SK288648B6 - Magnetický tlmič vibrácií, pracujúci na báze vírivých prúdov - Google Patents
Magnetický tlmič vibrácií, pracujúci na báze vírivých prúdov Download PDFInfo
- Publication number
- SK288648B6 SK288648B6 SK50072-2014A SK500722014A SK288648B6 SK 288648 B6 SK288648 B6 SK 288648B6 SK 500722014 A SK500722014 A SK 500722014A SK 288648 B6 SK288648 B6 SK 288648B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- anchor
- magnetic
- permanent magnet
- core
- gap
- Prior art date
Links
Landscapes
- Vibration Prevention Devices (AREA)
Abstract
Magnetický tlmič vibrácií pracuje na báze vírivých prúdov. Má permanentný magnet (2) pripevnený na jednej strane mechanickej sústavy a kotvu (3) pripevnenú na druhej strane mechanickej sústavy. Magnetický tlmič má rotačné hrncové jadro (1), v ktorého osi je umiestnený axiálne magnetizovaný permanentný magnet (2). Oproti hrncovému jadru (1) je s medzerou (4) priľahlo umiestnená kotúčová kotva (3), pričom os hrncového jadra (1) a kotúčovej kotvy (3) je orientovaná v smere tlmenej vibrácie. Magnetický tok v medzere (4) otvoreného magnetického obvodu sa harmonicky mení v dôsledku axiálneho relatívneho pohybu kotvy (3) proti magnetickému obvodu permanentného magnetu (2) s hrncovým jadrom (1). V dôsledku zmien radiálneho magnetického poľa vo feromagnetickej kotve (3), ktoré sa šíri kolmo na axiálny pohyb kotvy (3), sa v kotve (3) generuje cirkulačné elektrické pole. Indukovaný vírivý prúd vytvára v medzere (4) protipole a v jeho dôsledku magnetickú silu, ktorá pôsobí na kotvu (3) v protifáze s budiacou harmonickou silou.
Description
Vynález sa týka zariadenia na tlmenie vibrácií, najmä s malými výchylkami kmitania, kde sa využíva magnetické pole bez vzájomne sa opotrebujúcich častí a bez potreby elektronického riadenia. Magnetický tlmič pracuje na princípe vírivých prúdov a je použiteľný samostatne alebo v kombinácii s inými pražiacimi alebo tlmiacimi prvkami, napríklad na tlmenie priečneho kmitania pružného štíhleho nosníka.
Doterajší stav techniky
Na tlmenie rôznych typov kmitania sa používa množstvo známych technických riešení. Existujú magnetické ložiská, ktoré vďaka riadeniu s rýchlou odozvou tlmia kmitanie uložených hriadeľov. Podobne sú známe rôzne pražiace a tlmiace zariadenia, ktorých elektromagnety s elektronickou podporou silovo pôsobia proti prenosu vibrácií v príslušnej frekvencii. Na tlmenie kmitania častí v strojových zariadeniach sú potrebné tlmiče pôsobiace v relatívne malých amplitúdach kmitov, rádovo do niekoľko mm a v rôznych frekvenčných rozsahoch podľa budenia od príslušného stroja.
Zverejnenia podľa US5011108, DE4301845, US5693990, US6213442, EP2327905 používajú elektromagnety s riadiacou jednotkou, zvyčajne sú vybavené aj snímačmi zrýchlenia alebo polohy. Takéto riešenia sú konštrukčne komplikované, vyžadujú si elektrické napájanie, a preto sú v praxi využívané len v zložitých zariadeniach, kde majú komplikácie s ich použitím a servisom svoje opodstatnenie.
Tlmiaci prvok podľa CN102797786, CN103233997 je určený na tlmenie kmitov s relatívne väčšími amplitúdami, pri jeho použití na tlmenie kmitov s vyššími frekvenciami sa dá predpokladať nízky až nulový tlmiaci účinok.
Riešenia podľa zverejnených spisov KR101384140, JPH01108431 používajú permanentné magnety, ktoré si nevyžadujú elektrické napájanie, čo podstatne zjednodušuje ich prevádzku. Magnety sú v týchto riešeniach usporiadané tak, že predstavujú pružné uloženie sústavy, ich tlmiace účinky sú ní/ke.
Zverejnenie podľa CN102797786 využíva vírivé prúdy, ktoré pôsobia proti pohybu, čím ho tlmia. Takýto tlmič je určený na vibroizoláciu presných prístrojov a pre kozmické aplikácie. Riešenie obsiahnuté v patentovej rodine CN103047352 využíva vírivé prúdy indukované v elektricky vodivej rúrke. Podobne zverejnenie JP11002292 opisuje tlmenie vzájomného pohybu valcového pólového nadstavca a vonkajších pólových nadstavcov pomocou vírivých prúdov. Zverejnenie EP 2327905 opisuje sendvičovú štruktúra pohyblivej kotvy, v ktorej sa v dôsledku vírivých prúdov vyvodzuje brzdiaca sila. Riešenie je vhodné pre vyššie frekvencie. Nevýhodou vš etkých známy ch tlmičov na báze vírivých prúdov je relatívne ní/ky tlmiaci účinok.
Uvedené nevýhody vedú k tomu, že v širokom spektre mechanických sústav, napríklad v domácich spotrebičoch, ako sú chladničky, mrazničky, ale aj v priemyselných strojových aplikáciách, sa používa klasické tlmenie pomocou gumových prvkov, prípadne sa používajú klasické hydraulické tlmiče. Postupné starnutie gumy zhoršuje pôvodné vlastnosti uloženia a zvyšuje sa prenos vibrácií a hluku do prostredia. Je žiadané a nie je známe také tlmiace riešenie, ktoré by bolo konštrukčne veľmi jednoduché, nevyžadovalo by si údržbu ani elektrické napájanie a vyznačovalo by s a dobrými vibroizolačnými vlastnosťami.
Podstata vynálezu
Nedostatky uvedené v doterajšom stave techniky podstatným spôsobomodstraňuje magnetický tlmič vibrácií, pracujúci na princípe vírivých prúdov, v mechanickej sústave s pružným uložením. Magnetický tlmič pracujúci na základe vírivých prúdov zahŕňa permanentný magnet na jednej strane a kotvu na druhej strane mechanickej sústavy, kde permanentný magnet a spolupôsobiaca kotva sa pri vibrácii vzájomne proti sebe pohybujú, podľa tohto vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že magnetický tlmič má hmcové jadro, v ktorého osi je umiestnený axiálne magnetizovaný permanentný magnet, a oproti hmcovému jadra je s medzerou priľahlo umiestnená kotúčová kotva pripevnená k drahej strane mechanickej sústavy, pričom os hmcového jadra a kotúčovej kotvy je orientovaná v smere tlmenej vibrácie. Kotúčová kotva má priemer, ktorý zodpovedá vonkajšiemu priemeru hmcového jadra. To je potrebné na vytvorenie dostatočnej reakčnej sily tlmenia.
V doteraz známych riešeniach tlmičov, ktoré využívajú vírivé prúdy indukované v kotve, je kotva z elektricky vodivého, neferomagnetického materiálu, obvykle z medi. V podstate od objavenia vírivých prúdov v 19. storočí (tzv. Foucaultove prúdy) sa udržuje takáto technická tradícia, keďže použitie feromagnetickej kotvy by spôsobilo vznik silnej statickej magnetickej sily. Naopak pri snahe obmedziť vírivé prúdy a znížiť s tým spojené tlmenie, napr. pri feritových jadrách cievok vo vysokofŕekvenčnompásme, je snaha dosiahnuť čo najnižší elektrický odpor feromagnetického materiálu, na čo slúži napríklad spekanie. Týmto sa podporila technická línia oddeľovania elektrickej vodivosti od feromagnetizmu. Kotva podľa predloženého vynálezu je
S K 288648 B6 z elektricky vodivého, feromagnetického materiálu, najvýhodnejšie z magneticky mäkkého materiálu. Vzniknutá statická magnetická sila je pritom kompenzovaná reakciou pružného uloženia vibroizolovaného predmetu. Tlmič je umiestnený v sústave už s existujúcim uložením, ktorého väzby odobrali vibroizolovanému predmetu stupne voľnosti tak, aby sa feromagnetická kotva nespojila s permanentným magnetom Pozoruje satú protichodné pôsobenie znakov vynálezu.
Mechanickou sústavou môže byť uloženie agregátu, motora, stroja, v podstate akákoľvek silovo budená sústava uložená do prostredia. Dve strany mechanickej sústavy označujú v tomto opise zdroj kmitania a okolité prostredie, do ktorého je zdroj kmitania uložený. Označenie „prvá“, „druhá“ strana neoznačujú predpísané poradie strán alebo povinnú príslušnosť prvku len k jednej strane, vyjadrujú umiestnenie na jednej alebo opačnej strane sústavy. V tomto zmysle môže byť hmcové jadro umiestnené na strane zdroja kmitania alebo aj na strane základne, v ktorom je zdroj kmitania uložený. Potom je kotva umiestnená na opačnej strane ako je hmcové jadro. Keďže hmotnosť kotvy bude zvyčajne menšia, ako je hmotnosť hmcového jadra, bude výhodné, ale nie nevyhnutné, aby časť magnetického tlmiča s hmcovým jadrom bola umiestnená na strane základne, teda táto časť magnetického tlmiča bude spojená s tzv. čistým komponentom Kotva ako časť s menšou hmotnosťou bude súčasťou tzv. špinavého komponentu, menšia hmotnosť nebude významnejšie meniť pôvodné frekvenčné charakteristiky zdroja kmitania.
Kotva je umiestnená tak, že sa nedotýka hmcového jadra v pokojovej polohe, ani v prípade maximálnych predpokladaných výchylok kmitania. Kotva je v tomto opise nazvaná ako kotúčová, pričom sa myslí plný valcový tvar, kde valec bude mať zvyčajne menšiu výšku, ako je polomer valca. Kotva môže s rámom vibroizolovaného predmetu tvoriť jeden výrobný celok.
Permanentný magnet s hmcovým jadrom (nemecky Topfmagnet, anglicky pot magnet) tvorí otvorený magnetický obvod. Axiálne magnetizovaný permanentný magnet bude umiestnený v strede hrnca najmä tak, že medzi magnetom a vnútorným obvodom hrnca je medzera. To bude zodpovedať konštmkcii, ako sa využíva pri hmcových elektromagnetoch, kedy práve medzera medzi vonkajším obvodom stredového jadra a vnútorným obvodom hrnca je vyplnená vinutím cievky. V riešení podľa tohto vynálezu je však tento priestor prázdny alebo vinutie nie je zapojené.
Je výhodné, ak hrniec je z mäkkého feromagnetika a permanentný magnet je valcový a silný. Os valca permanentného magnetu je v osi hrnca. Je potrebné, aby výška valcového permanentného magnetu bola rovnaká, ako je vnútorná výška hrnca, okraj obvodu hrnca je v úrovni horného čela valcového permanentného magnetu. Relatívne malé, najmä výrobou spôsobené rozmerové alebo osové odchýlky od týchto pravidiel nespôsobujú vybočenie z podstaty tohto vynálezu.
Magnetický tlmič vibrácií podľa tohto vynálezu je zapojený v sústave, ktorá má pružné uloženie zdroja kmitania v prostredí. Zdroj kmitania je s prostredím, napríklad s podstavcom, spojený aspoň jedným pružným členom, napríklad gumovým silentblokom. Pružným členom môže byť aj kovový nosník, ktorý sa pri prenose kmitania sám deformuje, napríklad pružný štíhly nosník, na ktorom je osadený agregát. Magnetický tlmič vibrácií, pracujúci na princípe vírivých prúdov, teda nenahrádza samotné pružné uloženie zdroja kmitania, ale k nemu pridáva účinné tlmenie.
Medzera medzi kotvou a rovinou okraja hmcového magnetu bude zvyčajne vzduchová medzera. Medzera môže byť však vyplnená iným plynom z prostredia sústavy. Pre činnosť tlmiča je dôležité, aby sa medzera pri kmitaní udržiavala v určitom rozsahu. Pri zväčšovaní medzery nad určitú hranicu dochádza k tomu, že siločiary magnetického poľa sa uzatvárajú mimo toku cez materiál kotvy, čo spôsobuje pokles tlmenia. Naopak zmenšením medzery pod stanovený rozmer, pod kritickú hodnotu, statická magnetická sila narastie a prekoná externú elastickú silu uloženia zdroja kmitania v sústave a dôjde k úplnému pritiahnutiu kotvy k jadru magnetu, čím vibroizolačný efekt zanikne.
Magnetický tlmič vibrácií pracuje na základe využitia vírivých prúdov. Siločiary magnetického poľa otvoreného magnetického obvodu sa nad hrncom uzatvárajú, pričom nad hrncom sa nachádza kotúč kotvy. Siločiary reprezentujú smer silového pôsobenia magnetického poľa v jednotlivých bodoch priestoru. Vkotve s kruhovým prierezom sa siločiary šíria radiálne od stredu k obvodu a sú teda orientované kolmo na os kotúča.
Os kotúča kotvy, rovnako ako os hmcového jadra sú orientované v smere tlmenej vibrácie. V dôsledku zmien radiálneho magnetického poľa vo feromagnetickej kotve, ktoré sa šíri kolmo na axiálny pohyb kotvy, sa v kotve generuje cirkulačné elektrické pole, ktoré vybudzuje v kotve vírivý prúd. Vírivý indukovaný prúd podľa Len/ovlio zákona generuje magnetickú silu, ktorá pôsobí proti sile spôsobujúcej primáme vibrácie. Indukovaný vírivý prúd vytvára v medzere protipóle a v jeho dôsledku magnetickú silu, ktorá pôsobí na kotvu v protifáze s budiacou harmonickou silou. Magnetický tok v medzere otvoreného magnetického obvodu sa harmonicky mení v dôsledku axiálneho relatívneho pohybu kotvy. Týmto spôsobom sa pôsobiace vibrácie tlmia. Zároveň, v dôsledku ohmického odpom materiálu kotvy, sa vírivý prúd čiastočne premení na teplo, ktoré s a rozptýli do okolia.
Pri kmitaní kotvy proti hmcovému magnetu (dôležitý je axiálny pohyb v smere osi kotvy a magnetu) sa mení výška medzery medzi kotvou a hornou rovinou hmcového magnetu. To spôsobuje zmenu reluktancie
S K 288648 B6 magnetického obvodu a tým sa mení aj indukcia magnetického poľa v magnetickom obvode, čím dochádza k vzniku hysteréznych strát, ktoré taktiež prispievajú k tlmeniu vibrácií.
Magnetický tlmič zaradený do mechanickej sústavy s pružným uložením mení aj statickú rovnováhu síl. Statické magnetické pole sa prejavuje teda tak, ako keby bola elastická sila pružného uloženia odlišná, ako je v skutočnosti vytváraná elastickým členom Pri kmitaní sa tento efekt prejavuje tak, že vlastná tlmená frekvencia mechanickej sústavyjenižšia, ako keď nie je prítomný tlmič vibrácií.
V dôsledku vzniknutej novej silovej statickej a dynamickej rovnováhy (novej oproti uloženiu bez tlmiča podľa tohto vynálezu) sa jednak zmení poloha jednej strany mechanickej sústavy proti prostrediu a jednak sa zníži kmitanie zdroja.
Ako sa ukázalo výpočtami a potvrdilo meraniami v dôsledku novej silovej rovnováhy sa kmitajúca sústava preladí smerom k nižším frekvenciám a dôjde k tlmeniu priečneho kmitania zdroja. Oba žiadané efekty (preladenie k nižšej frekvencii a tlmenie kmitania) závisia od šírky medzery medzi kotvou a hmcovým jadrom a od vlastností feromagnetického materiálu. Podľa smeru pôsobenia statickej sily magnetického tlmiča existujú viaceré možnosti jeho umiestnenia v sústave, a to najmä v smere (obr. 3) alebo proti smeru tiažovej sily (obr. 4), alebo kolmo na tiažovú silu, kedy sa nemení rezonančná frekvencia sústavy. V prípade potreby je možné umiestniť viacero magnetických tlmičov tak, aby sa dosiahol požadovaný priebeh kmitania, alebo môžu byť tri magnetické tlmiče orientované v jednotlivých osiach x, y, z.
Metódou experimentálnej modálnej analýzy sa merali frekvenčné charakteristiky mechanickej sústavy, ktorá bola budená impulzným kladivkom Mechanickú sústavu tvoril rám s namontovaným rotačným strojom Medzi rámom a pevnou podložkou bol inštalovaný tlmič podľa tohto vynálezu, ktorý statickou zložkou sily pôsobil v smere tiaže rotačného stroja s rámom Potvrdilo sa potlačenie vibrácií a preladenie sústavy k nižším frekvenciám. Potlačenie rezonančnej špičky prvého módu je asi 7,5 dB, druhého módu je 10,8 dB.
S cieľom dlhodobo zaistiť spoľahlivú funkciu môže byť magnetický tlmič vybavený manžetou, membránou, napríklad z gumy alebo podobného materiálu, ktorá zabráni vnikaniu nečistôt do medzery medzi kotvu a okraj hmcového magnetu. Nebezpečný môže byť najmä feromagneticky aktívny prach, ktorý bude priťahovaný magnetickým poľom a jeho pohyb môže byť podporený aerodynamickým efektom kmitajúcej kotvy.
Bude výhodné, ak tlmič bude vybavený nastavovacím prvkom, ktorým sa po osadení do sústavy dá nastaviť optimálna veľkosť medzery. Môže ísť o skrutku s jemným stúpaním, ktorá drží kotvu a má dostatočne veľký trecí odpor proti samovoľnému pootočeniu. Otáčaním kotvy sa otáča aj skrutka, a tým sa mení veľkosť medzery. Odborník môže vytvoriť bez zvláštnej námahy rôzne konštrukcie nastavovania správnej veľkosti medzery.
Magnetický tlmič podľa tohto vynálezu je veľmi účinný, má jednoduchú a bezúdržbovú konštrukciu, nemá vzájomne sa opotrebujúce časti a nevyžaduje si žiadne elektronické alebo podobné riadenie. Okrem tlmenia vibrácií znižuje vlastnú tlmenú frekvenciu vibroizolovanej sústavy, čo je pri vibroizolácii žiadaný efekt. Neobsahuje ďalšie pohyblivé súčiastky alebo pracovné kvapaliny, ako je to pri bežne používaných hydraulických tlmičoch. Je vhodný na dlhodobé a spoľahlivé nasadenie, môže sa teda výhodne použiť napríklad aj v domácich spotrebičoch,ktoré nemajú predpísané servisné prehliadky.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený na obrázkoch 1 až 8. Použitá mierka a pomer medzi veľkosťami jednotlivých prvkov a veľkosťou medzery je nezáväzný, informatívny a nemá byť vysvetľovaný ako zužujúci rozs ah ochrany.
Siločiary sú znázornené v dvojrozmernom zobrazení, v skutočnostije pole, ktoré znázorňujú, priestorové.
Na obrázku 1 je schematicky znázornené pôsobenie častí magnetického tlmiča. Šípky s plnými čiarami znázorňujú smer tlmenej vibrácie.
Obrázok 2 je axonometrický pohľad na rotačné hmcové jadro s permanentným magnetom bez kotvy.
Obrázok 3 znázorňuje príklad mechanickej sústavy, kde zdrojom kmitania je motor s kompresorom s kľukovým mechanizmom Os otáčania je vyznačená bodkočiarkovanou čiarou. Šípka znázorňuje smer tlmenej vibrácie. Šrafovaná oblasť predstavuje podklad, čistú stranu kmitavej sústavy.
Obrázok 4 znázorňuje príklad podobnej mechanickej sústavy, ako je na obrázku 3, ale s opačnou orientáciou magnetického tlmiča. Šrafované oblasti predstavujú podklad, čistú stranu kmitavej sústavy.
Na obrázkoch 5 a 6 sú grafy frekvenčnej závislosti akcelerancie pri meraní sústavy agregátu na pružnom nosníku, ktorý je približne v strede poľa podopretý magnetickým tlmičom Obrázok 5 sa týka prvého módu, obrázok 6 druhého módu kmitania. Plná čiara predstavuje pôvodnú mechanickú sústavu bez tlmiča, čiarkovaná a bodkočiarkovaná čiara - zachytáva frekvenčný priebeh s tlmičom pri dvoch rôznych vzduchových medzerách medzi kotvou a rovinou hmcového magnetu.
Na obrázkoch 7 a 8 je porovnanie vibroizolačných účinkov magnetického tlmiča podľa tohto vynálezu (čiarkované) a tlmiča, ktorý využíva elektromagnetický princíp s cievkou a vonkajším elektrickým obvodom
S K 288648 B6 (bodkované). Plná čiara predstavuje pôvodnú mechanickú sústavu bez tlmiča. Obrázok 8 sa týka prvého módu, obrázok 9 druhého módu kmitania.
Príkladý uskutočnenia vynálezu
V tomto príklade podľa obrázkov 1 až 6 sa ako magnetický tlmič využíva komerčne vyrábaný permanentný magnet 2 s hmcovým jadrom 1, s otvoreným magnetickým obvodom Pôvodná konštrukcia magnetu zahŕňala aj vinutie cievky. Cievka nie je v predmetnom usporiadaní zapojená a nie je na obrázkoch ani zobrazená.
V osi hmcového jadra 1 z mäkkého feromagnetika je umiestnený silný valcový permanentný magnet 2. Hmcové jadro 1 so zabudovaným permanentným magnetom 2 je mechanicky pripevnené k podložke. Magnetický obvod je uzatvorený kruhovou, kotúčovou kotvou 3 z mäkkého feromagnetika, ktorá je pomocou nastaviteľnej skrutky mechanicky pripevnená k vibroizolovanému predmetu. Vibroizolovaný predmet je tvorený kompresorom s kľukovým mechanizmom, ten je poháňaný motorom na striedavé napätie s frekvenciou 50 Hz. Kompresor zapuzdrený v spoločnom kovovom obale je uložený cez štyri gumové bloky na plochom kovovom nosníku, ktorý tvorí nosný rám stroja. Zo spodnej strany nosníka je pripevnená kotva 3 tak, že je priľahlo umiestnená oproti hornej ploche hmcového jadra 1.
Medzi kotvou 3 a hornou rovinou hmcového jadra 1 so zabudovaným magnetom 2 je vzduchová medzera 4. Plochý nosník v dôsledku vibrácií z kompresora kmitá proti tlmiču v axiálnom smere. Štíhly nosník s dvoma podperami na koncoch vytvára pružnú mechanickú väzbu. Kompresor má vodorovnú os otáčania, a tak sa kmitanie spôsobené nevyváženosťou kľukového mechanizmu prejavuje predovšetkým priečnymi kmitmi nosníka (nosného rámu). Kmitanie v pozdĺžnom smere nosníka (nosného rámu) je zanedbateľné. Magnetický tlmič je orientovaný v smere kmitania.
Proti účinkom okolitého prostredia, najmä proti prachu a vlhkosti je magnetický tlmič chránený mäkkou pružnou manžetou 5 z gumy alebo podobného materiálu. Manžeta 5 má tvar harmoniky a obaľuje celé teleso magnetického tlmiča. Vnútri obalu je suchý inertný plyn. Magnetický tlmič vibrácií neobsahuje ďalšie pohyblivé súčasti alebo médiá.
Magnetický tlmič vibrácií využíva vírivé prúdy. Zásadne sa odlišuje od elektromagnetického tlmiča s cievkou a s vonkajším elektrickým obvodom Obsahuje feromagnetickú kotvu 3, ktorá sa pohybuje naprieč magnetického poľa. Feromagnetická kotva 3 koncentruje siločiary magnetického poľa. Zároveň v nej vznikajú vírivé prúdy, ktoré vyvodzujú magnetickú silu, ktorá pôsobí proti budiacemu pohybu. Ide tu vlastne o využitie princípu dynamickej akcie a reakcie, ktorý je realizovaný prostredníctvom dejov v magnetickom poli kotvy 3. Účinok reakcie je tým väčší, čím súohmické elektrické straty v materiáli kotvy 3 menšie.
Ako ukázali merania, vírivé prúdy vyvodzujú väčší a lepší účinok ako doteraz známy spôsob tlmenia vibrácií účinkami magnetického poľa či už permanentného magnetu, alebo elektromagnetu. Navyše je magnetický tlmič podľa tohto vynálezu jednoduchší a lacnejší, keďže si nevyžaduje vinutie cievky. Zlepšenie vibroizolačných účinkov podľa vykonaného merania pre konkrétnu mechanickú sústavu sa prejavilo tak, ako je to znázornené na obr. 5 a obr. 6. Ako ukázali merania, vírivé prúdy vyvodzujú väčší a lepší účinok ako doteraz známy spôsob tlmenia vibrácií účinkami magnetického poľa či už permanentného magnetu, alebo elektromagnetu. Na porovnanie sú na obr. 7 a 8 vynesené grafy frekvenčnej závislosti akcelerancie pre sústavu bez predmetného tlmiča vibrácií, s predmetným tlmičom vibrácií s rozpojenou cievkou (čo zodpovedá konštrukčnému usporiadaniu bez cievky) a s tlmičom vibrácií so skratovanou cievkou. Obrázok 7 sa týka prvého módu, obrázok 8 druhého módu kmitania. Z grafov je zrejmé, že v prípade rozpojenej cievky, teda v prípade riešenia podľa tohto vynálezu, sa dosahuje vyšší účinok, t. j. preladenie k nižším frekvenciám a väčší útlm vibrácií, ako keď je cievka skratovaná alebo jej vývody sú navzájom spojené pomocou ohmického odporu.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť vynálezu je zrejmá. Podľa tohto vynálezu je možné opakovane vyrábať a používať magnetické tlmiče, ktoré sú použiteľné v mechanických sústavách so zdrojom kmitania.
Claims (7)
1. Magnetický tlmič vibrácií v mechanickej sústave s pružným uložením, kde tlmič využívajúci vírivé prúdy zahŕňa permanentný magnet (2) pripevnený na jednej strane mechanickej sústavy a kotvu (3) z elektricky vodivého materiálu pripevnenú na druhej strane mechanickej sústavy, kde permanentný magnet (2) a spolupôsobiaca kotva (3) sa pri vibrácii vzájomne bez dotyku proti sebe pohybujú, vyznačujúci sa tým, že obsahuje rotačné hmcové jadro (1), v osi ktorého je umiestnený axiálne zmagnetizovaný permanentný magnet (2), oproti hmcovému jadru (1) je s medzerou (4) priľahlo umiestnená kotúčová kotva (3), kotva (3) je z feromagnetického, magneticky mäkkého materiálu, pričom os hmcového jadra (1) a kotúčovej kotvy (3) je orientovaná v smere tlmených vibrácií a kotúčová kotva (3) má priemer zodpovedajúci aspoň priemeru vonkajšieho okraja hmcového jadra (1).
2. Magnetický tlmič vibrácií podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že medzera (4) je nastaviteľná.
3. Magnetický tlmič vibrácií podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že hmcové jadro (1) je z mäkkého feromagnetika.
4. Magnetický tlmič vibrácií podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž3, vyznačujúci sa tým, že medzi valcovým permanentným magnetom (2) v strede hrnca a vnútorným obvodom okraja hrnca je celoobvodová medzera (4).
5. Magnetický tlmič vibrácií podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž4, vyznačujúci že výška permanentného magnetu (2) je rovnaká, ako je vnútorná výška hmcového jadra (1).
6. Magnetický tlmič vibrácií podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž5, vyznačujúci že medzera (4) je vzduchová alebo naplnená suchým inertným plynom
7. Magnetický tlmič vibrácií podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž6, vyznačujúci
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50072-2014A SK288648B6 (sk) | 2014-12-02 | 2014-12-02 | Magnetický tlmič vibrácií, pracujúci na báze vírivých prúdov |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50072-2014A SK288648B6 (sk) | 2014-12-02 | 2014-12-02 | Magnetický tlmič vibrácií, pracujúci na báze vírivých prúdov |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK500722014A3 SK500722014A3 (sk) | 2016-07-01 |
SK288648B6 true SK288648B6 (sk) | 2019-03-01 |
Family
ID=56195778
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK50072-2014A SK288648B6 (sk) | 2014-12-02 | 2014-12-02 | Magnetický tlmič vibrácií, pracujúci na báze vírivých prúdov |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK288648B6 (sk) |
-
2014
- 2014-12-02 SK SK50072-2014A patent/SK288648B6/sk not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK500722014A3 (sk) | 2016-07-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10267373B2 (en) | Characteristic value variable dynamic vibration absorber and characteristic value variable vibration isolator | |
US6505718B2 (en) | Vibration damping apparatus using magnetic circuit | |
CN106795939B (zh) | 用于缓冲在风力设备中出现的振动的振动吸收器 | |
US9608503B2 (en) | Actuator for damping low-frequency oscillations | |
CN109154355B (zh) | 能动型振动控制装置 | |
KR101184284B1 (ko) | 차량용 능동 동흡진기 장치 | |
TWI674368B (zh) | 渦電流式阻尼器 | |
KR102126341B1 (ko) | 대상물을 유지하고, 포지셔닝하고, 그리고 이동시키는 것 중 적어도 하나를 위한 장치 및 대상물을 유지하고, 포지셔닝하고, 그리고 이동시키는 것 중 적어도 하나를 위한 장치를 동작시키는 방법 | |
CN104455139A (zh) | 基于自适应电磁阻尼的弹簧隔振装置及隔振方法 | |
JP2014194275A (ja) | コイルバネを有する振動絶縁装置 | |
JP2007046287A (ja) | 緩衝装置 | |
JP2008157406A (ja) | 防振装置 | |
KR100802547B1 (ko) | 능동 하이브리드 마운트 | |
SK288648B6 (sk) | Magnetický tlmič vibrácií, pracujúci na báze vírivých prúdov | |
JP2019100438A (ja) | 渦電流式ダンパ | |
JPH0674294A (ja) | 能動的動吸振器 | |
JP2000217294A (ja) | 電動モ―タ | |
JPH028528A (ja) | 振動減衰装置 | |
KR100470910B1 (ko) | 소음 저감 변압기 | |
KR100733316B1 (ko) | 공기조화기의 방진장치 | |
KR101202569B1 (ko) | 전자석을 이용한 동적흡진기 | |
KR20070070334A (ko) | 전자기 진동발생장치 | |
JP2006162026A (ja) | 動吸振器及びこれを用いた動吸振装置 | |
JPH08270726A (ja) | 低周波振動防振装置 | |
JPH10299828A (ja) | 能動型制振器 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees |
Effective date: 20201202 |