SI24531A - Trirazsežna didaktična sestavljanka - Google Patents

Trirazsežna didaktična sestavljanka Download PDF

Info

Publication number
SI24531A
SI24531A SI201300380A SI201300380A SI24531A SI 24531 A SI24531 A SI 24531A SI 201300380 A SI201300380 A SI 201300380A SI 201300380 A SI201300380 A SI 201300380A SI 24531 A SI24531 A SI 24531A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
dimensional
tan
didactic
cube
base
Prior art date
Application number
SI201300380A
Other languages
English (en)
Inventor
PogaÄŤar Vojko
Pogačar Dušan
Original Assignee
Tribar D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tribar D.O.O. filed Critical Tribar D.O.O.
Priority to SI201300380A priority Critical patent/SI24531A/sl
Publication of SI24531A publication Critical patent/SI24531A/sl

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

Trirazsežna didaktična sestavljanka v prednostni izvedbi obsega nabor 39 poliedrov (TAN-E1-E39), ki v ciljno sestavljeni kompoziciji trirazsežne strukture izkazujejo obliko kocke z oglišči (1-8). Sestavni elementi oziroma poliedri (TAN-E1-E39) nastanejo z razrezom osnovne kocke z oglišči (1-8), kjer rezi potekajo v dveh oseh po linijah silhuete zrcalno simetričnega tangrama. Za lažjo manipulacijo trirazsežna didaktična sestavljanka nadalje obsega podstavek (TAN-P) z izdelanimi poligonskimi palicami(TAN-P1-P32) na katere se z namenom izgradnje ciljne kompozicije v obliki kocke z oglišči (1-8) nizajo poliedri (TAN-E1-E39) v funkciji sestavnih elementov, pri čemer je za dosego cilja pomemben izbor vrstnega reda poliedrov (TAN-E1-E39) in orientacija nizanja sestavnih elementov strukture. Z integracijo dodatnih povezovalnih čepov (TAN-C) se sestavni elementi trirazsežne didaktične sestavljanke lahko prostorsko neodvisno povezujejo v prosto oziroma svobodno kompozicijo, pri čemer uporaba trirazsežnedidaktične sestavljanke krepi prostorsko predstavo in stimulira razmišljanje.

Description

TRIBAR D.O.O.
ULICA ŠKOFA MAKSIMILIJANA DRŽEČNIKA 5
SI-2000 MARIBOR
TRIRAZSEŽNA DIDAKTIČNA SESTAVUANKA
Področje tehnike
Primarno se izum nanaša na področje trirazsežnih logičnih igrač v obliki masivnih fizičnih elementov, ki se po principu trirazsežne sestavljanke sestavljajo v celoto. Sekundarno se izum nanaša na virtualno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v obliki virtualne sestavljenke za uporabo na multimedijskih napravah in pripomočkih, pri čemer se izum nanaša tudi na podrejene izdelke, kot so recimo pohištveni elementi, ki se po principu trirazsežne modularne gradnje sestavljajo v ciljno določeno ali svobodno oziroma poljubno prostorsko kompozicijo.
Prikaz problema
Obravnavan tehnični problem predstavlja pomanjkanje prostorske didaktične sestavljanke, ki se po principu trirazsežne sestavljanke po vnaprej določenih zakonitostih sestavlja v celoto in je enostavna za uporabo.
Stanje tehnike
Register intelektualne lastnine obsega večje število relevantnih rešitev, pri čemer stanje tehnike najbolje opisujeta rešitvi po patentu SI23208A in EP1599261B1.
Ključna pomanjkljivost prvo navedene rešitve se kaže v pomanjkanju ogrodja, ki predstavlja osnovo za nemoteno sestavljanje didaktične igrače, pri čemer se ključna pomanjkljivost rešitve patenta EP1599261B1 kaže v izredno kompleksni oziroma zahtevni izvedbi, ki ni primerna za uporabo pri hiperaktivnih otrocih.
Opis nove rešitve
Trirazsežna didaktična sestavljanka v prednostni izvedbi po izumu obsega ogrodje z nosilci, na katero se nizajo sestavni elementi v poljubni kompoziciji s ciljem izdelave proste ali vnaprej določene prostorske sestavljanke. Prednostna izvedba trirazsežne didaktične sestavljanke obsega nabor konveksnih poliedrov v funkciji sestavni elementov, ki se po vnaprej določeni zakonitosti zrcalno simetričnega tangrama sestavijo v kubično strukturo v obliki trirazsežne kocke. Podrobneje je bistvo izuma predstavljeno v nadaljevanju s pomočjo opisa in razlage spremnih slik prednostnega izvedbenega primera.
Slika 1 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v trimetrični projekciji, pri čemer so na sliki 1 prikazani in označeni: podstavek (TAN-P) oziroma ogrodje, na katerega se nizajo elementi trirazsežne didaktične sestavljanke, kjer je zaradi ohranjanja jasnosti na sliki 1 označen zgolj en, naključno izbran trirazsežni polieder (TAN-E1). Iz istega razloga je na sliki 1 označena zgolj ena skoznja luknja (TAN-E1L) na poliedru (TAN-E1), ki v ravnini osnovne ploskve kubične strukture predstavlja segment vzorca v obliki osemkotnika. Nadalje so na sliki 1 za lažje razumevanje in predstavo trirazsežne didaktične sestavljanke označena oglišča kubične strukture (1-8), pri čemer vogali posamezne osnovne ploskve tvorijo osnovne ploskve sestavljene kubične strukture v pogledu od spredaj, zgoraj, spodaj zadaj in z leve oziroma z desne strani.
Slika 2 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v trimetrični projekciji, pri čemer je na sliki 2 podstavek (TAN-P) prikazan v transparentnem načinu, kar pomeni, da so sicer nevidni robovi segmentov podstavka (TAN-P) na sliki 2 prikazani s črtkano črto. Na sliki 2 so nadalje prikazani in označeni: element oziroma zgolj ena naključno izbrana poligonska palica (TAN-P1) na podstavku (TAN-P), ki prostorsko ustreza in soosno sovpada s poprej označeno skoznjo luknjo (TANE1L) v zgornji ravnini vogalov (5,6,7 in 8) izbranega trirazsežnega poliedra (TAN-E1). Na sliki 2 so označeni še oglišča (1-8).
Slika 3 prikazuje prednostno izvedbo podstavka (TAN-P) trirazsežne didaktične sestavljanke v trimetrični projekciji, pri čemer je zaradi ohranjanja jasnosti slike na sliki 3 nadalje označena zgolj ena poligonska palica (TAN-P1).
Slika 4 prikazuje prednostno izvedbo podstavka (TAN-P) trirazsežne didaktične sestavljanke v pogledu od zgoraj, pri čemer je zaradi ohranjanja jasnosti slike na sliki 4 označena zgolj ena poligonska palica podstavka (TAN-P1). Nadalje so na sliki 4 označeni še: premer poligonske palice (d), podstavek (TANP) v obliki kvadrata s osnovno stranico (A), polovica osnovne stranice (A/2) in šestina osnovne stranice (A/6) podstavka (TAN-P). Nadalje je na sliki 4 s črtkano črto prikazan centralni vzorec v obliki osemkotnika, ki ga s svojo relativno pozicijo glede na podstavek (TAN-P) tvorijo poligonske palice podstavka (TAN-P). Centralni vzorec podstavka (TAN-P) v obliki osemkotnika je po vnaprej določeni zakonitosti prostorske svobode sestavljen iz štirih parov daljših stranic (a) in iz štirih parov krajših stranic (b), ki se med seboj povezujejo v vozliščih pod kotom 1/8 orisanega kroga, oziroma pod kotom 135°.
Slika 5 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v trimetrični projekciji, pri čemer zaradi jasnosti slike z namenom prikaza stičnih ravnin elementov kubične strukture na sliki 5 niso prikazane skoznje luknje za nizanje elementov na podstavek (TAN-P). Za lažjo orientacijo in razumevanje so na sliki 5 prikazana zgolj oglišča (1-8), pri čemer zaradi zastiranja četrto oglišče (4) kubične strukture ni vidno oziroma posebej označeno.
Slika 6 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v trimetrični projekciji v transparentnem načinu, kar pomeni, da so sicer nevidni notranji robovi stičnih površin posameznih elementov kubične strukture na sliki 6 prikazani s črtkano črto, pri čemer zaradi jasnosti slike z namenom prikaza stičnih ravnin elementov kubične strukture na sliki 6 niso prikazane skoznje luknje za nizanje elementov na podstavek (TAN-P). Za lažjo orientacijo in razumevanje trirazsežne didaktične sestavljanke so na sliki 6 označena še oglišča (1-8).
Slika 7 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v pogledu od spredaj, v sprednji ravnini oglišč (1,2, 5 in 6). Za lažjo orientacijo je na sliki 7 označen polieder (TAN-E5), pri čemer ostali segmenti trirazsežne didaktične sestavljanke zaradi ohranjanja jasnosti slike niso posebej označeni.
Slika 8 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v pogledu z desne strani, v desni ravnini oglišč (2, 3, 6 in 7). Za lažjo orientacijo je na sliki 8 označen polieder (TAN-E7), pri čemer ostali segmenti trirazsežne didaktične sestavljanke zaradi ohranjanja jasnosti slike niso posebej označeni.
Slika 9 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v pogledu z zadnje strani, v zadnji ravnini oglišč (3, 4, 7 in 8). Za lažjo orientacijo je na sliki 9 označen polieder (TAN-E4), pri čemer ostali segmenti trirazsežne didaktične sestavljanke zaradi ohranjanja jasnosti slike niso posebej označeni.
Slika 10 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v pogledu z leve strani, v levi ravnini oglišč (1, 4, 5 in 8). Za lažjo orientacijo je na sliki 10 označen polieder (TAN-E5), pri čemer ostali segmenti trirazsežne didaktične sestavljanke zaradi ohranjanja jasnosti slike niso posebej označeni.
• ·
Slika 11 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v pogledu od zgoraj, v zgornji ravnini oglišč (5, 6, 7 in 8). Za lažjo orientacijo je na sliki 11 označen polieder (TAN-E1), pri čemer ostali segmenti trirazsežne didaktične sestavljanke zaradi ohranjanja jasnosti slike niso posebej označeni.
Slika 12 prikazuje prednostno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke v pogledu s spodnje strani, v spodnji ravnini oglišč (1, 2, 3 in 4). Za lažjo orientacijo je na sliki 12 označen polieder (TAN-E39), pri čemer ostali segmenti trirazsežne didaktične sestavljanke zaradi ohranjanja jasnosti slike niso posebej označeni.
Slika 13 prikazuje elemente prednostne izvedbe trirazsežne didaktične sestavljanke v obliki kubične strukture, ki so na sliki 13 prikazani v kompoziciji proste strukture s pogledom v izometrični projekciji. Na sliki 13 sta označena polieder (TAN-E1) in povezovalni čep (TAN-C), s katerim se posamezni sestavni elementi trirazsežne didaktične sestavljanke povezujejo v poljubno formo oziroma kompozicijo.
V prednostni izvedbi trirazsežna didaktična sestavljanka obsega 39 poliedrov (TAN-E1-E39), ki v ciljno sestavljeni kompoziciji izkazujejo strukturo trirazsežne kocke z oglišči (1-8). Sestavni elementi trirazsežne didaktične sestavljanke oziroma poliedri (TAN-E1-E39) nastanejo z razrezom kocke z osnovno stranico (A), kjer razrez kocke poteka po silhueti likov tangrama v dveh oseh kocke z oglišči (1-8). Natančneje, trirazsežna kocka z oglišči (1-8) je v prednostni izvedbi didaktične sestavljanke po izumu razrezana v smeri normale na sprednjo ploskev z oglišči (1, 2, 5 in 6), ter v smeri normale na desno ploskev z oglišči (2, 3, 6 in 7), pri čemer razrez osnovne kocke z dolžino stranice (A) v posamezni smeri poteka po silhueti likov tangrama, kjer sta silhueti likov tangrama v posamezni osi zrcalno simetrični, kar pomeni, da so liki tangrama na sprednji in desni osnovni ploskvi kocke simetrični okoli hipotenuze večjega trikotnika med ogliščema (2 in 6). Z razrezom izhodiščne kocke po definirani zakonitosti na posamezni ploskvi trirazsežne kocke z oglišči (1-8) nastanejo osnovni liki, prikazani na slikah 7-12, ki v notranjosti kocke tvorijo trirazsežne poliedre (TAN-E1-E39) v funkciji sestavnih elementov sestavljanke po izumu.
Tangram je dvorazsežni geometrijski vzorec pri katerem se osnovni lik kvadrata s stranico (A) razdeli na podrejene geometrijske like po vnaprej določeni zakonitosti, pri čemer je orientiranost tangrama odvisna od izbora začetne diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A). Po zakonitosti tangrama se posamezni kvadrat z osnovno stranico (A) razdeli na silhueto v obliki sedmih geometrijskih likov: en kvadrat z dolžino stranice v vrednosti % dolžine diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A); en paralelogram s stranicama v vrednosti % dolžine diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A) in stranici v vrednosti 'Λ dolžine stranice (A) osnovnega kvadrata; dva manjša trikotnika s katetama v vrednosti % dolžine diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A); en srednji trikotnik s katetama v vrednosti ½ dolžine stranice (A) osnovnega kvadrata; in dva večja trikotnika s katetama v vrednosti 'A dolžine diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A).
S segmentacijo trirazsežne izhodiščne kocke z oglišči (1-8) v smereh normal dveh sosednjih osnovnih ploskev, nastane z razrezom po silhueti geometrijskih likov zrcalno simetričnih tangramov iz enega masivnega kosa 39 sestavnih elementov v obliki poliedrov (TAN-E1-E39). Koncept miselne igre oziroma trirazsežne didaktične sestavljanke temelji na sestavljanju razstavljenih elementov, pri čemer zaradi težav z zadrževanjem pozicije in orientiranosti posameznega sestavnega elementa trirazsežna didaktična sestavljanka po izumu nadalje obsega ogrodje oziroma podstavek (TAN-P) z 32 poligonskimi palicami (TAN-P1-P32), na katere se po vnaprej določenem zaporedju v različnih kombinacijah nizajo elementi v obliki poliedrov (TAN-E1-E39) s ciljem izdelave prvotne strukture v obliki trirazsežne kubične kocke z oglišči (1-8). Poligonske palice (TAN-P1-P32) so na podstavku (TANP) razporejene v simetričnem, ponavljajočem se vzorcu, ki omogoča rotacijo in neodvisno premikanje vsakega posameznega poliedra (TAN-E1-E39), pri čemer je za izgradnjo ciljne kompozicije v obliki trirazsežne kocke z oglišči (1-8) pomembna absolutna in relativna pozicija vsakega posameznega elementa. Absolutno pozicijo opazovanega elementa oziroma poliedra (TAN-E1-E39) določa izbor poligonskih palic (TAN-P1-P32), na katere se natakne opazovan element, kjer je relativni položaj določen s položajem oziroma vrstnim redom elementov na izbranem kompletu poligonskih palic (TAN-P1-P32). Poligonske palice (TAN-P1-P32) so zatorej na podstavku (TAN-P) prednostno razporejene po zakonitosti, ki omogoča prostorsko neodvisno sestavljanje poliedrov, njihovo rotacijo in absolutno ter relativno premikanje pozicij uporabljenih elementov. V prednostni izvedbi so poligonske palice (TAN-P1-P32) razporejene v vzorcu osemkotnika, sestavljenega iz štirih parov krajše stranice (b) in daljše stranice (a), ki ju povezuje vozlišče s kotom 135°. Osnovni vzorec osemkotnika je sestavljen iz daljše stranice (a), ki ustreza vrednosti 1/6 nazivne dolžine stranice osnovnega kvadrata (A) oziroma stranice kocke z oglišči (1-8), ter krajše stranice (b), ki ustreza vrednosti 1/12 diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A), pri čemer se osnovni vzorec v središču vsake osnovne ploskve kocke z oglišči (1-8) zrcali preko vsake izmed stranic do mej območja osnovnega kvadrata s stranico (A). Vzorcu poligonskih palic (TAN-P1-P32) na podstavku (TAN-P) ustrezajo skoznje luknje (TAN-E1LE39L) na poliedrih (TAN-E1-E39), pri čemer se osnovni vzorec razporeditve poligonskih palic (TAN-P1P32) na podstavku (TAN-P) ponovi v obliki skoznjih lukenj (TAN-E1L-E39L) na vsaki izmed šestih osnovnih ploskev trirazsežne kocke z oglišči (1-8). Razrez osnovne kocke v dveh oseh po silhueti zrcalno simetričnega tangrama, sestavljanki po izumu omogoča različne orientacije ciljnih kompozicij oziroma sestavljanje z izhodiščem v vsaki izmed šestih osnovnih ploskev, pri čemer za vsako variantno rešitev ne glede na orientacijo začetne osnovne ploskve obstaja večje število možnih kombinacij za izgradnjo končne oziroma ciljne kompozicije. Zaradi navedenega predstavlja trirazsežna didaktična sestavljanka orodje za izvajanje pedagoških, andragoških in psiholoških pristopov z namenom izboljšanja prostorske predstave, motoričnih sposobnosti, umskih sposobnosti, domišljije in nadzora misli pri ljudeh vseh starosti, posebej pri hiperaktivnih mladostnikih. Iz navedenih razlogov trirazsežna didaktična sestavljanka nadalje obsega toge in fleksibilne povezovalne čepe (TAN-C), ki sestavnim elementom v obliki poliedrov (TAN-E1-E39) omogočajo prostorsko neodvisno povezovanje s ciljem izdelave svobodne kompozicije, kot primer prikazan na sliki 13.
Alternativno se lahko namesto poligonskih palic oziroma povezovalnih čepov uporabi magnete, pri čemer je polariteta posameznega magneta odvisna od sosednjih elementov v ciljni kompoziciji. Na tak način lahko magneti olajšajo sestavljanje trirazsežne sestavljanke, pri čemer polariteta magneta na posameznem poliedru preprečuje napačno orientacijo posameznega elementa glede na ciljno kompozicijo zaradi česar se zmanjša število možnih kombinacij postavitev sestavnih elementov, s tem pa tudi zahtevnost take prostorske sestavljanke po izumu.
V prednostni izvedbi je stranica (A) ciljno sestavljene strukture v obliki kocke z oglišči (1-8) večja od 20mm in manjša od 2000mm, ter prednostno znaša lOOmm ali 150mm, kar je odvisno, komu je sestavljanka namenjena. Iz definiranega velikostnega območja trirazsežne didaktične sestavljanke sledi območje dolžin poligonski palic (TAN-P1-P32), ki ustreza nazivni dolžini stranice (A) strukture v obliki kocke z oglišči (1-8), pri čemer je premer (d) poligonskih palice in povezovalnih čepov (TAN-C) večji od l,5mm in manjši od lOOmm. Za sestavljanje poliedrov (TAN-E1-E39) v prosti prostorski kompoziciji je za definirani velikostni razred relevantnega območja dolžina povezovalnih čepov večja od 3mm in manjša od 300mm, ter prednostno znaša 20mm. Elementi trirazsežne didaktične sestavljanke so lahko izdelani iz trde ali mehke umetne mase, lesa, kovine ali drugih naravnih materialov. Razume se, da lahko strokovnjak obravnavan koncept nizanja oziroma sestavljanja sestavnih elementov v obliki množice poliedrov v končno trirazsežno kompozicijo uporabi tudi virtualno izvedbo trirazsežne didaktične sestavljanke, kjer algoritem v ozadju nadzira, nagrajuje in kaznuje poteze igralca po vnaprej določenih pravilih. Podobno lahko strokovnjak razkriti koncept prostorske sestavljanke uporabi za izgradnjo drugačnih aplikativnih produktov, kot so recimo pohištveni elementi in skulpture, zgrajeni po principu modularne gradnje, vendar pri tem ne zaobide sledečih patentnih zahtevkov.

Claims (25)

1. Trirazsežna didaktična sestavljanka značilna po tem, da obsega nabor trirazsežnih sestavnih elementov, ki nastanejo s segmentacijo izhodiščnega prostorskega telesa; da nabor trirazsežnih sestavnih elementov v sestavljeni kompoziciji izkazuje strukturo izhodiščnega prostorskega telesa, pri čemer sestavni elementi trirazsežne didaktične sestavljanke obsegajo vsaj en konveksni polieder, ki ne tvori zunanje površine ciljno sestavljenega izhodiščnega prostorskega telesa.
2. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 1 značilna po tem, da je segmentacija izhodiščnega prostorskega telesa izvedena z razčlenjevanjem izhodiščnega prostorskega telesa v vsaj dveh med seboj različnih smereh, s čimer nastanejo trirazsežni sestavni elementi trirazsežne didaktične sestavljanke, ki v ciljno sestavljeni kompoziciji izkazujejo izhodiščno prostorsko telo.
3. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 2 značilna potem, da je izhodiščno prostorsko telo kocka z oglišči (1-8), ki obsega šest osnovnih ploskev v obliki kvadrata s stranico (A), pri čemer segmentacija kocke v vsaj eni smeri poteka po silhueti stranic geometrijskih teles tangrama, ki obsega: en kvadrat z dolžino stranice v vrednosti 'A dolžine diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A); en paralelogram s stranicama v vrednosti 'A dolžine diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A) in stranici v vrednosti A dolžine stranice (A) osnovnega kvadrata; dva manjša trikotnika s katetama v vrednosti 'A dolžine diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A); en srednji trikotnik s katetama v vrednosti ½ dolžine stranice (A) osnovnega kvadrata; in dva večja trikotnika s katetama v vrednosti ½ dolžine diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A).
4. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 3 značilna potem, da silhueta tangrama leži na vsaj eni izmed šestih osnovnih ploskev kocke z oglišči (1-8).
• ·
5. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 3 značilna po tem, da silhueta tangrama leži na dveh sosednjih osnovnih ploskvah kocke z oglišči (1-8).
6. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 5 značilna po tem, da silhueta tangrama na prvi izmed dveh sosednjih ploskev kocke z oglišči (1-8) izkazuje zrcalno simetrično silhueto tangrama na drugi izmed dveh sosednjih ploskev kocke z oglišči (1-8).
7. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 6 značilna po tem, da ravnina simetrije silhuete tangramov poteka vzdolž hipotenuze trikotnika s katetama v vrednosti Vi dolžine diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A), pri čemer je posamezna silhueta v obliki likov tangrama centralno poravnana s pripadajočo osnovno ploskvijo kocke z oglišči (1-8).
8. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 7 značilna po tem, da osnovna kocka z oglišči (1-8) s segmentacijo po definirani zakonitosti zrcalno simetričnega tangrama razpade na 39 sestavnih elementov v obliki poliedrov (TAN-E1-E39).
9. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 8 značilna po tem, da obsega podstavek (TAN-P) z osnovno ploskvijo v obliki kvadrata s stranico (A), ki sovpada z osnovno ploskvijo izhodiščne kocke z oglišči (1-8), kjer podstavek (TAN-P) nadalje obsega poligonske palice (TAN-P1-P32), ki so na podstavku (TAN-P) razporejene v osnovnem vzorcu v obliki osemkotnika; da osnovni vzorec v obliki osemkotnika obsega štiri pare daljše stranice (a) in krajše stranice (b), ki se izmenično stikata v vozlišču pod kotom 135° m v obliki nepravilnega osemkotnika; da je dolžina daljše stranice (a) enaka 1/6 vrednosti dolžine osnovne stranice (A); da je dolžina krajše stranice (b) enaka 1/12 vrednosti diagonale osnovnega kvadrata s stranico (A), pri čemer se osnovni vzorec v središču zrcali preko vsake izmed stranic do mej območja osnovnega kvadrata s stranico (A).
10. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 9 značilna po tem, da sestavljena struktura poliedrov (TAN-E1-E39) v obliki osnovne kocke z vozliči (1-8) obsega skoznje luknje (TAN-E1L-E39L), pri čemer se vzorec razporeditve poligonskih palic (TAN-P1-P32) na podstavku (TAN-P) ponovi v obliki skoznjih lukenj (TAN-E1L-E39L) na vsaki izmed šestih osnovnih ploskev trirazsežne kocke z oglišči (1-8).
11. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 9 značilna po tem, da višina poligonskih palic (TAN-P1-P32) ustreza nazivni dolžini stranice (A) poliedrov (TAN-E1-E39) v sestavu ciljne kompozicije v obliko izhodiščne kocke z oglišči (1-8).
12. Trirazsežna didaktična sestavljanka po kateremkoli izmed prejšnjih zahtevkov značilna po tem, da je dolžina stranice (A) ciljno sestavljene strukture v obliki kocke z oglišči (1-8) večja od 20 mm in manjša od 2000 mm
13. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 12 značilna po tem, da znaša dolžina stranice (A) ciljno sestavljene strukture v obliki kocke z oglišči (1-8) 150 mm.
14. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 12 značilna po tem, da znaša dolžina stranice (A) ciljno sestavljene strukture v obliki kocke z oglišči (1-8) 100 mm.
15. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 10 značilna po tem, da obsega toge povezovalne čepe (TAN-C) za prostorsko neodvisno povezovanje poliedrov (TAN-E1E39) v proste prostorske kompozicije.
16. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 10 značilna po tem, da obsega fleksibilne povezovalne čepe (TAN-C) za prostorsko neodvisno povezovanje poliedrov (TAN-E1-E39) v proste prostorske kompozicije.
17. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevkih 15 in 16 značilna po tem, da je dolžina povezovalnih čepov (TAN-C) večja od 3 mm in manjša od 300 mm.
18. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 17 značilna potem, da znaša dolžina povezovalnih čepov (TAN-C) 20 mm.
19. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevkih 15 in 16 značilna po tem, da je premer povezovalnih čepov (TAN-C) večji od 1,5 mm in manjši od 100 mm.
20. Trirazsežna didaktična sestavljanka po zahtevku 19 značilna po tem, da znaša premer povezovalnih čepov (TAN-C) 3 mm.
21. Trirazsežna didaktična sestavljanka po kateremkoli izmed prejšnjih zahtevkov značilna potem, da je sestavljenka izvedena v obliki virtualne trirazsežne didaktične sestavljanke namenjene za uporabo na multimedijskih predvajalnikih in elektrotehničnih napravah, kjer algoritem nadzira, nagrajuje in kaznuje poteze uporabnika.
22. Trirazsežna didaktična sestavljanka po kateremkoli izmed prejšnjih zahtevkov značilna po tem, da so elementi sestavljanke izdelani iz masivnega umetnega materiala.
23. Trirazsežna didaktična sestavljanka po kateremkoli izmed prejšnjih zahtevkov značilna po tem, da so elementi sestavljanke izdelani iz masivnega naravnega materiala.
24. Trirazsežna didaktična sestavljanka po kateremkoli izmed prejšnjih zahtevkov značilna po tem, da sestavljanka po principu modularne gradnje tvori prilagodljiv pohištveni element.
25. Trirazsežna didaktična sestavljanka po kateremkoli izmed prejšnjih zahtevkov značilna po tem, da sestavljanka tvori prilagodljivo umetniško skulpturo.
SI201300380A 2013-11-11 2013-11-11 Trirazsežna didaktična sestavljanka SI24531A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201300380A SI24531A (sl) 2013-11-11 2013-11-11 Trirazsežna didaktična sestavljanka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201300380A SI24531A (sl) 2013-11-11 2013-11-11 Trirazsežna didaktična sestavljanka

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI24531A true SI24531A (sl) 2015-05-29

Family

ID=53185837

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201300380A SI24531A (sl) 2013-11-11 2013-11-11 Trirazsežna didaktična sestavljanka

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI24531A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6167247B2 (ja) 積み木及び積み木ユニット
JP6085047B2 (ja) 12ピースタングラムパズルセット
US6910691B2 (en) Cubic puzzle
RU2699846C1 (ru) Головоломка - магнитный конструктор
KR102519226B1 (ko) 조립식 블록완구 소자
SI24531A (sl) Trirazsežna didaktična sestavljanka
KR100546070B1 (ko) 패널형 자석놀이완구
KR200494970Y1 (ko) 자석 조립식 완구
JP3217628U (ja) 立体造形ブロック
US20170232333A1 (en) Polycube Games, Systems, and Methods
JP7019164B2 (ja) 組立構造体
RU170680U1 (ru) Комбинаторная головоломка
RU181101U1 (ru) Кубик-конструктор-трансформер
KR200222293Y1 (ko) 입체 칠교놀이 조립기구
TWM540679U (zh) 多變化組合玩具結構
KR100524152B1 (ko) 자석 퍼즐
KR20190001186A (ko) 조립식 블록완구 세트
TWI624293B (zh) 磁性積木
CN108854111A (zh) 具有曲面造型功能的拼接积木
TWM531316U (zh) 益智磁性模組化玩具結構
JP2003071149A (ja) せん断正4面体による20面体パズル
AU2002313996B2 (en) Magnetic geometric puzzle
ES2609131B1 (es) Puzle educativo
JP2005342357A (ja) 積み木ユニット構造
RU2459648C2 (ru) Куб-головоломка "19"

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20150601