SK168990A3 - Diagnostic agent - Google Patents
Diagnostic agent Download PDFInfo
- Publication number
- SK168990A3 SK168990A3 SK168990A SK168990A SK168990A3 SK 168990 A3 SK168990 A3 SK 168990A3 SK 168990 A SK168990 A SK 168990A SK 168990 A SK168990 A SK 168990A SK 168990 A3 SK168990 A3 SK 168990A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- adduct
- mol
- preparation
- formula
- procedure
- Prior art date
Links
Landscapes
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
Diagnostický prostriedok
Oblasť techniky
Vynález sa týka diagnostického prostriedku vhodného pre značenie 99mTc na báze aduktu kovovej soli a izokyanoéteru.
Doterajší stav techniky
Z doterajšieho stavu techniky je známe, že technéciové soli izokyanoéterov vo forme komplexov všeobecného vzorca I [ (CN-R-OR') 6 mTc]+A· (I), v ktorom
R znamená alkylénovú skupinu s 2 až 8 atómami uhlíka s priamym alebo rozvetveným reťazcom, na ktorú je prípadne pripojený substituent zo skupiny zahŕňajúcej halogény, fenylovú skupinu alebo halogénfenylovú skupinu,
R' je alkylová skupina s 1 až 4 atómami uhlíka s priamym alebo rozvetveným reťazcom,
A' predstavuje jednoväzbový anión alebo jeden ekvivalent viacväzbového aniónu, môžu byť výhodne použité na účely izotopovej diagnostiky, najmä pri zisťovaní porúch myokardu. Na tento účel sa najčastejšie používajú soli alebo komplexy C1-C4 alkyľ izokyanotechnéciových (I) katiónov, pričom v tomto smere je možné napríklad odkázať na publikácie: Int. J. Nucl. Med. Biol. 11, 225 (1984); J. Nucl. Med. 25, 1350 (1984); Eur. J. Nucl. Med. 12, 219 (1986); J. Nucl. Med. 27, 404 (1986).
Tieto značené soli alebo komplexy sa pripravujú reakciou príslušného izokyanoéteru všeobecného vzorca II
CN - R - OR' (II), v ktorom majú R a R'už vyššie uvedený význam, so soľou technécia alebo s jeho komplexom, kde je technécium 99mTc obsiahnuté v oxidačnom stupni vyššom ako 1, pričom táto reakcia sa uskutočňuje za prítomnosti redukčného činidla (viď USA patent č. 4 452 774) . Uvedený patent opisuje aj látku na prípravu komplexu všeobecného vzorca I. Túto látku tvorí izokyanoéter všeobecného vzorca II a redukčné činidlo.
Nevýhodou tohto prostriedku, opísaného v USA patente č. 4 452 774, je obťažná manipulácia a skladovanie, pretože väčšina izokyanoéterov všeobecného vzorca II sú prchavé látky.
Ďalej možno poukázať na európsky patent č. EP-A 183 555, podlá ktorého sa nevýhoda vyplývajúca z prchavého charakteru izokyanoéterov odstraňuje tak, že sa na izokyanoétery všeobecného vzorca II pôsobí solou kovu s orbitom 3d a získané adukty izokyanoéter-kovová sol sa použijú v danom prostriedku namiesto samotných izokyanoéterov. Okrem aduktu obsahuje tento prostriedok ešte redukčné činidlo. V patente EP-A č. 183 555 sa opisuje použitie solí Zn, Cd, Hg, Ga, In, TI, Sn, Pb a Bi, zatial čo použitie solí Cu, Mo, Pd, Co, Ni, Cr a Rh je opísané v patente č. EP-A 233 368. V obidvoch uvedených patentoch sa uvádza, že druhý ión nemá rozhodujúci význam a okrem toho je možné miesto kovových solí použiť komplex kovov.
Pri príprave rádiodiagnostického komplexu sa prostriedok podlá vyššie uvedených zverejnených európskych patentových prihlášok nechá reagovať, podobne ako pri dosiaľ známych postupoch, so soľou alebo komplexom technécia, ktoré obsahujú technécium 99mTc v oxidačnom stupni vyššom ako 1. Táto reakcia sa uskutočňuje vo vodnom prostredí za zvýšenej teploty.
Vyššie uvedenými postupmi opísanými v EP-A č. 183 5S5 a č. 233 368 možno odstrániť vyššie uvedené ťažkosti, ktoré vznikajú v súvislosti s manipuláciou a skladovaním uvedeného prostriedku. Nevýhodou je však skutočnosť, že ak diagnostický prostriedok, ktorý obsahuje redukčné činidlo a adukt izokyanoéteru a kovovej soli, reaguje so zdrojom iónu 99mTc, získa sa rádiodiagnostická komplexná látka s nevhodnou stabilitou. Túto skutočnosť je možné pripísať faktu, že izokyanoéterové ligandy viazané na ión 99mTc sa pomerne rýchlo rozkladajú a tak už niekoľko hodín po príprave rádiodiagnostickej komplexnej látky je množstvo ligandov nesúcich rádioaktívny ión nedostatočné na uskutočnenie diagnostického merania.
Cieľom vynálezu je nájsť taký diagnostický prostriedok, ktorý by pri reakcii so zdrojom iónu 99raTc netvoril rádiodiagnostickú komplexnú látku nestabilného charakteru, ale naopak, aby bola vytvorená rádiodiagnostická komplexná látka stabilného charakteru počas dlhej pracovnej doby, to znamená, u ktorej by bol rozklad izokyanoéterových ligandov značne oddialený.
Podstata vynálezu
Podlá uvedeného vynálezu sa zistilo, že uvedené požiadavky spĺňa diagnostický prostriedok známeho zloženia, obsahujúci adukt izokyanoéter-kovová soľ a redukčné činidlo, ktorý je doplnený ochranným koloidom tvoreným sacharidom a/alebo amino;__kyselinou vzorca H2N-(CH2)nCOOH, kde n je celé číslo od 1 do 4, spolu s pufrom a antioxidantom.
Podstata diagnostického prostriedku pre značenie 99mTc obsahujúceho adukt kovovej soli a izokyanoéteru všeobecného vzorca II
CN - R -OR' (II), v ktorom R znamená alkylénovú skupinu s 2 až 8 atómami uhlíka s priamym alebo rozvetveným reťazcom, s prípadne pripojeným substituentom vybraným zo skupiny, ktorá zahŕňa atómy halogénu# fenylovú skupinu alebo halogénfenylovú skupinu, a
R' je alkylová skupina s 1 až 4 atómami uhlíka s priamym alebo rozvetveným reťazcom, alebo zmes takýchto aduktov a 0,03 až 1,0 hmotnostný diel redukčného činidla, vztiahnuté na hmotnosť aduktu, podlá uvedeného vynálezu spočíva v tom, že ďalej obsahuje 0,5 až 5 hmotnostných dielov antioxidantu, vztiahnuté na hmotnosť aduktu, aspoň 10 hmotnostných dielov sacharidu a/alebo aminokyseliny vzorca
H2N- (CH2) n-COOH kde n je celé číslo od 1 do 4, a pufer v množstve, ktoré je nutné na dosiahnutie hodnoty pH medzi 4 a 6 pri rozpustení tohto prostriedku vo vode.
Vo výhodnom uskutočnení obsahuje tento diagnostický prostriedok podlá vynálezu ako uvedenú aminokyselinu glycín.
Adukt izokyanoéter-kovová sol, ktorý je prítomný v tomto diagnostickom prostriedku podľa vynálezu, môže byť rovnaký ako vo vyššie citovaných uverejnených európskych patentových prihláškach. Z nich sú predovšetkým výhodné Cu(I)-tetrafluórborátové adukty izokyanoéterov všeobecného vzorca II. Termín adukt izokyanoéter-kovová soľ zahŕňa vo svojom rozsahu taktiež adukty tvorené s kovovými komplexami, opísanými vo vyššie citovaných dokumentoch.
Ako redukčné činidlo môže byť použitá ľubovoľná látka obvykle používaná na redukciu iónov 99mTc v oxidačnom stupni vyššom ako 1. V tomto smere možno uviesť napríklad dihydrát chloridu cínatého, vínan cínatý, citrónan cínatý, glukonát cínatý, fluorid cínatý, aprotinín cínatý a pyrofosfát cínatý.
Diagnostický prostriedok podľa vynálezu obsahuje ako pufer látku, ktorá pri reakcii uskutočňovanej so zdrojom iónu 99mTc upravuje pH vodného reakčného prostredia na 4 až 6, výhodne na 4,5 až 5,5. Ako príklad pufrov použiteľných na tento cieľ možno uviesť citrónan sodný, pyrofosfát sodný, glycín, ftaláty draselné a ftalát sodný.
Ako príklady sacharidov, prítomných v diagnostickom prostriedku podľa vynálezu, možno uviesť manitol, glukózu, inozitol, dextrózu a maltózu. Tieto látky hrajú rolu ochranných koloidov a tak zabraňujú skaleniu roztoku používaného na rádiodiagnostické účely, ďalej zvyšujú rozpustnosť málo rozpustných aduktov izokyanoéter-kovová soľ vo vode.
Diagnostický prostriedok podľa vynálezu môže ako antioxidačnú látku obsahovať napríklad penicilamín, cysteín, α-merkaptopropionylglycín, ditiotreitol, glutatión a/alebo kyselinu askorbovú. Väčšina týchto antioxidantov, ako je penicilamín, cysteín, a-merkaptopropionylglycín, ditiotreitol, glutatión, vykazuje taktiež rádioprotektívne účinky. Tieto látky sú vylučované pečeňou a ľadvinami spolu s rádioaktívnou látkou, a tak je možné pri izotopovej diagnostickej skúške značne potlačiť rádioaktívne zaťaženie pacienta. Ak použitý antioxidant nemá rádioprotektívny účinok (takým antioxidačným činidlom je napríklad kyselina askorbová), potom je výhodné k diagnostickému prostriedku pridávať niektorú rádioprotektívnu látku.
Pod kombinovaným vplyvom sacharidu, pufra a antioxidantu, ktoré sú prítomné v diagnostickom prostriedku podía vynálezu, značne vzrastá stabilita rádiodiagnostickej komplexnej látky získanej reakciou s iónom 99mTc. Podía meraní, ktoré uskutočnili autori uvedeného vynálezu, sa zistilo, že týmto spôsobom sa zvýši stabilita aspoň trojnásobne v porovnaní s rádiodiagnostickou komplexnou látkou pripravenou z diagnostického prostriedku bežného zloženia podía doterajšieho stavu techniky, ktorý obsahuje len redukčné činidlo a adukt izokyanoéter-kovová sol.
Diagnostický prostriedok podía vynálezu možno pripraviť velmi jednoduchým spôsobom a to zmiešaním jednotlivých zložiek. V prípade potreby možno zložky pred zmiešaním previesť do práškovej formy alebo pripraviť zmes zložiek za súčasného rozmelovania (napríklad mletím) .
Ak diagnostický prostriedok podía vynálezu obsahuje aspoň jednu zložku málo rozpustnú vo vode (ako je napríklad zle rozpustný adukt izokyanoéter-kovová sol), potom sa tento prostriedok výhodne pripraví takto: zložka málo rozpustná vo vode sa rozpustí v organickom rozpúšťadle, ostatné zložky sa pridajú k takto získanému roztoku buď ako také, alebo vo forme vodného roztoku a získaná zmes sa lyofilizuje. Tieto operácie sa vykonajú v atmosfére zbavenej kyslíka.
Rádiodiagnostická komplexná látka pre značenie 99mTc môže byť z diagnostického prostriedku podľa vynálezu pripravená spôsobom opísaným napríklad v citovaných patentoch, napríklad postupmi podľa EP-A 183 555 a 233 308.
Izokyanoétery všeobecného vzorca II používané ako prekurzory pri príprave aduktov izokyanoéter-kovová soľ, prítomné v diagnostickom prostriedku podľa vynálezu, možno pripraviť známymi postupmi, ako je napríklad postup podľa patentu EP-A 233 308 a v odkazoch v tomto patente uvedených. Ale takisto je možné použiť aj ďalšie postupy prípravy zlúčenín všeobecného vzorca II, ktoré sú jednoduchšie, pri ich príprave sa používa menej pracovných stupňov, dosahujú sa pri nich vyššie výťažky za miernejších pracovných reakčných podmienok a/alebo sa používajú ľahšie dostupné východiskové látky. Tieto postupy možno zhrnúť nasledujúcim spôsobom:
(a) kyánová zlúčenina všeobecného vzorca HO-R''-CN v ktorom R'' znamená alkylénovú skupinu s 1 až 7 atómami uhlíka s priamym alebo rozvetveným reťazcom, ktorá je prípadne substituovaná halogénom, fenylovou skupinou alebo halogénfenylovou skupinou, sa uvedie do reakcie s alkylačným činidlom všeobecného vzorca
R'-X kde R' má vyššie uvedený význam a X je halogén alebo hydroxyskupina, za prítomnosti katalyzátora typu Lewisovej kyseliny, pričom takto získaná zlúčenina všeobecného vzorca
R'O-R''-CN kde R' a R'' majú už vyššie uvedený význam, sa redukuje komplexným kovovým hydridom, pričom získaný amín všeobecného vzorca
R'O-R-NH2 kde R a R' majú už vyššie uvedený význam, sa formyluje kyselinou mravčou a získaná formylová zlúčenina sa dehydratuje;
(b) zlúčenina všeobecného vzorca R' '=CH2 kde R'' má už vyššie uvedený význam, sa uvedie do reakcie s alkoholom všeobecného vzorca R'-OH kde R' má už vyššie uvedený význam, za prítomnosti octanu ortutnatého, pričom získaná zlúčenina všeobecného vzorca
R'O-R-HgOAc kde R a R' majú už vyššie uvedený význam a Ac znamená acetát, sa uvedie do reakcie s alkalickým halogenidom všeobecného vzorca
Alk-Hal kde Alk je atóm alkalického kovu a Hal je halogén s atómovou hmotnosťou vyššou ako 36, získaná zlúčenina všeobecného vzorca
R'O-R-Hg-Hal kde R, R' a Hal majú vyššie uvedený význam, sa nechá reagovať s halogénom vzorca Hal2, kde Hal má rovnaký význam ako vyššie a získaná zlúčenina všeobecného vzorca
R'O-R-Hal kde R, R' a Hal majú už vyššie uvedený význam,
I sa uvedie do reakcie s kyanidom strieborným a získaná zlúčenina všeobecného vzorca
R'O-R-NC.Ag-Hal kde R, R' a Hal majú už vyššie uvedený význam, sa podrobí pôsobeniu alkalického kyanidu.
Výhodou postupu (a) je to, že poskytuje medziprodukt všeobecného vzorca R'O-R-NH2 jednoduchším spôsobom a vo vyššom výťažku ako postupy podlá doterajšieho stavu techniky, čím sa tiež zvýši celkový výťažok procesu. Výhodou postupu (b) je použitie ľahko dostupných surovín a reakčný postup uskutočňovaný za miernych reakčných podmienok.
V prvom stupni postupu (a) možno ako katalyzátor vo forme Lewisovej kyseliny použiť napríklad chlorid zinočnatý alebo chlorid hlinitý. Komplexným kovovým hydridom predstavujúcim redukčné činidlo, ktoré je používané v druhom stupni, môže byť napríklad lítium-alumíniumhydrid alebo bórhydrid sodný. Na formyláciu amínu všeobecného vzorca R'0-R-NH2 je výhodné použiť nižšie alkylmravčany alebo zmiešaný anhydrid kyseliny mravčej a nižšiu alkánkarboxylovú kyselinu, ako je napríklad reaktívny derivát kyseliny mravčej. Posledným stupňom série reakcií je dehydratácia, ktorú je možné uskutočňovať pomocou bežného dehydratačného činidla, ako je napríklad difosgén, oxychlorid fosforitý, chlorid fosforitý alebo tionylchlorid, za prítomnosti organickej bázy, ako je napríklad pyridín, diizopropylamín alebo trietylamín.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Diagnostický prostriedok podľa uvedeného vynálezu, jeho príprava, vlastnosti á charakteristika a príprava východiskových látok budú v ďalšom ilustrované na konkrétnych príkladoch uskutočnenia, ktoré iba bližšie ilustrujú uvedný vynález bez toho, aby ho obmedzovali len na príklady uskutočnenia.
Príklad 1
Príprava 2-metoxy-2-etylbutyrokyánu
Podlá tohto uskutočnenia sa 145 ml vody a 46,0 g (0,94 mol) kyanidu sodného vložilo do banky vybavenej absorbérom HCN, miešadlom, teplomerom a prikvapkávacím lievikom. Do tohto roztoku sa potom pridalo 86,0 g (1,0 mol) dietylketónu a potom sa po kvapkách za chladenia banky ladom pri teplote v rozmedzí od 5 do 10 °C pridalo 252 ml vodného roztoku kyseliny sírovej s koncentráciou 40 % hmotnostných. Táto zmes sa potom premiešavala pri teplote v rozmedzí od 5 do 10 °C počas ďalších 30 minút. Potom sa fázy rozdelili a oddelená vodná fáza sa dvakrát premyla 100 ml dietyléteru. Premyté fázy sa spojili s organickou fázou, organický roztok sa vysušil pomocou bezvodého síranu sodného a potom sa odparil dietyléter a zvyšok sa predestiloval pri zníženom tlaku. Týmto spôsobom sa získalo 78,0 g 2-hydroxy-2-etylbutyrokyánu (výťažok 69 %) .
Teplota varu: 116,5 °C (5 kPa) .
NMR (CDC13) : 1,05 (6H,2CH3), 1,8 (4H,2CHZ), 3,45 (ΙΗ,ΟΗ).
Potom sa zmes obsahujúca 56,5 g (0,5 mol) 2-hydroxy-2etylbutyrokyánu získaného vyššie uvedeným postupom, 24 g (0,75 mol) absolútneho metanolu a 68,1 g (0,5 mol) bezvodého chloridu zinočnatého premiešavala 6 hodín pri teplote 60 °C. Takto získaná reakčná zmes sa nechala
I ochladiť pri izbovej teplote a potom sa pridalo 100 ml vody a 100 ml dietyléteru. Jednotlivé fázy sa oddelili a organická fáza sa premyla štyrikrát 30 ml vody a vodná fáza sa premyla štyrikrát 30 ml dietyléteru. Organické fázy sa spojili, vysušili síranom sodným a potom sa odparil dietyléter a zvyšok sa predestiloval. Týmto spôsobom sa získalo 33,0 g (výťažok 52 %) 2-metoxy-2-etylbutyrokyánu s teplotou varu 147 °C.
NMR (CDC13) : 0,96 (6H,2CH3), 1,76 (4H,2CH2), 3,36 (3H,OCH3) .
Príklad 2
Príprava 2-metoxyizobutyrokyánu
Pri uskutočňovaní postupu podía tohto uskutočnenia sa zmes obsahujúca 85 g (1,0 mol) zmesi acetón-kyánhydrín, 48 g (1,5 mol) absolútného metanolu a 136,2 g (1,0 mol) bezvodého chloridu zinočnatého premiešavala 4 hodiny pri teplote 60 °C. Takto získaná reakčná zmes sa ochladila na izbovú teplotu a potom sa pridalo 200 ml vody a 200 ml dietyléteru. Vzniknuté fázy sa oddelili a organická fáza sa premyla štyrikrát 50 ml vody a vodná fáza sa premyla štyrikrát 50 ml dietyléteru. Éterové fázy sa potom spojili, vysušili pomocou síranu sodného, potom sa odparilo rozpúšťadlo a zvyšok sa predestiloval. Týmto spôsobom sa získalo 73,0 g 2-metoxyizobutyrokyánu (výťažok 74 %) . Teplota varu: 117 °C.
NMR (CDC13) : 1,48 (6H,2CH3), 3,33 (3H,OCH3).
Príklad 3
Príprava 2-metoxy-2-metylbutyrokyánu
I
Pri uskutočňovaní postupu podlá tohto príkladu sa zmes obsahujúca 99 g (1,0 mol) 2-hydroxy-2-metylbutyrokyánu, 48 g (1,5 mol) absolútného metanolu a 136,2 g (1,0 mol) bezvodého chloridu zinočnatého premiešavala 5 hodín pri teplote 60 °C. Takto získaná reakčná zmes sa ochladila na izbovú teplotu a potom sa pridalo 200 ml vody a 200 ml dietyléteru. Takto získané fázy sa oddelili, organická fáza sa premyla štyrikrát 50 ml vody a vodná fáza sa premyla štyrikrát 50 ml dietyléteru. Takto vzniknuté organické roztoky sa spojili, sušili sa pomocou síranu sodného, dietyléter sa odparil a zvyšok sa predestiloval. Týmto postupom sa získalo 61,0 g 2-metoxy-2-metylbutyrokyánu (výťažok 54 %).
Teplota varu: 135 °C.
NMR (CDC13): 0,99 (3H,CH3), 1,45 (3H,CH3), 1,74 až 1,79 (2H,CH2), 3,37 (3H,OCH3).
Príklad 4
Príprava 2-metoxyizobutylamínu
Podľa tohto uskutočnenia zmes obsahujúca 20,9 g (0,55 mol) lítiumalumíniumhydridu a 600 ml suchého dietyléteru sa za miešania pod dusíkovou atmosférou chladila na teplotu pod 20 eC a do tohto roztoku sa potom za chladenia po kvapkách pridávala zmes obsahujúca 49,5 g (0,5 mol) 2metoxyizobutyrokyánu a 100 ml suchého dietyléteru. Potom sa do tejto zmesi najprv pridalo po kvapkách 35 ml vodného roztoku hydroxidu sodného s koncentráciou 10 % hmotnostných a potom 70 ml vody. Takto vzniknutá biela zrazenina sa odstránila prefiltrovaním a potom sa trikrát premyla 50 ml i
dietyléteru. Filtrát a premývacie roztoky sa spojili a získaný roztok sa sušil pomocou síranu sodného, potom sa odparilo použité rozpúšťadlo a zvyšok sa predestiloval pri zníženom tlaku. Týmto spôsobom sa získalo 45,3 g 2metoxyizobutylamínu (výťažok 88 %) .
Teplota varu: 58 °C (16 kPa) .
NMR (CDCla) : 1,13 (6H,2CH3), 1,82 (2H,NH2), 2,62 (2H,CH2),
3,19 (3H,OCH3).
Príklad 5
Príprava 2-metoxy-2-metylbutylamínu
Pri uskutočňovaní postupu podlá tohto príkladu zmes obsahujúca 20,9 g (0,55 mol) lítiumalumíniumhydridu a 600 ml suchého dietyléteru sa za miešania pod dusíkovou atmosférou ochladzovala pod teplotu 20 ’C a do tohto roztoku sa potom za chladenia po kvapkách pridávala zmes obsahujúca 56,5 g (0,5 mol) 2-metylizobutyrokyánu a 150 ml suchého dietyléteru. Takto získaná zmes sa premiešavala ďalších 30 minút a potom sa do tejto zmesi pridalo najprv 35 ml vodného roztoku hydroxidu sodného s koncentráciou 10 % hmotnostných a potom 70 ml vody. Takto vznikla zrazenina bielej farby, ktorá sa odfiltrovala a trikrát premyla 50 ml dietyléteru. Získaný filtrát a premývacie roztoky sa spojili, vysušili pomocou síranu sodného, pričom sa odparil éter a zvyšok sa predestiloval pri zníženom tlaku. Týmto spôsobom sa získalo 52,6 g 2-metoxy-2-metylbutylamínu (výťažok 90 %).
Teplota varu: 76 °C (13 kPa).
NMR (CDC13) : 0,61 (3H,CH3), 0,85 (3H,CH3), 1,13 (2H,NH2),
1,29 (2H,CH2), 2,41 (2H,CH2), 2,92 (3H,OCH3).
Príklad 6
Príprava 2-metoxy-2-etylbutylamínu
Pri uskutočňovaní postupu podlá tohto príkladu zmes obsahujúca 10,5 g (0,275 mol) lítiumalumíniumhydridu a 300 ml suchého dietyléteru sa za miešania pod dusíkovou atmosférou ochladzovala na teplotu pod 20 ’C, pričom sa potom za chladenia do tejto zmesi po kvapkách pridávala zmes obsahujúca 31,75 g (0,25 mol) 2-metoxy-2-etylizobutyrokyánu a 50 ml suchého dietyléteru. Táto zmes sa premiešavala 30 minút pri izbovej teplote a potom sa za chladenia do tejto zmesi najprv pridalo po kvapkách 18 ml roztoku hydroxidu sodného s koncentráciou 10 % hmotnostných a potom 35 ml vody. Týmto spôsobom vznikla biela zrazenina, ktorá sa odfiltrovala a trikrát premyla 25 ml dietyléteru. Týmto spôsobom sa získal filtrát a premývacie roztoky, ktoré sa spojili a spojený podiel sa sušil pomocou bezvodého síranu sodného, potom sa odparil éter a zvyšok sa predestiloval pri zníženom tlaku. Týmto postupom sa pripravilo 29,5 g 2-metoxy-2-etylbutylamínu (výťažok 90 %). Teplota varu: 94 °C (13 kPa) .
NMR (CDC13) : 0,78 (6H,2CH3), 1,04 (2H,NH2), 1,35 (4H,2CH2), 2,31 (2H,CH2), 2,82 (3H,OCH3).
Príklad 7
Príprava 2-metoxyi zobuty1formamidu
Podlá tohto uskutočnenia sa zmes obsahujúca 43,2 g 2metoxyizobutylamínu (0,42 mol) a 200 ml etylmravčanu (čo je 184,6 g, t.j. šesťnásobok stechiometrického množstva) spracovávala ža varu 16 hodín v autokláve za tlaku 0,8 MPa.
Zvyšný etylmravčan a vzniknutý etanol sa odparili. Týmto postupom sa získalo 55,0 g surového 2-metoxyizobutylformamidu (výťažok 99 %) . Táto látka bola dostatočne čistá pre uskutočnenie ďalšej operácie (dehydratácia).
NMR (CDC13) : 1,18 (6H,2CHa), 3,12 (2H,CH2), 3,27 (3H,OCH3), 6,56 (ΙΗ,ΝΗ), 8,18 (1H,HCO).
Príklad 8
Príprava 2-metoxy-2-metylbutylformamidu
Podlá tohto uskutočnenia sa zmes obsahujúca 49,14 g (0,42 mol) 2-metoxy-2-metylbutylamínu a 200 ml etylmravčanu (184,6 g, čo odpovedá šesthásobku stechiometrického množstva) spracovala za varu počas 20 hodín v autokláve za tlaku 0,8 MPa. Zvyšný etylmravčan a vzniknutý etanol sa odparili. Týmto spôsobom sa získalo 60,4 g surového 2metoxy-2-metylbutylformamidu (výťažok 99 %) . Táto látka bola dostatočne čistá pre ďalšiu operáciu (dehydratáciu).
Príklad 9
Príprava 2-metoxy-2-etylbutylformamidu
Podlá tohto uskutočnenia sa zmes obsahujúca 27,5 g 2metoxy-2-etylbutylamínu (0,21 mol) a 100 ml etylmravčanu (92,3 g, čo odpovedá šesťnásobku stechiometrického množstva) spracovala za varu počas 24 hodín v autokláve za tlaku 0,8 MPa. Zvyšný etylmravčan a vzniknutý etanol sa odparili. Týmto spôsobom sa získalo 33,1 g surového 2metoxy-2-etylbutylformamidu (výťažok 99 %). Táto látka bola dostatočne čistá pre uskutočnenie ďalšej operácie (dehydratácia).
Príklad 10
Príprava 2-metoxyizobutylizokyánu
Pri uskutočňovaní postupu podlá tohto príkladu 76,7 g (0,5 mol) oxychloridu fosforitého sa za miešania a chladenia na teplotu 0 eC pridávalo po kvapkách do zmesi 52,4 g 2-metoxyizobutylformamidu (0,4 mol), 101,2 g (1 mol) diizopropylamínu a 300 ml dichlórmetánu. Potom sa do tejto zmesi pridal roztok obsahujúci 75 g uhličitanu sodného v 300 ml vody. Takto vzniknuté fázy sa rozdelili, pričom vodná fáza sa trikrát premyla 100 ml dichlórmetánu a organická fáza sa premyla trikrát 150 ml vody. Organické roztoky sa potom spojili, sušili pomocou síranu sodného a použité rozpúšťadlo sa odparilo. Zvyšok sa predestiloval pri zníženom tlaku. Týmto postupom sa získalo 35,2 g 2metoxyizobutylizokyánu (výťažok 78 %) .
Teplota varu: 64 °C (3 kPa) .
NMR (CDC13) : 1/24 (6H,2CH3), 3,23 (3H,OCH3), 3,35 (2H,CH2) .
Príklad 11
Príprava 2-metoxy-2-metylbutylizokyánu
Podlá tohto uskutočnenia sa 76,6 g (0,5 mol) oxychloridu fosforitého po kvapkách pridávalo do miešanej a chladenej zmesi obsahujúcej 58 g 2-metoxy-2metylbutyl f ormamidu (0,4 mol), 101,2 g (1 mol)
YJ diizopropylamínu a 300 ml dichlórmetánu pri teplote 2 °C. Potom sa do tejto zmesi za chladenia pridal po kvapkách roztok obsahujúci 75 g uhličitanu sodného v 300 ml vody. Týmto spôsobom sa vytvorili jednotlivé fázy, ktoré sa rozdelili, vodná fáza sa trikrát premyla 100 ml dichlórmetánu a organická fáza sa premyla trikrát 150 ml vody. Organické roztoky sa spojili, vysušili pomocou síranu sodného, použité rozpúšťadlo sa odparilo a zvyšok sa predestiloval pri zníženom tlaku. Podlá tohto uskutočnenia sa získalo 38,1 g 2-metoxy-2-metylbutylizokyánu (výťažok 75 %) ·
Teplota varu: 75 °C (3 kPa) .
NMR (CDC13) : 0/72 (3H,CH3), 0,94 (3H,CH3), 2,37 (2H,CH2),
3,12 (3H,OCH3), 3,28 (2H,CH2) .
Príklad 12
Príprava 2-metoxy-2-etylbutylizokyánu
Pri uskutočňovaní tohto postupu sa 38,35 g (0,5 mol) oxychloridu fosforitého po kvapkách pridávalo do miešanej a chladenej zmesi obsahujúcej 31,8 g (0,2 mol) 2-metoxy-2etylbutylformamidu, 50,6 g (0,5 mol) diizopropylamínu a 150 ml dichlórmetánu pri teplote 4 ’C. Potom sa do tejto zmesi za chladenia po kvapkách pridal roztok obsahujúci 38 g uhličitanu sodného v 150 ml vody. Týmto spôsobom vznikli fázy, ktoré sa rozdelili, vodná fáza sa trikrát premyla 50 ml dichlórmetánu a organická fáza sa premyla trikrát 80 ml vody. Získané organické fázy sa spojili, vysušili pomocou síranu sodného a rozpúšťadlo sa odparilo, pričom zvyšok sa predestiloval pri zníženom tlaku. Týmto spôsobom sa získalo 20,6 g 2-metoky-2-etylbutylizokyánu (výťažok 73 %) .
Teplota varu: 87 °C (3 kPa) .
NMR (CDCls) : 0/85 (6H,2CH3), 2,14 (4H,2CH2), 2,91 (3H,OCH3), 3,17 (2H,CH2).
Príklad 13
Príprava 2-etoxyizobutyrokyánu
Pri uskutočňovaní postupu podlá tohto príkladu sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 2 s tým rozdielom, že namiesto absolútneho metanolu sa použilo 69 g absolútneho etanolu (1,5 mol). Podlá tohto uskutočnenia sa získalo 94 g 2-etoxyizobutyrokyánu (výťažok 83 %).
Teplota varu: 124 °C.
Príklad 14
Príprava 2-n-propoxyizobutyrokyánu
Podlá tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 2 s tým rozdielom, že namiesto absolútneho metanolu sa použilo 99 g absolútneho npropanolu (1,5 mol). Týmto spôsobom sa získalo 102,9 g 2-npropoxyizobutyrokyánu (výťažok 81 %) .
Teplota varu: 129 °C.
Príklad 15
Príprava 2-izopropoxyizobutyrokyánu
Podlá tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým
I spôsobom ako v príklade 2 s tým rozdielom, že namiesto absolútneho metanolu sa použilo 99 g absolútneho izopropanolu (1,5 mol). Týmto spôsobom sa získalo 97,8 g 2izopropoxyizobutyrokyánu (výťažok 77 %) .
Teplota varu: 127 °C.
Príklad 16
Príprava 2-etoxyizobutylamínu
Podlá tohto príkladu sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 4 s tým rozdielom, že namiesto 2metoxyizobutyrokyánu sa použilo 56,5 g 2-etoxyizobutyrokyánu (0,5 mol). Podlá tohto príkladu sa získalo 54,4 g 2-etoxyizobutylamínu (výťažok 93 %).
Teplota varu: 62 °C (16 kPa).
Príklad 17
Príprava 2-n-propoxyizobutylamínu
Pri uskutočňovaní tohto postupu sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 4 s tým rozdielom, že namiesto 2-metoxyizobutyrokyánu sa použilo 63,5 g 2-npropoxyizobutyrokyánu (0,5 mol). Týmto postupom sa získalo 58,9 g 2-n-propoxyizobutylamínu (výťažok 90 %).
Teplota varu: 66 °C (16 kPa) .
Príklad 18
Príprava 2-i zopropoxyi zobuty1 ami nu
Podlá tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 4 s tým rozdielom, že namiesto 2metoxyizobutyrokyánu sa použilo 63,5 g 2-izopropoxyizobutyrokyánu (0,5 mol). Podľa tohto príkladu sa získalo 57,0 g 2-izopropoxyizobutylamínu (výťažok 87 %).
Teplota varu: 65 °C (16 kPa) .
Príklad 19
Príprava 2-etoxyizobutylformamidu
Podľa tohto príkladu sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 7 s tým rozdielom, že namiesto 2-metoxyizobutylamínu sa použilo 49,14 g 2-etoxyizobutylamínu (0,42 mol). Podľa tohto uskutočnenia sa získalo 60,29 g 2etoxyizobutylformamidu (výťažok 99 %).
Príklad 20
Príprava 2-n-propoxyi zobutylformamidu
Postup podľa tohto príkladu sa uskutočňoval rovnako ako v príklade 7 s tým rozdielom, že namiesto 2-metoxyizobutylamínu sa použilo 55,02 g 2-n-propoxyizobutylamínu (0,42 mol). Týmto spôsobom sa získalo 66,11 g 2-npropoxyizobutylformamidu (výťažok 99 %) .
Príklad 21
Príprava 2-izopropoxyizobutylformamidu
Postup podlá tohto príkladu sa uskutočňoval rovnako ako v príklade 7 s tým rozdielom, že namiesto 2-metoxyizobutylamínu sa použilo 55,02 g 2-izopropoxyizobutylamínu (0,42 mol). Postupom podlá tohto príkladu sa získalo 66,11 g 2-izopropoxyizobutylformamidu (výťažok 99 %).
Príklad 22
Príprava 2-etoxyizobutylizokyánu
Postup podlá tohto príkladu sa uskutočňoval rovnako ako v príklade 10 s tým rozdielom, že namiesto 2-metoxyizobutylformamidu sa použilo 58,0 g 2-etoxyizobutylformamidu (0,4 mol). Týmto spôsobom sa získalo 40,64 g 2etoxyizobutylizokyánu (výťažok 80 %).
Teplota varu: 67 °C (3 kPa) .
Príklad 23
Príprava 2-n-propoxyi zobúty1i zo kyánu
Postup podlá tohto príkladu sa uskutočňoval rovnako ako v príklade 10 s tým rozdielom, že namiesto 2-metoxyizobutylformamidu sa použilo 63,6 g 2-n-propoxyizobutylformamidu (0,4 mol). Postupom podlá tohto príkladu sa pripravilo 44,0 g 2-n-propoxyizobutylizokyánu (výťažok 78 %) .
Teplota varu: 69 °C (3 kPa) .
Príklad 24
Príprava 2-i zopropoxyi zobutyli zo kyánu
Postup podľa tohto príkladu sa uskutočňoval rovnakým spôsobom ako postup v príklade 10 s tým rozdielom, že namiesto 2-metoxyizobutylformamidu sa použilo 63,6 g 2izopropoxyizobutylformamidu (0,4 mol). Postupom podľa tohto príkladu sa pripravilo 43,4 g 2-izopropoxyizobutylizokyánu (výťažok 77 %).
Teplota varu: 67 °C (3 kPa) .
Príklad 25
Príprava aduktu 2-metoxyizobutylizokyano-tetrafluórborát medi
Podľa tohto uskutočnenia sa roztok obsahujúci 2,47 g chloridu meďného (0,025 mol) a 2,65 g tetrafluórborátu sodného (0,025mol) v 60 ml vodného roztoku kyseliny chlorovodíkovej s koncentráciou 1 mol/liter pridal do 11,3 g 2-metoxyizobutyl i zokyánu (0,1 mol). Táto zmes sa potom udržovala dve hodiny na teplote 0 ’C, pričom vzniknuté kryštáliky sa odfiltrovali, premyli vodou a malým množstvom alkoholu a potom sa vysušili. Týmto spôsobom sa získalo 10,5 g bieleho kryštalického produktu (výťažok 70 %).
NMR (CDC13) : 1,24 (6H,2CH3), 3,23 (3H,OCH3), 3,35 (2H,CH2) .
Príklad 26
Príprava aduktu 2-metoxy-2-metylbutylizokyánu a tetrafluórborátu medi
Podľa tohto uskutočnenia sa roztok obsahujúci 2,47 g chloridu meďného (0,025 mol) a 2,65 g tetrafluórborátu sodného (0,025 mol) v 60 ml vodného roztoku kyseliny chlorovodíkovej s koncentráciou 1 mol/liter za chladenia a miešania pridal do 12,7 g 2-metoxy-2-metylbutylizokyánu (0,1 mol). Táto zmes sa potom udržovala dve hodiny na teplote 0 ’C, potom sa oddelené kryštáliky sa odfiltrovali, premyli vodou a malým množstvom alkoholu a potom sa vysušili. Týmto spôsobom sa získalo 11,8 g bledožltej kryštalickej látky (výťažok 72 %) .
NMR (CDC13) : 0,72 (3H,CH3), 0,94 (3H,CH3), 2,37 (2H,CH2),
3,12 (3H,OCH3), 3,28 (2H,CH2).
Príklad 27
Príprava aduktu 2-metoxy-2-etylbutylizokyánu a tetrafluórborátu medi
Pri uskutočňovaní postupu podía tohto príkladu sa roztok obsahujúci 2,47 g chloridu meďného (0,025 mol) a 2,65 g tetrafluórborátu sodného (0,025 mol) v 60 ml vodného roztoku kyseliny chlorovodíkovej s koncentráciou 1 mol/liter za chladenia a miešania pridal do 14,1 g 2metoxy-2-etylbutylizokyánu (0,1 mol). Takto pripravená zmes sa potom udržovala dve hodiny na teplote 0 *C, potom sa oddelené kryštáliky sa odfiltrovali, premyli vodou a malým množstvom alkoholu a potom sa vysušili. Týmto spôsobom sa získalo 11,6 g bledožltej kryštalickej látky (výťažok 65 %) ·
NMR (CDC13) : 0,85 (6H,2CH3), 2,14 (4H,2CH2), 2,91 (3H,OCH3), 3,17 (2H,CH2).
Príklad 28
Príprava aduktu 2-etoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medi
Pri uskutočňovaní postupu podlá tohto príkladu sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 25 s tým rozdielom, že namiesto 2-metoxyizobutylizokyánu sa použilo 12,7 g 2-etoxyizobutylizokyánu (0,1 mol). Týmto spôsobom sa získalo 12,78 g aduktu 2-etoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medného (výťažok 78 %).
Príklad 29
Príprava aduktu 2-n-propoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého
Pri uskutočňovaní tohto postupu sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 25 s tým rozdielom, že namiesto 2-metoxyizobutylizokyánu sa použilo 14,1 g 2-npropoxyizobutylizokyánu (0,1 mol). Podlá tohto postupu sa získalo 12,49 g aduktu 2-n-propoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého (výťažok 70 %).
Príklad 30
Príprava aduktu 2-izopropoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medného
Podlá tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 25 s tým rozdielom, že namiesto 2metoxyizobutylizokyánu sa použilo 14,1 g 2izopropoxyizobutylizokyánu (0,1 mol). Postupom podlá tohto príkladu sa získalo 12,85 g aduktu 2-izopropoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu meďného (výťažok 72 %) .
Príklad 31
Príprava diagnostického prostriedku
Podía tohto príkladu sa pripravil diagnostický prostriedok tohto zloženia: adukt 2-metoxyizobutylizokyánu a
tetrafluórborátu meďného | 0,43 mg |
dekahydrát pyrofosfátu sodného | 1,2 mg |
glukóza | 12,0 mg |
L-cysteínhydrochlorid | 0,54 mg |
dihydrát chloridu cínatého | 0,03 mg |
Pri príprave tohto diagnostického prostriedku sa uvedený adukt rozpustil v etanole nasýtenom dusíkom a do tohto etanolického roztoku sa pridal vodný roztok ostatných zložiek. Všetky tieto operácie sa uskutočňovali v dusíkovej atmosfére. Získaný roztok sa po 1 ml naplnil do liekoviek a obsah liekoviek sa lyofilizoval.
Príklad 32
Príprava diagnostického prostriedku rovnakým pripravený
Podía tohto uskutočnenia sa postupovalo spôsobom ako v príklade 31, pričom bol diagnostický prostriedok tohto zloženia: adukt 2-metoxy-2-metylbutylizokyánu a tetrafluórborátu meďného dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného
0,50 mg 1,2 mg
glukóza | 12,0 mg |
L-cysteínhydrochlorid | 0,54 mg |
dihydrát chloridu cínatého | 0,03 mg. |
Príklad 33
Príprava diagnostického prostriedku
Podlá tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxy-2-etylbutylizokyánu a
tetrafluórborátu meďného | 0, | 55 | mg |
dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného | 1, | 2 mg | |
glukóza | 12 | ,0 | mg |
L-cysteínhydrochlorid | 0, | 54 | mg |
dihydrát chloridu cínatého | 0, | 03 | mg. |
Príklad 34
Príprava diagnostického prostriedku
Podľa tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxyizobutylizokyánu a
tetrafluórborátu medhého | 0,45 mg |
dihydrát citrónanu sodného | 1,2 mg |
maltóza | 12,0 mg |
L-cysteínhydrochlorid | 0,43 mg |
dihydrát chloridu cínatého | 0,03 mg. |
Príklad 35
Príprava diagnostického prostriedku
Podía tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxy-2-metylbutylizokyánu a
tetrafluórborátu meďného | 0,50 mg |
dihydrát citrónanu sodného | 1,2 mg |
maltóza | 12, 0 mg |
L-cysteínhydrochlorid | 0,45 mg |
dihydrát chloridu cínatého | 0,03 mg. |
Príklad 36
Príprava diagnostického prostriedku
Podía tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxy-2-etylbutylizokyánu a
tetrafluórborátu medhého | 0,55 mg |
dihydrát citrónanu sodného | 1,2 mg |
maltóza | 12,0 mg |
L-cysteínhydrochlorid | 0,45 mg |
dihydrát chloridu cínatého | 0,03 mg. |
Príklad 37
Príprava diagnostického prostriedku
Podľa tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu meďného 0,45 mg glycín 0,3 mg inozitol 12,0 mg a-merkaptopropionylglycín 0,3 mg dihydrát chloridu cínatého 0,03 mg.
Príklad 38
Príprava diagnostického prostriedku
Podľa tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxy-2-metylbutylizokyánu a tetrafluórborátu meďhého 0,50 mg glycín 0,3 mg inozitol 12,0 mg a-merkaptopropionylglycín 0,3 mg dihydrát chloridu cínatého 0,03 mg.
Príklad 39
Príprava diagnostického prostriedku
Podľa tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
J adukt 2-metoxy-2-etylbutylizokyánu a tetrafluórborátu meďhého 0,55 mg glycín 0,3 mg inozitol 12,0 mg a-merkaptopropionylglycín 0,3 mg dihydrát chloridu cínatého 0,03 mg.
Príklad 40
Príprava diagnostického prostriedku
Podľa tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu meďného 0,5 mg dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného 5,2 mg glycín 16,0 mg
L-cysteínhydrochlorid 2,0 mg dihydrát chloridu cínatého 0,3 mg.
Príklad 41
Príprava diagnostického prostriedku
Podľa tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxy-2-metylbutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého 0,5 mg dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného 5,2 mg glycín 16,0 mg
L-cysteínhydrochlorid 2,0 mg t
dihydrát chloridu cínatého 0,3 mg.
Príklad 42
Príprava diagnostického prostriedku
Podía tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxy-2-etylbutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého 0,5 mg dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného 5,2 mg glycín 16,0 mg
L-cysteínhydrochlorid 2,0 mg dihydrát chloridu cínatého 0,3 mg.
Príklad 43
Príprava diagnostického prostriedku
Podía tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-metoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého 0,25 mg adukt 2-metoxy-2-metylbutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého 0,25 mg dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného 5,2 mg glycín 16,0 mg
L-cysteínhydrochlorid 2,0 mg dihydrát chloridu cínatého 0,3 mg.
Príklad 44
Príprava diagnostického prostriedku
Pod.Xa tohto uskutočnenia §a postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-etoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého 0,5 mg dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného 5,2 mg glycín 16,0 mg
L-cysteínhydrochlorid 2,0 mg dihydrát chloridu cínatého 0,3 mg.
Príklad 45
Príprava diagnostického prostriedku
Podlá tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-etoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého 0,25 mg adukt 2-metoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého 0,25 mg dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného 5,2 mg glycín 16,0 mg
L-cysteinhydrochlorid 2,0 mg dihydrát chloridu cínatého 0,3 mg.
Príklad 46
Príprava diagnostického prostriedku
Podía tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom podía tohto príkladu bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-n-propoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého 0,5 mg dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného 5,2 mg glycín 16,0 mg
L-cysteínhydrochlorid 2,0 mg dihydrát chloridu cínatého 0,3 mg.
Príklad 47
Príprava diagnostického prostriedku
Podía tohto uskutočnenia sa postupovalo rovnakým spôsobom ako v príklade 31, pričom bol pripravený diagnostický prostriedok nasledovného zloženia:
adukt 2-izopropoxyizobutylizokyánu a tetrafluórborátu medhého 0,5 mg dekahydrát dvoj fosforečnanu sodného 5,2 mg glycín 16,0 mg
L-cysteínhydrochlorid 2,0 mg dihydrát chloridu cínatého 0,3 mg.
Príklad 48
Skúška stability diagnostického prostriedku
Podía tohto príkladu sa skúmala stabilita prostriedku podía vynálezu, pričom diagnostický prostriedok opísaný v príkladoch 31 až 33 sa nechal reagovať vo vodnom prostredí s 2,0 ml 99mTc-pertechnetátu (aktivita: 370 až 1110 Mbq). Táto reakcia prebiehala počas 10 minút na parnom kúpeli.
Zo získaných rádiodiagnostických komplexných látok sa periodicky odoberali vzorky a u týchto vzoriek sa chromatografickým spôsobom stanovil obsah komplexu 99mTcizokyanoéter, ktorý je rozpustný v tukoch. Chromatografické analýzy sa uskutočňovali za týchto podmienok:
adsorbent A : silikagélová doska 2,5 x 20 cm, elučné činidlo : etanol, adsorbent B : doska s oxidom hlinitým 2,5 x 20 cm, elučné činidlo : etanol.
Obsah komplexnej látky 99mTc-izokyanoéter, ktorá je rozpustná v tukoch, bol v jednotlivých vzorkách vyjadrený v percentách, vztiahnuté na východiskové množstvo. Výsledky sú uvedené v nasledovnej tabulke č. I.
Tabúlka I
Komplex 99mTc-izokyanoéter, rozpustnosť v tukoch, %
Časový | Príklad | 31 | Príklad | 32 | Príklad | 33 |
interval | A | B | A | B | A | B |
15 minút | 98,9 | 99,1 | 98,6 | 99,0 | 98,4 | 98, 6 |
1 hodina | 98, 6 | 98,8 | 98,3 | 98,8 | 98, 2 | 98, 5 |
2 hodiny | 98,5 | 98, 6 | 98,2 | 98,7 | 98,1 | 98,3 |
3 hodiny | 98,3 | 98,3 | 98,0 | 98,4 | 98,0 | 98,3 |
8 hodín | 98,8 | 98,2 | 97,3 | 98,3 | 97,2 | 98,1 |
24 hodín | 94,7 | 96,0 | 94,4 | 95,4 | 95,3 | 95,7 |
Claims (1)
- PATENTOVÉ NÁROKYDiagnostický prostriedok pre značenie 99mTc obsahujúci adukt kovovej soli a izokyanoéteru všeobecného vzorca IICN - R -OR' (II), v ktorom R znamená alkylénovú skupinu s 2 až 8 atómami uhlíka s priamym alebo rozvetveným reťazcom, s prípadne pripojeným substituentom, ktorým môže byť halogén, fenylová skupina alebo halogénfenylová skupina, aR' je alkylová skupina s 1 až 4 atómami uhlíka s priamym alebo rozvetveným reťazcom, alebo zmes týchto aduktov a 0,03 až 1,0 hmotnostný diel redukčného činidla, vztiahnuté na hmotnosť aduktu, vyznačujúci sa tým , že ďalej obsahuje 0,5 až 5 hmotnostných dielov antioxidantu, vztiahnuté na hmotnosť aduktu, aspoň 10 hmotnostných dielov sacharidu a/alebo aminokyseliny vzorcaH2N- (CH2) n-COOH kde n je celé číslo od 1 do 4, vztiahnuté na množstvo aduktu, a pufer v množstve, ktoré je potrebné na dosiahnutie hodnoty pH v rozmedzí od 4 a do 6 pri rozpustení tohto prostriedku vo vode.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS901689A CZ168990A3 (cs) | 1990-04-04 | 1990-04-04 | Diagnostický prostředek |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK168990A3 true SK168990A3 (en) | 1999-01-11 |
SK279625B6 SK279625B6 (sk) | 1999-01-11 |
Family
ID=5351894
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1689-90A SK279625B6 (sk) | 1990-04-04 | 1990-04-04 | Diagnostický prostriedok |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ168990A3 (sk) |
SK (1) | SK279625B6 (sk) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US7563920B2 (en) | 2006-10-30 | 2009-07-21 | Draximage Limited | Methods for preparing 2-methoxyisobutylisonitrile and tetrakis(2-methoxyisobutylisonitrile)copper(I) tetrafluoroborate |
-
1990
- 1990-04-04 SK SK1689-90A patent/SK279625B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1990-04-04 CZ CS901689A patent/CZ168990A3/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ284400B6 (cs) | 1998-11-11 |
SK279625B6 (sk) | 1999-01-11 |
CZ168990A3 (cs) | 1998-11-11 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JPH0755914B2 (ja) | 放射線標識エーテル置換イソニトリル錯化合物を含有する心筋像形成剤 | |
US5021556A (en) | Method of radiolabeling chelating compounds comprising sulfur atoms with metal radionuclides | |
EP0444130B1 (en) | TECHNETIUM-99m COMPLEX FOR EXAMINING THE RENAL FUNCTION | |
KR910006978B1 (ko) | 에스테르-치환된 디아민디티올 | |
DK174682B1 (da) | Koordinationskomplex af en lavere alkyl-isonitril-ligand og kit til fremstilling af denne koordinationskomplex | |
EP0426759B1 (en) | Novel tc-99m complexes | |
US5324502A (en) | Radiopharmaceuticals for imaging the heart | |
US5276147A (en) | Compounds and complexes useful in medical imaging | |
EP0304780A1 (de) | Verfahren zur Markierung von Substanzen mit Technetium oder Rhenium | |
SK168990A3 (en) | Diagnostic agent | |
EP0713513B1 (en) | Tris(isonitrile)copper(i) sulfates for preparing radionuclide complexes | |
US4885100A (en) | Tris(isonitrile)copper(I) adducts for preparing radionuclide complexes | |
US5346995A (en) | Preparation of copper 2-alkoxyisobutylisonitrile complexes and 99m Tc labelling of 2-alkoxyisobutylisonitrile | |
Dolphin et al. | A convenient and economical preparation of L-methionine-methyl-d3 | |
KR100755171B1 (ko) | 테트라키스(2-알콕시이소부틸이소니트릴)구리(ⅰ)테트라플루오로보레이트 유도체를 포함하는 새로운 방사성물질표지용 조성물 | |
KR20160144352A (ko) | 방사성의약품 제조용 키트 | |
HU202321B (en) | Diagnostic reagent set markable with tc of 99 mass no. and process for producing iso- nitryl-ethers | |
Marmion et al. | Synthesis and characterization of novel N3O3-Schiff base complexes of 99gTc, and in vivo imaging studies with analogous 99mTc complexes | |
DD300742A5 (de) | Mit 99m[indtc] markierbaren Diagnose-Satz und Verfahren zur Herstellung von Isonitrilethern | |
US5028699A (en) | Process for preparing Tc-99m tris(isonitrile) copper complexes | |
US5008418A (en) | Tris(isonitrile)copper(I) adducts for preparing radionuclide complexes | |
WO2008115337A1 (en) | Sulfur-protected mercaptoacetylglycylglycylglycine | |
ITMI960459A1 (it) | Chelanti, loro complessi con ioni metallici, loro preparazione e loro usi |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees |
Effective date: 20090404 |