SI20001A - Postopek pridobivanja F1 hibridnih semen - Google Patents

Postopek pridobivanja F1 hibridnih semen Download PDF

Info

Publication number
SI20001A
SI20001A SI9900016A SI9900016A SI20001A SI 20001 A SI20001 A SI 20001A SI 9900016 A SI9900016 A SI 9900016A SI 9900016 A SI9900016 A SI 9900016A SI 20001 A SI20001 A SI 20001A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
plants
line
neck
long
seeds
Prior art date
Application number
SI9900016A
Other languages
English (en)
Inventor
Hideyuki Funatsuki
Masamichi Agatsuma
Wakako Maruyama
Original Assignee
Japan As Represented By Director General Of Hokkaido
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Japan As Represented By Director General Of Hokkaido filed Critical Japan As Represented By Director General Of Hokkaido
Publication of SI20001A publication Critical patent/SI20001A/sl

Links

Landscapes

  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)

Abstract

Postopek pridobivanja F1 hibridnih semen obsega izbiro rastlin z dolgim pestičnim vratom iz skupine rastlin, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost, izoliranje izbranih rastlin z dolgim pestičnim vratom; umetno oprašitev ali naravno hibridizacijo z namenom, da bi bila dosežena vnaprej določena hibridizacija in razmnoževanje linije, ki sestoji samo iz rastlin z dolgim pestičnim vratom; umetno ali naravno nadaljnjo hibridizacijo linije pod pogoji, da je ta linija izolirana od ostalih linij; razmnoževanje semen, tako da nastane semenska starševska linija, ki sestoji samo iz semen rastlin z dolgim pestičnim vratom; posaditev semenske starševske linije (linije A) rastlin z dolgim pestičnim vrtom; v bližino linije A posaditev druge linije (linije B) rastlin s kratkim pestičnim vratom ali obeh vrst rastlin, tako rastlin s kratkim kot rastlin z dolgim pestičnim vratom; pobiranje semen linije A, ki so nastala pri oploditvi s cvetnim prahom linije B, tako so med postopkom hibridizacije med linijo A in linijo B nastala F1 hibridna semena.ŕ

Description

PODROČJE TEHNIKE
Pričujoč izum se nanaša na postopek pridobivanja Fi'hibridnih semen rastlin, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost.
PRIKAZ TEHNIČNEGA PROBLEMA
Že dolgo je znano, da je F j hibridizacija, ki se na splošno uporablja za tujeprašne rastline, precej učinkovita pri razmnoževanju semenk. F! hibridizacija se je še posebej kot izjemno uporabna izkazala v primeru pridobivanja posebnih alogamnih vrst, kot je koruzno seme in seme oljne repice. Zato se je pojavila potreba po praktično uporabni tehniki, ki bi omogočala učinkovito pridobivanje F! hibridnih semen. Dosedaj se je v ta namen uporabljala citoplazmatska moška sterilnost. Problem citoplazmatske moške sterilnosti je v tem, da je težko najti citoplazme, ki sprožijo moško sterilnost v mnogih vrstah rastlin. Da bi rešili ta problem, je bil predlagan postopek pridobivanja Fj hibridnih semen, pri katerem je uporabljena samosterilnost oz. nesposobnost oploditve z lastnimi moškimi gametami. Ta postopek se praktično uporablja v procesu razmnoževanja semenk, še posebej pri proizvodnji številnih različnih, izboljšanih sort zelenjave rodu Brassica (npr. zelje), ki kažejo homomorfno samoinkompatibilnost.
Postopek pridobivanja Ft hibridnih semenje uporaben tudi za rastline, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost. Še vedno pa ne poznamo praktično uporabnega postopka za industrijsko pridobivanje velikih količin F[ hibridnih semen. Eden izmed vzrokov za takšno stanje je, da še vedno ne poznamo industrijsko uporabnega postopka, ki bi omogočil proizvodnjo linije rastlin samo z dolgim pestičnim vratom ali linije rastlin samo s kratkim pestičnim vratom.
STANJE TEHNIKE
Glede na raziskave na področju oploditvene fiziologije je poznano, daje mogoče majhno količino hibridnih semen dobiti med eksperimentom, pri katerem poteka razmnoževalni proces med rastlinami z dolgimi pestičnimi vratovi z ročnim posredovanjem. Vendar pa takšen proces ni primeren za gojenje linije rastlin samo z dolgim pestičnim vratom, ki bi ga bilo mogoče uporabljati za industrijsko proizvodnjo semen. Trenutno se kot praktično uporaben postopek za pridobivanje F] hibridnih semen uporablja proces opraševanja, ki poteka med različnimi linijami z ročnim posredovanjem. V tem primeru gre za izmenično ločevanje rastlin z dolgim ali kratkim pestičnim vratom iz skupine rastlin, ki predstavljajo eno linijo in opraševanje le teh s cvetnim prahom rastlin iz druge linije s pomočjo prenašalcev.
Zgoraj navedeni postopki niso industrijsko uporabni, ker veliko število delavcev, potrebnih za proizvodnjo velikih količin F! hibridnih semen, povzroča previsoke stroške.
OPIS NOVE REŠITVE
Predmet izuma je izboljšan Postopek pridobivanja Fi hibridnih semen za rastline, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost, tako da rešuje probleme, ki so značilni za, v prejšnjem poglavju opisano, obstoječe stanje tehnike na tem področju.
Pričujoč izum podaja postopek pridobivanja F! hibridnih semen za rastline, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost. Omenjeni postopek obsega naslednje korake: izbiranje rastlin z dolgim pestičnim vratom iz skupine rastlin, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost; izoliranje izbranih rastlin z dolgim pestičnim vratom; umetno ali naravno hibridizacijo, da pridobimo linijo rastlin z dolgim pestičnim vratom; umetno ali naravno nadaljevanje hibridizacije znotraj omenjene linije, pri čemer je linija izolirana od drugih linij; razmnoževanje semen, tako da nastane semenska starševska linija rastlin z dolgim pestičnim vratom; sejanje semenske starševske linije (linija A) rastlin z dolgim pestičnim vratom; sejanje druge linije (linija B) rastlin s kratkim pestičnim vratom ali rastlin s kratkim in dolgim pestičnim vratom (mešanih), v bližino linije A; pobiranje semen linije A, ki so nastale pri oploditvi s cvetnim prahom linije B. Pri hibridizaciji med linijo A in linijo B nastanejo Fj hibridna semena.
V smislu predstavljenega izuma so bile obravnavane različne kulture ajde, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost. Gre za naslednje kulture ajde: Kitawasesoba, Kitayuki, Botansoba, Shinanonatsusoba, Shatilovskaya 5, Ballada, Sumchanka.
Prej navedena vsebina in lastnosti predstavljenega izuma bodo vsebinsko in tabelarično podrobneje obravnavane v nadaljevanju.
V nadaljevanju so podrobneje opisani postopki in izvedbeni primeri, ki se nanašajo na pričujoč izum.
Iz skupine rastlin, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost, najprej izberemo rastline z dolgim pestičnim vratom. Nato jih izpostavimo izoliranim pogojem. Temu sledi umetna oprašitev ali naravna hibridizacija. Ta proces omogoča gojenje linije rastlin z dolgim pestičnim vratom. Na izolirani liniji nadalje umetno ali naravno poteka hibridizacija, ki vodi do nastanka semenske starševske linije rastlin z dolgim pestičnim vratom.
Glede na pričujoč izum sledi posaditev semenske starševske linije (linije A) rastlin z dolgim pestičnim vratom. V bližino linije A posadimo drugo linijo (linijo B) rastlin s kratkim pestičnim vratom ali mešanih, tako rastlin s kratkim kot rastlin z dolgim pestičnim vratom. Po oploditvi linije A z linijo B končno nastanejo s hibridizacijo Fi hibridna semena.
Eksperimenti, ki so vodili do pričujočega izuma
Iz skupine Kitawasesoba rastlin (kultura ajde, za katero je značilna heteromorfna samoinkompatibilnost) smo najprej odstranili rastline s kratkim pestičnim vratom. Preostale rastline z dolgim pestičnim vratom smo nato pokrili z varovalno mrežo. Tako smo zadostili pogoju popolne izolacije od okolja. Kasneje smo pod mrežo spustili prenašalce pelodnega zrna. Zgodila seje želj ena hibridizacija in nastala so semena. Dobljena količina semen je znašala 1/4 števila, ki ga je sicer mogoče dobiti v naravnih pogojih. Nastala semena smo nato pobrali in posadili. Ugotovili smo, da gre za semena generacije rastlin z dolgim pestičnim vratom. Rastline smo nato pod naravnimi pogoji posadili na polje proč od drugih ajdnih linij. Ugotovili smo, da se je zgodila pričakovana hibridizacija, in da so nastala semena, ki predstavljajo semensko starševsko linijo rastlin z dolgim pestičnim vratom. Na osnovi zgoraj navedenega procesa lahko sklepamo, da je mogoče v velikem obsegu, primernem za industrijske namene, vzgojiti linijo, ki sestoji samo iz rastlin z dolgim pestičnim vratom.
Na osnovi podobnih eksperimentov z drugimi (šestimi) sortami ajde, ki so bile proizvedene doma (na Japonskem) in v tujini, smo ugotovili, da je mogoče proizvajati semena s hibridizacijo med rastlinami z dolgim pestičnim vratom. Pri tem nastanejo semenske starševske linije rastlin z dolgim pestičnim vratom.
Pri naslednjem eksperimentu smo posadili skupino Kitawasesoba rastlin z dolgim pestičnim vratom na različnih razdaljah od skupine Kitawasesoba rastlin tako s kratkim kot z dolgim pestičnim vratom. Ugotovili smo, da z razdaljo med osebki prve (skupina rastlin z dolgim pestičnim vratom) in druge (skupina rastlin s kratkim pestičnim vratom ali rastlin s kratkim in dolgim pestičnim vratom) skupine pada hitrost nastanka semen. Bolj, ko je prva skupina oddaljena od druge skupine, manjša je hitrost tvorbe semen. Dokazali smo, da so semena nastala na vseh testiranih osebkih.
Na osnovi preiskave glede dolžine pestičnega vratu naslednje generacije smo ugotovili, da nastanejo rastline s kratkim in dolgim pestičnim vratom v razmerju 1:1. Na osnovi te ugotovitve lahko sklepamo, daje oprašitev s cvetom s kratkim pestičnim vratom mogoča, in da so lahko skoraj vse skupine, pri čemer vsaka sestoji samo iz rastlin z dolgim pestičnim vratom, oplojene s cvetnim prahom rastlin s kratkim pestičnim vratom.
Iz zgoraj navedenega opisa je razvidno, da uporaba pričujočega izuma omogoča proizvodnjo velikih količin F, hibridnih semen na industrijskem nivoju. To dosežemo z gojenjem linije (linija A) rastlin z dolgim pestičnim vratom in linije (linija B) rastlin s kratkim pestičnim vratom v bližini linije A.
Heteromorfna samoinkompatibilnost
Samoinkompatibilnost je pojav, pri katerem ne pride do samooploditve kljub temu, da ima rastlina tako moške kot ženske spolne organe, med katerimi prihaja do samooprašitve. Heteromorfna samoinkompatibilnost pa je pojav, da do oprašitve pride samo pri cvetovih katerih prašniki in pestiči so enake višine, tj. med rastlinami z dolgim pestičnim vratom (rastline, ki imajo dolge vratove in kratke prašnike) in rastlinami s kratkim pestičnim vratom (rastline, ki imajo kratke vratove in dolge prašnike).
Dejansko so rastline z dolgim pestičnim vratom homozigoti z recesivnim genom “s”, medtem ko so rastline s kratkim pestičnim vratom heterozigoti z recesivnim genom “s” in dominantnim genom “S”. Med procesom hibridizacije med rastlinami z dolgim pestičnim vratom in rastlinami s kratkim pestičnim vratom se bosta pojavili kombinaciji ss in Ss v razmerju 1:1. Običajno ostaja tudi razmerje rastlin z dolgim pestičnim vratom in rastlin s kratkim pestičnim vratom 1:1. Če pa je hibridizacijski proces izveden med skupinami, ki sestoje samo iz rastlin z dolgim pestičnim vratom, bodo vse naslednje in bodoče generacije rastline z dolgimi pestičnimi vratovi.
Fj hibrid
Pri razmnoževalnem procesu med dvema različnima samooploditvenima linijama (ali sorodnimi linijami) lahko pride do nastanka hibridnih semen. Iz tako dobljenih hibridnih semen lahko nastanejo hibridne rastline, ki jih imenujemo F! hibridi. Pred kratkim so bile med križno oploditvijo vzgojene nekatere izbrane vrste F! hibridov, kot je koruza ali nekatere druge vrste zelenjave.
Eksperimenti
Na način, ki bo opisan v nadaljevanju, se bili izvedeni trije eksperimenti. Pri tem so bile uporabljene cvetoče rastline. Testirana rastlina, med eksperimenti uporabljene sorte ter prenašalec pelodnega zrna so navedeni v nadaljevanju. Rastlina: ajda (Fagopyrum esculentum Moench)
Sorte: Kitawasesoba, Kitayuki, Botansoba, Shinanonatsusoba, Shatilovskaya 5, Ballada, Sumchanka, Hokkai No. 3 Prenašalec pelodnega zrna: bodeča muha
Eksperiment 1
Postopek rastlin z dolgim pestičnim vratom Kitawasesoba (sorta ajde) smo takoj po pričetku njihovega cvetenja pokrili z mrežo, ki je preprečevala dostop insektom do rastlin. Nato smo cvetoče rastline odstranili in pod mrežo spustili 100 bodečih muh. 90 dni kasneje smo dozorele rastline poželi ter prešteli število socvetij in število semen. Semena smo posejali v rastlinjak ali na polje ter opazovali velikost pestičnih vratov zraslih rastlin. Vzporedno je bila izvedena tudi naravna oprašitev.
Po doseženem popolnem dozoretju smo naključno izbrali 20 rastlin ter prešteli število socvetij in število nastalih semen.
Rezultat
Med opisanim eksperimentom je bilo z učinkovitim oploditvenim procesom med skupino osebkov ajde, ki jo sestavljajo samo rastline z dolgim pestičnim vratom, mogoče dobiti željena semena, kot je razvidno iz tabele 1. Ugotovili smo, da so semena nastala na skoraj vseh osebkih ajde, količina nastalih semen pa se je zelo razlikovala od osebka do osebka.
Nadalje smo ugotovili, daje posaditev zgornjih semen v rastlinjak in na polje, ki je zadostno ločeno od drugih polj ajde, dalo željena semena s hibridizacijo (križanjem) med rastlinami z dolgim pestičnim vratom (preiskovane rastline so bile vse rastline z dolgim pestičnim vratom), kot je prikazano v tabeli 2. Rastline zrasle iz semen dobljenih pod mrežo 1 in mrežo 2 so dale v naravnih pogojih željena hibridna semena, kot je razvidno iz tabele 2. Kljub temu, da je število nastalih semen na vsakem socvetju enako polovičnemu številu semen (tabela 2), ki nastane pod pogoji, ko so rastline z dolgim in rastline s kratkim pestičnim vratom gojene v mešanem načinu, lahko sklepamo, da sta bili doseženi zadostna rast semen in vzdrževanje linije. Na opisan način je mogoče uvesti praktično uporaben postopek za proizvodnjo in vzdrževanje linije, ki sestoji samo iz rastlin z dolgim pestičnim vratom.
V obravnavanem eksperimentu dobljena semena služijo kot semenska starševska linija rastlin z dolgim pestičnim vratom.
Tabela 1 <Λ
Ί3 <υ
S s U 71 O *> £ >V1 na vsakem socvetju o l> 00 in ©
•a *
s 71
D 71 TO »H cn m
O • rH cH
c3 —1
*> 71
O
4-» >71 rt
rt r«H CM
ža >2
D O
J-l
C c a
+-»
71 O na na
d *rt 'rt
•i-H > >
S O g
71 k rt
O M-» TO > TO >
'C? P <U
S 'C p
>
>N χ) ju ti Tj 2 Ό to ©
IT)
Tabela 2
O
co 4) O O p » fM
e » f4 ’ΖΤ* £
c S > S ti • fH
(U U
>N Xi
O 2
tu 'C P ti υ
ti 4) 2 X 2 4) GO 44
‘2 4>
<u •—p X •ti go rt
O ti ti
C S
o rH Ul O
2 <u ?
w _N O £ 2 ‘ti
•ST ti >o
go
g ‘•ti 73
h • F^ O 04
44 g
C • fH J50 O
73 ti ti
U N
>
o 1 .ti
> X u» go
'2 rt tu
>4> ti
*+u GO 4)
U P rt ti « F4 >N Έ Q 2
ti a
a
D
S u
M
co >
© in ,-1 x © ri ti
i λ
tn <u ti to w rt Jž u P jšo
Έ t3
N >e>
GO go rt <U
Ή P >
4) >υ
S ©
4>
C ti
CN o
OS tu >
C >o ‘ti co <U
P
S s
ti ti5 ti jap
Έ ό
N <υ ti ti
Ui ti
X>
O <U ti
U
O
Ί-»
P
S ω
O
21 .<D m 4> * * ^ti Q
iti ti ‘ u
73 ti o P O P 1
U ti!
>
D >O ti
O ti
-4—» • f4 ω
C <u „ tu P O — Λ ti ti
Eksperiment 2
Postopek
Z uporabo metode, ki je enaka kot metoda uporabljena v ekperimentu 1, smo proces oplojevanja izvedli znotraj vsake od šestih skupin različnih sort ajde (Kitayuki, Botansoba, Shinanonatsusoba, Shatilovskaya 5, Ballada, Sumchanka). Pri tem smo uporabili šest varovalnih mrež. Uporabljene sorte ajde so bile proizvedene doma in v tujini. Gre za rastline z dolgimi pestičnimi vratovi. Po zaključenem procesu zorenja smo naključno izbrali 20 rastlin iz vsake skupine in prešteli število cvetov in število nastalih semen.
Rezultati
Podobno kot v primeru eksperimenta 1, se število proizvedenih semen v obravnavanem eksperimentu razlikuje od osebka do osebka. Vse rastline šestih sort so bile sposobne proizvesti semena (tabela 3). Na osnovi rezultatov zbranih v tabeli 3 lahko ugotovimo, daje mogoče proizvesti rastlinske linije, ki sestoje samo iz rastlin z dolgim pestičnim vratom, ne glede na genotip.
ΡΊ <υ
H
-e3 >N ω
ca
C!
C
4>
iževalnim procesom
X5 'S
Ί3 >
o
S >
S o
ca l-l >
S •
a >o <u ω S d C C s & I o
Ό Λί N ca l-l
T3
O
O >
<u
CJ o
S o
>
ca e .rt
>72 (U o
©
7Ί m
©
-I CM 00 t· n © © © ^at-
ι/Ί 'ί- <2 r-> m
ΠΊ ο H o< o
m n CM Γ*Ί Γ*Ί
ca
X) o
cJ
X
O cZ c
o
ΤΊ ca &
•m >
O ca
X!
ffl on czj 03 go
Eksperiment 3
Postopek
Skupino rastlin z dolgim pestičnim vratom sorte Kitawasesoba smo nasadili v oddaljenosti 0 - 12 m od izvora cvetnega prahu rastlin navadne Kitawasesoba z dolgim in kratkim pestičnim vratom. Rastline druge sorte ajde (Hokkai No. 3) smo nasadili med skupino prej omenjenih rastlin. Oplojevalni proces je bil izveden pod naravnimi pogoji. Po končanem procesu zorenja smo naključno izbrali 20 rastlinskih osebkov ter prešteli število socvetij in število nastalih semen. 100 naključno izbranih semen smo posadili in vzgajali v rastlinjaku ter proučevali dolžino pestičnega vratu.
Rezultati
Splošno je znano, da hibridna semena ne nastanejo pri hibridizaciji med Kitawasesoba rastlinami in Hokkai No. 3 rastlinami, ker je prva sorta diploidna, druga pa tetraploidna. Tako so semena na proučevanih rastlinah nastala ali pri oprašitvi s cvetnim prahom, ki izvira iz navadnih rastlin Kitawasesoba, ali pa pri hibridizaciji med rastlinami z dolgim pestičnim vratom znotraj enega testnega področja. Iz tabele 4 je razvidno, da se verjetnost oprašitve manjša s povečevanjem razdalje med testnim področjem in izvorom cvetnega prahu. Daljša razdalja med testnim področjem in virom cvetnega prahu bo vodila v manj učinkovito tvorbo semen na testnem področju.
Nadalje je bilo ugotovljeno, da so bile naslednje generacije rastline z dolgim in kratkim pestičnim vratom v razmeiju 1:1. To dejansko pomeni, da so skoraj vsa semena, dobljena v obravnavanem eksperimentu, nastala pri oploditvi s cvetnim prahom rastlin s kratkim pestičnim vratom.
Na osnovi tega eksperimenta je mogoče ugotoviti, da v primeru možne oprašitve rastlin z dolgim pestičnim vratom s cvetnim prahom rastlin s kratkim pestičnim vratom poteče oploditev s cvetnim prahom rastlin s kratkim pestičnim vratom pred oploditvijo s cvetnim prahom rastlin z dolgim pestičnim vratom. Velja namreč, da če je v bližini linije A, ki sestoji samo iz rastlin z dolgim pestičnim vratom, posajena linija B, ki sestoji iz rastlin s kratkim pestičnim vratom, potem bodo skoraj vse rastline iz linije A (ali 100 % rastlin iz linije A) oplojene s cvetnim prahom linije B, pri čemer nastanejo v veliki meri Fj hibridna semena.
Tabela 4 ti Ό ti -2 Ό (U
S &
ί-f Λ rt 00
I > u ε
p
CZ3 O ·§ o > δ § sw N 'H, u ti
M «S ti r* tu
N
O ti,
R >W S
S £ ti, -p o g <υ ti ti s
Ih tis jšp
-p
N
U ti • ^ti ti >o <Z1 00 ti <U Ih O.
<u >
u >o ti ti, ti
V ‘C ti, >
>N
JU u
•p
CM Ό m Ό tiθ' σ\ m m cm o cm rm m m m o
C'
O\ m
ti oo * m »n
C- Ό σ\ σ\
G
OH
O ti ε
•š s
m
Io ti- o m ti- ti- m cm
M
ti ti ti <u ε (D t/1 ti •-P (U > o o IZl
_O §
• «“ti > >c/5 CZ3 >
Λ •»-p d
TJ t-l m
en tiC\ m m o> ,—t i-; r- o\ cm o r-H r—H rH
O ti- 00 CM O A O CM t< O\ 22
Na osnovi zgornjega opisa lahko sklepamo, da je opisan postopek uporaben za proizvodnjo F! hibridnih semen na industrijskem nivoju. To dopušča razvoj novih rastlinskih vrst proizvedenih z visoko produktivnostjo in enotno kvaliteto.
Medtem ko so bili zgoraj podrobneje predstavljeni in prikazani deli izuma, so seveda možne številne spremembe in variacije rešitev, ne da bi pri tem prišlo do bistvenih odstopanj od predstavljenega izuma.
Za General Manager of Hokkaido National Agricultural Experiment

Claims (3)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Postopek pridobivanja Fi hibridnih semen rastlin, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost, pri čemer omenjeni postopek obsega:
    izbiranje rastlin z dolgim pestičnim vratom iz skupine rastlin, ki kažejo heteromorfno samoinkompatibilnost;
    izoliranje izbranih rastlin z dolgim pestičnim vratom;
    umetno oprašitev ali naravno hibridizacijo za doseganje vnaprej določene hibridizacije, tako da je dosežena linija, ki sestoji iz rastlin z dolgim pestičnim vratom;
    umetno ali naravno nadaljnjo hibridizacijo znotraj zgornje linije, pri čemer je ta linija izolirana od ostalih linij;
    razmnoževanje semen tako, da nastane semenska starševska linija, ki sestoji samo iz rastlin z dolgim pestičnim vratom;
    sejanje oz. posaditev semenske starševske linije (linija A), ki sestoji samo iz semen rastlin z dolgim pestičnim vratom;
    v bližino linije A sejanje oz. posaditev druge linije (linije B), ki sestoji samo iz rastlin s kratkim pestičnim vratom ali, ki sestoji iz obeh vrst rastlin, tako rastlin s kratkim pestičnim vratom kot rastlin z dolgim pestičnim vratom;
    pobiranje semen linije A, ki je oplojena s pelodom linije B, pri čemer nastanejo pri hibridizaciji med linijo A in linijo B Fj hibridna semena.
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, značilen po tem, da obsegajo rastline, za katere je značilna heteromorfna samoinkompatibilnost, nekatere sorte ajde.
  3. 3. Postopek po zahtevku 2, značilen po tem, da obsegajo nekatere sorte ajde sorte Kitawasesoba, Kitayuki, Botansoba, Shinanonatsusoba, Shatilovskaya 5, Ballada, Sumchanka.
SI9900016A 1998-08-04 1999-01-29 Postopek pridobivanja F1 hibridnih semen SI20001A (sl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP22049198A JP2958457B1 (ja) 1998-08-04 1998-08-04 一代雑種種子の生産及び種子親系統の生産、維持・増殖方法

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI20001A true SI20001A (sl) 2000-02-29

Family

ID=16751904

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9900016A SI20001A (sl) 1998-08-04 1999-01-29 Postopek pridobivanja F1 hibridnih semen

Country Status (7)

Country Link
JP (1) JP2958457B1 (sl)
CN (1) CN1243665A (sl)
AU (1) AU712716B1 (sl)
CA (1) CA2264971A1 (sl)
PL (1) PL330986A1 (sl)
RU (1) RU2158496C2 (sl)
SI (1) SI20001A (sl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2913304A1 (fr) * 2007-03-05 2008-09-12 Vilmorin Sa Production de graines lactuca sativa hybrides
CN103340069B (zh) * 2013-06-09 2018-11-02 陈庆富 不落粒金荞麦品种的选育方法及其种植方法
CN105210853A (zh) * 2015-10-28 2016-01-06 山西省农业科学院农作物品种资源研究所 荞麦育种五圃法
CN105409541B (zh) * 2015-11-30 2019-04-26 河北科技师范学院 一种日光温室黄瓜高效育种方法

Also Published As

Publication number Publication date
CA2264971A1 (en) 2000-02-04
AU712716B1 (en) 1999-11-11
CN1243665A (zh) 2000-02-09
JP2958457B1 (ja) 1999-10-06
RU2158496C2 (ru) 2000-11-10
JP2000041511A (ja) 2000-02-15
PL330986A1 (en) 2000-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108849474B (zh) 一种提高甘薯集团杂交制种产量的方法
CN108925423B (zh) 一种水稻孕穗期耐热种质选育方法
CN111567398B (zh) 一种锦葵科作物远缘杂交的方法
CN105052728A (zh) 一种萝卜隐性细胞核雄性不育系的选育方法及抗热萝卜品种培育方法
CN110100672B (zh) 一种快速生产水稻光温敏不育系原种的方法
CN108207614A (zh) 一种早熟型棉花育种新方法
CN112005876B (zh) 一种利用棉花核不育杂交种选育抗病虫优质棉品种的方法
CN108887176B (zh) 高制种产量的萝卜胞质不育系及其保持系选育方法
CN107172993A (zh) 珠芽魔芋籽种繁育及种球再生栽植方法
SI20001A (sl) Postopek pridobivanja F1 hibridnih semen
CN103069988B (zh) 芋有性繁殖育种的方法
CN102668976A (zh) 一种紫色叶杂交水稻三系不育系的高产繁殖方法
CN109924076A (zh) 一种缩短火龙果杂交育种周期的育种方法
CN112293245B (zh) 一种改良的提高小麦结实率的杂交授粉方法
CN104663228B (zh) 一种亚麻温敏雄性不育系1s核心种子和原种的生产方法
CN105075852A (zh) 水芹杂交育种方法
CN106234207A (zh) 一种不结球白菜细胞质雄性不育系选育的方法
CN101156549A (zh) 水稻三圃原种生产的整穗育秧方法
CN104871961A (zh) 一种甜椒的高产杂交制种方法
CN110731263A (zh) 一种评价转基因大豆与野生大豆杂交亲和性的方法
CN111466387B (zh) 一种用于提高结实率的营养液、其制备方法及应用
CN104885921A (zh) 一种甜椒的高产杂交制种方法
CN104885908A (zh) 一种甜椒的高产杂交制种方法
CN114698546B (zh) 一种利用优良授粉系选育甜菜雄性不育系及保持系的方法
CN112438199B (zh) 一种适用于阳台栽培的油菜品种的选育方法