SK287795B6 - Kombinácia vzájomne nereagujúcich liečiv obsahujúca inhibítor HMG-CoA reduktázy a inhibítor, induktor alebo substrát P450 izoenzýmu 3A4 - Google Patents

Kombinácia vzájomne nereagujúcich liečiv obsahujúca inhibítor HMG-CoA reduktázy a inhibítor, induktor alebo substrát P450 izoenzýmu 3A4 Download PDF

Info

Publication number
SK287795B6
SK287795B6 SK1109-2001A SK11092001A SK287795B6 SK 287795 B6 SK287795 B6 SK 287795B6 SK 11092001 A SK11092001 A SK 11092001A SK 287795 B6 SK287795 B6 SK 287795B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
drug
isoenzyme
inhibitor
medicament
inducer
Prior art date
Application number
SK1109-2001A
Other languages
English (en)
Other versions
SK11092001A3 (sk
Inventor
Ali Raza
John Stuart Pears
Howard Gerard Hutchinson
Dennis Schneck
Takahiko Baba
Akira Touchi
Yoshitaka Yamaguchi
Original Assignee
Astrazeneca Ab
Shionogi & Co., Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26315086&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK287795(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from GBGB9902593.4A external-priority patent/GB9902593D0/en
Priority claimed from GBGB9921063.5A external-priority patent/GB9921063D0/en
Priority claimed from GBGB9921064.3A external-priority patent/GB9921064D0/en
Application filed by Astrazeneca Ab, Shionogi & Co., Ltd. filed Critical Astrazeneca Ab
Priority claimed from PCT/GB2000/000278 external-priority patent/WO2000045817A1/en
Publication of SK11092001A3 publication Critical patent/SK11092001A3/sk
Publication of SK287795B6 publication Critical patent/SK287795B6/sk

Links

Landscapes

  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Kombinácia nereagujúcich liečiv obsahuje inhibítor reduktázy 3-hydroxy-3-metylglutarylkoenzýmu A, ktorým je kyselina (E)-7-[4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2- [metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl]-(3R, 5S)-3,5-dihydroxyhept-6-énová alebo jej farmaceuticky prijateľná soľ a liečivo, ktoré je induktorom, inhibítorom alebo substrátom cytochrómu P450, najmä izoenzýmu 3A4 cytochrómu P450. Kombinácie podľa vynálezu sú užitočné na liečenie hyperlipidémie u pacientov absolvujúcich imunosupresívnu chemoterapiu.

Description

Oblasť techniky
Predkladaný vynález sa týka bezpečnej neinteragujúcej kombinácie liečiv, a to inhibítora 3-hydroxy-3-metylglutarylkoenzým A (HMG-CoA) reduktázy, čo je kyselina (£)-7-[4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2-[metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl] (3R,55)-3,5-dihydroxyhept-6-énová alebo jej farmaceutický prijateľná soľ (Agens), a liečiva, ktorým je induktor, inhibítor alebo substrát cytochrómu P450 izoenzýmu 3A4. Takéto kombinácie sú užitočné pri liečení hyperlipidémie u ľudí, ktorí sa podrobujú imunosupresívnej chemoterapii. Výhodnou kombináciou je kombinácia činidla a liečiva typu fibrátu, ktorá je určená na liečenie hyperlipidémie u cicavcov, a ďalej liečivo, ktoré obsahuje takú kombináciu, na použitie na takéto liečenie.
Doterajší stav techniky
Hypercholesterolémia je jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov artériosklerózy, ktorá je spojená s ochorením koronárnych artérií (ako angína pectoris, infarkt myokardu, a smrťou), a mŕtvicou (ako je cerebrovaskuláma príhoda a prechodná ischemická príhoda), a okluzívne ochorenie periférnych artérií. Existuje niekoľko druhov hypercholesterolémie. Terapia závisí od rozsahu hypercholesterolémie, ale všeobecne platí, že akákoľvek redukcia zvýšenej hladiny cholesterolu v plazme vedie k zlepšeniu rizikového profilu. Zmena diéty a zvýšená pohybová aktivita sú nutnými prvými krokmi a mali by pokračovať i potom, čo je nasadená terapia farmakami, ale terapeutický potenciál farmakoterapie je významne väčší. V súčasnej dobe je pre hypercholesterolémiu dostupných niekoľko typov liečiv. Existujú i rôzne inštrukcie na liečenie hypercholesterolémie, napr. inštrukcie American Heart Association (AHA) (Anon 1988), Updated Sheffield treatment tables (Heart (1998) 80 Supp.2 S1-S29) a Recomendations of the task force of the European Society of Cardiology Guidelines (Pyorala 1994).
Inhibítory HMG-CoA reduktázy sú najčastejším predpisovaným liekom na liečenie hypercholesterolémie. Tým, že inhibujú krok v biosyntéze cholesterolu, ktorý riadi rýchlosť biosyntézy, tieto činidlá účinne znižujú koncentráciu aterogénnych častíc obsahujúcich cholesterol v plazme, ako je lipoproteín s nízkou hustotou (LDL-C, low-density lipoproteín) a lipoproteín s veľmi nízkou hustotou (VLDL-C, very low-density lipoprotein). Čiastočná inhibícia syntézy cholesterolu v pečeni spôsobuje aktiváciu membránových receptorov LDL-C v pečeni, ktoré sú zodpovedné za odstránenie LDL-C z obehu. Okrem toho znížená syntéza cholesterolu v pečeni vedie k miernej redukcii pečeňovej sekrécie VLDL-C častíc. Klinické testy s niektorými inhibítormi HMG-CoA reduktázy, ako je napr. švédska štúdia „Scandinavian Simvastin Survival Study“, potvrdzujú, že užitie takýchto činidiel vedie k zníženiu kardiovaskulárnej morbidity, a dokonca môže podporiť regresiu aterosklerotických vaskulámych lézií. Na trhu sú dostupné rôzne inhibítory HMG-CoA reduktázy, ktoré tu súhrnne nazývame „statíny“.
Aj napriek veľmi impresívnemu prínosu statínovej terapie, u niektorých pacientov, najmä v najzávažnejších triedach hypercholesterolémie, sa dosahuje podstatne horších výsledkov. To môže byť spôsobené reverzibilným zvýšením hladiny transamináz v pečeni pri vysokých dávkach statínov a tiež rozdielmi v účinnosti rôznych statínov. Klinicky významné zvýšenie (> 3x horný limit normy, [UNL]) alanínaminotransferázy [ALT] v sére bolo opísané pre atorvastatín u 0,8 % pacientov na nízkych dávkach atorvastatínu a dokonca vyššie pri zvýšených dávkach (pozri „European Summary of Products Characteristics [SmPC]“ pre atorvastatín [Lipitor™]). V každom prípade účinok je závislý od dávky a je reverzibilný. Všeobecne je zvyšovanie dávok statínov obmedzované viac výskytom zvýšenej ALT, než limitovaním ďalšieho zvyšovania účinnosti.
Statíny prvej generácie (ako napr. lovastatín, pravastatín a simvastatín - predliekové deriváty hubových metabolitov, a fluvastatín) sú kategorizované podľa toho, že dosahujú iba obmedzené zníženie cholesterolu pred tým, než je podávaná dávka obmedzená zvýšením ALT v sére. Inhibítory druhej generácie, „superstatíny“ (ako je atorvastatín - syntetická zlúčenina štruktúrne odlišná od statínov prvej generácie) sú kategorizované podľa toho, že znižujú hladinu cholesterolu v omnoho väčšej miere, než prvá generácia, kým nie je podávaná dávka obmedzená zvýšením ALT v sére. Atorvastatín bol úspešnejší než statíny prvej generácie. Po uvedení na trh v USA dosiahol v roku 1998, kedy sa oproti roku 1997 zdvojnásobil, predaj za 2,2 miliardy dolárov, a predstavuje 38 % novo predpisovaných liekov na znižovanie cholesterolu v USA, kde je taktiež najrozšírenejším predpisovaným hypolipemickým liekom (ročenka Warner-Lambert 1998).
Nežiaducim vedľajším účinkom, opisovaným všeobecne pre statíny, je myopatia, definovaná symptómami, ako je bolesť, citlivosť a ochabnutosť svalov s hodnotou kreatinínkinázy (CK) viac ako lOx vyššou než je horný limit normy (ULN). Predpokladá sa, že tieto nežiaduce vedľajšie účinky sú nezávislé od dávky, a okrem toho sú potenciálne závažnejšie a ich dôsledky problematickejšie. V niektorých prípadoch môžu viesť k rabdomyolýze, čo je život ohrozujúce ochorenie, niekedy spojené so zlyhaním obličiek. Výskyt zvýšenej hladiny CK (> lOx ULN - podľa FDA výskyt dvakrát v intervale najmenej 1 týždeň sa symptómy = myositis) pre statíny bol opísaný v 3,1 % (pozri SmPC pre atorvastatín). Myopatia a rabdomyolýza boli spojené najmä s užívaním statínov v kombinácii s gemfibrozilom, niacínom, cyklosporínom alebo erytromycínom (Hunnin2 ghake H. et al. Current Opinion in Lipidology (1992), 3, 22-28), čo sú všetko substráty P450 izoenzýmu 3A4. Zosilnenie nežiaducich vedľajších účinkov, spojené s užívaním kombinácie statínového liečiva s jedným zo spomínaných liečiv, je pravdepodobne spôsobené interakciou liečiv súvisiacou pravdepodobne s tým, že na metabolizme väčšiny statínov sa podieľa ten istý izoenzým 3A4 cytochrómu P450. Takže, ak sa podáva liečivo metabolizované P450 3A4 súčasne so statínom, ktorý je tiež metabolizovaný P450 3A4, nežiaduce účinky tu už opísané sa objavia s vyššou pravdepodobnosťou. Zosilnenie vedľajších účinkov, ako je poškodenie svalov, je pravdepodobne spôsobené zvýšenou hladinou statínu v svalových bunkách, ktorá inhibuje famezyláciu a geranylgeranyláciu svalových proteínov. Zvýšené hladiny statínov môžu byť spôsobené akýmkoľvek liečivom pôsobiacim na P450 3A4. V súčasnosti je na štítku a v príbalovej informácii pri všetkých komerčne dostupných statínoch uvedené, že ich kombinácia s liečivami, ktoré sú metabolizované P450 3A4, sa nedoporučuje, a v niektorých prípadoch je dokonca kontraindikovaná.
Takmer všetky liečivá v ľudskom tele sú do istej miery metabolizované, všeobecne na menej lipidické rozpustné zlúčeniny, ktoré sú ľahšie vylučované v obličkách alebo do žlče v pečeni. Pečeň je hlavný orgán, kde sa metabolizujú liečivá, a v endoplazmatickom retikule (ktoré vytvára po homogenizácii mikrozómy) parenchýmových pečeňových buniek (hepatocytov) sa vyskytuje mnoho enzýmov metabolizujúcich liečivá vo vysokých koncentráciách. Cytochróm P450 predstavuje hlavnú triedu enzýmov metabolizujúcich liečivá a existuje ako rodina izoenzýmov vyskytujúcich sa v mikrozómoch pečene. Za metabolizmus väčšiny bežných liečiv zodpovedá šesť špecifických izoenzýmov P450, a síce izoenzýmy P450 1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 a 3A4.
Hlavnou nevýhodou v súčasnosti dostupného „superstatínu“ atorvastatínu je to, že sa metabolizuje enzýmami cytochrómu P450, konkrétne 3A4, čo môže spôsobovať interakcie s inými liečivami, ktoré sú induktormi, inhibítormi alebo substrátmi toho istého enzýmu P450, ktorý metabolizuje atorvastatin. Všetky statíny prvej generácie sú tiež metabolizované P450. Ale rýchlosť metabolizmu pravastatínu je dostatočne nízka na to, aby sa považovala za menej náchylnú ku klinicky významným interakciám liečiv. Takže i napriek nižšej účinnosti v dávkovaní, ktoré je momentálne v dispozícii, je pri hypercholesterolémii pravastatín liekom voľby pri kombinácii s inými liečivami, kde je možnosť interakcie liečiv neprijateľne vysoká.
Kyselina (£)-7-[4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2-[metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl] (3R,5S)-3,5-dihydroxyhept-6-énová alebo jej farmaceutický prijateľná soľ (vápenatá soľ ako je ukázaná na obr. 1), ďalej označovaná skrátene ako Agens, je tiež statín a patrí do triedy, ktorá sa začala nazývať „superstatíny“.
Agens bol prvýkrát opísaný v európskej patentovej prihláške 0521471, a taktiež vo vedeckej publikácii (Bioorganic and Medicinal Chemistry, (1997), 5(2), 437-444) ako inhibítor HMG-CoA reduktázy, ktorá je hlavným rýchlosť limitujúcim enzýmom v biosyntéze cholesterolu. Agens bol opísaný ako užitočný na liečbu hypercholesterolémie, hyperlipoproteinémie a aterosklerózy.
Agens nie je metabolizovaný cytochrómom P450 3A4 a teda nepredstavuje rovnaké potenciálne riziko pre interakciu liečiv ako iné v súčasnosti dostupné „superstatíny“, napr. atorvastatin, alebo ktorýkoľvek iný z bežne dostupných statínov.
Podstata vynálezu
Predkladaný vynález opisuje neinteragujúce kombinácie liečiv obsahujúce inhibítor HMG-CoA reduktázy, čo je Agens, a liečivo, ktoré je inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450, konkrétne izoenzýmu 3A4.
Ďalším aspektom predkladaného vynálezu je použitie inhibítora HMG-CoA reduktázy, ktorým je Agens, na výrobu lieku na použitie v kombinovanej terapii s liečivom, ktoré je inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450, konkrétne izoenzýmu 3A4.
Ďalším aspektom predkladaného vynálezu je použitie liečiva, ktoré je inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450, konkrétne izoenzýmu 3A4, na výrobu lieku na použitie v kombinovanej terapii s inhibítorom HMG-CoA reduktázy, ktorým je Agens.
Ďalším aspektom predkladaného vynálezu je farmaceutický prípravok, ktorý obsahuje Agens, liečivo, ktoré je inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450 izoenzýmu 3A4 a farmaceutický prijateľné riedidlo, nosič alebo adjuvans.
Ďalším aspektom predkladaného vynálezu je lieková súprava, ktorá obsahuje prvé liečivo, ktorým je Agens, a druhé liečivo, ktorým je inhibítor, induktor alebo substrát P450, konkrétne izoenzýmu 3A4.
Termínom „induktor P450“ sa podľa vynálezu myslí liečivo, ktoré zvyšuje rýchlosť, ktorou enzým P450, najmä izoenzým 3A4, metabolizuje substrát, napr. zvýšením aktivity enzýmu P450, znížením rýchlosti biologickej inaktivácie enzýmu P450 alebo zvýšením rýchlosti transkripcie génu pre enzým P450.
Termín „inhibítor P450“ podľa vynálezu znamená liečivo, ktoré znižuje rýchlosť, ktorou enzým P450, najmä izoenzým 3A4, metabolizuje substrát, napr. znížením aktivity enzýmu alebo znížením rýchlosti transkripcie génu pre enzým P450.
Termín „substrát P450“ podľa vynálezu znamená liečivo, ktoré je metabolizované enzýmom P450, najmä izoenzýmom 3A4.
Termínom „neinteragujúca kombinácia liečiv“ sa podľa vynálezu myslí taká kombinácia liečiv, ktorá pri podávaní nemá na pacienta škodlivé účinky v dôsledku metabolizmu liečiva izoenzýmom 3A4 cytochrómu P450. Pripúšťa sa však, že v určitých prípadoch môže napriek tomu k interakcii liečiv v kombinácii dôjsť, ale úplne iným mechanizmom, ktorý nezahŕňa metabolizmus liečiva, ale napr. absorbciu liečiva.
Či je liečivo inhibítorom, induktorom alebo substrátom enzýmu P450, možno ľahko určiť postupom, ktorý je odborníkovi známy. Tento postup spočíva v tom, že sa rádioaktívne značené liečivo aplikuje na hepatocyty alebo mikrozómy z hepatocytov alebo izolovaný enzým P450 a potom sa použije analytická metóda, ako je napríklad HPLC, na stanovenie tvorby metabolitov. Špecifický postup je opísaný v predkladanej prihláške.
Termín „kombinácia“ podľa vynálezu znamená buď to, že Agens a s ním kombinované liečivo sa podávajú spoločne v tom istom farmaceutickom prípravku, alebo že sa Agens a liečivo podávajú oddelene. Ak sú podávané oddelene, môžu sa podávať súčasne alebo postupne.
Zistilo sa, že Agens nie je výrazne metabolizovaný väčšinou izoenzýmov 1A2, 2C9, 209, 2D6 a 3A4 cytochrómu P450. Toto je ďalším znakom vynálezu.
K výhodným neinteragujúcim kombináciám podľa vynálezu patrí kombinácia obsahujúca Agens v kombinácii s liečivom, ktoré sa taktiež podieľa na znížení cholesterolu a je taktiež induktorom, inhibítorom alebo substrátom P450 3A4. K príkladom patria fibráty, ako je napr. bezafibrát, clofibrát, ciprofibrát, fenofibrát, gemfibrozil (výhodne fenofibrát) a niacín. Špecifické výhodné uskutočnenia vynálezu sú opísané ďalej.
K výhodným neinteragujúcim kombináciám podľa vynálezu patrí kombinácia obsahujúca Agens v kombinácii s liečivom, ktoré sa používa na liečenie kardiovaskulárnych ochorení a je tiež induktorom, inhibítorom alebo substrátom P450 3A4. K príkladom patrí digitoxin, diltiazem, losartan, nifedipine, quinidine, verapamil a warfarin.
K výhodným neinteragujúcim kombináciám podľa vynálezu patrí kombinácia obsahujúca Agens v kombinácii s cyklosporínom a/alebo liečivom tacrolimus (FK506) a je teda užitočná na liečenie zvýšenej hladiny cholesterolu u pacientov, ktorí sa práve pripravujú na transplantáciu alebo ju práve prekonali. Špecifické výhodné uskutočnenia vynálezu sú opísané ďalej.
K pacientom, ktorým sa podáva kombinácia podľa vynálezu, výhodne patria pacienti trpiaci myopatiou a rabdomyolýzou alebo u ktorých bola zistená myopatia alebo rabdomyolýza pri liečení inhibítorom HMGCoA reduktázy, ktorý je metabolizovaný P450 3A4, ako je napr. atorvastatín, simvastatín a lovastatín.
Ďalším aspektom vynálezu sú aspekty tu už opísané s tým, že dávka Agensa je 5 až 80 mg na deň. Ak sa v opise odkazuje na dávku Agensa 5 až 80 mg na deň, k ďalším rozsahom dávok, ktoré predstavujú nezávislý aspekt vynálezu, patria (ak je to vhodné) dávky v rozsahu 10 až 80 mg na deň, 10 až 60 mg na deň, 10 až 40 mg na deň, 5 až 40 mg na deň, 5 až 20 mg na deň, 10 až 20 mg na deň, 20 až 60 mg na deň, 20 až 40 mg na deň a 40 až 60 mg na deň. Konkrétne dávky môžu byť napr. 5, 10, 20, 40 a 80 mg na deň. Obzvlášť výhodná počiatočná dávka Agensa podľa vynálezu je 5 až 10 mg na deň, obzvlášť potom 10 mg na deň.
K substrátom P450 3A4 patria: acetaminophen, aldrin, aflentanil, amiodorane, astemizole, benzphetamine, budenoside, carbamazepin, cyklophosphamide, cyklosporín, dapsone, digitoxin, diltiazem, diazepam, erytromycín, etoposide, flutamide, hydroxyarginín, ifosfamid, imipramine, lansoprazole, lidocaine, lovatidine, losartan, lovastatín, midrazolam, nifedipine, omeprazole, quinidine, rapamycin, kyselina retenová, steroidy, tacrolimus, teniposide, teophyline, toremifene, triazolam, troleandomycín, verapamil, warfarin, zatosetron a zonisamide.
K inhibítorom P450 3A4 patria: clotrimazole, etinylestradiol, gestodene, itraconazole, ketoconazole, miconazole, diltiazem, naringenin, erytromycín, cyklosporín a triacetyloleandomycín.
K induktorom P450 3A4 patria: carbamazepine, dexamethasone, phenobarbital, phenytoin, rifampin, sulfadimidine, sulfinipyrazone a triacetyloleandomycín.
K príkladom ďalších induktorov, inhibítorov alebo substrátov P450 patria látky uvedené v publikácii: Drug Metabolism Reviews (1997) Vol 29, Issue 1+2, s. 413-580, Rendic, S. and Di Carlo, F. J. „Human cytochrome P450 enzymes,: A status report summarising their reactions, substrates, inducers and inhibitors“.
Dávky Agensa sa podávajú podľa požadovaného účinku na zníženie cholesterolu v rozmedzí od 5 do 80 mg na deň v ľubovoľnom počte jednotkových liekových foriem. Dávky liečiva, ktoré je induktorom, inhibítorom alebo substrátom P450 3A4, sú dávky doporučené pre každé z týchto liečiv, ktoré sú komerčne dostupné. Výhodné je, že vzhľadom na neprítomnosť interakcie na hladine P450 3A4 môže odborník dávkovať Agens s liečivom, ktoré je induktorom, inhibítorom alebo substrátom P450 3A4 bez potreby akéhokoľvek nastavenia. Rozsah dávok a dávky opísané ďalej sú ďalšími nezávislými aspektmi predkladaného vynálezu.
Výhodne je Agens vápenatá soľ kyseliny bis[(£)-7-[4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2-[metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl] (3R,55)-3,5-dihydroxyhept-6-énovej] (pozri vzorec (I) na obr. 1).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Experiment, opísaný ďalej, sa použil na zistenie metabolického osudu in vitro [14C]-značeného Agensa v ľudských hepatocytoch, a navyše, na stanovenie špecifického izoenzýmu P450 podieľajúceho sa na metabolizme [14C]-značeného Agensa. Druhý zo spomínaných experimentov obsahoval stanovenie účinku selektívnych chemických inhibítorov P450 (pozri tab. 1) na metabolizmus [14C]-značeného Agensa.
Zlúčenina: [14C]-značený Agens
Chemický názov: vápenatá soľ kyseliny bis[(£')-7-[4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2-[metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5 -yl] - (3R,5S)-3,5 -dihydroxyhept-6-énovej ]
Izomér: 3R,5S,6E stereoizomér
Molekulová hmotnosť: 1001,16 (Ca soľ)
Zložky prípravku: značený Agens je rozpustený vo vode, čím poskytuje roztok vhodný na podávanie k inkubovaným vzorkám
Zdroje tkanív: ľudská pečeň, vhodná na preparáciu mikrozómov a hepatocytov, získaná z The International Inštitúte for the Advancement of Medicíne (Exton, USA). Ľudské hepatocyty môžu byť navyše získané od Biowhittaker Ltd. alebo United Kingdom Human Tissue Bank (Leicester, England).
Experimentálne postupy
1) Metabolizmus [14C]-značeného Agensa v ľudských hepatocytoch [14C]-značené Agens (1 μΜ alebo viac, ak to bolo potrebné kvôli citlivosti analytického zariadenia) sa inkubovalo s hepatocytmi v kultúre získanej od dvoch darcov orgánov. Kultúry sa zastavili etanolom po 0, 6, 24 a 48 hodinách inkubácie a až do analýzy sa uschovali v -20 °C. Metabolická kompetencia sa overila v čase inkubácie vyšetrením ich schopnosti metabolizovať [l4C]-etoxykumarín (25 μΜ); alikvoty sa odobrali od metanolu v rovnakých časoch ako testovaná zlúčenina.
Po inkubácii [14C]-ZD4522 s hepatocytmi sa vytvoril metabolický profil použitím HPLC (vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie). Schopnosť buniek metabolizovať [14C]-etoxykumarín sa potvrdila HPLC. Vyhodnotenie údajov
Získané údaje sa vyhodnotili s ohľadom na nasledujúce:
a) hodnotenie, či ľudské hepatocyty metabolizujú [14C]-značený Agens
b) kvantitu každého z vytvorených metabolitov.
[14C]-značený Agens (vo vhodných koncentráciách) sa inkuboval s mikrozómami ľudskej pečene za prítomnosti alebo absencie inhibítorov P450 (pozri tab. 1). Taktiež sa uskutočnili podobné inkubácie [14C]-značeného Agensa s jednotlivými heterológne exprimovanými izoenzýmami P450. Inkubácie sa zastavili pridaním vhodného organického rozpúšťadla. Metabolické profily inkubovaných vzoriek sa pripravili pomocou HPLC.
Tabuľka 1
Selektívne chemické inhibítory izoenzýmov P450
Izoenzým P450 Selektívny inhibítor
1A2 furafylline
2C9 sulphaphenazole
209 omeprazole
2D6 quinidine
3A4 ketoconazole
Vyhodnotenie údajov
Údaje z tejto štúdie sa vyhodnotili z nasledujúcich hľadísk:
a) rýchlosť a rozsah metabolizmu [14C]-značeného Agensa,
b) porovnali sa schopnosti selektívnych inhibítorov P450 znížiť metabolizmus [14C]-značeného Agensa, aby sa stanovil(i) izoenzým(y) podieľajúce sa na metabolizme [l4C]-značeného Agensa, vyhodnotili sa schopnosti jednotlivo exprimovaných izoforiem P450 metabolizovať [I4C]-značený Agens, aby sa určil(i) izoenzým(y) podieľajúce sa na metabolizme [14C]-značeného Agensa,
c) výsledky získané in vitro sa použili na predikciu variability farmakokinetiky Agensa v populácii a pravdepodobných účinkov na farmakokinetiku Agensa pri kombinovanom podávaní so známymi inhibítormi/induktormi enzýmu P450.
Zistilo sa, že Agens nie je významne metabolizovaný celými hepatocytmi, a bol inhibovaný sulphaphenazolom a omeprazolom.
Príklad 1
Použitie na liečbu hyperlipidémie a asociovaných porúch u pacientov po transplantácii, ktorí sú liečení imunosupresívami
Cytochrómom P450 3A4 sú metabolizované dve základné liečivá používané na utlmenie imunitného systému u ľudí, a síce cyklosporín a tacrolimus (skôr označovaný FK506).
Najmä cyklosporín je navyše známy ako inhibítor P450 3A4 a možno preto očakávať, že bude redukovať metabolizmus akéhokoľvek liečiva tiež metabolizovaného P450 3A4. Takže, ak je predpísaná terapia imunosupresívami, napr. liečivami ako je cyklosporín a tacrolimus (najmä cyklosporín), musí byť ošetrujúci lekár obozretný, pokiaľ ide o akúkoľvek ďalšiu terapiu kombinovanú u toho istého pacienta. Imunosupresívna terapia sa používa najčastejšie pred, v priebehu a po transplantácii u ľudí. Hlavne pri transplantácii srdca môže chcieť ošetrujúci lekár pre pacienta statínovú terapiu, aby sa znížil výskyt ďalších ochorení koronárnych ciev, infarktu, mŕtvice, oklúzie periférnych ciev alebo ochorenia periférnych ciev, a to obzvlášť u pacientov so zvýšenou hladinou cholesterolu alebo u pacientov s normálnou lipidémiou, ale zato s inými rizikovými faktormi ochorení srdca. Najmä v tejto špeciálnej skupine (pacienti po transplantácii) sú pacienti s vysokým rizikom urýchleného rozvoja aterosklerózy v transplantovanom orgáne, a to regresívnym spôsobom a vo veľmi krátkom čase, a to čiastočne vďaka chirurgickému poškodeniu krvných ciev pri transplantácii, skorším neliečeným ochoreniam a imunosupresívnej terapii. Hyperlipidémia je po transplantáciách všeobecne rozšírená, dokonca i u pacientov, ktorí pred transplantáciou hyperlipidémiou netrpeli, výskyt je u 60 až 80 % príjemcov transplantátov.
Je známe, že niektoré imunosupresívne liečivá, ako sú napr. steroidy, cyklosporín a tacrolimus, zvyšujú hladinu cholesterolu u pacientov (Wierzbicki AS (1999) IJPC S3 (1)45-59). Okrem toho cyklosporín a tacrolimus môžu zvyšovať aj hladiny fibrinogénu a lipoproteínu (a) u pacientov, čo ešte ďalej akceleruje progresiu aterosklerózy u pacientov po transplantácii (Hohaye H, Clin. Transplant (1997) 11, 225-230, Hilbrands LB, J. Am. Soc. Nephrol (1995) S, 2073-2081). Takáto neobvykle zrýchlená ateroskleróza sa vyskytuje asi u 20 % pacientov v prvom roku po transplantácii a asi u 40 až 65 % v piatom roku (Chang G. Et al. American Heart Journal (1998), 136(2), 329-334). Výskyt zrýchlenej aterosklerózy bol opísaný ako príčina 1 až 18 % výskytu CHD v prvom roku a 20 až 50 % výskytu CHD v treťom roku po transplantácii srdca (Erdoes LS, J. Vaše. Surg. (1995) 22, 434-440). Ukázalo sa, že lovastatín, pravastatín a simvastatín znižujú hladinu cholesterolu u pacientov po transplantácii srdca. V štúdii, kde bola ako kontrola placebo, pravastatín zvýšil prežívanie pacientov po transplantácii o jeden rok a významne znížil výskyt hemodynamického odvrhnutia orgánu. Vzhľadom na nižší výskyt vážnych interakcií s imunosupresívnou terapiou je pravastatín v súčasnosti liekom prvej voľby pre statínovú terapiu v potransplantačných liečebných režimoch. Ale, ako sa tu už uviedlo, pravastatín neznižuje hladinu lipidov/cholesterolu v takej miere ako napr. atorvastatín.
Pôvodcovia objavili, že Agens bol mimoriadne účinný pri liečení hypercholesterolémie u pacientov po transplantácii a nie je metabolizovaný izoenzýmom 3A4 cytochrómu P450. Pri použití Agensa v klinickej štúdii sa zistilo, že Agens môže byť vhodne podávaný pacientom, ktorí absolvujú terapiu imunosupresívami bez toho, aby sa objavili nežiaduce vedľajšie účinky spojené so súčasným podávaním Agensa a imunosupresív, a navyše sa dosahuje omnoho väčšieho zníženia hladiny cholesterolu než predtým, napr. pri použití liekov ako je pravastatín.
Prvý aspekt predkladaného vynálezu sa teda týka bezpečnej neinteragujúcej terapie na zníženie cholesterolu u pacientov, ktorí absolvujú imunosupresívnu chemoterapiu, a táto terapia spočíva v podávaní Agensa pacientom.
Pacienti, ktorí absolvujú imunosupresívnu chemoterapiu a môžu mať prospech z podávania kombinácie podľa vynálezu, sú charakterizovaní nasledovne:
(1) trpia primárnou (typ Ila) hypercholesterolémiou (LDL-L > 135 a TG < 200), (2) trpia zmiešanou (typ Ilb) hypercholesterolémiou LDL-C > 135 a TG > 200), (3) pacienti s rozvinutou CHD alebo inou aterosklerotickou chorobou, ako je napr. PVD, mŕtvica alebo okluzívne ochorenie periférnych ciev, (4) pacienti s vysokým rizikom rozvoja CHD alebo inej aterosklerotickej choroby, ako sa tu už opísalo, v dôsledku kombinácie rizikových faktorov. Termín „vysoké riziko“ je definované v „Recommendations of Second Joint Task Force of European and other Societies on Coronary Prevention“, (Wood, D. et. al. European Heart Journal, Atherosclerosis and Journal of Hypertension 1998) ako absolútne riziko CHD > 20 % v čase viac ako 10 rokov alebo presahujúci 20 % pri projekcii na vek 60 rokov. Či je pacient skutočne vo vysokom riziku sa dá určiť pomocou grafov, ktoré sú prílohou k spomínanému doporučeniu „Recommendations...“. Tak napr. pacient - muž, štyridsiatnik, ktorý fajčí a má systolický krvný tlak 180 mm Hg alebo vyšší a celkovú koncentráciu cholesterolu v plazme 7 mmol/1 alebo vyššiu, je klasifikovaný ako pacient s vysokým rizikom. Obdobne je možné aplikovať i iné inštrukcie na zníženie rizikových faktorov, ako napr. publikované v:
a) JAMA, June 16, 1993-Vol 629, No.23, Pages 3015-3023 - -„Summary of the NCEP Adult Treatment Panel II Report“ - -obzvlášť obr. 1 na str. 3018-3019.
b) Post Graduate Medical Journal 1993; 69(81 1):359-369 - „Management of hyperlipidaemia: guidelines of the British Hyperlipidaemic Association“ - obzvlášť tab. V a tab. VI.
c) Heart 1998; 80 Supplement 2: S1-S29 - „Joint British recommendations on prevention of coronary heart disease in clinical practice“ - najmä obr. 1 na str. S4-S5.
d) The Lancet 1995; December 2, Vol.346, 1467-1471 - „Sheffield risk and treatment table for cholesterol lowerinc for primary prevention of coronary heart dissease“ - najmä tabuľka na str. 1468.
(5) Pacienti trpiaci diabetom typu I alebo II, (6) pacienti, ktorí sa pripravujú na transplantáciu srdca, alebo ktorí ju práve absolvovali.
U pacientov s prebiehajúcou imunosupresívnou chemoterapiou sa môže aplikovať statínová terapia, aby sa dosiahlo:
(1) zníženie hrúbky aterómových plátov v koronárnych artériách o > 30 % pri meraní IVUS, (2) zníženie LDL-C najmenej o 30, 40, 50 %, (3) udržanie alebo zvýšenie HDL-C aspoň o 5, 10, 15 %, (4) zmena ktorejkoľvek z uvedených hodnôt k lepšiemu, než akej sa dosiahne užitím pravastatínu pri podobnom dávkovaní za rovnaký čas,
Ďalšou črtou vynálezu je to, že vzhľadom na to, že Agens nie je vo významnom rozsahu metabolizovaný izoenzýmami P450, je podávanie Agensu pacientom absolvujúcim imunosupresívnu terapiu fibrátom omnoho bezpečnejšie než predtým. Ako sa tu už uviedlo, podávanie fibrátu a statínu bolo predtým spojené s vyšším výskytom rabdomyolýzy a myopatie. Okrem toho, fíbrátové liečivá interagujú s cyklosporínom vďaka tomu, že sú obe liečivá metabolizované rovnakým izoenzýmom P450. Takže použitie statínového a fibrátového liečiva v kombinácii s imunosupresívnou terapiou bolo predtým kontraindikované vzhľadom na veľkú pravdepodobnosť výskytu závažných interakcií (Hunninghake 1992, Wanner C. Kidney Int. (1995) 52(suppl.), 560-562; Katznelson S. Contributions Nephrol. (1997) 120, 97-104). Ale, ak je to možné, podávanie fibrátov so statínmi môže byť výhodné, nakoľko fibráty znižujú iné lipoproteíny než statíny, a teda ich kombinácia by mohla na základe komplementarity ešte viac znížiť pravdepodobnosť CHD a ďalších ochorení tu už spomínaných spojených s rozvojom aterosklerózy. Teda možnosť kombinovať Agens, ktorý nie je metabolizovaný P450 3A4, s fibrátom a imunosupresívnou terapiou ponúka ďalšie možnosti znižovania cholesterolu u pacientov vo väčšom rozsahu a omnoho bezpečnejšie než predtým pri podávaní statínu, fibrátu a imunosupresív. 1
Predpokladá sa, že fibrátové liečivá účinkujú prostredníctvom receptora-α aktivátora proliferácie peroxizómov (PPAR-α) a ovplyvňujú génovú aktiváciu mnohých génov podieľajúcich sa na aterómoch. Pacienti liečení fibrátmi prejavujú zlepšenú distribúciu subfrakcií LDL (znížená VLDL a zvýšená HDL), zníženie LDL a zníženú hladinu triglyceridov, a prípadné výhody vyplývajúce zo zvýšenej inzulínovej senzitivity. K príkladom fibrátových liečiv patrí bezafibrát, ciprofibrát, fenofibrát a gemfibrozil.
Termínom „bezpečná neinteragujúca statínová terapia“ sa v predkladanej prihláške myslí to, že Agens nie je metabolizovaný P450 3A4, a teda neovplyvňuje metabolizmus imunosupresív a naopak.
K ochoreniam a poruchám, pri ktorých sa predpisuje terapia imunosupresívami, patria okrem už spomínanej orgánovej transplantácie taktiež autoimunitné ochorenia, ako sú reumatické ochorenia ako reumatoidná artritída, osteoartritída, lupus erthematosus, a ďalšie autoimunitné ochorenia, ako je idiopatická trombocytopenická purpura, autoimúnna hemolytická anémia a akútna glomerulonefritída.
Agens sa môže podávať v rovnakom čase ako imunosupresívna chemoterapia, a ak nie v tom istom okamihu, tak v relatívne krátkom intervale po podaní imunosupresív, ako napr. v ten istý deň, alebo v priebehu 6, 3, 2 alebo 1 hodiny.
Agens sa podáva podľa požadovaného účinku na zníženie cholesterolu v dávke 5 až 80 mg na deň v ľubovoľnom počte jednotkových liekových foriem, výhodne v jednej dávke za deň. Výhodné dávky sú 10, 20 a 40 mg jedenkrát za deň. Výhodnejšie dávky sú 20 a 40 mg jedenkrát za deň.
Konkrétne imunosupresívne liečivá, ktoré sa môžu kombinovať s Agensom, sú imunosupresíva, ktoré sú metabolizované pečeňovými enzýmami, napr. P450 3A4, aje teda nepravdepodobné, že by došlo k interakcii liečiv s Agensom. K príkladom patria už spomínaný cyklosporín a tacrolimus, a taktiež kortikosteroidy, ktoré sú tiež metabolizované v pečeni. K príkladom kortikosteroidov patrí prednisone (užívaný najmä pri orgánových transplantáciách). Ak sa užíva viac ako jedno imunosupresívne liečivo, je výhodné užívať buď cyklosporín, alebo tacrolimus, výhodne cyklosporín.
Nasledujúci neobmedzujúci príklad je klinická štúdia demonštrujúca účinnosť uvedených aspektov predkladaného vynálezu.
Experimentálny protokol
Názov štúdie:
Dvojito slepá štúdia s paralelnými skupinami na vyhodnotenie zmien v aterómovej záťaži koronárnych artérií po transplantácii srdca meraná prostredníctvom IVUS po 12 mesiacoch podávania Agensa alebo pra7 vastatínu
Ciele štúdie:
Primárnym cieľom štúdie bolo merať zmeny v maximálnej priemernej hrúbke intimy prednej zostupnej srdcovej artérie použitím intravaskulámej ultrasonografie (IVUS) (centrálne odčítanie) po 12 mesiacoch podávania buď Agensa, alebo pravastatínu. Zmena od základnej hodnoty > 30 % v hrúbke intimy sa považovala za klinicky významnú.
Sekundárnym cieľom štúdie bolo zmerať účinky aterómovej záťaže koronárnych artérií a porovnať účinky Agensa pomocou nasledujúcich hodnotení:
- dôkaz o odvrhnutí orgánov hodnotený na základe správy o tejto nežiaducej udalosti,
- meranie koncentrácií LDL-C, HDL-C, apo B, apo A-I, Lp(a), ex vivo agregácie doštičiek, fibrinogénu, PAI-I a koncentrácií cirkulujúcich markerov cievnych zápalov,
- porovnanie hodnôt lipidov po 52 týždňoch liečby,
- meranie mediátorov zápalu po 52 týždňoch (expresia HLA antigénu VCAM/ICAM vyhodnotená biopsiou),
- stanovenie bezpečnosti a znášanlivosti liečiva.
Typ a počet pacientov:
mužov a žien (vek 18 rokov a starší) po transplantácii srdca trpiacich hypercholesterolémiou a s triglyceridmi < 400 mg/dl v čase náhodného výberu (randomizácie) do štúdie
Pokusné ošetrovanie:
Jedenkrát denne dávka Agensa (10 mg) alebo pravastatínu (10 mg) počas dvoch týždňov, potom titrácia dávok na 20 mg Agensa a 20 mg pravastatínu. Po štyroch týždňoch môžu byť dávky titrované na 40 mg Agensa alebo 40 mg pravastatínu. U pacientov, ktorým bola zvýšená dávka až na 40 mg, môže byť opäť znížená na 20 mg podľa uváženia ošetrujúceho lekára.
Trvanie liečby:
Vhodní pacienti sa náhodne vybrali do 1 z dvoch skupín, liečených buď Agensom, alebo pravastatínom v čase 52 týždňov.
Primáme meranie:
Priemerná odchýlka od základnej hodnoty maximálnej hrúbky intimy, vyhodnotené IVUS (centrálny odpočet).
Sekundárne meranie:
Percentuálne zmeny v LDL-C v 6 a 12 mesiacoch.
Percentuálne zmeny od bazálnej hodnoty celkového cholesterolu (TC), lipoproteín-cholesterolu s nízkou hustotou (LDL-C), lipoproteín-cholesterolu s vysokou hustotou (HDL-C), LDL-C/HDL-C, TC/HDL-C, nonHDL-C/HDL-C a triglyceridov (TG). Percentuálne zmeny od bazálnej hodnoty v apo B, apo B/apo A-l, apo A-l, Lp(a) a subfrakcií častíc v 6 a 12 mesiacoch.
Percento pacientov na každej z možných titrovaných dávok v 12 mesiacoch.
Endokardiálna rejekcia je považovaná za nežiaducu udalosť.
Percentuálne zmeny od bazálnej hodnoty mediátorov zápalu (hladina HLA antigénu a expresia ICAM/VCAM).
Vyhodnotenie bezpečnosti na základe výskytu nežiaducich udalostí, fyzikálneho vyšetrenia a údajov z laboratórnych vyšetrení.
Plán štúdie
Ide o randomizovanú dvojito slepú klinickú štúdiu s paralelnými skupinami uskutočňovanú v niekoľkých centrách. V čase 1 až 4 týždňov po transplantácii boli pacienti randomizovaní do skupín, ktoré dostávali počas 52 týždňov buď Agens, alebo pravastatín. Liečenie sa začalo dávkami 10 mg tak Agensa ako pravastatínu pri návšteve 2, potom bola dávka pri návšteve 3 titrovaná na 20 mg v priebehu nútenej titračnej periódy. Pri návšteve 4 a nasledujúcich návštevách mohol ošetrujúci lekár zvoliť zvýšenie dávky až na 40 mg v priebehu voliteľnej titračnej periódy. U pacientov, u ktorých bola dávka zvýšená až na 40 mg, sa mohla opäť znížiť na 20 mg podľa uváženia ošetrujúceho lekára.
Schéma klinickej štúdie
Pred Nutná Voliteľná titrácia
transplantáciou titrácia
Návšteva 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
týždeň(W)/ mesiac(M) WO W2 W4 M2 M3 M4 M5 M6 M9 M12
Agens(mg) 10 20 >20*
PRAVASTATIN (mg) 10 20 >20*
Randomizácia** * Pacientom, ktorí tolerovali 20 mg Agensa alebo pravastatínu pri 4. návšteve, sa mohla ich dávka titrovať až do 40 mg, podľa rozhodnutia výskumníka.
** Pacienti mali byť randomizovaní v priebehu 4 týždňov po transplantácii srdca a po chirurgickom výkone nesmeli dostávať žiadnu inú liečbu znižujúcu lipidy.
Kritériá pre zahrnutie pacienta do štúdie (1) podstúpili transplantáciu srdca štyri týždne pred randomizáciou, (2) koncentrácia TG na lačno < 4,52 mmol/1 (400 mg/dl).
Kritériá na vylúčenie pacienta zo štúdie
Každé z ďalej uvedených kritérií sa považuje za kritérium pre vylúčenie zo štúdie:
(1) používanie iných liekov znižujúcich cholesterol alebo diétnych doplnkov, alebo potravinových aditív znižujúcich lipidy po transplantácii pred vstupom do štúdie, (2) anamnéza vážnych alebo hypersenzitívnych reakcií na iné inhibítory reduktázy HMG-CoA, (3) tehotné ženy, kojace ženy a ženy s možnosťou otehotnieť, ktoré nepoužívajú chemickú alebo mechanickú antikoncepciu, alebo majú pozitívny tehotenský test v sére (analýza sérového β-ľudského choriogonadotropínu [β-HCG]), (4) vylúčení sú pacienti s anamnézou diabetickej ketoacidózy v priebehu posledných 5 rokov, (5) nekontrolovaný hypotyreoidizmus definovaný ako hladina tyreotropného hormónu (TSH) > 1,5-krát než ULN pri návšteve 2 alebo pacienti, u ktorých sa začala tyreoidná substitučná liečba v priebehu posledných troch mesiacov, (6) používanie sprievodných liekov, ako sú uvedené detailne ďalej - okrem imunosupresív a diazepanu, (7) súčasný abúzus alkoholu a/alebo drog, (8) aktívne ochorenie pečene alebo hepatická disfunkcia, ktorá je definovaná zvýšením > 1,5-krát než ULN pri návšteve 2 v ktoromkoľvek z nasledujúcich pečeňových funkčných testov: ALT, AST alebo bilirubín, (9) sérová CK > 3 krát ULN pri návšteve 2, (10) sérový kreatinín > 220 pmol/l (2,5 mg/dl), (11) pacienti s rakovinou alebo s anamnézou rakoviny, ktorí podľa názoru výskumníka majú viac než minimálnu šancu opätovného výskytu, (12) účasť v inej výskumnej liekovej klinickej štúdii menej než 4 týždne pred randomizáciou do klinickej štúdie, (13) pacienti randomizovaní do dvojito slepého ošetrenia, ktorí následne toto ošetrenie prerušili, nemôžu opäť vstúpiť do tejto klinickej štúdie, (14) vážny alebo nestabilný zdravotný alebo psychický stav, ktorý by podľa názoru výskumníka ohrozil pacientovu bezpečnosť alebo úspešnú účasť v klinickej štúdii, (15) pacienti, ktorí berú cyklickú hormonálnu substitučnú terapiu (HRT), cyklickú perorálnu antikoncepciu (OCT), depotné injekcie progesterónu alebo pacienti, ktorých necyklická HRT alebo OCT sa začala v priebehu posledných 3 mesiacov.
Nedovolená medikácia
Skupina liekov Generický názov
Antibiotiká/antimykotiká erytromycín, báza erytromycín, etylsukcinát, acetyl sulfisoxazole rifampicín fluconazole ketoconazole itraconazole
Antiepileptiká/ antidepresíva phenytoin phenobarbital fluoxetine carbamazepine
Liečba akné isotretinoin
Protivredové lieky cimetidine cisapride
Systémové steroidy triamcinolone acetonide triamcinolone diacetate betametazon fosfát sodný betametazon acetát hydrokortizon hydrokortizon acetát hydrokortizon fosfát sodný hydrokortizon sukcinát sodný kortizon acetát dexametazon acetát dexametazon sodný prednisone methylprednisolone metylprednisolone acetát metylprednisolone sukcinát sodný prednisolone tebutate prednisolone fosfát sodný metyltestosterón fluoxymesterone
Antihistaminiká astemizole terfenadine
Regulácia lipidov niacín/kyselina nikotínová probucol preparáty psyllia clofibrát cholestyramine colestipol hydrochlórid gemfibrozil atorvastatín lovastatín pravastatín (okrem medikácie v štúdii) simvastatín fluvastatín cerevastatín rybí olej (v akejkoľvek dávke) diétne doplnky znižujúce lipidy potravinové aditíva znižujúce lipidy
Hormonálna liečba kombinácia estrogénu a progesterónu, ktoré sú dvojfázové alebo trojfázové
Friedewaldova rovnica
Hladina LDL-C sa vypočíta pomocou Friedewaldovej rovnice takto: Pre jednotky SI (mmol/1):
LDL-C = celkový cholesterol - [HDL-C + triglyceridy/2,2)
Pre jednotky iné než SI (mg/dl):
LDL-C = celkový cholesterol - [HDL-C + triglyceridy/5)
Zhrnutie cieľov NCEP (Národný vzdelávací program o cholesterole) na kontrolu lipidov3
Riziková kategória NCEP Cieľový LDL-C (NCEP)
Nie je CHD/PVD a 1 alebo žiaden rizikový faktor <160 mg/dl
Nie je CHD/PVD a 2 alebo viac rizikových faktorov <130 mg/dl
Klinicky zjavná CHD/PVD <= 100 mg/dl
a Second report of the Expert Panel on Detection, Evaluation and Treatment of High Blood Cholesterol in Adults. Bethesda (MD): National Institutes of Health, National Heart and Lung Inštitúte, 1993, Sep. Report No.:93-3095.
NCEP - National Cholesterol Education Program (Národný vzdelávací program o cholesterole).
Príklad 2
Použitie kombinácie Agensa a fibrátového lieku alebo niacínu na liečenie hyperlipidémie a pridružených stavov
Myopatia a rabdomyolýza sa spájajú s aplikáciou statínu v kombinácii s gemfibrozilom, niacínom, cyklosporínom alebo erytromycínom (inhibítory reduktázy HMG-CoA, Hunninhake, Current Opinion in Lipidology, 1992, 3, 22-28), čo sú substráty pre P450 3A4. Okrem toho sa taktiež publikovalo, že nepriaznivé účinky spojené s aplikáciou fibrátového lieku sa zhoršujú pri sprievodnej terapii statínom, ako napríklad výskyt syndrómu podobného chrípkovej myozitíde, ktorý sa príležitostne vyskytuje u pacientov užívajúcich gemfibrozil, stúpa o 5 % pacientov pri súčasnom podávaní statínu.
Kombinácia statínu s fibrátovým liekom je kontraindikovaná na nálepkách a príbalových informáciách všetkých komerčne dostupných statínov tak v USA, ako v Európe. Navzdory možnosti výskytu závažných liekových interakcií lekári predpisujú kombinovanú liečbu statínom a fibrátoým liekom pacientom so závažnejším stupňom hypercholesterolémie, ako napríklad pacientom s familiárnou zmiešanou hyperlipidémiou, kde je riziko vážnej liekovej interakcie prevážené prospechom kombinovanej liečby. Pri predpisovaní kombinovanej liečby fibrátovým liekom a statínom sa doporučuje pravidelné zisťovanie hodnoty CK u pacientov, typicky každých 6 týždňov, pokiaľ nie je stanovený stabilný režim. Keď sa objavia svalové príznaky spolu so zvýšenou aktivitou CK, liečba sa zastaví. Ale, ako je citované z nálepky Lipitor™ zo Spojených štátov, „neexistuje žiadna záruka, že toto monitorovanie [hladiny CK] zabráni výskytu vážnej myopatie“.
Pôvodcovia zistili, že Agens je extrémne účinný pri liečbe zmiešanej hyperlipidémie a hypertriglyceridémie u pacientov, ak sa kombinuje s fibrátovým liekom, a že Agens nie je metabolizovaný izoenzýmom 3A4 cytochrómu P450. Preto pôvodcovia pri použití Agensa v klinickej štúdii zistili, že Agens môže byť výhodne podávaný pacientom, ktorí užívajú aj fibrátový liek, bez akýchkoľvek významných vedľajších účinkov spojených so súčasným podávaním dávok Agensa a fibrátového lieku. Okrem toho sa môže pri použití Agensa a fibrátového lieku dosiahnuť omnoho vyšší stupeň zníženia lipidov, než sa dosiahlo predtým. Kombinácia má najlepšie použitie pri zmiešanej hyperlipidémii, kedy sú zvýšené všetky lipidy, LDL, VLDL a TG.
Prvý aspekt vynálezu sa teda týka bezpečnej neinteragujúcej kombinovanej terapie na zníženie lipidov u cicavcov, vrátane človeka, výhodne u pacientov trpiacich zmiešanou hyperlipidémiou a hypertriglyceridémiou, ktorá spočíva v tom, že sa pacientovi podáva Agens a fibrátové liečivo alebo niacín.
Termínom „kombinácia“ sa podľa vynálezu rozumie, že buď (1) Agens a fibrátové liečivo v kombinácii sa podávajú spoločne v jednom farmaceutickom prípravku alebo (2) Agens a liečivo sa podávajú oddelene. Ak sa podávajú oddelene, zložky kombinácie sa podávajú pacientovi súčasne alebo postupne.
Termínom „fibrátové liečivo“ sa podľa vynálezu rozumie trieda liečiv, ktoré sú založené na štruktúre/aktivite kyseliny fibrovej, pričom k takýmto liečivám patria nasledujúce komerčne dostupné verzie liečiva: bezafibrát, klofibrát, ciprofibrát, fenofibát a gemfibrozil, výhodne fenofibrát.
K pacientom, ktorým sa výhodne podáva kombinácia podľa vynálezu, patria tí, ktorí už trpia myopatiou alebo rabdomyolýzou pri liečení statínovým a/alebo fibrátovým liečivom, ktoré je metabolizované P450 3A4.
Konkrétni pacienti, ktorí môžu mať prospech zo spôsobu podľa vynálezu, sú tí, ktorí:
(1) trpia zmiešanou (typ Ilb) hypercholesterolémiou (typicky LDL-C > 135 mg/dl), (2) trpia familiárnou hypercholesterolémiou (typ IV a V), (3) pacienti trpiaci sekundárnou hypercholesterolémiou pri týchto chorobných stavoch:
a) diabetes (typ I alebo II),
b) nefrotický syndróm,
c) urémia,
d) hypertyreoidizmus,
e) obštrukčné pečeňové ochorenia, (4) pacienti so zistenou CHD alebo inou formou aterosklerózy, ako je PVD, mozgová mŕtvica alebo periférne arteriálne okluzívne ochorenie, (5) pacienti, ktorí sú vo vysokom riziku rozvoja CHD alebo inej formy aterosklerózy, ako sa tu už opísalo, pretože u nich existuje kombinácia rizikových faktorov. Termín „vysoké riziko“ je definovaný v „Recom11 mendations of Second Joint Task Force of European and other Societies on Coronary Prevention“, (Wood, D. et. al. European Heart Journal, Atherosclerosis and Journal of Hypertension 1998) ako absolútne riziko CHD > 20 % počas viac ako 10 rokov alebo presahujúci 20 % pri projekcii na vek 60 rokov. Či je pacient vo vysokom riziku alebo nie, sa dá určiť podľa záznamov, ktoré sprevádzajú tu už uvedené doporučenia, a tieto záznamy sú tu zhrnuté formou odkazu. Napríklad pacient mužského pohlavia, ktorý vo svojich 40 rokoch fajčí a má systolický krvný tlak 180 mm Hg alebo vyšší a plazmatickú koncentráciu celkového cholesterolu 7 mmol/1 alebo vyššiu, je klasifikovaný ako vysoko rizikový. Podobne sa môžu aplikovať ďalšie návody na zníženie rizikových faktorov, ako sú tieto opísané v:
a) JAMA, 16. júna, 1993, diel 629, č. 23, stránky 3015-3023 „Summary of the NCEP Adult Treatment Panel II Report“, špecificky obrázok 1 na str. 3018 - 3019.
b) Post Graduate Medical Journal, 1993, 69(811), 359-369 „Management of hyperlipidaemia: guidelines of the British Hyperlipidaemic Association“, špecificky tabuľka V a tabuľka VI.
c) Heart, 1998, 80, Supplement 2: S1-S29 „Joint British recommendations on prevention of coronary heart disease in clinical practice“, špecificky obrázok 1 na stránkach S4-S5.
d) The Lancet, 1995, 2. december, die 346, 1467-1471 „Sheffield risk and treatment table for cholesterol lowerinc for primary prevention of coronary heart dissease“ špecificky tabuľka na strane 1468.
Terapia statínom sa môže podávať, aby sa u pacienta, ktorý dostáva fibrátové liečivo alebo niacín, dosiahlo:
(1) zníženie LDL-C aspoň o 30, 40, 50, 60, 70 alebo 80 %, (2) udržanie alebo zvýšenie HDL-C aspoň o 5, 10 alebo 15 %, (3) zníženie triglyceridov aspoň o 10, 20, 30 alebo 40 %.
Kombinácia fibrátu alebo niacínu a Agensa sa môže aplikovať ako oddelené jednotkové formy, ktoré sa môžu brať súčasne alebo postupne, alebo v kombinovanej jednotkovej forme. Kombinácia fibrátu a Agensa má taktiež aditívny alebo synergický účinok na zníženie LDL-C, udržanie alebo zvýšenie HDL-C alebo zníženie triglyceridov v krvi pacienta.
Okrem toho sa môže kombinácia niacínu a Agensa aplikovať ako oddelené jednotkové formy, ktoré sa môžu brať súčasne alebo postupne, alebo v kombinovanej jednotkovej forme. Kombinácia fibrátu a Agensa má taktiež aditívny alebo synergický účinok na zníženie LDL-C, udržanie alebo zvýšenie HDL-C alebo zníženie triglyceridov v krvi pacienta.
Dávky Agensa, ktoré sa podávajú, sa predpisujú podľa rozhodnutia ošetrujúceho lekára, ktorý berie všeobecne do úvahy závažnosť ochorenia, vek, hmotnosť a pohlavie pacienta. Ale typické dávky sú od 5 do 80 mg denne perorálne, výhodne jedenkrát za deň vo forme perorálnej tablety.
Dávky fibrátového liečiva alebo niacínu, ktoré sa podávajú v kombinácii podľa vynálezu, sa taktiež predpisujú podľa rozhodnutia ošetrujúceho lekára, ktorý berie do úvahy všetky tu už uvedené faktory, ako aj to, ktorý liek sa použije.
Pre klofibrát (ako napríklad Atromid-S®) je typická dávka 20-30 mg/kg telesnej hmotnosti derme rozdelená v dvoch alebo troch perorálnych dávkach po jedle.
Pre bezofibrát (ako napríklad Bezalip®) je typická dávka 400 mg raz za deň perorálne po jedle večer alebo ráno.
Pre fenofibrát (ako napríklad Lipantil®) je typická dávka 200 mg raz za deň alebo 62 mg trikrát denne s jedlom.
Pre gemfibrozil (ako napríklad Lopid®) je typická dávka 600 mg dvakrát denne perorálne.
Pre cipofibrát (ako napríklad Modalim®) je typická dávka 100 mg jedenkrát za deň perorálne.
Pre niacín (NIASPAN®, formulácia niacínu s predĺženým uvoľňovaním - extended release, a výhodná vlastnosť) je dávka 500 mg jeden až štyrikrát denne, výhodne dvakrát až štyrikrát denne.
Výhodný fibrátový liek je fenofibrát.
Výhodne sa Agens podáva pacientovi, ktorému je podávaný niacín v denných dávkach 10 alebo 40 mg.
Vynález je ďalej ilustrovaný nasledujúcim neobmedzujúcim príkladom - klinickou štúdiou.
Klinická štúdia
Randomizovaná, neriadená, centralizovaná, otvorene značená, trojito skrížená štúdia na vyhodnotenie účinkov kombinovaného podávania („koadministrácia“) Agensa a fenofibrátu na farmakokinetiku každej zo zlúčenín u zdravých mužských dobrovoľníkov.
Ciele štúdie:
Primárnym cieľom štúdie bolo vyhodnotiť účinky kombinovaného podávania Agensa a fenofibrátu na farmakokinetiku Agensa a fenofibrátu, bezpečnosť dobrovoľníkov bola zaistená klinickým monitorovaním.
Typ a počet dobrovoľníkov:
zdravých mužov - dobrovoľníkov.
Plán štúdie:
Randomizovaná, nekontrolovaná, centralizovaná otvorene značená, trojito skrížená štúdia.
Liečenie v štúdii:
Štúdia pozostávala z troch sedemdenných liečebných periód (označené ako perióda A, B a C). Dobrovoľníci dostali v náhodnom poradí 10 mg tobolku Agensa jedenkrát denne počas 7 dní. Medzi dvomi pokusnými periódami je vždy aspoň 3 týždne - „vymývacie“ obdobie.
Trvanie liečenia:
Štúdia pozostáva z troch sedemdenných dávkových periód (celkom 21 dávkových dní) aspoň s 3 týždne trvajúcim „vymývacím“ obdobím medzi periódami A, B a C.
Primáme výstupy:
Primáme výstupy sú:
- AUC(0-24) a Cmax pre Agens, za prítomnosti či absencie fenofibrátu,
- AUC(0-8) a Cmaxpre fenofibrát, za prítomnosti či absencie Agensa.
Sekundárne výstupy:
Sekundárne výstupy sú:
- tmax, ti/2 a Cmin pre Agens, za prítomnosti či absencie fenofibrátu, _ tmax, tj/2 a Cminpre fenofibrát, za prítomnosti či absencie Agensa,
- zhodnotenie bezpečnosti: symptómy, krvný tlak, pulz, EKG, klinická biochémia a hematológia, analýza moču
Plán klinickej štúdie
Zhrnutie procedúr - všeobecný plán pre periódy A, B a C
Dni štúdie Vyšetrenie Dávky Agens/fenofibr át alebo kombinácia Pa TK 12-zvodové EKG Vyšetrenie krvi a moču Kinetika Agensa Kinetika fenofibrátu
Pred štúdiou + + + +a
-1 +b
1 + +c +c
2 + +b +“ +e
3 + +d +e
4 + +b
5 +
6 + +b +“ +e
7 + + + +“ +e
8 +b +d
9 +d
10 +b +“
Po štúdii + + + +a +d
a Komplexné vyšetrenie klinickej biochémie, hematológie a vyšetrenie moču papierikom.
b Len vyšetrenie klinickej biochémie: urea, kreatinín, celkový proteín, albumín, kyselina močová, celkový bilimbín (a nekonjugovaný a konjugovaný bilirubín pri zvýšení celkového bilirabínu), alkalická fosfatáza, alanínaminotransferáza (ALT), aspartátaminotransferáza (AST), gamaglutamyltransferáza, kreatinínkináza (CK), sodík, draslík, vápnik, cholesterol a triglyceridy.
c Všetky obdobia klinickej štúdie pred podaním dávky.
d Len obdobie klinickej štúdie, kedy dobrovoľníci dostali Agens.
e Len obdobie klinickej štúdie, kedy dobrovoľníci dostali fenofibrát.
P = pulz, TK = krvný tlak
Plán klinickej štúdie II.
7. deň v periódach A, B a C
Čas P a TK (L) 12-zvodové EKG Vyšetrenie krvi a močue Kinetika Agensab Kinetika fenofibrátu0 Jedlo a tekutiny
Pred dávkou + + + + B
Dávka (0 hod.) D
0,5 hod. + +
1 hod. + +
2 hod. + + D
3 hod. + + + +
4 hod. + + M,F
5 hod. + + + +
6 hod. + +
8 hod. + + S
10 hod. + M
12 hod. + + + F
14 hod. S
18 hod. + W
24 hod. + + +a +
30 hod. +
48 hod. +
54 hod. +
72 hod. +a +
a Len vyšetrenie klinickej biochémie: urea, kreatinín, celkový protein, albumín, kyselina močová, celkový bilirubín (a nekonjugovaný a konjugovaný bilirubín pri zvýšení celkového bilirubínu), alkalická fosfatáza, ALT, AST, gamaglutamyltransferáza, CK, sodík, draslík, vápnik, cholesterol a triglyceridy.
b Len obdobie klinickej štúdie, kedy dobrovoľníci dostali Agens.
c Len obdobie klinickej štúdie, kedy dobrovoľníci dostali fenofibrát.
L = ležiaci, P = pulz, TK = krvný tlak, D = nápoj, S = desiata, M = jedlo, F = voľný prístup k schváleným tekutinám a potravinám, W = voľný prístup len k vode
Ciele štúdie
Primárny cieľ:
Primárnym cieľom tejto štúdie bolo vyhodnotiť účinky kombinovaného podávania (koadministrácie) Agensa a fenofibrátu na farmakokinetiku tak Agensa ako fenofibrátu,
Sekundárny cieľ:
Táto štúdia nemala žiaden sekundárny cieľ, bezpečnosť dobrovoľníkov bola zaistená klinickým monitorovaním.
Plán štúdie:
Randomizovaná, nekontrolovaná, centralizovaná, otvorene značená, trojito skrížená štúdia.
Dobrovoľníci sa podrobili trom liečebným režimom v náhodnom poradí:
- 10 mg tobolku Agensa jedenkrát denne počas 7 dní,
- 67 mg tobolku fenofibrátu (LipantilMT) trikrát denne počas 7 dní,
- kombináciu Agensa (10 mg ) a fenofibrátu (LipantilMT, 67 mg 3 x denne) počas 7 dní.
Medzi dvomi pokusnými periódami je vždy „vymývacie“ obdobie aspoň 3 týždne (21 dní).
Kritériá na zahrnutie pacienta do štúdie
Na zahrnutie do štúdie musia dobrovoľníci spĺňať všetky nasledujúce kritériá
- muž vo veku 18 až 65 rokov vrátane,
- klinické vyšetrenia v norme, vrátane anamnézy, pokojového EKG a 24-hodinového kontinuálneho ambulantného EKG (ak sa neuskutočnilo v uplynulých 12 mesiacoch),
- negatívne testy na povrchový antigén sérovej hepatitídy B a protilátky hepatitídy B a hladiny ferritínu v norme v posledných 12 mesiacoch,
- hmotnosť líšiaca sa najviac o 20 % od požadovanej hmotnosti (pozri Metropolitné tabuľky hmotnosti a výšky).
Kritériá na vylúčenie pacienta zo štúdie
Dobrovoľník musí byť vylúčený zo štúdie, ak spĺňa ktorékoľvek z nasledujúcich kritérií:
- používanie iných liekov (vrátane abúzusu liečiv a drog),
- užívanie akýchkoľvek iných nových chemických látok v priebehu 4 mesiacov pred klinickou štúdiou ( za novú chemickú látku sa považuje látka, ktorá ešte nebola schválená príslušným úradom na uvedenie na trh),
- účasť v inej klinickej štúdii v období 3 mesiacov pred začiatkom tejto štúdie, okrem neinváznych štúdií bez podávania liečiv,
- akékoľvek akútne ochorenie v období 2 týždňov pred začiatkom tejto štúdie,
- akékoľvek klinicky významné odchýlky vo výsledkoch klinickej biochémie, hematológie a analýzy moču, navyše nasledujúce hodnoty nesmú byť vyššie, než je horný limit normy: celkový bilirubín, ALT, AST aCK,
- riziko (po zvážení ošetrujúcim lekárom) prenosu (krvou alebo inými telesnými tekutinami) infekcie HIV, hepatitídy B alebo C,
- potvrdená alebo suspektná osobná alebo rodinná anamnéza nežiaducich reakcií na liečivá alebo precitlivenosť na liečivá s podobnou chemickou štruktúrou, ako má Agens alebo príbuzné statíny, alebo fenofibrát alebo príbuzné fibrátové liečivá,
- v anamnéze výskyt ochorenia gastrointestinálneho traktu, ochorenia pečene, žlčníka alebo obličiek, ktoré ovplyvňujú absorpciu, distribúciu, metabolizmus alebo vylučovanie liečiv,
- anamnéza Gilbertovho syndrómu,
- ak by účasť v štúdii znamenala pre dobrovoľníka darovať viac ako 1 350 ml krvi v 12 mesiacoch pred ukončením štúdie,
- nadmerný príjem alkoholu, definovaný ako maximálny týždenný príjem vyšší než 28 jednotiek (1 jednotka sa rovná štvrťlitru piva alebo odmerke liehoviny),
- liečenie v predchádzajúcich 3 mesiacoch liečivom, ktoré má dobre definovaný hepatotoxický potenciál (napríklad halotan),
- klinické posúdenie stavu dobrovoľníka výskumným lekárom alebo ošetrujúcim lekárom, na základe ktorého by sa nemal štúdie zúčastniť.
Obmedzenie dobrovoľníkov
- neužívať žiadne lieky (ani voľne predajné lieky) od 96 hodín pred 1. dňom štúdie až do 72 hodín po poslednej dávke Agensa alebo rannej dávke fenofibrátu každej dávkovej periódy, pokiaľ s tým lekár vopred nesúhlasí,
- hladovať od polnoci v noci pred každým dňom skúšky a po príchode zjesť ľahké raňajky prvý až siedmy pokusný deň,
- 24 hodín po podaní prvej dávky v 7. skúšobnom dni každej periódy neriadiť auto, bicykel, nepoužívať nástroje a náradie (vŕtačky, brúsky, ostré náradie),
- zostať 24 hodín po podaní prvej dávky v 7. skúšobnom dni každej periódy na výskumnom pracovisku,
- nefajčiť, nekonzumovať grepy, grepový džús, sladké drievko a nápoje a potraviny obsahujúce kofeín (napr. káva, čaj, kakao, kola) od polnoci pred prvým skúšobným dňom až do 72 hodín po poslednej dávke Agensa alebo rannej dávke fenofibrátu každej dávkovej periódy,
- nepiť alkohol od 96 hodín pred prvým skúšobným dňom až do 72 hodín po poslednej dávke Agensa alebo rannej dávke fenofibrátu každej dávkovej periódy,
- zdržať sa fyzickej námahy od 96 hodín pred prvým skúšobným dňom až do 72 hodín po poslednej dávke Agensa alebo rannej dávke fenofibrátu každej dávkovej periódy,
- zdržať sa potenciálne nebezpečnej práce alebo činnosti od podania prvej dávky Agensa alebo fenofibrátu až do lekárskeho vyšetrenia po ukončení skúšky,
- v priebehu klinickej skúšky a 3 mesiace po poslednej dávke nedarovať krv.
Prípravky, prezentácia a skladovanie
Dávky a podávanie
Tobolky Agensa a fenofibrátu sa podávali perorálne s 200 ml čistej vody dobrovoľníkovi sediacemu vo vzpriamenej polohe.
V 1. až 7. pokusný deň každej liečebnej periódy sa dobrovoľníci podrobia liečeniu podľa jednej zo schém:
- 1x10 mg tobolka Agensa podávaná medzi 08.30 a 09.30 hodín,
- 3 x 67 mg tobolka fenofibrátu, a to takto:
1. tobolka podávaná medzi 08.30 a 09.30 hodín,
2. tobolka podávaná medzi 16.30 a 17.30 hodín,
3. tobolka podávaná medzi 22.30 a 23.30 hodín,
- 1 x 10 mg tobolka Agensa a 3 x 67 mg tobolka fenofibrátu, a to takto:
tobolka Agensa a 1. tobolka fenofibrátu podané súčasne medzi 08.30 a 09.30 hodín,
2. tobolka fenofibrátu podaná s jedlom medzi 16.30 a 17.30 hodín,
3. tobolka fenofibrátu podaná s jedlom medzi 22.30 a 23.30 hodín.
1. a 6. skúšobný deň každej periódy navštívili dobrovoľníci každý deň výskumné pracovisko a ihneď po podaní dávky Agensa, fenofibrátu alebo Agens/fenofibrátu mohli výskumné pracovisko opustiť, okrem 7. dňa, kedy zostali 24 hodín.
V periódach, keď boli dobrovoľníci vybraní na fenofibrát, obdržali ďalšie dve dávky fenofibrátu, ktoré užili doma. Dobrovoľníci dostali téglik s fenofibrátom, aby ho brali podľa vyššie uvedenej schémy. Taktiež dostali vopred nastavený budík, aby sa tak zaistilo, že vezmú dávku v správny čas, a tiež denný záznamník, aby zaznamenali, že užili dávku. Keď sa Agens a fenofibrát odovzdali dobrovoľníkom, k príslušným formulárom správy o prípade (CRF) sa pripevnili odtrhnuteľné značky. Výskumný lekár sa musel uistiť, že každý dobrovoľník bol správne ošetrený.
Klinické a laboratórne vyšetrenia
Primáme výstupy
Ako primáme výstupy sa merali nasledujúce parametre:
- AUC(0-24) a Cmax pre Agens, za prítomnosti či absencie fenofibrátu,
- AUC(0-8) a C^ pre fenofibrát, za prítomnosti či absencie Agensa.
Sekundárne výstupy
Ako sekundárne výstupy sa merali nasledujúce parametre: tmax, t]/2 a Cmm pre Agens, za prítomnosti či absencie fenofibrátu, _ tmax, t|/2 a Cminpre fenofibrát, za prítomnosti či absencie Agensa,
- zhodnotenie bezpečnosti: symptómy, krvný tlak, pulz, EKG, klinická biochémia a hematológia, analýza moču
Príklad 3
Farmaceutický prípravok
Tento príklad ilustruje, ale nijako neobmedzuje, liekové formy, ktoré sú vhodné na použitie podľa vynálezu.
Tobolka mg
Agens 5,0
laktóza 42,5
kukuričný škrob 20,0
mikrokryštalická celulóza 32,0
pregelatinizovaný škrob 3,3
Hydrotalcit 1,1
stearát horečnatý 1,1
Tobolky obsahujúce 1, 2, 5 alebo 10 mg Agensa možno pripraviť podobne použitím primerane väčšieho či menšieho množstva laktózy tak, aby sa dodržala celková hmotnosť náplne 105 mg.
Použité skratky
Skratka Termín
ALT alanínaminotrans feráza
ALP alkalická fosfatáza
apo B apolipoproteín B 100
AST aspartátaminotransferáza
AUC oblasť pod koncentračnou krivkou od nuly do nekonečna
AUC (0-t) oblasť pod krivkou plazmatickej koncentrácie oproti času od nuly do času poslednej kvantifikovateľnej koncentrácie
CABG štep bypassu koronárnej artérie
c '-'max minimálna koncentrácia
CK kreatinínkináza
CVA cerebrovaskuláma príhoda
EKG elektrokardiogram
EAS Európska spoločnosť pre aterosklerózu
EDTA kyselina etyléndiamíntetraoctová
XGT gamaglutaryltransferáza
HMG-CoA 3-hydroxy-3-metylglutaryl koenzým A
HDL lipoprotein s vysokou hustotou
HPLC vysokoúčinná kvapalinová chromatografia
HRT hormonálna substitučná terapia
IU medzinárodé jednotky
IVUS intravaskulárna ultrasonografia
LDL lipoprotein s nízkou hustotou
LDL-C cholesterol lipoproteínu s nízkou hustotou
MVA kyselina mevalónová
NC nie je možné vypočítať
NCEP Národný vzdelávací program o cholesterole
NDSR Národný systém dát pre výskum
THC tetrahydrokanabinol
TG triglycerid
11/2 polčas terminálnej eliminácie
tmax čas maximálnej koncentrácie
TC celkový cholesterol
TIA prechodná ischemická príhoda
TSH tyreotropný hormón
ULN horný limit normy
VLDL lipoprotein s veľmi nízkou hustotou

Claims (23)

1. Neinteragujúca kombinácia liečiv, vyznačujúca sa tým, že obsahuje inhibítor HMG-CoA reduktázy, ktorým je kyselina (£)-7-[4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2-[metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl](3£,55)-3,5-dihydroxyhept-6-énová alebo jej farmaceutický prijateľná soľ, a liečivo, ktoré je inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450 izoenzýmu 3A4, ako kombinovaný produkt na súčasné, oddelené alebo postupné použitie v terapii.
2. Neinteragujúca kombinácia liečiv podľa nároku 1,vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo je inhibítorom alebo induktorom P450 izoenzýmu 3A4.
3. Neinteragujúca kombinácia liečiv podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 alebo 2, vyznačujúca sa t ý m , že druhé liečivo sa používa na zníženie cholesterolu a je inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450 izoenzýmu 3A4.
4. Neinteragujúca kombinácia liečiv podľa nároku 3, vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo je vybrané zo skupiny obsahujúcej bezafibrát, klofibrát, fenofibrát, gemftbrozil a niacín.
5. Neinteragujúca kombinácia liečiv podľa nároku 4, vyznačujúca sa tým, že druhým liečivom je fenofibrát.
6. Neinteragujúca kombinácia liečiv podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 2, vyznačujúca sa t ý m , že druhé liečivo sa používa na liečenie kardiovaskulárnych ochorení a je tiež inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450 izoenzýmu 3A4.
7. Neinteragujúca kombinácia liečiv podľa nároku 6, vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo je vybrané zo skupiny obsahujúcej digitoxin, diltiazem, losartan, nifedipine, quinidine, verapamil a warfarin.
8. Neinteragujúca kombinácia liečiv podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 2, vyznačujúca sa t ý m , že druhé liečivo sa používa na imunosupresívnu terapiu a je inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450 izoenzýmu 3A4.
9. Neinteragujúca kombinácia liečiv podľa nároku 8, vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo je vybrané zo skupiny obsahujúcej cyklosporín, tacrolimus a kortikosteroid.
10. Neinteragujúca kombinácia liečiv podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vyznačujúca sa tým, že kyselina (£')-7-[4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2-[metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl](35, 55)-3,5-dihydroxyhept-6-énová alebo jej farmaceutický prijateľná soľ sa podáva v dávke 5, 10, 20, 40 alebo 80 mg na deň.
11. Farmaceutický prípravok, vyznačujúci sa tým, že obsahuje kyselinu (£)-7-(4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2-[metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl]-(3R, 55)-3,5-dihydroxyhept-6-énovú alebo jej farmaceutický prijateľnú soľ, liečivo, ktoré je inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450 izoenzýmu 3A4 a farmaceutický prijateľné riedidlo, nosič alebo adjuvans.
12. Farmaceutický prípravok podľa nároku 11,vyznačujúci sa tým, že druhé liečivo je substrátom P450 izoenzýmu 3A4 a je vybrané zo skupiny obsahujúcej acetominophen, aldrin, aflentanil, amiodorane, astemizole, benzphetamine, budenoside, carbamazepine, cyklofosfamid, cyklosporín, dapsone, digitoxin, diltiazem, diazepam, erytromycín, etoposide, flutamide, hydroxyarginín, ifosfamid, imipramine, lansoprazole, lidocaine, lovatidine, losartan, lovastatín, midrazolam, nifedipine, omeprazole, quinidine, rapamycín, kyselinu retenovú, steroidy, tacrolimus, teniposide, theophyline, toremifene, triazolam, troleandomycín, verapamil, warfarin, zatosetron a zonisamide.
13. Farmaceutický prípravok podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že druhé liečivo je inhibítorom P450 izoenzýmu 3A4 a je vybrané zo skupiny obsahujúcej clotrimazole, etinylestradiol, gestodene, itraconazole, ketoconazole, miconazole, diltiazem, naringenin, erytromycín, cyklosporín a triacetyloleandomycín.
14. Farmaceutický prípravok podľa nároku 11,vyznačujúci sa tým, že druhé liečivo je induktorom P450 izoenzýmu 3A4 a je vybrané zo skupiny obsahujúcej carbamazepine, dexamethasone, phenobarbital, phenytoin, rifampin, sulfadimidine, sulfinipyrazone a triacetyloleandomycín.
15. Lieková súprava, vyznačujúca sa tým, že obsahuje prvé liečivo kyselinu (£)-7-(4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2-[metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl]-(3£,55)-3,5-dihydroxyhept-6-énovú alebo jej farmaceutický prijateľnú soľ, a druhé liečivo, ktoré je inhibítorom, induktorom alebo substrátom izoenzýmu 3A4 cytochrómu P450.
16. Lieková súprava podľa nároku 15, vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo sa používa na zníženie cholesterolu a je induktorom, inhibítorom alebo substrátom P450 izoenzýmu 3A4.
17. Lieková súprava podľa nároku 16, vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo je vybrané zo skupiny obsahujúcej bezafibrát, klofibrát, fenofibrát, gemfibrozil a niacín.
18. Lieková súprava podľa nároku 15, vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo sa používa na liečenie kardiovaskulárnych ochorení a je tiež inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450 izoenzýmu 3A4.
19. Lieková súprava podľa nároku 18,vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo je vybrané zo skupiny obsahujúcej digitoxin, diltiazem, losartan, nifedipine, quinidine, verapamil a warfarin.
20. Lieková súprava podľa nároku 15, vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo je substrátom P450 izoenzýmu 3A4 a je vybrané zo skupiny obsahujúcej acetominophen, aldrin, aflentanil, amiodorane, astemizole, benzphetamine, budenoside, carbamazepine, cyklofosfamid, cyklosporín, dapsone, digitoxin, diltiazem, diazepam, erytromycín, etoposide, flutamide, hydroxyarginín, ifosfamid, imipramin, lansoprazol, lidokain, lovatidine, losartan, lovastatín, midrazolam, nifedipine, omeprazole, quinidine, rapamycín, kyselinu retenovú, steroidy, tacrolimus, teniposide, theophyline, toremifene, triazolam, troleandomycín, verapamil, warfarin, zatosetron a zonisamide.
21. Lieková súprava podľa nároku 15,vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo je inhibítorom P450 izoenzýmu 3A4 a je vybrané zo skupiny obsahujúcej clotrimazole, etinylestradiol, gestodene, itraconazole, ketoconazole, miconazole, diltiazem, naringenin, erytromycín, cyklosporín a triacetyloleandomycín.
22. Lieková súprava podľa nároku 15,vyznačujúca sa tým, že druhé liečivo je induktorom P450 izoenzýmu 3A4 a je vybrané zo skupiny obsahujúcej carbamazepine, dexametasone, phenobarbital, phenytoin, rifampin, sulfadimidine, sulfinipyrazone a triacetyloleandomycín.
23. Použitie kyseliny (£)-7-[4-(4-fluorofenyl)-6-izopropyl-2-[metyl(metylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-yl]-(3£,55)-3,5-dihydroxyhept-6-énovej alebo jej farmaceutický prijateľnej soli spolu s inhibítorom, induktorom alebo substrátom P450 izoenzýmu 3A4 na výrobu lieku na použitie pri liečení pacienta, ktorý vyžaduje podanie HMG-CoA reduktázového inhibítora a druhého liečiva, ktorým je inhibítor, induktor alebo substrát P450 izoenzýmu 3A4.
SK1109-2001A 1999-02-06 2000-02-01 Kombinácia vzájomne nereagujúcich liečiv obsahujúca inhibítor HMG-CoA reduktázy a inhibítor, induktor alebo substrát P450 izoenzýmu 3A4 SK287795B6 (sk)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9902593.4A GB9902593D0 (en) 1999-02-06 1999-02-06 Drug combinations
GBGB9921063.5A GB9921063D0 (en) 1999-09-08 1999-09-08 Therapy
GBGB9921064.3A GB9921064D0 (en) 1999-09-08 1999-09-08 Drug combination
PCT/GB2000/000278 WO2000045817A1 (en) 1999-02-06 2000-02-01 Drug combinations comprising (e) -7 - [4 -(4 -fluorophenyl) -6 - isopropyl -2 - [methyl (methylsulfonyl) amino] pyrimidin -5 -yl] (3r,5s) -3,5 - dihydroxyhept -6 - enoic acid and an inhibitor, inducer or substrate of p450 isoenzyme 3a4

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK11092001A3 SK11092001A3 (sk) 2001-12-03
SK287795B6 true SK287795B6 (sk) 2011-10-04

Family

ID=26315086

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1109-2001A SK287795B6 (sk) 1999-02-06 2000-02-01 Kombinácia vzájomne nereagujúcich liečiv obsahujúca inhibítor HMG-CoA reduktázy a inhibítor, induktor alebo substrát P450 izoenzýmu 3A4

Country Status (2)

Country Link
RU (1) RU2233162C2 (sk)
SK (1) SK287795B6 (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114515338B (zh) * 2022-03-04 2023-04-25 北京中以海德医学研究有限公司 一种用于治疗病毒性肝炎的药物组合物

Also Published As

Publication number Publication date
SK11092001A3 (sk) 2001-12-03
RU2233162C2 (ru) 2004-07-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20090042911A1 (en) Drug combinations comprising (E)-7-[4-(4-fluorophenyl)-6-isopropyl-2-[methyl(methylsulfonyl)amino]pyrimidin-5-YL](3R,5S)-3, 5-dihydroxyhept-6-enoic acid and an inhibitor, inducer or substrate of P450 isoenzyme 3A4
Bloomfield et al. Efficacy and safety of the cholesteryl ester transfer protein inhibitor anacetrapib as monotherapy and coadministered with atorvastatin in dyslipidemic patients
Davidson et al. Comparative effects of lipid-lowering therapies
Venero et al. Managing statin myopathy
US20040048906A1 (en) Therapeuctic combination
NO326245B1 (no) Anvendelse av et statin for fremstilling av et medikament ved behandling av heterozygot familiaer hyperkolesterolemi
JP2001514224A (ja) アムロジピンとスタチン化合物を含む併用療法
EP1272219B1 (en) New combination of a betablocker and a cholesterol-lowering agent
Dunbar et al. Demystifying triglycerides: a practical approach for the clinician
SK11112001A3 (sk) Použitie prostriedku znižujúceho cholesterol
SK287795B6 (sk) Kombinácia vzájomne nereagujúcich liečiv obsahujúca inhibítor HMG-CoA reduktázy a inhibítor, induktor alebo substrát P450 izoenzýmu 3A4
US20060252814A1 (en) Formulation comprising a betablocker and optionally a cholestrol-lowering agent
ZA200105838B (en) Drug combinations comprising (E)-7-[4-(4-fluorophenyl)-6-isopropyl-2-[methyl(methylsulfonyl)amino] pyrimidin-5-YL] (3R,5S) -3,5-dihydroxyhept-6-enoic acid and an inhibitor inducer or substrate of P450 isoenzyme 3A4.
Shimpi et al. Bempedoic acid a novel drug used for the treatment of Hyperlipidaemia: A Review
HU226062B1 (en) Drug combinations comprising (e)-7-[4-(4-fluorophenyl)-6-isopropyl-2-[methyl-(methylsulfonyl)-amino]pyrimidin-5-yl](3r,5s)-3,5-dihydroxyhept-6-enoic acid and an inhibitor, inducer or substrate of p450 isoenzyme 3a4
Tablets et al. PrJAMP Pioglitazone
Agent PrACH-Pioglitazone
Dom-SIMVASTATIN et al. DOMINION PHARMACAL.
Agent PrJamp-Pioglitazone

Legal Events

Date Code Title Description
MC4A Annulment of patent

Effective date: 20150629