SK158296A3 - A radio unit and a method for connecting a fixed subscriber station to a wll system - Google Patents

A radio unit and a method for connecting a fixed subscriber station to a wll system Download PDF

Info

Publication number
SK158296A3
SK158296A3 SK1582-96A SK158296A SK158296A3 SK 158296 A3 SK158296 A3 SK 158296A3 SK 158296 A SK158296 A SK 158296A SK 158296 A3 SK158296 A3 SK 158296A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
dialing
call
radio
subscriber
radio unit
Prior art date
Application number
SK1582-96A
Other languages
English (en)
Inventor
Anu Virtanen
Original Assignee
Nokia Telecommunications Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nokia Telecommunications Oy filed Critical Nokia Telecommunications Oy
Publication of SK158296A3 publication Critical patent/SK158296A3/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W84/00Network topologies
    • H04W84/02Hierarchically pre-organised networks, e.g. paging networks, cellular networks, WLAN [Wireless Local Area Network] or WLL [Wireless Local Loop]
    • H04W84/10Small scale networks; Flat hierarchical networks
    • H04W84/14WLL [Wireless Local Loop]; RLL [Radio Local Loop]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Description

Vynález sa týka spojenia účastníckej stanice pevnej siete, ako telefónneho prístroja, na rádiovú sieť.
Doterajší stav techniky
Najdrahšou a najnamáhavejšou časťou výstroja bežných pevných telekomunikačných sietí je položenie kábeláže, ktorá vzájomne spojuje každého účastníka s miestnou ústredňou. Často býva preto výhodnejšie nahradzovať pevné účastnícke káble rádiovým spojením, ktoré ľahko a rýchlo poskytuje účastníkovi prístup do verejnej komutovanej telefónnej siete (PSTN). V takýchto prípadoch účastnícka sieť pozostáva, ako štandardná rádiotelefónna sieť, zo základných staníc napojených na ústredňu a komunikuje s pevnou rádiovou jednotkou cez rádiovú prenosovú cestu. Rádiová jednotka na druhej strane poskytuje bežnú účastnícku linku, na ktorú sa potom môže napojiť ktorákoľvek účastnícka stanica pevného, telekomunikačného systému, napr. telefónny prístroj. Takto je rádiová prenosová cesta pre používateľa transparentná a poskytuje mu dvojbodové spojenie medzi telefónnym prístrojom a ústredňou. Uvedený systém sa často nazýva bezdrôtová miestna slučka (WLL). Nakoľko rádiový systém WLL je zvyčajne rozšírením štandardnej siete PSTN, typické je štandardné číslovanie telefónnej siete. Preto volanie z účastníkovho konca musí byť čo najpodobnejšie volaniu v pevnej sieti, aby rádiové spojenie bolo čo „najtransparentnejšie“.
Na zníženie plánovanej práce a nákladov je výhodné implementovať siete WLL zužitkovaním jestvujúcich sieťových architektúr, ako napr. Celoeurópska mobilná sieť GSM (globálny systém pre pohyblivú komunikáciu) alebo Škandinávska mobilná telefónna sieť NMT. Sieť WLL možno vyjadriť aj ako časť štandardnej mobilnej siete, pričom v rovnakej sieti môžu jestvovať účastníci WLL, ako aj mobilní účastníci. Volanie mobilného účastníka nebude však zodpovedať voľbe z pevnej siete. V mobilných ústredniach možno určovať prípad od prípadu spôsob rôzneho smerovania volaní. Je charakteristické, že v mobilných ústredniach je miestne prípojné číslo (vo Fínsku čísla začínajúce číslicami 2 až 8) definované s odkazom na interné telefónne číslo mobilnej siete. Ak si mobilný účastník želá, aby jeho volanie bolo smerované von z mobilnej siete do PSTN, musí pred číslom PSTN volaného voliť národné smerové číslo (vo Fínsku číslo začínajúce 9). Pri volaní do zahraničia treba najprv voliť rozlišovacie číslo (napr. vo Fínsku číslo začínajúce s 990 alebo 990), ktoré je špecifické pre každú krajinu, potom smerové číslo krajiny, národné smerové číslo a potom prípojné číslo volaného účastníka v zmysle číslovania ISDN. Pri volaní z telefónu z pevnej siete sa pred prípojným číslom nevytáča národné smerové číslo. Inými slovami, používateľ musí v pohyblivej sieti a v pevnej sieti voliť rôzne národné smerové čísla.
Táto okolnosť vyvoláva problémy najmä v pohyblivej sieti, kde sú na rovnakej základnej stanici umiestnení štandardní mobilní účastníci a účastníci siete WLL. V takomto prípade pohyblivá sieť musí byť v stave rozlíšiť takéto prípojné čísla účastníkov požadujúcich iné smerovanie, t.j. smerovanie v rámci pohyblivej siete alebo smerovanie podľa číslovania PSTN. Je snaha, aby bol účastník WLL pri voľbe prípojného čísla nasmerovaný do PSTN. Ak účastník WLL chce opäť volať mobilného účastníka v rámci rovnakej pohyblivej siete, musí voliť národné smerové číslo pred prípojným číslom, ako je to bežné pri voľbe zo siete PSTN, nakoľko sa očakáva, že koncové zariadenie WLL sa bude chovať rovnako ako koncové zariadenie PSTN.
Po druhé, používateľ pohyblivej siete musí po voľbe telefónneho čísla stlačiť špecifické tlačidlo „vysielania“, aby. aktivoval voľbu a po skončení hovoru tlačidlo „ukončenia“. V pevnej sieti takéto tlačidlá na telefónnych prístrojov nejestvujú: V pevnej sieti zdvihnutie mikrotelefónu aktivuje účastnícku slučku, čo je detekované v ústredni.
Na základe toho telefónna ústredňa generuje do účastníckej slučky oznamovací tón.
Keď účastník začne voliť prípojné číslo, ústredňa prestane vysielať oznamovací tón. Ak je volanie neúspešné alebo ak je volaný účastník obsadený, ústredňa vyšle do účastníckej slučky obsadzovací tón. Rovnakým spôsobom generuje do účastníckej slučky aj iné zvukové signály.
Medzi pevný telefón a rádiovú jednotku teda treba implementovať rozhranie, aby sa dalo v maximálnej miere volať v pevnej sieti, t.j. s využitím schémy číslovania pevnej siete, aby sa vyhlo použitiu tlačidiel „vysielania“ a „ukončenia“ a podporili analógové zvukové signály pevnej siete, udávajúce spracovanie volaní k používateľovi.
Európska patentová prihláška 0 569 314 opisuje zariadenie na väzbu jedného alebo viacerých bežných telefónnych prístrojov na celulárnu rádiovú sieť. Zariadenie pozostáva z rádiovej jednotky pre bežný telefónny prístroj. Pri volaní von používateľ zvesí mikrotelefón a adaptér a po rozpoznaní či je účastnícka slučka uzavretá, sa generuje oznamovací tón. Ak počuje oznamovací tón, používateľ volí telefónne číslo volaného účastníka. Po voľbe prvého čísla sa oznamovací tón odpojí. Po uplynutí predvoleného času bez ďalšej voľby číslice zariadenie rozhodne, že došlo ku skončeniu voľby. Preto sa začne volanie do rádiovej siete. Volanie sa skončí, keď používateľ zavesí mikrotelefón. Takto je možné použiť bežným spôsobom telefónny prístroj v pevnej sieti, napriek tomu, že je napojený na celulárnu rádiovú sieť.
Patenty U.S. 4 658 096, 4 737 975 a 4 775 997 opisujú rozhranie, ktoré spojuje bežný telefónny prístroj na vysielač s prijímačom celulárnej rádiovej siete. Pri zodvihnutí mikrotelefónu v pevnej sieti systém rozhrania detekuje uzavretie účastníckej slučky a generuje oznamovací tón. Systém prevádza tónovú voľbu alebo číslice impulzovej voľby na číslicové údaje pre uloženie do vysielača s prijímačom. Po voľbe všetkých číslic systém automaticky stanoví, či sa vyskytla posledná číslica a generuje vysielací signál do vysielača s prijímačom. Po prijatí vysielacieho signálu vysielač s prijímačom vyšle telefónne číslo, ktoré bolo prevedené do bitovej postupnosti do miestnej ústredne, kde sa číslo dekóduje a volanie sa nasmeruje na volaného účastníka. V tomto systéme možno tiež používať bežným spôsobom telefónny prístroj pevnej siete.
Patent U.S. 5 117 450 opisuje ceiulárny rádiotelefón, ktorý je napojený na štandardný telefóny prístroj pevnej siete. Ceiulárny telefón pozostáva z detektoru, ktorý monitoruje spojenie/rozpojenie účastníckej slučky a po jej spojení generuje oznamovací tón. Detektor DTMF detekuje čísla/číslice volené na tlačidlách telefónneho prístroja a kóduje a ukladá ich do pamäte. Ak po detekovaní poslednej číslice uplynulo päť sekúnd, ceiulárny telefón kontroluje, či volené číslo možno akceptovať, t.j. či volené číslo obsahuje dostatočný počet číslic alebo či ide o osobitné telefónne číslo, ako napr. z tiesňového volania. Ak má volené číslo akceptovateľný tvar, zapamätané telefónne číslo sa vyšle do celulárnej siete a zaháji sa volanie.
Vo všetkých starších yyššie opísaných riešeniach, nebolo signálové spojenie cez rádiovú presnosovú cestu vytvorené, pokiaľ nebolo odvolené celé číslo volaného účastníka a od konca voľby neuplynul predvolený čas. Preto je potrebný istý čas na vytvorenie signálového spojenia pred vyslaním čísla volaného účastníka, prv ako sa vyšle cez rádiovú prenosovú cestu do ústredne. Toto je dôvodom charakteristického oneskorenia pri volaní v celulárnej rádiovej sieti a oneskorenie narastá o ďalšie oneskorenie (až o 5 sekúnd), ktoré sa využíva na detekovanie konca voľby. Toto oneskorenie sa nevyskytuje pri voľbe volaného účastníka v pevnej sieti. Preto je potrebné v systéme WLL pri volaní oneskorenie minimalizovať tak, aby bol WLL systém z tohto hľadiska čo najpodobnejší pevnej sieti.
Staršie opísané vyššie uvedené riešenia nezohľadňovali nekompatibilitu schémy číslovania, ako napr. národné smerové čísla medzi pevnými sieťami a celulárnymi rádiovými sieťami.
Prihláška európskeho patentu 0 530 010 opisuje rádiotelefón používaný v mnohonárodnej pohyblivej telefónnej sieti, ktorý obsahuje pamäť skrátenej voľby. Telefónne čísla možno zapisovať do pamäte skrátenej voľby buď vo formáte U+M+T alebo K+T, kde U je rozlišovacie číslo, M smerové číslo krajiny, K je národné smerové číslo a T je prípojné číslo volaného účastníka. Ku každému číslu voľby sa pridáva identifikátor krajiny aj napriek tomu, že by bolo k dispozícii národné smerové číslo. Ak sa volanie uskutočňuje pomocou skráteného čísla, rádiotelefón najprv kontroluje , v ktorej krajine je toto číslo momentálne registrované do siete. Ak číslo vyhľadané z pamäte a zodpovedajúce skrátenému číslu obsahuje smerové číslo krajiny kde sa nachádzame, bude identifikované ako domáce volanie a číslo bude vyhľadané vo formáte K+T. Ak namiesto toho smerové číslo krajiny vyhľadané z pamäti sa líši od krajiny, kde sa nachádzame, číslo volaného účastníka bude vyhľadané vo formáte U+M+T, pričom U sa týka rozlišovacieho čísla krajiny, kde je telefón registrovaný v sieti. Do pamäte skrátenej voľby možno uložiť buď iba medzinárodné alebo domáce čísla, vrátane ich smerového čísla krajiny. Riešenie nepodporuje voľbu miestnych čísiel pri volaní pomocou systému WLL, kde zväčša možno voliť iba medzinárodné a domáce diaľkové hovory.
• Patent U.S. 4 473 720 opisuje automatickú voľbu, ktorá pozostáva z pevnej a z oddeliteľnej časti. Pevná časť obsahuje identifikáciu miesta, t.j. medzinárodnú predvoľbu, národný identifikátor, smerové číslo krajiny a predvoľbu spojovacieho okruhu v príslušnom mieste. Pamäť oddeliteľnej časti obsahuje rovnaké parametre, ako aj telefónne čísla, ku ktorým je voľba smerovaná. Z hľadiska ich formátu, sú telefónne čísla miestne telefónne čísla, domáce diaľkové čísla alebo medzinárodné diaľkové čísla. Ak sa oddeliteľná časť pripojí k pevnej časti, voľba porovnáva identifikačné parametre umiestnenia. Ak sú medzi parametrami rozdiely, voľba upraví telefónne čísla v pamäti oddeliteľnej časti v súlade s parametrami, a opačne. Voľba je myslená pre pevnú sieť a je nevhodná pre systém WLL, kde sa volí cez rádiotelefónnu sieť. Nezohľadňuje teda ani problém podpory voľby miestnych telefónnych čísiel pri volaní cez rádiovú sieť, kde zvyčajne možno voliť iba domáce a medzinárodné diaľkové čísla.
Podstata vynálezu
Predmet predkladaného vynálezu sa týka skrátenia doby voľby v systéme WLL a odstránenia nekompatibility medzi schémami číslovania v ústredniach v pevnej sieti a rádiovej sieti s cieľom do značnej miery odstrániť uvedené problémy.
Presnejšie sa vynález sa týka rádiovej jednotky na spojenie účastníckej stanice pevnej siete, ako je telefónny prístroj, do rádiovej siete systému WLL, obsahujúcej prostriedky na detekovanie stavov zdvihnutého a položeného mikrotelefónu vyššie uvedenej účastníckej stanice; prostriedky na generovanie tónového signálu vyššie uvedenej účastníckej stanice; detektor na detekovanie číslic voľby prijímaných z vyššie uvedenej účastníckej stanice, ako aj číslic vzhľadom na smerové čísla volaného účastníka; pritom rádiová jednotka je upravená na dočasné zapamätanie detekovaných číslic telefónneho čísla volaného účastníka a ich vyslanie do rádiovej siete po skončení voľby. Rádiová jednotka podľa vynálezu sa vyznačuje usporiadaním na spustenie spojenia a voľby v rádiovej sieti, ako odozvy pri detekovaní prvej číslice alebo číslic voľby.
Vynález sa ďalej týka spôsobu vytvorenia voľby z pevnej účastníckej stanice, ako je telefónny prístroj, ktorý je spojený do rádiovej jednotky rádiového systému WLL, pozostávajúceho z týchto krokov:
- zavolanie telefónneho číslo volaného účastníka, ktoré sa skladá z niekoľkých číslic používateľom pevnej účastníckej stanice;
- detekovanie vyššie uvedenej číslice voľby volaného účastníka prijímanej z pevnej účastníckej stanice, rádiovou jednotkou;
- dočasné uloženie volaných číslic vo vyrovnávajúcej pamäti rádiovej jednotky až po ukončenie voľby;
- vyslanie telefónneho čísla volaného účastníka rádiovou jednotkou do rádiovej siete po ukončení voľby.
Uvedený spôsob sa podľa vynálezu vyznačuje tým, že rádiová jednotka zaháji spojenie a volanie do rádiovej siete bezprostredne po detekovaní prvej číslice voľby alebo číslic pred ukončením voľby.
Vynález sa ďalej vzťahuje na systém WLL, pozostávajúci z rádiovej siete a rádiovej jednotky, · pomocou ktorých je pevná účastnícka stanica, ako je telefónny prístroj, napojená na rádiovú sieť. Rádiová jednotka obsahuje prostriedky na detekovanie stavov zdvihnutého a položeného mikrotelefónu pevnej účastníckej stanice; prostriedky na generovanie tónového signálu do pevnej účastníckej stanice; detektor na detekovanie číslic voľby prijímaných z pevnej účastníckej stanice, ako aj číslice zohľadňujúce číslo účastníka. Rádiová jednotka obsahuje prostriedky na dočasné zapamätanie detekovaných číslic volaného účastníka a na ich vyslanie do rádiovej siete po skončení voľby. Podľa vynálezu sa systém vyznačuje tým, že rádiová jednotka zodpovedá za detekovanie prvej číslice alebo číslic voľby na spustenie spojenia a volania do rádiovej siete pomocou príkazu na volanie, ktorý neobsahuje číslo účastníka. Rádiová sieť je usporiadaná na spustenie volania až po zistení z údajov účastníka, že príkazy volania účastníckej stanice budú akceptované bez telefónneho čísla volaného účastníka. Rádiová jednotka je usporiadaná na vysielanie telefónneho čísla volaného účastníka do rádiovej siete v adresovej správe neskôr, počas volania, po skončení voľby. Rádiová sieť je usporiadaná na spustenie smerovania volania podľa telefónneho čísla volaného účastníka po prijatí vyššie uvedenej adresovej správy.
V riešení podľa vynálezu rádiová jednotka, ku ktorej je napojená pevná účastnícka stanica, zaháji spojenie a volanie do rádiovej siete bezprostredne po voľbe prvej číslice alebo znaku telefónneho čísla volaného účastníka z účastníckej stanice. Takto je možné telefónne číslo volaného účastníka voliť súčasne, keď volacia procedúra rádiovej siete vytvorí signalizačné spojenie medzi rádiovou jednotkou a ústredňou. Rádiová jednotka prostredníctvom vyrovnávacej pamäte dočasne odpamätáva číslice voleného čísla účastníka až po skončenie voľby. Po skončení voľby rádiová jednotka vyšle číslo volaného účastníka do rádiovej siete. Voľba môže byť považovaná za skončenú, ak od detekovania poslednej číslice uplynul vopred nastavený čas alebo ak vopred nastavená číslica indikuje detekovanie konca voľby. Ak sa ukončenie voľby odvodilo na základe uplynutého času od poslednej číslice, čo môže byť niekoľko sekúnd, jestvuje riziko straty časovej výhody, ktorá sa získala simultánnym nastavením signalizačného spojenia a voľby. Ak účastník sám indikuje koniec voľby stlačením vopred nastaveného tlačidla, ako napr. dobu volania možno minimalizovať. Ak sa na detekovanie konca voľby súčasne použijú oba vyššie uvedené spôsoby, možno získať nielen časovú výhodu z rýchleho volania, ale aj zabezpečiť spracovanie volania v takej situácii, keď používateľ zabudol voliť znak indikujúci koniec voľby. Okrem nastavenia signalizačného spojenia, uvedeného v príklade uskutočnenia vynálezu, je možné aktuálny hovor tiež spustiť pred koncom voľby vyslaním správy o volaní, ktorá neobsahuje telefónne číslo volaného účastníka, z rádiovej jednotky do rádiovej siete. Toto riešenie viac skracuje dobu volania ako len simultánna voľba a vytvorenie signalizačného spojenia. Ak sa samotná voľba a vytvorenie signalizačného spojenia uskutočnia súčasne, správa o volaní nebude vyslaná skôr, než dôjde k voľbe celého čísla účastníka, čo spôsobuje iné, pomerne dlhé oneskorenie, než sa uskutoční voľba. Ak sa časť volacej procedúry opäť uskutoční už počas voľby a keď sa telefónne číslo účastníka vyšle neskôr v oddelenej adresovej správe, môže dôjsť k ďalšej minimalizácii oneskorenia, ktorým sa vyznačuje volanie v celulárnej rádiovej sieti.
Podľa príkladu uskutočnenia vynálezu, miestne číslo pevnej siete možno podporiť nasledovným spôsobom. Pohyblivé ústredne automaticky smerujú miestne čísla do PSTN, ktoré sú obsiahnuté v adresovej správe. Inými slovami, pohyblivé ústredne priamo použitím adresovej správy vyvodia, že ide o účastníka WLL a že miestne číslo sa vzťahuje k číslam PSTN. Vďaka tomuto riešeniu účastník WLL môže voliť telefónne číslo účastníka podľa schémy číslovania používanej v pevnej sieti, avšak smerovacie procedúry vykonávané ústredňou môžu ostať nezmenené, napr. v systéme GSM. Inými slovami, pohybliví účastníci využijú štandardnú procedúru volania a štandardnú správu o volaní.
Prehľad obrázkov na výkresoch
V ďalšom bude vynález podrobnejšie vysvetlený pomocou príkladu uskutočnenia vynálezu s poukázaním na priložené výkresy, pričom na obr. 1 je znázornený rádiový systém WLL podľa vynálezu, na obr. 2 je vývojový diagram znázorňujúci účastnícku stanicu WLL podľa vynálezu, pozostávajúcu z telefónneho prístroja 14 pevnej siete, adaptéra a koncového zariadenia MS rádiovej siete, na obr. 3 je signalizačný diagram znázorňujúci štandardnú signalizáciu volania systému GSM v prípade vychádzajúceho volania, na obr. 4 je signalizačný diagram znázorňujúci signalizáciu volania podľa vynálezu v prípade odchádzajúceho volania, na obr. 5 je vývojový diagram znázorňujúci činnosť adaptéra 10 podľa vynálezu pri volaní s odchádzajúcim volaním, na obr. 6 je vývojový diagram znázorňujúci činnosť MS pri volaní odchádzajúceho volania podľa vynálezu, na obr. 7 je „číslo volaného účastníka“ - štruktúra informačného prvku správy SETUP (NASTAVENIA) a na obr. 8 je štruktúra správy ADDRESS (ADRESA) podľa vynálezu.
Príklad uskutočnenia vvnálezu
Predložený vynález možno aplikovať na ľubovoľný rádiový systém používaný na implementáciu bezdrôtového účastníckého spojenia systému s bezdrôtovou miestnou slučkou (WLL) na náhradu káblovej účastníckej linky medzi pevnou telekomunikačnou sieťou, ako napr. pre telefónnu sieť a jej účastníkov. Priložený obr. 1 znázorňuje princíp systému WLL podľa vynálezu, na základe použitia starších rádiových sietí, ako napríklad GSM. Systém WLL môže byť vytvorený ako časť mobilnej komunikačnej siete, pričom v rovnakej sieti môžu byť účastníci WLL a aj mobilní účastníci. Ďalej bude vynález vysvetlený na príklade, s poukazom na sieť WLL, ktorá spočíva na Celoeurópskej číslicovej mobilnej komunikačnej sieti GSM, pritom však nie je obmedzený iba na túto sieť.
Rádiový systém na obr. 1 pozostáva z mobilnej ústredne MSC, riadiacej jednotky základnej stanice BSC, základných staníc BTS a účastníckej stanice WLL , 3, 4. Kvôli prehľadnosti, na obr. 1 je iba jedna riadiaca jednotka základnej stanice, dve základné stanice a jedna účastnícka stanica, v skutočnej sieti je ich prirodzene oveľa viac. MSC pozostáva, ako bežná rádiotelefónna ústredňa, z prepínačov na komutovanie volaní a riadiaceho počítača volaní na riadenie celej signalizácie medzi účastníckymi stanicami a rádiovej siete počas volania, počas hovorov a ukončenia volania a prideľuje rádiové kanály volaniam na rádiové spojenia medzi BTS a účastníckymi stanicami 3, 4. MSC rádiového systému je tiež spojená cez 5 na verejnú komutovanú telefónnu sieť PSTN 2 a ďalej na účastnícku PSTN 1, ako aj na ostatné siete 10 a ich účastníkov. MSC možno implementovať priamo ako miestnu ústredňu na to sieť PSTN. BTS možno rovnakým spôsobom tiež implementovať ako konvenčnú základnú stanicu. Jej základná jednotka pozostáva prirodzene z množstva vysielačov s prijímačmi, ktorých presný počet určuje požadovaná kapacita prevádzky.
Účastnícka stanica WLL sa vyznačuje tým, že pozostáva z rádiovej jednotky 3 a konvenčnej účastníckej stanice pevnej siete, ako napr. telefónny prístroj 4, telefax, údajový modem a pod. Rádiová jednotka 3 pracuje ako jednotka rozhrania smerom ku rádiovej prenosovej ceste a poskytuje pre používateľa štandardnú dvojžilovú účastnícku linku, na ktorú si používateľ napojí bežný telefónny prístroj 4. Štruktúra rádiovej jednotky bude podrobnejšie vysvetlená pri obr. 2.
Účastnícka stanica WLL sa vyznačuje tým, že má pevné miesto v systéme WLL. Preto MSC systému WLL spája telefónne číslo účastníckej stanice do priestoru vytvoreného základnou stanicou BTS alebo počtom základných staníc, ktorý pokrýva umiestnenie účastníckej stanice. Ak ide o ukončovacie volanie na účastnícke číslo, MSC začne cez rádiovú cestu stránkovanie iba v príslušnej oblasti BTS alebo vo vyšetrovanej oblasti. Nakoľko sa predpokladá, že účastník bude v pevnej polohe, v systéme WLL nie je potrebné aktualizovať funkcie manažmentu pohyblivosti ani umiestnenia, hoci tieto funkcie sú časťou štandardnej mobilnej komunikačnej siete. Rádiový systém však musí pozostávať najmenej z jednej základne účastníkových údajov, ako napr. registra VLR (register umiestnenia hostí), ktorý je napojený na MSC, kvôli udržiavaniu účastníkových údajov pre účastníkov umiestnených v rámci oblasti MSC.
Na obr. 2 je rádiová jednotka 3 podľa vynálezu, pozostávajúca z koncového zariadenia rádiového systému MS a adaptéra 10. Adaptér 10 poskytuje konvenčné analógové dvojžilové rozhranie účastníckej linky 11 PSTN pre spojenie účastníckej stanice PSTN, ako je telefónny prístroj 4. Jednosmerný napäťový zdroj 12 generuje jednosmerné napätie (napr. 12 V, 24 V alebo 48 V), potrebné pre účastnícku slučku v rozhraní účastníckej linky. Detektor vyveseného/zaveseného mikrotelefónu 13 detekuje spojenie účastníckej slučky, resp. jej rozpojenie pri zavesení mikrotelefónu. Generátor zvukového signálu 14 generuje zvukové signály potrebné na rozhranie účastníckej linky 11., čo udáva používateľovi rôzne stavy volania. Medzi tieto zvukové tóny patrí t!
napr. oznamovací tón, obsadzovací tón, vyzváňací tón a pod. Generátor vyzváňacieho napätia 16 generuje vyzváňacie napätie na rozhranie účastníckej linky 11 na zabezpečenie vyzváňacieho signálu do telefónneho prístroja 4 v prípade prichádzajúceho volania. Detektor 15 detekuje dvojtónové viacfrekvenčné číslice voľby (DTMF) v dvojkovom formáte na ďalšie spracovanie, ku ktorému dochádza v riadiacej jednotke 17. Ak telefónny prístroj 4 používa impulzovú voľbu, detektor 15 môže byť aj detektorom impulzovej voľby. Každý z blokov 11-16 možno implementovať aj samé o sebe a príklady praktických implementácií vysvetľujú napr. USA patenty 4 737 975 a 5 117 450. V adaptéri W je ďalej mikroriadiaca jednotka, na vstup ktorej sú pre ďalšie spracovanie privádzané výstupy detektorov 13 a 15 a ktorá ovláda činnosť generátora zvukového signálu 14 a generátora vyzváňacieho napätia 16. Riadiaca jednotka 17 pozostáva z riadiaceho rozhrania, cez ktoré sa vysielajú voliace číslice a riadiace signály k rádiovej jednotke MS a prijímajú riadiace signály z rádiovej jednotky MS.
Rádiová jednotka MS zabezpečuje rádiové spojenie do BTS rádiovej siete a celú signalizáciu pre rádiové spojenie s rádiovým systémom. Rádiová jednotka MS býva s výhodou koncové zariadenie rádiového systému, na ktorom sa zakladá implementácia systému WLL. Vo vysvetľovanom príklade je rádiová jednotka MS koncovým zariadením systému GSM a ako bude ďalej vysvetlené, bola modifikovaná pre prevádzku podľa vynálezu. Na vývojovom diagrame na obr. 2, pozostáva rádiová jednotka IMS iba zo základných komponentov, potrebných na opis vynálezu. Blok prijímača s vysielačom 18 pozostáva z rádiového vysielača a prijímača, modulácie a detekcie, prekladania segmentov a ich skladania, kódovania a dekódovania kanálov a rýchlosti a pod. Zvukovo/údajové hradlo 24 vysielača s prijímačom 18 je spojené s rozhraním účastníckej linky 1_1 adaptéra 10. Vysielač s prijímačom 18 moduluje zvukovo/údajový signál prijímaný na hradle 24 na vysokých frekvenciách a prenáša vysokofrekvenčný signál cez anténu 21 do základnej stanice BTS. Podľa toho vysielač s prijímačom 18 demoduluje vysokofrekvenčný signál prijímaný z BTS na zvukovo/údajový signál základného pásma, ktorý sa privádza cez hradlo 24 do rozhrania účastníckej linky 11. Činnosť rádiovej jednotky MS riadi mikroriadiaca jednotka 20. Jednotka 20 generuje signalizačné správy, ktoré sa cez vysielač s prijímačom 18 vysielajú do rádiového systému a dekódujú signalizačné správy prijímané z rádiového systému cez vysielač s prijímačom 18. Riadiaca jednotka 20 je spojená s riadiacim rozhraním, cez ktoré sa prenášajú číslice voľby a riadiace signály. Na riadiacu jednotku 20 je okrem toho napojená vyrovnávacia pamäť 25, na dočasné uloženie číslic voľby do pamäte, ako aj časovacia jednotka 23. na detekovanie ukončenia voľby, ako bude vysvetlené nižšie.
Na obr. 3 je signalizačný diagram znázorňujúci signalizačné príkazy pri volaní na konci účastníka, podľa odporúčaní GSM 04.08 vo verzii 4.7.0. Ak bolo uvedené vyššie, pokiaľ číslo volaného účastníka nie je volené stlačením tlačítka SEND (vysielanie), táto signalizácia v mobilných komunikačných systémoch nie je zahajovaná. Spôsobuje to pri volaní na mobilných komunikačných sieťach typické oneskorenie. Pri staršom riešení, kde je pevný telefón, spojený na koncovú stanicu mobilného komunikačného systému, sa nastavenie signalizačného spojenia a volanie zahajuje iba po uplynutí vopred nastaveného času od konca voľby. Tieto kombinované účinky viedli pri volaní k výrazne dlhému oneskoreniu. Pri vynáleze je oneskorenie pri volaní skrátené zahájením volania bezprostredne po detekovaní prvej číslice voľby. Podľa vynálezu je naviac príkaz SETUP, kvôli ďalšiemu skráteniu oneskorenia pri volaní rozdelený do dvoch častí. Volanie podľa vynálezu bude podrobnejšie vysvetlené s odkazom na obr. 4 až 8.
Na obr. 5 je vývojový diagram znázorňujúci činnosť adaptéra 10, ktorý je na obrázku 2. Detektor 13 v adaptéri 10 sleduje spojenie (vyvesenie mikrotelefónu) a rozpojenie (zavesenie mikrotelefónu) účastníckej slučky a riadiaca jednotka 17 adaptéra 10 ovláda generátor zvukového signálu 15 na generovanie oznamovacieho tónu pre rozhranie účastníckej linky 11 (krok 502). Potom sa čaká, či používateľ telefónneho prístroja 4 začne vytáčať prvú číslicu voľby (číslo alebo symbol) v 503. kroku. Akonáhle detektor 15 detekuje prvú číslicu DTMF a na riadiacu jednotku 17 adaptéra privedie zodpovedajúcu dvojkovú hodnotu, riadiaca jednotka 17 adaptéra vygeneruje „vysielací“ signál (504. krok) na riadiacu jednotku 20 rádiovej jednotky MS. Súčasne sa prvá detekovaná číslica presunie na riadiacu jednotku 20. Potom sa čaká na príjem druhej číslice voľby (505. krok). Akonáhle riadiaca jednotka 17 adaptéra prijme druhú číslicu voľby, posunie ju na riadiacu jednotku 20 a resetuje časovaciu jednotku 23 (506. krok), ktorá meria uplynutý čas od príjmu druhej číslice. V 507. kroku riadiaca jednotka 17 adaptéra kontroluje, či bola prijatá ďalšia číslica voľby. Ak nebola prijatá, riadiaca jednotka 17 adaptéra kontroluje, či hodnota na časovacej jednotke 23 dosiahla vopred nastavený čas oneskorenia T1 (508. krok). Ak nedosiahla, dôjde k návratu na 507. krok. Ak časovacia jednotka 23 dosiahla vopred nastavené časové oneskorenie T1, to znamená, že od voľby poslednej číslice uplynul čas T1, riadiaca jednotka 17 adaptéra predpokladá, že voľba skončila a na riadiacu jednotku 20 rádiovej jednotky vygeneruje signál „koniec voľby“.
Ak riadiaca jednotka prijme v 507. kroku novú číslicu, bude kontrolovať, či je táto číslica osobitný vopred určený symbol navolený účastníkom na označenie ukončenia voľby (509. krok). Použitie symbolu „konca voľby“ je maximálne osožné pri vykonávaní signalizačného spojenia a súčasnom volaní s voľbou (po kroku 504). Ak sa meria iba čas uplynulý od voľby predchádzajúcej číslice, môže sa stratiť značná časť zisku, získaného pri súčasnom volaní. Príklad uskutočnenia vynálezu, okrem symbolu „ukončenia voľby“, pozostáva prednostne aj v zabezpečení toho, aby časovacia jednotka 23 zahájila voľbu najneskôr po uplynutí oneskorenia T1, ak používateľ opomenul vyslať signál „ukončenia voľby“. V príklade uskutočnenia vynálezu je symbol „ukončenia voľby“ zobrazený znakom „#“. Tento znak je pre tieto účely najvhodnejší, nakoľko sa neobjavuje v súbore čísiel pre voľbu a objavuje sa v príkazoch o dodatočné služby iba ako prvá alebo druhá číslica, alebo ako posledná číslica. Vo vynáleze sa symbol „konca voľby“ kontroluje iba pri tretej číslici a nasledujúcich čísliciach, pričom „#“ v prvej alebo druhej číslice nevyvolá žiadne problémy. Ak príkaz o dodatočnú službu končí so symbolom „#“, netreba tento symbol voliť dva razy.
Ak číslica kontrolovaná v 509. kroku nie je znak „#“, riadiaca jednotka 17 posunie číslicu dopredu do riadiacej jednotky 20 a vráti sa na 506. krok. Riadiaca jednotka 17 adaptéra bude pokračovať v slučke (506, 507, 508 a 509) v prijímaní nových číslic, pokým neuplynie doba nastavená na časovacej jednotke 23 alebo nebude prijatý znak
Na obr. 6 je vývojový diagram na zobrazenie činnosti rádiovej jednotky MS podľa vynálezu pri voľbe vychádzajúceho volania. V 506. kroku na obr. 6 riadiaca jednotka 20 rádiovej jednotky čaká na „vyslanie“ signálu z riadiacej jednotky 17 adaptéra 10. Keď riadiaca jednotka 20 prijme „vysielací“ signál cez riadiace vedenie /4
22, zaháji bezprostredne procedúru na vytvorenie signalizačného spojenia a volanie (602. kroku). Tieto procedúry zahrňujú signalizáciu medzi rádiovou jednotkou a rádiovou sieťou podľa odporúčania GSM 04.08 vo verzii 4.7.0, ako vidno na obr.4. V prípade úspešného volania, signalizácia pozostáva pred správou SETUP z týchto správ: „požiadavka o kanál“, „bezprostredné priradenie“, „požiadavka o službu CM“, „overenie požiadavky“, „overenie odozvy“, „príkaz na šifrovací režim“, „ukončený šifrovací režim“. V prípade správy SETUP, podľa vynálezu dôjde k odbočeniu od signalizácie vysvetlenej v odporúčaní GSM 04.08. V zmysle odporúčania GSM sa smerové číslo volaného účastníka vyššie uvedenou správou SETUP vyšle do MSC, ktorá sa používa aj na vyslanie informácie o požadovanej službe, definovanej v odporúčaní GSM 04.08 vo verzii 4.7.9, obrázky 10.71 - 10.79. Pretože signalizácia volania sa pri účastníckej stanici WLL zahajuje zo správy o požiadavke na kanál bezprostredne po voľbe prvej číslice, podľa vynálezu, je pravdepodobné, že ak signalizácia postúpila na krok vyslania správy SETUP, účastnícke číslo volaného účastníka ešte nebolo úplne vytočené a preto ešte nie je známe. Informácia o požadovanej službe je však pri normálnom volaní k dispozícii, nakoľko informácia na parametroch „prístupnosti nosiča“ účastníckej stanice WLL je upamätaná v účastníckej stanici GSM, t.j. v rádiovej jednotke. Ak účastnícka stanica WLL pozostáva z viac ako jedného rozhrania, napr. z oddelených rozhraní pre rýchlosť a údaje, parametre „prístupnosti nosiča“ možno nakonfigurovať individuálne pre každé rozhranie. Rádiová jednotka takto vyberá parametre „prístupnosti nosiča“ pre správu SETUP podľa toho, pre ktoré rozhranie je použitý terminál WLL. Na základe úplne prvého voleného symbolu možno usúdiť, či ide o normálne volanie alebo o príkaz dodatočnej služby. Ak prvým znakom (číslicou) bude číslo, ide o normálne volanie.
I
Takto možno podľa vynálezu zahrnúť všetky ostatné informácie špecifikované v odporúčaniach GSM do príkazu SETUP, s výnimkou smerového čísla volaného účastníka. Smerové číslo volaného účastníka sa bežne prenáša v informačnom prvku podľa odporúčania GSM 04.08 vo verzii 4.7.0, obrázok 10.73, v „dvojkovo kódovanom desiatkovom čísle -BCD - volaného účastníka“. Vyššie uvedený informačný prvok je zobrazený aj na obrázku 7. Informačný prvok má dĺžku minimálne 3 osembitové byty, maximálne 13 osembitových bytov. Číslo volaného účastníka je normálne prenášané v bytoch 4-13. Ak sa byty 4-13 úplne vynechajú a hodnota poľa typu je nastavená na 000 (neznáma) a identifikátor schémy číslovania je nastavený na 0000 (neznámy), potom číslo volaného účastníka môže byť z tohto informačného prvku, vynechané. Tieto definície splňujú odporúčania GSM a sú vysvetlené v odporúčaní GSM 04.08 vo verzii 4.7.0, tabuľka 10.81.
Za správou SETUP nasledujú v zmysle odporúčania GSM, podľa obr. 4 tieto správy: „spracovanie volania“, „príkaz priradenia“ a „príkaz skončenia“, na ktorom stupni už bol vyhradený prevádzkový kanál pre spojenie medzi rádiovou jednotkou MS a jednotkou MSC.
Súčasne s vyššie popísanou signalizačnou procedúrou riadiaca jednotka 20 rádiovej jednotky prijala číslicu voľby z adaptéra 10 (obr. 6, 603. krok), zapísala ju do vyrovnávacej pamäte 25 (604. krok) a kontroluje, či bol z adaptéra 10 prijatý signál „koniec voľby“ (605. krok). Riadiaca jednotka 20 pokračuje v slučke (603, 604, 605), pokým nebudú prijaté a zapamätané všetky číslice a adaptér 10 nevyšle signál „koniec voľby“. V 606. kroku sa číslo volaného účastníka vyšle do MSC v špecifickej správe „adresový príkaz“. Vyššie uvedená správa „adresový príkaz“ sa vyšle v súlade so signalizačným diagramom na obr. 4 po vyhradení prevádzkového kanálu pre spojenie medzi rádiovou jednotkou MS a MSC. Takto možno previesť voľbu a súčasne aj vytvoriť spojenie a volanie, čo značne zníži charakteristiké oneskorenie pri volaní na mobilnom komunikačnom systéme. Treba si všimnúť, že ak namiesto normálneho volania ide o príkaz na dodatočnú službu, správa „adresový príkaz“ sa nevyšle.
Na obr. 8 je možná štruktúra správy „adresový príkaz“. Správa „adresový príkaz“ na obr. 8 sa podobá správe SETUP, ktorá je definovaná v odporúčaní GSM 04.08 vo verzii 4.7.0, tabuľka 9.70a, s tou výnimkou, že obsahuje iba dva informačné prvky: „BCD číslo volaného účastníka“, informačný prvok v súlade s odporúčaním GSM
0.4.08, verzia 4.7:0, obrázok 10.73, a informačný prvok v súlade s obr. 10.74 „podadresa volaného účastníka“. Informačný prvok podľa obrázku 10.74 je potrebný iba v niektorých osobitných prípadoch. Okrem toho správa „adresový príkaz“ obsahuje diskriminátor protokolu riadenia volania =0011, identifikátor transakcie=Oxxx (kde „x“ definujú rádiovú jednotku MS), ako aj typ typ oddelenej správy, ktorý je definovaný s podobnou štruktúrou ako ostatné správy volania, to je 0x001100 (odporúčanie GSM /6
04.08, verzia 4.7.0, tabuľka 10.3). Na obrázku IEI reprezentuje indikátor informačného prvku.
MSC je usporiadané na zahájenie nasmerovania voľby k volanému účastníkovi podľa účastníkovho čísla volaného účastníka po príjme vyššie popísanej správy „adresový príkaz“. V signalizácii medzi rádiovou jednotkou MS a rádiovou sieťou sa po správe „adresového príkazu“ okrem toho vyšlú na ukončenie volania štandardné správy, v súlade s odporúčaniami GSM, ako vidno na obr. 4, tieto správy: „spracovanie volania“, „odkazovači tón“, „spojenie“, „potvrdenie spojenia“.
V normálnom volaní vykonávanom z pevnej účastníckej stanice možno zvyčajne voliť iba medzinárodné a domáce diaľkové čísla. Príklad uskutočnenia vynálezu podporuje miestne číslo pevnej siete takto: MSC automaticky nasmeruje všetky miestne čísla, obsiahnuté v správe „adresový príkaz“, ku PSTN. Inými slovami, MSC vyvodí priamo z použitia správy „adresový príkaz“, že ide o účastníka WLL a že miestne čísla sa vzťahujú k číslam PSTN. Normálni mobilní účastníci využívajú štandardnú procedúru volania a správu štandardného volania. Takto MSC na základe správy o volaní môže vyvodiť, že ide o mobilného účastníka a že miestne čísla platia k interným číslam v rámci mobilnej siete. Vďaka tomuto riešeniu účastník WLL môže voliť smerové číslo podľa schémy číslovania, ktorá je použitá v pevnej sieti, avšak procedúry nasmerovania prevádzané v MSC ostávajú napr. v systéme GSM nezmenené.
Nakoniec bude prediskutovaný osobitný prípad, pri ktorom volené číslo z účastníckej stanice 4 začalo trochu iným znakom než číslom, to znamená, ide o príkaz o dodatočnú službu. Potom volanie začne rovnako ako na obr. 4, bezprostredne po detekovaní prvej číslice (znaku) v adaptéri 10 sa vygeneroval „vysielací“ signál, avšak potom sa po SETUPe vyšlú správy „poskytovaná služba“ alebo „register“ ohľadne dodatočných služieb z rádiovej jednotky MS do MSC iba vtedy,, keď riadiaca jednotka 20 prijme z adaptéra 10 signál „koniec voľby“. Dôjde k tomu preto, nakoľko nie je známe, o akú dodatočnú službu ide pred navolením celého reťazca znakov. Posledná číslica príkazu dodatočných služieb bude vždy „#“, pričom číslica musí byť zapamätaná spolu s ostatnými číslicami príkazu dodatočných služieb, s vygenerovaním signálu „koniec voľby“. Okrem toho, nakoľko príkaz dodatočných služieb musí vždy končiť číslicou „#“, signál „koniec voľby“ nemôže byť zahájený pomocou sledovania uplynulého času. Sledovanie času možno použiť iba na zabezpečenie prerušenia volania, ak používateľ preruší voľbu pred koncovým označením „#“. Správy „adresový príkaz“ sa teda nevysielajú spolu s príkazmi o dodatočné služby. Správa SETUP na druhej strane obsahuje tzv. informačný prvok „poskytovaná služba“, ktorý vysvetľuje odporúčanie GSM 04.08 vo verzii 4.7.0, pododsek 10.5.4.15. V MSC naviac možno určiť, či informačný signál o konfigurácii dodatočných služieb pôjde do ústredne siete PSTN, alebo či sa sa táto informácia uloží do vlastnej dátabázy.
Obrázky v prílohe a vysvetlenie k nim slúžia iba na ilustráciu predkladaného vynálezu a nijako ho neobmedzujú. Hoci vynález bol vysvetlený s poukazom na špecifické využitie, je potrebné uviesť, že akékoľvek zmeny a úpravy bez odchýlenia sa od podstaty vynálezu plne spadajú do rozsahu ochrany vymedzenej patentovými nárokmi.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rádiová jednotka na spojenie účastníckej stanice pevnej siete, ako je telefónny prístroj, k rádiovej sieti systému WLL obsahujúca prostriedky na detekovanie zaveseného a vyveseného stavu vyššie uvedenej účastníckej stanice, prostriedky na generovanie zvukových signálov vyššie uvedenej účastníckej stanice, detektor na detekovanie číslic voľby z vyššie uvedenej účastníckej stanice, ako číslic pre voľbu telefónnych čísiel volaného účastníka, pričom táto rádiová jednotka je upravená na dočasné odpamätanie detekovaných číslic telefónneho čísla volaného účastníka na ich vyslanie do rádiovej siete po skončení voľby do rádiovej siete, vyznačená tým, že je usporiadaná na zahájenie spojenia a volania do rádiovej siete ako odozvy na detekovanie prvej číslice alebo číslic volania.
  2. 2. Rádiová jednotka podľa nároku 1, vyznačená tým, že ďalej pozostáva z časovej jednotky (23) na meranie času uplynutého od detekovania poslednej číslice voľby, a je usporiadaná na vysielanie číslic smerového čísla volaného účastníka do rádiovej siete, keď čas meraný časovou jednotkou (23) dosiahne vopred nastavenú hodnotu.
  3. 3. Rádiová jednotka podľa nároku 1 alebo 2, vyznačená tým, že je usporiadaná na vysielanie číslic telefónneho čísla volaného účastníka do rádiovej siete bezprostredne po detekovaní tretej číslice voľby alebo po následne detekovanej vopred určenej číslici voľby.
  4. 4.
    Rádiová jednotka podľa nároku 1,2 alebo 3, vyznačená tým, že /9 je usporiadaná na zahájenie volania do mobilnej komunikačnej siete s príkazom volania, ktorý neobsahuje telefónne číslo volaného účastníka, je usporiadaná na vysielanie telefónneho čísla volaného účastníka v prídavnej adresovej správe po ukončení voľby.
  5. 5. Spôsob nastavenia volania z pevnej účastníckej stanice, ako je telefónny prístroj napojený na rádiovú jednotku rádiovej siete systému WLL, pozostávajúci z týchto krokov:
    používateľ pevnej účastníckej stanice zvolí telefónne číslo volaného účastníka, ktoré sa skladá z viacerých číslic, rádiová jednotka, vo vzťahu k smerovému číslu volaného účastníka, detekuje vyššie uvedené číslice voľby prijímané z pevnej účastníckej stanice, rádiová jednotka dočasne odpamätá vyššie uvedené číslice voľby vo vyrovnávacej pamäti až po skončenie voľby, rádiová jednotka vyšle telefónne číslo volaného účastníka do rádiovej siete po skončení voľby, vyznačený tým, že rádiová jednotka (3) zaháji spojenie a voľbu do rádiovej siete bezprostredne po detekovaní prvej číslice alebo číslic voľby pred jej ukončením.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačený tým, že rádiová jednotka (3) meria čas uplynutý od detekovania poslednej číslice, rádiová jednotka (3) predpokladá ukončenie volania, keď meraný čas dosiahne vopred nastavenú hodnotu.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 5 alebo 6, vyznačený tým, že používateľ na označenie ukončenia voľby zvolí vopred určenú číslicu, rádiová jednotka (3) vyšle telefónne číslo volaného účastníka do rádiovej siete bezprostredne po tom, ako tretia číslica alebo iná následná číslica voľby nadobudne hodnotu vyššie uvedenej číslice.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 5, 6 alebo 7, vyznačený tým, že rádiová jednotka (3) zaháji volanie do rádiovej siete s príkazom volania, ktorý neobsahuje telefónne číslo volaného účastníka, rádiová sieť zaháji volanie až po zistení z údajov účastníka, že príkazy účastníka volania budú prijaté bez telefónneho čísla volaného účastníka, rádiová jednotka (3) vyšle telefónne číslo volaného účastníka do rádiovej siete v adresovej správe neskôr, po skončení voľby, v priebehu volania, rádiová sieť po obdržaní uvedenej adresovej správy iniciuje smerovanie hovoru podľa telefónneho čísla volaného účastníka.
  9. 9. Spôsob podľa nároku 8, vyznačený tým, že miestne čísla v adresovej správe sú rozpoznané ako miestne čísla pevnej telefónnej siete a volanie je nasmerované do pevnej siete.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 8 alebo 9, vyznačený tým, že príkaz volania je správa SETUP podľa odporúčania GSM 04.08, pričom číslice patriace k smerovému číslu volaného účastníka sa z informačného prvku čísla BCD vynechajú a hodnota typu poľa, ako aj hodnota identifikátora plánu číslovania sú nastavené ako neznáme, adresový príkaz v správe SETUP, podľa odporúčania GSM 04.08, obsahuje minimálne tieto informačné prvky: riadiaci diskriminátor volania, identifikátor transakcie, typ správy, podadresu volaného účastníka.
  11. 11. Systém WLL pozostávajúci z rádiovej siete a rádiovej jednotky prostredníctvom ktorej je pevná účastnícká stanica, ako je telefónny prístroj, napojená na rádiovú sieť, pričom rádiová jednotka pozostáva z:
    prostriedkov na detekovanie vyveseného a zaveseného stavu pevnej účastníckej stanice, prostriedkov na generovanie zvukových signálov do účastníckej stanice pevnej siete, detektora na detekovanie číslic voľby z vyššie uvedenej účastníckej stanice, ako sú číslice odpovedajúce telefónnemu číslu volaného účastníka, prijímané z pevnej účastníckej stanice, a
    2/ rádiová jednotka je usporiadaná na zapamätanie detekovaných číslic smerového čísla volaného účastníka vo vyrovnávacej pamäti a na ich vyslanie po skončení voľby do rádiovej siete (BTS, BSC, MSC), vyznačený tým, že rádiová jednotka (3) zodpovedá za detekovanie prvej číslice alebo číslic voľby a za zahájenie spojenia a volania do rádiovej siete s príkazom volania, ktorý neobsahuje telefónne číslo volaného účastníka, rádiová sieť je usporiadaná na zahájenie volania až po kontrole účastníckych údajov (register umiestnenia hostí VLR), že volacie príkazy účastníckej stanice sú prijaté bez telefónneho čísla volaného účastníka, rádiová jednotka (3) je usporiadaná na vysielanie telefónneho čísla volaného účastníka do rádiovej siete v adresovej správe, neskoršie počas volania, po skončení voľby, rádiová sieť je usporiadaná na zahájenie nasmerovania volania podľa smerového čísla volaného účastníka po prijatí vyššie uvedenej adresovej správy.
SK1582-96A 1995-04-11 1996-04-09 A radio unit and a method for connecting a fixed subscriber station to a wll system SK158296A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI951718A FI101028B (fi) 1995-04-11 1995-04-11 Menetelmä kiinteän verkon tilaajalaitteen, kuten puhelinkojeen kytkemi seksi WLL-järjestelmään sekä menetelmän toteuttava radioyksikkö ja rad ioverkko
PCT/FI1996/000185 WO1996032824A1 (en) 1995-04-11 1996-04-09 A radio unit and a method for connecting a fixed subscriber station to a wll system

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK158296A3 true SK158296A3 (en) 1998-10-07

Family

ID=8543222

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1582-96A SK158296A3 (en) 1995-04-11 1996-04-09 A radio unit and a method for connecting a fixed subscriber station to a wll system

Country Status (9)

Country Link
CN (1) CN1084128C (sk)
AU (1) AU5277796A (sk)
BR (1) BR9606310A (sk)
CZ (1) CZ288035B6 (sk)
FI (1) FI101028B (sk)
HU (1) HU219082B (sk)
PL (1) PL179919B1 (sk)
SK (1) SK158296A3 (sk)
WO (1) WO1996032824A1 (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI103169B (fi) * 1995-11-24 1999-04-30 Nokia Telecommunications Oy Menetelmä tietoliikenneyhteyden muodostamiseksi
WO1998019436A1 (en) * 1996-10-25 1998-05-07 Northern Telecom Limited Simulating changes in telephone subscriber line
CA2188844A1 (en) * 1996-10-25 1998-04-25 David Arnold Pepper Simulation of modifications in a telephone subscriber line
AU5219398A (en) * 1996-12-18 1998-07-15 Northern Telecom Limited Method of passing a pbx station directory number over an air interface
US6075985A (en) * 1997-01-23 2000-06-13 Nortel Networks Corporation Wireless access system with DID and AIOD functions
US6032034A (en) * 1997-04-28 2000-02-29 Nokia Mobile Phones Limited Complete dialed number detection in WLL terminal without specified time delay
US6035215A (en) * 1997-06-06 2000-03-07 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Method and apparatus for providing cellular radio service to standard analog terminals
US5991641A (en) * 1997-06-06 1999-11-23 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Method and apparatus for providing cellular radio service to standard analog terminals
US6892079B1 (en) 1997-09-01 2005-05-10 Nokia Networks Oy Procedure for setting up a call in a wireless local loop
FI974584A0 (fi) * 1997-12-19 1997-12-19 Nokia Telecommunications Oy Accelererad samtalsuppkoppling
SE517204C2 (sv) * 1998-01-30 2002-05-07 Ericsson Telefon Ab L M Förfarande och anordning för att etablera en krypterad förbindelse i ett mobiltelefonsystem
US6240277B1 (en) 1998-03-04 2001-05-29 Ericsson Inc. Cellular phone with cancel function for fixed terminal dialing
GB2343587B (en) 1998-11-05 2001-06-06 Ericsson Telefon Ab L M Sending dialled number
US6907273B1 (en) * 2000-07-07 2005-06-14 Openwave Systems Inc. Method and system for processing overloaded keys of a mobile device
US7792484B2 (en) 2001-07-05 2010-09-07 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) Arrangement and a method in a telephony system permitting communication using a stationary telephony terminal via a mobile radio telephone
US20040162069A1 (en) * 2003-02-13 2004-08-19 Samsung Electronics Co., Ltd. Apparatus and method for fast call setup in a mobile communication system
US9125227B2 (en) 2003-11-12 2015-09-01 Verizon New York Inc. Communications device for a wireless and land-line network
CN101572753B (zh) * 2009-04-04 2011-08-24 杭州诚智天扬科技有限公司 基于改进型无线固话终端的无线固话系统平台的实现方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL93889A0 (en) * 1989-05-10 1990-12-23 Motorola Inc Cellular telephone with standard telephone set
ES2043550B1 (es) * 1992-05-07 1994-07-01 Amper Sa Equipo de acoplamiento a una red de radiotelefonia celular de uno o varios aparatos telefonicos convencionales.
CO4180414A1 (es) * 1993-08-31 1995-06-07 Bellsouth Corp Sistema de comunicaciones radiotelefonicas con acceso direc- to a los circuitos de enlace entre oficinas y circuito de interfase para este fin

Also Published As

Publication number Publication date
HU219082B (hu) 2001-02-28
FI101028B (fi) 1998-03-31
AU5277796A (en) 1996-10-30
PL179919B1 (pl) 2000-11-30
CN1084128C (zh) 2002-05-01
WO1996032824A1 (en) 1996-10-17
HU9603421D0 (en) 1997-02-28
CZ362696A3 (en) 1997-05-14
CN1154196A (zh) 1997-07-09
FI951718A (fi) 1996-10-12
PL317645A1 (en) 1997-04-14
MX9606303A (es) 1998-06-28
HUP9603421A2 (hu) 1998-01-28
BR9606310A (pt) 1997-09-16
CZ288035B6 (cs) 2001-04-11
FI951718A0 (fi) 1995-04-11
HUP9603421A3 (en) 1999-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100200261B1 (ko) 복수의 가입자 식별부를 갖고 있는 무선 전화 및 작동방법
US5983117A (en) System and method for interfacing a standard telephony device to a wireless communication system
US5297191A (en) Method and apparatus for remotely programming a wireless telephone set
US6044267A (en) Method for network operability of a multi-function cordless/cellular telephone
US6154650A (en) System and method for delivering a call for a mobile station using either a wireless network or a wireline network
SK158296A3 (en) A radio unit and a method for connecting a fixed subscriber station to a wll system
FI103169B (fi) Menetelmä tietoliikenneyhteyden muodostamiseksi
US6332073B1 (en) Emergency number dialing from a fixed cellular terminal
RU99104503A (ru) Способ и устройство для одновременного проведения многочисленных вызовов
US6424835B1 (en) Method for controlling call in communication system or terminal
US6032034A (en) Complete dialed number detection in WLL terminal without specified time delay
AU693191B2 (en) Method for handling collision of calls
JP2889699B2 (ja) 無線システムにおけるレジスタリコールの遂行
FI105518B (fi) Menetelmä lähtevien yhteyksien muodostamiseksi, päätelaite ja tiedonsiirtojärjestelmä
EP0838121B1 (en) Call set-up for fixed wireless communications system
RU2172569C2 (ru) Радиоустановка и способ соединения фиксированной абонентской станции с системой беспроводной местной линии связи
US7020454B2 (en) Method for making communication in wireless local loop system
KR20010032899A (ko) 고정 셀룰러 통신 시스템에서 호출자 인터페이스에 대역외다이얼 숫자 신호 제공 방법 및 장치
KR20010043144A (ko) 고정된 무선 전기통신 네트워크에서 다이얼 번호 디지트길이를 결정하는 방법 및 장치
JP3233216B2 (ja) Wllシステムの発信加入者番号表示サービス付加入者端末の着信呼処理方法とその装置
WO1999033287A2 (en) Method and system for transmitting information to a cellular telephone
MXPA96006303A (en) A radio unit and a method for connecting a subscription fixed subscription to a local circuit system inalambr
KR100240471B1 (ko) 간이가정용 기지국
KR20000004567A (ko) 무선가입자망의 가입자 무선 접속 장치 및 그를 이용한 발신 처리 방법
JP2000069553A (ja) 移動通信システムにおける通話チャネル確立方法及びその移動通信装置