SK289097B6 - Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizáciu odvodňovanej pôdy a obnovu biodiverzity - Google Patents

Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizáciu odvodňovanej pôdy a obnovu biodiverzity Download PDF

Info

Publication number
SK289097B6
SK289097B6 SK58-2022A SK582022A SK289097B6 SK 289097 B6 SK289097 B6 SK 289097B6 SK 582022 A SK582022 A SK 582022A SK 289097 B6 SK289097 B6 SK 289097B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
soil
slope
pit
created
trench
Prior art date
Application number
SK58-2022A
Other languages
English (en)
Other versions
SK582022A3 (sk
Inventor
Štefan Vaľo
Original Assignee
PlanetFuturum s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by PlanetFuturum s.r.o. filed Critical PlanetFuturum s.r.o.
Priority to SK58-2022A priority Critical patent/SK289097B6/sk
Publication of SK582022A3 publication Critical patent/SK582022A3/sk
Publication of SK289097B6 publication Critical patent/SK289097B6/sk

Links

Landscapes

  • Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)
  • Radio Relay Systems (AREA)
  • Revetment (AREA)

Abstract

Opísaný je systém na zadržiavanie odtoku zrážkových vôd, revitalizáciu odvodňovanej pôdy a obnovu biodiverzity, ktorý je tvorený nespevnenou plochou (1) s dažďovou vodou (6), s vodným priesakom (61) a s pôdnymi pórmi (62) prepojenými na podzemné vody (7) a v ktorej je vytvorený spomaľovací svahový zásek (11) s umelo vytvorenou hĺbkovou svahovou jamou (4) s jamovou fóliou (41) s vykopanou jamovou pôdou (42), so šikmou svahovou plochou (3) s pôdnym prekopom (31), v spodnej časti ktorého je umelo vytvorená prekopová ryha (91) s voľne uloženými kameňmi (32) a s pevne umiestnenou nepriepustnou stenou (33), za ktorou je vytvorená zhutnená plocha (2), za ktorou je umelo vytvorená kopcovitá plocha (8).

Description

Vynález sa týka systému na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, určeného na znovuoživenie ekosystému a biodiverzity, najmä pre oblasť výstavby vodozádržných objektov a rekultivácie lesnej a poľnohospodárskej pôdy.
Doterajší stav techniky
Nekontrolovaný nárast zhutnených plôch a umelo vytvorených svahov, kde dochádza k utlačeniu (zhutneniu) a prerušeniu pôdnych pórov, napríklad na neupravených lesných a približovacích lesných cestách, spôsobuje nárast miestnych povodní, pričom voda stekajúca po nich zaplavuje obce, dediny a mestečká, odplavuje z lesov úrodnú pôdu, vysúša ju a spôsobuje aj zosuv pôdy. Do dnešného dňa sú známe rôzne systémy zadržiavania vody v prírode, ktoré síce vyrovnávajú vodný režim a následne sa táto voda využíva v poľnohospodárstve, v priemysle alebo pri výrobe energie, ale nevýhodou týchto systémov je, že neriešia problém zadržiavania vody v poľnohospodárskej pôde a v lesoch, nezabraňujú účinne erózii pôdy a ani nezabraňujú vzniku povodní a sucha.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 5 252 s názvom Integrovaný technologický systém na ozdravovanie klímy, kde vodný rezervoárový blok je prepojený na najmenej jeden úpravový vodný biotechnický blok a/alebo na najmenej jeden úpravový vodný technický blok, ktorý je na jednej strane prepojený na najmenej jeden technický vodný priesakový blok, ktorý je prepojený na najmenej jeden technický vodný absorpčný blok a na druhej strane je prepojený na najmenej jeden technický vodný odtokový blok a na tretej strane prepojený na najmenej jeden technický vodný výparový blok, ktorý je prepojený na vodný rezervoárový blok. Nevýhodou tohto technického riešenia je technická náročnosť, vysoké náklady na jeho realizáciu, nerevitalizovanie zhutnenej pôdy a neobnovenie biodiverzity.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 05 847 s názvom Modulárna štruktúra protipovodňovej zábrany, kde na každom horizontálnom module je pridružený aspoň jeden vertikálny alebo šikmý modul, pričom každý vertikálny modul je vybavený spojovacou vzperou ukotvenou do horizontálneho modulu, pričom náporovou plochou vertikálneho modulu je privrátená strana vertikálneho modulu smerom k horizontálnemu modulu alebo každý šikmý modul je vybavený spojovacou vzperou ukotvenou do horizontálneho modulu, kde náporovou plochou šikmého modulu je odvrátená strana šikmého modulu smerom od horizontálnemu modulu. Nevýhodou tohto technického riešenia je jeho technická a konštrukčná náročnosť uskutočnenia, nerevitalizovanie zhutnenej pôdy a neobnovenie biodiverzity.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 5 726 s názvom Protipovodňová zábrana, kde prenosná základná doska má po svojom obvode vstavané nafukovacie tesnenie, pričom jej veľkosť zodpovedá rámčeku, ktorý je zabudovaný do otvoru v objekte, do ktorého je umiestnená prenosná základná doska, ktorá je aretovaná pomocou najmenej dvoch výsuvných kolíkov pomocou nafukovacieho tesnenia. Nevýhodou tohto technického riešenia je nerevitalizovanie zhutnenej pôdy, jeho nepoužiteľnosť pri lesných cestách a neobnovenia biodiverzity.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 5 855 s názvom Protipovodňová zábrana, kde vo vzduchotesnom a vodotesnom vaku sú osadené priehradky a vystreďovacie pásky a ktorý je natlakovaný kvapalinou alebo vzduchom na vyšší tlak, ako je atmosférický alebo hydrostatický tlak, a je uzatvárateľný zátkou, a v ktorom je prichytený stabilizačný a kompenzačný vak s vyvedeným ventilom na vonkajšiu stranu vaku, stabilizačnou strunou a pružinovými príchytkami na prichytenie veľmi dlhej protipovodňovej zábrany, pričom pod vak je možné umiestniť a upevniť pomocou suchých zipsov a pomocných ôk bezpečnostnú podložku, ktorá zabraňuje vzniku mechanického poškodenia vaku alebo zošmyknutia sa vaku v nerovnom a šmykľavom teréne. Nevýhodou tohto technického riešenia je jeho vysoká cena, technická a konštrukčná náročnosť uskutočnenia, nerevitalizovanie zhutnenej pôdy a neobnovenie biodiverzity.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 5 928 s názvom Protipovodňová zábrana, kde gumené podstavce a konštrukčné prvky sú navzájom spojené spojovacími prvkami, tvorenými troma panelmi navzájom spojenými otočnými pántmi, zloženými do tvaru modulu s trojuholníkovým prierezom na príslušnom gumenom podstavci, pričom panel s kovovou platňou a zapustenými upínacími prvkami je uložený na gumený podstavec. Nevýhodou tohto technického riešenia je nerevitalizovanie zhutnenej pôdy, jeho nepoužiteľnosť pri lesných cestách a neobnovenie biodiverzity.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v zverejnenej slovenskej prihláške úžitkového vzoru č. 230 2011 s názvom Systém na zadržiavanie odtoku zrážkových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu a spôsob jeho uskutočnenia, ktorého podstata je v tom, že je tvorený najmenej jednou zhutnenou svahovou pôdou na nespevnenej svahovej ploche, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že v najmenej jednej zhutnenej svahovej pôde je vytvorená najmenej jedna záchytná zrážková jama so zrážkovou vodou, ktorá je tvorená na jednej strane zo šikmej svahovopriľahlej plochy, na druhej strane zo svahovoprotiľahlej plochy s vodozádržnou plochou umiestnenou nad úrovňou zhutnenej svahovej pôdy, medzi ktorými je umiestnené drenážne priesakové dno s najmenej jedným vodným priesakom zachytenej zrážkovej vody do spodnej vody. Nevýhodou tohto technického riešenia je, že nevyužíva podzemné kapiláry a neobnovenie biodiverzity.
Ďalšie známe riešenie je opísané v českom patentovom spise č. 297 401 s názvom Protipovodňová ohrada, kde medzi vertikálne stabilizačné stĺpiky sú osadené vo vertikálnom smere protipovodňové panely a v železobetónovej základovej doske sú osadené vertikálne stabilizačné stĺpiky a dosadací prah, pričom na spodnej hrane každého protipovodňového panelu je umiestnená pružná horizontálna tesniaca lišta s profilovými drážkami, ktoré samosvorne pridržujú horizontálne tesniacu lištu na protipovodňovom paneli, pričom medzi stabilizačný stĺpik a spojnicu susediacich protipovodňových panelov je k stabilizačnému stĺpiku pripevnená prítlačná lišta s pružnou vertikálnou tesniacou lištou a protipovodňové panely sú k stabilizačným stĺpikom pripevnené pomocou strmeňov, ktoré prechádzajú svojimi ramenami cez montážne otvory susediacich protipovodňových panelov. Nevýhodou tohto technického riešenia sú vysoké náklady na realizáciu, nerevitalizovanie zhutnenej pôdy, jeho nepoužiteľnosť pri lesných cestách a neobnovenie biodiverzity.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v slovenskom zapísanom úžitkovom vzore č. 6 839 s názvom Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd a revitalizácie zhutnenej pôdy na svahu, ktorého podstata je v tom, že je tvorený najmenej jednou zhutnenou svahovou pôdou na nespevnenej svahovej ploche, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že v nespevnenej svahovej ploche s pôdnymi kapilárami je po vrstevnici vytvorený najmenej jeden hĺbkový svahový otvor s dažďovou vodou, v ktorom je uložená prekopaná svahová pôda, pričom spodná časť hĺbkového svahového otvoru je prepojená cez vodný priesak a pôdne kapiláry na spodné vody, a kde na najmenej jednu bočnú stranu hĺbkového svahového otvoru je pripevnená najmenej jedna otvorová fólia, pričom na nespevnenej svahovej ploche je vytvorená najmenej jedna šikmá svahová plocha so svahovým zásekom, v ktorého spodnej časti je umiestnená najmenej jedna záseková jama s dažďovou vodou, ktorá je prepojená cez vodný priesak a pôdne kapiláry na spodné vody, pričom za zásekovou jamou je vytvorená zhutnená svahová pôda, v ktorej je vytvorená najmenej jedna záchytná zrážková jama s dažďovou vodou, ktorá je prepojená cez vodný priesak a pôdne kapiláry na spodné vody, za ktorou je z jednej bočnej strany vytvorená najmenej jedna kopcovitá plocha, za ktorou je vytvorená najmenej jedna svahovobočná plocha, a kde za najmenej jednou záchytnou zrážkovou jamou s dažďovou vodou je z čelnej strany vytvorená jamová bočnica. Nevýhodou tohto technického riešenia je jeho použiteľnosť iba pri zhutnených pôdach, pretože len vytvorením záseku na umelo vytvorenom svahu sa odtok vody z prerušených pôdnych pórov nespomalí ani nezastaví.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, určený na znovuoživenie ekosystému, podľa tohto vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že je tvorený najmenej jednou nespevnenou plochou s dažďovou vodou, ktorá je prepojená cez vodný priesak a pôdne póry na podzemné vody, v ktorej je vytvorený najmenej jeden spomaľovací svahový zásek, za ktorým je umelo vytvorená najmenej jedna hĺbková svahová jama s jamovou fóliou, v ktorej je uložená vykopaná jamová pôda, za ktorou je v nespevnenej ploche umelo vytvorená najmenej jedna šikmá svahová plocha s pôdnym prekopom, v spodnej časti ktorého je umelo vytvorená najmenej jedna prekopová ryha s voľne uloženými kameňmi a s najmenej jednou pevne umiestnenou nepriepustnou stenou, za ktorou je vytvorená zhutnená plocha, za ktorou je umelo vytvorená kopcovitá plocha.
Je výhodné, že v spodnej časti pôdneho prekopu je vytvorená najmenej jedna prekopová jama a v zhutnenej ploche je vytvorená najmenej jedna záchytná zrážková jama s najmenej jedným urýchľovacím jamovým zásekom, za ktorou je z jednej bočnej strany vytvorená najmenej jedna kopcovitá plocha s jamovou bočnicou.
Je výhodné, že v nespevnenej ploche je umelo vytvorený najmenej jeden pôdny odkop.
Je výhodné, že po oboch stranách zhutnenej plochy je umelo vytvorená najmenej jedna priekopa s umelo vytvorenou šikmou svahovou plochou.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie vysvetlený pomocou výkresov, kde na obr. č. 1 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy so záchytnou zrážkovou jamou a tromi spomaľovacími svahovými zásekmi, na obr. č. 2 je schematicky znázornený vrchný pohľad na nespevnenú svahovú plochu so záchytnou zrážkovou jamou s jamovou bočnicou, na obr. č. 3 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil zhutnenej svahovej pôdy so záchytnou zrážkovou jamou s urýchľovacím jamovým zásekom, na obr. č. 4 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil zhutnenej svahovej pôdy so záchytnou zrážkovou jamou a s dvoma šikmými svahovými plochami so spomaľovacími a urýchľovacími jamovými zásekmi, na obr. č. 5 je schematicky znázornený vrchný pohľad na nespevnenú svahovú plochu so záchytnou zrážkovou jamou, na obr. č. 6 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy s tromi spomaľovacími svahovými zásekmi a s prekopovou ryhou s nepriepustnou stenou, na obr. č. 7 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy s dvomi spomaľovacími svahovými zásekmi s hĺbkovou svahovou jamou a s prekopovou ryhou s nepriepustnou stenou, na obr. č. 8 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy so šikmou svahovou plochou, na obr. č. 9 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy so svahovým odkopom a kopcovitou plochou, na obr. č. 10 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy so spomaľovacím svahovým zásekom a so svahovým pôdnym prekopom s nepriepustnou stenou, na obr. č. 11 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy s dvomi svahovými priekopami so šikmou svahovou plochou, na obr. č. 12 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy so svahovým odkopom s dvomi svahovými priekopami a kopcovitou plochou, na obr. č. 13 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy so svahovým pôdnym prekopom s nepriepustnou stenou a kopcovitou plochou, na obr. č. 14 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy so svahovým odkopom s dvomi svahovými priekopami a dvomi kopcovitými plochami, na obr. č. 15 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej svahovej plochy so zošikmeným svahovým pôdnym prekopom s nepriepustnou stenou a kopcovitou plochou, na obr. č. 16 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej plochy s dvomi svahovými priekopami so šikmou svahovou plochou, na obr. č. 17 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej plochy s dvomi pôdnymi odkopmi a dvomi kopcovitými plochami, na obr. č. 18 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej plochy s dvomi pôdnymi prekopmi s nepriepustnou stenou, na obr. č. 19 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej plochy s dvomi svahovými priekopami so šikmou svahovou plochou a so zhutneným násypom, na obr. č. 20 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej plochy s dvomi pôdnymi odkopmi a so zhutneným násypom a na obr. č. 21 je schematicky znázornený bočný pohľad na profil nespevnenej plochy s dvomi pôdnymi prekopmi a so zhutneným násypom.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie pôdy a obnovy biodiverzity, podľa obr. č. 1, je tvorený vrchnou nespevnenou plochou 1, ktorou je šikmá svahová odvodňovaná plocha. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 sú vytvorené tri spomaľovacie svahové záseky 11, ktoré narušujú pôdne póry 62 a spomaľujú odtok spadnutej dažďovej vody 6. Pod vrchnou nespevnenou plochou 1 sú vytvorené nové pôdne póry 62, a to postupným zasypávaním spomaľovacích svahových zásekov 11 vplyvom odtoku spadnutej dažďovej vody 6. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 je ďalej umelo vytvorená šikmá svahová plocha 3 s pôdnym prekopom 31, ktorým je rýpadlom rozkopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenie pôdnych pórov 62. V spodnej časti pôdneho prekopu 31 je umelo vytvorená prekopová jama 9 s rozkopanou svahovou pôdou z pôdneho prekopu 31 a z prekopovej jamy 9. Prekopová jama 9 je určená na zachytenie dažďovej vody 6 z pôdnych pórov 62. Prekopová jama 9 zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne póry 62 do podzemných vôd 7. Za prekopovou jamou 9 je vytvorená zhutnená plocha 2. V zhutnenej ploche 2 je vytvorená jedna záchytná zrážková jama 5 s pôdou utlačenou s rýpadlovou lyžicou. Záchytná zrážková jama 5 zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne póry 62 do podzemných vôd 7. V záchytnej zrážkovej jame 5, podľa obr. č. 3, je vytvorený jeden urýchľovací jamový zásek 51, ktorý je určený na zrýchlenie odtoku dažďovej vody 6 do podzemných vôd 7. Okolo záchytnej zrážkovej jamy 5, podľa obr. č. 2, je vytvorená zhutnená plocha 2 s minimálnou šírkou 50 cm. Na zhutnenej ploche 2 je za jednou bočnou stranou záchytnej zrážkovej jamy 5 umelo vytvorená kopcovitá plocha 8, ktorou je kopec nakopanej pôdy zo záchytnej zrážkovej jamy 5. Za čelnou stranou záchytnej zrážkovej jamy 5 je vytvorená jamová bočnica 21 so šírkou 50 cm. Jamová bočnica 21 je určená na zabezpečenie bočného prepadu dažďovej vody 6 a zosunu pôdneho prekopu 31. Za jamovou bočnicou 21 je vytvorená spodná nespevnená plocha 1, ktorou je šikmá svahová neodvodňovaná plocha.
Príklad 2
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, podľa obr. č. 4, je tvorený dvoma nespevnenými plochami 1, ktorými sú šikmé svahové odvodňované plochy. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 sú vytvorené dva spomaľovacie svahové záseky 11. V spodnej nespevnenej ploche 1 je vytvorený jeden spomaľovací svahový zásek 11. Spomaľovacie svahové záseky 11 sú určené na narušenie pôdnych pórov 62 a spomalenie odtoku spadnutej dažďovej vody 6. Pod oboma nespevnenými plochami 1 sú vytvorené nové pôdne póry 62, a to postupným zasypávaním spomaľovacích svahových zásekov 11 vplyvom odtoku spadnutej dažďovej vody 6. V oboch nespevnených plochách 1 je umelo vytvorená šikmá svahová plocha 3 s pôdnym prekopom 31, ktorým je rýpadlom rozkopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenie pôdnych pórov 62. V spodnej časti pôdneho prekopu 31 je umelo vytvorená prekopová jama 9 s rozkopanou svahovou pôdou z pôdneho prekopu 31 a z prekopovej jamy 9. Prekopová jama 9 je určená na zachytenie dažďovej vody 6 z pôdnych pórov 62. Prekopová jama 9 zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne póry 62 do podzemných vôd 7. Za prekopovou jamou 9 je vytvorená zhutnená plocha 2. V zhutnenej ploche 2 je vytvorená jedna záchytná zrážková jama 5 s pôdou utlačenou s rýpadlovou lyžicou. Záchytná zrážková jama 5 zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne póry 62 do podzemných vôd 7. V záchytnej zrážkovej jame 5 je, podľa obr. č. 5, vytvorený jeden urýchľovací jamový zásek 51, ktorý je určený na zrýchlenie odtoku dažďovej vody 6 do podzemných vôd 7. Okolo záchytnej zrážkovej jamy 5 je ďalej vytvorená zhutnená plocha 2 s minimálnou šírkou 50 cm. Na zhutnenej ploche 2 je za jednou bočnou stranou záchytnej zrážkovej jamy 5 umelo vytvorená kopcovitá plocha 8, ktorou je kopec nakopanej pôdy z prekopovej jamy 9.
Príklad 3
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, podľa obr. č. 6, je tvorený vrchnou nespevnenou plochou 1, ktorou je šikmá svahová odvodňovaná plocha. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 sú vytvorené tri spomaľovacie svahové záseky 11, ktoré sú určené na narušenie pôdnych pórov 62 a spomalenie odtoku spadnutej dažďovej vody 6. Pod vrchnou nespevnenou plochou 1 sú vytvorené nové pôdne póry 62, a to postupným zasypávaním spomaľovacích svahových zásekov 11 vplyvom odtoku spadnutej dažďovej vody 6. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 je ďalej umelo vytvorená šikmá svahová plocha 3 s pôdnym prekopom 31, ktorým je rýpadlom rozkopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenie pôdnych pórov 62. V spodnej časti pôdneho prekopu 31 je umelo vytvorená prekopová ryha 91. Prekopová ryha 91 zabezpečuje presakovanie spadnutej dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne póry 62 do podzemných vôd 7. V prekopovej ryhe 91 je pevne umiestnená nepriepustná stena 33, ktorou je betónový dielec. Nepriepustná stena 33 je určená na zadržiavanie tlaku rozkopanej svahovej pôdy v šikmej svahovej ploche 3. V prekopovej ryhe 91 sú voľne uložené kamene 32 s rôznou veľkosťou a štruktúrou spolu s rozkopanou svahovou pôdou z pôdneho prekopu 31. Kamene 32 zlepšujú presakovanie spadnutej dažďovej vody 6 do pôdnych pórov 62 a zároveň zabezpečujú stabilitu nepriepustnej steny 33. Za nepriepustnou stenou 33 je zhutnená plocha 2, ktorou je nerozkopaná lesná cesta. Za zhutnenou plochou 2 je vytvorená spodná nespevnená plocha 1, ktorou je šikmá svahová neodvodňovaná plocha. Na spodnej nespevnenej ploche 1 je vytvorená kopcovitá plocha 8 s vykopanou svahovou pôdou z prekopovej ryhy 91.
Príklad 4
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, podľa obr. č. 7, je tvorený vrchnou nespevnenou plochou 1, ktorou je šikmá svahová odvodňovaná plocha. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 sú vytvorené dva spomaľovacie svahové záseky 11, ktoré sú určené na narušenie pôdnych pórov 62 a spomalenie odtoku spadnutej dažďovej vody 6. Pod vrchnou nespevnenou plochou 1 sú vytvorené nové pôdne póry 62, a to postupným zasypávaním spomaľovacích svahových zásekov 11 vplyvom odtoku spadnutej dažďovej vody 6. Za spomaľovacími svahovými zásekmi 11 je po vrstevnici umelo vytvorená jedna hĺbková svahová jama 4 so šírkou 1,2 m a hĺbkou 3 m. Hĺbková svahová jama 4 zabezpečuje presakovanie dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne póry 62 do podzemných vôd 7. Na jednu bočnú stranu hĺbkovej svahovej jamy 4 je pripevnená jedna jamová fólia 41, ktorá zabezpečuje nepriepustnosť dažďovej vody 6. Do hĺbkovej svahovej jamy 4 je následne uložená vykopaná jamová pôda 42, ktorá narušuje pôdne póry 62. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 je ďalej umelo vytvorená šikmá svahová plocha 3 s pôdnym prekopom 31, ktorým je rýpadlom rozkopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenie pôdnych pórov 62. V spodnej časti pôdneho prekopu 31 je umelo vytvorená prekopová ryha 91. Prekopová ryha 91 zabezpečuje presakovanie spadnutej dažďovej vody 6 cez vodný priesak 61 a pôdne póry 62 do podzemných vôd 7. V prekopovej ryhe 91 je pevne umiestnená nepriepustná stena 33, ktorou je betónový dielec. Nepriepustná stena 33 je určená na zadržiavanie tlaku rozkopanej svahovej pôdy v šikmej svahovej ploche 3. V prekopovej ryhe 91 sú voľne uložené kamene 32 s rôznou veľkosťou a štruktúrou spolu s rozkopanou svahovou pôdou zo svahového pôdneho prekopu 31. Kamene 32 zlepšujú presakovanie spadnutej dažďovej vody 6 do pôdnych pórov 62 a zároveň zabezpečujú stabilitu nepriepustnej steny 33. Za nepriepustnou stenou 33 je zhutnená plocha 2, ktorou je nerozkopaná cesta. Za zhutnenou plochou 2 je vytvorená spodná nespevnená plocha 1, ktorou je šikmá svahová neodvodňovaná plocha. Na spodnej nespevnenej ploche 1 je vytvorená kopcovitá plocha 8 s vykopanou svahovou pôdou z prekopovej ryhy 91.
Príklad 5
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, podľa obr. č. 8, je tvorený vrchnou nespevnenou plochou 1, ktorou je šikmá svahová odvodňovaná plocha. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 je umelo vytvorená šikmá svahová plocha 3. Za šikmou svahovou plochou 3 je zhutnená plocha 2, ktorou je nerozkopaná cesta. Za zhutnenou plochou 2 je vytvorená spodná nespevnená plocha 1, ktorou je šikmá svahová neodvodňovaná plocha. Na vrchnej nespevnenej ploche 1, podľa obr. č. 9, je umelo vytvorený pôdny odkop 30. Na spodnej nespevnenej ploche 1 je vytvorená kopcovitá plocha 8, ktorou je celý objem pôdneho odkopu 30 premiestnený cez zhutnenú plochu 2. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 je ďalej, podľa obr. č. 10, vytvorený jeden spomaľovací svahový zásek 11, ktorý je určený na prerušenie pôdnych pórov 62 a spomalenie odtoku spadnutej dažďovej vody 6. Pod vrchnou nespevnenou plochou 1 sú vytvorené nové pôdne póry 62, a to postupným zasypávaním spomaľovacieho svahového záseku 11 vplyvom odtoku spadnutej dažďovej vody 6. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1 je ďalej vytvorený pôdny prekop 31, ktorým je rozkopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenie pôdnych pórov 62. Za pôdnym prekopom 31 je pevne umiestnená nepriepustná stena 33, ktorou je betónový dielec. Nepriepustná stena 33 je určená na zadržiavanie tlaku nakopanej pôdy v pôdnom prekope 31. Spadnutá dažďová voda 6 presakuje cez pôdny prekop 31 a obteká nepriepustnú stenu 33, ktorá ju usmerňuje cez vodný priesak 61 a pôdne póry 62 do podzemných vôd 7.
Príklad 6
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, podľa obr. č. 11, je tvorený dvoma nespevnenými plochami 1, ktorými sú šikmé svahové odvodňované plochy. Za vrchnou nespevnenou plochou 1 je umelo vytvorená prvá svahová priekopa 22 s umelo vytvorenou šikmou svahovou plochou 3. Za svahovou priekopou 22 je zhutnená plocha 2, ktorou je nerozkopaná cesta. Za zhutnenou plochou 2 je umelo vytvorená druhá svahová priekopa 22 s umelo vytvorenou šikmou svahovou plochou 3. Šikmá svahová plocha 3 prerušuje pôdne póry 62 a zrýchľuje odtok spadnutej dažďovej vody 6 cez svahovú priekopu 22. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1, podľa obr. č. 12, je umelo vytvorený pôdny odkop 30, ktorý je vytvorený prekopaním šikmej svahovej plochy 3. Časť pôdneho odkopu 30 je premiestnená cez zhutnenú plochu 2 do svahovej priekopy 22. Na spodnej nespevnenej ploche 1 je vytvorená kopcovitá plocha 8, ktorou je druhá časť pôdneho odkopu 30 premiestnená cez zhutnenú plochu 2. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1, podľa obr. č. 13, je umelo vytvorený pôdny prekop 31, ktorým je rozkopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenie pôdnych pórov 62. Za pôdnym prekopom 31 je pevne umiestnená nepriepustná stena 33, ktorou je betónový dielec. Nepriepustná stena 33 je určená na zadržiavanie tlaku nakopanej pôdy v pôdnom prekope 31. Spadnutá dažďová voda 6 presakuje cez pôdny prekop 31 a obteká nepriepustnú stenu 33, ktorá ju usmerňuje cez pôdne póry 62 do podzemných vôd 7.
Príklad 7
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, podľa obr. č. 11, je tvorený dvoma nespevnenými plochami 1, ktorými sú šikmé svahové odvodňované plochy. Za vrchnou nespevnenou plochou 1 je umelo vytvorená prvá svahová priekopa 22 s umelo vytvorenou šikmou svahovou plochou 3. Šikmá svahová plocha 3 prerušuje pôdne póry 62 a zrýchľuje odtok spadnutej dažďovej vody 6 cez svahovú priekopu 22. Za svahovou priekopou 22 je zhutnená plocha 2, ktorou je nerozkopaná cesta. Za zhutnenou plochou 2 je umelo vytvorená druhá svahová priekopa 22 s umelo vytvorenou šikmou svahovou plochou 3. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1, podľa obr. č. 14, je umelo vytvorený pôdny odkop 30, ktorý je vytvorený prekopaním šikmej svahovej plochy 3. Jedna časť pôdneho odkopu 30 je premiestnená cez zhutnenú plochu 2 do obidvoch svahových priekop 22. Na oboch nespevnených plochách 1 je vytvorená kopcovitá plocha 8, ktorou je druhá časť pôdneho odkopu 30 premiestnená cez zhutnenú plochu 2. Vo vrchnej nespevnenej ploche 1, podľa obr. č. 15, je umelo vytvorený pôdny prekop 31 tak, aby vrchná nespevnená plocha 1 bola pod uhlom 10 stupňov. Pôdny prekop 31 je tvorený rozkopanou svahovou pôdou s hĺbkou 100 cm a je určený na prerušenie pôdnych pórov 62. Za pôdnym prekopom 31 je pevne umiestnená nepriepustná stena 33, ktorou je betónový dielec. Nepriepustná stena 33 je určená na zadržiavanie tlaku nakopanej pôdy v pôdnom prekope 31. Jedna časť pôdneho prekopu 31 s dĺžkou 3 m je umelo zošikmená pod uhlom 5 stupňov smerom nahor k nepriepustnej stene 33. Spadnutá dažďová voda 6 presakuje cez pôdny prekop 31 a obteká nepriepustnú stenu 33, ktorá ju usmerňuje cez pôdne póry 62 do podzemných vôd 7.
Príklad 8
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, podľa obr. č. 16, je tvorený dvoma nespevnenými plochami 1, ktorými sú rovné odvodňované plochy. Medzi nespevnenými plochami 1 je vytvorená zhutnená plocha 2, ktorou je nerozkopaná cesta. Na každej strane zhutnenej plochy 2 je umelo vytvorená jedna priekopa 22 s umelo vytvorenou šikmou svahovou plochou 3. Šikmá svahová plocha 3 prerušuje pôdne póry 62 a zrýchľuje odtok spadnutej dažďovej vody 6 cez svahovú priekopu 22. V nespevnenej ploche 1, podľa obr. č. 17, sú umelo vytvorené dva pôdne odkopy 30, ktoré sú vytvorené prekopaním šikmej svahovej plochy 3. Časť každého pôdneho odkopu 30 je premiestnená do obidvoch priekop 22. Na nespevnenej ploche 1 sú vytvorené dve kopcovité plochy 8, ktorými je druhá časť pôdneho odkopu 30. V nespevnenej ploche 1, podľa obr. č. 18, sú umelo vytvorené dva pôdne prekopy 31, ktorými je rozkopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenie pôdnych pórov 62. Po oboch stranách zhutnenej plochy 2 sú pevne umiestnené nepriepustné steny 33, ktorými je betónový dielec. Nepriepustná stena 33 je určená na zadržiavanie tlaku nakopanej pôdy v pôdnom prekope 31. Jedna časť pôdneho prekopu 31 s dĺžkou 3 m je umelo zošikmená pod uhlom 5 stupňov smerom nahor k nepriepustnej stene 33. Spadnutá dažďová voda 6 presakuje cez pôdny prekop 31 a obteká nepriepustnú stenu 33, ktorá ju usmerňuje cez pôdne póry 62 do podzemných vôd 7.
Príklad 9
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, podľa obr. č. 19, je tvorený dvoma nespevnenými plochami 1, ktorými sú rovné odvodňované plochy. Medzi nespevnenými plochami 1 je vytvorená zhutnená plocha 2, ktorou je nerozkopaná cesta. Pod zhutnenou plochou 2 je umelo vytvorený jeden zhutnený násyp 12. Na každej strane zhutneného násypu 12 je umelo vytvorená jedna priekopa 22 s umelo vytvorenou šikmou svahovou plochou 3. Šikmá svahová plocha 3 prerušuje pôdne póry 62 a zrýchľuje odtok spadnutej dažďovej vody 6 cez svahovú priekopu 22. V nespevnenej ploche 1, podľa obr. č. 20, sú umelo vytvorené dva pôdne odkopy 30, ktoré sú vytvorené prekopaním šikmej svahovej plochy 3. Časť pôdneho odkopu 30 je premiestnená do priekopy 22. V nespevnenej ploche 1, podľa obr. č. 21, sú ďalej umelo vytvorené dva pôdne prekopy 31, ktorými je rozkopaná svahová pôda s hĺbkou 100 cm určená na prerušenie pôdnych pórov 62. Spadnutá dažďová voda 6 presakuje cez pôdny prekop 31, ktorý ju usmerňuje cez pôdne póry 62 do podzemných vôd 7.
Priemyselná využiteľnosť
Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity je možné využiť na zabránenie erózie pôdy, zvýšenie retenčnej kapacity pôdneho krytu pri zrážkach, významné spomalenie odtoku zrážkovej vody z pôdneho krytu, doplnenie zásob podzemných vôd, a tým ozdravenie hydrologického režimu lesov, lúk a poľnohospodárskej pôdy, vytváranie nových malých vodných zdrojov, ochranu územia pred suchom, požiarmi a povodňami, obnovu biodiverzivity, stabilizáciu klímy a zmiernenie výkyvov počasia. Okrem nasycovania pôdy a zvýšenia zásob podzemných vôd je predpoklad, že bude dochádzať aj k rovnomernejšiemu výskytu zrážkovej činnosti. Využitie vynálezu posúva dôraz v oblasti ochrany územia pred povodňami zo zabezpečovania ochrany územia v čase povodne na protipovodňovú prevenciu a ďalej v oblasti ochrany pred suchom zo zabezpečovacích opatrení v čase sucha na preventívne opatrenia pred suchom, teda na plošné udržiavanie poľnohospodárskej a lesnej pôdy v dobrom stave pre uspokojivé zvládnutie zvýšených zrážkových úhrnov a zabezpečenie dostatku vodných zdrojov v krajine. Využitie vynálezu zabezpečí schopnosť územia začať si nanovo plniť svoje prirodzené funkcie pri distribúcii zrážkovej vody ku koreňom rastlín, k prameňom potokov a k podzemným vodám. Aby zrážková voda neodtekala po priekopách, cestách a zhutnených pôdach, ale aby vsakovala do pôdnych pórov, preto je časť 5 pôdneho prekopu s dĺžkou 3 m umelo zošikmená pod uhlom 5 až 10 stupňov smerom nahor k nepriepustnej stene.
Zoznam vzťahových značiek
- nespevnená plocha
- spomaľovací svahový zásek
- zhutnený násyp
- zhutnená plocha
- jamová bočnica
- priekopa
- šikmá svahová plocha
- pôdny odkop
- pôdny prekop
- kamene
- nepriepustná stena
- hĺbková svahová jama
- jamová fólia
- vykopaná jamová pôda
- záchytná zrážková jama
- urýchľovací jamový zásek
- dažďová voda
- vodný priesak
- pôdne póry
- podzemná voda
- kopcovitá plocha
- prekopová jama
- prekopová ryha

Claims (4)

1. Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity, vyznačujúci sa tým, že je tvorený najmenej jednou nespevnenou plochou (1) s dažďovou vodou (6), ktorá je prepojená cez vodný priesak (61) a pôdne póry (62) na podzemné vody (7), v ktorej je vytvorený najmenej jeden spomaľovací svahový zásek (11), za ktorým je umelo vytvorená najmenej jedna hĺbková svahová jama (4) s jamovou fóliou (41), v ktorej je uložená vykopaná jamová pôda (42), za ktorou je v nespevnenej ploche (1) umelo vytvorená najmenej jedna šikmá svahová plocha (3) s pôdnym prekopom (31), v spodnej časti ktorého je umelo vytvorená najmenej jedna prekopová ryha (91) s voľne uloženými kameňmi (32) a s najmenej jednou pevne umiestnenou nepriepustnou stenou (33), za ktorou je vytvorená zhutnená plocha (2), za ktorou je umelo vytvorená kopcovitá plocha (8).
2. Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity podľa nároku 1, v y z n a č u j ú c i s a t ý m , že v spodnej časti pôdneho prekopu (31) je vytvorená najmenej jedna prekopová jama (9) a v zhutnenej ploche (2) je vytvorená najmenej jedna záchytná zrážková jama (5) s najmenej jedným urýchľovacím jamovým zásekom (51), za ktorou je z jednej bočnej strany vytvorená najmenej jedna kopcovitá plocha (8) s jamovou bočnicou (21).
3. Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že v nespevnenej ploche (1) je umelo vytvorený najmenej jeden pôdny odkop (30).
4. Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizácie odvodňovanej pôdy a obnovy biodiverzity podľa nároku 1, v y z n a č u j ú c i s a t ý m , že po oboch stranách zhutnenej plochy (2) je umelo vytvorená najmenej jedna priekopa (22) s umelo vytvorenou šikmou svahovou plochou (3).
SK58-2022A 2020-01-02 2020-01-02 Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizáciu odvodňovanej pôdy a obnovu biodiverzity SK289097B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK58-2022A SK289097B6 (sk) 2020-01-02 2020-01-02 Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizáciu odvodňovanej pôdy a obnovu biodiverzity

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK58-2022A SK289097B6 (sk) 2020-01-02 2020-01-02 Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizáciu odvodňovanej pôdy a obnovu biodiverzity

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK582022A3 SK582022A3 (sk) 2022-07-13
SK289097B6 true SK289097B6 (sk) 2023-07-26

Family

ID=82358363

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK58-2022A SK289097B6 (sk) 2020-01-02 2020-01-02 Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizáciu odvodňovanej pôdy a obnovu biodiverzity

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK289097B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK582022A3 (sk) 2022-07-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO318657B1 (no) Fremgangsmate for bygging av en underjordisk kontinuerlig vegg
SK9007Y1 (sk) Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizáciu odvodňovanej pôdy a obnovu biodiverzity
RU2763752C1 (ru) Способ восстановления геофизической устойчивости аварийной грунтовой дамбы на слабом основании
CZ24865U1 (cs) Systém na zadrzování odtoku srázkových vod a revitalizace zhutnené pudy na svahu
SK289097B6 (sk) Systém na zadržiavanie odtoku dažďových vôd, revitalizáciu odvodňovanej pôdy a obnovu biodiverzity
KR20140108476A (ko) 사방댐
KR20100119474A (ko) 월류 대응 제방 구조
CN108374407A (zh) 可替换滤箱互锁可延展盖重排水体及其施工方法
CZ2020659A3 (cs) Systém k zadržování odtoku dešťových vod, revitalizaci odvodňované půdy a obnovu biodiverzity
CZ26113U1 (cs) Systém k zadrzování odtoku destových vod a revitalizace zhutnené pudy na svahu
CN203462485U (zh) 公路遇江河明挖式公路河底隧道
CZ28542U1 (cs) Systém k zadržování odtoku srážkových vod a revitalizace zhutněné půdy na svahu
CN217580027U (zh) 抽水蓄能电站上水库布置结构
TW201016930A (en) Regulation method for river with the function of protecting bridge pier and dike, and with the function of forming sand and stone collecting specific area
SK1242015U1 (en) System of rainwater retention and revitalization of soil compaction on slope
Fukagawa Slope Protection Measures in Japan and Restoration and Recovery Measures in the Kii Peninsula Disaster
Satyanarayana Reddy Issues Related to Erosion and Its Effects on Structures in Visakhapatnam
Hearn et al. C6 Slope and Road Drainage
Kharbanda et al. Road Stabilisation through Geosynthetics in Slide Prone Areas of Tala Hydroelectric Project in Bhutan, Himalayas
Gerritsen et al. Climate change and extreme weather conditions: Applications of geosynthetics securing flood defenses and coastal protection
Rijk Gerritsen et al. Climate change and extreme weather conditions: Applications of geosynthetics securing flood defenses and coastal protection
Rimoldi et al. Base and slope reinforcement of very tall reinforced embankments for the A1 highway in Italy
Matić Use of gabions and vegetation in erosion-control works
Veesaert Invited Lecture: Addressing hydrologic inadequacy
JP2024113356A (ja) 廃棄物埋設構造

Legal Events

Date Code Title Description
QA9A Licence offer for patent application

Effective date: 20230704

QA4A Licence offer for patent

Effective date: 20240726