SI26364A - Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine - Google Patents

Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine Download PDF

Info

Publication number
SI26364A
SI26364A SI202200086A SI202200086A SI26364A SI 26364 A SI26364 A SI 26364A SI 202200086 A SI202200086 A SI 202200086A SI 202200086 A SI202200086 A SI 202200086A SI 26364 A SI26364 A SI 26364A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
trailer
frame
support frame
mentioned
clamp
Prior art date
Application number
SI202200086A
Other languages
English (en)
Inventor
Nejc ARZENŠEK
Original Assignee
Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. filed Critical Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority to SI202200086A priority Critical patent/SI26364A/sl
Priority to PCT/SI2023/000003 priority patent/WO2023234876A1/en
Priority to CA3227695A priority patent/CA3227695A1/en
Priority to CN202380013683.1A priority patent/CN117957163A/zh
Publication of SI26364A publication Critical patent/SI26364A/sl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D21/00Understructures, i.e. chassis frame on which a vehicle body may be mounted
    • B62D21/18Understructures, i.e. chassis frame on which a vehicle body may be mounted characterised by the vehicle type and not provided for in groups B62D21/02 - B62D21/17
    • B62D21/20Understructures, i.e. chassis frame on which a vehicle body may be mounted characterised by the vehicle type and not provided for in groups B62D21/02 - B62D21/17 trailer type, i.e. a frame specifically constructed for use in a non-powered vehicle
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60DVEHICLE CONNECTIONS
    • B60D1/00Traction couplings; Hitches; Draw-gear; Towing devices
    • B60D1/01Traction couplings or hitches characterised by their type
    • B60D1/02Bolt or shackle-type couplings
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60DVEHICLE CONNECTIONS
    • B60D1/00Traction couplings; Hitches; Draw-gear; Towing devices
    • B60D1/14Draw-gear or towing devices characterised by their type
    • B60D1/145Draw-gear or towing devices characterised by their type consisting of an elongated single bar or tube
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D27/00Connections between superstructure or understructure sub-units
    • B62D27/06Connections between superstructure or understructure sub-units readily releasable
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D33/00Superstructures for load-carrying vehicles
    • B62D33/02Platforms; Open load compartments
    • B62D33/0207Connections of movable or detachable racks or stanchions to platforms
    • B62D33/0215Connections of movable or detachable racks or stanchions to platforms for log hauling vehicles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Auxiliary Methods And Devices For Loading And Unloading (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Abstract

Namen izuma je zasnovati traktorsko prikolico, ki bo v osnovi prirejena za prevoz hlodovine ali podobnih oblikovno in trdnostno stabilnih ter medsebojno v sveženj povezljivih linijskih predmetov, pri čemer naj bi konstrukcijska zasnova prikolice omogočala uporabo tipiziranih sestavnih delov z namenom preprostega spreminjanja in prilagajanja števila in tudi položaja posameznih komponent glede na specifične potrebe vsakega uporabnika glede na vrsto, količino in tudi dolžino tovora, ki ga namerava s prikolicoprevažati. Po izumu prikolica obsega nosilno ogrodje (1), ki je podprto s podvozjem (2) ter opremljeno z vlečnim rudom (3) in vsaj dvema med seboj v vzdolžni smeri ogrodja razmaknjenima varovalnima stremenoma (4; 4', 4"), pri čemer omenjeno nosilno ogrodje (1) predstavlja enovit linijski odsek kvadratne cevi vnaprej določene dolžine, ki pa je okoli svoje vzdolžne osi zasukana za 45 stopinj in torej tako orientirana, da ena izmed diagonal prečnega prereza kvadratne cevi poteka vzporedno s podlago,preostala diagonala pa pravokotno na podlago.

Description

Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine
Izum spada na področje transporta, namreč h kopenskim vozilom izvzemši vozila za premikanje po tračnicah, konkretno pa k traktorskim prikolicam. Po Mednarodni patentni klasifikaciji so tovrstni izumi razvrščeni v razred B 62 D 53/06.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako zasnovati traktorsko prikolico, ki bo v osnovi prirejena za prevoz hlodovine ali podobnih oblikovno in trdnostno stabilnih ter medsebojno v sveženj povezljivih linijskih predmetov, pri čemer naj bi konstrukcijska zasnova prikolice omogočala uporabo tipiziranih sestavnih delov z namenom preprostega spreminjanja in prilagajanja števila in tudi položaja posameznih komponent glede na specifične potrebe vsakega uporabnika glede na vrsto, količino in tudi dolžino tovora, ki ga namerava s prikolico prevažati.
Prikolica, kije primerna za prevoz hlodovine in torej tudi za uporabo v gozdarstvu, je opisana v DE 36 20 328 Al, in obsega nosilno ogrodje, ki ga tvorita med seboj razmaknjena in s prečnimi vezmi v togo enoto povezana nosilna I profila. Na spodnjih, proti podlagi obrnjenih pasnicah omenjenih I profilov je pritrjeno podvozje, obsegajoče os in nanjo pritrjeni kolesi. Na zgornjih, od podlage vstran obrnjenih pasnicah omenjenih I profilov so na vnaprej določenih pozicijah pritrjena po dolžini profilov med seboj razmaknjena in glede na I profila prečno razporejena toga nosilna stremena v obliki črke U z vstran od podlage štrlečima rogljema, ki so s profiloma togo povezana. Temu ustrezno je možno v območju omenjenih stremen na prikolico natovoriti določeni število hlodov in jih potem pred začetkom transporta na primeren način in s primernimi sredstvi, npr. s priklenitvijo verige na oba konca vsakokratnih krakov stremena, povezati v sveženj. Tovrstna prikolica je glede na konstrukcijsko zasnovo že sama po sebi razmeroma težka, kar ob upoštevanju pogonske moči in teže vsakokratnega traktorja neposredno vpliva na količino tovora, ki gaje možno s prikolico naenkrat transportirati. Razen tega je konfiguracija tovrstne prikolice vselej vnaprej določena že pri sami izdelavi le-te, kar pomeni, daje položaj podvozja ter število in razporeditev stremen z roglji vnaprej določen in nespremenljiv, tako da je prilagajanje prikolice različnim potrebam uporabnikov možno edinole že v fazi same izdelave prikolice in z izdelavo več tipov različno dolgih in z večjim ali manjšim številom stremen opremljenih prikolic.
Razen tega je v EP 3 106 347 BI opisana gozdarska prikolica z mehanizmom za premikanje koles, bolj smiselno podvozja s kolesi, ki prav tako obsega nosilno ogrodje, podvozje in stremena z roglji za zavarovanje tovora pred premikanjem v prečni smeri. Nosilno ogrodje predstavlja ravninski okvir, sestoječ iz para vzdolžno razporejenih, med seboj vzporedno razmaknjenih in s prečnimi vezmi v togo enoto povezanih pokončnih pravokotnih cevi. Omenjeni vzdolžni cevi sta v okviru tako orientirani, da sta, gledano v prečnem prerezu, krajši stranici pravokotnega preseka vzporedni s podlago, daljši stranici pa sta orientirani pravokotno na podlago. Podobno so izvedene tudi prečne cevi, ki so v vzdolžni smeri omenjenih vzdolžnih cevi razporejene med seboj vzporedno na vnaprej določenim medsebojnih razdaljah. Temu ustrezno je nosilni okvir lahko ustrezno tog in je zmožen prenašati upogibne obremenitve v vzdolžni in prečni smeri, obenem pa tudi torzijske obremenitve okoli osrednje vzdolžne geometrijske osi prikolice, ki poteka skozi priključno rudo. Podvozje je tandemsko zasnovano, kar pomeni, da sta na vsaki strani prikolice na voljo po dve kolesi, ki sta vsako zase prosto vrtljivo vgrajeni v tečajih na prostih koncih sicer togega, vendar v osrednjem območju v primernem okrovu nihajno vpetega nosilca. Okrov z nosilcem koles na vsaki strani nosilnega okvira je preko ustreznega prečnega nosilca togo povezan z okrovom z nosilcem koles na nasprotni strani nosilnega okvira. Omenjena okrova sta skupaj s pripadajočima nosilcema in kolesi na obeh straneh prikolice sočasno drsno premakljiva po vzdolžnih pravokotnih ceveh nosilnega okvira, pri čemer je ob vsaki izmed vzdolžnih pravokotnih cevi predviden hidravlični cilinder, ki je po eni strani povezan z okrovom nosilca koles in po drugi strani z eno izmed prečnih vezi nosilnega okvira. Posledično je torej s hidravličnima cilindroma možno spreminjati položaj podvozja vzdolž nosilnega okvira prikolice ter ga tako prilagajati težišču tovora. Podvozje je potrebno potem v vsakokrat izbranem položaju seveda tudi vzdrževati.
Položaj stremen za vzdrževanje tovora v ustrezni legi je tudi pri tovrstni prikolici EP 3 106 347 BI vselej vnaprej določen, saj so vnaprej določena mesta pritrditve stremen, kasnejše spreminjanje položaja stremen glede na vsakokratne potrebe uporabnika pa praktično ni možno. Stremena z roglji so namreč na proti podlagi obrnjeni strani opremljena s po dvema proti podlagi štrlečima cilindričnima nastavkoma. Po drugi strani so na nosilnem ogrodju na vnaprej določenih razdaljah privarjena cevasta gnezda, ki so prirejena za prejem omenjenih cilindričnih nastavkov stremen. To po eni strani pomeni, da mora biti med zunanjim premerom cilindričnega nastavka na stremenu in notranjim premerom cevastega gnezda na nosilnem okviru vnaprej predvidena precejšnja razlika oz. zračnost, ker bi v nasprotnem primeru nameščanje stremen ne bilo izvedljivo in bi prihajalo do zagozdenja. To je še zlasti problematično pri dolgotrajni uporabi v različnih vremenskih pogojih, ko se je tudi koroziji in nečistočam na površini praktično nemogoče izogniti. Omenjena zračnost pa ima med drugim za posledico, da se stremena lahko v gnezdih tudi premikajo, med drugim se lahko za določen kot nagibajo v smeri naprej ali nazaj glede na smer vožnje prikolice. Zlasti med prevažanjem nenatovorjene prikolice se torej stremena med vožnjo povsem naključno premikajo, nagibajo in poskakujejo, kar med drugim lahko tudi precej hrupno in zlasti med vožnjo v naseljih ali pa po gozdu lahko tudi zelo neprijetno. Tak koncept vgradnje stremen na prikolico torej ne omogoča nikakršne fleksibilnosti razporejanja stremen vzdolž nosilnega okvira, in sicer navzlic temu, daje bilo po drugi strani vloženega veliko napora v možnost prilagajanja položaja podvozja po dolžini prikolice. Prav tako tudi ne omogoča izbire drugačne konfiguracije podvozja, čeprav bi v določenih primerih načeloma na vsaki strani prikolice lahko zadostovalo tudi eno samo kolo.
Razen tega je v US 2016/0311470 Al opisano podvozje prikolice polpriklopnika s teleskopskim nosilnim elementom, ki na prvi pogled deluje kot enovit linijski nosilec. Vendar pa je podobno kot tisti pri rešitvi iz EP 3 106 347 BI tudi v tem primeru nosilni okvir izveden iz dvojice med seboj razmaknjenih vzdolžnih cevi, ki sta s prečnimi vezmi med seboj togo povezani v ravninski okvir, vse skupaj pa je potem obdano še s C profilom. Tovrstna rešitev je primerna za prejem transportne platforme, zato stremena z roglji niso predvidena.
Izum se nanaša na gozdarsko prikolico, zlasti traktorsko prikolico za transport hlodovine. Tovrstna prikolica v splošnem obsega nosilno ogrodje, ki je na zadostnem odmiku od podlage podprto s podvozjem, ki obsega vsaj en par med seboj soosno razporejenih, prosto vrtljivih in na vsaki strani prikolice razporejenih koles. Omenjeno nosilno ogrodje je na enem koncu opremljeno z vlečnim rudom, ki je prirejeno za vzpostavitev zanesljive, obenem pa tudi v vseh za manevriranje prikolice med vožnjo potrebnih smereh gibljive in po izbiri tudi razstavljive medsebojne povezave med prikolico in vlečnim vozilom, zlasti traktorjem. Razen tega sta na nosilnem ogrodju na primernem medsebojnem razmiku v vzdolžni smeri ogrodja pričvrščeni vsaj dve varovalni, smiselno v obliki črke U zasnovani stremeni, izmed katerih vsako obsega za prenašanje teže vsakokratnega tovora dovolj togo horizontalno območje in dvojico med seboj v prečni smeri ogrodja razmaknjenih in v smeri vstran od podlage štrlečih rogljev, prirejenih za varovanje načeloma v sveženj povezanega tovora proti zdrsu s prikolice v obeh lateralnih smereh. Položaj omenjenega vlečnega ruda je glede na nosilno ogrodje po izbiri tudi spremenljiv, razen tega pa je na nosilnem ogrodju po izbiri predvidena tudi platforma za pritrditev dvigala in/ali ogrodja z varovalno mrežo.
Po izumu pa je predlagano, da omenjeno nosilno ogrodje, ki je podprto s podvozjem ter opremljeno z vlečnim rudom in omenjenima vsaj dvema med seboj v vzdolžni smeri ogrodja razmaknjenima varovalnima stremenoma, predstavlja enovit linijski odsek kvadratne cevi vnaprej določene dolžine, ki pa je okoli svoje vzdolžne osi zasukana za 45° in torej tako orientirana, da ena izmed diagonal prečnega prereza kvadratne cevi poteka vzporedno s podlago, preostala diagonala pa pravokotno na podlago. Pri tem je omenjeno podvozje v osrednjem območju, gledano v prečni smeri prikolice, opremljeno s trikotno zajedo v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na eni strani omenjenega nosilnega ogrodja v obliki kvadratne cevi, in razen tega obsega objemko, ki je prav tako opremljena z zajedo v obliki črke V, ki pa je prirejena za naleganje na nasprotni strani omenjenega nosilnega ogrodja, tako da je omenjena objemka s pomočjo vijačne zveze prižemljiva k podvozju, nosilno ogrodje pa je vpeto med podvozjem in objemko v območju omenjenih zajed. Povsem analogno je tudi vsakokratno varovalno streme, gledano v prečni smeri prikolice, v osrednjem predelu svojega horizontalnega območja opremljeno s trikotno zajedo v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na eni strani omenjenega nosilnega ogrodja v obliki kvadratne cevi, in razen tega obsega tudi objemko, ki je prav tako opremljena z žlebom v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na nasprotni strani omenjenega nosilnega ogrodja, tako daje omenjena objemka s pomočjo vijačne zveze prižemljiva k horizontalnemu območju stremena, nosilno ogrodje pa je vpeto med stremenom in objemko v območju omenjenih zajed v obliki črke V.
Pri eni od izvedb izuma je v svetlino kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja na nasprotnem koncu od omenjenega konca z vlečnim rudom, v kvadratno cev nosilnega ogrodja primerno prilegajoče se vstavljiv sekundami nosilec, ki je prav tako zasnovan kot linijski odsek kvadratne cevi, pri čemer je sekundami nosilec premakljiv vzdolž samega nosilnega ogrodja in v vsakokrat izbranem položaju utrdljiv. Pri tem je prednostno, če je sekundami nosilec v vsakokratnem položaju utrdljiv s pomočjo vijakov na cevastem nosilnem ogrodju. Tudi sekundarni nosilec pa je načeloma prirejen za prejem vsaj enega z zajedo v obliki črke V opremljenega varovalnega stremena, ki je nanj pritrdljivo s pomočjo objemke z zajedo v obliki črke V in z vzpostavitvijo vijačne zveze med stremenom in objemko, tako da je sekundami nosilec v območju omenjenih zajed vpet med stremenom in objemko.
Tisto varovalno streme, ki je najbolj oddaljeno od vlečnega ruda, je po izbiri v svojem horizontalnem območju in na vstran od vlečnega ruda obrnjeni strani opremljeno z vsaj eno svetlobno signalno enoto, ki je v območju vlečnega ruda električno povezljiva z vsakokratnim vlečnim vozilom.
Na tistem koncu nosilnega ogrodja, na katerem se nahaja vlečno rudo, je nadalje prikolica po izbiri lahko opremljena s smiselno škatlastim pritrdilnim okrovom, s katerim je z vsaj dveh strani obdana kvadratna cev nosilnega ogrodja. Pritrdilni okrov obsega med seboj vzporedni, horizontalni in druga nad drugo razporejeni togi povezovalni plošči, namreč zgornjo povezovalno ploščo in spodnjo povezovalno ploščo, ki sta v območju naleganja na vogalih kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja opremljeni z utoroma, v območju med omenjenima ploščama pa so vgrajeni vsaj štirje pozicionimi vmesniki, izmed katerih je vsak vijačno povezan po eni strani z zgornjo ploščo in po drugi strani s spodnjo povezovalno ploščo. Vsak izmed pozicionimih vmesnikov je opremljen z osrednje razporejeno in za sodelovanje z vsakokrat pripadajočim pravokotnim robom kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja prirejeno zajedo, razen tega so omenjeni pozicionimi vmesniki tako razporejeni, da sta na vsaki strani nosilnega ogrodja na voljo vsaj dva med seboj ustrezno razmaknjena pozicionima vmesnika.
Zgornja povezovalna plošča pritrdilnega okrova je načeloma prirejena za prejem neposredno na njej nalegajoče in z njo vijačno povezane pritrdilne plošče. Pri eni od možnih izvedb prikolice po izumu je omenjena pritrdilna plošča prirejena za prejem dvigala, ki je vijačno povezljivo s pritrdilno ploščo. Po izumu je nadalje predvidena možnost, da je omenjena pritrdilna plošča prirejena tudi za prejem ogrodja varovalne mreže, ki je vijačno povezljivo s pritrdilno ploščo. Prikolica po izumu pa nadalje lahko obsega tudi teleskopsko in v smeri proti podlagi podaljšljivo ter za naleganje na podlagi prirejeno podporno nogo, ki pa je smiselno na enak način kot podvozje in varovalna stremena opremljena s trikotno zajedo v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na eni strani omenjenega nosilnega ogrodja v obliki kvadratne cevi, in razen tega obsega objemko, ki je prav tako opremljena z žlebom v obliki črke V, ki je prirejen za naleganje na nasprotni strani omenjenega nosilnega ogrodja, tako da je omenjena objemka s pomočjo vijačne zveze prižemljiva k podporni nogi, nosilno ogrodje pa je vpeto med podporno nogo omenjeno objemko v območju omenjenih zajed v obliki črke V.
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen s primeri izvedbe, ki so ponazorjeni na priloženi skici, pri čemer
Sl. 1 kaže gozdarsko prikolico po izumu, namreč traktorsko prikolico za transport hlodovine, v izometriji in pripravljeno za uporabo;
Sl. 2 kaže prikolico, opremljeno s podvozjem in kolesi, prav tako v izometriji;
Sl. 3 kaže prikolico po Sl. 2 v ortogonalnem pogledu od zadaj;
Sl. 4 kaže podrobnost A po Sl. 3;
Sl. 5 kaže podrobnost B po Sl. 3;
Sl. 6 kaže pritrdilno streme v izometriji;
Sl. 7 kaže pritrdilno streme po Sl. 6 v narisu;
Sl. 8 kaže podrobnost C po Sl. 7;
Sl. 9 kaže priključni okrov prikolice po Sl. 2, spet v izometriji;
Sl. 10 kaže prerez v ravnini III - III po Sl. 9;
Sl. 11 kaže nadaljnjo izvedbo prikolice po Sl. 1, namreč priključni okrov po Sl. 9 skupaj s priključno platformo za vgradnjo dvigala, spet v izometriji;
Sl. 12 kaže prerez v ravnini I -1 po Sl. 11;
Sl. 13 kaže prerez v ravnini II - II po Sl. 11;
Sl. 14 kaže priključni okrov skupaj s priključno platformo v izometriji, vendar z drugačne smeri kot na Sl. 11;
Sl. 15 kaže priključni okrov skupaj s priključno platformo in vlečnim rudom, spet v izometriji;
Sl. 16 kaže še nadaljnjo izvedbo prikolice s premakljivim vlečnim rudom.
Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine, ki je v izbrani konfiguraciji in v stanju pripravljenosti za uporabo ponazorjena na Sl. 1, obsega nosilno ogrodje 1, ki je na zadostnem odmiku od podlage (Sl. 3) podprto s podvozjem 2, ki v splošnem obsega vsaj en par med seboj soosno razporejenih, prosto vrtljivih in na vsaki strani prikolice razporejenih koles 20', 20, v prikazanem primeru pa sta na vsaki strani prikolice predvideni po dve drugo za druga razporejeni kolesi 20', 20. Podvozje 2 je v splošnem lahko izvedeno tudi v drugačnih kombinacijah koles 20', 20, kar na samo bistvo izuma načeloma nima nikakršnega vpliva.
Omenjeno nosilno ogrodje 1 je na enem koncu 11 opremljeno z vlečnim rudom 3, ki je prirejeno za vzpostavitev zanesljive, obenem pa tudi v vseh za manevriranje prikolice med vožnjo potrebnih smereh gibljive in po izbiri tudi razstavljive medsebojne povezave med prikolico in vlečnim vozilom, zlasti traktorjem. Razen tega sta na nosilnem ogrodju 1 na primernem medsebojnem razmiku v vzdolžni smeri ogrodja 1 v splošnem pričvrščeni vsaj dve varovalni, smiselno v obliki črke U zasnovani stremeni 4, 4', 4. V prikazanem primeru so predvidena tri varovalna stremena 4, 4', 4, vsako izmed njih pa obsega za prenašanje teže vsakokratnega tovora dovolj togo horizontalno območje 40 kot tudi dvojico med seboj v prečni smeri ogrodja 1 razmaknjenih in v smeri vstran od podlage štrlečih rogljev 40', 40, ki sta prirejena za varovanje načeloma v sveženj povezanega tovora proti zdrsu s prikolice v obeh lateralnih smereh.
Položaj omenjenega vlečnega ruda 3 je glede na nosilno ogrodje 1 po izbiri tudi spremenljiv. Pri eni od izvedb prikolice po izumu, ki je ponazorjena na Sl. 16, je možno vlečno rudo 3 s pomočjo hidravličnih cilindrov 31, 32 za določen kot odkloniti iz vzdolžne geometrijske osi prikolice in s tem spreminjati radij rajdnega kroga, kar med manevriranjem s prikolico lahko pripomore k spremembi smeri poteka koles 20', 20, kar omogoča npr. izogibanjem oviram.
Nadalje je na nosilnem ogrodju 1 po izbiri predvidena tudi platforma 5 za pritrditev dvigala in/ali ogrodja 8 z varovalno mrežo 81, kar bo podrobneje obrazloženo v nadaljevanju.
Omenjeno nosilno ogrodje 1, ki je podprto s podvozjem 2 ter opremljeno z vlečnim rudom 3 in omenjenima vsaj dvema med seboj v vzdolžni smeri ogrodja razmaknjenima varovalnima stremenoma 4, 4', 4, po izumu predstavlja enovit linijski odsek kvadratne cevi vnaprej določene dolžine, ki pa je okoli svoje vzdolžne osi zasukana za 45° in torej tako orientirana, da ena izmed diagonal prečnega prereza kvadratne cevi poteka vzporedno s podlago, preostala diagonala pa pravokotno na podlago.
Temu ustrezno je podvozje 2 v svojem osrednjem območju 20, gledano v prečni smeri prikolice, opremljeno s trikotno zajedo 21 v obliki črke V, kije prirejena za naleganje na eni strani omenjenega nosilnega ogrodja 1 v obliki kvadratne cevi, in razen tega obsega objemko 25, kije prav tako opremljena z zajedo 26 v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na nasprotni strani omenjenega nosilnega ogrodja 1. Omenjena objemka 25 je s pomočjo vijačne zveze 27', 27 prižemljiva k podvozju 2, nosilno ogrodje 1 pa je na ta način zanesljivo vpeto med podvozjem 2 in objemko 25 v območju omenjenih zajed 21, 26.
Prav tako je vsakokratno varovalno streme 4, 4', 4, gledano v prečni smeri prikolice, v osrednjem predelu horizontalnega območja 40 opremljeno s trikotno zajedo 41 v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na eni strani omenjenega nosilnega ogrodja 1 v obliki kvadratne cevi, in razen tega obsega objemko 45, kije prav tako opremljena z zajedo 46 v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na nasprotni strani omenjenega nosilnega ogrodja 1, tako daje omenjena objemka 25 s pomočjo vijačne zveze 47', 47 prižemljiva k horizontalnemu območju 40 varovalnega stremena 4, 4', 4, nosilno ogrodje 1 pa je vpeto med stremenom 4, 4', 4in objemko 25 v območju omenjenih zajed 41, 46.
Kot je prikazano na Sl. 1, je po izbiri v svetlino kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja 1 na nasprotnem koncu 12 od omenjenega konca 11 z vlečnim rudom 3, namreč v kvadratno cev nosilnega ogrodja 1, primerno prilegajoče se vstavljiv sekundarni nosilec 6, kije prav tako zasnovan kot linijski odsek kvadratne cevi, pri čemer je sekundami nosilec 6 premakljiv vzdolž samega nosilnega ogrodja 1 in v vsakokrat izbranem položaju utrdljiv. V prikazanem primeru je sekundami nosilec 6 v vsakokratnem položaju utrdljiv s pomočjo vijakov 61, ki so na voljo v ustreznih navojnih skoznjih luknjah na cevastem nosilnem ogrodju 1. Strokovnjaku pa bo vsekakor razumljivo, da je utrditev sekundarnega nosilca 6 v vsakokrat izbranem položaju z namenom preprečevanja njegovega nadaljnjega premikanja vzdolž nosilnega ogrodja 1 izvedljiva tudi na druge načine. Omenjeni sekundami nosilec 6 pa je podobno kot samo nosilno ogrodje 1 prirejen za prejem vsaj enega z zajedo 41 v obliki črke V opremljenega horizontalnega območja 40' varovalnega stremena 4', kije nanj pritrdljivo s pomočjo objemke 45 z zajedo 46 v obliki črke V in z vzpostavitvijo vijačne zveze 47', 47 med varovalnim stremenom 4' in objemko 45, tako da je potem sekundami nosilec 6 v območju omenjenih zajed 41, 46 vpet med varovalnim stremenom 40' in objemko 45.
V primem uporabe prikolice v javnem cestnem prometu je vsaj tisto varovalno streme 4, 4', 4, ki je najbolj oddaljeno od vlečnega ruda 3, v svojem horizontalnem območju 40 in na vstran od vlečnega ruda 3 obrnjeni strani, opremljeno z vsaj eno svetlobno signalno enoto 15, kije v območju vlečnega ruda 3 električno povezljiva z vsakokratnim vlečnim vozilom.
Se nadalje je prikolica na tistem koncu 11 nosilnega ogrodja 1, na katerem se nahaja vlečno rudo 3, lahko opremljena s smiselno škatlastim pritrdilnim okrovom 7 (Sl. 2), s katerim je z vsaj dveh strani obdana kvadratna cev nosilnega ogrodja 1. Pritrdilni okrov 7 je predviden zlasti v primerih, ko se na nosilno ogrodje 1 ali preko njega prenašajo večje sile, ki delujejo iz različnih ali spremenljivih smeri. Kot je razvidno na Sl. 10 - 15, pritrdilni okrov 7 obsega med seboj vzporedni, horizontalni in druga nad drugo razporejeni togi povezovalni plošči 71, 72, namreč zgornjo povezovalno ploščo 71 in spodnjo povezovalno ploščo 72, ki sta v območju naleganja na vogalih kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja 1 opremljeni z utoroma 710, 720, v območju med omenjenima ploščama 71, 72 pa so vgrajeni vsaj štirje pozicionimi vmesniki 75, 76, 77, 78, izmed katerih je vsak vijačno povezan po eni strani z zgornjo ploščo 71 in po drugi strani s spodnjo povezovalno ploščo 72. Vsak izmed pozicionimih vmesnikov 75, 76, 77, 78 je opremljen z osrednje razporejeno in za sodelovanje z vsakokrat pripadajočim pravokotnim robom kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja 1 prirejeno zajedo 75', 76'. Pri tem pa so omenjeni pozicionimi vmesniki 75, 76, 77, 78 tako razporejeni, da sta na vsaki strani nosilnega ogrodja 1 na voljo vsaj dva med seboj ustrezno razmaknjena pozicionima vmesnika 75, 76, 77, 78. Pri tem je pritrdilni okrov 7 na ustrezen način, npr. s pomočjo prečnega zatiča ali kako drugače, zavarovan proti nehotenemu premikanju v vzdolžni smeri nosilnega ogrodja 1.
Zgornja povezovalna plošča 71 pritrdilnega okrova 7 prirejena za prejem neposredno na njej nalegajoče in z njo vijačno povezane pritrdilne plošče 73, po izbiri pa lahko tudi primernega ravninskega okvira. Taka pritrdilna plošča 73 je lahko prirejena za prejem dvigala, ki je vijačno povezljivo s pritrdilno ploščo 73. Običajno so v ta namen uporabljiva zložljiva hidravlična dvigala s stebrom, vsaj enim k stebru priključenim krakom, po izbiri teleskopskim, in s podpornimi nogami, tako da je nosilno ogrodje 1 prikolice v praksi obremenjeno zgolj z lastno težo dvigala, medtem ko se med delovanjem dvigala teža bremena in tudi samega dvigala vključno z eventualnimi drugimi silami z dvigala na podlago prenašajo preko omenjenih podpornih nog dvigala.
V prikazanem primeru po Sl. 1 je omenjena pritrdilna plošča 73 prirejena za prejem ogrodja 8 varovalne mreže 81, pri čemer je omenjeno ogrodje 8 vijačno povezljivo s pritrdilno ploščo 73. Varovalna mreža 81 je namenjena zaščiti med manipuliranjem s tovorom na prikolici in okoli nje, tako da se za mrežo 81 vzpostavi varno območje, v katerem je preprečena kolizija med tovorom in uporabnikom oz. tudi vlečnim vozilom.
Prikolica po Sl. 1 je nadalje opremljena s teleskopsko in v smeri proti podlagi podaljšljivo ter za naleganje na podlagi prirejeno podporno nogo 9, ki je smiselno na enak način kot podvozje 2 in varovalna stremena 4, 4', 4 opremljena s trikotno zajedo v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na eni strani omenjenega nosilnega ogrodja 1 v obliki kvadratne cevi, in razen tega obsega objemko, ki je prav tako opremljena z žlebom v obliki črke V, ki je prirejen za naleganje na nasprotni strani omenjenega nosilnega ogrodja 1, tako daje omenjena objemka s pomočjo vijačne zveze prižemljiva k podporni nogi 9, nosilno ogrodje 1 pa je vpeto med podporno nogo 9 in slednji pripadajočo objemko v območju omenjenih zajed v obliki črke V. Podporna noga je 9 še zlasti koristna v primeru parkiranja natovorjene prikolice, ker preprečuje zvračanje prikolice okoli osi koles 20', 20 in naleganje ruda 3 na podlago, nenazadnje pa tudi pri parkiranju raztovorjene prikolice, saj v takem primeru podporna noga 9 s svojim naleganjem na podlago preprečuje nehoteno premikanje prikolice v njeni vzdolžni smeri.
Strokovnjaku bo razumljivo, da konstrukcijska zasnova prikolice omogoča uporabo tipiziranih sestavnih delov, namreč kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja 1, po potrebi sekundarnega nosilca 6, varovalnih stremen 4, 4', 4, pritrdilnega okrova 7 s pritrdilno ploščo 13 za prejem dvigala in/ali okvira 8 varovalne mreže 81, podporne noge 9 in vlečnega ruda 3, katerega položaj je podobno kot pri nekaterih že znanih rešitvah iz stanja tehnike po izbiri spremenljiv in gaje možno (Sl. 16) s pomočjo hidravličnih cilindrov 31, 32 po izbiri za vnaprej določen kot odkloniti iz vzdolžne geometrijske osi prikolice ter na ta način še izboljšati manevrske sposobnosti prikolice med izogibanjem različnim oviram na podlagi. Prav tako bo strokovnjaku razumljivo, da je možno zahvaljujoč vijačni povezavi z nosilnim ogrodjem 1 in omenjenimi sestavnimi deli prikolice prilagajati tudi število in položaj posameznih komponent glede na specifične potrebe vsakega uporabnika, še zlasti glede na vrsto, količino in tudi dolžino tovora, ki ga namerava s prikolico prevažati.

Claims (10)

1. Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine, obsegajoča nosilno ogrodje (1), ki je na zadostnem odmiku od podlage podprto s podvozjem (2), ki obsega vsaj en par med seboj soosno razporejenih, prosto vrtljivih in na vsaki strani prikolice razporejenih koles (20', 20), pri čemer je nosilno ogrodje (1) na enem koncu (11) opremljeno z vlečnim rudom (3), prirejenim za vzpostavitev zanesljive, obenem pa tudi v vseh za manevriranje prikolice med vožnjo potrebnih smereh gibljive in po izbiri tudi razstavljive medsebojne povezave med prikolico in vlečnim vozilom, zlasti traktorjem, razen tega pa sta na nosilnem ogrodju (1) na primernem medsebojnem razmiku v vzdolžni smeri ogrodja pričvrščeni vsaj dve varovalni, smiselno v obliki črke U zasnovani stremeni (4, 4', 4), izmed katerih vsako obsega za prenašanje teže vsakokratnega tovora dovolj togo horizontalno območje (40) in dvojico med seboj v prečni smeri ogrodja (1) razmaknjenih in v smeri vstran od podlage štrlečih rogljev (40', 40), prirejenih za varovanje načeloma v sveženj povezanega tovora proti zdrsu s prikolice v obeh lateralnih smereh, pri čemer je položaj omenjenega vlečnega ruda (3) glede na nosilno ogrodje (1) po izbiri tudi spremenljiv, in pri čemer je na nosilnem ogrodju (1) po izbiri predvidena tudi platforma (5) za pritrditev dvigala in/ali ogrodja (8) z varovalno mrežo (81), označena s tem, da omenjeno nosilno ogrodje (1), ki je podprto s podvozjem (2) ter opremljeno z vlečnim rudom (3) in omenjenima vsaj dvema med seboj v vzdolžni smeri ogrodja razmaknjenima varovalnima stremenoma (4, 4', 4), predstavlja enovit linijski odsek kvadratne cevi vnaprej določene dolžine, ki pa je okoli svoje vzdolžne osi zasukana za 45° in torej tako orientirana, da ena izmed diagonal prečnega prereza kvadratne cevi poteka vzporedno s podlago, preostala diagonala pa pravokotno na podlago, pri čemer je podvozje (2) v svojem osrednjem območju (20), gledano v prečni smeri prikolice, opremljeno s trikotno zajedo (21) v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na eni strani omenjenega nosilnega ogrodja (1) v obliki kvadratne cevi, in razen tega obsega objemko (25), ki je prav tako opremljena z zajedo (26) v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na nasprotni strani omenjenega nosilnega ogrodja (1), tako daje omenjena objemka (25) s pomočjo vijačne zveze (27', 27) prižemljiva k podvozju (2), nosilno ogrodje (1) pa je vpeto med podvozjem (2) in objemko (45) v območju omenjenih zajed (21, 26), in pri čemer je vsakokratno varovalno streme (4, 4', 4), gledano v prečni smeri prikolice, v osrednjem predelu horizontalnega območja (40) opremljeno s trikotno zajedo (41) v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na eni strani omenjenega nosilnega ogrodja (1) v obliki kvadratne cevi, in razen tega obsega objemko (45), ki je prav tako opremljena z zajedo (46) v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na nasprotni strani omenjenega nosilnega ogrodja (1), tako da je omenjena objemka (45) s pomočjo vijačne zveze (47', 47) prižemljiva k horizontalnemu območju (40) varovalnega stremena (4), nosilno ogrodje (1) pa je vpeto med varovalnim stremenom (4, 4', 4) in objemko (25) v območju omenjenih zajed (41, 46).
2. Prikolica po zahtevku 1, označena s tem, da je v svetlino kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja (1) na nasprotnem koncu (12) od omenjenega konca (11) z vlečnim rudom (3), v kvadratno cev nosilnega ogrodja (1) primerno prilegajoče se vstavljiv sekundami nosilec (6), kije prav tako zasnovan kot linijski odsek kvadratne cevi, pri čemer je sekundami nosilec (6) premakljiv vzdolž samega nosilnega ogrodja (1) in v vsakokrat izbranem položaju utrdljiv.
3. Prikolica po zahtevku 2, označena s tem, da je sekundami nosilec (6) v vsakokratnem položaju utrdljiv s pomočjo vijakov (61) na cevastem nosilnem ogrodju (1).
4. Prikolica po zahtevku 2 ali 3, označena s tem, daje sekundami nosilec (6) prirejen za prejem vsaj enega z zajedo (41) v obliki črke V opremljenega varovalnega stremena (4'), ki je nanj pritrdljivo s pomočjo objemke (45) z zajedo (46) v obliki črke V in z vzpostavitvijo vijačne zveze (47', 47) med varovalnim stremenom (40') in objemko (45), tako da je sekundarni nosilec (6) v območju omenjenih zajed (41, 46) vpet med varovalnim stremenom (40') in objemko (45).
5. Prikolica po kateremkoli od predhodnih zahtevkov, označena s tem, daje vsaj tisto varovalno streme (4, 4', 4), ki je najbolj oddaljeno od vlečnega ruda (3), v svojem horizontalnem območju (40) in na vstran od vlečnega ruda (3) obrnjeni strani, opremljeno z vsaj eno svetlobno signalno enoto (15), ki je v območju vlečnega ruda (3) električno povezljiva z vsakokratnim vlečnim vozilom.
6. Prikolica po kateremkoli od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da je na tistem koncu (11) nosilnega ogrodja (1), na katerem se nahaja vlečno rudo (3), opremljena s smiselno škatlastim pritrdilnim okrovom (7), s katerim je z vsaj dveh strani obdana kvadratna cev nosilnega ogrodja (1), pritrdilni okrov (7) pa obsega med seboj vzporedni, horizontalni in druga nad drugo razporejeni togi povezovalni plošči (71, 72), namreč zgornjo povezovalno ploščo (71) in spodnjo povezovalno ploščo (72), ki sta v območju naleganja na vogalih kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja (1) opremljeni z utoroma (710, 720), v območju med omenjenima ploščama (71, 72) pa so vgrajeni vsaj štirje pozicionirni vmesniki (75, 76, 77, 78), izmed katerih je vsak vijačno povezan po eni strani z zgornjo ploščo (71) in po drugi strani s spodnjo povezovalno ploščo (72), pri čemer je vsakokraten pozicionimi vmesnik (75, 76, 77, 78) opremljen z osrednje razporejeno in za sodelovanje z vsakokrat pripadajočim pravokotnim robom kvadratnega cevastega nosilnega ogrodja (1) prirejeno zajedo (75', 76'), in pri čemer so omenjeni pozicionimi vmesniki (75, 76, 77, 78) tako razporejeni, da sta na vsaki strani nosilnega ogrodja (1) na voljo vsaj dva med seboj ustrezno razmaknjena pozicionima vmesnika (75, 76, 77, 78).
7. Prikolica po zahtevku 6, označena s tem, daje zgornja povezovalna plošča (71) pritrdilnega okrova (7) prirejena za prejem neposredno na njej nalegajoče in z njo vijačno povezane pritrdilne plošče (73).
8. Prikolica po zahtevku 7, označena s tem, da je pritrdilna plošča (73) prirejena za prejem dvigala, kije vijačno povezljivo s pritrdilno ploščo (73).
9. Prikolica po zahtevku 7, označena s tem, da je pritrdilna plošča (73) prirejena za prejem ogrodja (8) varovalne mreže (81), ki je vijačno povezljivo s pritrdilno ploščo (73).
10. Prikolica po kateremkoli od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da nadalje obsega teleskopsko in v smeri proti podlagi podaljšljivo ter za naleganje na podlagi prirejeno podporno nogo (9), kije smiselno na enak način kot podvozje (2) in varovalna stremena (4, 4', 4) opremljena s trikotno zajedo v obliki črke V, ki je prirejena za naleganje na eni strani omenjenega nosilnega ogrodja (1) v obliki kvadratne cevi, in razen tega obsega objemko, kije prav tako opremljena z žlebom v obliki črke V, ki je prirejen za naleganje na nasprotni strani omenjenega nosilnega ogrodja (1), tako da je omenjena objemka s pomočjo vijačne zveze prižemljiva k podporni nogi (9), nosilno ogrodje (1) pa je vpeto med podporno nogo (9) in slednji pripadajočo objemko v območju omenjenih zajed v obliki črke V.
SI202200086A 2022-05-31 2022-05-31 Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine SI26364A (sl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202200086A SI26364A (sl) 2022-05-31 2022-05-31 Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine
PCT/SI2023/000003 WO2023234876A1 (en) 2022-05-31 2023-03-28 Forestry trailer, in particular for transporting of timbers
CA3227695A CA3227695A1 (en) 2022-05-31 2023-03-28 Forestry trailer, in particular for transporting of timbers
CN202380013683.1A CN117957163A (zh) 2022-05-31 2023-03-28 尤其用于运输木材的林业挂车

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202200086A SI26364A (sl) 2022-05-31 2022-05-31 Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI26364A true SI26364A (sl) 2023-12-29

Family

ID=86558752

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI202200086A SI26364A (sl) 2022-05-31 2022-05-31 Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine

Country Status (4)

Country Link
CN (1) CN117957163A (sl)
CA (1) CA3227695A1 (sl)
SI (1) SI26364A (sl)
WO (1) WO2023234876A1 (sl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US183910A (en) * 1876-10-31 Improvement in wagon-standards
NL2004762C2 (nl) * 2010-05-25 2011-11-29 Lokhoff V O F Vrachtwagen met een chassis.
SE536748C2 (sv) * 2012-10-12 2014-07-15 Kilafors Ind Ab Virkestransportfordon

Also Published As

Publication number Publication date
CA3227695A1 (en) 2023-12-07
CN117957163A (zh) 2024-04-30
WO2023234876A1 (en) 2023-12-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3467408A (en) Heavy duty truck trailer
US11613148B2 (en) Front tow extended saddle
US7980582B2 (en) Front tow extended saddle
US10967921B2 (en) Towing systems
US20110135438A1 (en) Semi trailer dolly
US7740265B2 (en) Semi tractor dolly assembly
EP3453671B1 (en) Forklift for air transport and stowage procedure
US9849927B2 (en) Width-adjustable modular heavy goods vehicle, and transverse frame module for a heavy goods vehicle of said type
US6361023B1 (en) Trailer jacking device
US5020960A (en) Boat haul vehicle
US6612601B1 (en) Boat wagon
CA1042846A (en) Implement transportation train
US7625166B2 (en) Multi-function trailer apparatus
CA2774527C (en) Transport hitch system and method
SI26364A (sl) Gozdarska prikolica, zlasti traktorska prikolica za transport hlodovine
WO2014117239A1 (pt) Veículo para transporte de equipamentos que se movem sobre esteiras
AU2019101004A4 (en) A ramp assembly for a vehicle
WO1987006541A1 (en) Trailer
US6820889B1 (en) Apparatus for transporting manufactured housing
RU2740227C1 (ru) Модульный прицеп к легковому автомобилю
US20170001550A1 (en) Vehicle transportation apparatus
US20120224948A1 (en) Rail system and method for securing a heavy load to a flat bed truck
US20090028680A1 (en) Intermediate apparatus for towing utility vehicles
PL233088B1 (pl) Czteroosiowa przyczepa kontenerowa, zwłaszcza do transportu kontenerów serii ISO po drogach kołowych
SI22334A (sl) Prikolica z avtonomno nadgradnjo

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20240105