SI9010399A - Postopek za pripravo antraciklinonov - Google Patents

Postopek za pripravo antraciklinonov Download PDF

Info

Publication number
SI9010399A
SI9010399A SI9010399A SI9010399A SI9010399A SI 9010399 A SI9010399 A SI 9010399A SI 9010399 A SI9010399 A SI 9010399A SI 9010399 A SI9010399 A SI 9010399A SI 9010399 A SI9010399 A SI 9010399A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
formula
group
compound
vii
viii
Prior art date
Application number
SI9010399A
Other languages
English (en)
Other versions
SI9010399B (sl
Inventor
Walter Cabri
Ilaria Candiani
Bernardinis Silvia De
Franco Francalanci
Original Assignee
Farmitalia Carlo Erba S.R.L.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB898904794A external-priority patent/GB8904794D0/en
Application filed by Farmitalia Carlo Erba S.R.L. filed Critical Farmitalia Carlo Erba S.R.L.
Publication of SI9010399A publication Critical patent/SI9010399A/sl
Publication of SI9010399B publication Critical patent/SI9010399B/sl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/55Design of synthesis routes, e.g. reducing the use of auxiliary or protecting groups

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

Postopek za pripravo antraciklinonov s formulo (I) , kjer predstavlja R vodikov atom ali COOR1 skupino, v kateri je R1 lahko vodikov atom ali v danem primeru substituirana C1-C10 alkilna skupina, ki so intermediati pri pripravi antraciklinskih glikozidov, ki obsega: (i) (a) pretvorbo 4-demetil-4-sulfonil-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinona s formulo (V) , kjer R' predstavlja alkilno skupino, ki ima od 1 do 10 ogljikovih atomov, v danem primeru substituirano z enim ali več halogenovimi atomi ali arilno skupino, v danem primeru substituirano s halogenom, alkilom, alkoksi ali nitro, v redukcijskem okolju s katalitsko količino spojine s formulo (VIII) , kjer predstavlja M atom prehodne kovine, L in L', ki sta lahko enaka ali različna, vsak predstavlja anion ali nevtralno molekulo in n in m lahko variirata od 0 do 4, tako, da dobimo spojino s formulo (VII) , kjer R predstavlja vodik; ali b) karboniliranje 4-demetil-4-sulfonil-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinona s formulo (V), kot je zgoraj definirano, z ogljikovim monoksidom v prisotnosti nukleofila R1OH, kjer je R1, kot je zgoraj navedeno, organske ali anorganske baze in kot katalizatorja spojine s formulo (VIII) kot je zgoraj navedeno, tako, da dobimo spojino s formulo (VII), kot je zgoraj prikazano, kjer R predstavlja COOR1 skupino; in (ii) uvedbo Alfa hidroksi skupine na mesto 7- in odstranitev 13-okso zaščitne skupine s kislinsko hidrolizo iz nastale spojine s formulo (VII).ŕ

Description

Postopek za pripravo antraciklinonov
Predloženi izum se nanaša na postopek za pripravo antra ciklinonov s splošno formulo (I):
kjer predstavlja .R vodikov atom ali COOR^ skupine, v kateri je R^ lahko vodikov atom ali ravna ali razvejena alkilna skupina, ki ima od 1 do 10 ogljikovih atomov, v danem primeru substituirana, z enim ali več ogljiki v verigi z nevtralnimi skupinami^ kot je arilna skupina, alkoksi skupina, estrska ali amido skupina.
Predlagamo postopek za pripravo antraciklinonov s formulo (I), ki obsega:
(i)(a) pretvorbo 4-demetil-4-sulfonil-7-deoksi-13dioksolanil davnomicinona s formulo (V):
kjer R’ predstavlja alkilno skupino, ki ima od 1 do 10 oglji kovih atomov, v danem primeru substituirano z enim ali več halogenovimi atomi ali arilno skupino, v danem primeru substituirano s halogenom, alkilom, alkoksi ali nitro, v redukcijskem okolju s katalitsko količino spojine s formulo (VIII)
ML L’ n m kjer predstavlja M atom prehodne kovine, L in L’, ki sta lahko enaka ali različna, vsak pred^avlja anion ali nevtralno mole kulOjin n in m lahko variirata od 0 do 4, tako, da dobimo spojino s formulo (VII):
kjer R predstavlja vodik; ali (b) karboniliranje 4-demetil-4-sulfonil-7-deoksi-13dioksolanil davnomicinona s formulo (V)^kot je zgoraj definirano, z ogljikovim monoksidom v prisotnosti nukleofila R^OH, kjer je R17kot je zgoraj navedeno, organske ali anorganske baze in kot katalizatorja spojine s formulo (VIII)jkot je zgoraj navedeno, tako, da dobimo spojino s formulo (VII) kot je zgoraj prikazano, kjer R predstavlja COOR^ skupino; in · (ii) uvedbo oC-hidroksi skupine na mesto 7- in odstranitev 13-okso zaščitne skupine s kislinsko hidrolizo nastale spojine s formulo (VII).
V definicijah je alkilna skupina^ kot C alkil, značilno C^-alkil npr. metil. Arilna skupina je prednostno fenil. Alkoksi skupina je značilno C^-C^ alkoksi. Estrska skupina (je npr. (C^-C^ alkoksi )karbonil. Amido skupina je v splošnem karbamoil. Halogen vključuje F, Cl in Br. Značilno je m+n najmanj 1, npr. 1, 2, 3 ali 4.
Postopek za pripravo spojin s splošno formulo (I) je prikazan z naslednjo reakcijsko shemo 1. Tam prikazano izhodno snov 4-demetil-7-deoksi davnomicinon (II) lahko pripravimo s celokupno kemično sintezo^kot je opisano v US-A-4046878:
OH 0 (II)
Col io! ToH
SHEMA 1
(II)
Bolj prikladno lahko dobimo (II) s C^-OCH^ demetiliranjem naravno dobljenega davnomicinona (III) in naknadno hidrogenolizo 7 oChidroksilne skupine·
(III)
Spojino (II) nato zaščitimo na keto skupini z reakcijo z etilen glikolom, da dobimo (IV)
Sredstvo za sulfoniranje je sulfonilna spojina s formulo (VI):
R’so2x (VI) kjer je X lahko halogenov atom, OSOR’ skupina, imidazolid,
-6ΝΗ(Cr FL· )(R’SO.) ali kakšna druga skupina, ki je zmožna reagio 5 2 rati s fenolom, da dobimo sulfonat, in R’ predstavlja alkilno skupino, ki ima od 1 do 10 ogljikovih atomov, halo ali polihalo alkilno skupino ali arilno skupino v danem primeru substituirano z atomom (i) halogena, alkilnimi, alkoksi ali nitro skupinami. Prednostne skupine, ki lahko predstavljajo R’ so: trifluormetil, 4-fluorofenil in 4-tolil.
Po postopku v smislu izuma spojino s formulo (V)
pretvorimo v (VII^ z obdelavo v ustreznem topilu s spojino s formulo (VIII) (ki je spodaj navedena kot katalizator):
ML L’ (VIII) n m kjer predstavlja M atom prehodne kovine, L in L’, ki sta enaka ali različna in sta lahko anion kot Ci- ali CH^COO- ali nevtralna molekula kot molekula topila, mono ali difosfin, fosfitiali diamin; n in m lahko variirata od 0 do 4. Prednostna atoma prehodne kovine^ki lahko predstavljata M^sta paladij ali nikelj. Prednostne skupine, ki lahko predstavljajo L in/ ali LJ so triarilfosfini kot trifenil fosfin in tritolil fos fini, ali kelatni difosfini kot 1,3 difenilfosfino-propan in 1,1’ bis-(difenilfosfino)ferocen.
Še zlasti dobimo 4-demetoksi-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinon (VII), (R = H) z obdelavo (V), v inertni atmosferi s katalizatorjem, bodisi da ga predhodno tvorimo ali tvorimo in situ iz ustreznih prekurzorjev v prisotnosti redukcijskega sistema, ki je zmožen, da reagira kot formalni hidridni donor. Primerni redukcijski sistem pri pogojih v smislu izuma je trialkilamonijev format, tvorjen in situ z dodatkom mravljinčne kisline in trialkilamina. Reakcija je značilna pri 60°C.
Alternativno pripravimo spojine s formulo (VII), (R=COOR1) pri obdelavi (V) v atmosferi ogljikovega monoksida s katalizatorjem, bodisi da je predhodno tvorjen ali tvorjen in situ iz ustreznih prekurzorjev, v prisotnosti nukleofila R^OH, kjer je R^, kot je zgoraj definirano^in v prisotnosti baze. Primerne baze so trialkilamini in alkalijski ali zemeljsko alkalijski karbonati ali hidroksidi.
Temperatura reakcije je značilno od 0 do 150°C. Katalizator (VIII) v splošnem uporabimo v molarnem razmerju glede na (V) od 1:1 do 1:10 000, prednostno od 1:20 do 1:1000. Tlak CO lahko variira od 1 do 100 bar, prednostno od 1 do 10 bar.
<X.-hidroksilno ksupino nato uvedemo v spojine s formulo (VII) in odstranimo ketalno skupino, da dobimo končne spojine s formulo (I). Uvedbo 7 oL-hidroksilne skupine lahko izvedemo po metodi, opisani v C.M. Wong et al., Can. J. Chem. 51, 446, (1973): bromiranjem spojin (VII) na mestu C7 in hidrolizo
7-bromo in 13-keto skupine, da dobimo spojine s formulo (I).
Značilno uvedemo o(.-hidroksilno skupino na mestu 7 spojine s formulo (VII), 13-dioksolanilno zaščitno skupino odstranimo s kislinsko hidrolizo pri 0°C s trifluorocetno kislino
- 8 in dobimo surovi produkt, ki ga čistimo s kromatografijo na koloni silikagela, z uporabo sistema eluentov kloroform-aceton. Če je R vodik, je sistem eluentov lahko kloroform-aceton (9:1 v/v). Za R je COOR^ je sistem lahke kloroform-aceton (95:5 v/v).
Čeprav je uporaba katalizatorjev prehodnih kovin za · oboje hidrogenolizo in karbonilacijo aril sulfonatov znana že dolga leta, je v antraciklinski kemiji nova.
Postopek predloženega izuma izhajajoč iz znanega sulfonata s formulo (V) dovoljuje sintezo več vrednih intermediatov s splošno formulo (I), ki so drugače dostopni zgolj s celokupno sintezo vsakega posebej. Še več, če dobimo izhodni material (II) iz v naravi dobljivega davnomicinona (V), po potopku v smislu predloženega izuma lahko sintetiziramo ciljne molekule s splošno formulo (I) z visokim izkoristkom in brez stopenj optičnega ločevanja. Spojine (I),so intermediati pri pripravi antitumornih antraciklinskih glikozidov.
Predloženi izum bomo sedaj podrobno opisali z naslednjimi primeri, ki služijo zgolj samo za ilustrativne namene in nimajo namena· omejevati predloženega izuma.
PRIMER 1
4-demetil-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinon (IV).
Suspenzijo 13 g (35,3 mmol) 4-demetil-7-deoksi davnomicinona v 400 ml benzena dodamo 30 ml etilen glikola in 0,3 g para-toluensulfonske kisline. Reacijsko zmes refluktiramo z azeotropnim odstranjevanjem vode približno 6 ur, nato ohladimo na sobno temperaturo. Trdno snov smo izolirali s filtracijo, sprali z vodo in etanolom, da smo dobili po sušenju 13,1 g (IV). Produkt kaže na HPLC analizo 98,6%-no čistočo.
HPLC analiza:
Kolona: MERCK RP 18/7 um (250 x 4,2 mm),
Mobilna faza:
A-0,01 M natrijev heptansulfcnat/0,02 M fosforjeva kislina 6 acetonitril 4
B-metnaol 7 acetonitril 3
Gradient: od 20% B do 70% B v 25 min.
.Pnetok: 1,5 mL/min,
Detektor: UV pri 254 nm.
^-H-NMR 300 MHz (in CDCl3): δ= 1.46 (3H, s), 1.50-2.20 (3H, m), 2.71-3.22 (4H, m), 4.08 (4H, s), 7.28 (IH, dd, J=8.2,1.2 Hz), 7.67 (IH, t, J=8.2 Hz), 7.86 (lH.dd, J-8.2,1.2 Hz), 12.31 (IH,s), 12.84 (IH,s), 13.67 (IH,s) M.S. : m/z «= 412 (M*, bazni pik).
(c = 0.1 v dioksanu)= - 76°.
I.R. (Nujol muli):3420,1590,1518 cm1
TLC na ploščah silikagela F 254 (Merck) pri uporabi kloroforma /acetona (9:1 volumsko) : Rf - 0,62.
PRIMER 2
4-demetii-4--trif luorometansulfoni1-7-deoksi-1 3-dioksolanil davnomicinon (V; R’= CF )
K raztopini 1,1 g (2,7 mmol) (IV), 2,3 ml (13,2 mmola) diizopropiletilamina in 0,33 g (2,7 mmola) 4-dimetilaminopiridina v piridinu (110 ml), ohlajenem na 0°C, smo dodali 1,4 ml (8,3 mmola) trifluorometansulfonii anhidrida in reakcijsko zmes mešali 1 uro pri sobni temperaturi. Reakcijsko zmes smo nato ohladili na 0°C, in dodali 500 mi metilen klorida ir. 300 ml 10%-ne klorovodikove kisline. Organsko fazo smo sprali z vodo, posušili preko natrijevega sulfata in totopilo odparili pri zmanjšanem tlaku, da smo dobili trdno snov, katero smo refluktirali 15 minut v metanolu (35 ml) in filtrirali, da'smo dobili 0,95 g (65% iz IV) (V; R’=CF3), (HPLC: 94%, pri pogojin, opisanih v primeru 1);
XH-NMR 200 MHz (in CDC13): δ= 1.46 (3H,
3.27 (4H. m), 4.08 (4H, s) 7.60 (IH. d, Hz), 8.48 (IH,] dd, J-l.2^.0 Hz), J3.45
s), 1.50 - 2.20 (3H, m), 2.68 J=8.1 Hz), 7.88 (IH, t, J=8.0 (2H, s).
M.S : m/z = 544 (M*
U.V. (V EtOH): λ
I .R. (Nujol muli): t~ —i Zo (c = θ·-1 v , bazni pik).
- 531,496,255,206 nm;
U - 3525,1615,1585 cm-1 dioksanu )= -62.5°
X max
255 nm.
TLC na ploščah silikagela F 254 (Merck) z uporabo kloroforma/ acetona (9/1 volumsko): Rf=O,58.
PRIMER 3
4-demet 11-4- (4 ’ - fluor obenzensul.fonil) - 7-deoksi-13-dioksolaniI davnomici.nori (V; R’ = 4-F(C6H,4)
K raztopini 1,1 g (2,7 mmol) (IV), 2,3 ml (13,2 mmola) diizopropiletilamina in 0,33 g (2,7 mmola) 4-dimetilaminopiridina, v piridinu (110 ml) ohlajeni na 0°C, smo dodali 0,58 g (3,0 mmola) 4-fluorobenzensulfonil klorida in reakcijsko zmes mešali 1 uro pri sobni temperaturi. Reakcijsko zmes smo nato ohladili na 0°C in dodali 500 ml metilen klorida in 300 ml 10%-ne klorovodikove kisline. Organsko fazo smo sprali z vodo, posušili preko natrijevega sulfata in topilo odparili pod zmanjšanim tlakom. Preostanek smo kromatografirali na silikagelu (toluen/aceton 8:2 volumsko kot eluentom), da smo dobili 1,0 g (70,0% iz IV) (V, R’ = 4-F(C6H4)), (HPLC: 98,3%)· ^-H-NMR 300 MHz (in CDC13): S= 1.46 (3H, s), 1.50-1.87 (2H, m), 2.05 (IH, dd, J-2.4;6.1 Hz), 2.70 - 3.18 (4H, m), 4.08 (4H, s), 7.10 - 7.25 (2H, m), 7.63 (IH, d, J=8.0 Hz), 7.78 (IH, t, J=8.0 Hz), 7.96 - 8.01 (2H,
m), 8.37 (IH, dd, J-1.3;7.8 Hz), 13..39 (IH. s), 13.45 (IH, s).
M.S. : m/z = 570 (M*, bazni pik).
α l (c = 0.1 .v dioksanu) = - 34.4°.
λ
U.V. (v EtOH): Λ - 528,493,254,206 nm; Λ max = 254 nm.
I.R. (Nujol muli': U « 3500,1610,1580 cnr1
TLC na plošči silikagela F 254 (Merck) z uporabo kloroforma/acetona (9/1 volumsko); Rf = 0,61.
PRIMER 4
4-demetil-4-(4’-toluensulfonil)-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinon (V; R’ = 4-CH (C6H,4))
Sintezo smo^izvedli kot je opisano v primeru 3, razen da smo uporabili 4-toluensulfonil klorid kot sredstvo za sulfoniranje. Surovi reakcijski produkt smo kromatografirali na silikagelu (toluen/aceton 8:2 volumsko kot eluent), da smo dobili 1,0 g (67,0% iz IV) (V, R’ = 4-CH (C^)), (HPLC:
97,5%).
a-H-NMR 300 MHz (v CDC1 s): δ- > 1.46 (3H, s), 1 .50 - 1.85 (2H, m), 2.05
(IH, dd, J=2 4;6.1 Hz), 2.40 (3H, s), 2.70 - 3. 14 (4H, m). 4.08 (4H, , s),
7.30 (2H, d, J«8.4 Hz), 7.59 (IH, d, J-7.5 Hz), 7.76 (IH, t, J-7. .9 Hz)
7.80 (2H, d. J-8.4 Hz), 8.36 (IH, dd, J=1.2;7.8 Hz), 13.40 '(IH, s), 13.42
(IH, s).
M.S. : m/z - 566 (M*, b iazni pik) .
Ho (c = 0.1 v dioksanu) - - 68.1°.
U.V. ( v EtOH); A- 528,493,254,228,205 nm; Amax = 254 nm.
I.R. (Nujol muli); JJ = 3430,1610,1575 cnr1
TLC na plošči silikagela F 254 (Merck) z uporabo kloroforma/acetona (9/1 volumsko): Rf = 0,57.
- 13 PRIMER 5
4-demetoksi davnomicinon (I, R- H)
K raztopini 2 g (V; R’ = CF^), (3,6 mmola) v 50 ml· dimetilformamida v inertni atmosferi, smo zaporedoma dodali 2 ml trietilamina, 0,6 ml mravljinčne kisline, 110 mg 1,1’bis-(difenilfosfino)ferocena (0,178 mmola) in 40 mg paladijevega'acetata (0,178 mmola). Reakcijsko zmes smo mešali 30 minut pri 60°C, nato ohladili na 0°C, nakisali z 10%-no klorovodikovo kislino in ekstrahirali z metilenkloridom. Organsko fazo smo odparili do suhega in preostanek kromatografirali na silikagelu (toluen/aceton 8:2 volumsko kot eluentom), da smo dobili 1,24 g (86,9%) 4-demetoksi-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinona (VII; R = H), (HPLC: 98,4%).
HI-NMR 200 MHz (v. CDC1,): δ-1.45 (3H, s), 1.6 -2.15 (3H, m), 2.70 - 3.16 (4h. m), 4.08(4H. s), 7.76 -7.85 (2H, m), 8.3 - 8.36(2h. m), 13.52(lh,
s), 13,54(1H, s)
M.S. : m/z - 396 (M*, bazni pik).
TLC na plošči silikagela F 254 (Merck) z uporabo kloroforma/acetona (9/1 volumsko) Rf = 0,59·
Zgoraj opisano spojino (VII, R = H), (1 g, 2,5 mmola) smo raztopili v 160 ml ogljikovega tetraklorida, segreli do temperature refluksa in dodali 2,2 ’-azo-izobutironitrila (0,55 g) in 160 ml vode. K reakcijski zmesi, dobro mešani, smo po kapljicah dodajali 30 minut 4,8 ml 0,6 M raztopine broma v ogljikovem tetrakloridu. Po 1 uri smo zmes ohladili in organsko fazo sprali z vodo in ekstrahriali z 1 N natrijevim hidroksidom. pH vodne alkalne raztopine smo uravnali na 8,2 z 2N klorovodikovo kislino in zmes ekstrahirali z metilen kloridom. Raztopino smo sušili z natrijevim sulfatom in topilo uparili v vakuumu. Preostanek smo raztopili v 30 ml trifluoroocetne kisline in 3 ml vode pri 0°C in mešali 1 uro; reakcijsko zmes smo nato razredčili s 50 ml vode in ekstrahirali z metilen kloridom. Organsko fazo smo sprali z vodnim natrijevim hidrogen karbonatom in vodo in sušili z natrijevim sulfatom. Topilo smo odstranili v vakuumu in preostanek kromatografirali na silikagelu (kloroform/aceton 9:1 volumsko kot eluent), da smo dobili 0,52 g (56,5% iz VII, R = H) (I, R = H) (HPLC: 99,1%).
XH-NMR 300 MHz (v CDC13): 8= 2.19 (IH, dd, J-4.8,14.5 Hz), 2.37 (IH, ddd. J=2.0, 2.0, 14.5 Hz), 2.43 (3H, s), 2.95 (IH, d, J-18.6 Hz), 3.20 (IH, dd, J-2.0, 18.6 Hz), 3.83 (IH, d, J=4.8 Hz), 4.55 (IH, s), 5.32 (IH, ddd, J-2.0, 4.8, 4.8 Hz), 7.84-7.86 (2H, m), 8.33-8.36 (2H, m). 13.30 (IH, s), 13.60 (IH, s).
U.V. (:V- EtOH),: A - 208,252,257,285,480,500,514 nm; A max - 252 nm.
I.R. (K£r tableta):P , 3450, 1715, 1652, 1585 cm-1.
r a (c - 0.1 v dioksanu) - + 159°
- 15 M.S.: m/z = 368 (M+, bazni pik).
TLC na plošči silikagela F 254 (Merck) ob uporabi kloroforma/acetona (8:2 volumsko): Rf - 0,70.
PRIMER 6
4-demetoksi davnomicinon (I; R = H)
Reakcijo smo jo izvedli kot je opisano v primeru 5, le da smo uporabili dioksan (50 ml) kot topilo in 1,3-difenilfosfinopropan (74 mg, 0,178 mmola) kot ligand za paladij.
Po 1 uri na 60°C smo reakcijsko zmes obdelali kot je opisano v primeru 5, da smo dobili 1,17 g (82,0%) 4-demetoksi-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinona (VII; R = H) (HPLC 99,1%).
Spojino (VII; R = H) smo nato pretvorili v 4-demetoksi davnomicinon (I; R = H) kot je opisano v primeru 5.
PRIMER 7
4-demetoksi davnomicinon (I; R = H)
Reakcijo smo izvedli kot je opisano v primeru 5, le da smo uporabili tri-p-tolilfosfin (108 mg, 0,356 mmola) kot ligand za paladij. Po 1 uri na 60°C smo reakcijsko zmes obdelali kot je opisano v primeru 5, da smo dobili 1,21 g (84,8%) 4-demetoksi-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinon (VII; R = H) (HPLC 98,9% )i
Spojino (VII; R - H) smo nato pretvorili v 4-demetoksi davnomicinon (I; R = H) kot je opisano v primeru 5.
PRIMER 8
4-demetoksi davnomicinon (I; R = H)
Reakcijo smo izvedli kot je opisano v primeru 5, le da smo uporabili 4-demetil-4-(4’-fluorobenzensulfonil)-7-deoksi13-dioksolaniI davnomicinon' (V; R’ = 4-F(CgH^)), (2,07 g,
3,6 mmola) kot substrat. Reakcijsko zmes smo nato mešali 7 ur pri 90°C in obdelali kot je opisano v primeru 5, da smo dobili 1,05 g (73,6%) 4-demetoksi-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinona (VII; R = H), (HPLC: 98,7%).
Spojino (VII; R = H) smo nato pretvorili v 4-demetoksi davnomicinon (I; R = H), kot je opisano v primeru 5PRIMER 9
4-demetoksi davnomicinon (I; R = H)
Reakcijo smo izvedli kot je opisano v primeru 5, le da smo uporabili 4-demetil~4-(4’-toluensulfonil)-7-deoksi-13dioksolanil davnomicinon (V; R’ = 4-CHg(CgH^)), (2,04 g,
3,6 mmola) kot substrat, dioksan (50 mi) kot topilo in 1,3-( difenilsofinopropan (74 mg, 0,178 mmola) kot ligand za paladij. Reakcijsko zmes smo mešali 7 ur pri 90°C, obdelali kot je opisano v primeru 5, da smo dobili 1,0 g (70%) 4-demetoksi
7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinona (VII; R = H), (HPLC: 99,0%)
Spojino (VII; R = H) smo nato pretvorili v 4-demetoksi davnomicinon (I; R = H), kot je opisano v primeru 5.
PRIMER 10
4-demetoksi-4-metoksikarbonil davnomicinon (I; R = COOCH^)
K raztopini 2 g (V; R’ = CF^), (3,6 mmola) v 50 ml dioksana v atmosferi ogljikovega monoksida) zaporedoma dodamo 1 mi trietilamina, 3 ml metanola, 74 mg 1,3-difenilfosfinopropana (0,178 mmola) in 40 mg paladijevega acetata (0,178 mmola). Reakcijsko zmes smo mešali pri 60°C dokler se ni ustavila absorpcija CO, nato ohladili na 0°C, nakisali z 1 0%no klorovodikovo kislino in ekstrahirali z metilen kloridom.
Organsko fazo smo uparili do suhega, da smo dobili 1,44 g (88,1%) surovega 4-demetoksi-4-metoksikarbonil-7-deoksi-13dioksolanil davnomicinona (VII, R = COOCH^), (HPLC :95,1%).
^H-NMR 300 MHz ( v CDCl3): δ = 1.46 (3H.S), 1.58-1.90 (2H,m) , 2.00-2.08 (IH,m), 2.75-3.12 (4H,m), 4.02 (3H,s), 4.06 (4H,s), 7.68 (IH,dd,J=7.5,1.3
Hz), 7.82 (lH,t,J=7.6 Hz), 8.41 (IH,dd,J=7.8,1.3 Hz), 13.07 (IH,s), 13.40 (IH,s).
M.S.: m/z » 454 (M*, bazni pik).
TLC na silikagelni plošči F 254 (Merck) z uporabo kloroforma/ acetona)(9/1 volumsko): Rf = 0,54.
Zgoraj opisano spojino (VII; R = COOCH^), (1,4 g;
3,08 mmola) smo raztopili v 2.00 ml ogljikovega tetraklorida, segreli na temperaturo refluksa in dodali 2,2’-azo-izobutironitrila (0,68 g) in 200 ml vode. K dobro mešani reakcijski zmesi smo po kapljicah dodajali '30 minut 5,9 ml 0,6 M raztopino broma v ogljikovem tetrakloridu. Po 1 uri smo reakcijsko zmes ohladili in organsko fazo sprali z vodo in ekstrahirali z 1N natrijevim hidroksidom. pH vodne alkalne raztopine smo uravnali na 8,2 s 2N klorovodikovo kislino in zmes ekstrahirali z metilen kloridom. Raztopino smo sušili preko natrijevega sulfata in topilo uparili v vakuumu. Preostanek smo raztopili v 37 ml trifluoroocetne kisline in 4 ml vode pri 0°C in mešali 1 uro; reakcijsko zmes smo nato razredčili s 60 ml vode in ekstrahirali z metilen kloridom. Organsko fazo smo sprali z vodnim natrijevim hidrogen karbonatom in vodo in sušili z'natrijevim sulfatom. Topilo smo- odstranili v vakuumu in preostanek kromatografirali na silikagelu (kloroform/aceton 95:5 volumsko kot eluent), da smo dobili 0,71 g (54,1% iz VII, R = COOCH^ (I; R r COOCf^), (HPLC: 98,7%).
^H-NMR 300MHz ( v CDC13): δ = 2.04 (IH,dd,J=14.5;4.7 Hz), 2.32 (lH,d,J=14.5 Hz),' 2.45 (3H,s), 2.87 (IH,d,J=19 Hz), 3.08 (lH.dd,J=19;1.8
Hz), 4.02 (3H,s), 4.21 (lH.bs), 4.76 (IH,s), 5.21 (lH.bs), 7.71 (lH,dd,J=7.7;1.2 Hz), 7.87 (IH,t,J=7.7 Hz), 8.38 (IH,dd,J=7.7;1.2 Hz),
12.88 (IH,s). 12.98 (IH,s).
U.V. ( V EtOH): λ = 522,489,461,285,253,206 nm; )(max - 253 nm.
I.R. (Nujol muli):, U - 3440,1735,1713,1622,1576 cm1 £0 f a J (c = 0.1 v dioksanu) = + 145° k D
M.S. m/z - 426 (M*, bazni pik).
TLC na silikagelni plošči F 254 (Merck) ob uporabi kloroform/ aceton (9:1 volumsko) Rf = 0,40.
PRIMER 11
4-demetoksidavnomicinon-4-karboksilna kislina (I; R = COOH)
Reakcijo smo izvedli kot je opisano v primeru 10, le da smo uporabili 4-metoksibenzil alkohol (9,8 g; 72 mmola) namesto metanola. Po končani absorpciji CO smo reakcijsko zmes obdelali kot je opisano v primeru 10, da smo dobili 1,65 g (81,8%) surovega 4-demetoksi-4-(4’-metoksibenzil)karbonil-7deoksi-13-dioksolanil davnomicinona (VII; R = COOCH^(C^H^),OCH^) (HPLC: 96,3%).
1H-NMR 300 MHz ( CDC13): δ = 1.45 (3H,s), 1.60-2.10 (3H,m), 2.75-3.22 (4H,m), 3.95 (3H,s), 4.08 (4H,s), 5.23 (2H,s), 6.86 (2H,d,J=8.7 Hz), 7.39 (2H,d,J=8.7 Hz), 7.69 (IH,dd,J=7.5,1.3 Hz), 7.81 (lH,t,J-7.6 Hz), 8.38 (lH.dd,J=7,8,1.3 Hz), 13.03 (IH,s), 13.42 (IH.s)
U.V. (v EtOH); A= 522,488,257,206 nm; Amax = 206 nm.
I.R. (Nujol muli): l/ jr 3400,1730,1610,1570 cm-1 ΓαΊ (c = 0.1 v dioksanu) = - 58°
M.S. m/z - 560 (M*, bazni pik)
TLC na silikagelni plošči F 254 (Mere$) ob uporabi:jkloroformaVacetona (9/1 volumsko): 0,55.
Zgoraj opisano spojino (VII: R = C00CH2(C^H^)0CH^) smo nato pretvorili v 4-demetoksidavnomicinon-4-karboksilno kislino (I; R = COOH),,kot je opisano v primeru 10.
^H-NMR 300 MHz (V DMSO d6): 8 - 1.90-2.08 (IH,m), 2.20-2.28 (IH,m), 2.38 (3H,s), 2.96 (lH,d,J“18.7 Hz), 3.08 (lH,d,J=18.7 Hz), 5.10 (lH.bs), 5.38 (lH,d,J-6.6 Hz), 6.17 (IH, bs), 7.94 (lH,d,J-7.3 Hz), 8.07 (lH,t,J~7.6
Hz), 8.39 (lH,d,J-7.5 Hz), 13.15 (IH,s), 13,25 (IH,s). 13.40 (lH.bs).
U.V. ( v EtOH): A- 486,287,251,205 nm; Amax - 251 nm.
- 20 I.R. (Nujol muli): 2/-3340,1695,1610,1565 cm-1
C “] (c - 0.1 v dioksanu) “ + 1Ζ,6,·° J0
M.S. m/z - 412 (M*, bazni pik).

Claims (8)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Postopek za pripravo antraciklinona s formulo (I):
    kjer predstavlja R vodikov atom ali COOR^ skupino, v kateri je R lahko vodikov atom ali ravna ali razvejena alkilna skupina, ki ima od 1 do 10 ogljikovih atomov, v danem primeru substituirana z enim ali več ogljiki v verigi z inertno skupino, označen s tem, da:
    (i)(a) pretvorimo 4-demetil-4-sulfonil-7-deoksi-13dioksolanil davnomicinon s formulo (V):
    kjer R’ predstavlja alkilno skupino, ki ima od 1 do 10 ogljikovih atomov, v danem primeru substituirano z enim ali več halogenovimi atomi ali arilno skupino, v danem primeru substituirano s halogenom, alkilom, alkoksi ali nitro, v redukcijskem okolju s katalitsko količino spojine s formulo (VIII) kjer predstavlja M atom prehodne kovine, L in L’, ki sta lahko enaka ali različna, vsak prestavlja anion ali nevtralno molekulo in n in m lahko variirata od 0 do 4, tako, da dobimo spojino s formulo (VII):
    kjer R predstavlja vodik; ali
    b) karboniliramo 4-demetil-4-sulfonil-7-deoksi-13-dioksolanil davnomicinon s formulo (V), kot je zgoraj definirano, z ogljikovim monoksidom v prisotnosti nukleofila R^OH, kjer je R^, kot je zgoraj navedeno, organske ali anorganske baze in kot katalizatorja spojine s formulo (VIII) kot je zgoraj navedeno, tako, da dobimo spojino s formulo (VII), kot je zgoraj prikazano, kjer R predstavlja COOR^ skupino; in (ii) uvedemo ^hidroksi skupino na mesto 7- in odstranimo 13-okso zaščitno skupino s kislinsko hidrolizo iz nastale spojine s formulo (VII).
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da v stopnji (i)(a) davnomicinon s formulo (V) raztopljen v ustreznem topilu v inertni atmosferi pretvorimo pri 60°C s sistemom za redukcijo, ki ga sestavljajo trialkilamonijev format in situ z dodatkom mravljinčne kisline in trialkilamina.
  3. 3- Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da uporabimo v stopnji (i)(b) tlak ogljikovega monoksida za karboniliranje
    od 1 do 100 bar. 4. Postopek po zahtevku 3, označen s tem, da je tlak od 1 do 10 bar. 5. Postopek po kateremkoli od zahtevkov 1, 3 in 4, označen s tem, da je v stopnji (i)(b) uporabljena baza tri-
    alkilamin ali alkalijski ali zemeljsko alkalijski karbonat ali hidroksid.
    6. Postopek po kateremkoli od prehodnih zahtevkov, označen s tem, da v katalizatorju s formulo (VIII)
    ML L’ (VIII), n n ’
    M predstavlja paladij ali nikelj, L in L’ vsak neodvisno predstavljata Ci, CH^COO-, molekulo topila, mono ali difosfin, fosfit ali diamin in m in n variirata lahko od 1 do
  4. 4.
  5. 7- Postopek po kateremkoli od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da uporabimo katalizator s formulo (VIII) glede na izhodni material s formulo (V) v molskem razmerju od 1:1 do 1:10 000.
  6. 8. Postopek po zahtevku 7, označen s tem, da znaša molsko razmerje od 1:20 do 1:1 000.
  7. 9. Postopek po kateremkoli od prehodnih zahtevkov, označen s tem, da uvedemo Χ-hidroksi skupino na mesto 7 v spojino s formulo (VII); 13-dioksolanil zaščitno skupino odstranimo s kislinskohidrolizo pri 0° s trifluoroocetno kislino in dobljeni surovi produkt čistimo s kromatografijo na koloni silikagela ob uporabi sistema eluentov kloroform-aceton.
  8. 10. Postopek za pripravo antraciklinona s formulo (I) kot je definirano v zahtevku 1, označen s tem, da izvedemo postopek kot je opisano v kateremkoli od primerov 5 in 11.
SI9010399A 1989-03-02 1990-03-01 Postopek za pripravo antraciklinonov SI9010399B (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB898904794A GB8904794D0 (en) 1989-03-02 1989-03-02 Process for preparing anthracyclinones
YU39990A YU47556B (sh) 1989-03-02 1990-03-01 Postupak za dobijanje antraciklinona

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SI9010399A true SI9010399A (sl) 1998-02-28
SI9010399B SI9010399B (sl) 1998-10-31

Family

ID=26295040

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9010399A SI9010399B (sl) 1989-03-02 1990-03-01 Postopek za pripravo antraciklinonov

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP921224B1 (sl)
SI (1) SI9010399B (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP921224B1 (en) 1999-12-31
SI9010399B (sl) 1998-10-31
HRP921224A2 (en) 1996-02-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI89263C (fi) 4-demetoxi-4-aminodaunomycinon och foerfarande foer dess framstaellning
Yoshihara et al. A new lignan amide, grossamide, from bell pepper (Capsicum annuum var. grossurri)
EP0434960B1 (en) Chiral 1,5-diiodo-2-methoxy or benzyloxy intermediates
US4465671A (en) Anthracycline glycosides use and compositions containing same
US5103029A (en) Process for preparing 4-demethoxydaunomycinone
AU636134B2 (en) Process for preparing anthracyclinones
US5218130A (en) 4-substituted anthracyclinones and their preparation
SI9010399A (sl) Postopek za pripravo antraciklinonov
US4563444A (en) Anthracycline glycosides, use and compositions containing same
Rama et al. A new convergent synthesis of WS-5995-B, an anticoccidial antibiotic from Streptomyces auranticolor
IL104961A (en) Preparation of Acids 4 - Demethoxydaunomycinone - 4 - Carboxyls and their esters
US5262546A (en) Process for the preparation of 5,6-diacetoxyindole
HU209458B (en) Process for preparing 3&#39;-deamino-4&#39;-deoxy-4&#39;-amino-8-fluoranthracyclin derivatives and pharmaceutical compositions containing them as active agents
Kurosawa et al. The oxidation of biphenylene and its derivatives with Mn (OAc) 3 and Pb (OAc) 4.
JPS6383048A (ja) 炭素環c−ヌクレオシド前駆体及びその製造方法
IL104975A (en) 4-Dimethoxydoxorubicin- and deonomycin-4-carboxylic acids their esters, their preparations and pharmaceutical preparations containing them
JPH0769988A (ja) ジフェノール酸第三級ブチルエステルの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the event date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20071010