SK12599A3 - Tampon having a resilient member and a method of forming the tampon - Google Patents

Tampon having a resilient member and a method of forming the tampon Download PDF

Info

Publication number
SK12599A3
SK12599A3 SK125-99A SK12599A SK12599A3 SK 12599 A3 SK12599 A3 SK 12599A3 SK 12599 A SK12599 A SK 12599A SK 12599 A3 SK12599 A3 SK 12599A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
tampon
absorbent material
elastic member
bundle
folds
Prior art date
Application number
SK125-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Amy M Achter
Tammy J Balzar
Donald G Fox
Original Assignee
Kimberly Clark Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US08/693,686 external-priority patent/US5755906A/en
Priority claimed from US08/695,488 external-priority patent/US5795346A/en
Application filed by Kimberly Clark Co filed Critical Kimberly Clark Co
Publication of SK12599A3 publication Critical patent/SK12599A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F13/00Bandages or dressings; Absorbent pads
    • A61F13/15Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators
    • A61F13/20Tampons, e.g. catamenial tampons; Accessories therefor
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F13/00Bandages or dressings; Absorbent pads
    • A61F13/15Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators
    • A61F13/20Tampons, e.g. catamenial tampons; Accessories therefor
    • A61F13/2051Tampons, e.g. catamenial tampons; Accessories therefor characterised by the material or the structure of the inner absorbing core

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)

Description

dôsledkom radu tampón nie je spč Druhým faktorom schopný dostato bezprostredne pc ktoré s ním prich zodpovedajúcim tekutín, pretekajú a zvrásnenia poš je telesná tekutín;
Z dôvodu vynálezu návrhu elastický prvok, nežiaduceho pre< pošvy. Rovnako t;
Podstata v
Podľa preč tampón. Tento t; usporiadaný na ; materiál a elasti· vykazujúceho prv preložený cez sel do navzájom prite obsahuje aspoň zväzku, vykazujúc predný zavádzači zadný vyberači k< časti zväzku tak, í Uvedený tampón yrh faktorov. Prvým z uvedených faktorov je skutočnosť, že i|ý na zodpovedajúce uloženie nad introitálnou oblasťou pošvy, kutočnosť, že tampón je zlisovaný v takom rozsahu, že nie je rýchleho rozpínania alebo rozťahovania v radiálnom smere o zavedení do pošvy za účelom pohlcovania telesných tekutín, .jú do styku. Tretím faktorom je skutočnosť, že tampón nie je >obom tvarovo profilovaný pre účely zachytávania telesných cez pošvovú dutinu. Štvrtým faktorom je skutočnosť, že záhyby e sú vo vzájomnom styku s tampónom a z uvedeného dôvodu íopná tento tampón obtekať.
rránenia hore uvedených nevýhod sa podľa predloženého nenštruačný tampón, vykazujúci ako charakteristický znak zaisťuje schopnosť zodpovedajúcej eliminácie predčasného, Lania telesných tekutín bezprostredne po jeho zavedení do a navrhuje spôsob vytvárania takéhoto tampónu.
ríezu eného vynálezu sa, stručne povedané, navrhuje menštruačný oón zahrňuje absorpčný materiál a elastický prvok, ktorý je )o vo vnútornom objeme absorpčného materiálu. Absorpčný prvok sú vytvarované do pozdĺžneho poddajného zbalku, <oniec a druhý koniec. Takto vytvorený poddajný zbalok je takým spôsobom, že prvý koniec a druhý koniec sú vyrovnané ho usporiadania, pričom poddajný zbalok medzi týmito koncami ) prehyby. Poddajný zbalok sa potom lisuje do pozdĺžneho o predný zavádzači koniec a zadný vyberači koniec s tým, že ľ>r ec obsahuje väčšie množstvo absorpčného materiálu ako ;c Usporiadaný elastický prvok umožňuje rozťahovanie aspoň tampón po zavedení do pošvy zachytával tok telesnej tekutiny, akij zahrňuje vyberacie prostriedky na vyberanie tampónu
154/B z pošvy. Tieto vyberacie prostriedky sú pripevnené k prvému a k druhému koncu poddajného zbalku.
Spôsob vytvárania tampónu podľa predloženého vynálezu zahrňuje kroky kompletizovania elastického prvku s absorpčným materiálom za vytvorenia štruktúry vykazujúcej pozdĺžnu stredovú os X - X. Elastický prvok môže byť usporiadaný do takej polohy, v ktorej je vyrovnaný do alebo odsadený od vzhľadom k pozdĺžnej stredovej osi X - X. Takto usporiadaný absorpčný materiál a elastický prvok sa potom zvinujú alebo prekladajú do pozdĺžneho poddajného zbalku, ktorý vykazuje prvý koniec a druhý koniec. Potom sa takto vytvorený poddajný zbalok prehýba takým spôsobom, že prvý koniec a druhý koniec sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania, pričom poddajný zbalok medzi svojimi koncami obsahuje aspoň dva prehyby. Poddajný zbalok sa potom lisuje do pozdĺžneho zväzku, vykazujúceho predný zavádzači koniec a zadný vyberači koniec. Potom sa k zväzku pripevňuje vyberacia šnúrka za vytvorenia finálneho tampónu. Táto vyberacia šnúrka uľahčuje vyberanie tampónu z pošvy.
Základným cieľom predloženého vynálezu je zaistiť vytvorenie tampónu na pohlcovanie telesných tekutín, takých ako je menštruácia, krv a podobne. Špecifickým, presne stanoveným cieľom predloženého vynálezu je zaistiť vytvorenie takého menštruačného tampónu, ktorý vykazuje ako charakteristický znak elastický prvok určený a navrhnutý na elimináciu predčasného, nežiaduceho prepúšťania telesných tekutín bezprostredne po jeho zavedení do pošvy.
Ďalším cieľom predloženého vynálezu je navrhnúť spôsob vytvárania tampónu s hore uvedeným elastickým prvkom.
Ďalším cieľom predloženého vynálezu je zaistiť vytvorenie takého tampónu, ktorý sa bezprostredne po zavedení do pošvy pružne rozťahuje kvôli zabráneniu jeho obtekania tokom menštruácie, krvi a ďalších telesných tekutín.
Ešte ďalším cieľom predloženého vynálezu je zaistiť vytvorenie takého tampónu, ktorý obsahuje elastický prvok, vykazujúci potenciál napätia pre pružné rozťahovanie aspoň časti tampónu takým spôsobom, že sa tento tampón po roztiahnutí nachádza vo vzájomnom styku s prevažnou časťou prierezu pošvovej
154/B dutiny, v dôsledku čoho bráni jeho obtekaniu tokom menštruácie, krvi a ďalších telesných tekutín.
Okrem hore uvedeného je ďalším cieľom predloženého vynálezu zaistiť vytvorenie takého tampónu, ktorý vykazuje schopnosť rozťahovania sa v suchom stave.
Ešte ďalším cieľom predloženého vynálezu je zaistiť vytvorenie takého tampónu, ktorý počas funkčnej aplikácie vykazuje redukované preklzovanie.
Ešte ďalším cieľom predloženého vynálezu je zaistiť vytvorenie takého tampónu, ktorý je roztiahnuteľný pre účely tesného uloženia v pošve nekruhového prierezu.
Ešte ďalším cieľom predloženého vynálezu je zaistiť vytvorenie takého tampónu, v ktorom sú počas jeho funkčnej aplikácie oveľa efektívnejšie využité vlastnosti a schopnosti absorpčného materiálu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Ďalšie ciele predloženého vynálezu a z nich vyplývajúce výhody budú osobám oboznámeným so stavom techniky objasnené na základe nasledujúceho podrobného popisu v kombinácii s pripojenou výkresovou dokumentáciou, v ktorej:
Obr. 1 predstavuje axonometrické zobrazenie absorpčného materiálu a elastického prvku podľa predloženého vynálezu, v ktorom je elastický prvok uložený na absorpčnom materiáli a umiestnený vo vyrovnaní s jeho pozdĺžnou stredovou osou X - X.
Obr. 2 predstavuje axonometrické zobrazenie absorpčného materiálu a elastického prvku z obr. 1 po ich zvinutí alebo preložení do poddajného zbalku.
Obr. 3 predstavuje axonometrické zobrazenie alternatívneho vyhotovenia predloženého vynálezu, znázorňujúce absorpčný materiál, obalovú vrstvu a elastický prvok v usporiadaní, v ktorom je elastický prvok odsadený vzhľadom k pozdĺžnej stredovej osi X - X.
154/B
Obr. 4 predstavuje axonometrické zobrazenie absorpčného materiálu, obalovej vrstvy a elastického prvku z obr. 3 po ich zvinutí do poddajného zbalku.
Obr. 5 predstavuje bokorysný pohľad na poddajný zbalok, zložený do obrysového všeobecného profilu v tvare písmena M, v ktorom sú prvý a druhý koniec vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania a udržiavané pri sebe prostredníctvom vyberacej šnúrky.
Obr. 6 predstavuje bokorysný pohľad na poddajný zbalok z obr. 5 po jeho zlisovaní do zväzku.
Obr. 7 predstavuje bokorysný pohľad na tampón podľa predloženého vynálezu, znázorňujúci konfiguráciu, ktorú tampón nadobúda po jeho zavedení do pošvy.
Obr. 8 predstavuje bokorysný pohľad na tampón podľa predloženého vynálezu znázorňujúci jednu z možných konfigurácií počas jeho vyberania z pošvy.
Obr. 9 predstavuje bokorysný pohľad na dvojdielny aplikátor tampónu, pozostávajúci z vonkajšej rúrky a vnútornej rúrky.
Obr. 10 predstavuje bokorysný pohľad na dvojdielny aplikátor tampónu z obr. 9 v reze, znázorňujúci udržiavanie tampónu vo vonkajšej rúrke aplikátora pred jeho zavádzaním do pošvy.
Obr. 11 predstavuje blokovú schému, naznačujúcu schematicky postupové kroky spôsobu vytvárania tampónu podľa predloženého vynálezu.
Obr. 12 predstavuje blokovú schému alternatívneho vyhotovenia, naznačujúcu schematicky postupové kroky spôsobu vytvárania tampónu podľa predloženého vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
S odvolaním na obr. 1 pripojenej výkresovej dokumentácie je znázornený jeden z možných spôsobov vytvárania menštruačného tampónu 10. ktorý je vhodný na pohlcovanie telesných tekutín, uvoľňujúcich sa z pošvy, hlavne v priebehu menštruačného cyklu. Tampón 10 je navrhnutý a usporiadaný na zavádzanie cez a
154/B nad introitálnu oblasť pošvy a určený na funkčnú činnosť spočívajúcu v zachytávaní toku menštruácie, krvi a ďalších telesných tekutín a na elimináciu nežiaduceho vytekania týchto tekutín z pošvy. Tampón 10 zahrňuje absorpčný materiál 12, ktorý môže byť opatrený obalovou vrstvou 14. Tento absorpčný materiál 12 sa môže vytvoriť z absorpčného vláknitého materiálu, ktorý je usporiadaný do plošnej alebo pásovej konfigurácie. Alternatívne môže byť absorpčný materiál 12 vytvorený z absorpčného vláknitého materiálu, ktorý je všeobecne usporiadaný do pozdĺžnej a/alebo valcovitej konfigurácie. Prednostne je absorpčný materiál 12 vytvorený z vláknitého materiálu na báze buničiny, napríklad takého ako je bavlna alebo umelý hodváb. Takto môže byť absorpčný materiál 12 vytvorený zo 100 % bavlny, zo 100% umelého hodvábu alebo zo zmesi vláken bavlny a umelého hodvábu v rôznych pomeroch. Niektoré z testovaných zmesí, ktoré vyhovujú požadovaným účelom, zahrňujú zmes asi 15 % bavlny a asi 85 % umelého hodvábu; zmes asi 70 % bavlny a 30 % umelého hodvábu; zmes asi 60 % bavlny a asi 40 % umelého hodvábu; zmes asi 25 % bavlny a asi 75 % umelého hodvábu; a zmes asi 6 % bavlny a asi 94 % umelého hodvábu. Konkrétne pomery jednotlivých zmesí vláknitého materiálu sa môžu meniť v závislosti od špecifických požiadaviek.
V prípade použitia bavlnenej striže môžu jej jednotlivé bavlnené vlákna vykazovať staplovú dĺžku, pohybujúcu sa v rozmedzí od asi 5 do asi 20 mm. Tieto bavlnené vlákna vykazujú všeobecne priemer vlákna pohybujúci sa v rozmedzí od asi 150 do asi 280 mikrónov (μηη). Tieto bavlnené vlákna môžu okrem toho byť, ak sa to vyžaduje, spracované bielením.
V prípade použitia alebo prítomnosti umelého hodvábu môžu jednotlivé vlákna umelého hodvábu vykazovať staplovú dĺžku pohybujúcu sa v rozmedzí od asi 20 do asi 35 mm. Vlákna umelého hodvábu môžu okrem toho vykazovať titer vlákna asi 2 až asi 6 denier. Titer (v denieroch) vyjadruje váhovú jemnosť priadze vzťahujúcu sa na štandard 50 mg na 450 m priadze. Vlákna umelého hodvábu môžu v priečnom priereze vykazovať kruhovú, dvojlaločnú, trojlaločnú alebo niektorú ďalšiu, osobám oboznámeným so stavom techniky známu tvarovú konfiguráciu. Dvojlaločná tvarová konfigurácia vykazuje prierezový profil, ktorý sa všeobecne podobá profilu kosti, zatiaľ čo prierezový profil trojlaločnej tvarovej konfigurácie je podobný tvaru písmena
154/B „Y„. Vlákna umelého hodvábu môžu okrem toho byť, ak sa to vyžaduje, spracované bielením.
V prípade vytvorenia absorpčného materiálu 12 z absorpčného vláknitého materiálu plošnej alebo pásovej konfigurácie pozostáva absorpčný materiál 12 zo zmesi bavlny a umelého hodvábu. Pre vytváranie takéhoto absorpčného materiálu plošnej konfigurácie sa používajú dva spôsoby spracovania, ktoré sú známe ako „mykanie,, a „vrstvenie,, pôsobením „vzduchu,,. V závislosti od požadovanej absorpčnej zbernosti finálneho tampónu sa môže meniť základná hmotnosť absorpčného materiálu plošnej konfigurácie. U.S. Food and Drug Administration (FDA - Úrad pre výživu a lieky) na základe technickej normy stanovuje štandardnú absorpčnú zbernosť jednotlivých typov užívateľských veľkostí tampónov, ktorými sú tampón „mini,,, tampón „normál,,, tampón „extra,, a tampón „extra-plus„. Za účelom vyhovenia uvedeným technickým normám FDA pre tieto štyri užívateľské veľkosti tampónov je plošný absorpčný materiál vytvorený tak, že pre príslušné veľkosti tampónov vykazuje, v uvedenom poradí, základné hmotnosti asi 100 g/m2, asi 120 g/m2, asi 170 g/m2 a asi 230 g/m2. Vlastné spracovávanie plošného absorpčného materiálu mykaním je charakteristickým spôsobom riadené tak, že absorpčný materiál vykazuje šírku, ktorej veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od asi 40 do asi 60 mm, a prednostne šírku s veľkosťou asi 50 mm. Základná hmotnosť a/alebo dĺžka absorpčného materiálu sa nastavuje v súvislosti s užívateľskou veľkosťou vytváraného tampónu, ktorý sa má vytvárať.
Absorpčný materiál 12 môže byť čiastočne alebo celkom obklopený obalovou vrstvou 14, ktorou je prednostne kvapaliny prepúšťajúca obalová vrstva. Výrazom „kvapaliny prepúšťajúca,, sa myslí skutočnosť, že telesná tekutina je schopná prechádzať cez obalovú vrstvu 14 veľmi rýchlo a pre dané účely veľmi účinným spôsobom. Táto obalová vrstva 14 môže byť buď hydrofilná (vodu zadržiavajúca) alebo hydrofóbna (vodu odpudzujúca). Výrazom „hydrofilná,, sa myslí skutočnosť, že obalová vrstva 14 vykazuje afinitu na pohlcovanie alebo má sklon k zlučovaniu sa s vodou. Oproti tomu výrazom „hydrofóbna,, sa mysli skutočnosť, že obalová vrstva 14 je na pohlcovanie nepriaznivá alebo nemá sklon k zlučovaniu sa s vodou. Obalová vrstva 14 môže byť okrem toho, za účelom dosiahnutia alebo zvýšenia jej
154/B hydrofilnosti, ďalej spracovaná prostredníctvom povrchovo aktívneho činidla alebo niektorého ďalšieho zodpovedajúceho prostriedku.
Obalová vrstva 14 môže byť vytvorená z tkaných alebo netkaných vláknitých materiálov s jamkovitým substrátom. Tkané vláknité materiály môžu zahrňovať tkané textílie, ktoré môžu byť vytvorené z umelého hodvábu, bavlny alebo polyolefínov. Uvedené polyolefíny môžu vykazovať buď staplové alebo nekonečné vlákna. Netkané vláknité materiály môžu zahrňovať pod tryskou spájané mykané rúna a spriadaním za mokra vytvorené rúna. Pod tryskou spájané a mykaním viazané rúna komerčne dostupné a dodávané na trh firmou Kimberly - Clark Corporation s obchodným zastúpením v Neenah, 401 N. Lake Street, Wisconsin 54956. Ďalšie netkané vláknité materiály, ktoré sú použiteľné na vytvorenie obalovej vrstvy 14, pozostávajú zo 100 % polyesterových vláken viazaných spojivom. Tento materiál je zo stavu techniky známy ako spojivom viazané mykané rúno (PBCW). Materiál PBCW je komerčne dostupný a dodávaný na trh firmou HDK Industries, Inc. s obchodným zastúpením v Greenville, 304 Arcadia Drive, South Carolina 29609. Obalová vrstva 14 môže byť ďalej vytvorená z dierovanej termoplastickej fólie s dvojrozmernou (plošnou) alebo trojrozmernou (priestorovou) hrúbkou. Takéto dierované termoplastické fólie dodáva na trh niekoľko komerčných distribútorov. Dvoma z týchto distribútorov sú Pantex Srl, Pantex Sud Srl, Via Terracini Sne s obchodným zastúpením v 51031 Angliana, Pistoia, Taliansko a Applied Extrusion Technology s kontaktnou adresou P. O. Box 582, Middleton, Delaware 19709.
Kvapaliny prepúšťajúca obalová vrstva 14 môže byť z dôvodu zníženia šmykového trecieho odporu spracovaná vodným roztokom tak, že finálny tampón 10 poskytuje permanentnú zmáčavosť a zvýšené pohodlie pre užívateľku pri zavádzaní tampónu do a pri jeho vyberaní z pošvy. Obalová vrstva 14 sa uvedeným spôsobom môže spracovávať buď pred vlastným zvinovaním alebo prekladaním absorpčného materiálu 12 a elastického prvku 16 do príslušnej štruktúry alebo až po vytvorení poddajného zbalku 18. Pre uvedené spracovanie sa môžu použiť rôzne, osobám oboznámeným so stavom techniky známe typy vodných roztokov. Jedným z takýchto vodných roztokov je vodný roztok, popísaný v patentovej prihláške U.S. por. č. 08/311,692, podanej 23. septembra 1994 s názvom: „Tampón exhibiting low frictional drag (Tampón s nízkym šmykovým trecím odporom),,. Táto patentová
154/B g
prihláška je postúpená na firmu Kimberly - Clark Corporation a začleňuje sa týmto do odvolávok predloženého vynálezu a stáva sa jeho súčasťou bez toho, aby akýmkoľvek konfliktným spôsobom obmedzovala jeho rozsah.
Tampón 10 ďalej zahrňuje elastický prvok 16, ktorý je účelne umiestnený na hornej povrchovej ploche absorpčného materiálu 12. Tri vo vertikálnom smere od hora dole na sebe uložené a usporiadané prvky základnej štruktúry tampónu takto zahrňujú elastický prvok 16, absorpčný materiál 12 a kvapaliny prepúšťajúcu obalovú vrstvu 14. V znázornenom vyhotovení tieto tri prvky základnej štruktúry vykazujú obdĺžnikovú konfiguráciu, pričom sú symetricky vyrovnané vzhľadom k pozdĺžnej stredovej osi X - X. Z uvedeného musí byť však zrejmé, že absorpčný materiál 12 a obalová vrstva 14 môžu, na základe požiadavky, vykazovať rôzne ďalšie konfigurácie, napríklad konfiguráciu v tvare presýpacích hodín (uprostred zúžený tvar). Elastický prvok 16 musí byť spôsobilý vykazovať také charakteristické vlastnosti, ktoré sú známe ako schopnosť rozťahovania v suchom stave a za mokra. Inak povedané, elastický prvok 16 musí byť vytvorený z takého materiálu, ktorý je schopný rozťahovať sa smerom k alebo späť do svojej pôvodnej konfigurácie, a to ako v suchom stave, tak i za mokra. Rozťažnosť elastického prvku 16 v suchom stave je prospešná v tom, že sa tampón 10 nemusí nachádzať v zmáčanom stave telesnou tekutinou pred tým, ako je schopný požadovaným spôsobom sa rozťahovať. Okrem toho je na vytvorenie elastického prvku 16 ďalej výhodné použiť taký materiál, ktorý je schopný rozťahovať sa i vtedy, kedy sa tampón 10 nachádza v zmáčanom stave telesnou tekutinou. Pre účely predloženého vynálezu môže byť elastický prvok 16 vytvorený z elastickej penovej hmoty s tvarovou „pamäťou,,, napríklad takej ako je penová hmota s uzatvorenými bunkami alebo penová hmota s otvorenými bunkami. Ďalšie materiály, ktoré sú použiteľné na vytvorenie elastického prvku 16. zahrňujú polyetylénoxid (PEO) a polyvinylalkohol (PVA). Elastický prvok 16 môže byť rovnako vytvorený z elastických vláknitých materiálov, napríklad takých ako sú vláknité materiály na báze polyolefinu, vláknité materiály z polyetylénoxidu, hydrofóbne vláknité materiály z umelého hodvábu a podobné materiály, vykazujúce s výhodou charakteristické vlastnosti podobné vlastnostiam elastickej penovej hmoty. Elastický prvok 16 môže byť ďalej vytvorený zo zmáčateľnej penovej hmoty. Penová hmota s otvorenými bunkami, ktorá je činná zodpovedajúcim spôsobom a vykazuje
154/B vyhovujúce elastické vlastnosti, je komerčne dostupná pod obchodným označením „ACQUELL,, a dodávaná na trh firmou Sentinel Products Corporation s obchodným zastúpením v Hyannis, 70 Airport Road, Massachusetts 02601. Polyetylénová pevná hmota s uzatvorenými bunkami, vykazujúca dobré vlastnosti z hľadiska pružnej poddajnosti, je rovnako pre dané účely vyhovujúca. Táto penová hmota je komerčne dostupná pod obchodným označením „VOLARA,, a dodávaná na trh firmou Voltex, Division of Sekisui America Corporation s obchodným zastúpením v Lawrence, 100 Shepard Street, Massachusetts 01843.
Elastický prvok 16 môže v priečnom priereze vykazovať štvorcovú, obdĺžnikovú, oválnu, kruhovú alebo akúkoľvek inú konfiguráciu. V prednostnom vyhotovení bude elastický prvok 16 vykazovať rovnakú hrúbku i šírku. Avšak, ak sa to vyžaduje, nemusia byť uvedené rozmery elastického prvku 16 rovnaké. Ako je to znázornené na obr. 1 pripojenej výkresovej dokumentácie, vykazuje elastický prvok 16 dĺžku Li, ktorej veľkosť je menšia ako veľkosť dĺžky Lg absorpčného materiálu 12. Veľkosť šírky elastického prvku 16 je rovnako menšia ako veľkosť šírky W2 absorpčného materiálu 12. Zistilo sa, že vyhovujúce vyhotovenie predstavuje použitie elastického prvku 16, vykazujúceho dĺžku L± s veľkosťou v rozmedzí od asi 1 do asi 5 palcov (asi 25,4 až 127 mm), šírku W-, s veľkosťou v rozmedzí od asi 0,25 do asi 0,5 palca (asi 6,3 až 12,7 mm) a výšku s veľkosťou v rozmedzí od asi 1/16 do asi 1/8 palca (asi 1,6 až 3,2 mm) v kombinácii s absorpčným materiálom 12, vykazujúcim dĺžku Lg s veľkosťou v rozmedzí od asi 3 do asi 10 palcov (asi 76 až 254 mm), šírku Wg s veľkosťou v rozmedzí od asi 1 do asi 3 palcov (asi 25,4 až 76 mm) a výšku Hg s veľkosťou v rozmedzí od 1/8 do asi 1 palca (asi 3,2 až 25,4 mm).
Elastický prvok 16 môže rovnako tak vykazovať dĺžku Li, ktorej veľkosť predstavuje iba zlomok veľkosti dĺžky Lg absorpčného materiálu 12. V alternatívnom vyhotovení môže tento elastický prvok 16 vykazovať dĺžku Li, ktorej veľkosť sa zhoduje s veľkosťou dĺžky Lg absorpčného materiálu 12. Na obr. 1 pripojenej výkresovej dokumentácie je znázornený elastický prvok 16, ktorého dĺžka Lj sa rovná polovici dĺžky Lg absorpčného materiálu 12. V súvislosti s uvedeným je potrebné poznamenať, že elastický prvok 16 musí vykazovať takú dĺžku L^, ktorej veľkosť predstavuje aspoň 1/3 veľkosti dĺžky Lg absorpčného materiálu 12 a prednostne aspoň 1/2 veľkosti dĺžky Lg absorpčného materiálu 12. V alternatívnom
154/B vyhotovení môže elastický prvok 16 vykazovať takú dĺžku Ln ktorej veľkosť je rovnaká alebo sa aspoň približne zhoduje s veľkosťou dĺžky L2 absorpčného materiálu 12, čo môže byť poznateľné z obr. 3 pripojenej výkresovej dokumentácie.
S odvolaním na obr. 2 pripojenej výkresovej dokumentácie sú absorpčný materiál 12, obalová vrstva 14 a elastický prvok 16 znázornené po ich zvinovani alebo preložení do všeobecne pozdĺžneho prvku, označovaného spravidla ako „poddajný zbalok,, 18. Poddajný zbalok 18 vykazuje pozdĺžnu stredovú os X - X stým, že sa čo do tvaru jedná o pozdĺžny prvok valcovitej konfigurácie. Tento poddajný zbalok 18 môže v priečnom priereze vykazovať profil kruhovej, štvorcovej, obdĺžnikovej alebo inej konfigurácie, avšak prednostne je pozdĺžny a má valcovitú konfiguráciu. Poddajný zbalok 18 môže vykazovať dĺžku, ktorej veľkosť je až asi 10 palcov (asi 254 mm). Prednostne však poddajný zbalok 18 vykazuje dĺžku, ktorej veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od asi 2 do asi 8 palcov (asi 51 až 203 mm). Dĺžka poddajného zbalku sa mení na základe požiadavky podľa typu vytváraného tampónu v súvislosti s jeho užívateľskou veľkosťou.
V prípade, že má poddajný zbalok 18 v priečnom priereze kruhovú konfiguráciu, môže vykazovať priemer, ktorého veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od asi 0,5 do asi 2 palcov (asi 12,7 až 51 mm) a prednostne priemer s veľkosťou asi 1 palec (asi 25,4 mm). Charakteristický priemer poddajného zbalku 18 sa bude odvodzovať v súvislosti s typom užívateľských veľkostí vytváraného tampónu, ktorými sú tampón „mini,,, tampón „normál,,, tampón „extra,, alebo tampón „extraplus„. Za tohto stavu nie je poddajný zbalok 18 spracovaný lisovaním.
Po zvinutí absorpčného materiálu 12, obalovej vrstvy 14 a elastického prvku 16 poddajného zbalku 18, môže obalová vrstva 14 vykazovať šírku W3, ktorej veľkosť sa zhoduje s alebo je väčšia ako veľkosť šírky W? absorpčného materiálu 12. Väčšia šírka obalovej vrstvy 14 sa uprednostňuje, pretože umožňuje ovinutie tejto obalovej vrstvy 14 okolo vonkajšej povrchovej plochy absorpčného materiálu 12 a jej vzájomné prekrytie s presahom cez seba, naznačené v pripojenej výkresovej dokumentácii vzťahovou značkou 20. V prípade, kedy sa veľkosť šírky W3 obalovej vrstvy 14 zhoduje s veľkosťou šírky W? absorpčného materiálu 12. budú konce obalovej vrstvy 14 priliehať k sebe a navzájom sa prekrývať. Uprednostňuje sa
154/B usporiadanie obalovej vrstvy 14 so vzájomným presahom a prekrytím ich koncov cez seba.
Opäť s odvolaním na obr. 2 pripojenej výkresovej dokumentácie sú absorpčný materiál 12, obalová vrstva 14 a elastický prvok 16 zvinuté alebo preložené do poddajného zbalku 18, vykazujúceho prvý koniec 22 a druhý koniec 24. Prvý koniec 22 a druhý koniec 24 sú usporiadané tak, že sa nachádzajú vo vzdialenosti od seba navzájom. Vzhľadom k tomu, že elastický prvok 16 je usporiadaný vo vzdialenosti ako od prvého konca 22, tak od druhého konca 24 smerom do vnútra, nie je tento elastický prvok 16 po vytvorení poddajného zbalku 18 viditeľný. Pri vytváraní poddajného zbalku 18 sa obalová vrstva 14 po zvinutí vzájomne svojimi koncami presahuje cez seba a vykazuje prepiátované prekrytie, naznačené vzťahovou značkou 20 tak, že môže byť väzobné spojená buď svojimi koncami a/alebo s absorpčným materiálom 12. V súvislosti s uvedeným je potrebné znova poznamenať, že v prípade, kedy je možné vytvoriť poddajný zbalok 18 iba z absorpčného materiálu 12, nie je prítomnosť obalovej vrstvy 14 nevyhnutne nutná. Väzobné spojenie obalovej vrstvy 14 môže byť realizované s použitím tepelnej väzby, tlakovej väzby, kombinácie tepelnej a tlakovej väzby, ultrazvukovej väzby, adhéznej väzby, napríklad lepeného spoja alebo akejkoľvek zo súčasného stavu techniky známej väzobnej technológie. V alternatívnom vyhotovení môže byť obalová vrstva 14 vytvorená nástrekom na vonkajšiu povrchovú plochu absorpčného materiálu 12. Vytvorený poddajný zbalok 18 potom bude vykazovať dĺžku L2, a ktorej veľkosť sa zhoduje s dĺžkou Lg absorpčného materiálu 12 a obalovej vrstvy 14. V prípade, kedy je dĺžka obalovej vrstvy 14 väčšia ako dĺžka absorpčného materiálu 12, sa bude dĺžka poddajného zbalku 18 zhodovať s dĺžkou obalovej vrstvy 14 s výnimkou usporiadania, v ktorom sú vonkajšie konce obalovej vrstvy 14 na každom z jednotlivých koncov poddajného zbalku 18 prehnuté do vnútra. Rovnako tak môže byť dĺžka obalovej vrstvy 14 menšia ako dĺžka j_2, čo vo svojom dôsledku umožňuje jej nanášanie počas vytvárania poddajného zbalku 18.
S odvolaním na obr. 3 a 4 pripojenej výkresovej dokumentácie je znázornené alternatívne vyhotovenie predloženého vynálezu, podľa ktorého je tampón 10 vytvorený umiestnením obdĺžnikového archu absorpčného materiálu 12 na obdĺžnikový árch obalovej vrstvy 14 a následným umiestnením elastického prvku 16
154/B na hornú povrchovú plochu absorpčného materiálu 12. Absorpčný materiál 12 i obalová vrstva 14 vykazujú dĺžku rovnakej veľkosti, ktorá je zároveň zhodná s veľkosťou dĺžky elastického prvku 16. Absorpčný materiál 12 vykazuje šírku Wg, ktorej veľkosť je o niečo menšia ako veľkosť šírky W3 obalovej vrstvy 14. Elastický prvok 16 je vzhľadom k pozdĺžnej stredovej osi X - X odsadený tak, že prilieha k jednému z vonkajších okrajov absorpčného materiálu 12. V prípade tohto usporiadania je zvinovanie absorpčného materiálu 12. obalovej vrstvy 14 a elastického prvku 16 pre účely vytvorenia pozdĺžneho poddajného zbalku 18 všeobecne valcovitej konfigurácie oveľa ľahšie. Zo znázorneného vyhotovenia je okrem toho ďalej poznateľné, že sa elastický prvok 16 rozkladá od prvého konca 22 k druhému koncu 24 poddajného zbalku 18. V tomto vyhotovení je potom elastický prvok 16 na každom z uvedených koncov 22 a 24 poddajného zbalku 18 viditeľný. Popísané usporiadanie môže byť výhodné vtom, že elastický prvok 16 môže po počiatočnom zavedení tampónu 10 do pošvy užívateľky vykazovať oveľa širšiu, plnšiu výslednú rozťažnosť tampónu smerom k stenám pošvy. Špecifická dĺžka elastického prvku 16 môže dovoľovať väčšiu rozťažnosť štruktúry v pozitívnom zmysle. Toto vyhotovenie môže okrem toho vykazovať rovnako zlepšené vlastnosti z hľadiska eliminácie alebo redukcie preklzovania tampónu W pri aplikácii po jeho zavedenia nad introitálnu oblasť pošvy, v dôsledku čoho zaisťuje zdokonalenú a kvalitnejšiu ochranu proti nežiaducemu prepúšťaniu telesných tekutín. Ďalším atribútom a charakteristickým znakom tohto usporiadania je skutočnosť, že elastický prvok 16 môže vykazovať iba časť charakteristickej elastickej poddajnosti elastického prvku 16 kratšieho vyhotovenia. Na základe uvedenej skutočnosti je možné, t.j. v kombinácii s použitím elastického prvku 16, ktorý nevykazuje príliš veľkú koncentráciu pôsobiacej sily, spôsobujúcej rozťahovanie tampónu 10 smerom von a jeho dotláčanie na steny pošvovej dutiny, dosiahnuť zvýšené pohodlie pre užívateľku počas jeho aplikácie.
154/B
S odvolaním na obr. 5 pripojenej výkresovej dokumentácie je znázornený poddajný zbalok 18 preložený alebo prehnutý cez seba takým spôsobom, že prvý koniec 22 a druhý koniec 24 sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania, pričom poddajný zbalok 18 medzi týmito koncami obsahuje aspoň dva prehyby 26 a 28. Výrazom „vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania,, sa myslí také usporiadanie, v ktorom sú prvý koniec 22 a druhý koniec 24 umiestnené buď v usporiadaní vedľa seba, v navzájom paralelnom usporiadaní, vo vzájomnom odsadení v axiálnom smere alebo vo vzdialenosti od seba navzájom v radiálnom smere, alebo sú umiestnené v niektorom ďalšom možnom vzájomnom usporiadaní, v ktorom sa prvý koniec 22 a druhý koniec 24 nachádzajú v tesnej blízkosti voči sebe navzájom. V prednostnom vyhotovení bude poddajný zbalok 18 obsahovať tri prehyby 26, 28 a 30, nachádzajúce sa medzi prvým koncom 22 a druhým koncom 24 tak, že takto vytvorený poddajný zbalok 18 bude vykazovať všeobecný profil v tvare písmena M. Pri zložení poddajného zbalku 18 do všeobecného profilu v tvare písmena M sa prvým prehnutím v prehybe 26 vytvorí prvý úsek 32, zatiaľ čo druhým prehnutím v prehybe 28 sa vytvorí druhý úsek 34 a tretí úsek 36. Prvý úsek 32 a tretí úsek 36 prednostne vykazujú približne rovnakú dĺžku, hoci sa tieto dĺžky môžu na základe požiadavky navzájom odlišovať. Okrem toho je rovnako možné vytvoriť prvý úsek 32, druhý úsek 34 a tretí úsek 36 tak, že vykazujú približne rovnakú dĺžku. Napríklad v prípade, kedy poddajný zbalok 18 vykazuje veľkosť dĺžky asi 6 palcov (asi 152 mm), bude dĺžka každého z úsekov 32, 34 a 36 vykazovať veľkosť približne 2 palce (asi 51 mm). Elastický prvok 16 musí mať potom takú dĺžku, ktorej veľkosť stačí na to, aby sa mohol rozkladať medzi prvým prehybom 26 a druhým prehybom 28. Prednostne sa elastický prvok 16 bude rozkladať po celej dĺžke druhého úseku 34 a jeho dĺžka bude vykazovať takú veľkosť, ktorá stačí na zaistenie zodpovedajúceho prečnievania za prvý prehyb 26 a za druhý prehyb 28. Zistilo sa, že sa v prípade, kedy elastický prvok 16 prečnieva za prehyby 26 a 28 o aspoň 1/8 palca (asi 3,2 mm) a prednostne o aspoň 1/4 palca (asi 6,4 mm), tento elastický prvok 16, z dôvodu dôslednejšieho prekleňovania v priečnom smere a dotláčania druhého úseku 34 na steny pošvy užívateľky po zavedení tampónu 10, stáva oveľa účinnejším.
154/B
Opäť s odvolaním na obr. 5 pripojenej výkresovej dokumentácie tu znázornený tretí prehyb 30 zaisťuje vytvorenie poddajného zbalku 18 so všeobecným profilom v tvare písmena M. Tento tretí prehyb 30 môže byť umiestnený v polohe, ktorej vzdialenosti vzhľadom k prvému prehybu 26 a k druhému prehybu 28 sú buď rovnaké alebo sa odlišujú. V prípade umiestnenia tretieho prehybu 30 v rovnakých vzdialenostiach vzhľadom k prvému prehybu 26 a k druhému prehybu 28 bude tento tretí prehyb 30, ako môže byť poznateľné z citovaného obr. 5, v axiálnom smere vyrovnaný vzhľadom k pozdĺžnej stredovej osi Y - Y. Pozdĺžna stredová os Y- Y rozdeľuje všeobecný profil poddajného zbalku 18 v tvare písmena M vo vertikálnom smere na ľavú a pravú polovicu v zrkadlovom obrátení. Na základe požiadavky je rovnako možné vytvoriť tretí prehyb 30 tak, že sa nachádza bližšie buď k prvému prehybu 26, alebo bližšie k druhému prehybu 28. Existencia tretieho prehybu 30 vo svojom dôsledku spôsobuje prehnutie druhého úseku 34 elastického prvku 16 a jeho rozdelenie na dve časti tak, že druhý úsek 34 v konečnom usporiadaní vykazuje tvar písmena V.
Tampón 10 ďalej zahrňuje vyberaciu šnúrku 38, ktorej účelom je uľahčovať vyberanie tampónu 10 z pošvy. Vyberacia šnúrka 38 je pripevnená k absorpčnému materiálu 12 a prednostne k prvému koncu 22 a k druhému koncu 24 poddajného zbalku 18. Jeden spôsob pripevňovania vyberacej šnúrky 38 spočíva vo vytvorení diery alebo priechodného otvoru 40 cez prvý úsek 32 a tretí úsek 36 v blízkosti prvého konca 22 a druhého konca 24. Vyberacia šnúrka 38 sa potom týmto priechodným otvorom 40 prevlečie, jej vyčnievajúce časti sa zviažu do slučky a táto slučka sa utiahne smerom k absorpčnému materiálu 12. Voľné konce vyberacej šnúrky 38 sa pre účely jej zaistenia proti možnému oddeleniu od poddajného zbalku 18 rovnako zviažu na uzol 42. Uzol 42 slúži rovnako na zabránenie rozstrapkania koncov vyberacej šnúrky 38 a na zaistenie vytvorenia miesta alebo bodu, v ktorom pri vyberaní tampónu 10 z pošvy môže užívateľka vyberaciu šnúrku 38 pevne uchopiť. V súvislosti s uvedeným je potrebné poznamenať, že vyberacia šnúrka 38 udržiava prvý koniec 22 a druhý koniec 24 v priamom vzájomnom styku a v dôsledku tohto usporiadania bude obmedzovať rozsah ich možného rozťahovania po zavedení do pošvovej dutiny. Okrem toho je potrebné ďalej poznamenať, že vyberacia šnúrka 38 môže byť spriahnutá s a/alebo pripevnená v rôznych oblastiach poddajného
154/B zbalku 18 a môže prechádzať buď cez absorpčný materiál 12 alebo cez obalovú vrstvu 14 a/alebo cez obidva tieto prvky. Okrem toho môže byť vyberacia šnúrka 38 pripevňovaná k poddajnému zbalku 18 buď pred alebo po jeho tvarovaní lisovaním.
Vyberacia šnúrka 38 môže byť vytvorená z rôznych typov priadzí alebo stužiek. Pre uvedené účely je vyhovujúca priadza alebo stužka vytvorená zo 100 % bavlnených vláken. Táto vyberacia šnúrka 38 vystupuje von z konca tampónu 10 v dĺžke, ktorej veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od asi 2 asi do 8 palcov (asi 51 až 203 mm), prednostne v rozmedzí od asi 4 do asi 6 palcov (asi 102 až 152 mm), pričom s výhodou táto dĺžka vykazuje veľkosť asi 5 palcov (asi 127 mm). Vyberacia šnúrka 38 sa môže pred jej pripevňovaním k poddajnému zbalku 18 farbiť a/alebo spracovávať prostredníctvom antizmáčacieho činidla, napríklad takého ako je vosk. Funkciou tohto antizmáčacieho činidla je napomáhať pri eliminácii stekania telesných tekutín po vyberacej šnúrke 38 a ich nežiaduceho styku s vnútornou povrchovou plochou spodnej bielizne užívateľky. Užívateľkou je totiž uprednostňovaná suchá a čistá vyberacia šnúrka 38, hlavne v prípade vyberania tampónu 10 z pošvy.
S odvolaním na obr. 6 pripojenej výkresovej dokumentácie je znázornený poddajný zbalok 18 zlisovaný do zväzku 44, vykazujúceho predný zavádzači koniec 46 a zadný vyberači koniec 48. Tento zväzok 44 môže vykazovať akýkoľvek požadovaný tvarový profil, pričom sa uprednostňuje všeobecne valcový tvarový profil s priečnym prierezom kruhovej konfigurácie alebo všeobecne pozdĺžny tvarový profil s priečnym prierezom obdĺžnikovej konfigurácie. Predný zavádzači koniec 46 je usporiadaný tak, že predstavuje časť zväzku 44, ktorá počas funkčnej aplikácie ako prvá vstupuje do pošvovej dutiny. V súvislosti s uvedeným je potrebné poznamenať, že pri vlastnej aplikácii bude zväzok 44 úplne celý umiestnený v priestore pošvovej dutiny. Predný zavádzači koniec 46 obsahuje rozsadlinu 50, ktorá je vytvorená prítomnosťou prehybu 30. Vzhľadom k tomu, že poddajný zbalok 18 vykazuje všeobecný profil v tvare písmena M, môže predný zavádzači koniec 46, v porovnaní so zadným vyberacím koncom 48, obsahovať rovnaké množstvo a prednostne najväčšie množstvo absorpčného materiálu. V prípade, kedy je v prednom zavádzačom konci 46 prítomné väčšie množstvo absorpčného materiálu a keď je veľkosť vonkajšieho priemeru (prierezového rozmeru) predného zavádzacieho konca 46 približne rovnaká s veľkosťou vonkajšieho priemeru (prierezového rozmeru)
154/B zadného vyberacieho konca 48, bude množstvo absorpčného materiálu, nachádzajúceho sa v prednom zavádzačom konci 46, zhustené vo väčšom rozsahu ako absorpčný materiál, zhromaždený v zadnom vyberačom konci 48. Pri usporiadaní, v ktorom je v prednom zavádzačom konci 46 prítomné väčšie množstvo absorpčného materiálu, je finálny tampón 10 schopný oveľa lepšie pohlcovať telesné tekutiny a eliminovať ich predčasné, nežiaduce prepúšťanie. Pri tvarovaní zväzku 44 dochádza k lisovaniu všetkých jeho prvkov, t.j. absorpčného materiálu 12, obalovej vrstvy 14 i elastického prvku 16. Uvedený krok lisovania však nebude mať vo svojom dôsledku na funkčnú činnosť elastického prvku 16 žiaden škodlivý účinok. Inak povedané, elastický prvok 16 bude i po tomto kroku schopný po zavedení tampónu 10 do pošvy rozťahovať sa smerom von a k vnútorným stenám pošvovej dutiny alebo do svojej pôvodnej tvarovej konfigurácie.
S odvolaním na obr. 7 pripojenej výkresovej dokumentácie je tampón 10 znázornený v roztiahnutom stave, ktorý nastáva bezprostredne po jeho zavedení do pošvy. Z citovaného obr. 7 môže byť poznateľné, že elastický prvok 16 má svoj druhý úsek 34 roztiahnutý takým spôsobom, že dochádza k odstráneniu tretieho prehybu 30 a nútenému dotláčaniu prvého úseku 32 a tretieho úseku 36 elastického prvku 16 smerom von k vnútorným stenám pošvovej dutiny. Tento elastický prvok 16 je schopný rozťahovať sa bočné smerom von do svojej pôvodnej tvarovej konfigurácie tak, že sa jeho prostredníctvom rozťahuje smerom von aspoň časť tampónu 10, čo zaisťuje pohlcovanie telesných tekutín, pretekajúcich cez pošvovú dutinu. V roztiahnutom stave zaberá tampón 10 všeobecný profil trojuholnikovitého tvaru, ktorý je uzatvorený a má vrchol na spodnom alebo zadnom vyberačom konci 48 a jeho vrchol je navzájom spojený prostredníctvom vyberacej šnúrky 38.
Pri zavedení tampónu do pošvovej dutiny sa bude elastický prvok 16 rozťahovať, čo vo svojom dôsledku spôsobuje pružné roztváranie alebo rozťahovanie prvého úseku 32 a tretieho úseku 36 a ich rozprestieranie sa v pošvovej dutine v priečnom smere. Tampón 10 bude zvyčajne umiestnený pod maternicovým hrdlom a vzhľadom k tomu sa bude nachádzať v polohe vhodnej na zachytávanie a pohlcovanie akýchkoľvek vylučovaných telesných tekutín, napríklad takých ako je menštruácia, krv a/alebo slizovité zrazeniny. Charakteristické vlastnosti elastického prvku 16, počítajúc pružnosť, elastičnosť a flexibilitu, umožňujú jeho
154/B rýchle zotavenie alebo vracanie do pôvodného stavu zo zlisovaného a deformovaného stavu. Táto skutočnosť umožňuje oveľa dokonalejšie prispôsobovanie sa tampónu 10 pošvovej dutine a jeho dotláčanie na vnútorné steny a zvrásnenie pošvovej dutiny. Uvedené pôsobenie tampónu bude zaisťovať elimináciu predčasného, nežiaduceho prepúšťania telesných tekutín, ktoré môže byť dôsledkom nesprávneho zavedenia tampónu alebo neschopnosťou rýchleho rozťahovania absorpčného materiálu, obsiahnutého v tampóne 10, smerom von a k vnútorným stenám pošvovej dutiny v dostatočnom rozsahu, nevyhnutného pre účely zachytávania a pohlcovania každej z telesných tekutín, s ktorými môže tampón 10 bezprostredne po jeho zavedení prichádzať do styku. Popísané vyhotovenie tampónu bude okrem toho zaisťovať lepšie funkčné využitie absorpčného materiálu 12 počas aplikácie.
Elastický prvok 16 okrem toho ďalej slúži ako prostriedok proti preklzovaniu tampónu 10 v pošvovej dutine počas aplikácie. Pošvová dutina je vo zvyčajnom stave v polohe, v ktorej je poklesnutá do spodnej časti nachádzajúcej sa v rozmedzí od 3/4 do 4/5 jej celkovej dĺžky. Spodná tretina pošvovej dutiny je v podstate vždy uzatvorená a jej vnútorné steny sa dôsledkom pôsobenia svalového tkaniva pošvy nachádzajú vedľa seba alebo v tesnej blízkosti voči sebe navzájom. Po zavedení tampónu 10 do a ďalej cez spodnú časť pošvovej dutiny spôsobí činnosť svalového tkaniva na vnútorné steny pošvy zovretie pošvového otvoru tak, že tampón 10 môže spočinúť v polohe nachádzajúcej sa nad spodnou časťou pošvy. Vzhľadom k hore uvedenému bude celkom evidentné, že počas aplikácie tampónu 10 nemôže dochádzať k jeho vypudzovaniu ako odozva na fyzický pohyb užívateľky. Táto skutočnosť predstavuje významný charakteristický znak predloženého vynálezu.
Opäť s odvolaním na obr. 7 pripojenej výkresovej dokumentácie môže byť vidieť, že elastický prvok 16 je dostatočne silný tak, že v dôsledku svojho pôsobenia spôsobuje napriamenie absorpčného materiálu 12 v oblasti, v ktorej sa predtým nachádzal tretí prehyb 30. Prednostne sa druhý úsek 34 bude napriamovať do svojho pôvodného tvarového profilu, pričom pri roztiahnutí tampónu 10 po zavedení do pošvy dochádza k odstráneniu uvedeného tretieho prehybu 30. Zo stavu, pri ktorom tampón 10 vykazuje roztiahnutie a napriamenie druhého úseku 34 takým spôsobom, že v priečnom smere prekleňuje pošvovú dutinu, sa môže vidieť, že sa
154/B takto usporiadaný tampón 10 nachádza v oveľa lepšej polohe na pohlcovanie toku menštruácie a/alebo krvi, s ktorým môže bezprostredne po svojom zavedení do pošvy prichádzať do styku. Okrem toho musí byť z hore uvedeného zrejmé, že prostredníctvom roztiahnutia dĺžky elastického prvku 16 v rozmedzí polôh prvého prehybu 26 a druhého prehybu 28 sa tampón 10 môže v pošvovej dutine roztvárať, zatiaľ čo súčasne, v blízkosti prvého prehybu 26 a druhého prehybu 29 udržiava plynulé zakrivenie. Toto plynulé zakrivenie, nachádzajúce sa v polohách príslušných prehybov 26 a 28, zaisťuje počas funkčnej aplikácie elimináciu výskytu akéhokoľvek nežiaduceho nepohodlia pre užívateľku. Prítomnosť elastického prvku 16 je okrem toho ďalej prospešná vtom, že odstraňuje akúkoľvek vyžadovanú a nevyhnutnú vyrovnávaciu časovú periódu pre uvedenie do zodpovedajúceho funkčného stavu, ktorá spočíva v tom, že absorpčný materiál 12 vyžaduje určité množstvo času, ktoré uplynie ako môže začať prebiehať radiálne rozťahovanie tampónu smerom von a zachytávanie oceniteľného množstva telesných tekutín. Z uvedeného dôvodu nie je rad zo stavu techniky známych tampónov schopný a spôsobilý eliminovať nežiaduce prepúšťanie telesných tekutín až do tej doby, kým v ňom usporiadaný absorpčný materiál nedosiahne rozťahovaním určitú veľkosť tak, že celkom vyplní priestor pošvovej dutiny.
S odvolaním na obr. 8 pripojenej výkresovej dokumentácie sa môže poznať, že po vybraní tampónu 10 z pošvy sa môže druhý úsek 34 v dôsledku stlačenia prvého prehybu 26 a druhého prehybu 28 pôsobením vnútorných stien pošvy nachádzať v stave, v ktorom je prehnutý smerom von. Táto činnosť je spôsobená sťahovaním tampónu prostredníctvom vyberacej šnúrky 38. Pri sťahovaní tampónu smerom dole prostredníctvom vyberacej šnúrky 38 dochádza totiž k nútenému stláčaniu zodpovedajúcich prvého úseku 32 a druhého úseku 36 smerom do vnútra k sebe navzájom. Táto činnosť bude vo svojom dôsledku umožňovať premiestňovanie prvého prehybu 26 a druhého prehybu 28 do polohy, v ktorej sa nachádzajú vo vzájomnej blízkosti a následkom toho spôsobovať nútené uvádzanie druhého úseku 34 do smerom von prehnutého stavu za vytvorenia vrcholu 52. Po uvedení tampónu 10 do popísaného stavu sa veľkosť jeho vonkajšieho priemeru (rozmeru) podstatne znižuje, čo vo svojom dôsledku užívateľke umožňuje pohodlné vyberanie tampónu
10. V súvislosti s hore uvedeným je potrebné poznamenať, že sa v niektorých
154/B prípadoch bude druhý úsek 34 pri vyberaní tampónu 10 z pošvy prehýbať smerom do vnútra a tvoriť takto tvarový profil, znázornený na obr. 5 pripojenej výkresovej dokumentácie. Táto konfigurácia, vzhľadom k tomu, že sú zodpovedajúci prvý úsek 32 a tretí úsek 36 pri sťahovaní tampónu 10 smerom dole prostredníctvom vyberacej šnúrky 38 schopné premiestňovať sa do vzájomnej blízkosti, rovnako tak ako predchádzajúce umožňuje pohodlné vyberanie tampónu 10.
S odvolaním na obr. 9 a 10 pripojenej výkresovej dokumentácie je znázornený aplikátor 54 tampónu, zahrňujúci vonkajšiu rúrku 56 a vnútornú rúrku 58. Ako vonkajšia rúrka 56, tak vnútorná rúrka 58 sú duté a každá z nich môže byť vytvorená z papiera, kartónu, tuhej lepenky, termoplastickej fólie a ich kombinácií alebo z ďalších zo stavu techniky známych a pre uvedené účely použiteľných materiálov. Okrem toho môžu byť vonkajšia rúrka 56 a vnútorná rúrka 58 vytvorené buď z rovnakých alebo celkom odlišných materiálov, pričom v prednostnom vyhotovení sú tieto rúrky vytvorené z rovnakého materiálu. V prípade použitia papiera, kartónu alebo tuhej lepenky môže byť tento materiál z dôvodu dosiahnutia a zaistenia jeho odolnosti voči pôsobeniu vody opatrený povlakom vosku alebo vodou nerozpustného polyméru. Vhodné a pre uvedené účely použiteľné plastické materiály zahrňujú polyolefíny, napríklad také ako sú polyetylén s nízkou hustotou a polypropylén. Vonkajšia rúrka 56 musí z dôvodu zabránenia nežiaducej deštrukcie zvyčajným pôsobením tlakov vnútorných stien pošvy vykazovať dostatočnú pevnosť a nepoddajnosť. Vonkajšia rúrka 56 a vnútorná rúrka 58 môžu byť vytvarované do valcovitej konfigurácie s pozdĺžnym švom alebo môžu byť vytvorené špirálovitým lebo závitovým zvinutím. Vonkajšia rúrka 56 môže v prípade požiadavky vykazovať relatívne malý priemer, ktorého veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od asi 10 do asi 20 mm. Vnútorná rúrka 58 musí z hľadiska veľkosti vykazovať o niečo menší priemer ako vonkajšia rúrka 56 a je navrhnutá a prispôsobená pre teleskopický klzný posun po povrchovej ploche vnútorného priemeru vonkajšej rúrky 56.
154/B
Aplikátor 54 tampónu je ďalej opatrený zavádzacím hrotom 60, ktorý je vytvorený na prednom konci vonkajšej rúrky 56 a ktorý môže obsahovať množstvo mäkkých a pružne poddajných plátkov 62. Uvedené plátky 62 môžu byť usporiadané tak, že tvoria von vyklenutú špičku. Tieto plátky 62 môžu byť navzájom oddelené prostredníctvom úzkych zárezov 64. V prípade požiadavky môžu byť úzke zárezy 64 nahradené perforáciou. Uvedené zárezy 64 umožňujú ohýbanie alebo rozťahovanie každého plátku 62 von v radiálnom smere, čo vo svojom dôsledku zaisťuje vytvorenie rozšíreného roztvorenia, cez ktoré môže byť tampón 10 prostredníctvom zasúvania vnútornej rúrky 58 do vonkajšej rúrky 56 vypudzovaný do pracovnej polohy. Pre uvedené účely sa môže použiť buď párny alebo nepárny počet plátkov 62 s tým, že prednostný je nepárny počet plátkov 62, napríklad 3, 5, 7 plátkov a podobne. Použitím nepárneho počtu plátkov 62 je možné zabrániť zmačkávaniu alebo boreniu vonkajšej rúrky 56 po vypudení tampónu 10. Vo výhodnom prednostnom vyhotovení je aplikátor 54 tampónu opatrený piatimi plátkami 62. Prostredníctvom uvedeného usporiadania kvôli zabráneniu nežiaduceho zmačkávania alebo borenia vonkajšej rúrky 56 môže byť, z dôvodu ochrany užívateľky, zaistené, aby pri zavádzaní do alebo vyberaní aplikátora 54 tampónu z pošvy nedochádzalo k zvieraniu jej svalového tkaniva. Pre účely dosiahnutia optimálneho vyhotovenia musia všetky plátky 62 vykazovať rovnaký tvar a rozmery. Každý z týchto plátkov 62 môže mať pozdĺžny, približne komolý tvarový profil so zaobleným koncom a vykazovať dĺžku, ktorej veľkosť je asi 7/16 palca (asi 11,1 mm).
Popísaný aplikátor 54 tampónu je veľmi prospešný v tom, že je schopný zaistiť udržiavanie zlisovaného tampónu 10 do špecifického tvarového profilu po celú dobu až do jeho zavedenia do pošvy. Po zavedení tampónu 10 do pošvy a po odstránení obmedzovacieho účinku vonkajšej rúrky 56 dôjde k uvoľneniu elastického prvku 16, a tým k jeho rozťahovaniu smerom von do svojho pôvodného stavu tak, že sa zodpovedajúci prvý úsek 32 a tretí úsek 36 budú premiestňovať smerom k vnútorným stenám pošvovej dutiny.
154/B
V súvislosti s hore uvedeným je potrebné poznamenať, že hoci bol aplikátor 54 tampónu popísaný a znázornený v dvojdielnom vyhotovení, je na základe požiadavky možné pre uvedené účely použiť i jednodielny aplikátor, tvorený iba jedinou rúrkou. V jednodielnom aplikátore tampónu je prítomná iba vonkajšia rúrka, pričom tampón je navrhnutý a usporiadaný tak, že sa jeho vypudzovanie z rúrky vykonáva prostredníctvom prstov užívateľky.
Popis konkrétneho uskutočnenia spôsobu
Ďalej bude, s odvolaním na obr. 11 a 12 pripojenej výkresovej dokumentácie, podrobne popísaný a objasnený spôsob vytvárania menštruačného tampónu 10 a 10' podľa predloženého vynálezu. Popis navrhovaného spôsobu bude vychádzať z predpokladu, ktorý spočíva v tom, že absorpčný materiál 12 nemusí byť ani aspoň čiastočne obklopený prostredníctvom obalovej vrstvy 14. Tento spôsob zahrňuje kroky umiestňovania elastického prvku 16 na absorpčný materiál 12. Výrazom „na,, sa v tomto prípade myslí také usporiadanie elastického prvku 16, v ktorom buď prilieha na alebo je uložený nad hornou povrchovou plochou absorpčného materiálu 12 tak, že sa vo vertikálnom smere nachádza v umiestnení nad alebo priamo na jeho hornej povrchovej ploche. Takto, vzhľadom k hore uvedenému môže byť elastický prvok 16 usporiadaný buď v priamom fyzickom styku s absorpčným materiálom 12 alebo medzi týmito prvkami môže byť vložená medziľahlá vrstva. V prednostnom vyhotovení bude elastický prvok 16 usporiadaný v priamom fyzickom styku s absorpčným materiálom 12. Elastický prvok 16 a absorpčný materiál 12 budú v tomto usporiadaní tvoriť štruktúru 15 vykazujúcu pozdĺžnu stredovú os X - X. Výraz „štruktúra 15„ v tomto prípade predstavuje skutočnosť, že elastický prvok 16 a absorpčný materiál 12 môžu byť buď väzobné spriahnuté alebo navzájom spojené alebo môžu byť usporiadané iba vo vzájomnom styku. Prednostne sú tieto dva materiály 12 a 16 jednoducho usporiadané, že sú naskladané a uložené na sebe vo vertikálnom smere. Okrem toho, ak je to žiaduce, môžu byť tieto dva materiály 12 a 16 pripevnené k sebe navzájom prostredníctvom adhézneho prostriedku, napríklad takého ako je lep alebo ďalších zo stavu techniky známych pripevňovacích prostriedkov tak, že tvoria vrstvený materiál.
154/B
V prípade použitia obalovej vrstvy 14 je elastický prvok 16 účelne umiestnený na absorpčnom materiáli 12 tak, že je usporiadaný vo vzdialenosti od obalovej vrstvy 14. Inak povedané, elastický prvok 16 je umiestnený na hornej povrchovej ploche absorpčného materiálu 12, zatiaľ čo obalová vrstva 14 je usporiadaná v styku so spodnou povrchovou plochou absorpčného materiálu 12. Ďalej môže byť elastický prvok 16 vyrovnaný do pozdĺžnej stredovej osi X - X, ako môže byť poznateľné zo znázornenia na obr. 1 alebo môže byť odsadený vzhľadom k pozdĺžnej stredovej osi X - X. ako môže byť poznateľné zo znázornenia na obr. 3. Okrem toho môže byť elastický prvok 16, ak je to žiaduce, usporiadaný tak, že je za predpokladu, že jeho celková dĺžka je čo do veľkosti menšia ako dĺžka absorpčného materiálu 12, umiestnený bližšie k prvému koncu absorpčného materiálu 12. Je však výhodné, ak je elastický prvok 16 usporiadaný od oboch navzájom protiľahlých koncov absorpčného materiálu 12 v rovnakej vzdialenosti.
Na obr. 1 pripojenej výkresovej dokumentácie je elastický prvok 16 umiestnený vo vyrovnaní s pozdĺžnou stredovou osou X - X. Absorpčný materiál 12, obalová vrstva 14 a elastický prvok 16 môžu byť buď preložené na polovicu alebo zvinuté tak, že tvoria poddajný zbalok 18. V prípade, kedy je elastický prvok 16 umiestnený vo vyrovnaní s prvým pozdĺžnym okrajom 17 absorpčného materiálu 12, uľahčuje takéto usporiadanie absorpčného materiálu 12, obalovej vrstvy 14 a elastického prvku 16 ich zvinovanie pre účely vytvorenia poddajného zbalku 18. Umiestnenie elastického prvku 16 vo vzdialenosti vzhľadom k pozdĺžnej stredovej osi X - X umožňuje jeho zvinovanie s absorpčným materiálom 12 a obalovou vrstvou 14 tak, že po jeho skončení sa tento elastický prvok 16 bude nachádzať v strede poddajného zbalku 18.
Pri opätovnom pohľade na obr. 1 a 3 pripojenej výkresovej dokumentácie môže byť poznateľné, že absorpčný materiál 12 a obalová vrstva 14 v oboch prípadoch vykazujú prvý pozdĺžny okraj 17, ktorý je spoločný pre alebo v ktorom navzájom priliehajú obe vrstvy materiálov 12 a 14. Okrem toho tu znázornený absorpčný materiál 12 a obalová vrstva 14 vykazujú ďalej spoločné okraje 19 a 21. v ktorých rovnako navzájom priliehajú. Takto vykazujú absorpčný materiál 12 a obalová vrstva 14 tri spoločné okraje 17. 19 a 21. V dôsledku hore uvedeného
154/B usporiadania budú absorpčný materiál 12 a obalová vrstva 14 po vytvorení poddajného zbalku 18 alebo 18 na prvom konci 22 i na druhom konci 24 vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania. Okrem toho bude obalová vrstva 14 vykazovať druhý pozdĺžny okraj 23, ktorý je vyrovnaný do paralelného usporiadania s prvým pozdĺžnym okrajom 17, avšak ktorý sa nachádza von mimo druhý pozdĺžny okraj 25 absorpčného materiálu 12. Dôvodom tohto usporiadania je skutočnosť, že sa pri zvinovaní alebo prekladaní absorpčného materiálu 12, obalovej vrstvy 14 a elastického prvku 16 alebo 16 do poddajného zbalku 18 alebo 18 môže druhý pozdĺžny okraj 23 obalovej vrstvy 14 prekrývať prvý pozdĺžny okraj 17 a prostredníctvom tohto preplátovaného prekrytia môžu byť uvedené okraje navzájom spojené. Toto preplátované prekrytie 20 je znázornené na obr. 2 a 4 pripojenej výkresovej dokumentácie. V súvislosti s uvedeným je potrebné poznamenať, že nie je nevyhnutné, aby okraje 17, 19 a 21 boli spoločné a rovnako tak sa nevyžaduje, aby druhý pozdĺžny okraj 23 obalovej vrstvy 14 prečnieval za druhý pozdĺžny okraj 25 absorpčného materiálu 12. Avšak, kvôli účelom vytvorenia zodpovedajúceho poddajného zbalku 18 alebo 18, je výhodné rozmerové formátovanie absorpčného materiálu 12 a obalovej vrstvy 14, ktoré je znázornené na obr. 1 pripojenej výkresovej dokumentácie. V prípade zvinovania absorpčného materiálu 12, obalovej vrstvy 14 a elastického prvku 16 alebo 16 pre vytvorenie poddajného zbalku 18 podľa obr. 4 pripojenej výkresovej dokumentácie bude obalová vrstva 14 obvodovo obklopovať absorpčný materiál 12 a v oblasti označenej vzťahovou značkou 20 sa bude prekrývať cez seba. Týmto preplátovaným prekrytím 20 môže byť obalová vrstva 14 navzájom spojená prostredníctvom tepelnej väzby, tlakovej väzby, tepelnej a tlakovej väzby, adhéznej väzby a podobne.
Ako už bolo uvedené hore, môžu byť absorpčný materiál 12, obalová vrstva 14 a elastický prvok 16 tvarované do poddajného zbalku 18 spôsobom, ktorý je znázornený na obr. 2 pripojenej výkresovej dokumentácie. V citovanom obr. 2 vykazuje elastický prvok 16 dĺžku, ktorej veľkosť je menšia ako veľkosť dĺžky l_2 absorpčného materiálu 12. Vzhľadom k tomuto rozdielu veľkosti dĺžok jednotlivých prvkov sa bude elastický prvok 16 nachádzať vo vzdialenosti od prvého konca 22 a od druhého konca 24. Okrem toho je na tomto obr. 2 znázornený poddajný zbalok 18 vytvorený zvinovaním absorpčného materiálu 12 a obalovej vrstvy 14 okolo
154/B elastického prvku 16 s následným väzobným spriahnutím v oblasti preplátovaného prekrytia 20. V alternatívnom vyhotovení, znázornenom na obr. 3 a 4 pripojenej výkresovej dokumentácie, môže elastický prvok 16 vykazovať dĺžku, ktorej veľkosť sa zhoduje s veľkosťou dĺžky Lg absorpčného materiálu 12. V tomto vyhotovení je možné absorpčný materiál 12, obalovú vrstvu 14 a elastický prvok 16 zvinovať ľahko do poddajného zbalku 18. V súvislosti s uvedeným je potrebné poznamenať, že hoci bol navrhovaný spôsob popísaný v kombinácii so zvinovaním alebo prekladaním
C absorpčného materiálu 12, obalovej vrstvy 14 a elastického prvku 16 alebo 16 do • poddajného zbalku 18 alebo 18, je pre uvedené účely, t.j. vytváranie poddajného zbalku, možné použiť i ďalšie zo stavu techniky známe prostriedky a spôsoby.
Takto vytvorený poddajný zbalok 18 alebo 18 sa potom prekladá cez seba takým spôsobom, že prvý koniec 22 a druhý koniec 24 sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania, pričom každý z týchto poddajných zbalkov 18 alebo 18 medzi svojimi koncami obsahuje aspoň dva prehyby 26 a 28. Tieto dva prehyby 26 a 28 rozdeľujú poddajný zbalok 18 alebo 18 na prvý úsek 32, druhý úsek 34 a tretí úsek 36. Jednotlivé úseky 32, 34 a 36 môžu vykazovať buď dĺžku rovnakej veľkosti alebo jednotlivé dĺžky rôznych veľkosti. Vzhľadom k tomu môže druhý úsek 34, v porovnaní s prvým úsekom 32 a druhým úsekom 36, vykazovať napríklad kratšiu, rovnakú alebo väčšiu dĺžku. Okrem toho je výhodné, ak sú na každom z poddajných zbalkov 18 alebo 18 medzi jeho prvým koncom 22 a druhým koncom 24 vytvorené tri prehyby 26, 28 a 39. Výsledkom prítomnosti týchto troch prehybov 26, 28 a 30 je všeobecný profil v tvare písmena M poddajného zbalku 18 alebo 18, poznateľný z obr. 5 pripojenej výkresovej dokumentácie. Vo všeobecnom profile v tvare písmena M priliehajú prvý koniec 22 a druhý koniec 24 k sebe navzájom a vo vzájomnom fyzickom styku sú udržiavané prostredníctvom vyberacej šnúrky 38. Po prehýbaní a zložení do všeobecného profilu v tvare písmena M môže byť takto usporiadaný poddajný zbalok 18 alebo 18 podrobený lisovaniu za vytvorenia zväzku 44. Zlisovaný zväzok 44 potom vykazuje predný zavádzači koniec 46 a zadný vyberači koniec 48.
S odvolaním na obr. 11 pripojenej výkresovej dokumentácie je znázornená bloková schéma, schematicky naznačujúca postupové kroky spôsobu vytvárania tampónu 10 alebo 1_0‘ podľa predloženého vynálezu. Tento spôsob, okrem iného, zahrňuje krok pripevňovania vyberacej šnúrky 38 k poddajnému zbalku 18 alebo 18
154/B po jeho zlisovaní do zväzku 44. Po zlisovaní zväzku 44 sa v jeho zadnom vyberačom konci 48 vytvorí priechodný otvor 40. Vyberacia šnúrka 38 sa prevlečie vytvoreným priechodným otvorom 40 a jej vyčnievajúce časti sa navzájom zviažu do slučky, zaisťujúcej jej bezpečné pripevnenie k absorpčnému materiálu 12. Po pripevnení vyberacej šnúrky 38 je tampón 10 alebo 10' kompletný. Takto usporiadaná vyberacia šnúrka 38 bude uľahčovať vyberanie tampónu 10 alebo 10' z pošvovej dutiny.
S odvolaním na obr. 12 pripojenej výkresovej dokumentácie je znázornená ďalšia bloková schéma, schematicky naznačujúca postupové kroky alternatívneho spôsobu vytvárania tampónu 10 alebo 10‘ podľa predloženého vynálezu, odlišujúceho sa spôsobom pripevňovania vyberacej šnúrky 38. V tomto prípade sa priechodný otvor 40 vytvára v prvom konci 22 a v druhom konci 24 poddajného zbalku 18 alebo 18. Vyberacia šnúrka 38 sa prevlečie týmto priechodným otvorom 40 a jej vyčnievajúce časti sa navzájom zviažu do slučky, zaisťujúcej bezpečné pripevnenie vyberacej šnúrky k poddajnému zbalku 18 alebo 18. Po pripevnení vyberacej šnúrky 38 sa poddajný zbalok 18 alebo 18 lisuje do zväzku 44.
V súvislosti s uvedeným treba poznamenať, že v prípade oboch hore popísaných spôsobov môže po zlisovaní poddajného zbalku 18 alebo 18 do zväzku 44 predný zavádzači koniec 46 obsahovať viac absorpčného materiálu ako zadný vyberači koniec 48. Prítomnosť väčšieho množstva absorpčného materiálu v prednom zavádzačom konci 46 je pre účely predloženého vynálezu výhodná z dôvodu zachytávania toku telesných tekutín a eliminácie ich predčasného nežiaduceho prepúšťania cez a za tampón 10 alebo 10' bezprostredne po zavedení tohto tampónu 10 alebo 10‘ do pošvy.
Napriek tomu, že bol predložený vynález podrobne popísaný v súvislosti s niekoľkými špecifickými vyhotoveniami, musí byť osobám oboznámeným so stavom techniky celkom jasné, že je na základe hore uvedeného popisu možné vytvoriť jeho ďalšie alternatívy, modifikácie a obmeny. Zároveň sa predpokladá, že všetky takéto alternatívy, modifikácie a obmeny predloženého vynálezu sú vytvorené v duchu jeho podstaty a spadajú do rozsahu pripojených patentových nárokov.

Claims (40)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Tampón vyznačujúci sa tým, že obsahuje:
    a) absorpčný materiál,
    b) elastický prvok, umiestnený na absorpčnom materiáli s tým, že absorpčný materiál a elastický prvok sú zvinuté do poddajného zbalku pozdĺžnej konfigurácie, vykazujúceho prvý koniec a druhý koniec; že poddajný zbalok je preložený cez seba takým spôsobom, že jeho prvý a druhý koniec sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania a že takto usporiadaný poddajný zbalok obsahuje medzi svojimi koncami aspoň dva prehyby; že tento poddajný zbalok je zlisovaný do zväzku pozdĺžnej konfigurácie, vykazujúceho predný zavádzači koniec a zadný vyberači koniec; a že uvedený elastický prvok umožňuje rozťahovanie aspoň časti zväzku tak, že po zavedení do pošvy zachytáva tok telesných tekutín, a
    c) vyberacie prostriedky na vyberanie tampónu z pošvy, pripevnené k prvému a druhému koncu poddajného zbalku.
  2. 2. Tampón podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že poddajný zbalok je preložený v dvoch polohách s tým, že tieto prehyby ho rozdeľujú na prvý úsek, druhý úsek a tretí úsek.
  3. 3. Tampón podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že prvý úsek a tretí úsek vykazujú približne rovnakú dĺžku.
  4. 4. Tampón podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že predný zavádzači koniec uvedeného zväzku obsahuje viac absorpčného materiálu ako jeho zadný vyberači koniec.
  5. 5. Tampón podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok sa rozkladá medzi uvedenými dvoma prehybmi.
    31 154/B
  6. 6. Tampón podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok prečnieva za uvedené dva prehyby.
  7. 7. Tampón podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že poddajný zbalok obsahuje tri prehyby a pred lisovaním do zväzku vykazuje všeobecný profil v tvare písmena M.
  8. 8. Tampón podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že uvedenými vyberacími prostriedkami je vyberacia šnúrka, ktorá prechádza cez prvý a tretí úsek, ktoré sú priľahlé k prvému a druhému koncu poddajného zbalku.
  9. 9. Tampón podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok je vytvorený z penovej hmoty.
  10. 10. Tampón, vyznačujúci sa tým, že obsahuje:
    a) absorpčný materiál,
    b) elastický prvok, umiestnený na absorpčnom materiáli s tým, že absorpčný materiál a elastický prvok sú zvinuté do poddajného zbalku pozdĺžnej konfigurácie, vykazujúceho prvý koniec a druhý koniec; že poddajný zbalok je preložený cez seba takým spôsobom, že jeho prvý a druhý koniec sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania a že takto usporiadaný poddajný zbalok obsahuje medzi svojimi koncami aspoň tri prehyby, ktoré spoločne tvoria všeobecný profil v tvare písmena M; že tento poddajný zbalok je zlisovaný do zväzku pozdĺžnej konfigurácie, vykazujúceho predný zavádzači koniec a zadný vyberači koniec, pričom predný zavádzači koniec obsahuje väčšie množstvo absorpčného materiálu ako zadný vyberači koniec; a že uvedený elastický prvok umožňuje rozťahovanie aspoň časti zväzku tak, že po zavedení do pošvy zachytáva tok telesných tekutín, a
    c) vyberacie prostriedky na vyberanie tampónu z pošvy, pripevnené k prvému a druhému koncu poddajného zbalku.
    31 154/B
  11. 11. Tampón podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok je usporiadaný vo vzdialenosti smerom do vnútra od prvého a druhého konca poddajného zbalku.
  12. 12. Tampón podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok je vytvorený z penovej hmoty s uzatvorenými bunkami.
  13. 13. Tampón podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok je vytvorený z penovej hmoty s otvorenými bunkami.
  14. 14. Tampón podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok je vytvorený zo zmáčateľnej penovej hmoty.
  15. 15. Tampón podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok prečnieva za uvedené tri prehyby.
  16. 16. Menštruačný tampón určený na zavádzanie do pošvy, vyznačujúci sa tým, že obsahuje:
    a) absorpčný materiál,
    b) kvapaliny prepúšťajúcu obalovú vrstvu, obklopujúcu po obvode aspoň časť absorpčného materiálu s tým, že uvedená obalová vrstva je s týmto absorpčným materiálom väzobné spriahnutá,
    c) elastický prvok, umiestnený na absorpčnom materiáli s tým, že absorpčný materiál a elastický prvok sú vytvarované do poddajného zbalku pozdĺžnej konfigurácie, vykazujúceho prvý koniec a druhý koniec, pričom je uvedený elastický prvok usporiadaný vo vzdialenosti smerom do vnútra od jeho prvého a druhého konca; že poddajný zbalok je preložený cez seba takým spôsobom, že jeho prvý a druhý koniec sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania a že takto usporiadaný poddajný zbalok obsahuje medzi svojimi koncami aspoň tri prehyby, ktoré spoločne tvoria všeobecný profil v tvare písmena M; že tento poddajný zbalok je zlisovaný do zväzku valcovitej konfigurácie, vykazujúceho predný zavádzači koniec a zadný
    31 154/B vyberači koniec, pričom uvedený elastický prvok prečnieva za jeho tri prehyby; a že uvedený elastický prvok umožňuje rozťahovanie aspoň časti zväzku tak, že po zavedení do pošvy zachytáva tok telesných tekutín, a
    d) vyberacie prostriedky na vyberanie tampónu z pošvy, pripevnené k prvému a druhému koncu poddajného zbalku.
  17. 17. Menštruačný tampón podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že je pred vlastným použitím udržiavaný v zlisovanom stave prostredníctvom rúrky aplikátora a že po zavedení do pošvy uvedený elastický prvok spôsobuje rozťahovanie aspoň časti zväzku von smerom k vnútorným stenám pošvovej dutiny.
  18. 18. Menštruačný tampón podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že po roztiahnutí prostredníctvom elastického prvku vykazuje konfiguráciu trojuholníkovitého tvaru.
  19. 19. Menštruačný tampón podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že absorpčný materiál, obalová vrstva a elastický prvok sú radiálne zlisované do zväzku valcovitej konfigurácie stým, že prvý a druhý koniec sú udržiavané v priamom vzájomnom styku prostredníctvom vyberacích prostriedkov.
  20. 20. Menštruačný tampón podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že predný zavádzači koniec uvedeného zväzku obsahuje viac absorpčného materiálu ako jeho zadný vyberači koniec.
  21. 21. Spôsob vytvárania tampónu, vyznačujúci sa tým, že obsahuje kroky:
    a) umiestňovania elastického prvku na absorpčný materiál za vytvorenia štruktúry, vykazujúcej pozdĺžnu stredovú os s tým, že uvedený elastický prvok je usporiadaný vo vyrovnaní do pozdĺžnej stredovej osi,
    b) tvarovanie absorpčného materiálu a elastického prvku do poddajného zbalku pozdĺžnej konfigurácie, vykazujúcej prvý koniec a druhý koniec,
    31 154/B
    c) prekladanie poddajného zbalku cez seba takým spôsobom, že prvý a druhý koniec sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania, pričom uvedený poddajný zbalok obsahuje medzi svojimi koncami aspoň dva prehyby,
    d) lisovanie poddajného zbalku do zväzku vykazujúceho predný zavádzači koniec a zadný vyberači koniec, a
    e) pripevňovanie vyberacej šnúrky, uľahčujúcej vyberanie tampónu z pošvy, k uvedenému zväzku za vytvorenia tampónu.
  22. 22. Spôsob podľa nároku 21, vyznačujúci sa tým, že uvedené dva prehyby rozdeľujú poddajný zbalok na prvý úsek, druhý úsek a tretí úsek s tým, že druhý úsek vykazuje dĺžku, ktorej veľkosť je menšia ako veľkosť dĺžky prvého úseku.
  23. 23. Spôsob podľa nároku 22, vyznačujúci sa tým, že uvedené dva prehyby rozdeľujú poddajný zbalok na prvý úsek, druhý úsek a tretí úsek s tým, že prvý a tretí úsek vykazujú zhodné dĺžky.
  24. 24. Spôsob podľa nároku 21, vyznačujúci sa tým, že poddajný zbalok obsahuje tri prehyby, umiestnené medzi jeho prvým a druhým koncom.
  25. 25. Spôsob podľa nároku 24, vyznačujúci sa tým, že poddajný zbalok obsahuje tri prehyby, ktoré spoločne tvoria všeobecný profil v tvare písmena M.
  26. 26. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že prvý a druhý koniec poddajného zbalku sú v priamom vzájomnom styku udržiavané prostredníctvom vyberacej šnúrky.
  27. 27. Spôsob podľa nároku 21, vyznačujúci sa tým, že absorpčný materiál a elastický prvok sú zvinuté a tvoria poddajný zbalok.
  28. 28. Spôsob vytvárania tampónu, vyznačujúci sa tým, že obsahuje kroky:
    31 154/B
    a) umiestňovania absorpčného materiálu na obalovú vrstvu za vytvorenia štruktúry vykazujúcej pozdĺžnu stredovú os s tým, že absorpčný materiál a obalová vrstva vykazujú aspoň jeden spoločný okraj,
    b) umiestňovanie elastického prvku na uvedenú štruktúru s tým, že uvedený elastický prvok je usporiadaný vo vyrovnaní do pozdĺžnej stredovej osi a umiestnený vo vzdialenosti od obalovej vrstvy,
    c) zvinovanie obalovej vrstvy, absorpčného materiálu a elastického prvku do poddajného zbalku pozdĺžnej konfigurácie, vykazujúceho prvý koniec a druhý koniec,
    d) prekladanie poddajného zbalku cez seba takým spôsobom, že prvý a druhý koniec sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania, pričom uvedený poddajný zbalok obsahuje medzi svojimi koncami aspoň dva prehyby,
    e) lisovanie poddajného zbalku do zväzku vykazujúceho predný zavádzači koniec a zadný vyberači koniec, a
    f) pripevňovanie vyberacej šnúrky, uľahčujúcej vyberanie tampónu z pošvy, k uvedenému zväzku za vytvorenia tampónu.
  29. 29. Spôsob podľa nároku 28, vyznačujúci sa tým, že predný zavádzači koniec uvedeného zväzku obsahuje viac absorpčného materiálu ako jeho zadný vyberači koniec.
  30. 30. Spôsob podľa nároku 28, vyznačujúci sa tým, že poddajný zbalok obsahuje tri prehyby, ktoré spoločne tvoria všeobecný profil v tvare písmena M.
  31. 31. Spôsob podľa nároku 28, vyznačujúci sa tým, že absorpčný materiál a obalová vrstva vykazujú tri spoločné okraje.
  32. 32. Spôsob vytvárania tampónu, vyznačujúci sa tým, že obsahuje kroky:
    a) umiestňovanie absorpčného materiálu na obalovú vrstvu za vytvorenia štruktúry vykazujúcej pozdĺžnu stredovú os,
    31 154/B
    b) umiestňovanie elastického prvku na uvedenú štruktúru s tým, že uvedený elastický prvok je usporiadaný vo vyrovnaní do navzájom paralelného usporiadania, odsadený od pozdĺžnej stredovej osi a umiestnený vo vzdialenosti od obalovej vrstvy,
    c) tvarovanie obalovej vrstvy, absorpčného materiálu a elastického prvku do poddajného zbalku pozdĺžnej konfigurácie, vykazujúceho prvý koniec a druhý koniec,
    d) prekladanie poddajného zbalku cez seba takým spôsobom, že prvý a druhý koniec sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania, pričom uvedený poddajný zbalok obsahuje medzi svojimi koncami aspoň tri prehyby,
    e) lisovanie poddajného zbalku do zväzku, vykazujúceho predný zavádzači koniec a zadný vyberači koniec, pričom predný zavádzači koniec obsahuje väčšie množstvo absorpčného materiálu ako zadný vyberači koniec, a
    f) pripevňovanie vyberacej šnúrky, uľahčujúcej vyberanie tampónu z pošvy, k uvedenému zväzku za vytvorenia tampónu.
  33. 33. Spôsob podľa nároku 32, vyznačujúci sa tým, že v prvom a druhom konci poddajného zbalku je vytvorený priechodný otvor, cez ktorý prechádza vyberacia šnúrka, ktorej vyčnievajúce časti sú navzájom zviazané do uzla, zaisťujúceho bezpečné pripevnenie vyberacej šnúrky k poddajnému zbalku.
  34. 34. Spôsob podľa nároku 32, vyznačujúci sa tým, že obalová vrstva, absorpčný materiál a elastický prvok sú uložené do poddajného zbalku pozdĺžnej konfigurácie.
  35. 35. Spôsob podľa nároku 32, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok vykazuje dĺžku, ktorej veľkosť je menšia ako veľkosť dĺžky absorpčného materiálu.
  36. 36. Spôsob podľa nároku 32, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok vykazuje dĺžku, ktorej veľkosť sa zhoduje s veľkosťou dĺžky absorpčného materiálu.
    31 154/B
  37. 37. Spôsob vytvárania tampónu, vyznačujúci sa tým, že obsahuje kroky:
    a) umiestňovanie absorpčného materiálu na kvapaliny prepúšťajúcu obalovú vrstvu za vytvorenia štruktúry vykazujúcej pozdĺžnu stredovú os stým, že absorpčný materiál a obalová vrstva vykazujú aspoň jeden spoločný okraj,
    b) umiestňovanie elastického prvku na uvedenú štruktúru s tým, že uvedený • elastický prvok je usporiadaný vo vyrovnaní do navzájom paralelného usporiadania, odsadený od pozdĺžnej stredovej osi a umiestnený vo vzdialenosti od obalovej vrstvy,
    c) tvarovanie obalovej vrstvy, absorpčného materiálu a elastického prvku do poddajného zbalku pozdĺžnej konfigurácie, vykazujúceho prvý koniec a druhý koniec,
    d) prekladanie poddajného zbalku cez seba takým spôsobom, že prvý a druhý koniec sú vyrovnané do navzájom priľahlého usporiadania, pričom uvedený poddajný zbalok obsahuje medzi svojimi koncami aspoň tri prehyby, ktoré spoločne tvoria všeobecný profil v tvare písmena M,
    e) pripevňovanie vyberacej šnúrky, uľahčujúcej vyberanie tampónu z pošvy, k uvedenému poddajnému zbalku, a b
    f) lisovanie poddajného zbalku do tampónu.
    B
  38. 38. Spôsob podľa nároku 37, vyznačujúci sa tým, že v prvom a druhom konci poddajného zbalku je vytvorený priechodný otvor, cez ktorý prechádza vyberacia šnúrka, ktorej vyčnievajúce časti sú navzájom zviazané do uzla, zaisťujúceho bezpečné pripevnenie vyberacej šnúrky k poddajného zbalku.
  39. 39. Spôsob podľa nároku 37, vyznačujúci sa tým, že absorpčný materiál vykazuje dvojicu vo vzdialenosti od seba usporiadaných pozdĺžnych okrajov, a že elastický prvok je umiestnený na absorpčnom materiáli tak, že prilieha k jednému z jeho pozdĺžnych okrajov.
  40. 40. Spôsob podľa nároku 37, vyznačujúci sa tým, že elastický prvok vykazuje dĺžku, ktorej veľkosť sa zhoduje s veľkosťou dĺžky absorpčného materiálu.
SK125-99A 1996-08-12 1997-07-09 Tampon having a resilient member and a method of forming the tampon SK12599A3 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/693,686 US5755906A (en) 1996-08-12 1996-08-12 Method of forming a tampon having a resilient member
US08/695,488 US5795346A (en) 1996-08-12 1996-08-12 Tampon having a resilient member
PCT/US1997/012447 WO1998006365A1 (en) 1996-08-12 1997-07-09 Tampon having a resilient member and a method of forming the tampon

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK12599A3 true SK12599A3 (en) 1999-08-06

Family

ID=27105221

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK125-99A SK12599A3 (en) 1996-08-12 1997-07-09 Tampon having a resilient member and a method of forming the tampon

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0921778B1 (sk)
JP (1) JP4074665B2 (sk)
KR (1) KR100460252B1 (sk)
AR (2) AR009060A1 (sk)
AU (1) AU715361B2 (sk)
BR (1) BR9711145A (sk)
CO (1) CO4900006A1 (sk)
CZ (1) CZ45299A3 (sk)
DE (1) DE69719764T2 (sk)
SK (1) SK12599A3 (sk)
WO (1) WO1998006365A1 (sk)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6270470B1 (en) * 1999-06-18 2001-08-07 The Procter & Gamble Company Method of providing side-to-side coverage with a tampon
US6969380B1 (en) 2000-09-28 2005-11-29 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Urinary incontinence device and method of making same
US6679831B1 (en) * 2000-09-28 2004-01-20 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Resilient incontinence insert and a method of making the same
US8756791B2 (en) 2001-10-17 2014-06-24 Eveready Battery Company, Inc. Tampon applicator
EP1727491B1 (en) 2004-03-18 2011-03-02 Contipi Ltd. Apparatus for the prevention of urinary incontinence in females
JP4134052B2 (ja) * 2005-01-19 2008-08-13 株式会社 ハリーズ 生理用タンポンの製造方法及び製造装置
US8617047B2 (en) 2005-03-17 2013-12-31 Contipi Ltd. Apparatuses for the amelioration of urinary incontinence in females
IL176883A (en) 2005-09-22 2013-09-30 Eliahu Eliachar Devices for reducing urine leakage in women
WO2008106610A1 (en) * 2007-02-28 2008-09-04 Quantrx Biomedical Corporation Folded perineal pad
WO2008152628A1 (en) 2007-06-11 2008-12-18 Contipi Ltd. Adjustable tension ring for amelioration of urinary incontinence in females
US9339363B2 (en) 2007-10-01 2016-05-17 Kimberly Clark Worldwide, Inc. Management of urinary incontinence in females
DE102007050750B4 (de) * 2007-10-22 2009-11-19 Schlote, Manfred F. Körper zum Spreizen von Körperabschnitten und Aufnehmen von Ausscheidungen
US8651109B2 (en) 2008-04-23 2014-02-18 Contipi Ltd. Pessaries for prolapse alleviation
JP5749956B2 (ja) * 2011-03-24 2015-07-15 ユニ・チャーム株式会社 生理用タンポン及びアプリケータ式タンポン

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3469286A (en) * 1965-03-31 1969-09-30 Kimberly Clark Co Method for fabricating compressed and folded absorbent tampons
US3643661A (en) * 1969-07-15 1972-02-22 Kimberly Clark Co Tampon for directional placement and applicator therefor
US3683915A (en) * 1969-12-15 1972-08-15 Kimberly Clark Co Catamenial devices and methods of making the same
US3706311A (en) * 1970-11-27 1972-12-19 Procter & Gamble Self-spreading catamenial tampon
US3731687A (en) * 1971-07-16 1973-05-08 J Glassman Catamenial tampon
US3971378A (en) * 1974-12-20 1976-07-27 Ortho Pharmaceutical Corporation Expansible tampon
US4212301A (en) * 1978-08-14 1980-07-15 Kimberly-Clark Corporation Digital tampon
US5084038A (en) * 1989-09-12 1992-01-28 Kimberly-Clark Corporation Apparatus and a method for forming tampons and the tampon itself
US5533990A (en) 1994-09-23 1996-07-09 Kimberly-Clark Corporation Tampon exhibiting low frictional drag

Also Published As

Publication number Publication date
EP0921778A1 (en) 1999-06-16
AU715361B2 (en) 2000-01-20
AR014376A2 (es) 2001-02-28
EP0921778B1 (en) 2003-03-12
JP2001502929A (ja) 2001-03-06
CZ45299A3 (cs) 1999-08-11
DE69719764D1 (de) 2003-04-17
DE69719764T2 (de) 2004-02-05
AU3730597A (en) 1998-03-06
CO4900006A1 (es) 2000-03-27
KR20000029944A (ko) 2000-05-25
BR9711145A (pt) 1999-08-17
AR009060A1 (es) 2000-03-08
JP4074665B2 (ja) 2008-04-09
KR100460252B1 (ko) 2004-12-08
WO1998006365A1 (en) 1998-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5755906A (en) Method of forming a tampon having a resilient member
US5795346A (en) Tampon having a resilient member
EP1139962B1 (en) A urinary incontinence device and a method of making the same
AU2005272194B2 (en) Tampon with flexible panels
CA2566678C (en) Intravaginal device with fluid transport plates
US8697936B2 (en) Intravaginal device with fluid transport plates
JP4532049B2 (ja) 乾燥膨張性タンポン材とその製造方法
CZ45399A3 (cs) Příčně roztažitelný tampón a způsob jeho vytváření
EP2187853A2 (en) Wrapper having a tab
SK12599A3 (en) Tampon having a resilient member and a method of forming the tampon
WO1998020825A1 (en) Tampon capable of being comfortably withdrawn from a body cavity and the method of forming the tampon
CA2260798C (en) Tampon having a resilient member and a method of forming the tampon
AU2011206950B2 (en) Intravaginal device with fluid transport plates
AU2011206948B2 (en) Intravaginal device with fluid transport plates