SK284761B6 - Lešenársky prvok - Google Patents

Lešenársky prvok Download PDF

Info

Publication number
SK284761B6
SK284761B6 SK1305-97A SK130597A SK284761B6 SK 284761 B6 SK284761 B6 SK 284761B6 SK 130597 A SK130597 A SK 130597A SK 284761 B6 SK284761 B6 SK 284761B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
scaffolding
rib
movable
ring
side walls
Prior art date
Application number
SK1305-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK130597A3 (en
Inventor
Ian Kevin Gregory
Original Assignee
Sgb Services Plc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GBGB9710042.4A external-priority patent/GB9710042D0/en
Application filed by Sgb Services Plc. filed Critical Sgb Services Plc.
Publication of SK130597A3 publication Critical patent/SK130597A3/sk
Publication of SK284761B6 publication Critical patent/SK284761B6/sk

Links

Landscapes

  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Ladders (AREA)

Abstract

Lešenársky prvok je tvorený v podstate obráteným nosníkom profilu U, vytvoreným v celku a pozostávajúcim z dvoch bočných stien (6) a zo spojovacej hornej časti (7), spájajúcim navzájom horné okraje bočných stien (6). V oblasti styku bočných stien (6) s hornou časťou (7) sú v nosníku profilu U vytvorené otvory (8), vytvarované s výrezmi (9) v hornej časti každej z bočných stien (6). Najmenej časť každého výrezu (9) je umiestnená bezprostredne vedľa prečnievajúcej časti (13) hornej časti (7) a každý výrez (9) je umiestnený tiež v susedstve zúženej oblasti (11) hornej časti (7). Do každého výrezu (9) je možné vložiť hák (5) ukladanej podlahovej dosky, presunutý medzerou (14) vytvorenou vedľa zúženej časti (11), ktorý môže byť zaistený uložením vo výreze (9) čiastočne pod prečnievajúcou časťou (13).

Description

Vynález sa týka lešenárskeho prvku určeného na vytvorenie vodorovných priečnikov a tiež lešenárskej konštrukcie obsahujúcej vodorovné lešenárske prvky alebo priečniky prebiehajúce medzi dvojicami v podstate zvislých lešenárskych stojok alebo stĺpikov a určenej na podopretie jedného konca lešenárskych podláh alebo podlahových dosiek.
Doterajší stav techniky
Po postavení nosnej lešenárskej konštrukcie je často nutné vytvoriť plošinu určitého vyhotovenia, na ktorej môžu stáť alebo po ktorej môžu prechádzať pracovníci, pre ktorých je lešenie postavené. Na vyhotovenie takejto plošiny sa spravidla používajú demontovateľné lešenárske podlahy alebo podlahové dosky, ktoré sú na obidvoch svojich koncoch podopreté lešenárskymi dielmi alebo priečnikmi, tvoriacimi časť lešenárskej konštrukcie.
Boli už navrhnuté lešenárske podlahové dosky, vybavené na každom svojom konci dole smerujúcimi hákmi, ktoré sú upravené na zachytenie za horný okraj žliabkového nosného dielu profilu U, tvoriaceho príslušný priečnik. Aj keď je tento systém podstatne bezpečnejší ako konštrukcia s jednoduchým uložením drevených dosiek a trámov alebo podlahových dosiek na hornú stranu priečnikov, pretože takéto riešenie zamedzuje skĺznutie trámov, podláh alebo podlahových dosiek s priečnikov, zostávajú nevyriešené základné problémy s možnosťou zvislého pohybu podlahových dosiek a v dôsledku toho s uvoľnením hákov od priečnikov profilu U. Napríklad, ak je takáto lešenárska konštrukcia použitá na otvorenom priestranstve, kde môže rýchlosť vetra dosiahnuť značných hodnôt, vznikajú pôsobením vetra značné zvislé sily, ktoré pôsobia na podlahové dosky, ktoré sa snažia dosky zdvihnúť a pritom uvoľniť háky od priečnikov. To je základným problémom najmä v prípadoch, keď je lešenie postavené pri stene budovy v oblastiach, kde sa môžu vyskytnúť značné rýchlosti vetra, takže pri stene vzniká silné vírenie vzduchu so značne veľkými zvislými zložkami pôsobenia vetra.
Bolo by výhodné vytvoriť takú lešenársku konštrukciu, ktorá by obsahovala niektoré zaisťovacie prvky na zamedzenie uvoľnenia koncov podlahových dosiek od vodorovných podperných priečnych prvkov.
Niektoré zo známych zaisťovacích riešení tohto druhu, určených na zaistenie koncov podlahových dosiek, obsahovali zložité mechanizmy, ktoré znemožňovali rýchlu a ľahkú montáž a demontáž lešenárskej konštrukcie. Iné známe konštrukčné riešenia obsahovali použitie samostatného priečnikového prvku, umiestneného v podstate zvisle nad priečnikom profilu U a upraveného na zamedzenie zvislého pohybu koncov podlahových dosiek. Takéto riešenie sa však ukázalo ako nevýhodné kvôli potrebe dvoch vodorovných dielov v každom styčnom mieste prvku lešenárskej konštrukcie, v dôsledku čoho bola montáž aj následná demontáž zložitejšia a pracnejšia. Výhodnejšie je vytvoriť také konštrukčné prvky lešenia, ktoré môžu byť jednoducho a ľahšie osadzované a zaistené k lešenárskej konštrukcii.
Úlohou vynálezu je preto vytvoriť lešenársky prvok so zdokonalenou konštrukciou, z ktorého by bolo možné vytvárať lešenárske konštrukcie s lepšími parametrami.
Podstata vynálezu
Úloha je vyriešená lešenárskym prvkom podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že je tvorený v podstate obráteným nosníkom profilu U, vytvoreným vcelku a pozostávajúcim z dvoch bočných stien, umiestnených v odstupe od seba, a z hornej časti spájajúcej navzájom obidve bočné steny, v oblasti styku bočných stien s hornou časťou sú v nosníku profilu U vytvorené otvory, vytvarované s výrezmi v hornej časti každej z bočných stien, a najmenej časť každého výrezu je umiestnená bezprostredne vedľa oblasti hornej časti majúcej väčšiu šírku a každý výrez je umiestnený aj v susedstve oblasti hornej časti so zmenšenou šírkou, pričom do každého výrezu je možné vložiť hák jeho presunutím medzerou vytvorenou vedľa zúženej časti a hák môže potom byť uložený vo výreze čiastočne pod časťou s väčšou šírkou.
Vo výhodnom uskutočnení vynálezu sú susedné výrezy v horných okrajových častiach bočných stien rozdelené hore vyčnievajúcimi výstupkami, z ktorých každý výstupok je umiestnený proti jednej zo zúžených oblastí hornej časti.
Nosník profilu U alebo všeobecne žliabkový člen je vyrobený razením otvorov v kovovom plechu a ohnutím plechu do tvaru žliabku.
Podľa iného výhodného uskutočnenia vynálezu je každý koniec nosníka profilu U vybavený koncovou doskou s dvoma vzájomne opačne smerujúcimi jazýčkami.
Vynálezom je tiež vyriešená lešenárska konštrukcia obsahujúca lešenárske prvky, ústrojenstvo na upevnenie lešenárskych prvkov vo vzájomne rovnobežných polohách a v odstupoch od seba a najmenej jednu podlahu podopretú lešenárskymi prvkami, pričom podlaha vytvorená vo forme podlahovej dosky je vybavená hákmi zachytenými vo výrezoch a umiestnenými pod oblasťami hornej časti každého žliabkového člena, majúcimi väčšiu šírku.
Lešenárska konštrukcia obsahuje vo výhodnom vyhotovení sústavu stojok a na každej zo stojok je umiestnené zaisťovacie ústrojenstvo, každé zo zaisťovacích ústrojenstiev obsahuje dvojicu vzájomne protiľahlých prídržných prvkov upravených na uloženie jazýčkov, jeden z prídržných prvkov je upevnený ku stojke a druhý z prídržných prvkov je pohyblivý pozdĺž stojky proti pevnému pridržnému prvku tak, že po oddialení prídržných prvkov môže byť jeden z jazýčkov zachytený pevným prídržným prvkom a po následnom posuve pohyblivého prídržného prvku smerom k pevnému prídržnému prvku je opačne smerovaný jazýček zachytený pohyblivým prídržným prvkom a tým je upevnený koniec príslušného lešenárskeho prvku k príslušnej stojke.
Dôležitý znak lešenárskeho prvku podľa vynálezu spočíva v tom, že najmenej jedna z koncových dosiek je tvarovaná na dosadnutie na vonkajšiu plochu valca.
Pridržné prvky výhodne obsahujú dvojicu prstencov, tvoriacich okolo každej stojky vzájomne protiľahlé prstencové žliabky na uloženie jazýčkov.
V ďalšom výhodnom uskutočnení vynálezu je každý pevný prstenec privarený na príslušnú stojku a vymedzuje prstencový žliabok okolo tejto stojky, ktorý je otvorený na svojej hornej strane, a pohyblivý prstenec je uložený posuvne a otočné na príslušnej stojke nad pevným prstencom a vymedzuje žliabok okolo stojky, ktorý je otvorený na svojej spodnej strane.
Výhodne sú stojky vybavené zachytávacími prvkami na zachytenie pohyblivých prídržných prvkov a ich zovretie proti pohybu smerom od pevného prídržného pohybu po zachytenie jazýčkov pohyblivým prídržným prvkom.
Podľa iného výhodného uskutočnenia vynálezu obsahuje zachytávači prvok rebro upevnené na stojke nad pevným prstencom a pohyblivý prstenec je vybavený výčnelkom, v ktorom je vnútri vytvorená zvislá drážka, ktorou môže rebro prechádzať, pričom umiestnenie zvislej drážky zvisle súosovo proti rebru sa pohyblivý prstenec môže voľne pohybovať hore a dole pozdĺž stojky a okolo rebra, ale po presunutí pohyblivého prstenca pod rebro a jeho natočení je zamedzené ďalšiemu pohybu pohyblivého prstenca smerom nahor.
Horná plocha pohyblivého prstenca stúpa po obvode smerom od výčnelku hore na vytvorenie klinovej plochy upravenej na záber s rebrom, ak je pohyblivý prstenec pod rebrom, pričom po natočení pohyblivého prstenca pod rebro príde sklonená horná plocha do záberu s rebrom a je pod jeho spodným koncom uklinovaná a pohyblivý prstenec je upnutý a zaistený proti pohybu pozdĺž stojky smerom od pevného prstenca.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude objasnený pomocou príkladov uskutočnenia zobrazených na výkresoch, kde znázorňujú obr. 1 axonometrický pohľad na lešenársku konštrukciu, obsahujúci lešenársky prvok podľa vynálezu, obr. 2 axonometrický pohľad na lešenársky prvok, tvoriaci súčasť lešenárskej konštrukcie z obr. 1, obr. 3 priečny rez lešenárskym prvkom, vedený rovinou HIHI z obr. 2, na ktorom je schematicky zobrazená podlahová doska s hákmi, prisadená k lešenárskemu prvku z obr. 2 v polohe zodpovedajúcej počiatočnej fáze montáže, obr. 4 priečny rez zodpovedajúci rezu z obr. 3, vedený rovinou IV-IV z obr. 2, zobrazujúci podlahovú dosku a lešenársky prvok v následnej fáze montáže, obr. 5 čelný pohľad na časť lešenárskeho prvku zobrazeného na obr. 2, obr. 6 bočný pohľad na časť lešenárskeho prvku zobrazeného na obr. 5, obr. 7 pôdorysný pohľad na časť lešenárskeho prvku zobrazeného na obr. 5 a 6, umiestneného vedľa lešenárskej stojky, obr. 8 axonometrický pohľad na spoj lešenárskeho prvku so zvislou lešenárskou stojkou, obr. 9 pôdorysný pohľad a čiastočný vodorovný rez spojom z obr. 8, obr. 10 bočný pohľad a sčasti zvislý rez spojom zobrazeným na obr. 8 a 9 a obr. 11 pohľad zdola na spodnú časť zaisťovacieho ústrojenstva spoja zobrazeného na obr. 8, 9 a 10.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Lešenárska konštrukcia z obr. 1 je vyhotovená zo zvislých stojok 1, postavených v podstate zvisle a do dvojíc vedľa seba, pričom každá dvojica zvislých stojok 1 má v podstate vodorovný lešenársky prvok 2, prebiehajúci medzi nimi. Každá zo stojok 1 je vybavená skupinou zaisťovacích ústrojenstva 3, rozmiestnených v pravidelných odstupoch od seba po dĺžke stojok 1.
Ako je zrejmé z obr. 1 lešenie obsahuje tiež skupinu podlahových dosiek 4, z ktorých každá podlahová doska 4 leží medzi dvoma vodorovnými lešenárskymi prvkami 2, umiestnenými v odstupe od seba. Na obidvoch koncoch každej podlahovej dosky 4 je vytvorená najmenej jedna dvojica dole otvorených a dole tiež smerujúcich hákov 5, zobrazených na obr. 2.
Obr. 2 znázorňuje vo väčšom meradle vodorovný lešenársky prvok 2. Stredná časť lešenárskeho prvku 2 je vytvorená z jedného prírezu kovového plechu, ktorý je vybavený otvormi vyseknutými do požadovaného tvaru a potom vytvarovaný ohraňovaním do tvaru obráteného nosníka profilu U. Nosník tohto tvaru má zvislé bočné steny 6, umiestnené v odstupe od seba a priečne prebiehajúcu spojovaciu stojinu, spájajúcu navzájom horné hrany bočných stien 6 na vytvorenie hornej časti 7 obráteného nosníka profilu U.
Ako je zrejmé z obr. 2, tyčový prvok v tvare obráteného nosníka profilu U je vybavený otvormi 8 umiestnenými v mieste styku bočnej steny 6 a priečnou hornou časťou 7. Otvory 8 sú tvarované tak, že v horných hranách bočných stien 6 je v oblasti otvorov 8 vytvorená skupina vybraní alebo výrezov 9, pričom jednotlivé výrezy 9 sú od seba oddelené hore vstupujúcimi výstupkami 10. Výrezy 9 sú upravené na vloženie dole sklonených hákov 5, zobrazených na obr. 2 a tiež na obr. 3 a 4.
V tejto fáze objasňovania vynálezu je potrebné upozorniť na to, že dva dole otvorené alebo dole smerujúce háky 5 sú na obr. 2 zobrazené vo svojich dvoch možných polohách. V krajnej ľavej časti obr. 2 je hák 5 zobrazený vo svojej východiskovej polohe A a vedľa neho je v ďalšom výreze 9 zobrazený hák 5 v jeho konečnej zaistenej polohe B.
Je potrebné pripomenúť, že horná časť 7, ktorá spája medzí sebou bočné steny 6, je vytvorená v miestach, kde sú bočné hrany horných prvkov obmedzené bočnými okrajmi otvorov 8, vo forme zúžených oblastí 11 so zmenšenou šírkou, ktorá je podstatne menšia, ako je šírka obráteného nosníka profilu U, definovaného dvoma bočnými stenami 6 a základnými časťami 12, ktoré skutočne vzájomne spájajú horné hrany bočných stien 6. V oblastiach nadväzujúcich priamo na zúžené oblasti 11 má horná časť 7 zväčšenú šírku a tieto oblasti sú tvorené prečnievajúcimi časťami 13, vystupujúcimi do strán nad vybrané výrezy 9 vymedzené na jednej strane vyseknutých otvorov 8. Prečnievajúce časti 13 prebiehajú do strán až do miest, v ktorých ich koncové hrany ležia v rovine preloženej vonkajšími plochami bočných stien 6 obráteného žliabkového nosníka.
Na obidvoch bočných stranách hornej časti 7 sú vytvorené v susedstve zúžených oblastí 11, majúcich redukovanú šírku alebo menšiu šírku, voľné priestory alebo medzery 14, ktoré sú umiestnené medzi prečnievajúcimi časťami 13 s väčšou šírkou. Každá medzera 14 je vytvorená v podstate proti hore vyčnievajúcim výstupkom 10 na bočných stenách 6 v oblasti otvorov 8, oddeľujúcich od seba dva susedné výrezy 9. Medzera 14 má väčší axiálny rozmer ako hore vyčnievajúce výstupky 10.
Na pripojenie konca podlahovej dosky 4 k lešenárskemu prvku 2 sa najskôr umiestni každý z hákov 5 vo zvislom smere proti medzere 14 vytvorenej medzi susednými prečnievajúcimi časťami 13 hornej časti 7. Podlahová doska 4 sa potom spustí dole tak, že každý hák 5 prechádza medzi obidvoma prečnievajúcimi časťami 13 a zaujme polohu vo zvislom smere pod príslušnou medzerou 14, ako je to znázornené na obr. 3. Hák 5 sa potom premiestni tak, že jeho spodná plocha 15 spočinie na hornej strane hore vyčnievajúceho výstupku 10, vytvoreného na hornej strane bočných stien 6 medzi dvomi výrezmi 9. Horná plocha 16 háku 5 je tak v úrovni, ktorá je nad spodnou plochou zúže nej oblasti 11 so zmenšenou šírkou, vytvorenej na hornej časti 7.
Podlahová doska 4 sa potom môže posunúť do jednej strany do polohy, v ktorej je hák 5 zvisle pod prečnievajúcou časťou 13, ako je to zobrazené na obr. 4. V priebehu tohto pohybu sa hák 5 uvoľní od hore vyčnievajúceho výstupku 10 a spadne do o niečo nižšej výškovej úrovne, aby mohol dosadnúť na dno výrezu 9. V tejto polohe je horná plocha 16 háku 5 umiestnená v úrovni, ktorá je umiestnená nižšie ako spodná plocha prečnievajúcej časti 13, takže hák 5 je uložený pod prečnievajúcou časťou 13.
Je potrebné znova zdôrazniť, že na lepšie pochopenie tejto montážnej operácie podľa vynálezu sú na obr. 2 znázornené dva háky 5, z ktorých prvý hák 5 je umiestnený vo východiskovej polohe A a druhý hák 5 je zobrazený v konečnej zaistenej polohe B.
Ako je znázornené na obr. 2 a 4, po uskutočnení bočného posuvu sa každý hák 5 môže pohybovať smerom dole do príslušného výrezu 9, takže jeho spodná plocha 15 dosadne na horný okraj bočnej steny 6, ktorá vymedzuje spodnú stranu výrezu 9. Každý výrez 9 je dimenzovaný na prijatie háku 5 a na obmedzenie jeho bočného posuvu. Ale ako je zrejmé z obr. 2, výrez 9 umiestnený najbližšie k prostriedku a nazývaný stredným výrezom 18, má zväčšenú šírku, aby mohol prijať dvojicu hákov 5 umiestnených vedľa seba. Pri tomto riešení môžu byť podopreté dve podlahové dosky 4 uložené vedľa seba s minimálnou medzerou medzi bočnými stranami, ak je každá podlahová doska 4 vybavená v každom svojom rohu jedným hákom 5.
Kombinácia vhodne dimenzovaných výrezov 9 a prečnievajúcich častí 13, dosahujúcich nad háky 5 v príslušných výrezoch 9 znamená, že na uvoľnenie háku 5 z lešenárskeho prvku 2 je nutné uskutočniť dva samostatné pohyby. Najskôr sa musí hák 5 a tým tiež podlahová doska 4 zdvihnúť hore, aby sa hák 5 dostal z výrezu 9. Tento zvislý pohyb je však obmedzený prítomnosťou prečnievajúcich častí 13, na ktoré každý z hákov 5 pri svojom pohybe hore narazí. V dôsledku toho sa potom musí podlahová doska 4 posunúť vo vodorovnom smere vzhľadom na lešenársky prvok 2, dokiaľ sa každý hák 5 nedostane bezprostredne pod príslušnú medzeru 14 medzi susednými prečnievajúcimi časťami 13. Hák 5 a tým tiež podlahová doska 4 sa potom môžu zdvihnúť hore a uvoľniť od lešenárskeho prvku
2. Tento dvojstupňový pohyb zamedzuje samovoľnému uvoľneniu podlahovej dosky 4 napríklad vetrom alebo náhodným dotykom.
Na každom konci lešenárskeho prvku 2 je umiestnená zvislá koncová doska 19, ktorá je upevnená k príslušnému koncu žliabkového nosníka tvoreného dvoma bočnými stenami 6 a priečnou hornou časťou 7. Každá zvislá koncová doska 19 sa zužuje na svojom hornom a spodnom konci smerom dovnútra do bočných hore a dole vystupujúcich jazýčkov 20, 21. Jazýčky 20, 21 vystupujú nad žliabkový nosník a pod žliabkový nosník tvorený dvoma bočnými stenami 6 a priečnou hornou časťou 7.
Na obr. 5 a 6 je podrobnejšie zobrazená v dvoch pohľadoch zvislá koncová doska 19, vytvorená ako zápustkový výkovok vybavený priechodným otvorom 22. Priechodný otvor 22 je na jednej koncovej časti vybavený rozšírením tvoriacim vybranie slúžiace na uloženie konca žliabkového nosníkového prvku vytvoreného z dvoch bočných stien 6 a hornej časti 7.
Ako je zrejmé z obr. 7, zobrazujúceho zvislú koncovú dosku 19 v pôdorysnom pohľade, každá zvislá koncová doska 19 je upravená na dosadnutie na valcový prvok tvorený v tomto prípade lešenárskou stojkou 1. Tým je možné vytvoriť lešenársky prvok 2 v takom tvare, že jeho zvislá kon cová doska 19 dosadne tesne na časť obvodovej valcovej vonkajšej plochy stojky 1.
Na obr. 8 je znázornený v axonometrickom pohľade a vo väčšej mierke spoj medzi lešenárskym prvkom 2 a zaisťovacím ústrojenstvom 3 lešenárskej stojky 1.
Zaisťovacie ústrojenstvo 3 obsahuje na svojom spodnom konci pridržiavací prvok vo forme prstenca 23 s kalištekovým tvarom, ktorý je privarený k stojke 1, aby vymedzoval prstencový žliabok okolo stojky 1, pričom tento prstencový žliabok je na svojom homom konci otvorený. Stena prstenca 23 je sklonená hore a smerom von od stojky
1.
Zaisťovacie ústrojenstvo 3 obsahuje na svojom homom konci pridržiavací prvok vo forme upínacieho prstenca 25 v tvare obráteného miskového prvku, ktorý je uložený klzné na stojke 1 a tiež vymedzuje po svojom obvode žliabok okolo stojky 1, pričom tento žliabok je však v tomto prípade otvorený na svojom spodnom konci smerom dole. Bočné steny upínacieho prstenca 25 pozostávajú z valcovej hornej časti 26, ktorá dosadá tesne na valcovú obvodovú plochu stojky 1, a zo spodnej časti 27, sklonenej dole a smerom von od stojky 1. Na jednej strane je upínací prstenec 25 vybavený radiálne von vystupujúcim výčnelkom 28, v ktorom je vytvorená vedľa stojky 1 zvislá drážka 29. Horná plocha 30 zvieracieho prstenca 25 môže po obidvoch stranách výčnelku 28 stúpať po obvode hore, ako je to zobrazené, alebo môže stúpať plynulé po celom obvode v rozsahu 360 od jednej strany výčnelku 28 a tým tvorí klinovitú plochu.
Na vonkajšej ploche stojky 1 je vytvorené zvisle orientované rebro 31, tvorene privareným kovovým kolíkom. V alternatívnom vyhotovení je možné vytvoriť rebro 31 vcelku so stojkou 1 pri jej výrobe. Dimenzie rebra 31 sú volené tak, aby toto rebro 31 mohlo prechádzať zvislou drážkou 29 vo výčnelku 28 na upínacom prstenci 25. Keď sa po svojom natočení dostane upínací prstenec 25 do polohy, v ktorej rebro 31 premiestni do osi zvislej drážky 29, môže sa upínací prstenec 25 pohybovať hore a dole po stojke 1 pozdĺž rebra 31.
na vytvorenie spoja medzi lešenárskym prvkom 2 a zaisťovacím ústrojenstvom 3 stojky 1 sa upínací prstenec 25 najskôr natočí do polohy, v ktorej sa zvislá drážka 29 dostane do zvislého vyrovnania proti rebru 31, takže upínací prstenec 25 sa môže posúvať hore pozdĺž rebra 31. Upínací prstenec 25 sa potom natáča do polohy, v ktorej je zvislá drážka 29 umiestnená mimo osi rebra 31, takže upínací prstenec 25 môže dosadnúť na horný koniec podlhovastého rebra 31. Spodný jazýček 21 zvislej koncovej dosky 19 lešenárskeho prvku 2 sa teraz môže vložiť do spodného žliabku vytvoreného v pevnom prstenci 24 na stojke 1. Spodný jazýček 21 zapadne vďaka svojmu zužujúcemu sa tvaru do prstencového žliabku, vymedzeného pevným prstencom 24, a pritisne sa k stojke 1. Ako už bolo uvedené v predchádzajúcom opise, zvislá koncová doska 19 má svoju dosadaciu plochu vytvorenú v tvare časti valcovej plochy, takže po vložení spodného jazýčka 21 do žliabku pevného prstenca 24 dosadne vonkajšia valcová plocha zvislej koncovej dosky 19 tesne na stojku 1, pretože obidve dosadacie plochy stojky 1 a zvislé koncové dosky 19 sú v podstate zhodné.
Upínací prstenec 25 sa potom otáča späť, až sa zvislá drážka 29 vytvorená vo výčnelku 28 dostane zo zvislej osi rebra 31 a potom spadne pozdĺž rebra 31, načo sa upínací prstenec 25 opäť otáča, až rebro 31 príde do kontaktu so sklonenou hornou plochou 30 upínacieho prstenca 25. Vyvodením tangenciálnej sily na výčnelok 28, vyvolanej napríklad údermi kladiva, môže byť upinaci prstenec 25 pev ne uklinovaný pod rebrom 31. Horný jazýček 20 na hornej časti zvislej koncovej dosky 19 lešenárskeho prvku 2, majúci podobný tvar ako spodný jazýček 21, je uklinovaný pevne v spodnej časti 27 upínacieho prstenca 25.
Pri uvoľňovaní spoja sa uskutočňuje uvedený postup pracovných operácií v opačnom poradí.
Pevný prstenec 24 je pozdĺž svojho spodného okraja vytvorený výhodne s najmenej jedným otvorom 32 tvoriacim drenážny otvor umožňujúci odstraňovanie vody a nečistôt zo spodného prstencového žliabku.
V príklade zobrazenom na obr. 1 je zrejmé, že lešenie má byť vybavené tiež sústavou vodorovných a diagonálnych zavetrovacích výstuh 33, prebiehajúcich medzi susednými stojkami 1, ktoré majú zaistiť stabilitu lešenárskej konštrukcie. Každá zavetrovacia výstuha 33 môže byť tiež vybavená zvislými koncovými doskami 19, takže môže byť upevnená k zaisťovaciemu ústrojenstvu 3 na stojkách 1. V prípade diagonálnych zavetrovacích výstuh 33 však musia byť zvislé koncové dosky 19 pripojené k hlavnej pozdĺžnej časti zavetrovacej výstuhy 33 v sklonenej polohe, zvierajúcej ostrý uhol s osou hlavnej pozdĺžnej časti.
I keď predchádzajúci opis obsahuje konkrétne znaky montážnej techniky lešenia podľa vynálezu montáž na lešenárskych prvkov v tvare obráteného žliabku, je výhodou tohto riešenia, že je možné použiť aj iné techniky.

Claims (12)

1. Lešenársky prvok, vyznačujúci sa t ý m , že je tvorený v podstate obráteným nosníkom profilu U, vytvoreným vcelku a pozostávajúcim z dvoch bočných stien (6), umiestnených v odstupe od seba, a z hornej časti (7) spájajúcej navzájom obidve bočné steny (6), v oblasti styku bočných stien (6) s hornou časťou (7) sú v nosníku profilu U vytvorené otvory (8), vytvarované s výrezmi (9) v hornej časti každej z bočných stien (6), a najmenej časť každého výrezu (9) je umiestnená bezprostredne vedľa oblasti hornej časti (7) majúcej väčšiu šírku a každý výrez (9) je umiestnený tiež v susedstve oblasti (11) hornej časti (7) so zmenšenou šírkou, pričom do každého výrezu (9) je možné vložiť hák (5) jeho presunutím medzerou (14) vytvorenou vedľa zúženej časti (11) a hák (5) môže byť potom uložený vo výreze (9) čiastočne pod časťou (13) s väčšou šírkou.
2. Lešenársky prvok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že susedné výrezy (9) v horných okrajových častiach bočných stien (6) sú rozdelené hore vyčnievajúcimi výstupkami (10), z ktorých každý výstupok (10) je umiestnený proti jednej zo zúžených oblastí (11) hornej časti (7).
3. Lešenársky prvok podľa nároku 1 alebo 2, v y značujúci sa tým, že žliabkový nosník je vyrobený razením otvorov (8) v kovovom plechu a ohnutím plechu do tvaru žliabku.
4. Lešenársky prvok podľa nárokov 1 až3,vyznačujúci sa tým, že každý koniec žliabkového člena je vybavený koncovou doskou (19) s dvoma vzájomne opačne smerovanými jazýčkami (20, 21).
5. Lešenárska konštrukcia obsahujúca lešenárske prvky (2) podľa nárokov 1 až 4, ústrojenstvo (3) na upevnenie lešenárskych prvkov (2) vo vzájomne rovnobežných polohách a v odstupoch od seba najmenej jednu podlahu podopretú lešenárskymi prvkami, pričom podlaha vytvorená vo forme podlahovej dosky (4) je vybavená hákmi (5) zachytenými vo výrezoch (9) a umiestnenými pod oblasťami hornej časti (7) každého žliabkového člena, majúcimi väčšiu šírku.
6. Lešenárska konštrukcia podľa nároku 5, závislom na nároku 4, vyznačujúca sa tým, že obsahuje sústavu stojok (1) a na každej zo stojok (1) je umiestnené zaisťovacie ústrojenstvo (3), každé zo zaisťovacích ústrojenstiev (3) obsahuje dvojicu vzájomne protiľahlých prídržných prvkov upravených na uloženie jazýčkov (20, 21), jeden z prídržných prvkov je upevnený k stojke (1) a druhý z prídržných prvkov je pohyblivý pozdĺž stojky (1) proti pevnému prídržnému prvku tak, že po oddialení prídržných prvkov môže byť jeden z jazýčkov (21) zachytený pevným prídržným prvkom a po následnom posuve pohyblivého prídržného prvku smerom k pevnému prídržnému prvku je opačne smerovaný jazýček (20) zachytený pohyblivým prídržným prvkom a tým je upevnený koniec príslušného lešenárskeho prvku (2) k príslušnej stojke (1).
7. Lešenárska konštrukcia podľa nároku 6, v y z n a čujúca sa tým, že najmenej jedna z koncových dosiek (19) je tvarovaná na dosadnutie na vonkajšiu plochu valca.
8. Lešenárska konštrukcia podľa nároku 6 alebo 7, vyznačujúca sa tým, že prídržné prvky obsahujú dvojicu prstencov (24, 25), tvoriacich okolo každej stojky (1) vzájomne protiľahlé prstencové žliabky na uloženie jazýčkov (20, 21).
9. Lešenárska konštrukcia podľa nároku 8, v y z n a čujúca sa tým, že každý pevný prstenec (24) je privarený na príslušnú stojku (1) a vymedzuje prstencový žliabok okolo tejto stojky (1), ktorý je otvorený na svojej hornej strane, a pohyblivý prstenec (25) je uložený posuvne a otočné na príslušnej stojke (1) nad pevným prstencom (24) a vymedzuje žliabok okolo stojky (1), ktorý je otvorený na svojej spodnej strane.
10. Lešenárska konštrukcia podľa nárokov 6 až 9, vyznačujúca sa t ý m , že stojky (1) sú vybavené zachycovacími prvkami na zachytenie pohyblivých prídržných prvkov a ich zovretie proti pohybu smerom od pevného prídržného pohybu po zachytenie jazýčkov pohyblivým prídržným prvkom.
11. Lešenárska konštrukcia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že zachytávači prvok obsahuje rebro (31) upevnené na stojke (1) nad pevným prstencom (24) a pohyblivý prstenec (25) je vybavený výčnelkom (28), v ktorom je zvnútra vytvorená zvislá drážka (29), ktorou môže prechádzať rebro (31), pričom pri umiestnení zvislej drážky (29) zvisle súosovo proti rebru (31) sa pohyblivý prstenec (25) môže voľne pohybovať hore a dole pozdĺž stojky (1) a okolo rebra (31), ale po presunutí pohyblivého prstenca (25) pod rebro (31) a jeho natočení je zamedzené ďalšiemu pohybu pohyblivého prstenca (25) smerom hore.
12. Lešenárska konštrukcia podľa nároku 11, vyznačujúca sa tým, že horná plocha (30) pohyblivého prstenca (25) stúpa po obvode smerom od výčnelku (28) hore na vytvorenie klinovej plochy upravenej pre záber s rebrom (31), ak je pohyblivý prstenec (25) pod rebrom (31), pričom po natočení pohyblivého prstenca (25) pod rebro (31) príde sklonená horná plocha do záberu s rebrom (31) a je pod jeho spodným koncom uklinovaná a pohyblivý prstenec (25) je upnutý a zaistený proti pohybu pozdĺž stojky (1) smerom od pevného prstenca (24).
SK1305-97A 1997-05-16 1997-09-25 Lešenársky prvok SK284761B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9710042.4A GB9710042D0 (en) 1997-05-16 1997-05-16 Improvements in or relating to a scaffolding component

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK130597A3 SK130597A3 (en) 1999-03-12
SK284761B6 true SK284761B6 (sk) 2005-11-03

Family

ID=10812475

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1305-97A SK284761B6 (sk) 1997-05-16 1997-09-25 Lešenársky prvok

Country Status (3)

Country Link
AT (1) ATE236321T1 (sk)
DE (1) DE69720422T2 (sk)
SK (1) SK284761B6 (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102017218472A1 (de) * 2017-10-16 2019-04-18 Peri Gmbh Horizontalriegel

Also Published As

Publication number Publication date
DE69720422D1 (de) 2003-05-08
ATE236321T1 (de) 2003-04-15
SK130597A3 (en) 1999-03-12
DE69720422T2 (de) 2003-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8066247B2 (en) Modular shoring assembly with length adjustable support
CA2508682C (en) Locking cross bar
SK130497A3 (en) A scaffolding assembly
SK743289A3 (en) Support system
CZ293636B6 (cs) Lešenářský prvek a lešenářská konstrukce
CA2091451C (en) Scaffold connection
EP1233122A2 (en) Facade scaffolding
US20190078340A1 (en) Formwork for performing castings for providing floor slabs
EP1251222B1 (en) Recoverable shuttering
EP0252748B1 (en) A support system
US5255758A (en) Protective ladder assembly for scaffolding structure
SK284761B6 (sk) Lešenársky prvok
JP2010090676A (ja) 床付き布枠及び枠組足場
EP1797256A1 (en) Scaffold board with hooks having inclining front edges
CN108350697B (zh) 脚手架系统
US6116567A (en) Modular truss shoring system
GB2037928A (en) Cross-member for Scaffolding
JP6592647B1 (ja) 張出し直線部材等によるドーム状部材網の構築方法
GB2377248A (en) Toe board support
US5941345A (en) Scaffold cross member and modular support assembly
FI61665B (fi) Saett vid montering av arbetsstaellningar jaemte anordning avsedd att anvaendas vid saettets genomfoerande
JP6926741B2 (ja) 足場板
AU707069B2 (en) Work platform for roof construction work
NL194732C (nl) Samenstel voor het met elkaar verbinden van naast elkaar liggende, begaanbare, van loop- en werkvlakken voorziene constructiedelen en verbindingsdeel kennelijk geschikt voor toepassing in het samenstel.
GB2364344A (en) Scaffolding transom

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20120925