SI9600339A2 - Vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi - Google Patents

Vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi Download PDF

Info

Publication number
SI9600339A2
SI9600339A2 SI9600339A SI9600339A SI9600339A2 SI 9600339 A2 SI9600339 A2 SI 9600339A2 SI 9600339 A SI9600339 A SI 9600339A SI 9600339 A SI9600339 A SI 9600339A SI 9600339 A2 SI9600339 A2 SI 9600339A2
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
rope
housing
winch
additional
area
Prior art date
Application number
SI9600339A
Other languages
English (en)
Inventor
Jože Špan
Original Assignee
Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. filed Critical Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority to SI9600339A priority Critical patent/SI9600339A2/sl
Publication of SI9600339A2 publication Critical patent/SI9600339A2/sl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66DCAPSTANS; WINCHES; TACKLES, e.g. PULLEY BLOCKS; HOISTS
    • B66D1/00Rope, cable, or chain winding mechanisms; Capstans
    • B66D1/28Other constructional details
    • B66D1/36Guiding, or otherwise ensuring winding in an orderly manner, of ropes, cables, or chains

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)

Abstract

Pričujoča rešitev temelji na problemu zanesljivosti vodenja vlečne vrvi (16) pri gozdarskem vitlu (10) v primeru, ko je zaradi načina jakosti med vlečenjem potrebno jekleno vrv (16) preusmeriti preko dodatne, na vitlu (10) čim bližje podlagi razporejene vrvenice (18), pri čemer naj bi bila tudi po takšni preusmeritvi vrv (16) zanesljivo varovana proti zdrsu dodatne vrvenice (18) in zlasti iz območja okrova (17). Zastavljeni cilj je pri pričujoči rešitvi dosežen s tem, da je na okrovu (17) dodatne vrvenice (18) predvideno varovalo (30) proti nehotenemu izpadanju vrvi (16) iz območja okrova (17) dodatne vrvenice (18), pri čemer je to varovalo (30) prednostno izvedeno kot vzmetno varovalo in razporejeno v območju med dodatno vrvenico (18) in osjo (19), na kateri je pritrjen okrov (17) dodatne vrvenice (18).ŕ

Description

Vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi
Predmet prijave je vitel, zlasti gozdarski vitel, prirejen za vgradnjo na traktor ali podoben vlečni oz. delovni stroj ter namenjen predvsem za spravilo lesa.
Pričujoča rešitev temelji na problemu zanesljivosti vodenja vlečne vrvi v primeru, ko je zaradi načina in jakosti obremenitve med vlečenjem potrebno jekleno vrv preusmeriti preko dodatne, na vitlu čim bližje podlagi razporejene vrvenice, pri čemer naj bi bila tudi po takšni preusmeritvi vrv zanesljivo varovana proti zdrsu s te dodatne vrvenice.
Pri gozdarskih vitlih, obseženih s stanjem tehnike, je v splošnem na voljo navijalni boben, s katerega odvita jeklena vrv poteka preko vrvenice do vsakokratnega bremena. Vitel je pri tem pritrjen na traktorju ali drugem ustreznem delovnem oz. vlečnem stroju. Navijalni boben je nameščen v ustreznem okrovu, omenjena vrvenica pa na razmeroma visoko razporejenem mestu na vitlu, kar pomeni, da je razmeroma oddaljena od podlage. To je običajno sicer koristno, saj je s tem dosežen kar najbolj neoviran potek jeklene vrvi od omenjene vrvenice do vsakokratnega bremena, npr. v sveženj povezane hlodovine. Vsekakor pa se je potrebno zavedati tudi pomanjkljivosti tovrstne ureditve, namreč - prijemališče vlečne sile v območju omenjene vrvenice je razmeroma oddaljeno od podlage. Temu primemo neugoden je torej vpliv vitla na stabilnostne razmere celotnega traktorja ali podobne naprave med vlečenjem.
Med izvlaČenjem hlodovine bodisi zaradi konfiguracije terena ali zaradi teže ali npr. tudi zaradi upora bremena torej vsekakor lahko pride tudi do poslabšanja stabilnostnih razmer zaradi omenjenega visokega prijemališča vlečne sile. Zato ima večina gozdarskih vitlov, obseženih s stanjem tehnike, prigrajeno dodatno vrvenico, ki pa je na vitlu razporejena bistveno nižje, torej bližje podlagi, kot prej omenjena vrvenica. Razen tega je ta dodatna vrvenica na vitlu vgrajena na ta način, da je brez kakršmhhkoli dodatnih ukrepov možno vlečno vrv kar najhitreje namestiti na dodatno vrvenico ter s tem preusmeriti potek vlečne vrvi in znižati prijemališče vlečne sile. To je npr. možno doseči na ta način, da je dodatna vrvenica vgrajena v okoli ustrezne osi vsaj deloma zasučnem okrovu, ki - gledano v prečnem prerezu - nekako kot črka L ali C zgolj deloma obdaja to dodatno vrvenico, medtem ko je slednja uležajena na osi, ki je konzolno vpeta.
Tovrstne rešitve vsekakor bistveno pripomorejo k izboljšanju varnosti uporabnika med delovanjem gozdarskega vitla, razen tega pa tudi k učinkovitosti, ker je pač možno vlačiti tudi večja bremena kot bi jih bilo sicer, brez omenjene dodatne vrvenice. Pač pa se kljub vsemu zgodi, da zlasti pri nenadnih spremembah smeri bremena (npr. pri prevračanju hlodovine po pobočju) ali pri vlačenju bremena pod kotom, ki je večji od kota največjega možnega zasuka omenjenega okrova dodatne vrvenice jeklena vrv izstopi iz žleba dodatne vrvenice. Tak dogodek ima lahko težke posledice. Vsekakor pride do močnega sunka, nenadne smeri vlečne vrvi in možnosti določenega zdrsa bremena, nakar se prijemališče vlečne sile spet premakne na zgornjo vrvenico. Jasno je, da to še kako lahko ogrozi stabilnost traktorja ali drugega vlečnega stroja, in da je tak pojav vsekakor povezan z veliko nevarnostjo.
V pričujočem primeru pa gre za vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi, ki v splošnem sicer sestoji iz varovalnega okvira ter zaščitnega naslona. Slednji obsega tudi pogonsko-navijalni sklop z navijalnim bobnom in vrvenico, preko katere poteka vrv. Potek omenjene vrvi je vsekakor možno po potrebi preusmeriti tudi preko dodatne vrvenice, ki je s pomočjo konzolno nameščene osi uležajena v ustreznem okrovu, s katerim pa je zgolj deloma obdana, in s tem znižati prijemališče vsdakokratne vlečne sile oz. to prijemališče približati podlagi ter s tem izboljšati stabilnostne razmere. Prednosti pričujoče rešitve pa izhajajo iz dejstva, da je na okrovu dodatne vrvenice predvideno varovalo proti nehotenemu izpadanju vrvi iz območja okrova dodatne vrvenice. Pri tem je varovalo, ki je prednostno izvedeno kot vzmetno varovalo, v splošnem razporejeno med dodatno vrvenico in območjem vstopne odprtine za vstavljanje vrvi v okrov oz. za nameščanje vrvi okoli oz. preko dodatne vrvenice, zlasti torej v območju med dodatno vrvenico in osjo, na kateri je pritrjen okrov dodatne vrvenice. Razen tega je vzmetno varovalo prednostno zasnovano s ohišjem, ki je pritrjeno na okrovu dodatne vrvenice, pri čemer je v omenjenem ohišju nameščen z vzmetjo podprt, v območje okrova mimo dodatne vrvenice segajoč zatič, ki pa je proti sili vzmeti in torej na hoten način premakljiv iz območja neposredno ob dodatni vrvenici, zatem pa takorekoč samodejno nazaj v izhodiščni položaj.
Bistvene značilnosti predmetnega vitla bodo v nadaljevanju podrobneje obrazložene s primerom izvedbe, prikazanim na priloženi skici, pri tem pa kažejo sl. 1 gozdarski vitel v perspektivi, sl. 2 ureditev dodatne vrvenice pri gozdarskem vitlu v narisu, in sl. 3 ureditev dodatne vrvenice pri gozdarskem vitlu, prikazano v prerezu v ravnini III-III po sl. 2
Kot je razvidno na sl. 1, je gozdarski vitel 10 namestljiv na traktor 100 ali podoben delovni stroj. Pri tem vitel 10 obsega zaščitni naslon 11 z vgrajenim pogonskonavijalnim sklopom 12, in varovalni okvir 13 z ustrezno varovalno mrežo 13'.
Na omenjenem pogonsko-navijalnem sklopu 12 je v ustreznem zasučnem okrovu 14 nameščena zgornja vrvenica 15, preko katere poteka vlečna vrv 16.
Vlečna vrv 16, ki je običlajno jeklena vrv, je navita na navijalnem bobnu, ki predstavlja del pogonsko-navijalnega sklopa 12 in na skici ni posebej prikazan.
Čim nižje, torej kar najbližje podlagi, je v ustreznem okrovu 17 nameščena dodatna vrvenica 18. V danem primeru je okrov 17 dodatne vrvenice 18 pritrjen na zaščitnem naslonu 11 vitla 10, in sicer na ta način, da je uležiščen na razmeroma kratki osi 19. S tem je dana možnost zasuka okrova 17 z dodatno vrvenico 18 za določen kot okoli horizontalne osi 190.
Tovrstna zasnova torej omogoča preusmeritev vlečne vrvi 16 preko dodatne vrvenice 18 in s tem znižanje prijemališča vlečne sile.
Pri pričujoči rešitvi je okrov 17 dodatne vrvenice 18 izveden zasučno okoli osi 19. Vrvenica 18 je vrtljiva okoli osi 20, ki je uležiščena v omenjenem okrovu 17. Razen tega je okrov 17 tako izveden, da je vrvenica 18 zgolj deloma obdana z okrovom 17. Tako je možno vrv 16 preko dodatno vrvenice 18 namestiti brez vdetja, torej zgolj z ovitjem vsaj dela oboda dodatne vrvenice 18 z vrvjo 16. V ta namen je tudi na okrovu 17 predvidena stranska odprtina, ki je na voljo v območju 21 neposredno ob osi 19 in v danem primeru poteka vzporedno z omenjeno osjo 19. Razen tega je na okrovu 17 na voljo varovalo 30, in sicer prednostno vzmetno varovalo 30. V splošnem bi bilo varovalo 30 kajpak lahko tudi nevzmetno, kar sicer ni prednostno, je pa vsekakor tudi izvedljivo.
Vzmetno varovalo 30 sestoji iz ohišja 31, ki je pritrjeno na omenjenem okrovu 17. V ohišju 31 je nameščen osno premakljiv zatič 32, ki je podprt z vzmetjo 33 in sega ven iz ohišja 31 mimo omenjene dodatne vrvenice 18. Pri tem je omenjeno ohišje 31 razporejeno med dodatno vrvenico 18 in območjem 21 vstopne odprtine vrvi 16 oz. osjo 19.
Omenjeni zatič 32 je sicer proti sili vzmeti 33 možno izvleči iz območja ob dodatni vrvenici 18. Vendar se zatem zaradi delovanja sile vzmeti 33 zatič 32 sam, torej nekako samodejno povrne v izhodiščni položaj.
Ko je okrov 17 z dodatno vrvenico 18 pritrjen na vitlu 10, je možno vrv 16 z vrvenice 15 zelo hitro preusmeriti na ta način, da poteka preko dodatne vrvenice
18. Zadostuje že, če uporabnik prime vlečno vrv 16, deaktivira varovalo 30 tako, da začasno izvleče zatič 32 varovala 30, in v območju 21 vstavi vrv 16 v okrov 17 dodatne vrvenice 18 ter pri tem vrv 16 namesti preko dodatne vrvenice 18 oz. v njen žleb 18'. Pri takšni ureditvi se okrov 17 dodatne vrvenice 18 - kot je bilo sicer že tudi doslej znano - lahko zasuče okoli osi 19 za določen kot. Vendar se tudi pri ekstremnih obremenitvenih razmerah vrv 17 ne more sneti z dodatne vrvenice 18, zlasti pa nikakor ne more izpasti iz območja okrova 17, kar bi lahko povzročilo spremembo prijemališča vlečne sile vrvi 16 in s tem ogrozilo stabilnost vlečnega traktorja 100 oz. nasploh ogrozilo varnost uporabnika.

Claims (4)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi, sestoječ iz varovalnega okvira (13) ter zaščitnega naslona (11), ki obsega tudi pogonsko-navijalni sklop (12) z navijalnim bobnom in vrvenico (15), preko katere poteka vrv (16), katere potek je možno po potrebi preusmeriti tudi preko dodatne vrvenice (18), ki je s pomočjo konzolno nameščene osi (20) uležajena v ustreznem okrovu (17), s katerim je zgolj deloma obdana, in s tem znižati prijemališče vsdakokratne vlečne sile oz. to prijemališče približati podlagi ter s tem izboljšati stabilnostne razmere, označen s tem, daje na okrovu (17) dodatne vrvenice (18) predvideno varovalo (30) proti nehotenemu izpadanju vrvi (16) iz območja okrova (17) dodatne vrvenice (18).
  2. 2. Vitel po zahtevku 1, označen s tem, da je varovalo (30) razporejeno med dodatno vrvenico (18) in območjem (21) vstopne odprtine za vstavljanje vrvi (16) v okrov (17) oz. nameščanje vrvi (16) okoli oz. preko dodatne vrvenice (18).
  3. 3 Vitel po zahtevku 1 in/ali 2, označen s tem, da je varovalo (30) izvedeno kot vzmetno varovalo in razporejeno v območju med dodatno vrvenico (18) in osjo (19), na kateri je pritrjen okrov (17) dodatne vrvenice (18).
  4. 4. Vitel po zahtevkih 1, 2 in/ali 3, označen s tem, da je vzmetno varovalo (30) zasnovano s ohišjem (31), kije pritrjeno na okrovu (17) dodatne vrvenice (18), pri čemer je v omenjenem ohišju (31) nameščen z vzmetjo (33) podprt, v območje okrova (17) mimo dodatne vrvenice (18) segajoč zatič (32), ki pa je proti sili vzmeti (33) in torej na hoten način premakljiv iz območja neposredno ob dodatni vrvenici (18)
SI9600339A 1996-11-19 1996-11-19 Vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi SI9600339A2 (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9600339A SI9600339A2 (sl) 1996-11-19 1996-11-19 Vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9600339A SI9600339A2 (sl) 1996-11-19 1996-11-19 Vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9600339A2 true SI9600339A2 (sl) 1998-06-30

Family

ID=20431952

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9600339A SI9600339A2 (sl) 1996-11-19 1996-11-19 Vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9600339A2 (sl)

Cited By (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2008118105A1 (en) * 2007-03-23 2008-10-02 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Pulley block
WO2013176631A1 (en) 2012-05-22 2013-11-28 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with a height-adjustable pulley
WO2013176630A1 (en) 2012-05-22 2013-11-28 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with improved transmission gear
WO2013180665A1 (en) 2012-05-31 2013-12-05 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with controlled coiling of a towing cable and preventing the overloading thereof
WO2013180664A1 (en) 2012-05-29 2013-12-05 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with controlled decoiling of a towing cable
DE202014105161U1 (de) 2013-11-08 2014-11-06 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forstwinde mit verbesserter Führung des Zugseils im Bereich einer oberen Umlenkrolle
WO2015069194A1 (en) 2013-11-08 2015-05-14 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with improved guiding, coiling and decoiling of a towing cable

Cited By (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2008118105A1 (en) * 2007-03-23 2008-10-02 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Pulley block
WO2013176631A1 (en) 2012-05-22 2013-11-28 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with a height-adjustable pulley
WO2013176630A1 (en) 2012-05-22 2013-11-28 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with improved transmission gear
WO2013180664A1 (en) 2012-05-29 2013-12-05 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with controlled decoiling of a towing cable
WO2013180665A1 (en) 2012-05-31 2013-12-05 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with controlled coiling of a towing cable and preventing the overloading thereof
DE202014105161U1 (de) 2013-11-08 2014-11-06 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forstwinde mit verbesserter Führung des Zugseils im Bereich einer oberen Umlenkrolle
WO2015069194A1 (en) 2013-11-08 2015-05-14 Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. Forestry winch with improved guiding, coiling and decoiling of a towing cable

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US12018502B2 (en) High-intensity, telescoping light tower with safety features
US7857099B2 (en) Twin retractable for fall arrest
SI24108A (sl) Gozdarski vitel s kontroliranim navijanjem vlečne vrvi in varovanjem le-te proti preobremenitvi
US20110168961A1 (en) Winching Apparatus
SI9600339A2 (sl) Vitel, zlasti gozdarski vitel z izboljšanim vodenjem vrvi
US3477596A (en) Log skidder with cab-controlled cable binder
US4653655A (en) Crane boom having variable angle offset capability
SI24539A (sl) Gozdarski vitel z izpopolnjenim vodenjem vlečene vrvi v območju zgornjega škripčnika
US2880827A (en) Portable logging spar apparatus
US3945517A (en) Tractor-mounted logging winch
WO1993013006A1 (en) A portable winch mounted on a backpack frame
CA2331105A1 (en) Anti-two block wire internal to crane telescopic boom
JPH06219688A (ja) ラフィングジブのバックストップ組立体
CA3001820A1 (en) High-intensity, telescoping light tower with safety features
US20170166424A1 (en) Load line guide
SI25661A (sl) Gozdarski vitel z izpopolnjenim varovanjem med vodenjem vlečne vrvi v območju zgornjega škripčnika
KR200154765Y1 (ko) 세이프티로더의 자동리어스텝장치
GB2134065A (en) Safety line
CA1139287A (en) Mooring system
US3466012A (en) Winch assembly
US5797343A (en) System for establishing a towing connection between a marine casualty and a salvage vessel
EP1037849A1 (en) Vehicle winch arrangement
US4372573A (en) Drop hitch system
SI24806A (sl) Gozdarski vitel z izboljšanim varovalom vlečne vrvi na spodnjem škripčniku
EP3090978B1 (en) A mechanism of a guiding arm for a wire rope in a winch