SI25522A - Prezračevalna naprava - Google Patents

Prezračevalna naprava Download PDF

Info

Publication number
SI25522A
SI25522A SI201800055A SI201800055A SI25522A SI 25522 A SI25522 A SI 25522A SI 201800055 A SI201800055 A SI 201800055A SI 201800055 A SI201800055 A SI 201800055A SI 25522 A SI25522 A SI 25522A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
air
housing
ventilation device
wall
opening
Prior art date
Application number
SI201800055A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Novak
Tadej Kresnik
Original Assignee
Mikrovent 5 D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mikrovent 5 D.O.O. filed Critical Mikrovent 5 D.O.O.
Priority to PCT/SI2018/050021 priority Critical patent/WO2019050484A1/en
Publication of SI25522A publication Critical patent/SI25522A/sl

Links

Landscapes

  • Central Air Conditioning (AREA)

Abstract

Predmet izuma je prezračevalna naprava (1), ki je podolgovate prizmatične oblike in vključuje predizdelano ohišje (11), pri čemer so posamezne komponente prezračevalne naprave postavljene v predizdelanem ohišju (11) linijsko. Predizdelano ohišje (11) je povezano s stensko cevjo (12), ki je vstavljena v odprtino izvedeno v zidu, na zunanji strani zunanje stene je nameščena škatlasta zunanja rešetka (17), v kateri je nameščen obračljivi delilnik (19) zračnih tokov. Ventilatorja sta (3a, 3b) v predizdelanoohišje (11) postavljena tako, da sta odprtini za sesanje zraka obrnjeni v notranjost predizdelanega ohišja (11) in sta med sabo ločeni s predelno steno (5), odprtini za izpihovanje zraka pa sta usmerjeni vsaka v svoj kanal (2a, 2b). Ohišji ventilatorjev (3a, 3b) in s tem odprtini za sesanje zraka in odprtini za izpihovanje zraka sta postavljeni v predizdelano ohišje (11) ali vzporedno z daljšimi stranicami predizdelanega ohišja (11) ali sta zarotirani eno na drugega pod kotom glede na daljše stranicepredizdelanega ohišja (11) in tako, da osi odprtin za sesanje zraka ležita ali na isti navidezni premici, ki povezuje obe osi ali se njuni osi nahajata na navideznih vzporednih premicah, ki sta za zamik zamaknjeni v vzdožni smeri prezračevalne naprave (1), to je v vzdolžni smeri daljših stranic ohišja (11).

Description

Prezračevalna naprava Opis izuma Področje tehnike
Prezračevanje; rekuperacija toplote; prenosnik toplote; protitočni prenosnik toplote Prikaz problema V starejših zgradbah se ne pojavljajo problemi glede pomanjkanja svežega zraka, saj so zaradi načina gradnje in uporabljenega materiala zgradbe same po sebi dihale. Prav tako je bila cena energije nižja in s tem so bili tudi stroški ogrevanja nižji. Zaradi predpisov so nove stavbe bolj tesne in večja tesnost stavb je v številnih primerih povzročila tudi negativne učinke, kot je zadrževanje nekakovostnega zraka in vlage v prostoru (rosenje stekel in nastajanje zidne plesni).
Novogradnje so zaradi vedno večjih potreb po energijski varčnosti postale veliko bolj tesne. Ker ni več naravnega prezračevanja prostorov, je nujno potrebno prisilno prezračevanje. Ena izmed možnih rešitev je tudi lokalni prezračevalni sistem s prenosom toplote od notranjega zraka na sveži, zunanji zrak (rekuperacija toplote).
Dosedanji lokalni prezračevalni sistemi s prenosom toplote pa ne poznajo postavitve sestavnih delov tako, da bi bilo omogčeno izdelati napravo v obliki ozke dolge prizme. Na zunanjih stenah je vedno več oken in ta postajajo vedno večja, tako da je vedno manj možnosti za postavitev ploščatih lokalnih prezračevalnih sistemov.
Priporočljivi bivalni pogoji v prostoru so pri temperaturi med 18 in 22eC in relativni vlagi med 35 in 70%. Previsoka relativna vlage je neprijetna in lahko povzroči kondenzacijo vodne pare na hladnih površinah zidov in stekla ter rast glivic na hladnih delih sten (predvsem v vogalih zunanjih sten). V ustrezno zastekljenem in izoliranem objektu potrebujemo v povprečju 50% energije za ogrevanje in hlajenje stavbe na temperaturo primerno za udobno in kakovostno bivanje, drugih 50% energije pa potrebujemo za prezračevanje bivalnih prostorov. Zato je potrebno poleg ustrezne zasteklitve in izolacije objekta poskrbeti tudi za ustrezno prezračevanje prostorov. Z uporabo lokalnih prezračevalnih sistemov z rekuperacijo toplote pa dodatno zmanjšamo rabo energije in stroškov.
Stanje tehnike
Prostore lahko prezračujemo na več načinov: - s kratkotrajnim in občasnim odpiranjem oken, ki ima za posledico vdor hladnega zraka v prostor, prepih in veliko izgubo toplote iz prostora pozimi in velik vdor toplote v prostor poleti (naravno prezračevanje) z lokalnimi ali centralnimi prisilnimi prezračevalnimi napravami, kjer se zrak čisti, predgreje ali ohladi in se brez prepiha in večjih izgub toplote dovaja v prostor (prisilno prezračevanje)
Sodobne naprave za lokalno ali centralno mehansko prezračevanje prostorov imajo lahko vgrajeno napravo za rekuperacijo toplote odpadnega zraka, saj le tako zagotavljajo prezračevanje prostorov na energijsko učinkovit način.
Lokalno prezračevalni sistemi zagotavljajo večjo prilagodljivost, ker se lahko kakovost zraka uravnava v vsakem prostoru posebej. Potrebe po svežem zraku časovno in lokacijsko v stanovanju ali poslovnih prostorih ni možno natančno določiti. Tako so na primer zjutraj bolj obremenjeni sanitarni prostori, opoldne kuhinje, zvečer skupni bivalni in spalni prostori. Zaradi tega je lokalno prezračevanje tehnično veliko bolj prilagodljivo in zato povsod primerno in stroškovno učinkovito.
Na tržišču ni znane naprave, ki bi uporabljala protitočen prenosnik toplote in bi istočasno zagotavljala podolgovato obliko. Na tržišču je veliko lokalnih prezračevalnih sistemov s prenosom toplote vendar so večinoma ploščate oblike ali imajo križni prenosnik toplote.
Predmet izuma rešuje problem konstrukcije prezračevalne naprave podolgovate oblike s protitočnim prenosnikom toplote, ki sočasno omogoča: enostavno sestavo enostavno montažo na steno uporabo ene same odprtine v steni za dovod in odvod zraka poljubno lego na steni (od 0edo 360° okoli odprtine za dovod in odvod zraka) S tem so dane nove možnosti postavitve takšne naprave v bivanjskih prostorih.
Opis nove rešitve
Predmet izuma je lokalna prezračevalna naprava, ki je podolgovate oblike, in vključuje protitočen prenosnik toplote in dvodelno predizdelano ohišje, ki je konstruirano tako, da je omogočena hitra in enostavna postavitev posameznih komponent prezračevalne naprave v vnaprej določeni konfiguraciji v ohišje, ki se nato opcijsko preko montažne plošče pritrdi na steno, pri čemer je za delovanje naprave potrebno izvesti samo eno odprtino v steno. Na ta način je omogočena hitra in enostavna montaža prezračevalne naprave na steno in njeno enostavno servisiranje. Podolgovata oblika pomeni, da so stranice naprave v eni smeri koordinatnega sistema izrazito daljše od stranic v drugih dveh smereh, kot je na primer oblika podolgovatega kvadra. Zračna tokova tako potekata vzdolž daljših stranic naprave za prezračevanje, kar zmanjšuje tlačne izgube toka zračnih tokov skozi napravo za prezračevanje.
Zato, da je omogočeno optimalno delovanje podolgovate prezračevalne naprave, je potrebna optimizacija postavitve posameznih komponent prezračevalne naprave znotraj ohišja in sicer so posamezne komponente postavljene v ohišju linijsko, to je v določenem vrstnem redu oziroma zaporedju vzdolž daljših stranic ohišja. Prezračevalna naprava po izumu torej vključuje dvodelno predizdelano ohišje podolgovate oblike, ki ima na eni strani eno poleg druge izvedeno odprtino za dovod zunanjega zraka v napravo in odprtino za odvod notranjega zraka iz naprave v okolico, na drugi strani pa odprtini za dovod zunanjega zraka iz naprave v prostor in odprtino za dovod notranjega zraka iz prostora v napravo, predizdelano ohišje pa vključuje protitočni prenosnik toplote, ventilator za zunanji zrak, to je za sesanje zunanjega zraka iz okolice in sesanje le-tega skozi prenosnik toplote in nato po kanalu za zunanji zrak v prostor, ventilator za notranji zrak, to je za sesanje notranjega zraka iz prostora v kanal za notranji zrak in potiskanje le-tega skozi prenosnik toplote v okolico, glušnik zvoka s sočasno vlogo razdelilnika zraka na obe strani ohišja in predelno steno, ki poteka od protitočnega prenosnika toplote med obema ventilatorjema ob glušniku zvoka s sočasno vlogo razdelilnika zraka do stene ohišja in definira kanal za zunanji zrak in kanal za notranji zrak in preprečuje, da bi se zunanji in notranji zrak mešala.
Postavitev ventilatorjev za prenosnik toplote, to je na tako imenovani topli strani, je prednostna, saj sta v tem primeru ventilatorja pozicionirana centralno, to je pretežno v osrednjem delu prezračevalne naprave, s čimer se zmanjša hrupnost naprave. V eni od izvedb prezračevalne naprave sta lahko ventilatorja nameščena pred prenosnikom toplote na hladni strani, saj je s tem zagotovljeno, da se v primeru netesnosti zrak iz prostora ne more mešati z zunanjim zrakom. Slaba stran te namestitve pa je, da deluje ventilator za zunanji zrak v različnih temperaturnih pogojih.
Predizdelano ohišje je izvedeno iz dveh simetričnih delov, pri čemer ima vsak del ohišja na svoji notranji strani izvedene predelne stene in utore na vnaprej določenih mestih, tako da se znotraj ohišja definirajo prostori, ki so dimenzijsko prirejeni posameznim komponentam prezračevalne naprave in v katere se vstavijo posamezne komponente prezračevalne naprave v vnaprej določeni postavitvi. Vsak del ohišja ima tako na svoji notranji strani izvedene predelne stene za pozicioniranje ventilatorjev, predelno steno za ločevanje zunanjega in notranjega zraka, to je za definiranje kanalov za zunanji in notranji zrak v predelu pritrditve ohišja na stensko cev, utore za pozicioniranje in tesnenje prenosnika toplote in utore za vstavitev delilne stene. Robovi posameznega dela ohišja so izvedeni tako, da ob sestavitvi obeh delov ohišja robovi oblikosklepno nalegajo en na drugega. Izvedba in pozicija robov, predelnih sten in utorov zagotavljajo, da ko se vse komponente prezračevalne naprave vstavijo v predvidene prostore in se oba dela ohišja povežeta (sestavita), zadostno fiksiranje posameznih komponent prezračevalne naprave v definirane prostore, da se le-ti ne morejo neželeno premikati in zadostno tesnenje, da se zunanji in notranji zrak pri prehodu skozi prezračevalno napravo ne mešata.
Ohišje je povezano s stensko cevjo, ki je vstavljena v odprtino izvedeno v zidu. Ker je za delovanje prezračevalne naprave potrebna le ena odprtina v steni, je potrebno tudi v stenski cevi zagotoviti, da sta zunanji in notranji zrak pri prehodu skozi stensko cev ločena. To je lahko izvedeno tako, da skozi stensko cev potekata dva kanala, eden za zunanji zrak in drugi za notranji zrak, pri čemer se en kanal pritrdi na odprtino za dovod zunanjega zraka v napravo, drug kanal pa na odprtino za odvod notranjega zraka iz naprave v okolico. Lahko pa ima stenska cev v notranjosti po svoji celotni dožini, prednostno po sredini, izvedeno pregrado, s čimer se tvorita dva kanala, in sicer kanal za zunanji zrak in kanal za notranji zrak. Pregrada nalega na utor izveden na predelni steni izvedeni v ohišju. V prednostni izvedbi ima vsak od v kanalov prečni prerez v obliki polkroga. Ustrezen naklon stenske cevi za odtekanje kondezata iz prezračevalne naprave je lahko izveden z montažo stenske cevi, in sicer je stenska cev montirana pod naklonom, tako da kondenzirana tekočina teče v smeri od prezračevalne naprave ven proti okolici. V prednostni izvedbi je stenska cev montirana horizontalno in je ustrezen naklon zagotovljen s spreminjanjem debeline stene stenske cevi in sicer tako, da je notranja stena izvedena z naklonom, kar je konstrukcijsko rešeno s spreminjanjem debeline stene stenske cevi. Za zagotovitev nemotenega odtekanja kondenzirana tekočina v smeri od prezračevalne naprave ven proti okolici je naklon vsaj 1%.
Opcijsko je povezava ohišja s stensko cevjo lahko izvedena preko nastavka. Na ohišje se nad izvedeno odprtino za dovod zunanjega zraka v napravo in odprtino za odvod notranjega zraka iz naprave v okolico pritrdi nastavek, ki ima centralno izvedeno odprtino predostno okrogle oblike, ki z notranjo površino nalega na predelno steno izvedeno v ohišju in na robove omenjenih odprtin, s čimer je omogočena dodatna zatesnitev in preprečitev, da bi se zunanji in notranji zrak v predelu pritrditve ohišja na stensko cev mešala. Na zunanji površini ima nastavek okoli odprtine izveden utor, v katerega se vstavi stenska cev.
Ohišje in nastavek sta izvedena iz materialov, ki jih je možno primerno oblikovati v kalupih, prednostno sta izvedena iz izolativnih materialov in sicer iz ekspandiranega polistirena.
Ventilatorja sta električna in vključujeta ohišje ventilatorja in rotor z lopaticami, pri čemer je odprtina za sesanje zraka izvedena na bočni stranici ohišja ventilatorja, odprtina za izpihovanje zraka pa na prednji stranici ohišja. Ventilatorja sta v predizdelano ohišje postavljena tako, da sta odprtini za sesanje zraka obrnjeni pretežno ena proti drugi in sta med sabo ločeni s predelno steno, odprtini za izpihovanje zraka pa sta usmerjeni vsaka v svoj kanal. Ohišji ventilatorjev in s tem odprtini za sesanje zraka in odprtini za izpihovanje zraka sta postavljeni v predizdelano ohišje ali vzporedno z daljšimi stranicami predizdelanega ohišja ali sta zarotirani eno na drugega pod kotom glede na daljše stranice predizdelanega ohišja za maksimalno 30 kotnih stopinj in tako, da osi odprtin za sesanje zraka ležita ali na isti navidezni premici, ki povezuje obe osi ali se njuni osi nahajata na navideznih vzporednih premicah, ki sta zamaknjeni v vzdožni smeri prezračevalne naprave, to je v vzdolžni smeri daljših stranic ohišja, za zamik, ki je največ enak premeru odprtine za sesanje zraka. V prednostni izvedbi sta ohišji ventilatorja in s tem odprtini za sesanje zraka in odprtini za izpihovanje zraka postavljeni v predizdelano ohišje vzporedno z daljšimi stranicami predizdelanega ohišja in tako, da osi odprtin za sesanje zraka ležita na isti navidezni premici, ki povezuje obe osi.
Funkcija predelne stene je, da preprečuje, da bi se zunanji in notranji zrak pri prehodu skozi prezračevalno napravo mešala, torej definiranje kanalov za zunanji in notranji zrak, in zagotavljanje optimalnega vtoka sesanega zraka v ventilatorja. Oblika predelne stene je v predelu med ventilatorjema izvedena pod kotom tako, da zagotavlja ustrezen vtok sesanega zraka v ventilatorja. Med ohišjem in prenosnikom toplote je izvedeno dvojno tesnenje s tesnilkami, v obliki votle cevke iz materiala, ki je odporen proti staranju, ki nalegajo v utor v ohišju. Posebej je izvedeno tesnenje s tesnilkami med vsakim ventilatorjem in predelno steno, s čimer se zagotavlja ustrezno tesnenje in se prepreči, da bi se zračna tokova na sesalni in tlačni strani ventilatorja mešala. Glušnik zvoka s sočasno vlogo razdelilnika zraka, ki je pozicioniran za ventilatorjem za zunanji zrak, ima dve funkciji, in sicer deluje kot glušnik zvoka, s čimer se zmanjša hrup prezračevalne naprave, in za razdelitev zraka na levo in desno stran prezračevalne naprave, kjer odhaja skozi iztočne vrtljive šobe, ki so izvedene na zaščitnem ohišju, v prostor. Iztočne vrtljive šobe omogočajo neomejeno prilagajanje dovoda zraka v prostor.
Opcijsko prezračevalna naprava vključuje filter za zunanji zrak in filter za notranji zrak, pri čemer je filter za zunanji zrak nameščen v ohišje za odprtino za vstop zunanjega zraka v prezračevalno napravo in pred prenosnikom toplote, filter za notranji zrak pa je nameščen nad odprtino za vstop notranjega zraka v prezračevalno napravo. Za enostavno menjavanje filtra za zunanji zrak je v ohišju izvedena reža.
Opcijsko prezračevalna naprava vključuje grelnik zunanjega zraka, ki je v ohišje prednostno nameščen pred filtrom za zunanji zrak.
Opcijsko prezračevalna naprava vključuje dovodno loputo za kontrolo pretoka zunanjega zraka v napravo in odvodno loputo za kontrolo pretoka notranjega zraka iz naprave. Loputi se nahajata na nastavku, in sicer na vhodu v odprtino za dovod svežega zraka v napravo in na vhodu v odprtino za odvod zraka iz naprave v okolico. Lopute so motorizirane in služijo za odsesovanje iz prostora, za samo dovod zraka v prostor ali za oboje. Krmili se jih z daljinskim upravljanje. Njihov pomen je velik poleti, ko lahko ponoči v prostor dovajamo samo zunanji hladen zrak in s tem hladimo prostor brez hladilne naprave.
Na zunanji strani zunanje stene je nameščena škatlasta zunanja rešetka, ki je preko pritrdilnih elementov fiksno pritrjena na nosilec, ki je na znane načine fiksno pritrjen na zunanjo steno. Škatlasta rešetka ima na dveh nasprotnih si ploskvah izvedene reže. Nosilec ima centralno izvedeno odprtino prednostno okrogle oblike, ki ustreza dimenziji notranjega preseka stenske cevi. Znotraj zunanje rešetke je nameščen obračljivi delilnik zračnih tokov, ki je vsakokrat fiksiran na odgovarjajoče pritrdilne elemente. Delilnik zračnih tokov je dimenzioniran in oblikovan tako, da pri pritrditvi na pritrdilne elemente razdeli prostor znotraj škatlaste zunanje rešetke na dva dela, s čimer se zagotvi, da se zunanji zrak, ki v škatlasto zunanjo rešetko vstopa skozi reže, izvedene na eni stranski ploskvi rešetke, in potuje naprej v stensko cev, to je v kanal za zunanji zrak, in notranji zrak, ki potuje iz stenske cevi, to je iz kanala za notranji zrak, in izstopa iz škatlaste zunanje rešetke skozi reže, izvedene na nasprotni stranski ploskvi rešetke, ne mešata. Škatlasta zunanja rešetka mora biti na zunanjo stran zunanje stene vedno nameščena tako, da so reže obrnjene navzdol, zato da se pri dežju prepreči vstop vode v stensko cev. Z delilnikom zračnih tokov, ki se ga obrača za 90 stopinj okoli osi, se zagotavlja, da se zunanji in notranji zrak v škatlasti zunanji rešetki in v nadaljevanju pri prehodu skozi stensko cev ne mešata, ne glede na to ali je prezračevalna naprava nameščena na steno navpično ali vodoravno, to je, da so daljše stranice naprave v vodoravni ali navpični legi.
Naprava je serijsko opremljena s senzorji temperature znanjega in notranjega zraka in senzorjem notranje vlage, ki zagotavljajo nemoteno obratovanje. Opcijsko je prezračevalna naprava opremljena s senzorjem za ogljikov dioksid, senzorjem za hlapljive organske sestavine v zraku, s senzorjem zunanje vlage, senzorjem zračnega tlaka in senzorjem za radon. Vsi senzorji so integrirani v dvodelno ohišje, ki ima tudi posebne utore za vodenje električnih vodnikov do kontrolne enote.
Senzorji napravo samodejno vključijo ali pojačajo njeno delovanje vsakič, ko vsaj ena od vrednosti, ki jih zaznavajo senzorji v zraku, odstopa od zahtevane vrednosti. Tako naprava zagotavlja možnost samodejne regulacije kakovosti zraka v prostoru, seveda pa omogoča tudi ročno nastavitev vklopa in izklopa prezračevanja; delovanje naprave samo z dovodom zunanjega zraka (pomembno za nočno hlajenje poleti) ali delovanje samo z odvodom zraka iz prostora. Poleg tega senzorja vlage in temperature v prostoru služita za izračun točke rosišča ter po potrebi vključujeta grelnik zraka, da v sistemu ne pride do zmrzovanja kondenzata.
Prezračevalna naprava se na steno prednostno vgradi tako, da so najdaljše stranice v navpični legi, možno pa jo je vgraditi tudi tako, da so najdaljše stranice v vodoravni legi ali katerikoli drugi legi okoli odprtine v steni. Zaželeno je, da se prezračevalna naprava pritrdi na steno tako, da je odprtina za zajem zraka iz prostora nameščena čim višje oziroma, če je konstrukcijsko izvedljivo, pod stropom. Ker je zrak pod stropom običajno najbolj topel in najbolj onesnažen, se hkrati odvaja najbolj onesnažen zrak iz prostora in pri tem izkorišča toplota odsesovanega zraka.
Prednostno se prezračevalna naprava na steno pritrdi s pomočjo montažne plošče tako, da se dvodelno ohišje z vsemi elemetni nasadi na montažno ploščo. Ko je prezračevalna naprava pritrjena na montažno ploščo, se preko celotnega ohišja pritrdi zaščitno ohišje, ki ima na površini nad odprtino za dovod notranjega zraka iz prostora v napravo izvedeno sesalno rešetko in na površini nad odprtinama za dovod zunanjega zraka iz naprave v prostor, iztočne vrtljive šobe zato, da je omogočen vstop oziroma izstop zraka v in iz prezračevalne naprave, to je v in iz ohišja prezračevalne naprave.
Podrobneje je bistvo izuma pojasnjeno v nadaljevanju z opisom izvedbenega primera in priloženih skic, ki prikazujejo:
Slika 1 prikazuje prezračevalno napravo z vstavljenimi komponentami po izumu, pri čemer je zaradi enostavnosti in jasnosti izvedbe naprave prikazan samo en del predizdelanega ohišja od dveh
Slika 2 prikazuje en del predizdelanega ohišja s priključitvijo na stensko cev
Slika 3 prikazuje napravo po izumu s pritrjenim zaščitnim ohišjem, s stensko cevjo in škatlasto zunanjo rešetko
Slika 4 prikazuje škatlasto zunanjo rešetko z enim izvedbenim primerom pozicioniranja obračljivega delilnika zračnih tokov
Slika 5 prikazuje prikazuje škatlasto zunanjo rešetko z drugim izvedbenim primerom pozicioniranja obračljivega delilnika zračnih tokov.
Prezračevalna naprava 1, ki je prikazana na slikah od 1 do 3 vključuje podolgovato predizdelano ohišje 11, ki je izvedeno iz dveh simetričnih delov, pri čemer je na slikah zaradi enostavnosti in jasnosti izvedbe naprave prikazan samo en od dveh delov, in ima ohišje 11 na eni strani izvedeno eno poleg druge odprtino 7 za dovod zunanjega zraka v napravo in odprtino 6 za odvod notranjega zraka iz naprave v okolico, na drugi strani pa odprtini 15 za odvod zunanjega zraka iz naprave v prostor in odprtino 14 za dovod notranjega zraka iz prostora v napravo, v ohišju 11 pa se nahajajo po vrstnem redu gledano od odprtine 7 za dovod svežega zraka v napravo in odprtine 6 za odvod zraka iz naprave v okolico: protitočni prenosnik toplote 2, ventilator 3a za zunanji zrak, ventilator 3b za notranji zrak, pri čemer sta sta ohišji ventilatorjev 3a, 3b in s tem odprtini za sesanje zraka in odprtini za izpihovanje zraka postavljeni v predizdelano ohišje 11 vzporedno z daljšimi stranicami predizdelanega ohišja 11 in tako, da osi odprtin za sesanje zraka ležita na isti navidezni premici, ki povezuje obe osi, glušnik zvoka 4 s sočasno vlogo razdelilnika zraka in delilno steno 5, ki poteka od protitočnega izmenjevalca toplote 2 med obema ventilatorjema 3a, 3b in ob glušniku zvoka 4 s sočasno vlogo razdelilnika zraka do stene ohišja 11 in definira kanal 2a za zunanji zrak in kanal 2b za notranji zrak. Dodatno prezračevalna naprava 1 vključuje filter 9 za zunanji zrak in filter 10 za notranji zrak, pri čemer je filter 9 za zunanji zrak nameščen v ohišje 11 za odprtino 7 za vstop zunanjega zraka v prezračevalno napravo in pred prenosnikom toplote 2, filter 10 za notranji zrak pa je nameščen nad odprtino 14 za vstop notranjega zraka v prezračevalno napravo. Za enostavno menjavanje filtra 9 za zunanji zrak je v ohišju 11 izvedena reža lla. Na nastavku 20 se na vstopu v odprtino 7 nahaja dovodna loputa 21, na vstopu v odprtino 6 pa odvodna loputa 22 za kontrolo pretoka zunanjega in notranjega zraka. Dodatno prezračevalna naprava 1 vključuje grelnik 8 zunanjega zraka, ki je v ohišje 11 nameščen pred filtrom 9 za zunanji zrak. Integrirani senzor za temeperaturo, vlago in tlak zunanjega zraka je nameščen na zgornjem delu krivine pred grelnikom zraka 8, integrirani senzor za temperaturo, vlago in tlak notranjega zraka ter poseben senzor za radon pa sta nameščena v kanalu 2b za notranji zrak za filtrom 10 notranjega zraka in pred ventilatorjem 3b za notranji zrak.
Vsak od dveh delov ohišja 11 je predizdelan iz ekspandiranega polistirena in ima na svoji notranji strani izvedene predelne stene llb za pozicioniranje ventilatorjev 3a, 3b, predelno steno lic za ločevanje zunanjega in notranjega zraka v predelu pritrditve ohišja 11 na stensko cev 12, utore lld za pozicioniranje in tesnenje prenosnika toplote 2 in utore lle za vstavitev delilne stene 5. Robovi llf posameznega dela ohišja so izvedeni tako, da ob sestavitvi obeh delov ohišja robovi llf oblikosklepno nalegajo en na drugega. Izvedba in pozicija robov llf, predelnih sten llb, lic in utorov lld, lle posameznega dela ohišja 11 ob sestavitvi obeh delov ohišja 11 zagotavlja fiksiranje posameznih komponent prezračevalne naprave 1 v definirane prostore, da se le-te ne morejo neželeno premikati in zadostno tesnenje, da se zunanji in notranji zrak pri prehodu skozi prezračevalno napravo 1 ne mešata.
Na ohišje 11 je nad odprtino 7 za dovod zunanjega zraka v napravo in odprtino 6 za odvod notranjega zraka iz naprave v okolico pritrjen nastavek 20, ki ima centralno izvedeno odprtino 20a okrogle oblike. Nastavek 20 z notranjo površino nalega na predelno steno lic izvedeno v ohišju 11 in na robove odprtin 6, 7, s čimer je omogočena dodatna zatesnitev in preprečitev, da bi se zunanji in notranji zrak v predelu pritrditve ohišja 11 na stensko cev 12 mešala. Na zunanji površini ima nastavek 20 okoli odprtine 20a izveden utor 20b, v katerega se vstavi stenska cev 12, ki je vstavljena v odprtino izvedeno v zidu.
Stenska cev 12 je priključena na odprtino za odvod notranjega zraka iz prostora 6 in odprtino za dovod zunanjega zraka 7. Stenska cev 12 ima v notranjosti po svoji celotni dožini po sredini izvedeno pregrado 12a, s čimer se tvorita kanal 12b za notranji zrak in kanal 12c za zunanji zrak, ki imata prečni prerez v obliki polkroga. Ob pritrditvi stenske cevi 12 na nastavek 20, pregrada 12a nalega na utor izveden na predelni steni lic izvedeni v ohišju 11, ki ločuje zunanji in notranji zrak, s čimer se zagotovi, da sta oba zračna tokova v stenski cevi 12 ločena. Zunanja stena stenske cevi 12 ima horizontalno postavitev, notranja stena pa je izvedena z naklonom.
Na zunanji strani zunanje stene je nameščena škatlasta zunanja rešetka 17, ki je prikazana na slikah od 3 do 5. Škatlasta zunanja rešetka 17 je preko pritrdilnih elementov 18a pritjena na nosilec 18. Škatlasta zunanja rešetka 17 ima na dveh nasprotnih si ploskvah 17a, 17b izvedene reže 16. Nosilec 18 ima centralno izvedeno odprtino 18b okrogle oblike v katero se pri montaži vtakne stenska cev 12. Znotraj škatlaste zunanje rešetke 17 je nameščen obračljivi delilnik 19 zračnih tokov katerega postavitev je odvisna od postavitve odprtine za odvod zraka iz prostora 6 in odprtine za dovod svežega zraka 7.
Ko je prezračevalna naprava 1 pritrjena na steno, se preko celotnega ohišja 11 pritrdi zaščitno ohišje 13, ki ima na površini nad odprtino 14 izvedeno sesalno rešetko in na površini nad odprtinama 15, vrtljive šobe, zato da je omogočen vstop oziroma izstop zraka v in iz prezračevalne naprave 1, to je v in iz ohišja 11.
Ventilator 3a sesa zunanji zrak skozi reže 16 izvedene na ploskvi 17a zunanje rešetke 17. Zunanji zrak potuje skozi stensko cev 12 po kanalu 12c in vstopa v ohišje 11 skozi odprtino 7, ki ima loputo 21 za kontrolo pretoka zraka. Tik po vstopu v napravo 1 zrak zarotita za 90" in potuje skozi grelnik 8 zunanjega zraka, filtra 9 za zunanji zrak, prenosnik toplote 2 in po kanalu 2a mimo glušnika zvoka 4 s sočasno vlogo razdelilnika zraka in skozi odprtini 15 izstopa preko vrtljivih šob, ki so izvedene v zaščitnem ohišju 13, v prostor. Odprtina 14 za dovod notranjega zraka iz prostora v napravo 1 je nameščena pod stropom. Ventilator 3b sesa notranji zrak skozi sesalno rešetko, ki je izvedena v zaščitnem ohišju 13 nad odprtino 14. Notranji zrak potuje skozi filter 10 za notranji zrak po kanalu 2b in prenosnik toplote 2. Tik pred izstopom iz prezračevalne naprave 1 zarotita za 90’ in zapusti prezračevalno napravo 1 skozi odprtino 6, ki ima odvodno loputo 22, in potuje skozi stensko cev 12 po kanalu 12b in izstopa skozi reže 16 izvedene na ploskvi 17b zunanje rešetke 17.
Razumljivo je, da je mogoče opisano rešitev izvesti tudi v drugačni oblikovni izvedenki, ki pa ne spreminja bistva izuma.

Claims (14)

  1. Patentni zahtevki
    1. Prezračevalna naprava, ki vključuje ohišje z odprtinami za dovod zunanjega zraka iz okolice v napravo in za odvod notranjega zraka iz naprave v okolico, prenosnik toplote in dva ventilatorja za ločeno sesanje zunanjega in notranjega zraka, označena s tem, da je prezračevalna naprava (1) podolgovate oblike in vključuje predizdelano ohišje podolgovate oblike (11), pri čemer so posamezne komponente prezračevalne naprave postavljene v ohišju (11) linijsko in ima predizdelano ohišje (11) na eni strani izvedeno eno poleg druge odprtino (7) za dovod zunanjega zraka v napravo (1) in odprtino (6) za odvod notranjega zraka iz naprave (1) v okolico, na drugi strani pa odprtini (15) za dovod zunanjega zraka iz naprave (1) v prostor in odprtino (14) za dovod notranjega zraka iz prostora v napravo (1), predizdelano ohišje (11) pa vključuje protitočni prenosnik toplote (2), ventilator (3a) za zunanji zrak, to je za sesanje zunanjega zraka iz okolice in sesanje le-tega skozi prenosnik toplote (2) po kanalu (2a) za zunanji zrak v prostor, ventilator (3b) za notranji zrak, to je za sesanje notranjega zraka iz prostora v kanal (2b) za notranji zrak in potiskanje le-tega skozi prenosnik toplote (2) v okolico, glušnik zvoka (4) s sočasno vlogo razdelilnika zraka na obe strani ohišja (11), in predelno steno (5), ki poteka od protitočnega prenosnika toplote (2) med obema ventilatorjema (3a, 3b) do stene ohišja (11) in definira kanal (2a) za zunanji zrak in kanal (2b) za notranji zrak in preprečuje, da bi se zunanji in notranji zrak mešala, in je ohišje (11) povezano s stensko cevjo (12), ki je vstavljena v odprtino izvedeno v zidu, pri čemer sta ventilatorja (3a, 3b) v predizdelano ohišje (11) postavljena tako, da sta odprtini za sesanje zraka obrnjeni pretežno ena proti drugi in sta med sabo ločeni s predelno steno (5), odprtini za izpihovanje zraka pa sta usmerjeni vsaka v svoj kanal (2a, 2b), in pri čemer sta ohišji ventilatorjev (3a, 3b) in s tem odprtini za sesanje zraka in odprtini za izpihovanje zraka v kanala (2a, 2b) postavljeni v predizdelano ohišje (11) ali vzporedno z daljšimi stranicami predizdelanega ohišja (11) ali sta zarotirani eno na drugega pod kotom glede na daljše stranice predizdelanega ohišja (11) in tako, da osi odprtin za sesanje zraka ležita ali na isti navidezni premici, ki povezuje obe osi ali se njuni osi nahajata na navideznih vzporednih premicah, ki sta za zamik zamaknjeni v vzdožni smeri prezračevalne naprave (1), to je v vzdolžni smeri daljših stranic ohišja (11).
  2. 2. Prezračevalna naprava po zahtevku 1, označena s tem, da je predizdelano ohišje (11) izvedeno iz dveh simetričnih delov ima vsak od dveh delov ohišja (11) na svoji notranji strani izvedene predelne stene (llb) za pozicioniranje ventilatorjev (3a, 3b), predelno steno (lic) za ločevanje zunanjega in notranjega zraka v predelu pritrditve ohišja (11) na stensko cev (12), utore (lld) za pozicioniranje in tesnenje prenosnika toplote (2) in utore (lle) za vstavitev predelne stene (5) in so robovi (llf) posameznega dela ohišja (11) izvedeni tako, da ob sestavitvi obeh delov ohišja (11) robovi (llf) oblikosklepno nalegajo en na drugega, pri čemer izvedba in pozicija robov (llf), predelnih sten (llb, lic) in utorov (lld, lle) posameznega dela ohišja (11) ob sestavitvi obeh delov ohišja (11) zagotavlja fiksiranje posameznih komponent prezračevalne naprave (1) v definirane prostore, da se le-te ne morejo neželeno premikati in zadostno tesnenje, da se zunanji in notranji zrak pri prehodu skozi prezračevalno napravo (1) ne mešata.
  3. 3. Prezračevalna naprava po zahtevkih 1 in 2, označena s tem, da je kot pod katerim sta ohišji ventilatorjev (3a, 3b) zarotirani eno na drugega maksimalno 30 kotnih stopinj glede na daljše stranice predizdelanega ohišja (11) in je zamik osi odprtin za sesanje zraka v vzdolžni smeri daljših stranic ohišja (11) največ enak premeru odprtine za sesanje zraka.
  4. 4. Prezračevalna naprava po predhodnih zahtevkih označena s tem, sta ohišji ventilatorjev (3a, 3b) in s tem odprtini za sesanje zraka in odprtini za izpihovanje zraka v kanala (2a, 2b) postavljeni v predizdelano ohišje (11) vzporedno z daljšimi stranicami predizdelanega ohišja (11) in tako, da osi odprtin za sesanje zraka ležita na isti navidezni premici, ki povezuje obe osi ventilatorjev (3a, 3b) in je postavitev ventilatorjev (3a, 3b) v predizdelano ohišje (11) izvedena za prenosnikom toplote (2).
  5. 5. Prezračevalna naprava po predhodnih zahtevkih, označena s tem, da je na ohišje (11) nad odprtino (7) za dovod zunanjega zraka v napravo (1) in odprtino (6) za odvod notranjega zraka iz naprave (1) v okolico pritrjen nastavek (20), ki ima centralno izvedeno odprtino (20a) predostno okrogle oblike in nastavek (20) z notranjo površino nalega na predelno steno (lic) izvedeno v ohišju (11) in na robove odprtin (6, 7), in ima nastavek (20) na zunanji površini okoli odprtine (20a) izveden utor (20b), v katerega se vstavi stenska cev (12), ki je vstavljena v odprtino izvedeno v zidu in se na nastavku (20) na vstopu v odprtino (7) nahaja dovodna loputa (21), na vstopu v odprtino (6) pa odvodna loputa (22) za kontrolo pretoka zunanjega in notranjega zraka.
  6. 6. Prezračevalna naprava po predhodnih zahtevkih označena s tem, da je predelna stena (5) v predelu med ventilatorjema (3a, 3b) izvedena pod kotom za zagotavljanje ustreznega vtoka sesanega zraka v ventilatorja (3a, 3b) in je med ohišjem (11) in prenosnikom toplote (2) izvedeno dvojno tesnenje s tesnilkami, ki nalegajo v utor v ohišju (11) in je izvedeno tesnenje s tesnilkami med vsakim ventilatorjem (3a, 3b) in predelno steno (5), s čimer se zagotavlja ustrezno tesnenje in se prepreči, da bi se zračna tokova na sesalni in tlačni strani ventilatorjev (3a, 3b) mešala.
  7. 7. Prezračevalna naprava po predhodnih zahtevkih označena s tem, da ima stenska cev (12) v notranjosti po svoji celotni dožini, prednostno po sredini, izvedeno pregrado (12a), s čimer se tvorita kanal (12c) za zunanji zrak in kanal (12b) za notranji zrak in pregrada (12a) nalega na utor izveden na predelni steni (lic) izvedeni v ohišju (11) in imata kanala (12b, 12c) prednostno prečni prerez v obliki polkroga.
  8. 8. Prezračevalna naprava po zahtevku 7 označena s tem, da ima zunanja stena stenske cevi (12) horizontalno postavitev, notranja stena pa je izvedena z naklonom, pri čemer je naklon v smeri od prezračevalne naprave ven proti okolici vsaj 1 %.
  9. 9. Prezračevalna naprava po predhodnih zahtevkih, označena s tem, da dodatno vključuje filter (9) za zunanji zrak in filter (10) za notranji zrak, pri čemer je filter (9) za zunanji zrak nameščen v ohišje (11) za odprtino (7) za vstop zunanjega zraka v prezračevalno napravo (1) in pred prenosnikom toplote (2), filter (10) za notranji zrak je nameščen nad odprtino (14) za vstop notranjega zraka v prezračevalno napravo (1), in grelnik (8) zunanjega zraka, ki je v ohišje (11) nameščen pred filtrom (9) za zunanji zrak.
  10. 10. Prezračevalna naprava po predhodnih zahtevkih, označena s tem, da dodatno vključuje itegrirani senzor za temeperaturo, vlago in tlak zunanjega zraka, ki je nameščen na zgornjem delu krivine pred grelnikom zraka (8) in integrirani senzor za temperaturo, vlago in tlak notranjega zraka ter poseben senzor za radon, ki sta nameščena v kanalu (2b) za notranji zrak za filtrom (10) notranjega zraka in pred ventilatorjem (3b) za notranji zrak.
  11. 11. Prezračevalna naprava po predhodnih zahtevkih, označena s tem, da je na zunanji strani zunanje stene nameščena škatlasta zunanja rešetka (17), ki je preko pritrdilnih elementov (18a) pritjena na nosilec (18) in ima na dveh nasprotnih si ploskvah (17a, 17b) izvedene reže (16), pri čemer ima nosilec (18) centralno izvedeno odprtino (18b) prednostno okrogle oblike, v katero se pri montaži vtakne stenska cev (12) in je znotraj škatlaste zunanje rešetke (17) nameščen obračljivi delilnik (19) zračnih tokov.
  12. 12. Prezračevalna naprava po zahtevku 10, označena s tem, da je obračljiv delilnik (19) zračnih tokov obračljiv za 90 stopinj okoli osi za zagotavljanje, da se vstopni in izstopni zrak v škatlasti zunanji rešetki (17) in v nadaljevanju pri prehodu skozi stensko cev (12) ne mešata, ne glede na to ali je prezračevalna naprava (1) nameščena vodoravno ali navpično.
  13. 13. Prezračevalna naprava po predhodnih zahtevkih, označena s tem, da se preko celotnega predizdelanega ohišja (11) pritrdi zaščitno ohišje (13), ki ima na površini nad odprtino (14) izvedeno sesalno rešetko in na površini nad odprtinama (15), vrtljive šobe, zato da je omogočen vstop oziroma izstop zraka v in iz prezračevalne naprave (1), to je v in iz ohišja (11).
  14. 14. Prezračevalna naprava po predhodnih zahtevkih, označena s tem, da se pritrdi na steno preko montažne plošče, pri čemer se prezračevalna naprava (1) namesti vodoravno ali navpično.
SI201800055A 2017-09-11 2018-03-09 Prezračevalna naprava SI25522A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/SI2018/050021 WO2019050484A1 (en) 2017-09-11 2018-07-11 VENTILATION DEVICE

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201700254A SI25523A (sl) 2017-09-11 2017-09-11 Naprava za prezračevanje

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25522A true SI25522A (sl) 2019-03-29

Family

ID=65858424

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201700254A SI25523A (sl) 2017-09-11 2017-09-11 Naprava za prezračevanje
SI201800055A SI25522A (sl) 2017-09-11 2018-03-09 Prezračevalna naprava

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201700254A SI25523A (sl) 2017-09-11 2017-09-11 Naprava za prezračevanje

Country Status (1)

Country Link
SI (2) SI25523A (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
SI25523A (sl) 2019-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5632334A (en) Heat recovery ventilator with room air defrosting feature
US2210960A (en) Air conditioning system
US5002118A (en) Heat recovery system
US4462459A (en) Device for air control of an energy facade wall
US4688626A (en) Ventilator unit
SI20343A (sl) Klimatiziranje zgradb in klimatizirana zgradba in predvsem hiša z nično porabo energije
WO2019184506A1 (zh) 室外接管结构及具有其的空调室内机
KR101295311B1 (ko) 빌트업 항온기
WO2019050484A1 (en) VENTILATION DEVICE
KR101251221B1 (ko) 창호 환기시스템
SI25522A (sl) Prezračevalna naprava
US9746200B2 (en) Building ventilator
FI83698C (fi) Anordning foer klimatisering av rum.
KR102202404B1 (ko) 환기장치
JP2538926B2 (ja) 家 屋
KR20190052485A (ko) 공기청정 환기장치
ES1265329U (es) Calentador de agua de acumulación con bomba de calor aire-agua para edificios de apartamentos
US7698903B1 (en) Energy efficient ventilation system
EP3857133A1 (en) Ventilation system with heat recovery
JP2020148386A (ja) 加圧型熱交換換気式建屋
JPH0345053Y2 (sl)
SI24903A (sl) Naprava in metoda za prezračevanje
KR102503379B1 (ko) 환기 시스템
KR102235582B1 (ko) 환기장치
EP2467650B1 (en) Method and system for ventilating a building

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20190404