SK279849B6 - Zariadenie na nastavovanie polohy sklenenej tabule - Google Patents

Zariadenie na nastavovanie polohy sklenenej tabule Download PDF

Info

Publication number
SK279849B6
SK279849B6 SK1229-90A SK122990A SK279849B6 SK 279849 B6 SK279849 B6 SK 279849B6 SK 122990 A SK122990 A SK 122990A SK 279849 B6 SK279849 B6 SK 279849B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
tool element
upper tool
glass
glass sheet
stop
Prior art date
Application number
SK1229-90A
Other languages
English (en)
Other versions
SK122990A3 (en
Inventor
Jean-Marc Petitcollin
Gérard-Jean Harle
Original Assignee
Saint-Gobain Vitrage International
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint-Gobain Vitrage International filed Critical Saint-Gobain Vitrage International
Publication of SK122990A3 publication Critical patent/SK122990A3/sk
Publication of SK279849B6 publication Critical patent/SK279849B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B23/00Re-forming shaped glass
    • C03B23/02Re-forming glass sheets
    • C03B23/023Re-forming glass sheets by bending
    • C03B23/035Re-forming glass sheets by bending using a gas cushion or by changing gas pressure, e.g. by applying vacuum or blowing for supporting the glass while bending
    • C03B23/0352Re-forming glass sheets by bending using a gas cushion or by changing gas pressure, e.g. by applying vacuum or blowing for supporting the glass while bending by suction or blowing out for providing the deformation force to bend the glass sheet
    • C03B23/0357Re-forming glass sheets by bending using a gas cushion or by changing gas pressure, e.g. by applying vacuum or blowing for supporting the glass while bending by suction or blowing out for providing the deformation force to bend the glass sheet by suction without blowing, e.g. with vacuum or by venturi effect
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B35/00Transporting of glass products during their manufacture, e.g. hot glass lenses, prisms
    • C03B35/14Transporting hot glass sheets or ribbons, e.g. by heat-resistant conveyor belts or bands
    • C03B35/16Transporting hot glass sheets or ribbons, e.g. by heat-resistant conveyor belts or bands by roller conveyors
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B23/00Re-forming shaped glass
    • C03B23/02Re-forming glass sheets
    • C03B23/023Re-forming glass sheets by bending
    • C03B23/03Re-forming glass sheets by bending by press-bending between shaping moulds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B23/00Re-forming shaped glass
    • C03B23/02Re-forming glass sheets
    • C03B23/023Re-forming glass sheets by bending
    • C03B23/03Re-forming glass sheets by bending by press-bending between shaping moulds
    • C03B23/0302Re-forming glass sheets by bending by press-bending between shaping moulds between opposing full-face shaping moulds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B2225/00Transporting hot glass sheets during their manufacture
    • C03B2225/02Means for positioning, aligning or orientating the sheets during their travel, e.g. stops

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na nastavovanie polohy sklenenej tabule na výrobnej linke na ohýbanie a/alebo ďalšie tepelné spracovanie skla vzhľadom na najmenej jeden nástrojový prvok, pričom linka obsahuje dopravník na presun sklenených tabúľ, zahriatych nad teplotu mäknutia, naplocho pod horným nástrojovým prvkom, vytvoreným ako manipulačný prostriedok a/alebo obsahujúcim prostriedky na tvarovo a/alebo tepelne spracovací proces na sklenenej tabuli a uspôsobeným na prevzatie sklenených tabúľ z dopravníka, a na uvoľňovanie sklenenej tabule na dolný nástrojový prvok kvôli pokračovaniu tvarovania a/alebo presun skla k inému zariadeniu, hlavne k chladiacemu zariadeniu na tepelné tvrdenie, pričom dopravník je opatrený zastavovacím mechanizmom posunu tabule pod horným nástrojovým prvkom, pričom zariadenie obsahuje prostriedky na polohové nastavovanie polohy sklenenej tabule pod horným nástrojovým prvkom.
Doterajší stav techniky
Pri technológiách ohýbania skla naplocho sa ohrev sklenených tabúľ vykonáva v peci, ktorou sklenené tabule prechádzajú pri dopravovaní na valčekovej trati. Voľba zvýšených výrobných rýchlostí vedie súčasne k veľkým rýchlostiam dopravovania a k veľkým dĺžkam pecí. V týchto podmienkach nie je možné predvídať, aká bude orientácia sklenenej tabule na výstupe z pece. Toto vylúčenie možnosti presného predvídania sa samozrejme chápe ako relatívne, pretože poloha sklenených tabúľ nie je samozrejme vystavená úplné náhodám, ale zostávajúca neistota je dostatočná na to, aby viedla k tvarovým chybám, a to buď k nerešpektovaniu požadovaného zakrivenia alebo k vytváraniu odtlačkových stôp prvkov zariadenia. K tomu dochádza preto, že požadovaná presnosť polohy pod horným nástrojovým prvkom je menšia ako 1 mm a je zvyčajne okolo 1/10 až niekoľko desatín milimetra.
V minulosti boli navrhnuté rôzne spôsoby nastavovania polohy sklenených tabúľ. Z európskeho patentového spisu EP-B-146 442 je tak napríklad známe vkladacie zariadenie zaručujúce správnu východiskovú polohu pri vstupe do pece. Sú tiež známe prostriedky na nastavovanie polohy sklenenej tabule vnútri pece alebo na výstupe znej, pričom hlavný problém spočíva v tom, že čím viac sa približuje sklo k hornému nástrojovému prvku, tým mäkším sa stáva a v dôsledku toho akékoľvek pôsobenie naň môže vyvolať optické chyby.
Vzhľadom na požiadavky na optickú kvalitu a na dovolenú toleranciu zakrivenia v závislosti od neskoršej montáže zasklenia, napríklad do karosérie automobilového vozidla, je potrebné dokonalé nastavovanie polohy predného okraja sklenenej tabule, t. j. jej presné čelné nastavovanie polohy.
Z európskej patentovej prihlášky EP-A-267 120 je známe orientovať sklenenú tabuľu tak, že sa predný okraj nechá narážať na zasunuteľnú plochú zarážku (alebo eventuálne tmy), uloženú naprieč dopravníkom, pričom táto zarážka zadržiava sklenenú tabuľu, zatiaľ čo dopravník pokračuje v jej unášaní a núti tak sklenenú tabuľu nastaviť sa proti plochej zarážke. Takéto zariadenie však prináša problémy pri svojej činnosti, len čo predný okraj tabúľ nie je orientovaný rovnobežne s valčekmi, k čomu dochádza často pri trojuholníkových sklách, potrebných napríklad na bočné okná.
K tomuto nedostatku, ktoiý je možné odstrániť zlepšením vysúvacích prostriedkov, pristupuje ešte podstatnejší nedostatok, spočívajúci v tom, že referenčná plocha sklenenej tabule sa vzťahuje výlučne k dopravníku. Autori vynálezu zistili výchylky v nastavovaní polohy horného nástrojového prvku. Napriek svojej značnej hmotnosti totiž horný nástrojový prvok prijíma premenlivú polohu vzhľadom na zvislicu, orientovanú na dopravník, a to úmerne k zvislým posunom, vyplývajúcim zo zvýšených teplôt, ktorým je vystavený. Nejedná sa pritom o výchylky veľkej veľkosti, ale tieto výchylky majú význam z hľadiska požadovanej presnosti nastavovania polohy.
Okrem toho má nastavovanie polohy sklenenej tabule zmysel iba vtedy, keď sa tabula zastaví presne v požadovanom okamihu. V uvedenej európskej patentovej prihláške EP-A-267 120 sa toto zastavovanie dosahuje s nastaviteľným oneskorením okamihu zastavenia dopravníka potom, čo sa sklo stretlo s detekčným mechanizmom typu opísaného v európskom patentovom spise EP-B-217 708. Polohové nastavovanie a zastavovanie sklenených tabúľ sú tak dva nezávislé procesy, takže vzniká riziko, že orientácia sklenenej tabule sa zmení medzi pôsobením plochej zarážky a zastavením dopravníka. Ak sa pohne horný nástrojový prvok vzhľadom na tento dopravník, je poloha zastavenia vždy nesprávna.
K tvarovaniu prostredníctvom horného nástrojového prvku sa konečne pripája i spracovanie na dolnom nástrojovom prvku, napríklad v podobe pokračovania tvarovania a/alebo odvádzania k chladiacemu mechanizmu. Ak sa horný nástrojový prvok pohne, poloha skla na dolnom nástrojovom prvku už nemôže byť určená vopred a vznikajú opäť chyby ohýbania alebo tvorba odtlačkových značiek na skle.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje zariadenie na nastavovanie polohy sklenenej tabule na výrobnej linke na ohýbanie a/alebo ďalšie tepelné spracovanie skla vzhľadom na najmenej jeden nástrojový prvok, pričom linka obsahuje dopravník na presun sklenených tabúľ, zahriatych nad teplotu mäknutia, naplocho pod horným nástrojovým prvkom, vytvoreným ako manipulačný prostriedok a/alebo obsahujúcim prostriedky na tvarovo a/alebo tepelne spracovací proces na sklenenej tabuli a prispôsobeným na prevzatie sklenených tabúľ z dopravníka a na uvoľňovanie sklenenej tabule na dolný nástrojový prvok kvôli pokračovaniu tvarovania a/alebo presun skla k inému zariadeniu, hlavne chladiacemu zariadeniu na tepelné tvrdenie, pričom dopravník je opatrený zastavovacím mechanizmom posunu tabule pod horným nástrojovým prvkom, pričom zariadenie obsahuje prostriedky na polohové nastavovanie sklenenej tabule pod horným nástrojovým prvkom, ktorého podstatou je, že prostriedky na polohové nastavovanie sú tvorené najmenej jednou zarážkou nesenou horným nástrojovým prvkom v polohe, ktorá je v smere posunu sklenených tabúľ po dĺžke dopravníka pevná a ktorá určuje krajnú polohu predného okraja sklenenej tabule pod horným nástrojovým prvkom. Tak sa umožní zaistiť nastavovanie polohy sklenenej tabule vzhľadom na horný nástrojový prvok na ohýbanie alebo iné tepelné spracovanie.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu je zarážka vedená na hornom nástrojovom prvku v polohe, ktorá je pevná vzhľadom na smer posunu sklenených tabúľ po dĺžke dopravníka, vysúvateľnej do polohy pred predným okrajom sklenenej tabule a zaťahovaleľnej mimo túto polohu.
Zarážka môže byť osadená priamo na hornom nástrojovom prvku alebo na mechanizme pevne nesenom na tomto hornom nástrojovom prvku.
Zarážka podľa vynálezu je vystavená presne rovnakým posunom ako horný nástrojový prvok. Sklenená tabuľa sa tak zastavuje pod skutočnou polohou horného nástrojového prvku bez toho, aby bolo potrebné túto polohu samostatne vopred určovať. Okrem toho je znemožnené tým, že zarážka slúži súčasne ako stavítko na zastavovanie a ako nastavovací prostriedok na nastavovanie polohy skla proti hornému nástrojovému dielu, aby dochádzalo k akýmkoľvek posunom sklenenej tabule medzi okamihom jej polohového nastavenia a okamihom zastavenia.
Sklenená tabuľa sa tak výhodne zastavuje vo svojom posune zarážkou, z čoho vyplýva, že dopravník je v tomto okamihu stále v činnosti. Je však výhodné, ak je rýchlosť posunu sklenenej tabule malá, aby sa obmedzilo trenie proti valčekom. V každom prípade sa dopravník zastaví potom, čo bola sklenená tabuľa spoľahlivo zablokovaná.
Výhodne sa pôsobenie valčekov na sklenenú tabuľu' zmierňuje použitím prostriedkov schopných prevziať časť hmotnosti tabule. Tieto odľahčovacie prostriedky sú vytvárané napríklad vyfukovaním teplého vzduchu alebo satím. Výhodne sú tieto odľahčovacie prostriedky rovnakého typu ako prostriedky použité na zdvíhanie a prikladanie sklenenej tabule proti hornému nástrojovému prvku, takže v oblasti horného nástrojového prvku sú tak podľa ďalšieho znaku vynálezu umiestnené prostriedky schopné prevziať časti hmotnosti sklenenej tabule počas jej nastavovania, tvorené napríklad pneumatickými sacími alebo fúkacími prostriedkami na zdvíhanie sklenenej tabule.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu je mechanizmus, nesený horným nástrojovým prvkom, tvorený skriňovým krytom, v ktorom je uložený horný nástrojový prvok a ktorý' nesie zarážku. Tento skriňový kryt je výhodne upravený tak, že usmerňuje sací účinok na obvod horného nástrojového prvku na účely ohýbania, pri ktorom zdvih sklenenej tabule a jej záber do horného nástrojového prvku sa dosahuje podtlakom vytváraným v blízkosti obvodu sklenenej tabule, ako je to známe napríklad z francúzskeho patentového spisu FR-B-2 085 464, európskeho patentového spisu EP-A-240 418 a európskeho patentového spisu EP-A-241 335. V takomto prípade je uloženie zarážky podľa vynálezu obzvlášť jednoduché, vzhľadom na to, že steny skriňového krytu zodpovedajú obvodu sklenenej tabule. Je preto dostatočné predĺžiť zodpovedajúcu stenu skriňového krytu s cieľom získať zarážky na predný okraj sklenenej tabule.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu je pod horným nástrojovým prvkom pri jeho okraji, na ktorom privádzané sklenené tabule vstupujú pod horný nástrojový prvok, umiestnený bezkontaktný detektor na snímanie priechodu predného okraja sklenenej tabule, spriahnutý s ovládaním zastavovania dopravníka.
Zarážka je napríklad vytvorená plochou hradiacou doskou alebo dvoma dorazmi. Tieto dorazy v tvare napríklad krúžkov môžu spĺňať presne tie isté funkcie ako hradiaca doska (klapka), pričom súčasne pôsobia menším trením pri zdvíhaní sklenenej tabule. Tieto dorazy sú eventuálne vhodne rozmiestnené po dĺžke steny skriňového krytu obklopujúceho horný nástrojový prvok.
Druhý typ nastavovania, navrhovaný podľa vynálezu, sa vzťahuje na nastavovanie dolného dielca vzhľadom na horný nástrojový prvok, inými slovami, sa vzťahuje na záruky správneho nastavovania polohy sklenenej tabule na dolnom nástrojovom prvku, ktorá je do istej miery neurčitá, ako bolo uvedené. Podľa vynálezu je toto zaistené tým, že horný nástrojový' prvok je ďalej opatrený mechanizmom na nastavovanie vzájomnej polohy horného nástrojového prvku a dolného nástrojového prvku, tvoreným najmenej jednou dvojicou zasúvacích prostriedkov, zasúvateľných jeden do druhého, z ktorých jeden je upevnený k hornému nástrojovému prvku a druhý je upevnený k dolnému nástrojovému prvku a ktoré definujú ich zasunutím do seba jedinú vzájomnú polohu horného nástrojového prvku a dolného nástrojového prvku.
Dvojice zasúvacích prostriedkov môžu byť uložené v dvoch navzájom kolmých osiach. Podľa výhodného vyhotovenia dvojica zasúvacích prostriedkov na vzájomné zasúvanie do seba pozostáva z vnútorného zasúvacieho prostriedku vo forme noža, zasúvajúceho sa medzi ramená vidlice ako vonkajšieho zasúvacieho prostriedku. Medzi ramenami vidlice je na dolnom nástrojovom prvku výhodne upevnená zarážka, proti ktorej dosadá čelo noža a vymedzujúca dolnú krajnú polohu horného nástrojového prvku.
Obidve navrhované nastavovania podľa vynálezu, vzťahujúce sa na polohu horného nástrojového prvku, sú navzájom doplnkové, ale prinášajú každé podstatné zlepšenie kvality vyrábaných zasklení.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom opise na príkladoch vyhotovenia s odvolaním na pripojené výkresy, v ktorých znázorňuje:
obr. 1 schematický pozdĺžny rez zariadením na ohýbanie sklenených tabúľ so zarážkou pridruženou k hornému nástrojovému prvku, obr. 2 zväčšený detail horného nástrojového prvku a jeho zarážky,a obr. 3 schematický priečny rez, ukazujúci horný nástrojový prvok a dolný nástrojový prvok, opatrené dvojicami vzájomne zasúvacích prostriedkov, usporiadaných krížovo na pozdĺžnej osi a priečnej osi horného a dolného dielca.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Obr. 1 je schematický rez zariadením na ohýbanie sklenených tabúľ používajúcim horný nástrojový prvok. Podrobnosti takýchto zariadení sú známe hlavne z uvedeného francúzskeho patentového spisu FR-B-2 085 464 a z európskych patentových spisov EP-A-240 418 a EP-A-241 335.
Takéto zariadenie obsahuje vkladaciu stanicu 1, na ktorej sú sklenené tabule 2 ukladané na dopravník 3, v danom prípade tvorený traťou hnaných valčekov 4. Týmto dopravníkom 3 sú sklenené tabule 2 zavádzané do pece 5 uzatvorenej clonou 6. V tejto peci sa sklenené tabule postupne zahrievajú, pričom sa postupne posúvajú jedna za druhou. Na konci pece 5 prichádzajú sklenené tabule na ohýbaciu stanicu 7.
Ohýbacia stanica 7 obsahuje horný nástrojový prvok 8, pod ktorým sa sklenená tabuľa 2 znehybní. Tento horný nástrojový prvok 8 je tu tvorený ohýbacou formou, ktorej zakrivenie zodpovedá celému zahrievaniu alebo časti zakrivenia definitívneho tvaru, ktorý sa má udeliť sklenenej tabuli. V určitých prípadoch môže byť zakrivenie odlišné od požadovaného tvaru alebo dokonca môže byť tvar horného nástrojového prvku plochý, teda bez zakrivenia bez toho, aby sa usilovalo o predtvarovanie sklenenej tabule a horný nástrojový prvok 8 môže byť využitý napríklad na prekladanie tabúľ mimo dopravník 3 na iné zariadenie alebo dopravník. Ohýbacia forma horného nástrojového prvku 8 je uložená do skriňového krytu 9 bez dna, ktorého spodný otvor zodpovedá rozmerom sklenenej tabule s miernym presahom, aby sa dovolilo sklenenej tabuli vniknúť do skriňového krytu 9.
Tento skriňový kryt 9 je spojený s jednou alebo viacerými sacími trubicami 10, umožňujúcimi vytvoriť podtlak v skriňovom kryte 9, schopný zdvihnúť sklenenú tabuľu a pritlačiť ju k forme horného nástrojového prvku 8. Skriňový kryt 9 a forma horného nástrojového prvku 8 sú dva prvky uložené pevne jeden proti druhému, ale ktoré obidva môžu byť spoločne zdvihnuté tak, že dolný nástrojový prvok 180 vo forme presúvateľnej šablóny, posúvajúci sa po koľajniciach 11, môže byť zavedený pod horný nástrojový prvok 8, aby prevzal ohnuté sklo, ktoré sa na neho postupne spustí, s cieľom jeho opätovného prevzatia a napríklad jeho dopravovanie k chladiacemu mechanizmu na tepelné tvrdenie. Na skriňovom kryte 9, ktorý tvorí mechanizmus 90 pevne nesený s horným nástrojovým prvkom 8 v zmysle definície predmetu vynálezu, je osadená zarážka 12, ktorá bráni sklenenej tabuli 2 pokračovať ďalej dopredu v jej dráhe na dopravníku 3.
Na obr. 2 je znázornená sklenená tabuľa počas jej nastavovania. Z obrázku je zrejmé, že otvor sacieho skriňového krytu 9 je o niečo väčší, ako je sklenená tabuľa 2 pred jej ohýbaním a že teda existuje presah d určený na vylúčenie rizika vytlačenia odtlačkovej značky, hlavne vtedy, keď steny skriňového krytu 9 vstupujú dole o dostatočnú veľkosť na obklopenie celého horného nástrojového prvku 8 alebo jeho časti, čo nie je znázornené v tomto obrázku, ale čo je v súlade s variantmi týchto spôsobov ohýbania, napr. podľa francúzskeho patentového spisu FR-B-2 085 464.
Podľa vynálezu je na prednej strane sklenenej tabule 2 tento presah d využitý na umiestnenie zarážky 12, tvorenej výhodne dvoma krúžkami upevnenými k dolnému koncu steny sacieho skriňového krytu 9 a ktorej hrúbka zodpovedá presahu d. Keď sklenená tabuľa 2 dosadne k dvom krúžkom zarážky 12, je teda dokonale ustavená pod horným nástrojovým prvkom.
Nastavovanie a zastavovanie sklenenej tabule sa vykonávajú nasledovne. Sklenená tabuľa 2, posúvajúca sa na dopravníku 3, je detekovaná bezkontaktným detektorom 13. Tento detektor spomalí dopravník 3 a postupne vyvolá jeho zastavenie po uplynutí času dostatočnom na to, aby predný okraj sklenenej tabule mohol ešte prejsť dráhu X. Táto dráha X sa volí o niečo väčšia ako je dráha Y, ktorú zostáva sklenenej tabuli prejsť kvôli dosiahnutiu zarážky 12, pričom rozdiel X - Y je výhodne menší ako 100 mm. Rozdiel X - Y musí byť väčší alebo rovnajúci sa najväčšiemu posunu predného okraja, ku ktorému keď došlo, s cieľom systematického nového orientovania každej sklenenej tabule. Bez ohľadu na polohu skriňového krytu 9 a horného nástrojového prvku 8, ktorý je mu priradený, je tak sklenená tabuľa vždy dokonale polohovo ustavená proti tomuto hornému dielcu 8.
le potrebné poznamenať, že ľahké trenie predného okraja sklenenej tabule počas vzostupu k hornému nástrojovému prvku prekvapujúco nespôsobí žiadne chyby na skle. Na sklenenej tabuli nevznikajú rušivé odtlačkové značky. Toto trenie však spôsobí mierne oneskorenie pri zdvihu predného okraja vzhľadom na zadný okraj, ale toto nevedie k ohýbaniu a/alebo optickej chybe.
Je možné použiť pohyblivé zarážky 12 vo forme pohyblivých dorazov, ktoré sú potom združené s prostriedkami na ich zatiahnutie do boku v prípade potreby, napríklad pracovnými valcami alebo protizávažím.
Nastavovacie zariadenie podľa vynálezu môže byť výhodne použité v ohýbacom zariadení so zvýšenou kapaci tou, majúcim možnosť súčasného ohýbania niekoľkých tabúľ, aké je opísané v európskom patentovom spise EP-A-267 121. Na tento účel stačí iba spustiť zostavu nesúcu horné nástrojové prvky po tom, čo predposledná sklenená tabuľa prešla za oblasť, ktorá musí byť zaujatá zarážkou posledného horného nástrojového prvku, takže sled horných nástrojových prvkov a sklenených tabúľ rastie v smere posunu sklenených tabúľ. Vo všetkých týchto prípadoch je vzdialenosť medzi sklenenými tabuľami primeraná k tomu, aby k spusteniu zarážky mohlo dôjsť bez rizika poškodenia skla.
Bol vysvetlený prípad horného nástrojového prvku, tvoreného zakrivenou ohýbacou formou, uloženou v sacom skriňovom kryte s väčšími rozmermi, ako má sklenená tabuľa. Je možné použiť iné ohýbacie prostriedky bez toho, aby sa opustil rámec vynálezu. Je známe používať sací zvon s menšími rozmermi, ako má sklenená tabuľa, a to dokonca menší ako je ohýbacia forma. V tomto prípade zarážky nebudú umiestnené vnútri, ale mimo sacieho zvonu pri použití zodpovedajúcich príchytiek
Okrem toho bol konkrétne opísaný prípad, keď na ohýbanie je horný nástrojový prvok systematicky združený s prostriedkom tvoriacim s ním celok, a to najmä sacím skriňovým krytom. Tento skriňový kryt však môže slúžiť iba ako podpora na zarážky podľa vynálezu, k čomu dochádza, keď sa použije horný nástrojový prvok opatrený nasávacími otvormi alebo keď je sklenená tabuľa zdvíhaná vzostupným prúdom teplého vzduchu. Konečne nie je dôležité, či je horný dielec zakrivený alebo nie. Keď to ohýbacia forma umožňuje, môžu byť navyše zarážky uložené priamo na nej pomocou príchytiek upevnených k zadnej časti alebo k bokom ohýbacej formy.
Obr. 3 ukazuje nastavovanie horného nástrojového prvku 14 vzhľadom na dolný nástrojový prvok 18. Je tu zrejmý horný nástrojový prvok 14, tvoriaci ohýbaciu formu, upevnený na ráme 15. Eventuálne je táto ohýbacia forma horného nástrojového prvku 14 obklopená podtlakovou skriňou 16 bez dna. Na ráme 15 sú upevnené nože 17a tvoriace horné zasúvacie prostriedky 17. Tomuto hornému nástrojovému prvku 14 zodpovedá dolný nástrojový prvok 18 tvorený výhodne rámom otvoreným vo svojom strede, na ktorý musí byť sklenená tabuľa uvoľnená. Na tomto dolnom nástrojovom prvku 18 sú upevnené vidlice 19a tvoriace dolné zasúvacie prostriedky 19, medzi ktorých ramená sa môžu vsunúť nože 17a tvoriace zodpovedajúci horný zasúvací prostriedok 17. Ramená vidlíc 19a majú konce 20 rozšírené tak, že môžu nože 17 navádzať do vsunutia.
Výhodne sa používajú tri alebo štyri dvojice nožov a vidlíc. V prípade štyroch dvojíc zasúvacích prostriedkov 17, 19 sú tieto dvojice usporiadané výhodne po dvoch na dvoch stredových osiach nástrojových prvkov, uložených navzájom proti sebe kolmo.
Je možné použiť iné typy takýchto prvkov ako tmy, ale sústavy nožov a vidlíc sú najvýhodnejšie, lebo i po tom, čo bolo vykonané nastavenie, dovoľujú rôzne dilatácie horného dielca a dolného dielca. Výhodne najmenej jedna z vidlíc 19a obsahuje zarážku 21, proti ktorej naráža koniec noža 17a horného dielca 14, takže horný prvok nemôže zostúpiť za danú výšku.
Nastavovanie polohy horného nástrojového prvku proti dolnému nástrojovému prvku sa výhodne spája s nastavovaním sklenenej tabule proti tomuto hornému nástrojovému prvku.

Claims (13)

1. Zariadenie na nastavovanie polohy sklenenej tabule na výrobnej linke na ohýbanie a/alebo ďalšie tepelné spracovanie skla vzhľadom na najmenej jeden nástrojový prvok (8, 180, 14, 18), pričom linka obsahuje dopravník (3) na presun sklenených tabúľ zahriatych nad teplotu mäknutia, naplocho pod horným nástrojovým prvkom (8, 14) vytvoreným ako manipulačný prostriedok a/alebo obsahujúcim prostriedky na tvarovo a/alebo tepelne spracovávací proces na sklenenej tabuli a uspôsobený na prevzatie sklenených tabúľ z dopravníka a na uvoľňovanie sklenenej tabule na dolný nástrojový prvok (180, 18) kvôli pokračovaniu tvarovania a/alebo presun skla k inému zariadeniu, hlavne chladiacemu zariadeniu na tepelné tvrdenie, pričom dopravník (3) je opatrený zastavovacím mechanizmom posunu tabule pod horným nástrojovým prvkom (8, 14), pričom zariadenie obsahuje prostriedky na polohové nastavovanie sklenenej tabule pod horným nástrojovým prvkom (8, 14), vyznačujúce sa tým, že prostriedky na polohové nastavovanie sú tvorené najmenej jednou zarážkou (12) nesenou horným nástrojovým prvkom (8, 14) v polohe, ktorá je v smere posunu sklenených tabúľ (2) po dĺžke dopravníka (3) pevná a ktorá určuje krajnú polohu predného okraja sklenenej tabule (2) pod horným nástrojovým prvkom (8).
2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m , že zarážka (12) je vedená na hornom nástrojovom prvku (8) v polohe, ktorá je pevná vzhľadom na smer posunu sklenených tabúľ (2) po dĺžke dopravníka (3), vysúvateľné do polohy pred predným okrajom sklenenej tabule (2) a zaťahovateľne mimo túto polohu.
3. Zariadenie podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa t ý m , že zarážka (12) je osadená priamo na hornom nástrojovom prvku (8).
4. Zariadenie podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že zarážka (12) je osadená na mechanizme (90), pevne nesenom na tomto hornom nástrojovom prvku (8).
5. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúce sa tým, že v oblasti horného nástrojového prvku (8, 14) sú umiestnené prostriedky schopné prevzatia časti hmotnosti sklenenej tabule počas jej nastavovania, tvorené napríklad pneumatickými sacími alebo fúkacími prostriedkami na zdvíhanie sklenenej tabule (2).
6, vyznačujúce sa tým, že pod horným nástrojovým prvkom (8) je pri jeho okraji, na ktorom privádzané sklenené tabule (2) vstupujú pod horný nástrojový prvok (8), umiestnený bezkontaktný detektor (13) na snímanie priechodu predného okraja sklenenej tabule (2), spriahnutý s ovládaním zastavovania dopravníka (3).
6. Zariadenie podľa nároku 4 alebo 5, vyznačujúce sa tým, že mechanizmus (90), nesený horným nástrojovým prvkom (8), je tvorený skriňovým krytom (9), v ktorom je uložený horný nástrojový prvok (8) a ktorý nesie zarážku (12).
7, vyznačujúce sa tým, že zarážka (12) je tvorená plochou hradiacou doskou.
7. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až
8. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až
9. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúce sa tým, že zarážka (12) je tvorená dvoma samostatnými dorazmi.
10. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 9, vyznačujúce sa tým, že horný nástrojový prvok (14) je ďalej opatrený mechanizmom na nastavova nie vzájomnej polohy horného nástrojového prvku (14) a dolného nástrojového prvku (18), tvoreným najmenej jednou dvojicou zasúvacích prostriedkov (17, 19), zasúvateľných jeden do druhého, z ktorých jeden je upevnený k hornému nástrojovému prvku (14) a druhý je upevnený k dolnému nástrojovému prvku (18) a ktoré definujú ich zasunutím do seba jedinú vzájomnú polohu horného nástrojového prvku (14) a dolného nástrojového prvku (18).
11. Zariadenie podľa nároku 10, vyznačujúce sa t ý m , že dvojice zasúvacích prostriedkov (17, 19) sú uložené v dvoch navzájom kolmých osiach.
12. Zariadenie podľa nároku 10 alebo 11, v y z n a čujúce sa tým, že dvojica zasúvacích prostriedkov (17, 19) na vzájomné zasúvanie do seba pozostáva z vnútorného zasúvacieho prostriedku (17) vo forme noža (17a), zasúvajúceho sa medzi ramená vidlice (19a) ako vonkajšieho zasúvacieho prostriedku (19).
13. Zariadenie podľa nároku 12, vyznačujúce sa t ý m , že medzi ramenami vidlice (19a) je na dolnom nástrojovom prvku (18) upevnená zarážka (21), proti ktorej dosadá čelo noža (17a) a vymedzujúca dolnú krajnú polohu horného nástrojového prvku (14).
SK1229-90A 1989-03-24 1990-03-14 Zariadenie na nastavovanie polohy sklenenej tabule SK279849B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8903934A FR2644776B1 (fr) 1989-03-24 1989-03-24 Positionnement d'une feuille de verre par rapport a des outils de bombage et/ou d'autres traitements thermiques

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK122990A3 SK122990A3 (en) 1999-04-13
SK279849B6 true SK279849B6 (sk) 1999-04-13

Family

ID=9380058

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1229-90A SK279849B6 (sk) 1989-03-24 1990-03-14 Zariadenie na nastavovanie polohy sklenenej tabule

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5017210A (sk)
EP (1) EP0389315B1 (sk)
JP (1) JP2823642B2 (sk)
KR (1) KR0168655B1 (sk)
BR (1) BR9001365A (sk)
CA (1) CA2012890C (sk)
CZ (1) CZ285110B6 (sk)
DD (1) DD298374A5 (sk)
DE (1) DE69001576T2 (sk)
ES (1) ES2048450T3 (sk)
FI (1) FI89790C (sk)
FR (1) FR2644776B1 (sk)
PT (1) PT93562B (sk)
SK (1) SK279849B6 (sk)
YU (1) YU47161B (sk)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2662686B1 (fr) * 1990-06-01 1992-08-21 Saint Gobain Vitrage Int Procede et dispositif de bombage de feuilles de verre.
FR2680777B1 (fr) * 1991-08-27 1993-11-12 Saint Gobain Vitrage Internal Dispositif de bombage de feuilles de verre.
FR2693452B1 (fr) * 1992-07-09 1994-09-02 Saint Gobain Vitrage Int Procédé et dispositif pour supporter et transférer des feuilles de verre dans une cellule de formage.
DE4337559C1 (de) * 1993-11-04 1995-03-23 Ver Glaswerke Gmbh Verfahren zum paarweisen Biegen von Glasscheiben
US6425269B1 (en) * 2000-06-15 2002-07-30 Glasstech, Inc. Method for glass sheet forming
US6422040B1 (en) * 2000-06-15 2002-07-23 Glasstech, Inc. Method for forming glass sheets
US7437892B2 (en) * 2004-04-21 2008-10-21 Ppg Industries Ohio, Inc. Apparatus having vacuum applying facilities and method of using vacuum to bend and/or shape one or more sheets
US7716949B2 (en) * 2007-04-04 2010-05-18 Glasstech, Inc. Method for positioning glass sheets for forming
US9079791B2 (en) * 2013-03-14 2015-07-14 Glasstech, Inc. System and method for positioning a hot glass sheet
GB201415163D0 (en) * 2014-08-27 2014-10-08 Pilkington Group Ltd Laminated glazing
US10995029B2 (en) 2015-05-27 2021-05-04 Pilkington Group Limited Method and apparatus for shaping glass sheets
GB201911334D0 (en) 2019-08-08 2019-09-25 Pilkington Group Ltd Method for shaping coated glass sheets
CN114455816A (zh) * 2021-03-09 2022-05-10 法国圣戈班玻璃公司 玻璃弯曲成形的方法、设备和计算机程序产品

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3615338A (en) * 1969-03-07 1971-10-26 Libbey Owens Ford Co Apparatus for press bending glass sheets
US4119427A (en) * 1977-12-27 1978-10-10 Libbey-Owens-Ford Company Hydraulic system for glass bending apparatus with pressure release assembly
CA1120725A (en) * 1978-01-25 1982-03-30 Norman C. Nitschke Apparatus for bending and tempering glass
US4571253A (en) * 1984-07-26 1986-02-18 Libbey-Owens-Ford Company Press bending apparatus
FR2596751B1 (fr) * 1986-04-08 1988-06-03 Saint Gobain Vitrage Dispositif de formage du verre
FR2606383B1 (fr) * 1986-11-06 1989-01-13 Saint Gobain Vitrage Positionnement de plaques de verre en vue notamment de leur bombage
US4767437A (en) * 1987-03-25 1988-08-30 Ppg Industries, Inc. Horizontal press bending using a splitting vacuum/pressure pickup
US4781745A (en) * 1987-05-19 1988-11-01 Glasstech International L.P. Registering device for glass article handling components

Also Published As

Publication number Publication date
PT93562A (pt) 1991-11-29
DE69001576T2 (de) 1993-11-11
KR900014262A (ko) 1990-10-23
CA2012890A1 (fr) 1990-09-24
DD298374A5 (de) 1992-02-20
KR0168655B1 (ko) 1999-01-15
FI89790B (fi) 1993-08-13
SK122990A3 (en) 1999-04-13
ES2048450T3 (es) 1994-03-16
YU44790A (sh) 1992-07-20
BR9001365A (pt) 1991-04-02
EP0389315A1 (fr) 1990-09-26
EP0389315B1 (fr) 1993-05-12
CZ285110B6 (cs) 1999-05-12
FR2644776A1 (fr) 1990-09-28
FR2644776B1 (fr) 1991-05-31
YU47161B (sh) 1995-01-31
CZ122990A3 (en) 1997-04-16
JPH0350133A (ja) 1991-03-04
DE69001576D1 (de) 1993-06-17
FI901480A0 (fi) 1990-03-23
US5017210A (en) 1991-05-21
PT93562B (pt) 1998-02-27
CA2012890C (fr) 1999-05-11
FI89790C (fi) 1993-11-25
JP2823642B2 (ja) 1998-11-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279849B6 (sk) Zariadenie na nastavovanie polohy sklenenej tabule
US4662925A (en) Horizontal press bending of heat softened glass sheets
US4197108A (en) Slotted glass sheet shaping mold
US4265650A (en) Method of bending glass sheets in unison to complicated shapes
US4666496A (en) Shuttling support frame for vacuum pickup
CA1282596C (en) Horizontal press bending of glass sheets
US4756735A (en) In-lehr press bending
MXPA06012105A (es) Aparato que tiene equipos de aplicacion de vacio y metodo de usar vacio para curvar y/o formar una o mas hojas.
EP0003391B1 (en) Apparatus for bending and tempering glass
US4666493A (en) Sheet positioning system
US4260408A (en) Use of speed changes during cycling of a shaping mold
ITMI972771A1 (it) Procedimento ed apparecchiatura per piegare materiale in lastra termo-rammollibile in particolare lastre di vetro
US4290796A (en) Mold alignment means for glass sheet shaping apparatus
US4221580A (en) Glass sheet vacuum molding apparatus with uniform release means
KR950000621B1 (ko) 유리판성형장치 및 유리판굽힘방법
JPS6183640A (ja) 板ガラスのプレス成形方法及び装置
US4260409A (en) Attaching flexible cover to mold for shaping glass
GB2058743A (en) Method and apparatus for shaping glass sheets
US4185986A (en) Apparatus for handling glass sheets during shaping and cooling
US4272275A (en) Aligning glass sheets on an outline mold prior to transfer to shaping mold
DE69305926T2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Stützen und Transport von Glasscheiben in einer Biegestation
CA1176845A (en) Method and apparatus to remove bent, tempered glass sheets from a cooling station
US3554724A (en) Method and apparatus for bending glass sheets
US4518411A (en) Shaping glass sheets to complicated shapes using special lift mold
US4430111A (en) Method and apparatus to remove sharply bent, tempered glass sheets from a cooling station