SI25431A - Harmonika, prednostno diatonična harmonika - Google Patents

Harmonika, prednostno diatonična harmonika Download PDF

Info

Publication number
SI25431A
SI25431A SI201700131A SI201700131A SI25431A SI 25431 A SI25431 A SI 25431A SI 201700131 A SI201700131 A SI 201700131A SI 201700131 A SI201700131 A SI 201700131A SI 25431 A SI25431 A SI 25431A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
openings
accordion
floor
ballot
vocal cords
Prior art date
Application number
SI201700131A
Other languages
English (en)
Inventor
Andrej Leban
Original Assignee
Andrej Leban
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Andrej Leban filed Critical Andrej Leban
Priority to SI201700131A priority Critical patent/SI25431A/sl
Priority to EP18000403.8A priority patent/EP3401900A1/en
Publication of SI25431A publication Critical patent/SI25431A/sl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G10MUSICAL INSTRUMENTS; ACOUSTICS
    • G10DSTRINGED MUSICAL INSTRUMENTS; WIND MUSICAL INSTRUMENTS; ACCORDIONS OR CONCERTINAS; PERCUSSION MUSICAL INSTRUMENTS; AEOLIAN HARPS; SINGING-FLAME MUSICAL INSTRUMENTS; MUSICAL INSTRUMENTS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G10D11/00Accordions, concertinas or the like; Keyboards therefor

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Escalators And Moving Walkways (AREA)
  • Auxiliary Devices For Music (AREA)

Abstract

Harmonika, zlasti diatonična harmonika, ki obsega melodično omarico, basovsko omarico in med njima razporejen meh, pri čemer so na melodični omarici in basovski omarici razporejeni gumbi za igranje harmonike, ki so preko vzvodnega mehanizma povezani vsak s svojo poklopko, ki zapira odprtino v podu glasovnice, ki obsega glasilke, pri čemer vsebuje sestav, ki obsega en pod, ki je tvorjen iz skladovnično razporejenih plošč z odprtinami, in glasovnice, ki so nameščene na podu in razporejene medsebojno vzporedno ena poleg druge, pri čemer je pod skupen vsem glasovnicam.

Description

HARMONIKA, PREDNOSTNO DIATONIČNA HARMONIKA
Predmet izuma
Predmet izuma je harmonika, prednostno diatonična harmonika.
Tehnični problem
Tehnični problem je zasnovati tako harmoniko, prednostno diatonično harmoniko, ki bo glasbeniku omogočala igranje harmonike z različnimi ugasitvami, na da bi moral zato zamenjati harmoniko, pri čemer bo harmonika v celoti zasnovana mehansko. Tako zasnovana harmonika mora ohraniti obliko in dimenzije običajne diatonične harmonike, kakor tudi način igranja.
Stanje tehnike
Harmonika in tudi diatonična harmonika ima melodijsko omarico in basovsko omarico, ki ju povezuje meh. Z vlečenjem oziroma stiskanjem meha se zrak potiska skozi ventile in glasovnice do glasilk in jezičkov, ki zanihajo z določeno frekvenco in pri tem ustvarijo določen ton. V primeru, ko je ton pri stiskanju in raztegovanju meha različen, govorimo o diatonični harmoniki. Melodijska omarica se nahaja na desni strani meha in ima običajno tri lahko tudi do pet vrst gumbov, ki so namenjeni za igranje melodije. Basovska omarica se nahaja na levi strani meha in ima običajno enajst gumbov (3-vrstna harmonika), s pomočjo katerih se ustvarjajo basovski toni, in pet gumbov za spremljevalne akorde. Princip delovanja in s tem ustvarjanja tona na melodični in na basovski strani je enak, razlika je predvsem v številu gumbov. Melodijska in basovska omarica sta običajno izdelani iz lesa.
V melodijski omarici so razporejene glasovnice, katerih število je odvisno od števila vrst gumbov in je enako vsaj številu vrst gumbov na melodijski strani. V basovski omarici so prav tako razporejene glasovnice, vendar je ena glasovnica namenjena za vse base in druga glasovnica za vse spremljevalne tone. Eni vrsti gumbov na melodijski strani je dodeljena ena glasovnica znotraj melodijske omarice, pri čemer je vsaka glasovnica uglašena v določeni dur-lestvici. Tako se v melodijski omarici s tremi vrstami gumbov, skupaj štirideset gumbov, nahajajo tri glasovnice, ki so uglašene vsaka v svojem določenem duru. Posledično je posamezna diatonična harmonika uglašena v določeni dur kombinaciji, npr. CFB, FisHE, FBEs, HEA, GCF in druge. Harmonika z več vrst gumbi je uglašena v večji dur kombinaciji.
Posamezna glasovnica obsega nosilno ohišje s predelki, v katerih so nameščene glasilke, dno, ki zapira ohišje, in pod, ki je enoslojen in vsebuje odprtine za glasilke. Posamezni gumb npr. na melodijski strani je preko posebnega vzvodnega mehanizma povezan s poklopko ali ventilom. S pritiskom na gumb se poklopka, ki zapira odprtine v podu glasovnice, dvigne in omogoči zraku dostop do glasilk. Običajno imajo glasovnice tri odprtine, ki so v podu glasovnice razporejene v bistvu v obliki trikotnika in jih zapira ista poklopka. Taka glasovnica ima tri glasilke, ki vse ustvarjajo isti ton, vendar z drugačno barvo in govorimo o trikrat uglašeni harmoniki. Vsaka glasilka obsega ohišje z dvema med seboj po dolžini vzporednima odprtinama. Vsaka odprtina je zaprta na eni stani s kovinskim jezičkom za ustvarjanje tona in na drugi strani z zapornim elementom, npr. s filcem ali usnjem, da je preprečen dovod zraka k jezičku s spodnje strani. Trije enako ležeči jezički treh glasilk, ki pripadajo eni poklopki, ustvarjajo isti ton, vendar z drugačno barvo.
V stanju igranja na harmoniko je glasovnica v omarici razporejena v bistvu navpično tako, da je pod glasovnice obrnjen proti gumbom na melodični oziroma basovski strani in so glasilke z jezički razporejene pravokotno na pod oziroma so v stanju igranja v bistvu vzporedno s smerjo raztegovanja/stiskanja meha.
Glasbeniki - harmonikami za izvajanje različnih pesmi uporabljajo različno uglašene harmonike, bodisi zaradi zahtev v zapisu skladbe ali zaradi všečnosti določene tonske barve. Ker je posamezna harmonika lahko uglašena le na en način, to je na eno določeno dur kombinacijo, mora harmonikar za izvajanje različnih pesmi imeti več različno uglašenih harmonik. Zato mora harmonikar med nastopom menjavati harmonike, kar zahteva določen čas, še zlasti, če ima harmonikar zaradi lažjega igranja harmoniko pripeto na nosilni pas. Take prekinitve so nezaželene, ker predstavljajo prekinitev v nastopu.
Vsaka harmonika mora biti za igranje dobro uigrana, kar pomeni, da mora harmonikar z vsako harmoniko igrati določeno minimalno število ur. V primeru, da ima harmonikar več harmonik lahko uigranost predstavlja problem, ker se na posamezne harmonike igra več kot na druge harmonike.
Nezanemarljiv pri igranju na večje število harmonik je tudi ekonomski vidik, ker posamezna harmonika predstavlja določen ne majhen strošek za posameznika.
Iz navedenega je razvidno, da obstaja potreba po taki diatonični harmoniki, ki bi bila uglašena na več kot eno dur kombinacijo, pri čemer bi bile take uglasitve izvedene zgolj na mehanski način, brez uporabe elektronskih naprav. Mehanski način izvedbe je pomemben, ker je diatonična harmonika zgodovinski, ljudski inštrument, kije predvsem namenjen igranju ljudskih pesmi, ki zahtevajo ustrezen mehanski zvok.
Rešitev tehničnega problema
Tehnični problem je rešen z diatonično harmoniko po izumu, katere glavna značilnost je v tem, da vsebuje sestav, ki obsega en pod, ki je tvoijen iz skladovnično razporejenih plošč z odprtinami, in glasovnice, ki so nameščene na tem podu in razporejene medsebojno vzporedno ena poleg druge, pri čemer je pod skupen vsem glasovnicam. Sestav obsega več kot eno glasovnico, prednostno dvajset glasovnic.
Pod je tvoijen iz spodnje plošče z odprtinami, pri čemer so odprtine razporejene v pet med seboj vzporednih nizov, pri čemer vsak niz obsega štirideset odprtin, srednje plošče z odprtinami, ki so skladne z odprtinami spodnje plošče, zgornje plošče z odprtinami pravokotne oblike, ki so razporejene medsebojno vzporedno druga poleg druge v enem nizu in prečno na dolžinsko razsežnost zgornje plošče, pri čemer je vsakokratna odprtina po velikosti skladna z odprtinami, ki se nahajajo v isti vrsti vseh petih nizov, plošče, ki je razporejena med spodnjo ploščo in srednjo ploščo in je tvoijena iz petih, drug poleg drugega razporejenih vzporednih perforiranih kovinskih trakov, pri čemer so perforacije tako razporejene, da se ujemajo z vmesnimi predelki med odprtinami.
Glasovnica v bistvu ploščate zasnove s pravokotno obliko, katere širina ustreza širini poda in obsega pritrdili del z odprtinami, ki so skladne z odprtinami spodnje plošče, in ploščati nosilni del, na katerem so pritrjene glasilke. V pritrdilnem delu sta razporejeni dve medsebojno vzporedni vrsti petih odprtin, ki so skladne odprtinam.
Glasovnica ima v nosilnem delu razporejene komore, ki jih zapirajo glasilke. Komore glasovnice so na eni ploskvi nosilnega dela glasovnice večje od komor na drugi ploskvi nosilnega dela glasovnice.
Glasilka ima tri jezičke in tri zaporne elemente, kar omogoča trikratno uglasitev. Glasilke, ki se nahajajo znotraj istega niza, so uglašene v treh durovskih načinih. Glasilke, ki se nahajajo v različnih nizih so uglašene v različnih kombinacijah durovskih načinov.
Poklopka je po obliki skladna odprtini in nanjo nalega.
Vsakokratni perforirani kovinski trak je preko uglasitvenega vzvodnega mehanizem povezan z na omarici nameščenim uglasitvenim gumbom.
Diatonična harmonika po izumu je v celoti zasnovana mehansko in na način, ki ne spreminja njenega zunanjega izgleda in tudi ne posega v njene standardne zunanje dimenzije. Z diatonično harmoniko po izumu je galsbeniku omogočeno igranje z raličnimi drnovskimi kombinacijami, tudi do pet, ne da bi mu bilo treba zamenjati harmoniko. Preklop med različnimi uglasitvami je enostaven, hiter in omogoča preklop tudi med samim igranjem brez prekinitve igranja.
Podrobneje bo izum opisan z izvedbenim primerom in skicami, ki prikazujejo
Sl. 1 Diatonična harmonika
Sl. 2 Shematski prikaz melodijske strani z gumbi, tridelnim vzvodnim mehanizmom in podom
Sl. 3 Pod v eksplozijskem prikazu
Sl. 4 Glasovnica
Sl. 5 Glasovnica z glasilkami
Sl. 6 Glasilka
Sl. 7 Sestav poda in glasovnice
Harmonika 100, zlasti diatonična harmonika obsega melodično omarico 1 in basovsko omarico 2 ter med njima razporejen meh 3. Običajno se melodična omarica nahaja na desni strani meha in s tem harmonike. Melodična omarica oziroma melodična Stranje namenjena igranju melodije, medtem ko se na basovski strani melodiji dodaja ritmična spremljava. Princip igranja in ustvarjanja tonov je na obeh straneh enak, obe strani se razlikujeta predvsem v številu gumbov 4 za posamezne tone. Melodična stran obsega vsaj tri vrste gumbov 4, lahko tudi več. Posamezna vrsta gumbov predstavlja diatonično lestvico. Vsakokratni gumb 4 je preko tridelnega vzvodnega mehanizma 9 povezan z vsakokratno poklopko 5, ki zapira večkratno odprtino 731 v podu 7. Pod 7 je zasnovan kot večslojni ploščati sestav, na katerega so pritrjene glasovnice 8 z glasilkami 6. Tridelni vzvodni mehanizem 9 je zasnovan lahko kot znani tovrstni mehanizmi ali na drug način in ni predmet tega izuma.
Pod 7 je zasnovan kot večslojni ploščati sestav z odprtinami, skozi katere se vodi delovni zrak do izbranih glasilk 6. Pod 7 je skupen vsem glasovnicam 8 in tvorjen iz
- spodnje plošče 71 z odprtinami 711, pri čemer so odprtine 711 razporejene v pet med seboj vzporednih nizov, vsak niz obsega 40 odprtin 711, ki so pravokotne oblike, vseh odprtin je 5 x 40,
- srednje plošče 72 z odprtinami 721, ki so skladne z odprtinami 711 spodnje plošče 71,
- zgornje plošče 73 z vekratnimi odprtinami 731 pravokotne oblike, ki so razporejene medsebojno vzporedno druga poleg druge v enem nizu in prečno na dolžinsko razsežnost zgornje plošče 73, pri čemer je vsakokratna odprtina 731 po velikosti skladna z odprtinami 721, 711, ki se nahajajo v isti vrsti vseh petih nizov I, II, III, IV, V,
- plošče 74, ki je razporejena med spodnjo ploščo 71 in srednjo ploščo 72 in je tvoijena iz petih, drug poleg drugega razporejenih vzporednih perforiranih kovinskih trakov 741, pri čemer so perforacije 742 tako razporejene, da se ujemajo z vmesnimi predelki med odprtinami 711, 721 spodnje 71 oziroma srednje plošče 72.
Vsakokratni perforirani kovinski trak 741 je priključen na uglasitveni vzvodni mehanizem 10, ki je v povezavi z vsakokratnim uglasitvenim gumbom 11, razporejenim na melodični strani. Njegovo delovanje bo pojasnjeno v nadaljevanju.
Vsi navedeni sloji poda 7 so zloženi en vrh drugega kot skladovnica, medsebojno fiksirani na razdružljiv način npr. z vijačenjem ali nerazdružljiv način npr. z lepljenjem, in tvorijo celoto imenovano pod 7. Na vsakokratno odprtino 731 zgornje plošče 73 nalega poklopka 5, ki je po obliki skladna odprtini 731. Vsakokratna poklopka 5 je preko tridelnega vzvodnega mehanizma 9 poljubne znane vrste (ni predmet izuma) povezana z ustreznim gumbom 4 na melodični strani.
Na spodnji strani poda 7, to je na spodnji plošči 71, so prtrjene glasovnice 8, v katerih se nahajajo glasilke 6. Vsakokratna glasovnica 8 je v bistvu ploščate zasnove s pravokotno obliko, ki z eno daljšo bočno stranico nalega na spodnjo ploščo 71 poda 7 tako, da se razširja pravokotno na pod 7. Vsakokratna glasovnica 8 obsega
- pritrdili del 81 v področju ene daljše bočne stranice, s katerim nalega na spodnjo ploščo 71 poda 7, pri čemer v pritrdilnem delu 81 razporejene odprtine 83, ki se nadaljujejo v ploščati nosilni del glasovnice 8 in so po velikosti ter razporeditvi skladne z odprtinami 711 spodnje plošče 71, in
- ploščati nosilni del 82, na katerem so pritrjene glasilke 6, običajno z mešanico voska.
Širina glasovnice 8 ustreza širini poda 7 tako, daje v pritrdilnem delu 81 po širini razporejenih pet odprtin 83, ki so skladne po velikosti in razporeditvi odprtinam 711, to je odprtinam znotraj ene vrste vseh petih nizov spodnje plošče 71. Višina pritrdilnega dela 81 glasovnice 8 je tolikšna, da sta v njem razporejeni dve medsebojno vzporedni vrsti odprtin 83 z razporeditvijo, kije skladna razporeditvi odprtinam 711 spodnje plošče 71. Vsakokratna odprtina 83 ene vrste se nadaljuje v vsakokratno prvo komoro 823 v prvi ploskvi 821 nosilnega dela 82 in vsakokratna odprtina 83 druge vrste se nadaljuje v vsakokratno drugo komoro 824 v drugi ploskvi 821 nosilnega dela 82. Prve komore 823 in druge komore 824 se medsebojno razlikujejo po velikosti, pri čemer se komore ene velikost nahajajo na isti ploskvi. Vsakokratna komora 823, 824 je zaprta z vsakokratno glasilko 6, tako da so večje komore zaprte z daljšimi glasilkami 6, ki imajo daljše jezičke 61 in ustvarjajo višje tone, in so manjše komore zaprte s krajšimi glasilkami 6, ki imajo krajše jezičke 61 in ustvarjajo nižje tone. Nosilni del 82 glasovnice ima po potrebi na ploskvi s krajšimi glasilkami utore 86, ki omogočajo nihanje nasproti ležečega dolgega jezička 61.
Vsakokratna glasovnica 8 je nameščena na spodnji plošči 71 poda 7 tako, da so odprtine 83 glasovnice v ujemanju z dvema vrstama odprtin 711. Tako je na podu nameščenih dvajset glasovnic 8, ki so razporejene medsebojno vzporedno ena poleg druge. Zaradi omejenega prostora znotraj melodične omarice, so glasovnice razporejene tako, da je ploskev z dolgimi glasilkami 6 in dolgimi jezički 61 sosednja ploskvi s kratkimi glasilkami 6 in kratkimi jezički 61. Zaradi utorov 84 na ploskvi s kratkimi glasilkami 6, lahko dolgi jezički 61 glasilk 6 polno zanihajo ne da bi pri tem zadeli ob kakršnokoli oviro.
V izvedbenem primeru je število odprtin 711, 721 v podu 7 in odprtin 83 v glasovnicah 8, ki se nahajajo znotraj istega niza I, II, III, IV, V, štirideset in je enako številu gumbov 4, ki se nahajajo v treh vrstah na melodijski strani, to je pri trivrstni harmoniki. Tri vrste gumbov 4 pomenijo tri drnovske uglasitve, kar pomeni štiridesetrazličnih tonov. Zato je tudi število glasilk 6 v enem nizu I, II, III, IV, V enako, to je štirideset, pri čemer so te glasilke 6 razporejene v vseh dvajsetih glasovnicah. Uglasitev glasilk 6, ki se nahajajo v enem nizu I, II, III, IV, V vendar v različnih glasovnicah 8, je izvedena tako, da te glasilke tvorijo tri drnovske načine in predstavljajo dur kombinacijo uglasitve harmonike, npr. CFB, FisHE, FBEs, HEA, GCF in druge. Ker so glasilke 6 razporejene v pet med seboj neodvisnih nizov I, II, III, IV, V, je njihova uglasitev izvedena v petih različnih dur kombinacijah, pri čemer vsaka predstavlja določeno dur kombinacijo uglasitve harmonike.
Kot pri vsaki harmoniki je tudi pri diatonični harmoniki vsak ton večkratno uglašen. V diatonični harmoniki po izumu je vsak ton trikratno uglašen. Vsakokratna glasilka 6, ki pripada določeni odprtini 83 in s tem določenemu tonu, ima tri jezičke 61 in tri zaporne elemente 62 iz filca, usnja ali drugega ustreznega materiala na vsaki strani glasilke 6, tako da ima vsaka glasilka 6 šest jezičkov 61 in šest zapornih elementov 62.
Basovska stran se od melodične razlikuje predvsem po številu gumbov. Osnovna zasnova poda 7 in glasovnice 8 ostaja enaka, prirejena sta na število gumbov bsovske strani.
Glasovnice 8 in pod 7 tvorijo sestav 13, ki skupaj z uglasitvenim vzvodnim mehanizmom 10 in uglasitvenim gumbom 11 omogoča spremembo in izbiro uglasitve diatonične harmonike, pri čemer je spreminjanje uglasitve izvedeno zgolj na mehanski način.
Opisani sestav 13 omogoča uglasitev ene diatonične harmonike v več različnih načinih, to je v do pet različnih dur kombinacijah. Število kombinacij je odvisno tudi od števila vrst gumbov 4. V primeru manjše zahteve, so določeni nizi odprtin 711, 721 v podu in tem soležne odprtine 82 v glasovnicah zapolnjene oziroma zaprte. Večje število od petih dur kombinacij je seveda tudi izvedljivo, vendar ima to za posledico povečanje dimenzij in mase diatonične harmonike. Take spremembe so s strani uporabnikov nezaželene, ker mora zunanji videz inštrumenta ostati čim bolj nespremenjen.
Razume se, da je mogoče pod 7 in njemu skladne glasovnice 8 zasnovati tudi v drugačnih dimenzijskih veličinah, z več ali manj nizi in več ali manj vrstami odprtin. V primeru z manjnizi in/ali manj vrstami odprtin se v harmoniki ne izkoristi vsega razpoložljivega prostora znotraj posamezne omarice. V primeru večjega števila nizov in/ali vrst odprtin se dimenzije diatonične harmonike spremenijo in s tem se spremeni tudi zunanji videz harmonike.
Posamezni sestavni deli so lahko iz različnih materialov, kot so lahki kovinski material, materiali iz umetnih snovi. Pomembno je, da ima uporabljen material mehanske lastnosti, ki se zahtevajo za določen sestavni del in da je specifična teža materiala čim manjša s čimer se doseže enaka masa diatonične harmonike po izumu v primerjavi s klasično izvedbo.
Glasbenik izbere na harmoniki določeno dur kombinacijo s pritiskom na enega od uglasitvenih gumbov 11, ki se nahajajo na melodični strani in basovski strani. Uglasitveni gumbi 11 so v bližini igralnih gumbov 4, tako da jih glasbenik lahko enostavno in hitro doseže tudi med igranjem. S pritiskom na uglasitveni gumb 11 se aktivira uglasitveni vzvodni mehanizem 10, ki povezuje vsakokratni uglasitveni gumb 11 z ustreznim perforianim trakastim lističem 741. Le ta se premakne v vzdolžni smeri, vzporedno sosednjim perforiranim trakastim lističem in vzporedno z vsakokratno ploščo tako, da se perforacije 742 trakastega lističa uskladijo z odprtinami 711 spodnje pološče in odprinami 721 srednje plošče istega niza, ki ustreza izbrani dur kombinaciji. Perforiani trakasti lističi 741 drugih nizov mirujejo in so razporejeni med spodnjo 71 in zgornjo ploščo 72 tako, da zapirajo odpritne 711 in 721 obeh plošč. Na ta način je pretok zraka omogočen le skozi odprtine izbranega niza, ki ustreza izbiri z uglasitvenim gumbom. S pritiskom na melodični gumb 4 se poklopka 5 odmakne od sestavljenega poda 7. Zrak prodre skozi odprtino 731 zgornje plošče 73 in nadaljuje do odprtine 721 srednje plošče 72, ki se obe nahajata nizu, kije bil predhodno odprt z uglasitvenim gumbom. Zrak lahko nadaljuje pot le skozi odprtino/e tistega niza, katerega perforiran trakasti list 741 se je translatomo premaknil in odprl pot zraku skozi odprtine 711 ter naprej skozi odprtine 83 glasovnice 8 vse do glasilke 6 in njenih jezičkom 61. Ko želi glasbenik zamenjati uglasitev, ponovno pritisne uglasitveni gumb 11, s čimer se sproži uglasitveni vzvodni mehanizem 11 v nasprotni smeri in translatomo premakne perforirani trakasti listič 741 v predhodno lego in s tem se zaprejo odprtine 711, 721 celotnega niza. Sledi pritisk drugega uglasitvenega gumba 11 in postopek nastavljanja izbrane uglasitve se ponovi.

Claims (12)

Patentni zahtevki
1. Harmonika, zlasti diatonična harmonika, ki obsega melodično omarico, basovsko omarico in med njima razporejen meh, pri čemer so na melodični omarici in basovski omarici razporejeni gumbi za igranje harmonike, ki so preko vzvodnega mehanizma povezani vsak s svojo poklopko, ki zapira odprtino v podu glasovnice, ki obsega glasilke, označena s tem, da vsebuje sestav (13), ki obsega
- en pod (7), kije tvorjen iz skladovnično razporejenih plošč z odprtinami, in
- glasovnice (8), ki so nameščene na podu (7) in razporejene medsebojno vzporedno ena poleg druge, pri čemer je pod (7) skupen vsem glasovnicam (8).
2. Harmonika po zahtevku 1, označena s tem, da je pod (7) tvorjen
- iz spodnje plošče (71) z odprtinami (711), pri čemer so odprtine (711) razporejene v najmanj tri pet med seboj vzporednih nizov (I, II, III, IV, V), pri čemer vsak niz obsega štirideset odprtin (711),
- srednje plošče (72) z odprtinami (721), ki so skladne z odprtinami (711) spodnje plošče (71),
- zgornje plošče (73) z odprtinami (731) pravokotne oblike, ki so razporejene medsebojno vzporedno druga poleg druge v enem nizu (I, II, III, IV, V) in prečno na dolžinsko razsežnost zgornje plošče (73), pri čemer je vsakokratna odprtina (731) po velikosti skladna z odprtinami (721, 711), ki se nahajajo v isti vrsti vseh petih nizov (I, II, III, IV, V),
- plošče (74), kije razporejena med spodnjo ploščo (71) in srednjo ploščo (72) in je tvoijena iz petih, drug poleg drugega razporejenih vzporednih perforiranih kovinskih trakov (741), pri čemer so perforacije (742) tako razporejene, da se ujemajo z vmesnimi predelki med odprtinami (711, 721).
3. Harmonika po zahtevku 1, označena s tem, daje glasovnica (8) v bistvu ploščate zasnove s pravokotno obliko, katere širina ustreza širini poda (7) in obsega
- pritrdili del (81) z odprtinami (83), ki so skladne z odprtinami (711) spodnje plošče (71) poda (7), in
- ploščati nosilni del (82), na katerem so pritrjene glasilke (6).
4. Harmonika po zahtevku 3, označena s tem, da sta v pritrdilnem delu (81) razporejeni dve medsebojno vzporedni vrsti petih odprtin (83), ki so skladne odprtinam (711).
5. Harmonika po zahtevku 3, označena s tem, da ima glasovnica (8) v nosilnem delu razporejene komore (823, 824), ki jih zapirajo glasilke (6).
6. Harmonika po zahtevku 5, označena s tem, da so komore (823, 824) na eni ploskvi (821, 822) nosilnega dela (82) glasovnice (8) večje od komor (823, 824) na drugi ploskvi (821, 822) nosilnega dela (82) glasovnice (8).
7. Harmonika po zahtevku 3, označena s tem, da ima glasilka (6) tri jezičke (61) in tri zaporne elemente (62), kar omogoča trikratno uglasitev.
8. Harmonika po zahtevku 7, označena s tem, da so glasilke (6), ki se nahajajo znotraj istega niza (I, II, III, IV, V), uglašene v treh durovskih načinih.
9. Harmonika po zahtevku 10, označena s tem, da so glasilke (6), ki se nahajajo v različnih nizih (I, II, III, IV, V), uglašene v različnih kombinacijah durovskih načinov.
10. Harmonika po zahtevku 2, označena s tem, daje poklopka (5) po obliki skladna odprtini (731) in nanjo nalega.
11. Harmonika po zahtevku 2, označena s tem, daje vsakokratni perforirani kovinski trak (741) preko uglasitvenega vzvodnega mehanizem (10) povezan z na omarici nameščenim uglasitvenim gumbom (11).
12. Harmonika po kateremkoli predhodnem zahtevku, označena s tem, da sestav (13) obsega dvajset glasovnic (8).
SI201700131A 2017-05-10 2017-05-10 Harmonika, prednostno diatonična harmonika SI25431A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201700131A SI25431A (sl) 2017-05-10 2017-05-10 Harmonika, prednostno diatonična harmonika
EP18000403.8A EP3401900A1 (en) 2017-05-10 2018-04-27 Accordion, preferably a diatonic button accordion

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201700131A SI25431A (sl) 2017-05-10 2017-05-10 Harmonika, prednostno diatonična harmonika

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25431A true SI25431A (sl) 2018-11-30

Family

ID=62630885

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201700131A SI25431A (sl) 2017-05-10 2017-05-10 Harmonika, prednostno diatonična harmonika

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3401900A1 (sl)
SI (1) SI25431A (sl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
USD861776S1 (en) * 2017-07-21 2019-10-01 Hohner Musikinstrumente Gmbh Handpull musical instrument
KR102364547B1 (ko) * 2020-09-18 2022-02-17 이창원 아코디언의 음향유닛

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1087508A (en) * 1911-08-01 1914-02-17 Pasquale Petromilli Accordion.
US2192857A (en) * 1937-06-21 1940-03-05 Excelsior Accordions Inc Accordion
US2535813A (en) * 1948-07-02 1950-12-26 Richard R Rieschick Means for tuning accordions
US5111726A (en) * 1990-08-15 1992-05-12 Falcon Randy E Dual pitched melodeon
IT1257377B (it) * 1992-02-05 1996-01-15 Farfisa Srl Fondo per fisarmoniche acustiche.
FR2838549B1 (fr) * 2002-04-15 2004-06-04 Paul Facq Module a anche unique duale, notamment pour instrument du type accordeon
DE202008007528U1 (de) * 2008-06-05 2008-08-14 Klemm, Günter Austauschsystem für den kompletten Stimmensatz einer diatonischen Harmonika
CA2780824A1 (en) * 2012-06-18 2013-12-18 Randall Robert Schultz Melodeon with interchangeable pitch, electronic tone control or combination thereof

Also Published As

Publication number Publication date
EP3401900A1 (en) 2018-11-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SI25431A (sl) Harmonika, prednostno diatonična harmonika
US20160232883A1 (en) Simple Music - Next Generation Keyboard
US3837255A (en) Portable guitar chorder
US20080173163A1 (en) Musical instrument input device
US20010003942A1 (en) Electronic musical toy instrument
US3482028A (en) Guitar type keying system for other instruments
JP5381458B2 (ja) 電子鍵盤楽器
US3553336A (en) Accenter touch bar for electronic musical instrument
US3981221A (en) Portable keyboard
EP1808839B1 (en) Calendar-type media device
US1227309A (en) Foot-actuated musical instrument.
US1196401A (en) Electrical musical instrument.
US3013462A (en) Chord selectors for chord organs
US3982463A (en) Piano-like musical instrument
US1781394A (en) Accordion
US10213A (en) William robertson
US274464A (en) Harmonic attachment for key-boards
US370582A (en) wig-and
US961120A (en) Accordion.
US1135229A (en) Game-board.
US2780127A (en) Hennick
JPS6243344Y2 (sl)
US1852853A (en) Musical instrument
US1087508A (en) Accordion.
US519071A (en) Transposing-keyboard for musical instruments

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20181205

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20220127