SI22651A2 - Notranji rotor elektriäśnega stroja s trajnimi magneti - Google Patents

Notranji rotor elektriäśnega stroja s trajnimi magneti Download PDF

Info

Publication number
SI22651A2
SI22651A2 SI200700226A SI200700226A SI22651A2 SI 22651 A2 SI22651 A2 SI 22651A2 SI 200700226 A SI200700226 A SI 200700226A SI 200700226 A SI200700226 A SI 200700226A SI 22651 A2 SI22651 A2 SI 22651A2
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
rotor
rotor blade
permanent magnets
permanent
electric machine
Prior art date
Application number
SI200700226A
Other languages
English (en)
Inventor
Miljavec Damijan
Zidariäś Bogomir
Bajec Primoĺ˝
Urĺ Iäś Peter
Jereb Peter
Original Assignee
Miljavec Damijan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miljavec Damijan filed Critical Miljavec Damijan
Priority to SI200700226A priority Critical patent/SI22651A2/sl
Publication of SI22651A2 publication Critical patent/SI22651A2/sl

Links

Landscapes

  • Permanent Field Magnets Of Synchronous Machinery (AREA)

Abstract

Uporaba posebne konstrukcije rotorske lamele električnega stroja s trajnimi magneti na notranjem rotorju omogoča povečan izhodni navor na gredi električnega stroja delujočega kot električni motor s trajnimi magneti, oziroma omogoča povišano izhodno električno moč električnega stroja delujočega kot električni generator s trajnimi magneti, znižane so izgube v trajnih magnetih, ter izboljšano je odvajanje toplote zaradi proizvedenih izgub v železu rotorja. Rotorska lamela (B) notranjega rotorja je izferomagnetnega materiala želene debeline. Vsebuje notranji del, ki je ob zračni reži (P), ter zunanji del. Oba dela rotorske lamele (B) povezuje toplotni most (G). Rotorska lamela (B) vsebuje glavne utore (H1) za namestitev glavnih namagnetenih trajnih magnetov (N1) in pomožne utore (H2) za namestitev pomožnih namagnetenih trajnih magnetov (N2). Na obeh straneh glavnega utora (H1) sta magnetna pomola (K) in ločita utora (H1) in (H2). Koren magnetnega pomola (K) je lahko na zunanjem delu, na notranjem deluali pa na obeh delih istočasno. Na notranjem delu to je na strani zračne reže (P) je pod glavnim utorom (H1) feromagnetna odebelitev (L). Med feromagnetno odebelitvijo (L) in toplotnim mostom (G) je feromagnetna povezava (M), ki povezuje rotorsko lamelo v celoto. V glavne utore (H1) so nameščeni namagneteni glavni trajni magneti (N1). V pomožne utore (H2) so vstavljeni pomožni trajni magneti (N2). Smer namagnetenosti pomožnih trajnih magnetov (H2) je med 0 stopinj in 360 stopinj glede na smernamagnetenosti glavnih trajnih magnetov (N1).

Description

NOTRANJI ROTOR ELEKTRIČNEGA STROJA S TRAJNIMI MAGNETI
Področje tehnike, na katerega se nanaša izum so električni stroji s trajnimi magneti.
V osnovi so električni stroji s trajnimi magneti na rotorju sestavljeni iz rotorja in statorja. Rotorje lahko zunanji ali notranji, v tem primeru notranji. Rotor vsebuje primerno število trajnih magnetov, ki so primernih dimenzij. Stator je sestavljen iz večjega števila zobov. Med posameznimi zobmi so utori v katere so vstavljena statorska vzbujalna navitja. Statorska navitja so lahko eno. dvo. tri ali več fazna ter poljubnega števila polovih parov.
Vsebina patentne prijave se bo navezovala na dvig izhodnega navora električnega stroja s trajnimi magneti delujočega kot električni motor, oziroma dvig izhodne električne moči električnega stroja s trajnimi magneti delujočega kot električni generator, znižanje izgub v trajnih magnetih ter boljše odvajanje toplote zaradi proizvedenih izgub v železu rotorja z novo konstrukcijo notranjega rotorja električnega stroja s trajnimi magneti.
Tehnični problem, ki ga rešuje izum. je takšna konstrukcija notranjega rotorja električnega stroja s trajnimi magneti s katero se bo povečal izhodni navor električnega stroja s trajnimi magneti delujočega kot električni motor, oziroma dvignila izhodna električna moč električnega stroja s trajnimi magneti delujočega kot električni generator, znižale se bodo izgube v trajnih magnetih ter izboljšalo se bo odvajanje toplote zaradi proizvedenih izgub v železu rotorja.
Znanih je več načinov povečanja navora na gredi električnega motorja s trajnimi magneti, oziroma dviga izhodna moč električnega generatorja s trajnimi magneti. Klasična rešitev je s povečanjem radialne širine ter obodne dolžine trajnih magnetov na notranjem rotorju pri čemer postane problem mehanska trdnost rotorja. Centrifugalne sile hočejo iztrgati trajne magnete z rotorjeve površine. Če pa so trajni magneti globlje v rotorskem paketu postanejo centrifugalne sile še večje, zaradi dodatnega feromagnetnega materiala med trajnimi magneti in zračno režo.
Prav tako je znana rešitev s postavitvijo trajnih magnetov na obodu rotorja v t. i. Hallbach-ovi mreži. S tem se doseže koncentracija magnetnega pretoka. Ostane pa vseeno problem mehanske trdnosti rotorja. S takšno postavitvijo magnetov (Hallbach-ova mreža) so pri notranjem rotorju trajni magneti izpostavljeni spremembi reluktance statorja in s tem dodatnemu segrevanju, zaradi induciranih vrtinčnih tokov.
Po izumu je povečanje izhodnega navora električnega stroja s trajnimi magneti delujočega kot električni motor, oziroma dvig izhodne električne moči električnega stroja s trajnimi magneti delujočega kot električni generator, znižanje izgub v trajnih magnetih ter izboljšanje odvajanja toplote, zaradi proizvedenih izgub z železu rotorja rešen s konstrukcijo rotorske lamele in načinom postavitve trajnih magnetov v paket rotorskih lamel notranjega rotorja električnega stroja s trajnimi magneti. Izum bo opisan na izvedbenem primeru in slikah, ki prikazujejo:
Sl. 1. Prečni prerez celotnega električnega stroja s trajnimi magneti na notranjem rotorju.
Sl. 2. Detajlni prerez rotorske lamele električnega stroja s trajnimi magneti na notranjem rotorju z magnetnim pomolom na zunanjem delu.
Sl. 3. Detajlni prerez rotorske lamele električnega stroja s trajnimi magneti na notranjem rotorju z magnetnim pomolom na notranjem delu.
Sl. 4. Detajlni prerez rotorske lamele električnega stroja s trajnimi magneti na notranjem rotorju z magnetnim pomolom na notranjem in zunanjem delu.
Električni stroj s trajnimi magneti na notranjem rotorju tvorijo sestav notranjega lameliranega rotorskega paketa iz feromagnetnih rotorskih lamel B ter feromagnetnega lameliranega statorja C z vzbujalnimi navitji D. Na sliki 1 je le kot primer prikazano eno vzbujalno navitje D. V posebno oblikovan rotorski paket sestavljen iz rotorskih lamel B so v glavne utore HI in pomožne utore H2 vstavljeni glavni trajni magneti NI in pomožni trajni magneti N2. Po dva sosednja glavna trajna magneta NI ter na vsaki strani glavnega magneta NI po dva pomožna trajna magneta N2 tvorita magnetni polov par gledano iz zračne reže med statorjem C in lameliranim rotorskim paketom B. Rotorska lamela B notranjega rotorja (Sl. 2.) je iz feromagnetnega materiala želene debeline. Vsebuje notranji del. ki je ob zračni reži P med statorjem C in rotorjem B in zunanji del, katera sta v nadaljevanju opisanih in v mejah predpisanih kontur. Oba dela povezuje toplotni most G. Rotorska lamela B vsebuje glavne utore HI za namestitev namagnetenih glavnih trajnih magnetov N I in pomožne utore H2 za namestitev namagnetenih pomožnih trajnih magnetov N2. Smer namagnetenosti pomožnih trajnih magnetov N2 je v smereh od 0° do 360 glede na smer namagnetenosti glavnih trajnih magnetov NI. Na obeh straneh glavnega utora HI sta magnetna pomola K in ločita utora HI in H2 (Sl. 2.). Magnetni pomoli K so radialne višine od 5% do
100% radialne višine glavnega utora HI in obodne širine od 5% do 100% obodne širine toplotnega mosta G. Obodna širina toplotnega mostu je med 1% in 100% obodne širine glavnih utorov HI za glavne trajne magnete NI. Obodna dolžina pomožnega utora H2 za pomožni trajni magnet je od 1% do 300% obodne dolžine glavnega utora HI. Koren magnetnega pomola Kje lahko na zunanjem delu rotorske lamele B (Sl. 2.) ali na notranjem delu rotorske lamele B (Sl. 3), oziroma na obeh delih sočasno (Sl. 4). Na notranjem delu rotorske lamele B, to je na strani zračne reže P med statorjem C in rotorjem B je pod glavnim utorom HI feromagnetna odebelitev L, katera preprečuje induciranje vrtinčnih tokov v glavnih trajnih magnetih NI. Med feromagnetno odebelitvijo L in toplotnim mostom G je feromagnetna povezava M, ki povezuje rotorsko lamelo B v celoto. Feromagnetna povezava M ima tudi vlogo prenosa toplote iz feromagnetne odebelitve L do toplotnega mosta G. Radialna višina feromagnetne odebelitve je od 5% do 500% radialne višine glavnega utora HI, medtem ko je radialna višina feromagnetne povezave od 10% do 100% radialne višine feromagnetne odebelitve L. V glavne utore HI se vstavi namagnetene glavne trajne magnete NI. Na slikah 2, 3 in 4 sta prikazana le po en glavni trajni magnet NI in le po dva pomožna trajna magneta N2. V pomožne utore H2 se ustavi pomožne trajne magnete N2. Smer namagnetenosti pomožnih trajnih magnetov N2 je med 0 in 360° glede na smer namagnetenosti glavnih trajnih magnetov NI.

Claims (12)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti, ki vsebuje zunanji stator z električnim navitjem, ki ima povečan izhodni navor na gredi stroja delujočega kot električni motor s trajnimi magneti, oziroma povišano izhodno električno moč stroja delujočega kot električni generator s trajnimi magneti, znižane izgube v trajnih magnetih ter izboljšano odvajanje toplote zaradi proizvedenih izgub z železu rotorja, označen s tem, da ima rotorska lamela (B) toplotni most (G), magnetni pomol (K) s korenom iz zunanjega oziroma notranjega dela rotorske lamele (B) ali iz obeh delov rotorske lamele (B), feromagnetno odebelitev (L), feromagnetno povezavo (M), glavne utore (HI) za glavne trajne magnete (N 1) in pomožne utore (H2) za pomožne trajne magnete (N2).
  2. 2. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1. označen s tem, da ima rotorska lamela (B) toplotni most (G) obodne dolžina od 1% do 100% obodne dolžine glavnega utora (H 1) za glavne trajne magnete (N 1).
  3. 3. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1. označen s tem, da ima rotorska lamela magnetni pomol (K) radialne višine od 5% do 100% radialne višine glavnega utora (HI) s korenom iz zunanjega dela rotorske lamele (B).
  4. 4. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1 in patentnem zahtevku 3. označen s tem da, ima rotorska lamela magnetni pomol (K) obodne dolžine od 5% do 90% obodne širine toplotnega mosta (G) s korenom iz zunanjega dela rotorske lamele (B).
  5. 5. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1. označen s tem da, ima rotorska lamela magnetni pomol (K) radialne višine od 5% do 100% radialne višine glavnega utora (HI) s korenom iz notranjega dela rotorske lamele (B).
  6. 6. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1 in patentnem zahtevku 5. označen s tem da. ima rotorska lamela magnetni pomol (K) obodne dolžine od 5% do 90% obodne širine toplotnega mosta (G) s korenom iz notranjega dela rotorske lamele (B).
  7. 7. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1, patentnem zahtevku 3, patentnem zahtevku 4, patentnem zahtevku 5 in patentnem zahtevku 6, označen s tem da. ima rotorska lamela magnetna pomola (K) s korenoma iz zunanjega in iz notranjega dela rotorske lamele (B) sočasno.
  8. 8. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1. označen s tem, da ima rotorska lamela (B) magnetno odebelitev (L) med glavnim utorom (HI) in zračno režo (P) radialne višine od 5% do 500% radialne višine glavnega utora (HI).
  9. 9. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1. označen s tem, da ima rotorska lamela (B) feromagnetno povezavo (M) med toplotnim mostom (G) in feromagnetno odebelitvijo (L) radialne višine od 10% do 100% radialne višine feromagnetne odebelitve (L).
  10. 10. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1, označen s tem, da ima rotorska lamela (B) glavne utore (HI) v katere se vstavi glavne trajne magnete.
  11. 11. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1, označen s tem. da ima rotorska lamela (B) pomožne utore (H2) v katere se vstavi pomožne trajne magnete.
  12. 12. Notranji rotor električnega stroja s trajnimi magneti po patentnem zahtevku 1, patentnem zahtevku 10 in patentnem zahtevku 11, označen s tem, da je smer namagnetenosti pomožnih trajnih magnetov (N2) med 0° in 360° glede na smer namagnetenosti glavnih trajnih magnetov (NI).
SI200700226A 2007-09-18 2007-09-18 Notranji rotor elektriäśnega stroja s trajnimi magneti SI22651A2 (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200700226A SI22651A2 (sl) 2007-09-18 2007-09-18 Notranji rotor elektriäśnega stroja s trajnimi magneti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200700226A SI22651A2 (sl) 2007-09-18 2007-09-18 Notranji rotor elektriäśnega stroja s trajnimi magneti

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI22651A2 true SI22651A2 (sl) 2009-04-30

Family

ID=40586569

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200700226A SI22651A2 (sl) 2007-09-18 2007-09-18 Notranji rotor elektriäśnega stroja s trajnimi magneti

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI22651A2 (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8710711B2 (en) Permanent magnet rotor with flux concentrating pole pieces
US7915777B2 (en) Ring coil motor
US6323572B1 (en) Magnet type electric motor and generator
CN103715945B (zh) 一种12/14无轴承永磁偏置开关磁阻电机
US20050231057A1 (en) Method for fabricating a rotor arrangement and a rotor arrangement for an electric machine
KR20150016906A (ko) 토크 리플을 감소시킨 스포크 영구 자석 머신 및 그 제조 방법
US9362790B2 (en) Permanent magnet embedded rotor
US20220190700A1 (en) Method and apparatus for power generation
CN104702002A (zh) 旋转电机
RU109349U1 (ru) Магнитоэлектрический генератор
CN106787562A (zh) 交替极混合励磁直驱游标电机
CN106981966A (zh) 一种永磁偏置无轴承开关磁阻起动/发电机
CN106787282A (zh) 一种永磁电机
CN105914910A (zh) 一种双凸极永磁电机结构
CN107240970A (zh) 一种12/10永磁辅助励磁开关磁阻电机
EP2919369A1 (en) Electromagnetic generator
WO2017008085A1 (en) An improved electric linear motor/generator
CN1983764B (zh) 自磁化电动机及在其定子上缠绕线圈的方法
JP5582149B2 (ja) ロータ、これを用いた回転電機および発電機
CN208675081U (zh) 一种高功率密度高效率高可靠性的磁爪电机
CN110212727A (zh) 一种永磁轴向磁通电机
CN206650564U (zh) 一种磁悬浮磁通切换电机
US20150084467A1 (en) Reduced Reaction Rotary Alternating Current Generator
RU197778U1 (ru) Генератор с продольным возбуждением
SI22651A2 (sl) Notranji rotor elektriäśnega stroja s trajnimi magneti

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20080123