SI21124A - Naprava za simulacijo skoka na smučarski skakalnici - Google Patents
Naprava za simulacijo skoka na smučarski skakalnici Download PDFInfo
- Publication number
- SI21124A SI21124A SI200200030A SI200200030A SI21124A SI 21124 A SI21124 A SI 21124A SI 200200030 A SI200200030 A SI 200200030A SI 200200030 A SI200200030 A SI 200200030A SI 21124 A SI21124 A SI 21124A
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- rope
- jump
- person
- trolley
- ski
- Prior art date
Links
Landscapes
- Rehabilitation Tools (AREA)
Abstract
Naprava za simulacijo skoka na smučarski skakalnici ne ovira skokov na skakalnici kot taki, prav tako ni odvisna od snežnih razmer in je predvidena za osebe, ki niso trenirane za smučarske skoke. Naprava po izumu je izvedena iz obešala (14), ki je sestavljeno iz telovnika (14') za osebo (15), in nosilne vrvi (27), ki je vpeta na voziček (8, 33), le-ta pa je voden preko konzole (11) po tiru (1), ki se nahaja ob skakalnici (2) oziroma na vrvi (32) žičnice (31), katere stebri (34) potekajo ob skakalnici in so v stranski smeri odklonljivi tako, da skupaj z vrvjo (32) in vozičkom (33) v stanju neuporabe naprave ležijo v celoti zunaj skakalnice, pri čemer je obešalo (14) vodeno v tiru (1) oziroma na vrvi (32) tako, da se med simulacijo skoka oseba (15) bistveno ne dotika skakalnice (2).ŕ
Description
Naprava za simulacijo skoka na smučarski skakalnici
Predmet izuma
Predmet izuma je naprava za simulacijo skoka na smučarski skakalnici, pri čemer naprava sama ne ovira skokov na skakalnici kot taki, prav tako ni odvisna od snežnih razmer in je predvidena za osebe, ki niso trenirane Za smučarske skoke.
Tehnični problem
Tehnični problem, ki ga rešuje je v tem, kako zasnovati napravo, ki bo omogočala simulacijo skokov na ali tik ob smučarski skakalnici poljubnim osebam brez znanja in treniranosti ter neodvisno od snežnih razmer, pri čemer naj taka naprava ne ovira osnovne skakalne dejavnosti na skakalnici.
Znano stanje tehnike
Znana podobna naprava po japonskem patentu JP 2000061017 (NKK Corp.) je izvedena na podlagi, ji je enaka oziroma podobna smučarski skakalnici, pri čemer so na naletu izvedena vodila za sani v obliki med seboj povezanih smuči, ki imajo dvoje prečnih locnov: enega za fiksiranje skakalca v območju bokov in drugega za držanje z rokama, pri čemer omogočata oba locna prehod skakalca iz počepa v odriv in položaj, kije podoben tistemu med skokom oziroma poletom. Vodila se
28728.doc/l-02/D29-Vr namreč na odskočnem mostu nadaljujejo zvezno v loku, ki je podoben loku dejanskega leta s tem, da se nahajajo nad hrbtom skakalnice. V območju doskoka se vodila ponovno spustijo do podlage in se zaključijo v izteku.
Pomanjkljivost te rešitve je v tem, da je skakalnica samo navidezna in ne omogoča resničnih smučarskih skokov, ker je demontaža vodil predolgotrajna.
Druga znana naprava po japonskem patentu JP2000014860 (NKK Corp.) je izvedena kot žičnica nad skakalnico tako, da je skakalec vpet nanjo s posebnimi naramnicami, ki omogočajo spust po naletu s smučmi podobno kot pri dejanskem skoku, vendar je hitrost spuščanja nadzorovana z zavorno vrvjo, ki poteka ob nosilni vrvi, na kateri je skakalec vpet. Po odskoku skakalec leti po zraku nad podlago in se spusti nanjo glede na potek nosilne vrvi žičnice. Namesto vrvi je lahko izvedeno togo vodilo zaradi odprave nihanja skakalca. Vez med skakalcem in nosilno vrvjo oziroma togimi vodili je izvedena z vmesno vzmetjo, ki omogoča odriv na odskočni mizi. Ta naprava je namenjena za vadbo počepa na naletu in odriva na mizi. Ni pa predvidena za simulacijo netreniranim osebam, prav tako je celotna naprava fiksna in ni primerna za namestitev na dejansko skakalnico, ne da bi motila njene skakalne dejavnosti.
Obstaja namreč potreba po taki napravi, ki bi omogočala simulacijo skokov ali poletov na resničnih skakalnicah ali letalnicah v času, ko je skakalnica pripravljena za skoke in tudi v drugih letnih sezonah brez snega ali njene priprave za skoke. Mnogi bi namreč radi podoživeli približno enako stanje, kot ga občuti skakalec oziroma letalec pri skoku ali poletu, vendar varno in brez predhodne vadbe.Za tako doživetje pa je zaželeno, da oseba doživlja let na istem objektu, na katerem skakalci dosegajo svoje rezultate. Seveda taka naprava ne sme ovirati ali celo preprečevati skokov samih.
28728. doc/l-02/D29-Vr
Rešitev tehničnega problema
Opisani tehnični problem je rešen z napravo po izumu, katere bistvo je, daje ob ali nad skakalnico izvedeno vodilo z vozičkom, katerega vsaj en del sega nad skakalnico tako, daje pod njim vpeta oseba tako, da ima proste roke in noge in ji omogoča simulacijo odriva nad odskočno mizo, pri čemer je vodilo z vozičkom v bočni smeri gledano na vzdolžno simetralo skakalnice odmično tako, da ne ovira osnovnega smučarskega skakanja niti pripravljenosti skakalnice zanj.
Voziček za varno vpetje osebe je tako, da se sama ne more odpeti in da med spustom po naletu skakalnice določi uporabniku počepno lego, podobno kot pri dejanskem skakalcu, ne da bi se dotikal naleta z nogami. Ob simulaciji odriva na odskočni mizi, ko uporabnik stegne nogi ne glede na silovitost in trenutek odriva voziček samodejno preusmeri lego uporabnika v tisto, kije podobna legi skakalca med letom. Pri zaključku simulacije skoka pa se ponovno lega uporabnika s pomočjo vozička po njegovi simulaciji doskoka pretvori v podobno tisti skakalčevi pri doskoku. Pri tem je pomembno, da voziček ne vsiljuje uporabniku sprememb leg, ampak samo odgovaija na kretnje uporabnika kadarkoli in kakorkoli želi uporabnik spremeniti svojo lego iz počepa v lego pri letu in doskoku. Nobene nevarnosti ali zapreke ni, če hoče uporabnik v vseh fazah skoka ostati v počepni ali sedeči legi, ki mu nudi najmanj »drzen« oziroma najbolj po občutku varen položaj.
V prednostni izvedbi je vodilo izvedeno tako, da ima ob skakalnici dodatno progo, po kateri neovirano vračamo vozičke v zgornjo izhodiščno lego, ker praviloma po skakalnici oziroma vodilu »skače« vsakokrat le op en uporabnik.
Podrobneje bo bistvo izuma pojasnjeno v nadaljevanju z opisom izvedbenega primera in priložene risbe, na katerih kaže
28728.doc/l-02/D29-Vr sl. 1 perspektivni pogled naprave po prvem izvedbenem primeru, nameščene ob skakalnici, sl. 2 voziček naprave po izumu in sicer v prečnem prerezu, sl. 3 voziček naprave po izumu in sicer v perspektivnem pogledu in delnem prerezu, sl. 4 obešalo osebe na vozičku po izumu in v stanju uporabnika na naletu, sl. 5 isto v stanju uporabnika med skokom oziroma letom, sl. 6 perspektivni pogled naprave po izumu in drugem izvedbenem primeru v delovnem stanju, in sl. 7 . perspektivni pogled naprave po izumu in drugem izvedbenem primeru v odmaknjenem stanju.
Naprava za simulacijo smučarskih skokov na skakalnici po prvem izvedbenem primeru je izvedena iz tira 1, ki teče ob skakalnici 2 tako, da približno sledi njenemu stranskemu profilu. Tir 1 lahko poteka neposredno po podlagi 3 ali pa na stebrih 4 oziroma mešano po podlagi neposredno in na stebrih in sicer v taki oddaljenosti od skakalnice, da ne moti skokov in priprave ter vzdrževanja skakalnice za skoke, pri meijenju skokov ipd. Tir 1 je prednostno izveden iz dveh tirnici 5 in 6, ki sta prednostno nameščeni v ohišju 7, kot ležečem U-profilu tako, da sta razporejeni nasprotiležno in v odmiku.
Na tirnicah 5 in 6 je uležajen voziček 8 z vsaj dvema paroma koles 9, od katerih vsak par koles 9 teče po eni tirnici 5 oziroma 6. Na ohišju 10 vozička 8 je bočno nameščena konzola 11, na prostem koncu katere je zasukljivo uležajena ročica 12, na katere enem koncu se nahaja vpetje 13 za obešalo 14 za osebo 15. Na drugem koncu ročice 12 pa je izveden ležaj 16, v katerem je uležajen drog 17, ki je z nasprotnim koncem zasukljivo uležajen v kulisi 18, ki se skupaj z vozičkom 8 vozi po samo eni tirnici, pri čemer je njena bočna stabilnost dosežena
28728.doc/l-02/D29-Vr prednostno s tem, da ima razen tekalnega kolesa 19, ki teče po tekalnem pasu tirnice 6, še dve kolesi 20, ki tečeta po bočnih ploskvah stojine 21 tirnice 6.
Konzola 11, del 12' ročice 12, drog 17 in kulisa 18 tvorijo paraleogram. Na stojini 21 sta tirnice 6 sta lahko izvedeni bočni kulisi 22, po katerih tečeta kolesi 20 in glede na njuni izbočenosti določata stranski nagib kulise 18, s tem osni premik droga 17, posledica je dvig oziroma spust drugega dela 12 ročice 12, na katerem je vpeta oseba. S tem je doseženo dodatno vertikalno gibanje osebe, ki zlasti na odskočni mizi in pri doskoku približuje gibanje osebe dejanskemu gibanju skakalca v vseh fazah skoka.
Pomik vozička 8 po tiru 1 je zasnovan na poljuben znan način, prednostno z elektromotorjem 23, kije nameščen v vozičku 8 in opremljen z varnostno zavoro 24 poljubnega znanega tipa. V ohišju 7 poteka električni vodnik 24, s katerega odjema elektromotor 23 električno energijo. Na slikah neprikazana končna stikala krmilijo na najbolj enostaven način pomik vozička po tiru 1.
Tir 1 ima lahko izveden še povratni odsek Γ, po katerem se vozički vračajo na vrh naleta, daje tir 1 vedno pripravljen za naslednji spust.
Obešalo osebe 14 je izvedeno tako, da telovnik 14'v celoti oklepa trup osebe 15 in da omogoča prosto in neovirano gibanje vratu z glavo, rok in nog. Prednostno se telovnik zapenja zadaj, da prepreči dostop osebi do zaponk. Zaradi varnosti je predvideno, da oblači in spušča osebo v ta namen usposobljena oseba, na hrbtnem delu telovnika se nahaja več, prednostno troje ušes 26 za tritočkovno vpetje osebe na nosilno vrv 27, ki je na nasprotnem koncu vpeta v ročico 12. Točka 27' vpetja treh odsekov je v ramensko prsnem območju osebe.
28728.doc/l-02/D29-Vr
Na vrvi 27 se nahaja škripec 28, katerega vrv 29 je z enim koncem vpeta v uho 26 na trtičnem delu telovnika 14, z drugim koncem pa v vsaj eno stopalo osebe 15. Dolžina vrvi 29 je taka, daje pri skrčenih nogah osebe škripec 28 sproščen in oseba visi v navpični legi na vrvi 27. ko pa oseba stegne svoje noge, praviloma pri simulaciji odskoka, pa s potegom vrvi 29 oseba sama dvigne svoj trtični del in spravi svoje celotno telo v skoraj vodoravno lego, kakršno ima skakalec med letom. Pri simulaciji doskoka s pokrčenjem nog se oseba ponovno obrne v pokončen položaj. Če katera oseba ne želi preiti v letalno lego lahko ostane s pokrčenimi nogami ves čas »skoka« v počepni legi, ki daje bolj udoben oziroma varen občutek. Na vrvi 29 je nameščena vzmet 30 za kompenzacijo različnih velikosti oseb in za dodaten občutek upora pri »odrivu« osebe.
Pri drugem izvedbenem primeru je naprava zasnovana tako, da nad skakalnico poteka žičnica, 31 na katere vrvi 32 je nameščen voziček 33, pod katerim je obešena vrv 27 s telovnikom 14, dodatnim škripcem 28 in vrvjo 29, vse skupaj z enakim delovanjem kot v prvem izvedbenem primeru.
Bistveno pri drugi izvedbi je, da so stebri 34, ki držijo vrv 32 nad skakalnico, v prečni smeri premični ali jih je moč zanihati v odmično lego, s čimer se odmakne vrv 32 iz območja skakalnice. S tem v zelo kratkem času priredimo skakalnico za simulacijo skokov oziroma za skoke kot take, ne da bi sicer kakorkoli spreminjali skakalne značilnosti skakalnice.
Stebri 34 so prednostno izvedeni v smislu paralelogramskih dvojnih pokončnih drogov na istem podnožju. Premik iz ene v drugo lego je predviden strojno, prednostno z elektromotoiji.
Pomik vozička 33 po vrvi 32 je predviden na znan način kot pri žičnicah. Tudi varnostni elementi so podobni.
28728.docZI-02/D29-Vr
Pri obeh izvedbah je možno simulirani skok zasledovati in vrednotiti z različnimi tipali: na odskočni mizi s tipalom za odmik od idealne točke odriva, na vrvi 29 s tipaloma za hitrost (impulzivnost) in moč odriva. Z računalniško obdelavo teh vrednosti lahko po predvidenem algoritmu določimo »dolžino« leta. Pri tem je možno še upoštevati dejanske parametre vetra: smer in hitrost, in ju upoštevati pri izračunu dolžine. Pred doskokom bi računalnik sporočil preko svetlobnih ali zvočnih signalov približevanje k doskoku, ki naj bi ga oseba izvedla v čim bolj idealnem trenutku glede na izračunano dolžino leta. Tipalo v vrvi 29 bi ovrednotil še ta gib in nato izračunal končno vrednost točk kot mero leta. S takim načinom bi bila naprava bolj zabavna, bi pa utegnila biti koristna tudi pri pravi vadbi skakalcev, ker bi dobili objektivne podatke stanj med letom. Iz povedanega sledi očitno, da je možno uvesti še druga tipala, ki bi jih potrebovali za nadzor parametrov v vseh fazah leta. Prenos podatkov s tipal do računalnika je predviden na poljuben znan telemetrijski način.
Razume se, daje možno s poznavanjem opisa izuma na osnovi dveh izvedbenih primerov zasnovati tudi drugačne izvedenke, ne da bi obšli bistvo izuma, ki je opredeljeno v sledečih patentnih zahtevkih.
Claims (13)
- Patentni zahtevki1. Naprava za simulacijo smučarskih skokov na skakalnici, označena s tem, daje izvedena iz obešala (14), kije sestavljeno iz telovnika (141) za osebo (15), in nosilne vrvi (27), ki je vpeta na voziček (8, 33), le-ta pa je voden preko konzole (11) po tiru (1), ki se nahaja ob skakalnici (2) oziroma na vrvi (32) žičnice (31), katere stebri (34) potekajo ob skakalnici in so v stranski smeri odklonljivi tako, da skupaj z vrvjo (32) in vozičkom (33) v stanju neuporabe naprave ležijo v celoti zunaj skakalnice, pri čemer je obešalo (14) vodeno v tiru (1) oziroma na vrvi (32) tako, da se med simulacijo skoka oseba (15) bistveno ne dotika skakalnice (2).
- 2. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da teče tir (1) ob skakalnici (2) tako, da približno sledi njenemu stranskemu profilu.
- 3. Naprava po zahtevkih 1 in 2, označena s tem, da poteka tir (1) neposredno po podlagi (3) ali pa na stebrih (4) oziroma mešano po podlagi neposredno in na stebrih in sicer v taki oddaljenosti od skakalnice, da ne moti skokov in priprave ter vzdrževanja skakalnice za skoke, pri merjenju skokov ipd.
- 4. Naprava po zahtevkih 1 do 3, označena s tem, da je tir (1) izveden iz dveh tirnic (5 in 6), ki sta prednostno nameščeni v ohišju (7), kot ležečem U-profilu tako, da sta razporejeni nasprotiležno in v odmiku.
- 5. Naprava po zahtevkih 1 do 4, označena s tem, da je na tirnicah (5 in 6) uležajen voziček (8) z vsaj dvema paroma koles (9), od katerih vsak par koles (9) teče po eni tirnici (5) oziroma (6), pri čemer je na ohišju (10) vozička (8) bočno nameščena konzola (11), na prostem koncu katere je zasukljivo uležajena ročica (12), na katere enem koncu (12) se nahaja vpetje (13) za obešalo (14) za osebo (15), medtem ko je na drugem koncu (12') ročice (12) izveden ležaj (16), v katerem je uležajen drog (17), kije z nasprotnim koncem zasukljivo uležajen v kulisi (18), ki se skupaj z28728.doc/l-02/D29-Vr-9vozičkom (8) vozi po samo eni tirnici (6) s tekalnim kolesom (19), ki teče po tekalnem pasu tirnice (6) ter še z dvema kolesoma (20), ki tečeta po kulisah (22) na bočnih ploskvah stojine (21) tirnice (6).
- 6. Naprava po zahtevkih 1 do 5, označena s tem, da je z obliko kulis (22) določen dodaten pomik navzgor oziroma navzdol osebe (15) v obešalu (14) .
- 7. Naprava po zahtevkih 1 do 6, označena s tem, daje pomik vozička (8) po tiru (1) zasnovan na poljuben znan način, prednostno z elektromotorjem (23) , ki je nameščen v vozičku (8) in opremljen z varnostno zavoro (24) poljubnega znanega tipa, pri čemer poteka v ohišju (7) električni vodnik (24) za odjem električne energije za elektromotor (23).
- 8. Naprava po zahtevkih 1 do 7, označena s tem, da ima tir (1) izveden še povratni odsek (Γ) za vračanje vozičkov (8) na vrh naleta skakalnice (2).
- 9. Naprava po zahtevkih 1 do 8, označena s tem, da je obešalo (14) izvedeno tako, da telovnik (14') v celoti oklepa trup osebe (15) in da omogoča prosto in neovirano gibanje vratu z glavo, rok in nog, pri čemer se na hrbtnem delu telovnika (14') nahaja več, prednostno troje ušes (26) za tritočkovno vpetje osebe (15) na nosilno vrv (27), ki je na nasprotnem koncu vpeta v vpetju (13) na ročici (12), in se točka (27') vpetja nahaja v ramensko prsnem območju osebe (15).
- 10. Naprava po zahtevkih 1 do 9, označena s tem, da se n vrvi (27) nahaja škripec (28), katerega vrv (29) je z enim koncem vpeta v uho (26) na trtičnem delu telovnika (14), z drugim koncem pa v vsaj eno stopalo osebe (15) , pri čemer je dolžina vrvi (29) taka, da je pri skrčenih nogah osebe(15) škripec (28) sproščen in oseba visi v navpični legi na vrvi (27), medtem ko pa oseba (15) stegne svoje noge, praviloma pri simulaciji odskoka, pa s potegom vrvi (29) oseba (15) sama dvigne svoj trtični del in spravi svoje telo v skoraj vodoravno lego, kakršno ima skakalec med letom.28728.doc/l-02/D29-Vr-1010
- 11. Naprava po zahtevkih 1 do 10, označena s tem, da je na vrvi (29) je nameščena vzmet (30) za kompenzacijo različnih velikosti oseb in za dodaten občutek upora pri »odrivu« osebe.
- 12. Naprava po zahtevkih 1 do 11, označena s tem, da so stebri (34), ki držijo vrv (32) nad skakalnico, v prečni smeri premični ali jih je moč zanihati v odmično lego, s čimer se odmakne vrv (32) iz območja skakalnice (2), pri čemer so stebri (34) prednostno izvedeni v smislu paralelogramskih dvojnih pokončnih drogov na istem podnožju in je premik iz ene v drugo lego je predviden strojno, prednostno z elektromotorji.
- 13. Naprava po zahtevkih 1 do 12, označena s tem, da je možno simulirani skok zasledovati in vrednotiti z različnimi tipali, npr.: na odskočni mizi s tipalom za odmik od idealne točke odriva, na vrvi (29) s tipaloma za hitrost (impulzivnost) in moč odriva, vrednosti nato računalniško obdelati ob upoštevanju dejanskih parametrov vetra: smeri in hitrosti, pri čemer pred doskokom računalnik sporoči preko svetlobnih ali zvočnih signalov približevanje k doskoku, ki naj bi ga oseba izvedla v čim bolj idealnem trenutku glede na izračunano dolžino leta s tem da tipalo v vrvi (29) ovrednoti še pravočasnost doskočnega giba in nato izračuna končno vrednost točk kot mero leta.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI200200030A SI21124A (sl) | 2002-02-06 | 2002-02-06 | Naprava za simulacijo skoka na smučarski skakalnici |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI200200030A SI21124A (sl) | 2002-02-06 | 2002-02-06 | Naprava za simulacijo skoka na smučarski skakalnici |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI21124A true SI21124A (sl) | 2003-08-31 |
Family
ID=27800917
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI200200030A SI21124A (sl) | 2002-02-06 | 2002-02-06 | Naprava za simulacijo skoka na smučarski skakalnici |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SI (1) | SI21124A (sl) |
-
2002
- 2002-02-06 SI SI200200030A patent/SI21124A/sl not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US2648540A (en) | Weight raising exercising apparatus | |
EP0656801A4 (en) | ORE BALAN SHAPE. | |
US6440002B1 (en) | Top loading swing type amusement ride | |
EP3325112B1 (en) | Apparatus for simulating flying motion | |
US20140311376A1 (en) | Rider Controlled Zip Line Trolley Brake System | |
US5931740A (en) | Module-type amusement ride | |
KR101349036B1 (ko) | 스키 점프 시뮬레이터 및 스키 점프 시뮬레이터 제어 방법 | |
CN113318414B (zh) | 一种多自由度模拟滑雪训练系统及训练方法 | |
CN107261458B (zh) | 用于滑行运动模拟设备的上身稳定装置 | |
KR101326944B1 (ko) | 동계 스포츠 시뮬레이터 및 그에 따른 제어 방법 | |
CN109999420A (zh) | 一种带有助力与保护装置的杠铃深蹲架 | |
US20180257773A1 (en) | System for Tethered Airboarding | |
KR101579576B1 (ko) | 스키 점프 시뮬레이션 장치 | |
EP3175891B1 (en) | Cycling training apparatus with stationary movement | |
WO2024099214A1 (zh) | 安全保护系统及方法 | |
EP3666348B1 (en) | Ski trainer | |
US4342453A (en) | Ski training apparatus | |
SI21124A (sl) | Naprava za simulacijo skoka na smučarski skakalnici | |
CN102160927B (zh) | 一种拔河比赛用的装置 | |
CN216222735U (zh) | 一种保护牵引式跳台滑雪模拟训练装置 | |
CN211454887U (zh) | 一种用于伞降模拟训练的载人运动平台 | |
CN110152269B (zh) | 一种模拟跳台滑雪运动的滑雪台组合体 | |
JPH1133238A (ja) | 滑走飛行遊戯装置 | |
KR102077817B1 (ko) | 실전 스포츠 체감형 시뮬레이터 | |
CN214209268U (zh) | 一种学前心理行为训练装置 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF | Valid on the prs date | ||
KO00 | Lapse of patent |
Effective date: 20070911 |