SK281351B6 - Spôsob výroby granulovaných prísad do stavebných hmôt - Google Patents

Spôsob výroby granulovaných prísad do stavebných hmôt Download PDF

Info

Publication number
SK281351B6
SK281351B6 SK910-95A SK91095A SK281351B6 SK 281351 B6 SK281351 B6 SK 281351B6 SK 91095 A SK91095 A SK 91095A SK 281351 B6 SK281351 B6 SK 281351B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
concrete
granulated
additive
building materials
granules
Prior art date
Application number
SK910-95A
Other languages
English (en)
Other versions
SK91095A3 (en
Inventor
Karlheinz R�Mpler
Ulrich Walter
Reinhard B�Ber
Bernhard Wand
Wolfgang Prahl
Reinhard Nowak
Original Assignee
Glatt Ingenieurtechnik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glatt Ingenieurtechnik Gmbh filed Critical Glatt Ingenieurtechnik Gmbh
Publication of SK91095A3 publication Critical patent/SK91095A3/sk
Publication of SK281351B6 publication Critical patent/SK281351B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B18/00Use of agglomerated or waste materials or refuse as fillers for mortars, concrete or artificial stone; Treatment of agglomerated or waste materials or refuse, specially adapted to enhance their filling properties in mortars, concrete or artificial stone
    • C04B18/02Agglomerated materials, e.g. artificial aggregates
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J2/00Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic
    • B01J2/16Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic by suspending the powder material in a gas, e.g. in fluidised beds or as a falling curtain

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Glanulating (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Pri spôsobe výroby granulovaných prísad do stavebných hmôt viazaných cementom a vápnom, ako sú napríklad skvapalňovač betónu, zosilňovač farieb, látka vytvárajúca vzduchové póry, farbivá na báze anorganických pigmentov, komponenty zvyšujúce pevnosť alebo podobné látky, s ktorými je uvažované na miešanie do suchých, tekutých alebo pastovitých stavebných hmôt, sú prísada alebo prísady v kvapaline rozptýlené alebo namiešané do východiskovej suspenzie, pričom táto východisková suspenzia je nasledujúcim granulačným sušiacim spôsobom s vírivou vrstvou nastriekaná na zárodok z vlastného východiskového materiálu a granulovaná do medziproduktu namiešateľného do stavebnej hmoty.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby granulovaných prísad do stavebných hmôt viazaných cementom alebo vápnom, ako sú napríklad betónové skvapalňovače, zosilňovače farieb, látky vytvárajúce vzduchové póry, farbivá na báze anorganických pigmentov, komponenty zvyšujúce pevnosť alebo podobne, s ktorými sa uvažuje pre namiešanie do suchých, tekutých alebo pastovitých stavebných hmôt.
Doterajší stav techniky
V priemysle betonárskych výrobkov sa používajú najrôznejšie prísady, aby sa mohli meniť vlastnosti, prípadne farba betónu. Primiešaním určitých prísad do tekutých farieb môže byť zvýšená schopnosť zahusťovania betónu, aby sa tak zvýšila tlaková pevnosť a rovnomerné stlačenie betónových výrobkov. S redukciou obsahu cementu je spojená ekonomická výhoda. Lepšia dispergovateľnosť cementového gleju spôsobuje tiež uzatvorenejší povrch. A nakoniec zvýšená plastickosť betónu podporuje rýchlejšie plnenie foriem a dlhú životnosť kamenných foriem v dôsledku malého opotrebenia na ich stenách. Tak sa dá rôznymi prísadami a kombináciami látok docieliť určitých, na spôsob použitia orientovaných vlastností betónu a výrobkov z neho vyrobených.
Pri kombinácii farieb, farebných pomocných látok a technologicky v betóne zužitkovateľných primesí je však potrebné brať ohľad na znášanlivosť týchto látok. Tieto prísady často tvoria chemicky nestabilné roztoky a tiež dodatočným primiešavaním dispergačných prostriedkov a chemických stabilizátorov sa problém trvalej skladovej stability kvapaliny zvyšuje.
Pre farbenie betónových výrobkov je v stavebníctve už známe používanie anorganických a organických pigmentov, pričom v praxi sa osvedčili najmä pigmenty na báze anorganických farbiacich pigmentov. Tieto pigmenty sú v práškovom stave pridávané do betónových zmesí. Na základe dobrej dispergovateľnosti dochádza k úplnému homogénnemu rozdeleniu pigmentového prášku v betónovej zmesi v niekoľkých minútach.
Nevýhoda použitia práškových pigmentov je v tom, že nemajú dobrú tekutosť, pri skladovaní sa často zhlukujú a hrudkavejú a na základe jemnej deliteľnosti použitého pigmentového prášku sa musí počítať s viac či menej veľkým znečistením zariadenia, závodu a prostredia.
Ako zabrániť týmto nevýhodám je známe, a to tak, že sa ako farbiace prostriedky použijú pigmentové granuláty. Taký spôsob je opísaný v spise DE 36 19 363, kde pri pigmentovom granuláte je sprejovým sušením vyrábaná zmes z vody, pigmentu a spojiva. Ako pigment sú používané kysličníky mangánu, kysličníky železa, organické pigmenty a/alebo uhlík, ako aj zmes z jednotlivých pigmentov. Ako spojivá, ktoré pôsobia v betóne ako dispergačný pomocný prostriedok, môžu byť: alkylbenzensulfonát, alkylnaftalénsulfonát, ligninsulfonát, sulfátovaný polyglykoléter, melanínformaldehydové kondenzáty, naftalénformaldehydové kondenzáty, kyselina glukonová, soli nízkomolekulámych čiastočne esterifikovaných kopolymerizátorov styrénu - anhydridu kyseliny maleínovej a kyseliny krotonovej. Podiel pigmentov pritom tvorí dve až šesť váhových percent.
Hlavná nevýhoda sprejového granulačného sušenia spočíva v tom, že sa v strede granuly vytvára dutý priestor, podmienený technickým postupom. Tým je pevnosť granuly menšia, takže granuly môžu byť pri doprave a sklado vaní zničené a podiel čiastočiek menších ako 0,1 mm môže byť taký veľký, že môže byť znížená tekutosť materiálu.
Zo spisu DE 41 03 531 je známe, že na redukciu podielu čiastočiek menších ako 0,1 mm sú granuly vysušené rozprašovaním výhodne 15 minút až 2 hodiny, pri teplote až 300 stupňov Celzia pregranulované v bubnoch, závitovkách alebo na otočných tanieroch.
Veľké náklady na pregranuláciu podstatne predražujú výrobné náklady pigmentových granulátov.
Preto existuje úloha vytvorenia cenovo priaznivého spôsobu výroby prísady, ktorá sa vyznačuje dobrou výrobnou stálosťou, ktorá je v miešacom procese stavebných hmôt ľahko použiteľná a ktorá mení vlastnosti tejto stavebnej hmoty žiaducim spôsobom, pričom podstatne nepoškodzuje iné parametre tejto stavebnej hmoty.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje spôsob výroby granulovaných prísad do stavebných hmôt viazaných cementom a vápnom, ako sú napríklad skvapalňovač betónu, zosilňovač farieb, látka vytvárajúca vzduchové póry, farbivá na báze anorganických pigmentov, komponenty zvyšujúce pevnosť alebo podobné látky, s ktorými je uvažované na miešanie do suchých, tekutých alebo pastovitých stavebných hmôt. Podstata vynálezu spočíva v tom, že prísada alebo prísady sú v kvapaline rozptýlené alebo namiešané do východiskovej suspenzie. Táto východisková suspenzia je nasledujúcim granulačným sušiacim spôsobom s vírivou vrstvou nastriekaná na zárodok z vlastného východiskového materiálu a granulovaná do medziproduktu namiešateľného do stavebnej hmoty.
Vo výhodnom uskutočnení je východisková suspenzia prísady s 20 až 60 % hmotn. pevných látok a v prípade anorganických farbiacich pigmentov, ktoré sa vzťahujú na obsah pevných látok s 2 až 6 % hmotn. spojiva, rozstrekovaná do jemných kvapiek na vlastné zárodky, ktoré sa nachádzajú v lôžku granulačného sušiaceho zariadenia s vírivou vrstvou s triediacim procesom materiálu, pri teplotách privádzaného vzduchu nositeľa tepla pri 150 až 250 °C sú granulované do granúl v priemere 0,1 až 1,25 mm s vlhkosťou 0,5 až 5 % a kontinuálne sú roznášané triediacim procesom.
Pritom sa ako spojivo na granuláciu anorganických farbiacich pigmentov používajú produkty v čistej forme alebo v ich zmesi, vhodné ako skvapalňovače betónu.
Teplota odvetrávaného vzduchu granulačného sušenia s vírivou vrstvou je 30 až 40 °C.
Výhody spôsobu podľa vynálezu na výrobu prísad do stavebných hmôt viazaných cementom a vápnom, ako sú napríklad skvapalňovač betónu, zosilňovač farieb, látka, vytvárajúca vzduchové póry, farbivá na báze anorganických pigmentov, komponenty zvyšujúce pevnosť a podobne, spočívajú v tom, že pomocou granulačného sušenia s vírivou vrstvou je vyrábaný jemnozmný konečný produkt, ktorý je bezprašný a ktorý sa vyznačuje dobrým pneumatickým dopravným chovaním. Granulované farbiace a podobné prísady sa dajú v exaktných dávkach pridávať do betónovej zmesi. Okrem toho sa granuláty v betónovej zmesi rýchlo rozpúšťajú. Merania udávajú, že rozpúšťanie granulátov a homogénne rozdelenie prísady v betónovej zmesi nastáva v čase menšom ako 100 sekúnd. V betóne nedochádza k vytváraniu vláknitých nečistôt a hniezd s farbou.*
Ďalšia výhoda spôsobu podľa vynálezu spočíva v tom, že sa nevytvárajú žiadne duté granuláty, ktoré vznikajú pri sprejovom sušení. Vplyvom pevnosti a veľkej sypnej hustoty vyrobených granulátov sa pri primeranej doprave, skladovaní a manipulácii, zabráni poškodeniu alebo zničeniu granulátov a tým tiež vytváraniu prachu.
Na výrobu granulovanej farbiacej látky na zafarbenie stavebných hmôt sa ako východiskové materiály výhodne používajú anorganické farbiace pigmenty na báze kysličníkov kovov a uhlíka, výhodne kysličníky železa, ktoré sú s vodou a spojivom spracovávané do suspenzie. Východisková suspenzia farbiacej látky sa pritom skladá zo 40 až 60 % obsahu pevných látok, k obsahu pevných látok, z 2 až 6 % spojiva.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Spôsob podľa vynálezu je bližšie objasnený na základe príkladu jeho uskutočnenia.
Na výrobu granulovaného farbiva na farbenie stavebných hmôt je 50 % hmotn. suchého červeného kysličníka železa (Bayferrox 130), 3 % hmotn. ligninsulfonátu a 1 % hmotn. Optapixu AC 95 s pridaním vody vyrábaná východisková látka na farbivo, pričom údaje prísad spojiva sa vzťahujú na obsah pevných látok.
Táto východisková suspenzia je rozstrekovaná do jemných kvapiek na vlastné zárodky, ktoré sa nachádzajú na lôžku granulačného sušiaceho zariadenia s vírivou vrstvou s triediacim procesom materiálu. Pri teplotách privádzaného vzduchu nositeľa tepla pri 160 stupňoch Celzia dochádza k tvorbe granulátov a sušeniu materiálu vo vírivej vrstve. Teplota odvetrávaného vzduchu je 35 stupňov Celzia.
Hotové granuláty sú triediacim procesom roznášané z granulačného sušiaceho zariadenia s vírovou vrstvou. Vlhkosť vyrobených granulátov je 1 % a zrnitosť je medzi 0,1 až 1,0 mm. Granuláty sú bezprašné a majú veľkú sypnú hustotu. Pri pridaní do miešačky na betón nastalo v priebehu 100 sekúnd úplné rozpustenie granúl a homogénne rozdelenie farbív v betónovej zmesi.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby granulovaných prísad do stavebných hmôt viazaných cementom a vápnom, ako sú napríklad skvapalňovač betónu, zosilňovač farieb, látka vytvárajúca vzduchové póry, farbivá na báze anorganických pigmentov, komponenty zvyšujúce pevnosť alebo podobné látky, s ktorými je uvažované na miešanie do suchých, tekutých alebo pastovitých stavebných hmôt, vyznačujúci sa t ý m , že prísada alebo prísady sú v kvapaline rozptýlené alebo namiešané do východiskovej suspenzie, pričom táto východisková suspenzia je nasledujúcim granulačným sušiacim spôsobom s vírivou vrstvou nastriekaná na zárodok z vlastného východiskového materiálu a granulovaná do medziproduktu namiešateľného do stavebnej hmoty.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že východisková suspenzia prísady s 20 až 60 % hmotn. pevných látok a v prípade anorganických farbiacich pigmentov, ktoré sa vzťahujú na obsah pevných látok s 2 až 6 % hmotn. spojiva, je rozstrekovaná do jemných kvapiek na vlastné zárodky, ktoré sa nachádzajú v lôžku granulačného sušiaceho zariadenia s vírivou vrstvou s triediacim procesom materiálu, pri teplotách privádzaného vzduchu nositeľa tepla pri 150 až 250° C sú granulované do granúl v priemere 0,1 až 1,25 mm s vlhkosťou 0,5 až 5 % a kontinuálne sú roznášané triediacim procesom.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m , že ako spojivo sa na granuláciu anorganických farbiacich pigmentov používajú produkty v čistej forme alebo v ich zmesi, vhodné ako skvapalňovače betónu.
  4. 4. Spôsob podľa nárokov laž 3, vyznačujúci sa t ý m , že teplota odvetrávaného vzduchu granulačného sušenia s vírivou vrstvou je 30 až 40° C.
  5. 5. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 4, v y značujúci sa tým, že prísadou, prípadne prímesou, je anorganický pigment na báze oxidov kovu a/alebo uhlíka.
SK910-95A 1994-08-17 1995-07-19 Spôsob výroby granulovaných prísad do stavebných hmôt SK281351B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4429147A DE4429147A1 (de) 1994-08-17 1994-08-17 Verfahren zur Herstellung von granulierten Zusatzstoffen für Baustoffe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK91095A3 SK91095A3 (en) 1996-03-06
SK281351B6 true SK281351B6 (sk) 2001-02-12

Family

ID=6525893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK910-95A SK281351B6 (sk) 1994-08-17 1995-07-19 Spôsob výroby granulovaných prísad do stavebných hmôt

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0697379B1 (sk)
AT (1) ATE181719T1 (sk)
CZ (1) CZ290261B6 (sk)
DE (2) DE4429147A1 (sk)
DK (1) DK0697379T3 (sk)
ES (1) ES2135634T3 (sk)
SK (1) SK281351B6 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19731698A1 (de) * 1997-07-23 1999-01-28 Brockhues Chem Werke Ag Verfahren zur Einfärbung von Baustoffen und Asphalt
NL1012123C2 (nl) * 1999-05-21 2000-12-04 Grint En Zandexpl Mij V H Gebr Werkwijze en inrichting voor het vervaardigen van een pilvormig halfproduct, geschikt als vulstof voor een betonmengsel.
US8691891B2 (en) 2008-11-28 2014-04-08 Arturo Solis Herrera Cement mixture with significantly improved physicochemical and bacteriological properties that contains dopamelanin, precursors thereof, analogues thereof or derivatives thereof, as an additive
US8277557B2 (en) * 2009-08-07 2012-10-02 Borregaard Industries Limited Agglomerated particulate lignosulfonate

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3579366A (en) * 1968-07-12 1971-05-18 Intrusion Prepakt Granulated additive,method of making the same,and cementitious grout and concrete compositions containing the same
CH635862A5 (de) * 1977-10-15 1983-04-29 Ciba Geigy Ag Verfahren zur granulierung von pigmenten.
JPS5951568B2 (ja) * 1979-01-17 1984-12-14 日本化薬株式会社 水易溶性ポリアクリル酸金属塩顆粒の製造法
DD232254A1 (de) * 1984-08-30 1986-01-22 Dessau Zementanlagenbau Veb Verfahren und anordnung zur granulierung von silikatischen stoffgemischen
DE3619363A1 (de) * 1986-06-09 1987-12-10 Brockhues Chem Werke Ag Verfahren zum einfaerben von beton
DE4103531A1 (de) 1991-02-06 1992-08-13 Bayer Ag Verfahren zum einfaerben von baustoffen
DE4119667A1 (de) * 1991-06-14 1992-12-17 Bayer Ag Verfahren zum einfaerben von baustoffen
DE4223598A1 (de) * 1992-07-17 1994-01-20 Bayer Ag Verfahren zum Einfärben von Baustoffen

Also Published As

Publication number Publication date
CZ184895A3 (en) 1996-03-13
EP0697379A2 (de) 1996-02-21
DE59506300D1 (de) 1999-08-05
ATE181719T1 (de) 1999-07-15
SK91095A3 (en) 1996-03-06
EP0697379A3 (de) 1996-07-03
ES2135634T3 (es) 1999-11-01
EP0697379B1 (de) 1999-06-30
DK0697379T3 (da) 2000-01-24
CZ290261B6 (cs) 2002-06-12
DE4429147A1 (de) 1996-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4946505A (en) Process for dyeing concrete
US5199986A (en) Process for coloring building materials
JP3914563B2 (ja) 迅速分解性の顔料濃縮物
US5418195A (en) Porous ceramic granules
US6270566B1 (en) Process for colouring building materials
US5882395A (en) Process for producing inorganic granules and the use therefor
US5215583A (en) Process for coloring building materials
JP3314986B2 (ja) 建築材料の彩色方法
PL86751B1 (sk)
SK281351B6 (sk) Spôsob výroby granulovaných prísad do stavebných hmôt
JP2553269B2 (ja) 建築材料の着色方法
JP3314943B2 (ja) 建築材料の着色方法
US11390755B2 (en) Pigment granulation process and method of use for coloring building materials
CA1278151C (en) Method for improving strength of dry dye particles and reducing explosion hazards
RU2096373C1 (ru) Способ приготовления гранулированной добавки в бетонную смесь
JPH0375287A (ja) 多孔性けい酸質粒状物

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20110719