SK282829B6 - Prípojnica na vedenie jednosmerného elektrického prúdu - Google Patents

Prípojnica na vedenie jednosmerného elektrického prúdu Download PDF

Info

Publication number
SK282829B6
SK282829B6 SK91-97A SK9197A SK282829B6 SK 282829 B6 SK282829 B6 SK 282829B6 SK 9197 A SK9197 A SK 9197A SK 282829 B6 SK282829 B6 SK 282829B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
cell
busbar
busbars
current
longitudinal
Prior art date
Application number
SK91-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK9197A3 (en
Inventor
Jacques Antille
Original Assignee
Alcan Technology & Management Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alcan Technology & Management Ag filed Critical Alcan Technology & Management Ag
Publication of SK9197A3 publication Critical patent/SK9197A3/sk
Publication of SK282829B6 publication Critical patent/SK282829B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25CPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25C3/00Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts
    • C25C3/06Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts of aluminium
    • C25C3/16Electric current supply devices, e.g. bus bars

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)
  • Fuel Cell (AREA)

Abstract

Pri usporiadaní prípojníc na vedenie jednosmerného elektrického prúdu od koncov katódových tyčí pozdĺžne usporiadaného elektrolytického článku, osobitne na výrobu hliníka, prípojnicami (22) ku koncom traverz nasledujúceho článku je jedna časť koncov katódových tyčí na každej pozdĺžnej strane článku (10n) pridružená k prípojnici (A, B) čiastkového prúdu, pričom prípojnice čiastkového prúdu sú vedené od pozdĺžnych strán nasledujúceho článku (10n+1) naprieč pozdĺžnej osi (x) pod článkom a pod článkom s ú zvedené do spoločnej zbernice (C) a spoločná zbernica je vedená pod článkom vo svojom pozdĺžnom smere k poprúdovo ležiacemu koncu traverzy (28). Usporiadaním prípojníc (A, B) čiastkového prúdu a zbernice (C) do tvaru písmena "T" dochádza k optimálnej kompenzácii elektromagnetických silových polí a v dôsledku toho k podstatnému zlepšeniu stability elektrolytického článku oproti dosiaľ zvyčajnému vedeniu prípojníc.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka prípojnice na vedenie jednosmerného elektrického prúdu spojujúcej konce katódových tyčí pozdĺžne usporiadaného elektrolytického článku, osobitne na výrobu hliníka cez prúdové prípojnice k priečnym koncom nasledujúceho článku, pričom je prípojnica vedená pozdĺžne pod článkom.
Doterajší stav techniky
Pri získavaní hliníka elektrolýzou oxidu hlinitého sa oxid hlinitý rozpustí vo fluoridovej tavenine, ktorá pozostáva prevažne z kryolitu. Katodicky vylúčený hliník sa zhromažďuje pod fluoridovou taveninou na uhlíkovom spodku článku, pričom povrch tekutého hliníka tvorí katódu. Do taveniny sú ponorené zhora anódy, pripevnené na anódových trámikoch, čiže traverzách, ktoré pri bežnom uskutočnení pozostávajú z amorfného uhlíka. Na uhlíkových anódach vzniká vplyvom elektrolytického rozkladu oxidu hliníka kyslík, ktorý sa zlučuje s uhlíkom anód na oxid uhličitý a oxid uhoľnatý. Zvyčajne prebieha elektrolýza v teplotnom rozpätí 940 °C až 970 °C. V priebehu elektrolýzy sa elektrolyt ochudobňuje o oxid hlinitý. Pri spodnej hranici koncentrácie, hmotnostne 1 až 2 % oxidu hlinitého, dochádza k anódovému javu, ktorý sa prejavuje zvýšením napätia napríklad zo 4 až 5 V na 30 V a viacej. Najneskoršie potom sa musí otĺcť krusta stuhnutého elektrolytového materiálu a koncentrácia oxidu hlinitého sa musí zvýšiť prísadou oxidu hlinitého.
Za normálnej prevádzky sa elektrolytický článok obsluhuje zvyčajne periodicky, aj keď nedôjde k žiadnemu anodickému javu, tým, že sa krusta otlčie a pridá sa oxid hlinitý.
V uhlíkovom spodku elektrolytického článku sú zabudované katódové tyče, pričom ich konce prechádzajú obidvoma pozdĺžnymi stranami elektrolytickej vane. Tieto železné tyče sú zbernicami elektrického prúdu, ktorý preteká cez prípojnice usporiadané mimo článku, stúpacím vedením, anódovými trámami, prípadne traverzami a anódovými tyčami k uhlíkovým anódam nasledujúceho článku. Ohmickým odporom od katódových tyčí až k anódam nasledujúceho článku sú spôsobované energetické straty, ktoré sú rádovo až 1 kWh/kg vyprodukovaného hliníka. Preto sa opakovane vyskytujú snahy optimalizovať usporiadanie prípojníc s ohľadom na ohmický odpor. Pritom však treba rešpektovať aj zvislé zložky magnetickej indukcie, ktoré - spolu s vodorovnými zložkami prúdovej hustoty - vytvárajú silové pole v tekutom kove získaným redukčným procesom.
V jednej hliníkovej hute s pozdĺžne usporiadanými elektrolytickými článkami je prúd vedený od jedného článku k druhému takto: Elektrický jednosmerný prúd vystupuje z katódových tyčí zabudovaných do uhlíkového spodku článku. Konce katódových tyčí sú spojené ohybnou pásovinou so zbernicami, prípadne prípojnicami, ktoré prebiehajú rovnobežne s radom elektrolytických článkov. Z týchto prípojníc prebiehajúcich pozdĺž pozdĺžnych strán článkov je prúd vedený inou ohybnou pásovinou a cez stúpajúce vedenie k obidvom koncom traverzy nasledujúceho článku. Podľa typu pece kolíše rozdelenie prúdu medzi bližším a vzdialenejším koncom traverzy medzi 100/0 % až 50/50 %, vztiahnuté na všeobecný smer prúdu radu článkov. Za pomoci zámkov sú na traverze upevnené zvislé anódové tyče, ktoré nesú uhlíkové anódy a sú elektrickým prúdom napájané.
Z magnetického hľadiska nie je súčasné zvyčajné napájanie jednosmerným elektrickým prúdom osobitne výhodné. Superpoziciou troch zložiek prúdenia vznikajú v tekutom kove pohyby:
- prvá zložka prúdu, ktorou je v zásade cirkulačný pohyb pozdĺž vnútorných stien článku, má osobitne škodlivý vplyv vo vzťahu ku stabilite elektrolytického článku. Táto prvá zložka vzniká vplyvom susediacich elektrolytických článkov v rade, ktorý privádza elektrický prúd späť k usmerňovaču. Zmysel otáčania závisí od toho, či leží susedný rad článkov od článku vľavo alebo vpravo, vztiahnutý na všeobecný pohyb jednosmerného prúdu;
- druhá zložka prúdu pozostáva v tom, že v každej polovici článku (vzhľadom na pozdĺžny smer) vzniká cirkulačný prúd, pričom zmysel prúdu v obidvoch poloviciach je opačný. Tento druh rotácie závisí od rozdelenia prúdu medzi stúpajúcimi vedeniami;
- konečne tretia zložka prúdu pozostáva zo štyroch rotácií vytvorených v kvadrantoch článku, pričom zmysel otáčania diagonálne oproti sebe ležiacich kvadrantov je rovnaký. Tieto rotácie vznikajú vplyvom nerovnakého rozdelenia prúdu v prípojniciach a v traverze od jedného konca článku k druhému.
Superpozícia týchto troch zložiek prúdu spôsobuje, že rýchlosti prúdenia kovu vnútri článku sú veľmi rozdielne. V miestach, kde prebiehajú všetky tri zložky prúdu paralelne, vzniká vysoká rýchlosť prúdenia kovu.
V nemeckom patentovom spise číslo DE-A-28 180 sa uvádza vedenie prípojníc zhora uvedeného druhu. Pri skôr známom usporiadaní dochádza k určitej kompenzácii elektromagnetických silových polí.
Na podklade tohto známeho stavu techniky je úlohou vynálezu poskytnúť usporiadanie prípojníc také, že pri ňom dochádza k pokiaľ možno celkovej kompenzácii elektromagnetických silových polí vytváraných rôznym prietokom prúdu.
Podstata vynálezu
Prípojnica na vedenie jednosmerného elektrického prúdu od koncov katódových tyčí pozdĺžne usporiadaného elektrolytického článku, osobitne na výrobu hliníka, cez prípojnice ku koncom traverzy nasledujúceho článku, pričom je prípojnica vedená pod článkom v jeho pozdĺžnom smere, pozostáva podľa vynálezu v tom, že jedna časť koncov katódových tyčí na každej pozdĺžnej strane článku je pridružená k prípojnici čiastkového prúdu, pričom prípojnice čiastkového prúdu sú vedené od pozdĺžnych strán nasledujúceho článku naprieč pozdĺžnej osi x pod článkom a pod článkom sú zvedené do spoločnej zbernice a spoločná zbernica je vedená pod článkom vo svojom pozdĺžnom smere k poprúdovo ležiacemu koncu traverzy.
Usporiadanie prípojníc podľa vynálezu pre pozdĺžne usporiadané elektrolytické články sa hodí pre jednotky s intenzitami prúdu až 170 KA.
Pri výhodnom usporiadaní prípojníc sú prípojnice čiastkového prúdu pod každým článkom v jeho pozdĺžnom strede a kolmo na pozdĺžnu os článkov a zbernica prebieha v pozdĺžnej osi článku.
Účelne prebiehajú prípojnice čiastkových prúdov pod každým článkom medzi podpernými nosníkmi katódovej vane, pričom zbernica prebieha naprieč podpernými nosníkmi. Usporiadanie s prípojnicami čiastkových prúdov a so zbernicami je výhodne umiestnené približne v polovici výšky podperných nosníkov.
Konfiguráciou prípojníc podľa vynálezu je zlepšený tak stacionárny stav článku zmenšením rozdielu hladín tekutého kovu, ako aj stabilita článku v nestacionárnom stave znížením vplyvov prúdenia v priebehu prevádzky článku.
Vynález bližšie objasňuje, nijako však neobmedzuje, nasledujúci príklad praktického uskutočnenia pomocou priložených obrázkov, z ktorých vyplývajú prednosti, význaky a podrobnosti vynálezu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obr. 1 je rez elektrolytickým článkom.
Na obr. 2 je vysvetlený princíp magnetickej kompenzácie.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Podľa obr. 1 pozostáva elektrolytický článok 10 z oceľovej vane 12 vyloženej tepelnou izoláciou 14 a nesúcej uhlíkový spodok 16. Do uhlíkového spodku 16 sú vsadené katódové tyče 18, ktorých konce vyčnievajú z oceľovej vane 12 po obidvoch pozdĺžnych stranách. Katódové tyče 18 sú napojené na prípojnice 22 ohybnou pásovinou 20. Oceľová vaňa 12 stoji na oceľových nosníkoch 24 vo výške h nad dlážkou 26.
Princíp magnetickej kompenzácie špeciálnym vedením prípojníc vyplýva z obr. 2, ktorý ukazuje usporiadanie podľa vynálezu radu elektrolytických článkov 10 s menovitou intenzitou prúdu 140 KA.
Všeobecný smer elektrického jednosmerného prúdu je vyznačený šípkou I. Číslice v zátvorkách na obr. 2 sa vzťahujú na počet katódových tyčí, ktoré sú vždy zvedené do jednotlivých zberníc. Rozdelenie prúdu vnútri článku sa riadi pri rovnakom type článku podľa intenzity prúdu. Pretože neexistuje žiadny vzťah medzi intenzitou elektrického prúdu a jeho rozdelením, vyráta sa rozdelením prúdu, to je presný počet jednotiek katódových tyčí zvedených vždy do jednotlivých zberníc pre určitú hustotu prúdu, pomocou nagnetohydrodynamického podobenstva.
V uvedenom príklade je elektrolytický článok 10n vybavený po každej pozdĺžnej strane článku 20 koncami katódových tyčí, z ktorých 26 jednotiek katódových tyči napája po prúde ležiaci koniec anódového nosníka, prípadne traverzy 28 nasledujúceho článku 10n+1 a 14 jednotiek napája koniec ležiaci smerom proti prúdu. Vždy 3 jednotky katódových tyčí od každej pozdĺžnej strany článku 10n sú zvedené do jednej prípojnice čiastkového prúdu A, B a sú vedené pod článkom od stredu m dĺžky nasledujúceho článku 10n+| v ich pozdĺžnej osi x. Uprostred pozdĺžnej osi x článku sa obidve prípojnice čiastkového prúdu zlučujú do jednej zbernice C, ktorá vedie pozdĺž pozdĺžnej osi x ku koncu po prúde ležiacej traverzy 28.
Obidve prípojnice A, B čiastkových prúdov prebiehajú medzi oceľovými nosníkmi 24. Zbernica C prebieha naprieč oceľovými nosníkmi cez k tomu zriadenými prolismi 25. Usporiadanie pozostávajúce z prípojníc A, B čiastkových prúdov a zbernice C v tvare písmena „T“ je nad dlážkou 26 vo výške zodpovedajúcej približne polovici výšky h oceľových nosníkov 24.
Magnetický vplyv prípojníc A, B čiastkových prúdov a zbernice C je zosilňovaný blízkosťou elektrolytického kovu a feromagnetickým okolím v dôsledku oceľovej vane 12 a oceľových nosníkov 24. Malá vzdialenosť prípojníc A, B čiastkových prúdov a zbernice C od elektrolytického kovu pripúšťa zníženie prúdu rozdelením prípojníc do tvaru „T“.
Výpočty pomocou magnetohydrodynamického podobenstva vedú v uvedenom prípade k výsledkom zostaveným do nasledujúcej tabuľky.
Vedenie prípojníc Prúd (KA) VMX (cn/·) Stacionárna analýsa Analýza stability Prírastkový faktor fl/S).10_e
Vkov delta h (M)
bet T* 140 38 7,8 37 1,5
8 T* 140 20 6,6 28 0,44
Vmax -maximálna rýchlosť v tekutom kove Vkov = stredná kvadratická rýchlosť v tekutom kove delta h = rozdiel hladín povrchu tekutého kovu
Dosiahnuté hodnoty zreteľne preukazujú výhodnosť vedenia prípojníc podľa vynálezu v tvare písmena „T“ na rozdiel od konvenčného vedenia prípojníc. Najdôležitejšia informácia vyplýva z analýzy stability. Maximum prírastkového faktora spojeného s budiacimi stavmi je pri vedení prípojníc tvaru „T“ optimalizovaného z magnetického hľadiska oproti zvyčajnému vedeniu prípojníc bez „T“ trojnásobne nižšia. Z toho vyplýva podstatné zlepšenie stability elektrolytického článku.
Priemyselná využiteľnosť
Usporiadaním prípojníc A, B čiastkového prúdu a zbernice C do tvaru písmena „T“ dochádza k optimálnej kompenzácii silových elektromagnetických polí a v dôsledku toho k podstatnému zlepšeniu stability elektrolytického článku oproti dosiaľ zvyčajnému vedeniu prípojníc.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prípojnica na vedenie jednosmerného elektrického prúdu od koncov katódových tyčí pozdĺžne usporiadaného elektrolytického článku, osobitne na výrobu hliníka, cez prípojnice ku koncom traverzy nasledujúceho článku, pričom je prípojnica vedená pod článkom v jeho pozdĺžnom smere, vyznačujúca sa tým, že jedna časť koncov katódových tyčí na každej pozdĺžnej strane článku (10„) je pridružená k prípojnici (A, B) čiastkového prúdu, pričom prípojnice čiastkového prúdu sú vedené od pozdĺžnych strán nasledujúceho článku (10„+l) naprieč pozdĺžnej osi (x) pod článkom a pod článkom sú zvedené do spoločnej zbernice (C) a spoločná zbernica je vedená pod článkom vo svojom pozdĺžnom smere k poprúdovo ležiacemu koncu traverzy (28).
  2. 2. Prípojnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa t ý m , že prípojnice (A, B) čiastkového prúdu sú usporiadané pod každým článkom (10) v jeho strede (m) a kolmo na pozdĺžnu os (x) a zbernica (C) prebieha v pozdĺžnej osi (x) článku.
  3. 3. Prípojnica podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že prípojnice (A, B) čiastkového prúdu prebiehajú pod každým článkom (10) medzi opornými nosníkmi (24) katódovej vane (12) a zbernica (C) prebieha naprieč opornými nosníkmi (24).
  4. 4. Prípojnica podľa nároku 3, vyznačujúca sa t ý m , že prípojnice (A, B) čiastkového prúdu a zbernice (C) sú usporiadané vo výške (a), ktoré sú polovicou výšky (h) oporných nosníkov (24).
SK91-97A 1996-01-26 1997-01-21 Prípojnica na vedenie jednosmerného elektrického prúdu SK282829B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP96810051A EP0787833B1 (de) 1996-01-26 1996-01-26 Schienenanordnung für Elektrolysezellen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK9197A3 SK9197A3 (en) 1998-04-08
SK282829B6 true SK282829B6 (sk) 2002-12-03

Family

ID=8225538

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK91-97A SK282829B6 (sk) 1996-01-26 1997-01-21 Prípojnica na vedenie jednosmerného elektrického prúdu

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5830335A (sk)
EP (1) EP0787833B1 (sk)
AU (1) AU693391B2 (sk)
CA (1) CA2194832A1 (sk)
DE (1) DE59607944D1 (sk)
IS (1) IS4414A (sk)
NO (1) NO317172B1 (sk)
RU (1) RU2118410C1 (sk)
SK (1) SK282829B6 (sk)
ZA (1) ZA97246B (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU9652798A (en) * 1997-10-13 1999-05-03 Suparator B.V. Device for continuously skimming off a floating toplayer
FR2871479B1 (fr) * 2004-06-10 2006-08-11 Solvay Sa Sa Belge Circuit electrique d'un electrolyseur a electrodes bipolaires et installation d'electrolyse a electrodes bipolaires
CN100439566C (zh) * 2004-08-06 2008-12-03 贵阳铝镁设计研究院 大面不等电式五点进电母线配置装置
FR2882887B1 (fr) * 2005-03-01 2007-04-27 Solvay Circuit electrique d'un electrolyseur et procede pour reduire les champs electromagnetiques au voisinage de l'electrolyseur
FR2882888B1 (fr) * 2005-03-01 2007-04-27 Solvay Circuit electrique d'un electrolyseur et procede pour reduire les champs electromagnetiques au voisinage de l'electrolyseur
US20080143189A1 (en) * 2006-02-27 2008-06-19 Solvay (Societe Anonyme) Electrical Circuit Of An Electrolyzer And Method For Reducing The Electromagnetic Fields In The Vicinity Of The Electrolyzer
FI121472B (fi) * 2008-06-05 2010-11-30 Outotec Oyj Menetelmä elektrodien järjestämiseksi elektrolyysiprosessissa, elektrolyysijärjestelmä ja menetelmän käyttö ja/tai järjestelmän käyttö
RU2536577C2 (ru) * 2012-02-17 2014-12-27 Общество с ограниченной ответственностью "Объединенная Компания РУСАЛ Инженерно-технологический центр" Ошиновка мощных алюминиевых электролизеров при их продольном расположении в корпусе
US9896773B2 (en) 2012-07-17 2018-02-20 United Company RUSAL Engineering and Technology Centre LLC Busbar arrangement for aluminum electrolysers with a longitudinal position
RU2505626C1 (ru) * 2012-10-25 2014-01-27 Общество с ограниченной ответственностью "Объединенная Компания РУСАЛ Инженерно-технологический центр" Ошиновка электролизера для получения алюминия
RU2566120C1 (ru) * 2014-07-24 2015-10-20 Общество с ограниченной ответственностью "Объединенная Компания РУСАЛ Инженерно-технологический центр" Ошиновка алюминиевого электролизера
CN109863258B (zh) 2016-07-26 2022-05-31 东海Cobex有限责任公司 用于霍尔-埃鲁电池的阴极集流器/连接器

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NO139525C (no) * 1977-07-14 1979-03-28 Ardal Og Sunndal Verk Anordning for kompensering av horisontale magnetfelter i smelte-elektrolyseovner
US4196067A (en) * 1978-02-07 1980-04-01 Swiss Aluminium Ltd. Absorption of magnetic field lines in electrolytic reduction cells
DE3009098C2 (de) * 1979-12-21 1983-02-24 Schweizerische Aluminium AG, 3965 Chippis Verfahren zur Führung des Stromes zwischen Elektrolyseöfen
DE3276543D1 (en) * 1982-01-18 1987-07-16 Aluminia Spa Method and apparatus for electric current supply of pots for electrolytic production of metals, particularly aluminium

Also Published As

Publication number Publication date
EP0787833B1 (de) 2001-10-17
DE59607944D1 (de) 2001-11-22
NO970328L (no) 1997-07-28
ZA97246B (en) 1997-07-23
RU2118410C1 (ru) 1998-08-27
CA2194832A1 (en) 1997-07-27
IS4414A (is) 1997-02-20
NO970328D0 (no) 1997-01-24
AU7645596A (en) 1997-07-31
US5830335A (en) 1998-11-03
EP0787833A1 (de) 1997-08-06
AU693391B2 (en) 1998-06-25
NO317172B1 (no) 2004-09-06
SK9197A3 (en) 1998-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20080078674A1 (en) Module busbar arrangement for powerful aluminum electrolytic cells
AU2005285702B2 (en) A method for electrical connection and magnetic compensation of aluminium reduction cells, and a system for same
SK282829B6 (sk) Prípojnica na vedenie jednosmerného elektrického prúdu
US4713161A (en) Device for connection between very high intensity electrolysis cells for the production of aluminium comprising a supply circuit and an independent circuit for correcting the magnetic field
US3969213A (en) Aluminum electrolytic cells
CN101092712A (zh) 用于补偿由相邻的串联连接的高功率电解槽的行诱导的磁场的装置
CA1246005A (en) Busbar arrangement for aluminium electrolytic cells
PL115407B3 (en) Method and apparatus for compensation of magnetic fields of adjoining rows of thermo-electrolyzer tanks
US4474611A (en) Arrangement of busbars for electrolytic reduction cells
NL7905732A (nl) Elektrolysecel met gecompenseerde magneetveldcomponen- ten.
NL8402994A (nl) Elektrolysevat voor een stroomsterkte hoger dan 250.000 ampere voor de bereiding van aluminium met behulp van het hall-heroult procede.
US4313811A (en) Arrangement of busbars for electrolytic cells
PL132150B1 (en) Method of elimination of magnetic interference in seriesof electrolysers of very high voltage,located crosswise and apparatus therefor
US4194959A (en) Electrolytic reduction cells
CN1051810C (zh) 抵偿横向配置的电解槽的有害磁场的布置
US3775281A (en) Plant for production of aluminum by electrolysis
US4396483A (en) Arrangement of busbars for electrolytic reduction cells
EA030271B1 (ru) Установка получения алюминия, содержащая компенсирующую электрическую цепь
PL110620B1 (en) Method of supplying current to electrolysers
US3728243A (en) Electrolytic cell for the production of aluminum
US4261807A (en) Asymmetrical arrangement of busbars for electrolytic cells
CA1094016A (en) Conductor arrangement for compensating for horizontal magnetic fields in pots containing a molten electrolytic bath
JPS5853717B2 (ja) アルミニウム電解槽アルミニウムメタル層の安定化法
KR850000134B1 (ko) 횡적으로 배치된 알루미늄 전해조에서 수직자계의 대칭화를 위한 방법
CN110029357B (zh) 一种铝电解槽系列的电解厂房及电解槽布局结构