SI21454A - Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta - Google Patents

Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta Download PDF

Info

Publication number
SI21454A
SI21454A SI200300072A SI200300072A SI21454A SI 21454 A SI21454 A SI 21454A SI 200300072 A SI200300072 A SI 200300072A SI 200300072 A SI200300072 A SI 200300072A SI 21454 A SI21454 A SI 21454A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
layer
transparent coating
transparent
document
lining
Prior art date
Application number
SI200300072A
Other languages
English (en)
Inventor
Barbara SUŠIN
Original Assignee
CETIS, grafično podjetje, d.d.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by CETIS, grafično podjetje, d.d. filed Critical CETIS, grafično podjetje, d.d.
Priority to SI200300072A priority Critical patent/SI21454A/sl
Priority to SI200400028A priority patent/SI21551A/sl
Priority to EP04716080A priority patent/EP1620272A2/en
Priority to PCT/SI2004/000013 priority patent/WO2004082951A2/en
Publication of SI21454A publication Critical patent/SI21454A/sl

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Credit Cards Or The Like (AREA)

Abstract

Izum se nanaša na proti ponarejanju in prenarejanju zaščiten dokument, pri katerem je kot eden od zaščitnih elementov uporabljena takoimenovana skrita slika (222), ki je pod določenim kotom vidna tudi pri naravni ali umetni dnevni svetlobi in med uporabo dokumenta zaščitena proti poškodbam, hkrati pa je zahvaljujoč načinu izvedbe omenjene skrite slike proti poškodbam in prenarejanju varovana tudi sama za zaščito predvidena stran (1) dokumenta. Tovrsten dokument sestoji iz vsaj ene po potrebi na vsaj eni svoji površini (11) predhodno potiskane in/ali z drugimi zaščitnimi elementi opremljene strani (1), preko katere je v splošnem neodstranljivo nameščena transparentna večslojna obloga (2). Ta obsega vsaj transparenten, na njeni proti za zaščito predvideni strani (1) obrnjeni površini razporejen lepilni sloj (20), nadalje prvi sloj (21) transparentnega premaza, drugi sloj (22) transparentnega premaza z na sebi prednostno v tehniki sitotiska nameščeno skrito sliko (222) v ustrezni, po potrebi zrcalni podobi, kot tudi vsaj en transparenten sloj (23) zaščitne barve.ŕ

Description

Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta
Izum spada na področje tiskarstva, še zlasti pa se nanaša na izdelavo listin, izkaznic in podobnih proti ponarejanju in/ali prenarejanju karseda zaščitenih dokumentov.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako zasnovati proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument, pri katerem bo kot eden od zaščitnih elementov uporabljena takoimenovana skrita oz. latentna slika, ki bo pod določenim kotom vidna pri naravni ali umetni dnevni svetlobi in jo bo mogoče z zahtevano natančnostjo izdelati na razmeroma preprost način ter pri tem zagotoviti, da bo med uporabo dokumenta zaščitena proti poškodbam, hkrati pa naj bi bila zahvaljujoč načinu izvedbe omenjene skrite slike proti poškodbam in prenarejanju varovana tudi pred tem pripravljena, z vsakokrat potrebnimi podatki in drugimi zaščitnimi elementi opremljena vsakokratna podatkovna stran dokumenta.
Ena izmed možnosti zaščite dokumentov proti ponarejanju je opremljanje le-teh z optično spremenljivimi grafičnimi elementi. Tako je v WO 93/22146 oz. PCT/US93/03697 (TRAPLETTI, Claude) opisan postopek tiskanja in zaščite dokumenta z optično spremenljivo sliko. V omenjenem postopku je uporabljena tehnika takoimenovanega intaglio tiska, ki omogoča doseganje velike natančnosti odtisa, sama zasnova optično spremenljive slike pa omogoča, da je slika vidna zgolj v primeru, če svetloba nanjo pada pod določenimi koti. Kadar svetloba pada nanjo npr. pravokotno glede na ravnino dokumenta, je slika namreč nevidna. Tak način zaščite je učinkovit v primeru preprečitve zlorab oz. ponarejanja s pomočjo fotokopiranja, ker je pač pod kotom osvetlitve pri fotokopiranju omenjeni zaščitni element neviden in zato na kopiji preprosto izgine.
Nadaljnjo zvrst optično spremenljive slike je v skladu z rešitvijo po WO 00/76784 oz. PCT/AU00/00629 (SECURENCY ΡΤΥ. LTD.) možno dobiti na ta način, da se preko ustreznega substrata nanese gladko plast z visoko reflektivnostjo, na katero se spet s tehniko intaglio tiska na določenih mestih nanese razmeroma debelo plast tiskarske barve oz. črnila ustrezne sestave. V tem primeru se med osvetljevanjem dokumenta pod različnimi koti barva odtisa spreminja, zato gre spet predvsem za zaščito dokumenta proti fotokopiranju.
V evropski patentni prijavi EP 0 540 455 Al (Gili Picoy, Palmira) je bil razložen postopek priprave tiskovin z optičnimi učinki. Pri tem se v prvem koraku eno od površin lista papirja na običajen način potiska, nakar se v drugem koraku preko potiskane površine nanese smolo, termoplastičen lak ali drugo transparentno gradivo, kar zagotavlja impregnacijo omenjenega papirja. Zatem se v tretjem koraku s pomočjo temperature in pritiska vsaj določeno območje tako obdelane površine opremi z ustrezno gravuro, ki omogoča doseganje želenih optičnih učinkov. Temu sledi razrez na želene izmere posamičnih delov. Omenjeno smolo je možno polimerizirati s pomočjo ultravijoličnih žarkov, kar se vrši neposredno po izvedbi gravure. Postopek je nemara primeren za uporabo drugih zaščitnih elementiv, tiskanje skrite oz. latentne slike pa ni možno.
Nadalje je v W0 90/12694 oz. PCT/AU90/00167 (COMMONWEALTH OF AUSTRALIA; Department of Foreign Affairs & Trade) opisana izdelava zaščitne slike, pri čemer se sliko izdela s tiskanjem na sloj visokotemperatumega lepila, ki se ga nanese na sloj transparentnega medija. Tiskanje se vrši s pomočjo spojin na karbonski osnovi, ki v stiku s plastjo lepila ne tečejo. Sestav transparentnega medija, visokotemperatumega lepila in slike se zatem s segrevanjem na primemo temperaturo nalepi na substrat, s čimer dobijo laminat iz transparentnega medija in substrata. Med lepljenjem naj bi se slika ne poškodovala in naj bi zato ostala dobro vidna skozi transparentni medij. Kot transparentni medij je mogoče uporabiti poliestrsko smolo ali plast iz drobcev stekla, dispergiranih v lepilo. Če želijo omenjeni sestav še ojačiti, na substrat pritrdijo še vsaj eno dodatno plast. Omenjeni način temelji na prenosu barve s polepljenega transparentnega medija na substrat, pri čemer gre za visokotemperatumo lepilo, ki se med lepljenjem tali. Povsod v tistih območjih, kjer je preko sloja lepila nanešena barva, je adhezivnost lepila proti substratu vprašljiva, kar lahko privede do razslojevanja. Pri nanašanju barvil na površino pri dovolj visoki temperaturi in ustreznem pritisku nadalje pogosto obstoji možnost takoimenovanih migracij, t.j. pojava, ko delci barvila migrirajo tudi v območja, ki za to sicer niso predvidena. Posledice so vidne kot lise ali razmazanost slike. Za izvedbo takoimenovane skrite slike, kjer je zahtevana izjemna natančnost slike, je tak proces torej v osnovi neprimeren.
Nadalje je v WO 93/22147 oz. PCT/JP93/00596 (HITACHI MAXELL, LTD.) opisan nosilec latentne slike skupaj s postopkom njegove izdelave in čitalnikom latentne slike. Pri tem gre za latentno, tj. prikrito sliko, ki je nanešena na podatkovnem nosilcu in sestoji iz fosfornih delcev, ki so dispergirani in nameščeni na substratu. Pri osvetlitvi s svetlobo določene valovne dolžine znaša luminiscenca omenjenih fosfornih delcev vsaj 20%, zaradi česar omenjena prikrita slika postane vidna. Kot rečeno, je za identifikacijo prikrite slike potrebna osvetlitev dokumenta s svetlobo posebne vrste, kar terja uporabo posebnih pripomočkov. To potrebo po osvetljevanju s posebno svetlobo gre v kontekstu uvodoma zastavljenega problema šteti kot pomanjkljivost.
Še nadalje je iz WO 95/23698 oz. PCT/NL95/00080 (SALLMETAL B.V.) znan postopek laminiranja večplastnega transparentnega filma, potiskanega na osnovi tkzv. inkjet tehnike, namreč z brizganjem Črnila na ustrezen nosilec. Opisan je tudi laminat, ki je dobljen po tem postopku. Ta rešitev temelji na potrebi, da bi se izognili že v predhodnem patentnem dokumentu omenjenemu transfernemu nanašanju slike, namreč prenosu le-te z neke vmesne plasti, npr. silikoniziranega papirja, na nosilec, ki je zmožen sprejeti barvo oz. črnilo, pri čemer se po odstranitvi te vmesne plasti potiskan nosilec združi z zaščitno folijo, tako da se ju medsebojno zlepi, pri tem pa se slika nahaja med omenjenima nosilcem in zaščitno folijo. Z eliminacijo prenosa slike naj bi bilo možno izboljšati kakovost slike, hkrati pa naj bi bil izboljšan proces tudi bolj preprost. V kontekstu te reštve laminat sestoji iz nosilnega sloja, slike, lepilnega sloja ter iz transparentne pokrivne folije, skozi katero je slika vidna. Postopek v skladu z nazadnje obravnavanim virom naj bi potekal na ta način, da bi v prvem koraku pripravili transparentno pokrivno folijo, preko katere je nanešen lepilni sloj, preko slednjega pa še sloj, ki absorbira črnilo. Zatem se na nazadnje omenjeni sloj s pomočjo inkjet tiskalnika, t.j. z brizganjem črnila, izdela sliko, ki je glede na nosilni sloj invertirana, t.j. zrcalno obrnjena. Nato se pripravi nosilec, ki sestoji npr. iz papirja ali iz umetne mase v obliki folije ali toge plošče, nakar se pokrivno folijo, na kateri se nahaja slika, poveže z nosilnim slojem, in sicer tako, da se ta nosilni sloj prilepi na lepilno folijo s pomočjo lepilnega sloja, tako da je slika nameščena med nosilnim slojem in pokrivno folijo. Pri tem se povezovanje pokrivne folije z nosilnim slojem prednostno vrši s stiskanjem med valji, pri čemer se na osnovi primemo visoke temperature in pritiska aktivira lepilo. Če je nosilec izveden iz transparentnega gradiva, je dobljeni laminat lahko transparentnen. Nosilec je lahko tudi lesena ali plastična pošča debeline 10 ali 20 mm, pri čemer znaša debelina pokrivne plasti približno 100 pm, debelini lepilnega sloja in sloja za absoborbcijo črnila pa znašata vsga nekaj pm. Lepljenje pokrivne folije z nosilcem tudi v tem primeru poteka preko lepilnega sloja, ki pa je prevlečen s slojem za absorpcijo črnila ter v območju slike tudi s črnilom. Stik med lepilnim slojem in nosilcem je torej tudi v tem primeru obremenjen s prisotnostjo drugih snovi, ki imajo na sam proces lepljenja nedvomno lahko bolj ali manj neugoden vpliv. Čim debelejši je sloj za absorpcijo črnila, tem bolj neugoden pa je lahko vpliv te plasti na proces lepljenja. Po drugi strani tanjšanje te plasti lahko okrni možnost absorbcije črnila, kar ima za posledico razmazanost slike, hkrati pa se poveča možnost migracije delcev črnila pod vplivom temperature in pritiska. Na ta način je povsem nemogoče zadostiti zahtevam, ki jih narekuje izdelava skrite slike na dokument, ki naj bi bil zaščiten proti ponarejanju oz. prenarejanju.
Pričujoči izum se nanaša na dokument, ki je zaščiten proti ponarejanju in prenarejanju in ki sestoji iz vsaj ene po potrebi na vsaj eni svoji površini predhodno potiskane in/ali z drugimi zaščitnimi elementi opremljene strani, npr. podatkovne strani dokumenta, preko katere je v splošnem neodstranljivo nameščena transparentna večslojna obloga.
Po izumu je uvodoma zastavljeni problem rešen s tem, da omenjena večslojna obloga obsega vsaj transparenten, na njeni proti za zaščito predvideni strani obrnjeni površini razporejen lepilni sloj, nadalje vsaj en transparenten sloj zaščitne barve, kot tudi prvi sloj transparentnega premaza ter drugi sloj transparentnega premaza z na sebi npr. v tehniki sitotiska nanešeno skrito sliko v ustrezni, smiselno zrcalni oz. invertirani podobi.
Tako pri prvi od možnih izvedb dokumenta po izumu na vsakokrat ustrezni površini za zaščito predvidene strani neodstranljivo nameščena obloga sestoji iz lepilnega sloja, ki se nahaja na omenjeni površini za zaščito predvidene strani dokumenta, iz sloja zaščitne barve, ki je nanesen preko omenjenega lepilnega sloja, iz drugega sloja transparentnega premaza, ki je nanešen preko omenjenega sloja zaščitne barve, kot tudi iz prvega sloja transparentnega premaza, pri čemer pa omenjeni drugi sloj transparentnega premaza obsega reliefno skrito sliko, ki je obrnjena proti omenjenemu prvemu sloju transparentnega premaza. Tako je omenjena večslojna obloga na vsakokrat ustrezno površino za zaščito predvidene strani pod vplivom povišane temperature in povišanega pritiska neodstranljivo namestljiva z zatem odstranljive nosilne folije, ki je opremljena s silikonskim slojem, preko tega silikonskega sloja je nanešen prvi sloj transparentnega premaza, preko katerega je nanešen s proti njemu obrnjeno reliefno skrito sliko obsegajoč drugi sloj transparentnega premaza, preko katerega je nameščen sloj zaščitne barve, preko slednjega pa je nanešen lepilni sloj, ki je predviden za neodstranljivo namestitev obloge na omenjeno za zaščito predvideno stran dokumenta.
Pri nadaljnji možni različici dokumenta po izumu na vsakokrat ustrezni površini za zaščito predvidene strani neodstranljivo nameščena obloga sestoji iz lepilnega sloja, ki se nahaja na omenjeni površini za zaščito predvidene strani, nadalje iz drugega sloja transparentnega premaza, kije nanešen preko omenjenega lepilnega sloja, iz sloja zaščitne barve, ki je nanešen preko omenjenega drugega sloja transparentnega premaza, kot tudi iz prvega sloja transparentnega premaza, pri tem pa omenjeni drugi sloj transparentnega premaza obsega reliefno skrito oz. latentno sliko, kije obrnjena proti omenjenemu prvemu sloju transparentnega premaza. Tako je večslojna obloga na vsakokrat ustrezno površino za zaščito predvidene strani pod vplivom povišane temperature in povišanega pritiska neodstranljivo namestljiva z zatem odstranljive nosilne folije, ki je opremljena s silikonsko plastjo, preko katere je nanešen prvi sloj transparentnega premaza, preko katerega je nanešen sloj zaščitne barve, preko katerega je nameščen s proti prvemu sloju transparentnega premaza obrnjeno reliefno skrito oz. latentno sliko opremljen drugi sloj transparentnega premaza, preko katerega je nanešen lepilni sloj, ki je predviden za neodstranljivo namestitev obloge na omenjeno za zaščito predvidene stran dokumenta.
Omenjeni lepilni sloj smiselno sestoji iz transparentnega termoaktivnega lepila, namreč takšnega, ki je pri sobni temperaturi na voljo v trdnem agregatnem stanju, pri ustrezno povišani temperaturi pa je taljivo in izkazuje potrebno adhezivnost proti vsakokrat razpoložljivi površini, s katero je v stiku. Nadalje prvi sloj transparentnega premaza smiselno sestoji iz transparentnega laka ali drugega transparentnega premaznega sredstva z zadostno adhezivnostjo proti pripadajoči silikonski plasti nosilne folije, ki je potrebna za držanje omenjene večslojne obloge na omenjeni foliji vse do namestitve te obloge na vsakokrat pripadajočo za zaščito predvideno stran dokumenta po izumu, kot tudi z ustrezno površinsko napetostjo na silikonski podlagi, ki zagotavlja enakomeren nanos premaza na silikonsko podlago. Še nadalje je po izumu predvideno, da vsaj pri prednostni izvedbi drugi sloj transparentnega premaza sestoji iz transparentnega laka ali drugega transparentnega premaznega sredstva, ki je uporabljiv v procesu sitotiska, kot tudi, da ta drugi sloj transparentnega premaza na svoji vsakokrat proti prvemu sloju transparentnega premaza obrnjeni površini obsega zrcalni oz. invertiran odtis skrite oz. latentne slike.
Postopek izdelave dokumenta po izumu v splošnem obsega vsaj korake formiranja večslojne obloge na siiikonizirani nosilni foliji, pri čemer vsaj enega od slojev omenjene obloge predstavlja s pomočjo sitotiska izveden invertiran reliefni odtis skrite slike obsegajoč sloj, najbolj zunanji sloj obloge pa predstavlja sloj termoaktivnega lepila;
nameščanja omenjene na nosilni foliji formirane večslojne obloge preko vsakokrat razpoložljive za zaščito predvidene strani dokumenta, tako daje obloga s svojim lepilnim slojem obrnjena proti omenjeni strani, ob izpostavitvi obloge skupaj z nosilno folijo ter za zaščito predvidene strani za aktiviranje lepilne plasti zadostni temperaturi in pritisku ter zatem razbremenitvi in ohlajanju, kot tudi
- korak odstranjevanja nosilne folije z omenjene na za zaščito predvideno stran dokumenta neodstranljivo nameščene, skrito oz. latentno sliko obsegajoče večslojne obloge.
Prednosten način izvajanja postopka izdelave proti ponarejanju in prenarejanju zaščitenega dokumenta po izumu sestoji iz vsaj sledečih korakov, namreč iz
- koraka priprave nosilne folije, ki je vsaj na eni strani silikonizirana oz. prevlečena s silikonskim slojem, kot tudi
- iz koraka priprave transparentne večslojne obloge, ki se jo sprva formira na omenjeni foliji, zatem pa sejo neodstranljivo namesti na vsakokrat razpoložljivo površino za zaščito predvidene strani dokumenta ter zatem z nje odstrani omenjeno folijo s pripadajočim silikonskim slojem, pri čemer omenjeni korak priprave obloge obsega
- nanašanje prvega sloja transparentnega premaza preko silikoniziranega sloja nosilne folije,
- nanašanje drugega sloja transparentnega premaza preko omenjenega prvega sloja transparentnega premaza s sočasno izvedbo reliefne zrcalne oz. invertirane podobe skrite oz. latentne slike na proti prvemu sloju transparentnega premaza obrnjeni površini drugega sloja transparentnega premaza, prednostno po postopku sitotiska,
- nanašanje sloja zaščitne barve preko omenjenega drugega sloja transparentnega premaza, in
- nanašanje lepilnega sloja preko omenjenega sloja zaščitne barve.
Možna je tudi alternativna različica postopka izdelave dokumenta po izumu, ki sestoji iz vsaj iz spodaj navedenih korakov, namreč
- iz koraka priprave nosilne folije, ki je vsaj na eni strani silikonizirana oz. prevlečena s silikonskim slojem, kot tudi iz koraka priprave večslojne obloge, ki se jo sprva formira na omenjeni foliji, zatem pa sejo neodstranljivo namesti na vsakokrat razpoložljivo površino za zaščito predvidene strani dokumenta ter zatem z nje odstrani omenjeno folijo s pripadajočim silikonskim slojem, pri čemer omenjeni korak priprave večslojne obloge obsega
- nanašanje prvega sloja transparentnega premaza preko silikoniziranega sloja nosilne folije,
- nanašanje sloja zaščitne barve preko omenjenega prvega sloja transparentnega premaza,
- nanašanje drugega sloja transparentnega premaza preko omenjenega sloja zaščitne barve s sočasno izvedbo reliefne zrcalne oz. invertirane podobe skrite oz. latentne slike na proti prvemu sloju transparentnega premaza obrnjeni površini drugega sloja transparentnega premaza, in sicer prednostno spet po postopku sitotiska, kot tudi
- nanašanje lepilnega sloja preko omenjenega drugega sloja transparentnega premaza.
V obeh opisanih različicah postopka po izumu se neodstranljivo namestitev na silikonizirani nosilni foliji formirane transparentne večslojne obloge, ki na drugem sloju premaza obsega ustrezen odtis skrite slike, na vsakokrat pripadajočo površino za zaščito predvidene strani dokumenta izvrši v koraku laminiranja, pri čemer se folijo oz. na ustrezne izmere obrezan del le-te namesti preko vsakokrat razpoložljive strani dokumenta, nakar se s svojo lepilno plastjo proti podatkovni strani obrnjeno oblogo skupaj s folijo ter omenjeno za zaščito predvideno stranjo izpostavi povišani temperaturi in zadostnemu pritisku, tako da se z aktiviranjem lepilnega sloja oblogo prilepi na omenjeno podatkovno stran, čemur sledi ustrezna razbremenitev v smislu odprave pritiska in zatem ohlajanje.
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen na osnovi primerov izvedbe, ki sta ponazorjena na priloženi skici, pri čemer je na sl. 1 povsem shematično prikazana prva različica dokumenta po izumu, smiselno pa je na njej v smeri od leve proti desni razvidno tudi zaporedje izvajanja ključnih korakov postopka izdelave tovrstnega dokumenta, medtem ko
-1010 sl. 2 kaze spet docela shematično prikazano drugo različico dokumenta po izumu, pri čemer je tudi v tem primeru na voljo ponazoritev bistvenih korakov v procesu izdelave tovrstnega dokumenta.
Na sl. 1 in 2 je na desni delno prikazan dokument po izumu. Omenjeni dokument obsega vsaj eno za zaščito predvideno stran 1, npr. podatkovno stran dokumenta, ki je na vsaj eni svoji površini 11 lahko predhodno potiskana in/ali potrebi opremljena z drugimi na skici neprikazanimi zaščitnimi elementi. Preko omenjene strani 1 je na omenjeni površini 11 nanesena neodstranljivo nameščena večslojna obloga 2, ki v splošnem sestoji iz lepilnega sloja 20 kot tudi iz prvega sloja 21 transparentnega premaza in drugega sloja 22 transparentnega premaza ter iz sloja 23 zaščitne barve.
Na sl. 1 je prikazan prvi primer izvedbe dokumenta po izumu, pri katerem je omenjena večslojna obloga 2 tako izvedena, da je na za zaščito predvideno stran 1 vsakokratnega dokumenta prilepljena s pomočjo svojega - gledano v smeri proti dokumentu - najbolj zunanjega lepilnega sloja 20, preko katerega je nanesen sloj 23 zaščitne barve. Preko slednjega je nanesen skrito sliko 222 obsegajoč drugi sloj 22 transparentnega premaza, preko katerega je nanesen prvi sloj 21 transparentnega premaza. Pred nanašanjem na pripadajočo stran 1 dokumenta so omenjeni sloji 20, 21, 22, 23 obloge 2 naneseni na silikonizirano nosilno folijo 3, ki je po zlepljenju obloge 2 z za zaščito predvideno stranjo 1 dokumenta odstranljiva.
Na sl. 1 je na levi strani prikazana nosilna folija 3, kije na eni svoji strani 30 opremljena s silikonsko plašijo 31. Preko slednje je nanesen prvi sloj 21 transparentnega premaza, preko slednjega drugi sloj 22 transparentnega premaza s skrito oz. latentno sliko 222, preko tega drugega sloja 22 lakaje nanesen sloj 23 zaščitne barve, preko slednjega pa še lepilni sloj 20. Kot rečeno, omenjeni sloji 20, 21, 22, 23 tvorijo večslojno oblogo 2, kije s pomočjo lepilnega sloja 20 namestljiva na vsakokrat za zaščito predvideno stran 1 dokumenta, hkrati pa je z nje zahvaljujoč silikonskemu sloju 31 odstranljiva omenjena nosilna folija 3.
Nanašanje omenjenih slojev 20, 21, 22, 23 se smiselno vrši v okviru postopka izdelave dokumenta po izumu, ki obsega spodaj navedene korake.
V prvem koraku se pripravi nosilno folijo 3, ki je vsaj na eni strani 30 silikonizirana oz, prevlečena s silikonskim slojem 31, namreč s slojem iz vsakokrat izbrane snovi, ki pripada skupini spojin na osnovi silikonov, ki ustrezajo v nadaljevanju opisanim zahtevam. Nosilna folija 3 je lahko poliestrska folija debeline približno 30 do 100 pm, preko katere je nanešen silikonski sloj 31 debeline približno 3 pm. Omenjeni silikonski sloj 31 je predviden za začasen prejem preko njega nanesenih dodatnih slojev z možnostjo kasnejše neproblematične odstranitve le-teh. Enake ali podobne folije s silikoniziranim slojem so uporabljive npr. kot nosilci samolepilnih etiket in podobnih izdelkov, ki jih je potrebno kasneje nepoškodovane odstraniti z omenjene folije.
V nadaljnjih korakih postopka se na nosilni foliji 3, namreč preko silikoniziranega sloja 31, tvori za laminiranje predvideno oblogo 2, in sicer na ta način, da se v drugem koraku preko silikoniziranega sloja 31 nosilne folije 3 nanese prvi sloj 21 transparentnega premaza, nakar se preko prvega sloja 21 transparentnega premaza nanese drugi sloj 22 transparentnega premaza, pri čemer se na drugi sloj 22 transparentnega premaza prednostno s pomočjo sitotiska natisne zrcalno podobo takoimenovane skrite slike 222, tako da je reliefna invertirana oz. zrcalna podoba skrite oz. latentne slike 222 obrnjena proti omenjenemu prvemu sloju 21 transparentnega premaza, nakar se preko drugega sloja 22 transparentnega premaza nanese sloj 23 zaščitne barve, preko slednjega pa še sloj 20 lepila. Kot lepilo se izbere primemo termoaktivno lepilo, ki je pri sobni temperaturi oz.
-1212 temperaturi okolice v trdnem stanju, pri ustrezno povišani temperaturi pa se stali in izkazuje ustrezno adhezivnost proti vsakokratni površini, predvideni za lepljenje. Po realizaciji omenjenih korakov je na nosilni foliji 3 nanešena večslojna 2 obloga, ki je pripravljena za laminiranje. Temu sledeči korak laminiranja se izvrši na ta način, da se folijo 3 oz. na ustrezne izmere obrezan del le-te (kar je na sl. 1 in 2 ponazorjeno z vertikalno črtkano črto pod levim robom za zaščito predvidene strani 1 dokumenta) z na njej naneseno večslojno oblogo 2 namesti preko vsakokrat razpoložljive površine omenjene strani 1 dokumenta, nakar se vse skupaj, t.j. nosilno folijo 3 z oblogo 2 ter omenjeno podatkovno stran 1 izpostavi povišani temperaturi in zadostnemu pritisku, tako da se z aktiviranjem lepilnega sloja 20 oblogo 2 prilepi na omenjeno podatkovno stran 1, čemur sledi ustrezno razbremenitev v smislu odprave pritiska, zatem pa še ohlajanje.
Zaključni korak obravnavanega postopka obsega zgolj še odstranitev nosilne folije 3 s pripadajočim silikoniziranim slojem 31 z omenjene večslojne laminirane obloge 2, ki s tem ostane neodstranljivo nameščena na vsakokrat razpoložljivi za zaščito predvideni strani 1 dokumenta po izumu.
Pri tem je za realizacijo dokumenta po izumu in obenem tudi za izvajanje postopka po izumu kot gradivo prvega sloja 21 transparentnega premaza potrebno izbrati primeren transparentni premaz, npr. ustrezen lak, z zadostno adhezivnostjo proti silikonskemu sloju 31 na nosilni foliji 3, kot tudi s površinsko napetostjo na slikonizirani podlagi, ki omogoča doseganje enakomernega odtisa barve na tovrstni površini. V enakem kontekstu je kot gradivo drugega sloja 22 transparentnega premaza smiselno izbran ustrezen transparenten lak ali drug transparenten premaz, ki je prednostno primeren tudi za izvajanje sicer znane tiskarske tehnike sitotiska, pri čemer je mogoče računati z razmeroma veliko natančnostjo tiska, kjer debeline črt lahko znašajo npr. vsega 0,08 mm ter razmeroma izrazito reliefnostjo tiskane površine, ki je posledica razmeroma velikih debelin tako dobljenih
-1313 odtiskov za izvedbo skrite oz. latentne slike 222. Spet v okviru taistega konteksta je kot lepilni sloj 20 izbrano transparentno, takoimenovano termoaktivno lepilo, ki je v osnovi lepilo, ki ga je možno na vsakokrat izbrano nosilno površino nanašati v razmeroma tenkem sloju in ki je pri sobni temperaturi trdno in transparentno, aktivirati pa ga je mogoče s taljenjem pri ustrezno povišani temperaturi, pri čemer ob zadostnem pritisku omogoča medsebojno zlepljenje površin, med katerima oz. katerimi se nahaja.
V drugem primeru izvedbe dokumenta po izumu, ki je prikazan na sl. 2, je omenjena večslojna laminatna obloga 2 tako izvedena, da je na za zaščito predvidene stran 1 vsakokratnega dokumenta prilepljena s pomočjo svojega - gledano v smeri proti dokumentu - najbolj zunanjega lepilnega sloja 20, preko katerega je nameščen skrito sliko 222 obsegajoč drugi sloj 22 transparentnega premaza, preko katerega je nanesen sloj 23 zaščitne barve, preko slednjega pa še prvi sloj 21 transparentnega premaza.
Na sl. 2 je na levi strani prikazana nosilna folija 3, ki je na eni svoji strani 30 opremljena s silikonsko plastjo 31. Preko slednje je nanesen prvi sloj 21 transparentnega premaza, preko slednjega pa sloj 23 zaščitne barve. Preko nazadnje omenjenega sloja 23 je v tem primeru nanesen drugi sloj 22 transparentnega premaza, obsegajoč skrito oz. latentno sliko 222, preko tega drugega sloja 22 transparentnega premaza pa še sloj 20 lepila. Tudi v tem primeru omenjeni sloji 20, 21, 22, 23 tvorijo večslojno oblogo 2, ki je s pomočjo svojega lepilnega sloja 20 namestljiva na za zaščito predvideno stran 1 dokumenta, hkrati pa je z nje zahvaljujoč njenemu silikonskemu sloju 31 odstranljiva omenjena nosilna folija 3.
Nanašanje omenjenih slojev 20, 21, 22, 23 se tudi pri tej različici dokumenta po izumu smiselno vrši v okviru alternativne zasnove postopka izdelave dokumenta po izumu, ki obsega v nadaljevanju opisane korake.
-1414
V prvem koraku se spet pripravi nosilno folijo 3, ki je smiselno lahko povsem enaka kot pri predhodni različici postopka po izumu in torej opremljena s silikonskim slojem 31.
V nadaljnjih korakih postopka se na nosilni foliji 3, namreč preko silikoniziranega sloja 31, tvori za laminiranje predvideno oblogo 2, in sicer na ta način, da se v drugem koraku preko silikoniziranega sloja 31 nosilne folije 3 nanese prvi sloj 21 transparentnega premaza, nakar se preko tega prvega sloja 21 transparentnega premaza nanese sloj 23 zaščitne barve, nato se preko omenjenega sloja 23 zaščitne barve nanese drugi sloj 22 transparentnega premaza, pri čemer se na drugi sloj 22 transparentnega premaza prednostno v tehniki sitotiska natisne zrcalno podobo takoimenovane skrite slike 222, tako da je reliefna zrcalna oz, invertirana podoba skrite oz. latentne slike 222 obrnjena proti omenjenemu prvemu sloju 21 transparentnega premaza. Zatem se preko drugega sloja 22 transparentnega premaza nanese še sloj 20 lepila. Kot lepilo se izbere primemo termoaktivno lepilo, ki ustreza enakim zahtevam kot v predhodno opisanem primeru izvedbe dokumenta po izumu. Na ta način je po realizaciji omenjenih korakov na nosilni foliji 3 nanešena večslojna 2 obloga, ki je pripravljena za laminiranje. Temu sledeči korak laminiranja se spet izvrši na ta način, da se folijo 3 z na njej nanešeno večslojno oblogo 2 namesti preko vsakokrat razpoložljive za zaščito predvidene strani 1 dokumenta, nakar se vse skupaj, t.j. nosilno folijo 3 z oblogo 2 ter omenjeno podatkovno stran 1 izpostavi povišani temperaturi in zadostnemu pritisku, tako da se z aktiviranjem lepilnega sloja 20 oblogo 2 prilepi na omenjeno podatkovno stran 1, čemur sledi razbremenitev v smislu odprave pritiska in zatem ohlajanje. Zaključni korak postopka tudi v tem primeru obsega zgolj še odstranitev nosilne folije 3 s pripadajočim silikoniziranim slojem 31 z omenjene večslojne laminirane obloge 2, ki s tem ostane neodstranljivo nameščena ria vsakokrat razpoložljivi strani 1 dokumenta.
-1515
Med izvajanjem obeh različic postopka se v fazi laminiranja pod vplivom temperature in pritiska zaradi reliefnosti drugega sloja 22 transparentnega premaza v območju skrite slike 222 prvi sloj 21 transparentnega premaza deformira, s čimer je dobljen optični učinek skrite slike 222. Ta skrita slika, ki je bila na drugem sloju 22 transparentnega premaza nanesena v zrcalni oz. invertirani podobi, je na obravnavani strani 1 dokumenta na voljo v nasprotni t.j. v svoji pravi podobi. Vidna je pri naravni aii umetni navadni oz. dnevni svetlobi, vendar le v primeru, če je osvetljena pod ustreznim kotom glede na površino 11 za zaščito predvidene strani 1, sicer pa je nevidna.
Pri tem je tudi pomembno, da je večslojna obloga 2 neodstranljivo nameščena na za zaščito predvideni strani 1 dokumenta, kar pomeni, da odstranitev večslojne obloge 2 ali tudi že zgolj poskus odstranitve na dokumentu povzroči tolikšne poškodbe, da jih je mogoče identificirati že na prvi pogled. Strokovnjakom s tega področja bo razumljivo, da je na ta način možno realizirati proti ponarejanju in prenarejanju ustrezno zaščiten dokument, pri katerem je kot eden od zaščitnih elementov uporabljena skrita slika 222, ki je torej pod določenim kotom vidna tudi pri navadni, bodisi naravni ali umetni, dnevni svetlobi in jo je mogoče z zahtevano natančnostjo izdelati na razmeroma preprost način ter pri tem zagotoviti, da je med uporabo dokumenta zaščitena proti poškodbam. Hkrati je zahvaljujoč načinu izvedbe omenjene skrite slike 222 proti poškodbam in prenarejanju varovana tudi pred tem pripravljena, z vsakokrat potrebnimi podatki in drugimi zaščitnimi elementi opremljena vsakokratna za zaščito predvidene stran 1 dokumenta.

Claims (14)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Proti ponarejanju in prenarejanju zaščiten dokument, sestoječ iz vsaj ene po potrebi na vsaj eni svoji površini (11) predhodno potiskane in/ali z drugimi zaščitnimi elementi opremljene za zaščito predvidene strani (1), preko katere je v splošnem neodstranljivo nameščena transparentna večslojna obloga (2), označen s tem, da obloga (2) obsega vsaj transparenten, na njeni proti za zaščito predvideni strani (1) obrnjeni površini razporejen lepilni sloj (20), nadalje prvi sloj (21) transparentnega premaza, drugi sloj (22) transparentnega premaza z na sebi nanešeno skrito sliko (222) v ustrezni, po potrebi zrcalni podobi, kot tudi vsaj en transparenten sloj (23) zaščitne barve.
  2. 2. Dokument po zahtevku 1, označen s tem, da obloga (2) obsega vsaj transparenten, na njeni proti za zaščito predvideni strani (1) obrnjeni površini razporejen lepilni sloj (20), nadalje prvi sloj (21) transparentnega premaza, drugi sloj (22) transparentnega premaza z na sebi v tehniki sitotiska nanešeno skrito sliko (222) v ustrezni, po potrebi zrcalni podobi, kot tudi vsaj en transparenten sloj (23) zaščitne barve.
  3. 3. Dokument po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da na vsakokrat ustrezni površini (11) za zaščito predvidene strani (1) neodstranljivo nameščena obloga (2) sestoji iz lepilnega sloja (20), ki se nahaja na omenjeni površini (11) omenjene strani (1), iz sloja (23) zaščitne barve, ki je nanesen preko omenjenega lepilnega sloja (20), iz drugega sloja (22) transparentnega premaza, ki je nanesen preko omenjenega sloja (23) zaščitne barve, kot tudi iz prvega sloja (21) transparentnega premaza, pri Čemer omenjeni drugi sloj (22) transparentnega premaza obsega reliefno skrito sliko (222), ki je obrnjena proti omenjenemu prvemu sloju (21) transparentnega premaza.
    -1717
  4. 4. Dokument po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da na vsakokrat ustrezni površini (11) za zaščito predvidene strani (1) neodstranljivo nameščena obloga (2) sestoji iz lepilnega sloja (20), ki se nahaja na omenjeni površini (11) za zaščito predvidene strani (1), iz drugega sloja (22) transparentnega premaza, ki je nanesen preko omenjenega lepilnega sloja (20), iz sloja (23) zaščitne barve, kije nanesen preko omenjenega drugega sloja (22) transparentnega premaza, kot tudi iz prvega sloja (21) transparentnega premaza, pri čemer omenjeni drugi sloj (22) transparentnega premaza obsega reliefno skrito sliko (222), kije obrnjena proti omenjenemu prvemu sloju (21) transparentnega premaza.
  5. 5. Dokument po zahtevku 3, označen s tem, daje večslojna obloga (2) na vsakokrat ustrezno površino (11) za zaščito predvidene strani (1) pod vplivom povišane temperature in povišanega pritiska neodstranljivo namestljiva z zatem odstranljive nosilne folije (3), ki je opremljena s silikonskim slojem (31), preko katerega je nanesen prvi sloj (21) transparentnega premaza, preko katerega je nanesen s proti njemu obrnjeno reliefno skrito sliko (222) obsegajoč drugi sloj (22) transparentnega premaza, preko katerega je nameščen sloj (23) zaščitne barve, preko slednjega pa je nanešen lepilni sloj (20), ki je predviden za neodstranljivo namestitev obloge (2) na omenjeno za zaščito predvideno stran (1) dokumenta.
  6. 6. Dokument po zahtevku 4, označen s tem, da je obloga (2) na vsakokrat ustrezno površino (11) za zaščito predvidene strani (1) pod vplivom povišane temperature in povišanega pritiska neodstranljivo namestljiva z zatem odstranljive nosilne folije (3), ki je opremljena s silikonskim slojem (31), preko katerega je nanešen prvi sloj (21) transparentnega premaza, preko katerega je nanešen sloj (23) zaščitne barve, preko katerega je nameščen s proti prvemu sloju (21) transparentnega premaza obrnjeno reliefno skrito sliko (222) opremljen drugi sloj (22) transparentnega premaza, preko katerega je
    -1818 nanešen lepilni sloj (20), ki je predviden za neodstranljivo namestitev obloge (2) na omenjeno za zaščito predvideno stran (1) dokumenta.
  7. 7. Dokument po enem od zahtevkov 1 do 6, označen s tem, da lepilni sloj (20) sestoji iz transparentnega termoaktivnega lepila, ki je pri sobni temperaturi na voljo v trdnem agregatnem stanju, pri ustrezno povišani temperaturi pa je taljivo in izkazuje potrebno adhezivnost proti vsakokrat razpoložljivi površini, s katero je v stiku.
  8. 8. Dokument po enem od zahtevkov 1 do 6, označen s tem, da prvi sloj (21) transparentnega premaza sestoji iz transparentnega laka ali drugega transparentnega premaznega sredstva z zadostno adhezivnostjo proti pripadajoči silikonski plasti (31) nosilne folije (3), ki je potrebna za zadržanje večslojne obloge (2) na omenjeni foliji (3) vse do namestitve obloge (2) na vsakokrat pripadajočo podatkovno stran (1), kot tudi z ustrezno površinsko napetostjo na silikonski podlagi, ki zagotavlja enakomeren nanos premaza na silikonsko podlago.
  9. 9. Dokument po enem od zahtevkov 1 do 6, označen s tem, da drugi sloj (22) transparentnega premaza sestoji iz transparentnega laka ali drugega transparentnega premaznega sredstva, kije uporabljiv(o) v tehniki sitotiska.
  10. 10. Dokument po enem od zahtevkov 1 do 6, označen s tem, da drugi sloj (22) transparentnega premaza na svoji vsakokrat proti prvemu sloju (21) transparentnega premaza obrnjeni površini obsega zrcalni odtis skrite slike (222).
  11. 11. Postopek izdelave proti ponarejanju in prenarejanju zaščitenega dokumenta, obsegajoč vsaj korake
    -1919 formiranja večslojne obloge (2) na silikonizirani nosilni foliji (3), pri čemer vsaj enega od slojev (20, 21, 22, 23) omenjene obloge (2) predstavlja prednostno s tehniko sitotiska izveden invertiran reliefni odtis skrite slike (222) obsegajoč sloj (22), najbolj zunanji sloj obloge (2) pa predstavlja sloj (20) termoaktivnega lepila, nadalje nameščanja omenjene na nosilni foliji (3) formirane večslojne obloge (2) preko vsakokrat razpoložljive za zaščito predvidene strani (1) dokumenta, tako daje obloga (2) s svojim lepilnim slojem (20) obrnjena proti omenjeni strani (1), ob izpostavitvi obloge (2) skupaj z nosilno folijo (3) ter za zaščito predvidene strani (1) za aktiviranje lepilne plasti (20) zadostni temperaturi in pritisku ter zatem razbremenitvi in ohlajanju, in končno
    - korak odstranjevanja nosilne folije (3) z omenjene na za zaščito predvideno stran (1) dokumenta neodstranljivo nameščene, skrito oz. latentno sliko obsegajoče večslojne obloge (2).
  12. 12. Postopek po zahtevku 11, označen s tem, da sestoji vsaj
    - iz koraka priprave nosilne folije (3), ki je vsaj na eni strani (30) silikonizirana oz. prevlečena s silikonskim slojem (31), kot tudi iz koraka priprave transparentne večslojne obloge (2), ki se jo sprva formira na omenjeni foliji (3), zatem pa se jo neodstranljivo namesti na vsakokrat razpoložljivo površino (11) za zaščito predvidene strani (1) dokumenta ter zatem z nje odstrani omenjeno folijo (3) s pripadajočim silikonskim slojem (31), pri čemer omenjeni korak priprave obloge (2) obsega
    - nanašanje prvega sloja (21) transparentnega premaza preko silikoniziranega sloja (31) nosilne folije (3),
    - nanašanje drugega sloja (22) transparentnega premaza preko omenjenega prvega sloja (21) transparentnega premaza s sočasno izvedbo reliefne zrcalne podobe skrite slike (222) na proti prvemu sloju (21) transparentnega premaza obrnjeni površini drugega sloja (22) transparentnega premaza prednostno s tehniko sitotiska,
    -2020
    - nanašanje sloja (23) zaščitne barve preko omenjenega drugega sloja (22) transparentnega premaza, in
    - nanašanje lepilnega sloja (20) preko omenjenega sloja (23) zaščitne barve.
  13. 13. Postopek po zahtevku 10, označen s tem, da sestoji vsaj
    - iz koraka priprave nosilne folije (3), ki je vsaj na eni strani (30) silikonizirana oz. prevlečena s silikonskim slojem (31), kot tudi iz koraka priprave večslojne obloge (2), ki se jo sprva formira na omenjeni foliji (3), zatem pa se jo neodstranljivo namesti na vsakokrat razpoložljivo površino (11) za zaščito predvidene strani (1) dokumenta ter zatem z nje odstrani omenjeno folijo (3) s pripadajočim silikonskim slojem (31), pri čemer omenjeni korak priprave obloge (2) obsega
    - nanašanje prvega sloja (21) transparentnega premaza preko silikoniziranega sloja (31) nosilne folije (3),
    - nanašanje sloja (23) zaščitne barve preko omenjenega prvega sloja (21) transparentnega premaza,
    - nanašanje drugega sloja (22) transparentnega premaza preko omenjenega sloja (23) zaščitne barve s sočasno izvedbo reliefne zrcalne podobe skrite slike (222) na proti prvemu sloju (21) transparentnega premaza obrnjeni površini drugega sloja (22) transparentnega premaza v tehniki sitotiska, ter
    - nanašanje lepilnega sloja (20) preko omenjenega drugega sloja (22) transparentnega premaza.
  14. 14. Postopek po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da se neodstranljivo namestitev na silikonizirani nosilni foliji (3) formirane transparentne večslojne obloge (2), ki na drugem sloju (22) transparentnega premaza obsega ustrezen odtis skrite slike (222), na vsakokrat pripadajočo površino (11) za zaščito predvidene strani (1) dokumenta izvrši v koraku laminiranja, pri čemer se folijo (3) oz. na ustrezne izmere obrezan del le-te
    -2121 namesti preko vsakokrat razpoložljive za zaščito predvidene strani (1) dokumenta, nakar se s svojo lepilno plašijo (20) proti omenjeni strani (1) obrnjeno oblogo (2) skupaj s folijo (3) ter omenjeno za zaščito predvideno stranjo (1) izpostavi povišani temperaturi in zadostnemu pritisku, tako da se z aktiviranjem lepilnega sloja (20) oblogo (2) prilepi na omenjeno podatkovno stran (1), čemur sledi razbremenitev v smislu odprave pritiska in nato Še ohlajanje.
SI200300072A 2003-03-21 2003-03-21 Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta SI21454A (sl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200300072A SI21454A (sl) 2003-03-21 2003-03-21 Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta
SI200400028A SI21551A (sl) 2003-03-21 2004-01-27 Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta
EP04716080A EP1620272A2 (en) 2003-03-21 2004-03-01 Document, protected against falsification and forgery, and process of manufacturing such document
PCT/SI2004/000013 WO2004082951A2 (en) 2003-03-21 2004-03-01 Document, protected against falsification and forgery, and process of manufacturing such document

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200300072A SI21454A (sl) 2003-03-21 2003-03-21 Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI21454A true SI21454A (sl) 2004-10-31

Family

ID=33308837

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200300072A SI21454A (sl) 2003-03-21 2003-03-21 Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI21454A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2015750C (en) Compound laminate containing diffraction elements
PL174869B1 (pl) Papier z zabezpieczeniem przed podrobieniem i sposób jego wytwarzania
US7997496B2 (en) Laminated printable multi-layer card with entrapped security element
EP1566707A2 (en) Method of attaching hologram films to printed matter
JP5304018B2 (ja) パッチ中間転写記録媒体の製造方法
US8196966B2 (en) Security laminates and documents
US20090000733A1 (en) Method and device for applying a film to a carrier
ES2242959T3 (es) Procedimiento para la transferencia irreversisble de una red de difraccion, pelicula de transferencia y dispositivo para la puesta en practica del procedimiento.
WO1990005640A1 (en) Imaging plastics articles
JP2009297932A (ja) 偽造防止媒体の製造方法
JP2008188865A (ja) 転写装置
JP2009069718A (ja) 脆質ラベル及びその製造方法
EP0984864B1 (fr) Fiche intermediaire, procede et dispositif pour la preparation d'un document portant des inscriptions variables
US20080116684A1 (en) Mini patch laminate
JP4962386B2 (ja) パッチ中間転写記録媒体、及びそれを用いた偽造防止媒体
SI21454A (sl) Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta
SI21551A (sl) Proti ponarejanju in/ali prenarejanju zaščiten dokument ter postopek izdelave tovrstnega dokumenta
JP3496881B2 (ja) 基材の上に可変標識等を設ける方法
JP4130577B2 (ja) カード
KR200353146Y1 (ko) 홀로그램 유브이라벨
KR100451917B1 (ko) 홀로그램 유브이라벨 및 그 제조방법
FR2768654A1 (fr) Procede et dispositif pour la preparation d'un document portant des inscriptions variables
WO2019130023A1 (en) Security label apparatus and method of production thereof
JP2001159868A (ja) 剥離可能な粘着シートの製造方法
JP2004030810A (ja) 転写媒体およびこれを使用した磁気記録媒体

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20040226

IF Valid on the prs date
SP73 Change of data on owner

Owner name: CETIS, GRAFICNE IN DOKUMENTACIJSKE STORITVE, D; SI

Effective date: 20060414

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20130328