SK287081B6 - Spôsob výroby nafukovaného výrobku z materiálu z potravinárskeho škrobu, spôsob nafukovania tohto materiálu a zariadenie na jeho výrobu - Google Patents

Spôsob výroby nafukovaného výrobku z materiálu z potravinárskeho škrobu, spôsob nafukovania tohto materiálu a zariadenie na jeho výrobu Download PDF

Info

Publication number
SK287081B6
SK287081B6 SK1006-2000A SK10062000A SK287081B6 SK 287081 B6 SK287081 B6 SK 287081B6 SK 10062000 A SK10062000 A SK 10062000A SK 287081 B6 SK287081 B6 SK 287081B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
chamber
dimension
inflated
food
precursor
Prior art date
Application number
SK1006-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK10062000A3 (sk
Inventor
Jacque L. Malfait
Original Assignee
The Quaker Oats Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Quaker Oats Company filed Critical The Quaker Oats Company
Priority to SK1006-2000A priority Critical patent/SK287081B6/sk
Publication of SK10062000A3 publication Critical patent/SK10062000A3/sk
Publication of SK287081B6 publication Critical patent/SK287081B6/sk

Links

Landscapes

  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Grain Derivatives (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)

Abstract

Je opísaný spôsob výroby nafukovaného rýchleho občerstvenia z materiálu z potravinárskeho škrobu, najmä škrobového materiálu zo zrnovín, ktoré má zlepšenú krehkú textúru a estetickejší vzhľad. Vo všeobecnosti sa týmto spôsobom vyrábajú lupienky, sušienky, krekery na rýchle občerstvenie alebo podobne, vyrobené z materiálu z potravinárskeho škrobu. Škrobový materiál je výhodne vo forme jednotlivých zŕn alebo peliet z obilných zrnovín, ako je ryža, kukurica, pšenica, raž, ovos, proso, cirok, jačmeň, pohánka alebo ich zmesí. Ďalej vynález poskytuje zariadenie na uskutočňovanie tohto spôsobu.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa vo všeobecnosti týka spôsobu výroby nafukovaných výrobkov z potravinárskeho škrobu, vyrobených z obilných zmovín alebo iných potravinárskych škrobov. Konkrétnejšie sa tento vynález týka spôsobu výroby rýchlych občerstvení z nafukovanej ryže so zlepšenou krehkosťou a príťažlivou vizuálnou a fyzikálnou textúrou a príslušných zariadení.
Doterajší stav techniky
Rýchle občerstvenia sú dlho hlavným tovarom bežnej spotreby v domácnostiach po celom svete a siahajú od pohostení až po potravinové doplnky. Ale prednedávnom výživové trendy začali nahradzovať čokolády, bonbóny, zmrzlinu a iné prirodzene alebo umele sladené cukrovinky, ako aj zemiakové lupienky, praclíky, kukuričné lupienky a podobne zdravšími výrobkami. Výrazy „nízkotučný“, „netučný“ a „ľahký“ sa stali v 90-tych rokoch heslami tých, ktorí sa starajú o zdravie. Tento trend ukázal, že popularita nafukovaných rýchlych občerstvení alebo niekedy označovaných ako rýchle občerstvenia z expandovaných zmovín, najmä tých, ktoré sú vyrobené z kukurice a ryže, neustále rastie.
Veľmi úspešné výrobky sa vyrábali vo forme sušienok, vo všeobecnosti vyrobených z nafukovanej kukurice alebo ryže. Zatiaľ čo tieto výrobky mali doteraz prijateľnú krehkosť, mali nepríjemnú textúru, obyčajne najbližšie k jadru sušienky, čo viedlo k tomu, že výrobok zostával v zuboch. Tieto výrobky majú tvar hokejového puku (rovnomerné vo všetkých troch rozmeroch) a chýba im príťažlivá vizuálna textúra bežných potravín na rýchle občerstvenie. Veľkosť týchto sušienok na rýchle občerstvenie je tiež pomerne veľká (približne tri až štvorpalcová sušienka tvaru disku). Táto veľkosť ako jednotlivá porcia môže u niektorých spotrebiteľov, najmä u detí, viesť k značnému množstvu odpadu. Aby sa riešil problém tohto odpadu, zaviedli sa „minisušienky“ alebo menšia verzia pôvodných sušienok (asi jeden až dvojpalcová sušienka tvaru disku alebo kreker). Problémy s textúrou a vzhľadom však zostali.
Príklady metód výroby bežných výrobkov zrno vínových sušienok sú opísané v metódach podľa U S patentu č. 4 888 180 autora Wu. Tieto zariadenia na tvarovanie sušienok sa najčastejšie používajú s ryžou ako obilninovou zmovinou, pretože ryža je schopná pomerne ľahko expandovať na samonosnú sušienku. Štatistiky ukazujú, že schopnosti a všestrannosť ryže ju urobili favoritom nielen pre priemysel, ale aj pre spotrebiteľa. Ročná celosvetová úroda ryže na začiatku 90-tych rokov prekročila 510 miliónov metrických ton, čo je nárast asi 30 percent oproti priemeru z obdobia rokov 1979 až 1981. Ryžové zrná sa značne používajú ako potravina pre ľudí, tvoriac hlavnú potravinu pre takmer polovicu ľudskej rasy. Hlavnými producentmi ryže sú Čína s 36 percentami celosvetovej výroby na začiatku 90-tych rokov a India s 22 percentami. V Spojených štátoch bola priemerná produkcia takmer 7 miliónov metrických ton; Arkansas, Kalifornia, Louisiana a Texas boli hlavnými štátmi, produkujúcimi ryžu.
Metódy nafukovania ryže a vo všeobecnosti nafukovania obilnín (alebo expandovania obilnín) sú v doterajšom stave techniky dobre známe. Vo všeobecností metódy, známe v doterajšom stave techniky, spočívajú primáme na obsahu vody v zrnovinách na nafukovanie. Obsah vody sa dá meniť mnohými procesmi, ako je sušenie, varenie, predváranie a temperovanie. Príklady pokusov o zlepšenie v spracovateľských metódach sú opísané v US patentoch č. 4 281 593 od Gevaerta, 4 328 741 od Yoshikazu a 4 667 588 od Hayashiho.
Existujú tri všeobecne používané metódy expandovania alebo nafukovania zmovín: (1) zahrievanie zŕn zmoviny, kým sa nestanú schopnými rozpínania (t. j. kým sa škrob nestane amorfným alebo tekutým), pričom v tomto bode ďalšie zahrievanie umožňuje, aby sa vlhkosť odparovala (a uvoľnili sa malé množstvá iných plynov, ktoré vnikli do zrna), čo spôsobí expanziu (tvorbu bubliniek) v amorfnom škrobe; (2) zahrievanie zŕn zmoviny do tekutého stavu pri atmosférickom tlaku, potom náhle zníženie tlaku (čiastočné vákuum), čo zasa umožní zlepšené odparovanie a odplynovanie a zasa spôsobí expanziu (tvorbu bubliniek) v amorfnom škrobe; a (3) zahrievanie zŕn zmoviny do tekutého stavu v komore, kde sa tlak nechá (alebo prinúti) vzrastať, potom sa tlak náhle zníži na atmosférický, čo umožňuje zlepšené odparovanie a odplynovanie a zasa spôsobí expanziu (tvorbu bubliniek) v amorfnom škrobe.
Posledne uvedená metóda sa najbežnejšie používa na výrobu ryžových sušienok s väčšími i „mini“ veľkosťami. Táto metóda sa uskutočňuje v zariadeniach, na ktoré sa bežne odkazuje ako na ryžu expandujúce stroje. Tieto stroje majú komoru, definovanú vyhrievanými stenami komory. Akonáhle sa prednafukovaná zmovina umiestni do komory, táto sa uzavrie na tlakovú tesnosť. Potravinársky škrob sa zahrieva stykom so stenami komory. Množstvo potravinárskeho škrobu, t. j. množstvo zŕn zmoviny, vložené do komory vzhľadom na objem komory, a veľkosť expanzie spôsobujú, že nafukovaný výrobok sa vo všeobecnosti prispôsobí vo všetkých troch smeroch tvaru komory.
Jedným z problémov bežných procesov expandovania ryže je to, že vyplnenie celého priestore nafukovacej komory po expanzii môže obmedziť veľkosť vytvorených bubliniek alebo úplnú expanziu objemového množstva potravinárskeho škrobu alebo oboje. To môže byť príčinou menej krehkého výrobku a textúry vý slednej ryžovej sušienky, ktorá zostáva v zuboch. Určite to zodpovedá za tvar výrobku vo forme hokejového puku, ktorý sa doteraz považoval za žiaduci.
Ďalším problémom, ktorý existuje pri použití zariadenia na expandovanie ryže, je pokus o vyváženie poskytnutia dostatočnej doby na vytvorenie dobrých podmienok na úplnú expanziu potravinárskeho škrobu a súčasne minimalizácie doby zotrvania v komore, aby sa dosiahli vysoké výrobné rýchlosti. Doteraz toto vyváženie vyprodukovalo bežné ryžové sušienky, ktoré sme rozoberali skôr.
Je dobre známe, že stupeň a ľahkosť nafukovania sú ovplyvnené mnohými faktormi, ako sú: typ zmoviny, typ predspracovania (napríklad mletie), stav zmoviny (napríklad obsah vlhkosti) a typ škrobu, ktorý zrnovina obsahuje. Ďalším pokrokom pri nafukovaní potravinárskeho škrobu je nafukovanie potravinárskeho škrobu, ktorý bol rozomletý na múku, a pretláčať ho do individuálnej veľkosti a tvaru. Takéto pretláčané kusy sa ochladia a vysušia do stavu požadovaného obsahu vlhkosti a tvrdosti na prijateľnú manipulovateľnosť a skladovanie. Doteraz sa takéto nafukovanie obmedzovalo na nafukovanie v peci alebo na vyprážanie v rozpálenom tuku. Výsledné výrobky sú však pomerne rovnomerné v celom kuse rýchleho občerstvenia a vytvárajú monolitickú textúru pre ústa pri jedení. To isté sa dá povedať o výrobkoch, vyrobených bežnejším procesom nafukovania pretláčaním.
Vynálezca nevie o tom, že by sa niekto pokúšal o výrobok typu sušienky s použitím takejto peletizovanej suroviny. Ďalej sa zdá, že pred týmto vynálezom nikto nezamýšľal použiť takýto peletizovaný predprodukt v stroji na expandovanie ryže alebo v podobnom procese.
Stručne možno povedať, že napriek zlepšeniam, ktoré sa urobili v oblasti výroby nafukovaných sušienok z potravinárskych škrobov, najmä z ryžového zrna, sa nevenovala dostatočná pozornosť zlepšeniu celkovej vizuálnej a fyzikálnej textúry (napríklad krehkosti) a vzhľadu výrobku. Tento vynález sa zameriava na tieto otázky, ako aj na riešenie uvedených problémov a poskytnutie ďalších výhod, ktoré budú odborníkom v tejto oblasti zrejmé po prečítaní priloženého opisu a nárokov.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je spôsob výroby nafukovaného výrobku z materiálu z potravinárskeho škrobu z určitého objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu, ktorý zahrnuje kroky:
- poskytnutie nafukovacej komory, ktorá má vnútorné povrchy a stanovený objem komory;
- umiestnenie stanoveného objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu do nafukovacej komory;
- vyvolanie objemovej expanzie uvedeného objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu; a obmedzenie expanzie prinajmenšom v prvom rozmere, zatiaľ čo sa umožní neobmedzená expanzia uvedeného objemového množstva prinajmenšom v druhom rozmere, na vytvorenie horného povrchu a dolného povrchu nafukovaného výrobku s vlnovitými kontúrami zahŕňajúcimi vyvýšeniny a zníženiny.
Tento spôsob poskytuje nafukované rýcNe občerstvenia z potravinárskeho škrobu, ktoré majú zlepšenú, krehkú textúru a estetickejší vzhľad, a spôsoby na ich prípravu.
Vo všeobecnosti sú týmito výrobkami lupienky, sušienky, krekery a podobne na rýchle občerstvenie, vyrobené z potravinárskeho škrobu. Škrobový materiál sa výhodne poskytuje vo forme jednotlivých zŕn alebo peliet z obilninovej zmoviny, ako je ryža, kukurica, pšenica, raž, ovos, proso, cirok, jačmeň, pohánka alebo ich zmesi. Množstvo iných potravinárskych škrobov sa tiež dá použiť ako primiešaná zložka alebo hlavný zdroj objemového škrobového materiálu, napríklad zemiakový škrob. Určité množstvo potravinárskeho škrobu sa nafukuje (expanduje) spôsobom, ktorý vytvorí výrobok rýchleho občerstvenia so značnou krehkosťou, ľahkosťou a jedinečnou textúrou tak pre ústa, ako aj pre oko.
Podľa jedného uskutočnenia tohto vynálezu nafukovaný výrobok rýchleho občerstvenia zahrnuje nafukované škrobové teleso, ktoré má vo všeobecnosti pravidelný obvodový tvar a protiľahlé horný a dolný povrch. Prinajmenšom jeden z horného a dolného povrchu má v podstate zvlnený obrys taký, že sa javí, ako keby jednotlivé zmá zrnoviny boli navzájom spojené. Je výhodné, že podstatne zvlnený povrch škrobového telesa zahrnuje vyvýšeniny a zníženiny, pozorovateľné ako stúpanie a klesanie povrchu pozdĺž rovnobežnej roviny.
Vo výhodnom uskutočnení nafukovaný výrobok rýchleho občerstvenia pozostáva hlavne z ryžového škrobu, ale môže ďalej zahrnovať nafukovaný kukuričný škrob, nafukovaný pšeničný škrob, nafukovaný zemiakový škrob alebo podobne.
V iných, v súčasnosti výhodných uskutočneniach môže nafukovaný výrobok rýchleho občerstvenia pozostávať hlavne alebo prevažne z nafukovaného kukuričného škrobu, nafukovaného pšeničného škrobu alebo nafukovaného zemiakového škrobu s možnými kombináciami s inými takýmito zmovinami. V súčasnosti je výhodným obvodovým tvarom potravinového výrobku vo všeobecnosti kruhový tvar, odtiaľ vo dvoch rozmeroch zaoblená sušienka. Alternatívne môžu iné uskutočnenia zahrnovať obvodový tvar, ktorý je vo všeobecnosti trojuholníkový, štvorcový, pravouhlý alebo akýkoľvek taký geometrický alebo nápaditý tvar, aký možno aktuálne vymyslieť, aby mal výhody príťažlivosti pre spotrebiteľa alebo pri spracovaní, manipulácii s ním alebo jeho balení.
Podľa iného uskutočnenia tohto vynálezu celý výrobok sušienky pozostáva zo stanoveného množstva potravinárskeho škrobu vo forme viacerých jednotlivých celých zŕn zmoviny, nafúknutých k sebe. Prinajmenšom časťou týchto celých zŕn môžu byť ryžové zrná, pšeničné zrná alebo oboje a navyše môžu zahrnovať častice kukuričného šrotu (drviny).
Podľa iného uskutočnenia tohto vynálezu je teleso sušienky alebo rýchleho občerstvenia vytvarované z objemového množstva potravinárskeho škrobu, pozostávajúceho z viacerých jednotlivých peliet (vytvorených zo škrobovej múky), nafúknutých k sebe. Takéto pelety sa výhodne urobia z ryžovej múky, pšeničnej múky, kukuričnej múky, zemiakovej múčky alebo podobne a navyše môžu zahrnovať častice kukuričného šrotu. Treba dodať dostatočné množstvo peliet (a častíc kukuričného šrotu, ak je to potrebné), schopných zamorfízovať sa v nafukovacej komore, aby sa po zamorfizovaní všetky pelety a častice šrotu dotýkali najmenej jednej ďalšej pelety alebo častice.
Ďalej vynález poskytuje nafukovaciu komoru, ktorá má vnútorné povrchy a stanovený objem komory. Objemové množstvo potravinárskeho škrobu sa umiestni do nafukovacej komory. Vyvolá sa objemová expanzia objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu. Expandujúci potravinársky škrob je obmedzený vo svojej expanzii prinajmenšom v prvom rozmere, zatiaľ čo sa objemové množstvo nechá expandovať prinajmenšom v druhom rozmere.
Krok obmedzenia expanzie môže navyše zahrnovať obmedzenie expanzie objemového množstva aj v treťom rozmere. Toto obmedzenie môže viesť k definovaniu všeobecného tvaru konečného výrobku v prvom rozmere alebo tak v prvom, ako aj v treťom rozmere. Definovaný tvar sa môže vytvoriť v jednom konkrétnom uskutočnení obmedzením niektorými z vnútorných povrchov nafukovacej komory. Pre sušienku na rýchle občerstvenie, ktorá je opísaná v príklade ďalej, je výhodné, keď neobmedzeným druhým rozmerom je výška.
Ďalší spôsob podľa tohto vynálezu zahrnuje stanovenie objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu, ktorý sa má umiestniť do komory, vopred. Stanovenie vopred by malo poskytnúť dostatočné množstvo celých zŕn (alebo častíc kukuričného šrotu, ak treba), schopných amorfizovať sa, také, aby sa všetky zrná alebo častice šrotu po zamorfizovaní dotýkali prinajmenšom jedného iného zrna alebo častice šrotu.
Tam, kde sa použijú pelety, spôsob môže ďalej zahrnovať tvarovanie peliet vo všeobecnosti na veľkosť celého zrna zmoviny, vybranej zo skupiny zrnovín, zahrnujúcej ryžu, pšenicu, jačmeň, ovos, raž a kukuricu.
Iné uskutočnenie tohto vynálezu zabezpečuje nafukovanie potravinárskeho škrobu, schopného zamorfizovať sa, na výrobok z potravinárskeho škrobu, pričom potravinársky škrob sa najprv zomelie, potom predželatinuje v extrudéri pri stanovenom tlaku a teplote. Tento potravinársky škrob sa potom pretláča a reže na pelety. Peletizovaný potravinársky škrob sa umiestni do nafukovacej komory, pričom zvyšovanie tlaku a teploty v komore spôsobí, že sa peletizovaný potravinársky škrob zamorfizuje. Rýchlym znížením tlaku v komore amorfné škrobové pelety expandujú.
Verí sa, že pelety sa lepšie nafukujú (prinajmenšom vzhľadom na danú dobu teplotného cyklu vo veľkovýrobe) než celé zrná. Hoci to zatiaľ nie je dokázané, verí sa, že týmito výhodami sú: (1) pelety sa predželatinujú a môžu umožniť, aby viac tepelnej energie (pre danú dobu cyklu alebo množstvo tepelnej energie) prispievalo k odparovaniu vody a tvorbe bubliniek (na rozdiel od dodávania energie na uskutočnenie väčšej premeny kryštalickej fázy) než v zrne zmovín; (2) peletizovaná ryža sa predmelie, teda mechanické a fyzikálne hranice bunkovej štruktúry sa už narušia, čo vedie k rovnomernejšej expanzii s menšou spotrebou (tepelnej) energie na rozrušenie bunkovej štruktúry; a (3) rovnomerná štruktúra peliet má rovnomernejšie rozdelenie škrobu a vlhkosti na zlepšenú krehkosť a nafukovanie.
Podľa iného uskutočnenia tohto vynálezu sa pretláčané pelety potravinárskeho škrobu môžu chladiť pri dostatočne kontrolovaných (pomalých) parametroch, aby sa znížilo napätie v peletách (t. j. temperovanie peliet). To by malo znížiť energiu, potrebnú na možné temperovanie v nafukovacej komore. Pomalým sušením by sa tiež mala zlepšiť odolnosť pri ďalšej manipulácii proti lámaniu. Pretláčané pelety by sa mali dostatočne vysušiť, aby sa zlepšila skladovacia životnosť a aby sa peletám zabránilo lepiť sa pri skladovaní na seba.
Je tiež možné pelety, akonáhle sú želatínované, ochladiť takým spôsobom, aby sa znížila rekryštalizácia škrobu. To tiež môže napomôcť nafukovanie tým, že pre dané množstvo dodanej energie sa energiou zbytočne neplytvá na temperovanie v nafukovacej komore. Ale takéto chladenie môže byť v rozpore s pomalým chladením na zníženie napätia. Hoci jeden typ chladenia sa môže použiť ako náhrada za druhý, zníženie napätia vyzerá byť v súčasnosti dôležitejším cieľom.
Ďalej vynález poskytuje spôsob výroby potravinového výrobku, ktorý obsahuje nafukovaný škrob, nafukovaním prekurzora tak, aby expandoval a vytvoril tento výrobok, pričom nafukovanie zahrnuje ponechanie prekurzora, aby voľne expandoval v prvom rozmere, zatiaľ čo sa expanzia prekurzora obmedzí v druhom rozmere. Nafukovanie tiež môže zahrnovať obmedzenie expanzie prekurzora v druhom a treťom rozmere.
V príklade uskutočnenia tohto vynálezu sa prekurzor vystaví zvýšenej teplote a tlaku. Tlak sa potom zníži tak, aby sa prekurzor nafukoval a nafukujúci sa prekurzor sa nechá voľne expandovať v prvom rozmere, zatiaľ čo sa obmedzí jeho expanzia v druhom a voliteľne tiež v treťom rozmere. Konkrétna zvýšená teplota a tlak v tomto uskutočnení vynálezu nie sú stanovené, ale sú také, že keď sa tlak zníži, prekurzor sa nafukuje, pričom nafukovanie sa spúšťa zmenou tlaku. Tiež je voliteľné, či sa nafukovanie spustí zmenou tlaku z atmosférického na sub-atmosférický.
Ďalej sa poskytuje zariadenie, vhodné na výrobu potravinového výrobku, obsahujúceho nafukovaný škrob, pričom jedno takéto zariadenie zahrnuje nafukovaciu komoru na nafukovanie prekurzora, aby sa vytvoril výrobok, prostriedky na vyhrievanie nafukovacej komory a riadiace prostriedky, usporiadané na dosiahnutie zníženia tlaku v nafukovacej komore tak, aby prekurzor bol schopný expandovať v prvom rozmere, ale bol obmedzený v druhom rozmere. Napríklad tam, kde je nafukovacia komora riadená počítačom, môžu riadiace prostriedky zahrnovať softvér, programovaný tak, aby vykonal postupnosť vyhrievania komory tak, aby sa zahrial prekurzor, zvyšovania tlaku v nafukovacej komore, či už oddelene od seba alebo súčasne, alebo ako dôsledku vyhrievania, a znižovania tlaku, aby sa prekurzor nafúkol a vytvoril výrobok, ako sme opísali.
Typické usporiadanie zariadenia na tento spôsob prevádzky má nafukovaciu komoru, zahrnujúcu hornú stenu, spodnú stenu a bočné steny. Horná a spodná stena sú vzhľadom na seba pohyblivé a rozmerom, v ktorom sa prekurzor nechá expandovať, takzvaným prvým rozmerom, je výška, to znamená obyčajne nahor od spodnej steny. Riadiace prostriedky, spojené so zariadením, sú usporiadané tak, aby pohybovali hornou a spodnou stenou tak, aby sa prekurzor nafúkoval a tak, aby nafukujúci sa prekurzor voľne expandoval v prvom rozmere, pričom nafukovaný prekurzor je obmedzený v druhom rozmere bočnými stenami nafukovacej komory. Konkrétne môže byť nafukujúci sa prekurzor obmedzený v druhom a treťom rozmere bočnými stenami nafukovacej komory.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obr. 1 je zrezaný bočný pohľad, znázorňujúci nafukovací stroj, použitý podľa tohto vynálezu, v úplne otvorenej polohe;
obr. 2 je podobný pohľad na nafukovací stroj z obr. 1, znázorňujúci umiestňovanie potravinárskeho škrobu do viacerých komôr;
obr. 3 je podobný pohľad na nafukovací stroj z obr. 1, znázorňujúci zatvorené komory;
obr. 4 je podobný pohľad na nafukovací stroj z obr. 1, znázorňujúci okamih bezprostredne po otvorení komôr;
obr. 5 je podobný pohľad na nafukovací stroj z obr. 1, znázorňujúci hornú formu úplne odtiahnutú;
obr. 6 je podobný pohľad na nafukovací stroj z obr. 1, znázorňujúci vysunutie konečného výrobku z formy;
obr. 7 je pohľad zhora na podávaciu dosku podľa tohto vynálezu;
obr. 8 je perspektívny pohľad na výrobok z nafukovaného škrobu, vyrobený podľa jedného uskutočnenia tohto vynálezu;
obr. 9 je pohľad zhora na výrobok z nafukovaného škrobu, znázornený na obr. 8;
obr. 10 je pohľad zdola na výrobok z nafúkovaného škrobu, znázornený na obr. 8;
obr. 11 je prvý bočný pohľad na výrobok z nafúkovaného škrobu, znázornený na obr. 8;
obr. 12 je druhý bočný pohľad na výrobok z nafukovaného škrobu, znázornený na obr. 8;
obr. 13 je tretí bočný pohľad na výrobok z nafukovaného škrobu, znázornený na obr. 8;
obr. 14 je štvrtý bočný pohľad na výrobok z nafukovaného škrobu, znázornený na obr. 8;
obr. 15 je perspektívny pohľad na ďalší výrobok z nafukovaného škrobu, vyrobený podľa jedného uskutočnenia tohto vynálezu;
obr. 16 je perspektívny pohľad na ďalší výrobok z nafukovaného škrobu, vyrobený podľa jedného uskutočnenia tohto vynálezu;
obr. 17 je perspektívny pohľad na ďalší výrobok z nafukovaného škrobu, vyrobený podľa jedného uskutočnenia tohto vynáiezu;
obr. 18 je postupový diagram, ilustrujúci uskutočnenie spôsobu podľa tohto vynálezu na výrobu nafúkovaného výrobku z potravinárskeho škrobu;
obr. i 9 je postupový diagram, ilustrujúci ďalšie uskutočnenie spôsobu podľa tohto vynálezu na výrobu nafukovaného výrobku z potravinárskeho škrobu s použitím peletizovaného potravinárskeho škrobu;
obr. 20 je postupový diagram, ktorý vo všeobecnosti ilustruje činnosť nafukovacieho stroja.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Hoci tento vynález pripúšťa uskutočnenia v mnohých odlišných formách, tento opis opíše podrobne výhodné uskutočnenia tohto vynálezu s tým, že sa bude rozumieť, že tento opis sa má považovať za príklad princípov tohto vynálezu a nemá obmedziť široký aspekt tohto vynálezu na ilustrované uskutočnenia.
Výrobok
Nafukované alebo expandované potravinové výrobky z potravinárskeho škrobu podľa tohto vynálezu poskytujú rad výhod oproti doterajším nafukovaným výrobkom sušienok alebo krekerov z potravinárskeho škrobu. Verí sa, že tieto výrobky sú ľahšie, krehkejšie a majú príťažlivejšiu vizuálnu textúru, ako aj textúru pre ústa, keď sa jedia. V niektorých prípadoch veríme, že výrobky, vyrobené podľa tohto vynálezu, majú prirodzenejší, nespracovaný vzhľad, ako je znázornené na obr. 8 až 17.
Ale zvlnený, prirodzený vzhľad poskytuje aj funkčné výhody oproti doterajšiemu stavu techniky. Vlnitý povrch umožňuje, aby sa omáčky rýchleho občerstvenia podobne ako zemiakovými lupienkami alebo kukuričnými lupienkami naberali ľahšie než sušienkami tvaru hokejového puku. Navyše, tento výrobok sa môže počas výroby posýpať príchuťami vrátane takých pikantných príchutí, ako sú zmesi na opekanie mäsa, kyslá smotana, syr, cesnak a cibuľa, a väčšina akýchkoľvek obľúbených príchutí rýchleho občerstvenia. Vysoko textúravaný povrch poskytuje dlhšiu dobu zotrvania granulámych alebo kryštalických príchuťových vrstiev. Navyše, pretože horné a spodné plochy povrchu každého lupienka sú väčšie než štandardný rovný povrch sušienok v doterajšom stave techniky, možno naniesť väčšie množstvo príchutí. Viac príchutí môže zlepšiť celkovú chuť a arómu výrobku, ktorý už predtým zaznamenal komerčný úspech.
Výrobky podľa tohto vynálezu môžu byť vo forme lupienka, sušienky alebo krekera na rýchle občerstvenie. Môžu byť vyrobené z jednotlivých zŕn podľa určitých aspektov tohto vynálezu a z jednotlivých peliet pretláčaného materiálu z potravinárskeho škrobu podľa iných aspektov tohto vynálezu. Tu sú opísané sušienky, vyrobené z obilných zmovín, ako sú ryža, kukurica, pšenica, raž, ovos, proso, cirok, jačmeň, pohánka alebo ich zmesi. Určité množstvo zmoviny sa nafúkne (expanduje) spôsobom, ktorý vytvorí výrobok rýchleho občerstvenia značnej ľahkosti a krehkosti v porovnaní s doterajšími rýchlymi občerstveniami z nafukovaných zmovín.
Jav nafukovania je výsledkom náhlej expanzie vodných pár (pary) z vlhkosti, ktorá sa zdržuje v škrobovom materiáli granuly (a určitého úniku plynov). Častica sa zafixuje vo svojom expandovanom stave dehydratáciou, ktorá je dôsledkom rýchlej difúzie vodnej pary znej. Hladina vlhkosti sa považuje za dôležitý faktor pri nafukovaní zmoviny. Pred nafukovaním by sa zmovina alebo pelety mali výhodne udržiavať s najmenej 3 % vlhkosťou, aby sa dosiahol požadovaný rozsah nafúknutia a krehkosti konečného výrobku. Výhodné uskutočnenie má obsah vlhkosti, ktorý sa pohybuje v rozsahu od asi 8 % hmotn. do asi 18 % hmotn., pričom asi 8 % hmotn. až asi 13 % hmotn. je výhodnejší a asi 10 % hmotn. až asi 12 % hmota, je najvýhodnejší obsah vlhkosti. Obsahy vlhkosti mimo rozsahu 8 až 18 % hmotn. môžu spôsobiť znížené nafukovanie na jednej strane a zrútenie sa už nafúknutého výrobku na druhej strane.
Ryžové zmo je výhodné z mnohých dôvodov vrátane jeho schopnosti expandovať pomerne ľahko do samonosného sušienkového výrobku. Obr. 8 až 14 znázorňujú rôzne pohľady na jedno uskutočnenie sušienky na rýchle občerstvenie podľa tohto vynálezu. Nafukovaný výrobok rýchleho občerstvenia podľa tohto vynálezu zahrnuje teleso 10 z nafukovaného škrobu s vo všeobecnosti pravidelným obvodovým tvarom a protiľahlými horným povrchom 12 a dolným povrchom 14. Obvodový tvar telesa 10 je kruhový. Počíta sa aj s inými tvarmi, napríklad inými geometrickými tvarmi: trojuholíkovým, štvorcovým, pravouhlým atď., a za určitých okolnosti môžu nápadité tvary poskytovať zvláštne výhody. Obr. 15 až 17 znázorňujú výrobky z potravinárskeho škrobu s povrchovými varáciami.
S odkazom na obr. 8 až 14 majú horný povrch 12 a dolný povrch 14 podstatne zvlnený povrch a každý povrch 12,14 má všeobecný vzhľad, ktorý umožňuje vizuálne rozlíšenie jednotlivých zŕn zmoviny 16, keď sú navzájom spojené. Je výhodné, že podstatne zvlnený povrch škrobového telesa 10 zahrnuje vyvýšeniny 17 a zníženiny 18, pozorovateľné ako nepravidelné stúpanie a klesanie povrchov 12,14.
Zatiaľ čo výhodné škrobové teleso 10 pozostáva primáme z ryže, môže ďalej zahrnovať kukuricu, pšenicu, zemiaky, ovos, raž, jačmeň, pohánku alebo akúkoľvek kombináciu týchto alebo iných vhodných zdrojov nafukovateľného potravinárskeho škrobu. V ďalšom má výraz „surovina“ alebo „suroviny“ opisovať materiály, ktoré obsahujú škrob vrátane obilných zmovín, semien, hľúz a podobne, ktoré sa používajú pri súčasnom spôsobe výroby potravinárskeho škrobu škrobových telies, ako je teleso 10, alebo pri príprave objemového množstva potravinárskeho škrobu, ktoré sa umiestňuje do nafukovacej komory. Podľa konkrétnych podmienok sa tieto suroviny môžu dodávať vo forme mletej múky, celých zŕn alebo v peletizovanej forme. Zmesi surovín vo forme múky alebo zmiešaných celých zŕn alebo zmiešaných peliet sa tiež môžu použiť podľa tohto vynálezu s rozličnými výsledkami.
Čo sa týka múky a celých zŕn, jednotlivé suroviny alebo zmesi surovín sa môžu použiť na vytvorenie vhodnej nafukovateľnej zmesi potravinárskeho škrobu. Keďže ryža je výhodným potravinárskym škrobom v opísanom uskutočnení telesa 10, treba to chápať tak, že bude výhodnou, prevládajúcou surovinou, použitou v zmesiach pre mnohé z opísaných spôsobov. Zmes s prevahou ryžovej múky môže obsahovať ryžovú múku v rozsahu od asi 51 % hmotn. do 100 % hmotn. Podobne zmes s prevahou kukuričnej múky by bola prevažne z kukuričnej múky (t. j. najmenej 51 % hmotn.). Zvyšný percentuálny obsah až do 49 % hmotn. môže tvoriť ktorákoľvek jedna alebo viaceré iné múčne suroviny. To rovnako platí pre zmes s prevahou ryžovej zmoviny alebo s prevahou kukuričného šrotu (t. j. drvenej kukurice). Treba poznamenať, že obsah vlhkosti príslušných zložiek škrobu sa započítava do jeho hmotnostných percent.
Pelety sú variabilnej šie než múka alebo celé zrná. Pelety samotné sa môžu vyrobiť zo zmesi surovín z múkovej formy a celá zmes môže pozostávať z niekoľkých odlišných druhov peliet. Napríklad pelety „A“ môžu byť vytvorené zo zmesi 75 % hmotn. ryžovej múky a 25 % hmotn. kukuričnej múky, zatiaľ čo pelety „B“ môžu byť vytvorené zo 60 % hmotn. ryžovej múky a 40 % hmotn. zemiakovej múčky. Prvý recept môže vyžadovať 50 % hmota, peliet „A“ a 50 % hmota, peliet „B“, zatiaľ čo druhý recept môže vyžadovať 90 % hmotn. peliet „A“ a len 10 % hmotn. peliet „B“. Rozličné kombinácie sú takmer nekonečné.
Z troch opísaných foriem surovín sú pelety výhodnou formou podľa samostatného aspektu tohto vynálezu. Pelety poskytujú vynikajúce textúrne znaky (napríklad krehkosť, obrys, atď.), poskytujú vysokokvalitný nafukovaný výrobok a umožňujú presnejšiu kontrolu obsahu vlhkosti. Zatiaľ čo ryža je výhodnou surovinou na peletizovanú formu podľa tohto vynálezu, iné uskutočnenia nafukovaného výrobku rýchleho občerstvenia môžu pozostávať primáme z kukurice, pšenice alebo nafukovaného zemiakového škrobu, pričom ich kombinácie a iné takéto zmoviny (alebo škroby zo zdrojov iných než zmoviny) sú tiež možné.
Tým, čo dáva tomuto vynálezu jeho jedinečný povrchový obrys, je zloženie objemového potravinárskeho škrobu. Každá z rôznych surovín bude mať odlišnú rozpínavosť, čiastočne závisiacu od obsahu vlhkostí a čiastočne v dôsledku odlišných charakteristík škrobu, zložení alebo predspracovania (ako je predželatinácia). Zostavením objemového potravinárskeho škrobu prevažne z ryže (buď múky, celých zŕn alebo peliet), premiešanej napríklad s výhodnými časticami kukuričného šrotu, bude mať nafukovaný výrobok prirodzený povrch a zmeny textúry v dôsledku premenlivej expanzie. Preto na zvýšenie tohto vplyvu v tomto vynáleze bude prinajmenšom časť objemového potravinárskeho škrobu v určitých uskutočneniach doplnená včlenením častíc kukuričného šrotu, ktoré neexpandujú tak veľmi ako ryžové pelety alebo zrná.
Opäť odkazujúc na obr. 8 až 14, bez ohľadu na použitú surovinu(y) alebo formu, podľa jedného aspektu tohto vynálezu má výrobok vo všeobecnosti vopred definovaný obvodový tvar. Obvodovým tvarom potravinového výrobku je výhodne jeden z tých, ktoré sú príťažlivé pre konzumentov a sú vhodné na použitie v expanznom stroji komorového typu. Prihlasovateľ zistil, že kruhový tvar splňuje obe tieto požiadavky. Tiež sa verí, že kruhový tvar môže mať textúrne výhody.
Aby sa vytvoril výhodný výrobok, ktorý sa ľahšie pochopí s odkazom na opísané spôsoby, malo by sa dodať dostatočné množstvo celých zŕn alebo peliet (a častíc kukuričného šrotu), schopných zamorfizovať sa tak, aby sa každé celé zrno alebo peleta (a častica šrotu) po zamorfizovaní dotýkali alebo stýkali s najmenej jedným ďalším celým zrnom alebo peletou (alebo časticou šrotu). Inými slovami, objemový potravinársky škrob je schopný roztaviť sa do jedinej tekutej masy. To znamená, že množstvo objemového potravinárskeho škrobu, použité na výrobu výrobku podľa tohto vynálezu, je dôležitým znakom, ako opíšeme ďalej.
Plocha styku medzi dvoma alebo viacerými zrnami alebo peletami tvorí spojovaciu hranicu po tom, čo sa stanú tekutými. Táto hranica definuje plochu spoja medzi zrnami alebo peletami. Výhodný nafukovaný výrobok sa najľahšie odlamuje na týchto hraniciach na rozdiel od lomu vnútri telesa nafukovaného zrna alebo pelety. To prispieva k estetickému vzhľadu výrobku podľa tohto vynálezu. Zmovinové sušienky v doterajšom stave techniky typicky pozostávajú z nerozlíšených alebo menej rozlíšiteľných hraníc medzi nafúknutými zrnami a lámu sa pozdĺž vizuálne horšie stanoviteľných čiar.
Iný textúrne rozlišujúci aspekt tohto vynálezu oproti doterajšiemu stavu techniky sa týka hrúbky výrobku. Výhodným výrobkom je typicky jediná vrstva, hrubá približne ako jedno zrno. To pomáha tomu, že kontakt medzi jednotlivými zrnami, peletami a časticami šrotu sa nevyskytuje vo viac než dvoch rozmeroch (t. j. primáme spojenie vedľa seba). To zasa zabezpečuje pridanú textúmu príťažlivosť jednotlivých zŕn alebo peliet pri jedení v každom nafukovanom výrobku. Naopak, sušienky podľa doterajšieho stavu techniky majú hrúbku niekoľkých zŕn, čo spôsobuje trojrozmerný styk (t. j. spojenia vedľa seba a zhora a zdola). Takýto trojrozmerný styk odstraňuje pridanú estetiku a textúmu krehkosť a príťažlivosť jednotlivých zŕn alebo peliet v sušienke. To zasa súvisí s množstvom objemového potravinárskeho škrobu vzhľadom na objem nafukovacej komory a pokojovej plochy.
Spôsoby
V mnohých spôsoboch v doterajšom stave techniky sa množstvo potravinárskeho škrobu (len vo forme celých zŕn) pridá do nafukovacej komory tak, že po expanzii potravinársky škrob vyplní celú komoru. Výsledkom je nafukovaný výrobok, zodpovedajúci presne veľkosti a tvaru komory, v podstate forme disku. To sa veľmi líši od tohto vynálezu.
Výhodný spôsob výroby nafukovaného výrobku z potravinárskeho škrobu, znázorneného na obr. 18, využíva objemové množstvo predtým opísaného potravinárskeho škrobu. Opísaný spôsob začína vytvorením nafukovacej komory, ktorá má vnútorné povrchy a určitý objem komory, a potom vložením objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu do tejto nafukovacej komory. Všeobecne povedané, vyvolá sa objemová expanzia objemového množstva potravinárskeho škrobu. Inými slovami, objemový potravinársky škrob sa nafúkne na niekoľkonásobok pôvodnej veľkosti.
Nafukovacie stroje (z ktorých každý má obyčajne viaceré komory) sú široko známe a odborníci v tejto oblasti ich poznajú. Vhodný nafukovací stroj vyrába firma REÁL FOODS PTY, LTD. zo St. Peters NSW, Austrália. Na obr. 1 až 6 je vo všeobecnosti znázornená nafukovacia komora 20, ktorá má otvor 21 na prstencovej forme 22, hornú vložku 24 formy (pripevnenú k homej základni 25) a spodnú vložku 26 formy (pripevnenú k spodnej základni 27). Každý z týchto komponentov môže byť klzné pohyblivý na vodiacich kolíkoch 28, hoci prstencová forma 22 je typicky zafixovaná. Vložky 24, 26 formy (cez základne 25, 27) sa môžu ovládať hydraulicky, pneumaticky alebo akýmkoľvek iným vhodným spôsobom. Ako je znázornené na obr. 2 a 3, vložky 24, 26 formy vstupujú do otvoru 21, aby vytvorili vnútorné povrchy nafukovacej formy.
Súčasný výhodný spôsob vyžaduje obmedzenie expanzie objemového množstva potravinárskeho škrobu prinajmenšom v prvom rozmere, zatiaľ čo sa dovolí expanzia objemového množstva prinajmenšom v druhom rozmere. Inými slovami, potravinársky škrob je schopný expandovať na svoj plný objemový potenciál (ak vezmeme do úvahy obsah vlhkosti v potravinárskom škrobe, teplotu komory a gravitačné sily), zatiaľ čo sa mu zabráni expandovať v jednom z rozmerov výška, šírka alebo hĺbka. Ak sa napríklad obmedzí výška nafukovaného výrobku, potom šírka a hĺbka nafukovaného výrobku proporcionálne rastú. Ak sú obmedzené dva rozmery, tretí to bude kompenzovať, aby sa dosiahla úplná objemová expanzia. Celková objemová expanzia nafukovaného výrobku nie je v žiadnom okamihu obmedzená vnútornými povrchmi nafukovacej komory, zatiaľ čo rozmerová expanzia je obmedzená. Toto sa výhodne dá dosiahnuť stanovením správneho objemového množstva potravinárskeho škrobu, vloženého do nafukovacej komory, vzhľadom na celkový objem komory v nezatvorenom (nafukovacom) stave. Spôsoby v doterajšom stave techniky sa pokúšajú úplne vyplniť komoru (prinajmenšom po nafukovaní).
Použitie nafukovacej komory na rozmerové obmedzenie sa dá dosiahnuť definovaním všeobecného tvaru výrobku (ako sme uviedli predtým) v prvom rozmere alebo v prvom a treťom rozmere. Obmedzený tvar sa dá v jednom konkrétnom uskutočnení vytvoriť obmedzením expanzie vnútornými povrchmi nafukovacej komory.
Proti aspektom neobmedzenej objemovej expanzie podľa tohto vynálezu (t. j. správnemu určeniu objemového množstva potravinárskeho škrobu, vloženého do nafukovacej komory) stojí nevyhnutnosť vyrobiť v nafukovacej komore špecifický, jednotný výrobok. Ak berieme do úvahy tieto protichodné záujmy, tento spôsob môže ďalej zahrnovať stanovenie objemového množstva potravinárskeho škrobu, ktoré sa má umiestniť do komory, vopred tak, aby tam bolo dostatočné množstvo celých zŕn alebo peliet (alebo častíc kukuričného šrotu), aby sa po zamorfizovaní každé zo zŕn alebo peliet (a častíc šrotu) dotýkalo prinajmenšom jedného ďalšieho zrna alebo pelety (alebo častice šrotu).
Hoci presný mechanizmus vzájomného viazania škrobu v nafukovacej komore nie je celkom pochopený, s odkazom na obr. 20 sa verí, že dochádza k taveniu alebo prinajmenšom k zmäkčeniu alebo želatinácii potravinárskeho škrobu. Vo výhodnom uskutočnení tohto vynálezu sa nafukovacia komora 20 vyhreje na teplotu asi 475 °F (asi 246 °C). Nafukovacie stroje, ako aj jednotlivé nafukovacie komory sa však môžu jeden od druhého veľmi odlišovať. V dôsledku takýchto rozdielov a akýchkoľvek iných prevládajúcich podmienok, ktoré môžu existovať (napríklad množstvo a typ potravinárskeho škrobu a história jeho spracovania), sa teplota komory môže meniť od asi 350 °F (asi 177 °C) do asi 550 °F (asi 288 °C) vrátane ľubovoľnej kombinácie alebo subkombinácie intervalov v tomto rozsahu. Keďže komora je uzavretá a potravinársky škrob sa zahrieva, vnútorný tlak v komore rastie, hoci konečný tlak sa nemeral. Vo výhodnom uskutočnení sa žiadny ďalší tlak do komory nepridáva, ale toto sa môže zariadiť pre alternatívne uskutočnenia.
Na obr. 7 je znázornená podávacia doska 30. Podávacia doska 30 je znázornená so siedmimi otvormi 32, ale môže ich obsahovať viac alebo menej, aby vyhovovala potrebám výroby. Otvory majú výhodne priemer asi 1,43 cm (0,563 palca) a hĺbku asi 1,5 cm (0,591 palca) (asi 0,373 cm3, (147 kubických palcov)), aby sa umožnilo, že cez ne prejde dostatočné množstvo objemového potravinárskeho škrobu na nafúknutie asi 5 cm (dvojpalcového (2“)) výrobku, ale tieto rozmery sa môžu meniť pre väčšie alebo menšie výrobky. Objem otvoru 32 určuje množstvo potravinárskeho škrobu, ktoré sa má vložiť do každej komory. Každý otvor 32 zodpovedá jednej komore 20 nafukovacieho stroja. Keď sa podávacia doska 30 pohybuje priečne k otvorenej prstencovej forme 22, uloží vopred stanovené množstvo objemového materiálu, ktorý vyplňuje každý objem otvoru, do komory 20, aby zostal na spodnej vložke 26 formy.
Komora sa uzavrie, ako je znázornené na sekvencií obrázkov 2 až 5 a celý objem potravinárskeho škrobu sa zahreje do amorfného alebo rozpínateľného stavu. Po približne 5,25 až 6,75 sekundovej dobe vyhrievaceho cyklu sa horná vložka 24 formy zodvihne, aby uvoľnila tlak v komore 20, ako je znázornené na obr. 4. Potom sa horná vložka 24 formy zodvihne úplne a spodná vložka 26 formy sa zodvihne, aby bola v jednej rovine s horným povrchom prstencovej formy 22, ako je znázornené na obr. 6. Nakoniec sa v tomto procese podávacia doska 30 vráti, aby vykonala následné uloženie, vytláčajúc nafúknuté výrobky z potravinárskeho škrobu do odoberacieho sklzu (neznázomený).
Množstvo potravinárskeho škrobu, použité podľa tohto vynálezu, je menšie, než sa používa pri spôsoboch v doterajšom stave techniky. Existuje vzťah medzi hmotnosťou použitého potravinárskeho škrobu a expanziou konečného výrobku, pričom sa tiež berie do úvahy objem komory (v tomto vynáleze asi 2 cm3 (0,79 ku bických palcov)), doba cyklu a teplota komory. V zásade by expandovaný potravinársky škrob nemal byť obmedzený objemom komory, ako sme uviedli. Ďalšou otázkou však je umiestnenie potravinárskeho škrobu v komore. Ak je potravinársky škrob hrubý alebo nakopený na sebe, potom sa expanzia potravinárskeho škrobu ako celku zníži. Tenko rozsypaný potravinársky škrob bude mať tendenciu nafúknuť sa úplnejšie.
Tam, kde sa v tomto vynáleze použijú pelety, sa predpokladá, že skúsení odborníci v tejto oblasti vedia, ako pripraviť vhodné pelety. Takúto ryžovú peletu vyrába J. R. SHORT COMPANY, Chicago, Illinois. V zásade sa, s odkazom na obr. 19, vychádzajúc z potravinárskeho škrobu, zomletého na múku, tento škrob želatínuje v extrudéri pri určitom tlaku a teplote. Potravinársky škrob sa potom pretláča a reže, tvoriac jednotlivé pelety. Pelety sa vo výhodnom uskutočnení tvoria vo všeobecnosti vo veľkosti celého zrna zmoviny. Veľkosť zrna sa dá vybrať zo skupiny zmovín, ktorá zahrnuje ryžu, pšenicu, jačmeň, ovos, raž, kukuricu atď. Pretláčané pelety potravinárskeho škrobu sa môžu dostatočne (t. j. pomaly) ochladiť, aby sa podstatne znížilo napätie v peletách a aby sa dostatočne vysušili, aby mali dobrú skladovaciu životnosť a aby sa zabránilo vzájomnému zlepovaniu peliet potravinárskeho škrobu pri skladovaní.
V inom výhodnom uskutočnení tohto spôsobu prihlasovateľ zistil výhody pri peletizovaní materiálu z potravinárskeho škrobu a následnom umiestnení stanoveného množstva peletizovaného potravinárskeho škrobu do nafukovacej komory. Toto množstvo môže byť také malé ako jedna peleta, alebo také veľké, ako je vhodné pre veľkosť komory. Pelety v komore sa potom nechajú objemovo expandovať a vytvoria vhodnú sušienku alebo lupienok.
Ďalšou veľkou výhodou použitia peliet oproti celým zmám je to, že pelety sa nemusia pred nafukovaním temperovať. Temperovanie je proces, pri ktorom sa celé zrná prehadzujú v atmosfére s vysokou vlhkosťou (často sa používa para). To nie je nevyhnutné pri peletách. Obsah vlhkosti v peletách sa kontroluje pri výrobe, najvýhodnejšie v rozsahu asi 10 % hmotn. až asi 12 % hmotn.. Navyše, proces temperovania sa používa na zvýšenie nafukovateľnosti zŕn, ako sme opísali. Ukazuje sa, že peletizácia poskytuje dostatočné zlepšenie nafukovateľnosti, aby sa zrušila potreba temperovania.
Zatiaľ čo sme ilustrovali a opísali špecifické uskutočnenia, sú možné početné modifikácie bez odchýlenia sa od ducha tohto vynálezu a rámec ochrany je obmedzený len rámcom priložených nárokov.

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby nafukovaného výrobku z materiálu z potravinárskeho škrobu zo stanoveného objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu, ktorý zahŕňa:
    - poskytnutie nafukovacej komory (20), ktorá má vnútorné povrchy a stanovený objem komory;
    - umiestnenie stanoveného objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu do nafukovacej komory (20);
    - vyvolanie objemovej expanzie uvedeného objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu; a vyznačujúci sa tým, že expanzia objemového množstva je obmedzená prinajmenšom v prvom rozmere, zatiaľ čo sa umožní neobmedzená expanzia uvedeného objemového množstva prinajmenšom v druhom rozmere, na vytvorenie horného povrchu (12) a dolného povrchu (14) nafukovaného výrobku s vlnovitými kontúrami zahŕňajúcimi vyvýšeniny (17) a zníženiny (18).
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že krok obmedzenia expanzie zahrnuje obmedzenie expanzie uvedeného objemového množstva v treťom rozmere.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že neobmedzeným druhým rozmerom je výška.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje vopred stanovenie objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu, ktoré sa má vložiť do komory, a poskytnutie dostatočného množstva celých zŕn, schopných zamorfizovať sa, do nafukovacej komory (20), pričom sa po zamorfizovaní každé zo zŕn dotýka najmenej jedného iného zrna.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že krok vloženia objemového množstva materiálu z potravinárskeho škrobu zahrnuje krok vloženia viacerých jednotlivých peliet, vytvorených zo škrobovej múky, do nafukovacej komory (20).
  6. 6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že prinajmenšom časť z viacerých peliet je vyrobená z niektorých alebo všetkých surovín zo skupiny, pozostávajúcej z ryžovej múky, pšeničnej múky a zemiakovej múčky.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje krok vloženia dostatočného množstva peliet, schopných zamorfizovať sa, do nafukovacej komory (20), pričom sa po zamorfizovaní každá z peliet dotýka najmenej jednej inej pelety.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje krok vytvárania ryžových peliet vo všeobecnosti s veľkosťou celého zrna ryže.
  9. 9. Spôsob nafukovania materiálu z potravinárskeho škrobu, schopného zamorfizovať sa na výrobok z materiálu z potravinárskeho škrobu, ktorý zahŕňa:
    - prípravu múky z materiálu z potravinárskeho škrobu;
    - želatináciu materiálu z potravinárskeho škrobu, zomletého na múku, v extrudéri pri stanovenom tlaku a teplote;
    - pretláčanie želatínovaného materiálu z potravinárskeho škrobu;
    - tvorbu peliet z pretláčaného materiálu z potravinárskeho škrobu;
    - vloženie peletizovaného materiálu z potravinárskeho škrobu do nafukovacej komory (20), v ktorej je stanovený tlak a teplota;
    - zvýšenie tlaku a teploty v komore (20), kým sa peletizovaný materiál z potravinárskeho škrobu nezamorfizuje;
    - rýchleho zníženia tlaku v komore (20), dostatočného na expandovanie amorfného škrobového materiálu, vyznačujúci sa tým, že expanzia amorfného peletizovaného materiálu z potravinárskeho škrobu je obmedzená prinajmenšom v prvom rozmere, zatiaľ čo sa umožní neobmedzená expanzia prinajmenšom v druhom rozmere, na vytvorenie horného povrchu (12) a dolného povrchu (14) nafukovaného výrobku s vlnovitými kontúrami zahŕňajúcimi vyvýšeniny (17) a zníženiny (18).
  10. 10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje krok vytvorenia peliet s veľkosťou celého zrna zmoviny, vybranej zo skupiny zmovín, zahrnujúcej ryžu, pšenicu, jačmeň, ovos, raž a kukuricu.
  11. 11. Spôsob podľa nárokov 9 a 10, v y z n a č u j ú c i sa tým, žezahmuje
    - obmedzenie expanzie objemového množstva v treťom rozmere; a
    - vloženie dostatočného množstva peliet, schopných zamorfizovať sa, do nafukovacej komory, pričom sa po zamorfizovaní každá peleta dotýka najmenej jednej inej pelety.
  12. 12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje kroky pretláčania peliet z ryžovej múky a vloženia viacerých častíc kukuričného šrotu do komory s peletami.
  13. 13. Spôsob výroby nafukovaného potravinového výrobku, obsahujúceho škrob, nafukovaním prekurzora, pričom prekurzor expanduje a vytvorí tento výrobok, vyznačujúci sa tým, že nafukovanie zahrnuje ponechanie prekurzora, pričom prekurzor voľne expanduje v prvom rozmere, zatiaľ čo sa obmedzí expanzia prekurzora v druhom rozmere, na vytvorenie horného a dolného povrchu nafukovaného výrobku s vlnovitými kontúrami zahŕňajúcimi vyvýšeniny (17) a zníženiny (18).
  14. 14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že nafukovanie zahrnuje obmedzenie expanzie prekurzora v druhom a treťom rozmere.
  15. 15. Spôsob podľa nároku 13 alebo 14, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje vystavenie nafukovacieho prekurzora zvýšenej teplote a tlaku a následné zníženie tlaku, pričom nafukovací prekurzor sa nafukuje, a ponechanie nafukujúceho sa prekurzora voľnej expanzii v prvom rozmere, zatiaľ čo sa jeho expanzia obmedzí v druhom a voliteľne aj v treťom rozmere.
  16. 16. Zariadenie na výrobu nafukovaného potravinového výrobku, obsahujúceho škrob, vyznačujúce sa tým, že zahrnuje:
    - nafukovaciu komoru (20) na nafukovanie prekurzora na vytvorenie výrobku;
    - prostriedky na vyhrievanie nafukovacej komory (20); a
    - riadiace prostriedky, usporiadané na dosiahnutie zníženia tlaku v nafukovacej komore (20), pričom prekurzor je schopný expandovať v prvom rozmere, ale jeho expanzia je obmedzená v druhom rozmere.
  17. 17. Zariadenie podľa nároku 16, v y z n a č u j ú c e sa tým, že
    - nafukovacia komora (20) zahrnuje horné steny, spodné steny a bočné steny;
    - horné a spodné steny sú pohyblivé proti sebe navzájom;
    - prvým rozmerom je výška; a
    - riadiace prostriedky sú usporiadané na pohybovanie hornou a spodnou stenou od seba, pričom je prekurzor nafukovaný a môže voľne expandovať v prvom rozmere, pričom nafukovaný prekurzor je obmedzený v druhom rozmere bočnými stenami nafukovacej komory (20).
  18. 18. Zariadenie podľa nároku 17, vyznačujúce sa tým, že nafukujúci sa prekurzor je obmedzený v druhom a treťom rozmere bočnými stenami nafukovacej komory (20).
SK1006-2000A 2000-06-29 2000-06-29 Spôsob výroby nafukovaného výrobku z materiálu z potravinárskeho škrobu, spôsob nafukovania tohto materiálu a zariadenie na jeho výrobu SK287081B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1006-2000A SK287081B6 (sk) 2000-06-29 2000-06-29 Spôsob výroby nafukovaného výrobku z materiálu z potravinárskeho škrobu, spôsob nafukovania tohto materiálu a zariadenie na jeho výrobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1006-2000A SK287081B6 (sk) 2000-06-29 2000-06-29 Spôsob výroby nafukovaného výrobku z materiálu z potravinárskeho škrobu, spôsob nafukovania tohto materiálu a zariadenie na jeho výrobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK10062000A3 SK10062000A3 (sk) 2002-01-07
SK287081B6 true SK287081B6 (sk) 2009-11-05

Family

ID=20435958

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1006-2000A SK287081B6 (sk) 2000-06-29 2000-06-29 Spôsob výroby nafukovaného výrobku z materiálu z potravinárskeho škrobu, spôsob nafukovania tohto materiálu a zariadenie na jeho výrobu

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK287081B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK10062000A3 (sk) 2002-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1025764B2 (en) Puffed food starch product and method for making the same
RU2417627C2 (ru) Способ получения гранул и закусок типа крекеров увеличенного объема на основе риса
JP2008011858A5 (sk)
AU2006201670A1 (en) Production of whole grain shredded products
MXPA06012802A (es) Produccion de productos desmenuzados de grano integral.
TW201004568A (en) Molded expanded pellet product and method of making
US9089155B2 (en) Chips and manufacture thereof
CA2267088C (en) Puffed food starch product and method for making the same
SK287081B6 (sk) Spôsob výroby nafukovaného výrobku z materiálu z potravinárskeho škrobu, spôsob nafukovania tohto materiálu a zariadenie na jeho výrobu
RU2265373C2 (ru) Вспученный пищевой крахмальный продукт, способ его изготовления (варианты) и устройство для этого
PL201078B1 (pl) Sposób wytwarzania wyrobu z rozdmuchiwanego materiału ze skrobi spożywczej
WO2015107166A1 (en) Snack food pellets
CZ20002513A3 (cs) Způsob výroby expandovaného potravinářského produktu
WO2005120248A1 (en) Method for maintaining designed functional shape
US20200029606A1 (en) Snack Food Pellets

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20140629