SE528779C2 - Anordning för fasthållning av en hörselkåpa vid en hjälm samt hjälm innefattande en sådan anordning - Google Patents

Anordning för fasthållning av en hörselkåpa vid en hjälm samt hjälm innefattande en sådan anordning

Info

Publication number
SE528779C2
SE528779C2 SE0600541A SE0600541A SE528779C2 SE 528779 C2 SE528779 C2 SE 528779C2 SE 0600541 A SE0600541 A SE 0600541A SE 0600541 A SE0600541 A SE 0600541A SE 528779 C2 SE528779 C2 SE 528779C2
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
helmet
turntable
receiving part
projection
cap
Prior art date
Application number
SE0600541A
Other languages
English (en)
Other versions
SE0600541L (sv
Inventor
Mats Lindgren
Original Assignee
Kompositprodukter Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kompositprodukter Ab filed Critical Kompositprodukter Ab
Priority to SE0600541A priority Critical patent/SE528779C2/sv
Publication of SE0600541L publication Critical patent/SE0600541L/sv
Publication of SE528779C2 publication Critical patent/SE528779C2/sv
Priority to US11/682,208 priority patent/US20070226865A1/en
Priority to DE102007011110A priority patent/DE102007011110A1/de

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A42HEADWEAR
    • A42BHATS; HEAD COVERINGS
    • A42B3/00Helmets; Helmet covers ; Other protective head coverings
    • A42B3/04Parts, details or accessories of helmets
    • A42B3/16Ear protection devices
    • A42B3/166Integral hearing protection

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Otolaryngology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Helmets And Other Head Coverings (AREA)

Description

528 779 Olika hjälmtillverkare utnyttjar olika slitsar eller andra organ som medger fastsättning av hörselskydden vid hjälmen.
Det är därför önskvärt att hörselskydden innefattar enkelt utbytbara hjälmdelar eller adaptrar som passar de olika hjälmtillverkarnas slitsar eller motsvarande. På så sätt medges att ett och samma hörselskydd enkelt kan användas till hjälmar av olika fabrikat.
Tidigare känd teknik I fig. la-c och 2 visas en tidigare känd anordning för fast- hållning av en hörselkåpa vid en hjälm. Fig. la är en planvy framifrån av den kända anordningen. Fig. lb och c är sidovyer, varvid fig. lc visar anordningens komponenter isärplockade.
Den kända anordningen innefattar en hjälmdel l och en sammansatt kåphållardel 2.
Som tydligast framgår av fig. lc innefattar kåphållardelen 2, en vridplatta 3 med en radiellt utskjutande ringformig fläns 31, ett bistabilt organ i form av en tvetungad bladfjäder 4, en kåphållarbygel 5 och en ledad täckplatta 6. Bladfjädern 4 är med sin ena ände fixerad i vridplattan 3 och med sin andra ände vid kåphållarbygeln 5. Kåphållarbygeln uppvisar två långsträckta slitsar för justerbar fixering av en hörselkåpa (inte visad). Den tvetungade bladfjädern 4 är bistabilt utformad, så att kåphållarbygeln 5 kan föras mellan och kvarhållas i det i fig. lb visade infällda läget och ett inte visat, åt höger utfällt läge.
Hjälmdelen 1 innefattar en upptagningsdel ll och en från upptagningsdelen nedåt utskjutande elastisk fixeringstunga 12.
Fixeringstungan 12 är utformad för att snäppas fast i en slits som är utformad i en inte visad hjälm. I fig. 2 visas en något annorlunda hjälmdel 1' i mindre skala. Hjälmdelen 1' skiljer sig från den ovan beskrivna hjälmdelen l endast i det att 779 fixeringstungan 12' har en annan utformning för att passa i en hjälm vars slits har en annan geometri. Hjälmdelens 1' upptagningsdel 11 är identisk med den i figur la-c visade upptagningsdelen 11. Upptagningsdelen ll i båda hjälmdelarna 1 och 1' innefattar en elastiskt fjädrande tunga 13 med en framåt cirkelbågformad utskjutande fläns 17, en övre omkring tungan 13 anordnad halvcirkelformad radiellt inåt utskjutande fläns 14, en nedre cirkelbågformad kant 15 och ett första framåt utskjutande anslag 16.
Vridplattan 3 är vridbart fasthållen i upptagningsdelen ll genom att vridplattans ringformiga fläns 31 är inskjuten under upptagningsdelens radiellt inåt utskjutande fläns 14. Den fjädrande tungans 13 utskjutande fläns 17 är då i ingrepp med den radiellt inåt vända cylindriska ytan på den ringformiga flänsen 31. Den fjädrande tungans 13 elasticitet medger att vridplattans 3 ringformiga fläns genom snäppverkan kan föras in i och ut ur detta vridbart fasthållna ingrepp. Vridplattan 3 förs då in i och ut ur upptagningsdelen 1 genom relativ förskjutning i vertikal riktning.
I fig. la och lb visas kåphållardelen 2 i arbetsläget. I detta läge har den tvetungade bladfjädern 4 intagit sitt i fig. lb till vänster infällda läge och Vridplattan 3 intagit ett vridningsläge relativt upptagningsdelen 11, i vilket kåp- hållarbygeln 5 är riktad nedåt. För att föra kåphållarbygeln 5 till ett utanför hjälmen anordnat viloläge, pressas först kåphållarbygeln åt höger i fig. lb, varvid bladfjädern 4 intar sitt utfällda läge. Därefter vrids Vridplattan 3 omkr. 100' moturs enligt fig. la, relativt upptagningsdelen 11. I detta vridningsläge bringas ett andra anslag 32 som är utformat på den ringformiga flänsen 31, i ingrepp med upptagningsdelens i riktning mot Vridplattan utskjutande första anslag 16. Detta 779 ingrepp syftar till att kvarhålla kåphållardelen med en monterad hörselkåpa i viloläget.
Ett problem med den ovan beskrivna kända anordningen är emellertid en bristande förmåga att kvarhålla kåphållardelen i viloläget. Gravitationens inverkan på hörselkåpan och den hävarm som utgörs av avståndet mellan hörselkåpan och vridplattans vridningsaxel åstadkommer ett vridande moment som strävar efter att bryta det första och andra anslagets ingrepp med varandra. Studier har visat att hörselkåpan kan utsättas för krafter som motsvarar omkr. 5-8 G, exempelvis då användaren går i trappor. De båda anslagen kan då bringas ur sitt ingrepp med varandra varvid kåphållardelen med hörselkåpan vrids ner från sitt viloläge. Detta upplevs ofta som irriterande för användaren. För att förhindra sådan nedvridning händer det att användaren, i det uppvridna viloläget fäller in kåphållardelen så att den bistabila bladfjädern pressar hörselkåpan mot hjälmskalet. Härigenom uppstår förhållandevis stora krafter exempelvis vid hjälmdelens infästning i hjälmen, som riskerar att skada hjälmen och eller anordningens hjälmdel.
Skyddshjälmar kan exempelvis vara utformade i ABS. På senare tid har även PE börjat användas för tillverkning av skyddshjälmar. På grund av den mindre formbeständigheten hos PE är vissa av de problem som är förknippade med den ovan beskrivna kända anordningen än allvarligare vid användning på skyddshjälmar av PE.
Kortfattad redogörelse för uppfinningen Ett ändamål för föreliggande uppfinning är därför att tillhandahålla en förbättrad anordning för fasthållning av en hörselkåpa vid en hjälm. 52% 779% Ett annat ändamål är att tillhandahålla en sådan anordning som medför en säkrare kvarhållning av hörselkåpan i ett utanför hjälmen uppvridet viloläge.
Ytterligare ett ändamål är att tillhandahålla en sådan anordning som reducerar risken för skador på hjälmen och anordningen. Ännu et ändamål är att tillhandahålla en sådan anordning som reducerar de problem som uppstår vid användande på hjälmar av PE. Åter ett annat ändamål är att tillhandahålla en sådan anordning som är tillförlitlig, hållbar och enkel att använda.
Ytterligare ett ändamål är att tillhandahålla en sådan anordning som innefattar ett begränsat antal ingående komponenter och som är förhållandevis enkel och billig att tillverka.
Dessa och andra ändamål erhålls med en anordning av det slag som anges i patentkravets 1 inledande del, vilken anordning uppvisar de i kravets kännetecknande del angivna särdragen.
Uppfinningen bygger på insikten att de ovan beskrivna problemen med nedvridning från viloläget vid den tidigare kända anordningen orsakas av att den fjädrande tungan ger efter och böjs inåt mot hjälmen då de första och andra anslagen pressas mot varandra om kåphållardelen i viloläget utsätts för en kraft som strävar mot att vrida kåphållardelen mot arbetsläget. Då anslagen under vridning pressas mot varandra vinklas vridplattan omkring en horisontell axel som är vinkelrät mot vridplattans vridningsaxel. Vridplattans nedre del med det andra anslaget pressas härvid i riktning utåt, från det första anslaget på upptagningsdelen och 528 779 vridplattans till det andra anslaget diametralt motsatta övre del pressas inåt mot den fjädrande tungan. På grund av tungans elasticitet medges denna vinkling eller snedställning av vridplattan, varvid det andra anslaget förlorar sitt ingrepp med det första anslaget och kan passera detta. Den fjädrande tungan måste emellertid uppvisa en viss elasticitet för att medge att kåphållardelens vridplatta kan snäppas fast och tas loss från hjälmdelens upptagningsdel.
Enligt uppfinningen löses detta problem med ett väsentligen parallellt med vridningsaxeln från upptagningsdelen utskjutande utskott. Utskottet är anordnat på upptagningsdelen så att det åtminstone i viloläget genom anliggning mot något parti av kåphållardelen begränsar eller förhindrar vrid- plattans rörelse i riktning inåt mot den fjädrande tungan. På så sätt begränsas eller förhindras i viloläget snedställning eller vinkling omkring en horisontell axel som är vinkelrät mot vridningsaxeln av vridplattan. Det andra anslaget medges därmed inte att bringas ur sitt ingrepp med det första anslaget med mindre än att en förhållandevis stor vridande kraft i riktning mot arbetsläget anbringas kåphållardelen.
Utskottet är lämpligen anordnat så att det i viloläget förhindrar snedställning av vridplattan genom anliggning mot det från vridplattan utskjutande bistabila organet. Härigenom kan utskottet placeras radiellt utanför vridplattan så att vridplattans vridningsrörelse omkring vridningsaxeln inte hindras. vridplattan innefattar lämpligen ett tredje anslag som i ingrepp med det första anslaget på upptagningsdelen definierar ett andra viloläge som nås genom vridning i motsatt riktning i förhållande till det första viloläget. Anordningen innefattar då ett andra utskott som förhindrar snedställning av vrid- 528 779 plattan i det andra viloläget. Anordningen kan då användas på hjälmens båda sidor och samtidigt medge att kåphållardelen i båda fallen intar ett stabilt bakåtriktat viloläge genom vridning medurs respektive moturs. I så fall är lämpligen även det andra utskottet anordnat för att förhindra snedställning av Vridplattan genom anliggning mot det bistabila organet.
Det första och andra utskottat kan antingen vara utformade som åtskiljda organ eller som ett sammanhängande utskott.
Härigenom ges frihet att välja den utformning som av tillverkningstekniska, hållfasthetsmässiga, estetiska eller andra skäl är lämpligast.
Vridplattan är lämpligen frigörbart fixerad i upptagningsdelen medelst snäppverkan under inverkan av den fjädrande tungan.
Härigenom medges enkelt utbyte av hjälmdelen så att en och samma kåphållardel genom variation av hjälmdelen kan användas till hjälmar med olika typer och former av fixeringsorgan för hörselskydd.
Hjälmdelens medel för fixering vid en hjälm innefattar lämpligen åtminstone ett fjädrande hanorgan för frigörbar fastsnäppning vid ett motsvarande honorgan på hjälmen. På så sätt möjliggörs enkel fastsättning och borttagning av anordningen från hjälmen, vilket bland annat medför att en och samma anordning kan användas på olika hjälmar.
Uppfinningen avser också en hjälm innefattande en sådan anordning.
Ytterligare egenskaper och fördelar med anordningen och hjälmen enligt uppfinningen framgår av den efterföljande detaljerade beskrivningen och av patentkraven. 528 779 Kortfattad figurbeskrivning I det följande ges en detaljerad beskrivning av exemplifierande utföringsformer med hänvisning till figurerna, av vilka: Fig. la-c är en planvy framifrån, en sidovy och en sprängskiss av en kåphållaranordning enligt teknikens tidigare ståndpunkt.
Fig. 2 är en planvy framifrån av en del ingående i en tidigare känd anordning.
Fig. 3 är en planvy från framifrån av en utföringsform av anordningen enligt uppfinningen och visar anordningen i ett arbetsläge.
Fig. 4a-c visar en hjälmdel ingående i den i fig. 3 visade anordningen, varvid fig. 4a är en planvy framifrån, fig. 4b är en planvy bakifrån, fig. 4c är en sidovy och fig. 4d är ett snitt utmed linjen A-A i fig. 4a.
Fig. 5 är planvy framifrån som visar en del av den i fig. 4a visade hjälmdel i förstorad skala.
Fig. 6 är en delvis genomsynlig planvy framifrån av den i fig. 3 visade anordningen och visar anordningen i ett viloläge.
Fig. 7 är ett tvärsnitt utmed linjen B-B i fig. 6 med vissa delar borttagna.
Detaljerad beskrivning av utföringsformer I det följande beskrivs två exemplifierande utföringsformer av uppfinningen med hänvisning till figurerna 3-7. I dessa figurer skiljer sig den i fig. 6 visade utföringsformen från den utföringsform som visas i fig. 3-5 och 7 endast genom att anordningens hjälmdel är olika utformad för att passa olika 528 779 hjälmar, vars slitsar för fixering av hörselskydd har olika geometrisk utformning.
De i fig. 3~7 visade anordningarna enligt uppfinningen innefattar liksom den i fig. la-c visade kända anordningen en hjälmdel 101 och en kåphållardel 102.
I fig. 4a-c visas endast hjälmdelen 101 hos en första utföringsform av uppfinningen. I fig. 5 visas i förstorad skala endast en upptagningsdel 111 av hjälmdelen 101. Hjälm- delen 101 innefattar en upptagningsdel 111 och en från upptagningsdelen nedåt utskjutande elastisk fixeringstunga 112. Fixeringstungan 112 är utformad som ett hanorgan och innefattar två yttre tungdelar 112a, 112b och en central fjädrande tungdel 112c med en snäpphake för fastsnäppning i ett motsvarande honorgan i form av en fixeringsslits som är anordnad i hjälmen.
Hjälmdelens upptagningsdel 111 innefattar en elastiskt fjädrande tunga 113 med en cirkelbågformad framåt (till vänster i fig. 4d) utskjutande fläns 117. Upptagningsdelen 111 innefattar också en omkring tungan 113 anordnad halvcirkelformad radiellt inåt utskjutande fläns 114, en nedre cirkelbågformad kant 115 och ett första framåt utskjutande anslag 116. Vidare innefattar hjälmdelen 101 enligt uppfinningen en första 118 och en andra 119 framåt (åt vänster i fig. 4c och 4d) utskjutande utskott. Utskotten 118, 119 är formade i ett stycke med upptagningsdelen 111 och placerade delvis på och radiellt utanför upptagningsdelens radiellt inåt utskjutande halvcirkelformade fläns 114.
Vid den i fig. 6 visade utföringsformen innefattar hjälmdelen 101 en med den ovan beskrivna upptagningsdelen identisk upptagningsdel 111 men en något modifierad fixeringstunga 1l2'. 528 779 10 Med hänvisning framför allt till fig. 3 och 7 innefattar anordningens kåphållardel 102 en vridplatta 103 med en radiellt utskjutande ringformig fläns 131. Kåphållardelen innefattar också ett kåphållarorgan i form av en kåphållar- bygel 105 för fasthållning av en hörselkåpa (inte Visad) °Ch en ledad täckplatta 6. Liksom den i fig. lc visade kända anordningen innefattar kåphållardelen också ett bistabilt organ i form av en tvetungad bladfjäder 104 (se fig. 7).
Bladfjädern 104 är med sin ena ände fixerad i vridplattan 103 och med sin andra ände vid kåphållarbygeln 105. Den tvetungade bladfjädern 104 är bistabilt utformad, så att kåphållarbygeln 105 kan föras mellan och kvarhållas i mot örat infällt läget och ett bort från örat utfällt läge.
Som tydligast framgår av fig. 7 är vridplattan 103 är vridbart fasthållen i upptagningsdelen 111 genom att vridplattans ringformiga fläns 131 är inskjuten under upptagningsdelens radiellt inåt utskjutande fläns 114. Den fjädrande tungans 113 utskjutande fläns 117 är då i ingrepp med den radiellt inåt vända cylindriska ytan på den ringformiga flänsen 131. Den fjädrande tungans 113 elasticitet medger att vridplattans 103 ringformiga fläns 131 genom snäppverkan kan föras in i och ut ur detta vridbart fasthållna ingrepp. Vridplattan 103 förs in i och upptagningsdelen 111 genom att vridplattan pressas uppåt om upptagningsdelen är i det i fig. 3 visade läget.
I fig. 3 visas kåphållardelen 102 i arbetsläget. I detta läge har den tvetungade bladfjädern 104 intagit sitt mot örat infällda läge och vridplattan 103 intagit ett vridningsläge relativt upptagningsdelen lll, i vilket kåphållarbygeln 105 är riktad nedåt. För att föra kåphållarbygeln 105 till det utanför hjälmen anordnade viloläget, pressas först kåphållar- bygeln utåt från örat, varvid bladfjädern 104 intar sitt utfällda läge. Därefter vrids vridplattan 103 omkr. 100' 523 779 ll medurs enligt fig. 3, relativt upptagningsdelen ll och intar det i fig. 6 visade vridningsläget. I fig. 7 visas också detta viloläge och här framgår även hur den bistabila fjädern 104 intagit sitt utfällda läge. I detta viloläge bringas ett andra anslag 132 som är utformat på den ringformiga flänsen 131, i ingrepp med upptagningsdelens 111 framåt, i riktning mot vridplattan 103 utskjutande första anslag 116.
Som tydligt framgår av fig. 7 bifinner sig bladfjädern 104 i viloläget rakt utanför utskottet 119, på endast ett litet avstånd från detta. Om den i fig. 7 nedre delen av vridplattan 103 och den ringformiga flänsen 131 pressas åt vänster i riktning mot den fjädrande tungan 113 kommer bladfjädern 104 i kontakt med utskottet 119 och förhindrar därigenom vidare rörelse åt vänster. Härigenom krävs en förhållandevis stor vridande kraft på vridplattan i riktning mot arbetsläget (moturs i fig. 6) för att bringa det andra anslaget 132 att passera det första anslaget 116 så att dessa anslag bringas ur ingrepp med varandra och kâphållardelen kan återföras till arbetsläget. Tack vare den förhållandevis stora kraft som krävs för att bringa de båda anslagen 132 och 116 ur ingrepp med varandra motverkas att kåphâllardelen 102 oavsiktligt faller ned från det utanför hjälmen intagna viloläget, exempelvis om användaren går i en trappa, eller vid andra rörelser där stora accelerationer eller retardationer verkar på hörselkåpan och kåphållardelen. Användaren behöver därför inte försöka förhindra sådan oavsiktlig nedvridning av kåphâllardelen genom att i viloläget fälla in kåphållarbygeln så att hörselkåpan pressas mot hjälmskalet. Härigenom motverkas alltså även sådana skador på hjälmen och hjälmdelen som annars kan uppkomma just om den bistabila bladfjädern i viloläget bringas att pressa hörselkåpan mot hjälmskalet. 12 Det bör noteras att utskottet 119 förhindrar snedställning av vridplattan 103 endast då bladfjädern 104 är placerad framför utskottet och kåphållardelen alltså vridits till viloläget. Då kåphållardelen befinner sig i exempelvis arbetsläget eller något annat vridningsläge inverkar utskottet 119 inte på vridplattans rörelse. Det är således möjligt att, exempelvis då vridplattan befinner sig i det till arbetsläget motsvarande vridningsläget, under inverkan av den fjädrande tungans elasticitet snäppa fast och ta loss vridplattan och kåphållardelen från upptagningsdelen och hjälmdelen.
Så som framgår av fig. 3-6 är även ett andra utskott 118 anordnat på hjälmdelens 101 upptagningsdel lll. Detta utskott har samma utformning och funktion som utskottet 119 och tillförsäkrar att kåphållardelen kvarhålls i ett andra inte visat viloläge, i vilket kåphållardelen har vridits omkr. 100' i moturs riktning från det i fig. 3 visade arbetsläget.
Anordningen är för detta ändamål också försett med ett tredje anslag (inte visat) som är anordnat på vridplattan och som har ett läge och en utformning som motsvarar det andra anslaget.
Ovan har två exemplifierande utföringsformer av uppfinningen beskrivits. Det inses emellertid att uppfinningen inte är begränsad till de ovan beskrivna utföringsformerna utan kan varieras fritt inom ramen för de efterföljande patentkraven.
Exempelvis kan de på hjälmdelen anordnade medlen för fast- sättning av anordningen på en hjälm anta en mängd olika former för att passa olika på marknaden förekommande hjälmar. Även kåphållarbygeln kan naturligtvis vara olika utformad eller ersättas av andra kåphållarorgan för att passa olika på marknaden förekommande hörselkåpor.

Claims (8)

523 779 13 Krav
1. Anordning för fasthållning av en hörselkåpa vid en hjälm, vilken anordning innefattar en kâphållardel (102) och en hjälmdel (101), vid vilken anordning kâphållardelen innefattar en vridplatta (103), ett bistäbilt organ (104) och ett kåphållarorgan (105), som medelst det bistabila organet är fäst vid vridplattan för att medge att en vid kåphållarorganet fäst hörselkåpa bistabilt kan inta ett utfällt och ett infällt läge relativt vridplattan och hjälmdelen innefattar medel (112, 112') för fixering vid en hjälm och en upptagningsdel (111) i vilken vridplattan är fixerad, vridbart omkring en vridningsaxel, vilken upptagningsdel innefattar en väsentligen parallellt med vridningsaxeln fjädrande tunga (113) och ett första anslag (116) som, under inverkan av den fjädrande tungan och i samverkan med ett på vridplattan anordnat andra anslag (132) frigörbart kvarhåller vridplattan i ett första vridningsläge relativt upptagningsdelen, kännetecknad av ett från upptagningsdelen väsentligen parallellt med vrid- ningsaxeln utskjutande första utskott (119) som, i det första vridningsläget under anliggning mot kåphâllardelen, begränsar vridplattans rörelse i riktning mot den fjädrande tungan.
2. Anordning enligt krav l, vid vilken det första utskottet (119) är anordnat att i det första vridningsläget, under anliggning mot det bistabila organet (104) begränsa vridplattans (103) rörelse.
3. Anordning enligt krav 1 eller 2, innefattande ett på vridplattan (103) anordnat tredje anslag som under inverkan av den fjädrande tungan (113) och i samverkan med det första anslaget (116) frigörbart kvarhåller vridplattan i ett andra vridningsläge relativt upptagningsdelen, vid vilken anordning 528 779 14 innefattar ett andra utskott (118) som, i det andra Vrídflings" läget, under anliggning mot kåphållardelen begränsar vridplattans rörelse i riktning mot den fjädrande tungan.
4. Anordning enligt krav 3, vid vilken den andra utskottet (118) är anordnat att i det andra vridningsläget, under anliggning mot det bistabila organet begränsa vridplattans rörelse.
5. Anordning enligt krav 3 eller 4, vid vilket det första och andra utskottat är utformade som ett sammanhängande utskott.
6. Anordning enligt något av kraven 1-5, vid vilken vridplattan (103) är frigörbart fixerad i upptagningsdelen (lll) medelst snäppverkan under inverkan av den fjädrande tungan (113).
7. Anordning enligt något av kraven 1-6, vid vilken hjälmdelens medel för fixering vid en hjälm innefattar åtminstone ett fjädrande hanorgan (112c) för frigörbar fastsnäppning vid ett motsvarande honorgan på hjälmen.
8. Hjälm innefattande en anordning enligt något av kraven 1-7.
SE0600541A 2006-03-10 2006-03-10 Anordning för fasthållning av en hörselkåpa vid en hjälm samt hjälm innefattande en sådan anordning SE528779C2 (sv)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0600541A SE528779C2 (sv) 2006-03-10 2006-03-10 Anordning för fasthållning av en hörselkåpa vid en hjälm samt hjälm innefattande en sådan anordning
US11/682,208 US20070226865A1 (en) 2006-03-10 2007-03-05 Arrangement for securing a hearing protector to a helmet and a helmet with such an arrangement
DE102007011110A DE102007011110A1 (de) 2006-03-10 2007-03-05 Vorrichtung zur Befestigung einer Gehörschutzkapsel an einem Helm sowie ein Helm mit einer solchen Vorrichtung

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0600541A SE528779C2 (sv) 2006-03-10 2006-03-10 Anordning för fasthållning av en hörselkåpa vid en hjälm samt hjälm innefattande en sådan anordning

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE0600541L SE0600541L (sv) 2007-02-13
SE528779C2 true SE528779C2 (sv) 2007-02-13

Family

ID=37728143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE0600541A SE528779C2 (sv) 2006-03-10 2006-03-10 Anordning för fasthållning av en hörselkåpa vid en hjälm samt hjälm innefattande en sådan anordning

Country Status (3)

Country Link
US (1) US20070226865A1 (sv)
DE (1) DE102007011110A1 (sv)
SE (1) SE528779C2 (sv)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9072328B2 (en) * 2005-06-17 2015-07-07 Artisent, Llc Hinged attachment of headgear to a helmet
US8028344B2 (en) 2005-06-17 2011-10-04 Artisent, Inc. Hinged attachment of headgear to a helmet
USD750847S1 (en) 2006-02-09 2016-03-01 Artisent, Llc Helmet mount
US20090277814A1 (en) * 2008-05-09 2009-11-12 3M Innovative Properties Company Securable earplug package
US8120857B2 (en) * 2008-10-15 2012-02-21 Gentex Corporation Apparatus and method for mounting and calibrating a helmet-mounted display
DE102010026997A1 (de) * 2010-07-13 2012-01-19 Anton Pfanner Gehörschutz zur Befestigung an einem Schutzhelm, insbesondere für Forstarbeiter
JP4880059B1 (ja) * 2010-09-24 2012-02-22 西日本高速道路メンテナンス関西株式会社 ヘルメット用ヘッドホン及び該ヘッドホンを有するヘルメット
WO2015108854A1 (en) * 2014-01-14 2015-07-23 Artisent, Llc Pivot-arm assembly for a helmet mounted headset
USD741550S1 (en) 2014-05-02 2015-10-20 3M Innovative Properties Company Ear muff attachment arm
USD729458S1 (en) 2014-05-02 2015-05-12 3M Innovative Properties Company Ear muff attachment housing
WO2015167924A1 (en) 2014-05-02 2015-11-05 3M Innovative Properties Company Ear muff attachment having dual axis of rotation
DE102016100086A1 (de) 2016-01-04 2017-07-06 Pfanner Schutzbekleidung Gmbh Ohrschützer, Kommunikationssystem und Schutzhelm
USD840605S1 (en) 2017-03-10 2019-02-12 Gentex Corporation Mounting rail base plate
USD876017S1 (en) * 2017-05-10 2020-02-18 3M Innovative Properties Company Attachment arm
FR3083441B1 (fr) * 2018-07-06 2020-06-19 Msa Europe Gmbh Dispositif de protection auditive
USD869777S1 (en) 2018-10-23 2019-12-10 Gentex Corporation Accessory rail connector
US11213089B2 (en) 2019-06-04 2022-01-04 Msa Technology, Llc Protective helmet with face protection shield and linkage mechanism
USD974324S1 (en) * 2019-12-20 2023-01-03 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Arm for headphone
EP4251108A4 (en) 2020-11-30 2024-10-09 Milwaukee Electric Tool Corporation EAR PROTECTORS
GB2625743A (en) * 2022-12-22 2024-07-03 Jsp Ltd Earmuff mounting device
USD1042980S1 (en) 2023-01-16 2024-09-17 Gentex Corporation Mounting rail

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3461463A (en) * 1967-06-09 1969-08-19 American Optical Corp Ear protector suspension devices and the combination with headgear
FI46116C (sv) * 1971-06-21 1973-01-10 Exel Oy Sätt att kombinera ett hörselskydd och en skyddshjälm, samt anordning för tillämpning av sättet.
FI51044C (sv) * 1975-02-14 1976-10-11 Exel Oy Kombinationsanordning mellan skalmen på ett hörselskydd och en skyddsh jälm.
SE433906B (sv) * 1980-06-23 1984-06-25 Gullfiber Ab Festanordning for montering av en horselskyddskapa pa en hjelm
US4316290A (en) * 1980-07-18 1982-02-23 Norton Company Ear muff accessory for safety hard hat
US4347631A (en) * 1980-07-18 1982-09-07 Norton Company Ear muff accessory for safety hard hat
SE455755B (sv) * 1983-11-30 1988-08-08 Leif Tore Palmaer Sett och anordning for att arretera ett festorgan i ett slitsfeste
US6807679B1 (en) * 2003-04-09 2004-10-26 Chen Li Optical Co., Ltd. Mechanism for securing eye protector to helmet
DE602004021528D1 (de) * 2003-05-02 2009-07-30 Jose Maria Rolla Gehörschutz für Helm und Helm mit einem solchen Gehörschutz

Also Published As

Publication number Publication date
US20070226865A1 (en) 2007-10-04
DE102007011110A1 (de) 2007-09-13
SE0600541L (sv) 2007-02-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SE528779C2 (sv) Anordning för fasthållning av en hörselkåpa vid en hjälm samt hjälm innefattande en sådan anordning
KR101906611B1 (ko) 삼림작업자용 안전모에 부착되는 귀마개장치
CN106605991B (zh) 头盔
CA2717621A1 (en) Clip for headwear
US8840419B2 (en) Communication connector with tab operating mechanism
EP2554068A2 (en) Universal dual-pivot face shield assembly for a hard hat
CN103037726A (zh) 用于紧固到特别地用于林业工人的保护头盔的护面罩
JP2016500315A (ja) シェーバー
CN101484837A (zh) 具有易释放按扣连接器的辅护目镜和主护目镜
CN108552682A (zh) 一种可穿戴电子设备
JP2016132835A (ja) 測定装置および装着システム
US9855898B2 (en) Plug-in system for holding at least one object in the interior of a motor vehicle
CN111048343B (zh) 按键及电子设备
JP2010160415A (ja) 立体視用眼鏡
JP6033653B2 (ja) 工具ホルダ
KR101849939B1 (ko) 재봉기용 보조 확대경
CN201388586Y (zh) 头盔镜片活动连接装置
JP4418191B2 (ja) 補助眼鏡の着脱構造
KR101086284B1 (ko) 옆머리 고정수단이 구비된 헤어밴드
KR200447211Y1 (ko) 커터
CN208243051U (zh) 一种可穿戴电子设备
CN111654090B (zh) 充电装置及充电式安全帽
CN205508659U (zh) 连接牢固的条形开关底座
JP6196784B2 (ja) 保護帽
JP4856280B1 (ja)