SK145395A3 - Obkladový prvok z kompozitného materiálu - Google Patents

Obkladový prvok z kompozitného materiálu Download PDF

Info

Publication number
SK145395A3
SK145395A3 SK145395A SK145395A SK145395A3 SK 145395 A3 SK145395 A3 SK 145395A3 SK 145395 A SK145395 A SK 145395A SK 145395 A SK145395 A SK 145395A SK 145395 A3 SK145395 A3 SK 145395A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
cladding
adjacent
facade
insulating
fixing means
Prior art date
Application number
SK145395A
Other languages
English (en)
Inventor
Thierry Leverrier
Jean Favreau
Original Assignee
Neurone Soc Civ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Neurone Soc Civ filed Critical Neurone Soc Civ
Priority to SK145395A priority Critical patent/SK145395A3/sk
Publication of SK145395A3 publication Critical patent/SK145395A3/sk

Links

Abstract

Obkladový prvok z kompozitného materiálu obsahujúci vonkajší obkladový člen (2) z formovaného polyesteru polymerizovaného pri vysokom tlaku, ktorý je odolný voči napadnutiu plesňou a samoumývateľný, a izolačný panel (3) z expandovaného polystyrénu, ktorý je prilepený na zadnú časť vonkajšieho obkladového člena (2). Obkladový prvok ďalej zahŕňa zapadajúce prostriedky vytvorené na hornom ustupujúcom okraji vonkajšieho obkladového člena a tvorené žliabkom (8), do ktorého zapadá jazýček (9) usporiadaný na dolnom okraji priľahlého obkladového prvku. Fixačné prostriedky prechádzajú izolačným panelom (3) na úrovni horného okraja (5) vonkajšieho obkladového člena (2) v ustupujúcej zóne (7). Tieto fixačné prostriedky sú prekryté uložením priľahlého obkladového prvku a izolačné panely každého obkladového prvku sú navzájom uložené na tupo.

Description

Obkladový prvok z kompozitného materiálu obsahujúci vonkajší obkladový člen (2) z formovaného polyesteru polymerizovaného pri vysokom tlaku, ktorý je odolný voči napadnutiu plesňou a samoumývateľný, a izolačný panel (3) z expandovaného polystyrénu, ktorý je prilepený na zadnú časť vonkajšieho obkladového člena (2).
Obkladový prvok ďalej zahŕňa zapadajúce prostriedky vytvorené na hornom ustupujúcom okraji vonkajšieho obkladového člena a tvorené žliabkom (8), do ktorého zapadá jazýček (9) usporiadaný na dolnom okraji priľahlého obkladového prvku. Fixačné prostriedky prechádzajú izolačným panelom (3) na úrovni horného okraja (5) vonkajšieho obkladového člena (2) v ustupujúcej zóne (7). Tieto fixačné prostriedky sú prekryté uložením priľahlého obkladového prvku a izolačné panely každého obkladového prvku sú navzájom uložené na tupo.
(13) Druh dokumentu: A3 (51) Int. Cl.6:
E 04F 13/00,
E04F 13/18
Obkladový prvok z kompozitného materiálu
Oblasť techniky
Vynález sa týka obkladového prvku z kompozitného materiálu pre vykonávanie obkladov fasád.
Tento obkladový prvok nájde použitie v stavebnom priemysle a v staviteľstve všade tam, kde je potrebné vytvoriť novú fasádu alebo opraviť a upraviť jestvujúcu fasádu a kde je ku stavbe prístup ako zvonka tak i z vnútra.
Obklad sa bude ďalej označovať ako obloženie v prípade, že je obklad upevnený na jestvujúcom podklade. Takéto obloženia sú zvyčajne priamo uložené na všetkých typoch surových podkladov alebo omietok plochého a vertikálneho charakteru, i keď v prípade nedostatočnej plochosti podkladu sa môže pridať závesný skelet, na ktorom sa potom budú fixovať obkladové prvky z kompozitného materiálu. V prípade použitia takéhoto skeletu sa už nehovorí o obložení, ale o vytvorení štítu na budove pomocou izolačného obkladu fasády.
Uvedené obklady majú vo všeobecnosti vždy dve základné funkcie spočívajúce v tom, že majú budove poskytnúť tepelnú izoláciu a že robia fasádu nepriepustnou pre vlhkosť a to či sa už tieto obklady vykonávajú na nových stavbách alebo v rámci inovácie skôr postavených budov.
Doterajší stav techniky
Pri doteraz používaných obloženiach, pri ktorých sa dosahujú uspokojivé tepelno izolačné vlastnosti, jestvuje celý rad nedostatkov, predovšetkým pokiaľ sa jedná o jednoduchosť ukladania na steny budov.
Je taktiež nevyhnutné, aby použité materiály mali dostatočnú odolnosť proti nárazom a aby boli samoumývateľné a umožnili tak odstránenie nápisov po stenách, urobených napríklad farbami v sprejoch.
V súčasnom období jestvujú už obloženie a štíty, ktoré sú vytvorené z vonkajších obkladových prvkov z prírodných alebo syntetických materiálov. K takémuto obkladovému prvku je prilepený izolačný panel dostatočnej hrúbky, pričom táto hrúbka predstavuje napríklad niekoľko centimetrov až niekoľko desiatok centimetrov. Najčastejšie používané izolačné panely sú zvyčajne vytvorené z expandovaného polystyrénu a sú prilepené k zadnej strane vonkajšieho obkladového prvku.
Pri doteraz známych obloženiach sú izolačné panely z expandovaného polystyrénu na svojom obvode opatrené zárezmi a výčnelkami tak, aby do seba susedné panely navzájom zapadli. Takéto usporiadanie izolačných panelov je nevyhnutné vzhľadom na používané systémy upevnenia obkladov a má niekedy nedostatok spočívajúci v tom, že tu jestvuje riziko výrazného lokálneho zvýšenia hrúbky obkladu a vzniku nedostatočnej plochosti obkladu v rámci celej fasády.
priľahlými môžu byť
Vonkajšie obkladové prvky majú síce plochý povrch, ale ak sa ukladajú s použitím známych prostriedkov a systémov pre vytvorenie izolačného obkladu fasády, zistí sa, že medzi panelmi dochádza k rozdielom v plochosti, ktoré často výrazné. Celkom bežne sa v niektorých oblastiach fasády dajú pozorovať nedostatočne ploché miesta, pričom tieto nedostatky fasády sú ešte výraznejšie, ak fasádu osvetľuje svetlo, ktorého smer zviera s fasádou malý uhol.
Cieľom vynálezu je odstrániť tieto nedostatky a prvým z cieľov vynálezu je teda poskytnúť obkladový prvok z kompozitného materiálu, ktorý by sa dal použiť v stavebníctve pri uskutočňovaní obkladov fasád a ktorý by sa dal ľahko vyrobiť vzhľadom k tomu, že počet zložiek obkladu by bol obmedzený na minimum. Všetky funkcie obkladu, t.j. izolačná, obkladová, fixačná a drenážna funkcia budú sústredené v každom obkladovom prvku vytvárajúcom izolačný obklad fasády, pričom sa bude môcť použiť jediný typ obkladového prvku.
Ukladanie takéhoto obkladového prvku z kompozitného materiálu bude takto zjednodušené a to či sa už jedná o uskutočnenie obloženia na jestvujúcom podklade štítu na dodatočne vytvorenom nosnom obkladového prvku je veľmi jednoduché, alebo o vytvorenie skelete. Ukladanie čo je dôsledkom jeho jednoduchej štruktúry a ďalej toho, že fixačné prostriedky nepoužívajú ani koľajničky upevnené na steny, ani háčiky vytvorené na obkladových prvkoch a určených na uloženie v koľajničke.
Ďalším cieľom vynálezu je vytvoriť obkladovy prvok z kompozitného materiálu, použiteľný v stavebníctve na uskutočňovanie obkladov fasád, ktorý by mal veľmi dobrú nepriepustnosť a ktorý by poskytoval ochranu fasády proti dažďovej vode zachytenej na čelnej strane obkladového prvku alebo proti kondenzačnej vode tvoriacej sa na vnútornej strane obkladového prvku otočenej k budove.
Ďalším cieľom vynálezu je poskytnúť obkladový prvok z kompozitného materiálu na uskutočňovanie obkladu fasád, ktorý by mal dobrú odolnosť voči nárazom. Povrch obkladového prvku by mal mať tiež rezistenčné vlastnosti a s výhodou by mal byť odolný voči plesni a samoumývateľný.
Ďalším cieľom vynálezu je poskytnúť obkladový prvok z kompozitného materiálu na uskutočňovanie obkladov fasád, ktorého väzbové (fixačné) prostriedky by mali výrazne redukovaný povrch a objem a ktoré by boli skryté susednými obkladovými prvkami. Vnútorný povrch obkladu vytvoreného z množiny takýchto obkladových prvkov bude mať teda veľmi dobrú plochosť a dokonalý vzhľad bez hrbolcov a háčikov.
Ďalším cieľom vynálezu je poskytnúť obkladový prvok z kompozitného materiálu na vykonávanie obkladov fasád, ktorého prostriedky pre vzájomné viazanie obkladových prvkov by boli neoddeliteľne spojené s rezistentným vonkajším obkladovým členom a nepôsobili by silou na izolačný panel expandovaného polystyrénu väčšej hrúbky, ktorý má sám o sebe nižšiu odolnosť.
Ďalším cieľom vynálezu je poskytnúť obkladový prvok z kompozitného materiálu na uskutočňovanie obkladov fasád, pre ktorý by sa dosiahla znamenitá plochost obkladu fasády použitím izolačných panelov z expandovaného polystyrénu uloženého navzájom na tupo, bez akéhokoľvek zostavovania a vzájomného prenikania susedných panelov.
Podstata vynálezu
Vynález sa týka obkladového prvku z kompozitného materiálu použiteľného v stavebníctve na uskutočňovanie obkladov fasád, akými sú obloženie v prípade, kedy je obklad fixovaný na jestvujúci podklad, alebo štíty v prípade, kedy je obklad fixovaný na dodatočne vytvorený nosný skelet a obsahujúceho vonkajší obkladový člen z formovaného polyesteru polymerizovaného pri vysokom tlaku, ktorý je odolný proti plesni a samoumývateľný, a panel z expandovaného polystyrénu prilepený k zadnej časti vonkajšieho obkladového člena, ktorého podstata spočíva v tom, že obsahuje zapadajúce prostriedky usporiadané na hornom ustupujúcom okraji a tvorené drážkou, do ktorej zapadá jazýček usporiadaný na spodnom okraji priľahlého obkladového prvku, pričom tieto zapadajúce prostriedky zabezpečujú dobrú plochost obloženia a obmedzujú nedostatky podkladu, neviditeľné fixačné prostriedky obkladového člena prebiehajúce cez izolačný panel, nezahrňujúce koľajničku ani háčik a usporiadané na hornom okraji obkladového prvku v ustupujúcej oblasti, kde sa stávajú neviditeľnými uložením priľahlého obkladového prvku, pričom izolačné panely každého obkladového prvku sú uložené na tupo, bez akéhokoľvek vzájomného zapadania, s cieľom zabezpečenia lepšej plochosti obkladu na celej fasáde.
V nasledujúcej časti opisu bude vynález bližšie objasnený pomocou konkrétneho príkladného usporiadania, ktoré má iba ilustračný a nie limitujúci charakter a ktoré je zobrazené na pripojených výkresoch.
Prehľad obrázkov na výkresoch
- obr. l znázorňuje vertikálny rez obkladovým prvkom z kompozitného materiálu podľa vynálezu, obr. 2 znázorňuje čelný pohľad na obkladový prvok pravouhlého tvaru, obr. 3 znázorňuje horizontálny rez obkladovým prvkom z kompozitného materiálu podľa vynálezu, obr. 4 znázorňuje rez izolačným obkladom fasády, vytvoreným niekoľkými obkladovými prvkami z kompozitného materiálu a obr. 5 znázorňuje v detailnom reze obkladový prvok z kompozitného materiálu nachádzajúci sa na úrovni prekladu.
Príklad uskutočnenia vynálezu
Izolačné obloženie podľa vynálezu je vytvorené z malých prefabrikovaných obkladových prvkov, tvorených vonkajším obkladovým členom, napríklad z polyesteru HDC (zlúčenina s vysokou trvanlivosťou), a izolačným panelom buď z polystyrénu alebo z horninovej vlny.
Každý obkladový prvok je združený s priľahlými obkladovými prvkami pomocou zapadajúcich prostriedkov usporiadaných v hornej a dolnej časti obkladového prvku a pripevnený k nosnej štruktúre kovovými fixačnými prostriedkami usporiadanými na hornom okraji obkladového prvku, pričom hlavičky týchto fixačných prostriedkov sú skryté presahujúcou spodnou časťou na hornej časti priľahlého obkladového prvku.
Obkladový člen podľa vynálezu sa môže použiť na uskutočnenie izolačného obkladu vertikálnej fasády alebo strešnej krytiny.
Obkladový prvok podľa vynálezu má tiež veľmi dobrú izolačnú schopnosť a veľmi dobrú tesnosť. Tieto výsledky sa dosiahnu špecificky zapadajúcimi prostriedkami podľa vynálezu a drenážnou sieťou, použitou na zachytávanie dažďovej vody alebo kondenzačnej vody.
Obloženia podľa vynálezu sa môžu priamo uložiť na všetky typy surových podkladov alebo omietok plochého a vertikálneho charakteru, pričom v prípade nedostatočnej plochosti podkladu sa obklad uloží na dodatočne vytvorený nosný skelet formou štítu.
Povrch obkladu je veľmi dobrý, čo umožňuje obmedziť na minimum údržbu obkladu. Obkladové prvky sú samoumývateľné.
V prípade, že nastane poškodenie niektorého z obkladových prvkov, potom vynález tiež umožňuje výmenu poškodeného obkladového prvku bez demontáže priľahlých obkladových prvkov.
Z obr. 1 až 3, ktoré znázorňujú obkladový prvok 1 z kompozitného materiálu použiteľný v stavebníctve vo vertikálnom a horizontálnom reze a v čelnom pohľade, je zrejmé, že obkladový prvok l je tvorený vonkajším obkladovým členom 2 a izolačným panelom 3, vytvoreným napríklad z expandovaného polystyrénu. Uvedený izolačný panel 3. je prilepený napríklad tavným lepidlom k zadnej časti vonkajšieho obkladového člena 2.
Tento vonkajší obkladový člen 2 bude mať malú hrúbku, ktorá sa pohybuje od niekoľkých milimetrov do niekoľkých desiatok milimetrov a bude vytvorený z tvarovaného materiálu, s výhodou polymerizovaného pri vysokom tlaku, čo robí tento materiál odolným, nepriepustným, nepodliehajúcim napadnutiu plesňami a samoumývateľným. Bude môcť byť samozrejme použitý ľubovoľný z dostupných materiálov, ktorý bude najlepšie prispôsobený charakteru budovy alebo použitému obloženiu.
Vonkajší obkladový člen 2 je zostavený tak, aby spĺňal rôzne požadované funkcie, t.j. aby bol nepriepustný, aby bol odolný voči nárazom, aby mal tepelno izolačné vlastnosti a aby väzbovo zapadal medzi priľahlé obkladové prvky. Každý obkladový člen podľa vynálezu sa tiež musí upevniť k fasáde ešte pred uložením priľahlého obkladového prvku maskujúceho fixačné prostriedky predtým uloženého obkladového člena.
Každý obkladový prvok 1, ktorý bude použitý na obloženie, bude mať teda identickú štruktúru a pre každé konkrétne obloženie bude potrebné vopred rozhodnúť o tom, z akého materiálu bude obkladový prvok zhotovený a aké rozmery a tvar bude mať. Na obr. 2 je ako príklad tvaru obkladového prvku zobrazený pravouhlý obkladový prvok, pričom obkladový prvok môže mať i tvar celkom odlišný, predovšetkým štvorcový a viacuholníkový.
Na jednej a tej istej fasáde bude prirodzene možné kombinovať rôzne tvary obkladových prvkov a to pokiaľ ide o ich rozmery a charakter materiálu, z ktorého sú vyrobené, avšak každý obkladový prvok bude mať vždy štruktúru podobnú štruktúre obkladového prvku zobrazeného na obr. 1, t.j. štruktúru zahrňujúcu systém vzájomne zapadajúcich prvkov, fixačných a drenážnych prvkov.
Vonkajší obkladový člen 2 má buď hladký povrch, ako je to znázornené na obr. 1, ktorý poskytuje obkladovému prvku vzhľad mramoru alebo žuly, alebo štruktúrovaný povrch, ktorý imituje vzhľad kameňa, bridlice alebo krytinových škridiel.
Vonkajší obkladový člen 2 má strednú zónu 4 vymedzenú horným okrajom 5. a dolným okrajom 6. Táto stredná zóna 4 je predsadená voči ustupujúcej zóne 2, nachádzajúcej sa na hornom okraji vonkajšieho obkladového člena 2 a po celej jeho dĺžke. Medzi ustupujúcou zónou 7 a strednou zónou 4 vonkajšieho obkladového člena 2 sa nachádza žliabok 8 prebiehajúci po celej dĺžke horného okraja 5.
Dolný okraj 6 vonkajšieho obkladového člena 2 obsahuje po celej jeho dĺžke jazýček 9 malej výšky. Z obrázkov je zrejmé, že rozmery jazýčka a žliabku sú veľmi malé vzhľadom na rozmery celého obkladového prvku 1, avšak sú v podstate rovnaké.
Tým, že sa používajú väzbové prostriedky s malou výškou uvedenej konfigurácie, je možné realizovať izolačný obklad fasády, do ktorej sú zahrnuté rôzne obkladové prvky navzájom spojené pomocou spojov malých rozmerov, ktoré budú mať na úrovni vertikálnych spojov rozmery žliabkov 8 a jazýčkov 9.
Na obr. 4 sú zobrazené tri rovnaké obkladové prvky navzájom spojené na stene 10. Veľkosť stredných zón 4 je výrazne väčšia ako veľkosť horizontálnych spojov ll a 12. Každý obkladový prvok 1 je spojený so stenou 10, pričom sa začína pri spodných obkladových prvkoch. Prvý spodný obkladový prvok sa pripevní ku stene fixačným prostriedkom 13, ktorý je na obr. 4 zobrazený iba schématický a ktorým bude napríklad galvanický pokovovaný oceľový klinec alebo skrutka upevnená v polypropylénovej hmoždinke fixovanej v stene. Fixačný prostriedok 13 sa zavádza v hornom okraji 7 obkladového prvku 1 a prechádza izolačným panelom 2· Pripevnenie každého obkladového prvku 1 sa uskutočňuje bez koľajničiek a háčikov na hornom okraji 4., t.j. v ustupujúcej zóne 7. Hlavička 14 fixačného prostriedku 13 sa stáva neviditeľnou pomocou dolného okraja zhora priliehajúceho obkladového prvku.
Keď bol spodný obkladový prvok presne uložený a pripevnený, napríklad niekoľkými skrutkami tvoriacimi fixačné prostriedky 13 v ustupujúcej zóne 7, môže sa prikročiť k uloženiu bezprostredne vyššieho obkladového prvku. Toto uloženie sa uskutočňuje napríklad na úrovni vertikálneho spoja 12, pričom sa uskutoční spojenie zodpovedajúcich zapadajúcich prostriedkov nachádzajúcich sa na hornom okraji spodného a na dolnom okraji vrchného obkladového prvku. Z obrázku 4 je zrejmé, že toto spojenie je vytvorené zapadnutím jazýčka 9 vrchného obkladového prvku do žliabku 8 spodného obkladového prvku. Toto zapadnutie uvedených prvkov, ku ktorému dochádza v celej dĺžke obkladových prvkov, tvorí jednak vzájomné spojenie priľahlých obkladových prvkov a jednak umožňuje skrytie fixačných prostriedkov 13.. Toto vzájomné zapadnutie taktiež zabezpečuje dobrú koreláciu plochosti obloženia a možnosť eliminácie prípadných nerovností steny 10.
Fixačné prostriedky určené na upevnenie k stene na úrovni horného okraja obkladového prvku, ako aj žliabok usporiadaný na hornom okraji obkladového prvku, do ktorého zapadá jazýček usporiadaný na spodnom okraji priľahlého obkladového prvku, umožňujú použitie fixačných prostriedkov malých rozmerov, ktoré sú skryté priľahlými obkladovými prvkami, čo zasa umožňuje realizáciu horizontálnych spojov malej hrúbky.
Uvedené zapadajúce prostriedky a fixačné prostriedky taktiež umožňujú vzájomné usadenie priľahlých izolačných panelov 2 na tupo. Vo svojej spodnej časti 15 má izolačný panel 3 úplnú zvolenú izolačnú hrúbku, ktorá predstavuje napríklad 20, 40 alebo 120 milimetrov. Aby sa dosiahla dobrá tepelná izolácia, zachováva sa táto hrúbka v celej výške izolačného panela s výnimkou stenčenej zóny 16, zodpovedajúcej ustupujúcej zóne 7 vonkajšieho obkladového člena 2. Odsadenie ustupujúcej zóny 7 smerom dozadu je iba malé a tak stenčenie hrúbky izolačného člena v tejto oblasti nebude mať nežiadúce dôsledky na kvalitu tepelnej izolácie fasády ako celku.
Každý izolačný panel 3 je svojimi koncami uložený do bezprostrednej blízkosti koncov izolačných panelov tak, že sa konce priľahlých izolačných panelov takmer dotýkajú a že ich vzájomný odstup je napríklad rovný 0 až 4 milimetrov.
Je výhodné spájať obkladové prvky na úrovni ich tuhých oblastí, t.j. na úrovni priľahlých vonkajších obkladových členov a nie v oblasti menej pevných oblastí, t.j. na úrovni izolačných panelov pomocou žliabkov a výbežkov vytvorených v týchto izolačných paneloch, pretože spojenie obkladových prvkov na úrovni ich tuhých oblastí je konštrukčne jedno10 duchšie a umožňuje jednoduchšie ukladanie obkladových prvkov, pričom sa takto tiež výrazne zlepší plochosť vykonaného obkladu.
Aby sa zlepšila nepriepustnosť obkladu, predpokladá sa vytvorenie žliabkov, napríklad vertikálnych pravidelne odsadených žliabkov, v každom vonkajšom obkladovom člene na úrovni jeho vnútorného povrchu, a to ešte pred prilepením izolačného panelu. Tieto žliabky by umožňovali odvádzanie kondenzačnej a prípadne infiltrovanej vody. Rozmery týchto žliabkov, ich počet a ich vzájomný rozostúp budú prirodzene závisieť od charakteru obkladu, ktorý má byť uložený na podklad. Odvádzanie vody a sieť k tomu potrebných žliabkov nie sú na obrázkoch znázornené.
Keď boli priľahlé obkladové prvky spojené horizontálnymi spojmi pri použití zapadajúcich a fixačných prostriedkov, je možné pre účely vertikálnych spojov použiť pätky 17, ktoré budú v zábere s vertikálnym jazýčkom 19 priľahlého obkladového prvku.
Voda z drenážnej siete tvorenej vertikálnymi žliabkami za každým obkladovým prvkom sa bude odvádzať spôsobom zobrazeným na obr. 5, t.j. špeciálnym profilom 20, v ktorom je vytvorený odvádzací otvor 2JL. Bude prirodzene možné použiť aj iné spôsoby odvádzania vody, ktoré budú vhodne prispôsobené pre každý daný typ obkladu.
Priemyselná využiteľnosť
Vynález je určený na použitie v stavebníctve na vykonávanie obkladov fasád na nových stavbách alebo v rámci inovácie skôr postavených budov.

Claims (4)

  1. Obkladový prvok z kompozitného materiálu použiteľný v stavebníctve na uskutočňovanie obkladov fasád, akými sú obloženie fasády v prípade, kedy sa obklad ukladá na jestvujúci podklad, alebo štítové obloženie v prípade, kedy sa obklad ukladá na dodatočne vytvorený nosný skelet, a obsahujúci vonkajší obkladový člen z formovaného polyesteru polymérizovaného pri vysokom tlaku, ktorý je odolný proti napadnutiu plesňou a samoumývateľný, a
    izolačný panel z expandovaného polystyrénu, ktorý je prilepený na zadnú časť vonkajšieho obkladového člena vyznačený tým, že zahrňuje zapadajúce prostriedky vytvorené na hornom ustupujúcom okraji vonkajšieho obkladového člena a tvorené žliabkom (8), do ktorého zapadá jazýček (9) usporiadaný na dolnom okraji priľahlého obkladového prvku, pričom tieto zapadajúce prostriedky zabezpečujú dobrú plochosť obloženia' a eliminujú nerovnosti podkladu, a neviditeľné fixačné prostriedky (13), ktoré nezahrňujú koľajničku ani háčik a prechádzajú izolačným panelom (3) na úrovni horného okraja (5) vonkajšieho obkladového člena (2) v ustupujúcej zóne (7), pričom tieto fixačné prostriedky (13) sú prekryté uložením priľahlého obkladového prvku, a izolačné panely každého obkladového prvku sú navzájom uložené na tupo bez akéhokoľvek vzájomného zapadania, s účelom zabezpečenia lepšej plochosti obkladu na celej fasáde.
  2. 2. Obkladový prvok podľa nároku 1, vyznačený tým, že zahrňuje drenážne prostriedky tvorené žliabkami usporiadanými na vnútornej strane vonkajšieho obkladového člena a umožňujúce odvádzanie kondenzačnej a infiltrovanej vody.
  3. 3. Obkladový prvok podľa nároku 2, vyznačený tým, že drenážna sieť zahrňuje odvádzací otvor (21).
  4. 4. Obkladový prvok podľa nároku 1, vyznačený tým, že susediace povrchy všetkých priľahlých obkladových· prvkov sú čo najtesnejšie pri sebe, čím sa dosiahne ukrytie fixačných prostriedkov a obmedzenie veľkosti spojov.
    ZZ ΖΑΖί 1/2 . (Ο
    OBR. 3
    OBR. 5
SK145395A 1995-11-17 1995-11-17 Obkladový prvok z kompozitného materiálu SK145395A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK145395A SK145395A3 (sk) 1995-11-17 1995-11-17 Obkladový prvok z kompozitného materiálu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK145395A SK145395A3 (sk) 1995-11-17 1995-11-17 Obkladový prvok z kompozitného materiálu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK145395A3 true SK145395A3 (sk) 1997-07-09

Family

ID=20434571

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK145395A SK145395A3 (sk) 1995-11-17 1995-11-17 Obkladový prvok z kompozitného materiálu

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK145395A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5636489A (en) Composite material facings for wall coverings
US6516578B1 (en) Thin brick panel system
JP5599191B2 (ja) 建築システム
US5826388A (en) Composite insulating drainage wall system
US5970674A (en) Apparatus for dimensionally uniform building construction using interlocking connectors
CA2642776C (en) Insulation system comprising interconnected insulation panels disposed against a wall
US20060185299A1 (en) Building panel
SI20283A (sl) Lupinasti betonski sklopi
US20080005986A1 (en) Floating-wall base and method of installation
US9068350B2 (en) Building module, a method for making same, and a method for using same to construct a building
US8522508B1 (en) Flashing support cant for a wall assembly and associated method
WO1997040245A1 (en) Base for installing tiled coverings and method for use of same
CA2255245C (en) Mounting system for panels for use in facade cladding on buildings
US2053843A (en) Tile construction
SK145395A3 (sk) Obkladový prvok z kompozitného materiálu
JPH11222988A (ja) 排水溝を有する防水構造
GB2363404A (en) Wall cladding: thermal insulation
JPH0194152A (ja) 建築用パネル
EP3059354B1 (en) Structural module and method for mounting structural modules
NZ537672A (en) Cladding for covering the junction between a roof and a fascia of a building
CZ255595A3 (en) Lining element made of composite material
CN114981508B (zh) 隔墙和楼板的连接结构及其施工方法
KR20040058223A (ko) 벽체 건축 방법
CN210621886U (zh) 一种组装式金属地漏构件及地面拼接系统
JP2001098745A (ja) 床構造体