SE520035C2 - Byggsystem för uppförande av byggnader - Google Patents

Byggsystem för uppförande av byggnader

Info

Publication number
SE520035C2
SE520035C2 SE9902099A SE9902099A SE520035C2 SE 520035 C2 SE520035 C2 SE 520035C2 SE 9902099 A SE9902099 A SE 9902099A SE 9902099 A SE9902099 A SE 9902099A SE 520035 C2 SE520035 C2 SE 520035C2
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
tongue
corner
elements
building system
layers
Prior art date
Application number
SE9902099A
Other languages
English (en)
Other versions
SE9902099L (sv
SE9902099D0 (sv
Inventor
Tord Gustavsson
Original Assignee
Tord Gustavsson
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tord Gustavsson filed Critical Tord Gustavsson
Priority to SE9902099A priority Critical patent/SE520035C2/sv
Publication of SE9902099D0 publication Critical patent/SE9902099D0/sv
Publication of SE9902099L publication Critical patent/SE9902099L/sv
Publication of SE520035C2 publication Critical patent/SE520035C2/sv

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B1/00Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
    • E04B1/02Structures consisting primarily of load-supporting, block-shaped, or slab-shaped elements
    • E04B1/10Structures consisting primarily of load-supporting, block-shaped, or slab-shaped elements the elements consisting of wood

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Floor Finish (AREA)

Description

30 2211.' i' 91433 materialen även är lämpat för rationell tillverkning, är lätt att montera och ger en byggnadsprodukt av hög kvalitet.
LÖSNINGEN Man har således enligt föreliggande uppfinning åstadkommit ett byggsystem för uppförande av byggnader, som kännetecknas av att det består av endast tre baselement nämligen ett plankformigt hanelement, ett plankformigt honelement och hömelement som kan bilda tredimensionella hörn med endast låsning av hörnelementen i varandra.
Enligt uppfinningen är det plankformiga hanelementet både tvärsymmetriskt och längdsymmetriskt och är försett med en spont på vardera långsidan och en not på vardera koxtsidan.
Enligt uppfinningen består hanelementet av tre skikt, nämligen två yttre som är längre och smalare än mellanskiktet bildande nötarna på kortsidorna och det mellanliggande bredare skiktet bildande sponterna på långsidorna.
Enligt uppfinningen är också det plankformade honelementet både tvärsymmetriskt och längdsymmetriskt och är försett med en not både på vardera långsidan och på vardera kortsidan.
Honelementet består enligt uppfinningen av tre skikt, nämligen två yttre och ett mellanliggande, varvid de yttre skikten både är bredare och längre än det mellanliggande skiktet så att notar är utformade runt om hela det plankformade elementet.
Enligt uppfinningen är det lämpligt att både han- och honelementens skikt är uppbyggda av skivor med mellanliggande distansgallerverk.
För honelementen kan enligt uppfinningen det mellanliggande skiktet utgöras av endast ett distansgallerverk, 10 15 20 25 30 520 035 P1433 Enligt uppfinningen utgörs hörnelementen av bärande balkar med en i tvärsnitt rektangulär, företrädesvis kvadratisk, käma med två, längsgående, i 90° vinkel i förhållande till varandra utskjutande sponter.
Enligt uppfinningen kan ett tredimensionellt höm utgöras av två horisontella balkar bildande 90° vinkel med varandra och snedskurna med 45° vinkel vid de mötande ändarna och en vertikal låsande balk trädd över hömet av de horisontella balkarna, varvid den vertikala balkens ände har ändrats genom att en i längdriktningen så stor del av de utskjutande spontama som svarar mot deras utskjutande längd och den del av käman som ligger innanför de borttagna delarna av sponten har skurits bort.
FIGURBESKRIVNTNG Uppfinningen kommer i det följande att beskrivas närmare under hänvisning till de bifogade figurerna där: Fig. 1 i perspektiv visar ett hanelement, där Fig. 2 ocksåi perspektiv visar ett honelement, där Fig. 3 visar även det i perspektiv ett hörnelement, där Fig. 4 visar hur två horisontella hörnelement bildar ett hörn, där Fig. 5 visar ett tredimensionellt hörn med två horisontella hömelement och ett vertikalt hörnelement, där F ig. 6 i perspektiv visar början på uppbyggnaden av ett golv och två väggar i ett hörn av byggnaden, där Fig. 7 visar i perspektiv ett distansgallerverk, och där Fig. 8 visar del av ett hanelement som har skurits av.
DETALJERAD BESKRIVNING På Fig. 1 visas ett hanelement l0 med två yttre skikt 1 och ett mellanliggande skikt 2.
Enligt det föredragna utförandet har samtliga skikt väsentligen samma tjocklek, t. De två yttre skikten 1 är som synes något längre än det mittre skiktet 2 varvid vid ändarna 1A som är likadana för ytterskikten 1 notar IB bildas. Det mittre skiktet 2 som är kortare än de yttre skiktet 1 är å andra sidan bredare än de yttre skiktet 1 och bildar därför en spont 2A på vardera sidan av det plankformiga elementet. Elementet är som 10 20 30 _ _,_¿ 4 I ' ' i ' 5 i i I Q Pl433 som ovan sagt symmetriskt både i längd- och tvärledd. Sponten 2A utskjuter en sträcka s som är ungefär 2.5 x tjockleken t.
Fig. 2 visar ett honelement 20 som också består av tre lika tjocka skikt enligt den föredragna utföringsformen, två yttre skikt 3 och ett mellanliggande skikt 4. Det mellanliggande skiktet 4 är både smalare och kortare än de yttre skikten 3 varför längsgående notar 4A respektive tvärgående notar 4B bildas runt om hela det plankformiga honelementet.
Fig. 3 visar ett hömelement 30. Detta är långsträckt och har i tvärsnitt en kvadratisk kärna 5 varifrån i 90° vinkel i förhållande till varandra två likformiga sponter 6A respektive 6B utgår. Varje spont 6A, 6B är positionerad vid den kvadratiska kärnan 5 så att dess längsgående centralplan sammanfaller med kärnans mittlinje. Vidare motsvarar spontens tjocklek t, som är den samma for båda, 1/3 av kvadratens sidolängd.
Detta hörnelement kan användas både som horisontellt hörnelement och vertikalt sådant. Då hömelementen skall användas som horisontella hömelement kapas ändarna i 45° vinkel och läggs intill varandra såsom visas i Fig. 4 nedan.
Då hörnelementet skall användas i vertikalled och detta skall träs över hörnet av de två horisontella hörnelementen och bilda ett tredimensionellt hörn så måste en utskärning av vissa delar av det vertikala hörnelementets ändar göras. De delar av det vertikala hörnelementets ände som skall skäras bort visas på Fig. 3 som streckade delar.
Borttagningen kan exempelvis ske genom fräsning i fall hörnelementet är gjort av trä eller vara gjord vid tillverkningen ifall elementet är gjort av annat material exempelvis betong eller stål. Den höjd h som urtagningen skall vara gjord med är lika med den längd L som sponterna 6 skjuter ut, eftersom det är för att få plats till de uppåtriktade spontema 6B som urtagningen måste göras. Då detta vertikala hörnelement är trätt över hörnet på de horisontella hörnelementen låses således elementen i förhållande till varandra. Genom att vid andra änden av de horisontella hörnelementen anordna ett motsvarande tredimensionellt hörn skapas sedan en helt säker låsning av elementen i 10 15 20 25 30 5 i i P1433 förhållande till varandra, genom att sponten 6B fixeras i urtagningen eftersom detta förhindrar att något enskilt element kan dras ut ur det tredimensionella hömet.
Fig. 5 visar ett sammansatt tredimensionellt höm enligt uppfinningen ett hörnelement med urtagningar enligt Fig. 3 placerats i vertikalled ovanpå två hörnelement enligt Fig. 4.
Fig. 6 visar början på byggnaden av ett golv 7 och två väggar 8 vid ett hörn. På det tredimensionella hörnet enligt Fig. 5 har först tre honelement 20 skjutits in. Man har därvid utnyttjat spontema 6A, 6B både på de horisontella och det vertikala hömelementet eftersom honelementen 20 är försedda med notar 4A, 4B runtom.
Därefter har tre hanelement 10 skjutits in bredvid de tidigare anbragta honelementen 20 och vid ändarna 6. Hanelementet 10 kan enkelt styras in i honelementet 20 genom att först placera det med sin ändnot IB i ingrepp med sponten 6A respektive 6B hos hömelementet 30. Sedan är det bara att fortsätta med tre honelement, tre hanelement och så vidare.
Det är icke kritiskt vilket material som används vid utnyttjandet av uppfinningen.
Vanliga brädor kan användas för de olika skikten i han- och honelementen och träreglar kan användas for hörnelementen. Om man emellertid önskar ett lättare material som också uppvisar stor styrka så kan man utnyttja exempelvis boardmaterial som är tillverkat av restprodukter från skogen och är ett extremt billigt material som i sandwichform kan användas för att skapa höm, hon- respektive hanelementen. Man kan då låta elementen tillverkas i detta material som fyra boardskivor med tre mellanliggande distansgallerverk.
F ig. 7 visar ett exempel på ett sådant gallerverk 9 som utgörs av korslagda, längsgående ll respektive tvärgående 12 boardplattremsor eller av annat lätt material som har tillräcklig styrka. De från början separata remsorna 11, 12 sammanfogas genom att vid skämingsställena göra uttag som motsvarar en remsas tjocklek och som utsträcker sig tvärs halva höjden. Ändytorna avslutas med hjälp av kantremsor 11A respektive 12A, (som företrädesvis är exakt lika som övriga remsor) som sammanfogas med övriga remsor och hörnen på så vis att helt slutna och släta ändytor bildas. Detta material ger 10 15 20 25 30 ,, ., s .= i t =..- i a = i s ; W, =.. f . Hi --.= v. ut» » = v _- 6 , t , .é , t r t; r u f v f , också plats i sina hålrum 13 för isolermaterial, som kan väljas fritt utifrån olika behov och önskemål. F öreträdesvis används skummaterial som samtidigt har limfunktion som förbinder distansgallerverket och de utanpåliggande boardskivoma 14 (se Fig. 8) i elementen, för att uppnå ökad hållfasthet, genom val av skummaterial kan man således ”skräddarsy” elementets hållfasthet resp. isolerförmåga. För ett honelement är det också möjligt att det mittre skiktet enbart består av detta distansgallerverk medan för ett hanelement det mellanliggande skiktet måste vara ett fiillständigt skikt med gallerverk och två boardskivor 14 eftersom detta mellanliggande skikt skall sticka ut på båda sidoma och bilda sponter 2A.
Pig. 8 visar själva gallerverket (alltså utan isolermaterial och kantremsor) ett hanelement 10 tillverkat av boardmaterial med distansgallerverk 9 med de yttre skikten l och det mellanliggande skiktet 2 som bildar sponter vilka alla tre skikt är gjorda av boardskivor 14 med distansgallerverk 9. Det inses att normalt är alltid hålrummen fyllda med isolermaterial samt ändytorna avslutade med kantremsor. Ett boardelement uppbyggt på detta vis får mycket god hållfasthet och kan med enkelhet prefabriceras för att skapa både billiga och lättmonterade byggnader.
Såsom visats ovan kan byggnadskonstruktionen utföras av enbart de ovan nämnda elementen utan användning av annat än de ingående modulelementen och utan låsning med hjälp av andra anordningar såsom spik. Tack vare den relativt långa noten och en god passning erhålles en förbindelse som är stark och i sig kan bli tätande. Företrädesvis används dock lim för att erhålla en ännu starkare och tätare förbindelse. Men även en icke visad gummilist kan användas om det är tänkt att bygganden skall vara enkelt demonterbar.
Uppfmningen är icke begränsad till den visade utföringsformen utan den kan varieras på olika sätt inom patentkravens ram. Det inses exempelvis att varje skikt i boardelementen kan byggas upp av två eller flera parallella gallerverk som limmas till varandra, för att kunna variera dimensionen men också för att kunna bygga in ytterligare styrka om så önskas. Vidare inses att både invändiga och utvändiga hörn kan skapas med hörnelementen 30. I motsats till vad som visas i Fig. 5 kapas de horisontella LT! FJ (“'°\ CU y *'* I CI: Pl433 \) hömelementen for ett utvändigt hörn 45° så att sponten 6A bildar spetsen. Det vertikala hörnelementet blir dock lika i båda fallen. Dessutom inses att den visade kvadratiska formen på käman enbart utgör ett föredraget specialfall. Även andra rektangulära former av kärnan 5 är möjlig, och rent av önskvärd om exempelvis olika tjocklek önskas på golv respektive vägg. Slutligen inses att kantremsor i vissa fall kan undvaras, exempelvis ifall det valda skummaterialet ger tillräcklig tålig yta i sig och/eller man väljer att anbringa någon annorlunda beläggning vid ändytoma.

Claims (10)

10 15 20 25 30 OO (f: PATENTKRAV
1. Byggsystem omfattande plankformiga element (10,20) samt hömelement (3 0) som är anordnande med not respektive spont för enkelt montage och/eller låsning vid uppförande av byggnader, k ä n n e t e c k n at av att det består av endast tre baselement, nämligen ett plankformigt hanelement (10) som är både tvärsymmetriskt och längdsymrnetriskt och är försett med en spont (2A) på vardera längdsidan och en not (lB) på vardera kortsidan , ett plankformigt honelement (20) som är både tvärsymmetriskt och längdsymmetriskt och är försett med en not (4A, 4B) både på vardera långsidan (4A) och på vardera kortsidan (4B) och hörnelement (30) som är anordnade med med två, längsgående, i vinkel i förhållande till varandra utskjutande sponter (6A, 6B) och som kan bilda tredimensionella hörn med enbart låsning av hömelementen (30) i varandra.
2. Byggsystem enligt krav 1, k ä n n e t e c k n at av att hanelementet (10) består av tre skikt (1, 2), nämligen två yttre skikt (1) som är längre och smalare än ett mellanskikt (2), varigenom bildas notarna (2B) på kortsidoma samt spontema (2A) på långsidoma.
3. Byggsystem enligt krav 1, k ä n n e t e c k n a t av att honelementet (20) består av tre skikt (3, 4) nämligen två yttre skikt (3) och ett mellanliggande skikt (4), varvid de två yttre skikten (3) både är bredare och längre än det mellanliggande skiktet (4) så att notar (4A, 4B) är utformade runt om hela det plankforrnade elementet.
4. Byggsystem enligt något av ovanstående krav, k ä n n e t e c k n at av att åtminstone ett skikt i ett element är uppbyggt av skivor (14) med mellanliggande distansgallerverk (9), företrädesvis åtminstone två skikt och mer föredraget alla tre skikt.
5. Byggsystem enligt krav 4, k ä n n e t e c k n at av att det mellanliggande skiktet (4) utgöres av endast ett distansgallerverk (9).
6. Byggsystem enligt något av kraven 1-5, k ä n n e t e c k n at av att hömelementen (30) utgörs av bärande balkar med en i tvärsnitt rektangulär, företrädesvis kvadratisk, käma (5). i ifråßä i 10 20 l 520 0, ua* u.
7. Byggsystem enligt krav l och 6, k ä n n e t e c k n at av att ett tredimensionellt hörn utgörs av två horisontella balkar (3 0) bildande 90° vinkel med varandra och snedskuma med 45 ° vinkel vid de mötande ändama och en vertikal låsande balk (30) trädd över hömet av de horisontella balkama, varvid den vertikala balkens ände har en urtagriing med ett dj up (h) som väsentligen svarar mot spontamas (6B) utskjutande längd (L) och en bredd (t) som motsvarar spontamas (6B) tjocklek (t).
8. Byggsystem enligt patentkrav 1, k ä n n e t e c k n at av att hanelementen (10) och hömelementen (30) är anordnade med spont (2A) respektive not (6A, 6B) som utskjuter en längre sträcka (s) respektive (1) än spontens tjocklek (t), varvid företrädesvis s respektive l 2 2 t.
9. Byggsystem enligt patentkrav l, k ä n n e t e c k n at av att han- respektive honelementet (10 respektive 20) omfattar not och spont och består av tre väsentligen lika tjocka skikt, vars tjocklek (t) motsvarar tjocklek respektive höjd hos spont respektive not.
10. Byggsystem enligt patentkrav 1, k ä n n e t e c k n at av att nämnda sponten (6A, 6B) vid hörnelementet (30) bildar 90° vinkel, i förhållande till varandra. ~ "rattar i
SE9902099A 1999-06-07 1999-06-07 Byggsystem för uppförande av byggnader SE520035C2 (sv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9902099A SE520035C2 (sv) 1999-06-07 1999-06-07 Byggsystem för uppförande av byggnader

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9902099A SE520035C2 (sv) 1999-06-07 1999-06-07 Byggsystem för uppförande av byggnader

Publications (3)

Publication Number Publication Date
SE9902099D0 SE9902099D0 (sv) 1999-06-07
SE9902099L SE9902099L (sv) 2000-12-08
SE520035C2 true SE520035C2 (sv) 2003-05-13

Family

ID=20415929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE9902099A SE520035C2 (sv) 1999-06-07 1999-06-07 Byggsystem för uppförande av byggnader

Country Status (1)

Country Link
SE (1) SE520035C2 (sv)

Also Published As

Publication number Publication date
SE9902099L (sv) 2000-12-08
SE9902099D0 (sv) 1999-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11585090B2 (en) Method and system for interconnecting structural panels
EP2898157B1 (en) Building board and method of mounting
JPH11236748A (ja) 建築部材
US4201020A (en) Building panel and panel assembly
WO1997022766A1 (fr) Elements structurels
US10174497B2 (en) Prefabricated construction system and method with three-dimensional structural nodes
WO2004071764A1 (de) Bauplatte
EP0260435A1 (en) Composite building panels
DE4413953A1 (de) Wand-, Decken-, oder Dachelement für Gebäude in Tafelbauart
EP3112548B1 (en) Wall erected with insulation blocks
SE520035C2 (sv) Byggsystem för uppförande av byggnader
WO1981000585A1 (en) Wooden girder for building purpose
HRP20110215A9 (hr) Sustav za izvođenje objekata u visokogradnji, posebno za izvođenje nosećih pregradnih i vanjskih zidova, krovnih elemenata i međukatnih konstrukcija
CN110475936A (zh) 用于建筑领域的桁架梁和制造这种桁架梁的方法
US20090056256A1 (en) Structural panel system
US20010020353A1 (en) Modular truss
WO2008139179A2 (en) Composite floors
ZA200510467B (en) Structural wood elements and system that can be constructed therefrom
WO2001094710A1 (en) Prefabricated collapsible panel for walls, floors, ceilings and rooves
US20240093486A1 (en) System for construction
KR100969973B1 (ko) 구조용 집성재
EP2198094A2 (de) Bausatz zur errichtung eines gebäudes
DE20304627U1 (de) Trockenbauwand
KR20090066398A (ko) 구조용 집성재
JP2561588B2 (ja) 建物における間仕切りの施工方法

Legal Events

Date Code Title Description
NUG Patent has lapsed