávajú z hroznových bobúľ. Šťava obsahuje veľa rodov a druhov kvasiniek, z ktorých najväčší význam má rod Saccharomyces, do ktorého patrí aj ušľachtilá kvasinka vínna.Yeast is the cause of alcoholic fermentation of juice. They get into the juice from grape berries. The juice contains many genera and species of yeast, the most important of which is the genus Saccharomyces, which includes the noble yeast.

Saccharomyces cerevisiae patrí do rodu Saccharomyces. V čistej kultúre sa nazývajú aj kultúrne kvasinky.Majú oválny až elisovitý tvar a skvasujú glukózu, fruktózu, sacharózu, amltózu, galaktózu arafínózu do 1/3; neskvasujú laktózu. Produkujú 10 - 15% objemových alkoholu, macimálne 16 - 18%. V literatúre sa tento druh uvádza aj pod označením synonyma Saccharomyces vini; Saccharomyces ellipsoideus a Saccharomyces cerevisiae, var. ellipsoideus.Saccharomyces cerevisiae belongs to the genus Saccharomyces. In pure culture, they are also called cultural yeasts. They are oval to elisive in shape and they ferment glucose, fructose, sucrose, amltose, galactose and arafinose to 1/3; do not ferment lactose. They produce 10-15% by volume of alcohol, at least 16-18%. This species is also mentioned in the literature under the synonym Saccharomyces vini; Saccharomyces ellipsoideus and Saccharomyces cerevisiae, var. ellipsoideus-.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Podstatou vynálezu je hroznové potravinárske okyslovädlo - koncentrát prírodných kyselín s vysokým obsahom získané zahustením hroznovej šťavy z nezrelých bobúľ hrozna v zmesi alebo samostatne.The subject of the invention is a grape food acid-concentrate of natural acids with a high content obtained by concentrating grape juice from unripe grapes in a mixture or separately.

Nezrelé strapce hrozna rôznych odrôd sa odstopkujú, bobule sa pomelú a následne vylisujú. Vznikne hroznová šťava, ktorá je zakalená, má kyslú chuť, pH hodnotu od 2,4 - 3,2 a refraktometrickú sušinu 8 - 15 %. Výlisnosť takýchto nezrelých bobúľ sa pohybuje v rozmedzí 55 - 70%, v závislosti od odrody hrozna.Unripe bunches of grapes of different varieties are shredded, the berries are ground and then pressed. The resulting grape juice, which is cloudy, has an acidic taste, a pH value of 2.4-3.2 and a refractometric dry matter of 8-15%. The yield of such unripe berries ranges from 55 to 70%, depending on the grape variety.

Vzniknutá hroznová šťava sa vyčíri usadzovaním a/alebo prídavkom bentonitu. Pre zlepšenie farebnosti je možné použiť i pyrosiričitan alebo SO2.The resulting grape juice is clarified by settling and / or by the addition of bentonite. Pyrosulfite or SO2 can also be used to improve color.

Vyčírená šťava sa prefermentuje vínnymi kvasinkami Saccharomyces cerevisiae, čím sa výrazne zníži obsah jednoduchých sacharidov. Fermentácia prebieha pri teplote 12- 30°C a za občasného premiešania. Do zníženia koncentrácie sacharidov na požadovanú hodnotu Po fermentácii získame kyslú hroznovú šťavu s obsahom sacharidov 1 až 5 %.The clarified juice is prefermented with Saccharomyces cerevisiae wine yeast, which significantly reduces the content of simple carbohydrates. The fermentation is carried out at a temperature of 12-30 ° C and stirring occasionally. By reducing the carbohydrate concentration to the desired value After fermentation, we obtain acidic grape juice with a carbohydrate content of 1 to 5%.

Na dosiahnutie stabilného produktu sa hroznová šťava zahustí na sušinu 30 - 75% odparením vody pri teplote 35 - 100°C alebo použitím kombinácie procesu reverznej osmózy a vákuového odparovania. Výsledný koncentrát má pH hodnotu od 2 do 2,7 a refraktometrickú sušinu 60 75%. A obsah kyselín 20 - 35%To achieve a stable product, the grape juice is concentrated to dryness by 30-75% by evaporating water at 35-100 ° C or by using a combination of reverse osmosis and vacuum evaporation. The resulting concentrate has a pH of from 2 to 2.7 and a refractometric dry matter of 60 75%. A acid content 20 - 35%

Príklady uskutočnenia vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Príklad 1:Example 1:

Použili sa strapce hrozna odrody Iršai Oliver. Strapce sa odstopkovali v závitovkovom odstopkovači, bobule sa pomleli vo valcovom mlynčeku na hrozno a šťava sa potom lisovala na vodnom lise Lancman.The bunches of grapes of the Irsai Oliver variety were used. The fringes were chipped in a screw chopper, the berries were ground in a roller grinder, and the juice was then pressed on a Lancman water press.

Z 200 kg nezrelého hrozna odrody Iršai sa tak získalo 120 1 hroznovej šťavy. Čim sa dosiahla výťažnosť 60%. Bola zakalená a mierne kyslej chuti. Hodnota pH čerstvej šťavy bola 2,9 a refraktometrickú sušinu 12 %.120 l of grape juice were thus obtained from 200 kg of unripe grapes of the Irshai variety. This gave a yield of 60%. It was cloudy and slightly sour in taste. The pH of the fresh juice was 2.9 and the refractometric dry matter was 12%.

Čerstvá šťava sa fermentovala použitím kvasiniek Saccharomyces cerevisiae pri teplote 30°C 72 hodín. Obsah sacharidov v hroznovej šťave pred fermentáciou bol 11%, po fermentácii sa znížil na 1,5%. Po usadení sa prefermentovaná kyslá hroznová šťava vyčírila mikrofiltráciou.Fresh juice was fermented using Saccharomyces cerevisiae yeast at 30 ° C for 72 hours. The carbohydrate content of the grape juice before fermentation was 11% and decreased to 1.5% after fermentation. After settling, the preferred acid grape juice was clarified by microfiltration.

601 čerstvej šťavy sa zohrialo vo vákuovej odparke a odparovalo pri teplote 75°C a zahustilo sa na refraktometrickú sušinu 65%. Výsledný koncentrát má výrazne kyslú chuť, mierne karamelovú príchuť a tmavohnedú farbu s výslednou koncentráciou kyselín (28%) vyjadrených ako kyselina vínna.601 fresh juice was heated in a vacuum evaporator and evaporated at 75 ° C and concentrated to 65% refractometric solids. The resulting concentrate has a distinctly acidic taste, a slight caramel flavor, and a dark brown color with a final concentration of acids (28%) expressed as tartaric acid.

Príklad 2:Example 2:

Použili sa strapce hrozna odrody Bianca. Strapce sa odstopkovali v závitovkovom odstopkovači, bobule sa pomleli vo valcovom mlynčeku na hrozno a šťava sa potom lisovala na vodnom lise Lancman.Bunches of grapes of the Bianca variety were used. The fringes were chipped in a screw chopper, the berries were ground in a roller grinder, and the juice was then pressed on a Lancman water press.

Z 180 kg nezrelého hrozna sa získalo 120 1 hroznovej šťavy. Čím sa dosiahla výťažnosť 66%. Hodnota pH čerstvej šťavy bola 2,6 a refraktometrickú sušinu 10 %.120 l of grape juice were obtained from 180 kg of unripe grapes. This yielded a yield of 66%. The pH of the fresh juice was 2.6 and the refractometric dry weight was 10%.

Čerstvá šťava sa fermentovala použitím kvasiniek Saccharomyces cerevisiae pri teplote 32°C 72 hodín. Obsah sacharidov v hroznovej šťave pred fermentáciou bol 9,5%, po fermentácii sa znížil na 1 %.Fresh juice was fermented using Saccharomyces cerevisiae yeast at 32 ° C for 72 hours. The carbohydrate content of the grape juice before fermentation was 9.5%, after fermentation it was reduced to 1%.

Následne sa šťava vyčírila prídavkom bentonitu a prefiltrovala na naplavovacom filtri.Subsequently, the juice was clarified by the addition of bentonite and filtered on an alluvial filter.

Filtrovaná šťava bola predhustená na refraktometrickú sušinu 22% pomocou reverznej osmózy a dohustená na refraktometrickú sušinu 65% vo vákuovej odparke pri teplote odparovania 45°C . Výsledný koncentrát má výrazne kyslú chuť, ovocnú príchuť a svetlú zelenohnedú farbu s výslednou koncentráciou kyselín (31%) vyjadrených ako kyselina vínna.The filtered juice was pre-concentrated to 22% refractometric solids using reverse osmosis and concentrated to 65% refractometric solids in a vacuum evaporator at a evaporation temperature of 45 ° C. The resulting concentrate has a distinctly acidic taste, a fruity flavor and a light green-brown color with a final concentration of acids (31%) expressed as tartaric acid.

Opísaný spôsob výroby zahustenej kyslej šťavy bol overený v poloprevádzkovom meradle, a to objeme 500 litrov muštu. Je jednoducho realizovateľný v priemyselných podmienkach .The process described above for the production of thickened sour juice has been verified on a pilot scale of 500 liters of must. It is easy to implement under industrial conditions.

Pripravený produkt hroznového okyslovadla je využiteľný na okyslenie rôznych nápojov a na dochutenie potravín a hotových jedál.The prepared grape oxidant product is useful for acidifying various drinks and for flavoring food and ready meals.

Priemyselná využiteľnosťIndustrial usability

Claims (1)

Spôsob prípravy koncentrátu prírodných kyselín z hrozna vyznačujúci sa tým, že kyslá vylisovaná šťava z rôznych odrôd hrozna v zmesi alebo samostatne s cieľom znížiť obsah sacharidov sa fermentuje pomocou vínnych kvasiniek Saccharomyces cerevisiae a prefermentovaná šťava sa vyčíri a zahustí na sušinu 30 - 75% odparením vody pri teplote 35 100°C alebo kombináciou procesov reverznej osmózy a vákuového odparovania.Process for the preparation of a concentrate of natural acids from grapes, characterized in that the acid squeezed juice of different grape varieties in a mixture or separately to reduce the carbohydrate content is fermented using Saccharomyces cerevisiae yeast and the preferred juice is clarified and concentrated to dryness by 30-75% at 35 100 ° C or a combination of reverse osmosis and vacuum evaporation processes.
SK5001-2016A 2016-02-02 2016-02-02 Process for the preparation of a natural acid concentrate from grapes SK50012016A3 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5001-2016A SK50012016A3 (en) 2016-02-02 2016-02-02 Process for the preparation of a natural acid concentrate from grapes

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5001-2016A SK50012016A3 (en) 2016-02-02 2016-02-02 Process for the preparation of a natural acid concentrate from grapes

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK50012016A3 true SK50012016A3 (en) 2017-08-02

Family

ID=59387833

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5001-2016A SK50012016A3 (en) 2016-02-02 2016-02-02 Process for the preparation of a natural acid concentrate from grapes

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK50012016A3 (en)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111000102A (en) * 2019-12-23 2020-04-14 江苏爱贝利食品有限公司 Zero-additive high-acid plant fermentation thick slurry and preparation method thereof

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111000102A (en) * 2019-12-23 2020-04-14 江苏爱贝利食品有限公司 Zero-additive high-acid plant fermentation thick slurry and preparation method thereof

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Akubor The suitability of African bush mango juice for wine production
CN102559470B (en) Vitis amurensis fermented vinegar and production method thereof
KR101310417B1 (en) Manufacturing methods for apple wines and the apple wine thereby
KR20090111612A (en) Sparkling Wine with Black Raspberry Contaning Low Alcohol and Manufacturing Method Thereof
KR20180062931A (en) A Method for preparing fruit Distilled Spirits using kiwi fruit
CN107216974A (en) A kind of production method of red pitaya wine
KR20170058728A (en) Manufacturing method of functional fermented vinegar beverage with chokeberry extract
KR101859929B1 (en) Wine and vinegar with high taste and flavor and functionality from mixtures of kiwi-fruit, persimmon and wild grapes, and preparation method thereof
KR100478125B1 (en) Process for Preparing Jujube Wine
Umeh et al. Paw paw (Carica papaya) wine: with low sugar produced using Saccharomyces cerevisiae isolated from a local drink’’burukutu”
Joshi et al. The effect of dilution and addition of nitrogen source on chemical, mineral, and sensory qualities of wild apricot wine
CN107475018A (en) A kind of preparation method of anti-oxidant chrysanthemum yellow peach fruit wine
Nzabuheraheza et al. Golden wine produced from mixed juices of passion fruit (Passiflora edulis), mango (Mangifera indica) and pineapple (Ananas comosus)
KR100767626B1 (en) Processes for preparing fermented fig vinegars and fermented fig vinegars prepared thereby
KR101889605B1 (en) Preparation method of kiwifruit wine having enhanced flavor-taste by using mixed fermentation strains of Saccharomyces sp. and non-Saccharomyces sp.
KR101723814B1 (en) Sparking wine utilizing the fruits of borisu and method therof
KR101703249B1 (en) Novel Saccharomyces cerevisiae Y28 yeast strain and preparation method of mixed wine of kiwi and permission fruits using the strain
SK50012016A3 (en) Process for the preparation of a natural acid concentrate from grapes
KR101438587B1 (en) A process for the preparation of raw rice wine containing wine by-product and raw rice wine prepared therefrom
Joshi et al. Stone fruit: wine and brandy
Tatdao et al. Physico-chemical and sensory properties of musts and wines from Melodorum fruticosum Lour.
KR100424043B1 (en) Waterm elon wine using saccharomyces sp. kws06 and method for the preparation of it
SK50022016A3 (en) Acidifier based on grapes
Younis et al. Production of wine from over ripe guava (Psidium guajava L Cv. Safada) and ber (Ziziphus mauritiana L Cv. Umran) fruits using Saccharomyces cerevisiae Var. HAU 1
Kamble et al. Quality Parameters of Wine: A Review

Legal Events

Date Code Title Description
FC9A Refused patent application