SK25698A3 - Vibration transducers - Google Patents

Vibration transducers Download PDF

Info

Publication number
SK25698A3
SK25698A3 SK256-98A SK25698A SK25698A3 SK 25698 A3 SK25698 A3 SK 25698A3 SK 25698 A SK25698 A SK 25698A SK 25698 A3 SK25698 A3 SK 25698A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
vibration
panel
transducer
assembly
motor coil
Prior art date
Application number
SK256-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Henry Azima
Martin Colloms
Neil Harris
Original Assignee
New Transducers Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=34865240&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK25698(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from GBGB9517918.0A external-priority patent/GB9517918D0/en
Priority claimed from GBGB9522281.6A external-priority patent/GB9522281D0/en
Priority claimed from GBGB9606836.6A external-priority patent/GB9606836D0/en
Application filed by New Transducers Ltd filed Critical New Transducers Ltd
Publication of SK25698A3 publication Critical patent/SK25698A3/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R9/00Transducers of moving-coil, moving-strip, or moving-wire type
    • H04R9/02Details
    • H04R9/025Magnetic circuit
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R9/00Transducers of moving-coil, moving-strip, or moving-wire type
    • H04R9/06Loudspeakers
    • H04R9/066Loudspeakers using the principle of inertia
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R7/00Diaphragms for electromechanical transducers; Cones
    • H04R7/02Diaphragms for electromechanical transducers; Cones characterised by the construction
    • H04R7/04Plane diaphragms
    • H04R7/045Plane diaphragms using the distributed mode principle, i.e. whereby the acoustic radiation is emanated from uniformly distributed free bending wave vibration induced in a stiff panel and not from pistonic motion

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Audible-Bandwidth Dynamoelectric Transducers Other Than Pickups (AREA)
  • Apparatuses For Generation Of Mechanical Vibrations (AREA)
  • Transducers For Ultrasonic Waves (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Electrophonic Musical Instruments (AREA)
  • Input Circuits Of Receivers And Coupling Of Receivers And Audio Equipment (AREA)
  • Reciprocating, Oscillating Or Vibrating Motors (AREA)
  • Electrostatic, Electromagnetic, Magneto- Strictive, And Variable-Resistance Transducers (AREA)
  • Measurement Of Mechanical Vibrations Or Ultrasonic Waves (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka meniča, najmä vibračného meniča reproduktorov obsahujúcich panelové akustické vyžarujúce prvky.
Doterajší stav techniky
Z patentového dokumentu GB-A-2262861 je známy panelový reproduktor, ktorý zahŕňa rezonančný viacvidový žiarič tvorený rovnomernou zloženou doskou zahrňujúcou jadro s priečnou komôrkovou štruktúrou, ktoré obklopujú dva plášte, pričom táto doska má pomer ohybovej pevnosti (b) , vo všetkých smeroch, ku kubickému výkonu hmotnosti panelu na jednotku plochy (μ) rovnajúci sa aspoň 10, pripevňovací prostriedok, ktorý nesie uvedenú dosku alebo pripevňuje túto dosku na nosné teleso, a to vol'ným netlmeným spôsobom, a elektromechanický budiaci prostriedok, ktorý je určený na budenie viacvidovej rezonancie vo vyžarujúcej doske na odozvu na elektrický vstup vo vnútri pracovného frekvenčného rozsahu reproduktorov.
V patentovom dokumente US-A-4,506,117 je opísaný elektroakustický menič zahrňujúci zotrvačnú hmotu prispôsobenú na pripevnenie k základnej doske panelu, ktorý má vibrovať.
Podstata vynálezu
Jednotlivé vyhotovenia vynálezu používajú prvky, ktoré majú vlastnosti, napr. štruktúru a konfiguráciu, všeobecne a/alebo špecificky opísané v prihláške WO 97/09842 súvisiacej s touto prihláškou. Tieto prvky teda majú schopnosť netlmiť a šíriť vstupnú vibračnú energiu ohybovým vlnením vo funkčnej ploche alebo funkčných plochách, ktoré prebiehajú priečne na hrúbku prvku, často, avšak nie nutne na okraje uvedeného prvku alebo prvkov. Majú konfiguráciu s anizotropiou ohybovej pevnosti alebo bez nej tak, aby rezonančné vidy ohybovej víno vej vibrácie distribuované po celej ploche prvku, priaznivo vplývali na akustické spojenie s okolitým vzduchom, a majú na ploche vopred stanovené výhodné polohy alebo miesta pre meničový prostriedok, najmä pre jeho funkčne aktívne alebo pohyblivé časti účinné v závislosti na akustickej vibračnej aktivite v uvedenej ploche a na signáloch, obvykle elektrických, ktoré zodpovedajú akustickej miere takejto vibračnej aktivity. V súvisiacej medzinárodnej patentovej prihláške WO 97/09842, ktorá má rovnakú prioritu, sú navrhnuté uvedené prvky pre pasívne akustické zariadenie bez meničových prostriedkov, ktorými sú napr. zariadenia na vyvolávanie dozvuku alebo na akustickú filtráciu, alebo akustické ozvučenie priestoru alebo miestnosti, ako aj pre aktívne akustické zariadenia s meničovými prostriedkami, medzi ktoré patria zvukové zdroje alebo reproduktory s pozoruhodne širokým kmitočtovým rozsahom, kde sa vstupné signály privádzajú na uvedený zvuk, alebo mikrofóny, ktoré sú vystavené zvuku, ktorý prevádzajú na iné signály.
Vynález sa týka najmä aktívnych akustických zariadení vo forme reproduktorov. Vyššie uvedené prvky v týchto zariadeniach sa nazývajú akustickými žiaričmi s distribuovanými vidmi a majú charakteristiky opísané v patentovej prihláške WO 97/09842 alebo iné charakteristiky opísané v tejto patentovej prihláške.
Predmetom vynálezu je vibračný menič na budenie prvku, ktorý má čelnú plochu, schopnosť netlmiť a šíriť vstupnú vibračnú energiu ohybovým vlnením v aspoň jednej funkčnej ploche prebiehajúcej priečne na jeho hrúbku tak, aby mal rezonančné vidy ohybovej vibrácie distribuované po celej aspoň jednej ploche a vopred stanovené výhodné polohy v uvedenej ploche pre meničový prostriedok, a menič pripevnený na tomto prvku v jednej uvedenej polohe na vibráciu tohoto prvku na dosiahnutie rezonancie tohoto prvku tvoriaceho akustický žiarič, ktorý poskytuje akustický výstup v priebehu jeho rezonancie. Menič obsahuje zostavu motorovej cievky s cievkou pripevnenou na rúrkovitý člen a prispôsobenú na pripevnenie k čelnej ploche prvku, magnetovú zostavu majúcu protiľahlé kotúčové pólové nadstavce. Okraj jedného z pólových nadstavcov je usporiadaný vo vnútri zostavy motorovej cievky a v mieste priľahlom k zostave motorovej cievky a okraj druhého z pólových nadstavcov je tvorený obklopujúcou prírubou prispôsobenou na obklopenie zostavy motorovej cievky a usporiadanou v mieste priľahlom k zostave motorovej cievky. Magnetová zostava je prispôsobená na pripevnenie pri jej strede k prvku, ktorý má vibrovať. Na pripevnenie magnetovej zostavy k prvku sa môže použiť, pripevňovací prostriedok. Tento pripevňovací prostriedok môže obsahovať pripevňovací člen prispôsobený na záber v dutine v uvedenom prvku. Pripevňovací člen môže zahŕňať dištančný člen na odsadenie okrajov pólových nadstavcov od prvku. Vibračný menič môže zahŕňať komplementárny systém zostava motorovej cievky/magnetová zostava, ktorého časti sú prispôsobené na pripevnenie na protiľahlých čelných plochách prvku a prostriedok na vzájomné pripevnenie stredov magnetových zostáv na dvoj činnú prevádzku. Pripevňovací člen teda môže mať pri opačných koncoch hlavice, prispôsobené na záber k príslušným magnetovým zostavám, pričom tento pripevňovací člen ďalej zahŕňa dvojicu vzájomne zaberajúcich častí, z ktorých jedna je tvorená závitovým výstupkom a druhá závitovým vybraním. Dištančný prostriedok je prispôsobený na usporiadanie v mieste priľahlom k uvedenému pripevňovaciemu prostriedku a na vloženie medzi príslušné magnetové zostavy a protiľahlé čelné plochy prvku.
Podľa ďalšieho hľadiska je vynález tvorený reproduktorom s charakterizovaným prvkom majúcim schopnosť netlmiť a šíriť vstupnú vibračnú energiu ohybovým vlnením v aspoň jednej funkčnej ploche prebiehajúcej priečne na jeho hrúbku tak, aby mal rezonančné vidy ohybovej vlnovej vibrácie distribuované cez aspoň jednu plochu, a na uvedenej ploche vopred stanovené polohy pre meničový prostriedok, a vibračný menič pripevnený na uvedenom prvku v jednej z polôh na dosiahnutie vibrácie prvku na spôsobenie rezonancie tohoto prvku tvoriaceho akustický žiarič, ktorý poskytuje akustický výstup v priebehu jeho rezonancie.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na lepšie pochopenie vynálezu sú zobrazené príkladné uskutočnenia vynálezu na priložených výkresoch, na ktorých obr. 1 zobrazuje reproduktor s distribuovanými vidmi, ktorý bol opísaný v súvisiacej prihláške WO 97/09842, obr. 2a zobrazuje čiastočný rez vedený pozdĺž línie A-A znázornenej na obr. 1, obr. 2b zobrazuje zväčšený prierez žiaričom s .distribuovanými vidmi typu znázorneného na obr. 2a, pričom znázorňuje dve alternatívne konštrukcie tohoto žiariča obr. 3 zobrazuje prierez prvým vyhotovením meniča podľa vynálezu a obr. 4 zobrazuje prierez druhým vyhotovením meniča podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je zobrazený panelový reproduktor 81 rovnakého typu, aký bol opísaný a nárokovaný v súvisiacej prihláške vynálezu WO 97/09842 s rovnakou prioritou, pričom tento reproduktor zahŕňa obdĺžnikový rám 1 nesúci okolo vnútorného okraja pružný záves 3, ktorý nesie zvukový vyžarujúci panel 2. s distribuovanými vidmi. Menič 9., napr. menič podrobne opísaný v súvisiacich patentových prihláškach WO/09859, WO97/09861, WO97/09858 s rovnakou prioritou, je pripevnený celkom a výhradne na panel 2. alebo v paneli 2. vo vopred stanovenej polohe definovanej súradnicami x a y, pričom tieto súradnice sú vypočítané tak, ako je to opísané v súvisiacej prihláške vynálezu WO97/09842 s rovnakou prioritou, na vybudenie ohybového vlnenia v paneli na spôsobenie rezonan cie panelu tvoriaceho žiarič poskytujúci akustický výkon v priebehu jeho rezonancie.
Uvedený menič 9, je budený signálovým zosilňovačom 10, napr. nízkofrekvenčným zosilňovačom, spojeným s týmto meničom pomocou vodičov 28,. Zaťaženie zosilňovača a výkonové požiadavky môžu byť celkom normálne, tzn. ako pri konvenčných kužeľovitých reproduktoroch, pričom citlivosť je rádovo 86 až 88 dB/W pri kľudových podmienkach záťaže. Impedančná záťaž zosilňovača má silný odporový charakter pri 6 Ω a zaťažiteľnosti 20 až 80 W. V prípade, že jadro panelu a/alebo jeho plášte sú vyrobené z kovového materiálu, potom slúžia ako odvod tepla meniča na odvedenie tepla z motorovej cievky meniča, a teda zlepšujú výkonovú zaťažiteľnosť.
Na obr. 2a a 2b sú znázornené typické prierezy reproduktora 81 na obr. 1. Z obr. 2a je zrejmé, že rám 1, pružný záves 3 a panel 2 sú vzájomne spojené v spojeniach 20 pomocou adhéznych prostriedkov. Uvedený rám môže tvoriť ľahký rám, napr. obrazový vytlačovaný rám z kovového materiálu, napr. hliníkovej zliatiny, alebo plastickej hmoty. Vhodnými materiálmi na pružný záves môžu byť pružné materiály, napr. penová guma a penová plastická hmota. Vhodnými adhezívami na spoje 20 môžu byť epoxidové, akrylátové a kyanoakrylátové živice, prípadne iné adhezíva.
Z obr. 2b je zreteľné, že panel 2 je tvorený pevným ľahkým panelom, ktorý má jadro 22 zhotovené napr. z pevnej plastickej peny 97, akou môže byť napr. polyvinylchlorid s priečnou väzbou, alebo ho tvorí jadro 98 s komôrkovou štruktúrou, akým môže byť napr. jadro s voštinovou štruktúrou zhotovené z kovovej fólie, plastickej hmoty alebo iného podobného materiálu, pričom komôrky uvedenej štruktúry prebiehajú priečne na plochu panelu a sú uzatvorené protiľahlými plášťami 21 zhotovenými z materiálu, akým je napr. papier, plastická hmota alebo kovová fólia. V prípade, že uvedené plášte sú vyrobené z plastickej hmoty, potom tieto plášte môžu byť na zvýšenie ich modulov známym spôsobom vystužené, napr. uhlíkovými, skle nenými, Kevlarovými vláknami, a podobne.
Predpokladané plášťové vrstvové materiály a vystuženia teda obsahujú uhlíkové, sklenené, Kevlarové (RTM), Nomexové (RTM), tzn. aramidové vlákna v rôznych vrstvách a väzbách, taktiež aj papier, vrstvený papier, melamín a rôzne syntetické plastické fólie s vysokými modulmi, akou je napr. Mylar (RTM), Kaptan (RTM), polykarbonátová, fenolová, polyesterová plastická hmota alebo príbuzné plastické hmoty, vláknami zosilnené plastické hmoty a kovové fólie. Na základe výskumu kvality Vectra tekutých termoplastov sa zistilo, použiť na tvarovanie veľmi kryštálov na báze polymérnych že polymérne termoplasty sa môžu tenkých plášťov s malou veľkosťou, tzn. s priemerom okolo 30 cm vstrekovaním. Tento materiál tvorí sám orientovanú kryštalickú štruktúru v smere vstrekovania, čo je výhodný smer na dobré šírenie vysokých zvukových kmitoč tov z budiaceho bodu smerom na okraje panelu.
Dodatočné tvarovanie uvedených alebo iných termoplastov umožňuje, aby tvarovacie nástroje mali lokalizačné a registračné znaky, akými sú drážky alebo prstence na presné umiestnenie častí meniča, napr. excitačnej cievky a/alebo závesu magnetu. Okrem toho v prípade slabšieho materiálu jadra je výhodné lokálne zvýšiť hrúbku plášťa, napr. v ploche alebo prstenci s priemerom až 150 % priemeru snímača, na zosilnenie uvedenej plochy a výhodného spriahnutia vibračnej energie v paneli. Týmto spôsobom sa môže pri niektorých mäkších penových materiáloch zlepšiť vysokofrekvenčná odozva.
Predpokladaná vrstva jadra má voštinovú štruktúru alebo zvlnenú štruktúru vytvorenú z fólie hliníkovej zliatiny, Kevlaru (RTM), Nomexu (RTM), nenatierateľného papiera alebo lepenky a fólií z rôznych syntetických plastov, tiež aj ľahčenej alebo penovej plastickej hmoty alebo vlákninových materiálov, dokonca aj aerogélových kovov v prípade, že majú vhodne nízku hustotu. Niektoré vhodné materiály na vrstvu jadra majú pri výrobe schopnosť samočinného oplášťovania a/alebo majú dostatočnú pevnosť na ich vloženie medzi vrstvy plášťa bez toho, aby sa použila laminácia. Materiál na jadro s vysoko účinnou komôrkovou štruktúrou je známy pod obchodným označením Rohacell, pričom tento materiál je vhodný na vyžarujúci panel bez toho, aby bol vybavený plášťom. Z praktického hľadiska je cieľom dosiahnutia celkovej ľahkosti a pevnosti vhodnej na konkrétne účely, pričom tento cieľ zahrňuje najmä optimalizáciu príspevkov jadra, plášťových vrstiev a prechodov medzi nimi.
V niekoľkých výhodných vyhotoveniach panelu sa použili plášte z kovu a kovových zliatin, alebo prípadne tieto materiály vystužené uhlíkovými vláknami. Tieto vyhotovenia panelu a tiež vyhotovenia panelu, v ktorých je použitá zliatina Aerogel, alebo v ktorých má jadro voštinovú štruktúru z kovového materiálu, majú schopnosť tienenia vysokých frekvencií, ktoré je dôležité na zlučiteľnosť zariadenia vyžarujúceho elektromagnetickú energiu. Konvenčné panely alebo reproduktory kužeľovitého typu nemajú schopnosť uvedeného tienenia.
Okrem toho výhodné formy piezoelektrických meničov a elektrodynamických meničov majú zanedbateľné elektromagnetické žiarenie alebo rozptylové magnetické pole. Konvenčné reproduktory majú veľké magnetické pole, a to do vzdialenosti až 1 m, pokiaľ nie sú uskutočnené špecifické kompenzačné protiopatrenia.
V prípade, že je dôležité v danej aplikácii zaistiť alebo zachovať tienenie, potom sa elektrické spojenia môžu vyhotoviť tak, aby sa vodivé časti vhodného panelu DML, elektricky vodivá pena alebo podobné rozhrania mohli použiť na pripevnenie v oblasti okrajov.
Záves 3 môže tlmiť okraje panelu 2 na zabránenei nadmerného pohybu okrajov tohoto panelu. Okrem toho sa môžu použiť dodatočné tlmiace prostriedky, napr. prostriedky vo forme záplat spojených s panelom vo zvolených polohách na tlmenie nadmerného pohybu panelu na dosiahnutie rovnomernej distribúcie rezonancie cez plochu panelu. Tieto záplaty sa môžu vyhotoviť z materiálu na báze bitúmenu, ktorý sa obvykle používa v krytoch konvenčných reproduktorov, alebo z pružného alebo pevného polymérneho listového materiálu. Niektoré materiály, najmä papier a lepenka a niektoré druhy materiálov na jadro môžu byú samotlmiace. V prípade, že je to žiaduce, môže byú v konštrukcii panelov zosilnené tlmenie použitím adhezív, ktoré sú po vytvrdení pružné a nie tuhé.
Uvedené účinné selektívne tlmenie zahŕňa špecifické aplikácie na paneli zahrňujúce listový materiál prostriedku permanentne pridruženého k panelu. Okraje a rohy môžu byú najmä dôležité pre dominantné a menej rozptýliteľné nízkofrekvenčné vidy ohybovej vibrácie panelu opísaného v tejto prihláške. Okrajové upevnenie tlmiaceho prostriedku môže výhodne viesú k panelu s celkom orámovaným listovým materiálom, hoci aspoň jeho rohy môžu byú často relatívne vol'né na potrebné predĺženie panelu pri nízkofrekvenčnej prevádzke panelu. Upevnenie sa môže uskutočniú pomocou adhéznych alebo samolepiacich materiálov. Ostatné formy užitočného tlmenia, najmä čo sa týka viacerých nepatrných účinkov a/alebo stredných a vyšších frekvencií, sa môže uskutočniú pomocou vhodnej hmoty alebo hmôt pripevnených na listový materiál vo vopred stanovených účinných stredových polohách v uvedenej ploche.
Vyššie uvedený panel je skutočne dvojrozmerný. Zvuková energia zo zadnej časti panelu nie je silne fázovo vztiahnutá k zvukovej energii z čelnej časti panelu. To prináša výhodu spočívajúcu priestore, v celkovom súčte zvukovej energii frekvencie, obmedzenom účinku akustických výkonov v danom s rovnomernou distribúciou odrážajúcom stojaté vlny a dobrej reprodukcii prirodzeného priestoru.
Zatiaľ čo zvuk alebo žiarenie z akustického panelu sú značne nesmerové, zvyšuje sa percentuálny podiel fázovo vztiahnutej informácie mimo os reproduktora. Na zlepšené zaostrenie umelého stereo počúvania dáva umiestnenie reproduktora vo výške, v ktorej sa obvykle vešajú obrazy, to je v obvyklej výške stojacej osoby, normálne sediacemu poslúcha čovi možnosť optimálneho stereo počúvania aj v prípade, kedy sa nachádza v polohe, ktorá je mierne odchýlená od osi reproduktora. Táto trojuholníková geometria ľavá/pravá vzhľadom na poslucháča poskytuje ďalšiu uhlovú zložku. Takto sa dosiahne dobrý stereo efekt.
To je ďalšia výhoda pre skupinu poslucháčov v porovnaní s reprodukciou pomocou konvenčných reproduktorov. Vzhľadom na skutočne rozptýlený charakter zvukového žiarenia akustického panelu poskytuje tento akustický panel zvukovú hlasitosť, na ktorú nijako neplatí pravidlo o úbytku so štvorcom vzdialenosti na ekvivalentný bodový zdroj. V dôsledku toho pre poslucháča sediaceho mimo osi reproduktorov, alebo na mieste nie príliš vhodnom na počúvanie, intenzita poľa panelového reproduktora podporuje kvalitnejší stereo účinok v porovnaní s konvenčnými reproduktormi. Je to spôsobené tým, že poslucháč nachádzajúci sa mimo stredu účinku všetkých reproduktorov netrpí dvoma nedostatkami, ktoré sa obvykle uplatňujú v blízkosti reproduktorov. Prvý z týchto nedostatkov spočíva v nadmerne zvýšenej vnímanej hlasitosti blízkeho reproduktora, a v dôsledku toho, čo je druhý z uvedených nedostatkov, v zníženom vnímaní hlasitosti ostatných reproduktorov.
Ďalšou výhodou plochého ľahkého panelového reproduktora je jeho vizuálna atraktívnosť, dobrá zvuková kvalita a požiadavka len na jeden menič, pričom tento reproduktor nevyžaduje výhybku na celý zvukový rozsah na každý panelový diagram.
Obr. 3 zobrazuje vyhotovenie meniča 9. na budenie ohybového vlnenia v pevnom ľahkom vyžarujúcom paneli 2. s distribuovanými vidmi, napr. paneli rovnakého typu, aký je zobrazený na obr. 1 a 2, pričom tento panel obsahuje jadro 22 uzatvorené protiľahlými plášťami 21 na spôsobenie rezonancie panelu.
Menič obsahuje cievku 13 pripevnenú, napr. pomocou adhéznych prostriedkov, na vonkajšiu stranu kostry 18 cievky, ktorá je pevne spojená s povrchom plášťa 21 vyžarujúceho panelu 2., napr. pomocou epoxidových adhéznych spojov 16. Magnet 15 je obklopený dvojicou pólových nadstavcov 14, z ktorých jeden má tvar kotúča, ktorého okraj sa nachádza v blízkosti vnútornej časti kostry 18 cievky, a druhý má formu príruby 90, ktorej okraje obklopujú cievku 13 .
Magnetová zostava, zahrňujúca magnet 15 a pólové nadstavce 14, je pripevnená na paneli 2. pomocou pripevňovacieho prostriedku 93 vyhotoveného, napr. z kovu alebo tvrdej plastickej hmoty, pritom tento pripevňovací prostriedok prechádza cez dutinu 29 prebiehajúcu panelom 2. Pripevňovací prostriedok 93 zahŕňa dvojicu komplementárnych prvkov 91, 92 vybavených závitom a každý z týchto prvkov má hlavicu 95. Hlavica 95 jedného prvku 91 z uvedenej dvojice prvkov pôsobí proti vonkajšej ploche meniča 9. a hlavica 95 druhého prvku 92 z uvedenej dvojice prvkov pôsobí proti čelnej ploche panelu
2. na strane panelu protiľahlej ku strane, na ktorej je menič 9. pripevnený k tomuto panelu. Na odsadenie meniča 9. od panelu 2. je medzi menič 9. a panel 2. vložený dištančný člen 127.
Na vybudenie ohybového vlnenia v paneli 2. na spôsobenie jeho rezonancie v prípade, že je do meniča 9 privedený akustický signál, menič 9 zobrazený na obr. 3 pracuje tak, že dochádza k lokálnemu pružnému ohybu v oblasti medzi pripevňovacím prostriedkom a kostrou 18 cievky.
Vyhotovenie meniča 9 znázorneného na obr. 4 je podobné vyhotoveniu meniča 9. zobrazeného na obr. 3 s výnimkou toho, že v tomto vyhotovení menič zahŕňa komplementárne dvoj činné budiče rovnakého typu, aký bol zobrazený na obr. 3, a usporiadané na opačných stranách panelu. Na vzájomné pripevnenie obidvoch meničov a pripevnenie týchto meničov k panelu prechádza otvorom 29 vytvorenom v paneli 2 pripevňovací prvok 93.. Tento pripevňovací prvok 93 zahŕňa dve protiľahlé komplementárne časti 9.4, 96, z ktorých každá je vybavená hlavicou 95, ktorá pôsobí proti vonkajšej ploche príslušného meniča 9 na vzájomné spriahnutie budičov. Na vzájomné pripevnenie komplementárnych častí 94. 96 sú obidve tieto časti vybavené závitovými prostriedkami, napr. závitovým výstupkom, resp. závitovým vybraním. Pripevňovací prvok 93 môže byť. vyhotovený z ľubovoľného vhodného materiálu, akým je napr. plastická hmota alebo kov.
V tomto vyhotovení je meničové zariadenie 9. pevne zovreté k panelu 2 pomocou pevných podložiek 19 vyhotovených, napr. z tvrdej plastickej hmoty, a usporiadaných medzi panelom a pólovými nadstavcami 14 v mieste priľahlom k otvoru 29, čím v priebehu prevádzky meniča dochádza k lokálnemu pružnému ohybu panelu v oblasti medzi podložkami 19 a kostrou 18 cievky, čo spôsobuje budenie ohybového vlnenia v paneli.

Claims (7)

1. Vibračný menič na budenie prvku, ktorý má čelnú plochu,
schopnosť vlnením v na hrúbku netlmiť a šíriť vstupnú vibračnú energiu ohybovým aspoň jednej funkčnej ploche prebiehajúcej priečne tak, aby mal rezonančné vidy ohybovej vibrácie
distribuované cez aspoň jednu plochu a vopred stanovené polohy vo vnútri uvedenej plochy pre meničový prostriedok, a menič pripevnený na prvku pri jednej z uvedených polôh na vibráciu tohoto prvku na dosiahnutie vibrácie tohoto prvku tvoriaceho akustický žiarič, ktorý poskytuje akustický výstup v priebehu jeho rezonancie, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa zostavu (13, 18) motorovej cievky, ktorej cievka (13) je pevne pripevnená na rúrkovitý prvok (18), pričom táto zostava je prispôsobená na pripevnenie k čelnej ploche prvku (2), a magnetovú zostavu (15), ktorá má protiľahlé kotúčové pólové nadstavce (14), okraj jedného z týchto pólových nadstavcov je usporiadaný vo vnútri zostavy motorovej cievky a v mieste priľahlom k zostave motorovej cievky a okraj druhého z týchto pólových nadstavcov tvorí obklopujúca príruba (90) prispôsobená na obklopenie zostavy motorovej cievky a usporiadanie v mieste priľahlom k uvedenej zostave motorovej cievky, pričom magnetová zostava je prispôsobená na pripevnenie pri jej strede k prvku (2), ktorý má vibrovať..
2. Vibračný menič podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa pripevňovací prostriedok (93) na pripevnenie magnetovej zostavy (15) k prvku (2).
3. Vibračný menič podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že pripevňovací prostriedok (93) zahŕňa pripevňovací člen (91, 92) prispôsobený na záber v dutine (29) vytvorenej v prvku (2).
4. Vibračný menič podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že pripevňovací člen (91, 92) zahŕňa dištančný člen (127) na odsadenie okrajov pólových nadstavcov (14) od prvku (2) .
5. Vibračný menič podľa niektorého z predchádzajúcich náro- kov, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa dvojicu komplementárnych systémov zahrňujúcich zostavu (13, 18) motorovej cievky a magnetovú zostavu (15), ktoré sú prispôsobené na pripevnenie na protiľahlých čelných plochách prvku (2) , a prostriedok (93) na vzájomné pevné spojenie stredov magnetových zostáv (15) na dosiahnutie dvoj činnej prevádzky vibračného meniča.
6. Vibračný menič podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že pripevňovací člen (91, 92) má pri protiľahlých koncoch hlavice (95) a je prispôsobený na záber s príslušnou magnetovou zostavou, pričom pripevňovací člen (91, 92) zahŕňa komplementárne časti (94, 96), ktoré sú vybavené závitmi a sú vo vzájomnom zábere, a dištančný prostriedok (19) prispôsobený na usporiadanie v mieste priľahlom k uvedenému pripevňovaciemu členu a na vloženie medzi príslušnú magnetovú zostavu a protiľahlé čelné plochy prvku (2) .
7. Reproduktor, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa prvok (2) , ktorý má schopnosť netlmiť, a šíriť vstupnú vibračnú energiu ohybovým vlnením v aspoň jednej funkčnej ploche prebiehajúcej priečne na hrúbku tohoto prvku tak, aby mal rezonančné vidy ohybovej vibrácie distribuované cez aspoň jednu plochu a vopred stanovené výhodné polohy vo vnútri uvedenej plochy pre meničový prostriedok, a vibračný menič (9) podľa predchádzajúcich nárokov pripevnený na prvku (2) v jednej polohe na vibráciu prvku (2) na dosiahnutie rezonancie tohoto prvku tvoriaceho žiarič, ktorý poskytuje akustický výstup v priebehu jeho rezonancie.
SK256-98A 1995-09-02 1996-09-02 Vibration transducers SK25698A3 (en)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9517918.0A GB9517918D0 (en) 1995-09-02 1995-09-02 Acoustic device
GBGB9522281.6A GB9522281D0 (en) 1995-10-31 1995-10-31 Acoustic device
GBGB9606836.6A GB9606836D0 (en) 1996-03-30 1996-03-30 Acoustic device
PCT/GB1996/002148 WO1997009858A1 (en) 1995-09-02 1996-09-02 Vibration transducers

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK25698A3 true SK25698A3 (en) 1998-09-09

Family

ID=34865240

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK256-98A SK25698A3 (en) 1995-09-02 1996-09-02 Vibration transducers

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP0847675B1 (sk)
JP (1) JPH11512252A (sk)
AT (1) ATE177583T1 (sk)
AU (1) AU703061B2 (sk)
BR (1) BR9610440A (sk)
CA (1) CA2229856A1 (sk)
CZ (2) CZ57598A3 (sk)
DE (1) DE69601734T2 (sk)
DK (1) DK0847675T3 (sk)
EA (1) EA000376B1 (sk)
ES (1) ES2131956T3 (sk)
HK (1) HK1008639A1 (sk)
HU (1) HUP9802389A2 (sk)
IL (1) IL123371A (sk)
NZ (1) NZ316550A (sk)
PL (1) PL325284A1 (sk)
RO (1) RO119055B1 (sk)
SK (1) SK25698A3 (sk)
TR (1) TR199800369T1 (sk)
WO (1) WO1997009858A1 (sk)

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9705979D0 (en) * 1997-03-22 1997-05-07 New Transducers Ltd Passenger vehicles
US6324294B1 (en) 1996-09-03 2001-11-27 New Transducers Limited Passenger vehicles incorporating loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
GB9709438D0 (en) * 1997-05-10 1997-07-02 New Transducers Ltd Loudspeaker transducer
GB9714050D0 (en) * 1997-07-03 1997-09-10 New Transducers Ltd Panel-form loudspeakers
DE19821861A1 (de) * 1998-05-15 1999-11-18 Nokia Deutschland Gmbh Vorrichtung zur dynamischen Anregung von Plattenlautsprechern
TR200003739T2 (tr) 1998-06-22 2001-06-21 Slab Technology Limited Hoparlörler
US6304435B1 (en) 1998-11-12 2001-10-16 Acer Incorporated Laptop computer with flat panel speakers
JP2003516648A (ja) 1999-07-23 2003-05-13 デジタル ソニックス,リミティド ライアビリティー カンパニー フラットパネル・スピーカー
SE516270C2 (sv) * 2000-03-09 2001-12-10 Osseofon Ab Elektromagnetisk vibrator
SE0002073L (sv) 2000-06-02 2001-05-21 P & B Res Ab Vibrator för benförankrade samt benledningshörapparater
SE0002072L (sv) * 2000-06-02 2001-05-21 P & B Res Ab Vibrator för benförankrade samt benledningshörapparater
US7548854B2 (en) 2002-01-31 2009-06-16 Awi Licensing Company Architectural sound enhancement with pre-filtered masking sound
SE522164C2 (sv) * 2002-05-10 2004-01-20 Osseofon Ab Anordning vid elektromagnetisk vibrator
US7471801B2 (en) 2002-05-10 2008-12-30 Osseofon Ab Device for the generation of or monitoring of vibrations
US7447322B2 (en) 2004-01-13 2008-11-04 Brookstone Purchasing, Inc. Speaker having a transparent panel
US8284955B2 (en) 2006-02-07 2012-10-09 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US11431312B2 (en) 2004-08-10 2022-08-30 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US10158337B2 (en) 2004-08-10 2018-12-18 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US10848118B2 (en) 2004-08-10 2020-11-24 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
TW200629959A (en) * 2004-09-22 2006-08-16 Citizen Electronics Electro-dynamic exciter
US10069471B2 (en) 2006-02-07 2018-09-04 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US11202161B2 (en) 2006-02-07 2021-12-14 Bongiovi Acoustics Llc System, method, and apparatus for generating and digitally processing a head related audio transfer function
US9615189B2 (en) 2014-08-08 2017-04-04 Bongiovi Acoustics Llc Artificial ear apparatus and associated methods for generating a head related audio transfer function
US10701505B2 (en) 2006-02-07 2020-06-30 Bongiovi Acoustics Llc. System, method, and apparatus for generating and digitally processing a head related audio transfer function
US10848867B2 (en) 2006-02-07 2020-11-24 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
CN101454277B (zh) 2006-05-17 2014-02-19 美洲染料资源公司 用于平版印刷版涂料的材料、含这些材料的平版印刷版和涂料以及制备方法和用途
ES2413195B1 (es) * 2010-02-10 2014-05-21 Fco. Javier Porras Vila Altavoz-generador electrico
US9883318B2 (en) 2013-06-12 2018-01-30 Bongiovi Acoustics Llc System and method for stereo field enhancement in two-channel audio systems
US9264004B2 (en) 2013-06-12 2016-02-16 Bongiovi Acoustics Llc System and method for narrow bandwidth digital signal processing
US9154862B2 (en) * 2013-06-27 2015-10-06 The Boeing Company Flat panel loudspeaker system
US9014413B2 (en) 2013-08-21 2015-04-21 The Boeing Company Dual coil loudspeaker system
US9906858B2 (en) 2013-10-22 2018-02-27 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US9615813B2 (en) 2014-04-16 2017-04-11 Bongiovi Acoustics Llc. Device for wide-band auscultation
US10639000B2 (en) 2014-04-16 2020-05-05 Bongiovi Acoustics Llc Device for wide-band auscultation
US10820883B2 (en) 2014-04-16 2020-11-03 Bongiovi Acoustics Llc Noise reduction assembly for auscultation of a body
US9564146B2 (en) 2014-08-01 2017-02-07 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing in deep diving environment
US9638672B2 (en) 2015-03-06 2017-05-02 Bongiovi Acoustics Llc System and method for acquiring acoustic information from a resonating body
WO2017087495A1 (en) 2015-11-16 2017-05-26 Bongiovi Acoustics Llc Surface acoustic transducer
US9621994B1 (en) 2015-11-16 2017-04-11 Bongiovi Acoustics Llc Surface acoustic transducer
WO2019200119A1 (en) 2018-04-11 2019-10-17 Bongiovi Acoustics Llc Audio enhanced hearing protection system
WO2020028833A1 (en) 2018-08-02 2020-02-06 Bongiovi Acoustics Llc System, method, and apparatus for generating and digitally processing a head related audio transfer function

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5164916A (en) * 1974-12-02 1976-06-04 Matsushita Electric Ind Co Ltd Supiika
DE2819615A1 (de) * 1978-05-05 1979-11-08 Messerschmitt Boelkow Blohm Verfahren zur erzielung gleichmaessiger schallverteilungseigenschaften
CH645227A5 (fr) * 1981-12-22 1984-09-14 Multiphonie Sa Transducteur electro-acoustique.
JPS60259100A (ja) * 1984-06-06 1985-12-21 Yoshiro Nakamatsu 隔離独立複数流体支持振動装置
US4914750A (en) * 1987-07-13 1990-04-03 Avm Hess, Inc. Sound transducer
JP3034952B2 (ja) * 1990-08-04 2000-04-17 イギリス国 パネル形スピーカ

Also Published As

Publication number Publication date
CA2229856A1 (en) 1997-03-13
DE69601734T2 (de) 1999-09-16
BR9610440A (pt) 1999-02-17
DK0847675T3 (da) 1999-09-27
TR199800369T1 (xx) 1998-05-21
EA000376B1 (ru) 1999-06-24
RO119055B1 (ro) 2004-02-27
EP0847675B1 (en) 1999-03-10
CZ57698A3 (cs) 1998-11-11
EA199800248A1 (ru) 1998-10-29
IL123371A0 (en) 1998-09-24
ES2131956T3 (es) 1999-08-01
HUP9802389A2 (hu) 1999-02-01
DE69601734D1 (de) 1999-04-15
IL123371A (en) 2001-07-24
CZ57598A3 (cs) 1998-07-15
WO1997009858A1 (en) 1997-03-13
EP0847675A1 (en) 1998-06-17
JPH11512252A (ja) 1999-10-19
NZ316550A (en) 1998-10-28
PL325284A1 (en) 1998-07-20
HK1008639A1 (en) 1999-05-14
ATE177583T1 (de) 1999-03-15
AU6880896A (en) 1997-03-27
AU703061B2 (en) 1999-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK25698A3 (en) Vibration transducers
SK25498A3 (en) Inertial vibration transducers
SK25898A3 (en) Visual display means incorporating loudspeakers
SK25598A3 (en) Inertial vibration transducers
US6751333B1 (en) Inertial vibration transducers
SK25798A3 (en) Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
EP0847665B1 (en) Panel-form loudspeakers
KR100443204B1 (ko) 관성진동트랜스듀서
US6151402A (en) Vibration transducers
US6031926A (en) Panel-form loudspeakers
SK26098A3 (en) A portable compact disc player
EP0847659B1 (en) Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
US6192136B1 (en) Inertial vibration transducers
US6188775B1 (en) Panel-form loudspeakers
SK25998A3 (en) Personal computers
SK26398A3 (en) Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
EA002375B1 (ru) Музыкальный инструмент, содержащий громкоговоритель
US6327369B1 (en) Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements