SI25464A - Vrtno orodje - Google Patents

Vrtno orodje Download PDF

Info

Publication number
SI25464A
SI25464A SI201700222A SI201700222A SI25464A SI 25464 A SI25464 A SI 25464A SI 201700222 A SI201700222 A SI 201700222A SI 201700222 A SI201700222 A SI 201700222A SI 25464 A SI25464 A SI 25464A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
forks
parallel
handle
fork
garden tool
Prior art date
Application number
SI201700222A
Other languages
English (en)
Inventor
MatjaĹľ LeviÄŤnik
Original Assignee
Vejnik Wilfried
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vejnik Wilfried filed Critical Vejnik Wilfried
Publication of SI25464A publication Critical patent/SI25464A/sl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B1/00Hand tools
    • A01B1/06Hoes; Hand cultivators
    • A01B1/14Hoes; Hand cultivators with teeth only
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B1/00Hand tools
    • A01B1/16Tools for uprooting weeds

Abstract

Izum se nanaša na vrtno orodje (10), in sicer vilice za odstranjevanje plevela za odstranitev globinkastega plevela, z glavo (12) orodja in z nanjo nameščenim sprejemom (14) držaja za držaj (16). Glava (12) orodja ima dva, medsebojno razmaknjena roglja (18a; 18b) vilic in na hrbtni strani štrlečo stopalno oporo (20). Roglja (18a; 18b) vilic sta na svojih zgornjih koncih (22), ki sta obrnjena proti sprejemu (14) držaja, vsaj odsekoma (odseka 24 rogljev vilic) medsebojno vzporedno sosednja ali razmeščena zmanjšim razmikom (c) medsebojno vzporedno. Roglja (18a; 18b) vilic se na svojih prostih koncih (26), ki sta obrnjena proč od sprejema (14) držaja, razprostirata pod razpornim kotom (alfa), prednostno stransko vsaksebi. Stopalna opora (20) je glede na roglja (18a; 18b) vilic nazaj usmerjeno (proti smeri Y) nameščena na vzporedna odseka (24) rogljev vilic. Stopalna opora (20) ima iz ploske kovine tvorjen kovinski obroč (34), katerega os (A) se razprostira skozi središčno točko (M) vzporedno z vzporednimaodsekoma (24) rogljev vilic in katere stična ploskev (36) je sploščena na vzporednih odsekih (24) rogljev vilic.

Description

Vrtno orodje
Izum se nanaša na vrtno orodje, namreč na vilice za odstranjevanje plevela za odstranitev globinkastega plevela, z glavo orodja in nanjo nameščenim sprejemom držaja za držaj, pri čemer ima glava orodja dva medsebojno razmaknjena roglja vilic in na hrbtni strani štrlečo stopalno oporo.
Iz DE 20 2012 011 104 Ul je znano tovrstno vrtno orodje, pri katerem sta roglja vilic razmeščena medsebojno vzporedno razmaknjena za približno širino držaja, rahlo ukrivljena naprej in na prostem koncu priostrena. Na spodnjem koncu držaja je razmeščena stopalna opora, ki se razprostira približno pravokotno iz osi držaja orodja od rogljev vilic nazaj in je tvorjena na način opornega locna. Ta stopalna opora omejuje globino ugreza rogljev vilic in v ugreznjenem stanju pri naleganju stopalne opore na površino tal omogoča enostavno prekopicanje, s katerim se koreninsko področje razrahlja in se plevel končno lahko izruva.
Znano vrtno orodje je primemo pretežno za rahljanje še zlasti tudi horizontalno potekajočega koreninskega sistema. Ciljano puljenje globinkastega plevela, kot npr. posameznih rastlin regrata ali trpotca, s tem vrtnim orodjem ni mogoče. Roglja vilic znanega vrtnega orodja sta razmeščena medsebojno vzporedno z razmeroma širokim razmikom in ukrivljena rahlo naprej. S tem se rogljem vilic dopušča vtisk v zemljo in sicer z obeh strani plevela, npr. regrata, vendar enostavno prekopicanje ali izvlek rogljev vilic ne privede do izruvanja regrata skupaj s korenino. Pač pa je treba roglja vilic s ciljanim prekucnim in sučnim gibanjem dvigniti iz zemlje, da se zemlja do te mere razrahlja, da se regrat lahko z roko potegne iz razrahljane zemlje. Pri vešči uporabi znanega orodja se sicer regrat ali drug globinkast plevel spravi na površino, a se istočasno izkoplje nadaljnja zemljina in večji kosi ruš ali druge zasaditve. To je neželeno.
Iz EP O 808 555 Al je znano enoročno orodje za razrahljanje in drobljenje majhnih površin zemlje z zelo skupaj zasajenimi rastlinami, kot npr. balkonskih koritih ali cvetličnih loncih. CH 226 178 opisuje vrtno orodje za izkopavanje rastlin z dolgimi srčnimi koreninami. Vrtno orodje ima viličast kos z vsaj enimi na obodu srednjega kosa razmeščenimi vilicami, ki so sučno uležajene na zatiču opornega diska. DE 44 20 269 C1 opisuje ročno vrtno orodje za rahljanje zemljine v področju globokih korenin z vsaj enim držalnim in enim rogljastim delom z vsaj tremi roglji. To vrtno orodje ni primemo za ciljno izkopavanje globinkastega plevela. Vsa ta vrtna orodja nimajo stopalne opore in niso primerna za ciljno izkopavanje globinkastega plevela.
Naloga izuma je zato zagotoviti vrtno orodje, še zlasti vilice za odstranjevanje plevela za odstranitev globinkastega plevela, s katerim je moč z enostavnim rokovanjem ciljno izkopati ali izruvati iz tal posamezne plevele različnih velikosti skupaj s koreninami, ne da bi se bistveno vplivalo na zemlji v okolici plevela. Nadalje naj bi se po izvleku plevela z orodjem po izumu zemlja na enostaven način spet pogladila.
Naloga izuma je rešena z vrtnim orodjem z značilnostmi po patentnem zahtevku 1. Nadaljnje prednostne značilnosti so opisane v odvisnih zahtevkih.
Roglja vilic vrtnega orodja sta skladno s tem na svojem zgornjem koncu, kije obrnjen proti sprejemu držaja, razmeščena vsaj odsekoma vzporedno drug drugemu sosednje ali razmaknjeno z manjšim razmikom vzporedno drug na drugega in se na svojih prostih koncih, ki so obrnjeni proč od sprejema držaja, razprostirata pod razpomim kotom, prednostno stransko vsaksebi.
Z razporo v rogljih vilic, ki jih je moč vstaviti v zemljo, ki jo je treba obdelati, nastane po eni strani v prednjem delu prostih koničastih koncev vilic širše področje za zajem večjega plevela kot npr. regrata in trpotca. Po drugi strani nastane z zožitvijo v smeri sprejema držaja ožajoče se področje, v katerem se zajame plevel z manjšimi koreninami in se izruva iz zemlje. Pri tem se v odvisnosti od velikosti plevela, ki ga je treba odstraniti, v zemljo vstavljena roglja vilic spravita v obojestranski naleg glede na korenino plevela, pri čemer je korenina v bistvu ukleščena med obema rogljema vilic. Z vzvodnim in izvlečnim gibanjem se plevel skupaj s korenino nato izruva iz zemlje. Vrtno orodje je npr. primemo za uporabo v zemlji, a tudi v gramoznem pesku, produ in s sekanci pokriti zemlji.
Stepalna opora je glede na roglja vilic nameščena usmerjeno v bistvu pravokotno nazaj na paralelne odseke rogljev vilic. V tem področju je mogoč dober sprejem sile z noge uporabnika na glavo orodja, s čimer se učinkovito podpira prodiranje rogljev vilic v zemljo. Stopalna opora pri tem skladno s svojim pozicioniranjem vzdolž vzporednih odsekov rogljev vilic omejuje globino prodiranja rogljev vilic v zemljo. Stopalna opora je fiksno povezana z vzporednima odsekoma rogljev vilic, npr. z varjenjem ali z vijačno ali kovičeno povezavo. Alternativno se stopalna opora lahko pritrdi vzdolž vzporednih odsekov rogljev vilic v različnih položajih, npr. z ločljivo vijačno povezavo, s čimer je mogoča višinska prilagoditev stopalne opore nad zemljo.
Na koristen način se stopalna opora, ki je nameščena v področju vzporednih odsekov rogljev vilic, lahko koristno uporabi kot vzvodni naslon med glavo orodja in ročnim držajem, tako, da se stopalna opora spravi v naleganje s površino zemlje v nazaj nagnjenem položaju vrtnega orodja. S tem se izkop plevela iz zemlje učinkovito olajša, ker je na osnovi vzvodnega delovanja potrebno uporabiti zgolj omejeno ročno silo uporabnika.
Stopalna opora ima v bistvu ovalni, še zlasti okrogel ali eliptičen kovinski obroč, ki je tvorjen iz ploske kovine. Pri tem se os razprostira skozi središčno točko kovinskega obroča vzporedno z vzporednimi odseki rogljev vilic. Stična ploskev, s katero je kovinski obroč nameščen na vzporedna odseka rogljev vilic, je tvorjena sploščeno.
Kovinski obroč je lahko po svoji velikosti dimenzioniran tako, da lahko uporabnik z nogo doseže učinkovit prenos sile. Poleg tega naj daje optimalno in središčno obremenitev z nogo pri prodiranju v zemljo. Zato kovinski obroč stransko štrli preko vzporednih odsekov rogljev vilic zgolj do določene mere, s čimer se prepreči nenameren zasuk vrtnega orodja zaradi nehotnega enostranskega izvajanja sile na stopalno oporo in s tem povezanega vnašanja vrtilnega momenta.
Razpomi kot lahko znaša 5° do 30°, da se zajame kar se da širok spekter različnih širin korenin. V področju razpornega kota od 10° do 20° se lahko običajen plevel, ki se navadno pojavlja na vrtovih, dobro izruva. V področju razpornega kota od 13° do 19° se še zlasti dobro odstrani regrat in trpotec.
Na prednosten način sta lahko prosta konca rogljev vilic upognjena pod upogibnim kotom glede na ravnino, ki se razpenja skozi dva medsebojno vzporedno razmeščena odseka rogljev vilic, prednostno naprej. Upognjena roglja vilic omogočata zavzetje optimalnega položaja za odstranitev plevela tako, da upognjenost vnaprej določa kot vstavljanja ali se nastavlja med vstavljanjem v zemljo. Pri tem se vrtno orodje bodisi zgolj z roko na držaju potisne v zemljo bodisi se dodatno z nogo vnaša podporna sila na stopalno oporo. Stopalna opora omejuje tudi globino prodiranja v zemljo. Na osnovi vstopnega kota, ki je vnaprej določen z upogibnim kotom, se vrtno orodje glede na plevel, ki gaje treba odstraniti, spravi v nagnjen položaj, pri čemer stopalna opora pride v naleganje z zemljo. Na osnovi vzvodnega delovanja, ki nastane na stopalni opori kot vzvodnem naslonu ob zemlji, se lahko korenine, ki jih je treba odstraniti, izkopljejo z manjšim izvajanjem sile na držaju.
Upogibni kot lahko pri tem znaša 20° do 60°. Dobro vzvodno delovanje se doseže v področju upogibnega kota od 30° do 50°, pri čemer izvajanje sile v področju upogibnega kota od 35° do 45° omogoča udobno rokovanje in se doseže dober izkoristek.
Zlasti stabilna povezava med držajem in glavo orodja se lahko doseže s tem, da ima sprejem držaja kovinsko mufo, s katero sta trdno povezana roglja vilic na svojih zgornjih koncih, ki sta obrnjena proti sprejemu držaja. Alternativno se lahko glava orodja na držaju pritrdi tudi v obliki vtične/vijačne povezave. Pri tem se vzporedna odseka rogljev vilic razprostirata v smeri osi držaja.
Prednostno sta lahko kovinska mufa sprejema držaja in roglja vilic železna in sta roglja vilic na svojem zgornjem koncu, ki je obrnjen proti sprejemu držaja, zvarjena s slednjim. Alternativno se lahko roglja vilic na kovinsko mufo namestita s pomočjo vijačne, kovičene ali zatične povezave.
Pri uporabi železa v vrtnem orodju se izkaže, da ima visoko oblikovno stabilnost in se lahko s kovanjem na enostaven način spravi v želeno obliko. Poleg tega je ta material ugoden pri izdelavi. Alternativno se lahko uporabi tudi jeklo, aluminijev material ali podobne kovine ali kovinske zlitine.
Skladno s prednostno izvedbo sta lahko vzporedna odseka rogljev vilic v področju svojih koncev, obrnjenih proč od sprejema držaja, povezana s povezovalnim kosom in držana z medsebojnim razmikom, pri čemer se roglja vilic v področju med povezovalnim kosom in prostima koncema razprostirata stransko vsaksebi. Povezovalni kos pri tem ne služi zgolj za povezavo obeh rogljev vilic, ampak prispeva tudi k stabilizaciji glave orodja.
V prednostni izvedbi sta lahko konca rogljev vilic oblikovana konično. To omogoča lažje prodiranje rogljev vilic v zemljo, ki jo je treba obdelati.
Povezovalni kos, ki je razmeščen v področju med rogljema vilic, je lahko prednostno oblikovan topo. Ker je povezovalni kos razmeščen v področju glave orodja, v katerem oba roglja vilic v smeri sprejema držaja potekata pod razpomim kotom drug glede na drugega, lahko rastline ali njegove korenine, ki jih je treba izruvati, in ki so sprejete med rogljema vilic, nalegajo na povezovalni kos. Da se prepreči, da bi povezovalni kos odrezal korenino, ki jo je treba izruvati, je naležna ploskev tvorjena s topim naslonom na povezovalnem kosu.
Pri posebno preprosti izvedbi je povezovalni kos lahko tvorjen z varom, ki se vsaj delno razprostira med vzporednima odsekoma rogljev vilic. Alternativno lahko povezovalni kos sestoji tudi iz železnega ali podobnega kovinskega kosa, ki je privarjen na roglja vilic ali nameščen nanju s pomočjo vijačne ali kovičene povezave.
Kovinski obroč je lahko v posebej stabilni izvedbi kovan iz železa in navarjen na vzporedna odseka rogljev vilic.
Skladno z nadaljnjo zamislijo izuma se lahko vrtno orodje načeloma uporablja v dveh delovnih položajih.
V normalnem delovnem položaju vilic za odstranjevanje plevela je stopalna opora obrnjena nazaj v smeri uporabnika. V tem normalnem delovnem položaju se roglja vilic potisneta v zemljo, po potrebi s podporo izvajanja sile z nogo na stopalno oporo. Plevel, ki ga je treba izruvati, se z vrtnim orodjem bodisi neposredno potegne iz zemlje, bodisi se z vnašanjem vzvodne sile na držaj vzvodno izruva iz zemlje, pri čemer stopalna opora služi kot vzvodni naslon.
V položaju okopavanja, v katerem se vrtno orodje glede na normalen delovni položaj vilic za odstranjevanje plevela zasuče okrog osi držaja, se lahko vrtno orodje uporabi na način locnate vlečne motike v zemljini, ki jo je treba obdelati. Pri tem kovinski obroč stopalne opore služi kot list motike. V položaju okopavanja se lahko vrtno orodje z vlečnim tudi vzvratnim gibanjem uporabi predvsem za pletje plevela in s tem povezano za površinsko rahljanje zemlje. Še zlasti se lahko v položaju okopavanja področje zemlje, ki je razdejano zaradi puljenja ali vzvodnega izruvanja plevela, obdela in se dvignjena ruša spet pozicionira.
Držaj, ki gaje moč vstaviti v sprejem držaja, lahko sestoji iz lesa. Lešje zelo odporno gradivo, a ga je moč tudi dobro reciklirati. Alternativno lahko držaj sestoji iz umetne snovi ali kovine in je na svojem prostem koncu opremljen z držalnim kosom v obliki črke T ali D. Alternativno je lahko držaj tvorjen tudi teleskopsko. S tem je omogočena prostorsko varčna hramba vrtnega orodja.
Izum je v nadaljevanju pobližje pojasnjen s pomočjo izvedbenih primerov, predstavljenih na slikah.
Slike prikazujejo:
Slika 1 izvedbeni primer vrtnega orodja po izumu v shematičnem prikazu in perspektivnem prednjem pogledu;
Slika 2 shematični narisni pogled na glavo orodja vrtnega orodja, predstavljenega na sliki 1;
Slika 3 shematični in prerezani stranski pogled vzdolž prereza III-III glave orodja, predstavljene na sliki 2; in
Slika 4 shematični prikaz glave orodja od spodaj, predstavljene na sliki 2 in 3.
Slika 1 prikazuje shematični in perspektivni prednji pogled na izvedbeni primer vrtnega orodja 10 po izumu.
Vrtno orodje 10 služi še zlasti kot vilice za odstranjevanje plevela za odstranitev globinkastega plevela. Ima glavo 12 orodja s sprejemom 14 držaja, kije odprt navzgor v smeri Z uporabnika. V sprejem 14 držaja je vstavljen držaj 16 iz lesa. Držaj je dolg približno 1 m in na svojem prostem koncu opremljen z držalom v obliki črke T (ni prikazan).
Sprejem 14 držaja ima kovinsko mufo iz železa, v kateri je pritrjen držaj 16 s pomočjo konične zatične in vijačne povezave (ni prikazana). Kovinska mufa ima notranji premer pribl. 25 mm in dolžino pribl. 120 mm.
Glava 12 orodja ima nadalje dva iz železa kovana roglja 18a in 18b vilic s premerom 10 mm, ki se razprostirata v bistvu v smeri Z osi držaja. Roglja 18a in 18b vilic sta na svojih zgornjih koncih 22, ki sta obrnjena proti sprejemu 14 držaja, zvarjena s slednjim. Na svojih prostih koncih, ki sta obrnjena proč od sprejema 14 držaja, sta roglja 18a in 18b vilic priostrena in se zožita na pribl. 3 mm.
Oba roglja 18a in 18b vilic tvorita v področju svojih zgornjih koncev 22, ki sta obrnjena proti sprejemu 14 držaja, odseka 24 rogljev vilic, v katerih sta roglja 18a in 18b vilic razmaknjeno razmeščena odsekoma vzporedno z manjšim razmikom c medsebojno vzporedno. Odseka 24 rogljev vilic sta dolga pribl. 126 mm, pri čemer znaša razmik c pribl. 3 mm.
Vzporedna odseka 24 rogljev vilic sta v področju svojih koncev 28, ki sta obrnjena proč od sprejema 14 držaja, medsebojno povezana s pomočjo povezovalnega kosa 30. Povezovalni kos 30 se tvori z zvarom in drži roglja 18a in 18b vilic z medsebojnim razmikom c v odsekih 24 rogljev vilic.
Na odsekih 24 rogljev vilic je na hrbtni strani glede na smer Y razmeščena pravokotno štrleča stopalna opora 20, kije pobližje opisana s pomočjo slike 4.
Slika 2 shematično prikazuje naris glave orodja na sliki 1 prikazanega vrtnega orodja
10.
Oba roglja 18a in 18b vilic se na svojih prostih koncih 26, ki sta obrnjena proč od sprejema 14 držaja, razprostirata pod razpornim kotom a, prednostno stransko v in proti smeri X vsaksebi in s tem tvorita v bistvu sprejem v obliki črke V za plevel, ki gaje treba izruvati (ni prikazan). Pri tem se sprejemno področje v obliki črke V proti smeri Z priključuje odsekoma 24 rogljev vilic. Upogibni kot znaša pribl. 16°. Sprejemno področje v obliki črke V je dolgo pribl. 60 mm.
Oba roglja 18a in 18b vilic se razprostirata v področju med povezovalnim kosom 30 in prostima koncema 26 v obliki črke V v oz. proti smeri X vsaksebi. Prosta konca 26 obeh rogljev 18a in 18b vilic sta medsebojno razmaknjena za pribl. 30 mm.
Povezovalni kos 30, ki je razmeščen v področju med rogljema 18a in 18b vilic, je oblikovan kot topi zvar.
Slika 3 prikazuje v shematičnem in prerezanem stranskem pogledu vzdolž prereza Hilli glavo 12 orodja, predstavljeno na sliki 2.
Prosta konca 26 rogljev 18a in 18b vilic sta pod upogibnim kotom β glede na ravnino E, kije razpeta skozi dva medsebojno vzporedno razmeščena odseka 18 rogljev vilic, in kije na sliki 3 pozicionirana pravokotno na ravnino risbe, upognjena naprej v smeri Y. Upogibni kot β znaša približno 40°.
Slika 4 je shematičen prikaz na sliki 2 in 3 prikazane glave orodja od spodaj.
Stopalna opora 20 je glede na roglja 18a in 18b vilic usmerjena nazaj glede na smer Y. Ima v bistvu ovalen, iz železa kovan ploski kovinski obroč 34, katerega os A (Slika 3) se razprostira skozi središčno točko M vzporedno z vzporednima odsekoma 24 rogljev vilic v smeri Z. Kovinski obroč 34 ima sploščeno stično ploskev 36, s katero je kovinski obroč 34 navarjen na vzporedna odseka 24 rogljev vilic.
Stopalna opora 20 je v normalnem delovnem položaju vilic za odstranjevanje plevela obrnjena nazaj proti smeri Y v smeri uporabnika. V položaju okopavanja (ni prikazano), ki je zasukan okrog držaja 16 glede na normalen delovni položaj vilic za odstranjevanje plevela, je delovno glavo 12 s kovinskim obročem 34 moč uporabiti kot locnato vlečno motiko v zemljini, ki jo je treba obdelati.
Seznam oznak
A os
M središčna točka
E ravnina c razmik a razpomi kot β upogibni kot
X, Y, Z smer vrtno orodje glava orodja sprejem držaja držaj
18a, b roglja vilic stopalna opora zgornja konca rogljev vilic odseka rogljev vilic prosta konca rogljev vilic spodnji konec odsekov rogljev vilic povezovalni kos kovinski obroč stična ploskev

Claims (13)

Patentni zahtevki
1. Vrtno orodje (10), in sicer vilice za odstranjevanje plevela za odstranitev globinkastega plevela, z glavo (12) orodja in z nanjo nameščenim sprejemom (14) držaja za držaj (16), pri čemer ima glava (12) orodja dva, medsebojno razmaknjena roglja (18a; 18b) vilic in na hrbtni strani štrlečo stopalno oporo (20), značilno po tem, da sta roglja (18a; 18b) vilic na svojih zgornjih koncih (22), ki sta obrnjena proti sprejemu (14) držaja, vsaj odsekoma medsebojno vzporedno sosednja ali razmeščena z manjšim razmikom (c) medsebojno vzporedno in se na svojih prostih koncih (26), ki sta obrnjena proč od sprejema (14) držaja, razprostirata pod razpomim kotom (a), prednostno stransko vsaksebi:
daje stopalna opora (20) glede na roglja (18a; 18b) vilic nazaj usmerjeno nameščena na vzporedna odseka (24) rogljev vilic; in da ima stopalna opora (20) iz ploske kovine tvorjen kovinski obroč (34), katerega os (A) se razprostira skozi središčno točko (M) vzporedno z vzporednima odsekoma (24) rogljev vilic in katere stična ploskev (36) je sploščena na vzporednih odsekih (24) rogljev vilic.
2. Vrtno orodje (10) po zahtevku 1, značilno po tem, da razpomi kot (a) znaša 5° do 30°.
3. Vrtno orodje (10) po zahtevku 1 ali 2, značilno po tem, da razmik (c) znaša približno 3 mm.
4. Vrtno orodje (10) po katerem koli od zahtevkov od 1 do 3, značilno po tem, da sta prosta konca (26) rogljev (18a; 18b) vilic upognjena naprej pod upogibnim kotom (β) glede na ravnino (E), ki je razpeta skozi dva medsebojno vzporedno razmeščena odseka (24) rogljev vilic.
5. Vrtno orodje (10) po zahtevku 4, značilno po tem, da znaša upogibni kot (β) 20° do 60°.
6. Vrtno orodje (10) po katerem koli od zahtevkov od 1 do 5, značilno po tem, da ima sprejem (14) držaja kovinsko mufo, s katero sta trdno povezana roglja (18a; 18b) vilic na svojih zgornjih koncih (22), ki sta obrnjena proti sprejemu (14) držaja, pri čemer se vzporedna odseka (24) rogljev vilic razprostirata v smeri osi držaja.
7. Vrtno orodje (10) po zahtevku 6, značilno po tem, da kovinska mufa sprejema (14) držaja in roglja (18a; 18b) vilic sestojijo iz železa in sta roglja (18a; 18b) vilic na svojem zgornjem koncu (26), ki je obrnjen proti sprejemu (14) držaja, zvarjena s slednjim.
8. Vrtno orodje (10) po katerem koli od zahtevkov od 1 do 7, značilno po tem, da sta vzporedna odseka (24) rogljev vilic v področju svojih koncev (28), obrnjenih proč od sprejema (14) držaja, povezana s povezovalnim kosom (30) in držana z medsebojnim razmikom (c), pri čemer se roglja (18a; 18b) vilic v področju med povezovalnim kosom (30) in prostima koncema (26) razprostirata stransko vsaksebi.
9. Vrtno orodje (10) po zahtevku 8, značilno po tem, da sta konca (26) rogljev vilic oblikovana konično in je povezovalni kos (30), ki je razmeščen v področju med rogljema (18a; 18b) vilic, oblikovan topo.
10. Vrtno orodje (10) po zahtevku 8 ali 9, značilno po tem, daje povezovalni kos (30) tvorjen z zvarom, ki se vsaj delno razprostira med vzporednima odsekoma (24) rogljev vilic.
11. Vrtno orodje (10) po zahtevku 1, značilno po tem, daje kovinski obroč (34) kovan iz železa in navarjen na vzporedna odseka (24) rogljev vilic.
12. Vrtno orodje (10) po katerem koli od zahtevkov od 1 do 11, značilno po tem, daje stopalna opora (20) v normalnem delovnem položaju vilic za odstranjevanje plevela obrnjena nazaj v smeri proti uporabniku in ga je v položaju okopavanja, v katerem je vrtno orodje glede na normalen delovni položaj vilic za odstranjevanje plevela zasukano okrog držaja (16), moč uporabiti na način locnate vlečne motike v zemljini, ki jo je treba obdelati.
13. Vrtno orodje (10) po katerem koli od zahtevkov od 1 do 12, značilno po tem, da držaj (16), ki ga je moč vstaviti v sprejem (14) držaja, sestoji iz lesa.
SI201700222A 2016-07-29 2017-07-28 Vrtno orodje SI25464A (sl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE102016114122.4A DE102016114122A1 (de) 2016-07-29 2016-07-29 Gartengerät

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25464A true SI25464A (sl) 2019-01-31

Family

ID=59752191

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201700222A SI25464A (sl) 2016-07-29 2017-07-28 Vrtno orodje

Country Status (3)

Country Link
AT (1) AT15595U3 (sl)
DE (2) DE102016114122A1 (sl)
SI (1) SI25464A (sl)

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH226178A (de) * 1942-07-14 1943-03-31 Zimmermann Otto Gerät zum Ausheben von Pflanzen.
US3767251A (en) * 1972-04-06 1973-10-23 Filipo F San Weed extracting device
US4281866A (en) * 1979-08-27 1981-08-04 Atcheson James E Weed puller and ejector
DE4420269C1 (de) * 1994-06-10 1996-01-18 Norbert Hagen Handgerät zum Lockern von Erdreich im Bereich tiefwachsender Wurzeln
EP0808555A1 (de) * 1996-05-25 1997-11-26 Wolf-Achim Dipl.-Ing. Glässer Einhandgerät zum Auflockern und Krümeln von kleinen Bodenflächen
WO2003037062A1 (en) * 2001-10-30 2003-05-08 Andrew Eric Lewin A horticultural or agricultural tool
US20040065452A1 (en) * 2002-10-04 2004-04-08 Baker Dede T. Weed digger apparatus
AU2013207665B2 (en) * 2012-07-25 2017-04-13 The Prong Company Pty Ltd Lever spear
DE202012011104U1 (de) 2012-11-19 2012-11-29 Idealspaten- Bredt Gmbh & Co Kg Gartenwerkzeug, insbesondere Unkrautstecher und/oder Bodenlifter

Also Published As

Publication number Publication date
DE202017104516U1 (de) 2017-08-14
AT15595U2 (de) 2018-03-15
AT15595U3 (de) 2018-05-15
DE102016114122A1 (de) 2018-02-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5871058A (en) Lever action yard and garden implement
US5287935A (en) Garden weeding and landscaping tool
US5490374A (en) Plant puller
US5003760A (en) Garden tool
US20080264655A1 (en) Combination garden tool
US20110220374A1 (en) Bladed tool
EP0114853A1 (en) Multi-purpose garden tool
US10143121B2 (en) Garden tool
SI25464A (sl) Vrtno orodje
US2266677A (en) Garden implement
US5383523A (en) Weeding tool
US6360826B1 (en) Weed hook
EP2405733B1 (en) Tool for engagement in the ground
US20200352090A1 (en) Rake having a spade implement
US3173495A (en) Multipurpose gardening and agricultural implement
WO2003037062A1 (en) A horticultural or agricultural tool
US2497506A (en) Garden tool
US20090283281A1 (en) Multipurpose gardening and weeding tool that enables the user to easily and effectively remove dandelions and other unwanted weeds in and around yards, around shrubbery, and in and around vegetable and flower gardens
US9736972B1 (en) Weed extraction tool
US5775080A (en) Rake for removing weeds with intact roots
US6056068A (en) Weed removal tool
GB2352607A (en) Weeding fork
KR102368287B1 (ko) 풀뿌리 이중 제거기능을 갖는 갈퀴형 호미
US20170295712A1 (en) Hand-held weed extractor and cultivator
KR101213216B1 (ko) 다용도 농기구

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20190207