SK125494A3 - Ornament - Google Patents

Ornament Download PDF

Info

Publication number
SK125494A3
SK125494A3 SK1254-94A SK125494A SK125494A3 SK 125494 A3 SK125494 A3 SK 125494A3 SK 125494 A SK125494 A SK 125494A SK 125494 A3 SK125494 A3 SK 125494A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pattern
scratches
diamond
light
fine scratches
Prior art date
Application number
SK1254-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Hiroshi Nakama
Original Assignee
Yamato Kako K K
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Yamato Kako K K filed Critical Yamato Kako K K
Publication of SK125494A3 publication Critical patent/SK125494A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A44HABERDASHERY; JEWELLERY
    • A44CPERSONAL ADORNMENTS, e.g. JEWELLERY; COINS
    • A44C17/00Gems or the like
    • A44C17/005Gems provided with grooves or notches, e.g. for setting
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/24Structurally defined web or sheet [e.g., overall dimension, etc.]
    • Y10T428/24628Nonplanar uniform thickness material
    • Y10T428/24736Ornamental design or indicia

Landscapes

  • Adornments (AREA)

Description

Ornament
Oblasť techniky
Vynález sa týka zlepšenia ozdobných vlastnosti ornamentu povrchovou úpravou faziet brúsených drahokamov, ich napodobenín a podobného tovaru, ktorá spočíva v zhotovení optickej rozkladovej mriežky na povrchu aspoň jednej z faziet. väčšinou na hlavnej fázete-tabuľke.
Do t e ra j. S í _ stav techn i ky
Predložený vynález sa týka zlepšenia ozdobných vlastností ornamentu. špecifickejšie zvýšenia hodnoty ornamentu ďalším zvýšením trblietavosti prenosom a odrazom svetla v priehľadnom materiáli ako je sklo. drahokamy a podobne.
Diamant je typický drahokam. Dôvod. prečo má diamant také vysoké postavenie medzi drahokamami, je daný skutočnosťou. že diamant ako taký má vynikajúce vlastnosti - člrosť a vysoký .index lomu. ale aj tým, že jeho vlastnosti sú silne závislé na spôsobe brúsenia. Typický spôsob brúsenia vedie k briliantovému výbrusu.
Tento spôsob brúsenia je známy ako metóda ukazujúca veľkolepú krásu diamantov oveľa výraznejšie v porovnaní s inými spôsobmi brúsenia, ako sú tuporohý štvorcový výbrus a smaragdový výbrus.
Krása diamantového výbrusu spočíva vo veľkom množstve úplných odrazov. V dôsledku vysokého indexu lomu j e plocha úplného odrazu široká a jeho intenzita veľká. Teda diamant, ako sa nazýva brilancia. Ďalej úplný je spôsobený rozdielom indexu lomu závislého na vlnočtoch žiarenia. Tým vzniká sedemfarebná dúha, nazývaná oheň. Naviac svetlo úplne odrazené od fazetových plôšok sa pri trblietaní pohybuje, kedykoľvek sa pohne diamant, alebo pozorovateľ pohne očami. Tento jav sa nazýva scintilácia. Pri briliantovom výbruse je brilancia, disperzia a scintilácia veľmi intenzívna, čo je podstatou toho, prečo je diamant taký krásny.
Skoršf spôsob vylepšenia tejto krásy je opísaný v patentovej prihláške Juhoafrickej republiky č.7018135 (zodpovedajúca každý vie, žiari. Tento jav odraz vedie k rozptylu, ktorý
9247 provizôrnrmu publikačnému číslu japonského patentu 47 11241», ktorá bola vydaná 1. decembra l’»70 pod názvom A Cut Diamond and A Cut Method thoreof - Urú.soný diamant u spôsob jeho brúsenia. V tomto vynáleze je použitý spôsob tuporohého štvorcového výbrusu z hľadiska zlepšenia výťažnosti suroviny - surových diamantov.
Ďalej existuje patentové prihláška US 690401 zo dňa 27. mája 1976 (zodpovedajúca provizórnemu publikačnému číslu japonského patentu 52-147170» “Cut .Jewel ľlade Urilliant - Briliant pripravený brúsením drahokamu. Táto metóda sa týka hybridného brúsiaceho spôsobu. kLorý spája výhody oboch typov brúsenia - štvorcového s veľkým výťažkom v pomere k surovému diamantu • a briliantového, ktorý prináša najlepšiu brilanciu diamant.u.
Ďalej je známa patentová prihláška čislo 254360 podaná dňa 29. septembra 1989 (neuzavreté čislo 3-115582) “Metóda poťahovania vzácnych kovov na diamante”. Tento vynález sa týka poťahovania diamantu vzácnymi kovmi.
Doteraz však nie je známa žiadna iná metóda zameraná na zlepšenie ozdobných vlastnosti predmetu. ktorý sa skladá zo svetlopriepustnoj látky, ako brúsenie a spomenuté poťahovanie vzácnym i kovm i.
Vo všetkých prípadoch však zlepšovanie ozdobných vlastnosti u ozdôb z diamantov a im podobných je v stálom záujme všetkých odborn i kov.
9247
Podstata vynálezu
Predmetom tohoto vynálezu je zlepšenie ozdobných vlastnosti ozdoby, ako je drahokam.
Podľa predloženého vynálezu sa ozdoba skladá z materiálu priepustného pre svetlo, ktorý má mnoho fazetiek a aspoň na jednej z nich. pripadne na viacerých sú vytvorené jemné vrypy.
K rozptylu svetelných lúčov dochádza. pokiaľ sú odstupy medzi jednotlivými jemnými vrypmi 0,1 až 1000 jim.
Drahokamy, ako je diamant. sklo. umelá hmota. zirkón s kubickou kryštalizáciou. alebo podobné látky. sú typickými predstaviteľmi materiálov priepustných pre svetlo a umožňujúcich jeho rozklad.
Pokiaľ sú vytvorené vzory jemných vrypov na brúsenej fazetke materiálu prepúšťajúceho svetlo rôzne u jednotlivých plôch na brúsenej fazetke. je možné dosiahnuť rôzne ozdobné efekty.
Napríklad vzor vrypov usporiadaných do rovnobežiek, sústredných kružníc a vlniek. alebo kombinácia vzorov rovnobežných čiar, sústredných kruhov a vlniek spôsobujú rôzne ozdobné hry svetla.
Zodpovedajúce plochy brúsených faziet svet 1opriopustného materiálu môžu byť vybavené vrypmi rôznym spôsobom, ale zvláštnej brilancie sa dosiahne, ak sú zodpovedajúce plochy vytvárané radiálne.
Pri podrobnejšom opise je zrejmé. že v dôsledku toho. že jemné vrypy sú vytvorené na jednej alebo na viacerých brúsených fázetách svetlopriepustnóho materiálu, dochádza na týchto brúsených plochách k rozkladu svetla. Ďalej. pokiaľ je taký ozdobný výbrus. ako je briliantový výbrus, použitý na materiáli priepustnom pre svetlo. dosiahne sa doteraz nevídanej krásy spôsobenej kombináciou brilancie, disperzie a scintilácie, odrazom a lomom svetla vzniknutým na tomto type výbrusu.
Pokiaľ sa drahokam, ako diamant, sklo, umelá hmota, alebo kubicky kryštalický zirkón použije ako svet 1opriepustná látka, žiari v dôsledku svetlopriepuslnosli ozdoba ešte krajšie.
Pri rôznych vzoroch vrypov na zodpovedajúcich brúsených fazetkách svetlopriepustného materiálu je rozklad svetla spôsobený rôznymi plochami rôzny. Potom môže byť na brúsenej
9247 fazete zvýraznená iba určitá v rôznych farbách a brilane i a výraznejšie a zložitejšie.
farba. alebo sa vzory javia rozklad a scintilácia sii ešte
Pokiaľ sú zodpovedajúce svet 1opriepustného materiálu brúsenej fazete ukázať vzor farbe.
plôšky na brúsených fazetách vyryté radiálne, ie možné na cik-cak žiariaci v špecifickej
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obr. 1 zobrazuje pôdorys a čiastočne zväčšený pohľad ukazujúci povrch tabuľky1 21 bri1iantového výbrusu podľa prvej realizácie predloženého vynálezu a
Obr. 1(b) je zväčšený pohľad na časť ukazujúcu vertikálny úsek časti tabuľky 21:
Obr. 2 znázorňuje pôdorys a čiastočne zväčšený pohľad znázorňujúci povrch tabuľky1 briliantového výbrusu podľa druhej realizácie predloženého vynálezu:
Obr. 3 znázorňuje pôdorys a čiastočne zväčšený pohľad znázorňujúci povrch tabuľky1 briliantového výbrusu podľa tretej realizácie predloženého vynálezu:
Obr. 4
Obr. 5(a)
Obr. 5(b)
Zhŕňa postup výroby briliantu je nárys briliantového výbrusu a je pôdorys briliantového výbrusu.
Obr. ô(a) a 6(b) ukazujú postupne diagramy vysvetľujúce odraz na povrchu pri uhle dopadu 10° a 89° a
Obr. 7(a) znázorňuje vzor jemných vrypov vytvorených v sústredných kružniciach, a
Obr. 7(b) znázorňuje vzor jemných vrypov vytvorených vo vlnkách.
9247
Pri k 1 ady. Ji&íti p'.f^y/t/tv.yynA 1 <
JU
Popis preferovaných realizácii
Reálizácia predkladaného vynálezu bude opisaná ďalej s odkazmi na výkresy.
Efekty spôsobené predloženým vynálezom môžu bytí potvrdené iba experimentálne. Predpokladá sa. že efekty budú najvýraznejšie pri diamante. ale pre jednoduchosť sa pri pokusoch použil briliantový výbrus zirkónu s kubickou kryštalizáciou o veľkosti 0.5 karátu. Kubický zirkón sa získa prídavkom stabilizátoru, ako je Y2O3 ku kubickému oxidu zirkonlóitému a má vlastnosti, ktoré sa blížia k vlastnostiam diamantu. Preto sa používa ako náhradný drahokam za diamant.
Tab. 1 znázorňuje fyzikálne vlastnosti diamantu a kubického zirkónu.
Tabuľka 1
diamant kubický zirkón
Tvrdosť podľa Mohsa 10 7.5 až 8,5
Hustota 3. 52 6
Index lomu 2, 417 2, 16
Dvoj lom 0 0
Stupeň rozptylu 0. 044 0. 06
Ďalej je briliantový výbrus známy ako metóda, ktorá vytvára nádhernejšiu brilanciu diamantu. Je to tiež metóda, ktorá sa všeobecne aplikuje na kubický zirkón. použiLý v týchto experimentoch podľa predloženého vynálezu, a na iné ozdoby. Ďalej je opísaný s odkazmi na obr. 4 postup výroby výbrusu.
Briliantový výbrus vznikne ako výsledok niekoľkých operácií: (a) oznaôenie 41, (b) odštiknutie 48, (c) zaguľatenie 45, (d)
9247
Obr.
výbrusu.
hrubé brúsenie zvršku 47 a rundisLy 48. (e) brúsenie hlavných fazieb a ( f) ostatných faziet.
ukazuje detailné proporcie dokončeného briliantového obr. 5(a) a 5(b) postupne ukazujú nárys a pôdorys br i 1iantového výbrusu.
Horná plocha je označená referenčným číslom 51 pri pohľade tvoriacom nárys na obr. 5(a) a nazýva sa tabuľka1 a šikmé plôšky reprezentované referenčným číslom 53. u ktorých sa postupne zvyšuje úsek plochy v horizontálnom smere, sú tvorené smerom dole a zaujímajú asi 3/10 celkovej výšky od obvodovej hrany tabuľky 5.1.. Tieto šikmé plôšky sa nazývajú korunka a “zvršok *. Ďalej zostáva asi 7/10 výšky, na ktorých sú šikmé oddelené fazety reprezentované referenčnými číslami 55 a prierez v horizontálnom smere postupne klesá. Tieto šikmé plôšky sa nazývajú rundisty. Medzi rundistou 55 a zvrškom (korunkou) je okraj 57. Ten v pôdoryse vytvára kruh, ako je možné vidieť v pôdorysnom pohľade na obr. 5(b).
Vzťah medzi brilanciou. rozptylom, scinbiláciou a odrazom od povrchu sú hlavným dôvodom krásy diamantu a tento vzájomný vzťah je opísaný nižšie.
To, že diamant žiari, je spôsobené úplným odrazom svetla a nazýva sa to br i laneia. Diamant má index lomu 2,42. čo je veľmi vysoká hodnota v porovnaní s inými drahokamami, ako je 1,55 pre kryštál2, 1,77 pre rubín a zafír. V dôsledku toho sa väčšina lúčov prechádzajúcich tabuľkou 51 a dopadajúcich na rundistu 55 odráža úplne (t.j. nedostanú sa z diamantu rundistou 55 a odrazia sa dovnútra) a dosiahnu korunku - zvršok 53, opustia diamant zvrškom a tak zasiahnu ľudské oko. ktoré zaznamená jav označovaný brilancia. Uhol rundisty 55 je dôležitý preto. aby sa vyvolal úplný odraz. Tento uhol ja vzťahovaný k horizontálnej čiare, čo je znázornené na obr. 5(a) a normálne je 40° 3/4'.
lúče svetla spôsobujú rozklad svetla do je zapríčinené skutočnosťou, že dopadajúce svetlo obsahuje zodpovedajúce farby: v prípade lúčov svetla vyžarovaných telesom s vysokou teplotou, ako sú napr. slnečné lúče (ktoré sa často nazývajú zložené svetlo) a to i vtedy, keď sa javia prostému oku ako svetlo biele. Každá farba zodpovedá žiareniu o určitom vlnočte. Svetelné žiarenie s väčším vlnočtom
Úplne odrazené siedmich farieb. To
9247 (zodpovedajúcim fialovej farbe vo viditeľnej časti spektra) má väčší index lomu a naopak svetelné žiarenie s nižším v 1nofttom (zodpovedajúcou červenému farb·» vo viditeľnej časti spektra) má index lomu nižší. Tak sa rozdiel farieb prejavuje v rozdiele indexov lomov a úplne odrazené svetelné lúče sú rozložené do jednotlivých farieb a vytvárajú sedemfarebnú dúhu. tzv. oheň“.
Tab. 2 ukazuje vzťah medzi vlnovou dlžkuu (prevrátená hodnota vlnočtu) a indexom lomu dopadajúceho svetla v diamante. Rozdiel v indexe lomu medzi fialovou a červenou sa obyčajne nazýva stupeň disperzie D.R.
Tabuľka 2
Farba svetla Vlnová dĺžka t nm] Index lomu
červená 637 2. 407
oranžová 539 2,417
ze1ená 572 2, 427
fiálová 3S03 2, 451
stupeň disperzie D.R.= 2,451 - 2, 407 = 0,044
C í m vyšší je stupeň disperzie. tým zreteľnejšie je rozdelenie farieb spektra. Dalej čim presnejší je uhol rundisty 55, čim častejší je úplný odraz a čim dlhšia je dráha svetla v diamante (inými slovami - čim je diamant väčší). tým je dosahovaný rozklad jasnejší a oheň zreteľnejší. Stupeň disperzie 0.044 u diamantu umožňuje ľudskému oku, aby tento oheň bol pozorovaný ako elegantne krásny.
Scintilácia spôsobuje kolísanie intenzity odrazeného svetla pri pohybe diamantu, či oka pozorovateľa. Scintilácia je daná jemnosťami vybrúseného diamantu, počtom jeho faziet, hladkosťou povrchu faziet, presnosťou uhlov jednotlivých faziet, ktoré sú primárnymi parametrami a podobne.
K tomu pristupuje aj fakt. že časť svetla dopadajúca na diamant nevstupuje dovnútra, ale je odrazená od povrchu diamantu.
9247
Je to znázornené na obr. 6(a) a (b), kde sa 17,24% dopadajúceho svetla odráža od povrchu pri uhle dopadu 10° a tento odraz sa zväčšuje s uhlom dopadu a tak pri uhle 89° je odrazených 89,97% dopadajúceho svetla. Primárne je odraz od povrchu ovplyvnený Indexom lomu a uhlom dopadu svetla. Svetlo odrazené od povrchu je vytvárané dopadajúcim svetlom z vonkajšku a odráža sa ako také: niekedy obsahuje farby vnútorných4 modrých kobercov a stien, čo vedie k tomu, že diamant sa ďalej skrášľuje.
Príkl.ady prevedenia, vynálezu (1) Popis prvej realizácie
Prvá realizácia predloženého vynálezu je znázornená na obr. 1. Podľa prvej realizácie boli po príprave vzorky kubického zirkónu o hmotnosti 0.5 karátu briliantovým výbrusom vytvorené na povrchu tabuľky 21 jemné vrypy 23 v jednom voliteľnom smere. Tento postup použil litografickú metódu so zvyčajným argónovým leptaním, ktorá je bežná v Llačiarenstve a vo výrobe polovodičov. Aby sme boli konkrétnejší. boli použité rôzne postupy ultrafialovej redukčnej expozície, následného vyvolávania a argónového leptania.
Pri postupe argónového leptania bolo použité zariadenie MILLATRON 8-E-Rev. vyrobené firmou COMMON SCIENTIFIC CO.. LTD. Lepiacie podmienky boli tieto: Tlak v pozadí 8.0 . 10‘4 Pa, pracovný tlak 2.7 102 Pa. prietok5 Ar 20 cm3/s, magnetický prúd 1.6 A, žeraviaci prúd 6.0 A, extrakčné napätie a prúd 350 V a 0 A. katódový prúd 3.3 A, prúd neutra1 izátorom 14.0 A, iónové výstupné napätie a prúd 400V a 0.5 A. chladiaca teplota stupňa 5 °C, odklon stupňa 90° a pracovný cyklus 170 s.
Povrchová úprava plochy tabuľky 21 1(b). čo je zväčšený pohľad na časť z ktorých má každý šírku 27 okolo 2,5pm a hĺbku 28 okolo 0,2 až 0,3um pri vzájomnom odstupe 25 asi vrypy sú vytvorené vo voliteľnom určitom smere a v podstate s rovnakými odstupmi po celej dĺžke povrchu tabuľky 21.
Efekty predloženej realizácie boli potvrdené pomocou l(b), čo je zväčšený pohľad na časť s jemnými vrypmi 29, je znázornená na obr. s jemnými vrypmi 29,
9247 porovnávacej vzorky pripravenej identicky až na to. že u nej nebol ďalej opracovávaný povrch plochy tabuľky 2.1 po vykonaní briliantového výbrusu, čiže sa jednalo o konvenčný tovar.
Paralelné lúče svetla vychádzajúce z dvojramenného osvetľovacieho zariadenia od firmy NIKON Corp. ožarovali vzorku podľa prvej reálizácio a konvenčnú porovnávaciu vzorku. Bolo pozorované, že vzorka podľa prvej realizácie vytvárala silnejší rozklad a odraz od plochy, než konvenčný výrobok. Ďalej bolo tiež pozorované, že ce1 á tabuľka žiarila červeno. modro, alebo žito. podľa toho. v akom smere žiarili lúče svetla a odkiaľ bola vzorka pozorovaná: tiež bola pozorovaná sedemfarebná dúha.
Uznáva sa. že také zlepšenie ozdobných vlastnosti vzniklo naviac k bežnej brilancii a k rozkladu svetla a je dôsledkom rozkladu svetla. jeho odrazu a priechodu cez jemné vrypy vytvorené na povrchu tabuľky. t.j. vedľa obvyklej brilancie spôsobené j rozk1adom sve f1 a 1ornom.
(2) Druhá realizácia podľa predloženého vynálezu je znázornená na obr. 2. Podľa druhej realizácie bola pripravená vzorka kubického zirkónu o hmotnosti 0.5 karátu s briliantovým výbrusom. Potom povrch takmer osemuholníkov»?j tabuľky 11 bol opracovaný do množstva plôšok 17 voliteľnými diagonálnymi čiarami 13 alebo 15. spájajúcimi navzájom stredy opačných strán. Jemné vrypy 19 sú vytvorené v oblastiach 17 v určitých daných smeroch, ktoré sa pre jednotlivé oblasti lišia. Vrypy sa vytvárajú v jednej pracovnej operácii naraz v jednotlivých oblastiach. Napr. je to umožnené použitím vopred pripravenej masky zodpovedajúcej obr. 2, použitej pri redukčnej expozícii v ultrafialovom svetle pri lepiacou postupe opísanom vyššie.
Podmienky litografickej operácie v pracovnom postupe sú podobné podmienkam v prvej realizácii. Preto je konečná úprava plôch oblasti 17 tabuľky 11 v podstate rovnaká, ako je znázornené na obr. l(b), čo je zväčšený pohľad na detail.
Ďalej boli efekty predloženého vynálezu potvrdené podobným spôsobom. ako v prípade prvej realizácie. Bola použitá porovnávacia vzorka pripravená presne rovnakým spôsobom ako v prípade druhej realizácie s tou výnimkou, že ďalej nebola opracovávaná tabuľka ll a vzorka teda bola konvenčným tovarom.
9247
Táto konvenčná vzorka bola porovnávaná so vzorkou pripravenou pomocou postupu druhej realizácie.
Pri pozorovaniach. v ktorých paralelné svetelné lúče vytvorené v dvojramennom osvetľovacom zariadení so svetelnými vláknami osvetľovali vzorku druhej realizácie a konvenčnú vzorku z rôznych smerov, bolo zistené. že vzorka druhej realizácie intenzívnejšie rozkladá svet In a vykazuje väčší odt'az od plochy tabuľky, práve tak ako scintiláoi u. ktorá bola aj početnejšia. V dôsledku intenzívnejšieho rozkladu svetla sa vytvára výrazná seclemfarebná dúha.
Uznáva sa. že také zlepšenie ozdobných vlastnosti je dôsledkom novozískaného rozkladu svetla na jemných vrypoch každej Plôšky.
(3) Tretia realizácia
Tretia realizácia predloženého vynálezu je znázornená na obr. 3. Podľa druhej realizácie bola pripravená vzorka kubického zirkónu s hmotnosťou 0,5 karátu s briliantovým výbrusom. Potom bol povrch takmer osemuholnikove j tabuľky 31 opracovaný na rade radi á1nych vert i kái ne plôšok uhly 35 pozdĺž čiar 33 spájajúcich navzájom alebo stredy 37 týchto strán. Jemné vrypy od druhého sú vytvárané v určitých smeroch rôznych jeden s ohľadom na zodpovedajúce vyryté radiálne plôšky 39.
Pracovné podmienky postupu sú podobné podmienkam v prvej a druhej realizácii. Teda povrchová úprava plôch 39 tabuľky 31 je v podstate rovnaká ako u prvej realizácie na obr. l(b), čo je znázornené vo zväčšenom detaile.
Dalej efekty predloženého vynálezu boli potvrdené podobným spôsobom ako v prípade prvej a druhej realizácie. Bola použitá porovnávacia vzorka pripravená presne rovnakým spôsobom ako v prípade druhej realizácie s tou výnimkou, že nebola opracovaná tabuľka 31, a vzorka bola teda konvenčným tovarom.
Pr i pozorovan i ach, ktorých paralelné lúče vytvorené v dvojramennom osvetľovacom zariadení so svetelnými vláknami osvetľovali vzorku tretej niekoľkých rôznych smerov.
realizácie a konvenčnú vzorku s holo zistené, že vzorka tretej realizácie intenzívnejšie rozkladá svetlo a vykazuje väčší odraz t
9247 od plochy tabuľky, než konventná vzorka. Naviac bolo zistené. že odrazenú svetlo sa sústreďovalo do obrazu krížového oik-crtk vzoru nad tabuľkou 31, Co bol efekt špecifický pre tretiu realizáciu. Ďalej bolo zistené. že obraz “ c i k - cak“ vzoru prechádzal do červenej, modrej, alebo žltej v závislosti na smere paralelných lúčov svetla a v závislosti na smere pohľadu.
Uznáva sa. že tiet»? javy sú spôsobené skutoču· i-.;ťou. Se plochy, na ktorých sú vytvorené jemné vrypy, sú orientované radi álne (4) Popi?; ďalších realizácii briliantový. Naviac nie je
Ua (a) Svetlopriepustný materiál
Ako svet lopr i epustný materiál mňzu byť použité všetky druhy priehľadných a polopriehľadných drahokamov, sklo a podobne látky, na ktorých sa prejavuje rozklad svetla, ako sú drahokamy ako diamant, sklo. umelé hmoty, alebo kubickí'· zirkóriium.
(b) Konfigurácia výbrusu svet 1opriepustného materi.ílu toto použitie môže byť vybraný iný typ výbrusu, než nutné. aby sa brúsením vytvoril dokonalý mnohosten, stačia čiastočne zakrivené plochy.
Napríklad, pokiaľ je predložený vynález aplikovaný na ozdobu vyrobenú z kryštálového skla. ktoré má tvar zvieraťa, vytvorený chvost má ako povrch zakrivenú plochu a iné časti vytvárajú mnohosten a jemné vrypy sú podľa tohoto vynálezu vytvorené aspoň na jednej stene mnohostenu. Takto rozložené svetlo, vytvorené na tejto stene, sa javí ako rozložené na iných stenách mnohostenu a na zakrivených plochách, čo umožňuje vyššiu brilanciu.
vrypov vytvorená na brúsenej (c) Konfigurácia jemných fazetke.
Vzor jemných vrypov nie je. obmedzený na vzory jemných vrypov, ktoré sú opisané v prvej, druhej a tretej realizácii (obr. 1(a). 2, alebo 3). konfigurác i i medzi vrypmi obmed:
veľké
Ďalej rozmery znázornené vzhľadom ku jednotlivých jemných vrypov, hlhka vrypu, odstupy a ďalšie sú i 1ustratIvne príklady a nie sú nijako obmedzujúce. Pokiaľ sú odstupy medzi jednotlivými vrypmi príliš v porovnaní s vlnovou dĺžkou svetla, efekty spôsobené rozkladom svetla sa neprejavujú tak zreteľne.
*/247
Ďalej jemné vrypy v/lvuron·· v zodpnvFjdaiúcicb plochách nemusia byt: paralelnými líniami, ako su opísané v reu I i z«íc i ách. ale môžu vytvárať sústredné kruhy, ako ukazuje obr. Tť.iJ. alebo môžu vytvárať vlnky, ako uka::u i<« obr. b) .
(d) Ozdoby použité spolu n pred 1 níženým vynálezom
Predložený vynález je efektný. r»ki iľ sú drahokamy upísané v prvej až tretej realizácii použití» na prstene a brošne. Ďalej sú apl ikov.ileľné tiež na ozdoby výklenkov z kryôLá 1 ového skla. I)alej io možné vyrábať svietniky s prvkami, na ktoré bol aplikovaný predložený vynález pri použi t i ľahkých umelohmotných materiálov.
Ako bolo opísané vyššií·. podľa predloženého vynálezu je možné dosiahnuť maximálny odi.i::. brilanciu. rozklad, scinti I áciu a podobne na zodpovedájúcich brúsených fazetách. a tak teda zlepšovať ozdobné vlastnosti Šperkov aplikáciou vrypov na brúsené fazety svet 1opriepustného materiálu vrátane drahokamov.
Naviac. aby sa objasnil a priblížil predložený vynález a jeho efekty objektívne, sú k tejto prihláške priložené farebné obrázky znázorňujúce brilanciu. rozklad, scintiiáciu « i odraz z povrchov vzoriek prvej až tretej realizácie, ktoré su ďalej zvýraznené. ak sa porovnávajú týmito vlastnosťami n konvenčnou vzorkou. ktorá je ukázaná .iko zvláótna referencia spolu s pr i h 1áškou.

Claims (7)

  1. □247
    P Λ T E II T O V E N Λ Iť 0 K Y 1 . Ozdoba i v y z svet. 1 opr iepustný f az i e L. má aspoň vrypm i. n a č u i ma fer i a i . jednu z ú c a ktorý týchto .*> .i i. ý m, je vybrúsený do fazi>‘l. vybavenú ž e mnohých iemným i 2. Ozdoba podľa bodu 1 vyznač u á e odstupy medzi jemnými vrypmi veľkosť je od 0. ljjm do lOOQjim. i ú c a s a sú takmer zhodni tým. a ich 3. Ozdoba podľa bodu 11 v y z n a č u j ú c a sa t ý m.
    S e svetlopriepustný maléri ál je akýkoľvek drahnk.im, ako je diamant, sklo. umelá hmota, alebo kubický zirkón.
  2. 4. Ozdoba podľa bodu 1^ vyznačuj ú e a s <i tým. S e jemné vrypy vytvorené na zmienených fazotách vytvárajú vzor a tento vzor ie vytvorený tak. aby sa odlišoval na jednotlivých plochách vybavených vrypmi na brú.sených fázetách.
  3. 5. Ozdoba podľa bodu 1 j vyznačujúca sa tým. ž e jemné vrypy na zodpovedajúcich plochách s vrypmi na spomenutých brúsených fazetách predstavujú vzor a tento vzor zobrazuje rovnobežné čiary.
  4. 6. Ozdoba podľa bodu 1 vyznačujúca s a tým. ä e jemné vrypy na zodpovedajúcich plochách s vrypmi na spomenutých brúsených fazetách predstavujú vzor a tento vzor vytvára sústredné kružnice.
  5. 7. Ozdoba podľa bodu 1 vyznačujúca sa tým, ž e jemné vrypy na zodpovedajúcich plochách s vrypmi na spomenutých brúsených fazetách predstavujú vzor a tento vzor vytvára vlnky.
    Ozdoba podľa bodu 1 ž e jemné vrypy na vyznačuj úca zodpovedajúcich plochách sa tým, s vrypmi na
    9247 .•spomenutých brúsených íaai'tách predstavujú vzor a tento vaor je akýmkoľvek 2 kťuínice a vlnky.
    je akýmkoľvek 2 nasledujúcich: rovnobežné éjary, sústredné
  6. 9. 02doba podľa bodu 1^ vyznačujúca sa tým. ž e jemné vrypy na zodpovedajúcich plochách ou vyryté radiálne v závislosti n.i ro2diele v smere vyLvárania vzoru rovnobežných čiar jemných vrypov.
  7. 10. 02doba podľa bodu 1| v y 2 n a ó u j ú c a sa tým, ž e jemné vrypy na zodpovedajúcich plochách sú vyryté radiálne v závislosti na rozdiele v smere vytvárania vlnového vzoru jemných vrypov.
SK1254-94A 1993-10-13 1994-10-13 Ornament SK125494A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP5255951A JPH07108007A (ja) 1993-10-13 1993-10-13 装飾品

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK125494A3 true SK125494A3 (en) 1995-05-10

Family

ID=17285850

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1254-94A SK125494A3 (en) 1993-10-13 1994-10-13 Ornament

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5612102A (sk)
EP (1) EP0648445B1 (sk)
JP (1) JPH07108007A (sk)
KR (1) KR970008200B1 (sk)
CN (1) CN1072923C (sk)
CZ (1) CZ283730B6 (sk)
DE (1) DE69417674D1 (sk)
HK (1) HK1010974A1 (sk)
IL (1) IL108385A (sk)
SK (1) SK125494A3 (sk)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2749140A1 (fr) * 1996-05-31 1997-12-05 Yrondi Teva Procede de traitement de perles, notamment de perles noires, perles traitees selon ce procede et objets ainsi obtenus
USD428355S (en) * 1997-04-04 2000-07-18 Preciosa, A.S. Cut stone
GB9727364D0 (en) * 1997-12-24 1998-02-25 Gersan Ets Watermark
JP3643541B2 (ja) * 2000-08-25 2005-04-27 株式会社ほほえみブレインズ 装飾用ダイヤモンドのカットデザイン
GB2402936B (en) 2000-12-20 2005-07-13 Murata Manufacturing Co Translucent ceramic,method of producing the same and optical devices
US6698239B2 (en) 2001-02-23 2004-03-02 Samuel Aaron, Inc. Brilliant cut diamond
US6564583B2 (en) 2001-04-24 2003-05-20 Martin Gruber Gruber Jewelry with girdle-grooved stone
US6745596B2 (en) 2001-05-31 2004-06-08 Samuel Aaron, Inc. Princess cut diamond
US6624385B2 (en) * 2001-12-21 2003-09-23 Eastman Kodak Company Method for marking gemstones with a unique micro discrete indicia
US20060032271A1 (en) * 2004-08-13 2006-02-16 Arun Thapar Dancing stone for suspending from an article of jewelry
EP1959780A1 (en) * 2005-12-06 2008-08-27 California Institute of Technology Enhancing the optical characteristics of a gemstone
US8069688B2 (en) * 2006-12-06 2011-12-06 California Institute Of Technology Gemstones and methods for controlling the appearance thereof
US8314989B1 (en) * 2006-12-29 2012-11-20 Lightsmyth Technologies Inc. Decorative, ornamental, or jewelry articles having arrays of diffraction gratings
US8233218B1 (en) * 2007-07-18 2012-07-31 Lightsmyth Technologies Inc. Decorative, ornamental, or jewelry articles having diffraction gratings
US8270079B1 (en) 2007-11-15 2012-09-18 Lightsmyth Technologies Inc. Decorative, ornamental, or jewelry articles having diffraction gratings
JP2009142455A (ja) * 2007-12-14 2009-07-02 Juho:Kk ダイヤモンドおよびダイヤモンド形状の宝飾品およびそのカット方法
US20100000507A1 (en) * 2008-05-09 2010-01-07 Apollo Diamond Gemstone Corporation Angle cut on cvd diamond
US20110014591A1 (en) * 2009-07-20 2011-01-20 Rose Studstrup Apparatus, System, and Method for an Educational Edible Novelty Product
RU2434083C1 (ru) * 2010-10-28 2011-11-20 Общество С Ограниченной Ответственностью "Гранник" Способ одновременного получения нескольких ограненных драгоценных камней из синтетического карбида кремния - муассанита
AU2014334373B2 (en) 2013-10-11 2019-03-14 Chow Tai Fook Jewellery Company Limited Method of providing markings to precious stones including gemstones and diamonds, and markings and marked precious stones marked according to such a method
US9226554B2 (en) 2014-05-12 2016-01-05 Yoshihiko Kodama Circular cut diamond
CN104593736A (zh) * 2014-12-31 2015-05-06 上海释欣实业有限公司 一种真空不连续溅镀工艺
US20170297507A1 (en) * 2016-04-19 2017-10-19 Ford Global Technologies, Llc Iridescent badges for vehicles and methods of making the same
CN105942682A (zh) * 2016-06-23 2016-09-21 金华金灿水晶有限公司 一种夜光水钻及其制造方法
US10488006B2 (en) 2016-07-15 2019-11-26 Ford Global Technologies, Llc Vehicular lighting assemblies with invisible fluted regions and methods of making the same
PL238550B1 (pl) * 2016-10-03 2021-09-06 Nanores Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa Kamień zawierający przestrzenną siatkę dyfrakcyjną
US10239471B2 (en) 2016-10-20 2019-03-26 Ford Global Technologies, Llc Iridescent vehicular trim assemblies and multi-shot injection molding methods for making the same
US10457201B2 (en) 2016-11-22 2019-10-29 Ford Global Technologies, Llc Badge assemblies that emanate visible iridescent patterns
USD809422S1 (en) * 2017-02-08 2018-02-06 Foshan Yueshun Fook Jewellery and Diamond Co. Ltd. Diamond
DE202017103704U1 (de) * 2017-06-22 2017-08-09 Lukas Grewenig Schmuckstück und Werkzeug zur Herstellung des Schmuckstücks
US10893727B2 (en) 2018-08-27 2021-01-19 Diffraction Grating Services Llc Faceted gemstone with enhanced color dispersion and diminished haze
US11203281B1 (en) 2020-09-21 2021-12-21 Ford Global Technologies, Llc Visible light manipulating emblem for a vehicle
CN113876090A (zh) * 2021-09-08 2022-01-04 周六福珠宝股份有限公司 一种水晶钻石珠坯加工成型工艺

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2081483A (en) * 1936-05-14 1937-05-25 Haltom Evanda Pollard Gem
US2511510A (en) * 1948-02-03 1950-06-13 Ralph S Mukai Artificial asteria
JPS4520708Y1 (sk) * 1967-06-23 1970-08-19
ZA708135B (en) * 1970-12-01 1972-07-26 Joostes Diamond Cutting Works A new diamond cut
FR2179644B1 (sk) * 1972-04-14 1976-08-06 Gerard Joailliers
US4030317A (en) * 1973-07-16 1977-06-21 Rogell Paul S Simulated gemstone
US4020649A (en) * 1976-05-27 1977-05-03 Henry Grossbard Brilliantized step cut diamond
JPS57168604A (en) * 1981-04-08 1982-10-18 Teruo Imazawa Juery such as crystal or the like
US4809417A (en) * 1986-01-31 1989-03-07 George Normann & Associates Method of making a multiplet jewelry product with internally embedded visual indicia
IL92063A (en) * 1989-10-20 1993-06-10 Boaz Ramot Invisible gemstone setting
US5044123A (en) * 1990-03-22 1991-09-03 Douglas Hoffman Concave-convex faceting method and apparatus
CH684990A5 (fr) * 1991-08-06 1995-02-28 Ludwig Muller Pièce de joaillerie.
DE9207571U1 (de) * 1992-06-04 1992-08-27 Jakob Lach Gmbh & Co Kg, 6450 Hanau Diamantschmuck

Also Published As

Publication number Publication date
EP0648445A1 (en) 1995-04-19
DE69417674D1 (de) 1999-05-12
CZ253094A3 (en) 1996-03-13
IL108385A0 (en) 1994-04-12
CZ283730B6 (cs) 1998-06-17
EP0648445B1 (en) 1999-04-07
IL108385A (en) 1996-11-14
US5612102A (en) 1997-03-18
HK1010974A1 (en) 1999-07-02
JPH07108007A (ja) 1995-04-25
CN1072923C (zh) 2001-10-17
KR970008200B1 (en) 1997-05-22
CN1121786A (zh) 1996-05-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK125494A3 (en) Ornament
US6615611B1 (en) High yield diamond
US7861555B2 (en) Article of jewelry
WO2006129303A2 (en) Encrusted diamond
US9943144B2 (en) Step-cut gemstone
AU5428601A (en) Cut design of diamond for ornamental use
US5868008A (en) Ornaments using jewels
WO2010035741A1 (ja) 装飾用宝石及び装飾用宝石のカッティング方法
US7140200B2 (en) Article of jewelry
US7127916B2 (en) Gemstone arrangement
JP4028489B2 (ja) 装飾用ダイヤモンドカットジュエリー表面
WO2017149375A1 (de) Facettiertes transparentes objekt mit einer lichtquelle zur beleuchtung des objekts
JP3028021U (ja) 装飾品
JPH08103310A (ja) 宝飾品
KR200273908Y1 (ko) 관상용 형광원석 진열시스템
WO1996022714A1 (en) Spherical sectioned gem setting device
KR20030063022A (ko) 관상용 형광원석 진열시스템
CA2524988A1 (en) Multiplet jewelry product and method of manufacture
DE1127647B (de) Facettiertes Schmuckstueck aus Glas, Kunstharz od. dgl.
ITRA20090032A1 (it) Elementi decorativi di materiale trasparente e metodo per renderli iridescenti internamente.
TH50866B (th) เครื่องประดับอัญมณี
TH65271A (th) เครื่องประดับอัญมณี