SI25929A - Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje - Google Patents

Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje Download PDF

Info

Publication number
SI25929A
SI25929A SI201900230A SI201900230A SI25929A SI 25929 A SI25929 A SI 25929A SI 201900230 A SI201900230 A SI 201900230A SI 201900230 A SI201900230 A SI 201900230A SI 25929 A SI25929 A SI 25929A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
connection
housing
filter device
mains
openings
Prior art date
Application number
SI201900230A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivan Divjak
Original Assignee
Brs Raziskave In Sistemi D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Brs Raziskave In Sistemi D.O.O. filed Critical Brs Raziskave In Sistemi D.O.O.
Priority to SI201900230A priority Critical patent/SI25929A/sl
Priority to PCT/SI2020/050023 priority patent/WO2021101454A1/en
Priority to EP20829703.6A priority patent/EP4062720A1/en
Publication of SI25929A publication Critical patent/SI25929A/sl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05KPRINTED CIRCUITS; CASINGS OR CONSTRUCTIONAL DETAILS OF ELECTRIC APPARATUS; MANUFACTURE OF ASSEMBLAGES OF ELECTRICAL COMPONENTS
    • H05K5/00Casings, cabinets or drawers for electric apparatus
    • H05K5/02Details
    • H05K5/0247Electrical details of casings, e.g. terminals, passages for cables or wiring

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Connections Arranged To Contact A Plurality Of Conductors (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)

Abstract

Izum spada na področje filtrskih elektronskih naprav, natančneje na področje konstrukcije ohišij s priključnicami za priključitev v električno omrežje za te in podobne naprave. Bistvo ohišja za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po izumu je v tem, da je priključnica sestavljena iz priključnega nastavka z vsaj dvema vodoravnima ležiščema s pregradami in vertikalno ločilno steno z odprtinami na enem koncu ležišč, pri čemer so odprtine prilagojene za sprejem priključnih žicfiltrske naprave ali katerekoli druge elektronske naprave, vsaj dveh priključnih sponk, ki se jih lahko namesti v vodoravna ležišča priključnega nastavka, pri čemer so priključne sponke opremljene z vzdolžno izvrtino in vsaka z vsaj dvema pravokotnima navojnima odprtinama, namenjeni na eni strani priključne sponke za pritrditev žice na strani filtrske naprave z vsaj enim vijakom in na drugi strani za pritrditev vodnika električnega omrežja z vsaj enim vijakom, zgornjega dela priključnega nastavkaoblikovanega tako, da prekrije vodoravna ležišča in priključne sponke, tako da so vijaki za pritrditev vodnikov električnega omrežja dostopni od zunaj, prav tako so odprtine za priključne vodnike električnega omrežja dostopne od zunaj.

Description

Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje
Področje tehnike
Izum spada na področje filtrskih elektronskih naprav, natančneje na področje konstrukcije ohišij s priključnicami za priključitev v električno omrežje za te in podobne naprave.
Ozadje izuma in tehnični problem
Današnja električna omrežja morajo poleg zagotavljanja električne energije porabnikom-odjemalcem v vedno več primerih zagotavljati tudi komunikacijo med električnimi napravami preko električnih vodnikov. Ker v veliko primerih prihaja do motenj komunikacije zaradi prevodnih motenj, ki jih povzročajo različne električne naprave pri porabnikih-odjemalcih, je potrebno v električno omrežje vključevati filtrske elektronske naprave za slabljenje motenj v frekvenčnem pasu komunikacije.
Z množično vpeljavo sistemov naprednega merjenja v nizkonapetostna električna omrežja, kjer števci električne energije komunicirajo po istem električnem vodniku kot dovajajo električno energijo porabnikom-odjemalcem, je potrebno v električna omrežja priključevati vedno več filtrskih elektronskih naprav. Vsako filtrsko napravo je potrebno priključiti v električno omrežje za števcem električne energije na način, ki zahteva odklop električne energije, fizično prekinitev enega ali več električnih vodnikov, priključitev posameznih vodnikov v filtrsko napravo in iz filtrske naprave ter ponoven vklop električne energije. Ker gre v teh primerih za opravila, ki so lahko nevarna osebju ali lahko povzročijo veliko gmotno škodo, na primer ob požaru, različni standardi in pravilniki predpisujejo visoke zahteve za varno delo, priključitev in obratovanje električnih naprav na električnih omrežjih.
Varnostne zahteve za delovanje elektronskih naprav na nizkonapetostnih električnih omrežjih v EU predpisuje LVD direktiva št. 2014/35/EU, ki se uporablja od 20.04.2016, Konkretno so splošne in varnostne zahteve za priključitev filtrskih elektronskih naprav v električna omrežja opredeljena v standardu EN 50065-4-1 in EN 50065-4-2, ki sta bila objavljena 01.02.2003. Standard SIST EN 50065-4-1:2003 je za signale na nizkonapetostnih električnih napeljavah v frekvenčnem pasu 3kHz do 148,5kHz in del 4-1 je za nizkonapetostne ločilne filtre - splošna specifikacija. Standard SIST EN 50065-4-2:2003 je za signale na nizkonapetostnih električnih napeljavah v frekvenčnem pasu 3kHz do 148,5kHz in 1,6MHz do 30MHz in del 4-2 je za nizkonapetostne ločilne filtre - varnostne zahteve.
Pri PLC filtrih, ki so namenjeni slabljenju neželenih prevodnih motenj v AMI-PLC sistemih pod 150 kHz kot tudi do 500kHz, pri oddaljenem odčitavanju pametnih števcev električne energije, je pomembna konstrukcijska rešitev ohišja s priključnico za enostavno in zanesljivo priključitev v električno omrežje.
Tehnični problem, ki ga pričujoči izum rešuje, je kako na enostaven in zanesljiv način s konstrukcijo ohišja filtrske elektronske naprave, ki jo je potrebno vriniti v tokokrog električnega omrežja, omogočiti zanesljive električne in mehanske povezave med samim elektronskim vezjem in prekinjenimi vodniki električnega omrežja. Konstrukcijska zasnova ohišja za varno namestitev in zanesljivo priključitev elektronske naprave, prednostno PLC filtra in njim podobnih naprav, naj omogoča priklop na enofazno ali trifazno omrežje, odvisno od tega v kakšno električno omrežje bo naprava vgrajena. Vhodne in izhodne sponke naprav morajo omogočati električno, mehansko in funkcionalno zanesljivost, ki jih narekujejo navedeni predpisani standardi za tovrstne naprave.
Geometrija razporeditve priključnih sponk in varnostnih pregrad v priključnici mora omogočati ustrezne izolacijske in plazilne razdalje, kot je to opredeljeno v navedenih standardih, a hkrati naj omogoča minimalne izmere samega ohišja in temu prilagojene priključnice za priklop v vode enofaznega ali trifaznega omrežja.
Konstrukcija ohišja mora zaradi visokih tokovnih obremenitev omogočati čim boljše odvajanje toplote, a hkrati zagotavljati visoko električno prebojno trdnost ob morebitnih napetostnih udarih na električnem omrežju.
Znano stanje tehnike
Znana so različna ohišja za električne in elektronske naprave, ki pa se razlikujejo od pričujoče po obliki in priključnimi mesti. Najbližja znana rešitev je ohišje prijavitelja, ki ima rahlo zaobljeno zunanjo obliko in z drugače razporejenimi priključnicami in vmesnimi stenami.
Ohišje enega od proizvajalcev filtrskih naprav je oblikovano tako, da je spodnji del pravokotna prizma, na kateri je še manjša pravokotna prizma. Na boku spodnje prizme so odprtine za priključne žice, ki se jih lahko pritrdi iz zgornje strani, ko se dvigne pokrov. Oblika samega ohišja in priključnic se razlikuje od pričujoče rešitve.
Tudi drugi proizvajalci podobnih filtrskih naprav nimajo s pričujočim izumom primerljivih rešitev ne na trgu in/ali patentnih bazah.
Opis rešitve tehničnega problema
Bistvo ohišja s priključnico po izumu je v tem, da je sestavljeno iz:
- priključnega nastavka z vsaj dvema vodoravnima ležiščema s pregradami in vertikalno ločilno steno z odprtinami na enem koncu ležišč, pri čemer so odprtine prilagojene za sprejem priključnih žic filtrske naprave ali katerekoli druge elektronske naprave, — vsaj dveh priključnih sponk, ki se jih lahko namesti v vodoravna ležišča priključnega nastavka, pri čemer so priključne sponke opremljene z vzdolžno izvrtino in vsaka z vsaj dvema pravokotnima navojnima odprtinama, namenjeni na eni strani priključne sponke za pritrditev žice na strani filtrske naprave z vsaj enim vijakom in na drugi strani za pritrditev vodnika električnega omrežja z vsaj enim vijakom,
- zgornjega dela priključnega nastavka oblikovanega tako, da prekrije vodoravna ležišča in priključne sponke, tako da so vijaki za pritrditev vodnikov električnega omrežja dostopni od zunaj, prav tako so odprtine za priključne vodnike električnega omrežja dostopne od zunaj,
- prednostno pokrovček za zgornji del priključnega nastavka, s katerim se prekrijejo vijaki za pritrditev priključnih vodnikov električnega omrežja, in
- prednostno tudi iz cevastega ohišja prilagojenega za sprejem filtrske naprave ali katerekoli druge elektronske naprave, pri čemer ima cevasto ohišje na eni strani odprtino za namestitev priključnega nastavka, na drugi strani pa odprtino ali pokrov.
V cevasto ohišje se lahko namesti filtrska naprava ali tudi katerakoli druga elektronska naprava, ki jo je potrebno vključiti v električno omrežje. Izraz priključnica obsega priključni nastavek, zgornji del priključnega nastavka z opcijskim pokrovčkom, priključne sponke in pripadajoče vijake. Priključni nastavek omogoča namestitev priključnih sponk, ki na eni strani zagotavljajo pritrditev priključnih žic filtrske naprave ali katerekoli druge elektronske naprave z vsaj enim vijakom in na drugi strani priključitev zunanjih priključnih vodnikov električnega omrežja z vsaj enim, prednostno dvema vijakoma za boljši stik. Vijaki morajo namreč dobro pritrditi priključne žice naprave in priključne žice (vodnike) električnega omrežja, kar se doseže s predpisano silo vijačenja oziroma s podvojitvijo vijakov, sicer lahko pride do slabih spojev, ki lahko povzročijo prasketanje, segrevanje ali celo požar, saj skozi kovinske priključne sponke teče skupen tok posameznega odjemalca-porabnika oziroma celotnega stanovanja, hiše ali industrijskega objekta. Dostop do vijakov je omogočen skozi zgornji del priključnega nastavka, opcijski pokrovček pa vijake v navojnih odprtinah zaradi zagotavljanja varnosti (preprečitev dotika in odvijanja vijakov pod električno napetostjo) prekriva vijake za pritrditev priključnih vodnikov na električno omrežje. Dodatno sta lahko ohišje priključnega nastavka in pokrovček opremljena z dodatno rinko ali plombirnim vijakom za namestitev plombe, ki onemogoča nepooblaščeno odpiranje pokrovčka na ohišju priključnega nastavka.
Cevasto ohišje z nameščeno filtrsko ali katerokoli drugo napravo, ki je priključena na priključni nastavek se lahko v celoti ali pa delno zalije s primernim materialom, prednostno z epoksi smolo, ki neločljivo združi vse omenjene elemente. Zalitje z epoksi smolo bistveno izboljša življenjsko dobo izdelka, saj gre po zalivanju za monoliten blok, v katerega ne more prodreti vlaga in različni delci, ki bi lahko poslabšali izolativne lastnosti. Prav tako ne more priti do premikanja elementov zalitih v masi, poveča se stopnja izolativnosti, ker je epoksi masa večji dielektrik kot zrak, izboljšana pa je tudi toplotna prevodnost, zato se toplota hitreje odvaja skozi maso navzven do ohišja in v okolico. Vse skupaj torej pomeni, da se izboljša t.i. MTBF (mean time between failures) čas, to je čas med odpovedmi izdelka oziroma merilo zanesljivosti produkta ali komponente. Podobno se lahko filtrsko napravo pred namestitvijo v cevasto ohišje obda z dodatnimi izolativnimi ploščami v obliki kvadra, s čimer se lahko izpolni dodatne varnostne zahteve po ojačani ali podvojeni izolaciji naprave, kar je potrebno na napravi tudi posebej označiti in ustrezno preveriti, vse v skladu s standardom SIST EN 500654-1 in SIST EN 50065-4-2.
Kovinska priključna sponka je katerekoli podolgovate oblike, prednostno pa je oblikovana kot podolgovat kvader, s stranskima ploskvama kvadratne ali pravokotne oblike, ki ima vzdolž horizontalne osi izvrtano okroglo izvrtino. Vertikalno na vzdolžno os kovinske priključne sponke je na eni strani izvrtana vsaj ena prva navojna odprtina in na drugi strani vsaj ena, prednostno dve drugi navojni odprtini. Kovinske priključne sponke so med seboj ločene s pregradami, ki so dimenzionirane tako, da povečujejo električno prebojno trdnost in plazilno razdaljo med kovinskimi priključnimi sponkami. Debeline ležišč in pregrad morajo ustrezati zahtevam za material priključnice za doseganje električne prebojne trdnosti, glede na varnostno kategorijo, ki jo je z napravo potrebno doseči in jo je potrebno skladno s priporočilom direktive in standardom SIST EN 50065-4-1 in SIST EN 50065-4-2, tudi ustrezno preveriti. Uporabljeni plastični materiali za izdelavo sestavnih delov priključnice in material uporabljen za zalivanje notranjosti ohišja s priključnico, ki je običajno namenska epoksi smola, morajo imeti dobre mehanske in električne (izolacijske) lastnosti, dobro odvajanje toplote, prav tako morajo dosegati ustrezne standarde vnetljivosti v skladu z UL 94 oziroma Glow Wire Flammability standardi. Material za izdelavo priključnice je prednostno polikarbonat, ki mu je za ojačitev dodano približno 10% steklenih vlaken.
V primeru zahteve po ozemljitvi kovinskega ohišja, zaradi varnosti ali preprečevanja elektromagnetnih motenj, se to lahko izvede z dodatnim priključkom na priključnici ali z ločenim ozemljitvenim vodnikom, ki se ga pritrdi na kovinsko ohišje.
Ohišje po izumu omogoča zanesljivo priključitev elektronske naprave v tokokrog električnega omrežja, kjer so tokovi več kot 10A, lahko tudi več kot 100A, zato je zaželeno, da tok teče iz naprave do priključnih kablov in nazaj z najmanjšo upornostjo. Zato so v izumu predlagane kovinske priključne sponke v prerezu kvadratne oziroma pravokotne oblike z vzdolžno izvrtino s premerom, ki presega premere priključnih vodnikov, dimenzioniranih za posamezno tokovno obremenitev, ki jo določa varovalka oziroma zaščitni element v električnem omrežju. Kovinske priključne sponke so narejene iz dobro prevodnih materialov, na primer iz bakra ali medenine. Za povečanje odpornosti proti koroziji vsled klimatskih vplivov okolice so priključne sponke prednostno ponikljane ali pokositrane.
Ohišje po izumu je primerno tudi za merilne, spojne, blokirne, oddajno-sprejemne, zaščitne in druge naprave. V kolikor so naprave namenjene enofaznem ali večfaznem električnem omrežju, je priključnica ožja ali širša, tako da se prilagodi potrebnemu številu priključkov, v splošnem za vsako fazo po 2 priključka za dovod in odvod faznega vodnika in dodatno 1 priključek za nevtralni vodnik. Kar pomeni 3 priključke za enofazno napravo oziroma 7 priključkov za trofazno napravo. Za nekatere vrste naprav je potrebno tudi nevtralni vodnik ločiti na dovod in odvod nevtralnega vodnika, kar pomeni skupaj 4 priključke za enofazno napravo oziroma 8 priključkov za trofazno napravo. Za nekatere primere elektronskih naprav (merilne, blokirne) bi bila dovolj samo dva priključka, za enofazno priključitev faznega in nevtralnega vodnika oziroma štiri priključke za tri fazne vodnike in nevtralni vodnik.
Pričujoča rešitev omogoča priključitev naprav v električno omrežje za števci električne energije z obstoječimi zaščitnimi elementi (varovalkami), kar zagotovi varno delovanje z upoštevanjem predpisanih dimenzij premerov vodnikov, medsebojnih razdalj, debelino pregradnih sten za dopustne tokovne obremenitve in nazivne tokove posamezne filtrske naprave. V ohišje filtrske naprave s priključnico ali druge elektronske naprave je mogoče namestiti tudi zaščitne elemente kot so varovalke, odvodniki in podobno.
Pri oblikovanju ohišja za filtrsko napravo s priključnico za direktno vključitev v tokokrog električnega omrežja sta za filtrske in druge elektronske naprave upoštevana standarda SIST EN 50065-4-1:2003 in EN 50065-4-2:2003, za vse uporabljene materiale pa so upoštevane veljavne omejitve dajanja v promet ali uporabo določenih nevarnih snovi in pripravkov oz. RoHS predpisi, kar je zapisano tudi v priročnikih s tabelami za dimenzioniranje vodnikov, dopustne tokovne obremenitve za bakrene vodnike s PVC izolacijo, nazivnimi tokovi varovalk, korelacijskih faktorjev in pogojev dimenzioniranja nazivnega toka ter druge parametre.
Izum omogoča, da se filtrsko napravo ali katerekoli drugo napravo brez ali z varovalko priključi na električno omrežje. Ohišje po izumu omogoča zanesljive električne in mehanske povezave med samim elektronskim vezjem in prekinjenimi vodniki električnega omrežja.
Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po izumu bo v nadaljevanju podrobneje opisano s pomočjo izvedbenih primerov in slik, ki prikazujejo:
Slika 1 sestav ohišja s priključnico za enofazno napravo
Slika 2 tloris ohišja za enofazno napravo brez pokrovčka
Slika 3 prerez B-B slike 2
Slika 4 ohišje s priključnico za enofazno napravo s pokrovčkom
Slika 5 ohišje s priključnico za trofazno napravo brez pokrovčka
Možna rešitev izvedbe ohišja za filtrsko napravo s priključnico za priključitev filtrske naprave v električno omrežje kot je prikazana na sliki 1 temelji na konstrukciji priključnega nastavka 1, ki z vertikalno ločilno steno 11 ločuje filtrsko napravo 6, ki jo je brez dodatne varovalke potrebno priključiti na električno omrežje in priključnico, s katero je omogočena priključitev filtrske naprave 6 na električno omrežje. Priključnico sestavljajo priključni nastavek 1, zgornji del 2 priključnega nastavka 1 s pokrovčkom 24, kovinske priključne sponke 3 in pripadajoči vijaki 4 in 5. Pokrovček 24 je na zgornji del 2 zavihtljivo vpet preko dveh ročic 24c, ki sta z osjo 24d vpeti v zgornji del 2.
Kot prikazuje slika 1 ohišje po izumu vključuje priključni nastavek 1, odprtine 13 v vertikalni ločilni steni 11 in vodoravna ležišča s pregradami 12, ki omogočajo namestitev katerihkoli kovinskih priključnih sponk 3. Kovinska priključna sponka 3 je katerekoli podolgovate oblike, prednostno pa je oblikovana kot podolgovat kvader, s stranskima ploskvama kvadratne ali pravokotne oblike, ki ima vzdolž horizontalne osi izvrtano okroglo cev 31. Vertikalno na vzdolžno os kovinske priključne sponke 3 je izvrtana ena navojna odprtina 32 in dve navojni odprtini 33. Ko so priključki 61 filtrske naprave 6 potisnjeni skozi odprtine 13 ločilne stene 11 v cev 31 kovinske priključne sponke 3 s strani ločilne stene 11, se priključne žice 61 pritrdijo v kovinske priključne sponke 3 s pomočjo vijakov 4 skozi navojno odprtino 32 (glej sliko 1). Namesto z vijaki 4 se lahko priključne žice 61 pritrdijo v kovinsko priključno sponko 3 z varjenjem, kjer se lahko uporabi princip talilnega varjenja z električno energijo.
Zgornji del 2 priključnega nastavka 1 je oblikovan tako, da se z robom 21 natakne na priključni nastavek 1, pri čemer se vijaki 5, priviti v navojne luknje 33 na priključnih sponkah 3, ujamejo z odprtinami 22 na zgornjem delu 2 priključnega nastavka 1, skozi katere se privijejo vijaki 5 v navojne odprtine 33 na kovinskih priključnih sponkah 3, ki omogočajo pritrditev zunanjih priključnih vodnikov 9 v odprtine 10 na sprednji strani priključnice tako, da se zagotovi priključitev filtrske naprave 6 v električno omrežje. Prav tako se polkrožne izbokline 15 priključnega nastavka 1 ujamejo s polkrožnimi izboklinami 23 zgornjega dela 2 priključnega nastavka 1 tako, da skupaj sestavita odprtine 10, katerih premer se natančno prilega premerom odprtin okroglih cevi 31 v kovinskih priključnih sponkah 3. Na zgornji del 2 je lahko nameščen pokrovček 24, ki prekrije odprtine 22 in pokriva vijake za pritrditev priključnih vodnikov na električno omrežje, za preprečitev dotika in odvijanja vijakov pod električno napetostjo. Zgornji del 2 priključnega nastavka 1 in pokrovček 24 z dodatno rinko 24a ali plombirnim vijakom za namestitev plombe, ki onemogoča nepooblaščeno odpiranje pokrova na priključnem nastavku 1a.
Postopek za priključitev filtrske naprave na električno omrežje v ohišju s priključnico vključuje sledeče. Priključne žice 61 filtrske naprave 6 se pritrdijo na kovinske priključne sponke 3 tako, da se jih porine skozi za to namenjene odprtine 13 v ločilni steni 11 priključnega nastavka 1 in privije z vijaki 4. Cevasto ohišje 7 se potegne preko filtrske naprave 6 in se ga pritrdi na okvir 14 priključnega nastavka 1, z druge strani pa se ga lahko zalije z namensko epoksi smolo ali zapre s pokrovom 8. Epoksi smola se lahko vlije samo delno, da pokrije priključne žice 61 in poveže cevasto ohišje 7 s priključnim nastavkom 1. V tem primeru sama filtrska naprava ostane nezalita in je potrebno cevasto ohišje 7 zapreti s pokrovom 8. V primeru, da se epoksi smola vlije do vrha cevastega ohišja 7, se filtrska naprava zalije v celoti in pokrov 8 ni potreben. Po pritrditvi vseh priključnih žic 61 filtrske naprave 6 v kovinske priključne sponke 3 z vijaki 4, se na priključni nastavek 1 namesti zgornji del 2 priključnega nastavka 1. Zgornji del 2 nastavka 1 s prvo rinko 24a je opremljen s pokrovčkom 24 z drugo rinko 24b. Skozi prvo in drugo rinko namesti trak varnostne plombe. Tako je filtrska naprava 6 v ohišju 7 s priključnico pripravljena za priključitev v električno omrežje, saj zgornji del 2 omogoča priključitev ohišja s filtrsko napravo in priključnico v električno omrežje z vsaj enim vijakom 5 na priključni kabel, prednostno pa z dvema, kar omogoča enostavno in zanesljivo pritrditev zunanjih priključnih vodnikov 9 električnega omrežja. Zgornji del 2 se mora namestiti na priključni nastavek 1 še preden se priključni vodniki električnega omrežja priklopijo na priključnico.
Priklop na električno omrežje je izveden tako, da je prva priključna žica 61 vstavljena v prvi kanal 31 prve priključne sponke 3 in pritrjena s prvim vijakom 4 skozi prvo navojno odprtino 32. Na drugi strani prve priključne sponke 3 je v prvi kanal 31 skozi prvo odprtino 10 priključnice vstavljen in s prvim vijakom 5 pritrjen vhodni priključni vodnik L električnega omrežja (glej sliko 4). Druga priključna žica 61 je vstavljena v drugi kanal 31 druge priključne sponke 3 in pritrjena z drugim vijakom 4 skozi drugo navojno odprtino 32. Na drugi strani druge priključne sponke 3 je v drugi kanal 31 skozi drugo odprtino 10 priključnice vstavljen in z drugim vijakom 5 pritrjen vhodni priključni vodnik L* električnega omrežja. Tretja priključna žica 61 je vstavljena v tretji kanal 31 tretje priključne sponke 3 in pritrjena s tretjim vijakom 4 skozi tretjo navojno odprtino 32. Na drugi strani tretje priključne sponke 3 je v tretji kanal 31 skozi drugo odprtino 10 priključnice vstavljen in s tretjim vijakom 5 pritrjen nevtralni priključni vodnik N električnega omrežja. Vodniki L, L* in N enofaznega električnega omrežja se vstavijo v priključnice in pritrdi z vijakom 5, ki so dostopni za pritrditev (privijanje) z zunanje strani ohišja s priključnico.
Priključitev naprave 6 s priključnimi žicami 61 z vijaki 4 ali priključnih vodnikov 9 na električno omrežje z vijaki 5 je lahko izvedena z enim vijakom na posamezno kovinsko priključno sponko ali z dvema, za povečanje zanesljivosti spojev. Pri čemer imajo lahko uporabljeni vijaki 4 in 5 uporabljene različne zareze (ravna, križna, imbus ipd), za povečanje sile vijačenja oziroma da se prepreči nepooblaščeno poseganje v spoje naprave in vodov električnega omrežja, saj vijaki s posebnimi zarezami zahtevajo posebno prilagojene izvijače. Priključni vodniki 9 so v izvedbenem primeru za enofazno omrežje iz slike 4 označeni kot L, L* in N.
Kot prikazuje slika 5, ohišje s priključnico za trofazno napravo po izumu vključuje cevasto ohišje in priključni nastavek z odprtinami v vertikalni ločilni steni ter vodoravna ležišča s pregradami, ki omogočajo namestitev kovinskih priključnih sponk kot v ohišju za enofazno napravo. Skozi odprtine so v prve tri cevi kovinskih priključnih sponk vstavljeni vhodni priključni vodniki L1, L1 in L3 trofaznega električnega omrežja, v druge tri cevi kovinskih priključnih sponk so vstavljeni izhodni priključni vodniki L1*, L1* in L3* trofaznega električnega omrežja in v sedmo cev kovinskih priključnih sponk je vstavljen nevtralen vod N. Ohišje za trofazno napravo vključuje enako oblikovane priključne sponke, nameščene v ležišča s pregradami v priključnem nastavku pri čemer je število teh ležišč in sponk prilagojeno trofazni električni napravi. Priključni vodniki 9 iz prvega izvedbenega primera za enofazno električno omrežje (slika 4) so v drugem izvedbenem primeru (slika 5) so za trofazno električno omrežje označeni kot L1, L2, L3, L1*, L2*, L3* in N.

Claims (14)

  1. Patentni zahtevki
    1. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje, pri čemer priključnica vključuje:
    - priključni nastavek z vsaj dvema vodoravnima ležiščema s pregradami in vertikalno ločilno steno z odprtinami na enem koncu ležišč, pri čemer so odprtine prilagojene za sprejem priključnih žic filtrske naprave ali katerekoli druge elektronske naprave,
    - vsaj dveh priključnih sponk, ki se jih lahko namesti v vodoravna ležišča priključnega nastavka, pri čemer so priključne sponke opremljene z vzdolžno izvrtino in vsaka z vsaj dvema pravokotnima navojnima odprtinama, namenjeni na eni strani priključne sponke za pritrditev žice na strani filtrske naprave z vsaj enim vijakom in na drugi strani za pritrditev vodnika električnega omrežja z vsaj enim vijakom,
    - zgornjega dela priključnega nastavka oblikovanega tako, da prekrije vodoravna ležišča in priključne sponke, tako da so vijaki za pritrditev vodnikov električnega omrežja dostopni od zunaj, prav tako so odprtine za priključne vodnike električnega omrežja dostopne od zunaj.
  2. 2. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po zahtevku 1, značilno po tem, da ima pokrovček na zgornjem delu priključnega nastavka, s katerim prekrije odprtine za sprejem pritrdilnih vijakov v zgornjem delu priključnega nastavka.
  3. 3. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico po zahtevku 1 ali 2, značilno po tem, da je cevasto ohišje prilagojeno za sprejem filtrske naprave ali katerekoli druge elektronske naprave, pri čemer ima cevasto ohišje na eni strani odprtino za namestitev priključnega nastavka, na drugi strani pa odprtino ali pokrov.
  4. 4. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, značilno po tem, da je ohišje z nameščeno filtrsko ali katerokoli drugo napravo, ki je priključena na priključni nastavek se lahko v celoti ali pa delno zalije s primernim materialom, prednostno z epoksi smolo, ki neločljivo združi vse omenjene elemente.
  5. 5. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, značilno po tem, da je kovinska priključna sponka (3) katerekoli podolgovate oblike, prednostno pa je oblikovana kot podolgovat kvader, s stranskima ploskvama kvadratne ali pravokotne oblike, ki ima vzdolž horizontalne osi izvrtano okroglo cev (31); da je vertikalno na vzdolžno os kovinske priključne sponke (3) na eni strani izvrtana vsaj ena prva navojna odprtina (32) in na drugi strani, vsaj ena, prednostno dve drugi navojni odprtini (33); da ko so priključki (61) filtrske naprave (6) potisnjeni skozi odprtine (13) ločilne stene (11) v cev (31) kovinske priključne sponke (3) s strani ločilne stene (11) se priključne žice 61 pritrdijo v kovinske priključne sponke (3) s pomočjo vijakov (4) skozi navojno odprtino (32); da so kovinske priključne sponke (3) med seboj ločene s pregradami (12).
  6. 6. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, značilno po tem, da so pregrade v skladu s standardom SIST EN 50065-4-1:2003 in EN 50065-4-2:2003 dimenzionirane tako, da povečujejo električno prebojno trdnost in plazilno razdaljo med kovinskimi priključnimi sponkami.
  7. 7. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, značilno po tem, da so kovinske priključne sponke (3) narejene iz bakra, medenine ali iz katerega drugega dobro prevodnega materiala; da so priključne sponke (3) ponikljane ali pokositrane.
  8. 8. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, značilno po tem, da je zgornji del (2) priključnega nastavka (1) oblikovan tako, da se z robom (21) natakne na priključni nastavek (1), pri čemer se vijaki (5), priviti v navojne odprtini (33) na priključnih sponkah (3), ujamejo z odprtinami (22) na zgornjem delu (2) priključnega nastavka (1), skozi katere se privijejo vijaki (5) v navojne odprtine (33) na kovinskih priključnih sponkah (3), ki omogočajo pritrditev zunanjih priključnih vodnikov (9) v odprtine (10) na sprednji strani priključnice tako, da se zagotovi priključitev naprave (6) v električno omrežje; polkrožne izbokline (15) priključnega nastavka (1) se ujamejo s polkrožnimi izboklinami (23) zgornjega dela (2) priključnega nastavka (1) tako, da skupaj sestavita odprtine (10), katerih premer se natančno prilega premerom odprtin okrogle izvrtine (31) v kovinskih priključnih sponkah (3).
  9. 9. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, značilno po tem, da je ohišje narejeno iz materiala z dobrimi mehanske in električnimi (izolacijske) lastnosti, dobro odvajanje toplote, pri čemer je prednostna izbira za priključnico polikarbonat, ki mu je za ojačitev dodano približno 10% steklenih vlaken.
  10. 10. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, značilno po tem, da sta lahko priključni nastavek in pokrovček opremljena z dodatno rinko ali plombirnim vijakom za namestitev plombe, ki onemogoča nepooblaščeno odpiranje pokrova na priključnem nastavku.
  11. 11. Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, značilno po tem, da se priključnico prilagodi glede na priklop naprave na enofazno ali večfazno električno omrežje, v splošnem za vsako fazo po 2 priključka za dovod in odvod faznega vodnika in dodatno 1 priključek za nevtralni vodnik, kar pomeni 3 priključke za enofazno napravo oziroma 7 priključkov za trofazno napravo, pri čemer je lahko nevtralni vodnik ločen na dovod in odvod, kar pomeni skupaj 4 priključke za enofazno napravo oziroma 8 priključkov za trofazno napravo.
  12. 12. Postopek za priključitev filtrske naprave na električno omrežje v ohišju s priključnico vključuje naslednje korake:
    - v kovinske priključne sponke se namestijo priključne žice filtrske naprave skozi pripravljene luknje v ločilni steni priključnega nastavka in se pritrdi vsaka priključna žica v kovinsko priključno sponko z vsaj enim vijakom;
    - filtrska naprava se umesti v cevasto ohišje, ki se nato namesti v za to prilagojen okvir na ločilni steni priključnega nastavka;
    - v cevasto ohišje se ulije namenska epoksi smola, da se filtrska naprava in priključnica povežeta v neločljivo celoto;
    - na priključni nastavek se namesti zgornji del priključnega nastavka, ki pokriva kovinske priključne sponke skupaj s pritrdilnimi vijaki;
    - v kovinske priključne sponke se z vsaj enim vijakom, prednostno z dvema vijakoma, pritrdijo priključni vodniki električnega omrežja skozi odprtine na zgornjem delu priključnega nastavka
  13. 13. Uporaba ohišja po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov za vključitev elektronske naprave v sam tokokrog enofaznega ali večfaznega omrežja.
  14. 14. Elektronska naprava z ohišjem po kateremkoli izmed zahtevkov od 1 do 11, pri čemer je elektronska naprava filtrska, merilna, spojna, blokirna, oddajno-sprejemna ali zaščitna naprava.
SI201900230A 2019-11-18 2019-11-18 Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje SI25929A (sl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201900230A SI25929A (sl) 2019-11-18 2019-11-18 Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje
PCT/SI2020/050023 WO2021101454A1 (en) 2019-11-18 2020-11-10 Housing for a filter device with a connection box for connecting to an electrical grid
EP20829703.6A EP4062720A1 (en) 2019-11-18 2020-11-10 Housing for a filter device with a connection box for connecting to an electrical grid

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201900230A SI25929A (sl) 2019-11-18 2019-11-18 Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25929A true SI25929A (sl) 2021-05-31

Family

ID=74068636

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201900230A SI25929A (sl) 2019-11-18 2019-11-18 Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP4062720A1 (sl)
SI (1) SI25929A (sl)
WO (1) WO2021101454A1 (sl)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1308053A (en) * 1969-12-08 1973-02-21 British Insulated Callenders Connecting conductors to electric fittings
GB2059180A (en) * 1979-09-25 1981-04-15 Holticon Aps Terminal block insert
JP2006260829A (ja) * 2005-03-15 2006-09-28 Omron Corp 端子台の端子カバー装置
EP1852941A1 (en) * 2006-05-02 2007-11-07 Heavy Power Co., Ltd. Connector for terminal block
CN201601363U (zh) * 2010-02-01 2010-10-06 慈溪市公牛电器有限公司 易接线电源转换器
JP5136634B2 (ja) * 2010-12-17 2013-02-06 オムロン株式会社 端子台装置
JP6145680B2 (ja) * 2013-11-11 2017-06-14 パナソニックIpマネジメント株式会社 端子カバー

Also Published As

Publication number Publication date
EP4062720A1 (en) 2022-09-28
WO2021101454A1 (en) 2021-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2783433C (en) Transformerinstrumentationandmeteringsystem
EP2600363B1 (en) Connection device for transformer substation modules
US20200287364A1 (en) 7-Way Crab Joint
PL175848B1 (pl) Układ zasilania elektrycznego
CA2775262C (en) Intersystem grounding bridge and system
US10418748B2 (en) Fire-rated three-way splice assembly
US10109992B2 (en) Methods for installing a riser glove onto cables extending form a riser conduit
US20230369832A1 (en) Plug-on service-entrance neutral device
GB2341776A (en) Mains signalling transient suppression
SI25929A (sl) Ohišje za filtrsko napravo s priključnico za priključitev v električno omrežje
EP1648052A2 (en) A connector and cable assembly for a power distribution system
EP2518843B1 (en) Device for high-voltage electric connection between electric devices
KR100379867B1 (ko) 변압기용 퓨즈내장 엘보접속재
JP2007228289A (ja) ブリッジ回路接続器
RU116299U1 (ru) Устройство блокировки выводов модульного аппарата
KR20040103871A (ko) 엘보우 접속재를 이용한 수배전반
US11626244B2 (en) Assembly for connecting to a high-voltage grid
US20220404399A1 (en) Surge protection device integrating a current measurement sensor
WO2013062420A1 (en) Connection systems for electrical installations
UA44814C2 (uk) Інтерфейсний модуль
GB2472086A (en) Electrical junction box unit having integral pyramid formation connections

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20210611